PDA

View Full Version : Bozo.0606 / Hoyalarım ..

bozo.0606
22-07-2012, 14:41
Elimde mevcut bulunan bir kaç tür hoyamı burada paylaşmak ve Ankara bozkır şartlarındaki bakım bilgilerini yazıp, benzer şartlarda hoya bakımı yapan arkadaşlara - üyelere faydalı olmak istiyorum.
Yine aynı şartlarda bakım yapan diğer üyelerinde sayfama yazmalarında hiçbir sakınca görmüyor, aksine memnun olacağımı belirtmek istiyorum.

Ankara mevsimleri yoğun yaşamasıyla ünlüdür. Şiddetli kışlar, dondurucu soğuklar, fırtınalar. Bu günlerde yaşadığımız gibi yine kavurucu sıcaklar. Bazen nefes almak bile güçleşirken, bitki bakımı içinde birtakım beceriler gözlemler gerekebiliyor. Zamanla edinilen bu deneyimlerin bir yerlere yazılması yazılı ve görsel malzemelere , kaynaklara dönüştürülmesi gerekiyor.

Ben Ankara şartlarındaki bakım bilgilerimi , hatalarımı , yanlışlarımı ya da doğrularımı burada paylaşmak adına bu sayfayı açıyor. Siz Değerli üyelerinde bu anlamda katkılarını bekliyorum.

..

Tura
22-07-2012, 14:46
Sayfanız hayırlı olsun.
Ankara ile iklim benzerliğine sahip Aksaray da hoya yetiştirmeye karar verdiğimden sayfanızın sıkı bir takipçisi olacağım.

bozo.0606
22-07-2012, 14:49
İlk hoyam derken aslında son birkaç seneye kadar hoyaların bu kadar çeşitli olduğunu bile bilmiyordum. Mum çiçeğine hep hayrandım, bugüne kadar da sayısız başarılı , başarısız çalışmam olmuştur ancak ilk defa onları daha da yakından tanıyarak yetiştirmeye çalışıyorum. Bu sefer sonuçlar daha harika ve daha kendine güvenen bitkiler elde edebilmek mümkün..

Carnosam ;

Çok değerli bir üye tarafından gönderilen çelik üç parçaya bölündü ve tamamı tuttu. İlk iki parçanın resimleri görselde diğer parça ise işyerimde zamanla onun da son hallerini paylaşmak istiyorum.

Torf, orkide harcı ve az miktarda bahçe toprağı ile harmanlanmış toprağa dikildi. Yaklaşık bir yıl çok fazla gelişmedi ancak artıl atılım zamanı. En kısa zamanfda çiçeğini görmek istediğim bir tür.

bozo.0606
22-07-2012, 14:51
Sayfanız hayırlı olsun.
Ankara ile iklim benzerliğine sahip Aksaray da hoya yetiştirmeye karar verdiğimden sayfanızın sıkı bir takipçisi olacağım.

Sayın Tura ;

Kesinlikle deneyimlerinize ihtiyacım var. Çokta memnun olurum.

Teşekkür ederim.

bozo.0606
22-07-2012, 14:57
hoya onychoides

Hoyaları tanımaya başladıkca çeşitleri aramaya , sonrasında çiçeklerini aramaya başlıyorsunuz.

işte benim için efsane bir çiçeğe sahip olan bir tür : hoya onychoides

köklü çelik olarak hediye ediilen hoya onychoides, sera ortamı uygulanmadı ve torf + orkide harcı karışımına dikildi. 20 gün gölge bir yerde dinlendirildikten sonra sadece akşamları güneş gören bir pencere de bakıma alındı..

Sulaması az az yapılıyor. Kısa zamanda yeni sürgününü verdi.

bozo.0606
22-07-2012, 15:03
hoya finlaysonii

Yakın zamanda düşünemediğim benim içi çok sürpsiz olan bir tür. Bakımı istekleri konusunda araştırmalarım devan edecek.

torf+orkide harcı na dikildi. köksüz bir çelik olarak edinilmişti.

paylaştığım ilk köksüz çeliğim oldu. Bakalım onu hayatta tutabilecek miyim. çok merak ediyorum. :cool:

hayatta tutabilirsem neler yaptığımı nasıl yaşattığımı anlatma fırsatım olur.:D

bozo.0606
22-07-2012, 15:04
hoya finlaysonii ;

yaprak yapısı harika bir tür.

bozo.0606
22-07-2012, 15:18
h. diversifolia ;

Hoya sayfamda paylaşmayı en en en çok istediğim şeylerden birisi de bu resimlerini görmekte olduğunuz devem. evet yanlış yazmadım, o benim devem. Bütün evi kapladı eve giremez olduk:D ( ! ) hala açma belirtisi yok. vermediğim besin türü kalmadı herhalde ( kaktüs besini dahil:confused: )

olmadı... olmadı.. olmadıııı.... :D

ama görüntüsü yeter..

Sbah bol güneş gören yerde yaklaşık 1,5 yılda çelikden bu hale geldi. suda kolay köklenir. çabuk tutar sorunsuz enerjik bir türdür. ama çiçek açmıyor nedense..:mad:

son resimse üzerinde onlarcası bulunan tazecik sürgünleri

bozo.0606
22-07-2012, 16:30
hoya onychoides ;

bugün çektiğim fotoları ve daha anlaşılanilir sürgünü ..:eek:

bozo.0606
22-07-2012, 16:34
Hoya Eskimo ;

Hayranı olduğum en çok sevdiğim bitki. Özel sayfa da açmıştım ama hoyalar sayfasında da görsellerini paylaşmak istiyorum.:D

missmenas
23-07-2012, 09:33
Sevgili bozo.0606,
Sayfan hayırlı olsun. Hoyalarınız azda olsa paylaşacağınız deneyim bilgileriniz, edineceğiniz tecrübeleriniz İklim farklılığında bakım koşulları gibi birçok kişiye fayda sağlayacağına inanıyorum.

Zamanla sayfanızda bol çiçek resimlerinin yer aldığı, Sevincinize ve Hüznünüze ortak olmak tüm Hoyaseverlerin Bende dahil hoşumuza gidecek.

İlk olarak toprak karışımınızı biraz daha geçirgen oranla başlayabilirsiniz. Bu kullandığınız karışımda suyunu biraz kaçırdığınız anda kök çürümesi kaçınılmaz olur.
Hoya finlaysonii hayata bağlanmış bence. sadece sürgünlerini biraz geç çıkartıyor Sabır gerekiyor.

bozo.0606
23-07-2012, 12:09
Sevgili bozo.0606,
Sayfan hayırlı olsun. Hoyalarınız azda olsa paylaşacağınız deneyim bilgileriniz, edineceğiniz tecrübeleriniz İklim farklılığında bakım koşulları gibi birçok kişiye fayda sağlayacağına inanıyorum.

Zamanla sayfanızda bol çiçek resimlerinin yer aldığı, Sevincinize ve Hüznünüze ortak olmak tüm Hoyaseverlerin Bende dahil hoşumuza gidecek.

İlk olarak toprak karışımınızı biraz daha geçirgen oranla başlayabilirsiniz. Bu kullandığınız karışımda suyunu biraz kaçırdığınız anda kök çürümesi kaçınılmaz olur.
Hoya finlaysonii hayata bağlanmış bence. sadece sürgünlerini biraz geç çıkartıyor Sabır gerekiyor.

Sevgili Missmenas;

Çok çok teşekkür ediyorum ilginize, siz değerli üyelerden de sayfamın istifade etmesini temenni ederim.

Toprak karışımımı nasıl daha su geçirgen yapabilirim. Sularını çok kaçırmıyorum ancak hiç bir şekilde onları kaybetmek istemem. Ancak Ankara şartlarında ne bulabiliyorsam onlarla karışım yapabiliyorum. Bahçemden toprak , kumlu toprak tedarik etmeye çalışsam da yine de çok içime sinmeyen karışımlar oluyor.

