PDA

View Full Version : Cevizde tozlama

junior
03-07-2012, 02:51
bazı kaynaklar ve yabancı siteler pedronun kendi kendini tozladığını söylüyor ama bazı sitelerde ve birkaç uygulamada pedroya kaman1'in tozlayıcı olarak konduğunu görüyorum. sitede sayın dere1974 de bu şekilde uygulama yapmış yanlış anlamadıysam. açıklayan çıkar mı bunu.

şartları zorlarsam bahçeye 10'a kadar pedro yapabilirim ve bunları da maksimum verimde tutmak isterim. bunun için kaman1 mi koymam lazım.

eğer evetse burada bir ikilem yaşıyorum. 10 pedroya 2 kaman1 alacağım, e onlar versin diye de onun tozlayıcısı şebin alacağım, şebine de bilecik alacağım.

sonuç; ya pedro-kaman1-şebin-bilecik alacağım, ya da pedrolar yeterince vermeyecek, ya da 10 pedroya 2 kaman alacağım, kamanlar vermeyecek. neyi kaçırıyorum?

serdar1
03-07-2012, 07:32
Sayın junior kaçırdığınız bir şey yok kaman da pedro marka cevizin de ceviz verecektir. Benim kivi bahçem var 50 kök ağaçlık 50 kök ağaçtan 6 adedi erkek kivi onlar hiç meyve vermiyor sadece tozlayıcı vazifesi görüyor şimdi ben neyi kaçırdım desem komik durum olmaz mı.

denizakvaryumu
03-07-2012, 08:16
Pedro Walnut - Fruit Trees Online from Bay Laurel Nursery (http://www.baylaurelnursery.com/apples.html?page=shop.product_details&product_id=362&flypage=Details.tpl&pop=0)

Linke göre Pedro nun tozlayıcıya ihtiyacı yok...

ncp1963
03-07-2012, 13:30
tozlayıcı olarak kullanılacak bir çeşit olduğunda dişi çiçeklerin hepsinin döl tutma ihtimali daha yüksek oluyor dolayısı ile bakımı iyi olan bir ağaç daha fazla verim verebiliyor çok iyi baktığınız halde tozlanma yetersiz kalınca döl tutma oranı azalıyor vede meyva verimi düşük oluyor yer işgal edecek diye kaçınmadan mutlaka tozlayıcı dikmekte kesinlikle fayda var

kendini tozluyor diye dikmezseniz tozlaşma zamanı geldiğinde tüm doğal şartların dört dörtlük olması gerekiyor rüzgar yönü uygun olacak, yağmur olamayacak vs gibi. biliyorum...

formullaone
30-08-2012, 20:29
arkadaşlar birbirine sınır olan fernor ve chandler bahçeleri kuruldu,bunlar ileride birbirini tozlayıp fazla tozlamadan dolayı meyve dökme sorunu yaşarmı ? fernor ve chandler birbirini tozlamaz diye biliyorum ama ? ki bahçelerin zaten kendi içlerinde %5 oranında fernette ve franquette tozlayıcıları dikili.

Lilium
06-09-2012, 12:11
Linke göre Pedro nun tozlayıcıya ihtiyacı yok...

Evet pedroya dozlayıcı koymanıza gerek yok. Pedro kendi kendini dozlayan bir çeşittir.

Yarım saattir şu resmi bulmaya çalışıyorum, görsel olarak da anlatabilmek için.

330059

Başka bir cinste böyle bir oluşum gördünüz mü? bu meyva iriliğinde bile erkek çiçek bulunabiliyor.

Şimdi dozlayıcı dikmek gerekiri biri bana anlatabilir mi?

orkide01
17-07-2013, 11:03
Değerli forum üyeleri
Cevizde tozlamanın çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.Bizim ceviz bahçesi kurduğumuzda nasıl bir tozlama şekli oluşturmamız gerektiğini çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

Benim yaptığım araştırmalara göre örneğin fernorun gerçek tozlayıcısının fernette değil ronde de montignac olduğudur.

Yabancı çeşit cevizlerin çiçek şemalarını izlediğimizde fernorun dişi çiçeğiyle fernettenin erkek çiçeklerinin çakışma süresi 2 veya 3 gündür. Oysaki kısaca ona ronde de deniliyor, onun erkek çiçeklerinin fernorun dişi çiçekleriyle çakışma süresi yaklaşık 6 veya 7 gün gündür (fernorun dişi çiçek açımı süresi yaklaşık 10 gündür). Şu durumda gerçek tozlayıcının hangisi olduğu ortadadır .

Hava şartlarının 2 veya 3 günlük O dönemde hava şartlarının uygun olmaması halinde (yağmurlu....vb) fernor ve fernette tozlaşmasının sıkıntılı olabileceğini düşünmekteyim.

Chandlerde de durum birazdaha şartların uygun olmasına rağmen yine aynıdır.bu konuyla ilgili tesbitlerim uzman kişi ve dış kaynaklı verilere dayanmaktadır.

Tozlaşmayla ilgili daha bir çok araştırmalarım mevcut yeri geldiğinde onlarda cevap bulacaktır.Bu konuyla ilgili bilgi ve düşüncesi olan arkadaşların paylaşımları hepimizin menfaatine olacaktır.

Saygılarımla.

sedatkso
17-07-2013, 12:00
[Evet bende fidan alirken fidanci bana iki tane fidan verdi gercek tozlayicinin bu oldugunu soyledi ben de diktim gercekten buysa buyudugu zaman asi kalami almak icin kullanilabilinir.

cunku bende fernor uc tane chandler 650 adet..ronde de montignac 2 tane .
gercek oldugunu nasil bilecegiz onu da bilmiyorum gorecegiz artik.

Lilium
17-07-2013, 14:33
Benim yaptığım araştırmalara göre örneğin fernorun gerçek tozlayıcısının fernette değil ronde de montignac olduğudur.

Hava şartlarının 2 veya 3 günlük O dönemde hava şartlarının uygun olmaması halinde (yağmurlu....vb) fernor ve fernette tozlaşmasının sıkıntılı olabileceğini düşünmekteyim.

Yeri gelmişken bir eklemede ben yapayım.

Chandlerin da gerçek tozlayıcısı cısko dur, bu cins neden getirilmedi üretilmedi bilemiyorum,
İki adet getirttik büyüsün göreceğiz.

Cevizde dozlaşmanın hava sirkilasyonuyla olduğu çoğu kişiler tarafınca bilinir, dolayısıyla yağmurlu havalarda dozlaşmanın sıkıntı yaratacağa kesin diyebiliriz.

orkide01
17-07-2013, 18:22
değerli arkadaşlar
konu tozlayıcıdan açılmış iken bazı bilinmiyen veya yetersiz bilinen tozlamayla ilgili araştırma sonuçlarına göre lilium arkadaşımızın belirttiği gibi chandlerin bir diğer tozlayıcısı cisco dur.Ama chandlerin dişi çiçek açım süresi oldukça uzun olduğundan (yaklaşık 15 gün)tam tozlanma isteniyorsa fernette ile rondede karışımı tozlama çok uygun düşmektedir.Sebebi ise tahmini ilk 6-7 günü fernette onun hemen bitiminde ise rondede erkek çiçeğini açmaktadır.saygılarımla.

orkide01
18-07-2013, 10:10
değerli arkadaşlar
cevizde tozlamanın nasıl uygulanacağı konusu şöyledir.tozlamalar hakim rüzgar tarafı ağırlıklı olarak yerleştirilir.ülkemizde genellikle bu yön kuzeyi işaret etmektedir.kuzey tarafı kapalı olan yerlerdede diğer yönlerden olabilir.bunu en iyi anlamanın yolu o bölgede bulunan bilhassa kavak ağaçlarındaki rüzgarın ters istikametteki yatımıdır.bir başka husus ise bu benim görüşümdür ki fidancılar genellikle tozlama hesabı yapariken yüzde 10 gibi bir hesap yapmaktadır.bu hesap sık dikim(8x4,7x4)için uygundur.ama 8x8 veya 10x10 gibi dikimlerde genç yaşta ağaçlarda verim almak için yetersizdir.çünki dekar başına 1 ağaç gibi bir rakam düşmektedir.genç bir ağaç için 1 dekara bir adet tozlamalık polen sayısı az olacağından sıkıntı yaratabilir.onun için tozlamalık sayısı birim alan üzerinden yapılırsa daha isabetli olacağı kanısındayım.saygilarımla.

cemilahmet
06-09-2013, 22:23
Değerli forum üyeleri
Cevizde tozlamanın çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.Bizim ceviz bahçesi kurduğumuzda nasıl bir tozlama şekli oluşturmamız gerektiğini çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

Yabancı çeşit cevizlerin çiçek şemalarını izlediğimizde fernorun dişi çiçeğiyle fernettenin erkek çiçeklerinin çakışma süresi 2 veya 3 gündür. Oysaki kısaca ona ronde de deniliyor, onun erkek çiçeklerinin fernorun dişi çiçekleriyle çakışma süresi yaklaşık 6 veya 7 gün gündür (fernorun dişi çiçek açımı süresi yaklaşık 10 gündür). Şu durumda gerçek tozlayıcının hangisi olduğu ortadadır .

Chandlerde de durum birazdaha şartların uygun olmasına rağmen yine aynıdır.bu konuyla ilgili tesbitlerim uzman kişi ve dış kaynaklı verilere dayanmaktadır.

Tozlaşmayla ilgili daha bir çok araştırmalarım mevcut yeri geldiğinde onlarda cevap bulacaktır.Bu konuyla ilgili bilgi ve düşüncesi olan arkadaşların paylaşımları hepimizin menfaatine olacaktır.

Saygılarımla.

kardeşim zaman buldukça senin yazılarını okuyarak bilgimi geliştiriyorum.
aslında senin bilgine çok ihtiyacım var.eger mail adresini yazarsan bana.gerektiğinde daha güncel konuşabiliriz.size ulaşabilmek adına bu yazını hem okudum hemde size derdimi anlatma yolu olarak kullandım. size soracagım pekçok konu var.mesela hemen birisini sorayım.benim yegen 8 adet
fernette 7 adet de frenquette ceviz fidanı almak istiyor.senin bildiğin fidancılar
vardır mutlaka.köyde daha önceleri dikilmiş olan ağaçlara tozlayıcı yapmak
istiyor.bir kısmını da damızlık için dikecek.saygılar

ermana
12-11-2013, 11:31
1 km uzaklıktaki bahçe benim bahçeme kadar dölleyici tozu iletebilir mi?
diğer bahçe kuzeyimde yani hakim rüzgar yönünde.

bekir16
02-01-2014, 08:58
?hııı

huseyin_elk
17-02-2014, 08:34
Merhaba sayın arkadaşlar;

İzmir Buca köyünde bulunan zeytinlik arazimin 2 parça boş alanı mevcuttur. Bu yerin biri eğimli, taşlıklı ve hafifi esinti alan yüksekte... bir diğer parçası da düzlük, taşsız kırmızı toprak tarlada dır. Bir yakınım Yalova 4 numara cevizi tavsiye etti. Nasıl yapmalyım tavsiyesi olan var mı.. En fazla mahsül veren ve anlattığım arazime uygun cins sizce hangisidir?
Arazim genelde nemli, su yok; fidanlar kendine gelene kadar şişeden damlama suyla besleyeceğim...

hazerhan
21-02-2014, 10:36
bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim

hazerhan
21-02-2014, 10:45
şubat ayı içerisinde cevize gübre verilirmi
verilirse hangi çesitler

vetinte
21-02-2014, 12:14
Ben mayıs 2012 de dikmiş olduğum ceviz fidanlarıma şubat son haftasında şeker gübresi denilen N26 (azot fosfor potasyum) gübresi vereceğim.

Mart ortasında da damlama sulama ile humik asit vereceğim.

Benim uygulamam size de bir fikir verebilir, bir örnek olabilir.
Kolaylıklar diliyorum.

ömür-uşak
21-02-2014, 21:16
Merhaba sayın arkadaşlar;

İzmir Buca köyünde bulunan zeytinlik arazimin 2 parça boş alanı mevcuttur. Bu yerin biri eğimli, taşlıklı ve hafifi esinti alan yüksekte... bir diğer parçası da düzlük, taşsız kırmızı toprak tarlada dır. Bir yakınım Yalova 4 numara cevizi tavsiye etti. Nasıl yapmalyım tavsiyesi olan var mı.. En fazla mahsül veren ve anlattığım arazime uygun cins sizce hangisidir?
Arazim genelde nemli, su yok; fidanlar kendine gelene kadar şişeden damlama suyla besleyeceğim...

İzmir için Chandler tavsiye edilir.Yalova 4 güneş yanığına hassastır.İzmir sıcağı pişirir.Yinede yalova dikersen meyve olduğunda kaolin kili uygularsın.
İzmirde zeytin daha mantıklı bence zeytine devam et.Kolay gelsin.

huseyin_elk
25-02-2014, 09:18
:mad:Değerli forum üyeleri

Tozlaşmayla ilgili daha bir çok araştırmalarım mevcut yeri geldiğinde onlarda cevap bulacaktır.Bu konuyla ilgili bilgi ve düşüncesi olan arkadaşların paylaşımları hepimizin menfaatine olacaktır.....

Saygılarımla.

huseyin_elk
25-02-2014, 09:22
İzmir için Chandler tavsiye edilir.Yalova 4 güneş yanığına hassastır.İzmir sıcağı pişirir.Yinede yalova dikersen meyve olduğunda kaolin kili uygularsın.
İzmirde zeytin daha mantıklı bence zeytine devam et.Kolay gelsin.

Teşekkürler...
Toplam 8 fidan düşünüyorum, merakımdan zaten zeytin ihtiyacımdan fazla şuan... 7 adet chandler fidanıyla 1 adet fernente siparişi verdim, tozlaması için. umarım yetişirler. Tekrar teşekkür ederim cevabınız için.

formullaone
13-05-2014, 23:37
Tozlayıcı konusunda kafam karışmış durumda. Fernoru en iyi Fernette tozlar diyen de var, Franquette tozlar diyen de. Franquette geç ancak daha verimli tozlar diyenler de var.

Bu konuda görsel tecrübesi olan var mı ?

karabuz
14-05-2014, 11:59
Tozlayıcı Fernette ve Franquette konusu gercekten cok karışık.

örnek şurada - Variété noyer Fernor (http://www.pepinoix.com/variete_noyer_fernor.html)
veya diğer Fransız sayfalarına bakarsak
-Pollinisateurs : Fernette et Ronde de Montignac ( 5 %) deniyor.

oysaki bir çok fidancı Franquette tozlayıcıdır diyor.

benzer durum chandlerde de var.

En garantilisi hepsinden bulundurmak galiba.

Lilium
15-05-2014, 01:38
Tozlayıcı Fernette ve Franquette konusu gercekten cok karışık.

örnek şurada - Variété noyer Fernor (http://www.pepinoix.com/variete_noyer_fernor.html)
veya diğer Fransız sayfalarına bakarsak
-Pollinisateurs : Fernette et Ronde de Montignac ( 5 %) deniyor.

oysaki bir çok fidancı Franquette tozlayıcıdır diyor.

benzer durum chandlerde de var.

Bu veriye bende katılıyorum,

Yanlış olan chandlere dozlayıcı fernor verilmesi diye düşünüyorum.

Lilium
15-05-2014, 01:54
Tozlayıcı konusunda kafam karışmış durumda. Fernoru en iyi Fernette tozlar diyen de var, Franquette tozlar diyen de. Franquette geç ancak daha verimli tozlar diyenler de var.

