PDA

View Full Version : Kapama ceviz bahçesi (Kırşehir, Mucur)

Sayfalar : [1] 2 3

ncp1963
27-04-2012, 11:39
uzun araştırmalar sonucu 2011 başında kararımı vermiştim tabi bu tarihte tarlada buğday ekili idi.

2011 haziranda analiz için toprak alıp analizi yaptırdım.ph biraz yüksekti 7.8 dekara 90 kg toz kükürt ve dekara 120 kg leonardit uyguladım. önce pullukla sürüp peşinden dip kazan ile tarla sürüldü. su sorununu çözmek için sondaj yaptık suyu bulduk.

Elektrik çevre çiti vs derken kış yaklaştı fidan araştırmalarına başladım her kafadan bir ses çıkıyordu her fidancı elinde olan cinsi övüyor en iyisi bu diyordu neyse işe başlamadan araştırmanında verdiği rahatlıkla ana çeşit olarak fernor tozlayıcı olarak fernette almaya karar vermiştim ama illada dilcikli aşı olacak dediğim için fidan dikimini kışa yetiştiremedim tüplü olarak 2012 mayıs sonu almak üzere anlaştık.

Kıştan önce pikajı yapıp fidan çukurlarını 150X150X150 olacak şekilde kepçe ile kazdık üst toprağı çukur başına bir elarabası yanmış koyun gübresi ile karıştırıp dibe koyduk tüm kış boyu yarı dolu çukurlar bekledi hala beklemekte.

Önümüzdeki hafta çukurlar analiz sonucu verilen gübreleme programına uygun şekilde gübrelenerek kapatılacak fidan kazıkları dikilecek damlama sulamanın ana hatları yer altından gidecek kanallar kazıldı borular döşendi. ana hattan ilk fidanlara gidecek olan damlama boruları ağaç dibine kadar yer altından gelecek sonrası yer üstünden olacak.

Nasip olursa haziran başında tüplü olarak fidanları dikmeye başlayacağız.
Bahçe büyüklüğü 70 dekar
Fidanlar 7X8 ölçülerinde dikiliyor
Toplam 1300 kadar olacak

ncp1963
28-04-2012, 18:15
Tüm form kullanıcısı arkadaşlara selamlar

Arkadaşlar sizlerden bir ricam var daha öncede yazdım ama olumlu cevaplar alamadım.

Artık tam zamanı ağaçlarımız uyanıyor hastalınıyor mücadele ediyoruz ve en güzeli bulunduğumuz formda o kadar çok ceviz yetiştiren insan var ve birçok şeşit ya bilerek ya bilmeyerek veya tavsiye ile dikilmiş kolay kolay ele geçmeyecek bir bilgi kaynağı yaratmak elimizde.

bölgemizi ve rakımı yazarak ağaç cinsi,uyanma zamanı mücadele ettiğimiz hastalıklar kullandığımız ilaçlar ağaçlarımızın yaşı, verimi gibi aklınıza gelecek tüm bilgileri zamanları geldikçe veya hatırlıyorsanız geçmiş yıllardaki bilgileri yazarsanız içimizden eminim birçok gönüllü çıkıp bunları bir tabloda toparlayıp dönem dönem buradan yayınlayarak hep birlikte bulunması neredeyse imkansız olan bir hazine yaratmış oluruz.

Ekteki linke bakarsanız biz neden yapamayalım??

Varietes Noix (http://www.l-q-p.com/pepiniere/gb/variete_noix.htm)

Çamtepe
29-04-2012, 01:11
Hayırlı olsun, güzel başlamışsınız. Damla sulama sistemini fidan dikimi ile birlikte hazır etmelisiniz, zira tüplü fidanlar Mayıs sonunda toprakla buluşunca o sıcaklarda suya ihtiyaç duyuyor.

Bir de Mayıs sonunda dikimi yapacaksanız, toprağın kuru ve sert olacağını unutmayın. Toprak sert olunca, hele de biraz killi ise, fidan çukurlarını doldururken boşluk kalmaması mümkün değil. Aman dikkat edin, ben geçen sene epey fidan kaybettim bu yüzden.

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

ncp1963
29-04-2012, 12:16
sayın çamtepe bilgi paylaşımınız işin çok teşekkürler.

uyarılarınızı unutmayacağım çok doğru söylüyorsunuz. damlama sulama mutlaka hazır olacak.

dikimden bir hafta önceden sulamaya başlamayı düşünüyorum toprağı tavlandırmak için sizcede doğru yapmış olurmuyum çok aşırı olmamak kaydı ile

Çamtepe
29-04-2012, 13:28
Kararınca sulamak doğru bir adım bence. Ancak 1300 civarında çukurun yanı başında duran toprak kümesinin ıslatılmasından bahsediyoruz ki çok süre alacak bir işçilik. Eğer bir iş çok süre alıyorsa memleketim insanım maalesef özeni bir yana bırakıyor. Bu toprak çamur olursa yine topak oluyor.

Dikkatimi çeken bir konu da şu anda 150cm derinliğindeki çukurunuzun yarıya kadar dolu olması. Yani her fidan dikiminde 75 cm derinliğinde 150x150 cm en boyunda bir alanı doldurmanız gerekecek. Bu çok büyük bir işçilik. Hepsini bir seferde yapacaksanız çukur doldurma işini bir kepçe ile önceden yaparsanız dikime ayıracak daha çok zamanınız olur, daha özenli çalışabilirsiniz.

Biz Kasım'da diktiğimiz fidanlarda en çok bu doldurma kısmında zaman kaybettik. Bir ara bıktım ve kepçe çağırayım dedim ama tabi önceden ayarlamayınca kepçe bulmak çok kolay değil bizim oralarda.

ncp1963
29-04-2012, 14:31
Kararınca sulamak doğru bir adım bence. Ancak 1300 civarında çukurun yanı başında duran toprak kümesinin ıslatılmasından bahsediyoruz ki çok süre alacak bir işçilik. Eğer bir iş çok süre alıyorsa memleketim insanım maalesef özeni bir yana bırakıyor. Bu toprak çamur olursa yine topak oluyor.

Çukurlar şu anda kapatılıyor. dikimde çukur kapatmayacağız sadece fidan ihtiyacı kadar kazı yapacağız

Dikkatimi çeken bir konu da şu anda 150cm derinliğindeki çukurunuzun yarıya kadar dolu olması. Yani her fidan dikiminde 75 cm derinliğinde 150x150 cm en boyunda bir alanı doldurmanız gerekecek. Bu çok büyük bir işçilik. Hepsini bir seferde yapacaksanız çukur doldurma işini bir kepçe ile önceden yaparsanız dikime ayıracak daha çok zamanınız olur, daha özenli çalışabilirsiniz.

Kepçe ile kapatma işi başlamış durumda bir kaç güne biter.

Biz Kasım'da diktiğimiz fidanlarda en çok bu doldurma kısmında zaman kaybettik. Bir ara bıktım ve kepçe çağırayım dedim ama tabi önceden ayarlamayınca kepçe bulmak çok kolay değil bizim oralarda.

Haziran başına kadar tüm işlemler bitmiş olacak. çukur doldurulması,gübreleme,damlama sulama hepsi bitmiş olacak sadece fidanları dikmek için elle küçük bir çukur açıp fidanı dikeceğiz.

Çamtepe
29-04-2012, 20:55
Tamamdır ;) Kolay gelsin, bol şans diliyorum.

Ç.

ncp1963
30-04-2012, 09:24
Tamamdır ;) Kolay gelsin, bol şans diliyorum.

Ç.

paylaşımlarınız için en içten teşekkürlerimi sunuyorum

Safranlı
30-04-2012, 10:15
tekrik ederim
çok güzel görünüyor....
mayıs ayında belkide her gün sulanması gerekecektir.

ncp1963
30-04-2012, 11:05
tekrik ederim
çok güzel görünüyor....
mayıs ayında belkide her gün sulanması gerekecektir.

teşekkürler sayın safranlı toprağın durumuna göre ihtiyaç hailinde sulamaktan kaçınmayacağız.

damlama sulama ile birlikte bu sene için sıvı humik asit de vereceğim.

altta bu yıl fidan başı çukurlara önerilen gübrelemeyi yaptık.

Bir çok ziraatçi vermeyin kışa ağaçlar uyumaz dedi :) ama analizi yapan laboratuvardaki arkadaşla paylaştım oda kesinlikle kimseyi dinleme ver dedi.

Çünki biz size bu yılki gübreleme programında asıl olarak kök gelişimi için gerekli gübrelemeyi önerdik bu yıl için üste çok büyüme düşünmedik dedi. bende uyguladım.

100 gr Kükürt
300 gr MKP
100 Magnezyum Sülfat
40 gr Çinko EDTA ( % 15 Zn)
40 gr Demir EDHHA % 6 Fe
40 gr Beetrac (% 12 Mn,% 6 B)

Safranlı
30-04-2012, 12:18
mantıklı olmuş
bende o kanaatteyim

ncp1963
04-05-2012, 08:31
fırsat bulup resim çektikçe adım adım yayınlamaya çalışacağım kış boyu açık olan fidan çukurlarını kapattık.

tabi analiz sonucu önerilen gübreleme yapılarak.

damlama sulama işi devam ediyor, iki katlı ev yapımı devam ediyor. alt kat depo üst kat ev olacak. emekliliğe tam yol hazırlanıyorum. :)

ncp1963
16-05-2012, 13:55
Sonuca adım adım ilerliyoruz.

tüm çukurlar gübrelenerek kapatıldı.

Damlama sulama işi ana hatlar döşendi kapatıldı yatay hatlar bitmek üzere.

Ev hızla ilerliyor sıva işleri başladı çatı hazır kiremit örtülecek bugün yarın.

ncp1963
23-05-2012, 08:17
28/05/2012 de bahçede olacağım yazılarımdada belirttiğim gibi bahçem kırşehir ili mucur ilçesinde.

Ben işim gereği alanyada yaşıyorum. aslen ssk dan emekliyim ama malum hayat şartları gereği çalışmaya devam ediyorum.

uzaktan bunca işi yönetmek biraz zorda olsa yapılabiliniyor.

nasip olursa fidanlarımda haziranın ilk haftası gelmiş olacak bende oradayken fidan dikim işini bitirmek istiyorum.

fernor ve fernette dikeceğiz 1300 adet

evin çevresinede çeşitli meyva ağaçları dikeceğim deneme amaçlı çeşitli badem türlerinden. ve diğer meyvalar armut, elma, ayva, erik vs.

ncp1963
23-05-2012, 13:13
Sönmemiş kireç ile yapılan gülleci bulamacı:

10 .tl.. su,
3 .kg. kükürt,
1,5 .kg. sönmemiş kireç:

Aynı kaba konur. 3 kg. su ilave edilir. Kireç yanmaya başlar. Biraz beklenir kirecin iyice yanması için. Üzerine 7 lt su ilave edilir ve ateşte 1, 5 saat gibi kaynatılır.

100 lt. suya 1 kg. katılır.:

Sönmüş kireç ile yapılan gülleci bulamacı;
10 .lt. su
3 .kg. kükürt.
3 .kg. sönmüş kireç.

Aynı kaba konur ve ateşte kaynatılır.

100 lt. suya 1 kg. katılır.

.................................................. ...........
Bordo Bulamacı yapışılı:

Diyelim ki %1 lik bordo bulamacı yapılacak,

Sönmemiş kireç ile yapılan bordo bulamacı:

10 lt. su dolu 2 ayrı kap.
1 kg. göztaşı. (plastik kapta eritilir)
1/2 kg. sönmemiş kireç (Ayrı teneke kapta eritilir)

Sönmüş kireç ile yapılan bordo bulamacı.

1 kg. sönmüş kireç. (ayrı plastik kapta eritilir)

80 lt. lik tanka önce (10 lt.eritilen) kireç konur. çomak ile karıştırılır.
Üzerine yavaş yavaş (10 lt. eritilmiş) göztaşı yavaş yavaş ve karıştırılarak ilave edilir.

%2, %3 lük oranlar katlanır.

Burada tersi olamaz. Göztaşına kireç ilave edilemez. Kesilir. Hiç etkisi olmaz hatta zararı bile olabilir.

Yani yer beyaz ( kireç) gök (göztaşı) mavidir.

yazı sayın Halil Önenin sayfasından alıntılanmıştır.

seyyah53
23-05-2012, 13:44
Sn.ncp1963...

Bahceniz cok guzel, sistemli ve hayli kulfetli olmusa benziyor...arastirarak kurmaniz da cabasi...

Size sorum bahceyi kurmadan once pazarlama konusunda bir arastirma yaptiniz mi?

Herhangi bir firma ile ya da tuccar ile fiyat konusunu konustunuz mu? odemeyi nasil yapiyorlarmis..v.s

saygilarimla

ncp1963
23-05-2012, 18:41
Sn.ncp1963...

Bahceniz cok guzel, sistemli ve hayli kulfetli olmusa benziyor...arastirarak kurmaniz da cabasi...

Size sorum bahceyi kurmadan once pazarlama konusunda bir arastirma yaptiniz mi?

Herhangi bir firma ile ya da tuccar ile fiyat konusunu konustunuz mu? odemeyi nasil yapiyorlarmis..v.s

saygilarimla

işin aslı piaysada kaça gidiyor falan gibi araştırdım ama 5 yıl sonrası için ciddi bir araştırma yaptım dersem yalan olur.

ben ceviz için topla, kurut, uygun şekilde depola şeklinde bakıyorum dalından iner inmez pazarlanması gereken bir ürün değil.

dolayısı ilede uygun zamanda uygun fiyata pazarlanabilinecek bir ürün.

yaş meyva olsa hasat sonrası hatta dalında iken pazarlaman gerek

ürün alacak zaman geldiğinde düşünürüz bunlarıda :) yıllar içinde her yıl artarak ürün aldıkça nereye nasıl pazarlayacağımızıda buluruz.

amabir şey var devletimiz her konuda olduğu gibi bu konudada halkın gerisinden geldiği için şu an itibari ile ne kadar ceviz ağacına sahibiz ortalama kaç ton üretimimiz var ne kadardaha üretime ihtiyacımız var gibi bilgiler hep geçmiş yıllardan kalma ve güncel olmadığı için belkide çoook ucuza ürün satmak zorunda kalacağız.

ncp1963
24-05-2012, 15:22
her yıl artarak devam eden bir fiyat grafiği var...

ncp1963
03-06-2012, 09:48
nihayet ev bitti

şu anda tarlada taş toplama işi ve fidan dikilecek yerlerin düzenlenmesi yapılıyor salı günü fidanlarımız gelecek dikime başlayacağız.

fidan yerlerini kıştan açtığımı yazmıştım yaklaşık bir ay önce gübrelenerek kapatılmıştı ama toprak tam oturmamış görünüyor bende tedbir olsun diye yaklaşık 25 cm yüksek doldurarak yerlerini hazırlatıyorum sulandıkça oturacak gibi düşünüyorum

oturma az olursa sırta dikim yapmış gibi araları sırt haline getirir sırta dikim yapmış oluruz.

ncp1963
03-06-2012, 10:00
son üç gündür Kırşehir/ mucurda kurulu bahçeleri gezdim ilk başlarda hadi ya benim bahçemde böyle olursa ne yaparım demedim değil.

sağolsun ilçe tarımda görevli ziraatçi arkadaş zaman ayırıp tüm bahçeleri gezmemi sağladı o kadar çok bahçe olmuşki sevindim.

ama kimi bahçe de ağaçlar çok güzel gelişmişken kimi bahçede ağaçların söylenen yaşta olduğuna inanmak o kadar zorki. çok cılızlar

yine tekrarlamakta sanırım fayda var ağacı toprakla buluşturmakla işin bitmediğine birkezdaha inandım toprak analizi şart, uygun gübreleme ve ilaçlama yapmak kaçınılmaz, zamanında çapalayıp ağacı ota teslim etmemek mecburi.

bir şey daha yeni bahçe oluşturcak arkadaşla tavsiyem çukura kaıştırılması gereken gübre miktarının yarısını karıştırıp kalan yarısını mutlaka damlama sulama ile vermeleri. sebep büyük açılan çukurda fidan gübreye ulaşana kadar zaman gerekli, ama damlama ile anında bitkiye gübre ulaştırmak mümkün.ama damlama ile verilecek gübrelemeye en az 15 gün sonra başlanmalı

ncp1963
05-06-2012, 19:01
bahsettiğim fidan çukurları

yerden yaklaşık 25-30 cm yüksek etrafı yükseltilmiş yaklaşık 10 cm fidan dikiminden itibaren kışa kadar bu şekilde kalacak oturma olduktan sonra 10 cmlik yükselti düzeltilecek

ncp1963
05-06-2012, 19:03
gezerken çektiğim resimlerden ağacın beş ayşında olduğuna inanmak mümkünmü??

bakımsızlığa çok güzel bir örnek

sertacoruc
06-06-2012, 09:27
Sayın ncp1963,

ben de yakın zamanda Mucur'da küçük çaplı bir ceviz bahçesi kurmayı planlıyorum; bu konuda sizin için de uygun olursa bir kaç sorum olacaktı.
Saygılarımla

ncp1963
06-06-2012, 11:58
sayın sertacoruc msn türevi iletişim araçlarını kullanmıyorum yakınsanız buyrun gelin bir çayımı içersiniz tanışır konuşuruz. bahçem şatıroğlu mah. karşısında

sertacoruc
06-06-2012, 15:33
Sayın ncp1963,
işim gereği şuan İstanbuldayım, Mucur'a geleceğim zaman size önceden haber veririm, müsait olursanız ben de ziyaret etmekten çok memnun olurum.

Bir de kısa bir sorum olacaktı, yaptığım maliyet hesaplarına göre arazi maliyeti hariç, içinde ev vb. yapı bulunmayan bir bahçe kurmak için da. başına yapılması gereken harcama olarak 1150-1200 TL gibi bir rakam buluyorum; sizce bu ne kadar reel bir rakamdır ?

Saygılarımla

ncp1963
06-06-2012, 20:13
elektrik yaklaşık 7.000
kuyu 6.000
tel çit mt tül 15 çevre ile çarpar toplamı bulursunuz.
toprak hazırlığı da 150
damlama sistemi da 200
toprak tahlili toprak ıslahı dikim maliyetleri fidan maliyeti vs

dediğiniz gibi 1000 ila 1200 da/TL civarı olur

ncp1963
09-06-2012, 20:32
inanılır gibi değil ama bahçeme meyva fidanlarımı dikip ceviz fidanlarımı dikmeden gelmek zorunda kaldım.

çok büyük bir şevkle bahçeme gittim fidancı ile olan sözleşmem gereği 6 haziranda fidanlarım gelecekti geldide :( ama kamyonun kasasına 1400 fidanı koyup kasanın üzerini örtmeden yola çıkan kamyonda 1400 fidandan en az yarısı rüzgardan dolayı yanmış kavrulmuştu .

tabii doğal olarak ben kamyonu indirmeden geri gönderdim. resimlerini çektim güzel bir ihtarname gönderdim karşılığında 30 haziranda dikim işinide kendileri yaparak bahçemi teslim edecekler. 2013 ekim sonuna kadarda tüm sorumluluk onlara ait olacak şekilde yeni bir sözleşme yapıyoruz (sözlü olarak anlaştık imzalar bekleniyor) onlar bahçede görevli kişi ile sürekli temas halinde olup onu yönlendirecekler. sulama, ilaçlama, gübreleme vs onların talimatı ile yapılacak.

çıkarılacak ders: kurumsal firma ile anlaşıp bir miktar fazla ödemeyi göze almak gerekiyor sözleşemelerinin gereğini yapıyorlar bu tüzel kişi olsa idi eminim telefonlarıma bile bakmazdı.

hani derlerya herşeyde bir hayır vardır bir kezdaha anladımki doğru.. bir kaç gün geç olacak ama iki yıl her türlü sorumluluk firmaya ait olacak

ncp1963
10-06-2012, 15:48
içler acısı

ncp1963
15-06-2012, 14:01
Bu ülkede bazı şeyler tersmi işliyor yoksa devlette görevli olanlar kendilerini padişah falanmı sanıyor anlamış değilim.

geçen yıl kendi imkanlarımla yaklaşık 160 metreden elektrik aldım şimdi yandaki bahçe için elektrik lazımmış. olur direklerimi kullanabilirsiniz sorun olmaz dedim ama tedaş taki yetkili kablo almana gerek yok oradan ekleriz demiş :( tabi hemen tedaşı aradım anlattım bakın ben kendi güç hesabıma göre kablo kesiti belirledim eğer siz benim kablomdan ikinci üçüncü kişilere elektrik vermek isterseniz ben gerilim düşümü sorunu yaşarım bu matıklı değil dediğimde bir sürü bahane ile karşıma çıktılar. tabi bu durumu asla kabul etmediğimi çok zorlarlarsa direklerimin kullanımınıda kabul etmeyeceğimi böyle bir uygulama yaparlarsa hemen hukuki yola baş vuracağımı belirtince biz bir inceleyip size dönelim dediler bakalım ne olacak???

Safranlı
15-06-2012, 15:54
Dostum merhabaalr
baştan beri sayfanızı takip ediyorum
fidan konusunda yaşadıklarınıza üzüldüm...
Ancak içimden geçeni sizlere açıkça söylemek istiyorum
yazın bu en hararetli sıcagında fıdan 10 dakikada dahi zara görür..
Bu meysim hiç mi hiç aklıma yatmıyor
çokça masraf ettiniz emek ettiniz....
Acizane mutlak v emutlak bu fidanalrın ekimini kasım ayına ertelemenizi tavsiye ediyorum...
Hayatınızın hatasını yapmış olmayın
fidanların yaşamasına ve ya sürgün vermesine bence asla imkan yok...
Bu konuda herkez bilgindir....
Benide dinlemeyin...
Ama bu sıcakta her hangi bir saksıdaki fidanı dahi alıştıgı yerden 5 mt ötöde güneşe bile alsanız hemen zarar görür...
Vicdanen yazmadan duramadım...
Karar sizindir.....
Bu mevsimde hiç bir sey ekilmez......
Ektikten üç gün sonra sapsarı yaplaklar ile sizleri karşılarlar...
Her şey gönlünüze göre olsun.....
Dursun kutan yalova

ncp1963
16-06-2012, 18:33
Safranlı
iyi niyet temennileriniz için tekrar sonsuz saygılarımı iletiyorum

ENFARKLISI
17-06-2012, 23:00
Fidan konusunda yaşadığınız talihsizlik için çok geçmiş olsun, umarım bir an önce yeni fidanlarınıza kavuşursunuz. Başarılar dilerim.

ncp1963
18-06-2012, 09:54
Fidan konusunda yaşadığınız talihsizlik için çok geçmiş olsun, umarım bir an önce yeni fidanlarınıza kavuşursunuz. Başarılar dilerim.

