PDA

View Full Version : Ceviz yetiştiriciliğine yeni başlayacak olanların soruları

Sayfalar : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

burak555
27-08-2012, 17:08
Öncelikle herkese merhaba yaklaşık 57 dönümde ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyoruz 7m X 3.5m arayla dönüme aşağı yukarı 40 adet fidan düşüyor.

Fidanları aldık bugünde toprak analizi sonuçlarını aldım.Kireç oranı yüzde 27 çıktı.Cevizin kirece dayanıklılığı yüzde 25miş.

Yeri de büyük ölçüde almış bulunuyoruz bir kaç tapu vardı.Sizce sorun olur mu yüzde 2 lik fazla kireç oranı.

Tarlanın rakımı 700metre tatlı bir meyili var ve suya yakın (300-400m) Toprak analizini görünce biraz moralim bozuldu. Sizce bu yerde ceviz yetişir mi ?

Lilium
27-08-2012, 23:22
Yetişir. Moralinizi bozmayın.

Toprak derinliği nedir? sanırım 30-60-90 santimden toprak alıp analiz yaptırdınız, toprağın daha altı nasıldır biliyormusunuz?

İkinci bir şey 7x3.5 ğu hiç önermediğim gibi 8x4 de önermiyorum, çok sık bu ölçülerde ceviz yetiştiriciliğin olması mümkün değil.

Bu fidancıların çok fidan satma düşüncesinden başka bir şey değildir.

Karar sizlerin, ben nacizane düşüncemi paylaşıyorum.

burak555
28-08-2012, 12:33
teşekkürler.aslında amerikadaki örnekleri araştırıp bu kadar sık dikmeyi düşündük.daha sonra seyreltme yapılabilir herhalde.

90 cm kazdıktan sonra kumlu toprak geldi 60cm de biraz sertleşti sadece.zaten 1 metreden patlatma yapıp sürmeyi düşünüyoruz.

Mehmet Tugcular
28-08-2012, 20:07
ceviz ekmeyi planladığım bir arazi çok taşlık çıktı. taşlar hem arazi yüzeyinde bolca var. hemde kazdıkça arazi altından bol miktarda çıkıyorlar. geçmişte yalnızca arazideki yüzey taşları el ile insan gücüyle ayıklanmaya çalışılarak, buğday ekilmiş bir arazi. toprak analizini yaptırmadım, ama killi bir toprak yapısı var diyenler oldu. kilin azmı çok mu olduğunu miktarını şimdilik bilemiyoruz. diğer bir konu ise nadirende olsa bazı yıllar, sıcaklık mayıs başı ve mayısın 10. gününe kadar, 0 derece veya -1 en fazla -2 derece gibi don riski olabiliyor. aynı şekilde eylül ortasından itibaren eylül sonuna kadarda krağı yağıp hava 0 derece veya yine -1 derece gibi soğuyabiliyor. her iki mevsimdeki hava soğukluğuda geceleri olup gündüz hava ısınıyor. hava yazın en sıcak gününde bile asla 38 dereceyi geçmiyor. arazi 120 dekar ve en fazla 10 derece kadar meyilli bir yapıda. 850 metre denizden yüksekliği var. iklim güney marmara ve kısmen batı anadolu iklimi gibi bir özellikde. yerli türleri düşünmüyorum. aşılı tüplü yabancı ceviz ve badem çeşitlerine destek alabileceğim. ağaç aralarına ilk 5 yıl boyunca yonca ekmeyi planlıyorum.

arazide chandler ve pedro gibi ceviz çeşitlerinin yetiştirilemeyeceğini görüyor ve bu yönde risk var tarzı tavsiyeler alıyorum.

SORU : 1 ceviz yetiştirmek bu arazide mümkünmüdür?
SORU : 2 mümkünse yabancı ceviz çeşitlerinden hangisi en az-minimum riskle bu arazide yetişebilir?
SORU : 3 arazi sonbahar erken krağı yağışından dolayı bademe daha uygun olabilirmi?
SORU : 4 mayıs ortasında çok geç çiçeklenen ,ve hasadı en geç eylül ortasına kadar kesinlikle yapılan, yabancı bir aşılı badem çeşidi varmıdır?

Mehmet Tugcular
29-08-2012, 15:11
ceviz dikilecek toprakda kireç ve kil sorunu olmamalıdır diye bir kaç uzmandan tavsiye aldım. toprakdaki %10 oranında kirece bile fazla diyen var. bana amacın verim elde etmekse kirece dikkat et dediler.

7x3,5 m. ve 8x4 m. dikdörtgen dikim sistemleri, başlangıç dikim sitemleridir. bir süre sonra, 7x7 m. ve 8x8m. kare dikim sitemine geçilmek için bunlar tercih ediliyor. bu sayede arazi boşu boşuna 8...13 sene kadar yarısı adedinde ağaçla randımansız bir şekilde bırakılmıyor.

hesaplamadım ama, bir süre sonra aradan çıkacak ağaçların meyvesi göz ardı edilse bile, kereste değeri tüm arazideki fidanları fazlasıyla bir kaç kez satın alabilir herhalde.

kare dikim sistemi yurt dışında yan dal verimli tipler için büyük ölçüde terkedilmiş.
şu an en ideali 5x3,5m. başlangıç dikim sitemi gözüküyor.

ama hiç yok dan bakanlığın geç de olsa kabul ettiği 7x3,5 m. başlangıç dikdörtgen ve ilerideki 7x7 m. kare dikim sistemi tercihi iyi bir seçim olabilir.

burak555
29-08-2012, 20:12
ceviz dikilecek toprakda kireç ve kil sorunu olmamalıdır diye bir kaç uzmandan tavsiye aldım. toprakdaki %10 oranında kirece bile fazla diyen var. bana amacın verim elde etmekse kirece dikkat et dediler.

7x3,5 m. ve 8x4 m. dikdörtgen dikim sistemleri, başlangıç dikim sitemleridir. bir süre sonra, 7x7 m. ve 8x8m. kare dikim sitemine geçilmek için bunlar tercih ediliyor. bu sayede arazi boşu boşuna 8...13 sene kadar yarısı adedinde ağaçla randımansız bir şekilde bırakılmıyor.

hesaplamadım ama, bir süre sonra aradan çıkacak ağaçların meyvesi göz ardı edilse bile, kereste değeri tüm arazideki fidanları fazlasıyla bir kaç kez satın alabilir herhalde.

kare dikim sistemi yurt dışında yan dal verimli tipler için büyük ölçüde terkedilmiş.

ama hiç yok dan bakanlığın geç de olsa kabul ettiği 7x3,5 m. başlangıç dikdörtgen ve ilerideki 7x7 m. kare dikim sistemi tercihi iyi bir seçim olabilir.
teşekkürler peki kireç oranını düşürmek için bir şey yapabilirmiyiz kireç haricinde bütün veriler cevizin isteğine uyuyor birde 2 aydır tek damla yağmur yağmamış toprağa bu sene.köylülerde şaşırmıştı bunun kireç üzerinde bir etkisi olurmu ?

Çamtepe
29-08-2012, 22:21

5x3.5m mi? Hiç ceviz ağacı görmemiş olsam garipsemeyeceğim ama şu anda bana pek mantıklı gelmedi. 3.5m diyorsanız ağaç, gövde kalınlığını sıfır kabul etsek, bir yana 1.75cm, diğer yana 1.75cm açılabilir demek.. Bir senede sağa sola 1.75'er cm açılan ağaçlarım var, her sene kesecek miyiz yani yeni sürgünleri?

Safranlı
30-08-2012, 08:31
5x3.5m mi? Hiç ceviz ağacı görmemiş olsam garipsemeyeceğim ama şu anda bana pek mantıklı gelmedi. 3.5m diyorsanız ağaç, gövde kalınlığını sıfır kabul etsek, bir yana 1.75cm, diğer yana 1.75cm açılabilir demek.. Bir senede sağa sola 1.75'er cm açılan ağaçlarım var, her sene kesecek miyiz yani yeni sürgünleri?

memleketimde çok şeyler yanlış yapılıyor....
kagıt üzerinde arazinin çamurunu çignememiş ve tozunu yutmamış bilginlerimiz çok
hayali ölçüler dolmuş taşmış
ya hu bahsi gecen ölçülerde biz klasık elma agacı bile ekmiyoruz...
on yıl sonra kereste muhabbeti yapılmış ki bu da hayal....
sobanızda yanacak kadar bir keresteniz olur...
bazılarımız cevizi kanada kavagı zannediyor anlaşılan....
on yıl sonra gözün gibi baktigın sıaraları aradan seyretmek imkansızdır...
ağaçların başına geldiğinizde bir bakacasınız ki:
seyreltilmesi gereken fidan çok süper...
kalacak olan cılız kalmış.....
güzelim taze gelin gibi ağaçları keseceksiniz deniliyor....
güldürmeyin Allah aşkına....

Çamtepe
30-08-2012, 11:04
Bir kaç sorum daha olacak..

5x3.5 m ektiğinizde kaç sene sonra ara ağaçları sökeceksiniz biliyor musunuz?

Ara ağaçları sökerken yandakilerin kök sistemine nasıl zarar vermeyeceksiniz? Sadece gövdeyi kesip kökleri bırakacak mısınız?

Çit sistemi dikim yaptığınızda bunları budayacak ekipmanları nereden temin edeceksiniz?

Diyelim ki ardışık ekilen ağaçlardan, ki bunlara sırasıyla A, B, C ve D diyelim. Normalde A ve C ana ağaçlarınız, B ve D de çıkarılacak olan ağacınızdı. Diyelim ki iklimsel, topraksal veya bakımsal nedenlerle A, B ve D iyi gelişti ama C cılız kaldı. Halen B ve D'yi çıkartacak mısınız? İçiniz cız etmeyecek mi?

Lilium
30-08-2012, 12:24
hesaplamadım ama, bir süre sonra aradan çıkacak ağaçların meyvesi göz ardı edilse bile,

Hesapladım diyorsunuz ama hesabınız ortada yok, hiç bir şeyi de Göz ardı etme rakam ver, on yıl sonra sökeceğiniz fidanın fidan, bakım, ilaç, masraflarını hesapla, on yılda alacağın ürünü de hesapla. + Sökeceğiniz ağaçlar kalıcı ağaçların taç yapılarınıda bozacağını hesapla, Ama öyle masa başı hesaplarla değil, bakınız burada (http://www.birdunyabilgi.net/ceviz-fidani-icin-yatirim-yapacaklara-fizibilite-raporu)da masa başı bir fizilibite raporu var on yaşında 100 kg ceviz, bu hesapları alıp hesap yaparsanız sonunda hüsrana uğrarsınız.

kereste değeri tüm arazideki fidanları fazlasıyla bir kaç kez satın alabilir herhalde.
9-10 yıllık ceviz ağaçından kaç metre küp kereste ürettiniz ya da böyle bir deneyiminiz tecrübeniz varsa söyleyin de biz de yararlanalım.
...

Lilium
30-08-2012, 12:37
teşekkürler.aslında amerikadaki örnekleri araştırıp bu kadar sık dikmeyi düşündük.daha sonra seyreltme yapılabilir herhalde.

90 cm kazdıktan sonra kumlu toprak geldi 60cm de biraz sertleşti sadece.zaten 1 metreden patlatma yapıp sürmeyi düşünüyoruz.

Üst tabakada hafif kireç, 90 santimden sonra kumlu toprak varsa çekinmenize gerek yok orada ceviz olur. Tabii ikliminize bölge şartlarına uyan çeşidi terçih etme koşuluyla.

Ekerken iyi yanmış hayvan gübresiyle toprağı karıştırıp çukurları doldurabilirsin kökler derinlere gidinceye kadar kireç oranından da fazla etkilenmezsiniz, kökler derinlere gittikten sonra kirecin etki derecesi düşer.

bozy
30-08-2012, 17:24
Yazayım bişeyler derken bi baktım gerekenler yazılmış....
Yeni başlayacak arkadaşlar lütfen önce tek başlarına bir agaç dikerek işe başlasınlar sonra herhangi bir tarlanın başından sonuna kadar bir dolaşsınlar sonra da dikeceklerı agacın büyümüş halini bir görüp karar versinler .....
Kitaplarda yazılanlar internetteki yorumlar yanıltıcı olabiliyor cogu zaman...
Bir ceviz agacına bakın bir de 3.5 metreye ....

nuro1956
30-08-2012, 18:29
Üst tabakada hafif kireç, 90 santimden sonra kumlu toprak varsa çekinmenize gerek yok orada ceviz olur. Tabii ikliminize bölge şartlarına uyan çeşidi terçih etme koşuluyla.

Ekerken iyi yanmış hayvan gübresiyle toprağı karıştırıp çukurları doldurabilirsin kökler derinlere gidinceye kadar kireç oranından da fazla etkilenmezsiniz, kökler derinlere gittikten sonra kirecin etki derecesi düşer. Saygılar sayın Lilium,

iyi yanmış hayvan gübresi kazılan çukurun tamamına mı yoksa tabanınamı karıştırılarak konmalı ayrıca ne kadar konmalı(el arabası, kova ,kürek gibi)Tecrübe ve bilgilerinizi paylaştığınız teşekkür ederim.

Lilium
30-08-2012, 20:24
Örneğin çukur iki el arabası toprakla dolacaksa bu bir el arabası toprak, bir el arabası gübreyi dışarıda iyice toprakla karıştırdıktan sonra çukuru doldurunuz. Bu daha az gübre olabilir ama daha fazla gübre olmamalı.

Çukurların tabanına 1 - 1.5 çay bardağı 18-46 kök gübresi koymanız çok daha iyi olur.

Çamtepe
30-08-2012, 23:29
, Ama öyle masa başı hesaplarla değil, bakınız burada da masa başı bir fizilibite raporu var on yaşında 100 kg ceviz, bu hesapları alıp hesap yaparsanız sonunda hüsrana uğrarsınız.

Evet, bu hesap tam bir efsane.. Ben özellikle şu kısmına hayran oldum:
"İlk 5 yıl için yıllık ortalama bakım masrafı yaklaşık 1.000 DOLAR civarındadır."

Vakti zamanında bir arkadaşım internette dolaşan bor, toryum gibi yazılardan sıkılıp, sırf dalga geçmek için "akça armudunun keşfedilmemiş değerini" anlatan bir yazı yazıp internete salmıştı, sonra gel zaman git zaman öyle yaygınlaştı ki bu yazı, saygın bir ulusal günlük gazetenin bir köşe yazarı bile "akça armudunun değerini biliyor muyuz? ulusça kandırılıyoruz" diye bir günlük yazı yazmıştı köşesinde..

Halbuki tamamen yanlış bilgiyle, internetteki bilgi kirliliğini ironik bir şekilde yermek için yazılmış bir yazıydı.

Lilium
30-08-2012, 23:55
Aslında tüm kalemlere söyleyecek sözlerim varda gerek görmedim.

Şuna bakarmısınız.

"Yaprak üretimi 250 ton / yıl
Yaprak bedeli 10 cent / kg
Toplam yaprak getirisi 25.000 $"

Ceviz yaprağının satıldığını da burada gördüm. :)

Yahu ben cevizi ne yapayım yaprakları satsam bana yeter, kim bu alıcılar hemen gelsinler tonlarca yaprak var.

Benim ağaçlarda bolca örümcek ağıda var acaba onları da alırlar mı? :D

ukaratas
31-08-2012, 16:28
Merhaba arkadaslar,

Yeni uye oldum ve sanirim yeni uye oldugum icin yeni baslik acamadim. O yuzden buraya yaziyorum.

Hem ileriye donum yatirim olmasi hem mesgale olmasi acisindan bir ceviz tarlasi dikmek istiyorum. Bu kapsamda da malesef internette hep birbirinin kopyasi verilere ulastim

Baslangic olarak, arazi konusunda istanbula yakin bir yer bakayim dedim ve Kirklareli/Vize taraflarinda 100.000 TL ile 30 Dekar arazilerin oldugunu gordum.

Simdi iki temel sorum var;
Kirklareli/Vize ceviz uretimi icin fizibilite anlaminda uygun mudur ?
30 Dekar ceviz dikmek fizibil midir ?

burak555
31-08-2012, 20:14

Ekerken iyi yanmış hayvan gübresiyle toprağı karıştırıp çukurları doldurabilirsin kökler derinlere gidinceye kadar kireç oranından da fazla etkilenmezsiniz, kökler derinlere gittikten sonra kirecin etki derecesi düşer.

Teşekkürler gübre olayını düşündük ancak toprağı sıcak tutacağı için ilerde sıkıntı yapabilir diyorlar.Ayrıca diğer değerlerde çok güzel geldi fosfor biraz düşük çıktı.

sık dikim olayına gelirsek 7 X 3.5 planladık ve seyreltme yöntemine başvuracağız ayrıca seyrelttiğimiz ağaçları talaş haline getirip gübre olarakta kullanabiliriz.Aslında 7-8 yaşında ağaç taşınabilse 5X5 te ekilebilir ama taşıması çok zor hatta imkansız.Biz yabancı çeşit düşündüğümüz için her yaşta ağacıda gördüğümüz için 7X3.5 ilk 7-8 sene çok sorun çıkartmayacak gibi duruyor.7-8 sene toplam 20 kg ceviz alsak ağaç başına fidanlar kendini amorti etmiş olacak.

Merhaba arkadaslar,

Yeni uye oldum ve sanirim yeni uye oldugum icin yeni baslik acamadim. O yuzden buraya yaziyorum.

Hem ileriye donum yatirim olmasi hem mesgale olmasi acisindan bir ceviz tarlasi dikmek istiyorum. Bu kapsamda da malesef internette hep birbirinin kopyasi verilere ulastim

Baslangic olarak, arazi konusunda istanbula yakin bir yer bakayim dedim ve Kirklareli/Vize taraflarinda 100.000 TL ile 30 Dekar arazilerin oldugunu gordum.

Simdi iki temel sorum var;
Kirklareli/Vize ceviz uretimi icin fizibilite anlaminda uygun mudur ?
30 Dekar ceviz dikmek fizibil midir ?

Hoşgeldiniz biz 2 kişi yaklaşık 60 dönüm düşünüyoruz.Kişi başına 30 düşüyor bence bu büyüklük normal.ABD ile kıyaslanamaz ama yarı prof. olarak ideal bence.Sakarya taraflarında daha ucuza araziler bulabilirsiniz.ortalama rakım 650-700 metre civarı olur.Sizin aldığınız fiyatta güzel dönümü 2.5 3 liraya buralarda yerler mevcut.ama biraz uzak kalır size.

goksal
31-08-2012, 21:59
sayın ukarataş dediğiniz bölgede ceviz yetiştiriciliği gayet sağlıklı bi şekilde yapılabilir.alacağınız arazide muhakkak su olması gerek.

Lilium
01-09-2012, 00:10
Teşekkürler gübre olayını düşündük ancak toprağı sıcak tutacağı için ilerde sıkıntı yapabilir diyorlar.

Toprağı sıcak tutması ne gibi sıkıntı yaratıyor? Anlayamadım. Biz toprağı sıcak tutsun diye uğraşırken sizler bundan şikayetçimi oluyorsunuz?

Gübre kışın toprağı biraz sıcak tutarak köklerin donmasını engel olduğu gibi toprağı humuslaştırma bitkinin besin almasını kolaylaştırır içinde olan besinle de bitkiyi besler, adı üstünde gübre.

sık dikim olayına gelirsek 7 X 3.5 planladık

Bu ekim ölçülerini hiç önermiyorum, ama karar sizin istediğiniz gibi ekebilirsiniz.

Sizlere iki resim ekliyorum enine ve boyuna çekilmiş resimler, 8x8 ekilmiş bir bahçe, bu yıl altıncı yıllarını tamamlayacaklar daha şimdiden aralar kapandı bile, ve bu ağaçlar 100- 150 yıl yaşayacakar.

328775

328776

...

burak555
03-09-2012, 21:23
...

öncelikle çok teşekkür ederim. :) gübrenin köklerde kurtlanma yaptığını duymuştum şahsi görüşüm gübre toprağın eksik olan mineralini tamamlamak için kullanılan bir şey bizde kireç hariç her şey çok güzel çıktı.gübreye gerek varmı bilmiyorum sık dikim olayın gelirsek resimlerdeki ağaçlar yerli çeşitmi ? eğer yabancı çeşit 6 yaşında bu kadar büyüyorsa 7X3.5 imkansız.

goksal
03-09-2012, 22:05
sayın burak555 yabancı çeşitlerde 8e4 en uygun ekim biçimidir

burak555
08-09-2012, 20:57
sayın burak555 yabancı çeşitlerde 8e4 en uygun ekim biçimidir

fidanları 7X3.5 hesaplayarak aldık olmazsa 4. 5. sene 7X7 ye döneceğiz..peki ceviz ekiminde toprak hazırlığı nasıl olmalıdır
-Patlatma yapılmalımıdır
-Kaç santimetreden sürülmelidir
-Çukur açmada burgumu daha iyidir kepçemi
Herkes farklı bir şey söylüyor

Arazinin olduğu bölge 3 aydır yağış almamış.bu sene bir gariplik var diyor köy halkı anlayacağınız toprak oldukça kuru.Yağmurları bekleyelimmi yoksa güçlü bir makine ile toprak kuruykenmi işlem yapalım ?

Çamtepe
09-09-2012, 00:55
bizde kireç hariç her şey çok güzel çıktı.gübreye gerek varmı bilmiyorum

Eğer öyleyse ilk 1-2 sene gübreleme yapmazsınız. Köklerin besini arayıp bulmalarını teşvik etmiş olursunuz.

Çamtepe
09-09-2012, 01:00
fidanları 7X3.5 hesaplayarak aldık olmazsa 4. 5. sene 7X7 ye döneceğiz..

Siz bilirsiniz, forumdaki pek çok arkadaş elimizden geldiğince görüşlerimizi aktarmaya çalıştık. Bu zamanda fidancı olmak varmış..

peki ceviz ekiminde toprak hazırlığı nasıl olmalıdır
-Patlatma yapılmalımıdır
-Kaç santimetreden sürülmelidir
-Çukur açmada burgumu daha iyidir kepçemi
Herkes farklı bir şey söylüyor

Aslında bu sitede yeterince bilgi var. Patlatma yapılırsa iyi olur, ama kepçe şart.

Arazinin olduğu bölge 3 aydır yağış almamış.bu sene bir gariplik var diyor köy halkı anlayacağınız toprak oldukça kuru.Yağmurları bekleyelimmi yoksa güçlü bir makine ile toprak kuruykenmi işlem yapalım ?
Kepçe kullanacaksanız bu mevsimden çukurları 100-120 cm derinliğinde açıp toprağı siz fidanları dikene kadar yanmaya bırakabilirsiniz.

burak555
09-09-2012, 13:19
Siz bilirsiniz, forumdaki pek çok arkadaş elimizden geldiğince görüşlerimizi aktarmaya çalıştık. Bu zamanda fidancı olmak varmış..

Aslında bu sitede yeterince bilgi var. Patlatma yapılırsa iyi olur, ama kepçe şart.

Kepçe kullanacaksanız bu mevsimden çukurları 100-120 cm derinliğinde açıp toprağı siz fidanları dikene kadar yanmaya bırakabilirsiniz.

bilgiler için teşekkürler.

7x3.5 ekersek 6. veya 7. yılda 7x7 ye düşmek şart.hesap yaptık en çok verimin olduğu sene biz ağaçları seyrelteceğiz ve ara yıllarda sağladığımız kazancı 10.yılda kaybetmeye başlayacağız 8x5 veya 8x4 için ne dersiniz seyreltmeye ihtiyaç olurmu chandler çeşidinde yoksa düz 10x10 mu ekelim. ?

Çamtepe
09-09-2012, 14:28
Dikim aralıklarına göre dönüme sığacak ağaç sayısı kabaca şu şekildedir:
8x4 31 fidan
8x5 25 fidan
8x8 15 fidan

Ben ince uzun olan arazimin şeklini en optimum şekilde değerlendirebilmek ve mevcut damla sulama tesisatımdan faydalanabilmek için baklava şeklinde dikim yaptım. Baklavanın dar uçları arası 10m, uzun uçları arası 11 metre oldu. Bu şekilde dönüme 18 fidan geliyor. İki ağaç arası en yakın mesafe 7.5 metre oldu. Baklavayı 9x10 şeklinde yapsaydım da 6.77m olacaktı en yakın iki ağaç arası ve dönüme 22 ağaç sığacaktı.

Sn. Lilium da yorum yapsın, ama eğer elinizde düzgün budama ekipmanı yoksa (ki 60 dönüm yer için o ekipmanı almanıza değmez diye düşünüyorum) bence bu 7m-6.7m ağaç arası artık sınır değerler olur.

Ha, illaki araya geçici ağaç ekmek ve yatırımı daha hızlı çıkarmak istiyorsanız, bir ihtimal bu dörtgenin tam ortasına, tavla zarındaki 5'i temsil edecek şekilde ekip, büyüdüğünde çıkarırsanız diğerlerine en az zararı verirsiniz diye şahsen düşünüyorum. Bu durumda iki ağaç arasındaki minimum mesafe 4.5-5 metre olacaktır.

3.5 metre ektiniz diyelim, bu ağaçların arasından nasıl traktör geçireceksiniz, ileride ağaç çıkarmaya kalktığınızda kepçe nasıl girecek o ağaçların arasında bir de onu düşünün. Üstelik bunu 7 yaşında düşünüyorsunuz, yani Sn. Lilium'un gönderdiği resimlerdeki boyutlara ulaştığında o ağaçların arasına iş makinesinin girme imkanı yok diye düşünüyorum. 4.5 metre bile az bir mesafe. İki ağaç 2'şer metre yana açılırsa sizin aralık biter. Cevizde yatay dalların daha verimli olduğu söylenir, yani siz her sene o yatay dalları budayarak veya arasından iş makinası geçirip istemeden zarar verip strese sokacaksınız. Bence değmez.

burak555
09-09-2012, 21:06
Dikim aralıklarına göre dönüme sığacak ağaç sayısı kabaca şu şekildedir:
8x4 31 fidan
8x5 25 fidan
8x8 15 fidan

Ben ince uzun olan arazimin şeklini en optimum şekilde değerlendirebilmek ve mevcut damla sulama tesisatımdan faydalanabilmek için baklava şeklinde dikim yaptım. Baklavanın dar uçları arası 10m, uzun uçları arası 11 metre oldu. Bu şekilde dönüme 18 fidan geliyor. İki ağaç arası en yakın mesafe 7.5 metre oldu. Baklavayı 9x10 şeklinde yapsaydım da 6.77m olacaktı en yakın iki ağaç arası ve dönüme 22 ağaç sığacaktı.

Sn. Lilium da yorum yapsın, ama eğer elinizde düzgün budama ekipmanı yoksa (ki 60 dönüm yer için o ekipmanı almanıza değmez diye düşünüyorum) bence bu 7m-6.7m ağaç arası artık sınır değerler olur.

Ha, illaki araya geçici ağaç ekmek ve yatırımı daha hızlı çıkarmak istiyorsanız, bir ihtimal bu dörtgenin tam ortasına, tavla zarındaki 5'i temsil edecek şekilde ekip, büyüdüğünde çıkarırsanız diğerlerine en az zararı verirsiniz diye şahsen düşünüyorum. Bu durumda iki ağaç arasındaki minimum mesafe 4.5-5 metre olacaktır.