Franquette fernetteden bir kaç gün daha geç açıyor daha faydalı olur diye düşünüyorum bir kaç gün içinde o büyük taç yapısına gerek varmı düşünmek gerekir. Artı ronde olmazsa olmaz gibi geliyor.

vetinte
16-05-2014, 18:18
Yapılan tartışmalara baktığımda, Chandler cinsi ceviz dikimi yapılan bahçeler de Tozlayıcı olarak hemen her ceviz cinsinin adı geçmiş, ancak benim chandler bahçemde tozlayıcı olarak Kaman-1 dikili.
Geçen iki yıl da fidanlar da meyva vardı.
Eger yanlış görmediysem Kaman_1 ciçekleri chandler dan daha erken açmıştı.
Bu konuyu bilen ve tartışan arkadaşlar için bilgi olarak yazmak istedim.

hdoğan
17-05-2014, 20:18
Yapılan tartışmalara baktığımda, Chandler cinsi ceviz dikimi yapılan bahçeler de Tozlayıcı olarak hemen her ceviz cinsinin adı geçmiş, ancak benim chandler bahçemde tozlayıcı olarak Kaman-1 dikili.
Geçen iki yıl da fidanlar da meyva vardı.
Eger yanlış görmediysem Kaman_1 ciçekleri chandler dan daha erken açmıştı.
Bu konuyu bilen ve tartışan arkadaşlar için bilgi olarak yazmak istedim.

Sayın vetinte, Kaman 1 erkek çiçekleri (püskülleri), chandler dişi çiçekleri ile tam çakışıyormu, kaman 1 de püsküller varken chandler de püskülleri gördünüzmü?

Cemal Özcan
20-05-2014, 15:14
Merhaba Arkadaşlar.
Ben toplam 3.000 adet chandler ceviz ağacı olan bir üreticiyim. Chandler çeşidine tozlayıcı konusunda 7 yıldır araştırma ve uygulama yaptım. Sonuçları aşağıdadır.

Uygulama Bölgesi : Kocaeli/İzmit/Akmeşe Beldesi. Rakım : 100 mt.

Kaman_1 : 4 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az bir ay önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Bursa'95 : 3 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az bir ay önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Pedro : 7 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az 10 gün önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Fernette : 5 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az 15 gün önce uyandı ve üzerinde hiç erkek çiçek görmedim.

Fernor : 4 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler uyandı dişi çiçek açtı. Fernor haala uydkuda.

Franguette : 5 yıl gözlemledim. Sonuç : 5 yaşında müthiş erkek çiçek vardı ve zamanlama olarak ideal bir tozlama gerçekleştirdi.

Balkal : 4 yıl gözlemledim. Sonuç : Franguette'den bir hafta sonra uyandı ve yeterince erkek çiçek yaptı. Franguette'nin bitmek üzere olduğu zamanda devreye girdi ve döllemeyi tamamladı.

Bilgilerinize sunarım. Saygılarımla...

Bu konuda bilgi paylaşımında bulunmak isteyen arkadaşlar arayabilirler.

Cemal Özcan
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir/Üretici Çiftçi

cozcan@live.com
0 541 3231525

Lilium
20-05-2014, 17:22
Cemal bey sitemize hoş geldiniz diyeceğim fakat neredeyse bir yıl olmuş üye olalı ve sizin ilk mesajınız,

Kusuruma bakmayın hoşgeldiniz biraz sitemkar oldu özür dilerim.

Yazışmalara deneyimlerinizi paylaşmaya her zaman bekleriz sizleri burada görmek beni sevindirdi doğrusu.

[Fernette : 5 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az 15 gün önce uyandı ve üzerinde hiç erkek çiçek görmedim./QUOTE]

Bunda yanılmış olmayasınız ya da çeşidin adına doğru olduğuna eminmisiniz diye sormadan edemeyeceğim, zira bendeki fernetteler söyleminin tam tersi daha ilk yıl erkek çiçek gösterdiler bu yılda boyları daha bir metre yok üstleri yapraktan çok erkek çiçek vardı.

Bursa 95 konusunda hemfikirim,

Franguette de 5 yıl çiçek görmeniz sevindirici bir haber fakat yoğunluğu konusunda bir şey yazmamışsınız.

[QUOTE]Bu konuda bilgi paylaşımında bulunmak isteyen arkadaşlar arayabilirler.
Aramak yok burada paylaşımlarınızı bekliyoruz. :)

formullaone
20-05-2014, 18:45
Merhaba Arkadaşlar.
Ben toplam 3.000 adet chandler ceviz ağacı olan bir üreticiyim. Chandler çeşidine tozlayıcı konusunda 7 yıldır araştırma ve uygulama yaptım. Sonuçları aşağıdadır.

Uygulama Bölgesi : Kocaeli/İzmit/Akmeşe Beldesi. Rakım : 100 mt.

Kaman_1 : 4 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az bir ay önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Bursa'95 : 3 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az bir ay önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Pedro : 7 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az 10 gün önce uyandı ve erkek çiçeklerini döktü.

Fernette : 5 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler'den en az 15 gün önce uyandı ve üzerinde hiç erkek çiçek görmedim.

Fernor : 4 yıl gözlemledim. Sonuç: Chandler uyandı dişi çiçek açtı. Fernor haala uydkuda.

Franguette : 5 yıl gözlemledim. Sonuç : 5 yaşında müthiş erkek çiçek vardı ve zamanlama olarak ideal bir tozlama gerçekleştirdi.

Balkal : 4 yıl gözlemledim. Sonuç : Franguette'den bir hafta sonra uyandı ve yeterince erkek çiçek yaptı. Franguette'nin bitmek üzere olduğu zamanda devreye girdi ve döllemeyi tamamladı.

Bilgilerinize sunarım. Saygılarımla...

Bu konuda bilgi paylaşımında bulunmak isteyen arkadaşlar arayabilirler.

Cemal Özcan
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir/Üretici Çiftçi

cozcan@live.com
0 541 3231525

Sayın cemal özcan,öncelikle paylaşımınız için teşekkürler.

Fernette çeşidinin Chandler'dan 15 gün önce uyanması mümkün değil. Chandler dişi çiçekleri ilk döneminde Fernette erkek çiçekleri ile tozlanıyor. Ayrıca üzerinde erkek çiçek görmemeniz normal değil. Elinizdeki çeşidin Fernette olmadığını düşünüyorum.

Fernor çeşidi erkek çiçek açtığında Chandler'ın üzerinde yeni yeni dişi çiçekler açmış oluyor. Biraz da olsa yetişiyor bu çiçeklere.

Balkal çeşidi bizde de mevcut. 3. yazına uyandı, ancak üzerinde henüz ne erkek ne de dişi çiçek var.

Franquette çeşidi de 3. yazına uyandı ancak aynı şekilde ne erkek ne de dişi çiçek yok.

7. yılında Pedro'da verim nasıldı ? Bahçeniz sık dikim mi ? Biraz bahsedebilir misiniz?

Cemal Özcan
20-05-2014, 21:59
Çeşidin Fernette olduğu konusunda iddialı değilim doğrusu. Çünkü bende bilmediğim bir yerden aldım. Yoksa dediğiniz gibi anaçlar yanlış olabilir. Saygılar.

Cemal Özcan
20-05-2014, 22:02
Pedro oldukça verimli bir çeşit. Ancak iç kalite sorunu var. Biraz esmer ve kurağa çok hassas. Sulanmazsa fındıktan biraz büyük oluyor. 6x6 mt dikim aralığı. Chandler çeşidine asla değişmem. Çünkü iyi kalite olmadığı için daha ucuza gidiyor. Ayrıca bir kaç ağaç bıraktım hep chandlere çevirdim.Saygılar.

Cemal Özcan
20-05-2014, 22:05
Beş yaşında Franguette ağacında inanamadım üzerindeki erkek çiçek sayısına. Zamanlama çok güzel. Tam chandlerin dişi çiçeklerin açtığı döneme denk geliyor.

Cemal Özcan
20-05-2014, 22:08
Ayrıca Balkal çeşidinin Bursa İnegöl de, İbrahim Balkal'ın 2009 yılında tozladığı chandler ve pedro bahçesini gördüm. Ben o ceviz yüklü ağaçları sadece internet te görmüştüm. Mükemmel bir sonuç. Bendeki balkal fidanları 3 ve 4 yaşında erkek çiçek verdi. İbrahim Balkal'ın bizzat bahçesinden aldım. Kendi verdi. Anaç doğru. Zamanlama mükemmel. Franguette bitmek üzereyken balkal devreye giriyor.

formullaone
20-05-2014, 22:10
Beş yaşında Franguette ağacında inanamadım üzerindeki erkek çiçek sayısına. Zamanlama çok güzel. Tam chandlerin dişi çiçeklerin açtığı döneme denk geliyor.

Bu çok güzel bir haber. Bir çok üretici Chandler için Franquette kullandı. 6-7 yaşından önce hiç erkek çiçek yapmadığı söyleniyordu. Siz bunu değiştirmiş ve umut vermiş oldunuz. Franquette'nin budamasını %20 civarı uç alma olarak mı yapıyorsunuz ? Yoksa hiç mi budamıyorsunuz? 5. yaşında o kadar çok erkek çiçek yapma sebebi budamayla ilgili olabilir mi?

Cemal Özcan
20-05-2014, 22:12
Fernette ile Franguette'nin çiçeklenme süreleri yakın olduğu söyleniyor doğrumudur arkadaşlar. Mesela kaç gün?...

formullaone
20-05-2014, 22:14
Ayrıca Balkal çeşidinin Bursa İnegöl de, İbrahim Balkal'ın 2009 yılında tozladığı chandler ve pedro bahçesini gördüm. Ben o ceviz yüklü ağaçları sadece internet te görmüştüm. Mükemmel bir sonuç. Bendeki balkal fidanları 3 ve 4 yaşında erkek çiçek verdi. İbrahim Balkal'ın bizzat bahçesinden aldım. Kendi verdi. Anaç doğru. Zamanlama mükemmel. Franguette bitmek üzereyken balkal devreye giriyor.

Balkal çeşidi de Franquette gibi uç dal verimli bir çeşit ama yeterli tozlamayı sağlıyorsa hiç ürün vermese de olur. Yeter ki tozlasın.

formullaone
20-05-2014, 22:17
Fernette ile Franguette'nin çiçeklenme süreleri yakın olduğu söyleniyor doğrumudur arkadaşlar. Mesela kaç gün?...

Fernette Franquette'den daha erken açıyor. Ancak Fernette'nin erkek çiçek taşıma süresi daha uzun diye biliyorum. Kendi bahçemde henüz yoğun erkek çiçek olmadığı için kesin yorum yapmam doğru olmaz.

Cemal Özcan
20-05-2014, 22:18
Ben ilk iki yıl % 50 oranında budama yaptım 3.4 ve 5 yaşında hiç budamadım. Verime yattı. Sonuça inanamadım. Çünkü gerçekten bende franguette konusunda sizlerle aynı bilgiye sahiptim ama artık fikrim değişti bu konuda.
Ayrıca ben 2013 ağustos ayında Denizli'ye Dr. Sadık Yiğit beyin chandler bahçesine gittim. Bizzat gözlemledim ve inceledim. Tozlayıcısı franguette idi. Sonuç Mükemmel. Bahçe 6 yıllık. 800 ağaç chandler ağacından 15,000 kg kuru ceviz aldı. Saygılar.

formullaone
20-05-2014, 22:22
Pedro oldukça verimli bir çeşit. Ancak iç kalite sorunu var. Biraz esmer ve kurağa çok hassas. Sulanmazsa fındıktan biraz büyük oluyor. 6x6 mt dikim aralığı. Chandler çeşidine asla değişmem. Çünkü iyi kalite olmadığı için daha ucuza gidiyor. Ayrıca bir kaç ağaç bıraktım hep chandlere çevirdim.Saygılar.

Sayın Cemal Özcan. Chandler ağaçlarınız kaç yaşında ? Ortalama verim nedir, dekar ya da ağaç başına? Bahçenizin bakımları tam yapılıyor mu ? Chandlerda iç doldurma sorunu oluyor mu ? Biraz bahsedebilir misiniz?

Cemal Özcan
20-05-2014, 22:23
Şu an Türkiye'nin en büyük ve en eski (yaklaşık 8 ila 10 yıl arası) kapama ceviz bahçesi Ural Ataman'a ait. İnternette Ataman Çiftliği olarak bulabilirsiniz. Benim Köyüm Akmeşe'de. Ben oralıyım. Gözlemliyor ve sonuçları alıyorum. Sadece Fernette kullandı tozlayıcı olarak. Sonuç: Döllenme sorunu var. Fernette yetmiyor. Chandler çiçeklerinin hemen hemen yarısı dökülüyor. Bu büyük bir sıkıntı bizler için. Saygılar.

ms200
20-05-2014, 22:27
http://www.ardafidancilikmakine.com/images/61.jpg
http://www.agaclar.net/forum/attachments/ceviz/443162d1379755551-ceviz_agac_____i__eklenme_zamanlar__.jpg

İnternette bulduğum tozlama tabloları.

1. resme bakarak Chandleri:
Ronde 11 gün, balkal 11 gün, fernor 10 gün, franguette 9 gün,kaman-1 ise 7 gün boyunca tozlayabiliyor. Bu resimdeki araştırmaya göre Ronde ve Balkal tozlamada en iyi gibi görünüyor.

2. resme bakarsak ise Parasienne, franguette ve fernette ve ronde tozlayıcı olarak seçilebilir.

Benim şahsi düşüncem ise araştırmanın yapıldığı yerdeki veriler her yerde aynı çıkmayabilir. Bu yüzden chandlerde dişi çıkmadan erkek çiçek açan franguette ve chandler de dişi çiçek bitiminde hala erkek çiçeğe sahip ronde tozlama için en idealdir. Franguettenin yanında ona yakın verimli bir cins olan fernette de alınabilir.

Cemal Özcan
20-05-2014, 22:28
Sayın ağaç dostu.
Ağaçlarım 1 ila 7 yaşında. Benim tam olarak tozlayıcılarım devreye girmedi. Ancak bu yıl Franguette'den sonuç aldım. Geçen yıl hiç tozlayıcı olmadan sapanca çeşidinden çevirme aşılı bir chandler ağacından 6 yaşında ama iyi gelişmiş 15 kg kuru ceviz aldım.

formullaone
20-05-2014, 22:32
Şu an Türkiye'nin en büyük ve en eski (yaklaşık 8 ila 10 yıl arası) kapama ceviz bahçesi Ural Ataman'a ait. İnternette Ataman Çiftliği olarak bulabilirsiniz. Benim Köyüm Akmeşe'de. Ben oralıyım. Gözlemliyor ve sonuçları alıyorum. Sadece Fernette kullandı tozlayıcı olarak. Sonuç: Döllenme sorunu var. Fernette yetmiyor. Chandler çiçeklerinin hemen hemen yarısı dökülüyor. Bu büyük bir sıkıntı bizler için. Saygılar.

Fernette daha erken erkek çiçek yaptığı için, daha küçük bir taç yapısı olduğu için ve aynı zamanda yan dal verimli bir çeşit oldundan dolayı tercih ediliyor. Ancak, yeterli derecede tozlamıyorsa ve Franquette 5. yılında erkek çiçek yapıyorsa, o zaman Fernette dikmeye gerek yok.

Cemal Özcan
20-05-2014, 22:33
Yukarıdaki tablo doğru. Çünkü benimde gözlem ve uygulama sonuçlarım pedro, chandler, balkal, franguette, howard ve ronde çeşitlerinde aynı.

formullaone
20-05-2014, 22:42
Yukarıdaki tablo doğru. Çünkü benimde gözlem ve uygulama sonuçlarım pedro, chandler, balkal, franguette, howard ve ronde çeşitlerinde aynı.

Teşekkürler Cemal bey, sizin bahçeniz bir çok üreticininkinden daha yaşlı olduğu için paylaşacağınız bilgiler bize çok faydalı olacaktır.

ms200
20-05-2014, 22:43
Bizim bu bölgede yukarıdaki tablo tam uyuşmuyor. Belki biraz karasal iklime girdiğimiz için. Mesela kaman-1 de erkek ve dişi çiçekler hemen hemen tam örtüşüyor. Kendi kendini tozlayacak şekilde. Pedroda da erkek ve dişi çok iyi çakışıyor. Yani her iki cinste dişi ve erkek çiçekler hemen hemen aynı zamanda başlayıp bitiyor diyebilirim.