Torf + orkide harcı karışımıma şu an ekmiş olduğum bitkiler var ve durumlarını takip etmeye çalışıyorum. Şimdilik bir sorun yok ama sizdende Ankara ortamında sağlanabilecek bir karışım tarifi rica edebilir miyim? Ya da daha önce yaptıysanız ilgili mesajın kopyası ve ya mesaj numarası

Tekrar teşekkür ederim.. saygılar..

yeşillim
25-07-2012, 00:11
Sayın bozo.0606, öncelikle sayfanız için hayırlı olsun dileklerimi sunuyorum.
Hoyalarınızı sessizce takip etmekteydim. Sayfa açmanız daha da iyi oldu.
Ankara benim ikinci memleket oldu diyebilirim. Çok sık olmasa ziyaretlerim eksik olmaz. Bu vesileyle de

Sizinle tanışmayı ve sizde olmayan bir hoya türünü, elimle size hediye etmek isterim kabul ederseniz.
Tür ismini şimdiden sizden alabilirsem sizin için köklendirmeye alacağım.

Kolay gelsin.

bozo.0606
25-07-2012, 08:41
Sayın bozo.0606, öncelikle sayfanız için hayırlı olsun dileklerimi sunuyorum.
Hoyalarınızı sessizce takip etmekteydim. Sayfa açmanız daha da iyi oldu.
Ankara benim ikinci memleket oldu diyebilirim. Çok sık olmasa ziyaretlerim eksik olmaz. Bu vesileyle de

Sizinle tanışmayı ve sizde olmayan bir hoya türünü, elimle size hediye etmek isterim kabul ederseniz.
Tür ismini şimdiden sizden alabilirsem sizin için köklendirmeye alacağım.

Kolay gelsin.

Sayın yeşillim ;

İlgi ve alakanıza çok teşekkür ediyorum, yazdıklarınız beni kesinlikle çok mutlu etti.Bende sizler gibi değerli hoya koleksiyonerlerinin sayfalarını takip etmekteyim hatta dayanamayıp kendi sayfamı açtım.

Bende tanışmayı çok isterim ve paylaşım konusunda da çok çok açığım, elimdekilerden ne gerekiyorsa yaparım. Ancak Benim şöyle bir durumum var. Yaptğım işim ve işyerimin Ankara Merkeze olan mesafesi, işyerinden izin alamamam ( büroda sadece ben varım ) sorun oluyor. Nasıl olacak bilemedim.

En kısa zamanda size özelden yazacağım

yeşillim
25-07-2012, 10:00
Sayın bozo.0606, ben de teşekkür ederim. Siz bu mesajı okuduktan sonra silerim. Sayfada kirliliğe sebebiyet vermeyeyim. Şu an için özel mesaj alamıyorum. Bilgilendirmek istedim. Şayet Ankara'ya gelirsem sakıncası yoksa ofiste sizi ziyaret ederim:)

bozo.0606
25-07-2012, 10:55
Sayın yeşillim ;

Mesaj kalabilir, hiç sorun değil.
Ben sizin bana vereceğiniz türü size bırakayım, seçimi siz yapın.En kısa zamanda bir şekilde görüşmek dileğiyle

Bendeki türleri yazıyorum

1-carnosa
2-carnosa ticolor
3-verticillata
4-obscura
5-finlaysonii
6-bella
7-onychoides
8-kerrii
9-diversifolia
10- eskimo ( bu kadar tür varmıymış bende, kendim bile şaşırdım)

yeşillim
25-07-2012, 11:08
:) Şu an Kütahya'dayım, onychoides, eskimo bende yok. Eh siz de paylaşımcı, ben de.
Size chouke, dennisii, davidcummungii'yi kazandırmak istiyorum. ;)

nılgun_dogan
28-07-2012, 23:38
Sayın bozo hoya sayfanız hayırlı ve bereketli olsun çiçeklerini görürsünüz inşallah eskimoya bende çok beğendim gerçi hepsi güzelde onda bir ayrı hava var.

bozo.0606
29-07-2012, 17:38
Sayın bozo hoya sayfanız hayırlı ve bereketli olsun çiçeklerini görürsünüz inşallah eskimoya bende çok beğendim gerçi hepsi güzelde onda bir ayrı hava var.

Çok çok teşekkür ediyorun sayın nılgun_dogan, evet eskimo gerçektende çok güzel bir tür.

son bir yıldır rüyalarımın bitkisiydi şimdi bende kendisi, inşallah iyi bakabilir ve öldürmem. Şu an sorun yok..

bozo.0606
29-07-2012, 17:45
Güzel bir yeşile sahip yaprakları ve keyifli çiçekleriyle güzel bir tür.

Ben maalesef bu çelikleri aldığım anacı kaybettim çok sulamasamda kök çürüklüğünden hasar aldı. Kök çürüklüğüne hassas bir tür demekki. Çok sulamaya gelmiyor.

Şu an bu çelikler iki aylık ve daha dikkatli sulanıyorlar. Bir yapraktaki deformasyon dışında sorun yok. Bu yaprağıda aşırı sıcaklarda çıkarmıştı, ben buna bağlıyorum.

bozo.0606
29-07-2012, 18:01
Buda işyerimdeki miniğim..:D

missmenas
29-07-2012, 21:11
Sevgili bozo.0606,
çelikleyip yetiştirmenin verdiği keyifle biliyorumki daha çok başarı sağlayacaksınız.
Hoya obscura bol aydınlık ve gün ışığından hoşlanan bir tür. Yaz aylarında süzülen gün ışığı aldırabilirseniz yapraklarındaki renk değişimide hoşunuza gidecektir.
Bazen hatalarımız bizlere ders oluyor, çok su yerine toprağını nemli tutarak çok nadirende olsa arada bir toprağının kurumasınada tahammül sağlar. Bu aylarda hızlı gelişim gösteren bir tür. Gördüğüm kadariyle çok sağlıklı görüntüsü var çeliklerinizin. Ayırmayın bence aynı saksıda kalsınlar, kökleri saksısını çevreleyince daha çabuk çiçeğe geçer. Başarılı bir kurtarma Operasyonu olmuş Kutlarım...:p

Hoyalarınıza toprak karışımı malzemelerini hepsini bir yerden temin etmek gerçektende zor bir olay, Ankara gibi büyük bir Kent olmasına rağmen. Benim Size tavsiyem forumda satış başlıklarında Sayın doğalbahçe, Hoyalar için özel karışım satmaya başladı değerlendirebilirsiniz.
Gözlemlediğim tek eksiğiniz toprak karışımı. Sizin kadar ilgi ve alakalı olan birisin, doğru toprak karışımıyla gelecek yıl hoyalarınızda çiçekleride görmesi mümkün olacaktır.;)

bozo.0606
29-07-2012, 22:09
Sevgili Missmenas ;

Çok teşekkür ederim , sağolsun Sayın Maki01'de doğalbahçe nin toprak vs. satış sayfasından bahsetti, sizde önerdiniz. Yanlış anlamadıysam doğalbahçe nin hoya toprak karışımınınıda tavsiye ettiniz. Kesinlikle değerlendireceğim. Yakın zamanda doğalbahçe nin kapısını çalacak gibiyim.

Obscuraya gelince güzel gelişimiyle beni çok mutlu etmişken kök çürüklüğü beni tam ters köşeye yatırdı. Ancak dediğiniz gibi çelikleme ile tamamen kaybetmedim aksine daha iştahlı bitkilere obscura lara sahip oldum. Bakımı konusunda da deneyim kazanmış durumdayım. Ama maalesef anne kökü kaybettim.