3.5 metre ektiniz diyelim, bu ağaçların arasından nasıl traktör geçireceksiniz, ileride ağaç çıkarmaya kalktığınızda kepçe nasıl girecek o ağaçların arasında bir de onu düşünün. Üstelik bunu 7 yaşında düşünüyorsunuz, yani Sn. Lilium'un gönderdiği resimlerdeki boyutlara ulaştığında o ağaçların arasına iş makinesinin girme imkanı yok diye düşünüyorum. 4.5 metre bile az bir mesafe. İki ağaç 2'şer metre yana açılırsa sizin aralık biter. Cevizde yatay dalların daha verimli olduğu söylenir, yani siz her sene o yatay dalları budayarak veya arasından iş makinası geçirip istemeden zarar verip strese sokacaksınız. Bence değmez.

aldığımız yer dikdörtgen sayılabilecek bir yer girdileri çıktıları var

7x3.5 dediğiniz gibi çok sık olur.bunu hesapladık amerikadaki örneklerle kıyasladık biraz macera arayışı olduğuna karar verdik fidancı sorun çıkarmazsa fidan sayısını düşüreceğiz..

burda 1200 dönüm ceviz ekmiş bir yer var.her çeşidi denemişler.en uygunu 8x5 olduğuna kanaat getirmişler tabi onlarda ekipman ve bilgili insan sayısı belki şu an sorun çıkartmıyor.ama sizin vermiş olduğunuz ölçülerde chandler için çok değilmi yerli çeşitleri 9x9 10x10 ekiyorlar chandler gibi bodur bir ağaç bu kadar büyüyemez herhalde ?

Çamtepe
09-09-2012, 23:00
Chandler'ın ne kadar "bodur" olduğunu Sn. Lilium'un resimlerinde görebilirsiniz :)

Çok diye bir şey olmaz, en fazla arazinizi etkin değerlendirememiş olursunuz. Yetişkin Chandler ağaçlarına bir bakın, ne görüyorsunuz?

Öyle ceviz ağaçları var ki 10x10 bile yetmez. Altına ışık düşmez deyim yerindeyse...

Lilium
10-09-2012, 00:51
Sayın burak555, fidanları nerden aldığınızı öğrenebilirmiyim? bir sakıncası yoksa.

Size öncelikle söyleyeceğim kafanız çok karışık, bu karışıklığı kafanızda çözmeden herhangi bir işe kalkışmayın.

7x3.5 ekersek 6. veya 7. yılda 7x7 ye düşmek şart.

Altıncı ya da yedinci yıla kadar olan kazancınızı hesapladınız mı? hesapladıysanız mahsuru yoksa öğrenebilirmiyim?

hesap yaptık en çok verimin olduğu sene biz ağaçları seyrelteceğiz ve ara yıllarda sağladığımız kazancı 10.yılda kaybetmeye başlayacağız

En çok verim hangi yıl? yazarmısın. Ama masa başı hesap olmasın.

8x5 veya 8x4 için ne dersiniz seyreltmeye ihtiyaç olurmu chandler çeşidinde yoksa düz 10x10 mu ekelim. ?

Kafanız çok karışık, 8x5- 8x4 tabi ki seyrelmeye ihtiyaç olur,

Seyreltmeden ziyade 7x3.5-8x4-8x5 bu ölçülerde ekilen ağaçlardan 8-10 sene ne kadar verim alacaksın? Bununda hesabını yapmışsan onu da alayım.

Gönderdiğim resimlerde bir şey anlatmıyorsa e ben daha ne anlatayım.

burda 1200 dönüm ceviz ekmiş bir yer var.her çeşidi denemişler.en uygunu 8x5 olduğuna kanaat getirmişler tabi onlarda ekipman ve bilgili insan sayısı belki şu an sorun çıkartmıyor

Bu 1200 dönüm ekilen yer kaç yıllık deneyimden sonra 8x5 kanaat getirmişler? 8x5 ekili yer kaç yaşında? Yani bu deneyimi nerede yapmışlarda kanaat getirmişler? Yok böyle bir şey, cevizin yani kapama bahçelerin türkiyedeki geçmişi 10 yıllık mevzu.
Nasıl kanaat getiriyorlar neye göre getiriyorlar şaşıyorum doğrusu.

.7-8 sene toplam 20 kg ceviz alsak ağaç başına fidanlar kendini amorti etmiş olacak.
Buda zor ya hadi öyle olduğunu kabul edelim sizin kârınız ne olacak? fidancıya para kazandırmak mı? Yoksa sökerken kepçe oparatörüne kazandırmak mı? Yoksa kerestesinden kazanmak mı?

Ya sökeceğin ağaçlar diğer kalıcı ağaçların taç yapılarını ne kadar bozacağını da hesapladın mı?

Şu mesajım (http://www.agaclar.net/forum/1013980-post19.htm)bir şey anlatmıyorsa anlaşılmıyorsa söyleyecek sözüm yok, herkes özgürdür dilediği gibi ekmekte dikmekte serbesttir.

Sevgili burak555, kardeşim sakın olaki bazı kişilerin dolduruşuna gelme benim söylediklerimi de dinleme, bol bol kurulmuş bahçeleri gez incele araştır ama mutlaka 7-8 yaşına gelmiş hatta bulabilirsen 10 yıllık bahçeleri görmeden bir işe kalkışma.

Dün Aviator34 (http://www.agaclar.net/forum/members/126909-aviator34.htm) arkadaşımız ziyaretime geldi, onunda düşüncesi 8x4 ekmekti, ona bahçeleri gezdirdim, (bilecik, chandler, pedro) Burayı görürse gördüklerini ve kararını kendisi söylesin istersen.

Başarılar ve bol kazançlar dilerim.

konyalıhalil
10-09-2012, 13:05
Sayın burak555, fidanları nerden aldığınızı öğrenebilirmiyim? bir sakıncası yoksa.

Size öncelikle söyleyeceğim kafanız çok karışık, bu karışıklığı kafanızda çözmeden herhangi bir işe kalkışmayın.

Kafanız çok karışık, 8x5- 8x4 tabi ki seyrelmeye ihtiyaç olur,

Seyreltmeden ziyade 7x3.5-8x4-8x5 bu ölçülerde ekilen ağaçlardan 8-10 sene ne kadar verim alacaksın? Bununda hesabını yapmışsan onu da alayım.

Gönderdiğim resimlerde bir şey anlatmıyorsa e ben daha ne anlatayım.

Bu 1200 dönüm ekilen yer kaç yıllık deneyimden sonra 8x5 kanaat getirmişler? 8x5 ekili yer kaç yaşında? Yani bu deneyimi nerede yapmışlarda kanaat getirmişler? Yok böyle bir şey, cevizin yani kapama bahçelerin türkiyedeki geçmişi 10 yıllık mevzu.
Nasıl kanaat getiriyorlar neye göre getiriyorlar şaşıyorum doğrusu.

Buda zor ya hadi öyle olduğunu kabul edelim sizin kârınız ne olacak? fidancıya para kazandırmak mı? Yoksa sökerken kepçe oparatörüne kazandırmak mı? Yoksa kerestesinden kazanmak mı?

Ya sökeceğin ağaçlar diğer kalıcı ağaçların taç yapılarını ne kadar bozacağını da hesapladın mı?

Şu mesajım (http://www.agaclar.net/forum/1013980-post19.htm)bir şey anlatmıyorsa anlaşılmıyorsa söyleyecek sözüm yok, herkes özgürdür dilediği gibi ekmekte dikmekte serbesttir.

Sevgili burak555, kardeşim sakın olaki bazı kişilerin dolduruşuna gelme benim söylediklerimi de dinleme, bol bol kurulmuş bahçeleri gez incele araştır ama mutlaka 7-8 yaşına gelmiş hatta bulabilirsen 10 yıllık bahçeleri görmeden bir işe kalkışma.

Dün Aviator34 (http://www.agaclar.net/forum/members/126909-aviator34.htm) arkadaşımız ziyaretime geldi, onunda düşüncesi 8x4 ekmekti, ona bahçeleri gezdirdim, (bilecik, chandler, pedro) Burayı görürse gördüklerini ve kararını kendisi söylesin istersen.

Başarılar ve bol kazançlar dilerim.

Elinize,kolunuza,ağzınıza sağlık,en güzel şekilde anlatmışşınız.

burak555
10-09-2012, 20:17
Sn. Lilium öncelikle detaylı açıklamanız için teşekkür ederim..3.-4.-5. yılda veya seyreltmeye ihtiyaç duyacağımız yıla kadar toplamda 15 kg alsam fidan parasını çıkartıyor ama bu sadece masa başı hesabı bu sık dikimin diğer sağlıklı ağaçlarada zarar verebileceğini düşünmek lazım.

Fidanları aldığımız yeri p.m atıyorum.Çoğu Fidancının bahçe kurma konusunda çok bilgili olduğunu düşünmüyorum genelleme yapmıyorum..ayrıca burdaki kapama bahçe 1996 yılında kurulmuş yerli çeşitler ekilmiş ilk önce sonra amerikadan profesörler getirtmişler ve 2005 yılında hepsini chandlere ve diğer yabancı çeşitlere çevirmişler.adamların bilgisi gerçekten iyi her türlü ekim şeklini yapmışlar ve en uygunu 8x5 olduğuna kanaat getirmişler.o bahçeyi gezdim ve bende onlarla aynı düşünceye vardım..8x5 baya geniş 6-7 yaşındaki ağaçlar kapatamamıştı..Sizin vermiş olduğunuz fotoğraflar bir hayli şaşırttı beni hatta sorma gereği duydum bu ağaçlar yerlimi ? budaması düzgün yapıldımı ? yani bu kadar büyüyeceğini tahmin edemedim 5-6 yaşında ağaçlar gördüm bu kadar büyük değildi.

Ekime başlamak için biraz süremiz var ve 57 dönüm gibi çok büyük bir yer olmayan yerden tam verim almak için ne yapılır bunları araştırıyorum.Belki biraz başınızı ağrıttım ama bu 50-60 yıllık bir yatırım ve ilk başlangıcı çok önemli çok titiz olmaya çalışıyorum.İşin aslı 10. yıla kadar adam gibi bir verim beklemiyorum.ama biraz sık dikerek hiç değilse aradaki masrafları çıkarmaya çalışıyorum.

Ayrıca ağaç taşıma işi için ne düşünüyorsunuz örneğin 8X4 ektim ilerde bir yer daha aldım aradakileri söküp oraya dikme ihtimalim varmı ?

burak555
10-09-2012, 20:28
1-Ceviz kökleri rahat ilerleyemezse verim düşük olur sizin arazinizin kayalık olması biraz sıkıntılı bu konuda ama 1 metreden düzgün işlenirse belki sağlam kök yapısına sahip olabilir
2-Chandler bildiğim kadarıyla Türkiye şartlarına en uygun ithal ceviz.ancak oda nisanın sonunda uyanıyor yani uyandıktan sonrda don olursa sıkıntı yaşarsınız
diğer sorularınız bilemiyorum ama badem yerine daha raha gelir sağlayabileceğiniz ürünler mevcut.

goksal
10-09-2012, 21:22
su olan her arazide ceviz fidanı yetişir.ceviz fidanı kazık köklü bir fidan ceşidi olduğu için her türlü araziye rahatcıkla uyum sağlayabilmektedir.ceviz olarak chandler badem olarakta feragnes ekebilirsiniz.badem cevize göre daha narin bir yapıya sahiptir.başka sorularınızda varsa cevaplayabilirim ben ceviz ve badem fidan üreticisiyim.

Lilium
11-09-2012, 01:06
Sn. Lilium öncelikle detaylı açıklamanız için teşekkür ederim..3.-4.-5. yılda veya seyreltmeye ihtiyaç duyacağımız yıla kadar toplamda 15 kg alsam fidan parasını çıkartıyor ama bu sadece masa başı hesabı bu sık dikimin diğer sağlıklı ağaçlarada zarar verebileceğini düşünmek lazım.

Sevgili burak, beş yaşına kadar hatta altı yaşına kadar ekonomik anlamda pek bir şey alamazsınız, alamazsınız derken yanıltıcı olmayayım size bunu iki şekilde anlatabilirim.
1- Şayet ağaçlarını geliştirip, güçlendirip, büyütüp, verime yatırmak istiyorsan en az beş altı yıl çok bir verim alamazsın, bu yaşlardan sonra verime yatırırsan ağaçlarında güçlü olduğu için bundan sonra her yıl ekonomik anlamda bir şeyler almaya başlarsın.
2- Şayet daha erken verime yatırırsan 3-4 yaşlarda her ağaçtan yarım kilo bir kilo ceviz alırsın fakat ağaçların büyümez gelişmez, yani büyütüp geliştirdiğin 7-8 yaşındaki ağaçtan atıyorum 10 kilogram ceviz alacaksan erken meyvaya yatırdığın 7-8 yaşındaki ağaçtan ağaçlar gelişemediği için 3-4 kilo alacaksın, ve bu gelişen ağaçta her yılki verimi ikiye katlayacakken gelişmemiş ağaçta 1/4 bile olmayacak. Artı ağaçlarını çabuk yaşlandırmış olacaksın.

burdaki kapama bahçe 1996 yılında kurulmuş yerli çeşitler ekilmiş ilk önce sonra amerikadan profesörler getirtmişler ve 2005 yılında hepsini chandlere ve diğer yabancı çeşitlere çevirmişler.adamların bilgisi gerçekten iyi her türlü ekim şeklini yapmışlar ve en uygunu 8x5 olduğuna kanaat getirmişler.o bahçeyi gezdim ve bende onlarla aynı düşünceye vardım..8x5 baya geniş 6-7 yaşındaki ağaçlar kapatamamıştı..Sizin vermiş olduğunuz fotoğraflar bir hayli şaşırttı beni hatta sorma gereği duydum bu ağaçlar yerlimi ? budaması düzgün yapıldımı ? yani bu kadar büyüyeceğini tahmin edemedim 5-6 yaşında ağaçlar gördüm bu kadar büyük değildi.

Aslında gördüklerinizdeki söyleminizde haklısınız ama sadece o gördüklerinizde, başka bir bahçe görmeyince gördüğünüze ha bu demek ki, 6-7 yaşında ağaç bu kadar oluyormuş deyip karar veriyorsunuz ama doğrusu o değil, resimleri bulabilirsem aynı yaştaki iki bahçeden çekilmiş resimleri koyacağım aradaki farkı görün.
O sorduğunuz ağaçlar yerli değil benim bahçemdeki chandler.
Budamaları her yıl düzenli olarak yapılıyor.

Ekime başlamak için biraz süremiz var ve 57 dönüm gibi çok büyük bir yer olmayan yerden tam verim almak için ne yapılır bunları araştırıyorum.Belki biraz başınızı ağrıttım ama bu 50-60 yıllık bir yatırım

50-60 yıllık değil, 100-150 yıllık,

ve ilk başlangıcı çok önemli çok titiz olmaya çalışıyorum.İşin aslı 10. yıla kadar adam gibi bir verim beklemiyorum.ama biraz sık dikerek hiç değilse aradaki masrafları çıkarmaya çalışıyorum.

10 yıla kadar adam gibi verim beklemiyorsan, O halde niye sık dikimde ısrar ediyorsunuz? İşte kafanız karışık deyişimin bir nedeni daha.
Uygun ölçülerde dik 5-6 yaşlarından sonra alacağın verim 3-4 yaşlarında başlayacağın verimden kat kat fazla olacaktır. Biraz sık dikerek masrafları çıkaramayacaksın aksine daha çok harcanacaksın, yanıldığın noktalardan biri de bu.

Ayrıca ağaç taşıma işi için ne düşünüyorsunuz örneğin 8X4 ektim ilerde bir yer daha aldım aradakileri söküp oraya dikme ihtimalim varmı ?

İki yaşına kadar bunu yapabilirsiniz, daha sonra da yapabilirsiniz fakat bu hem maliyetli olur hem 8-10 yaşına gelmiş ağaçın tutma olasılığı çok düşer, bunu hiç önermem.

Resimleri ceviz yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/1007072-post2453.htm) başlığına daha önce koymuşum, bakınız buradaki ağaçlarla en alttaki resimdeki ağaçlar aynı yaştalar (http://www.agaclar.net/forum/1007075-post2454.htm) (6 yaşındalar) üstelikte üst resimlerdekiler yerli Çeşitler yalova bilecik gibi çeşitler, daha büyük taç yapan çeşitler olmasına rağmen aradaki farkı bakım gelişim farkını görünüz.
Üstelik üstteki bu ağaçlarda yarım kilo ceviz ben göremedim.

Mehmet Tugcular
14-09-2012, 10:58
geçmişde üzerinde adam boyunda, iyi çavdar yetişen, yüzeyi bol taşlık bir arazide,
ceviz yetiştirme ile ilgili bir bağlantı kurulabilirmi?
geçmişde yağışlar fazla iken, arazide güzel çavdar yetişebiliyormuş.
peki şimdi aynı arazide ceviz yetiştirmek için bir şeyler söylenebilirmi?
çavdar - ceviz bu ikisinin direkt bağlantılı olan noktaları varmıdır?

goksal
14-09-2012, 21:47
su olan her bölgede ceviz fidanı yetişebilir.

Çamtepe
15-09-2012, 13:49
Merhaba

Eğer İngilizce'niz varsa, sanırım şu mesajda belirtilen makale sorunuza cevap olacaktır.
http://www.agaclar.net/forum/1017957-post2562.htm

Çavdar tek yıllık bir bitki olup, üst toprak tabakası yeterli kalitede olduğunda ve yeterli yağış aldığında verim getirecektir.

Ceviz ise bir ağaçtır, gelişip büyüyebilmek için köklerini derinlere salabilmek ister.

Safranlı
15-09-2012, 14:43
cavdar ile ceviz arasında bağlantı kurmak sağlıklı veri sağlamaz....
buğdaygiller her yerde ama her yerde olur....
ceviz ise her yeri seçer...

bozyel
16-09-2012, 11:35
Öncelikle Merhaba ,
Bende ceviz yetiştiriciliğine başlamak istiyorum. Fakat bu zamana kadar daha önce hiç tarımla alakam olmadı.

Sinop Gerze ilçesinde 600 rakımlı 10 dönümlük bir arazim var ve burada ceviz yetiştirmek istiyorum. Fakat bu bölgeye en yatkın ceviz türü ile ilgili hiçbir bilgim yok.
Gerze ilçe tarım müdürlüğünü arayıp sorduğumda "Her türden dikim yaptık şu anda hiçbirinde sorun yok. Beklediğimiz gibi gidiyor ama fidanlar daha 2 yıllık kesin sonuçlar için biraz daha beklemek gerekir" cevabı ile karşılaştım. Fakat çalışan kişinin bana öncelikli tavsiyesi Chandler tipi ceviz ve yanına Pedro veya frenquetta tozlayıcısı oldu. Bunuda her 10 Chandler için 1 tozlayıcı şeklinde söylediler.

Benim sizden öncelikli isteğim, tavsiye edeceğiniz fidan ve yeni başlayan birisi için nelere önem vermem gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim dikim mesafesi vs gibi. Bir sorumda şu olacak. Karadeniz bölgesi sürekli yağış alan bir bölgedir bilirsiniz. Bu bölge için sulama sistemi ile ilgili nasıl bir tavsiyede bulunabilirsiniz?
Son olarak belirtmek istediğim birşey var. Arazim eğimli ve yaklaşık 40 senedir en ufak bir ekim dikim yapılmamış.

Lilium
16-09-2012, 22:45
Öncelikle Merhaba ,
Bende ceviz yetiştiriciliğine başlamak istiyorum. Fakat bu zamana kadar daha önce hiç tarımla alakam olmadı.

Tarımla alakanız olmadıysa önce tarımla ilgili çok iyi bir araştırmacı olmalısınız, topraktan ekeceğiniz bitkiye kadar her konuda bilgi, belge, makale, kitap, daha da önemlisi iyi bir gözlemci olup öğrenmelisiniz. Bu işi seviyorsanız yapın, para kazanmak için yapıyorsanız hiç yapmayın.
Tarımda sevgi ön plandadır sevgi olursa parada kazanılır.

Sinop Gerze ilçesinde 600 rakımlı 10 dönümlük bir arazim var ve burada ceviz yetiştirmek istiyorum. Fakat bu bölgeye en yatkın ceviz türü ile ilgili hiçbir bilgim yok.
Gerze ilçe tarım müdürlüğünü arayıp sorduğumda "Her türden dikim yaptık şu anda hiçbirinde sorun yok. Beklediğimiz gibi gidiyor ama fidanlar daha 2 yıllık kesin sonuçlar için biraz daha beklemek gerekir" cevabı ile karşılaştım. Fakat çalışan kişinin bana öncelikli tavsiyesi Chandler tipi ceviz ve yanına Pedro veya frenquetta tozlayıcısı oldu. Bunuda her 10 Chandler için 1 tozlayıcı şeklinde söylediler.

Chandler 600 rakımda olur, her 10 Chandler için 1 tozlayıcı doğru bir söylem.

Benim sizden öncelikli isteğim, tavsiye edeceğiniz fidan ve yeni başlayan birisi için nelere önem vermem gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim dikim mesafesi vs gibi.

Dikim mesafenizi 8x8 den aşağı yapmayınız, çit sistemi düşünürseniz 8x6 öneririm. Fidan konusunda da yardımcı olurum.

Bir sorumda şu olacak. Karadeniz bölgesi sürekli yağış alan bir bölgedir bilirsiniz. Bu bölge için sulama sistemi ile ilgili nasıl bir tavsiyede bulunabilirsiniz?

Sulama sisteminizi öncelikle damlama öneririm, bölgenin yağış alma durumuna göre sulamalarınızı ayarlarsınız.

Son olarak belirtmek istediğim birşey var. Arazim eğimli ve yaklaşık 40 senedir en ufak bir ekim dikim yapılmamış.

Yani bakir bir toprak büyük ihtimal ki mutlaka öyledir organik madde hiç yoktur, öncelikle toprağın organik maddece zenginleştirilmesi gerekir, Örneğin: fidanları ekmeden önce bakla ekip bunu yeşilken sürüp toprak altı yaparsanız iyi olur, bulabildiğiniz hayvan gübrelerini (dönüme10 ton) araziye yayıp sürümle toprak altı yapmalısınız.

Samsunlu55
22-09-2012, 00:44
fidanları ekmeden önce bakla ekip bunu yeşilken sürüp toprak altı yaparsanız iyi olur, bulabildiğiniz hayvan gübrelerini (dönüme10 ton) araziye yayıp sürümle toprak altı yapmalısınız.
Sn. bozyel, en son arazi eğimli diye ekleme yapmış. Eğim fazla ise bakla ekimi yapamayacaktır.
Ama hayvan gübresini araziye yayıp patpat ile toprağa karıştırabilirseniz çok faydasını görürsünüz.

Çamtepe
24-09-2012, 09:06
Sn. Formullaone,

Başka bir başlık altında bu örnekleri karıştırdığınızı yazmıştınız. Aynı toprak özelliğine sahip olan örnekleri, aynı derinlikten alınmış olmak şartıyla karıştırabilirsiniz. Farklı derinlikler karıştırılmaz. Buradan (http://www.kirsehirtarim.gov.tr/toprak-analiz-projesi/222-toprak-numunesi-nasl-alnmaldr.html)daha geniş bilgi alabilirsiniz.

Toprak yapısı 5-8 metrelik mesefalerde dahi değişkenlik gösterebilir. Eğer dikkatli bir gözünüz varsa toprak sürüldükten hemen sonra bunu kendiniz de gözlemleyebilirsiniz. Benim gözlemim, özellikle eğimli arazilerde bu yapının çok değişiklik gösterdiği şeklinde.

Her ne kadar toprak özellikleri değişik olsa da her noktadan örnek almak ve bunları ayrı ayrı tahlile göndermek mümkün değildir. Dolayısı ile 3 noktadan değil, benzer özelliği gösteren alanlardan 3'ten fazla noktadan toprak örnekleri alınıp aynı derinliğin örnekleri biribirileri ile karıştırılır ve o şekilde tahlile gönderilir.

Bir süre sonra arazinizi tanırsınız zaten, neresi daha çok gübre ister, neresi verimlidir, yavaş yavaş ortaya çıkar..

Eğer zaman içinde farklı noktaların analizini merak ederseniz de ister örnek alıp gönderirsiniz, ister TGAE'nin ürünlerinden (Çabuk analiz seti (http://www.tgae.gov.tr/www/tr/Icerik.ASP?ID=777)) kullanabilirsiniz. (Ben denemedim)

Bu işin bir üst seviyesi var, o da hassas tarım.. İlgilenenler "precision farming" diye internette aratabilirler. Ya da kısa bir Türkçe açıklamayı buradan (http://www.tzymb.org.tr/default.asp?hid=108)okuyabilirsiniz.

formullaone
24-09-2012, 13:08
sayın çamtepe,açıklamanız için çok sağolun.ben ilk tahlilde hata yaptım ve ölçülere dikkat etmeden karıştırıp tahlil yaptırdım. bugün tekrar bahçeye gidip,sizin dediğiniz gibi aynı ölçülerdeki toprakları birbirine karıştırıp aldım ve şimdi kurutup tekrar sağlıklı bir tahlil yaptırıcam. bu zaten dikili bir bahçe ama ben önümüzdeki bahar döneminden itibaren faydalı bir gübreleme programı için tahlil yaptırıyorum.dikim öncesi yaptırdığım tahlilde cevize engel bir durum çıkmamıştı. tekrar teşekkürler..

burak555
02-10-2012, 21:37
hümik asit hakkında bilgisi olan varmı ? kullanıpta verim alan görüşlerini bizlerle paylaşırsa sevinirim malum ekim zamanı geliyor :)

burak555
06-10-2012, 20:28
bugün burgunun deleceği yerleri işaretlerken kireç kullandık bir sıkıntı olurmu önerebileceğiniz başka bir şey varmı

formullaone
07-10-2012, 18:49
bugün burgunun deleceği yerleri işaretlerken kireç kullandık bir sıkıntı olurmu önerebileceğiniz başka bir şey varmı

Biz geçen yıl dikim yerlerinin işareti için ayçiçeği tarlalarından topladığımız sapları kullanmıştık.Ama kireç kullananlarıda gördüm,bir avuç kirecin toprağa bir zararı olucağını sanmam.Yeter ki sıralar ve mesafeler düzgün olsun,önemli olan bu.

Çamtepe
07-10-2012, 20:10
Ben fidan kazıklarını çakıyorum, hem uzaktan hizalarken (boyuna, enine, çaprazlamasına) işe yarıyor.

burak555
07-10-2012, 22:52
kazık çakmak en güzeli ancak biraz vakit istiyor 1700 tane kazık bulmakta biraz zor.sanırım kireçle işaretlemeye devam edeceğiz bugün burguyla deldik kireç çok sorun olmadı dediğiniz gibi :) 1 metre derinliğinde 65cm çapında bir çukur yeter herhalde 1 ay kadar gübresini atıp dikim için bekleyeceğiz.

formullaone
08-10-2012, 14:32
kazık çakmak en güzeli ancak biraz vakit istiyor 1700 tane kazık bulmakta biraz zor.sanırım kireçle işaretlemeye devam edeceğiz bugün burguyla deldik kireç çok sorun olmadı dediğiniz gibi :) 1 metre derinliğinde 65cm çapında bir çukur yeter herhalde 1 ay kadar gübresini atıp dikim için bekleyeceğiz.