Cemal Özcan
20-05-2014, 22:44
Ben üretici olarak fernette'yi tozlayıcı çeşit olarak çok değerli bulmuyorum. Varsın Franguette ağaç yapısıyla, taç yapısıyla büyük olsun, verimsiz olsun. Benim için chandler çeşidinden alacağım verim ve sonuç önemli. Fernette verimli olsa, küçük taç yapılı olsa ne olur ki?. Tozlama da yetersiz kalıyorsa diğer tozlayıcıları değerlendiririm.
Mesela ilk franguette, o bitmek üzere iken balkal devreye giriyor. Ardında ronde. Bizim için tozlama süresi çok önemli. Ben bu yıl chandler'de çiçeklenme süresini 3 hafta olarak gözlemledim kendi bahçemde. Önemli olan bu üç haftalık süreçte bize hitap edecek tozlayıcı çeşit. Tek tozlayıcı çeşitle bahçe kuran üretici arkadaşlarımız gelecekte döllenme sorunu yaşayacaklar. Bu konuya dikkat çekmek istedim. Saygılarımla.

Cemal Özcan
20-05-2014, 22:57
Sayın arkadaşlar ben bu yıldan itibaren ayrıca Howard ve tozlayıcı çeşit olan Ronde üzerinde çalışma başlattım. Bu konuda ülkemiz ceviz sektöründe daha iyi verim ve sonuçlar almak adına her yıl edindiğim izlenim, deneyim ve gözlemlerimi sizlerle paylaşacağım. Bilgilerinize sunarım. Saygılar.

Lilium
20-05-2014, 23:27
Bu tablolarda bir yanlışlık var bölgesel olarak tarih ileri geri oynayabilir çiçeklenme zamanları değişmez.

Alttaki tablonun birinde chandlerin dişi çiçeği 5 mayısta başlarken rondenin erkek çiçeği 4 mayısta başlıyor.

Diğerindeyse chandlerın dişi çiçeği 2sinde 3 de başlarken ronde 13 cü 14 dünde başlıyor .

Dileğim ilk tablo doğru olsa rondeyi tek geçerim.

http://www.agaclar.net/forum/1286213-post42.htm

Sayın ms200, bu veriyi nereden aldınız link verirmisin.

http://www.agaclar.net/forum/attachments/ceviz/443162d1379755551-ceviz_agac_____i__eklenme_zamanlar__.jpg

karabuz
21-05-2014, 09:00

Tablo fransız sayfalarından, verilerin doğru olma ihtimali yüksek. kendi ceşitleri en azından - "çakma" olamaz

-Walnut Flowering - Plants Chataigniers Noyers Coulié (http://chestnut-walnut-trees.com/content/27-walnut-flowering)

gökhan07
21-05-2014, 10:55
Evet pedroya dozlayıcı koymanıza gerek yok. Pedro kendi kendini dozlayan bir çeşittir.

Yarım saattir şu resmi bulmaya çalışıyorum, görsel olarak da anlatabilmek için.

330059

Başka bir cinste böyle bir oluşum gördünüz mü? bu meyva iriliğinde bile erkek çiçek bulunabiliyor.

Şimdi dozlayıcı dikmek gerekiri biri bana anlatabilir mi?

Nail abi fotoğrafta görünen ceviz biraz büyük görünüyor yani çiçek zamanında erkek çiçeğinde olgunlaşmamış olacağını düşünüyorum.
Fakat bu erkek çiçekten daha önce açan erkek çiçekler varsa durum farklı olur tabi ki.

Lilium
21-05-2014, 11:57
Gökhan bey sanırım konuyu anlayamadın, konu pedroya dozlayıcıydı, pedro kendi kendini dozlayabilen bir çeşit olduğu için dozlayıcıya gereksinim duymuyor, fotoğraf sanırım temmuz ayı, pedroda yaz boyu ara ara tek tük erkek çiçek görülebiliyor fotoğraftaki gibi.

gökhan07
21-05-2014, 12:46
Tablo fransız sayfalarından, verilerin doğru olma ihtimali yüksek. kendi ceşitleri en azından - "çakma" olamaz

-Walnut Flowering - Plants Chataigniers Noyers Coulié (http://chestnut-walnut-trees.com/content/27-walnut-flowering)

Bu tabloya göre parisienne erkek çiçek ile chandler dişi çiçek zamanı tam örtüşüyor bunu konu daha önce de yazıldı ama sanırım atladığımız bir şey var.

Parisienne erkek çiçek gösterdiği zaman, chandler'in dişi çiçeklerini hemen tozlamaz diye düşünüyorum çünkü erkek çiçeğinde tozlaması için belli bir olgunluğa ulaşması gerekiyor. Belki 1 hafta ya da 10 gün. ( Toz saçabilmesi için )

Bence chandler'e en mantıklı tozlayıcılar sırasıyla fernette, franguet, ronde de montignac.

ykaya194
21-05-2014, 15:02
Parisienne erkek çiçek gösterdiği zaman, chandler'in dişi çiçeklerini hemen tozlamaz diye düşünüyorum çünkü erkek çiçeğinde tozlaması için belli bir olgunluğa ulaşması gerekiyor. Belki 1 hafta ya da 10 gün. ( Toz saçabilmesi için )

Sayın gökhan07
Bence teziniz çok mantıklı, zira dişi çiçeklerin en aktif olduğu dönemde, erkek çiçeklerinde aynı dönemde aktif ise, tozlanma şansıda artar. Dolayısıyla linkteki tabloya göre; Parisienne, franguete ve fernette (balkal da bu gruba girebilir) bu teze en yakını görünüyor.

gökhan07
21-05-2014, 16:03

Sayın gökhan07
Bence teziniz çok mantıklı, zira dişi çiçeklerin en aktif olduğu dönemde, erkek çiçeklerinde aynı dönemde aktif ise, tozlanma şansıda artar. Dolayısıyla linkteki tabloya göre; Parisienne, franguete ve fernette (balkal da bu gruba girebilir) bu teze en yakını görünüyor.

Sayın ykaya194, bana parisienne çok mantıklı gelmiyor.
Balkal çeşidi konusunda da bir bilgiye sahip değilim.

Ceviz tozlamasıyla ilgili konuşuyoruz ama sizinlede daha önce bu konuyu konuşmuştuk tekrar söylüyorum bence öncelikle çeşitlerin soğuklama saatleri çok iyi bilinmeli.

Her bölge de tam uyuma gerçekleşmezse çiçek açma tarihleri her yıl mevsimlere bağlı olarak değişebilir.
Bu saatleri iyi bilirsek yaptığımız fenolojik gözlemin daha doğru olacağı kanaatindeyim.

gökhan07
21-05-2014, 16:11
Gökhan bey sanırım konuyu anlayamadın, konu pedroya dozlayıcıydı, pedro kendi kendini dozlayabilen bir çeşit olduğu için dozlayıcıya gereksinim duymuyor, fotoğraf sanırım temmuz ayı, pedroda yaz boyu ara ara tek tük erkek çiçek görülebiliyor fotoğraftaki gibi.

Abicim anlatmak istediğim, o kadar büyümüş ve tozlanmış bir cevizden sonra açan erkek çiçeğin bir anlamı yok manasında yazmıştım.

Sanırım seninde anlatmaya çalıştığın pedro da dişi çiçek açtığı zaman erkek çiçekleri de açıyor ve hatta çok uzun süreler erkek çiçek açmaya devam ediyor.
Yani tozlayıcıya gerek yok.

ykaya194
21-05-2014, 16:55
Sayın ykaya194,
Balkal çeşidi konusunda da bir bilgiye sahip değilim.

Ceviz tozlamasıyla ilgili konuşuyoruz ama sizinlede daha önce bu konuyu konuşmuştuk tekrar söylüyorum bence öncelikle çeşitlerin soğuklama saatleri çok iyi bilinmeli.

Her bölge de tam uyuma gerçekleşmezse çiçek açma tarihleri her yıl mevsimlere bağlı olarak değişebilir.
Bu saatleri iyi bilirsek yaptığımız fenolojik gözlemin daha doğru olacağı kanaatindeyim.

Gözlem sonuçları oluşturulmadan önce, aynı yaştaki cinsler aynı bölge, ve iklim koşullarında ve en az 10-15 yıl fenolojik gözlem yapılarak ortalaması alınır ve sonuçları tabloya ona göre yansıtılır. Dolayısıyla bahçenin bulunduğu bölge farklı da olsa (karasal,ılıman vs. ) sonuçta tablodaki verilere göre çiçeklenme zamanı ve süresi ileriye veya geriye kayar ve sonuç değişmez. Soğuklama süresinin azlığı veya çokluğu ancak verimi etkileyebilir diye düşünüyorum.

Saygı ve sevgiler.

Lilium
21-05-2014, 17:32
Gözlem sonuçları oluşturulmadan önce, aynı yaştaki cinsler aynı bölge, ve iklim koşullarında ve en az 10-15 yıl fenolojik gözlem yapılarak ortalaması alınır ve sonuçları tabloya ona göre yansıtılır. Dolayısıyla bahçenin bulunduğu bölge farklı da olsa (karasal,ılıman vs. ) sonuçta tablodaki verilere göre çiçeklenme zamanı ve süresi ileriye veya geriye kayar ve sonuç değişmez. Soğuklama süresinin azlığı veya çokluğu ancak verimi etkileyebilir diye düşünüyorum.

Aynen katılıyorum bölgesel olarak tarih oynayabilir

En güvenilir kaynağın yine bu (http://www.agaclar.net/forum/attachments/ceviz/443162d1379755551-ceviz_agac_____i__eklenme_zamanlar__.jpg)olacağı düşüncesindeyim bende.

Keşke diğer kaynak doğru olsaydı tek bir ronde yeterli olurdu

ms200
21-05-2014, 18:37
Bu tablolarda bir yanlışlık var bölgesel olarak tarih ileri geri oynayabilir çiçeklenme zamanları değişmez.

Alttaki tablonun birinde chandlerin dişi çiçeği 5 mayısta başlarken rondenin erkek çiçeği 4 mayısta başlıyor.

Diğerindeyse chandlerın dişi çiçeği 2sinde 3 de başlarken ronde 13 cü 14 dünde başlıyor .

Dileğim ilk tablo doğru olsa rondeyi tek geçerim.

http://www.agaclar.net/forum/1286213-post42.htm

Birinci resimdeki veriyi :
OZYURT ARDA FDAN - Ozyurt Arda Fidan (http://www.ardafidancilikmakine.com/sayfa.asp?sayfano=44) sitesinden

İkinci resimdeki veriyi:
-Walnut Flowering - Plants Chataigniers Noyers Coulié (http://chestnut-walnut-trees.com/content/27-walnut-flowering) sitesinden buldum.

ms200
21-05-2014, 18:59
Bana göre ikinci resimdeki bilgiler, daha doğru gibi.
Bir tablo daha buldum. 2. resimi daha destekler nitelikte gibi bence.
http://www.burchellnursery.com/images/walnut2.jpg

Kaynak: Burchell Nursery (http://www.burchellnursery.com/walnuts2.php)

formullaone
21-05-2014, 20:34
Evet arkadaşlar, tozlama konusunu, üreticilerin ve araştırmacıların tecrübelerini harmanlayarak değerlendirdim. Bir çok telefon görüşmesi ve bahçe gözlemlerimden sonra şöyle bir sonuca vardım ;

Chandler için ; %4 Franquette - %2 Fernette - %2 Ronde de montignac

Fernor için ; %3 Franquette - %3 Fernette- %2 Ronde de montignac

Bu şekilde bir yüzdelik oranı uygulayarak bahçelere son şeklini vermeyi düşünüyorum. Bunu tamamlamak için bazı çeşitler kesilip aşı ile değiştirilecek. Bazıları da fidan olarak dikilip ilaveler yapılacak.

Bahçeler 3. yazına girdi ve şu an ki tozlayıcı oranları ;

Chandler ; %6 Franquette - % 2 Pedro - % 1 Fernette - %1 Balkal - %1 Ronde

Fernor ; %8 Franquette - %1 Fernette - %1 Balkal - %1 Ronde

Bu şekilde bırakırsam uygun olmaz diye düşüyorum,Fernette'yi ve Ronde'yi çoğaltmış olacağım, siz ne dersiniz ?

ykaya194
21-05-2014, 21:17

Bu şekilde bir yüzdelik oranı uygulayarak bahçelere son şeklini vermeyi düşünüyorum. Bunu tamamlamak için bazı çeşitler kesilip aşı ile değiştirilecek. Bazıları da fidan olarak dikilip ilaveler yapılacak.

Bu şekilde bırakırsam uygun olmaz diye düşüyorum,Fernette'yi ve Ronde'yi çoğaltmış olacağım, siz ne dersiniz ?

Bence, %3+3+2 bahçenin geometrik şekline ve rüzgar yönüne göre dengeli dağıtılırsa daha uygun olur.

Tozlayıcı olarak pedroya gerek yok.

Lilium
21-05-2014, 23:05
Birinci resimdeki veriyi :
OZYURT ARDA FDAN - Ozyurt Arda Fidan (http://www.ardafidancilikmakine.com/sayfa.asp?sayfano=44) sitesinden

İkinci resimdeki veriyi:
-Walnut Flowering - Plants Chataigniers Noyers Coulié (http://chestnut-walnut-trees.com/content/27-walnut-flowering) sitesinden buldum.

Teşekkür ederim sayın ms200, şimdi siz link verince hatırladım daha önce bunu görmüştüm ve hiç önemsememiştim hatırlayamayışımın nedeni de bu olmalı.

Fernetteye hiç yer verilmemiş, ilginç,

Fernoru geç uyandığını söyleyip karasal bölgelere öneriyorlar chandler ile aralarında bir günlük fark için mi öneriyorlar diye sormak lazım. :)

Ronde neredeyse en erken uyanan olmuş, :rolleyes:

Arda fidancılık bilgilerini gözlemlemelerini bir daha gözden geçirip çiftçileri buna göre yönlendirirseler bir çok kişiyi de yanıltmamış olurlar.

Bu çizelge bana hiç güven vermedi.

Lilium
22-05-2014, 01:16
Konu dozlama olunca aklıma gelmişken yazayım dedim,

Sormadan istemeden yazma hadsizliğiyle zaman zaman suçlansam da yazmadan edemedim.

İsteyenler uygulayabilir istemeyenler uygulamaz.

Cevizlerin dozlama dönemlerinde doz yaydığı dönemlerde bahçe sürümü yapmayınız ceviz erkek çiçekleri dökülmüş olsa bile polenler yerden rüzgar ile hava sirkilasyonuyla dozlamaya yardımcı olacaklardır, bu bölgesel olarak tarih değişebilir o nedenle tarih veremeyeceğim.

akikem
22-05-2014, 01:45
Merhaba Arkadaslar bu konuda yani ceviz yetistiriciligi hakkinda tecrübem yok uygulam maksatli dikmis oldugum 6. toprak yasinda bir alman cinsi cevizim var. Ama yaklasik 5 yildir bu konu hakkinda Bilgi edinmeye calisiyorum. Bu bilgileride o tek agacta uyguluyorum yani benim kobayim. Yine tozlama konusunda almanyadaki arastirmalarimi bildirmek istiyorum. Öncelikle Burda kendi gelistirdikleri kendi kendini tozlayabilen alman cinsleri tercih ediliyor. Bu alman cinslerinin ülkemizde uyumu nasil olur onuda bilmiyorum. Ama benimde ilgi alanim Chandler oldugundan Burda onun tozlanmasini arastirma imkani buldum. Tozlayici olarak Chico da tozlanmanin %87 oranlarda basarili oldugunu ve tercihen bu cinsi kullandiklarini ögrendim. Diger taraftan sitede tartisilan Franquettenin tek basina yeterli olmadigini erkek ciceklerin olgunlasma zamaninin Chandlerin disi ciceklerinin olgunlasma zamanina tam denk gelmedigini ögrendim. Ama Franquettenin melezi olan Fernettenin yardimci oldugunu söylediler. Bu bilgilendirme belki Almanya iklim kosullarian göre olabilir ama ciceklenme dönemleri genelde ayni dönemlere denk geliyor. Sonuc olarak Burda kullanilan tozlayicilar Chico, Franquetten+Fernette. Bilgilerinize sunmak istedim. Ürününüz bol Kazanciniz daim olsun.

ncp1963
22-05-2014, 06:45
Evet arkadaşlar, tozlama konusunu, üreticilerin ve araştırmacıların tecrübelerini harmanlayarak değerlendirdim. Bir çok telefon görüşmesi ve bahçe gözlemlerimden sonra şöyle bir sonuca vardım ;

Merhabalar

tüm kaynaklarda farklı farklı zamanlar var bazılarında chnadlerin dişi çiçeği altı gün açık kalıyor görünüyor bazılarında on gün, erkek çiçekler içinde durum bu, zamanlar hiç tutmuyor hatta bazı yerlerde açma günleri arasındaki gün sayıları bile çok farklılaşıyor..

bu etkinin sebebi, coğrafi farklılıkmı diyeceğim ama o tarihlerde etkili olur çiçeklenme süresi o kadar etkilenmemeli.

kısaca internet bilgi kirliliği dolu, her ben bilirim diyen yazmış :)

sayın formulaone en güzelini yapmışınız bahçenizde gözlemleyerek doğruya ulaşmaya çalışıyorsunuz bu da en doğrusu..

benim bahçemde tozlayıcı olarak fernette var. geçen yıl birkaç adet ronde de montigniac aldım onlarıda diktim, bir kaç adette balkal ve franquette alıp bir kenara onlarıda dikeceğim. ilerde fernettenin yeterli olmadığına kanaat getirirsem onlardan kalem alıp gerekli yerlerdeki fernetteleri aklıma yatan cinsle aşılayacağım. bu işin tek çıkar yolu bu kaldı :) nereyi okusak başka bir cins çıkıyor karşımıza.

gökhan07
22-05-2014, 08:49

Saygı ve sevgiler.