Şİmdi yeni nesile bakma zamanı. Saksıyı bölmeyi düşünmüyorum, sizin tek saksıda birkaç kök çiçek getirir tavsiyeniz kulaklarımda, unutmadımmm..

yeşillim
08-08-2012, 06:45
:) Şu an Kütahya'dayım, onychoides, eskimo bende yok. Eh siz de paylaşımcı, ben de.
Size chouke, dennisii, davidcummungii'yi kazandırmak istiyorum. ;)

Merhaba Sayın bozo. 06, önceden söz vermiş olduğum hoyalarınızı gönderebilirim.
Sizin bana kazandıracağınız hoyaları da uygun olduğu zamanda alırım.
Özellikle eskimo çok küçük, kıyamam H. eskimo'ya..

bozo.0606
30-08-2012, 13:36
Benim henüz çiçek paylaşacak deneyimim yok sadece:( ( oğlum sasecede der..!!! ) yeni sürgün yeni yaprak. O kadar, ama çiçek görmüş kadar da seviniyorum.:D Mesela ;

Finlaysonim hayata döndü ve bize katılmaya karar verdi.. :D

bozo.0606
30-08-2012, 13:39
Dediğim gibi sürgünler beni çok mutlu eder mesela2;

bu mutlu etmesinde ne etsin..:cool:

bozo.0606
30-08-2012, 13:42
bella dan son gelişmeler, tek dalda devam ederken şimdi saksısını doldurdu..:D
4 ayrı sürgün oluşturdu, artık çiçek vakti gelmiştir herhalde..!!!

bozo.0606
30-08-2012, 13:45
tricolorum da bize katıldı şüpheye yer bırakmadı.. yeni sürgün ve yaprakları.;)

bozo.0606
30-08-2012, 13:49
türlerime devam..
verticilata gelişimine bütün hızıyla devam ediyor..;)

hoya uzmanlarına : son resimde bulunan yapraktaki noktacıklar her yaprakta var. normalmidir, sorunmudur.:confused:

bozo.0606
30-08-2012, 13:54
aramıza yeni katılanlar..

gönderen üyeye buradan da çok çok teşekkür etmek istiyorum..:cool:

sırasıyla

davidcummingi:D
denissi;)
couke:rolleyes:
couke2:cool:

maki01
30-08-2012, 14:06
son resimde bulunan yapraktaki noktacıklar her yaprakta var. normalmidir, sorunmudur.:confused:

Zararlı kuşkununuz yoksa mineral eksikliği bu tür siyah noktalara neden olabiliyor sevgili bozo.0606

Aynı durumda olan hoyamı ziraat mühendisine gösterdiğimde bor eksikliği demişti.

Genel olarak bu tür lekeleri alt yapraklarda ortaya çıkıyorsa çinko, yeni çıkan taze yapraklarda varsa bor eksikliği olarak yorumluyorlar. Sizin hoyanızdaki durum her iki mineralin eksikliğinden kaynaklanabilir.

bozo.0606
30-08-2012, 14:16
Zaralı kuşkununuz yoksa mineral eksikliği bu tür siyah noktalara neden olabiliyor sevgili bozo.0606

Aynı durumda olan hoyamı ziraat mühendisine gösterdiğimde bor eksikliği demişti.

Genel olarak bu tür lekeler alt yapraklarda ortaya çıkıyorsa çinko, yeni çıkan taze yapraklarda varsa bor eksikliği olarak yorumluyorlar. Sizin hoyanızdaki durum her iki mineralin eksikliğinden kaynaklanabilir.

Sayın Maki01;

Kendine özgü gibi gelmişti ancak siz yazınca farkettim en yenilerde daha yoğun. Zararlı yok eminim. Gübre bulmam gerekecek sanırım.

Cevap için teşekkürler.

bozo.0606
30-08-2012, 14:18
kerii mde gelişme yok, hızlandırma şansım varmı bilmiyorum ama ne aramıza katıldı ne de bırakıp kaçtı.. bekliyoruz bakalım, iki haftadır balkonda kendisi..:o

bozo.0606
30-08-2012, 14:24
eskimo da gelişmeler iyi gidiyor ama çok temkinli kendisi..:confused:

şu sevimliliğe bakar mısınız?

eskimo sloganım : bir bitki ancak bu kadar güzel olur!

missmenas
30-08-2012, 15:33
Sevgili Bozo,
Hoyaların görselleri Mükemmel. Yeni Hoyalarındada başarı diliyorum. Kök gelişimini tamamlamamış olması dolayısiyle şeffaf pet bardakların dışına beyaz pet bardak geçirmeni tavsiye ederim sadece, fazla gün ışığı şeffaf bardaklarda olumsuzluklara neden olabiliyor çünki. Ekim ayı itibari ile kalıcı saksılarına alabilirsiniz.
Hoya kerri çoktan sürgüne geçmesi gerekiyordu. Sanırım yerini sevmemiş.

Hoya eskimo muhteşem endamlı ya Hoya onychoides e ne demeli mükemmel tek kelimeyle.
Hoya finlaysonii yi hayata bağlamışsınız.
Başarınızı kutluyorum. Çiçeklere geçmesi biraz uzun sürebilir, emin olki çıkartacağı herbir sürgün ve yaprak çiçek açmış kadar benide mutlu ediyor.
Hoya verticillatadaki lekelere üzülme lütfen, bazı Hoyalarda türlere özgü bu tarz lekeler olabiliyor. Ekstra besin takviyesine gereksinim ihtiyacı yok. Bu tarz lekeler her hoyada olmuyor çünki, türlere özgü yani. Benim kullandığım gübreler iz element bakımından çok zengin olmasına rağmen sadece birkaç türde bu lekeler var.
Tayland'dan yaptığım görüşmeler koleksiyoncularla yani, endişelenmeyin normaldir dendi.
Endişe yok görmezden gellin bence:p
Kutlarım başarını, herşey gayet güzel gidiyor. Hoyalarında kayıp vermediğin sürece uykuda olanlar içinde endişe etmeyin elbet bir baharda uyanıyorlar çünki...;)

bozo.0606
30-08-2012, 16:12
Sevgili Bozo,
Hoyaların görselleri Mükemmel. Yeni Hoyalarındada başarı diliyorum. Kök gelişimini tamamlamamış olması dolayısiyle şeffaf pet bardakların dışına beyaz pet bardak geçirmeni tavsiye ederim sadece, fazla gün ışığı şeffaf bardaklarda olumsuzluklara neden olabiliyor çünki. Ekim ayı itibari ile kalıcı saksılarına alabilirsiniz.
Hoya kerri çoktan sürgüne geçmesi gerekiyordu. Sanırım yerini sevmemiş.