Sayın enfarklısı iyiniyet dilekleriniz için teşekkürler.

hani derlerya herşeyde bir hayır vardır.

buda öyle oldu 16 ay hertürlü sorumluluk firmaya ait olacak şekilde yeni bir anlaşma yaptık. bir kısım parayıda 16 ay sonra ödeyeceğim

muhatabınız büyük firma olunca ismine zarar gelmemesi için gerekeni yapıyor.

sertacoruc
18-06-2012, 14:18
Bence de bu işte de bir hayır varmış demek uygun olacaktır sizin durumunuzda, bundan sonrası için inşallah gönlünüze göre olur herşey.

ncp1963
18-06-2012, 15:10
Bence de bu işte de bir hayır varmış demek uygun olacaktır sizin durumunuzda, bundan sonrası için inşallah gönlünüze göre olur herşey.

sertac bey iyi niyet dilekleriniz için sonsuz teşekkürler inşallah sizin fidanlarıda diker büyüdüklerini görürüz.

cetiner
18-06-2012, 21:32
Sayın ncp1963 fernor hakkında bildiklerinizi , ağacın gelişimi, dikim mesafesi, verimi,hastalıklara dayanıklılığı v.s paylaşırmısınız neden fernor, chandler le kıyaslıyabilirmisiniz teşekkürler.

ncp1963
19-06-2012, 07:33
Sayın ncp1963 fernor hakkında bildiklerinizi , ağacın gelişimi, dikim mesafesi, verimi,hastalıklara dayanıklılığı v.s paylaşırmısınız neden fernor, chandler le kıyaslıyabilirmisiniz teşekkürler.

Sayın cetiner selamlar

aşağıdaki linke bakarsanız aradağınız bir çok cevabı bulacaksınız.

Neden fernor?? : bizim bölgemiz karasal iklime sahip kışlar biraz soğukça geçer
chandler -15 ten sonra strese girerdiye okudum bir çok kaynaktan ki çok akla yatkın çünki chandlerin ana vatanı california rakımı 100 mt civarı bir yer yani aşırı soğukların yaşanmadığı bir bölge

tüm kaynaklarda fernor için karasal iklim için en uygun çeşit diyor.

Varietes Noix (http://www.l-q-p.com/pepiniere/gb/variete_noix.htm)

cetiner
19-06-2012, 20:42
sayın ncp1963 vermiş olduğunuz linke baktım fakat bilgisayarımdaki bir problemden dolayı fernor un özelliklerine bakamadım. Yinede ilginize teşekkür ederim. Ben Balıkesirliyim 5 dönüm ceviz bahçesi kurmak istiyorum rakım 179 burada birkaç fidancıyla görüştüm kimi chandleri, kimide fernoru tavsiye etti. Chandler 8*6 veya 7*7, fernoru 7*5 veya 6*4 dikmemi tavsiye ettiler 5 dönüm çok değil belki ama arazim bukadar sonradan keşke dememek için doğru çeşide karar vermeye çalışıyorum siz ne tavsiye edersiniz:confused:

ncp1963
19-06-2012, 20:49
sayın ncp1963 vermiş olduğunuz linke baktım fakat bilgisayarımdaki bir problemden dolayı fernor un özelliklerine bakamadım. Yinede ilginize teşekkür ederim. Ben Balıkesirliyim 5 dönüm ceviz bahçesi kurmak istiyorum rakım 179 burada birkaç fidancıyla görüştüm kimi chandleri, kimide fernoru tavsiye etti. Chandler 8*6 veya 7*7, fernoru 7*5 veya 6*4 dikmemi tavsiye ettiler 5 dönüm çok değil belki ama arazim bukadar sonradan keşke dememek için doğru çeşide karar vermeye çalışıyorum siz ne tavsiye edersiniz:confused:

selamlar sizin oralarda chandler kesinlikle olur 8*4 en uygun olur ağaçlar çok bir birine yaklaştığında ki bu yaklaşık 8 veya 9 yılda falan olur o zaman aradakini alırsınız 8*8 gibi olur hatırladığım kadarı ile formda sizin orada bahçesi olan kişiler var onlara veya yakınlarınızda bu işi yapan kişilerle konuşup bahçelerini gezin ve ona göre karar verin en güzeli bu olur kıyaslama yapma şansınızda olur

şimdiden bahçeniz hayırlı olsun

cetiner
19-06-2012, 21:22
Teşekkür ederim sayın ncp1963 tavsiyelerinizi gözönünde bulunduracağım buarada sayın safranlı nın dikim zamanı hakkındaki yorumu banada mantıklı geldi kasım ayında dikmek daha doğru olurdu çalışmalarınızda başarılar dilerim

ncp1963
20-06-2012, 08:11
Teşekkür ederim sayın ncp1963 tavsiyelerinizi gözönünde bulunduracağım buarada sayın safranlı nın dikim zamanı hakkındaki yorumu banada mantıklı geldi kasım ayında dikmek daha doğru olurdu çalışmalarınızda başarılar dilerim

sayın cetiner
keşke size daha fazla yardımcı olabilsem toprak tahlilinizi mutlaka yaptırın. iz elementler dahil olsun tahlile, iz elementsiz tahlil pek yararlı olmayacaktır. tahlil yapan laboratuvar a mutlaka ne dikeceğinizi söyleyin ve uygun gübreleme programını talep edin, sizin oralar için chandler, pedro, tozlayıcı olarakta fernette için bir araştırma yapın araştırmanızda asla fidan satıcılarının sizi etkilemesine izin vermeyin onlar ellerindeki fidanı size empoze etmeye çalışacaklardır.

fidan çukurlarınızı mutlaka derin ve geniş açın. çukurları kapattıktan sonra dikimi hemen yapacaksanız en az 20 cm yüksek doldurun fidanı öyle dikin mutlaka oturma olacak sonradan aşı noktaları toprak altında kalmasın.

çiftlik gübresi kullanacaksanız mutlaka iyi yanmış olmasına dikkat edin, yanmamış gübre kurtcukların üremesine sebep olur buda fidanlarınızın köküne zarar verir. elinizdeki gübre yanmamışsa asla kullanmayın bırakın bir kenarda yansın sonradan fidan çevresine serer toprakla karıştırırsınız.

dikim sırasında size verilecek olan fidan çukuru hazırlığı gübreleme listesindeki tüm gübrelerin yarısını fidan çukuruna karıştırın, diğer yarısını fidan dikiminden sonraki üçüncü veya dördüncü sulama suyundan sonraki sulama sularına karıştırarak damlama ile ağaç diplerine verin. köklerin sizin toprağa karıştırdığınız gübreye ulaşması uzun süreceğinden siz onlara damlama ile iletin. kalan kısmı en az dört sulamada verilecek şekilde paylaştırın. damlama ile gübre verirken önce en az yarım saat sadece su verin toprak ıslansın sonra gübre dozlamaya başlayın gübreden sonra tekrar en az yarım saat su aksın hem damlama gözlerinizi temizler hemde gübreyi toprağın altına iter

biz tüplü dikim yapacağız.. oniki gün önce tüplü olarak meyva fidanları diktiğimizi yazmıştım yaklaşık 60 adet çeşitli meyva fidanları dikimi yaptık hiçbirinde en ufak sarsılma yok hepsi gayet neşeli.

ncp1963
20-06-2012, 08:20
pikaj bu şekillerde de olabilir

cetiner
21-06-2012, 21:11
Sayın ncp1963 samimi tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim tarlamda şuan için buğday ekili temmuz ortasında hasat edeceğimizi düşünürsek hasat sonrası toprağı hazırlama çalışmalarına hemen başlayacağım öncelikle toprak tahlili daha sonra derin patlatma yapıp( 50-60 cm) pulluk tabanını kırmak istiyorum toprak hafif kumlu kepçeyle derin çukurlar açtırırmıyım bilmiyorum(150*150*150) chandler benim de dahaçok dikmeyi düşündüğüm bir çeşit.Daha önce diktiğim 2 ve 3 yaşlarında 14 tane chandler , bu sene diktiğim 3 tane pedro ağacım var. Bir tanede fernor aşılamıştım filizleri 15-20 cm oldu. Daha önce görüştüğüm bir fidancı fernorun dikine büyüdüğünü bu yüzden daha sık dikilebileceğini kendisinin 6*4 diktiğini söylemişti.Acizane size bir sorum olacak siz de mutlaka araştırmışsınızdır fakat daha sık dikim yapsanız daha iyi değilmi birim alana daha çok ağaç daha çok meyve saygılarımla ...

ncp1963
22-06-2012, 07:55
Sayın ncp1963 samimi tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim tarlamda şuan için buğday ekili temmuz ortasında hasat edeceğimizi düşünürsek hasat sonrası toprağı hazırlama çalışmalarına hemen başlayacağım öncelikle toprak tahlili daha sonra derin patlatma yapıp( 50-60 cm) pulluk tabanını kırmak istiyorum toprak hafif kumlu kepçeyle derin çukurlar açtırırmıyım bilmiyorum(150*150*150) chandler benim de dahaçok dikmeyi düşündüğüm bir çeşit.Daha önce diktiğim 2 ve 3 yaşlarında 14 tane chandler , bu sene diktiğim 3 tane pedro ağacım var. Bir tanede fernor aşılamıştım filizleri 15-20 cm oldu. Daha önce görüştüğüm bir fidancı fernorun dikine büyüdüğünü bu yüzden daha sık dikilebileceğini kendisinin 6*4 diktiğini söylemişti.Acizane size bir sorum olacak siz de mutlaka araştırmışsınızdır fakat daha sık dikim yapsanız daha iyi değilmi birim alana daha çok ağaç daha çok meyve saygılarımla ...

sayın cetiner selamlar

malum ben 1400 fidan dikeceğim maliyetle ilgili olarak şimdilik 8*7 yi tercih ettim ama seneye sekiz olan kısımların arasına birer tane daha koyarak 4*7 ye geçmek aslında kafamda ama dediğim gibi tamamen duygusal :) hatta projem şu, bahsi geçen yerlere tohumdan ekip mevcut ağaçlarımdan kalem alarak yerinde çoğaltmak ama bakalım zaman ne gösterecek..

Safranlı
22-06-2012, 09:23
hatta projem şu bahsi geçen yerlere tohumdan ekip mevcut ağaçlarımdan kalem alarak yerinde çoğaltmak ama bakalım zaman ne gösterecek..[/QUOTE]

NE KADAR SÜPER OLUR.....
TEK YOK BENCE BUDUR.....

ncp1963
22-06-2012, 09:41
hatta projem şu bahsi geçen yerlere tohumdan ekip mevcut ağaçlarımdan kalem alarak yerinde çoğaltmak ama bakalım zaman ne gösterecek..

NE KADAR SÜPER OLUR.....
TEK YOK BENCE BUDUR.....[/QUOTE]

sayın safranlı sizin tohumdan ekim için düşüncelerinizi okuyorum aslında haklısınız mutlaka tohumdan hatta bulunduğu corafyaya ait tohumdan yetişen ağaçla bir başka corafyadan gelen ağacın aynı direnci göstermesi elbette tartışmaya açıktır.

ama elde olmayan nedenlerle aşı tutma oranı çok düşüyor sebep iklimin yerinde aşı için müsait olmaması. dolayısı ile mecburen bir başka şehirde aşılanıp gelen fidanları kullanıyoruz. neredeyse tüm fidan üreticileri bu şehirlere toplanmış durumda çünki fidan yetiştirmek daha kolay aşının tutma oranı daha yüksek.

aslında denenecek çok şeyler olduğuna inanıyorum ama zaman ve para gerekli buda orta anadoluda bizleri bu konularda denemeler yapmakta zorluyor.

Yerinde aşı uygulamasında soğuk bölgeler için her fidanın üstüne mini seralar yaparak aşı tutma yüzdeleri mutlaka artırılabilir diye düşünüyorum. yanılıyormuyum acaba?

Safranlı
22-06-2012, 12:58
Aşılamada bende amatör sayılırım
atadan babadan bir seyler gördük yapıyoruz..
şimdi teknikler ilerledi
yeni imkanlar var...
Ceviz konusunda yazın yapılan sürgün yama göz aşısı belki denenebilir....
Ama dedidim gibi işin uzmanı degilim...
Forumda cevizin aşılanması ile ilğili çok konu var....

ncp1963
22-06-2012, 18:53
şimdi teknikler ilerledi
yeni imkanlar var...

sayın safranlı

haklısınız hayırlısı ile bir o aşamaya geleyim mutlaka deneyeceğim herşeyi. ama kesin kararım, aralara çöğürden ilaveleri yapacağım. bu kesin artık, aşıda ne yaparım onuda deneyerek en uygun olanla yola devam edeceğim. nasip olur o aşamaya gelebilirsem sizlerinde fikirlerini almak isterim.

cetiner
22-06-2012, 19:16
şimdi teknikler ilerledi
yeni imkanlar var...

sayın safranlı bildiğim kadarıyla cevizde tutması en kolay aşı yama göz aşısı (yanılıyormuyum) sürgün göz aşısı şu zamanda yani haziran 15 gibi yapılır benim anlamadığım şimdi filizler çok taze dolayısıyla yama göz aşısı yapılabilir mi:confused:

cetiner
22-06-2012, 19:22
sayın cetiner selamlar

malum ben 1400 fidan dikeceğim maliyetle ilgili olarak şimdilik 8*7 yi tercih ettim ama seneye sekiz olan kısımların arasına birer tane daha koyarak 4*7 ye geçmek aslında kafamda ama dediğim gibi tamamen duygusal :) hatta projem şu, bahsi geçen yerlere tohumdan ekip mevcut ağaçlarımdan kalem alarak yerinde çoğaltmak ama bakalım zaman ne gösterecek..

sayın ncp1963 düşünceniz çok güzel hem sizin için de değişik bir uğraş olmuş olur tohumdan yetiştirip aşı yapmak ,aşılı fidanlarla gelişimlerini kıyaslamak...

cetiner
22-06-2012, 19:28
sayın safranlı aşı kosundaki yenilikleri bizimle de paylaşırmısınız

ncp1963
23-06-2012, 09:32
sayın ncp1963 düşünceniz çok güzel hem sizin için de değişik bir uğraş olmuş olur tohumdan yetiştirip aşı yapmak ,aşılı fidanlarla gelişimlerini kıyaslamak...

sayın cetiner selamlar

sanırım aşılı fidanlardan daha dirençli ve daha neşeli olurlar çünki kazık kökleri daha güçlü olacak.

dediğiniz gibi banada bir uğraş olacak daha zevkli zaman geçireceğim eminim.

Sadık86.Han
23-06-2012, 13:06
ankara nallıhanda 7 dönüm 105 tane ceviz ağacı dkmek istiyorum. chandler ve tozlayıcı olarakta frenguetta düşünüyorum. ama karasal iklimde bu ceviz türü tavsiye edilmiyor. nallıhan bolu ile sınır. ankara 160 km. karasal iklim özellikleri biraz daha az. örnek vermek gerekirse fındık yetişiyor. bu konu ile ilgili fikri ve tavsiyesi olan varsa yazarsa sevinirim.

ncp1963
23-06-2012, 14:38
ankara nallıhanda 7 dönüm 105 tane ceviz ağacı dkmek istiyorum. chandler ve tozlayıcı olarakta frenguetta düşünüyorum. ama karasal iklimde bu ceviz türü tavsiye edilmiyor. nallıhan bolu ile sınır. ankara 160 km. karasal iklim özellikleri biraz daha az. örnek vermek gerekirse fındık yetişiyor. bu konu ile ilgili fikri ve tavsiyesi olan varsa yazarsa sevinirim.

sadık86 selam

bölgenizin iklimini bilmeden bir şey söylemek mümkün değil. ama araştırmalarımda ısının -15 derecenin altınaindiği yerlerde chandlerin strese girip ürün vermediği yazıyordu. yakınlarınızda mutlaka değişik çeşitlerle oluşturulmuş ceviz bahçeleri vardır. karar vermeden önce mutlaka bu bahçeleri gezin ve sahipleri ile görüşün

Sadık86.Han
24-06-2012, 07:36
çok sağolun bu bölgede dikenler var chandleri ama benim gördüğüm iki yer var biri dört biri bir yıllık fidanların çok fazla gelişim göstemediklerini gördüm. ama dikim ve bakımı ile ilgili gerekli ilgiyi göstemediklerini düşünürüyorom. çünkü bahçedeki fidanlar kimisi 4 yaşını gösteriyor kimi 6 aylık gibi irili ufaklı. şimdi yeni biri 700 tane dikmiş onunkileri görmek istiyorum.
*****NALLIHAN'DA bu işi yapanlar varsa bilgi paylaşımında bulunurlarsa sevinirim.******

cetiner
24-06-2012, 18:44
franguetta 5yıl erkek çiçek çıkarmıyor diye duymuştum bu yüzden tozlayıcı fernette düşünün bence

goksal
24-06-2012, 21:51
sayın cetiner haziran 15te göz aşısı yapılmaz ben ceviz fidanı üreticisi olduğum için ceviz aşısı konusunda yeterli bilgiye sahibim göz aşı zamanı en erken temmuz15 tir ve eylül ayı başına kadar yapılabilmektedir.

goksal
24-06-2012, 21:53
sayın sadık86han sizin bölgeye en ideal fernor ceviz fidanıdır.isterseniz fidan konusunda size yardımcı olabilirim.saygılar.

ncp1963
25-06-2012, 07:59
sayın cetiner haziran 15te göz aşısı yapılmaz ben ceviz fidanı üreticisi olduğum için ceviz aşısı konusunda yeterli bilgiye sahibim göz aşı zamanı en erken temmuz15 tir ve eylül ayı başına kadar yapılabilmektedir.

sayın göksal

mevsim itibari ile şu an hangi aşı yapılabilir?

ncp1963
25-06-2012, 12:25
http://ceviz.ksu.edu.tr/uploads/2008/10/cevizde-asi-ve-cesit-degistirme.pdf

• İlkbahar göz aşısı (Erken sürgün aşısı)= Mayıs- Haziran
• Haziran göz aşısı (Geç sürgün aşısı) = Haziran- Temmuz
• Sonbahar göz aşısı (Durgun göz aşısı)= Ağustos-Eylül

CEVİZ AŞISI
Cevizlerde kullanılan göz aşı metotları arsında en yaygın kullanılan metotlardan yama göz aşısı yüksek başarı sağlayan bir metottur.

Kalem aşılarından dilcikli aşı metodu yaygın olarak kullanılan diğer bir metottur. A.B.D. ceviz yetiştiricililiğinin çok hızlı bir şekilde gelişmesinin nedenleri arasında dilcikli aşı metodunun bu ülkede cevizlerin çoğaltılmasında başarılı bir şekilde uygulanmış olmasının önemli bir yeri vardır

Aşıya başlama zamanı anaçta öz suyu yürüme ve kabuğun canlanma zamanı olmalıdır,öz suyu akmayan anaca aşı yapılmaz

Genç çöğürlere dilcikli ve yama kalın ağaçlara ise yarma aşı yapılmalıdır.

Aşı yarasındaki sıcaklık 25 C’ den yüksek ve nem oranı sabit olmalıdır içanadolu da aşı yeri nemli bezlerle sarılıp sulanmalıdır.

Isıtma imkanı olmayan dış ortamlarda aşı yerine ısı koruyucu dolgu yapılıp etrafı siyah poşetle muhafaza edilmelidir.Gündüz alınan güneş ısısı gecede sıcaklığa yardımcı olur.

Dilcikli aşıda aşı kalemi ve anaç ayni kalınlıkta olmalıdır.Anaçtan akan juglanslı öz suyu aşı yerini bozacağı için aşı yeri macun yerine çamur ile sarılmalıdır.

Ceviz aşısı bölgedeki diğer ağaçların aşısı yapıldıktan sonra havalar ısındığında yapılırsa başarı oranı yüksek olur

ncp1963
28-06-2012, 10:52
Fidanlarımın dikimi başladı... firma görevlileri şu an dikime başladılar. sağolsun ilçe tarımda görevli ziraat mühendisi arkadaşta kontrol ediyor.

tabi bahçeye bakan arkadaşta başlarında ama ben ne yazıkki işim gereği dikim sırasında orada olmayacağım:(

arkadaştan rica ettim bol bol resimleyecek artık resimlere bakıp özlemimi gidermeye çalışacağım:)

orion1988
28-06-2012, 11:40
İnşallah tüm fidanlarınız tutar .ALLAH meyvasını toplamayı da nasip etsin.

ncp1963
28-06-2012, 17:01
İnşallah tüm fidanlarınız tutar .ALLAH meyvasını toplamayı da nasip etsin.

iyi dilekleriniz için teşekkürler

cetiner
29-06-2012, 19:20
hayırlı olsun sayın ncp1963 her şey gönlünüzce olur inşaallah resimleri en kısa sürede bekliyoruz

ncp1963
30-06-2012, 07:23
hayırlı olsun sayın ncp1963 her şey gönlünüzce olur inşaallah resimleri en kısa sürede bekliyoruz

sayın cetiner

iyi niyet dilekleriniz için teşekkürler.

ncp1963
30-06-2012, 13:13
cevizde ve bademde iç pazar olarak hala eksik var.

cetiner
03-07-2012, 06:19
bu fotoğrafları 1 temmuz 2012 de kasabamızın okulunun bahcesinde cekmistim arkadaslar gercekten güzel bir ceviz türü fakat bu ceviz hakkında pek bisey bilmiyorum bilgisi olanlar bir yorum yapabilirlermi

Teşekkürler...

ncp1963
03-07-2012, 13:23
bu fotoğrafları 1 temmuz 2012 de kasabamızın okulunun bahcesinde cekmistim arkadaslar gercekten güzel bir ceviz türü fakat bu ceviz hakkında pek bisey bilmiyorum bilgisi olanlar bir yorum yapabilirlermi

Teşekkürler...

muhteşem görünüyor demekki bizdede yandallarda harika verime sahip çeşitler var ama üzerinde bilimsell olarak çalışıp bu çeşit şudur özellikleri şunlardır diyecek kurumlara ihtiyaç var. herzaman olduğu gibi devletin tüm kurumları maaş zamanını bekleyen kişilerce işgal edilmiş olduğu için ortaya hiç bir şey çıkmıyor. ne acı

Safranlı
03-07-2012, 15:45
muhteşem görünüyor demekki bizdede yandallarda harika verime sahip çeşitler var ama üzerinde bilimsell olarak çalışıp bu çeşit şudur özellikleri şunlardır diyecek kurumlara ihtiyaç var. Herzaman olduğu gibi devletin tüm kurumları maaş zamanını bekleyen kişilerce işgal edilmiş olduğu için ortaya hiç bir şey çıkmıyor. Ne acı

ne kadar güzel ifade ettiniz
aynı cümlelere yürekten imzamı atmak istiyorum...

cetiner
03-07-2012, 18:51
Daha başka resimler vardı fakat yükleyemedim üzüm salkımı gibi birkaç salkım ceviz vardı

hüseyindeniz
03-07-2012, 18:59
sayın çetiner pek emin değilim ama pedro cinsine benziyor,saygılar.

cetiner
03-07-2012, 19:16
arkadaşlar resimleri yükleyemiyorum yardımcı olurmusunuz

ncp1963
04-07-2012, 08:13
arkadaşlar resimleri yükleyemiyorum yardımcı olurmusunuz

sayın cetiner

üstte yüklemişiniz nasıl yüklendiğini biliyorsunuz bu durumda :) zaman zaman siteden kaynaklı olabiliyor birde resmin büyüklüğünden kaynaklıda olabiliyor
microsoft office picture manager ile açın resmi üstte menüde picture ye tıklayın açılan menüden resize yi tıklayın sağtarafa yeni bir menü açılacak orada kutucuğa tıklayın web small ı seçin save veya saveas ile kaydedin oranını değiştirdiğiniz resmi yüklemeyi denin olması lazım.

eklediğiniz resimdeki cevizin cinsini sahiplerinden öğrenme şansınız varmı ????

cetiner
04-07-2012, 19:28
ceviz okulun bahçesinde muhtemelen kimin diktiği belli değil

cetiner
04-07-2012, 19:33
...

cetiner
04-07-2012, 19:37
bu da benim çapa makinem ...

ncp1963
05-07-2012, 08:45
bu da benim çapa makinem ...

sizler ikilim olarak bizden şanslısınız :) daha çok ayğış alıyor, daha erken ısınıyor, eksi dereceleriniz bizden daha düşük vs vs

makinanız güzelmiş güle güle kullanın arazi büyüklüğü ne kadardı sizin?

ama bizim cevizimiz sizinkileri döver :). aynı soğuk deniz balığının ılık deniz balığından daha lezetli olduğu gibi. sebep aslında yaşamın idamesi, soğuk suda yaşabilmek için bünyesinde daha fazla yağ tutmak zorunda kalan balıklar misali.
bizim buraların soğuna dayanabilmek için cevizler daha yağlı olmak zorunda kalıyorlar.