Biz geçen yıl dikimi şu şekilde yaptık; önce toprak dozerin ripelleriyle 90-100 cm patlatıldı,çukurlar işaretlendi,kepçe ile 1.5 metre derinlikte ve alt ve üst toprak yer değiştirilerek,açılıp hemen ardından kapatıldı,fidan dikimi öncesi 60cm derinlik 60 cm genişlik olarak kürekle açıldı,bir ay açık şekilde bekledi,aralık 15 gibi dikim sırasında altına 2 kürek koyun gübresi üstüne 15 cm toprak ve en üste fidan gelicek şekilde dikildi,herek vuruldu,bağlandı,17 litre can suyu verildi,tepesi 60 cm den vurulup macunlandı,ve son olarak fidanlar beyaz kaliteli plastik boya ile boyandı.

leonfather41
08-10-2012, 16:06
Arkadaşlar bu ceviz işine girdiğime bin pişman oldum 8-9 yıllık 132 ağaçtan bu yıl aldığım ceviz 40 kg yanlızca 40 kg.Fidancıların dediği gibi tonlarca ceviz alınmıyor.Birde bu yıl cevizlerin içleri tamamen kurudu.Cevizlerin kabukları çatladı.Anlayacağınız bu işten sıtkım sıyrıldı.Heryıl bir dünya masraf yap ortada bişi yok...
Eğer ceviz yapacaksanız iyi düşünün derim saygılarımla

Çamtepe
09-10-2012, 10:30
Arkadaşlar bu ceviz işine girdiğime bin pişman oldum 8-9 yıllık 132 ağaçtan bu yıl aldığım ceviz 40 kg yanlızca 40 kg.Fidancıların dediği gibi tonlarca ceviz alınmıyor.Birde bu yıl cevizlerin içleri tamamen kurudu.Cevizlerin kabukları çatladı.Anlayacağınız bu işten sıtkım sıyrıldı.Heryıl bir dünya masraf yap ortada bişi yok...
Eğer ceviz yapacaksanız iyi düşünün derim saygılarımla

Evet, bu sene bizde de bazı cevizlerin içi büzüşük çıktı, geçen senenin tadı pek yok. Yoğun sıcaklara suyu yetiştiremedik anlaşılan..

nogaifatih
12-10-2012, 12:23
Sayın arkadaşlar,
Tohumdan kurmakta olduğum bahçeme gelecek sene nasip olursa aşı yapmak istiyorum. Bu konuda aşı malzemesi tedariki ve aşı işlerinde yardımcı olabilecek arkadaşlar arıyorum. Yer Ankara, çeşit olarak "kaman ve fernor" düşünüyorum. Ayrıca sizlerin değerli tavsiyelerinide değerlendiririm.

eflatunx
21-10-2012, 22:29
Merhaba doğa severler,
Kırıkkale de 6 dönüm üzüm bağım var. Ayrıca 34 dönüm bir arazim var 20 dönüm kadarı ile ceviz bahçesi kurmak istiyorum. Kitap ve sitelerden hergeçen gün birşey öğreniyorum.
kafama takılan bir kaç sorum olacaktı zahmet edip cevaplayan olursa minnettar kalırım.

Dağ eteğinde çok az bir eğim var hatta bazı yerleri düz, 15 -20 yıla yakın ekilip dikilmiyor.hakim rüzgar yönü kuzey rakım tahmini 1300 m. civarı.

- dağ eteklerinde taban suyu olur mu? tarlanın hemen alt köşesinden 3,5 - 4 metre derinlikte içme suyu kazdırdık. direnaj vazifesi görür mü? taban suyu ölçümü için en ideal mevsim hangisidir?
- 15-20 yıldır işlenmediği için bu yıl tarlayı sürdürüp 1 yıl sonra dikim yapmak istiyorum uygun mudur?
- fidan alıp diksem mi? yoksa tohumdan dikim yapıp sonra aşılasam mı? (kafam en çok burda karışık)
- kaman 1 ve şebin türü dikim yapmak istiyorum. tohum bu türlerden olmasa da, anaç olmadığı için aşılama için aşı çeliğini her zaman bulabilirmiyim?
teşekkürler.

popeye42
26-10-2012, 11:20
Merhaba forumu uzun süredir takip ediyorum,ama üye olarak yeni sayılırım
İlk önce forumda vermiş oldukları bilgiler ve destekler için lilium ve diğerlerine sonsuz teşekür ederim.

Konya akören kayasu beldesinde 7000m dağlık bir yerde güney cepheli bir arazim var,15 senedir arazide tarım yapılmıyor daha önceleri buğday arpa ve nohut ekimi yapılırmış,ben satın aldım,iş makinası ile çevresini düzenledim,ağaç dikmek için.

Bir arkadaşımın ceviz fidanı yetiştirerek aşı yapmasına yardımcı olurken bende merak uyanarak 80 adet ceviz aldım ve kendim aşı yapmaya çalıştım arkadaşım chandler tipi cevizlerden kalem getirdi ve göz aşısı yaptım,30 adet tuttu yarından fazlası tumadı, bunları tüpleyerek beklemeye aldım, diğerlerine kalem bulamadığım için aşı yapamadım ve öylece duruyorlar,sulamasını ve bakımını yapıyorum, fidanlar ikinci sene içerisinde tüplü kış şartlarında küçük bir sera yaparak muhafaza ettim ve bu kışta öyle yapacağım yerim hazır olunca dikim yapsam geç mi olur?

ARAZİMİN RAKIMI 1200M,güney doğu hafif eğimli cephesi
60cm kadar toprak ,altı por tabir edilen kayasımsı sert fakat güneş ve yağmur görünce dağılan toprak olan bir kütle mevcut,ayrıca analiz yaptıracağım.
Kapalı devre sulama sistemi geçecek o gelinceye kadar tanker ile sulama yapabilirim.
8x8 aralığında chandler ceviz dikeceğim. (120 adet fidan geekecek gibi ben 7x7 m hesaplamıştım.) arazim dikdörtgen 95x65 m çevresi,pikaj için çizim yaparak yardımcı olurmusunuz?

ceviz kuyularını kepçe ile 1x1.5 m derinliğinde kazdırarak içini yanmış gübre ve çıkan toprak ve takviye toprak ile doldursam por tabir edilen sert kısmıda bu şekilde aşarak fidan dikimi yapsam olur mu?

AYRICA KALAN FİDANLARIM İÇİN CHANDLER KALEM TEMİN EDEBİLİR MİYİM OCAK AYINDA YARDIMCI OLAN OLURSA SEVİNİRİM. (50 FİDAN İÇİN)

Geriye kalan tozlayıcı ve fidanları satın alacağım
Engin bilgi paylaşımları ile desteklerinizi ve önerilerinizi bekliyorum
SAYGILAR.

Çamtepe
26-10-2012, 22:02
Sn popeye42,

7000m derken herhalde belde merkezine uzaklığını kastettiniz, Sn. Lilium'un sayfasına rakım gibi yazmışsınız. Yoksa Konya'da o yükseklik biraz zor :)

Bahsettiğiniz por tabakasını bir saksı tabanı gibi düşünün. Ağacınız 1 metre derinlikte por tabakasına denk gelene kadar kökünü salacak, gelişecek, sonra betona vurmuş gibi olacak. Kök geliştiremediği için o köke karşılık gelecek yeni dal oluşturmakta zorlanacak. Bulunduğu saksıdan temin edeceği besinlerle orantılı bir gövde ve taç yapısı oluşturacak. Muhtemelen bonsaileriniz olacak. Ayrıca bahsettiğiniz por yapısı kireçli bir yapıdır diye tahmin ediyorum. (Konya'nın meşhur obrukları da bunların erimesiyle oluşuyor değil mi?) Bu kireçli yapının ceviz ağacına çok iyi gelmeme ihtimali de mevcut.

Sizi çok da demotive etmek istemem, ancak eğer seçeneğiniz varsa ya buraya dikim yapmayın, ya da ceviz harici daha yüzlek bir ağaç dikin.

Sulama konusunda da, eğer tüplü fidanı Mayıs gibi dikerseniz su ihtiyacı fazla olacaktır. Bu durumda tanker yetmeyebilir. Kış dikimini tercih ederseniz daha iyi olur.

Saygılar

Ç.

popeye42
26-10-2012, 22:51
Sn popeye42,

7000m derken herhalde belde merkezine uzaklığını kastettiniz, Sn. Lilium'un sayfasına rakım gibi yazmışsınız. Yoksa Konya'da o yükseklik biraz zor :)

Bahsettiğiniz por tabakasını bir saksı tabanı gibi düşünün. Ağacınız 1 metre derinlikte por tabakasına denk gelene kadar kökünü salacak, gelişecek, sonra betona vurmuş gibi olacak. Kök geliştiremediği için o köke karşılık gelecek yeni dal oluşturmakta zorlanacak. Bulunduğu saksıdan temin edeceği besinlerle orantılı bir gövde ve taç yapısı oluşturacak. Muhtemelen bonsaileriniz olacak. Ayrıca bahsettiğiniz por yapısı kireçli bir yapıdır diye tahmin ediyorum. (Konya'nın meşhur obrukları da bunların erimesiyle oluşuyor değil mi?) Bu kireçli yapının ceviz ağacına çok iyi gelmeme ihtimali de mevcut.

Sizi çok da demotive etmek istemem, ancak eğer seçeneğiniz varsa ya buraya dikim yapmayın, ya da ceviz harici daha yüzlek bir ağaç dikin.

Sulama konusunda da, eğer tüplü fidanı Mayıs gibi dikerseniz su ihtiyacı fazla olacaktır. Bu durumda tanker yetmeyebilir. Kış dikimini tercih ederseniz daha iyi olur.

Saygılar

Ç.
Sn Çamtepe 7000 metrekare araziyi kastetmiştim.ayrıca toprak analizi yaptıracağım kireç oranını orada görürüz,bodur cevizlerim olur o zaman ne dersiniz,denemeyi düşünüyorum en azından elimdeki fidanlarla, kök ne kadar zamanda ulaşır 1 m derinliğe acaba.yan taraflara doğru kök çalışmaya devam edebilir diye düşünüyorum o zamanda gelişim devam etmez mi?
ferragnes badem diksem yine aynı sorun yaşar mıyım ne dersiniz

Çamtepe
27-10-2012, 12:44
Badem de köklerini derine salıyor, sert tabaka bademi de etkileyecektir ama sizin toprağınız özelinde bademin cevize göre avantajı, bademin kirece karşı daha dayanıklı bir ağaç olmasıdır. Ancak kirece karşı dayanıklı anacı bulmak için biraz araştırma yapmanızı öneririm.

Sizin durumunuzda badem şu sebeplerden dolayı daha avantajlı olabilir:
1. Suyunuz kısıtlı diye anlıyorum. Badem kuraklığa bir nebze daha dayanıklı bir ağaç ama su istemez anlamına gelmez. Verim için su şart.
2. Diyelim ki sert taban ağaç büyümesini dondurdu. Bu durumda 8x8 dikim aralığı ile dikim yaptığınızdan dolayı ağaç araları çok boş kalacaktır. Bademde ise daha sık dikim yapacağınızdan bu dezavantaj bir nebze az olacaktır. Araziniz ufak, 7 dönüme cevizden daha çok badem sığdırma şansınız olur.

Öte yandan badem çeşit seçiminde Konya'nın iklimini mutlaka göz önünde bulundurunuz.

Badem çeşit ve anaç seçimi ile ilgili Badem yetiştiriciliği başlığına yazabilirsiniz.

Araziniz dikdörtgen ise araziyi optimum kullanabilmek için baklava şeklinde dikimi de düşünebilirsiniz. Benim ince uzun bir arazim var, baklava şeklinde en optimum dikim oldu. Öteki türlü tarla sınırlarından çok kayıp oluyor.

popeye42
27-10-2012, 17:03
Araziniz dikdörtgen ise araziyi optimum kullanabilmek için baklava şeklinde dikimi de düşünebilirsiniz. Benim ince uzun bir arazim var, baklava şeklinde en optimum dikim oldu. Öteki türlü tarla sınırlarından çok kayıp oluyor.
Baklava dikim nasıl uygulanır çizim şeklini verirmisiniz

Çamtepe
27-10-2012, 17:17
Şu mesajda anlatmıştım biraz.
http://www.agaclar.net/forum/881147-post1863.htm

burak555
31-10-2012, 23:02
ceviz ekerken leonardit kullanan varmı bunun ölçüsü nedir ?

ayko
31-10-2012, 23:37
burak555 sevgılı kardesım dıkım sıklıgı ekecegın cevız cınsıyle ve budama ıle alakalıdır.
eger chandler cınsı ekeceksen 4x8 ekebılırsın. 12 yasında ortadakı agacları sokmek sartıyla
8 sene urun parasıyla cıkan agacları dıkmek ıcın alacagın toprak bedavaya gelecektır.
ayrıca soyledıgın kil oranı bence sorun teskıl etmez.

ayko
31-10-2012, 23:38
ben kullanıyorum leonardıt ılk baslangıc ıcın 20-30 gr yeterli

abay54
01-11-2012, 08:18
Yeni aldığım tarlada 7 tane ceviz ağacı var bakım nasıl yapılır ceviz nelere ihtiyacı var daha bol ürün nasıl alırım budamasını nasıl yapmam gerekiyor benim ağaçlarım bakımsız kalmış 5 veya 6 sene bakım yapılmamış bayağıda büyükler bunları daha verimli olması için neler yapmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim..

burak555
02-11-2012, 13:19
burak555 sevgılı kardesım dıkım sıklıgı ekecegın cevız cınsıyle ve budama ıle alakalıdır.
eger chandler cınsı ekeceksen 4x8 ekebılırsın. 12 yasında ortadakı agacları sokmek sartıyla
8 sene urun parasıyla cıkan agacları dıkmek ıcın alacagın toprak bedavaya gelecektır.
ayrıca soyledıgın kil oranı bence sorun teskıl etmez.

teşekkürler chandler ekiyoruz.7x5 ölçüsü belki hiç ağaç seyreltmeden bir kaç sene daha götürür diye umut ediyoruz.

ben kullanıyorum leonardıt ılk baslangıc ıcın 20-30 gr yeterli

ekim esnasında çukur başına 2-3 kilogramdan bahsediyorlar.biraz kafam karıştı. toprak uzun bir süre işlenmemiş ve kireçli malesef.

ayko
02-11-2012, 23:31
sevgılı burak ılk once sunu solemek ıstıyorum leonardıt kullanacaksan kesınlıkle sıvı kullanmalısın. yapılan arastırmalara gore katı leonardıt en az 4-5 sene sonra cozulmeye baslıyor. ayrıca benım soledıgım 20-30 gr yenı ekılen fıdan ıcın.toprak kıreclı ıse sana tavsıyem kesınlıkle kepceyle cukurları actırman olcusu 2 metreye kadar ınebılırsın.en dıbe dap gubresı dolu dolu 1 avuc yeterlı olacaktır.
eger toptagın ph ı yuksekse suda cozulen kukurt u le en az 2 teneke yanmıs hayvan gubresı ve 3 teneke funda topragını kukurtle karıstırıp cukura dokeceksın ayrıca kesınlıkle cukurdan cıkan kıllı topragı yan tarafa koyup tarlanın ust topragından cukuru doldurman gerek. bu ıslemı cevız ekmeden ez az 2-3 ay onceden yapman lazım. acılan cukura koyacagın topraga leonardıtı karıstırabılırsın cok koymana gerek yok cunku alttakı toprak zaten gecırgen.eger leonardıt yapabılıyorsan 7 metrelık alanı ılac makınesı ıle puskurterek topragı ıslah edebılırsın. Ama bu sonrakı asama . unutma 1 kg leonardıt 4-5 ton hayvan gubresıne esııttır.

ayko
03-11-2012, 00:06
Ayrıca anladıgım kadarıyla topragın killi bunun ıcın sana 2. tavsıyem ceviz ekımıden 1 yıl sonra 7 metrelık ortaya baklagıllerden olan yem bezelyesi ekmen kıllı toprak ıcın oldukca ıyı bır cozum. yem bezelyesı bakladan sonra en guclu azot ıceren bıtkıdır.yem bezelyesı cıcek acmaya basladıgında oldugu gıbı topraga gommen gerek. toprakta curuyen bu bıtkı kıllı topragın gecırgenlıgınde yardımcı olacaktır.kıllı topragı 1 senede duzletmen cok zor uzun seneler alan zor bır surectır.sevgılerle

burak555
03-11-2012, 11:49
Sn.ayko bilgiler için teşekkür ederim.çukurların yüzde 90ı açıldı 60 cm çapında 1 metre derinliğinde.aradaki boşluklarada akgül denilen bir yem bitkisi ekmeyi düşünüyorduk yem bezelyesini ilk defa duyuyorum olmazsa bunu dikeriz.aslında ben 1 sene bekleme taraftarıyım ama tecrübesizlikten fidanları almış bulunmaktayız toprak çok bakımsız çünkü.

popeye42
09-11-2012, 08:59
Merhaba arkadaşlar size toprak tahlilimi gönderiyorum yorumlarınızı bekliyorum

30cm alınan örnek
344843
60cm alınan örnek
344846
100 cm alınan örnek
344847

popeye42
09-11-2012, 09:07
tahlili yapan ziraat mühendisi toprak tahlillerinin normal olduğunu,ancak mikro organizmaların az olduğunu,bunu da cukurlara gübre takviyesiyle giderilebileceğini söyledi

Safranlı
09-11-2012, 10:43
tahlili yapan ziraat mühendisi toprak tahlillerinin normal olduğunu,ancak mikro organizmaların az olduğunu,bunu da cukurlara gübre takviyesiyle giderilebileceğini söyledi

mirim
mutlaka em kullan

Çamtepe
09-11-2012, 10:54
- İyi yanmış ahır gübresinin üstüne Sn. Safranlı'nın da belirttiği gibi EM püskürtebilirsiniz.
- Leonardit takviyesi de yapmanız iyi olur, ancak 2-3 gr çok yeterli değil. Bkz. Halil Önen'in fidan dikim tekniği. Ben tabana 4-5 kürek, fidanın üst toprağına da 2-3 kürek kullanıyorum her çukura.
- Yeşil gübre faydalı olacaktır. Sadece baklagiller değil yulaf/çavdar gibi tohumlarla karıştırmanız tavsiye olunur.
- Kil oranı yazılmamış ama muhtemelen kil oranı yüksek. işiniz zor.
- Toprağınızın pH'ı nötr. Sizin için bir avantaj.

Safranlı
09-11-2012, 12:38
ülkemde tarımdaki ana problem organik madde yeersizliğidir
ikinci sorun da zararlılarla mücadelede yapılan hatalardır
büyük araziler için organik madde temininde para çok tutuyor ve işçiliği çok zor
bu gibi büyük arazilerde mümkümse her yıl yeşil gübreleme yapıldı mı deyme keyfimize....

ertist
18-11-2012, 00:42
herkese selam arkadaşlar.Mustafa Kemal Paşa BURSA'da, Kasım 2012de yani yaklaşık 10 gün önce 51adet chatner çeşidi tüplü ceviz fidanı diktim.mesleğim aslında sağlık. Kendi köyümde ilk defa bağ bahçe işiyle uğraşacağım.İnşallah bu ufacık bahçemde başarılı bir öğrencilik yaşar vede başarırım.benim asıl düşüncem,kimyasal ilaç **** gübre kullanmadan tamamen doğal şartlarda bir ürün yetiştirmeyi hayal ediyorum vede bunu gerçekleştirmek istiyorum.bazı gübre çeşitleri hakkında araştırmalarım sürüyor.Örneğin (solucan gübresi,yarasa gübresi,kemik unu v.b) ama;ceviz bakımı hakkında nasıl bakım yapacağımı,nezaman ne gübresi ,ilaç olarak ne verilecek,hiçbir fikrim yok.bana yardımcı olabilecek arkadaşların yardımına ihtiyacım var herkese sonsuz teşekkurler şimdiden.görüşmek üzere yorumlarınızı bilgilerinizi paylaşmanızı bekliyorum.:):)

vizyon_78
19-11-2012, 09:46
hayırlı olsun ertist İNŞALLAH bol ürünler alırsınız .dikmiş oldugunuz fidanlar açık köklü olarak mı diktiniz .yoksa tüplümü daha acık köklü fidanların çıkmadıgını söylediler .fidanları kaç tl den aldınız ?tozlayıcı vs re ne önerdiler .şimdiden teşekkürler.

popeye42
21-11-2012, 21:00
347989
pikaj çalışmam yorumlarınızı bekliyorum

popeye42
22-11-2012, 20:22
çukurları işaretlemenin pratik yöntemi varmı

rise_com
23-11-2012, 15:49
347989

1-Aynen kağıda çizdiğiniz şekilde tek pulluk ile alanı traktörle çizdirin. Kesişme noktalar dikim yerleriniz olur.

2-Ölçüm ile noktalara çubuk çakın ve ip gerin, kesişen noktaları kireç dökerek işaretleyin

Çamtepe
23-11-2012, 16:17
347989

Baklava dikimini kağıt üzerinde çalışarak avantajını görmeniz iyi olmuş. Araziniz dikdörtgen ise gerçekten en verimlisi bu oluyor.

Yanlardan 2.5 metre meselesini iyi araştırmanız gerekebilir, sanırım kanuni bir limit var.

İşaretleme için ip germek en güzeli. Ancak cidden çok zor bir iş. Baklava dikimde tutturmak da zor oluyor. Uzun iplerle arazinizi dört köşe çevirebilirsiniz. Büyükçene bir gönye açıyı tutturmanıza yardımcı olur. En güzeli, elinize hem 8m'lik, hem 6 m'lik, hem de köşegen uzunluğu kadar (7.21 m) ipler hazırlamanız.

Hayırlısı olsun diyelim şimdiden :)

burak555
24-11-2012, 20:51
çukurları işaretlemenin pratik yöntemi varmı

biz kireçle işaretledik. eğer gübreniz varsa bence gübreyle işaretleyin.çukurlar 1 metre derinliğinde ve 60 cm çapında açıldı.kireci göremedik çukurda.1 avuç yeterli.6 torba kireç 1700 tane çukur işaretledi hesabını siz yapın :)

nogaifatih
25-11-2012, 00:02
arkadasim once balya ipini bir uctan diger uca gerdik ve tekerlekli
olcuyle 8m araliklara onceden hazirladigimiz herekleri (kazik cita) caktik.
daha sonrada caktigimiz hereklerin ustune ikiser teneke ahir gubresi dokup
cukurlari kazdik.

nogaifatih
25-11-2012, 00:14
347989

sayin popeye,

pikajinizda benim anlayamadigim neden 6m X 8m olcusunu kullanmis olmaniz?

ben 8m X 7m olarak uyguladim ve butun fidanlarin biribirine uzakligi 8m oldu.

ben Ankara Sereflikochisarda kurdum bahcemi. sizin yeriniz neresi?

nogaifatih
25-11-2012, 00:23
347989

sevgili popeye,

yuzumuzu doguya dondugumuzde sagimiz guney olmasi gerekmiyormu?

senin pikajda neden kuzey cikmis?

Lilium
25-11-2012, 00:56

Ekim pilanımı burada görmek güzel ve keyifli,

Yalnız bir şeyi hatırlatmak isterim,

Pilanın çiziminde arazi üzerinde kenarlardan yani komşu arazisinin sınır noktasından 2.5 metre bırakılmış, bu neye göre 2.5 metre bırakılmış?

Sayın camtepe konuya biraz değinmiş.

"Yanlardan 2.5 metre meselesini iyi araştırmanız gerekebilir, sanırım kanuni bir limit var."

Ben biraz daha açayım,

Bahçe kurulmaların da kanuni limit, araziye ektiğiniz fidan ara mesafesinin yarısı kadar olmasıdır, 8x8 ektiyseniz bu mesafe 4 metre olmalıdır, 8x8 ektiğiniz fidanınızın sınıra yakınlığı 4 metreden azsa tarla komşunuzun şikayeti üzerine sınıra yakın olanlar sökülür ya da kesilir.

Bahçe kuracaklar bu limitlere dikkat ederlerse sorunlarla da karşılaşmazlar.

Lilium
25-11-2012, 01:01
Baklava dikimini kağıt üzerinde çalışarak avantajını görmeniz iyi olmuş. Araziniz dikdörtgen ise gerçekten en verimlisi bu oluyor.

8x8 ekmeyi düşünenler için en avantajlısı baklava ekimi, Çit sistemi düşünenler için yani dikdörtken ekim 8x6 da aynı avantajı sağlar.

ladikli
25-11-2012, 17:43
unutma 1 kg leonardıt 4-5 ton hayvan gubresıne esııttır.

nasıl yani..
bu kadar etkili mi..:rolleyes:
o zaman havyan gübresiyle uğraşmaya hiç gerek yok..

ladikli
25-11-2012, 17:59
Bahçe kurulmaların da kanuni limit, araziye ektiğiniz fidan ara mesafesinin yarısı kadar olmasıdır, 8x8 ektiyseniz bu mesafe 4 metre olmalıdır, 8x8 ektiğiniz fidanınızın sınıra yakınlığı 4 metreden azsa tarla komşunuzun şikayeti üzerine sınıra yakın olanlar sökülür ya da kesilir.

Bahçe kuracaklar bu limitlere dikkat ederlerse sorunlarla da karşılaşmazlar.
kanuni limit bütün ağaçlar için aynı mı..

...cevizle ilgili değil ama sn.lilium,babamın ev yapmak için aldığı şehir içinde ki arsanın hemen sınırına(20-30cm falan)yan komşu sıra boyu ceviz dikmiş..bunun için limit nedir siz biliyormusunuz..nette baktım ama pek birşeye ulaşamadım..
gittiğimde uyaracağım sökmesi için ama sökeceğini sanmıyorum..mecburen şikayet edeceğim artık:)

Çamtepe
25-11-2012, 20:50
Şu linkte belirtilen bilgiler biraz uzun ama ana fikir Sn. Lilium'un belirttiği gibi, eğer dallar yan bahçeye sarkıp komşunuzun mağduriyetine sebep oluyorsa sarkan dalları kesmeniz istenebiliyor.

Komşunun Bahçesine Uzanan Dallar/ Ne tür bir dava açmak gerekir? (http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=28449)

popeye42
25-11-2012, 20:54
sayin popeye,

pikajinizda benim anlayamadigim neden 6m X 8m olcusunu kullanmis olmaniz?

ben 8m X 7m olarak uyguladim ve butun fidanlarin biribirine uzakligi 8m oldu.

ben Ankara Sereflikochisarda kurdum bahcemi. sizin yeriniz neresi?

Benim yerim Konya Akören8x7 m baklava dilimi şeklinde mi yaptınız

Lilium
25-11-2012, 22:50

Bu söylemler yaşanmış tecrübelermidir? 8 senede aldığın ürünle toprağın bedavamı kaldı ki, bu kadar net yazabiliyor ve yönlendirebiliyorsunuz, biraz daha net yazarsanız bizlerde bir şeyler öğreniriz.

Lilium
25-11-2012, 23:07
eğer dallar yan bahçeye sarkıp komşunuzun mağduriyetine sebep oluyorsa sarkan dalları kesmeniz istenebiliyor.

Dediğiniz doğru ama Yan dalların sarma olayı başka bir şey, ekim ölçülere uygun değilse, yani 8x8 ve ya 10x10 ya da 5x5 olarak ekilmiş ağaç ve ya fidan ekim şeklinin yarısı kadar sınırdan uzak olmak zorundadır. kanuni şekli budur.
Komşun şikayetci olursa ve sizin bahçeniz Örneğin: 8x8 ekiliyse ve sınırdan 3 metre uzaksa bile bu kenardaki ağaçları kestirebilir.

Bu birazda sizin komşunuz ile olan ilişkinizdir, o idare ederse sen idare edersen şikayet söz konusu olmazsa sorunda olmaz.

Çamtepe
25-11-2012, 23:12
Dediğiniz doğru ama Yan dalların sarma olayı başka bir şey, ekim ölçülere uygun değilse, yani 8x8 ve ya 10x10 ya da 5x5 olarak ekilmiş ağaç ve ya fidan ekim şeklinin yarısı kadar sınırdan uzak olmak zorundadır. kanuni şekli budur.
Komşun şikayetci olursa ve sizin bahçeniz Örneğin: 8x8 ekiliyse ve sınırdan 3 metre uzaksa bile bu kenardaki ağaçları kestirebilir.

Evet, hatta internette az önce örnek bir karar okudum, şimdi rahatsızlık verici olmasa bile ileride bu ağaç büyüdüğünde bana zarar verir diye ağaç daha büyümeden de mahkeme sizin aleyhinize karar verebiliyormuş

Bu birazda sizin komşunuz ile olan ilişkinizdir, o idare ederse sen idare edersen şikayet söz konusu olmazsa sorunda olmaz.

Aynen, ev alma komşu al demişler. Ancak genelde bu konular iyi günde sorun olmuyor, ama en ufak bir ters düşme durumunda kullanılacak koz olarak saklanıyor maalesef.

Lilium
25-11-2012, 23:16
kanuni limit bütün ağaçlar için aynı mı..

...cevizle ilgili değil ama sn.lilium,babamın ev yapmak için aldığı şehir içinde ki arsanın hemen sınırına(20-30cm falan)yan komşu sıra boyu ceviz dikmiş..bunun için limit nedir siz biliyormusunuz.