Hoya eskimo muhteşem endamlı ya Hoya onychoides e ne demeli mükemmel tek kelimeyle.
Hoya finlaysonii yi hayata bağlamışsınız.
Başarınızı kutluyorum. Çiçeklere geçmesi biraz uzun sürebilir, emin olki çıkartacağı herbir sürgün ve yaprak çiçek açmış kadar benide mutlu ediyor.
Hoya verticillatadaki lekelere üzülme lütfen, bazı Hoyalarda türlere özgü bu tarz lekeler olabiliyor. Ekstra besin takviyesine gereksinim ihtiyacı yok. Bu tarz lekeler her hoyada olmuyor çünki, türlere özgü yani. Benim kullandığım gübreler iz element bakımından çok zengin olmasına rağmen sadece birkaç türde bu lekeler var.
Tayland'dan yaptığım görüşmeler koleksiyoncularla yani, endişelenmeyin normaldir dendi.
Endişe yok görmezden gellin bence:p
Kutlarım başarını, herşey gayet güzel gidiyor. Hoyalarında kayıp vermediğin sürece uykuda olanlar içinde endişe etmeyin elbet bir baharda uyanıyorlar çünki...;)

Sevgili Mismenas;

Teşekkür ederim yorumlarınız için, beğenmenize sevindim..

bardaklar : bardaklar dondurma kabı içinde duruyor, değiştimeyip alüminyum folyo kaplasam olur mu? çok narinler şu an havalar birazdaha serinlesin kalıcı saksılara hemen almayı düşünüyorum, birazda kök doldursunlar istedim..

kerii : beni düşündüren tek hoya, hiçmi hareket olmaz. ama hayatta olduğunu enerji depoladığını biliyorum

verticilata : lekeler nokta nokta sanki türün özelliği gibi geldi, yaprağın ön tarafıda bir o kadar sağlıklı, sürgünüde. gözlemlemeye devam

oncynoides : beni çok şaşırttı, bu kadar kısa sürede yaptığı atılımı diversifolia yapmamıştı.

finlaysoni : tutmuş demiştiniz hoya üstadı olarak haklı çıktınız. bekledi bekledi bu sürgün iki günde bu hale geldi, artık hızlanır herhalde.

ama çok hızlı gitmeleri değil sağlıklı gitmeleri önemli bence

diğerlerinden son derece memnunum, gelişmeleri çok sağlıklı diye düşünüyorum, Ankara nın yaz aylarında şimdilik iyiyiz, önümüz kış ve ilk kışımız olacak. Bakalım neler olacak.

Tekrar teşekkürler güzel ve eğitici yorumlarınıza ,yardımlarınıza

maki01
30-08-2012, 16:38
Sevgili bozo.0606,

Yetiştirmediğim türlerle ilgili yorum genellikle yapmam ancak verticillata benim de yetiştiridiğim bir tür ve siyah noktaların türün özelliği olmadığından emin olabilirsiniz. Tür özelliği olsa hepimizin verticillatasınde aynı benekleri görürdük.

Az önce çektiğim yaprakta bu tür lekelenmeler yok. Mineral eksikliği ile de yaşamaya devam eder ama ne kadar sağlıklı gelişir bilemem.

328232

bozo.0606
30-08-2012, 16:42
Sevgili Maki01;

Bendeyken çıkardığı bütün yapraklarda var, gübre olarak ne kullanıyorsunuz. Bitki nasıl bir ortamda bulunuyor.

yeşillim
30-08-2012, 16:58
Sayın bozo.0606, bu şekilde yaprak arkasında beneklenme benim bogor'da olmuştu.
Bilgisine değer verdiğim hoya dostum tarafından mineral eksikliği veya fazlalığından olabileceğini yazmıştı yani dengeler!!
Çok da zararlı olmayacağını belirtmişti. Bitki gelişimini engellemedikten sonra.

Ben de diyorum ki, nasılsa toprakta gübre olarak ne veriyorsanız gözlem yaparak gübreyi kesseniz sadece suyunu verseniz nasıl olur?

kolay gelsin.

maki01
30-08-2012, 17:15
Tülün arkasından günde 2 saat güneş ışığı alıyor sevgili bozo.0606. Vilmorin'in yeşil yapraklı bitkiler için ürettiği gübreyi kullanıyorum.

bozo.0606
30-08-2012, 17:42
Sayın bozo.0606, bu şekilde yaprak arkasında beneklenme benim bogor'da olmuştu.
Bilgisine değer verdiğim hoya dostum tarafından mineral eksikliği veya fazlalığından olabileceğini yazmıştı yani dengeler!!
Çok da zararlı olmayacağını belirtmişti. Bitki gelişimini engellemedikten sonra.

Ben de diyorum ki, nasılsa toprakta gübre olarak ne veriyorsanız gözlem yaparak gübreyi kesseniz sadece suyunu verseniz nasıl olur?

kolay gelsin.

]

Sayın Yeşillim ;

Son iki aydır gübre vermiyordum, birkaç ay daha vermeyeyim,sulamasıda tamamen arıtılmış su ile yapıyorum. Klor vs. zararlanması olamaz Denemiş olurum. Teşekkürler.;)

Tülün arkasından günde 2 saat güneş ışığı alıyor sevgili bozo.0606. Vilmorin'in yeşil yapraklı bitkiler için ürettiği gübreyi kullanıyorum.

Sevgili Maki01 ;

Bendeki öğleden sonra güneş alan pencerede. oncynoidesin son paylaştığım fotosunda görünen pencere. Arada tül yok, devam ederse beneklenme yer değişikliği düşüne bilirim.. Vilmorin hiç kullanmadım, tavsiye ediyormusunuz?

maki01
30-08-2012, 18:32
Vilmorini Fatih önermişti, içeriği oldukca iyi.

Üre içermediği için Afrika Menekşe yavrularında da kullanıyorum. Menekşe gübreye çok duyarlı bir bitki, Vilmorin'le sorun yaşamadım. Denemenizi öneririm.

Hoyalarının gelişimi oldukca sağlıklı ve güzel, sen hangi gübreyi kullanıyorsun?

bozo.0606
30-08-2012, 22:08
Vilmorini Fatih önermişti, içeriği oldukca iyi.

Üre içermediği için Afrika Menekşe yavrularında da kullanıyorum. Menekşe gübreye çok duyarlı bir bitki, Vilmorin'le sorun yaşamadım. Denemenizi öneririm.

Hoyalarının gelişimi oldukca sağlıklı ve güzel, sen hangi gübreyi kullanıyorsun?

Cevabım gece bu saati buldu özür dilerim. Ben gübre olarak en iyi bulunabilen Çiçek coşturan marka kullanıyorum. 15 gün arayla çiçekli bitkiler için ve yeşil yapraklı bitkiler için olanını kullanıyorum. Son iki aydır gelişimleri hızlandığı için ( temmuz - ağustos ) kullanmadım. Sadece arıtma su ile suluyorum. Yılda bir kez mart - nisan aylarında ya da saksı değişiminde yarasa gübresi kullanıyorum. Yaklaşık bir litre toprağa bir çay kaşığı kadar.

maki01
30-08-2012, 22:19
Bitkiler, gübreye gelişim dönemlerinde daha fazla ihtiyaç duyar. Bu nedenle gübreyi gelişmelerinin yavaşladığı , bitkinin kendini dinlenmeye çekmek istediği dönemde vermiyorum. Ek olarak aşırı sıcaklarda bitki strese girmişse yine gübreyi kesiyorum arada strese karşı direncini artıran Megafol, Viva (http://www.admtarim.com/index.php?goto=valagro_det#9) gibi besinler veriyorum.

Paul de gübre kullanımına soğuk kış aylarında, bitkinin dinlenmesi gereken dönemde gübre verilmemesini öneriyor.

Piyasada Çiçek Çoşturan'nın iki ayrı formullü gübresi aynı anda ya da karışık yer alabiliyor. Eski formülünde sadece NPK vardı. Son 1-1.5 senedir ürettikleri gübrelere aminoasit ve iz element eklediler. Çiçek Coşturan'ın zenginleştirilmiş içerikli gübrelerini de beğeniyorum.

Yarasa gübresi asidik yapısı ile hoyaların çok sevdiği bir gübre. Toprak karışımı dışında da 2-3 ayda bir su ile karıştırarak şerbet olarak verebilirsiniz. Fosfat oranı yüksek olduğu için çiçeklenmeyi teşvik ediyor.

bozo.0606
30-08-2012, 22:53
'' Yarasa gübresi asidik yapısı ile hoyaların çok sevdiği bir gübre. Toprak karışımı dışında da 2-3 ayda bir su ile karıştırarak şerbet olarak verebilirsiniz. Fosfat oranı yüksek olduğu için çiçeklenmeyi teşvik ediyor. ''

Mart - nisan aylarında dediğiniz gibi şerbet olarak veriyorum. Oranı 1litreye 2 tatlı kaşığı kadar

Ben kış aylarında da gübre vermiştim. Dediğim gibi 15 günde bir. Bundan sonra vermeyeyim.

bozo.0606
09-09-2012, 13:17
Ankara dan bir üyeye hoya sözüm vardı. Kullanıcı adını unuttum, mesajınıda silmiş bulundum. Lütfen bu mesajı görürseniz bana özelimden yazın.