Safranlı
05-07-2012, 09:04
ceviz okulun bahçesinde muhtemelen kimin diktiği belli değil

bu ceviz çeşidini mutlaka türk tarımına azxandırmak gerekir
sizden ricamız tarım il müdürlüğüne bilgi vrip tespitinin yapılmasını sağlamaktır

rise_com
05-07-2012, 12:46
sn.cetiner gerçekten çok muhteşem bir görüntü. Bu türden aşı kalemi almayı biliyorsanız sizden kalem rica etsem. Mümkün mü? Bizim ağaçlarda denemek isterim. Aynı verimi verecek mi?

cetiner
05-07-2012, 21:22
sizler ikilim olarak bizden şanslısınız :) daha çok ayğış alıyor, daha erken ısınıyor, eksi dereceleriniz bizden daha düşük vs vs

makinanız güzelmiş güle güle kullanın arazi büyüklüğü ne kadardı sizin?

ama bizim cevizimiz sizinkileri döver :). aynı soğuk deniz balığının ılık deniz balığından daha lezetli olduğu gibi. sebep aslında yaşamın idamesi, soğuk suda yaşabilmek için bünyesinde daha fazla yağ tutmak zorunda kalan balıklar misali.
bizim buraların soğuna dayanabilmek için cevizler daha yağlı olmak zorunda kalıyorlar.

çapa yaptığım arazi bir dönüm deneme amaçlı paulovnia ağaçlarım var toprak biraz çorak iyi gelişmediler ceviz ağaçlarım var chandler, yalova3,şebin, bilecik,franguetta bu sene fernor aşıladım şu an gelişimi gayet iyi ayrıca bu sene 3 tane pedro diktim. Dikim yapacağım arazi beş dönüm zannediyorum tohum ekip aşılatacağım bu konuda sayın safranlının yardımını rica edeceğim ...

cetiner
05-07-2012, 21:27
bu ceviz çeşidini mutlaka türk tarımına azxandırmak gerekir
sizden ricamız tarım il müdürlüğüne bilgi vrip tespitinin yapılmasını sağlamaktır

cevizi kimin diktiğini öğrenmeye çalışacağım ceviz hakkında tarım il müdürlüğünde çalışan tanıdığım bir ziraat teknikeri var ona bilgi verip yardım isteyeceğim ilginize teşekkür ederim

cetiner
05-07-2012, 21:31
sn.cetiner gerçekten çok muhteşem bir görüntü. Bu türden aşı kalemi almayı biliyorsanız sizden kalem rica etsem. Mümkün mü? Bizim ağaçlarda denemek isterim. Aynı verimi verecek mi?

sayın rise com aşı kalemi zamanı gelince alabilirim fakat kalemi muhafazalı bir şekilde size nasıl ulaştırırım onu bilmiyorum

Safranlı
06-07-2012, 08:29
çapa yaptığım arazi bir dönüm deneme amaçlı paulovnia ağaçlarım var toprak biraz çorak iyi gelişmediler ceviz ağaçlarım var chandler, yalova3,şebin, bilecik,franguetta bu sene fernor aşıladım şu an gelişimi gayet iyi ayrıca bu sene 3 tane pedro diktim. Dikim yapacağım arazi beş dönüm zannediyorum tohum ekip aşılatacağım bu konuda sayın safranlının yardımını rica edeceğim ...

öncelikle ben uzman degilim amatörüm....
4 dönüm 70 ağaç aşılı ekilmiş yalova çeşidi bahçemiz var
ayrıca diyer bahçelerimizn tümünde kenarlaında ceviz büyütüyoruz...
aşılı ektiğimiz bahçedeki performans zayıflıgından dolayı direk tohum dikme ekolunü benimsedim...
meyveci bir aileyiz
geçmişte elma ile ile geçinen bir aile idik..
sonraları şeftali iyi para etti ona ağırlık verdik...
kısa bir süre armut öne çıktı çok büyük armut ağaçlarımız vardı....
armudun hemen bozlulup zayi olması bizim belimizi büktü..
sonraları bir bahçemize tekrar yeni çeşit şeftali ektik..
ama artık bizim enerjimiz bitmişti...
rahmetli babam tarlada gözünüz olmasın
işinize bakın tahsilinize bakın diyerek ümit görmediği bu alandan kendince bizleri uzak tutmaya çalıştı...
bu süreçte ailede hep ne yapabiliriz nasıl para kazanabiliriz diye uzun uzun tartışmalar olurdu....
tartışmalar neticesiz olunca babam bu konuları kapatın ''ne varsa fırçada var''derdi
çünkü meslegi boyacılıktı...
taaa sürgün yeri libyanın fizan şehrine kadar çalışmaya gitti...
anlattığım süreçlerden beklenen hiç alınamadı....
yani hep arayış hep ümit dünyası...
babam artık bu işlerden ruhen uzaklaşınca depremden sonra abim bir bahçeyi ceviz ekelim diye heveslendi...
babam ümidimiz kırılmasın diye yinede destek verdi...
hasta hasta fidan dikmeye geldi...
işte bu meşhur aşılı fidanlar bekleneni tam vermedi....
deneme yanılma bu günlere geldik...
dedimya bu hastalık aileden olunca bende bu yıl meşhur şeftali bahçemize kivi diktim.....
bir kısmı çelikten üretilmiş fidan bır kısmıda tohumdan kendi ürttiklerimden ektik...
tabi tohumdan ektiklerim yine ataktalar.....
kör topal bir şeyler yapıyoruz ancak tohumdan ekmek konusunda mutlak inanca sahibim....
toprak hastası olunca bir şeyler yapıyoruz işte....
şu an oldugu gibi işimizi erteleyip bir şeyler vızıldıyoruz işte...
sonumuz hayır olsun...
sayğılar

bozy
06-07-2012, 15:28
Simdiki aklim olsaydi ben de tohumdan ekip yerinde asilama yapardim ,Sayin Safranli size 100 de 100 katiliyorum hazir fidana harcadigim paraya ,zahmete degil de yerine alismak icin 3 senedir ugrasan fidanlara ,kuruyanlara, onlarin yerine dikipte tekrar kuruyanlara ,kurumasa da oleyimmi yasayimmi diye hala dusunenlere uzuluyorum ... Kuruyanlarin yerine diktigim birkac tohumun gelismelerine baktikca da pismanliktan kendimi alamiyorum...
Ustelik her diktiginiz tohumun asilamaya ihtiyac duyacagida mechul yani cok verimli bir agac olma ihtimali de var... ben kendi koyumde kendi kendine buyumus pek cok meyve agaci goruyorum verimden dallari kiriliyor..
Amma velakin yasamayinca bilinmiyor ... her profesor encok kendisi biliyor..her fidanci encok kendisi biliyor... il tarimdaki bisey diyor ilce tarimdaki baska bisey.. cok gezen de degil kendi yapan bilir...

bozy
06-07-2012, 15:44
Su anda Ceviz yetistiriciligi hakkinda 3 adet yerli kaynak var.. Bir tane de kitap halinde oldukca kapsamli bir yabanci kaynak var. Yerli kaynaklari okudugumda ne gordum biliyormusunuz...Hic...ya doktor recetesi gibi teknik terimler bilimsel bir dil katma havasi adina hava civa ... ya kismen ya tamamen yabanci kaynaktan alintilar **** direk ceviri ve de hatali ceviri... problemse ne bilyormusunuz bize californiya daki cevizi anlatiyorlar hepsi de...
Ben anadoluda hala bahcemi nasil sulamam gerektigini,nasil gubreleme yapmam gerektigini,hangi asiyi ne zaman yapmam gerektigini ,hangi cesit cevizi dikmem gerektigini bilmiyorum **** kendim deneye yanila ogreniyorum.
Ankara Beypazarinda bahce kuracagim zaman ilce tarimdakilere sormustum hangi ceviz cesidi diye, cevap" bodur ceviz" olunca eyvallah diyip ciktim bi daha da gitmedim....

Safranlı
06-07-2012, 17:45
su anda ceviz yetistiriciligi hakkinda 3 adet yerli kaynak var.. Bir tane de kitap halinde oldukca kapsamli bir yabanci kaynak var. Yerli kaynaklari okudugumda ne gordum biliyormusunuz...hic...ya doktor recetesi gibi teknik terimler bilimsel bir dil katma havasi adina hava civa ... Ya kismen ya tamamen yabanci kaynaktan alintilar **** direk ceviri ve de hatali ceviri... Problemse ne bilyormusunuz bize californiya daki cevizi anlatiyorlar hepsi de...
Ben anadoluda hala bahcemi nasil sulamam gerektigini,nasil gubreleme yapmam gerektigini,hangi asiyi ne zaman yapmam gerektigini ,hangi cesit cevizi dikmem gerektigini bilmiyorum **** kendim deneye yanila ogreniyorum.
Ankara beypazarinda bahce kuracagim zaman ilce tarimdakilere sormustum hangi ceviz cesidi diye, cevap" bodur ceviz" olunca eyvallah diyip ciktim bi daha da gitmedim....

sizlere katılmamak elde değil
acizane toprak aşk işidir
topragı sevmeyen köylüyü hakir gören insanalr bir seyler katamaz...
Ben yıllar önce trt gapta sabah bu toprağın sesi programında 2000-2001)lokman ayva hocanın önerilerini ve bu tartışmaları dınledikten sonra kesin ikna oldum...
Ne yapalım kadarimiz bu
her konuda dışarıdan hazır alıp kendimiz kandırıyoruz..
Yukarıdakı salkın ceviz mükemmel verimli ama kimse gidipte bunu tescil etmemiş....
Bu topragı sevenlere allah kolaylık versin.....

cetiner
08-07-2012, 19:29
sayın safranlı hayat hep mücadele etmek deyilmidir siz de bu mücadeleden bir şeyleri ders çıkartmışsınız tohumdan ekmek işinde size katılıyorum tek endişem fidanları dengeli büyütememek ekip çıkmaması, aşılayıp tutmaması gibi sorunlar çok olucak gibi geliyor bana daha önce bahsettiğim yalova çeşit 5-6 tane ceviz fidanım var ve 3-4 senedir kendim aşılıyarak çeşit değiştirmeye çalışıyorum hala aşı tutturamadığım bitane ağacım var eşim yeter artık kesme diyor (haklı) benzer bi olayı yeni ekeceğim bahçede yaşamak istemiyorum yine de benim için tatlı bir uğraş bütün haftanın sitresini, yorgunluğunu bahçemde atıyorum sizin gibi değerli arkadaşlarla yazışmak benim için ayrı bi güzellik teşekkür ediyorum...

cetiner
08-07-2012, 20:18
bahçem

cetiner
08-07-2012, 20:40
...

cetiner
08-07-2012, 20:42
bu da kızım

ncp1963
09-07-2012, 08:26
bu da kızım

allah sağlık, sıhhat, uzun ömürler versin

ncp1963
09-07-2012, 08:39
hafta sonu altı saatlik yolculuktan sonra bahçemdeydim fidanlar dikilmiş dikileli sekiz gün olmuştu 1300 fidandan iki tanesi biraz mutsuz görünüyordu ikinci sulamaya 20 kg şeker gübre +14,5 kg mono amaonyum phospate %61 lik+14,5 kg potasyum sülfat % 51 lik+ 2 kg mikro elemet ( bakır,bor,demir,çinko,mangan) içeren gübreleri karıştırıp fian başı 40 gr gelecek şekilde damlama ile verdim. bakalım haftaya sonuçlar ne olacak.

ncp1963
09-07-2012, 08:42

paulovnia lardan ilerleyen zamanlarda sizden rica edebilirim .. deneme amaçlı bende dikmek istiyorum

ncp1963
09-07-2012, 08:48
Su anda Ceviz yetistiriciligi hakkinda 3 adet yerli kaynak var.. Bir tane de kitap halinde oldukca kapsamli bir yabanci kaynak var. Yerli kaynaklari okudugumda ne gordum biliyormusunuz...Hic...ya doktor recetesi gibi teknik terimler bilimsel bir dil katma havasi adina hava civa ... ya kismen ya tamamen yabanci kaynaktan alintilar **** direk ceviri ve de hatali ceviri... problemse ne bilyormusunuz bize californiya daki cevizi anlatiyorlar hepsi de...
Ankara Beypazarinda bahce kuracagim zaman ilce tarimdakilere sormustum hangi ceviz cesidi diye, cevap" bodur ceviz" olunca eyvallah diyip ciktim bi daha da gitmedim....

sayın bozy
dah aöncede dediğim gibi bizde devletin tüm kurumları maaş zamanını bekleyen kişilerce işgal edildiği için hiç bir şekilde ortaya halkın kullanacağı halkın yararına olan herhangi bir şey çıkmaz. çıkmayacaktırda çünki işgalci işgal ettiği mevkii hakkında herhangi bir bilgi birikimine sahip değil. bilgi birikimine sahip bir ikitane istisna kişinin de üzerindeki ilk sınıfa girdiği için altındakinin üretmesini engeller kısır döngüdür gidiyor bakalım nereye kadar gidecek bu.

Safranlı
09-07-2012, 17:06
Keyif bahçesi kabilinden ekonomık beklentiye girmiyor iseniz kendinizi çokta strese sokmayın...
Aşı yapıcam diye mecburiyet hissetmeden keyfınize göre zevkine aşı yaparsınız
sizin yeriniz için bir kaç degişik çeşit olabilir
yalova serisi
abd serisi ve anadolu serisinden ikişer üçer adet ekilebilir....
Ceviz çok değerli meyvedir ancak albenisi ve kokusu olmaz
bahçedeki kayısı ,şeftali,kiraz vede elma armut da her bahçede olmalı....
Bu sonbaharda iyi bir fidancıdan tok gözlü oldukça kısa boylu ve tok köklü fidanlardan şimdiden araştırma yapabilirsiniz..

cetiner
09-07-2012, 18:29
allah sağlık, sıhhat, uzun ömürler versin

iyi dilekleriniz için teşekkür ederim ,ayrıca hayırlı olsun çok da güzel görünüyorlar inşaallah zaiyatsız büyütürsünüz kolaylıklar dilerim

cetiner
09-07-2012, 18:39
teşekkür ederim sn. safranlı amatör olarak aşı yapmaktan zevk alıyorum hele tuttuğunu görmek ayrı bi mutluluk benim için bu sene birkaç meyve fidanı diktim bahçeme ayrıca kendimize yetecek kadar sebze de yetiştiriyoruz doğal , zehirsiz, ema katkılı...

ncp1963
09-07-2012, 21:23
iyi dilekleriniz için teşekkür ederim ,ayrıca hayırlı olsun çok da güzel görünüyorlar inşaallah zaiyatsız büyütürsünüz kolaylıklar dilerim

inşaallah tutarlar. iyi dilekleriniz için içten teşekkürler.

cetiner
10-07-2012, 18:54
sn. ncp1963 chandler ile fernor u verim olarak kıyaslarsanız hangisi daha verimlidir fernor da yan dal verimiyle ilgili bilgi var mı

ncp1963
10-07-2012, 21:21
Menşei Fransa INRA.Bordeaux
ağaç
Mukavemet Orta.
Şekli. Yarı dik.
Dölleme türü. Yandal.
meyvelerin oluşumu. Hızlı.
Verimlilik. yüksek
Tomurcuk sonu. Geç
Erkek çiçeklenme zamanı. oldukça geç
Püskül görünmesi. oldukça yavaş
Erkek çiçek miktarı. orta
Dişi çiçeklenme zamanı. Geç
kendini dölleme. iyi
olgunluk. geç
Bacteriosis Duyarlılık. hafif etkilenme
Anthracnosis Duyarlılık. çok az etkilenme
meyve
Formu. Eliptik Oval
Ortalama ağırlık. 10 ila 12g
Kabuk kalınlığı. orta
Kabuk ayrılması. iyi
iç ceviz
Renk. çok açık
Ağırlığı 4,5 - 5,4 g
kabuk. ince
Kalite. çok iyi
iç oranı. 42-47%

fransız kaynaklarına göre ikisininde verimi aynı sadece fernor için daha erken verime yatar deniyor (iki yıl) fernor 5 yaşında tam verine geliyor chandler 7 yılda
bakteriyel hastalıklara dayanıklılık fernorda 10 üzerinden 10 diyorlar antraknoz içinde 10 üzerinden 10 uyanma nisanın son haftası deniyor ama bu yöreye göre değişkenlik gösterir

chandler için bakteriyel hastalıklara dayanıklılık 10 üzerinden 4 antraknoza dayanıklılık 10 üzerinden 6 görünüyor. uyanma nisanın ikinci haftası görünüyor buda bölgeye göre değişim gösterir

ama eminim bu uyanma tarihlerini yazarken eşit şartlarda aynı yerde denenmişlerdir bu da demek oluyorki chandler eşit şartlarda fernordan yaklaşık iki hafta önce uyanacak.

form da ikisinede sahip arkadaşlarımız mutlaka vardır. eminim bizi aydınlatmak için iki satır yazarlar

eğer sadece hastalıklara dayanıklılığı doğru ise bile sırf bu yüzden bile tercih edilebilinir. iki yılda verimde çok bir şey değişmez diye düşünüyorum biri yüzde yüz verirken diğeri en az yüzde 70 verecektir.

cetiner
11-07-2012, 20:08
bilgi için teşekkür ederim yarı dik büyümesi dönüme daha fazla fidan dikilmesi demektir ideal dikim mesafesi hakkında bilgi var mı acaba , bizim yörede chandler mayıs başı uyanıyor demekki fernor iki hafta daha geç uyanır saygılar...

ncp1963
13-07-2012, 09:48
bilgi için teşekkür ederim yarı dik büyümesi dönüme daha fazla fidan dikilmesi demektir ideal dikim mesafesi hakkında bilgi var mı acaba , bizim yörede chandler mayıs başı uyanıyor demekki fernor iki hafta daha geç uyanır saygılar...

sayın çetiner

8X4 bence en ideali, neden derseniz ilerleyen yıllarda ağaçlar tam büyüklüğe ulaşırken aralardaki ağaçlardan vaz geçince 8X8 olacak şekilde uygulama yapılıp normal bahçe düzenine geçmek mümkün.

tam büyüklüğe on yılda ulaşacağını varsayarsak aradaki beş yılda sökeceğimiz ağaçlardan verim elde etmiş oluruz. söküncede kereste veya odun olarak değerlendirme şansımız olur, veya eğer uygulanabilir ise 10 yaşındaki ağacı sert bir budama ile başka bir yere transfer edebiliriz. bunlar tamamen kişinin maddi imkanı ve zamanı ile sınırlı şeyler bildiğim kadarı ile bu sıklıkta dikilip verime yatmış bahçe henüz yok sadece yeni denemelerde bulunan bahçe sahipleri olduğunu bende formda okuyorum verim zamanı geldiğinde bu kişilerin yorumları bizim gibi bu yola çıkmış veya çıkacak kişiler için çok değerli..

kişisel egoları bir kenara bırakıp denenen herşeyi formda paylaşmak gerekli başarısız olunsa bile ben şunu şu şekilde denedim olmadı demekte çok yarar görüyorum bir başkasınında deneyip para ve zaman kaybetmesinin önüne geçmiş oluruz.

iyi yaptığımız sonuç aldığımız şeylerlede kişilere doğru olanı göstermiş oluruz.

ben şunu yaptım başarılı oldum demek yetmiyor detaylı olarak paylaşmak gerekiyor.

cetiner
17-07-2012, 21:40
arkadaşlar sekiz **** on yıllık kaplan cinsi ceviz ağacını yerden bir metre yükseklikte kestim nisan ayında pedro aşıladım yaklaşık birbuçuk metre filiz yaptı sorum şu: belirli bir yükseklikten tepesini kesip yan dal oluşumunu sağlamalımıyım yoksa bu sene geç kaldım seneye mi bırakmalıyım teşekkür ederim...

ncp1963
18-07-2012, 07:52
arkadaşlar sekiz **** on yıllık kaplan cinsi ceviz ağacını yerden bir metre yükseklikte kestim nisan ayında pedro aşıladım yaklaşık birbuçuk metre filiz yaptı sorum şu: belirli bir yükseklikten tepesini kesip yan dal oluşumunu sağlamalımıyım yoksa bu sene geç kaldım seneye mi bırakmalıyım teşekkür ederim...

bence bu yıl dokunmayın bırakın aşı yeri iyice pişkinleşsin. filizin olgunlaşması için filiz üzerindeki yan sürgünlerin uçlarını alın filiz gövdeye ve boya çalışsın tepe vurmayı seneye baharda yaparsınız.