Evet size katılıyorum, fenolojik gözlem sonucunda bölge bölge tespit yapmak gerekir. Geneli kapsamaz.
Her farklı bölge de ayrı fenolojik gözlem yapmak gerekir.
Bence soğuklama zamanına göre farklılıklar gösterebilir. Yani mevsimsel, geç ya da erken açma gibi. ( soğuklama ihtiyacını karşılamayan çeşit daha geç açabilir )

Daha önce de bir yazımda yazdığım, kalemleri buzdolabında saklayarak soğuklama saatlerinin hesaplanması düşüncesinin, yakın bir zaman içerisinde yurt dışında yapıldığını öğrendim.

gökhan07
22-05-2014, 10:33
Geçen hafta sonu gezdiğim bir fidanlıkta pedroya ait çekmiş olduğum fotoğraf.

495176

ahmettugrul55
22-05-2014, 12:51
Franquette için erkek çiçek açım fidan dikimden 5-6..yıl sonra deniliyor..Peki dişi çiçek açımı ne zaman.Dün 2. yılına giren Franquette te meyve gördüm.Bu çeşit bu kadar erken dişi çiçek açıyor mu?yoksa fidandan şüphe edeceğim.Fidanları alırken Franquette ler kırmızı boyalı idi. o yüzden karıştırma durumum da yok.

gökhan07
22-05-2014, 13:04
Franquette için erkek çiçek açım fidan dikimden 5-6..yıl sonra deniliyor..Peki dişi çiçek açımı ne zaman.Dün 2. yılına giren Franquette te meyve gördüm.Bu çeşit bu kadar erken dişi çiçek açıyor mu?yoksa fidandan şüphe edeceğim.Fidanları alırken Franquette ler kırmızı boyalı idi. o yüzden karıştırma durumum da yok.

Sayın ahmettugrul55,
Evet franguet'in 6-7 yıl sonra erkek çiçek açtığı söyleniyor.
Benim düşüncem sadece ceviz değil bir çok ağaçta, aşı materyali olarak kalem veya göz alınan ağaç yeterli olgunluğa ulaşmışsa yani dişi ve erkek çiçeklerini göstermişse o ağaçtan aşılanan çeşitler çiçeklerini daha erken gösteriyorlar.

Yeni bir çöğürden ( Tohumdan ) alınan göz ile aşı yaparsanız çiçek göstermesi uzun zaman alır fakat yaşlı bir ağaçtan yani daha önce dişi ve erkek çiçek göstermiş bir ağaçtan göz alınıp aşılanırsa daha erkek çiçek oluşumu gözlenir.

Benim de gördüğüm 5-6 yaşlarında franguet ağacında dişi çiçek vardı ve daha önce erkek çiçek açmamıştı.

Geç erkek çiçek açan cevizlerde ilk önce dişi çiçek oluşumu olduğunu daha sonra ki yıllar da erkek çiçek açtığını okumuştum.

Cemal Özcan
22-05-2014, 13:32
Sayın Cemal Özcan, Fernor çeşidiyle ilgili neler söyleyebilirsiniz? Meyve gözü oluşumu nasıl ? En iyi tozlayıcısı sizin gözlemlerinize göre hangi çeşit olabillir? Düşük rakımlarda meyve kabuğunun kalın olduğu söyleniyor. Böyle bir durum var mı ?

Sayın ağaç dostu.
Fernor konusunda çok fazla bir bilgiye sahip değilim. Bildiğim ve gördüğüm kadarı ile iç kalitesi çok güzel beyaz. Chandler gibi. Ama verim düşük. Ayrıca patentli bir ceviz. Patentini almadan ekemeyiz. Ural Ataman çiftliğinde var fakat o çok para ödedi patenti için. Rakımı düşük yerlere tavsiye edilmiyor. Saygılar.

Cemal Özcan
22-05-2014, 13:50

Sayın Ağaç Dostu.
Tozlayıcı çeşit ve oranları hakkında görüşüm şudur.

Franguette %4 Tozlama süresi 12 gün, Balkal %2 tozlama süresi 12 gün, Ronde %4 tozlama süresi 18 gün. Saygılar

gökhan07
22-05-2014, 13:57
Sayın Ağaç Dostu.
Tozlayıcı çeşit ve oranları hakkında görüşüm şudur.

Franguette %4 Tozlama süresi 12 gün, Balkal %2 tozlama süresi 12 gün, Ronde %4 tozlama süresi 18 gün. Saygılar

Sayın Cemal Özcan,
Tozlama süreleri sizin gözleminiz mi?
Franguette ve ronde de montignac çeşitleriniz kaç yaşında erkek çiçeklerini gösterdiler.

formullaone
22-05-2014, 18:28

Sayın ahmettuğrul55, Franquette'nin genel olarak en üst dalının ucunda ya da bir önceki senenin meyve gözlerinde tek tük ceviz olabilir, bu normaldir. Ama asla uyanan bütün dallarında ceviz olmaz. Yakından bakarsanız, yeni uyanan dalların %90 ında ceviz dişi çiçeği yoktur. Bu şekilde, yan dal verimli çeşitlerden kolayca ayrılır. Ayrıca, çok güçlü ve dikine gelişir. Karşıdan bakınca bile ayırt edilir. Evet, 2. ve 3. yazında bir kaç tane meyve gösterebiliyor.

Cemal Özcan
22-05-2014, 18:59
Sayın Cemal Özcan,
Tozlama süreleri sizin gözleminiz mi?
Franguette ve ronde de montignac çeşitleriniz kaç yaşında erkek çiçeklerini gösterdiler.

Merhaba.
Ronde bende henüz yeni. 1 yaşında ama franguette 5 yaşında. Bu görüşü Prf. Dr. Yaşar Akça'nın kitabında okudum. Bursa İnegöl şartlarında İbrahim Balkal'ın 3 yıllık çalışması sonucudur.
Ayrıca benim kendi bahçemde bu yıl 5 yaşındaki franguette ceviz ağacının yaklaşık tozlama süresi iki haftaydı. Saygılarımla.

Cemal Özcan
22-05-2014, 19:20
497597

497598

Merhaba arkadaşlar.
Tozlayıcı çeşit 5 yaşında franguette ceviz ağacı. Kendi bahçemde.

Lilium
23-05-2014, 00:13
Cemal bey fotoğraflar çok küçük tamda net değil, çok emin olamadım senide yanıtmak istemem ama, dal yapısı göz yapısı franguetteye benzemiyor, biliyorum forumda acemisiniz fotoğraf yüklemede zorlanıyorsunuz, buraya (http://www.agaclar.net/forum/sik-sorulan-sorular-forum-kullanma-kilavuzu/6256.htm) bir bakıver ya da benim mail adresime fotoğrafları gönderirseniz ben yüklerim.

Ağacın genel bir fotoğrafı da olursa daha iyi olur.

Bu oluşum fernettede olur franguettede olmaz diye biliyorum inşallah ben yanılıyorumdur.

495359

Diğer fotoğrafı da düzeltip koydum görmek isteyen arkadaşlara kolaylık olsun.

495374

Erkek çiçek tutumu ve ağaç üzerinde dağılımını fernetteye çok benzettim.

Cemal Özcan
23-05-2014, 00:43
Cemal bey fotoğraflar çok küçük tamda net değil, çok emin olamadım senide yanıtmak istemem ama, dal yapısı göz yapısı franguetteye benzemiyor, biliyorum forumda acemisiniz fotoğraf yüklemede zorlanıyorsunuz, buraya (http://www.agaclar.net/forum/sik-sorulan-sorular-forum-kullanma-kilavuzu/6256.htm) bir bakıver ya da benim mail adresime fotoğrafları gönderirseniz ben yüklerim.

Ağacın genel bir fotoğrafı da olursa daha iyi olur.

Bu oluşum fernettede olur franguettede olmaz diye biliyorum inşallah ben yanılıyorumdur.

495359

Diğer fotoğrafı da düzeltip koydum görmek isteyen arkadaşlara kolaylık olsun.

495374

Erkek çiçek tutumu ve ağaç üzerinde dağılımını fernetteye çok benzettim.

Nail bey bu ağaçlar kesinlikle franguette. Dal yapısı ve taçlanma ve gelişmesi bu. Franguette olduğundan eminim. Adına doğru fidan bunlar.

formullaone
23-05-2014, 19:45
Nail bey bu ağaçlar kesinlikle franguette. Dal yapısı ve taçlanma ve gelişmesi bu. Franguette olduğundan eminim. Adına doğru fidan bunlar.

Cemal Bey, 5. Yaşına kadar erkek çiçek yoktu ve 5. yaşında bu şekilde oluştular dediğinize göre bunlar Franquette'dir. Fernette olsa ilk yıldan itibaren erkek çiçek oluşmaya başlar ve her yıl çoğalırdı.

Hem, bu ağaçlar uç dal verimli. Meyvesi az olur.

Cemal Özcan
28-05-2014, 22:45
Evet doğru beş yaşına kadar erkek çiçek yoktu. Ayrıca bu sene meyve vermeye başladı. Uç dal verimi mevcut.

gökhan07
28-05-2014, 22:57
Cemal bey franguet olan ağaçlarınızda geçen sene dişi çiçek oluşumu gözlemlediniz mi?

Cemal Özcan
28-05-2014, 23:20
Cemal bey franguet olan ağaçlarınızda geçen sene dişi çiçek oluşumu gözlemlediniz mi?

Gökhan bey geçen yıl dikkat etmedim ama bu yıl erkek çiçekleri döktüler ondan sonra dişi çiçek açtılar. Şu an uç dallarda 2 veya üçlü meyve var.

gökhan07
28-05-2014, 23:27
Gökhan bey geçen yıl dikkat etmedim ama bu yıl erkek çiçekleri döktüler ondan sonra dişi çiçek açtılar. Şu an uç dallarda 2 veya üçlü meyve var.
Cemal bey,
Sanırım ağaçlarınıza fazla zaman ayıramıyorsunuz, yani geçen sene çok ilgilenmemişsiniz anlaşılan. Geç çiçek açan çeşitler genelde erkek çiçek göstermeden önce dişi çiçeklerini gösteriyorlar.

Erkek çiçeklerinin ve franguette'nin ağacının fotoğraflarını paylaşmanız mümkün mü acaba.

Cemal Özcan
28-05-2014, 23:45
Yukarıda franguette nin erkek çiçek yüklü hali mevcut. Bu yılki.

Cemal Özcan
28-05-2014, 23:52
Cemal bey,
Sanırım ağaçlarınıza fazla zaman ayıramıyorsunuz, yani geçen sene çok ilgilenmemişsiniz anlaşılan. Geç çiçek açan çeşitler genelde erkek çiçek göstermeden önce dişi çiçeklerini gösteriyorlar.

Erkek çiçeklerinin ve franguette'nin ağacının fotoğraflarını paylaşmanız mümkün mü acaba.

Gökhan bey yukarıdaki fotoğraflarda franguette nin erkek çiçekleri mevcut. Dişi çiçekler erkek çiçekler dökülmek üzere iken açtı. Şu an meyve var. Şuan yükleme sorunu yaşıyorum cepten olduğu için. Belki yarın olabilir.

gökhan07
28-05-2014, 23:54
Cemal bey size zahmet olacak ama daha yakından ve ağacın genel görünümünü gösteren bir fotoğraf paylaşırsanız sevinirim.

Cemal Özcan
29-05-2014, 01:24
5 yaşındaki franguette meyvesi. Bu yılki.

497496

497497

497498

497499

Cemal Özcan
29-05-2014, 09:52
497500

497501

497502

Fernette 3 yaşında. Bu yılki.

formullaone
29-05-2014, 13:04
Bu sabah Edirne'de 300 dekarlık 5. yazına giren bir Chandler bahçesini dolaştım. Ağaçlar 10*10 metre olarak dikilmiş ve geçen yıl aralarına sıklaştırma yapılarak 5*10 'a çevrilmiş.

Bakımlarının düzenli olarak yapıldığını öğrendim. Tozlayıcı çeşit %10 Franquette dikilmiş. Başka tozlayıcı yok. Meyvelerini çok döktüğünü söylediler. Geri kalan meyveleri saydığımda ağaç başı ortalama 200-500 gram ceviz çıkar diye tahmin ediyorum. Üzerinde en çok olanda 50 tane ceviz vardı.

Demek ki bu iş sadece Franquette dikmekle olmuyor, olmayacak. Seneye bu ağaçlar en fazla 1 kg ceviz verir. Sonraki sene belki 2-3 kg.. Bu gidişle 9- 10 yaşına kadar bu üreticiler yeterli verim alamaz,masraflarını bile karşılayamaz gibi görünüyor.

Tozlayıcı çeşitliliği çok önemli, Franquette'nin yanında Fernette ve Ronde de mutlaka olmalı.

formullaone
27-07-2014, 19:20
Bugün bir akrabam ile sohbet ederken, kendisinin köyünde bulunan bir ceviz bahçesinde 4. yaşında olduğunu söylediği Balkal , Franquette ve Chandler çeşitlerinin bulunduğunu öğrendim. Hemen bahçeyi görmek için yola çıktık. Köye ulaştık ve bahçe sahibiyle birlikte ağaçları görmeye gittik.

Ağaçlar, 5 yaşındaki şebin çeşitlerine aşı yapılarak büyütülmüştü ve aşılar 4. yazlarındaydı.

Franquette çeşidi aşırı derecede dik gelişmiş ve neredeyse 10 metreye uşalmıştı. Üzerinde tek tük meyve vardı ancak gelecek yıla hazırladığı erkek çiçek sayısı yok denecek kadar azdı.

Balkal çeşidine yakından bakınca gözlerime inanamadım. Erkek çiçek oluşumunun çok olduğunu duymuştum ancak bu kadarını beklemiyordum. Önümüzdeki yıl açacağı erkek çiçek püskülleri şimdiden hazırdı. Franquette çeşidine göre üzerinde çok daha fazla meyve ve meyve gözü vardı. Bu meyve gözlerinin her birinde 8-10 adet erkek çiçek görünüyordu. Ağacın yapısı yarı dik ve yüksekliği 6 metre civarıydı.

Chandler çeşidinin meyve tutumu çok güzeldi. Üzerinde ortalama 8 kg civarı ceviz vardı. Bu kadar ceviz olduğuna göre, balkal çeşidi geçen yıl da erkek çiçek yapmış ve Chandlerı tozlamış diye düşündüm.