Ankara Elvankent tarafından..

bozo.0606
14-09-2012, 20:23
carnosalarımdan biri ..:D

bozo.0606
14-09-2012, 20:26
kerrii m hayata döndü, bana döndü..:D

saksısını değiştirdiğimden midir, değiştirirken fırça attığımdanmıdır bilmem ona çokm iyi geldi. derhal gelişimine başladı. güzelim uyandı..;)

bozo.0606
14-09-2012, 20:31
finlaysonii gelişimi muhteşem ve çok hızlı. son iki buçuk aydır gübre verilmiyor.:rolleyes:

bozo.0606
14-09-2012, 20:46
eskimo az az büyümeye devam ediyor. ne acelesi var ne de duruyor. çok ilginç bir tür. sanki evimi tanımaya çalışıyor. şimdilik keyfi yerinde:D

bozo.0606
14-09-2012, 21:22
davidcumingii de bizi kabu etti ve aramıza yeni saksısında katılmaya karar verdi;)

bozo.0606
14-09-2012, 21:24
oncynoides tam gaz ..

bozo.0606
14-09-2012, 21:27
dennisii yi sanırım kaybediyorum.. ben nerde yanlış yaptım. şu an bulunduğu yer bitki hastanesi diye tabir ettiğim pencerem. tam anlamıyla hayal kırıklığı.. :(

tamamen kaybettim mi? yoksa umut var mı?

yeşillim
15-09-2012, 02:11
Sayın bozo.0606, son görsel üzücü:( kaybetme yolundasınız!!

bozo.0606
15-09-2012, 10:22
O zaman boşa beklemeyeyim mi? Sayın Yeşillim..

yeşillim
15-09-2012, 10:36
Sayın bozo.0606, beklemeyelim derim. Kolay telafisi nasıl olsa :)

Diğer hoyalarınız muhteşem yakında çiçeklerini görmeniz dileğimle.

maki01
15-09-2012, 14:10
Ben bekleyelim derim :)

Tanımadığım, yetiştirmediğim bir türde yorum yapmam doğru değil ancak özellikle uluslararsı hoya gruplarında bu tür yaprak kayıplarında yani sadece gövdede yaşam belirtisi varsa "Çıkmadık canda umut vardır" mantığıyla beklenmesi öneriliyor. Uçtan çürümeye engel olmak için tepeyi keserek beklemekte fayda var.

Çelik köklendirmede hep sevgili Mucip Gürbüz'ün ( Işıklar içinde yatsın) önerileri aklıma gelir. Bitkinin gücünü köklenmeye harcayacağı bu dönemde yaprakları beslemekte yetersiz kalacağı için yaprak sayısını azaltmamızı önerir, mümkünse tek yaprak...

yeşillim
15-09-2012, 15:33
Ama arkadaşım gövdede sararmalar görüyorum. Bu gidici derim !!:

missmenas
15-09-2012, 16:58
Sevgili Bozo,
Hoya dennisii maalesef ölmüş . Bende aynı sorunu yaşadığım için, bu cevabı kesin verebiliyorum çünki... Sen üzülme Hoya dennisii nin farklısı var var bende şu taşınma işlemini bitireyim kök gelişimini tamamlamış adaptasyon sorununu atlatmış dennisin, elipticayla birlikte hediyendir. Yeterki hoyalara gönül vermiş olan birisi olasın. Ben bu üzgünlüğünü görebiliyorum. Bazı türlerde kök gelişimi çok uzun sürece bağlıdır bunlardan birtaneside Hoya dennisidir. Sürgün verdi deyipte yolculuğa çıkan dennisilerden nasibimi aldım çünkü...
Tecrübelerime dayanaraktan yazıyorum bazı hoya türlerinde köklenme aşaması tamamlanmadan bile sürgüne geçen türler var.
Bu sürgün gözlemi o hoyanın yolculuğa çıkacak anlamına gelmiyor. Bazı türler diyorum bu türde onlardan birtanesi en az bulunduğu ortamda 5 ay geçirmesi gereken katagoriye giren türlerden.
Hoyalarda süprizler ve üzüntülerin asla sonu yoktur yeterki onların dilinden anlayabilelim.
Ancak o zaman bu tür üzücü kayıplar yaşamayız.
İklim farklılığı yollarda geçirdiği süre köklü hoyalarda hep değişkendir...
Bu değişkenlik çeliklerdede aynıdır ancak çeliklerde böylesi geç adaptasyon veren hoyalarda çeliklerde daha çok başarı elde edilir...
Deneyim tecrübelerime dayanarak bu açıklamayı kendime borç olarak gördüm...
Bildiğim birşeye asla seyirci kalamam...
Osebepten kayıbınız için üzülmeyin lütfen...
Birde başka bir önemli konu bu tür hassas türlerde İller veya Ülkeler arası transfer kesinlikle bahar aylarında yapılmalı...
Hoya dennisii (IML 0955) ''Gold Ridge'' görsellerden inceleyebilirsin...;)

bozo.0606
15-09-2012, 18:15
Ben bekleyelim derim :)

Tanımadığım, yetiştirmediğim bir türde yorum yapmam doğru değil ancak özellikle uluslararsı hoya gruplarında bu tür yaprak kayıplarında yani sadece gövdede yaşam belirtisi varsa "Çıkmadık canda umut vardır" mantığıyla beklenmesi öneriliyor. Uçtan çürümeye engel olmak için tepeyi keserek beklemekte fayda var.

Çelik köklendirmede hep sevgili Mucip Gürbüz'ün ( Işıklar içinde yatsın) önerileri aklıma gelir. Bitkinin gücünü köklenmeye harcayacağı bu dönemde yaprakları beslemekte yetersiz kalacağı için yaprak sayısını azaltmamızı önerir, mümkünse tek yaprak...

Sevgili Maki01 ;

Önerileriniz için çok teşekkür ediyorum ama maalesef denissi yi yerinden söküp inceledim. Baktığımda kök namına canlılık belirtisi hiç kalmamıştı ve sap kısmı maalesef koflaşmış ve buruşuktu. Fotoğraflardan anlaşılmıyor. Hani çürüyen bitkilerin derileri ve sapları elle ovunca rahat ayrılırya aynen öyleydi. Genelde kök çürümesi yapan yarı odunsularda rastlanır, bilirsiniz. Bu tamamen bitkinin öldüğüne delalettir. Denisside çelik alabilme namına gövde kısmını da kestim ancak nafile. denissi mi kaybettim:(

Sevgili Nur içinde yatsın ( kimdir maalesef tanımıyorum ama ) Mucip Gürbüz'ün dediklerine aynen katıldığımı belirtmek isterim, Çeliklemede organ sayısının minimumda tutulması gerektiğini düşünüyorum.