Safranlı
18-07-2012, 08:06
arkadaşlar sekiz **** on yıllık kaplan cinsi ceviz ağacını yerden bir metre yükseklikte kestim nisan ayında pedro aşıladım yaklaşık birbuçuk metre filiz yaptı sorum şu: Belirli bir yükseklikten tepesini kesip yan dal oluşumunu sağlamalımıyım yoksa bu sene geç kaldım seneye mi bırakmalıyım teşekkür ederim...

1.5 mt çok buyuk...
özellikle rüzgarda kırılma çok oluyor
vakıyle kocaöan aşılarımı rüzgardan kaybedınce akıllandım
bu filizler çok narındır
bence 60-70 cm den kibarca kesilmelidir

ncp1963
18-07-2012, 08:25
1.5 mt çok buyuk...
özellikle rüzgarda kırılma çok oluyor
vakıyle kocaöan aşılarımı rüzgardan kaybedınce akıllandım
bu filizler çok narındır
bence 60-70 cm den kibarca kesilmelidir

Sayın safranlının tecrübesi benden elbette fazla

ama ana gövdeye sağlamca bağlanacak bir sırığa sürgünün sabitlenmesi sağlana bilinir. karar sizin uç alma herzaman yapılabilinir ama kestiğiniz noktaya mutlaka aşı macunu uygulayın sıcaklarda su kaybı çok olmasın.

Safranlı
18-07-2012, 08:40
sayın safranlının tecrübesi benden elbette fazla

ama ana gövdeye sağlamca bağlanacak bir sırığa sürgünün sabitlenmesi sağlana bilinir. Karar sizin uç alma herzaman yapılabilinir ama kestiğiniz noktaya mutlaka aşı macunu uygulayın sıcaklarda su kaybı çok olmasın.

sırıga baglama imkanı var ise güzel olur
fakat damdan düşen biri olarak sırıktanda çok sırık yedim...
Aynı şekılde sırıgı aşıyı tutsun dıye bagladık...
Dal devamlı buyuyor....
Arada bahçe sulanıyor...
Derken akşam üzeri iyi bir ruzgar başladımı...
Sırık degil fayda vermek kendı ağırlıgınıda ekleyerek tamamen filizin kırılmasını sağlıyor....
Sırıklar genelde tam derine saplanamadıgından çok rısk tasıyor...
Ben ne yapıyorum....
Gövdem sağlam ise sırıgı topraga batırıp gövdenın hemen yanına dikiyorum
sırıgı aşı yerınden alta gövdeye sıkıca baglıyorum...
Sırık hiç kıpırdayamayacak sekilde bir kaç yerden bahlıyorum....
Sırık uzun oldugundan aşı filizini de kibarca bağlıyorum....
Filiz büyüdükten sonra sürekli bağlamaya devam ediyorum.....
çok aşırı büyür ise ve bu şekilde sırık bağlamaz ise
iki karış üstten filizi egimli şekide kesiyorum...
çok kısa sürede yeni sürgünler geliyor....
Ayrıcada aşı yerlerınde yaralar çabuk kapanıyor.....

ncp1963
18-07-2012, 13:36
bu şekilde bağlanabilinirmi???

Safranlı
18-07-2012, 14:52
Sırık daha uzun olmalı

cetiner
18-07-2012, 20:33
kestiğm ağaç çatal şeklinde ve ben çatalın birini kestim 1,5 metre filiz, kesilmeyen dalların arasında dolayısıyla kırılma riski yok fakat sopa gibi tek dal benim amacım yan dal oluşturmak

mitat10
19-07-2012, 11:38
319359

mitat10
19-07-2012, 11:43
Merhaba arkadaşlar ben cıtayı ağaca iki civiyle sabitledikten sonra bağlıyorum.çok sağlam oluyor.Filizleri cıtaya bağlarken ipi (8) şeklinde bağlamakta fayda var.

cetiner
19-07-2012, 21:12
sn. ncp1963 ve sn. safranlı bir fidancı eylül başında tüplü fidan dikmemi tavsiye etti dikerken bir defa can suyu vermemi ve bir daha sulama ihtiyacı olmayacağını söyledi bu sene için chandler ve fernor karışık dikmemi tavsiye etti aralık mesafe 7*5 siz ne dersiniz...

ncp1963
19-07-2012, 21:27
sn. ncp1963 ve sn. safranlı bir fidancı eylül başında tüplü fidan dikmemi tavsiye etti dikerken bir defa can suyu vermemi ve bir daha sulama ihtiyacı olmayacağını söyledi bu sene için chandler ve fernor karışık dikmemi tavsiye etti aralık mesafe 7*5 siz ne dersiniz...

sayın çetiner

sizin oralar için çeşitlerde sorun olacağını sanmıyorum ama eylül ayında dikilecek fidanın daha yerine adapte olmadan kışa gireceğini göz önüne alırsak bence yanlış bir seçim olur.

eylülde tüplü dikip daha çok para vereceğnize birazdaha bekleyip açık kök dikim yapın daha az para ödemiş olursunuz.

anlaşılan o fidancının elinde tüplü ceviz kalmış satamamış. eğer tüplü fidan dikmekte kararlı iseniz nisan sonu mayıs başı dikin derim.. şimdiden anlaşmanızı yapın bahrda dikim yapın

Safranlı
20-07-2012, 08:39
insan üzülüyor....
bence işin özü....
her zaman uzun yolu tercih etmelidir....
bu yıl kivi bahçesi kurdum..
türkiyede kivinin merkezi yalovadır
bolca fıdan bulunur..
ancak ben yalovadan almadım.
taaa ordudan bir firmayla anlaştım
uzun yolu seçtim...
zor yolu seçim...
vede hiç sıkıntım yok
tüplü fidanlarda oran şöyle oluyor
en fazla 4 açuç toprak poşede doldurulmuş ve en az bir mt fidanı beşliyor....
hiç akıl alıyormu....
tüplü fidan asla alınmamalıdır...
bence idealinin ne oldugunu biliyorsunuz....
illla da ekecekseniz kasımın sonunda küçük doldun gövdeli gözleri şişkin iyi köklü fazla boylanmamış en fazla 60-70 cm boylu fidanlar alınız.
eylülde olmaz....
ideali kasımdan sonradır...
yaprağını döktükten sonra olmalıdır...
dostlarım her alanda bir aldanış söz konusu....
anadoluda dogal gübre çöpe gidiyor...
milyarlarda kimyasal gübrecilerin cebine gidiyor...
cevizdede olay bu .....
vatandaşta haklı her kafadan bir ses....
o zaman tek yol var...
her alanda kullanabileceginiz çok mükemmel bir formul....
nasrettin hocamız ne kadar mükemmel söylemiş...
'damdan düşeni bul'

cetiner
20-07-2012, 20:19
diyelim ki tüplü fidan aldım boyu da 1 metre seneye baharda tepe vurumu yapılıp yan dal oluştururuz doğrumudur , diyelim ki kasım sonu açık köklü diktik bahar da sn. lilium un dediği gibi iyi gelişen bir sürgünü tek dal olarak büyütüp yan dal oluşumunu bir daha ki seneye bırakırız bu da bize bir sene kaybettirir yanlışsam düzeltin lütfen...

cetiner
20-07-2012, 20:21
sn. mitat10bu cevizin cinsi nedir ayrıca bahçeniz nerdedir acaba saygılar...

mitat10
21-07-2012, 12:00
sn.cetiner 9 yaşındaki kaplan cinsi cevizlere nisan ayında chandler cinsi kalem aşı yaptık.
Yerimiz Balıkesir susurluk'ta.Şebin,bilecik,yalova çeşitlerinden oluşan 246 adet ceviz ağacımız mevcut.20 adet'te kaplan cinsi cevizleri kesip hem denemek,hemde çeşit değiştirmek için chandler aşıladık.

Çınarmunarı
21-07-2012, 14:29

Sayın Arkadaşım...
Çok sıkışmadan tüplü fidan kullanmamak lazım diye düşünüyorum.Sebebine gelince benim normal fidanlar açık köklü olarak tozlayıcılar ise tüplü dikilmişti. Ancak bu yaz normal uzunlukta fiş sürmeye başladılar. Şu an için aralarında ciddi gelişim farkı var. Ama sonra ne olur bilemem.
Ayrıca bizim bölgede açık köklü fidanı sonbaharda dikmeninin çok avantajı var. Fidan ilk yazına daha güçlü giriyor.

Safranlı
21-07-2012, 15:02
sayın arkadaşım...
çok sıkışmadan tüplü fidan kullanmamak lazım diye düşünüyorum.sebebine gelince benim normal fidanlar açık köklü olarak tozlayıcılar ise tüplü dikilmişti. Ancak bu yaz normal uzunlukta fiş sürmeye başladılar. şu an için aralarında ciddi gelişim farkı var. Ama sonra ne olur bilemem.
Ayrıca bizim bölgede açık köklü fidanı sonbaharda dikmeninin çok avantajı var. Fidan ilk yazına daha güçlü giriyor.

doğrular er geç ortay çıkarlar
birde tohumdan fidanınız olsaydı o farkıda görebilseydiniz teşke...
Tüplü fidanı düşmanınıza dahi tavsıye etmeyin...

ncp1963
25-07-2012, 08:30
doğrular er geç ortay çıkarlar
birde tohumdan fidanınız olsaydı o farkıda görebilseydiniz teşke...
Tüplü fidanı düşmanınıza dahi tavsıye etmeyin...

sayın safranlı selamlar

tüplü fidanı neden düşmanımıza tavsiye etmiyoruz neden açık köklü dikiyoruz veya neden çöğürden yetiştirmek daha iyi bunları açıklayarak bilgilerinizi deneyimlerinizi paylaşırsanız sanırım okuyacak kişiler içinde yapıcı bir açıklama olur

Safranlı
25-07-2012, 10:42
sayın safranlı selamlar

tüplü fidanı neden düşmanımıza tavsiye etmiyoruz neden açık köklü dikiyoruz veya neden çöğürden yetiştirmek daha iyi bunları açıklayarak bilgilerinizi deneyimlerinizi paylaşırsanız sanırım okuyacak kişiler içinde yapıcı bir açıklama olur

Öncelikle her işe başlangiçta verimlilik ve maliyet kontrollerini düşünmek gerekiyor...
Küçük bir bahçe gibi degerlendirilse dahi günümüz şartlarında toprak hazırlığından bahçenin korunmasına kadar ciddi maliyetler söz konusudur...
Alt yapısı hazır bir bahçe olarak başlansa bile verimlilik açısından sulama sistemi ve gübreleme periyodunun belirlenmesi gerekiyor...
Her bir kalem arazinin durumuna göre oldukça büyük maliyetler getirebiliyor
Suyu olan enerjisi hazır arazide kısmen rahat davranılabilsede bahçeler her gün işçilik istemektedir...
Baharda 15 gün ugranmayan bahçede çok şeyler değişebilmektedir...
Özellikle meyvecilik çok ciddi finalsan maliyet gerektirebilmetedir.. son derece hassastır .ihmale gelmez...
İlk yatırımdakİ toprak hazırlıgından sonraki aşamada fidan temini,fidan ekimi,gübrelemesi ve sulaması çok ciddi maliyettir..
bir çok arkadaşımız başlamakta isede bitirememektedir.
satış ayagındakilerin parayı koyacak yer bulamayacaksın eksenli hikayelerine kendini inandırmakta ve sonuç hüsran olmaktadır..
Dostlarım doğa bir cennetttir...
Ama aynı zamanda çok çetintir,acımasızdır,kuraktır.çogu zaman çareler tükenir,su tükenir,ve enerji tükenir.
ilk yatırım maliyetleri,işçilik maliyetleri,fidanın uzun ömürlülüğü,sulamanın ve nerjinin daha rasyonel kullanılabilme imkanı dolayısıyla tohumdan bahçeler kurulmalıdır...
çok bahçede su yetmez..
çok bahçede hiç su bulunmaz.
dostalarımız hevesle taşıma suyla yapmak isterler ama başedemezler..
masraf masraf masraf....
günümüzdeki rekabetçi ve rantabıl ekonomıde her kalem verimlik açısından ve sürdürülebilirlik açısından degerlendirilmelidir..
iyi bir fidan 15 tl dir
en iyi cevizin kg mı 15 tl dir
yani bir tohum 15/100(yaklaşık)=0.15 kuruştur.
bu tohumlar deli gibi topraga sarılırlar..
topragın derinliklerine inerler
suyu kendileri bulur....
ayakta kalmayı kendileri ögrenir...
sizden fazal bir şey beklemez...
sadece küçük bir destek yeterlidir...
daha az sularsınız
daha az işçilik yaparsınız
daha az paranız gider..
maksat para ve doga sevgisiyle benim inancım bu şekildedir...
doğanın kendi işleyişi en iyi olandır.
biz sadece doğamızın önünü açalım yeter...

bozy
25-07-2012, 13:06
Sayın Safranlı, aynen katılıyorum her söylediginize....

cetiner
26-07-2012, 21:29
Sn. ncp1963 bahçenizi görme şansı oldu mu ne durumda acaba

ncp1963
27-07-2012, 07:16
Sn. ncp1963 bahçenizi görme şansı oldu mu ne durumda acaba

sayın çetiner

hemen hemen hergün telefon ile görüşüyorum inşallah bayramda gideceğim.

ama bahçeye bakan arkadaştan aldığım bilgilere göre. yaklaşık birer karış sürgün oluştu diyor. dört tane kuruyan varmış başkada zayiat yokmuş o kadarda olsun artık elimizde yedek fidan var onları bir kenara gömmüştük, baharda tutmayanların yerine oradan takviye yapacağız.

ncp1963
30-07-2012, 08:37
arkadaşlar sanırım kapama ceviz bahçesi yapacak kişilere yol gösterir.

çünki evdeki hesap hiç bir zaman çarşıdakine uymuyor.

1: toprak hazırlığı sürüm dip kazan dekarda 60 TL hesaplamak gerek 70X60 = 4.200 TL
2: Tel çit işi mt si 13 ile 16 TL arasında değişir. ben 13 TL den yaptırmıştım
Arazi çevresi çarpı 13TL 70 dekar yer için 13X1302=16.926 TL
3: fidan çukuru açma kapama kepçe ile 150X150X150 9,5 TL ve çukurlarda kullanılacak gübreler çukur başı 3,5 TL 1400X13=18.200 TL
4: Elektrik uzaklığa bağlı olarak değişecektir. ben toplam 7.500 TL verdim
5: Kuyu metresi herşey dahil 60 TL den aşağı olmuyor pompa hariç bu fiyatta 100X60=6.000 TL
6: Damlama sulama ve pompa ben dekara 250 TL olarak bitirdim 70X250=17.500 TL
7: Fidan ben 10 TL den aldım 10X1400= 14.000 TL
8: tüm bunları yaparken ruhsat işler falan gibi işler ve işçilikte ödemek gerekiyor toplamda sanırım yaklaşık 12.000 TL de onlar için ödedim

Toplamda 70 dekar arazi için 100.000 TL ye yakın para gerekiyor ve sonrasındada bitmiyor çünki sulama yapacaksınız eğer başında değilseniz işçi tutmak zorundasınız onun maaşı + toprak tahililine göre gübreleme programı uygulayacaksınız gübreleme maliyeti+ yabancı ot mücadelesi için toprağı işlemek gerekiyor onun maliyeti. vs vs uzayıp gidiyor

kısaca internette yazıldığı gibi asla olmuyor nette bir sürü bilgi kirliliği var sanki fidanı toprakla buluşturunca tüm masraflar bitiyormuş havası yaratılmak isteniyor. asla öyle olmuyor asıl mücadele dikimden sonra başlıyor. sulayacaksınız, çapalayacaksınız, gübreleyeceksiniz, kışa girerken malçlama yapacaksınız, ilaçlama yapacaksınız, toprak işlemesi yapacaksınız.

ncp1963
30-07-2012, 09:03
cevizde sulama asla belirli bir periyodda olamaz

sulama tamamen hava koşullarına bağlı olarak yapılmalı yani: hava sıcaklığı arttıkça bitkinin ve toprağın su ihtiyacı artacak hava sıcaklığı düştükçe azalacaktır.

Ağaç dibindeki toprağı elle iki üç cm açın üç cm altta nem iyice azalmışsa suya ihtiyacı var. hala nemli ise suya ihtiyacı yok demektir buda yukardada belirttiğim gibi hava koşullarına bağlı olarak değişecektir. bu işlemi çok iyi takip ederek sulama yapmak gerek

kimi zaman 10 günde bir kimi zamanda belkide 4 günde bir sulama yapmamız gerekecektir. özellikle poyraz esintili günlerde daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Muhtefi
01-08-2012, 17:37
Öncelikle her işe başlangiçta verimlilik ve maliyet kontrollerini düşünmek gerekiyor...
Küçük bir bahçe gibi degerlendirilse dahi günümüz şartlarında toprak hazırlığından bahçenin korunmasına kadar ciddi maliyetler söz konusudur...
Alt yapısı hazır bir bahçe olarak başlansa bile verimlilik açısından sulama sistemi ve gübreleme periyodunun belirlenmesi gerekiyor...
Her bir kalem arazinin durumuna göre oldukça büyük maliyetler getirebiliyor
Suyu olan enerjisi hazır arazide kısmen rahat davranılabilsede bahçeler her gün işçilik istemektedir...
Baharda 15 gün ugranmayan bahçede çok şeyler değişebilmektedir...
Özellikle meyvecilik çok ciddi finalsan maliyet gerektirebilmetedir.. son derece hassastır .ihmale gelmez...
İlk yatırımdakİ toprak hazırlıgından sonraki aşamada fidan temini,fidan ekimi,gübrelemesi ve sulaması çok ciddi maliyettir..
bir çok arkadaşımız başlamakta isede bitirememektedir.
satış ayagındakilerin parayı koyacak yer bulamayacaksın eksenli hikayelerine kendini inandırmakta ve sonuç hüsran olmaktadır..
Dostlarım doğa bir cennetttir...
Ama aynı zamanda çok çetintir,acımasızdır,kuraktır.çogu zaman çareler tükenir,su tükenir,ve enerji tükenir.
ilk yatırım maliyetleri,işçilik maliyetleri,fidanın uzun ömürlülüğü,sulamanın ve nerjinin daha rasyonel kullanılabilme imkanı dolayısıyla tohumdan bahçeler kurulmalıdır...
çok bahçede su yetmez..
çok bahçede hiç su bulunmaz.
dostalarımız hevesle taşıma suyla yapmak isterler ama başedemezler..
masraf masraf masraf....
günümüzdeki rekabetçi ve rantabıl ekonomıde her kalem verimlik açısından ve sürdürülebilirlik açısından degerlendirilmelidir..
iyi bir fidan 15 tl dir
en iyi cevizin kg mı 15 tl dir
yani bir tohum 15/100(yaklaşık)=0.15 kuruştur.
bu tohumlar deli gibi topraga sarılırlar..
topragın derinliklerine inerler
suyu kendileri bulur....
ayakta kalmayı kendileri ögrenir...
sizden fazal bir şey beklemez...
sadece küçük bir destek yeterlidir...
daha az sularsınız
daha az işçilik yaparsınız
daha az paranız gider..
maksat para ve doga sevgisiyle benim inancım bu şekildedir...
doğanın kendi işleyişi en iyi olandır.
biz sadece doğamızın önünü açalım yeter...

Sevgili Safranli,
Bu söylediklerin beni çok cesaretlendirdi ve sanırım bir aksilik olmaz ise
ben de bu şekilde yapacağım. ama şartlara bağlı olarak tabi ki.

sadece öğrenmek istediğim tohumdan ekerken tohum seçimi nasıl yapılır?
chandler ekmek istiyorsan chandler tohumu mu ekmen gerekir mesela?

bir de tohum her zaman ekilebilir mi?
teşekkürler

Safranlı
02-08-2012, 08:19
sevgili safranli,
bu söylediklerin beni çok cesaretlendirdi ve sanırım bir aksilik olmaz ise
ben de bu şekilde yapacağım. Ama şartlara bağlı olarak tabi ki.

Sadece öğrenmek istediğim tohumdan ekerken tohum seçimi nasıl yapılır?
Chandler ekmek istiyorsan chandler tohumu mu ekmen gerekir mesela?

Bir de tohum her zaman ekilebilir mi?
Teşekkürler

yagmurlar başladıktan sonra toprak hazırlıgı tamamlandıktan sonra
güzelce çukurları hazırlarsınız ve
aralıktan sonra dikebilirsiniz
tohumları mutlaka ipinde ikiniz
gönyeleri kaçmasın

suivant
02-08-2012, 09:47
gönyeleri kaçmasın

@Safranlı, evin yanındaki eski ve az verimli ceviz ağacımızın altında geçen saydım tam on iki yavru olmuş. Kerataların en küçüğü bir karışı geçmiş. Bunları yerinden şimdi kaldırıp saksı kutu vb. bir şeye dikip seneye mi toprakla buluşturalım yoksa eylül ekim gelince söküp doğrudan dikilecekleri bir yere mi götürelim? Çöğürlerin hepsi aynı yılın değil. Bir ve iki yaşındalar. Seneye ana gölgesinde kurur giderler diye düşünüyorum. Ayrıca yerlerine seneye düşen cevizlerden başka çöğürler gelsin istiyorum.

Safranlı
02-08-2012, 10:23
@safranlı, evin yanındaki eski ve az verimli ceviz ağacımızın altında geçen saydım tam on iki yavru olmuş. Kerataların en küçüğü bir karışı geçmiş. Bunları yerinden şimdi kaldırıp saksı kutu vb. Bir şeye dikip seneye mi toprakla buluşturalım yoksa eylül ekim gelince söküp doğrudan dikilecekleri bir yere mi götürelim? çöğürlerin hepsi aynı yılın değil. Bir ve iki yaşındalar. Seneye ana gölgesinde kurur giderler diye düşünüyorum. Ayrıca yerlerine seneye düşen cevizlerden başka çöğürler gelsin istiyorum.

ne mutlu size ...
Kısmet ayagınıza gelmiş
hemen bu mevsımde göz aşısı yapınız
veya yapacak birini bulunuz
gözleri takip edip bolca su verebilirseniz fidanınız bahara hazır olur
bu mevsimde hiç bir fidan yerinden oynamaz
kurur gider
siz aşı yapın
aşı sürgün atsın...
Subat ayındada dilediğiniz yere söküp aynı gün akebilirsiniz
önceden ekeceginiz yerin çukurlarını derince hazırlayıp gübresini doldurup hazır hale getirilir...
Bu küçük fidanlarıda aynı gün söküp aktarırsınız
en son subat ayını geçirmeyiniz
yapragını döktükten sonra aralıktan sonra her zamn ekilebilir....

suivant
02-08-2012, 10:33
Cevizin 1 metre yarıçapında bu kadar çok çöğür oluşabilmesi beni de şaşırttı. Aslında ilk saydığında beş taneydi. Keçi çıkmasın diye yükselttiğimiz çalı etrafında diğerlerini de bulduk. Komşumuzda sanırım Chandler tipi bir ceviz var. Meyvesi bol ve iri. Ondan göz aldırıp yapacak gibiyim. Cevabınız için teşekkürler. Bana kalsa eylülde söküp saksıya alacaktım :)

Safranlı
02-08-2012, 12:10
Aşıyı hemen yapabilirsiniz
hiç geçiktirmeyiniz
aşıdan önce iki gün bolca sularsanız çok daha iyi olur
çevizde göz aşısı sayfasını okumanızı tavsıye ederim

cetiner
02-08-2012, 18:49
gönyeleri kaçmasın

tohumlar aralıktan sonra mı ekilir ben mi yanlış anladım ayrıca sn. safranlı mikoriza mantarı nerden bulabilirim bilginiz var mı acaba...

