PDA

View Full Version : x_coder / Pinus Mugo

x_coder
06-05-2012, 23:48
Merhabalar,

Sn. Tourkana'dan aldığım ve geçen kozy çalışmasında Harun Bey'in bizzat budayıp tellediği bu ağacımla, sıradışı bir durum nedeniyle şu birkaç hafta ilgilenemeyince sanırım mumlarını almakta geciktim malesef.

Son durum resimlerdeki gibi. Mumlar iğneye dönüşmeye başlamış fakat mavi renkteler.

Şu durumda, şimdi bir operasyon yapılabilirmi? Yeni çıkmakta olan iğneleri alayımmı?

Bir de, budanalı çok oldu ama dokunduğumda elime hala reçine bulaşıyor. Bu durum ağacın gücünü zayıflatırmı?

tourkana
07-05-2012, 09:13
Mustafa Bey , ağacınız çok sağlıklı gözüküyor. Mumlar dengeli bir şekilde büyümüşler, bu sene mumlar üzerinde herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok, ağaç üzerinde sadece besin takviyesi yapın( yavaş salınımlı ibreli ağaç gübreleri ile) . Sonbahar sonlarına doğru da eski yıl iğnelerini uzaklaştırmanız yeterli olacak.

Şimşirin de son halini paylaşabilir misiniz ?

x_coder
23-11-2012, 08:59
Merhabalar,

Benim çamın bu yaz çıkan yeni iğneleri, öncekilerin iki katı uzunluğunda. Yeni çıkanlar büyük çıkıyor. Ben mum alma yapmamıştım. Bundan dolayı mı yeni iğneler uzadı?
Yeni mumlar var var uçlarında. Şimdi ne yapabilirim? Yeni çıkacak iğne yaprakları tekrar küçülmeye teşvik edebilirmiyim?

tourkana
23-11-2012, 10:12
Mustafa Bey , bu çok önemli değil aslında, eski yıl bölgelerinden , iğneleri uzaklaştırdığımız yerlerden yeni sürgünler çıkmaya başladıysa, daha sonra bu en uçtaki uzun iğnelere sahip kuvvetli bölümleri budayacağız zaten.

Bu zamanda yapılacak en iyi işlem eski yıl iğnelerini uzaklaştırmak .

Eğer mümkünse yeni bir fotoğraf eklemenizi öneririm.

x_coder
23-11-2012, 21:42
Merhabalar,

Şuan makinam yanımda değil, telefonla çektim. resimde göründüğünden daha güzel aslında :)

Bugün tellerini çıkardım. dallar istenilen forma gelmiş ancak yeni sürgünler uçları yukarı çevirmiş.

Galiba daha erken söküp, tekrar tellesem iyi olacaktı. çünkü bazı yerlerde iz yapmış.

dal.jpg te 4 kısıma ayırdım.
soldaki kozyde, uçlarını budadığımız iğneler.
2. kısımda, kozy de bıraktığımız yeni iğneler ama uzamış olarak.
3. bölümdeki iğneler küçük kaldı. Bu boyda kalmasını umuyordum.
4. bölümde yeni çıkan ve çok uzun olan iğneler.

şuan uçlarında yarım santimlik mumlar var.

dallarda ara yeni sürgüler var.

resimden hemen önce hafif bir eski iğne budaması yaptım. son dal budamasından kalan macunları temizledim vs..

csaltik
26-11-2012, 11:49
Sn Tourkana bende aynı gün sizden Mugo almıştım. Ama o gün müsait olmadığım için ücretini ödeyememiştim. Bilmiyorum bir toplantı daha olursa mutlaka karşılaşırız. Borçlu kalmak istemem. Ama şunu bilin ki Mugoya iyi baktım. Yakında fotoğraflarını siteye ekleyeceğim. İyi çalışmalar.

tourkana
27-11-2012, 12:17
Acelesi yok sn. csaltik, fotoğrafları merakla bekliyorum. Acer ve zeytinleri de çekmeyi unutmayın :)

csaltik
27-11-2012, 23:43
Teşekkürler Tourkana

x_coder
18-12-2012, 09:11
Merhaba arkadaşlar,

uçlardan büyük iğneler çıkması beni rahatız etti.
Uçlarını alayım diyorum ama uçları tek değil 2ye, 3e bölünmüş.

Ne yapayım, nasıl bir operasyon yapmalıyım sizce?

tourkana
18-12-2012, 19:33
Merhaba xcoder ,

Mugoda şu anda çok fazla yapabileceğin birşey yok, geçen sene yaptığımız işlemler neticesinde geriden gelen ve gelecek sürgünlerin gelişmesini bekleyip , aşama aşama uç bölgelerdeki gelişmiş dalları kısaltıp ağacı daha dolgun göstermeye çalışacağız.

Sana yardımcı olması için bir çizim hazırladım, kırmızı okların olduğu ve buna benzer uç bölgelerdeki uzun dallardaki bölgelerdeki kısa iğnelerin tamamını yarı yarıya kesmeni ve üzerindeki kısımlardaki uzun iğnelerden bir kısmını(%25 veya %30) unu kılıf kısmınının biraz üzerinden kesmeni öneriyorum.

Ağacın nebarisi ve gövde hareketi gözüme birkez daha çok hoş göründü bu arada. :) Başarılar.