Sonuç olarak, bahçelerimizde Franquette çeşidini bulundurmanın yanında, tamanlayıcı olarak Balkal çeşidine de yeterli miktarda yer vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Aralarında 1 hafta gibi bir erkek çiçek açımı farkı olduğuna göre ,Chandler çeşidi için çok faydalı olduğu ortada.

Cotanak55
27-08-2014, 01:16
bu saatte kafama takıldı,
herhangi bir ceviz cinsindeki dişi çiçekleri,
dış ortamdan bağımsız sadece kendi cinsine ait erkek çiçek tozları ile döllendiğinde
oluşan tohumlarından fidan üretildiğinde cinsi aynımı olur yoksa gene ne çıkacağı belli olmazmı

gökhan07
27-08-2014, 16:58
bu saatte kafama takıldı,
herhangi bir ceviz cinsindeki dişi çiçekleri,
dış ortamdan bağımsız sadece kendi cinsine ait erkek çiçek tozları ile döllendiğinde
oluşan tohumlarından fidan üretildiğinde cinsi aynımı olur yoksa gene ne çıkacağı belli olmazmı

Sayın cotanak55, ağacın daha önceden başka bir ağaçla tozlandığını düşünürsek, ağaçtan alınan cevizleri ektiğinizde ne olacağı belli olmayan cevizler ortaya çıkar.

blksr_selim
23-11-2014, 21:45
herkese selamlar

ben balıkesirde 300 ağaçlık bi bahçe kurma sürecindeyim. kısmet olursa hava şartlarına göre aralık ayı içinde fidanlarımı dikeceğim. ana çeşit olarak chandler ve pedro karışık dikeceğim ama tozlayıcı konusunda kafam çok karıştı. pedroların tozlayıcı istemedğini anladım o tamam ama chandlerler için ilk etapta % 10 Franguette düşünüyordum daha sonra öğrendim ki Franguette 7 yıldan önce çiçek vermiyo fernette ekleyin diyor herkes sonra balkaldan bahsediyo burada tecrübeli olanlar düzceden büyük bi üretici ile görüştüm oda fernette chandleri tozlamaz dedi anlayacağınız oldu çorba yardımlarınızı bekliyorum...

Lilium
23-11-2014, 23:37
herkese selamlar

ben balıkesirde 300 ağaçlık bi bahçe kurma sürecindeyim. kısmet olursa hava şartlarına göre aralık ayı içinde fidanlarımı dikeceğim. ana çeşit olarak chandler ve pedro karışık dikeceğim ama tozlayıcı konusunda kafam çok karıştı. pedroların tozlayıcı istemedğini anladım o tamam ama chandlerler için ilk etapta % 10 Franguette düşünüyordum daha sonra öğrendim ki Franguette 7 yıldan önce çiçek vermiyo fernette ekleyin diyor herkes sonra balkaldan bahsediyo burada tecrübeli olanlar düzceden büyük bi üretici ile görüştüm oda fernette chandleri tozlamaz dedi anlayacağınız oldu çorba yardımlarınızı bekliyorum...

Chandler ve pedro karışık olarak dozlamada sorun yaratabilir,

Dozlayıcı olarak franguette geç çiçeğe yatışından dolayı fernette tercih ediliyor buna destek olarak balkal ronde mutlaka olmalı.

"büyük bi üretici ile görüştüm oda fernette chandleri tozlamaz dedi "

O üreticiye sorarmısın aralarında kaç gün uyanma ya da çiçek açma farkı varmış. İki ya da üç gün, iki üç gün içinde 6-7 yıl bahçemi erkek çiçeksiz bekletemem, ve devasa taç yapısıyla yanlarındaki ağaçları bastıraçağına da kuşkum yok, ronde balkal takviyeleriyle franguetteye ihtiyac yok.

Lilium
23-11-2014, 23:38
herkese selamlar

Chandler ve pedro karışık olarak dozlamada sorun yaratabilir,

Dozlayıcı olarak franguette geç çiçeğe yatışından dolayı fernette tercih ediliyor buna destek olarak balkal ronde mutlaka olmalı.

"büyük bi üretici ile görüştüm oda fernette chandleri tozlamaz dedi "

O üreticiye sorarmısın aralarında kaç gün uyanma ya da çiçek açma farkı varmış. İki **** üç gün, iki üç gün içinde 6-7 yıl bahçemi erkek çiçeksiz bekletemem, ve devasa taç yapısıyla yanlarındaki ağaçları bastıraçağına da kuşkum yok, ronde balkal takviyeleriyle franguetteye ihtiyac yok. Yinede tercih sizindir.

blksr_selim
25-11-2014, 18:38
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim,

danışmak istediğim bi konu daha var müsadenizle balıkesirden bandırmadan ve yalova dan bikaç fidan üreticisiyle görüştüm tozlayıcı olarak kullanılan cinsleri kendi ürettikleri chandler oranında yetiştirdiklerini ve haricen satamayacaklarını söylüyorlar bi iki tanesi belki artar o zaman bakarız dedi. şu durumda bu fidanları bulabileceğim bir yer tavsiye edebilir misiniz?

egeli20
02-12-2014, 19:03
nail abi, formullaone, Cemal Özcan ve diğer tecrübeli arkadaşlar tozlayıcı ile ilgili bahsettiğiniz balkal çeşidi hakkında bilgi verebilmeniz mümkünmü nasıl bir çeşit? chandler bahçemde biraz boş alan var yaklaşık olarak 25-30 adet fidan dikebilecek kadar. şuan tozlayıcı olarak sadece franquette var. toplam tozlayıcı çeşidimi %7 civarında tutmayı düşünüyorum. franquette çeşidi %4 civarında olucak bunun yanında %2 ronde eklemeyi düşünüyordum. sizin bahsettiğiniz balkal çeşidini ve fernette çeşidini bahçemde bulundurmamın faydası olurmu. sizlerin paylaşımlarını okuduktan sonra ihtiyaç olarak düşünmeye başladım

formullaone
02-12-2014, 22:24
nail abi, formullaone, Cemal Özcan ve diğer tecrübeli arkadaşlar tozlayıcı ile ilgili bahsettiğiniz balkal çeşidi hakkında bilgi verebilmeniz mümkünmü nasıl bir çeşit? chandler bahçemde biraz boş alan var yaklaşık olarak 25-30 adet fidan dikebilecek kadar. şuan tozlayıcı olarak sadece franquette var. toplam tozlayıcı çeşidimi %7 civarında tutmayı düşünüyorum. franquette çeşidi %4 civarında olucak bunun yanında %2 ronde eklemeyi düşünüyordum. sizin bahsettiğiniz balkal çeşidini ve fernette çeşidini bahçemde bulundurmamın faydası olurmu. sizlerin paylaşımlarını okuduktan sonra ihtiyaç olarak düşünmeye başladım

Sayın egeli20, sadece Franquette çeşidi bulundurmak tek başına yeterli olmaz. Erken yaşta ve bol miktarda erkek çiçek yapması, ayrıca uzun tozlama süresi açısından Fernette, Franquette'den 4-5 gün sonra ve bol miktarda erkek çiçek yapması açısından Balkal, Balkal'dan sonra ki süreçte son döneme kalan dişi çiçekleri tozması yönünden de Ronde de Montignac çeşitlerini bahçenizde bulundurmanızda yarar var.

Chandler çeşidinin toz alma süresinin bir hayli uzun olduğunu ( 20-25 gün ) düşünürsek, bu tozlayıcıların hepsi etkili olacaktır. Boş yerlere bu çeşitlerden 15 Fernette, 10 Balkal, 5 Ronde de Montignac olarak dikmeniz uygun olacaktır diye düşünüyorum.

egeli20
02-12-2014, 22:45
formullaone cevabın için çok teşekkür ederim dediğin gibi tek çeşit tozlayıcı yeterli olmayacak görüşündeyim. arada tutmayan fidanlar vardı onların dikimini bu seneye bırakmıştım dengeli bir şekilde tozlayıcıları eşit dağıtabilmek için. fernette ve rondeyi bulmak biraz daha mümkün gibi ama bu balkal dediğiniz çeşidi nasıl temin edebilirim. Bu çeşidi ilkkez sizlerin paylaşımları ile duyup öğrenmiş oldum. Bu çeşit hakkında internette de bilgi yok sanırım.

blksr_selim
03-12-2014, 19:42
sayın formullaone 15 gün içinde fidanlarımı dikeceğim ama tozlayıcı bulamıyorum. fernette buldum ama ronde ve balkal yok kimi aradıysam böyle cins bizde yok diyor kimileri adını ilk ben sorunca duyuyor kimi de bizde yok hatta piyasada yok diyor bu fidanları nereden bulabilirim bildiğiniz güvenilir bi yer var mı?

formullaone
03-12-2014, 21:18
sayın formullaone 15 gün içinde fidanlarımı dikeceğim ama tozlayıcı bulamıyorum. fernette buldum ama ronde ve balkal yok kimi aradıysam böyle cins bizde yok diyor kimileri adını ilk ben sorunca duyuyor kimi de bizde yok hatta piyasada yok diyor bu fidanları nereden bulabilirim bildiğiniz güvenilir bi yer var mı?

Sayın blksr_selim, forum kuralları gereği burada firma ismi vermek uygun olmaz. Mesaj kutunuza bakınız.

okur60
04-12-2014, 09:18
Sayin formullaone bizide atabilirmisiniz firma ismi

formullaone
04-12-2014, 12:48
Sayin formullaone bizide atabilirmisiniz firma ismi

Sayın okur60, sizlere bu fidancıları önermemin tek sebebi daha önce onlardan aldığım Ronde de montignac ve Balkal çeşitlerinin ismine doğru çıkmış olmasıdır. Bu durum güven duymamı sağladığı için sizlere de gönül rahatlığıyla önerebiliyorum.

hayali_26
04-12-2014, 13:10
Formullaone bu fidanlar konusunda bizede yardımcı olursanız sevinirim bende bulamadım bahsi geçen ceviz çeşitlerini

mehmet_yldrm
13-02-2015, 15:23
Tozlayıcı yerleşimi yanlış gibi sıkıntı olur mu

sarılar frenguette
turuncular fernor
yeşiller chandler

acemi_cevizci
14-02-2015, 11:13
Ben bahçemde dikimi bu şekilde yapmıştım .Tozlayıcı fernette yeterli gelirmi .Tavsiyenizi bekliyorum.

ilsa44
14-02-2015, 17:11
Ben bahçemde dikimi bu şekilde yapmıştım .Tozlayıcı fernette yeterli gelirmi .Tavsiyenizi bekliyorum.

Bu kış ben de bir miktar fernor ceviz fidanı aldım. Tozlayıcı olarak da fernette istedim.(Genelde o öneriliyordu.) Fakat fidancı fernette nin tozladığı kadar fernor kendini de tozlar.Sana tozlayıcı olarak: Franguette, ronde ve meylannaise vereceğim dedi. Bunlara Balkal da ekleyebileceğimi söyledi. Ben de balkal türünün adını daha önce duymadığımdan ve özelliğini bilmediğimden diğer türleri aldım, balkal ı almadım. Ama sanırım gelecek yıl ondan da ekleyeceğim.

ykaya194
14-02-2015, 21:29

Tozlayıcı adedi çok fazia. 1/8 veya 1/10 yeterli. 2 ve 4 nolu sıradakileri tozlayıcıları çıkarın, en son sırada ise 1 veya 2 adet kalsın yeterli gelir.

Fernor için tozlayıcı olarak fernette tercihi bence biraz riskli.

Abies e.trojana
15-02-2015, 09:45
Bu kış ben de bir miktar fernor ceviz fidanı aldım. Tozlayıcı olarak da fernette istedim.(Genelde o öneriliyordu.) Fakat fidancı fernette nin tozladığı kadar fernor kendini de tozlar.Sana tozlayıcı olarak: Franguette, ronde ve meylannaise vereceğim dedi. Bunlara Balkal da ekleyebileceğimi söyledi. Ben de balkal türünün adını daha önce duymadığımdan ve özelliğini bilmediğimden diğer türleri aldım, balkal ı almadım. Ama sanırım gelecek yıl ondan da ekleyeceğim.

Sn. İlsa44 hangi fidancı paylaşabilirmisiniz?

ilsa44
15-02-2015, 12:02
Sayın Abies e.trojana,
Özelinize yazdım.

Lilium
15-02-2015, 12:41
Fakat fidancı fernette nin tozladığı kadar fernor kendini de tozlar.Sana tozlayıcı olarak: Franguette, ronde ve meylannaise vereceğim dedi. Bunlara Balkal da ekleyebileceğimi söyledi.

Fidancı doğru söylemiş

ballıklımustafa
16-02-2015, 11:00
Merhaba Sayın Formullaone bu fidanlar konusunda bana da yardımcı olursanız sevinirim.

Murat Kayadelen
16-02-2015, 13:55
Sayın formullaone fidancının ismini ben de almak isterim. Chandler cevizlerime sadece franquette tozlayıcı eklemiştim, okudukça araştırdıkça yeni ve değerli bilgiler öğreniyoruz, değişik tozlayıcılar eklemek istiyorum.

Murat Kayadelen
16-02-2015, 14:02
Ben ayrıca bir konuda danışmak istiyorum, 20 ağaç kadar pedro dikmek istiyorum, pedro kendini tozlar denilmiş pekçok yazıda, tozlayıcı eklememe gerçekten gerek yokmudur, verimi etkilermi?
Karadeniz kıyısında ağva da, denize kuşbakışı 3 km mesafede , denizden gelebilecek rüzgarı alan , 15-20 mt rakımda, verimli bir toprakta yetiştireceğim, benzer koşullarda yetiştiren oldumu, değerli yorumlarınızı esirgemeyiniz.

sedatkso
18-02-2015, 23:22
arkadaşlar kasım ayında dikmiş olduğum 300 adet chandler ceviz fidanını mart sonunda budayacagım. fidanlar ortalama 2 m cıvarı ben bunları 4-5 göz üzerinden budayacagım. fidanları FÜPAŞ fidancılıktan temin ettim. aşı kalemi ihtiyacı olan varsa bana özelden yazabilir.yer ankara-çubuk isteyen bahçeye de gelebilir saygılar

Murat Kayadelen
19-02-2015, 09:02
arkadaşlar kasım ayında dikmiş olduğum 300 adet chandler ceviz fidanını mart sonunda budayacagım. fidanlar ortalama 2 m cıvarı ben bunları 4-5 göz üzerinden budayacagım. fidanları FÜPAŞ fidancılıktan temin ettim. aşı kalemi ihtiyacı olan varsa bana özelden yazabilir.yer ankara-çubuk isteyen bahçeye de gelebilir saygılar

1. tepe vurmasında elde edilen parçaların aşı kalemi olarak kullanılamadığını sanıyordum, kullanılabildiğine eminmisiniz. Eyer kullanılabiliyorsa benim de aynı durumda 100 fidanım var, aşı kalemleri ile komşu bahçeleri aşılayacağım.

hdoğan
19-02-2015, 09:33
1. tepe vurmasında elde edilen parçaların aşı kalemi olarak kullanılamadığını sanıyordum, kullanılabildiğine eminmisiniz. Eyer kullanılabiliyorsa benim de aynı durumda 100 fidanım var, aşı kalemleri ile komşu bahçeleri aşılayacağım.

Sayın Murat KAYADELEN, geçen sene ben aşı kalemi bulamadığımdan tüplü fidanların bile kalemini kullandım, açık köklü fidanların kalemi daha kalın dolgun ve canlıdır sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

mehmet_yldrm
19-02-2015, 11:14
bahcemin yukarda yerleşim planı var.

burda br degişiklik frenguette sayısının azaltılması aralara dagıtılması, fernette ve ronde de montıgnac(bulabilirsek) eklenmesi gibi işlemler yapmalımıyım. ceviz bahsesini kuralı 20 gun olmadı. varsa uygun olur dediğiniz bir degişiklik yapalım agaclar uyanmadan.

ilginize tesekkür ederim üstadlar..

sedatkso
19-02-2015, 11:33
agaçlar kalın ve güzel kalem çıkar bı sıkıntı yok. ağaç kuru agaç mı ki neden kullanılmasın anlamadım. kuru agaç olsa zaten agaç kurur ki ben kendimde aşı için de bu kalemleri kullanacagım. saygılar.

sedatkso
19-02-2015, 11:38
bu arada elinde mart ayında ronde de montıgnac ve pedro aşı kalemi varsa 5-10 adet ücreti karşılıgında almak ısterım.

