PDA

View Full Version : zevren07 / Acem borusu

zevren07
23-05-2012, 23:13
Ben de ilerde hatalar yapmamak için bilenlere sormak istediğim 1-2 soru var.Bunlar ilk deneyimlerim olacak inşallah.Yaz boyunca gelişmelerini takip etmem tavsiye edilmişti.
Kafamdan da nasıl bir tarz yapacağımın hayalleri geçiyor.Acaba elimdeki bu iki adaya hangi tarz uygun gider.Biri şimşir,diğeri Campsis.

299685

299686

bonsaisan
23-05-2012, 23:26
Sayın zevren07
Şimşir adayınız için henüz çok erken gelişmesi şart.
Diğer adayınız için alternatifler olabilir.
Lakin gövde çapı adayın boyutunu tam olarak ölçeklendirmeniz gerek.
Uygun yapıda değil ise gelişmeli.Lakin gelişimine katkı olması içinde istenilen forma göre bazı dalların ağaç üzerinden uzaklaştırılması yani budanması gerek.
Bunuda diğer dostlarında daha iyi görmesi adına ağacın 4 farklı yönden ve 1 de üstünde fotoğrafının çekilmesi gerekli.Bu sayede fikir sahibi olabiliriz.

memet
24-05-2012, 06:41
Bu sanırım bodur acemborusu.

299741

Çizgi üzerinde bir budama yapabilirsiniz. Yukarı giden dallar düzensiz uzamış. Bu yeni dallanmayı da teşvik eder. Boyunun gövdeyle uyumunu da sağlar.

zevren07
24-05-2012, 11:15
Teşekkürler,ilginize.

tourkana
24-05-2012, 20:05
Sayın zevren07 ,

Bonsai dünyasına hoşgeldiniz, başlangıç için uygun adaylar seçmişsiniz. Şimşir için benim bazı tavsiyelerim olacak,

Ağacınız her ne kadar çelimsiz gibi gözükse de bana potansiyeli var gibi geldi, tepede taçlanan dolgun görünümlü bir şimşir bonsai modeli uygulamanızı öneririm.

-Ancak bunun için ana gövde bitimindeki 3 e ayrılan dalları(uygun olanları) esneterek mümkün olduğunca yere paralel olacak şekilde yatırmalısınız. Ama bundan önce aşağıdaki işlemi yapmalısınız.

-Dal ve dalcık uçlarındakilere dokunmadan,buralarda 2-3 çift yaprak bırakarak eski yıl yapraklarını sapların hemen üzerinden keskin bir makasla kesin, ya da parmaklarınızla çıkış yönünün tersi istikametine hızlı bir hareketle koparın. Böylece ağacın iç bölgelerinde yaprak diplerinden sürgün ve dalcık ooluşmasını teşvik edersiniz.

Benim daha önceki şimşir çalışmama bir göz atmanızı öneririm. http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/7196.htm

Sakaki
24-05-2012, 21:56
Bir alternatif:

Fotoğrafta net göremesem de ana gövdenin hafif sağa-arkaya yatarak yukarı çıktığını sanıyorum. Acem borusunun bir sarılıcı olduğunu da hesaba katarak bir literati (çelebi) çalışması da deneyebilirsiniz bence. Ama daha net fotoğraflarsanız daha farklı öneriler de gelecektir.