Yerleşim alanında belirli bir limit olduğunu sanmıyorum, fakat rahatsız edici örneğin bağsettiğiniz gibi 20-30-50 cm ekilen fidanlar her ne olursa olsun komşunun rızası alınmak durumundadır, komşu bundan zarar görüyorsa zarar tespiti yaptırıp kestirebilir.
Hele bu ceviz gibi büyük taç yapan bir ağaçsa ya da kavak gibi kökleri temellere zarar veriyorsa şikayetci olunursa kesinlikle kesilir.

Lilium
25-11-2012, 23:21
Aynen, ev alma komşu al demişler. Ancak genelde bu konular iyi günde sorun olmuyor, ama en ufak bir ters düşme durumunda kullanılacak koz olarak saklanıyor maalesef.

Aynen, Asıl söylemek istediğim buydu zaten, o nedenle siz o kozu komşunun eline vermeyin, uygun nizami ölçülerde ekin sonra başınız ağırmasın,

Lilium
25-11-2012, 23:28
unutma 1 kg leonardıt 4-5 ton hayvan gubresıne esııttır.

:):):)

bozy
26-11-2012, 00:09
Benim de anlayamadıgım bir kac konu var acil mesaj yazarsanız sevinirim cok acil..
1.Koca 2 adet ceviz agacını nasıl 4 metreye sıgdırıyoruz.
2.1 kilo leonarditin bir romork hayvan gübresine eşit olması için ne gibi bir işlem yapıyoruz.
3.Arazimizi bedavaya getirmek için dönum başına kac tane fazladan fidan dikmeliyiz.

ncp1963
26-11-2012, 08:57
Benim de anlayamadıgım bir kac konu var acil mesaj yazarsanız sevinirim cok acil..
1.Koca 2 adet ceviz agacını nasıl 4 metreye sıgdırıyoruz.
2.1 kilo leonarditin bir romork hayvan gübresine eşit olması için ne gibi bir işlem yapıyoruz.
3.Arazimizi bedavaya getirmek için dönum başına kac tane fazladan fidan dikmeliyiz.

:):):)

güzel sorular bende çok merak etmeye başladım. ama sanırım ben geç kaldım bunlardan yararlanmak için yeni bahçe kuracakların işine yarar umarım :)

ncp1963
26-11-2012, 09:02
[QUOTE=Çamtepe;1054368]Evet, hatta internette az önce örnek bir karar okudum, şimdi rahatsızlık verici olmasa bile ileride bu ağaç büyüdüğünde bana zarar verir diye ağaç daha büyümeden de mahkeme sizin aleyhinize karar verebiliyormuş QUOTE]

Sayın çamtepe sonderece haklı hatta yargıtay içtiatleri var bu konuda komşunun bahçesine komşun rıza göstermiyorsa dalın bile sarkamaz, hatta eğer ağacınız adamın güneşini engelliyorsa buna bile yaptırım var.

onun için bu gün komşuyla iyiyizi kullanmadan yarın komşu ile kötü olabilirizi unutmadan ağaçlarımızın yerini belirleyelim iki ağaç eksik dikmekle hiç bir şey olmaz aç gözlülük yapıp komşumuzun iyi niyetini suistimal etmeyelim herşeyi olması gerektiği gibi yapalım

nogaifatih
26-11-2012, 19:26
Benim yerim Konya Akören8x7 m baklava dilimi şeklinde mi yaptınız

evet sayin popeye42 sira aralari 7m agac aralari 8m ucgen. Bu durumda agac aralari her taraftan 8m oldu.

ayrica bahce kenarlarini fidan araligi olan mesafenin (8m) yarisi kadar biraktim (4m).

selamlar.

ladikli
26-11-2012, 19:45
evet sayin popeye42 sira aralari 7m agac aralari 8m ucgen. Bu durumda agac aralari her taraftan 8m oldu.

ayrica bahce kenarlarini fidan araligi olan mesafenin (8m) yarisi kadar biraktim (4m).

selamlar.

sn.nogaifatih ben pek anlayamadım:)sıra araları 7m olunca ağaç araları nasıl 8m oluyor..çizimle gösterebilirmisin..

ayko
26-11-2012, 23:57
sevgili lilium 1lt leonardit (hümik asit) 4-5 ton hayvan gübresine eşittir lafıma gülmüssün .

En basta sunu ifade etmek istiyorum karsı tarafın bilgisini kücümseyerek gülmeni acıkcası cok yadırgadım ve ayıpladım.Neyse soyledim lafın ve bilginin arkasındayım eğer ogrenme ihtiyacı duyarsanız bu bilgileri sizinle paylasabilirim.Esenlikle kalın

Lilium
27-11-2012, 00:35
sevgili lilium 1lt leonardit (hümik asit) 4-5 ton hayvan gübresine eşittir lafıma gülmüssün .

En basta sunu ifade etmek istiyorum karsı tarafın bilgisini kücümseyerek gülmeni acıkcası cok yadırgadım ve ayıpladım.Neyse soyledim lafın ve bilginin arkasındayım eğer ogrenme ihtiyacı duyarsanız bu bilgileri sizinle paylasabilirim.Esenlikle kalın

Küçümsediğimden değil bana çok komik geldi, 1lt leonardit (hümik asit) 4-5 ton hayvan gübresine eşitliğini hangi belgeye göre açıklayabilirsiniz açaba.

Bir sorum daha vardı sanırım görmediniz.

http://www.agaclar.net/forum/1054357-post97.htm

ladikli
27-11-2012, 08:19

sn.ayko kusura bakmayın bu söylediğinize ilk yorumu ben yapmıştım,ben de küçümsemek **** tiye almak için falan yazmadım sadece çok şaşırdım daha önce hiç okumamıştım böyle bişey..o kadar etkiliyse hayvan gübresiyle boşa uğraşılmaz diye düşünüyorum..belki hayvan gübresinden daha etkilidir ama 1kg leonartitin 4-5 ton havyan gübresine eşit olması bana pek mantıklı gelmiyor..daha ayrıntılı bilgi verirseniz seviniriz..

popeye42
27-11-2012, 18:18
*** arazimin konumu
Wikimapia - Let's describe the whole world! (http://wikimapia.org/#lat=37.4833912&lon=32.3081536&z=15&l=36&m=b)
rakım1180
karasal iklim
chandler 105 adet
franqutte 15 adet
-25 lie+40 derece arası sıcaklık
rakımdan dolayı problem yaşanır mı?
bu rakımda chandler dikenler var mı?

Çamtepe
27-11-2012, 19:52
Konuştuğum bir fidancı Konya'ya Chandler diktik demişti ve sizin verdiğiniz sıcaklıklardan bahsetmişti.

Önemli olan ilkbahar donlarının görünüp görünmediği bence. Bölgenizde size en yakın meteoroloji ile konuşup geçmiş senelere ait Nisan sonu Mayıs başı sürelerinde don vakası kaydedilip kaydedilmediğini sorarsanız belki daha iyi olur. (Haritaya göre Seydişehir ya da Çumrada olabilir)

ayko
27-11-2012, 22:04
Sevgili ladikli ve lilium leonarditle ilgili soylediklerimi yasadııgım tecrübeleri sizinle paylasmak istiyorum .Bildiginiz üzere Türkiye topraklarının %75 organik maddelerden yoksun killi yanlıs kimyasal gübrelemeden dolayı organik yapısı bozuk topraklardan olusmaktadır.Bende ceviz tarlası yapmaya karar verdiğimde yaptırdığım toprak analizlerinde oldukca problemli bir toprak yapısıyla karsılaştım.Bir arkadasımın tavsiyesiyle leonardit (hümik asit ) le bozuk olan toprak yapısını düzeltmek icin etkili bir yontem olduğunu oğrendim.leonardit le ilgili bilgiler toplamaya basladım. öğrendiğim bilgiler ışığında Devletin ülke topraklarını ıslah etmek için bir caışma yaptığını bu arastırma içinde tübitak konya selçuk üniversitesi ve buna bağlı 2 üniversitenin
Türkiye kömür işletmeleri nezninde hümas isimli hümik asit içeren bir ürünün yapılmış oldugunu öğrendim.ürünü almak için yetkili bayii ile tarlama uygulama yaparak bilgi almaya basladım.Soylediği 1lt leonardit 4-5 ton hayvan gübresine eşdeğer hümik asit ve fülvik asit içerdiği bilgisini verdi.Bu bilgi bende merak uyandırdı nasıl olurda 4-5 ton hayvan gübresi 1 lt hümik asite eşdeğer diye. Bende bunu arastırmak için bu arastırmanın başındakı kişi olan prof dr sait GEZGİN hocayla leonardit ve toprak ıslahı konularıyla ilgili bilgi aldım.Eğer sizde leonarditle ilgili yapılmış olan akademik çalışmalarla ilgili bilgi almak isterseniz www tkihümas.gov.tr adresinden teknik bilgi makaleler tki humas bitki yetiştiriciliğinde kullanımı sayfa 10 ve 23 sayfalara bakmanızı tavsiye ederim.Esenlikle kalın

ayko
27-11-2012, 22:14
sevgili lilium sormuş olduğun 2 soruya gelince ilk önce 5 yasındaki bakımı tam yapılmış aşılı bir chandler agacından 8 sene boyunca max kac kilo meyva alınabilir ? biliyorsanız söylerseniz sevinirim.

nogaifatih
27-11-2012, 23:06
sn.nogaifatih ben pek anlayamadım:)sıra araları 7m olunca ağaç araları nasıl 8m oluyor..çizimle gösterebilirmisin..

sayin Ladikli , su sekilde bi yerlesim plani ifade etmeye calistim:

Lilium
27-11-2012, 23:25
sevgili lilium sormuş olduğun 2 soruya gelince ilk önce 5 yasındaki bakımı tam yapılmış aşılı bir chandler agacından 8 sene boyunca max kac kilo meyva alınabilir ? biliyorsanız söylerseniz sevinirim.

Şuradaki (http://http://www.agaclar.net/forhttp://www.agaclar.net/forum/1040004-post69.htmum/1054357-post97.htm)soruma hala cevap vermediniz, şunu bir cevaplayın, beş yaşında kaç kilogram alındığı ortaya çıkacak zaten

Çok zor sorular değil.

1- Bu söylemler yaşanmış tecrübelermidir?

2- 8 senede aldığın ürünle toprağın bedavamı kaldı.

Yavuz hırsız misali yapmayalım güzel güzel konuşalım, forumu okuyan arkadaşlarda faydalansınlar.

ayko
28-11-2012, 08:49
bu söylemler elbette yaşanmış tecrübelerdir california şili portekiz ekiyorda türkiyede olmuyo cok enteresan geliyor. adamlar senelerdir 8x4 ekiyorlar amerikadaki ceviz bahcelerine bakarsan görebilirsin.Ayrıca yaşamak iiçin denemen lazım ben denedim onlar yapıyorsa biz niye yapamayalım. 10 sene once tarım bakanlığı ceviz olcüleri 12x12 sonra 10x10 simdiki ölçüsü 8x8 5 sene sonra nereye düşer kimbilir. küçük bahceler için buna deymez ama büyük bahceler için gerekli techizat olduktan sonra neden olmasın.

truva17
28-11-2012, 10:54
sayın Ayko. 8x4 diktiğimiz ceviz ağaçlarını 12 yıl sonra aradan çıkartılmasını tavsiye etmişsiniz. 12 yıl sonra aradan çıkarttığımızda bizim ceviz tarlamız 8x8 dönüyor. Size şöyle bi soru sormak istiyorum. Ceviz ağacının ömrü kaç yıl? ceviz ağacının ekonomik ömrü hesaplandığında 8x7 **** 8x6 dikmek mi karlıdır 8x4 dikip 12 yıl sonra aradaki ağaçları çıkartmak mı karlıdır? Ayrıca 12 yıl sonra aradaki ceviz ağaçlarını hangi yöntemle çıkartacağız?

popeye42
28-11-2012, 10:57
Sevgili ladikli ve lilium leonarditle ilgili soylediklerimi yasadııgım tecrübeleri sizinle paylasmak istiyorum .Bildiginiz üzere Türkiye topraklarının %75 organik maddelerden yoksun killi yanlıs kimyasal gübrelemeden dolayı organik yapısı bozuk topraklardan olusmaktadır.Bende ceviz tarlası yapmaya karar verdiğimde yaptırdığım toprak analizlerinde oldukca problemli bir toprak yapısıyla karsılaştım.Bir arkadasımın tavsiyesiyle leonardit (hümik asit ) le bozuk olan toprak yapısını düzeltmek icin etkili bir yontem olduğunu oğrendim.leonardit le ilgili bilgiler toplamaya basladım. öğrendiğim bilgiler ışığında Devletin ülke topraklarını ıslah etmek için bir caışma yaptığını bu arastırma içinde tübitak konya selçuk üniversitesi ve buna bağlı 2 üniversitenin
Türkiye kömür işletmeleri nezninde hümas isimli hümik asit içeren bir ürünün yapılmış oldugunu öğrendim.ürünü almak için yetkili bayii ile tarlama uygulama yaparak bilgi almaya basladım.Soylediği 1lt leonardit 4-5 ton hayvan gübresine eşdeğer hümik asit ve fülvik asit içerdiği bilgisini verdi.Bu bilgi bende merak uyandırdı nasıl olurda 4-5 ton hayvan gübresi 1 lt hümik asite eşdeğer diye. Bende bunu arastırmak için bu arastırmanın başındakı kişi olan prof dr sait GEZGİN hocayla leonardit ve toprak ıslahı konularıyla ilgili bilgi aldım.Eğer sizde leonarditle ilgili yapılmış olan akademik çalışmalarla ilgili bilgi almak isterseniz www tkihümas.gov.tr adresinden teknik bilgi makaleler tki humas bitki yetiştiriciliğinde kullanımı sayfa 10 ve 23 sayfalara bakmanızı tavsiye ederim.Esenlikle kalın

sn ayko benim 7000m tarlam var 120 chandler dikeceğim ne kadar leonardit kullanmam gerekiyor veya kaç lt hümik asit kullanmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim.

popeye42
28-11-2012, 14:01
Konuştuğum bir fidancı Konya'ya Chandler diktik demişti ve sizin verdiğiniz sıcaklıklardan bahsetmişti.

Önemli olan ilkbahar donlarının görünüp görünmediği bence. Bölgenizde size en yakın meteoroloji ile konuşup geçmiş senelere ait Nisan sonu Mayıs başı sürelerinde don vakası kaydedilip kaydedilmediğini sorarsanız belki daha iyi olur. (Haritaya göre Seydişehir ya da Çumrada olabilir)

KONYA Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık
Uzun Yıllar İçinde Gerçekleşen Ortalama Değerler (1970 - 2011)
Ortalama Sıcaklık (°C) -0.2 1.2 5.8 11.0 15.7 20.3 23.7 23.1 18.7 12.5 5.8 1.3
Ortalama En Yüksek Sıcaklık (°C) 4.6 7.0 12.1 17.4 22.3 26.9 30.3 30.1 26.2 20.0 12.6 6.2
Ortalama En Düşük Sıcaklık (°C) -4.2 -3.4 0.1 4.6 8.7 13.0 16.3 15.8 11.4 6.2 0.5 -2.7
Ortalama Güneşlenme Süresi (saat) 3.1 4.4 6.0 7.0 8.4 10.3 11.2 11.0 9.4 7.1 5.1 3.1
Ortalama Yağışlı Gün Sayısı 9.2 8.7 8.5 10.2 10.6 6.5 2.5 1.7 3.0 6.5 6.8 9.3
Aylık Toplam Yağış Miktarı Ortalaması (kg/m2) 33.3 25.2 25.8 38.1 41.1 23.9 7.8 5.8 10.4 33.6 33.8 41.4
Uzun Yıllar İçinde Gerçekleşen En Yüksek ve En Düşük Değerler (1970 - 2011)*
En Yüksek Sıcaklık (°C) 17.6 21.6 28.9 31.5 33.4 37.2 40.6 39.6 36.1 31.6 25.2 20.4
En Düşük Sıcaklık (°C) -25.8 -26.6 -15.8 -8.6 -1.2 3.2 7.5 6.7 1.2 -7.6 -20.0 -22.4
En yüksek ve en düşük sıcaklıkların gerçekleşme tarihini görmek için fare imlecini değerlerin üstüne getiriniz.

ladikli
28-11-2012, 16:15
sn.popeye42 bu şekilde tabloyu netten nasıl alıyorsunuz.ilçeler için ve de aylık olarak(mayıs 2011 mesela) da çıkarılabiliyor mu..
ben freemeteo sitesinden baktım,hatta oradaki bilgileri ziraat müh.arkadaşa aktardım ama istatistikler istasyona aitmiş,istasyona bağlı bütün ilçelere aynı verileri çıkarıyormuş:) böyle saçmalık mı olur anlamadım..
o kadar uğraştım ay ay çıkarttım birde

popeye42
28-11-2012, 16:40
googleden taratırsan çıkıyor meteoroloji genel müdürlüğü sitesinden

nogaifatih
28-11-2012, 17:10
İl ve İlçelerimize Ait İstatistiki Veriler- Meteoroloji Genel Müdürlüğü (http://www.mgm.gov.tr/veridegerlendirme/il-ve-ilceler-istatistik.aspx#sfU)

ayko
28-11-2012, 22:03
sayın truva17 eğer her sene belirli şehirlerde yapılan ceviz kurultaylarına gidersen orada bile uzman lar arasında fikir ayrılıkları olduğunu görürsün. ceviz ekim ölçüsünde de fikir birliği yok.yukardada söylediğim gibi ufak bahçelere 8x4 tavsiye etmem 8x6 idealdir.
Ama büyük bahçe yapacaksan hesabını yapıp ona göre karar vermen gerek.ortadaki ağaçları sökme ve dikme makinaları ile baska yere dikebilirsin.önemli olan bu süre zarfında alacağın ürünün sana getirisi ne kadar karar senin.

ayko
28-11-2012, 22:15
sn popeye42 yeni ekilmiş fidanlara 50-60 ml her yaş için 100 ml. (kök bölgesine)
1 dönüm arazi için 5*6 lt (püskürtmek süretiyle). ayrıca açacağın çukurlara hayvan gübresine karıstırarak verebilirsin her cukur için 100 ml.

Çamtepe
28-11-2012, 22:17
En Düşük Sıcaklık (°C) -25.8 -26.6 -15.8 -8.6 -1.2 3.2 7.5 6.7 1.2 -7.6 -20.0

Sn. Popeye

Maalesef site sadece Konya'yı veriyor, sizin araziniz Konya'ya epey uzak, hatta toroslara daha yakın sanki. Keşke imkanınız olsa da Çumra ya da Seydişehir'de ğer varsa meteoroloji istasyonlarından bu bilgiyi sorgulasanız.

Nisan'daki -8.6 değeri 1997'de, Mayıs'taki -1.2 değeri 1981'de gerçekleşmiş. Global ısınma vs vs sebepleri ile 1981'den beri olmamış olması iyi bir şey. Karar sizin ama ben olsam geç çiçeklenen bir çeşit seçerim.

saygılar

Ç.

ladikli
28-11-2012, 22:23
İl ve İlçelerimize Ait İstatistiki Veriler- Meteoroloji Genel Müdürlüğü (http://www.mgm.gov.tr/veridegerlendirme/il-ve-ilceler-istatistik.aspx#sfU)

teşekkürler...siteyi açıyorum ama sadece samsun çıkıyor ilçeyi açamıyorum..ben mi beceremedim anlamadım:rolleyes:

ncp1963
28-11-2012, 22:25
teşekkürler...siteyi açıyorum ama sadece samsun çıkıyor ilçeyi açamıyorum..ben mi beceremedim anlamadım:rolleyes:

Sizde hata yoktur birçok ilçenin geçmiş kayıtları yok

Lilium
29-11-2012, 01:46
bu söylemler elbette yaşanmış tecrübelerdir california şili portekiz ekiyorda türkiyede olmuyo cok enteresan geliyor. adamlar senelerdir 8x4 ekiyorlar amerikadaki ceviz bahcelerine bakarsan görebilirsin.Ayrıca yaşamak iiçin denemen lazım ben denedim onlar yapıyorsa biz niye yapamayalım. 10 sene once tarım bakanlığı ceviz olcüleri 12x12 sonra 10x10 simdiki ölçüsü 8x8 5 sene sonra nereye düşer kimbilir. küçük bahceler için buna deymez ama büyük bahceler için gerekli techizat olduktan sonra neden olmasın.

Anladım, dışarıdan alınmış fizibilitelerle konuşuyoruz.

Sayın ayko, başka sorum yok.

Ama şu iki cümlene cevap vereyim

"ceviz bahçelerine bakarsan görebilirsin"

Ben o bahçeleri yetiştirdim içindeyim, siz neredesiniz?

"Ayrıca yaşamak iiçin denemen lazım ben denedim"

Denediğini yetiştirdiklerini paylaşabilirsin,buna kimse bir şey diyemez, ne denedin? kaç ağaç yetiştirdin? kaç yaşındalar? kaç kilo verim aldın? aldığın verimden kaç dekar bedava arazi kaldı? bunları paylaş.

Bana boyalı fizibilite raporlarını anlatma, efendim california şili portekiz yapıyormuşşş, california şili portekizin iklim şartlarını toprağını imkanlarını ve nasıl bir mühendislik çalışmalarla yaptıklarını biliyormusunuz, yoksa tüm bunları siz mi yaptınız? yoksa california şili portekize gidipte doktoramı yaptınız, elinize küreği alıp 20-25 yıllık ağaçların fidanlarını siz mi diktiniz yetiştirdiniz de 8 yıldaki verim hesabını yapıyorsunuz. Anlatacaksanız forumdaki arkadaşlara bunları anlatın,

Araştırmak bilgilenmek fizibilite raporlarını incelemek iklim şartlarını imkanları öğrenmek sorgulamak hatta eline küreği alıp bir fidan ekmek başka bir şey.

Masa başında bir başkasının fizibilite raporlarıyla yapmış gibi yetiştirmiş gibi şu kadar verim almış gibi konuşmak hayal görmek başka bir şey,

Ceviz konusunda bu kadar ülkeye giden bu kadar ülke gezen bu kadar tecrübeleri olan selami bayrak, gerekse yaşar akça hocamız bile bu kadar bilmiyor inan ki, pes yani.

truva17
29-11-2012, 16:17
sayın truva17 eğer her sene belirli şehirlerde yapılan ceviz kurultaylarına gidersen orada bile uzman lar arasında fikir ayrılıkları olduğunu görürsün. ceviz ekim ölçüsünde de fikir birliği yok.yukardada söylediğim gibi ufak bahçelere 8x4 tavsiye etmem 8x6 idealdir.
Ama büyük bahçe yapacaksan hesabını yapıp ona göre karar vermen gerek.ortadaki ağaçları sökme ve dikme makinaları ile baska yere dikebilirsin.önemli olan bu süre zarfında alacağın ürünün sana getirisi ne kadar karar senin.

Sayın Ayko sizin kaç dekar ve kaç ceviziniz var?

ayko
29-11-2012, 19:44
Sayın lilium benim söylemiş olduğum bilgiler için doktora yapmaya gerek yok ama sadece şunu söyleyim Selami bayraktar ı ornek göstermişiniz. Evet kendisini tanırım zaten bahçemi yaparken 8x4 ölçüsünü bizzat kendisi yavsiye etmiştir. Baska söyleyecek sözüm yok.

Çamtepe
29-11-2012, 21:06
Bence 8x4 konusunda sayfa sayfa tartıştık, daha fazla tartışmaya gerek yok. Forumdaki bu başlık ve Ceviz başlığı okunabilir.

Tarım maalesef her alanda tek doğrusu olmayan bir uğraşıdır. Herkes yazıları buyursun okusun, aklına yatarsa 8x4 diksin, isteyen 8x6, isteyen 8x8 diksin, isteyen baklava diksin.. Önceki yazıları okumadan 8x4 mü dikeyim diye sorulunca ben de artık "yine mi ya?" diye düşünüyorum.

Niye sadece dikim aralığına bu kadar saplanıyoruz? Ceviz işine girmek isteyenlerin enine boyuna düşünecekleri ve tartışacakları şu konular olmalıdır:
- doğru yer (toprak, iklim, lojistik, iş gücü varlığı, işgücü kalitesi, makina parkı varlığı,...)
- doğru çeşit (ana çeşit, tozlayıcı, anaç)
- doğru tesis (tohumdan/tüplü/açık köklü, dikim aralığı, sulama yöntemi, toprak hazırlığı, ..)
- doğru bakım (gübreleme, ilaçlama, çapalama, budama, toprak işleme..)
- doğru su ile doğru miktarda sulama
- doğru hasat
- doğru pazarlama

Eğer bir yatırımcı işe başlamadan önce bunların tümü hakkında bir fikre sahip değilse "hadi bir başlayalım da gerisi gelir" diyorsa çöpe atacak çok parası var anlamına gelir..

truva17
29-11-2012, 21:25
Sayın Ayko mesleğinizi ekonomi olarak belirtmişiniz. Tarımda her zaman rakamlar doğru sonucu vermez. yani 2x2 bazen 2 olur bazen 5 olur bazen de 4. Tarımla hayvancılıkla ilgili hesaplama yaparken maksimuma göre değilde minumuma göre hesaplama yaparsanız sonuçta hayal kırıklığı yaşamazsınız.

Bahsettiğiniz kurultayın Başkanı Prof.Dr. Yaşar AKÇA 6x5, 6x4, 5x4 dikim aralıklarından bahsetmeye başladı. Ayrıca Yaşar Hoca 100 dekardan küçük ceviz bahçesi kuranlar üretici olarak görmüyor en az 100 dekarla başlanması öneriyor. Bizim gibi 200-300 cevizi olanlar amatör ligde oynamış oluyoruz.

Cumhur Tonba
29-11-2012, 21:57
Turuva 17 yedi benden çok yaşayacak demekk ki.

2 saat evvel Edirne, Meriç, Büyük Altıağaç köyüne bir arkadaşımıza Çoban bakmaya gitmiştik. Onlar da Muhtarla konuşurken masadaki 4 mevsim Üretimden Tüketime Tarım Dünyası Dergisinde. Türkiye Ulusal Ceviz Çalışma Grubu Başkanı Prof.Dr. Yaşar Akça'nın bir yazısını okudum. (Alışkanlık, ne görürsem okurum) Güya bunu haber verip, Yaşar Hoca'yı Googlede arayıp yazılarına ulaşabilirseniz sizler için faydalı bilgiler bulabilirsiniz diyecektim.

Sayın Truva17 nin dediği gibi en az 10 hektardan aşağı olmamasını ve bunun maliyetinin 200 bin TL yi bulacağını ve tam verim çağında 50-60 ton kabuklu ceviz elde edilebileceğinden bahsediyordu.

Ve ceviz yetiştirmek isteyenlerin dikkat edeceği hususları açıklıyordu.
Sizlere kolay gelsin diyorum. Belki sizlere faydası olur diye yazmak istedim.
Saygılar, sevgiler.

Lilium
29-11-2012, 23:02
Sayın lilium benim söylemiş olduğum bilgiler için doktora yapmaya gerek yok

Var sayın ayko, böyle (http://www.agaclar.net/forum/1040004-post69.htm)bir mesaj yazabiliyorsanız bilgilerinizin yanın da tecrübelerinizde olması gerekir, başka bir ülkenin ya da internette dolaşan bir sürü fizibilite raporları var, biz bu raporlara bakarak böyle (http://www.agaclar.net/forum/1040004-post69.htm) bir mesaj yazarsak benim gibi biri çıkar ve 8 yılda ürün parasıyla bedava kalan araziyi sorar, ve cevap alamaz. Çünkü öyle bir yazmışsınız ki, sanki siz bunu yapmış ve başarmışsınız gibi olmuş.

Sanırım ekonomistsiniz ve işin hep getirisindesin, götürü taraflarını iyi hesap edemiyorsunuz.

Birde şurada (http://www.agaclar.net/forum/1056239-post124.htm) bir mesajınız var ona da cevap vereyim, size değil mesajım bilgilenmek isteyen arkadaşlaradır.

"ağaçları sökme ve dikme makinaları ile baska yere dikebilirsin.önemli olan bu süre zarfında alacağın ürünün sana getirisi ne kadar karar senin."