Ama arkadaşım gövdede sararmalar görüyorum. Bu gidici derim !!:

Sayın Yeşillim ;

Kesinlikle katılıyorum, yukarıda da yazdığım gibi ciddi çürüme vardı. Ancak beni üzüldüğüm nokta geldiğinden beri hareketi olmamış olsaydı sorun değildi ama yeni sürgün verdi ve ben saksısına aktardım. Çok güzel kök yapmıştı.
Sanırım ben bişeyleri yanlış yaptım.:(:mad:

bozo.0606
15-09-2012, 18:26
Sevgili Bozo,
Hoya dennisii maalesef ölmüş . Bende aynı sorunu yaşadığım için, bu cevabı kesin verebiliyorum çünki... Sen üzülme Hoya dennisii nin farklısı var var bende şu taşınma işlemini bitireyim kök gelişimini tamamlamış adaptasyon sorununu atlatmış dennisin, elipticayla birlikte hediyendir. Yeterki hoyalara gönül vermiş olan birisi olasın. Ben bu üzgünlüğünü görebiliyorum. Bazı türlerde kök gelişimi çok uzun sürece bağlıdır bunlardan birtaneside Hoya dennisidir. Sürgün verdi deyipte yolculuğa çıkan dennisilerden nasibimi aldım çünkü...
Tecrübelerime dayanaraktan yazıyorum bazı hoya türlerinde köklenme aşaması tamamlanmadan bile sürgüne geçen türler var.
Bu sürgün gözlemi o hoyanın yolculuğa çıkacak anlamına gelmiyor. Bazı türler diyorum bu türde onlardan birtanesi en az bulunduğu ortamda 5 ay geçirmesi gereken katagoriye giren türlerden.
Hoyalarda süprizler ve üzüntülerin asla sonu yoktur yeterki onların dilinden anlayabilelim.
Ancak o zaman bu tür üzücü kayıplar yaşamayız.
İklim farklılığı yollarda geçirdiği süre köklü hoyalarda hep değişkendir...
Bu değişkenlik çeliklerdede aynıdır ancak çeliklerde böylesi geç adaptasyon veren hoyalarda çeliklerde daha çok başarı elde edilir...
Deneyim tecrübelerime dayanarak bu açıklamayı kendime borç olarak gördüm...
Bildiğim birşeye asla seyirci kalamam...
Osebepten kayıbınız için üzülmeyin lütfen...
Birde başka bir önemli konu bu tür hassas türlerde İller veya Ülkeler arası transfer kesinlikle bahar aylarında yapılmalı...
Hoya dennisii (IML 0955) ''Gold Ridge'' görsellerden inceleyebilirsin...;)

Sevgili Missmenas;

Yazınızı okudum katılıyorum ve önerilerinizi destekliyorum. Ama siz kadar hoya '' ÜSTADI'' olmadığımdan türlerin hassasiyeti konusu için zamana ihtiyacım var takdir edesiniz ki.

Yukarıdaki mesajımda da belirttim, beni üzüldüğüm nokta iyiye gideken bir anda böyle birşey yaşamak. Daha öncede macgillavri ve arcboldiana ( yanlış yazdıysam affola, adları pek zor:D ) kaybetmiştim. Onlarda böyle olmuştu. Özellikle arcboldiana atağa kalktıktan sonra kaybetmiştim. Sağlık olsun.

Daha öncede sözlediğim gibi beni ağaçlar.net le siz değerli üyelerle tanışmamı sağlayan yegane bitkidir hoyalar. Varolduğum sürece evimin imkanları ölçüsünde ( ve Ankara nın ) hoyalarla ilgilenmeye ve deneyimlerimi buaraya aktarmaya devam edeceğim, Hiç kuşkunuz olmasın.

Hediye olarak bahsettiğiniz konuya gelirsek. nutkum tutuldu, heyecanla bekliyor olacağım. Bilinizki artık zaman benim için geçmiyor.:D

Deniisii nin bana yazdığınız türünü araştıracağım..

teşekkür ediyorum..:cool:

yeşillim
15-09-2012, 18:35
Bana göre, Yeteri kadar kök gelişimini tamamlayan sağlıklı bir dennisii ki öyle:)

Yolculuk ve hava şartları sarsmaması gerekiyor. Mesafe kısa, yurtiçine adapte olmuş!
Yeteri kadar kök gelişimini tamamlayan sağlıklı bir dennisii;

*Yol yorgunluğunun üzerine erken saksı değişimi!
*Fazla sulama, nedenlerden ikisi olabilir.

Dennisii'nin konumu hakkında bilgim olmadığından yorum yapamayacağım. Fakat zor olmayan bir tür demekle yetiniyorum.

Bunlar birer tecrübe bilsek, bilmesek de konu hakkındaki pekiştirme faydalı olacaktır diye düşünmekteyim.

Kolay gelsin.

maki01
16-09-2012, 13:43
Sevgili Nur içinde yatsın ( kimdir maalesef tanımıyorum ama ) Mucip Gürbüz'ün dediklerine aynen katıldığımı belirtmek isterim, Çeliklemede organ sayısının minimumda tutulması gerektiğini düşünüyorum.

Hoya yetiştirmeye başlamadan önce ilgili başlıklardaki tüm mesajları tek tek okumuştum. Neredeyse her başlıkta herkese yardımcı olan, "Şuradan kes, şöyle dik, toprağa bunları da koymayı unutma" diyen bir üye vardı, Mucip Gürbüz.

Sayfalar ilerledikce onu kaybettiğimizi öğrensem de hala bizlerleydi ve yol göstermeye, yardımcı olmaya devam ediyordu.

Benim tanışmam böyle oldu...

maki01
16-09-2012, 13:45
kerrii m hayata döndü, bana döndü..:D

Nabız hissedilmeye, minik kalpler atmaya başlamış :) Çok sevindim sevgili bozo.0606, kutlarım.

bozo.0606
17-09-2012, 11:18
Minik kalpler dallardan ayrılmaya başladı. Daha anlaşılır görsellerle yakında sayfamı süslemeye devam edecek kerriim. Teşekkürler Sevgili Maki01

bozo.0606
24-09-2012, 20:27
Kerriim beni utandırdı, minik kalpler atmaya başladı;)

bozo.0606
24-09-2012, 20:29
Bella hanımda saksısını doldurdu. Artık senden bari bir çiçek görsek olmaz mı?

bozo.0606
24-09-2012, 20:37
Divercim semirmeye bütün hızıyla devam ediyor. Ne o poz vermeyi biliyor ne de sahibi fotoğraf çekmeyi. Bilin bakalım bu resimlerde ne eksik? = çiçekkkkk:o:mad:

sibelim
24-09-2012, 20:45
bozo bey ellerinize sağlık hepsi çok güzel en alltaki resimlere bakarken bitki nasıl böyle sarılmış çözemedim sardırdığınız aparatı aldınız mı yaptırdınız mı... birde tamamanı gösteren bir resim yüklermisiniz.

bozo.0606
24-09-2012, 22:01
teşekkür ederim sayın sibelim. Sardırdığım aparat saksıya monteli anten kablosunun soyulmuşu. ben yapmıştım anten kablosunun dışındaki plastik malzemeyi soyunca içinde örülü tel kafes var. bunuda çıkardığınızda geriye kalan kablo kısmı dirayetli ve dik duran bir malzeme oluyor. üç saksıya bu şekilde yapmıştım ancak birini ablama vermek zoruda kalmıştım. demokrasilerde çare tükenmiyor. :))

bozo.0606
24-09-2012, 22:16
Sevgili Missmenas dan esinlenilmiştir. Kendisinin kulaklarını çınlatmadan edemedim. Bu fikri ben onda gördüm. Saksının kenarlarına delik açarak buralara yerleştirişmiş artı şeklinde bir kablo aparat. Sayın Missmenas çok daha profesyonel malzemeler materyaller kullanıyor, benimki daha ekonomik diyelim.