Murat Kayadelen
19-02-2015, 14:22
Maalesef chandler ve franquette fidelerim. 2 adet pedrom var, ama diğerlerine göre çok kısa boyları kalem çıkartabilirsem öncelikle onları kullanacağım zaten.

Silifkel
01-03-2015, 17:35
Arkadaşlar bir tane kaman cinsi fidem var,Yanına tozlama için hangi cins fide dikmeliyim.

hazerhan
16-03-2015, 10:34
resimde dizilimi belli olan ceviz çeşitleri arasına hangi tozlayıcıyı; kaç adet ve bahçenin nerelerine dikmeliyim?

N
^

formullaone
24-03-2015, 18:54
resimde dizilimi belli olan ceviz çeşitleri arasına hangi tozlayıcıyı; kaç adet ve bahçenin nerelerine dikmeliyim?

N
^

Sayın hazerhan, bahçeniz ağırlıklı olarak kaman çeşidi ile kurulu. Kaman cevizine en uygun tozlayıcı çeşit nedir bilemiyorum. Bu konuda görsel tecrübem de yok malesef. Chandler için bahçenize 1 FERNETTE 1 DE BALKAL dikerseniz ya da aşı yaparsanız güzel olur. Hakim rüzgara göre düzenleyebilirsiniz.

BURGAZ73
10-05-2015, 23:56
banada firma ismi atarmısınız

erdinc2333
12-05-2015, 21:41
malesef firmaların sitlerinde yok

niki
14-06-2015, 22:26
Merhaba chandler için tozlayıcı dikiminde cok kararsızım baikal çeşidini hiçbir yerde bulamadım franquette ise geç erkek çiçek açması biraz sorun siz ne önerirsiniz son çare franquette sanırım

Rıfat Tosun
07-07-2015, 09:35
selam
Resimde görülen bahçe 5 yaşlı(bu yaz 6. yaşında) cit dikim 4x7 chandler bahçesi
resimde kırmızı renkli ağaçlar tozlayıcı olarak dikilen franquette cinsi cevizler
sarı olanlar ismine doğru çıkmadığı için sonradan aşılanan chandler cinsi (aşılar 3-4 yaşında
kımızı içinde sarı olanlar ismine doğru çıkmayan franquette aşılılar
yeşil olanlar 5 yıldır hala tutturamadığımız ağaçlar bu sene yeniden diktik
mavi içinde sarı olanlar aşılanıpta aşı tutmadığı için yeniden aşılanan ağaçlar
Bir bahçeyi ismine doğru ağaçlarla kurmak sanıldığı kadar kolay değil
epeyce bir zaman ve emek gerekiyor. Tozlayıcıları bahçe içine doğru serpiştirmek son derece önemli tozlayıcıların tamamını bir sıraya dikmekten kaçınmak gerekiyor hakim rüzgar yönü ağırlıklı olmak koşuluyla bahçenin tamamına serpiştirmekte yarar var diye düşünüyorum
bu sene 23 nisan gecesi saat 3 sularında -8 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı bahçeyi çok olumsuz etkiledi sürgün uçlarını tamamen kuruttu chandler sülükleride tamamen kurudu sülükler henüz nohut iriliğindeyken öldüler gözler kuruduğu için gözlerin altındaki yedek gözler ancak mayıs ortalarında uyandı ve çiçek açamadılar.
franquette lerin gözleri kuruduğu için uzun süre yaprak dahi açamadılar
kısaca maalesef bu sene meyve yok. ancak Franquette ler chandler bahçeleri için yeterli tozlaşmayı sağladığını söyleyebilirim

Cevizciankara
07-07-2015, 15:12
selam
Resimde görülen bahçe 5 yaşlı(bu yaz 6. yaşında) cit dikim 4x7 chandler bahçesi
resimde kırmızı renkli ağaçlar tozlayıcı olarak dikilen franquette cinsi cevizler
sarı olanlar ismine doğru çıkmadığı için sonradan aşılanan chandler cinsi (aşılar 3-4 yaşında
kımızı içinde sarı olanlar ismine doğru çıkmayan franquette aşılılar
yeşil olanlar 5 yıldır hala tutturamadığımız ağaçlar bu sene yeniden diktik
mavi içinde sarı olanlar aşılanıpta aşı tutmadığı için yeniden aşılanan ağaçlar
Bir bahçeyi ismine doğru ağaçlarla kurmak sanıldığı kadar kolay değil
epeyce bir zaman ve emek gerekiyor. Tozlayıcıları bahçe içine doğru serpiştirmek son derece önemli tozlayıcıların tamamını bir sıraya dikmekten kaçınmak gerekiyor hakim rüzgar yönü ağırlıklı olmak koşuluyla bahçenin tamamına serpiştirmekte yarar var diye düşünüyorum
bu sene 23 nisan gecesi saat 3 sularında -8 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı bahçeyi çok olumsuz etkiledi sürgün uçlarını tamamen kuruttu chandler sülükleride tamamen kurudu sülükler henüz nohut iriliğindeyken öldüler gözler kuruduğu için gözlerin altındaki yedek gözler ancak mayıs ortalarında uyandı ve çiçek açamadılar.
franquette lerin gözleri kuruduğu için uzun süre yaprak dahi açamadılar
kısaca maalesef bu sene meyve yok. ancak Franquette ler chandler bahçeleri için yeterli tozlaşmayı sağladığını söyleyebilirim

Gerçekten çok haklısınız.
fidanı ek, haftada bir sula 2-3 sene sonra meyvesine topla gibi lafların hepsi boş.
Bir fidanı dikmek demek bir bebeği büyütmek gibi.Emek ister sevgi ister su ister vitamin ister altının temizliğini ister,ister de ister. Ben 2 senede bunu anladım.Bu işe başlayacak arkadaşlara tavsiyem laflara değilde faaliyete bakmaları, yani bahçe sahipleriyle görüşmeleri.
Herkese Allah kolaylık versin.

SavaşFidancılık
08-07-2015, 01:16
Sevgili arkadaşlar
Öncelikle ceviz yetiştiriciliğiyle ve fidanlarla ilgili genel bi problem olduğunu görmekteyim. Fidan satıcılarına genel bi güvensizlik hakim ve haklısınızda.
Yaklaşık 10 yıldır bu ceviz fidanı yetiştirmekte ve satmaktayımve bu konuyla ilgili insanların nasıl kanırıldığına çokça kez şahit oldum.
Aşısız fidanın aşılı deyip satılmasına iklim rakım (yükseklik) toprak çeşidi gibi analizlere sikkat edilmeden fidan satılmasına bölgeye göre yanlış fidanın verilmesine. Evet kötü bi durum ama paragöz insanlardan dolayı üreticilerimizin çokça canı yandı.sorulan sorunun cevabına gelince sevgili arkadaşım pedro kendi kendini tozlayabilen çetişittir ek olarak başka çeşide gerek yoktur. Ancak cevizlerin tozlama zamanlarında hava muhalefetinden dolayı sorunlar olmaktadır orneğin chandler çeşidine tozlayıcı olarak fernetye ve feenguette çeşitleri verilir bunun sebebiyse biri 3 gün tozlama süresi biri7 gün yani verimi tam olarak aktive etmektir. Lütfen sormadan danışmadan araştırmadan bu işe girmeyiniz .
ceviz yetiştirmek istiyorsanız severek size bilgi verir e yardımcı olmaya çalışırım mail adresimden veya forum üzerinden bana ulaşabilirsiniz savasfidancilik@gmail.com saygılarımla

yusufcsr
02-08-2015, 14:39
Merhabalar,

20 dönümlük bir arazim var çorumda 1300 metre yükseltisi buraya fernor ekimini düşünüyorum fakat tozlayıcı olarak da sadece ronde düşünüyorum sizin de yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyorum .

yusufcsr
06-08-2015, 12:22
Merhaba arkadaşlar çorum da bulunan 1300 metre yükseltisi olan 20 dönümlük tarlama ceviz dikimi düşünüyorum planını çizdim sizlerle paylaşmak isterim eksiklerim olabilir yorumlarınızı bekliyorum.

Sizce doğru tozlayıcımı seçtim tozlayıcıların dağılımı doğrumudur.

ykaya194
06-08-2015, 18:28
Merhaba arkadaşlar çorum da bulunan 1300 metre yükseltisi olan 20 dönümlük tarlama ceviz dikimi düşünüyorum planını çizdim sizlerle paylaşmak isterim eksiklerim olabilir yorumlarınızı bekliyorum.

Önce, hakim rüzgar yönünün bilinmesi gerekli daha sonra ona göre tozlayıcılar dağıtılır.

yusufcsr
06-08-2015, 20:50
rüzgar genelde tablonun alt tarafı hakim şekilde çünkü yamaç üzerinde yer almakta eğim fazladır

BURGAZ73
06-08-2015, 22:06
sayın yusufcsr

ronde ile birlikte balkal ve fernette ilave etmeni öneririm.

Merhabalar,

20 dönümlük bir arazim var çorumda 1300 metre yükseltisi buraya fernor ekimini düşünüyorum fakat tozlayıcı olarak da sadece ronde düşünüyorum sizin de yorumlarınızı ve bilgi paylaşımlarınızı bekliyorum .

mailmann
16-11-2015, 15:59
iyi akşamlar eskişehirde 800 metre yükseklikte kar amacı olmayan, 3 kardeşe ait olan toplam 3 dönüm yerimiz var.

bahçenin durumu aşağıdaki gibi.
yeşil olan yerlerde; dut, elma, armut, kayısı, şeftali, nektarin, erik, ayva fidanları var.

kırmızı olan yerlerde kaman cevizi var. türünü bilmiyorum. sarı olan yerler ise boş. biz şimdi her dönüme ayrı ayrı toplam 5 er tane ceviz fidanı dikmek istiyoruz. fernor cinsi fidan düşündük. bu kadar ceviz için ne kadar tozlayıcı gerekir. her dönüme 4 fernor 1 tozlayıcı çok mu olur. sizce sarı olan yerlerden nerelere fernor nerelere tozlayıcı dikmeliyiz. ve tozlayıcı olarak hangi türlerden almalıyız.

yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

koroglu87
17-11-2015, 11:10
arkadaşlar merhaba bu sabah tarım gıda hayvanclık bakanlıgına ceviz fidanı gelmiş bende köydeki arazilere hobi amacıyla 10 tane aldım fakat bu konuda hiç bir bilgim olmadıgı için gelen tırdan 5 er adet chandler franquette aşılı tüplü ceviz fidanı aldım sonrasında netten araştırmaya basladım fakat franquette olan tozlayıcı oluyormus. ben bu 5 er adet fidanları nasıl dikersem verim alabilirim :rolleyes:

ykaya194
17-11-2015, 12:00
arkadaşlar merhaba bu sabah tarım gıda hayvanclık bakanlıgına ceviz fidanı gelmiş bende köydeki arazilere hobi amacıyla 10 tane aldım fakat bu konuda hiç bir bilgim olmadıgı için gelen tırdan 5 er adet chandler franquette aşılı tüplü ceviz fidanı aldım sonrasında netten araştırmaya basladım fakat franquette olan tozlayıcı oluyormus. ben bu 5 er adet fidanları nasıl dikersem verim alabilirim :rolleyes:

Franguetelerin birini veya ikisini tozlayıcı olarak bırak geri kalanını dikildikten sonra uygun zamanda chandler aşı yaparsınız.

Tozlayıcıları rüzgar hakim yönünde olacak şekilde dağıtırsınız.

koroglu87
17-11-2015, 12:36
Franguetelerin birini veya ikisini tozlayıcı olarak bırak geri kalanını dikildikten sonra uygun zamanda chandler aşı yaparsınız.

Tozlayıcıları rüzgar hakim yönünde olacak şekilde dağıtırsınız.

biraz önce 3 tanesini değiştirdim 2 tane franguete kaldı onlarıda bi başa bi sona mı dikmeliyim bu arada ilginiz için teşekkürler

mailmann
17-11-2015, 13:25

Nasıl aldın hocam, ankaradada bu imkan var mı.

mailmann
17-11-2015, 16:17
iyi akşamlar eskişehirde 800 metre yükseklikte kar amacı olmayan, 3 kardeşe ait olan toplam 3 dönüm yerimiz var.

bahçenin durumu aşağıdaki gibi.
yeşil olan yerlerde; dut, elma, armut, kayısı, şeftali, nektarin, erik, ayva fidanları var.

kırmızı olan yerlerde kaman cevizi var. türünü bilmiyorum. sarı olan yerler ise boş. biz şimdi her dönüme ayrı ayrı toplam 5 er tane ceviz fidanı dikmek istiyoruz. fernor cinsi fidan düşündük. bu kadar ceviz için ne kadar tozlayıcı gerekir. her dönüme 4 fernor 1 tozlayıcı çok mu olur. sizce sarı olan yerlerden nerelere fernor nerelere tozlayıcı dikmeliyiz. ve tozlayıcı olarak hangi türlerden almalıyız.

yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

...

ykaya194
18-11-2015, 12:30
biraz önce 3 tanesini değiştirdim 2 tane franguete kaldı onlarıda bi başa bi sona mı dikmeliyim bu arada ilginiz için teşekkürler

Baştan ve sondan 2. çukura dikiniz.

inkayachandler
31-12-2015, 13:06
Selamlar
Üç hafta önce Bursa Karacabey inkaya Köyü'ne toplam 86 ağaçlık bir bahçe yaptık. Arazi meyilli ve 3000 m2 200*15 metre. Fidanları sertifikalı chandler aldım tozlayocılar ise fernette. Fidan satıcısı arazinin konumu rüzgar vs deyip içime sinmesede 66 chandler 20 tanede tozlayıcı fernette verdi.
Farkındayım ki bu sayı fazla ama tozlayıcıların 10-15 tanesini söküp yerine chandler dikeyim mi? Dikeli 3 hafta oldu bekleyip aşı yaptırsam zaman kaybım olurmu? Yoksa dokunmayayım çok aman aman birşeyler farketmezmi?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Lilium
31-12-2015, 13:37
evet dozlayıcı miktarı fazla %5 -7 olması yeterlidir, sökünüz diyeceğim fakat kuruyan tutmayan olabilir o nedenle kalsınlar daha sonra aşıyla değiştirirsiniz

inkayachandler
31-12-2015, 21:22
Teşekkürler

Cemal Özcan
07-02-2016, 19:29
594910

franguette 6 yaşında
rakım 200 mt
akmeşe/izmit
çekim tarihi 7 mayıs 2015

594911

balkal 6 yaşında
rakım 200 mt
akmeşe/izmit
çekim tarihi 15 mayıs 2015

Cemal Özcan
07-02-2016, 20:13
594912

chandler
rakım 200 mt
8 yaşında
akmeşe/izmit
çekim tarihi 7 haziran 2015

Cemal Özcan
07-02-2016, 20:20
merhaba arkadaşlar çorum da bulunan 1300 metre yükseltisi olan 20 dönümlük tarlama ceviz dikimi düşünüyorum planını çizdim sizlerle paylaşmak isterim eksiklerim olabilir yorumlarınızı bekliyorum.

sayın yusufcsr

tozlayıcı olarak mutlaka balkal öneririm...
çünkü balkal erkek çiçekleri açma zamanı (15 mayıs) fernora denk geliyor...

formullaone
08-02-2016, 16:19
Cemal bey paylaşım için teşekkür ederiz. Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi Franquette'de önce erkek çiçekler sonra dişiler açıyor ama Balkal'da önce dişiler sonra erkekler açıyor. Bu yüzden Fernor için tam örtüşüyor erkekler. Chandler için de son döneme kalan çiçekler için kullanılabilir. Ronde varsa zaten Balkal'a gerek yok çünkü aynı günlerde erkek çiçek açıyorlar.