1- Bu sökme makinalarından türkiyede kaç tane var ve bunlar nerededir?
2- gönen belediyesi sökme makinasını istanbuldan getirtti, ben onu getirtsem 8 yılda aldığım ürün değil 18 yılda aldığım ürün onun bedeline yetmez.
3- 10-12 yıllık ceviz ağacını söküpte Başka bir yere ekilebilirliğini olabilirliğini ve maliyetini iyi düşünün.
4- Kalan parayla da arkadaşlarınıza boğazda bir yemek verin.

sedatkso
30-11-2012, 00:50
herkese *** ben ankara cubuk ılcesınde hazılrık yapıyorum cevız ıcın ma hala karar veremedım hangı cıns ekıyım bılmıyorum chandler mı fernor mu kararsız kaldım ıyıce ankarada dıken arkadaslar varsa hangı cıns daha ıyı olur lutfen bı yardım.***

bozy
30-11-2012, 01:24
Sayın sedatkso Ankarada hangi cins olacagına burada kimse yerinizin konumunu iklim degerlerini detaylarını bilmeden ve görmeden saglıklı bir yardımda bulunamaz aslında bütün detaylar forumun önceki bölümlerinde var ..Ankara ve bütün diger illerde bahçesi olanların tecrüberini ve bahce resimlerini forumda görebilirsiniz...

servi-3
30-11-2012, 09:36
"ağaçları sökme ve dikme makinaları ile baska yere dikebilirsin.önemli olan bu süre zarfında alacağın ürünün sana getirisi ne kadar karar senin."

Ağaçların söküldüğünü varsaysak bile bu ağaçları götürüp diktiğinizde (!) tutma şansları nedir? ve ne kadarı tutacak. Saçak kökleri mi keseceğiz, kazık kökü mü budayacağız. Herhalde açık kök fidan gibi olacağı varsılıyor. Örnek vereyim çalıştığımız kurumda bir bina yapmak için o bölgedeki 50 civarı genç çam ve benzeri ağaçlar taşındı, sonradan çoğu kurudu, başarım oranı çok düşük. Uzman kişiler ile bu işler yürütüldü. Sonuç her fikir pratikte yürümüyor.

ayko
30-11-2012, 09:39
sayın çamtepe listelemiş olduğunuz bilgilere aynen katılıyorum.zaten yukarıda ufak bahceler için bunun dogru olmadığını soyledim .Soylediklerim 100 donum ve uzeri tarlalar için zaten istanbul kadar bıle olmayan portekiz yapabiliyorsa biz niye yapamayalım benim derdim bu .Bu kadar yatırım yapan bir insan gerekli techiizatı alamıyrsa **** kiralıyamıyorsa zaten bu işi yapmasın.mesleğim ekonomist olabilir ama 100 senelelik ciftçi bir aileden geliyorum.

truva17
30-11-2012, 16:34
Agac sokme/dikme Makinalari - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=38idM3fC7Tg)

videoyu izlerseniz kepçeye takılmış ağaç sökme makinası var. Bu kepçenin söktüğü yerde küçük bir ağaçtan 1 metreye yakın çukur oluşuyor. Tarlamızda oluşan bu çukurlar ne olacak.

ladikli
30-11-2012, 19:09
fidan çukurlarının kepçeyle açılması toprağın alt-üst işlenmesinden(dip kazan ve sabanla) önce mi sonra mı yapılmalı..eğer sonra açılırsa kepçenin çalışması zor olmaz mı..(önce ve sonra kepçeyle açtıran arkadaşlar deneyimlerini paylaşırsalar sevinirim)

ben şöyle düşünüyorum:çukurların 1.5*1.5*1.5 olarak açtıktan sonra 3/2 sinin üst toprak hayvan gübresi ve tahlile göre konulması gereken diğer gübrelerin karışımıyla kapatılması kalan 3/1 lik alt toprağın tarlaya serpiştirilmesi, 2-3 bekledikten ya da sonbaharda açıp bahara kadar bekledikten sonra fidanların üst toprak,torf,dere kumu ve iyi yanmış hayvan gübresi karışımıyla dikilmesi..

servi-3
30-11-2012, 19:39
Toprağın öncelikle patlatma, alt-üst işlemesi yapılmalı arkadan kepçe ile çukur açılması gübre ve katkıların konarak kapanması daha doğru olacak. Bu boyutta bir işleme daha sonra bir daha yapılamayacak, ancak bölgesel düzeyde yapılabilir.

ncp1963
30-11-2012, 21:20
fidan çukurlarının kepçeyle açılması toprağın alt-üst işlenmesinden(dip kazan ve sabanla) önce mi sonra mı yapılmalı..eğer sonra açılırsa kepçenin çalışması zor olmaz mı..(önce ve sonra kepçeyle açtıran arkadaşlar deneyimlerini paylaşırsalar sevinirim)

ben şöyle düşünüyorum:çukurların 1.5*1.5*1.5 olarak açtıktan sonra 3/2 sinin üst toprak hayvan gübresi ve tahlile göre konulması gereken diğer gübrelerin karışımıyla kapatılması kalan 3/1 lik alt toprağın tarlaya serpiştirilmesi, 2-3 bekledikten ya da sonbaharda açıp bahara kadar bekledikten sonra fidanların üst toprak,torf,dere kumu ve iyi yanmış hayvan gübresi karışımıyla dikilmesi..

Ben önce dip kazan sonra sürüm sonra çukurları açtım Bahsi geçen gibi üçte ikisi gübrelenerek doldu kalan kısım baharda dikimden önce kapatıldı

Bir öneri tavsiye edilen kimyasal gübrelerin bir kısmını, üçte birini çukurlara koymayın dikimi takip eden dört beş sulamaya pay ederek damlama ile verin yeni köklerin hemen ulaşamayacağı gübreleri alabilecekleri şekilde vermiş olursunuz

ladikli
03-12-2012, 10:48
sn.ncp1963,servi-3
toğrağın, çukurların açılmadan önce işlenmesi kepçenin çalışmasını zorlaştırmadı mı..
sürülmüş toprağın üzerinde kepçenin çalışması toprağı iyice sıkılaştırmıştır sanırım tekrar sürmek zorunda kalmadınız mı..

ncp1963
03-12-2012, 13:22
sn.ncp1963,servi-3
toğrağın, çukurların açılmadan önce işlenmesi kepçenin çalışmasını zorlaştırmadı mı..
sürülmüş toprağın üzerinde kepçenin çalışması toprağı iyice sıkılaştırmıştır sanırım tekrar sürmek zorunda kalmadınız mı..

Her iki durumdada ezilme sorunu olacak kepçe için çalışma sorunu olmuyor herşey bittikten sonra kazayağı çekmek şart oluyor çünkü beklenenin üzerinde araç trafiği oluyor Bazende ıslakken girmek zorunda kalına biliniyor

kkeremk
07-12-2012, 08:22
Sizde hata yoktur birçok ilçenin geçmiş kayıtları yok

Merhaba,

Aslında çoğu ilçenin kayıtları var fakat bunlara ücretli olarak erişim mümkün. 6 ay önce, Manisa, Demirci için son 20 yılın ortalama verileri, en yüksek ve en düşük değerlere ait ayrıntılı raporu 65 TL karşılığında satın aldım.

Verilere ulaşmak için Türkiye Meteorolojik Veri Arsiv ve Yönetim Sistemi (http://tumas.mgm.gov.tr/) adresini ziyaret etmelisiniz. Sayfanın altındaki "sık sorulanlar" bağlantısı sizi yönlendirecektir.

Neyi alacağıma emin olamadığım için telefonla da görüştüm ve bana bülteni satın almam gerektiğini söylediler. Telefon numaraları 0 312 302 2701 - 2705 - 2706.

ladikli
07-12-2012, 12:43
buğün cumaya gittiğim caminin halı desenleri baklava dikim şeklindeydi,hatta üzerindeki şekiller büyük taç yapmış ceviz ağacı gibiydi..biraz inceledim..(her gördüğüm şeyden cevizle bağlantı kurmaya başladım artık:p)

baklava dikim ile altıgen dikim aynı oluyor anladığım kadarıyla..ortada 1 fidan etrafında 6 fidan..
8*7 dikildiği zaman bütün fidanların birbirine eşitliği 8m oluyordu sanırım,8*8 yaparsak fidanların birbirine uzaklığı ne kadar olur..
8*7 baklava olarak dikim yaptığımızda 30-40 yıl ya da daha ileride aradan ağaç (özellikle de yerli fidan olursa) çıkarmamız gerekir mi..türkiyede bu yaşlarda ceviz bahçesi varmı,ya da en yaşlı bahçeler kaç yaşında nerelerde

nogaifatih
09-12-2012, 00:58
8mX8m ucken dikimde, uckenin tabanindaki fidanlarin arasi 8m, ustteki/alttaki fidanin uzakligi 9m oluyor dolayisiyle ucken eskenar olmayip arazi kaybi oluyor. uzun yillar sonra aralardan birer fidan cikartilirsa dogal olarak ara mesafe iki katina cikar yani 16mX18m. ancak buna gerek olurmu bilemem cunku dal uclari budamaya uygun olan yan dal verimi olan cinsler icin galiba bu dikim sekli.

onozer
11-12-2012, 12:40
sayın büyüklerim ekte toprak analizi raporlarını yüklemeye çalıştım.
10 dekar ceviz bahçesi kurmak istiyorum. tercihimi geç donlara dayanıklılığı sebebiyle bilecikten yana kullandım. sizlerden ricam toprak analiz raporuna göre bu işin oluru var mıdır yorum yapmanız. yönlendirmelerinize ihtiyacım var.
teşekkürler şimdiden...

Çamtepe
11-12-2012, 14:01
sayın büyüklerim ekte toprak analizi raporlarını yüklemeye çalıştım.
10 dekar ceviz bahçesi kurmak istiyorum. tercihimi geç donlara dayanıklılığı sebebiyle bilecikten yana kullandım. sizlerden ricam toprak analiz raporuna göre bu işin oluru var mıdır yorum yapmanız. yönlendirmelerinize ihtiyacım var.
teşekkürler şimdiden...

Sn Onozer

Tahlil yorumunda çok açık ve net yazmışlar. Toprağınız killi. Dolayısı ile diktiğiniz cevizler ilk bir iki sene boy verecekler daha sonra bonsai gibi gelişimleri duracak.

Analizde yazdığı gibi ceviz harici bir yatırım yapmanız daha mantıklı.

Ya arazinizi değiştirin ya da ceviz fikrinizi :)

Bu arada raporu yazanı da çok takdir ettiğimi belirtmek isterim. Keşke her uzman bu kadar net yönlendirmeler yapsa.

Selamlar

onozer
11-12-2012, 14:42
cevabınız her ne kadar soğuk duş, kaynar su, tokat etkisi yaratsa da cevabınız için teşekkürler. sanırım fazla heveslendiğim için biraz canım sıkıldı ama gerçekleri değiştiremiyoruz.

Çamtepe
11-12-2012, 16:41
Maalesef.. Killi toprağın cevize etkisini görmek isterseniz, buyrun gelin bahçeme, size bonsai'lerimi göstereyim.

Islah mümkün mü? Zor ama evet.. O kadar para ve zaman harcamak gereksiz bence..

onozer
11-12-2012, 16:53
killi toprakta cevizin yetişmemesinin asıl sebebi su sanırım. peki 2-3 metre kazdırıp taban suyu olup olmamasına baksak? yani toprak analizi için derinden toprak alınmadı. yani pes etmek hayatta en kabullenemediğim şeydir. bu konuda ne dersiniz?

Çamtepe
11-12-2012, 19:13
Sadece su değil. Killi toprak beton gibi olur, kökler ilerleyemez, büyüyemez. Sonuçta ağaçların dal/kök oranı vardır. Ağaç ne kadar büyükse o gövdeyi besleyecek ve toprağa bağlanmasını sağlayacak kökünün de o kadar büyük olması normal bir beklentidir.

"Modern" dünyadan örnek verecek olursak, sadece 60cm'lik bir temel kazarak 4-5 katlı bir bina dikemezsiniz. İlk rüzgarda alaşağı olur.

Eğer killi toprakta cevizcilik yapacaksanız fidan çukurlarını çok derin ve geniş kazdırmalı, çukur dibini ahır gübresi, leonardit ile ıslah edip fidanın etrafına organik madde açısından zengin, köklerin rahatça büyüyebileceği bir toprağı dolgu malzemesi olarak kullanmalısınız.

Örneğin, Sn. Halil Önen'in sayfasında anlattığı gibi fidan çukurunun toprağını yıkanmış dere kumu, kompost, leonardit, zeolit ile harmanlamalısınız.

Bunların hepsi masraf.. Karar, zaman ve para sizin.

Safranlı
12-12-2012, 09:05
killi toprak çok zor gercekten
bugday bile nazlı yetişiyor
çok çok uzun yıllar yeşil gübre ekip her yıl topraga katılabilirse ıyı neticeler alınabilir
tabi sınırsız oranda dogal gübre temin etmelisiniz

aviator34
18-12-2012, 09:37

Sayın lilium saygılar.
Mesajı dün okudum biraz geç bir cevap olacak ama burak arkadaşa 1 çiftte ben birşeyler söylemek istiyorum.
Ben sayın lilium'un gezdirdiği bahçeleri görmeden önce bahçemi kurmuştum banada burak arkadaşımıza verilen nasihatlar gibi çok şey söylediler bahçeleri gezene kadar bir kulağımdan girdi diğer kulağımdan çıktı.ancak bahçeleri gördükten sonra anladım 8x4 'ün ne kadar yanlış olduğunu allahtan ben sadece bahçemin orman tarafındaki 1 sırasını 8x4 yapmıştım şimdi 2. bir iş olarak bahçenin belirli bölgelerinde kuruyan fidanların yerine bu 8x4 leri bozarak fidanları seyreltiyorum.
Açık köklü ekiyorsan sanırım bu zamanlarda ekim işlemine başlayacaksın.insana 8x4 çok cazip geliyor ama daha 1 yaşında her aralarından traktör geçerken adam bakarak geçiyorsa 3-4-5 yaşlarında nasıl geçer bilemiyorum.

kolay gelsin.

servi-3
18-12-2012, 12:07
"insana 8x4 çok cazip geliyor ama daha 1 yaşında her aralarından traktör geçerken adam bakarak geçiyorsa 3-4-5 yaşlarında nasıl geçer bilemiyorum"
Son cümlenin ifade etmek istediğini tam anlayamadım. Bu ifadedeki traktör aslında 8m lik aralıktan geçecek, 8x8 de olsa 8x4 de olsa traktör için aralık aynı, 4m lerin arasına zaten traktörle girilmeyecek.

aviator34
18-12-2012, 14:22
"insana 8x4 çok cazip geliyor ama daha 1 yaşında her aralarından traktör geçerken adam bakarak geçiyorsa 3-4-5 yaşlarında nasıl geçer bilemiyorum"
Son cümlenin ifade etmek istediğini tam anlayamadım. Bu ifadedeki traktör aslında 8m lik aralıktan geçecek, 8x8 de olsa 8x4 de olsa traktör için aralık aynı, 4m lerin arasına zaten traktörle girilmeyecek.

ister 8x8 yapın ister 8x4 yapın bu 2 fidan arasındaki yani sıra aralarına traktörle girilmeyecekse ne ile sürülüp o toprak işlenecek (yoksa ben mi yanlış yapıyorum) ?

aviator34
18-12-2012, 15:04
cevabınız her ne kadar soğuk duş, kaynar su, tokat etkisi yaratsa da cevabınız için teşekkürler. sanırım fazla heveslendiğim için biraz canım sıkıldı ama gerçekleri değiştiremiyoruz.

Sayın onozer ; Analiz sonucunda ne güzel yazmışlar.Sayın Çamtepe de yazmış eline sağlık.
Benimde 10 dönüm 1 yaşında ceviz bahçem var belirli bölgelerinde bu sarı toprak killi, kireçli yerleri var yaklaşık 60-70 fidanı kapsıyor.2 aydır kafayı yiyorum nasıl yapsamda toprağı ıslah etsem diye. Son 2 gündür dikili fidanlar uykuya daldıktan sonra çıkarıp kepçe ile derin kazdırıp o bölgedeki toprakları alıp yerine bahçe dışından toprak,hayvan gübresi, leonardit,tarımsal cipsler vs. koyup kapatmayı düşünüyorum.Bir yandan fidanların kenarlarından kanal açtırıp bu karışımları koyayım diyorum. **** Fidanın 4 tarafından burgu makinası ile açılan çukura bu karışımlar konabilir.
Yani toprağı ıslah etmek şehirli bir insan için gerçekten zormuş allah'tan bahçenin heryeri böyle değil yoksa ne yapardım diye düşünüyorum.

Teoride bu kadar kafa patlatıyorsak pratikte ne yapacağız

Ben bu ıslah işine başlamak için **** kesin bir sonuç alınması için bir daha 30-60-90-120cm den analiz yaptırıcağım.Tabi bu yağmur dinip'te toprak tavına gelirse :((

servi-3
18-12-2012, 16:18
4m ler için traktör için başlangıçta imkan olabilir. ileride mümkün olmayacaktır. 8x4 de ileride ağaçlar birbirleri ile birleştiğinde 4m ler için ağaç aralarını küçük çapalama makinaları ile yapmak mümkün olabilir. Ancak traktör ile sadece 8m lik mesafeler yapılabilir. 4m ler için traktör için başlangıçta imkan olabilir. ileride mümkün olmayacaktır.
Güzel bir örnek olarak bu linki görüyorum http:// youtu.be/BHOwAEEkbI0
.

ibas06
19-12-2012, 10:34
4m ler için traktör için başlangıçta imkan olabilir. ileride mümkün olmayacaktır. 8x4 de ileride ağaçlar birbirleri ile birleştiğinde 4m ler için ağaç aralarını küçük çapalama makinaları ile yapmak mümkün olabilir. Ancak traktör ile sadece 8m lik mesafeler yapılabilir. 4m ler için traktör için başlangıçta imkan olabilir. ileride mümkün olmayacaktır.
Güzel bir örnek olarak bu linki görüyorum http:// youtu.be/BHOwAEEkbI0
.
Linki tekrardan yazarmısınız teşekkürler

servi-3
20-12-2012, 13:22
Link tam oluşmasın diye bu şekilde yazılıyor. Linkin arasındaki bosluğu silerek deneyin. Yani http:// ile youtu arasındaki bosluğu silerek linki deneyin.

tiryaki
25-12-2012, 20:30
Selamlar,

Önümüzdeki haftalarda ekmek için Kırşehir Kaman'dan tohumluk ceviz temin ettim önceki aylarda. Gelirken yolda kırılanları yedim, çok lezzetliydi. Diğerlerini yememek için kendimi zor tuttum :)

Arazi Balıkesir Gömeç / Ulubeyler köyünde 450 mt rakımda, 36 dönüm, güney cepheli eğimli bir arazi. Sondaj yapıldı, su mevcut. Toprak analiz raporunu de ekliyorum.

10X10mt şeklinde ekmeyi düşünüyorum. Az olsun, öz olsun. Dönüme yaklaşık 2şer traktör keçi gübresi döktürdüm. Bir kere de pullukla sürüldü.

Tohumları gönderen Kaman'lı Osman Yayla bey her bir çukura 3 adet tohumu 10cm arayla üçgen şekilde 10cm derinliğe ekmemi söyledi.

Tanesini 20 kuruşa aldığımız sazlardan 1.5 metrelik direk dikeceğim ortalarına.

Atladığım ya da yapmamı tavsiye edeceğiniz bir husus var mı?

çok teşekkürler
murat

goksal
25-12-2012, 21:52
sayın tiryaki bu tohumdan çıkan cevizleri aşılatacakmısınız yoksa aşısız birşekildemi büyüteceksiniz.

çetinakbulut
25-12-2012, 22:47
Karadeniz bölgesinde rakım 400 mt güney cephe su sorunu yok hatta sulak bir arazi heyelan olduğu için ceviz dikmek istiyorum hem heyelanı önlesin hemde verim olsun diye doğru bir düşüncemidir sizce ?? ayrıca mandalin,portakal dahi olan bu arazimde hangi cins ceviz olabilir ...boyu çok büyük olmasın istiyorum ...en verimli hangisi ise onu dikeceğim lütfen cevap ..

Çamtepe
25-12-2012, 22:57

Tahlilinizde eksik çıkan potasyum, fosfor ve organik maddeyi tamamlamanız gerekir.

Saz biraz ince gelebilir, bence şansınız varsa meşe gibi dayanıklı bir ağaçtan herek yapın. Çam bile 2-3 seneye çürüyüp gidiyor, kırılıveriyor.

tiryaki
26-12-2012, 17:33
Tahlilinizde eksik çıkan potasyum, fosfor ve organik maddeyi tamamlamanız gerekir.

Saz biraz ince gelebilir, bence şansınız varsa meşe gibi dayanıklı bir ağaçtan herek yapın. Çam bile 2-3 seneye çürüyüp gidiyor, kırılıveriyor.

Sevgili Çamtepe,
Teşekkürler cevabınız için.
Organik madde için bahsettiğim gibi dönüme 2 traktör keçi gübresi attırdım.

Ekilecek her bölüme üç tane kamış çakıp üstte üçünü bağlamayın düşünüyorum. Forumda etrafına kireç atılması tavsie edilmiş, onu da düşünebilirim.

Postasyum ve fosfor için sanırım fidanların 1 yaşına gelmesini beklemem gerekir diye düşünüyorum.

Enginyazar
03-01-2013, 01:16
Amerikan chandler aşılı torbalı ceviz fidanı arıyorum 100 adet civarında elinde olan arkadaslar bana detayı bıldırebılırlerse cok sevınırım...

savas32
06-01-2013, 01:13
Merhaba arkadaşlar. Geleceğimize yatırım yapmak amacıyla iki arkadaş Isparta ili merkez köylerinden birinde ceviz bahçesi yapma fikrimiz var. Ben öğretmenim arkadaşım üniversitede görevli asistan. İkimizde tarla bahçe hakkında çok bilgili insanlar değiliz fakat yeterli vaktimiz var, okumayı ve araştırmayı seviyoruz.

Bahçeyi kurmayı düşündüğümüz köylerden biri 1035 rakımlı diğeri 1115 rakımlı. Her iki yerdede su sıkıntısı yok 1035 rakımlı olan yerde 45-70 m arasında 1115 rakımlı olan yerde 25-40 m arasında su çıkmaktadır.

Isparta bölge olarak Akdeniz bölgesinde olmasına rağmen yılın en az 2-3 ayında yoğun soğuklar görülmekte olup hava sıcaklığı 30 yıllık ortalamada
Ocak 1.8 (°C) Şubat 2.8(°C) Mart 6.2(°C) Nisan 10.7(°C) Mayıs 15.6(°C) Haziran 20.2(°C) Temmuz 23.6(°C) Ağustos 23.1(°C) Eylül 18.5(°C) Ekim 12.8(°C) Kasım 7.0(°C) Aralık 3.1(°C)
olarak belirlenmiştir...

Yıllara göre değişimlerde ile en yüksek sıcaklar ortalama değerin 15 derece üstü en düşük sıcaklıklar ise ortalama verilerin 15 derece altı olarak belirlenmiştir.

Bu veriler ışığında bu bölgelerde
a: Hangi tür cevizden en iyi verimi alırız.
b: Dikim aralıklarını hangi mesafeyle yapmalıyız.
c: Tüplü fidan mı yoksa açık fidan mı önerirsiniz.
d: Bir arkadaşımın bahçesini gördüm ve ağaç gelişimleri o kadar kötü ki korktum sonradan aklıma fidan dikilirken acaba gereğinden küçük fidan mı dikti diye geldi 2 yıllık fidanlar daha diz kapağıma gelmemişti takribi 50 cm falan korkmalımıyım :)

Not: Arazimiz takribi 50000m2 ile 100000m2 arası olacaktır. Makinalı tarım yapma taraftarıyız (vakit=nakit). Düz arazidir, su problemi yoktur, ilkbahar ve sonbahar geç donları her yıl olmasada ortalama 2 yılda bir etkili olmaktadır, son 10 yıldır hemen hemen her yıl bahar aylarında bolca ceviz büyüklüğünde dolular yaşanmaktadır. Araştırdığım kadarıyla genellikle bu sorular sorularak tür seçimi yapılıyor. Eksik kalan veya atladığım başka sorularda varsa yanıtlarım.

Verdiğim bilgiler ışığında yukarıda a b c d ile kodlanmış sorularıma vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim. Hoşçakalın...

ncp1963
06-01-2013, 22:00
Merhaba arkadaşlar. Geleceğimize yatırım yapmak amacıyla iki arkadaş Isparta ili merkez köylerinden birinde ceviz bahçesi yapma fikrimiz var. Ben öğretmenim arkadaşım üniversitede görevli asistan. İkimizde tarla bahçe hakkında çok bilgili insanlar değiliz fakat yeterli vaktimiz var, okumayı ve araştırmayı seviyoruz.

selamlar kararınız için tebrikler bu işe kıyısından olsun bulaşan birisi olarak geleceğe yatırım derken gelecekte başınıza dert almamak için çok dikkatli olmalısınız

Bahçeyi kurmayı düşündüğümüz köylerden biri 1035 rakımlı diğeri 1115 rakımlı. Her iki yerdede su sıkıntısı yok 1035 rakımlı olan yerde 45-70 m arasında 1115 rakımlı olan yerde 25-40 m arasında su çıkmaktadır.

herşeyden önce kesinlikle toprak analizi yaptırmadan tarla almayın analiziniz mutlaka makro ve mikro elementleri içersin

Isparta bölge olarak Akdeniz bölgesinde olmasına rağmen yılın en az 2-3 ayında yoğun soğuklar görülmekte olup hava sıcaklığı 30 yıllık ortalamada
Ocak 1.8 (°C) Şubat 2.8(°C) Mart 6.2(°C) Nisan 10.7(°C) Mayıs 15.6(°C) Haziran 20.2(°C) Temmuz 23.6(°C) Ağustos 23.1(°C) Eylül 18.5(°C) Ekim 12.8(°C) Kasım 7.0(°C) Aralık 3.1(°C)
olarak belirlenmiştir...

yörede yaşayan insanlardan almayı deneyin ortlama ısılar min ısıları ve sürelerini tam vermez istasyon ilçe merkezinde siz köyden toprak alacaksınız

Yıllara göre değişimlerde ile en yüksek sıcaklar ortalama değerin 15 derece üstü en düşük sıcaklıklar ise ortalama verilerin 15 derece altı olarak belirlenmiştir.

Bu veriler ışığında bu bölgelerde
a: Hangi tür cevizden en iyi verimi alırız.