Safranlı
03-08-2012, 08:31
evet kasım sonu aralık ayından sonra ekilebilir
ancak ekmeden önce derince çukur bolca gübre ve iyice yumuşatılmış pamuk gibi toprak olmalıdır
uzaklıklarıda nizami ve ipte olmalıdır
yani sadece cevizi gömüp unutmak olmaz
mikorizaları ben kullanmadım bioglobal firmasından temin edilebilir.
simderma firmasında da var diye hatırlıyorum...

cetiner
04-08-2012, 20:07
teşekkür ederim sn. safranlı simderma sitesinde bulamadım fakat bioglobal da var bursa bayii ni aradım 250 gram mikoriza mantarı 120 tl

Muhtefi
04-08-2012, 21:36
mikoriza mantarını faydası nedir? yoka ticaret amaçlı mı ekim düşünüyorsunuz?
ya da toprağa bir faydası mı var?

sayın safranlı,
tohumdan ceviz ekimi konusunda başvurableceğimiz bir kaynak var mı?
ya da siz görsellerle destekleyerek burada bir başlık açabilir misiniz?
eğer zahmet olmaz ise çok faydalı olacak eminim.

saygılar

duyon
05-08-2012, 15:07

Öncelikle herkese selam. Ben siteye yeni kayıt oldum yaklaşık 1 haftadır forumdaki özellikle ceviz ile ilgili konuları okuyorum bugün de üye olup daha fazla aktif olarak aranızda bulunmak istedim.
ncp1963 bahçeniz gayet güzel olmuş umarım emeklerinizin karşılığını alırsınız ve diğer tüm ağaç dostları da...
bozy'nin alıntısına dönmeden önce ben de kısaca toprak deneyimimi paylaşmak isterim.
Her nekadar büyük şehirlerde büyümüş olsam da köyle bağlantımız olduğu için bayramlarda, tatillerde büyükleri ziyarete götürürlerdi bizi. Hikaye uzun sıkmadan özetlersem babam emekli olduktan sonra köyüne bahçe yapmaya karar verdi 50 dönüm kadar bir yer, öncesin de bir kısmında deneme yapıp hobi amaçlı olacaktı sonra tüm arazi fidan doldu :)
Toprak analizi, su tahlili derken pozitif bilimlerin ışığında kurma çabamız muhataplarımızla karşılaştıkça körelmeye başladı! Hikaye 10 yıl öncesine dayanıyor. Bizler üniversitede okuduğumuz için işin çok da içinde değiliz o kadar da meraklısı da değildim açıkçası son dönemde ilğilenmeye, okumaya, araştırmaya başladım yaşlanıyorum sanırım :)
Düşündük, araştırdık, tahlil sonuçları ziraat müh. önerisi ile ceviz bahçesi kuracağız 1300 rakımlı bir bölgede içanadolunun bozkırını meyve ağaçları ile süsleyecek, yerli halka örnek olacak, çocuklarımıza ve doğaya bizden kalan bir anı bırakacağız bu amaçla kolları sıvadık. Su problemi yoktu öncesince bugday, patates gibi ekimler yapılıyordu ama çevrede de bir bahçe, meyve kültürü yok depolama, bakım, pazarlama herkonuda akıl alacağımız fikir alışverişinde bulunacak kişi sayısı maalesef malum.
10x10 m aralıklarla ceviz dikimi planlandığı gibi yapıldı. Yavuz1, bilecik ve şebin önerdiler biz de diktik aralara da şeftali elma gibi fidanlarla dolgu yaptık. 10 yıl sonunda size şuanda herşey yolunda şukadar gelir elde ediyoruz demek isterdim ama sonuç hüsran oldu.
Arazinin büyük bölümü düzlük yaklaşık 8 da gibi 15-20 derece lik bir açılanma ile güney yamacına bakıyor. Düzlükteki fidanlar 3-4 yıl üstüste soğuk aldı çeşit yenilemesi, aşılama çözüm olmadı yaka kısmındaki fidanlar ise kendini kurtardı bir miktar. Biz de baktık elma verimi iyi oluyor düzlük araiye file sistemi ve damlama yaparak elma üretimine geçtik o da ayrı bir hikaye ...
Sonuçta 70-80 kadar mini ceviz kapama sahamıza dokunmadık orada bu sene ben de yeni türlerden gözleme amaçlı fidanlar diktim popüler olan ithal çeşitler pedro, midland, fernor, franquette, fernette, kaman1, ve gültekin1 gibi yerli çeşitlerle birlikte bakalım deneme sürecimiz devam etmekte...
bozy nickli üyenin mesajı da çok hoşuma gitti. Biz California çeşitleri ile başlamadık ama başladığımız çeşitlerin bile adına düzgün olduğunu bile bilemedik öyle ki grany smith diye ziraatten verilen fidanlarda amasya dan goldena bir sürü çeşitle karşılaştık. Artık devletten alış veriş yapmıyoruz :)
Ncp1963' ün verdiği karşılaştırmalı tabloyu incelersek fernor'un chandlerın sıkletinde olmadığını kaba tarifle bir ağır sıklet boksörü olduğunu gösteriyor. Ama sanırım bir fransız sitesi sonuç olarak. Bizim bilimsel literatürümüz diğer birçok bilimdalı gibi ABD kökenli olduğu için akademik kariyerli hocalarımız da o bilgileri bize aktarma görevi görüyor. Yanki kendi cevizini Fransız kendi cevizini övüyor, yerli literatürde kendi selekte ettiğimiz türlerimizin uzun dönem verileri ile şahsen ayrıntılı bir şekilde karşılaşamadım. Yabancı literatürü orjinalinden okuyabilmek bir avantaj ama kendi üreticimizin çoğunun buna şansı yok maalesef.
Bilgi kirliliğini forum üzerinden paylaşarak azaltmak bence de güzel bir seçim deneyimler paylaşıldıkça artar.
Aşılı mı, çöğür mü, ithal mi yerli mi , rakıma göre içini doldurur mu, yan dal verimi, mesafe, çoğu bilgi yaşadıkça deneyimlendikçe artacak ama kendi bölgemizde, kendi koşullarımızda en iyisini bulmaya çalışacağız. Ben de bu yolda birkaç adımla başladım...
Uzun bir yazı oldu umarım sıkmadan özetleyebilmişimdir. Herkese iyi günler, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dileğimle. Saygılar.

cetiner
05-08-2012, 19:06
sn. duyon hoş geldiniz

ncp1963
06-08-2012, 07:54
Öncelikle herkese selam. Ben siteye yeni kayıt oldum yaklaşık 1 haftadır forumdaki özellikle ceviz ile ilgili konuları okuyorum bugün de üye olup daha fazla aktif olarak aranızda bulunmak istedim.
ncp1963 bahçeniz gayet güzel olmuş umarım emeklerinizin karşılığını alırsınız ve diğer tüm ağaç dostları da...
bozy'nin alıntısına dönmeden önce ben de kısaca toprak deneyimimi paylaşmak isterim.
Her nekadar büyük şehirlerde büyümüş olsam da köyle bağlantımız olduğu için bayramlarda, tatillerde büyükleri ziyarete götürürlerdi bizi. Hikaye uzun sıkmadan özetlersem babam emekli olduktan sonra köyüne bahçe yapmaya karar verdi 50 dönüm kadar bir yer, öncesin de bir kısmında deneme yapıp hobi amaçlı olacaktı sonra tüm arazi fidan doldu :)
Toprak analizi, su tahlili derken pozitif bilimlerin ışığında kurma çabamız muhataplarımızla karşılaştıkça körelmeye başladı! Hikaye 10 yıl öncesine dayanıyor. Bizler üniversitede okuduğumuz için işin çok da içinde değiliz o kadar da meraklısı da değildim açıkçası son dönemde ilğilenmeye, okumaya, araştırmaya başladım yaşlanıyorum sanırım :)
Düşündük, araştırdık, tahlil sonuçları ziraat müh. önerisi ile ceviz bahçesi kuracağız 1300 rakımlı bir bölgede içanadolunun bozkırını meyve ağaçları ile süsleyecek, yerli halka örnek olacak, çocuklarımıza ve doğaya bizden kalan bir anı bırakacağız bu amaçla kolları sıvadık. Su problemi yoktu öncesince bugday, patates gibi ekimler yapılıyordu ama çevrede de bir bahçe, meyve kültürü yok depolama, bakım, pazarlama herkonuda akıl alacağımız fikir alışverişinde bulunacak kişi sayısı maalesef malum.
10x10 m aralıklarla ceviz dikimi planlandığı gibi yapıldı. Yavuz1, bilecik ve şebin önerdiler biz de diktik aralara da şeftali elma gibi fidanlarla dolgu yaptık. 10 yıl sonunda size şuanda herşey yolunda şukadar gelir elde ediyoruz demek isterdim ama sonuç hüsran oldu.
Arazinin büyük bölümü düzlük yaklaşık 8 da gibi 15-20 derece lik bir açılanma ile güney yamacına bakıyor. Düzlükteki fidanlar 3-4 yıl üstüste soğuk aldı çeşit yenilemesi, aşılama çözüm olmadı yaka kısmındaki fidanlar ise kendini kurtardı bir miktar. Biz de baktık elma verimi iyi oluyor düzlük araiye file sistemi ve damlama yaparak elma üretimine geçtik o da ayrı bir hikaye ...
Sonuçta 70-80 kadar mini ceviz kapama sahamıza dokunmadık orada bu sene ben de yeni türlerden gözleme amaçlı fidanlar diktim popüler olan ithal çeşitler pedro, midland, fernor, franquette, fernette, kaman1, ve gültekin1 gibi yerli çeşitlerle birlikte bakalım deneme sürecimiz devam etmekte...
bozy nickli üyenin mesajı da çok hoşuma gitti. Biz California çeşitleri ile başlamadık ama başladığımız çeşitlerin bile adına düzgün olduğunu bile bilemedik öyle ki grany smith diye ziraatten verilen fidanlarda amasya dan goldena bir sürü çeşitle karşılaştık. Artık devletten alış veriş yapmıyoruz :)
Ncp1963' ün verdiği karşılaştırmalı tabloyu incelersek fernor'un chandlerın sıkletinde olmadığını kaba tarifle bir ağır sıklet boksörü olduğunu gösteriyor. Ama sanırım bir fransız sitesi sonuç olarak. Bizim bilimsel literatürümüz diğer birçok bilimdalı gibi ABD kökenli olduğu için akademik kariyerli hocalarımız da o bilgileri bize aktarma görevi görüyor. Yanki kendi cevizini Fransız kendi cevizini övüyor, yerli literatürde kendi selekte ettiğimiz türlerimizin uzun dönem verileri ile şahsen ayrıntılı bir şekilde karşılaşamadım. Yabancı literatürü orjinalinden okuyabilmek bir avantaj ama kendi üreticimizin çoğunun buna şansı yok maalesef.
Bilgi kirliliğini forum üzerinden paylaşarak azaltmak bence de güzel bir seçim deneyimler paylaşıldıkça artar.
Aşılı mı, çöğür mü, ithal mi yerli mi , rakıma göre içini doldurur mu, yan dal verimi, mesafe, çoğu bilgi yaşadıkça deneyimlendikçe artacak ama kendi bölgemizde, kendi koşullarımızda en iyisini bulmaya çalışacağız. Ben de bu yolda birkaç adımla başladım...
Uzun bir yazı oldu umarım sıkmadan özetleyebilmişimdir. Herkese iyi günler, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dileğimle. Saygılar.

Merhaba sayın duyon

anladığım kadarı ile sizin başınız sonbahar erken ve kış donları ile dertte.

sonbahar erken donlarından korunmak için ağustosun son haftası sulamayı mutlaka kesin (ikinci haftasıda olur.)

kış donlarından korunmak için ağaçlarınızı yüksekten taçlandırın ilk yıl fidanlarınızı plastik boya ile boyayabilirsiniz.

dikim işini sırta yapın zeminde kalarak donacak sular ağaç gövdesine zarar veremez. kışın ağaç iz düşümüne hayvan gübresi serin .

soğuk havanın aynı su gibi yer yüzünden akarak gideceğini gözünüzde canlandırın durup birikeceği yerleri belirleyin o bölgelerde soğuk zararı daha çok olacaktır.

bahçe yüzeyinde su birikerek donarsa köklere zarar verecektir toprak işlemenizi buna göre yapın (sırta dikim burada önem kazanıyor) iç anadolunun kışı diğer bölgelerin kışına benzemez :) serttir.

aşılımı çöğürmü konusu iç anadoluda bence aşılı nedenini önceki yazılarımda yazmıştım aşının tutması için minimum ısının 20 derece olması gerekli ağustos ayında gece ısısının 17 derecelere düştüğünü unutmamamız gerekli.

ayrıca iyi niyet dilekleriniz içinde sonsuz teşekkürler.

inşallah sizde başarılı olursunuz.

Safranlı
06-08-2012, 09:16
mikoriza mantarını faydası nedir? Yoka ticaret amaçlı mı ekim düşünüyorsunuz?
Ya da toprağa bir faydası mı var?

Sayın safranlı,
tohumdan ceviz ekimi konusunda başvurableceğimiz bir kaynak var mı?
Ya da siz görsellerle destekleyerek burada bir başlık açabilir misiniz?
Eğer zahmet olmaz ise çok faydalı olacak eminim.

Saygılar

teşke olsa...
Benim bildiğim yılar önce trt gapta cevizin aşılı mı yoksa tohumdanmı ekilmesi konusunda ki tartışmlardan başlıyor
lokman hoca (rahmetli oldu)bu konuları çok teferruatlı anlatırdı
o dönemde 250 dönüm aşıdan bahçe kuran bir mühendisin bahçesi anlatılırıdı
tam bilmiyorum ama çorum olabilir
sulama ve bakım maliyetleri avantajının yanında anadolunun iklimine uyum avantajı anlatılıdı...
Yıl 2001.....
O aşamadan sonra bizim 2000 yılında ektiğimiz aşılı cevizlerin cılızlıgı damdan düşen olarak beni bu kanaate ulaştırdı...

ulukislali
06-08-2012, 21:16
Sayın Duyon,

Deneyimlerinizi paylaştığınız için şahsen teşekkür ederim çünkü sizin tecrübeleriniz üzerinden yürüyen tartışma benim için aydınlatıcı oluyor. Bunun nedeni de bende benzer bir rakımda ve İç Anadolu iklimi içinde bir araziye dikimleri gerçekleştireceğim. Benimde arazim 1300 den 1320ye doğru güneydoğu yönüne doğru yükselen bir eğime sahip. Cins olarak Fernor'u tercih ettim. Eğer bir aksilik olmaz ise Ekim ayı başında dikimleri gerçekleştirme niyetindeyim. Paylaşımlarınızı ve diğer üyelerin sizin tecrübeleriniz üzerinden yaptıkları katkıları merakla takip etmekteyim. teşekkürler.

duyon
07-08-2012, 02:08
Sayın cetiner,ncp1963, ulukışlalı hoşbulduk iyi niyetleriniz için teşekkür ederim.
Ncp1963 haklısınız temel hatamız ilk başlarda salma sulama yapmamızdı diye düşünüyorum . Sırta dikilen fidanların kendini kurtarması, düzlüktekilerin de soğukla başedememesi bir nevi soğuk akımın o bölgeye çökmesiyle ilgili olabilir.
10-12 yaşında olan ağaçlarımızın gelişimi fena değil aslında Yavuz çeşidinin albenisi aralarında güzel olanı Şebin ve Bilecik de lezzet açısından güzeller. Ama ticari olarak henüz bir getirileri yok tadımlık :)
Sayın ulukışlalı Fernor seçiminiz ben ce de mantıklı ncp1963 de bahsetmiş daha öncesinde karasal iklime uyumu ve verim açısından Chandlerla paralellik göstermesi avantajlı olur diye düşünüyorum.
Bizde 3 yıllık Pedro fidanları da var deneme sürecine dahil ettiğimiz rakım olarak düşünüldüğünde şuan için gelişmelerinde herhangi bir sorun yok. Ama ben de Chandler için bizim coğrafyada gelişimi konusunda şüpheciyim açıkçası.
Bozkır arazmiz ilk başladığımız gibi değil haliyle yıllar içinde küçük bir ekosistem oluşturdular. Şuanda bahçede çalışması zaman geçirmesi daha bir keyifli hale geldi. Ticari kaygılarla ceviz üretimi işine girmek isteyeceklere nacizene önerim çok hayalperest olmamaları olabilir. Bazı yerlerde gördüğüm sözde fizibilite raporlarına göre 5 yılda 10 yılda gibi hesaplayıp işe atılmasınlar. Ceviz kısa vadede bir yatırım değil.
Özellikle ek geliri olmayan, toprakla geçimini sağlayanların Allah yardımcısı olsun ...
Şu anda bahsettiğim gibi bodur elma üretimimiz birincil durumda onda da öncelikle tüm sistem kurulup (tele askı, file, damlama) en son fidan dikme işine girmek gerekiyor.
Bundan sonra ne yapmayı planlıyorum kısmında da şunu denemek istiyorum 8 dönümde halen devam eden 10x10 luk cevizlerin sıra arasını bozmadan ağaç aralarına 10x5 olacak şekilde ithal cinslerden dikip aynı zamanda yanına da 5'er adet tohumdan diktiğim fidanların gelişimine bakmayı düşünüyorum. Ncp1963'ün dediği gibi belki aşıların tutması için yeterli koşulları sağlayamayabiliriz diye iki opsiyonu da devrede tutarak gelişimi hangisi iyi olursa diğerini iptal etme seçeneğimiz olabilir. Tohumları da daha öncesinde beğendiğimiz bahçemizdeki cinslerden ekip üzerine yine yerli cinslerin aşılaması şeklinde olacak.
Önerilerinizi ve yorumlarınızı da merak ediyorum görüşmek üzere...

Muhtefi
07-08-2012, 03:01
sayın duyon,
siz yolun büyük kısmını almışsınız. Allah kolalık versin, bol ürün nasip etsin inşallah.

tohumdan ekme tecrbelerinizi duymak isterim. ben de yerli tohumdan ekip
çöğürleri chandler ile aşılamayı düşünüyorum. sonrasında organik yetiştirmek istiyorum.
kimyasal kullanmadan.

Ncp1963' ün verdiği karşılaştırmalı tabloyu incelersek fernor'un chandlerın sıkletinde olmadığını kaba tarifle bir ağır sıklet boksörü olduğunu gösteriyor.
bu konuya biraz açıklık getirirsen sevinirim ayrıca

ncp1963
07-08-2012, 09:22
Bizde 3 yıllık Pedro fidanları da var deneme sürecine dahil ettiğimiz rakım olarak düşünüldüğünde şuan için gelişmelerinde herhangi bir sorun yok. Ama ben de Chandler için bizim coğrafyada gelişimi konusunda şüpheciyim açıkçası.
Bozkır arazmiz ilk başladığımız gibi değil haliyle yıllar içinde küçük bir ekosistem oluşturdular. Şuanda bahçede çalışması zaman geçirmesi daha bir keyifli hale geldi. Ticari kaygılarla ceviz üretimi işine girmek isteyeceklere nacizene önerim çok hayalperest olmamaları olabilir. Bazı yerlerde gördüğüm sözde fizibilite raporlarına göre 5 yılda 10 yılda gibi hesaplayıp işe atılmasınlar. Ceviz kısa vadede bir yatırım değil.
Özellikle ek geliri olmayan, toprakla geçimini sağlayanların Allah yardımcısı olsun ...
Şu anda bahsettiğim gibi bodur elma üretimimiz birincil durumda onda da öncelikle tüm sistem kurulup (tele askı, file, damlama) en son fidan dikme işine girmek gerekiyor.
Bundan sonra ne yapmayı planlıyorum kısmında da şunu denemek istiyorum 8 dönümde halen devam eden 10x10 luk cevizlerin sıra arasını bozmadan ağaç aralarına 10x5 olacak şekilde ithal cinslerden dikip aynı zamanda yanına da 5'er adet tohumdan diktiğim fidanların gelişimine bakmayı düşünüyorum. Ncp1963'ün dediği gibi belki aşıların tutması için yeterli koşulları sağlayamayabiliriz diye iki opsiyonu da devrede tutarak gelişimi hangisi iyi olursa diğerini iptal etme seçeneğimiz olabilir. Tohumları da daha öncesinde beğendiğimiz bahçemizdeki cinslerden ekip üzerine yine yerli cinslerin aşılaması şeklinde olacak.
Önerilerinizi ve yorumlarınızı da merak ediyorum görüşmek üzere...

selamlar sayın duyon

bir kaçtane çöğürden dikimle baş etmek zor olmayacaktır. benim bahsettiğim zorluk binli rakamlar :) rakam büyüdükçe aşı tutma oranıda iklim şartlarından dolayı düşünce gerisini siz hesap edin.

sayın safranlınında ısrarla savunduğu gibi çöğürden dikilen ağacın gelişimi mutlaka aşılıyıya göre daha üstün olacaktır.

bunun sebebi bazen bakımla ilgili ihmallerimizi tolere edebilme yeteneğidir. kazık kökü olması gerektiği gibi olduğu için sulama, gübreleme ihmalinde aşılı hemen strese girerken çöğürden ekilen sarsılmayacaktır. toprağın daha derinlerinden kendini besleme şansına sahip olacaktır.

Aşılıda durum böyle değil hiç bir şeyini ihmal etmeden periyodik olarak bakım gerektirecektir. bu da ek maliyet ve iş gücü gerektirecektir.

kısaca aşılı nazlı gelin, çöğürden ekilen yağız oğlan :)

Safranlı
07-08-2012, 14:29
selamlar sayın duyon

bir kaçtane çöğürden dikimle baş etmek zor olmayacaktır. Benim bahsettiğim zorluk binli rakamlar :) rakam büyüdükçe aşı tutma oranıda iklim şartlarından dolayı düşünce gerisini siz hesap edin.

Sayın safranlınında ısrarla savunduğu gibi çöğürden dikilen ağacın gelişimi mutlaka aşılıyıya göre daha üstün olacaktır.