Bu saksının bir modelini küçükde olsa yapıp sayfamda yayınlamaya karar verdim. Diversi çok gelişkin olduğu için fotoğraf çeksemde anlaşılamayacaktır.

sibelim
28-10-2012, 21:10
bayramınızı beraber tebriğe geliyoruz :) biri çok küçük 3 tane filiz verdi tekrardan çok teşekkür ederim. sayfanıza yükledim siz baktıktan sonra sileceğim şimdiden kusura bakmayın .

yeşillim
09-11-2012, 08:42
Sayın Bozo06,
Kütahya'dan selamlarımızı yolluyoruz :)

bozo.0606
09-11-2012, 09:47
bayramınızı beraber tebriğe geliyoruz :) biri çok küçük 3 tane filiz verdi tekrardan çok teşekkür ederim. sayfanıza yükledim siz baktıktan sonra sileceğim şimdiden kusura bakmayın .

Sayın Sibelim;

Hem mutluluk hemde utanç içindeyim. Hergün giriyorum siteye nasıl görmem anlamıyorum mesajınızı. :( Bayram geçti maalesef ama bana sunduğunuz görüntü bana tekrar bayram yaşattı. Teşekkür ederim.:cool:

Sizin adınıza çok mutlu oldum, tazecik sürgünler iyi bir bakım işaretidir.

Mesajı silmenize gerek yok, onur duyarım.

bozo.0606
09-11-2012, 09:49
Sayın Bozo06,
Kütahya'dan selamlarımızı yolluyoruz :)

Bizde Ankara'dan aleyküm selam diyoruz. Bu bu nedir bu?:p

yeşillim
09-11-2012, 11:09
Hoya dostum, onli.. ye kadar biliyorum Sizin için adına tekrar bakıyorum :)
Hoya onychoides almaktadır kendileri...

Teşekkür ederim bu türü kazandırdınız.

sibelim
09-11-2012, 11:34
sayın bozo06 teşekkür ederim siz olmasaydınız bu güzelliği yaşayamazdık sürgünler gün geçtikçe büyüyor bende 1 hafta evde yoktum gelince farkı görmek beni ve eşimi çok mutlu etti allah nazardan saklasın bitkim gerçekten mutlu görünüyor :) samimiyetiniz ve inceliğiniz için tekrardan teşekkürler.

bozo.0606
06-12-2012, 22:22
Sayfamı uzun süre sessiz bıraktım ya da bırakmak zorunda kaldım. Bu aralar hoyalardan yana şansızım. ikinci kaybım. Paylaşmayı düşünmüyordum çünkü açıklamam yok ne yaptığımı ya da ne yapmadığımı bilmiyorum.

kendisi davidcummingi.. çok güzel gelişim gösteren iki hoyamın bulunduğu pencereydi ( diversifolia ve eskimo ) ama sonuç ...:( ?

herşey yolunda gidiyormuş gibi yapmalarına sinir oluyorum, sürgün ve iki yaprağını evimde çıkarttı..

nılgun_dogan
06-12-2012, 23:54
Çok üzüldüm neden öyle olduki bulunduğu ortam ısınmalı ortammı acaba soğuktanmı etkilendiler.

sibelim
07-12-2012, 13:09
geçmiş olsun üzülmeyin inşallah toparlar diyeceğim. sıkmayın canınızı bazen ne kadar özenirsek o kadar ters tepiyor bitkide ... üstüne titrediğinizi anlayınca öyle nazlanıyorlar ki emeğinize vaktinize acıyor ama kendilerindende vazgeçemiyorsunuz. benimde bu aralar sinirlerimi zıplatan bir tane menekşe yaprağım var. eşim için dikecektim, suyun içinde bir ayda 2 minik kökle keyfime keyif katan güzel bu hafta başı çürüme yaptı kesip tekrar suya daldırdım 1 aydır bekliyordum şimdi bir ay daha mı? üzüleyim mi kızayım mı bilemiyorum? ne söylesem boş :) sağlık olsun

bozo.0606
07-12-2012, 15:12
Çok üzüldüm neden öyle olduki bulunduğu ortam ısınmalı ortammı acaba soğuktanmı etkilendiler.

İlginize teşekkür ederim Nilgün hanım, neden olduğu konusunda fikrim yok sadece deneyimlerime göre aynı familyadan olsalar bile her türün hatta her kökün başka bir karakteri var. Öğrenmeye çabalarken zaiyat verilebiliyor. Hoyaları birbirlerine göre yetiştirmek her zaman geçerli olamıyor, şu tür sevdi buda sever diyemiyoruz.

geçmiş olsun üzülmeyin inşallah toparlar diyeceğim. sıkmayın canınızı bazen ne kadar özenirsek o kadar ters tepiyor bitkide ... üstüne titrediğinizi anlayınca öyle nazlanıyorlar ki emeğinize vaktinize acıyor ama kendilerindende vazgeçemiyorsunuz. benimde bu aralar sinirlerimi zıplatan bir tane menekşe yaprağım var. eşim için dikecektim, suyun içinde bir ayda 2 minik kökle keyfime keyif katan güzel bu hafta başı çürüme yaptı kesip tekrar suya daldırdım 1 aydır bekliyordum şimdi bir ay daha mı? üzüleyim mi kızayım mı bilemiyorum? ne söylesem boş :) sağlık olsun

Sayın Sibelim ;

Doğru söylüyorsunuz çok can sıkmamak lazım. Tamamen kontrol altında olamıyor bitkiler. Bütün ihtiyaclarınıda karşılasanız yukarıda da yazdığım gibi hepsi farklı davranabiliyor. Aynı bitkiden iki saksı olsa bile..
Menekşeniz konusunda kolay gelsin dilerim. Diktikten sonra çok çok sulamayın. Sulamada cimri davranın derim. Daha kolay toparlıyorlar ama yinede bir bilene sorun. ;)

sibelim
07-12-2012, 20:46
sayın bozo0606. anlaşılan onlarda kendi keyiflerince davranıyorlar. benim menekşe yaprağıda suda yine bakalım sonu ne olacak. bitkilerimin çok üstüne düşmemeye çalışırım. gözlerim üzerlerinde olur ama. şimdi menekşe yaprağı kendisinden bir tane olduğu için özendiğimi biliyor ya sabrımı zorluyor. arada sever arada söylenirim kendilerine. ama dediğiniz gibi en güzel unutmak **** unutur gibi yapmak :)

bozo.0606
07-12-2012, 22:52
Bazen inatlaşmalarda iyi sonuç verir Sayın sibelim vazgeçmeyin. O menekşeniz sizi çok mutlu edecek eminim.

missmenas
08-12-2012, 02:16
Sevgili Bozo,
Hoya davidcumingii ile edindiğim tecrübe yani toprakta dikili, kesinlikle suyu sevmiyor. Sadece 1 defaya mahsus bile olsa suyunu fazla kaçırdığınız an, kök çürüğüyle sonuçlanıyor.

Sevgili Agozce Arkadaşımız gönderdi görsellerdende görmüşsündür.
Aynı kökü tam 6 defa kesip yeniden köklendirdim.
Sonuçmu? Çiçek açtırabildim birkaç defa. Kurtuluşu telafisiz çeliklendi.
Hoyalara Su verirken sadece 2 Hoyayı o sulamada pas geçiyorum birisi Hoya davidcumingii diğeride Hoya carnosa ''Hindu Rope'' dir. Hepside birer deneyim tecrübesiyle kayıplarla edinildi maalesef...

Canını sıkma diyeceğim çelik al, kendisi zaten çelik.
Baharda ben sana çelik gönderirim;) Sadece bu sözümü hatırlatman yeterli olacak, bu arada dua edelimde bendeki yedekleride kaybetmiyelim:p

Not: Hoya davidcumingii toprak ortamında mutlu büyüyebilmesi için toprağının yüzeyi hep kuru olmalı, yani nerdeyse havadaki nemle büyüyecek bir tür bana göre. (iklim farklılığı dikkate alınmalı, bu deneyim bol nemli havası olan iklime aittir)...

yeşillim
08-12-2012, 06:54
Sayın bozo.0606,
İki gündür başlığınıza dönüp dünüp bakıyorum.
Üzülmeniz beni de üzer! İnce dal yapısı olan hoyalarda kayıp ben de yaşamaktayım.
Kayıplar sizi yıldırmasın lütfen!