çeşit seçimi için yörenizdeki bahçeleri incelemeden karar vermeyin

b: Dikim aralıklarını hangi mesafeyle yapmalıyız.

dikim mesafesi bence toprak yapısıyla direkt ilgili güçlü bir toprağa sahipseniz fidan çok hızlı gelişim göstereceği için aralar açık olmalı min 8X8 gibi
bunun tersi zayıf killi bir toprğa sahipseniz çit dikim yapabilirsiniz çünki fidanlarınız yavaş gelşecektir.

c: Tüplü fidan mı yoksa açık fidan mı önerirsiniz.

bu konuda görüşler çok fazla kışı ılık geçen yerlerde açık kök kışı sert geçen yerlerde tüplü(mart başından haziran sonuna kadar)

d: Bir arkadaşımın bahçesini gördüm ve ağaç gelişimleri o kadar kötü ki korktum sonradan aklıma fidan dikilirken acaba gereğinden küçük fidan mı dikti diye geldi 2 yıllık fidanlar daha diz kapağıma gelmemişti takribi 50 cm falan korkmalımıyım :)

toprak yapısı ve bakımla direkt alakalı arkadaşınızdan bazı bilgiler alır bizlerlede paylaşırsanız seviniriz
toprak tahlili yaptırmışmı?
gübreleme programı uyguluyormu (analiz sonucuna göre)
sulamayı ne şekilde ne sıklıkta yapıyor
çapalama yapıyormu

Not: Arazimiz takribi 50000m2 ile 100000m2 arası olacaktır. Makinalı tarım yapma taraftarıyız (vakit=nakit). Düz arazidir, su problemi yoktur, ilkbahar ve sonbahar geç donları her yıl olmasada ortalama 2 yılda bir etkili olmaktadır, son 10 yıldır hemen hemen her yıl bahar aylarında bolca ceviz büyüklüğünde dolular yaşanmaktadır. Araştırdığım kadarıyla genellikle bu sorular sorularak tür seçimi yapılıyor. Eksik kalan veya atladığım başka sorularda varsa yanıtlarım.

dolu ile nasıl baş edeceksiniz çok zarar verecektir

Verdiğim bilgiler ışığında yukarıda a b c d ile kodlanmış sorularıma vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim. Hoşçakalın...

kolaylıklar diliyorum

arifhikmetinan
06-01-2013, 22:33
Selam. Şimdiye kadar hiç Tarım yapmadım. Yatırım olarak ceviz bahçesi kurmak istiyorum. İzmirde oturmam nedeniyle , Foça, Aliaga, Menemen veya Bergama ilçelerini düşünüyorum.
Buralar 0 - 50 rakımlarda en yüksegi 150 m zor çıkar. Ve ısı yazın 40-45 dereceye kadar çıkabiliyor.
Tek tük ceviz agacı var ama verimi az görünüyor.
Burada iyi rekolte vericek aşılı ceviz (örn Chandler , Pedro, Şebin, Kaman) yetişirmi, Yetişirse hangi cinslerdir.
Bu konuda bilgisi olup cevap verenlere şimdiden teşekkürler.

savas32
07-01-2013, 00:01
ncp1963 Teşekkürler sorularıma verdiğiniz yanıtlar için. Biraz daha donanımlanıp tekrardan sorularımla yoracağım sizi. bu arada sizin bahçe kurulumunuzu uzun süredir yakından takip ediyorum, çok aydınlatıcı bilgiler edindim oradaki yazışmalardan. Hoşçakalın.

tiryaki
08-01-2013, 11:13
sayın tiryaki bu tohumdan çıkan cevizleri aşılatacakmısınız yoksa aşısız birşekildemi büyüteceksiniz.
Sayın Göksal,
Kesinlikle aşılatacağım. eğer bu sene çıkarlarsa, seneye (2014) nisan ayında aşılama yapılacak. Chandler tozlayıcı olarak Pedro aşısı düşünüyorum ama şu an bunları konuşmak için çok erken tabi.

murat

tiryaki
08-01-2013, 11:22
Selamlar,

Önümüzdeki haftalarda ekmek için Kırşehir Kaman'dan tohumluk ceviz temin ettim önceki aylarda. Gelirken yolda kırılanları yedim, çok lezzetliydi. Diğerlerini yememek için kendimi zor tuttum :)

Arazi Balıkesir Gömeç / Ulubeyler köyünde 450 mt rakımda, 36 dönüm, güney cepheli eğimli bir arazi. Sondaj yapıldı, su mevcut. Toprak analiz raporunu de ekliyorum.

10X10mt şeklinde ekmeyi düşünüyorum. Az olsun, öz olsun. Dönüme yaklaşık 2şer traktör keçi gübresi döktürdüm. Bir kere de pullukla sürüldü.

Tohumları gönderen Kaman'lı Osman Yayla bey her bir çukura 3 adet tohumu 10cm arayla üçgen şekilde 10cm derinliğe ekmemi söyledi.

Tanesini 20 kuruşa aldığımız sazlardan 1.5 metrelik direk dikeceğim ortalarına.

çok teşekkürler
murat

herkese tekrar selamlar,
dün itibariyle yaklaşık 330 adet çukura üçer tane cevizi ektik, ortalarına karık çaktık. çukurları bir kürek derinliğinde açıp, çıkan toprağı 7-8 avuç keçi gübresiyle karıştırıp cevizleri 10cm derinliğe gömdük yatay şekilde.

şimdi doğanın mucizesini göstermesini bekliyoruz :) sıra aralarına toprağın organik varlığını artırmak için, ceviz çukurlarına yetişmeyecek şekilde, bakteri kaplı yonca ekmeyi düşünüyorum.

Bu sene sulama yapmak gerekir mi acaba, gerekirse hangi ay en uygun olur?

teşekkürler
Murat

Safranlı
08-01-2013, 12:21
herkese tekrar selamlar,
dün itibariyle yaklaşık 330 adet çukura üçer tane cevizi ektik, ortalarına karık çaktık. çukurları bir kürek derinliğinde açıp, çıkan toprağı 7-8 avuç keçi gübresiyle karıştırıp cevizleri 10cm derinliğe gömdük yatay şekilde.

şimdi doğanın mucizesini göstermesini bekliyoruz :) sıra aralarına toprağın organik varlığını artırmak için, ceviz çukurlarına yetişmeyecek şekilde, bakteri kaplı yonca ekmeyi düşünüyorum.

teşekkürler
Murat

öncelikle hayırlı olsun
çukurları derince açsaydınız ıyı olurdu
topragınızı güzelçe işlediğinizi düşünerek sırada ve ipte ekildi ise mesele yok
ilk yıl otla mücadelede çok dikkat edilmelidir
ve ilk yıl bolca sulanmalıdır

Safranlı
08-01-2013, 12:32
bu yıl fidanlar bogulmaması için yonca ekmek uygun olmayabilir
bakla ekseniz daha iyi bence...
baklayı hemen ekmeniz gerekir
**** bu yılı es gecebilirsiniz
organik madde her zaman eklenebilir
ektiğiniz çukurların etrafına tekrardan gübrede koyulabilir
sulama düzenini erkenden kurmalısınız
çünkü en geç mayıs 15 te ilk sulamayı yapmanız gerkecektır
haftada bir sulandımı çok güzel büyüyebilir

tiryaki
09-01-2013, 08:40
bu yıl fidanlar bogulmaması için yonca ekmek uygun olmayabilir
bakla ekseniz daha iyi bence...
baklayı hemen ekmeniz gerekir
**** bu yılı es gecebilirsiniz
organik madde her zaman eklenebilir
ektiğiniz çukurların etrafına tekrardan gübrede koyulabilir
sulama düzenini erkenden kurmalısınız
çünkü en geç mayıs 15 te ilk sulamayı yapmanız gerkecektır
haftada bir sulandımı çok güzel büyüyebilir

Sayın Safranlı,
Yorumlarınız için teşekküler. Yonca tohumunu aldım, o yüzden ekmeyi düşünüyorum, bilseydim bakla alırdım. Sıra araları 10 metre, yonca ile çukurlar arasında 1 ya da 1.5 metre boşluk bırakırsak boğulma sorunu olmaz diye düşünüyorum.

Filizler çıkınca, çapa yapıp diplerine birer kürek keçi gübresi yeterli olur sanırım. Fazla atıp yakmaktan korkuyorum.

Sulama için bu durumda en geç Nisan ayı başında damla sulama için planlama çalışmasını başlamam gerekiyor sanırım.

teşekkürler
Murat

ladikli
11-01-2013, 12:40
bazı kişi ve kuruluşlar ''susuz ceviz yetiştirme'' adı altında ekim yolu ile arazide fidan yetiştirip üzerine sonradan aşı yaparak kapama bahçe kurmayı önermektedirler.böylece kazık kök kesilmeden derinlere doğru gitmiş olacak ve bu şekilde büyüyen anaç, suya ihtiyaç göstermeyecektir.bu görüş ilk bakışta doğru gibi görünebilir.ancak bu şekilde yetiştirilen anaç, yan kök yapmayacağı veya çok az yan kök oluşturacağı için kökler dar bir alana hapis olacaklartır. atalarımız bu sakıncayı gidermek için aşılı fidanın aşılı fidanın olmadığı zamanlar ekim yaptıklarında tohumların 50cm kadar altına yassı taş koyarak kazık kök oluşmasını engellemeye ve yan köklerin gelişmesine imkan tanımaya çalışmışlardır. kazık kökü kesilen aşılı ceviz fidanlarının yan kökleri yüzeyin tamamına yayılırlar böylece topraktaki besini ve suyu aldıkları için sağlıklı gelişip bol ve kaliteli ürün veren ağaçlar olurlar..(s.bayrak ceviz badem yetiştiriciliği,s.110)

s.bayrak ın kitabını okuyorum şu aralar, dikkatimi çeken konuları foruma taşımak istedim..bu yazı tohumdan mı aşılı mı tartışmasına katkı sağlayabilir diye düşünüyorum..
sizler ne dersiniz..
özellikle atalarımızın yaptığı dediği taş koyma konusu..bunu ilk defa duyuyorum..var mıdır duyan uygulayan??

ladikli
14-01-2013, 07:43
neredesiniz ceviz dostları:p

tiryaki
14-01-2013, 08:16
Sayın Ladikli,
Ben yaklaşık iki hafta önce tohumdan ceviz ektim. Ekmeden bayağı bir araştırdım ama böyle bir hususa rastlamadım. Bana söylenen toprağı 30 cm civarında belleyip yumuşatmam ve cevizleri 5-10 cm arasına dikmemdi. Zaten 30 santimden aşağı toprağı kazmak zorlaşıyordu, o yüzden bir miktar bahsedilen etkiyi zaten toprak yapacaktır diye düşünüyorum.
Diğer taraftan, ceviz kazık köklü bir bitki, taş koyarsak kazık kök gelişimine ters etki eder gibi geliyor bana. Bir acemi olarak görüşlerim bu şekilde :)

saygılar

ladikli
14-01-2013, 11:34
Sayın Ladikli,
Ben yaklaşık iki hafta önce tohumdan ceviz ektim. Ekmeden bayağı bir araştırdım ama böyle bir hususa rastlamadım. Bana söylenen toprağı 30 cm civarında belleyip yumuşatmam ve cevizleri 5-10 cm arasına dikmemdi. Zaten 30 santimden aşağı toprağı kazmak zorlaşıyordu, o yüzden bir miktar bahsedilen etkiyi zaten toprak yapacaktır diye düşünüyorum.
Diğer taraftan, ceviz kazık köklü bir bitki, taş koyarsak kazık kök gelişimine ters etki eder gibi geliyor bana. Bir acemi olarak görüşlerim bu şekilde :)

saygılar

sn.tiryaki teşekkürler..bahçeniz hayırlı olsun..Allah bol cevizler nasip etsin..

tohumdan ekme konusunda sn.safranlı üstad daha iyi bilir ama, tohumdan ekerken de aynı fidan dikilir gibi çukurların derin(1,5*1,5*1*5) açılması gerekmiyor mu..üst toprağın alta alt toprağın da üste konularak çukurlar kapatıldıldıktan sonra tohum dikilirken 30 cm kısmı gübreyle ve torf,leonartit vb.karıştırılıp konulması köklerin daha kolay gelişmesini sağlar..siz sadece 30cm açmışsınız ileri de sıkıntı olmaz inşallah, çünkü fidanların altını sonradan işlemeniz mümkün olmayacak..

altına taş koyulması benim anladığım kadarıyla kazık kök gelişmesini azaltmak, kökleri daha yayvan şekilde yüzeye yakın geliştirerek suyu ve gübreyi daha kolay almalarını sağlamak için yapılmıştır sanırım..

Safranlı
14-01-2013, 11:48
Tohumdan ekme konusunda işçilik yapılmadan ekelim geçelim mantığı uygun olmaz
ön hazırlıgımızı mükemmel derecede yapmalıyız
toprak tavında ve derince işlendikten sonra en az bir metre çukurlar açılır
bir iki ay havalandırılır
bolca gübre ve gerekli faydalı katkılar eklenir
iyi toprak tekrar doldurulduktan sonra 10 cm aşağı ekilebilir
hemen damlama sistemi kurulur ve mayız ayından sonra düzenli olarak az az sulanır
o yıl kendine gelir ikinci yıl hızlıca büyür
dilediğiniz zamanda aşılanır
yani toprak hazırlıgı çok çok önemli...

ladikli
14-01-2013, 12:27
sn. safranlı, tohumdan yetiştirmenin dezavantajları sizce nelerdir..tohumdan yetiştirdiğim zaman ne gibi olumsuzluklarla karşılaşırım..

tiryaki
14-01-2013, 12:57
sn.tiryaki teşekkürler..bahçeniz hayırlı olsun..Allah bol cevizler nasip etsin..

tohumdan ekme konusunda sn.safranlı üstad daha iyi bilir ama, tohumdan ekerken de aynı fidan dikilir gibi çukurların derin(1,5*1,5*1*5) açılması gerekmiyor mu..üst toprağın alta alt toprağın da üste konularak çukurlar kapatıldıldıktan sonra tohum dikilirken 30 cm kısmı gübreyle ve torf,leonartit vb.karıştırılıp konulması köklerin daha kolay gelişmesini sağlar..siz sadece 30cm açmışsınız ileri de sıkıntı olmaz inşallah, çünkü fidanların altını sonradan işlemeniz mümkün olmayacak..

altına taş koyulması benim anladığım kadarıyla kazık kök gelişmesini azaltmak, kökleri daha yayvan şekilde yüzeye yakın geliştirerek suyu ve gübreyi daha kolay almalarını sağlamak için yapılmıştır sanırım..

Bu kadar zahmete girecekseniz sanki fidan dikmek daha garantili bir yol olur. En azından aşı işiyle uğraşmazsınız.

Tohumlar için şüphesiz toprak hazırlığı önemli. Ben 30 cm kazıp toprağa keçi gübresi karıştırdım. Belki altına bir miktar kök gübresi konabilirdi.
Ama kişisel olarak yeterli görüyorum. Peki neden? Bütün bitkiler en iyi şekilde kendi ırklarını devam ettirecek şekilde evrimleşmiş. Uygun iklim ve toprak koşulları sağlandığında sincapın ya da karganın sakladığı cevizler bile fidana dönüşüyor.

Bilmiyorum, belki de yanılıyorumdur ama en azından Mayıs ayında sonucu görünce emin olabiliriz :)

iyi çalışmalar

Safranlı
14-01-2013, 13:20
sn. Safranlı, tohumdan yetiştirmenin dezavantajları sizce nelerdir..tohumdan yetiştirdiğim zaman ne gibi olumsuzluklarla karşılaşırım..

net söyleyeyim ki ;hiç bir dezavantajı yoktur
insanlar algı olarak bir tarafta koca fidan diyer tarafta ceviz tanesini görünce fidan avantajlı olur diye düşünüyor.
tohumun temel mantığı tüm risk konularının minimuma indirgenmesidir.
az su verirsin az bakım yaparsın ve bitkin dayanıklı olur
üzerine dilediğin çeşidi aşılarsın
kim ne derse desin ceviz 10 yılda tam verime yatıyor
hadi kimseyi üzmeyelim tohumdan ekeninde 11 yılda tam verime yatsın
ancak tohumdan ekilen meyve uzun ömürlülüğü hastalıklara dayanımı kuraklıga dayanımı ,canlılığı ne derseniz deyin tüm açılardan öne geçer
doğal olanı rasyonel olanı ve verimli olanı budur.
şu anda fidan ekmeyi düşünenlere şunu teklif ediyorum...
Fidana verecegin paranın tamamıyla gübre al ve toprağına ekle...
O parayı toprağını ıslah etmeye ayır...
Sonra kendine bir gölge bul çayını demle;
gel keyfim gel....

Safranlı
14-01-2013, 13:25
Bu kadar zahmete girecekseniz sanki fidan dikmek daha garantili bir yol olur. En azından aşı işiyle uğraşmazsınız.

Tohumlar için şüphesiz toprak hazırlığı önemli. Ben 30 cm kazıp toprağa keçi gübresi karıştırdım. Belki altına bir miktar kök gübresi konabilirdi.
Ama kişisel olarak yeterli görüyorum. Peki neden? Bütün bitkiler en iyi şekilde kendi ırklarını devam ettirecek şekilde evrimleşmiş. Uygun iklim ve toprak koşulları sağlandığında sincapın ya da karganın sakladığı cevizler bile fidana dönüşüyor.

Bilmiyorum, belki de yanılıyorumdur ama en azından Mayıs ayında sonucu görünce emin olabiliriz :)

iyi çalışmalar

ektiğiniz fidanları çogu çıkacaktır
topragınızı derince işlemediğiniz ve çukuru derin kazmadıgınız için kökü agır büyüyecek ve suyu zor bulacaktı
sizden dah fazla bakım isteyecektir
ilk yıl agır büyüyecektir
bu yüzden tohumu ana kucagı gibi emin ellerde büyütmek için çok iyi toprak hazırlıgı yapılırsa çok güzel olur
siizn yaptığınız gibi oldu ise bolca damlamadan sulama ve bolca gübre verebilirseniz açığı kapatabilir

tiryaki
14-01-2013, 14:02
ektiğiniz fidanları çogu çıkacaktır
topragınızı derince işlemediğiniz ve çukuru derin kazmadıgınız için kökü agır büyüyecek ve suyu zor bulacaktı
sizden dah fazla bakım isteyecektir
ilk yıl agır büyüyecektir
bu yüzden tohumu ana kucagı gibi emin ellerde büyütmek için çok iyi toprak hazırlıgı yapılırsa çok güzel olur
siizn yaptığınız gibi oldu ise bolca damlamadan sulama ve bolca gübre verebilirseniz açığı kapatabilir

Sayın Safranlı,
Bu değerli bilgiler için teşekkürler.
Toprak aslında sürülmüştü ama arazi eğimli olduğu için süper bir havalandırma yapılmadı tabi. Söylediklerinize ek olarak Trichoderma harzianum içeren

Sim Derma (http://www.simbiyotek.com/SimDerma.pdf)ürününü kullanmayı düşünüyorum tohumlar filizlenince.

http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/14935.htm
iyi çalışmalar

Safranlı
15-01-2013, 08:14
Sayın Safranlı,
Bu değerli bilgiler için teşekkürler.
Toprak aslında sürülmüştü ama arazi eğimli olduğu için süper bir havalandırma yapılmadı tabi. Söylediklerinize ek olarak Trichoderma harzianum içeren

Sim Derma (http://www.simbiyotek.com/SimDerma.pdf)ürününü kullanmayı düşünüyorum tohumlar filizlenince.

http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/14935.htm
iyi çalışmalar

çok isabet olur bitkileriniz bayram eder
kısmen kendinizde enzim ve kompost yapabilirsiniz
her türlü mutfak artıkları dahi sizlere çok fayda sağlayabilir
tarımın iki ana mantıgı vardır.

En önemlisi mükemmel derecede bitiki besleme sistemi kurmak
doğal dengeyi koruyan hastalıklarla mücadele yöntemini benimsemektir
ilk yıllarda iştahlı büyüyen bitkiyi ileride kimse tutamaz
her şey yolunda devam eder
hep söylenir bitki strese girmesin diye;
strese girmek bitkinin yetersiz su ve yetersiz besin ortamında kalmasıdır.
yüce yartıcının hikmeti gereği bitki ortamın zayıflıgını anladımıona göre büyümesini dengelemektedir.
yani ortamda bana ekmek yetersiz diye psikolojiye girdi mi
artık onu ikna etmek için çok çabalamanız gerekecektir.
birde sevgili dostlarım;
bence son bahar ayları altın aylardır
sonbaharda hiç durmadan bitkiyi bahara hazırlamalısınız
toprak hazırlıgınızı,gübrelemenizi,budamanızı,ilaçlamanız ı hiç aksatmamalısınız.
sonbaharda yaptıgınız bir emek iki nimet olarak size dönecektir
özellikle doğal gübreleme için bu ayları kaçırmamamak gerekir.
bahara bitki artık havalar ısınsında şöööyle serpileyim demelidir.
(bitki bunu sürgün gözleri ile söyler)
ben ağaçalar ile sarmaş dolaş olmayı seviyorum
bu sayfalardaki herkesinde sevdiği malum...

tiryaki
15-01-2013, 13:11
kısmen kendinizde enzim ve kompost yapabilirsiniz
her türlü mutfak artıkları dahi sizlere çok fayda sağlayabilir
Sayın Safranlı,
Az önce Enzim başlığındaki yazıları okuyordum, sizin de oldukça güzel katkılarınız olmuş
Hemen evdeki bitkiler için ve ilk eznim çalışmaları için pekmez aldım ve sebze meyve kabuğu biriktirmeye başladım.
O konu başlığında bir takım sorularım olacak, bakabilirseniz sevinirim.
saygılar.

Safranlı
15-01-2013, 13:50
Sayın Safranlı,
Az önce Enzim başlığındaki yazıları okuyordum, sizin de oldukça güzel katkılarınız olmuş
Hemen evdeki bitkiler için ve ilk eznim çalışmaları için pekmez aldım ve sebze meyve kabuğu biriktirmeye başladım.
O konu başlığında bir takım sorularım olacak, bakabilirseniz sevinirim.
saygılar.

bizler bu toprakaların gönüllü aşıklarıyız
bildiklerimiz çok olmasa da kalbimizle bir şeyler yazıp duruyoruz.....

ladikli
18-01-2013, 21:01
yine olmadı..ikinci denemem de başarısız oldu:(..çok istediğim için mi olmuyor anlamadım gitti..
köyde babama ait 10 dönümlük arazimiz var hepsi parça parça en büyüğü 3 dönüm..önce burayı ceviz bahçem olarak düşündüm çevresindeki tarlaları da satın alarak en az 10 dönüm yapmak istiyordum..güneye bakan, eğimli, köye ve yola yakın, hemen üst tarafında su olan çok uygun biyerdi ama toprağı çok killi olduğu için analize bile göndermeden buradan vazgeçtim..

köyde ve ilçe merkezine yakın yerlerde satılık tarla araştırmaya başladım..hissedarlarıyla alaşamayan birisi mahkemeye izalei şuur davası açarak ayrı parsellerden oluşan 35 dönümlük arazilerini satıyordu..bende arkadaşımın tavsiyesiyle ihaleye girdim..hissedarlardan hiç birisi almıyordu(icra yoluyla satılsa ya da hissedarların bir tanesi bile girse kesinlikle girmem) yaklaşık 12 dönümlük tarlayı almayı düşünüyordum ama istanbuldan gelen kodamanın biri hepsini aldı:p..uzun süredir bu kadar üzüldüğümü hatırlamıyorum..hayellerim yıkıldı resmen..

ne olursa olsun yılmak yok aramaya devam..bir iki sene içinde bahçemin resimlerini siteye yüklemek istiyorum artık:p..sevgili dostar sizler de dua edin lütfen, bir an önce bahçeme kavuşayım..

herkese sevgiler..

ncp1963
18-01-2013, 21:30
yine olmadı..ikinci denemem de başarısız oldu:(..çok istediğim için mi olmuyor anlamadım gitti..
köyde babama ait 10 dönümlük arazimiz var hepsi parça parça en büyüğü 3 dönüm..önce burayı ceviz bahçem olarak düşündüm çevresindeki tarlaları da satın alarak en az 10 dönüm yapmak istiyordum..güneye bakan, eğimli, köye ve yola yakın, hemen üst tarafında su olan çok uygun biyerdi ama toprağı çok killi olduğu için analize bile göndermeden buradan vazgeçtim..

köyde ve ilçe merkezine yakın yerlerde satılık tarla araştırmaya başladım..hissedarlarıyla alaşamayan birisi mahkemeye izalei şuur davası açarak ayrı parsellerden oluşan 35 dönümlük arazilerini satıyordu..bende arkadaşımın tavsiyesiyle ihaleye girdim..hissedarlardan hiç birisi almıyordu(icra yoluyla satılsa ya da hissedarların bir tanesi bile girse kesinlikle girmem) yaklaşık 12 dönümlük tarlayı almayı düşünüyordum ama istanbuldan gelen kodamanın biri hepsini aldı:p..uzun süredir bu kadar üzüldüğümü hatırlamıyorum..hayellerim yıkıldı resmen..

ne olursa olsun yılmak yok aramaya devam..bir iki sene içinde bahçemin resimlerini siteye yüklemek istiyorum artık:p..sevgili dostar sizler de dua edin lütfen, bir an önce bahçeme kavuşayım..

herkese sevgiler..

inşallah herşey gönlünce olur aslında tarla kışın alınır derler.. yokmu bu mevsimde satan ... köye çok yakın olsun diye uğraşmasan, biraz uzakta yolu olan su çıkma ihtimali olan bir yer bulsan kuyu ruhsatını alınca nasılsa tedaş kuyuna elektrik çekmek zorunda onuda o şekilde halletmeyi denesen..

ama ne olursa olsun herşey gönlünce olsun

ladikli
19-01-2013, 22:35
inşallah herşey gönlünce olur aslında tarla kışın alınır derler.. yokmu bu mevsimde satan ... köye çok yakın olsun diye uğraşmasan, biraz uzakta yolu olan su çıkma ihtimali olan bir yer bulsan kuyu ruhsatını alınca nasılsa tedaş kuyuna elektrik çekmek zorunda onuda o şekilde halletmeyi denesen..

ama ne olursa olsun herşey gönlünce olsun

çok teşekkür ederim...

sürekli araştırıyorum satılan yerleri, uygun yer bulursam kredi çekip hemen alacağım..bahçeyle ilgilenebilmem için köye yakın olması iyi olur, yabani hayvan ve insanlardan:p korumak için de yakın olması gerekiyor..bizim oralarda önceleri fidanları kesmek(özellikle kavak dikerlerdi onları)samanlık yakmak çok fazlaydı şimdi yok ama yine de arada bir oluyor..birde eskilerden kalan düşmanlıklar varsa herşey olabilir yani:p

ncp1963
20-01-2013, 11:07
çok teşekkür ederim...

sürekli araştırıyorum satılan yerleri, uygun yer bulursam kredi çekip hemen alacağım..bahçeyle ilgilenebilmem için köye yakın olması iyi olur, yabani hayvan ve insanlardan:p korumak için de yakın olması gerekiyor..bizim oralarda önceleri fidanları kesmek(özellikle kavak dikerlerdi onları)samanlık yakmak çok fazlaydı şimdi yok ama yine de arada bir oluyor..birde eskilerden kalan düşmanlıklar varsa herşey olabilir yani:p

bu durumda etrafını mutlaka çevirmen içine mutlaka iki köpek koyman gerekecek gibi

goksal
20-01-2013, 21:51
sayın ladikli ben ceviz fidanı üreticisiyim İNşallah gönlünüze göre tarla bulur ve alırsanız.eğer ceviz bahcesi kurmak isterseniz banaulaşın fidan konusunda sizeyardımcı olurum ve fidan fiyatı konusundada size elimden geldiğince yardımcı olurum.

ladikli
21-01-2013, 12:09
sayın ladikli ben ceviz fidanı üreticisiyim İNşallah gönlünüze göre tarla bulur ve alırsanız.eğer ceviz bahcesi kurmak isterseniz banaulaşın fidan konusunda sizeyardımcı olurum ve fidan fiyatı konusundada size elimden geldiğince yardımcı olurum.

teşekkür ederim sn.goksal..
uygun tarla bulabilirsem sizinle irtibata geçerim..yalnız ben önce örnekleme bahçe kurmak istiyorum..12-13 dönüm yer alıp 2-3 dönümüne karasal iklimde yetişebilecek çeşitlerden 5er 10ar adet dikip 3-4 yıl sonra da diktiğim çeşitlerden hangisi daha uygun olursa onunla kapama bahçemi oluşturmak düşüncesindeyim..

benim için zaman kaybı olacak ama bizim orada daha verime yatmış bahçeler yok 1-2 yaşında fernor ve chandler ile 4-5 yaşlarında bilecik-şebin bahçeleri var.onların bölgeye uygunluğunu, verimlerini daha iyi görebilmek hem de tarlayı kredi çekerek alacağım için bahçe kurmaya maddi olarak imkanım olmayacağından örnekleme bahçe yaparak başlamak benim için daha uygun olacak..