Bunun sebebi bazen bakımla ilgili ihmallerimizi tolere edebilme yeteneğidir. Kazık kökü olması gerektiği gibi olduğu için sulama, gübreleme ihmalinde aşılı hemen strese girerken çöğürden ekilen sarsılmayacaktır. Toprağın daha derinlerinden kendini besleme şansına sahip olacaktır.

Aşılıda durum böyle değil hiç bir şeyini ihmal etmeden periyodik olarak bakım gerektirecektir. Bu da ek maliyet ve iş gücü gerektirecektir.

Kısaca aşılı nazlı gelin, çöğürden ekilen yağız oğlan :)

ağzınıza sağlık.....

bozy
07-08-2012, 15:43
Sayin duyon ,pedro nun oldugu yerde chandler da olur bence .... en azindan benim bahcemde oluyor simdilik gelisme acisindan pedrolar daha iyi diyebilirim zaten cins ozelligi olarak ta pedro daha hizli bir gelisim gosteriyor ve cok daha fazla budama istiyor ...pedro nun meyvesi daha kucuk oluyor...
Illce tarimdan elma diye alinip ta armut cikan fidanlar bile var siz yine sanslisiniz...ancak sebin ve bilecik ismine dogru olsalar cok verimli cesitler aslinda kim bilir cinsi nedir...
Bu sene sebin bilecik ve kaman da antraknoz cok siddetli ama chandlerlarim iyi ...bakim ayni bakim .... mukayese icin soyluyorum....
gecen senelerde sulamayi eylulun ortasina kadar uzttim ve gec azotlu gubreleme yapmistim soguk zararim cok oldu busene agustosun ortasindan sonra sulama yok...azotlu gubrelemeyide nisanda yaptim bakacagiz....bence ceviz agaci az sulamadan ziyade asiri sulamadan daha cok zarar goruyor .....

bilbara
07-08-2012, 17:06
Ankara da ceviz bahçesi kurmak istiyorum. Henüz arazi de tesis etmedim gerçi. Önce devletten kiralamayı düşündüm ancak projesi ,uğraşması sanırım satın almak daha uygun olacak. yahlaşık 40-50 da bir arazi alarak bu işe başlamayı düşünüyorum. Siz değerli arkadaşların tecrübelerinden faydalanmak isterim. Arazi seçimi, fidan tür çeşidi.

Genel olarak ilk maliyetler da başına 1000-1200 tl gibi araştırmalarıma göre. Hafta sonları gidebileceğim bir yerde arazi bulursam acaba bie eleman tutmadan çözebilir miyim?
ayrıca yıllık damlama sulama ve ilaçlama maliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

İlginize teşekkür ederim .

duyon
07-08-2012, 18:02
[/URL]
http://g1208.hizliresim.com/10/7/blrzk.png ([url=http://bit.ly/c25MCx]http://g1208.hizliresim.com/10/7/blsdq.png)
http://g1208.hizliresim.com/10/7/bls0l.png (http://bit.ly/c25MCx)
Sayın muhtefi biraz açıklık getirmeye çalışayım ; Ncp1963 'ün paylaştığı tablo buydu
Tomurcuklanma ile başlayalım tabloya
Nisanın ilk haftası Chandler
Nisan 3. haftada Fernor görülüyor.
May April March diye inen sütun var ya ondan sonraki sütunlar ;

İlk sütun soldan başlayanlarda bakteriyel hastalık direnci
ikincisi antrakoza direnç
meyve kalitesi
meyve şekli
meyve verim yılı
ve son sütun verime oturma yılı olarak gösteriliyor 10 üzerinden ne kadar boyalı ise o kadar fazla demek
Genel not olarak Chandler 6 puan Fernor 8 puan ve kazanan Fernor

Sayin duyon ,pedro nun oldugu yerde chandler da olur bence .... en azindan benim bahcemde oluyor simdilik gelisme acisindan pedrolar daha iyi diyebilirim zaten cins ozelligi olarak ta pedro daha hizli bir gelisim gosteriyor ve cok daha fazla budama istiyor ...pedro nun meyvesi daha kucuk oluyor...
Illce tarimdan elma diye alinip ta armut cikan fidanlar bile var siz yine sanslisiniz...ancak sebin ve bilecik ismine dogru olsalar cok verimli cesitler aslinda kim bilir cinsi nedir...
Bu sene sebin bilecik ve kaman da antraknoz cok siddetli ama chandlerlarim iyi ...bakim ayni bakim .... mukayese icin soyluyorum....
gecen senelerde sulamayi eylulun ortasina kadar uzttim ve gec azotlu gubreleme yapmistim soguk zararim cok oldu busene agustosun ortasindan sonra sulama yok...azotlu gubrelemeyide nisanda yaptim bakacagiz....bence ceviz agaci az sulamadan ziyade asiri sulamadan daha cok zarar goruyor .....

Evet sayın bozy Yavuzlar kendini belli ediyor ama Şebin ve Bilecik konusunda haklısınız onlarda da tam bir istikrar yok 2'li 3 'lü meyve veren Bilecik olduğuna kanaaat getirdiğim daha verimli ağaçların yanında 5 metre boya ulaşıp halen meyve vermeyen ağaçlar da var :) İl tarım saolsun !
Sulama konusunda da önerilerinize uyacağım. Umduğumuz gibi gelişim göremediğimiz için biraz ihmal ettik aslında cevizleri ceviz şubesine ben bakmaya gönüllüyüm :) Bahçede arılar falan da var bu tatilde onlarla bile tek tek ilgilendim inanılmaz mutluluk verici bir olay toprakla ve doğayla ilgilendikçe mutlu oluyor insan.
Chandler da deneme planı kafamda ama fidanları alırken Chandlerdan kalmamıştı o yüzden deneme dikimine dahil edemedim ama en kısa zamanda kaman5 ve onu da dikmeye niyetim var. Kim bilir bakımını ve üretimini biraz daha geliştirebilirsem ceviz işinin çevre çitleri biraz daha uzaktan dolandırırım :)
Sayın muhtefi 1- 2 yıllık çöğürler de var ama ceviz aşılama konusunda kimseyi bulamadığımız için bir girişim olmadı henüz, bu ay gibi gidebilirsem yanlarına göz aşısı denemek istiyorum bakalım zaman ne gösterir.

Peki budama konusunda ne önerirsiniz ilkbahar başını mı beklemeli kış başında yapmanın bir faydası olur mu...

idris şenol
07-08-2012, 22:38
http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/21025.htm
sayın ncp1963 zor bir işe girişmişiniz ALLAH yardımcınız olsun
zor dedim zorluğu işin başında olmamktan zor,bu tür işler emekli olanların işi bilmiyorum siz ne ölçüde bahçenin başında duracaksız?
bizimde yaklışık 3 dönüm kapama ceviz bahçemiz var 40 civizimiz var işlerimden dolayı uğraşmak zor oluyor sağ olsun tanıdıklarım yardımcı olmaktan öte bişeyler yapamıyorlar
ceviz bahçesi yapıcak arkadaşar önce su ve elektirik işini hallatsinler
köye fazla uzak olmasın
ağaçların ara mesafesi çok önemli çit ekimi tavsiye ederim ,aralarda taraktör rahatlıkla dolaşabilsin bir kaç yıl sonra dallar araları kapatığı zaman kulaklarımı cınlatırsınız:))
yabani ot resmen kabus ,,,suyu fazla sağ sola kaçırmayın hasır gibi göl ayrıkları tarlayı istila eder
AŞILI CEVİZLER DİP SÜRGÜNLERİ İLE AŞIYI ÖLDÜRMEK İÇİN MÜCADELE VERİR (burayı büyük yazdım çok önmeli)siz siz olun aşının altında çıkan sürgün(piçleri )sürekli takp edin ve derhal kesin
fidanı alt dallarını sürekli kesip ceviz fidanını yükseye kaldırmaya çalışın ,çalışınki cevizin altına girmek kolay olsun
civizi budamaktan korkmayın ACIMAYIN sonra acıncak hale düşmeyin:))
sert uslup kullandım kusuruma bakmayın mücadele ettiğim anları yaşar gibi oldum:))
son olarak
iyki ceviz ekmişim ,sulama bitince cevizlerin karşısına geçip keyif çayını içmek bana sonsuz bir keyf veriyor
kalın sağlıcakla

bozy
07-08-2012, 23:20
Sayın duyon bence aşılama işini kendiniz yapın ben ufak ufak başladım...İnternette yeteri kadar bilgi var bu konuda forumda da özellikle lilium un paylaşımları var sagolsun... kaybınız ne olacakki sonucta bence hazır çögurlerınızde deneyıp bakın... ben fernoru yenı dıktım deneme asamasındayım ancak chandlerı mutlaka deneyın bizim yerli çeşitlerle arasında daglar kadar fark var ...
Sayın bilbara bence once yakınlarınızda 40-50 dekar bir arazıye gidip etrafını bır dolasın ve kendınız karar verin ....

bozy
07-08-2012, 23:30
budama konusunda bı yabancı yayında mart ayında yapılan budamanın subat ya da daha once yapılan budamalardan daha cok goz surdurdugunu yanı daha verımlı oldugunu okumustum... bizler budamayı sadece bahar budaması olarak goruyoruz aslında duruma gore agacın yapısına gore her daım mudahaleler yapılmalı bence aslında yaz budaması da cok onemlı bısey tamamen amacları farklı...

ncp1963
08-08-2012, 08:58
sayın idris şenol selamlar

http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/21025.htm
sayın ncp1963 zor bir işe girişmişiniz ALLAH yardımcınız olsun
zor dedim zorluğu işin başında olmamktan zor,bu tür işler emekli olanların işi bilmiyorum siz ne ölçüde bahçenin başında duracaksız?

Allah nasip ederse gelecek bahardan itibaren bahçemde olacağım

bizimde yaklışık 3 dönüm kapama ceviz bahçemiz var 40 civizimiz var

cevizleriniz kaç yaşında çeşitleri neler verim durumları nasıl??

işlerimden dolayı uğraşmak zor oluyor sağ olsun tanıdıklarım yardımcı olmaktan öte bişeyler yapamıyorlar
ceviz bahçesi yapıcak arkadaşar önce su ve elektirik işini hallatsinler
köye fazla uzak olmasın
ağaçların ara mesafesi çok önemli çit ekimi tavsiye ederim ,aralarda taraktör rahatlıkla dolaşabilsin bir kaç yıl sonra dallar araları kapatığı zaman kulaklarımı cınlatırsınız:))
yabani ot resmen kabus ,,,suyu fazla sağ sola kaçırmayın hasır gibi göl ayrıkları tarlayı istila eder

Ayrıkla en güzel mücadele kışı sert geçen yerlerde geçerli kaz ayağı ile sonbaharda sürüm yapıp ayrığı üste çıkarırsanız donarak ölüyorlar

AŞILI CEVİZLER DİP SÜRGÜNLERİ İLE AŞIYI ÖLDÜRMEK İÇİN MÜCADELE VERİR (burayı büyük yazdım çok önmeli)siz siz olun aşının altında çıkan sürgün(piçleri )sürekli takp edin ve derhal kesin

Bunda sonuna kadar haklısınız aynen dediğinizi uyguluyoruz işin enteresan kısmı alttan gelenler aşılı kısımdan daha kuvetli ve hızlı büyüyorlar

fidanı alt dallarını sürekli kesip ceviz fidanını yükseye kaldırmaya çalışın ,çalışınki cevizin altına girmek kolay olsun
civizi budamaktan korkmayın ACIMAYIN sonra acıncak hale düşmeyin:))
sert uslup kullandım kusuruma bakmayın mücadele ettiğim anları yaşar gibi oldum:))
son olarak
iyki ceviz ekmişim ,sulama bitince cevizlerin karşısına geçip keyif çayını içmek bana sonsuz bir keyf veriyor
kalın sağlıcakla

ncp1963
08-08-2012, 09:08
Ankara da ceviz bahçesi kurmak istiyorum. Henüz arazi de tesis etmedim gerçi. Önce devletten kiralamayı düşündüm ancak projesi ,uğraşması sanırım satın almak daha uygun olacak. yahlaşık 40-50 da bir arazi alarak bu işe başlamayı düşünüyorum. Siz değerli arkadaşların tecrübelerinden faydalanmak isterim. Arazi seçimi, fidan tür çeşidi.

Arazi vadi tabanı olmasın güneye baksın ama mutlaka önce toprak tahlilini yaptırın.

fidan seçimi tamamen size kalmış şu anda iç anadoluda yabancı çeşitlerle kurulup verime yatmış bahçe yok gibi varsada ben bilmiyorum. ben fernor ve fernette diktim

Genel olarak ilk maliyetler da başına 1000-1200 tl gibi araştırmalarıma göre. Hafta sonları gidebileceğim bir yerde arazi bulursam acaba bie eleman tutmadan çözebilir miyim?

sadece hafta sonları yeterli olamaya bilir birinin içerde sürekli gezip bakması lazım dipten sürenler alınacak sulama sonrası yüzeyde oluşacak kaymak tabakası kırılacak rüzgardan sallanan varsa sabitlenecek vs. vs.

ayrıca yıllık damlama sulama ve ilaçlama maliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

iç anadoluda sulama için ödeyeceğiniz elektrik parası yaklaşık 500 tl yıl olur gübre ve ilaç masrafınızda 2000 tl yıl gibi olur bu rakamlar artar eksilmez.

İlginize teşekkür ederim .

bol şanslar

bilbara
08-08-2012, 12:46
Sayın ncp1963 ilginize çok teşekkür ederim. Babamın kalecikte küçük bir arazisi var. Mart gibi gider kasım gibi de ankara'ya döner. Araziyi oradan bulabilirsem hafta içlerinde ara sırada gözkulak olabilir.

Ankarada bir kitabevim var. Yıllık yaklaşık olarak 10 bin tl bakım için ayırabilirim. Beş yıl sonra da keni kendine bakar umudundayım.

Ellerinizden öper 5 yaşında bir oğlum var. Kendim de 35 yaşındayım. 10 sene sonra hem benim için bir kazanç hem de oğlumun geleceği adına bir yatırım olur düşüncesindeyim.

Bir de sormak istediğim bir konu var. Tarlayı aralık-ocak gibi alsam acaba nisan ayına dikime yetiştirebilir miyim? yoksa toprak hazırlığı daha önceden mi yapmak gerekir?

Kusura bakmayın. Biraz fazla soru oldu ama insan bilgi ve tecrübe sahibi birilerini kolayca bulamıyor.

Çok teşekkür ederim.

Safranlı
08-08-2012, 14:45
Sayın ncp1963 ilginize çok teşekkür ederim. Babamın kalecikte küçük bir arazisi var. Mart gibi gider kasım gibi de ankara'ya döner. Araziyi oradan bulabilirsem hafta içlerinde ara sırada gözkulak olabilir.

Ankarada bir kitabevim var. Yıllık yaklaşık olarak 10 bin tl bakım için ayırabilirim. Beş yıl sonra da keni kendine bakar umudundayım.

Ellerinizden öper 5 yaşında bir oğlum var. Kendim de 35 yaşındayım. 10 sene sonra hem benim için bir kazanç hem de oğlumun geleceği adına bir yatırım olur düşüncesindeyim.

Bir de sormak istediğim bir konu var. Tarlayı aralık-ocak gibi alsam acaba nisan ayına dikime yetiştirebilir miyim? yoksa toprak hazırlığı daha önceden mi yapmak gerekir?

Kusura bakmayın. Biraz fazla soru oldu ama insan bilgi ve tecrübe sahibi birilerini kolayca bulamıyor.

Çok teşekkür ederim.

alacagınız arazi temiz sulama ve toprak işleme açısından uygun ise kısa sürede yetiştirebilirsiniz...
imkanınız var ise sonbaharda başlamak uygun olur
topragı pamuk gibi yaparsınız...
ama mutlaka kendiniz gibi fidan dikmiş vede damdan düşmüş adamı bulmalısınız
ne yaparsanız yapın damdan düşeni bulun......

ncp1963
08-08-2012, 15:04
selamlar sayın bilbara

Babanız takip edebilir bu durumda, aman elektrik, yol gibi detaylara dikkat edin su sorunu için araştırma yapın bu işin olmazsa olmazı su sakın taşıma suyla halederim diye düşünmeyin

Allah bol kazançlar versin fazlası ile yeter

Allah uzun ömürler versin tüm uğraşımız onlar için zaten

imkan varsa ekinler kalktı şimdi alın aceleye getirmek zorunda kalmayın baharda yağmurdu çamurdu tarlaya girip çalışacak yeterli zaman bulamayabilirsiniz.

Hiç önemli değil bizlerde okuyarak paylaşarak öğrenmeye çalışıyoruz yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bizlere.

Çok teşekkür ederim.

Rica ederim

idris şenol
08-08-2012, 23:48
ceviz fidanlarını 2005 te dikim yaptım sanırım ARALIK ayı ,2006 desek 6 yıl oldu
dikim yapılan yer dipsiz kum tabiri caisse :))verimsiz kumlu toprak
kumlu toprağa gerekli gübreleme ve sulama işi çözüyor
ceviz çeşitleri pedro,hartley,çetlır ceviz çeşitleri
bu çeşitleri iyi bir gübre proğramı gerekli yoksa çok ceviz zayıf ve boş kalır
en büyük sıkıntım yukarı doğru deyil yanlara eğimli,küçük fidanken mücadele edin
verim süper ,,,yapraktan çok ceviz,,,köydekliler öyle diyo...:))

ncp1963
09-08-2012, 07:14
ceviz fidanlarını 2005 te dikim yaptım sanırım ARALIK ayı ,2006 desek 6 yıl oldu
en büyük sıkıntım yukarı doğru deyil yanlara eğimli,küçük fidanken mücadele edin

maşaallah

ncp1963
13-08-2012, 07:17

selamlar sayın idris şenol

ne tür ve ne miktarlarda gübreleme programı uyguluyorsunuz????

türler arasında verim farkı varmı?

meyva kalitesi arası farkı varmı??

bizlerle paylaşırsanız seviniriz..

cetiner
13-08-2012, 18:37
sn. ncp1963 sizin fidanlar ne alemde yeni foto lar yok mu paylaşırsanız memnun oluruz selamlar...

ncp1963
13-08-2012, 20:33
sn. ncp1963 sizin fidanlar ne alemde yeni foto lar yok mu paylaşırsanız memnun oluruz selamlar...

sayın çetiner

bayramda bahçede olacağım bol bol resim çeker paylaşırım bende sabırsızlıkla bekliyorum.

ncp1963
17-08-2012, 16:39
Bayramınızı En İçten Dileklerimle Kutlar,
Daha Nice Sağlıklı, Mutlu ve Huzur Dolu Bayramlar Geçirmenizi Dilerim.

ncp1963
26-08-2012, 13:24
ev bitti oturuyoruz. alt depo, üst ev. ağaçlarda geçen aydan çok bir fark yok. sulamayı durdurduk artık sulamayacağız. seneye neler olacak bekleyip göreceğiz.

bahçe çok rüzgar alıyor ve hakim rüzgar kuzey yönlerden esiyor. kuzey tarafına rüzgarı kesebilmek veya azalta bilmek için araştırma yaptım. en ucuz meyva fidanları olacak gibi görünüyor meyva beklentisi olmamak şartı ile sık dikimle badem dikeceğim sanırım.

cetiner
27-08-2012, 19:42
ev güzel görünüyo güle güle oturun bahçeden daha fazla resim beklerdik rüzgar kesmek için fiyatlarını bilmiyorum ama leylandi sordun mu

ncp1963
27-08-2012, 21:29
ev güzel görünüyo güle güle oturun bahçeden daha fazla resim beklerdik rüzgar kesmek için fiyatlarını bilmiyorum ama leylandi sordun mu

Teşekkürler sayın çetiner allah sizlere daha iyisini nasip etsin

aslında çok resim var ama görselde çok fark olmayınca yüklemedim..

leylandiye çok para istiyorlar süs bitkisi olarak satıldığı için.. ve leylandi aşırı soğuklara dayanamıyormuş..

rise_com
29-08-2012, 13:28
Rüzgarı genel olarak kesmek istiyorsanız çam türü düşünseniz. Yaz kış rüzgarı keser. Badem de cevizle aynı dönemde yapraklanacak. Yani sadece yazın rüzgarı kesecek. Kışın da rüzgarı kesmek için çam tarzı **** yaprak dökmeyen çeşit seçseniz derim.

Safranlı
29-08-2012, 14:28
Teşekkürler sayın çetiner allah sizlere daha iyisini nasip etsin

aslında çok resim var ama görselde çok fark olmayınca yüklemedim..

leylandiye çok para istiyorlar süs bitkisi olarak satıldığı için.. ve leylandi aşırı soğuklara dayanamıyormuş..

leylandinin biraz pahalı oldugu dogru
yalovada bol üretici var ama yinece süs bitkisi oldugundan pahalıdır
ben size sunu öneririm...
bildiğimiz kara selvi ekin en ucuzudur
çok arsızdır
su istemez
görevini kusursuz yapar...
orman idarelerinde bedava sayılacak rakama (2-3 tl)alabilirsiniz..

ncp1963
29-08-2012, 15:34
Rüzgarı genel olarak kesmek istiyorsanız çam türü düşünseniz. Yaz kış rüzgarı keser. Badem de cevizle aynı dönemde yapraklanacak. Yani sadece yazın rüzgarı kesecek. Kışın da rüzgarı kesmek için çam tarzı **** yaprak dökmeyen çeşit seçseniz derim.

sayın rise

kışın esintiyi durdurmak istemiyorum. nedeni esinti durursa don çukuru oluşur diye korkuyorum. yazın bir kısmını engellesem yeterli olacak bana.

esmesi aslında benim için avantaj tozlaşma sorunu kesinlikle olmayacak. hastalıklar en aza inecek vs.vs

ncp1963
29-08-2012, 15:36
leylandinin biraz pahalı oldugu dogru
yalovada bol üretici var ama yinece süs bitkisi oldugundan pahalıdır
ben size sunu öneririm...
bildiğimiz kara selvi ekin en ucuzudur
çok arsızdır
su istemez
görevini kusursuz yapar...
orman idarelerinde bedava sayılacak rakama (2-3 tl)alabilirsiniz..

sayın safranlı

tam kapatıp esintiyi durdurmak istemiyorum

yüzde elli kesebilsem yeterli benim için. esmesi hiç esmemesinden bin kere daha hayırlı

cetiner
29-08-2012, 21:13
Sönmemiş kireç ile yapılan gülleci bulamacı:

10 .tl.. su,
3 .kg. kükürt,
1,5 .kg. sönmemiş kireç:

Aynı kaba konur. 3 kg. su ilave edilir. Kireç yanmaya başlar. Biraz beklenir kirecin iyice yanması için. Üzerine 7 lt su ilave edilir ve ateşte 1, 5 saat gibi kaynatılır.