kocasedir
02-03-2016, 16:09
Herkese merhaba,
Yanlışlarım varsa lütfen düzeltin.Şu ana kadar okuduklarım itibari ile chandler için tozlayıcılar franquette, fernette, ronde, balkal ve cisco.Sanıyorum cisco çeşidi daha Türkiye`de çok yaygın değil ve daha araştıramadığım için bulmak mümkün mü bilmiyorum.Eger balkal ve ronde varsa franquetteye ihtiyaç olmayabilir. Benim sormak istediğim asıl soru tozlayıcıları yüzde kaç olarak dağıtmalıyız.Yaşar Akça`nın kitabında %3-5 orandan bahsediliyor.Burada üye arkadaşlardan %7 ve %10 veya daha farklı yapan arkadaşlar var. 7`ye 6 olan 1000 ağaçlık chandler bahçesi için hangi oranlarda tozlayıcı önerirsiniz? Ne eksik ne de fazla yapmak istiyorum.Teşekkürler

iştar
14-04-2016, 20:36
Güvenilir bir firma arıyorum. Bana da atabilir misiniz?

kararsız
18-04-2016, 14:31
ben bafra fidancılıktan (samsun-bafra) fidanlarımı aldım ve memnunum ismine doğru çıktı fidanlarım güvenilir bir firma olduğunu düşünüyorum

mustafa431
30-05-2016, 20:14
iyi günler cevizseverler.... bizim köyümüzde bir ceviz agacım var normalde yabani tür olduğu için bazı seneler üşüyordu...ama bu sene üşümedi...yanlız bu sene de ilginç bir durum oldu... çiçeklerini açtı bu sene cevizi fazlaca olacak dedim ama çiçeklerin çoğu tutmamış...ha diyeceksiniz ki tozlayıcısı yok...önceden ceviz verdiği senelerde böle bişey görmedim... ayrıca etrafta çok sayıda ceviz ağacı var ve bazılarında da buna benzer durum var ama benim ağaçta yarısından fazla çiçek tutmamış... gübreleme mi yapmak lazım......tavsiyelerinizi ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim... teşekkürler...

coskunsarıkaya
30-05-2016, 21:38
Sayın Mustafa431;
Belki cevap yazmak bana düşmez ama,forumdaki tecrübeli üstadlardan Nail abiden başkası görünmez oldular.Tam emin olmamakla birlikte meyve tutumundan sonra hava sıcaklığı +7 derecenin altına düşmüş olabileceğini düşünüyorum.Bu derecenin altında ağaç yaşamını sürdürebilmesi için meyveyi atmak kaçınılmaz oluyor.Meteoroloji verilerini incelemeni tavsiye ederim.
Kolay gelsin iyi akşamlar.

mustafa431
30-05-2016, 21:50
Sayın Mustafa431;
Belki cevap yazmak bana düşmez ama,forumdaki tecrübeli üstadlardan Nail abiden başkası görünmez oldular.Tam emin olmamakla birlikte meyve tutumundan sonra hava sıcaklığı +7 derecenin altına düşmüş olabileceğini düşünüyorum.Bu derecenin altında ağaç yaşamını sürdürebilmesi için meyveyi atmak kaçınılmaz oluyor.Meteoroloji verilerini incelemeni tavsiye ederim.
Kolay gelsin iyi akşamlar.
valla bilmiyorum ama dediğiniz gibi olsa bölgede hiç ceviz dikimi olmaz çünki 7 derecenin altına inmediği sene olmamıştır...dün gece bile 7 derece imiş :)şimdi baktım ki siz diğer günleri düşünün...ama don vurmadığı snenelerde çuvallarca ceviz veren devasa ceviz ağaçları da var....

coskunsarıkaya
31-05-2016, 10:54
Sayın Mustafa431;
Şubat ayında yazdan kalma günler yaşadık ona keza mayıs ayında kıştan kalma günler yaşandı.Mesaj tam anlaşılmamış (meyve tutumundan sonra)tozlama sorunu yok ise +7 derecenin altında bitki besin elementleri çok yavaş hareket eder ağaç strese girer meyvaya bakamayacağını anlar,besin elementi eksik gelince bakamayacağı kısmı atar ona göre programlanmıştır.Nasılki fidanlardaki meyveleri koparırız aksi halde hayatı pahasına meyveyi yetiştirir kendi gelişimini durdurur.Bu gibi durumlarda yapılabilecek çözüm,en kısa zamanda makro besin elementli yaprak gübresi kullanmak.Havalar soğuduğunda gündeme getirecektim felaket dellalı olmak istemedim.Zannetme mağdur olan tek sen değilsindir.Rakımı yüksek serin yerde bahçesi olanlar aynı sorun olur diye düşünüyorum.sağlıcakla kalın iyi çalışmalar.

coskunsarıkaya
16-06-2016, 00:08
iyi günler cevizseverler.... bizim köyümüzde bir ceviz agacım var normalde yabani tür olduğu için bazı seneler üşüyordu...ama bu sene üşümedi...yanlız bu sene de ilginç bir durum oldu... çiçeklerini açtı bu sene cevizi fazlaca olacak dedim ama çiçeklerin çoğu tutmamış...ha diyeceksiniz ki tozlayıcısı yok...önceden ceviz verdiği senelerde böle bişey görmedim... ayrıca etrafta çok sayıda ceviz ağacı var ve bazılarında da buna benzer durum var ama benim ağaçta yarısından fazla çiçek tutmamış... gübreleme mi yapmak lazım......tavsiyelerinizi ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim... teşekkürler...

Sayın mustafa 431;

Bugün yutubede yayınlanan İ Balkalın 8:10 dan sonrasına dikkat çekmek istedim.saygılar selamlar.Köy tv de yayınlanmış video url si vermiyor
CEVİZ BAHÇESİNDE TOPRAK BAKIMI

mustafa431
16-06-2016, 18:45
Sayın mustafa 431;

Bugün yutubede yayınlanan İ Balkalın 8:10 dan sonrasına dikkat çekmek istedim.saygılar selamlar.Köy tv de yayınlanmış video url si vermiyor
CEVİZ BAHÇESİNDE TOPRAK BAKIMI
https://www.youtube.com/watch?v=pkdGIvsUA5M

teşekkürler...
bu mudur?

coskunsarıkaya
16-06-2016, 20:01
Doğrudur iyi akşamlar

coskunsarıkaya
16-06-2016, 21:26
Aynı gün Yutube düşen CEVİZİN TOZLAYICISI VE TOZLAMA YÖNTEMLERİ adı altında video da yayınlanmış.Güzel bir çalışma olmuş.İyi akşamlar

https://www.youtube.com/watch?v=V_JPJD8Xd-s

kamil keskin
21-10-2016, 09:03
Tüm cevizsever dostlara merhaba,benim 170 ağaçlık bahçemde 150 adet chandler var.20 adet de tozlayıcı var.Bu kadar fazla tozlayıcı nasıl etkiler sizce.

permakültür
21-10-2016, 13:23
Bildiğim kadarıyla fazla tozlayıcının hiç bir zararı yok. Sadece boşu boşuna daha az chandler ağacı dikmiş oluyorsunuz.

coskunsarıkaya
21-10-2016, 18:53
Sayın kamil keskin
Öncelikle bahçeniz hayırlı uğurlu bereketli olsun. Sizin yerinizde olsam:6 Franguette 4 Fernette 3 adet te Ronde **** Balkal yapardım.Mevcut Franguetteleri çeşit değiştirerek 7 Chandler daha artırmış olursunuz.Fernetteleri ve Ronde yi de aynı şekilde.Fernette yan dal verimli uzun süre ve daha çok toz veren bir çeşit olduğu yetiştirici arkadaşlar tarafından teyit edildi.Böylelikle 11 adet verimli ağacınız olacaktır.Franguetteler devasa taç yapısı ve uç dal verimli çeşit olduğunu biliyorsunuzdur.Yinede son karar sizindir saygılar

ysumer
14-11-2016, 13:37
50 adet chandler fidanım var 6 adet de frenquetetozlayıcısı .dikim 4 e 8 kuzuy guney yönünde dikdortgen bir biçimde olacak 4metreden 5 sıra ,8 metreden 10 sıra olacak şekilde. tozlayıcıları nasıl yerleştireyim .Yardımcı olabilecek veya önerisi olanlar varsa şimdiden teşekkür ederim.

kararsız
15-11-2016, 13:18
50 adet chandler fidanım var 6 adet de frenquetetozlayıcısı .dikim 4 e 8 kuzuy guney yönünde dikdortgen bir biçimde olacak 4metreden 5 sıra ,8 metreden 10 sıra olacak şekilde. tozlayıcıları nasıl yerleştireyim .Yardımcı olabilecek veya önerisi olanlar varsa şimdiden teşekkür ederim.

dikim 7*7 **** 8*8 olmalı çünkü 5 yıl sonra cevizler büyüyecek dallar bir birine girecek ve ürün alamayacaksınız tozlayıcıya sıra gelince ceviz 300-400 metreden tozlama yapabilir rüzgarın hakim olduğu tarafa doğru tozlayıcıları dikerseniz daha iyi olur

coskunsarıkaya
29-12-2016, 10:22
Eski 18-05-2014, 19:13 #4873
chandler
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Kullanıcıya MSN yolu ile mesaj gönder
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster

Bu durumda sırasıyla. Fernette ,cisco ve franguete en yakın tozlayıcılar diyebiliriz, ancak başka bir sorun ise, bu tozlayıcılara başka bir tozlayıcı gerekir.Tablo da her üç tozlayıcı da tam denk gelmesede kendi kendini tozlar gibi görünüyor.
Tozlayıcıya tozlayıcının sonu gelmez
Ivarto diye yeni bir tozlayıcı geçti elimize 2 seneye kadar üretime başlarız. Çok uzun bir erkek çiçeklenmesi var. Chandler Franquette ve Fernor un hepsini döllüyor. Üretim başlayınca paylaşırım

Sayın Chandler hemşehrim;

Yukarıda mesajında belirttiğin, IVARTO tozlayıcı üretimi hakkında gelişmeleri bizimle paylaşırmısın şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

Cevizlik Sokak
24-04-2017, 23:07
Konu uzun süredir aktif değil gibi.

Selamlar,
Yeni üyeyim.

Atabey/Isparta'da küçük bir bahçe kurmak için hala araştırıyorum.

Bahçem 5 dekar. Yöneyi güney, 1.5 derece hafif meyilli. Rakım 950. İlkbahar geç donlarından çekindiğim için Fernor ağrlıklı olacak.

90 Fernor
30 Chandler

Tozlayıcılar
6 Frenguetta
5 Ronde de Mon.
4 Fernette

8x4 düzende toplam 135 ağaç olacak. Bahçede mevcut ağaçlar ve tam dörtgen olmadığından kayıplar var.

Kıdemli ve tecrübeli üyelerden şunu öğrenmek istiyorum;

- Tozlayıcıların seçimi doğru mudur?

- 8x4 ya da 4x8 farkeder mi? Yani sık hatlar doğu-batı mı yoksa kuzey-güney istikametinde mi olmalı? Resimdeki hangi düzen fotosentez bakımından daha uygundur?

https://ibb.co/eTn3GQ
https://ibb.co/eTn3GQ

- Haziran da ön siparişi verilen fidanları en erken ne zaman sorunsuz dikebilirim?

coskunsarıkaya
25-04-2017, 19:46
Cevizlik sokak

Özel mesajı aldım ben özel mesaj gönderemiyorum.tel no gönderirseniz görüşürüz

chilekesh
03-08-2017, 09:21
Merhabalar,
kendi bahçemde 1320 rakımındaki bahçemde 1 adet çok büyük (12 m civarı) ceviz ağacı var. Emin olmamakla birlikte 1988 yılında dikilmiş. Tek ağaç olduğuna göre nasıl tozlanıyordur? Bahar donlarından çok fazla etkileniyor. Bu ağacın tohumlarından kendi kendine gelen fidanlara bu Forumdan öğrendiğim bilgilerle 1 hafta önce göz aşısı yaptım ama hem sonuçtan umutlu değilim hem de fidanlar biraz yetişkin oldukları için taç gelişimi vs. artık zor olur kanaatindeyim. İki tane daha ceviz ağacı dikmek istiyorum. Yine bu forumdan öğrendiğime göre çok yüksek rakımdan dolayı fernor olması lazım. Biraz uzun oldu ama sorum şu: 2-3 tane ağaca tozlayıcı gerekir mi? Gerekiyorsa Ronde de Montignac'ı nereden bulabilirim? Zira 2-3 adet fidan temin eden meşhur fidancıda ronde yok.

onurkutlu
25-09-2017, 14:48
Evet ceviz kendi kendini tozlayıcı olmadan da tozlayabilen bir meyve türüdür. Ancak Doğru tozlayıcıyı seçmek hem zaman kazandırır hemde iyi verim almanızı sağlar. Chandler a franquette, fernora ise fernette dikmek doğrudur.
Bakınız..
http://www.ozsahilfidancilik.com.tr/images/slide/01-ceviz-bahcesi.jpg
Ceviz Fidanı Öz Sahil Fidancılık'tan Alınır! (http://www.ozsahilfidancilik.com.tr)

Mehmet89
26-09-2017, 04:01
Bahçeme 2 tane ceviz ağacı dikeceğim. Biri pedro diğer chandler olsa birbirlerini tozlamaz mı? Yoksa 2 tane pedro dikeceğim.

coskunsarıkaya
16-10-2017, 18:56
Elbette olabilir, hasatta ayırma problem olmazsa

Cevizlik Sokak
28-01-2018, 01:01
Bahçeme 2 tane ceviz ağacı dikeceğim. Biri pedro diğer chandler olsa birbirlerini tozlamaz mı? Yoksa 2 tane pedro dikeceğim.

Fernor ve chandler olur

Omer1974
06-03-2018, 20:40
Yazilanlarin hepsini okudum bende onumuzdeki yil 10 dekarlik bir fernor bahcesi kurmak istiyorum. Iki yildirda ciddi sekilde arastirma yapiyorum. Chandler ile fernor arasinda cicek acma zamani olarak kac gun oldugunu bilen varsa lutfen soylesin. Chandler icin kullanilan fernette ve fraguette nin fernora tozlayici olmasi ciddi bir celiski ve hata oldugunu dusunuyorum. Kafamda ronde kesin olustu ama onun yarsi kadarda ikinci bir cesit dusunuyorum. Fernette, frangueette, balkal, meylenise bunlardan hagisi uygun olur. Kafam cok karisti

Feijoa
07-03-2018, 16:56
Yazilanlarin hepsini okudum bende onumuzdeki yil 10 dekarlik bir fernor bahcesi kurmak istiyorum. Iki yildirda ciddi sekilde arastirma yapiyorum. Chandler ile fernor arasinda cicek acma zamani olarak kac gun oldugunu bilen varsa lutfen soylesin. Chandler icin kullanilan fernette ve fraguette nin fernora tozlayici olmasi ciddi bir celiski ve hata oldugunu dusunuyorum. Kafamda ronde kesin olustu ama onun yarsi kadarda ikinci bir cesit dusunuyorum. Fernette, frangueette, balkal, meylenise bunlardan hagisi uygun olur. Kafam cok karisti

Bizde şu an 300 civarı Fernor bahçesi mevcut.
Fernor ile fernette aynı açım dönemlerine gelir.Tozlaması yok denecek kadar azdır fernettenin.Franguette de fernorun uygun tozlayıcısı değildir.
Ronde ve meylenis Fernorun gerçek zaman uyuşması, erkek organ açımlarıyla dişi organların toz alımı çakışan türlerdir.

Bir de tozlayıcı ne kadar dikersen dik zararı yok diye bir söylem var...
Öyle bir zararı var ki urun bile alamazsınız.
Hatta yerli turlerde aşırı tozlamanın %100 e kadar meyve dökümü yaptığı araştırmayla sabittir.(Dişi çiçek aborsiyonu araştırması)
Kesinlikle %3 ile %10 arasından çıkmayın.
Ama benim tavsiyem %5 tir.