ömür-uşak
21-01-2013, 17:49
teşekkür ederim sn.goksal..
uygun tarla bulabilirsem sizinle irtibata geçerim..yalnız ben önce örnekleme bahçe kurmak istiyorum..12-13 dönüm yer alıp 2-3 dönümüne karasal iklimde yetişebilecek çeşitlerden 5er 10ar adet dikip 3-4 yıl sonra da diktiğim çeşitlerden hangisi daha uygun olursa onunla kapama bahçemi oluşturmak düşüncesindeyim..

benim için zaman kaybı olacak ama bizim orada daha verime yatmış bahçeler yok 1-2 yaşında fernor ve chandler ile 4-5 yaşlarında bilecik-şebin bahçeleri var.onların bölgeye uygunluğunu, verimlerini daha iyi görebilmek hem de tarlayı kredi çekerek alacağım için bahçe kurmaya maddi olarak imkanım olmayacağından örnekleme bahçe yaparak başlamak benim için daha uygun olacak..
Ladikli kardeşim iyi düşünmüşsün.Çeşitlerini diktiten 1 yıl sora ceviz tohumlarını tarlana ek. diktiğin fidanları gözle 3-4 yıl içinde hangi çeşitlerin uygun olacağı belli olur.Kendi anaçlarından aşı yaptırırsın.Çok ekonomik olur.istersen arasına birkaç yıl nohut vs ara ürün yapıp masrafını karşılarsın.Kolay gelsin başarırsın.

goksal
21-01-2013, 22:13
sayın ladikli düşüncenize saygım sonsuz.İnşallah her şey gönlünüzce olur.Fidan ve fidan fiyatı konusunda içiniz rahat olsun ben size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıcam saygılar.

ladikli
22-01-2013, 12:21
Ladikli kardeşim iyi düşünmüşsün.Çeşitlerini diktiten 1 yıl sora ceviz tohumlarını tarlana ek. diktiğin fidanları gözle 3-4 yıl içinde hangi çeşitlerin uygun olacağı belli olur.Kendi anaçlarından aşı yaptırırsın.Çok ekonomik olur.istersen arasına birkaç yıl nohut vs ara ürün yapıp masrafını karşılarsın.Kolay gelsin başarırsın.

çok teşekkürler..
bende dediğiniz gibi tohumdan düşünüyorum, 1-2 dönümü aşılı fidan alıp dikebilirim sadece..yalnız tohumları ektikten ne kadar sonra aşı yapmam gerekir? 4-5 yıl sonra yapsam sorun olur mu ? yani 1-2 yaşında aşı yapmak mı, 4-5 yaş ya da daha sonrası mı daha uygun olur..

tiryaki
22-01-2013, 13:37
Forumda yazılanları yanlış yorumlamadıysam ekimden 1 sene sonra, bahar aylarında, havalar 25 derece ve üzerine çıktığında dilcikli kalem aşısı, ağustos ayı gibi durgun göz aşısı yapılabiliyor.

ömür-uşak
22-01-2013, 16:45
Benim ağaçlarım 12 yaşında bu sene çeşit değiştirmek için kalem aşısı yapılacak. 4 yaşında kök gelişimi daha iyi olu.Aşılar çabuk büyür.Hangi cins daha iyi olursa onunla aşılatırsın.Değisik çeşitlerden kaman1,yalova,maraş18,pedro,chandler,fernette,fern or vs deneme amaçlı 1-2 dönüm ekersen çevrenizdede uygun çeşiti bulmuş olup başkalarınada faydalı olursun kolay gelsin başarılar.

arif göçmen
23-01-2013, 08:25
Bizler kamanda 25 yıldır ceviz yetiştiriciliği yapıyorum 15 yaşındakı agaçlar birbirine girdi .

arif göçmen
23-01-2013, 08:40
Bizler kaman da tohumdan ceviz bahçeleri kurduk bize soylenen cevizler atomıks ozeliği var aşı gerekmez dendı şimdi ise 15 yaşındakı bir bahçeden 4-5 kğ meyve alınıyor.Bu bahçelerde 15-20 çeşit cevizler oluştu.Birde hepsi farklı bir şekilde meyveler oldu.Birde tohumdan dikilen tohumun veya fidanın altına taş koymak bu neden yapılıyor.Tohumdan dikilmesinde amaç tohumun daha ıyı kazık kok yapması ise taş neden konuyor,bence bu yanlış uygulama,Bahçe kurumunda en ıyı yontem tohumdan dikip ama mutlaka fidanlar aşılanmalı yoksa bizler gibi 15 yaşındakı bahçelerden 4-5 kg meyve alınırsa her yıl zarar edersizi.

ladikli
23-01-2013, 12:05
Bizler kamanda 25 yıldır ceviz yetiştiriciliği yapıyorum 15 yaşındakı agaçlar birbirine girdi .

sn.arif göçmen agaçlarınızın arası kaç metre ?

ladikli
23-01-2013, 12:16
Bizler kaman da tohumdan ceviz bahçeleri kurduk bize soylenen cevizler atomıks ozeliği var aşı gerekmez dendı şimdi ise 15 yaşındakı bir bahçeden 4-5 kğ meyve alınıyor.Bu bahçelerde 15-20 çeşit cevizler oluştu.Birde hepsi farklı bir şekilde meyveler oldu.Birde tohumdan dikilen tohumun veya fidanın altına taş koymak bu neden yapılıyor.Tohumdan dikilmesinde amaç tohumun daha ıyı kazık kok yapması ise taş neden konuyor,bence bu yanlış uygulama,Bahçe kurumunda en ıyı yontem tohumdan dikip ama mutlaka fidanlar aşılanmalı yoksa bizler gibi 15 yaşındakı bahçelerden 4-5 kg meyve alınırsa her yıl zarar edersizi.

agaçlarınızın çeşitlerini değiştirmeyi düşünmüyor musunuz..15 yaşında da olsa aşıyla çeşit değişimi yapılabiliyor bildiğim kadarıyla..bütün ağaçlarınızı aynı türden aşılayın hem tek tip hem de daha fazla ürün alırsınız..zaman kaybınız olur ama zararın neresinden dönülse kardır..

taş koyma olayını selami bayrak ın kitabında okumuştum..ağacın kazık gelişimini engelleyerek daha yayvan ve toprağa yakın kök yapmasını sağlayarak suyu ve gübreyi kolay almasını için yapılıyor sanırım..

arif göçmen
23-01-2013, 12:51
[QUOTEDederli ladik=ömür-uşak;1088933]Ladikli kardeşim iyi düşünmüşün tohumdan dikimi,ancak bu konuda size 1-2 tavsiyem olacak 1-Dikeceginiz tohumların anaçagacını bilenizde fayda var bazı tohunlara ana agacın özellikleri geçer.2-tohumlar mutlaka gölgede kurutulmalı,3-bir çukura en az 4-5 adet dikmenizi-5-Tohumları tılki ve sansar ve köstebekten korumak için önlem almanızı öneririm.

arif göçmen
23-01-2013, 12:56
Bu konuda bir deneyimimi aktarayım.Ben bahçemde büyüyen aşısız fidanların kök bogazlarını açıp köklerin en üstte olanları kesti.Amacım kökleri aşagıya girmesi ıçindi.Ama gördümki köklerini kestigim ağaçalar baharda daha geç uyandı.Ama agaçların kökleri zamanla yukarı çıkıyor.

juglandales
23-01-2013, 13:05
çok teşekkürler..
bende dediğiniz gibi tohumdan düşünüyorum, 1-2 dönümü aşılı fidan alıp dikebilirim sadece..yalnız tohumları ektikten ne kadar sonra aşı yapmam gerekir? 4-5 yıl sonra yapsam sorun olur mu ? yani 1-2 yaşında aşı yapmak mı, 4-5 yaş ya da daha sonrası mı daha uygun olur..

Cevizleri şimdi ekseniz Nisan ayında kendilerini gösterir, iyi bir bakımla Ağustos ayında aşılanacak büyüklüğe gelir. Aynı yılın sürgünlerinden aşı yaparsanız tutma şansı çok çok artar. Tutmayan olursa takip eden Mart ayında dilcikli aşı yaparsınız. Aşı için birkaç yıl beklemek çok yanlış.

arif göçmen
23-01-2013, 13:14
Sayın ladikli ben sizinle bir not paylaşmak istiyorum.Sadece tavsiye niteliğinde tohum dikerken tarlada ceviz kabugu bırakmayın,tohumları 8-10 cm derinlikte dikin-bir çukura en az 4-5 adet dikin ,diktiğiniz tohumları bızım arnavut dediğimiz acı biberi robotta çekin bu biberin içerisine 250 gr motorin koyun karıştırın ceviz tohumlarını bu karışıma batırın ama tohumlara elinizi degdirmeyin mutlaka eldiven giyin tohumları mutlaka yatay olarak topraga bırakın saygılarımla sadece tavsiye niteliğinde

arif göçmen
23-01-2013, 13:18
Her yaştaki cevizlere aşı yapabilirsiniz ama büyük agaçların kollarına yapınız direk gövdeye yapmayın.Birde aşı yapacagınız çeşitlerin tozlayıcılarından aşı yapmazsanız tozlanma olamaz.Çiçek dökümü olur.

Çamtepe
23-01-2013, 15:01
Sayın ladikli ben sizinle bir not paylaşmak istiyorum.Sadece tavsiye niteliğinde tohum dikerken tarlada ceviz kabugu bırakmayın,tohumları 8-10 cm derinlikte dikin-bir çukura en az 4-5 adet dikin ,diktiğiniz tohumları bızım arnavut dediğimiz acı biberi robotta çekin bu biberin içerisine 250 gr motorin koyun karıştırın ceviz tohumlarını bu karışıma batırın ama tohumlara elinizi degdirmeyin mutlaka eldiven giyin tohumları mutlaka yatay olarak topraga bırakın saygılarımla sadece tavsiye niteliğinde

Merhaba Arif Bey,

Bahsettiğiniz yöntemi ilk defa duyuyorum. Tavsiyeniz cevizlerin kabuğunu kırıp ceviz içlerini sizin tarif ettiğiniz karışıma bandırmak mıdır? Yoksa cevizi kabuklu olarak mı bu karışıma batıracağız?

Bir de bu yöntemin niye uygulandığını da yazabilirseniz sevinirim. Fungal hastalıklara bir önlem midir? Yoksa yukarıda bahsettiğiniz köstebek-fare gibi hayvanlara karşı mı kullanılmasını öneriyorsunuz?

Teşekkürler

Ç.

arif göçmen
24-01-2013, 12:14
ağaçlarımızın arası 10x10 metre araları

arif göçmen
24-01-2013, 12:16
Yukarıda bahsettiği karışım sadece köstebek,fare tilki,sansar domuz gibi hayvanlaran korunması için

arif göçmen
24-01-2013, 12:19
hayır ben yanlış anlatmış olabilirim.cevizleri çatlatmak ,içini çıkarmak gibibir olay yok kabuklu cevizleri yani tohumları motorin karışımına batırılacak

ncp1963
24-01-2013, 16:32
hayır ben yanlış anlatmış olabilirim.cevizleri çatlatmak ,içini çıkarmak gibibir olay yok kabuklu cevizleri yani tohumları motorin karışımına batırılacak

sayın Arif GÖÇMEN aramıza hoş geldiniz değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler.. sizi herzaman aramızda görmek değerli bilgilerinizden yararlanmak isteriz..

agozce
25-01-2013, 00:39

Bizimde bahçede küçük meyveli ağaçlar vardı. Aşı yapttık, abartısız 2 yılda eski haline geldi. Maraş-18 ve Sütyemez aşıladık.

Yalnız aşı yaparken budama çok önemli...Bir çok kitapta kökten 30 cm yukarıdan kesin diyor, bu çok yanlış... Amaç meyveyi değiştirmek....gövdeyi değiştirmenin anlamı yok. Vakit kaybı ve aşının tutma olasılığını çok düşürüyor.

Aşı için budama ana kollardan 20-30 sonrası olmalı...Biz öyle yaptık..Tüm aşılar tuttu ve kök ve gövde güçlü olduğu için kısa sürede eski halini aldı.İlk yıl sürgünleri 3 mt. fazlaydı...inanamadık.

Benim önerim...bu şekilde değiştirin. Beğendiğiniz bir cinsle...Maraş-18 ve Sütyemez öneririm. Büyük ve verimli...Detay isterseniz fidancının telefonunu verebilirim özelden...

tiryaki
25-01-2013, 17:43
Selamlar,
Bu soruma yanıt veren olmadı, düşüncesi olanlar paylaşırsa sevinirim

http://www.agaclar.net/forum/1090004-post81.htm
teşekkürler

Çamtepe
26-01-2013, 09:41
Bizimde bahçede küçük meyveli ağaçlar vardı. Aşı yapttık, abartısız 2 yılda eski haline geldi. Maraş-18 ve Sütyemez aşıladık.

Yalnız aşı yaparken budama çok önemli...Bir çok kitapta kökten 30 cm yukarıdan kesin diyor, bu çok yanlış... Amaç meyveyi değiştirmek....gövdeyi değiştirmenin anlamı yok. Vakit kaybı ve aşının tutma olasılığını çok düşürüyor.

Aşı için budama ana kollardan 20-30 sonrası olmalı...Biz öyle yaptık..Tüm aşılar tuttu ve kök ve gövde güçlü olduğu için kısa sürede eski halini aldı.İlk yıl sürgünleri 3 mt. fazlaydı...inanamadık.

Benim önerim...bu şekilde değiştirin. Beğendiğiniz bir cinsle...Maraş-18 ve Sütyemez öneririm. Büyük ve verimli...Detay isterseniz fidancının telefonunu verebilirim özelden...

Merhaba Sn. agozce

Sanıyorum bu bilgiyi verirken yapılan aşı türünü de belirtmeniz bizler için daha aydınlatıcı olacaktır.

Teşekkürler

Ç.

ykaya194
26-01-2013, 13:34
([QUOTE=arif göçmen;1089960]Her yaştaki cevizlere aşı yapabilirsiniz ama büyük agaçların kollarına yapınız direk gövdeye yapmayın.Birde aşı yapacagınız çeşitlerin tozlayıcılarından aşı yapmazsanız tozlanma olamaz.Çiçek dökümü olur.[/)

Arif bey,
Yanılmıyorsam 2011 Kaman ceviz festivalinde Bereket tv. ile bir söyleşinizi izlemiştim, yararlı bir söyleşi olmuştu.
Sizinde bildiğiniz gibi meyve ağaçlarından iyi verim almanın öncelikli şartı uygun tozlayıcısının olmasıdır, chandler cevizin tozlayıcısı olarak en uygun frengeute olduğu söylenmekte.
Yerli ve yabancı cevizlerin aktif tozlanma dönemleri ile ilgili yapılan akademik araştırmalara rastladım,orada yaptığım mukayesede chandler cevizin dişi çiçeklerin aktif olma zamanı ile Kaman1 ve pedro cinsi cevizlerin erkek çiceklerin (tozlayıcı) aktif olma zamanı (tam olmasada) aynı döneme geldiği ancak frenguetenin ise bir iki gün gibi kısa dönem çakıştığı görülmekte.
Sizin bu konuda tecrübe ve gözlemleriniz varsa bizlerle paylaşırsanız memnun oluruz.

agozce
27-01-2013, 00:14
Merhaba Sn. agozce

Sanıyorum bu bilgiyi verirken yapılan aşı türünü de belirtmeniz bizler için daha aydınlatıcı olacaktır.

Teşekkürler

Ç.

Aşıların bir kısmı Nisanda kalem aşı, tutmayanları yazın göz aşı olarak yaptık.

agozce
27-01-2013, 00:19
Selamlar,
Bu soruma yanıt veren olmadı, düşüncesi olanlar paylaşırsa sevinirim

http://www.agaclar.net/forum/1090004-post81.htm
teşekkürler

Ceviz suyu sever. Suyunuz varsa hep sulayın.

Sulama sıklığı, iklime, toprağın yapısına ve fidanın yaşına göre değişir. Küçük fidanlar daha sık sulanır. Eylül ve sonrasında su verilmez.

Biz, Akdeniz de 10 yıllık fidanları 15-20 günde bir suluyoruz.Toprak su tutmuyor ve organik değerleri çok düşük.

Yaz boyu neredeyse hiç yağmur yağmaz ve hava nemi çok düşüktür. Rakım 1400.

scanner75
28-01-2013, 01:33
Arkadaşlar Merhaba,

Aranızda yeniyim. Böyle bir forumda ve doğa dostları arasında bulunmaktan mutluyum. Arkadaşlar ceviz yetiştiriciliği ile yeni ilgilenmeye başladım. Konu hakkında internetten epeyce bilgi edindim. Bunun sonucunda bu işi profesyonel kişilerin teknik desteğiyle yapmanın en doğru yol olduğu sonucuna vardım.

Bu yüzden ceviz yetiştiriciliği projelerine katılmak bana daha mantıklı geldi sanki. Çünkü benim bu işe ayıracak zamanım yok. Ayrıca tecrübem de yok.

Şimdi sizlerden; özellikle bu tür projelere girmiş arkadaşlardan ricam beni bu konuda aydınlatmaları. Sonuçta arazi seçiminden ürünün satışına kadar her şeyle bu işi bilen kişiler ilgilenecek. Bilgisi olanların değerli bilgilerini forumda görmek ve takip etmek isterim. Teşekkürler...

Çamtepe
28-01-2013, 08:46
Merhaba Sn. Scanner75,

Hoşgeldiniz.

Bahsettiğiniz yardım talebini biraz daha açıklayabilir misiniz? Yatırımcı olarak ceviz yatırımlarına ortak mı olmak istiyorsunuz?

Selamlar,

Ç.

scanner75
28-01-2013, 11:41
Merhaba Sn. Scanner75,

Hoşgeldiniz.

Bahsettiğiniz yardım talebini biraz daha açıklayabilir misiniz? Yatırımcı olarak ceviz yatırımlarına ortak mı olmak istiyorsunuz?

Selamlar,

Ç.

Sn. Çamtepe,

Biraz daha açayım konuyu o halde. Örneğin

"Tarım Federasyonu" nun web sitesine

Tadef (http://www.tarimfederasyonu.org/AktifProjeler.asp?id=11)

linkinden girip görebilirsiniz.

Devletten 49 yıllığına kiralanan orman arazileri üzerinde ceviz bahçeleri kuruyorlar. Arazinin seçimi, yüzeyinin temizliği ve tesviyesi işlerinden başlayarak çeşit seçimi, fidan dikimi, periyodik bakımlar, ilaçlama v.s. uzman kadrosuyla yapıyorlar.

Meyve aldıktan sonra da hasat, kabuktan ayırma, kurutma ve satış işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Giderlerini satıştan mahsup edip kalan hasılatı banka hesabınıza yatırıyorlar.

Benim sorum şu. Bu tür projelere giren var mı? Masraflar, verim, kazanç noktalarında bilgi edinebilir miyim?

Ayrıca internetten Mikrorman Organik Ceviz Yatırımı ve Ceviz Yetiştiriciliği, Mikro Orman Tarım (http://www.mikrorman.com/) bu adrese de bakabilirsiniz. Bu da özel bir firma.

Çamtepe
28-01-2013, 14:51
Sn. Çamtepe,

Biraz daha açayım konuyu o halde. Örneğin

"Tarım Federasyonu" nun web sitesine

Tadef (http://www.tarimfederasyonu.org/AktifProjeler.asp?id=11)

linkinden girip görebilirsiniz.

Devletten 49 yıllığına kiralanan orman arazileri üzerinde ceviz bahçeleri kuruyorlar. Arazinin seçimi, yüzeyinin temizliği ve tesviyesi işlerinden başlayarak çeşit seçimi, fidan dikimi, periyodik bakımlar, ilaçlama v.s. uzman kadrosuyla yapıyorlar.

Meyve aldıktan sonra da hasat, kabuktan ayırma, kurutma ve satış işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Giderlerini satıştan mahsup edip kalan hasılatı banka hesabınıza yatırıyorlar.

Benim sorum şu. Bu tür projelere giren var mı? Masraflar, verim, kazanç noktalarında bilgi edinebilir miyim?

Ayrıca internetten Mikrorman Organik Ceviz Yatırımı ve Ceviz Yetiştiriciliği, Mikro Orman Tarım (http://www.mikrorman.com/) bu adrese de bakabilirsiniz. Bu da özel bir firma.

Tarım Federasyonu için bir şey demeyeyim ama diğer sitedeki business case internette bol bol rastladığımız abartılı tahminlerden birisi. İşletmecilerin de güvenilirliğini sorgulamanız gerekir.

Eğer illa ki böyle bir şeye niyetiniz varsa, riski azaltmak için sıfırdan kurulan bir girişime değil, kurulmuş, ilk aşamalarını ve doğum sancılarını atlatmış bir yatırıma sonradan dahil olmayı seçebilirsiniz.

scanner75
28-01-2013, 15:31
Tarım Federasyonu için bir şey demeyeyim ama diğer sitedeki business case internette bol bol rastladığımız abartılı tahminlerden birisi. İşletmecilerin de güvenilirliğini sorgulamanız gerekir.

Eğer illa ki böyle bir şeye niyetiniz varsa, riski azaltmak için sıfırdan kurulan bir girişime değil, kurulmuş, ilk aşamalarını ve doğum sancılarını atlatmış bir yatırıma sonradan dahil olmayı seçebilirsiniz.

Kesin karar vermiş değilim zaten. İlginize teşekkürler. Görüşünüz benim çin değerlidir.

AVCI016
30-01-2013, 12:19
Selamlar,

Arkadaşlar, bu toprak analizini yaptırmadan 1 ay önce, fernor ceviz fidanlarımı, leonardit ve koyun gübresi ile üst toprağı harmanlayıp dikmiştim.

Şimdi raporda yazan TSP ve Potasyum sülfat gübrelerini nasıl ve ne şekilde verebilirim?

Ayrıca hazır, fermante edilmiş tavuk gübresi de kullanmayı düşünüyorum.
Bilgi ve düşüncelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

ladikli
01-02-2013, 20:25
eğer Allah izin verirde ceviz bahçem olursa organik yetiştirmeyi düşünüyorum..

ortada bahçe kurulacak yer bile olmadığı için bu konuyu daha araştırmadım o yüzden cahilce bir soru olabilir:)

dikimde kullanılacak tohum ya da fidan kimyasal kullanılarak elde edilmişse..ve ürünün alınacağı yıla kadar(4-5 yaş) kimyasal kullanılırsa organik olur mu? (yani 5.yıldan itibaren ürün almaya başlayacağım, bu yaşa kadar fıdanlarda kimyasal gübre ve ilaç kullansam ama ürün alacağım yıl ve sonrasında kullanmasam organik ceviz hasat etmiş olur muyum?:p

ncp1963
01-02-2013, 22:15
eğer Allah izin verirde ceviz bahçem olursa organik yetiştirmeyi düşünüyorum..

ortada bahçe kurulacak yer bile olmadığı için bu konuyu daha araştırmadım o yüzden cahilce bir soru olabilir:)

dikimde kullanılacak tohum ya da fidan kimyasal kullanılarak elde edilmişse..ve ürünün alınacağı yıla kadar(4-5 yaş) kimyasal kullanılırsa organik olur mu? (yani 5.yıldan itibaren ürün almaya başlayacağım, bu yaşa kadar fıdanlarda kimyasal gübre ve ilaç kullansam ama ürün alacağım yıl ve sonrasında kullanmasam organik ceviz hasat etmiş olur muyum?:p

gel ben sana buradan bolca hiç kimyasal kullanılmamış ceviz vereyim çevrede o kadar çokki koca koca ağaçlar ne ilaç atan var ne kimyasal veren var allaha emanet. ağaç verirse topluyorlar vermezse bu sene yok deyip bir sonraki yılı bekliyorlar.

birde bir noktaya değinmeden edemiyeceğim. ceviz çok suyu sevmez diye biliyoruz, bir ağaç gördüm dibine ark ( deriz biz su kanalı) açılmış, sordum yaz kış bu su buradan akar gider dediler. kışın donmazmı bu su dedim. donmaz olurmu dediler. birde etrafına s çizdirmişler çok sulanabilsin diye şaşırdım.

bir ürünün organik olması için belli şartları yerine getirmek gerekiyor. toprağın belli bir süreden fazla kimyasal ilaç ve gübreye maruz kalmamış olması gerekiyor. yoldan belli bir uzaklığa sahip olması gerekiyor. çevresindeki arazilerde organik tarımla uğraşıyor olması gerekiyor. v.s v.s ancak o zaman organik ürün üretebilir belgesi alınıyor diye biliyorum ama yinde iyice okumak gerek

alpix
03-02-2013, 22:16
çelikten üretme 4 adet chandler cevizim var(bu senenin çelikleri) .bir arkadaşım bu ağaçların büyüye bileceğini ancak ilerde ağaçların normal aşılama yapılmış fidanlardan daha az verimli olacağını söyledi:mad:acaba doğrumu söylüyor boşu boşuna 5 yıl beklemiyeyim.Ayrıca ben bu çeliklerden 300 tane daha yapmayı düşünüyordum birbilen olarak yorumlarınızı bekliyorum.

ladikli
05-02-2013, 07:43
[QUOTE=ncp1963;1095623]gel ben sana buradan bolca hiç kimyasal kullanılmamış ceviz vereyim çevrede o kadar çokki koca koca ağaçlar ne ilaç atan var ne kimyasal veren var allaha emanet. ağaç verirse topluyorlar vermezse bu sene yok deyip bir sonraki yılı bekliyorlar.
teşekkür ederim..bizim oralarda da fazla olmasa da bu tür çetin cevizler var.sahipsiz olanları çoluk çocuk yiyor bahçe içerisinde olanları da 7-8 tl den satıyorlar.. cevizin bir sene verip diğer sene vermemesinin sebebi sırıkla dallara vurarak dökülmesi söyleniyor ama sadece bu sayılamaz herhalde çeşidin kendi özelliğidir daha çok..
birde bir noktaya değinmeden edemiyeceğim. ceviz çok suyu sevmez diye biliyoruz, bir ağaç gördüm dibine ark ( deriz biz su kanalı) açılmış, sordum yaz kış bu su buradan akar gider dediler. kışın donmazmı bu su dedim. donmaz olurmu dediler. birde etrafına s çizdirmişler çok sulanabilsin diye şaşırdım.

ben de ceviz akan suyu çok sever durgun suda boğulur diye okudum..hatta birisine ceviz fazla suyu çok sevmez dedim, sen geç onu yazın sürekli teneke teneke su veriyorum ben dedi:)ama ağaç kayaların arasındaymış, demek ki üstten dökünce toprakta kalmadan kayalardan akıp gidiyor:)
bir ürünün organik olması için belli şartları yerine getirmek gerekiyor. toprağın belli bir süreden fazla kimyasal ilaç ve gübreye maruz kalmamış olması gerekiyor. yoldan belli bir uzaklığa sahip olması gerekiyor. çevresindeki arazilerde organik tarımla uğraşıyor olması gerekiyor. v.s v.s ancak o zaman organik ürün üretebilir belgesi alınıyor diye biliyorum ama yinde iyice okumak gerek

organik işi bambaşka bişeymiş biraz da zor:)..ben yine de kimyasal kullanmam, doğal yetiştirmiş olurum..

08yusufeli08
05-02-2013, 12:57
Arkadaşlar hepinize merhaba,
Bu siteye Kültigin arkadaşımın teşvikiyle üye oldum sağolsun kendilerine teşekkür ediyorum,
kısa bir süre önce İzmit'e yakın bir köyde 5.5 dönümlük bir yer aldım,içerisinde 50 ye yakın ceviz ağacı var,ancak fazla gelişme gösterememişler, bakımsızda kalmışlar , ilgilenen kimse olmayınca, ancak tarlanın alt tarafında kadastro yolu açılmış,bundan dolayıda küçük bir toprak heyelanı oluşmuş, alt tarafından su çıktığını gördüm mevsim kış olduğu için olabilir,toprak alt tarafında kil taşı oluşmuş, bu cevizin büyümesini ve verimini etkilermi,
yanıtlarsanız sevinirim
saygılarıma

haci_gencer
09-02-2013, 19:35
Arkadaslar merhaba,

Siteye yeni uye oldum. Cok guzel tecrubeler, bilgiler paylasiliyor.
Ben de konya- zengen de ceviz bahcesi kurmayi dusunuyorum. tarlamiz 100 dekar.su elektirik var.