100 lt. suya 1 kg. katılır.:

Sönmüş kireç ile yapılan gülleci bulamacı;
10 .lt. su
3 .kg. kükürt.
3 .kg. sönmüş kireç.

Aynı kaba konur ve ateşte kaynatılır.

100 lt. suya 1 kg. katılır.

.................................................. ...........
Bordo Bulamacı yapışılı:

Diyelim ki %1 lik bordo bulamacı yapılacak,

Sönmemiş kireç ile yapılan bordo bulamacı:

1/2 kg. sönmemiş kireç (Ayrı teneke kapta eritilir)

Sönmüş kireç ile yapılan bordo bulamacı.

1 kg. sönmüş kireç. (ayrı plastik kapta eritilir)

80 lt. lik tanka önce (10 lt.eritilen) kireç konur. çomak ile karıştırılır.
Üzerine yavaş yavaş (10 lt. eritilmiş) göztaşı yavaş yavaş ve karıştırılarak ilave edilir.

%2, %3 lük oranlar katlanır.

Burada tersi olamaz. Göztaşına kireç ilave edilemez. Kesilir. Hiç etkisi olmaz hatta zararı bile olabilir.

Yani yer beyaz ( kireç) gök (göztaşı) mavidir.

yazı sayın Halil Önenin sayfasından alıntılanmıştır.

sayın arkadaşım gülleci bulamacı yapmayı denediniz mi **** yapıp uyguladınız mı

ncp1963
30-08-2012, 09:55
sayın arkadaşım gülleci bulamacı yapmayı denediniz mi **** yapıp uyguladınız mı

hiç yapmadım ama sanırım seneye yapacağım....

ncp1963
08-09-2012, 18:08
arkadaşlar önümüz kış

bazı tedbirler alınmalı ki fidanlarımızın soğuk havalara direncini artıralım..

yanlışım varsa lütfen düzeltin.

1: Fidan çukurlarını normal zeminden 15-20 cm yüksek yapmıştım içlerini sulama için çanak şeklinde düzenlemiştim. şimdi bu çanağı kapatıp fidan dibinde topraktan pramit oluşturacağım. su birikip donmasın diye.

2: Bu pramitlerin etrafına yanmış hayvan gübresi karıştıracağım.

3: Fidanları beyaz plastik boya ile boyamalımı?? boyamamalımı?? bu kararı veremedim

4: Bahçeye kaz ayağı çekildi kışa hazır.

5: Bordo bulamacı atılacak yapraklar dökülünce.

6:

7:

sizce eksiğim kaldımı ??

Çamtepe
08-09-2012, 19:47
Dökülen yaprakların toplanması, olası mantari hastalıkların gelecek sezonda yayılımını azaltacaktır.

Hümik Asit/Leonardit uygulaması yapabilirsiniz.

Malçlama yapabilirsiniz. Hem kökleri hem de toprakaltı canlılarını soğuktan korumaya yardımcı olacaktır.

Amcam bu sene höyükleri kapatmış olmasına rağmen karlar tam erirken eriyip, geceleyin aniden donan kar suları yüzünden 40'a yakın fidan kaybetmiş. Arazinizde özellikle karlar eridiğinde su birikmesi/göllenmesi yapabilecek alanlar varsa oralara drenaj yapmanız faydalı olabilir. Yani, o bölgelere kepçeyle derin çukurlar/kanallar açmanız fazla suları köklerden uzaklaştırmanıza kolaylaştırabilir.

bozy
08-09-2012, 22:37
Sayın ncp 1963 anladıgım kadarıyla fidanları 15 20 cm yüksege dikmişsiniz bunun faydasını cok göreceksiniz şimdiye kadarki tecrübem şu ki bir ceviz fidanını öldürmek istiyorsanız kök bölgesine suyu biriktirin ve bekletin yaz veya kış hic farketmez kuruyor... bence sadece kış için degil bundan sonra höyük acmayın yatırımınız oldukca büyük biliyorum ama mümkünse damlama sulama yapın belkide yaptınız ,yaptınız ise zaten höyüklere gerek yok artık... drenaj ceviz için en önemli şey...beyaz plastik boyanın hiç bir zararı yok faydasını henüz ben farkedemedim ama bu kış da yapacagım 1ölçek su bazlı plastik boya 1 ölçek su muhakkak iç cephe boyası olacak karıstırıp uygulanıyor ... en azından deneyin bir kaç tanesinde... yabancı sitelerden de araştırabilirsiniz "frost damage fruit trees" "white paint for frost damage" ....

ncp1963
09-09-2012, 12:52
Dökülen yaprakların toplanması, olası mantari hastalıkların gelecek sezonda yayılımını azaltacaktır.

haklısınız bunuda yapılacak işler listeme ekliyorum

Hümik Asit/Leonardit uygulaması yapabilirsiniz.

leonarditi dikim öncesi kükürtle birlikte yeteri kadar tüm araziye uyguladım. sezon içindede humik asiti damlama ile birlikte verdim

Malçlama yapabilirsiniz. Hem kökleri hem de toprakaltı canlılarını soğuktan korumaya yardımcı olacaktır.

malçlama yerine yüzeye çok yakın olacak şekilde yanmış hayvan gübresi düşünmüştüm

Amcam bu sene höyükleri kapatmış olmasına rağmen karlar tam erirken eriyip, geceleyin aniden donan kar suları yüzünden 40'a yakın fidan kaybetmiş. Arazinizde özellikle karlar eridiğinde su birikmesi/göllenmesi yapabilecek alanlar varsa oralara drenaj yapmanız faydalı olabilir. Yani, o bölgelere kepçeyle derin çukurlar/kanallar açmanız fazla suları köklerden uzaklaştırmanıza kolaylaştırabilir.

tarlam yeterince meyilli su birikecek yer yok gibi ama takip edip önlem alınacak işler listeme bunuda ekliyorum

plastik boya kullanma ile ilgili görüşlerinizi bekliyorum

bilgilendirmeleriniz için sonsuz teşekkürler

ncp1963
09-09-2012, 12:58
Sayın ncp 1963 anladıgım kadarıyla fidanları 15 20 cm yüksege dikmişsiniz bunun faydasını cok göreceksiniz şimdiye kadarki tecrübem şu ki bir ceviz fidanını öldürmek istiyorsanız kök bölgesine suyu biriktirin ve bekletin yaz veya kış hic farketmez kuruyor... bence sadece kış için degil bundan sonra höyük acmayın yatırımınız oldukca büyük biliyorum ama mümkünse damlama sulama yapın belkide yaptınız ,yaptınız ise zaten höyüklere gerek yok artık... drenaj ceviz için en önemli şey...beyaz plastik boyanın hiç bir zararı yok faydasını henüz ben farkedemedim ama bu kış da yapacagım 1ölçek su bazlı plastik boya 1 ölçek su muhakkak iç cephe boyası olacak karıstırıp uygulanıyor ... en azından deneyin bir kaç tanesinde... yabancı sitelerden de araştırabilirsiniz "frost damage fruit trees" "white paint for frost damage" ....

Sayın bozy selamlar.

evet sırta dikim gibi oldu sebebide çukurları çok büyük ve derin açmıştım oturma yaparsa diye 30 cm kadar yüksek doldurup dikim yaptık bir miktar oturma yaptı ama hala yüksek.

damlama sulama var. bilgiler için sonsuz teşekkürler.

Çamtepe
09-09-2012, 14:36
Hayvan gübresinin üstüne bir de malç yaptığınızda oradaki canlılık daha da korunacaktır. Üstelik malç da kışın biraz kompostlaşıp gübreyi biraz daha zenginleştirir herhalde.

Beyaz boya, gövdeye vuran güneş ışınlarını yansıtacağından bahar aylarında ağacın gövde ısısının daha yavaş artmasına dolayısı ile daha geç uyanmasına yol açacaktır. Kara kış boyunca bir miktar su izolasyonu sağlamanın ötesine geçeceğini pek sanmıyorum. Kış sonu, bahar başında yapacağınız bordo bulamacı da kireç içeriği sebebiyle ağaçların uyanmasını genellikle 1-2 hafta geciktirdiği söylenmektedir. Dolayısı ile beyaz boya benim için çok elzem değil.

Bu sene bahar ayında bordo bulamacını yaparken bu yansıtma etkisini güçlendirmek için kaolin (hatta + titanyum dioksit) ille karıştırıp yapmayı düşündüm ama yağışlar, killi toprağın balçık haline gelmesi derken ilaçlama işine hiç fırsat kalmadı maalesef. Belki gelecek bahara uygularım aklımdakini..

Şimdi bu kış kaolini nereden çıktı derseniz, kaolin başlığında Sn. Meyvelitepe ile bir tartışmamız var (Mesaj 691 (http://www.agaclar.net/forum/876748-post691.htm) ve http://www.agaclar.net/forum/901338-post714.htm). Bunları bir okuyabilirsiniz.

Don zararını azaltması için esasen Hidrofobik bir uygulama olması lazım. Amaç, suyun (yağmur, çiğ, kırağı) ağaç gövdesinde donarak, özellikle sürgünleri fiziksel olarak strese uğratmasını önlemek.

Yani sizin plastik boya ile ağaç gövdesinde elde etmeye çalıştığınız faydanın bir tık ötesi. Korumayı sürgünlere kadar genişletmek mümkün.

cetiner
09-09-2012, 19:57
merhaba arkadaşlar geçen hafta direklerimi diktim

cetiner
09-09-2012, 19:59
...

cetiner
09-09-2012, 20:00
bu hafta kapıyı taktım

cetiner
09-09-2012, 20:06
kısmetse önümüzdeki hafta tel çekeceğim

ncp1963
10-09-2012, 08:13
Hayvan gübresinin üstüne bir de malç yaptığınızda oradaki canlılık daha da korunacaktır. Üstelik malç da kışın biraz kompostlaşıp gübreyi biraz daha zenginleştirir herhalde.

Beyaz boya, gövdeye vuran güneş ışınlarını yansıtacağından bahar aylarında ağacın gövde ısısının daha yavaş artmasına dolayısı ile daha geç uyanmasına yol açacaktır. Kara kış boyunca bir miktar su izolasyonu sağlamanın ötesine geçeceğini pek sanmıyorum. Kış sonu, bahar başında yapacağınız bordo bulamacı da kireç içeriği sebebiyle ağaçların uyanmasını genellikle 1-2 hafta geciktirdiği söylenmektedir. Dolayısı ile beyaz boya benim için çok elzem değil.

Bu sene bahar ayında bordo bulamacını yaparken bu yansıtma etkisini güçlendirmek için kaolin (hatta + titanyum dioksit) ille karıştırıp yapmayı düşündüm ama yağışlar, killi toprağın balçık haline gelmesi derken ilaçlama işine hiç fırsat kalmadı maalesef. Belki gelecek bahara uygularım aklımdakini..

Şimdi bu kış kaolini nereden çıktı derseniz, kaolin başlığında Sn. Meyvelitepe ile bir tartışmamız var (Mesaj 691 (http://www.agaclar.net/forum/876748-post691.htm) ve http://www.agaclar.net/forum/901338-post714.htm). Bunları bir okuyabilirsiniz.

Don zararını azaltması için esasen Hidrofobik bir uygulama olması lazım. Amaç, suyun (yağmur, çiğ, kırağı) ağaç gövdesinde donarak, özellikle sürgünleri fiziksel olarak strese uğratmasını önlemek.

suyu iten bir şey ağaca zarar vermeyecek ama suyu itecek aslında mantıklı ağaç üzerinde duramayan su donarak ağaca zarar veremeyecek.

Yani sizin plastik boya ile ağaç gövdesinde elde etmeye çalıştığınız faydanın bir tık ötesi. Korumayı sürgünlere kadar genişletmek mümkün.

ilginiz ve bilgileriniz için teşekkürler

ncp1963
10-09-2012, 08:15
bayağı bir yol kat etmişiniz hayırlısı ile kalanlarda biter inşallah.

cetiner
10-09-2012, 19:23
sn. ncp1963 iyi dilekleriniz için teşekkür ederim inşaallah ben de çok olmasa da bişeylerle uğraşacağım malçlama konusunda daha çok bilgi paylaşırsınız umarım (samanla malçlama yapılır mı)

ncp1963
10-09-2012, 19:39
sn. ncp1963 iyi dilekleriniz için teşekkür ederim inşaallah ben de çok olmasa da bişeylerle uğraşacağım malçlama konusunda daha çok bilgi paylaşırsınız umarım (samanla malçlama yapılır mı)

selam sn çetiner

ekteki link size bu konuda yardımcı olacaktır.

http://permakulturplatformu.org/?p=2600

mehmetalp
17-09-2012, 20:13
50 dönüm arazimiz var ceviz için uygun diyorlar su problemi yok
50 dönüm bir araziye ceviz dikmek için uygun mu avantajları dezavantajları ne olur
içine evde yapacağız depo falanda girersek bu işe lütfen yardımcı olun

ncp1963
17-09-2012, 20:35
50 dönüm arazimiz var ceviz için uygun diyorlar su problemi yok
50 dönüm bir araziye ceviz dikmek için uygun mu avantajları dezavantajları ne olur
içine evde yapacağız depo falanda girersek bu işe lütfen yardımcı olun

sayın mehmetalp selmlar

tam olarak sorunuz veya öğrenmek istediklerinizi sorarsanız elimden geldiğince
cevaplamaya çalışırım..

maliyetiniz ev hariç ekteki mesaj size yol gösterir umarım

http://www.agaclar.net/forum/1003857-post127.htm

ncp1963
27-09-2012, 08:46
arkadaşlar sanırım kapama ceviz bahçesi yapacak kişilere yol gösterir.

1: toprak hazırlığı sürüm, dip kazan dekarda 60 TL hesaplamak gerek 60 X bahçeniz

2: Tel çit işi mt si 13 ile 16 TL arasında değişir. ben 13 TL den yaptırmıştım
Arazi çevresi çarpı anlaştığınız fiyat

3: fidan çukuru açma kapama kepçe ile 150X150X150 9,5 TL ve çukurlarda kullanılacak gübreler çukur başı 3,5 TL.. 13 TL X çukur sayısı

4: Elektrik uzaklığa bağlı olarak değişecektir. ben 160 mt üç direkli toplam 7.500 TL verdim

5: Kuyu metresi herşey dahil 60 TL den aşağı olmuyor pompa hariç bu fiyatta derinlik X 60

6: Damlama sulama ve pompa ben dekara 250 TL olarak bitirdim

7: Fidan ben 10 TL den tüplü aldım. daha ucuz bulabileceğinizdende eminim

8: tüm bunları yaparken ruhsat işleri, analiz, toprak iyileştirme falan gibi işler ve işçilikte ödemek gerekiyor toplamda sanırım yaklaşık 12.000 TL de onlar için ödedim

Toplamda 70 dekar arazi için 100.000 TL ye yakın para gerekiyor ve sonrasındada bitmiyor çünki sulama yapacaksınız eğer başında değilseniz işçi tutmak zorundasınız onun maaşı + toprak tahililine göre gübreleme programı uygulayacaksınız gübreleme maliyeti+ yabancı ot mücadelesi için toprağı işlemek gerekiyor onun maliyeti. vs vs uzayıp gidiyor

kısaca internette yazıldığı gibi asla olmuyor nette bir sürü bilgi kirliliği var sanki fidanı toprakla buluşturunca tüm masraflar bitiyormuş havası yaratılmak isteniyor. asla öyle olmuyor asıl mücadele dikimden sonra başlıyor. sulayacaksınız, çapalayacaksınız, gübreleyeceksiniz, kışa girerken malçlama yapacaksınız, ilaçlama yapacaksınız, toprak işlemesi yapacaksınız.

ncp1963
27-09-2012, 08:47
1: araziyi satın alacaksanız toprak tahlili yapılmadan asla almayın. iz elementler dahil olsun tahlile, iz elementsiz tahlil pek yararlı olmayacaktır. tahlil yapan laboratuvara mutlaka ne dikeceğinizi söyleyin ve uygun gübreleme programını talep edin

2: bölgenize uygun çeşit için mutlaka araştırma yapın araştırmanızda asla fidan satıcılarının sizi etkilemesine izin vermeyin onlar ellerindeki fidanı size empoze etmeye çalışacaklardır.( bölgenizde kurulu bahçeleri gezin sahipleri ile görüşün)

3: fidan çukurlarınızı mutlaka derin ve geniş açın. çukurları kapattıktan sonra dikimi hemen yapacaksanız en az 20- 30 cm yüksek doldurun fidanı öyle dikin mutlaka oturma olacak sonradan aşı noktaları toprak altında kalmasın.

4: çiftlik gübresi kullanacaksanız mutlaka iyi yanmış olmasına dikkat edin, yanmamış gübre kurtcukların ve hastalıkların üremesine sebep olur buda fidanlarınızın köküne zarar verir. elinizdeki gübre yanmamışsa asla kullanmayın bırakın bir kenarda yansın sonradan fidan çevresine serer toprakla karıştırırsınız.

5: dikim sırasında size verilecek olan fidan çukuru hazırlığı gübreleme listesindeki tüm gübrelerin yarısını fidan çukuruna karıştırın, diğer yarısını fidan dikiminden sonraki üçüncü veya dördüncü sulama suyundan sonraki sulama sularına karıştırarak damlama ile ağaç diplerine verin. köklerin sizin toprağa karıştırdığınız gübreye ulaşması uzun süreceğinden siz onlara damlama ile iletin. kalan kısmı en az dört sulamada verilecek şekilde paylaştırın.

6: damlama ile gübre verirken önce en az 15-20 dakkika sadece su verin toprak ıslansın sonra gübre dozlamaya başlayın gübreden sonra tekrar en az 15 dakkika su aksın hem damlama gözlerinizi temizler hemde gübreyi toprağın altına iter

en önemlisi: Alacağınız veya kendinize ait tarlada su olup olmadığı asla ve asla taşıma suyla hallederim düşüncesi ile yola çıkmayınız.. ilerde size yük gelir sulamayı aksatırsanız onca emeğe ve paraya yazık edersiniz.

ncp1963
27-09-2012, 08:51
Akadaşlar yukardaki listelere ilave edilmesini düşündüğünüz bilgiler var ise yazarsanız severek ilave ederim toplu halde maliyet ve yapılması gerekli işler diye bir mesaj oluşturmuş oluruz...

Safranlı
27-09-2012, 09:30
çok güzel ifade etmişsiniz
dün bursa fuarında cevizciler çoktu
neredeyse oradayken insanalara köşeyi döndürdüler.....!!!!!!

Çamtepe
27-09-2012, 09:58
en önemlisi: Alacağınız veya kendinize ait tarlada su olup olmadığı asla ve asla taşıma suyla hallederim düşüncesi ile yola çıkmayınız.. ilerde size yük gelir sulamayı aksatırsanız onca emeğe ve paraya yazık edersiniz.

Evet, bu kısım da ayrıca önemli. İnternette "Cevize uygun, suyu içinde tarla" diye bir sürü ilan var. Bu ilanlarda çiftçinin kendi ihtiyacı için açtığı ufak bir kuyu gösteriliyor ve suyu var deniliyor. Halbuki bu alanlar hep kuru tarım alanları oluyor genelde.

Eğer gelir için ceviz dikecekseniz öyle ufacık bir taş örme kuyu ile bu işler olmaz. gürül gürül su olmalı. Suyu da kilometrelerce öteden getirmiyor olmanız lazım. Bunların hepsi hem yatırım hem de işletme maliyeti.Yeterince paranız ve zamanınız varsa dağları delersiniz, suyu taa GAP'tan getirirsiniz ama değmez :)

ncp1963
28-09-2012, 14:26
gübrenin yakılacağı yerin tabanı beton veya su sızdırmayacak şekilde naylon, branda türevi malzemelerle kaplanmalı..

20 cm kalınlıkta gübre serilir
üzerine TSP atılır tarlaya atılır gibi serpilir bir ton gübreye 8 kg kadar

sonra sönmüş kireç atılır gübre miktarına yakın

bu işlem 1- 1,5 mt yüksekliğe ulaşana kadar tekrarlanır.

üzeri naylon ile örtülerek havasız bir ortama hapsedilir..

2-2,5 ay içinde yanmış hayvan gübreniz hazır olur

önemli not : gübre mutlaka ıslak olmalı kuru ise ıslatarak uygulayınız..

ibas06
11-10-2012, 09:23
tEL dİPLERİNE LİKSTÜRÜN MAZI **** CAM MAZI DİKİN DİBİNE DE DAMLAMA KOYUN CABUK YETİSİR TEL CURUDUNMU CIKARIP ATARSINIZ MAZI DAHA GÜZEL OLUR SELAMLAR

ibas06
11-10-2012, 09:49
Bunları yaparken devlet tesviginden nekar faydalandınız hesabına ne kadarlık bır ucret yatırıldı kredı kullandınızmı hibe aldınızmı selamlar arkadaşlar sanırım kapama ceviz bahçesi yapacak kişilere yol gösterir.

1: Toprak hazırlığı sürüm dip kazan dekarda 60 tl hesaplamak gerek 70x60 = 4.200 tl
2: Tel çit işi mt si 13 ile 16 tl arasında değişir. Ben 13 tl den yaptırmıştım
arazi çevresi çarpı 13tl 70 dekar yer için 13x1302=16.926 tl
3: Fidan çukuru açma kapama kepçe ile 150x150x150 9,5 tl ve çukurlarda kullanılacak gübreler çukur başı 3,5 tl 1400x13=18.200 tl
4: Elektrik uzaklığa bağlı olarak değişecektir. Ben toplam 7.500 tl verdim
5: Kuyu metresi herşey dahil 60 tl den aşağı olmuyor pompa hariç bu fiyatta 100x60=6.000 tl
6: Damlama sulama ve pompa ben dekara 250 tl olarak bitirdim 70x250=17.500 tl
7: Fidan ben 10 tl den aldım 10x1400= 14.000 tl
8: Tüm bunları yaparken ruhsat işler falan gibi işler ve işçilikte ödemek gerekiyor toplamda sanırım yaklaşık 12.000 tl de onlar için ödedim

toplamda 70 dekar arazi için 100.000 tl ye yakın para gerekiyor ve sonrasındada bitmiyor çünki sulama yapacaksınız eğer başında değilseniz işçi tutmak zorundasınız onun maaşı + toprak tahililine göre gübreleme programı uygulayacaksınız gübreleme maliyeti+ yabancı ot mücadelesi için toprağı işlemek gerekiyor onun maliyeti. Vs vs uzayıp gidiyor

kısaca internette yazıldığı gibi asla olmuyor nette bir sürü bilgi kirliliği var sanki fidanı toprakla buluşturunca tüm masraflar bitiyormuş havası yaratılmak isteniyor. Asla öyle olmuyor asıl mücadele dikimden sonra başlıyor. Sulayacaksınız, çapalayacaksınız, gübreleyeceksiniz, kışa girerken malçlama yapacaksınız, ilaçlama yapacaksınız, toprak işlemesi yapacaksınız.

ncp1963
11-10-2012, 13:15
Devletten henüz kuruş almak nasip olmadı :)

desteklemelere başvuru yaptım. sertifikalı fidan için tarım bakanlığı ödeme yapacak onu bekliyorum..