Feijoa
07-03-2018, 17:01
Artı düşük lezzeti sebebiyle chandler tavsiye etmiyorum.Fernor 3-5 gün daha geç açar chandler dan..Hem daha lezzetli ve ileriye yönelik pazar talebi daha parlaktır.Lezzet önemli bir erken olduğu için fernor ve howard varken chandler a dönüp bakmam bile...bilen bilir zaten..Piyasada ceviz ucuzlarken,iş kaliteye dönerken asıl en garantisi maraş 18 gibi yerli türler ama maalesef erken açıp geç verime yattıkları için tercih edilmiyor.Ekonomik olarak fazla riskliler çünkü

Omer1974
07-03-2018, 18:00
Verdiniz bilgiler icin cok tesekkur ederim. Benim yerim afyon ilinin dazkiri ilcesinde 1050 rakimli bir arazi. Chandler in riskli olacagini dusunup fernora karar verdim.
Tozlayici konusunda en dogrusu dediginiz gibi ronde ve meylenise. Sanirim kararimi verdim.

Sayi olarakda yuzde 6-7 gibi dusunuyorum ancak asiri tozlama konusu benim pek aklima yatmiyor. Bir agacta disi cicekler, hemen yaninda ayni dalda bir suru erkek cicek var ve sorun olmuyorsa baska agaclardan gelen fazla polen onun yaninda cok cok az gelir diye dusunuyorum. Bildigimden degil mantiken soyluyorum. Elbet yaniliyorda olabilirim.

Fernorun lezzetli oldugunu daha oncede duymustum. Gercekten farkedilebilir bariz bir lezzet farki varmi?

Feijoa
07-03-2018, 19:58
Aşırı tozlama konusu yapılmış resmi bir araştırma sonucudur.Kesin bir bilgi ve veridir... şöyle söyleyeyim yabancı kaynaklarda bile fernor ve howardın daha lezzetli olduğu soyleniyor...Lakin chandler ı tattım.bizzat fernoru tatmadım.Chandler da tat diye bir şey yok desek yeridir.Geçenlerde bir çiftçi kardeşimizle de konuştum.Hiç memnun olmadığını söyledi..Tat meselesinden...

Omer1974
07-03-2018, 22:27
Gunumuzde her sey melesef gorsellik oldu. Chandler in bu kadar makbul olmasi yuksek veriminin yaninda kabuklu **** ic olarak guzel gorunmesi. Sizin fernorlar kac yasinda? Henuz tadina bakmadiginiza gore yeni olmali.

Feijoa
08-03-2018, 04:52
2. Yılına giriyor... Bu yıl tadına bakmak için birkaç meyve bırakacağız ***.

Omer1974
08-03-2018, 12:31
Ilk diktiginizde tepesini kac santimden vurdunuz? Yil sonuna kadar ortalama ne kadar boya eristi ve bu yil yaptiysaniz kac santimden vurdunuz ogrenebilirmiyim?

Feijoa
08-03-2018, 20:06
Aşı üstünde sadece 2-3 göz bırakarak vurulmalı.İlk yıl 3-4 metre arası boylandırdık...

Omer1974
12-03-2018, 16:32
Cok iyi bir bakim yapmis olmalisiniz. Oyleyse siz 2. Yil yani bu yil sonunda birinci kat yan dallari alirsiniz. Rakiminiz kac bilmiyorum ama balikesir iliman iklime sahip. Benim yer 1050 rakimli karasal iklim. Ben o boya ancak ikinci yil ulasabilirim diye dusunuyorum.

Feijoa
13-03-2018, 12:12
İklimle alakalı değil bakımla alakalı...bizim topraklar killi ve kireçli...İşi ilmiyle yapınca ilk yıl 3-5 metreleri bulmak artık normalleşmiş durumda...

Omer1974
13-03-2018, 18:48
Benim toprakta cok killi henuz analiz yaptirmadim diger degerleri bilmiyorum ama cok killi oldugu belli. Siz dikimden once kil konusu icin herhangi bir uygulama yatinizmi?

Cevizlik Sokak
13-03-2018, 21:30
Verdiniz bilgiler icin cok tesekkur ederim. Benim yerim afyon ilinin dazkiri ilcesinde 1050 rakimli bir arazi. Chandler in riskli olacagini dusunup fernora karar verdim.
Tozlayici konusunda en dogrusu dediginiz gibi ronde ve meylenise. Sanirim kararimi verdim.

Sayi olarakda yuzde 6-7 gibi dusunuyorum ancak asiri tozlama konusu benim pek aklima yatmiyor. Bir agacta disi cicekler, hemen yaninda ayni dalda bir suru erkek cicek var ve sorun olmuyorsa baska agaclardan gelen fazla polen onun yaninda cok cok az gelir diye dusunuyorum. Bildigimden degil mantiken soyluyorum. Elbet yaniliyorda olabilirim.

Fernorun lezzetli oldugunu daha oncede duymustum. Gercekten farkedilebilir bariz bir lezzet farki varmi?

970 metre rakımlı Isparta Atabey ovasında 90 Fernor için 4 Ronde ve 3 Fernette tozlayıcı ile bahçe kurdum. Artı 4 tane deneme maksatlı Chandler var. Tozlayıcıların Fernora oranı bende %7 gibi. Fidancım sizin memlekette Ekiz Fidancılık, tozlayıcı dağılımı ve sayısını onların onayı ile belirledim. Bu oran biraz yüksek çünkü benim bahçemin geometrisi beni buna zorladı. Düzgün dörtgen bir bahçede sayı %5 civarında olabilir. Aşırı tozlanmanın çiçek döktüğünü birden fazla yerde okudum.

Chandler'in bu rakımda don yeme riski bulunduğum yerde %50.
Bence de Fernor ile doğru karar vermişsiniz.

Lezzet konusunda...
Fidancımdan Chandler, Fernor ve Fernette tadımlık ceviz aldım. Evdekilere neyin ne olduğunu söylemeden lezzet testi yaptırdım. Eşim sırasıyla Fernor, Fernette, Chandler... Kayınvalidem sırasıyla Fernette, Fernor, Chandler beğendi..

Cevizlik Sokak
13-03-2018, 21:40
Aşı üstünde sadece 2-3 göz bırakarak vurulmalı.İlk yıl 3-4 metre arası boylandırdık...

Sn Feijoa,
Ben fidanları henüz diktim ama don riski geçmeden henüz dikim budaması yapmadım. 20 gün daha bekleyeceğim.

Isparta Rakım 970, standart hep 23 Nisan donumuz var.
Don durumu ile dikim budamasının bir alakası var mıdır?

6 göz bırakınca bile fidan 40 cm kalıyor. Aşı üzerinden 4-6 göz düşünüyordum.. Ne dersiniz?

Omer1974
15-03-2018, 14:07
Ekiz fidancilik hakkinda bilginiz varmi, en guvenilir yerden en iyi fidani almak istiyorum ucretinin fazla onemi yok.

Feijoa
16-03-2018, 13:12
Sn Feijoa,
Ben fidanları henüz diktim ama don riski geçmeden henüz dikim budaması yapmadım. 20 gün daha bekleyeceğim.

Isparta Rakım 970, standart hep 23 Nisan donumuz var.
Don durumu ile dikim budamasının bir alakası var mıdır?

6 göz bırakınca bile fidan 40 cm kalıyor. Aşı üzerinden 4-6 göz düşünüyordum.. Ne dersiniz?

İlk dikim budamasında kesim sonrası su tut aşı macunu gibi kapayıcı bir uygulamayı unutmayın..şimdilik 4-6 göz bırakabilirsiniz... mayısın ilk haftası geçince sadece 3 göz bırakıp üstünü kesin.kalan 3 gözden en usttekini sürdürün..
Yaz boyu sadece tek goz olarak o sürecek.
Niye 3 göz bıraktık?
Bir terslik olursa altta 2 göz daha taarruza hazır beklesin... :)
Ama 3 göz bırakıp kesebilir o şekilde de üzerine su tut denen plastik boya-kapayıcı yı sürebilirsiniz.
Kuvvetli donlar uzun surelerde olursa budama riskli olabilir.bir iki göz kuruyabilir hava alırsa...
Siz iş daha garanti olsun diye..
4-6 gözden budayın.
Mayıs geçince 3 göz bırakın.
3. Gözden sürdürün.
Başka sürgün verdirmeyin.
Temmuz geçtikten sonra yaz budamasını bırakın.
Eylüle girerken de sulamayı bırakın...
Allah kolaylık versin.

Omer1974
18-03-2018, 00:50
Uc kesimi yapilan fidan bu sepeple dondan zarar goruyormu? Ben 1050 rakimli yerde kasim dikimi dusunuyorum. Hem martta sik yagan yagislar nedeniyle gecikme olabileceginden, hem kasim dikiminde ilk yil daha iyi bir gelisim olacagindan dolyi kasim dikip, tepelerini 70 cm civari kesmeyi, kiliflama gibi bir yontemle kisi gecirip, mart gibi 3 goz uzerinden kesmeyi dusunuyorum. Sizce bu durumda tepesinin kesilmis olmasi kisin dondan zarar gormesine neden olurmu?

Kiliflama konusundada neyle yapacagima karar vermis degilim. Su borulari iciln yapilmis boru seklinde izolasyon malzemesi var ama delikleri cok dar. Fidanin asi yeri egriligi onu gecirmeye mani olur veya gozler zarar gorur diye dusunuyorum. Parke altina dosenen 5 mm lik silteler var. Onlarfan 6-7 cm capli rulolar yapip gecirmeyi dusunuyorum sizce olurmu **** baska bir oneriniz varmi

Feijoa
18-03-2018, 12:21
Kasım dikin mart sonu budayın su tut sürün.Tavsiyem budur.

Abdurrahmanhoca
26-03-2018, 12:49
Merhaba arkadaşlar,, geçen yıllarda diktiğimiz fideler arasından Franquette olanları tesbit edebilir miyiz? Chandler olanlardan nasıl ayırt edebileceğimiz hakkında bilgi verir misiniz?

emreguven2011
26-03-2018, 15:14
Franquette daha geç yapraklanır ve erkek çiçeği daha geç açar. (chandlere göre) buradan tespit edebilirsin..yören neresi bilmiyorum ama aşağı yukarı chandler nisan 15 ten sonra erkek çiçeğini açmaya başlar..franquette 30 nisandan sonra..buradan tespit edebilirsiniz

Abdurrahmanhoca
26-03-2018, 15:26
Teşekkür ederim Emre bey. Samsun Ladik'te fidanlar.

Omer1974
09-04-2018, 06:16
Uyanma, havanin isinmasina gore tarih olarak degisebilir ama aradaki fark degismemesi gerek. Once uyananlar chandler dir.

alperrr
09-04-2018, 08:22
Merhaba arkadaşlar,, geçen yıllarda diktiğimiz fideler arasından Franquette olanları tesbit edebilir miyiz? Chandler olanlardan nasıl ayırt edebileceğimiz hakkında bilgi verir misiniz?

1. gövde renkleri farklı.
2. çiçeklenme dönemleri farklı.
3. chandler sürgünleri uzadıktan sonra çatallaşıyor. franquttede bu olay olmuyor. şimdilik gözlemlediklerim bunlar.

nzhsvc
05-12-2018, 08:50
Dogu-bati şeklinde uzayan dikdortgenimsi bir bahcede tozlayicilari direkt kuzey kıyısına mi dikmeli yoksa ortalara mi. Bahcenin kuzey guney acikligi 26-30m arasi; boyu 230m’den fazla

Feijoa
05-12-2018, 10:16
Dağıtmalı...her zaman aynı yönden rüzgar esecek diye garanti yok...ağırlığı tabi hakim rüzgar yönüne verebilirsiniz.%5 oranında bahçeye dağıtın...kimisini köşeye kimisini ortaya kimisini oraya kimisini buraya...vs.50 şer metre çapa gore her bölgede olsun...maksimum mesafe olçunuz bu olsun

nzhsvc
05-12-2018, 20:08
Dağıtmalı...her zaman aynı yönden rüzgar esecek diye garanti yok...ağırlığı tabi hakim rüzgar yönüne verebilirsiniz.%5 oranında bahçeye dağıtın...kimisini köşeye kimisini ortaya kimisini oraya kimisini buraya...vs.50 şer metre çapa gore her bölgede olsun...maksimum mesafe olçunuz bu olsun

tozlayıcı olarak franguetta sipariş ettim. ama konuyu baştan sona okuyunca kafam karıştı. balkal ve ronde yi de ekleyin demiş birçok kişi. gerçekten gerekli mi? henüz dikimi yapmadım. bulur eklerim ama üç çeşit tozlayıcıyı nasıl konumlandıracağız sizce. belli bir metot var mı yoksa tozlayıcı olarak planladığım çukurlara karışık olarak mı dikmeliyim sizce?

shagdiy
06-12-2018, 11:50
iverto ceviz çeşidi chandler'in tozlayacısı mıdır? Tecrübe etmiş bir arkadaş var mıdır burada?

Feijoa
06-12-2018, 14:15
Chandler ise franguette ce fernette yeterli...fernor ise meyreles ve ronde. ..Tabi farklı bir iki tür dikmenin zararı olmaz...

shagdiy
06-12-2018, 15:23
Chandler ise franguette ce fernette yeterli...fernor ise meyreles ve ronde. ..Tabi farklı bir iki tür dikmenin zararı olmaz...

Teşekkür ederim evet chandler... Haftaya kısmetse dikim yapacağım. Tozlayıcı olarak Franquetta ve fernette tozlayıcılarını kullanmayı düşünürken, araştırmalarım sonucunda bunların yanında ayrıca cisco da dikmeye karar vermiştim. Fidancıma cisco'yu sorduğum zaman, bakteriyel yanıklığa yakalandığı için 2 yıl önce cisco üretmeyi bıraktıklarını, onun yerine iverto verebileceklerini söyledi. Fakat iverto hakkında net bir bilgiye hiçbir yerde ulaşamadım. Bir kaç iverto da ekleyip diksem mi diye düşünüyorum. Kararsız kaldım.

Denizli 2020
01-09-2020, 23:47
Herkese Merhaba..Siteye yeni üye oldum.Oldukça yararlı olduğunu gördüm.
Tozlayıcı olarak verilen ağaçların farklı çıkması nedeniyle benim de tozlayıcı sorunum var.Ağaçlar (Chandler) 6 yaşında ve büyük oranda meyve dökümü var.
Son günlerde başka sitelerde; erkek çiçeklerin toplanarak üzerine de bir kimyasal sürülerek buzdolabında saklanması ve chandlerin dişi çiçek açtığı dönemlerde (yaklaşık 15 gün) bu erkek çiçeklerin buzdolabından çıkarılarak her gün arazinin hakim rüzgar yönü dikkate alınarak belli oranda ve belli yerlere asılarak tozlaşma sorunun üstesinden gelinebileceği yazılıyor/söyleniyor.

Sitedeki değerli üstatlarımız ve arkadaşlarımız bu konudaki görüş ve bilgilerini paylaşabilirlerse memnun olurum.

Son olarak da arazinin rakımı 1200 olduğu,bu rakıma göre tozlayıcı seçilmesi ve ağaçların artık verime geldikleri dikkate alındığında aralara tozlayıcı dikmek yerine mevcut bazı ağaçların uygun dallarına (Ronde, Balkal, Franguette, fernör vs) aşı yapmak daha mı iyi olur.?

Cevap veren/verecek olan tüm arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla

ozgurbilgin76
05-05-2022, 22:08
Merhaba,
Chandler kendi kendini tozlar mı? En uygun tozlayıcısı hangisidir ve 8-7 ekilmiş bir tarlada kaç ağaca bir dölleyici gerekir?
Şimdiden teşekkürler

erdal1970
27-05-2022, 13:42
chandler maximum kendi türünün % 50 sini dölleyebilir aynı bahçede.% 5 -%8 dölleyici dikilebilir.

vosvos17
30-05-2022, 15:55
chandler maximum kendi türünün % 50 sini dölleyebilir aynı bahçede.% 5 -%8 dölleyici dikilebilir.

Chandler kendini % 50 tozlayamaz.
Bu çok yüksek bir oran olur.
Muhakkak kendini az da olsa tozlar ama bu % 50 asla olamaz.
% 10 **** 15 gibi belki.

kapidagfidan
24-12-2022, 19:25
merhaba en iyi tozlayıcı fernettedir.