Özelde de yazdığım gibi telafisi tarafımca muhakkak edilebilmeli diye düşünüyorum.
Kabul etmeniz beni sevindirecektir!

Saygılarımla

bozo.0606
18-12-2012, 20:48
Biraz hoyalardan son görüntüler gösterelim ki şu soğuk günlerde bahar esintici olsun. Yoksa çekilmez bu Ankara kışı. Yok yahu Ankara mın kışı bile güzel..:D

bozo.0606
18-12-2012, 20:51
Gelişmelere devam. Oncy hızına ara vermeden devam ediyor. Yeri değişmedi bol aydınlık penceremde Ankara kışını seyrediyor ve sanırım iyiki dışarda değilim diye düşünüyordur.:p

Bazen hep aynı şeyleri paylaşıyormuşum gibi geliyor ama sayfamda sessiz kalmasın istiyorum..:confused:

bozo.0606
18-12-2012, 20:54
finlaysonii de hayatından memnun sanırım. Ancak diğerlerine nazaran daha yavaş gelişiyor. Normalmidir:confused:

bozo.0606
18-12-2012, 20:57
Ve gecenin güzeli. Beni en çok mutlu eden gelişme sağlayan hoyam oldu. Formuda çok iyi ve oncy ile birlikte aynı pencerede Ankara manzarasına bakıyorlar..:p

missmenas
20-12-2012, 20:59
Sevgili Bozo.0606,

Muhteşem güzel gelişim göstermişler. Bu görsellerden sonra çelik köklendirmede de başarını kanıtlamış oldun.

Başarını kutluyorum, gelecek mevsime çiçek görselleri yerini alacak sayfanda buna inanmaya başladım.

Hepside birbirinden sağlıklı Maşallah...

bozo.0606
22-12-2012, 15:00
Sevgili Bozo.0606,

Muhteşem güzel gelişim göstermişler. Bu görsellerden sonra çelik köklendirmede de başarını kanıtlamış oldun.

Başarını kutluyorum, gelecek mevsime çiçek görselleri yerini alacak sayfanda buna inanmaya başladım.

Hepside birbirinden sağlıklı Maşallah...

Sevgili Hatice Hanım ;

Teşekkür ediyorum hem ilginize hemde yanıbaşımızda olmanıza. Hoya yetiştirirken hem acemiliklerimizi atıyor hemde deneyim kazanıyoruz. Ara ara kayıplar yaşıyor olsakta ben yinede memnunum. Çünkü o kayıplarında bize kazandırdıkları şeyler var.

Gelişmelerinden memnunum şu an için sorunum yok ve verticilata da yaşadığım yaprak tersindeki lekelenmeler kendiliğinden geçti. Şunu yaptımda oldu diyeceğim bişey yok.

Sayfayı açarken ''Ankara şartlarında hoya deneyimlerim '' benim sloganımdı, hala arkasındayım ama hoyalara nerede bakarsanız bakın bilinçli bakım iyi sonuç veriyor.

Artık sayfamda eksik gördüğüm şey çiçek, oda en kısa zamanda inşallah. Ama gelişme yok.:cool: Beklemeye devam..

bozo.0606
03-02-2013, 10:59
:p:D;):p

Bugün çok mutluyum çünkü ..

Bu sabah gördüklerim yoksa sandığım şeymi? Evet sanırım öyle.. :p

yeşillim
03-02-2013, 11:05
Sayın bozo.0606,

Beğenmeyle yetinemedim. Tebrikler bayram şöleni yakındır inşallah.

bozo.0606
03-02-2013, 11:08
Teşekkür ederim Sayın Yeşillim, Allah tamamına erdirsin ve paylaşmak nasip etsin inşallah. Kurutmadan çürütmeden..

missmenas
04-02-2013, 09:13
Sevgili Bozo,

Sevinmekte, Mutlulukta hakkın. Diversifolia dan çiçek bekliyordum ben, ilk haberi ondan almaya endekslenmiştim nedense:p

Çiçek sapını küçük ağaç parçacığıyla desteklemeni öneririm.
Çok dikkatli bir şekilde tam sapın altından toprağını hafifçe eşeleyip çiçek sapının altına eşelediğin yerede agaç parçacığını koyabilirsin.
Bu işlemi önermemin nedeni sulama esnasında oluşacak tomurcukların sudan etkilenip dökülmemesini sağlar.

Çiçek açmış görselini bekliyorum.
Sevincin ve Mutluluğun emekleriyin karşılığında, daim olmasını Dilerim.
Minnacık çeliği bugünlere getirip yaşattığı her duygunu paylaşıyorum;)

bozo.0606
04-02-2013, 11:28
Sevgili Bozo,

Sevinmekte, Mutlulukta hakkın. Diversifolia dan çiçek bekliyordum ben, ilk haberi ondan almaya endekslenmiştim nedense:p

Çiçek sapını küçük ağaç parçacığıyla desteklemeni öneririm.
Çok dikkatli bir şekilde tam sapın altından toprağını hafifçe eşeleyip çiçek sapının altına eşelediğin yerede agaç parçacığını koyabilirsin.
Bu işlemi önermemin nedeni sulama esnasında oluşacak tomurcukların sudan etkilenip dökülmemesini sağlar.

Çiçek açmış görselini bekliyorum.
Sevincin ve Mutluluğun emekleriyin karşılığında, daim olmasını Dilerim.
Minnacık çeliği bugünlere getirip yaşattığı her duygunu paylaşıyorum;)

Sevgili Hatice Hanım ;

Heyecanımı ve mutluluğumu paylaştığınız için çok çok teşekkür ederim.. : )

Diversifolia dan çiçek beklerken eskimo ters köşe yaptı. Ne yalan söyleyim. Çiçek beklediğim hoya sıralamasında eskimo en aşağı sıralardaydı ama sürpriz işte. Bunların ne yapacağı belli olmuyor. :confused:

Diversifolia nın keyfi yok pek, aslında ondan çiçek beklemiyorum umudumu kaybettim. Sanırım bizim iklime uygun değil, gelişiyor fakat çiçek açmıyor.:o

Eskimo nun sürprizi inanılmaz oldu. Çok şaşırmış durumdayım. Sizin önerinizi bende düşündüm. Çiçek sapı toprağa çok yakın nasıl bir destek yapmalıyım bilmiyorum. Kolları kaldırmamında bir faydası yok. Kök bölgesine çok yakın. Aslında nihai sonucu paylaşmayı çok çok istediğim için çok fazla rahatsız edip çiçek sapını düşürmekten kurutmaktan korkuyorum. Sanırım kürdan vs. malzemelerle birşeyler yapabileceğim. Zaten kendisi çiçek sapını havaya kaldırıyor gördüğüm kadarıyla, reimlerde ğördüğünüzden biraz farklı durumda şu an.

Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğim.

Bella da coştu, ama hep aynı görsellermiş gibi geldiğinden son halini eklemek istemedim, ondanda bir sürpriz bekliyorum.

Saygılarımla ..

nılgun_dogan
04-02-2013, 13:18
Sayın bozo çok güzel bir haber buu dahada güzel haberlerini alırız inşallah çiçeklerini sağlıklı şekilde büyürde resimlerini görürüz gerçi yaprağı bile çiçek gibi çok şık.

incii
04-02-2013, 14:44
Sayin bozo0606, kutlarim sizi. Hoya türlerinden cok begendigim türlerden biri de eskimo türü, cicegini cok merak ediyorum. Allah nazarladan saklasin

dalaman33
25-02-2013, 11:11
bu hoya cinsini nerden buldunuz acaba banada yardımcı olursanız sevinirim :)