Kisaca sormak istedigim: ceviz bahcesi icin Yatirim kredisini ziraat bankasindan butun harcamalar yapildiktan sonra mi alinabiliyor? yoksa proje ,teminat gosterilip de alinabiliyor mu bu uzun vadeli dusuk faizli kredi?
gecen hafta ziraat bankasina gittim bu ayin sonunda 2013 kredileri be
i olacak dediler.

kredi alip da bu ise baslayanlar sorularimi yanitlarsaniz cok sevinirim
butun uretici arkDASLarima bereketli bir 2013 dilerim

arif göçmen
12-02-2013, 15:19
Arkadaslar merhaba,

Siteye yeni uye oldum. Cok guzel tecrubeler, bilgiler paylasiliyor.
Ben de konya- zengen de ceviz bahcesi kurmayi dusunuyorum. tarlamiz 100 dekar.su elektirik var.

Kisaca sormak istedigim: ceviz bahcesi icin Yatirim kredisini ziraat bankasindan butun harcamalar yapildiktan sonra mi alinabiliyor? yoksa proje ,teminat gosterilip de alinabiliyor mu bu uzun vadeli dusuk faizli kredi?
gecen hafta ziraat bankasina gittim bu ayin sonunda 2013 kredileri be
i olacak dediler.

kredi alip da bu ise baslayanlar sorularimi yanitlarsaniz cok sevinirim
butun uretici arkDASLarima bereketli bir 2013 dilerim

Degerli ceviz dostlar krediden bildiğim kadar anlataym.Önce hazineden ve kendinize ait araziniz varsa (orman bakanlığı) kanalı ile bahçe yapacaksanız bağlı olduğunuz orman müdürlüne baş vuruyorsunuz müdürlük sizi serbest çalışan orman mühendisinden proje istiyorlar projeyi çizdirip ıl orman müdürlüğüne teslim ediyorsunuz.Projeniz kabul edilince orman müdürlüğü sizi yönlendiriyor.onların dediği şekilde işlerinizi yapıyorsuz yaklaşık olarak harcamalarınızın toplam %60 yakının size kademeli olarak ödüyorlar.Siz aldıgınz krediyi bir defada 12 yl sonra yanlış hatırlamyorsam ödüyorsunuz.Yani ilinizdeki orman müdürlüğü ile görüşürseniz size daha ayrntl bilgi vereceklerdir.Tarm bakanlığı ise en az 10 donüm ve üzeri arazinize aşl sertifikalı fidan dikip arazinizin tapusu ve fidancınızdan aldığınız belgelerle bağlı olduğunuz tarım müdürlüğüne müracaat ediyorsunuz.Mavi sertifikalı fidan için dönüme 235 tl hibe veriyor.Sarı sertifikalı fidan dikerseniz dönüme 120 tl veriyor.Ayrıntlı bilgiler için tarım müdürlüğüne veya orman müdürlüğünden bilgi alırsınız.Bilgilendirebildiisem ne mutlu

haci_gencer
13-02-2013, 16:19
Arif Bey, vermis oldugunuz bilgi icin tesekkur ederim.

arif göçmen
15-02-2013, 09:34
herkese tekrar selamlar,

teşekkürler
MuratDegerli dostum cevizler çöğür olarak çıkana kadar çok dikkat etmelisin otlarını alırken yeni çıkan filizleri yanlışlıkla kopartmayın 15-20 günde su verin ama toprağınız kumlu ise daha fazla su isteyebilir,su isteğini öğrenmeniz için fidan çukurundan 5-6 cm altna bakın toprak çamur değilse su verin ağustos ay sonunda sulamayı bırakın ağacınız uykuya yatsın içerisine bir yıl boyunca bir şey ekmeyin ektiğiniz bitki fidelerinizi boğabilir.En doğru yolu seçmişiniz aşılama işinide başarırsanız en sağlklı bahçe kurmuş olursunuz.

arif göçmen
19-02-2013, 10:57
değerli dostum sütyemez maraş 18 tavsiye ediyosunuz ama önerdiğiniz çeşitleri aşılanacan veya fidanın dikileceği ekolojıye uyum saglarmı.

arif göçmen
19-02-2013, 11:05
10x10-12x12 metre

tiryaki
19-02-2013, 14:02
Arif Bey,
Değerli yorumlarınız için teşekkürler. Bugün kötü bir haber aldım, bizim cevizleri domuzlar toprağın altından çıkartıp bir güzel yemişler. Bahçemizde tel örgü vardı ama sellerden zarar görmüştü, şubat sonu yaptıracaktık ama nasip olmadı.

murat

drfatih35
19-02-2013, 16:00
Öncelikle herkese selamlar
aranıza yeni katıldım sayılır yaklasık 16 dekar arazime 15 chandler 1 frenqutte olacak sekilde 7x7 m ara ile 308 adet cevizi 15 gün önce dikmiş bulunuyorum
kafamı karıstıran bir olayı paylasmak istiyorum bu cevizler açık köklü idi ve yaklasık 1 metre boyunda bu fidanların tepe vurumu olacak mı olacaksa nasıl olacak

Safranlı
19-02-2013, 16:26
Öncelikle herkese selamlar
aranıza yeni katıldım sayılır yaklasık 16 dekar arazime 15 chandler 1 frenqutte olacak sekilde 7x7 m ara ile 308 adet cevizi 15 gün önce dikmiş bulunuyorum
kafamı karıstıran bir olayı paylasmak istiyorum bu cevizler açık köklü idi ve yaklasık 1 metre boyunda bu fidanların tepe vurumu olacak mı olacaksa nasıl olacak

öncelikle hayırlı olsun
ancak teşke daha önce sorulabilseydi.
buzlanma rizki bittiginde yanı mart ortası gibi 50-60 cm den kesmelisiniz
308 adet çok güzel bir rakam
güle güle büyütün

drfatih35
19-02-2013, 18:32
öncelikle iyi dilekleriniz ve cevabınız için teşekkürler
ancak daha önce sorulsaydı kısmını acarsanız sevinirim ayrıca bu kesimde göz sayısını dikkate alacakmıyım

agozce
19-02-2013, 23:34
değerli dostum sütyemez maraş 18 tavsiye ediyosunuz ama önerdiğiniz çeşitleri aşılanacan veya fidanın dikileceği ekolojıye uyum saglarmı.

Bunlar zaten Anadolu da yetişen çeşitlerden geliştirilmiş türler. Bizim coğrafyamızın ağaçları (imiş, Mehmet hoca öyle diyor)..:). Zaten tozlayıcı olarak Bilecik ve Şebin kullanılıyor. Sahil haricinde sorun olacağını sanmıyorum. Tavsiye nedenim hem çok iri ve ince kabuk, lezetli oluşundandı.

Başka bir şey daha anlatayım. Ben 2007 yılında fidan almak için Yalova araştırma Ens. gitmiştim. ceviz çeşitlerini gösterdiler, en irisi ve güzeli YALOVA-1 ve KAPLAN-86 idi.:) Ben onlardan istedim. Rakım çok yüksek olmaz dediler. Yinede onları dinlemeyip 20 şer fidan aldım (Toplam 500 fidan almıştım).Keşke hepsini YALOVA-1 alsaymışım. Hem gelişimi, hem verimi çok iyi. Abartısız söylüyorum orta boy yumurtadan büyük. Üstelik 2 yıldır dolu oluyor. Diğer ağaçların meyveleri çok etkileniyor ama bunlar hiç etkilenmiyor.

Evet sayı olarak bakarsanız diğerlerine göre daha az verimi, ama ağırlık olarak ve piyasa fiyatı olarak çok daha fazla.Her gören hayran kalıyor. Diğer cevizlerimizde küçük değildir ama 10-15 Tl. den sattık. Yalova yı 20 den satıyoruz ve çok talep oluyor.

Kaplan-86 da çok iri ama taze çeviz türü. Kurumaya bırakınca biraz iç boşalması olyor. Ama tazeyken kırması çok kolay ve çok lezzetli.

Şu anda bahçe yapsam sadece Yalova-1 ekerim.geçen yıl 50 tane daha fidan aradım, üretimi yapılmıyor artık dediler. Başka iri çeşit araştırırken Sütyemez i buldum.

Yani bazen bilinen genel bilgiler doğru olmayabilir.

arif göçmen
20-02-2013, 09:52
Degerli dostum bakın Yalova ekolojisine bakarsanız İstanbul ekolojisiyle örtüşür ama sizin tavsiyenizi örnek olarak malatya,kayseri ,sivas,erzincan,nevşehir ve nigde den okuyan bir üretici tavsiyenize uyarsa sonu benim ilk cevizciliğe başladığım gibi olur.Bizim tarım il müdürlüğü isim olarak yazmayacağın il den fidan getirdi bir ara bunu tarım müdürlükleri yıllarca çiftçiye dağıttı belki de ülkemize heryıl yüzbinlerce fidan dikildi ama hep sonu maalesef hüsran oldu.Benim demek istediğim yalova türünün karasal iklim de adaptasyon çalışmaları yapılarak dikilmesi daha uygun olur.Kaplan ceviz çeşidi meyve olarak çok iri bir çeşit turfanda olarak tüketilmesi çok güzel ama depolanmaya uygun değil randımanı kurutulunca % 35 dir.Örnek çhentler 7 yaşındaki bir ağaçtan 17-18 kg Karasal iklimde kaman 1 den 15-16 kğ meyve alına biliyor çünkü bu çeşitlerin yan dalları verimli çeşit ama Yalovaların sadece uçlarında verim olduğunu.Ben Yalovaları kırşehir de yetiştiremedim her yıl bahar ayında sürgün yaptı kış tekrar dondu 3 yılda sadece piç olunca kaman 1 çeşidi ile aşı yapmak zorunda kaldım. biliyorum.Mehmet sütyemez hocam cevize gerçekten emeği gecen bir akademisyen kendisine şükranlarımı sunuyorum.Kaman 1 cevizini de sütyemez hocam tescil etti.

cahitates
20-02-2013, 11:31
Arkadaşlar Merhaba,
Bütün forumda gayet güzel paylaşımlar oluyor ve zaman bulabildiğimde takip etmeye çalışıyorum. Genel olarak gözlemim; toprak yapısındaki yüksek kireç, organik madde eksikliği,hele ki tüm tarım alanlarımızın çinko bakımından zayıf olması kolay aşılamıyor.
Ben Organik gübre üretimi yapıyorum.2012 yılında değişik bölgelerden alınan(300 civarında)
toprak örneğini analiz yaptırarak (özellikle güney de) toprak haritası çıkarmaya çalıştık.
Bu çalışmalar ışığında organik toprak düzenleyici üretimine başladık. Zira piyasada istediğimiz özellikte toprak düzenleyici bulamadık. Kullandığımız alanlarda toprak yapısına göre değişmekle birlikte ilk yıl uygulamada kireç oranının %15 ile %40 düştüğünü gözlemledik. Esas üretimimiz olan Organik Yarasa Gübresi ile birleşince de çok olumlu sonuçlar aldık. Bu araştırmalar ve çalışmalar sonucunda sıvı Yarasa Gübresi üretmek zorunda kaldık. Seralarda ve açık alanlarda etkili ve uygulaması kolay olduğu için deneyen üreticiler çok memnun olduklarını belirttiler.
Sözü fazla uzatmadan tüm yetiştirici ve üretici arkadaşların mutlaka denemesini tavsiye ederim.
Bu uzun süren çalışmalarımız sırasında Yarasa Gübresini hiç duymadığını söyleyen Ziraat Yüksek Mühendisleri ile karşılaşmamız, bizi çok şaşırttı. Analiz raporlarımızı inceledikleri halde inanmayan deneyip görelim diyenler oldu. Süs bitkilerinden tutun 40 yaşındaki narenciye bahçelerine kadar denemeler yaptık ve çok başarılı sonuçlar aldık.

Sizlerde deneyip sonuçlarını görmelisiniz. Bu konuda detaylı bilgi ve analiz raporlarımızı incelemek isteyen arkadaşlara ilgili dökümanları gönderebilirim.
Not: Her türlü fidan dikimi yapacak olan arkadaşlar, fidan çukuruna 100-200 Gr Yarasa Gübresi koyup sonuçları 15-20 gün içinde görebilirler..

Herkese İyi günler, iyi çalışmalar

cahitates@gmail.com

ncp1963
20-02-2013, 11:49
Arkadaşlar Merhaba,
Bütün forumda gayet güzel paylaşımlar oluyor ve zaman bulabildiğimde takip etmeye çalışıyorum. Genel olarak gözlemim; toprak yapısındaki yüksek kireç, organik madde eksikliği,hele ki tüm tarım alanlarımızın çinko bakımından zayıf olması kolay aşılamıyor.
Ben Organik gübre üretimi yapıyorum.2012 yılında değişik bölgelerden alınan(300 civarında)
toprak örneğini analiz yaptırarak (özellikle güney de) toprak haritası çıkarmaya çalıştık.
Bu çalışmalar ışığında organik toprak düzenleyici üretimine başladık. Zira piyasada istediğimiz özellikte toprak düzenleyici bulamadık. Kullandığımız alanlarda toprak yapısına göre değişmekle birlikte ilk yıl uygulamada kireç oranının %15 ile %40 düştüğünü gözlemledik. Esas üretimimiz olan Organik Yarasa Gübresi ile birleşince de çok olumlu sonuçlar aldık. Bu araştırmalar ve çalışmalar sonucunda sıvı Yarasa Gübresi üretmek zorunda kaldık. Seralarda ve açık alanlarda etkili ve uygulaması kolay olduğu için deneyen üreticiler çok memnun olduklarını belirttiler.
Sözü fazla uzatmadan tüm yetiştirici ve üretici arkadaşların mutlaka denemesini tavsiye ederim.
Bu uzun süren çalışmalarımız sırasında Yarasa Gübresini hiç duymadığını söyleyen Ziraat Yüksek Mühendisleri ile karşılaşmamız, bizi çok şaşırttı. Analiz raporlarımızı inceledikleri halde inanmayan deneyip görelim diyenler oldu. Süs bitkilerinden tutun 40 yaşındaki narenciye bahçelerine kadar denemeler yaptık ve çok başarılı sonuçlar aldık.

Sizlerde deneyip sonuçlarını görmelisiniz. Bu konuda detaylı bilgi ve analiz raporlarımızı incelemek isteyen arkadaşlara ilgili dökümanları gönderebilirim.
Not: Her türlü fidan dikimi yapacak olan arkadaşlar, fidan çukuruna 100-200 Gr Yarasa Gübresi koyup sonuçları 15-20 gün içinde görebilirler..

Herkese İyi günler, iyi çalışmalar

cahitates@gmail.com

selamlar topraktaki kireç oranını %15 ila %45 düşürdüğünü idia ettiğiniz üründen deneme amaçlı ürün gönderme şansınız varmı elimde toprağımın şu anki durumu ile ilgili analiz sonucu var numune aldığım yeri tam olarak hatırlıyorum sizin toprak düzenleyicinizi tam bu noktata kullandıktan sonrada sizin tavsiye ettiğiniz tarihte tekrar analiz yaptıra bilirim. dediğiniz gibiyse 70 dekar için ürün alabilirim..

arif göçmen
20-02-2013, 12:50
Degerli dostum dikmiş olduğun fidanların tepesini ağaçlarda su yürüme başlayınca 30-40 cm kes kestiğin yani toprakta kalaz kesilen yere ahşap koruyucu sutut boya veya aşı macunu ile kapat.Fidanınızda bulunan gözden birtane lider dal çıkaracaksın .Daha sonra yal dalları oluşturmaya başlayacak ağaca yardımcı olarak yan dalları oluşturacaksın kademeli olarak 4 ana yöne dal 1.kademe ,2 ci kademe ara yönlere gelecek şekilde aynı yöne üst.üste 2 dal yaptırmayacaksın.Ama siz yan dalları ancak önümüzdeki yılda yapabilirsin

cahitates
20-02-2013, 13:53
Sayın ncp1963
Toprak analiz raporunun kopyasını bana iletebilirseniz ve ne yetiştireceğinizi, nasıl yetiştireceğinizi yazarsanız daha sağlıklı kullanım oranları belirleyebilirim. Ayrıca Organik Yarasa Gübresi ile küçük bir alanda deneme yapabilirseniz sizde sonuçları daha iyi gözlemleyebilirsiniz.

cahitates@gmail.com

orhanmrz
21-02-2013, 02:37
Arkadaşlar Kastamonu merkeze 20 km arazime 10 dönüm ceviz bahçesi kuracagım en çok sorun yaşadığım konu çeşit ilkbahar donlarının sık yaşandığı bir bölge rakım 800-850 arazi çok az meyilli sulama damla sisitem olacak edrafı korunaklı yabancı çeşit olarak FERNOR -FERNETTE yerli çeşi olarakta KAMAN - 1 / YAVUZ - 1 / ŞEN - 1 düşünüyorum Kastamonu merkezde bu çeşitleri yetiştiren varmı ve tavsiyeniz ne olur ***.

arif göçmen
21-02-2013, 08:02
Değerli ceviz hastası dr, dikmiş olduğun fidanların daha güçlü lider dal oluşması için tepe dalını alman ileriki yıllarda ağaca büyük katkısı olacaktır.fidanlarınızın aşı üstünden 2-3 göz bırakıp kesin kestiğiniz yere aşı macunu veya sutut ahşap koruyucu boya ile kapatın bahar ayında yani nisan mayıs ayı gibi fidanınızı takip edin en güçlü süren gözü lider dal olarak büyütün ,lider dala rakip olacak başka bir sürgün yaptırmayın.

arif göçmen
21-02-2013, 08:16
Değerli dostum bahsettiğin gübre niketim bir kuş gübresi bunu nasıl asimile ettiğinizi,fermantemi ettiniz yoksa sıvı hale mi getirdiniz.Ben şahsen hiç denemeden kullanmam ve tavsiye etmem geçen yıl fermente edilmiş tavuk gübresi kullandım deneme amaçlı fidanlarda gözle görülen bir gelişme izledim.Bu yılda kullanacağım ama isterseniz bir seramda deneme amaçlı kullanabilirim sonuç olumlu olursa her yıl sizden alıp seralarım da ve fidanlığımda kullanırım.Sonuçları buradan paylaşırım.

ykaya194
21-02-2013, 09:09
Arif bey,
Size ceviz ağacı budaması ile ilgili sorum olacak; Boyları aşı yerinden bir iki karış olan tüplü fidanları 2012 mayıs ortasında bir kısmınıda bir ay geçikmeli olarak 8x7 m aralıklarla diktim. Çeşitli kaynak ve duyumlardan edindiğim teorik bilgiler göre dikim ve bakım işlemlerini uygun şekilde yaptım. Dallanarak aşı yerlerınden 80-160 cm kadar uzadı ve aralık ortasında üzerlerinde hala yaprak vardı, bir gece kırağı düştü ve bütün yaprakların karararak yere düştüğünü gördüm acaba zarar görmüşmüdür bilemiyorum. (yer marmara bölgesi rakım 100 m dir)
Sanırım bu yıl boyları çok daha uzayacaktır. Ben gerek boyları gerekse yan dallarının aynı olmasını sağlamak için liderdal terbiye sistemi uygulamayı düşünüyorum, tepe vurmasını 180 cm yukardan,1. katı yerden 80 cm yükseklikte 4-5 yandal bırakmayı, ağaç gelişimine göre 2. ve 3. katları aralarında birer m yükseklik bırakarak budamayı planlıyorum.
Sizin bu konuda görüşlerinizi burada paylaşmanızı bekliyorum ve teşekkür ederim.

permakültür
21-02-2013, 09:58
Arif bey,
Size ceviz ağacı budaması ile ilgili sorum olacak; Boyları aşı yerinden bir iki karış olan tüplü fidanları 2012 mayıs ortasında bir kısmınıda bir ay geçikmeli olarak 8x7 m aralıklarla diktim. Çeşitli kaynak ve duyumlardan edindiğim teorik bilgiler göre dikim ve bakım işlemlerini uygun şekilde yaptım. Dallanarak aşı yerlerınden 80-160 cm kadar uzadı ve aralık ortasında üzerlerinde hala yaprak vardı, bir gece kırağı düştü ve bütün yaprakların karararak yere düştüğünü gördüm acaba zarar görmüşmüdür bilemiyorum. (yer marmara bölgesi rakım 100 m dir)
Sanırım bu yıl boyları çok daha uzayacaktır. Ben gerek boyları gerekse yan dallarının aynı olmasını sağlamak için liderdal terbiye sistemi uygulamayı düşünüyorum, tepe vurmasını 180 cm yukardan,1. katı yerden 80 cm yükseklikte 4-5 yandal bırakmayı, ağaç gelişimine göre 2. ve 3. katları aralarında birer m yükseklik bırakarak budamayı planlıyorum.
Sizin bu konuda görüşlerinizi burada paylaşmanızı bekliyorum ve teşekkür ederim.

Merhaba,

Arif Bey'e sormuşsunuz. Lakin araştırmalarım sonucu en azından kendi budama planımdan bahsetmek istiyorum. Bende geçtiğimiz ekimde 300 adet chandler diktim. Budama ile ilgili olarak planım gelecek yıl Mart başında, 120-150 cm aralığından tepe vurumu yapacağım. Değişken lider dal metodunu uygulayarak taçlandırma yapacağım. Tepe vurumunun yapılacağı yer göz üzerinden olmalı. Yerden 100 cm yüksekliğinde 4 ana dal bırakacağım, yukarıdan baktığınızda + şekilde görünüm olmalıldır. Bir sonraki yıl yaklaşık 70 cm yukarından ikinci katı + şeklinde bırakacak şekilde tepe vurması ve dal budaması yapacağım.

Budama ile ilgili aldığım notlar ve yararlı videolar ;

1) Budama için uygun zaman 1 Mart . Kesilen yeri aşı macunu ya da sutut ile kapatınız

2)1.20 -1.50 lerden tepe vurulursa oluşturacağınız ana yan dalları belli mesafelerden oluşturmak çok daha uygun olacaktır.
Tüplü fidanlarda daha ziyade alçaktan taçlanma görülür, ve bu taçlanmaya kıyılamayıp kesilemez buda taç yapısını alçaktan oluşmasına sebep olur alt dallar kalınlaşır ileride taç yapısını yukarılara çekmede zorluklar çekilir, O nedenle tüplü fidanlarda daha düzgün bilinçli yıllara yayarak dengeli bir budama yaparak taç yapınızı istediğiniz seviyelere çekerek verime yatırmak ve sonraki yıllarda da Periyodisite göstermeden düzgün verim alabilmek budamada önemlidir.
Altlardan oluşan dalların bir kısmını alarak diğerlerini de gelecek senelerde almak için şimdilik zayıflatarak taç yapınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz, lider dalınız 120-150 santimlerdeyse tepe kesimi yapabilirsiniz ki, 80-100 santimlerden ana yandallarınız oluşsun.
3) İkinci yıl 70-80 cm yukarıdan göz üzerinden tekrar tepe kesimi yapılır
Bu birazda bahçe sahibini bahçeyi kullanacak kişinin tercihine kalmış bir şey, bazısı traktörle kültürel işlemlerini yaptığı ya da büyük bahçe sahipleri makinazyonlu işleme yapacağı için yüksek bir taç yapısı tercih edebilirler gayet doğaldır fakat ağaç taç yapınızı birden yükselmenizi asla önermem, fidan gençken gövdenin güneşe maruz kalmaması gerekir güneşe maruz kalan fidan güneş yanıklığı görülür iyi gelişemez rüzgar yatırır düzgün bir gövde oluşturamaz , yüksek bir taç yapısında ilaçlama hasat budama zor olur.
Bazısı ise alçak bir taç yapısı oluşturmak ister, bunun da artı ve eksileri var, hasat ilaçlama rahat olur fakat kültürel mücadele zor olur bahçe hava almaz mantari hastalıklar fazla olur.

Giriş:
Budama - İznik -1- Giriş - YouTube
Budama - İznik -1- Giriş - YouTube (http://youtu.be/pDNiX5vyHj4)
Budama Zamanı:
Budama - İznik -2- Budama Zamanı - YouTube
Budama - İznik -2- Budama Zamanı - YouTube (http://youtu.be/EI_sZPFaF6w)
Bölüm 3: (Birinci yıl budaması)
Budama - İznik -3- dikim yılı - YouTube
Budama - İznik -3- dikim yılı - YouTube (http://youtu.be/0MGr1xWMLKU)
Bölüm 4: (İkinci yıl budaması -a)
Budama - İznik -4-ikinci yıl - a - YouTube
Budama - İznik -4-ikinci yıl - a - YouTube (http://youtu.be/pezqHiiWlwg)
Bölüm 5: (İkinci yıl budaması - b)
Budama - İznik -5-ikinci yıl - b - YouTube
Budama - İznik -5-ikinci yıl - b - YouTube (http://youtu.be/0qyY2JMnvac)
Bölüm 6: (Üçüncü yıl budaması)
Budama - İznik -6- üçüncü yıl - YouTube
Budama - İznik -6- üçüncü yıl - YouTube (http://youtu.be/VU1RZjkCjyE)

Videolar elma armut gibi fidanlara uygulanan budama şekilleri, (anlatan güzel anlatmış, 4 ve 6 cı video anlatımı daha güzel.) Aşılı ve aşısız cevizlerde bu biraz farklılıklar gösterir, en başta tepe kesimi, hele bir pedro ırkında çok daha fark eder.

ykaya194
21-02-2013, 11:08
Teşekkür ederim Permakültür,
Meslektaş sayılırız, benimde budama konusunda düşüncelerimde sizin görüşlerinize paralel sayılır ancak tepe vurması 120 cm alçak olmazmı? zira 1. kademe taç oluşumunu 80 cm yükseklikte oluşturmak zorlaşır daha alçakta oluşabilir gibi geliyor bana.
Irk olarak, chandler ve pedro, tozlayıcı ise frangeute.

Lilium
21-02-2013, 12:22
Sayın permakültür, aldığınız notların link şeklinde verirseniz okumak isteyen arkadaşlara kolaylık sağlamış olursun ve nereden buldun ne kadar sağlıklı bilgiler gibi sorulara maruz kalmazsın, bunu sakın bir ikaz gibi algılama, kolaylık rahatlık isteyen istediği bilgiye kolay ulaşması açısından yazdım.

http://www.agaclar.net/forum/1100175-post76.htm

permakültür
21-02-2013, 16:20
Sayın permakültür, aldığınız notların link şeklinde verirseniz okumak isteyen arkadaşlara kolaylık sağlamış olursun ve nereden buldun ne kadar sağlıklı bilgiler gibi sorulara maruz kalmazsın, bunu sakın bir ikaz gibi algılama, kolaylık rahatlık isteyen istediği bilgiye kolay ulaşması açısından yazdım.

http://www.agaclar.net/forum/1100175-post76.htm

Selamlar Sayın Lilium;

Aldığım notların tamamnı forumundan toparladım. Başta siz olmak üzere bir çok değerli arkadaşın emeği için teşekkürler. Farklı linklerden not ettiğim için, notlarımı copy paste yapıştırmak daha kolayıma geldi. Birdahaki sefere linkleri kopyalamaya çalışırım.

permakültür
21-02-2013, 16:24
Teşekkür ederim Permakültür,
Meslektaş sayılırız, benimde budama konusunda düşüncelerimde sizin görüşlerinize paralel sayılır ancak tepe vurması 120 cm alçak olmazmı? zira 1. kademe taç oluşumunu 80 cm yükseklikte oluşturmak zorlaşır daha alçakta oluşabilir gibi geliyor bana.
Irk olarak, chandler ve pedro, tozlayıcı ise frangeute.

Selamlar,

Tepe vurumu için 120-150 cm aralığının uygun olduğu kanaati mevcut. 120 cm tepe vurumu için en alt limiti, ağacına göre 150 cm kadar çıkabilmek tamamen sizin tercihinizdedir. Ağaçtaki o andaki dal ve göz durumuna göre 130 cm den de 140 cm dende tepe vurumu yaparsınız.