özel ağaçlandırma için orman bakalığına baş vuru yaptım herşey hazır sanırım yakın tarihte onaylanır ama yanıltıcı olmasın orman bakanlığından alınacak para hibe değil .. geri ödenmek üzere veriliyor...

devletten para gelecek diye güvenerek kimse yola çıkmamalı yolda kalırlar...

damlama sulama için ziraat bankası faizsiz kredi veriyor ama masraflar falan derken oda faizli hale dönüşüyor...

kısaca maddi durumu ilk yatırım masraflarının hepsini ve en az beş yıl tüm bakım masraflarını, dışardan hiç bir destek almadan karşılamaya yetecek maddi imkanı olmayan kişilere benim uyarım asla bu işe bulaşmayın olur... elinizdeki nakittende olmayın..

hesap yaparken internetten bakıp heleki fidancıların analizlerine bakıp yola çıkarsanız sonunuz hüsran olur..amacı sadece fidan satmak olan zihniyetin analizi ne kadar doğru olur karar sizlerin....

bulunduğumuz formda ceviz başlığı altında muhteşem bilgi birikimi oluşmuş durumda tavsiyem formu sindire sindire okumanız takıldığınız yerde çekinmeden sorunuzu sormanız. form kullanıcısı arkadaşlardan biri mutlaka sorunuza cevap verecektir.

ibas06
11-10-2012, 14:43
devletten henüz kuruş almak nasip olmadı :)

desteklemelere başvuru yaptım. Sertifikalı fidan için tarım bakanlığı ödeme yapacak onu bekliyorum..

özel ağaçlandırma için orman bakalığına baş vuru yaptım herşey hazır sanırım yakın tarihte onaylanır ama yanıltıcı olmasın orman bakanlığından alınacak para hibe değil .. Geri ödenmek üzere veriliyor...

Devletten para gelecek diye güvenerek kimse yola çıkmamalı yolda kalırlar...

Damlama sulama için ziraat bankası faizsiz kredi veriyor ama masraflar falan derken oda faizli hale dönüşüyor...

Kısaca maddi durumu ilk yatırım masraflarının hepsini ve en az beş yıl tüm bakım masraflarını, dışardan hiç bir destek almadan karşılamaya yetecek maddi imkanı olmayan kişilere benim uyarım asla bu işe bulaşmayın olur... Elinizdeki nakittende olmayın..

Hesap yaparken internetten bakıp heleki fidancıların analizlerine bakıp yola çıkarsanız sonunuz hüsran olur..amacı sadece fidan satmak olan zihniyetin analizi ne kadar doğru olur karar sizlerin....

Bulunduğumuz formda ceviz başlığı altında muhteşem bilgi birikimi oluşmuş durumda tavsiyem formu sindire sindire okumanız takıldığınız yerde çekinmeden sorunuzu sormanız. Form kullanıcısı arkadaşlardan biri mutlaka sorunuza cevap verecektir.
çok teşekkür ederim 15 yıllık kredi fatura üzerinden i oluyor yoksa orman işletmesinin bir rayic bedeli varmı atıyorum 50.000 tl harcadınız size ne kadar bir kredi cıkarıyor bu işler yaklasık ne kadar bir sürede onaylanıyor ?
****** kredi kullanılmadan bu işin üstesinden gelinmez ançak verilen krediyide almak icap eder sonuc itibariyle memur insanlarız ha deyince nakit cıkmaz ama bu arada tarım dan da hibe alırsak masraflarımızı kısmende olsa karşılamaz mı ?
Teşekkür ederim
saygılarımla

ncp1963
11-10-2012, 19:29
çok teşekkür ederim 15 yıllık kredi fatura üzerinden i oluyor yoksa orman işletmesinin bir rayic bedeli varmı atıyorum 50.000 tl harcadınız size ne kadar bir kredi cıkarıyor bu işler yaklasık ne kadar bir sürede onaylanıyor ?
****** kredi kullanılmadan bu işin üstesinden gelinmez ançak verilen krediyide almak icap eder sonuc itibariyle memur insanlarız ha deyince nakit cıkmaz ama bu arada tarım dan da hibe alırsak masraflarımızı kısmende olsa karşılamaz mı ?
Teşekkür ederim
saygılarımla

Tarım bakanlığının verdiği hibe destek dekara 100 tl

ormanın verdiği tamamen kendi belirlediği baz fiyatlardan misal sen tel çiti beton direkli kafes telli yapıyorsun orman sana ahşap direkli dikenli tel bedeli ödüyor

bir arkadaşım yakın tarihte aldı 60 dekar için 16.000 tl civarı vermişler ne harcadığınız onları hiç ilgilendirmiyor..

ibas06
12-10-2012, 07:21
Anladım ancak bizde orman daki yetkili kişiler bana harcamanın %70 ni ödeniyor denildi bir yanlışlık olmasın ayrıca yaptıgımız iş faturalı ise bunu bakanlık yetkileri görmezlikten geliyor anlamına gelir o zaman fatura almayıp proforma fatura beyan edelim kdv den kurtalalım bu olmuyormu ? necip üstadımın yaptıgı harcama ortada burda tel bedi bir hayli yüksek fidan belli neden bunu 3/1 oranında veriyor anlamış değilim ayrıca verdıgıde sonucata kredı hibe değil bu işte bir yanlışlık var

ncp1963
12-10-2012, 08:06
Anladım ancak bizde orman daki yetkili kişiler bana harcamanın %70 ni ödeniyor denildi bir yanlışlık olmasın ayrıca yaptıgımız iş faturalı ise bunu bakanlık yetkileri görmezlikten geliyor anlamına gelir o zaman fatura almayıp proforma fatura beyan edelim kdv den kurtalalım bu olmuyormu ? necip üstadımın yaptıgı harcama ortada burda tel bedi bir hayli yüksek fidan belli neden bunu 3/1 oranında veriyor anlamış değilim ayrıca verdıgıde sonucata kredı hibe değil bu işte bir yanlışlık var

selam

hiç bir yanlışlık yok orman kendince bir plan yapmış

misal tel çit işini orman alanlarında kendisi nasıl yapıyorsa aynen onu baz almış

işçilik kendisi yevmiye ne ödüyorsa onu baz almış ve hesabını şu kadar işçi şu işi şu kadar zamanda yapar gibi teorik hesaplama ile yapıyor.

fidan bedelini sen yabancı çeşit dikmişin o pahalıdır ben sana fazla vereyim demiyor direkt kendisinin belirlediği en ucuz yerli çeşit bedelinden hesaplıyor.

yani kısaca kendisinin oluşturduğu fiyatlar üzerinden sana %70 ödüyor asla senin gerçek harcaman üzerinden değil

rise_com
12-10-2012, 08:56
Ben de Gaziantep ilinde özel ağaçlandırma yaptım. Şu ana kadar yaptığım masraf 26.000TL. Toprak hazırlama, çukur eşme, ağaç dikme, kuyu açma, damla sulama tesis etme işlerini tamamladım. Devletten sadece henüz 9.000TL aldım.

Tarım'ın verdiği desteklemede iki çeşit sertifika söz konusu. Eğer dikim yaptığınız fidanın tohumu da sertifikalı ise dönüme 200TL destek veriyorlar, ancak sadece aşınız sertifikalı ise dönüme 100TL destekleme veriyorlar. Ben ekeli 1 yıl oldu daha bu parayı alamadım.

Orman müdürlüğü 9.000TL den başka tamamlama kredisi de verecek. O da 4.000TL tutuyor ki bunu da 3 yılda parça parça verecekler. Yani üstadın dediği gibi gelecek parayı umarak bu işe girmeyin derim.

bahtiyar02
12-10-2012, 09:07
bu da kızım
Allah bağışlasın.Çalışmalarınız ve verdiğiniz bilgiler çok güzel.Paylaşım için çok teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Saygılar.

cetiner
12-10-2012, 21:54
Allah bağışlasın.Çalışmalarınız ve verdiğiniz bilgiler çok güzel.Paylaşım için çok teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Saygılar.

iyi dilekleriniz için teşekkür ederim sn.bahtiyar02 önümüzdeki günlerde beş dönüm ceviz fidanı dikeceğim inşaallah çalışmalarımı sizlerle paylaşmayı umuyorum

cetiner
12-10-2012, 21:58
sn.ncp1963 aralık mesafe konusunda hala kararsızım 7*5 düşünüyorum çok mu sık lütfen bana yardımcı olunuz

formullaone
12-10-2012, 23:26
sn.ncp1963 aralık mesafe konusunda hala kararsızım 7*5 düşünüyorum çok mu sık lütfen bana yardımcı olunuz

8*4 aralıklı bir bahçe sahibi olarak, 8*6 **** 8*8 öneririm.

ncp1963
13-10-2012, 08:45

selamlar sayın çetiner

daha öncede yazdım ben 8X7 olarak dikim yaptım... o kadar çok bilgi kirliliği varki kim ne diyor belli değil.

bence bu sık dikim hikayesi fidancıların işine yarıyor.

olmazmı olur amaaaa!!!!!

1: sert budamaya uygun çeşit olmalı çünki ilerde ağaçlar birbirine girmesin diye çok sert budamalar gerekecek...

2: sert budamaya uygun çeşit her coğrafyada yetişirmi???

3: bu budama emek yoğun olacak bu işe uygun makina bulunacak...

nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama çit dikimle ilgili yapılan bir araştırmada fidanları gruplara ayırmışlar..

bir grubu her yıl iki tarafındanda budamış verimi takip etmişler.

diğer grubu bir yıl bir tarafını diğer yıl diğer tarafını budayarak verimini takip etmişler

bir yıl bir tarafı diğeryıl diğer tarafı budanan grup heryıl iki taraftanda budanan gruptan fazla verim vermiş..

bu ne demek oluyor adamlar bu konularda araştırma yapıyorsa dünyada sık dikim uygulanıyor demektir..

zamanında matbaayı 300 yıl öteleyen kafalardan olmamak adına araştırıp iklim olarak uygun bölgerde uygun cinsle denemekte mutlaka fayda var...

sayın çetiner sizin bölgenizde olur bence en azından iki sırasını çit dikim yapın ne kaybedersiniz??? en fazla 8-10 fidanı ilerleyen yıllarda sökmek zorunda kalırsınız...

bu sistemde yandallardan verimli ve sert budanmaktan rahatsız olamayacak çeşit seçmek gerekli..

Safranlı
13-10-2012, 10:40
Dostlarım....
bu sayfalardaki herkez doğasever bu konuda mutabıkız...
yüz yıllardır doğaya hükmetme arsusundaki kapital anlayış sürdürülemez
bu konuda da mutabıkız diye düşünüyorum
sık dikim konusunda veri sağlayan ülkeler doğal olarak kendi şartlarına göre
çalışma yürütüyorlar
iklime doğaya iş gücüne ve teknolojiye göre ortam hazırlanıyor...
kısaca kendi gök kubbelerinde yaşıyorlar
bizimde kendi gök kubbemiz var...
Yalova merkez safran köyünde başka ; benim ikinci memleketim Safranbolu da daha başkadır
çankırıda uçurur....
yozgatta dondurur..
sivasta egreti durur...
belki erciyeste canı çıkar...
verilen ve servis edilen bilğiler yereldir...
her kalıba uymaz
her kaba sığmaz...
yani....
sık dikim ve ağır budama metodu ılımanı sever...
kibardır....
mümkünse deniz manzarası ister...
ılık rüzgarı ister
poyraz ile arası yoktur...
sadece aramızda 16 km olan bursanın ilçesi bizim komşumuz Orhangazide iklim bize göre serttir..
yine sadece 30 km berideki komşumuz karamurselde de iklim başkadır...
bize göre biraz daha fazla yağış alır
birde meyvecilik kültürü açısından zayıf bölgeder budamayı zor kavrıyorlar
bazen ağaçlar katlediliyor....
benim inşşat sektörü için söylediğim formulü burada kullanabiliriz..
oda şudur;
ağustos ayında karar vermeyin....

ncp1963
13-10-2012, 10:44
8*4 aralıklı bir bahçe sahibi olarak, 8*6 **** 8*8 öneririm.

Sayın formullaone selamlar

bahçenizde yaşadığınız olumsuzlıklar nelerdir? paylaşmanız mümkünmü?

formullaone
13-10-2012, 13:36
Sayın formullaone selamlar

bahçenizde yaşadığınız olumsuzlıklar nelerdir? paylaşmanız mümkünmü?

8*4 ve daha sık sistemlerde,okuduğum dış kaynaklı verilere göre en geç 13-14 yıl itibari ile aradaki ağaçların sökülmesi mecburi görünüyor.Fakat,8*6 dikim yapılırsa,söküme gerek kalmadan bahçe yaşamını sürdürebilir.Benim bahçem henüz 1 yaşında,sık dikimle ilgili bir sorun yaşamam için ( ki yaşarmıyım bilmiyorum ) henüz çok erken.Burada söylemek istediğim,eğer dikim öncesi özel ağaçlandırmada 8*6 seçeneğim olsaydı 8*4 yerine kesinlikle onu tercih ederdim.

formullaone
13-10-2012, 14:00
Sık dikimle ilgili bir diğer tartışmada,ileride aradaki ağaçlar sökülse bile,o zamana kadar yapılan budama yoğunluğu ve şekli yüzünden,geriye kalan ağaçlarda kalıcı taç yapısı bozukluğu oluşma iltimali.Bununla ilgili henüz net bir bilgiye ulaşamadım.Sanırım bunu ve sık dikimle ilgili bir çok konuyu,yaşayarak,tecrübe ederek öğrenmekten başka çare yok.Umarım ben ve benim gibi sık dikim yapmış üreticiler,ileride birgün,bu işi iyi ki böyle yapmışım der ve kazançlı olurlar.Açıkçası ben şu şekilde karar vermeyi düşünüyorum,yıllar geçtikçe ve ağaçlar büyüdükçe aralık mesafeleri gözlemliycem,ağaçlar birbirine girip sıkıntı yaratmaya başladığında,çıkarıcağım ağaçları bir kaç yıl sert budayıp,diğerlerine fazla dokunmıycam ve böylece hem bırakıcağım ağaçların taç yapısını bozmamış olucam,hem de kesiceğim ağaçlardan son ana kadar verim almış olucam.Kesilecek ağaçlardan sadece o zamana kadar yapılan masraf ve fidan paralarını alayım yeter,kar etmesemde olur :) (zararın neresinden dönersem kardır misali) Yeterki geriye 8*8 olan ve taç yapısı bozulmamış olan bir bahçe kalsın.

Safranlı
13-10-2012, 14:51
Yalovamızı yalova yapan Atatürkün yürüyen köşk hikayesini az çok her kez biliyor...
ağacı kesmek hele fidanı kıymak çok zor
yıllarca ekmek yediğimiz elmalar ömürlerini tamamlayınca kesmeye elimiz varmamıştı
ne kadar da üzülmüştük
tam 40 yıl ekmek yenilen elmalarımız aileden olmuştu...
kesmek o kadar zor oluyorki.....
anlatamam
Atatürk'ün mükemmel duyarlığı gibi köşkleri yürütmek lazım ama onada imkan yok

formullaone
13-10-2012, 17:17
Yalovamızı yalova yapan Atatürkün yürüyen köşk hikayesini az çok her kez biliyor...
ağacı kesmek hele fidanı kıymak çok zor
yıllarca ekmek yediğimiz elmalar ömürlerini tamamlayınca kesmeye elimiz varmamıştı
ne kadar da üzülmüştük
tam 40 yıl ekmek yenilen elmalarımız aileden olmuştu...
kesmek o kadar zor oluyorki.....
anlatamam
Atatürk'ün mükemmel duyarlığı gibi köşkleri yürütmek lazım ama onada imkan yok

Sayın Safranlı,sizi çok iyi anlıyorum,benim çocukluğum da,dedemin şırıl şırıl akan bir derenin kenarında bakıp büyüttüğü,elma,kiraz ve ceviz ağaçlarına tırmanarak geçti ;) o dönemde kimyasal diye birşey yokmuş,şimdi hatırlıyorum kasalar dolusu kurtlu ama bir o kadar lezzetli elmaları topladığımızı.Bazı ağaçların altı elmadan yürünemez hale gelirdi,çoğu dökülür,toprak kıpkırmızı olurdu.Yıllar sonra,çok yaşlandıkları için kesildiler,işte o gün benimde çocukluk neşem kesildi,o mutsuzlukla sanki 10 yaş birden büyümüştüm.Umarım yıllar sonra yine ağaç kesmek zorunda kalmam ve başka çocukların erkenden büyümesine sebep olmam.

ncp1963
17-10-2012, 10:07
aralar 8X7 mt

Safranlı
17-10-2012, 10:43
Hayırlı olsun
güzel bahçe olucak

ncp1963
17-10-2012, 20:26
üç parça halinde yapıldı hemen hemen üç eşit parçaya bölündü.

kuyuya kadar üç ana boru geliyor oradan vanalarla sulama yönlendiriliyor

sorum şu direk kuyudan çıkan su ile sulama yapmakta bir zarar varmı???

yoksa suyu önce bir havuzda dinlendirip öylemi sulama yapmak gerekli???

http://www.agaclar.net/forum/1032856-post13.htm

formullaone
17-10-2012, 21:09

Sayın ncp1963,su tahlili yaptırarak ph derecesi ve tuzluluk oranını öğrenmiş olursunuz ve bunlar yeterince aydınlatıcı olur diye düşünüyorum.Fakat,suyun dinlendirilmesi gerekli mi,değil mi,tam bir bilgim yok.Bu arada,bahçeniz şimdiden hayırlı olsun,kaç fidan dikilicek?

nogaifatih
17-10-2012, 21:39
Sayın ncp1963
bende şereflikoçhisarda bahçe kuruyorum, irtibata geçip karşılıklı bilgi paylaşımı yapabiliriz. (Bölge yakınlığı) nedeniyle. Telim 0505 684 03 42
Ararsan sevinirim. Kolaylıklar.

rise_com
17-10-2012, 22:04

Kuyudan çıkan su, dinlenmeden damlamaya verilirse, içerisindeki tortular damlamayı tıkayacaktır. Bu nedenle tanker ya da havuzda dinlendirilmeli diye düşünüyorum

bozy
17-10-2012, 23:00
Sayın ncp1963 keson kuyular derinlik olarak az oldugu için direk basılabiliyor genelde ancak sondaj suları derin sular oldugu için tuzlu oluyor ve dinlendirmek gerekiyor ...her iki ihtimalde de tahlil yaptırıp kullanmak lazım garanti olsun bence...

Çamtepe
18-10-2012, 05:56
Merhabalar

Benim bildiğim kadarı ile derin sondaj suyunun direkt bitkilere uygulanmamasının en önemli sebeplerinden biri oksijen oranı. Hele bir de bol suladığınızda (salma sulama) toprağı boğuyorsunuz.

Yoksa içinde tortu varsa zaten filtre süzüyor olmalı. Tuzlu ise dinlendirerek kurtulamazsınız, o suyu kullanmamanız lazım. Sn bozy'nin dediği doğru tahlil yapmadan kullanmamak lazım.

Syg.

ncp1963
18-10-2012, 07:23
Sayın ncp1963,su tahlili yaptırarak ph derecesi ve tuzluluk oranını öğrenmiş olursunuz ve bunlar yeterince aydınlatıcı olur diye düşünüyorum.Fakat,suyun dinlendirilmesi gerekli mi,değil mi,tam bir bilgim yok.Bu arada,bahçeniz şimdiden hayırlı olsun,kaç fidan dikilicek?

teşekkürler

selamlar fidanları bu sene haziran sonunda tüplü olarak diktik. 1300 kadar ceviz

100 kadar değişik meyva fidanı

su analizi yapıldı. beni tek düşündüren kuyu suyu ısısı 15 derece kökleri üşütürmüyüm korkusu var

ncp1963
18-10-2012, 07:27
Sayın ncp1963
bende şereflikoçhisarda bahçe kuruyorum, irtibata geçip karşılıklı bilgi paylaşımı yapabiliriz. (Bölge yakınlığı) nedeniyle. Telim 0505 684 03 42
Ararsan sevinirim. Kolaylıklar.

telefonunuzu kaydettim en kısa sürede sizi mutlaka arayacağım

ncp1963
18-10-2012, 07:29
Kuyudan çıkan su, dinlenmeden damlamaya verilirse, içerisindeki tortular damlamayı tıkayacaktır. Bu nedenle tanker ya da havuzda dinlendirilmeli diye düşünüyorum

sayın rise_com

sıkıntım tortu değil hat üzerinde 50 mikron filitre var tıkanma kaygım yok

beni düşündüren suyun soğukluğu. su en sıcak zamanda bile 15 derece kökleri üşütürmüyüm korkum var..

ncp1963
18-10-2012, 07:31
Sayın ncp1963 keson kuyular derinlik olarak az oldugu için direk basılabiliyor genelde ancak sondaj suları derin sular oldugu için tuzlu oluyor ve dinlendirmek gerekiyor ...her iki ihtimalde de tahlil yaptırıp kullanmak lazım garanti olsun bence...

sayın bozy tahlil yaptırdım kimyasal bir sıkıntı yok tek sıkıntı suyun ısısı 15 derece yani biraz soğuk

ncp1963
18-10-2012, 07:34
Merhabalar

Benim bildiğim kadarı ile derin sondaj suyunun direkt bitkilere uygulanmamasının en önemli sebeplerinden biri oksijen oranı. Hele bir de bol suladığınızda (salma sulama) toprağı boğuyorsunuz.

Yoksa içinde tortu varsa zaten filtre süzüyor olmalı. Tuzlu ise dinlendirerek kurtulamazsınız, o suyu kullanmamanız lazım. Sn bozy'nin dediği doğru tahlil yapmadan kullanmamak lazım.

Syg.
sayın çamtepe bir şeydaha öğrettiniz bize teşekkürler

sudaki oksijen oranı en önemlisi

ben ısıyı birazdaha yükseltmek adına bir havuz yapıp dinlendirip kullanayım diyordum ama siz aklıma bir şeydaha getirdiniz ve çok haklısınız

havuza suyu birazda yukardan dökerek suyun oksijen ile temasını artırarak depolamak daha güzel olacak sanırım

ibas06
18-10-2012, 07:44
Abi Havuz sistemi en iyisidir suyu dinlendirip yumuşatarak göndermenizde faydasını goreceksiniz zaten bu kadar buyuk bir yatırıma bir havuz şart ayrıca havuzun bakım vb. temizliği bakımından üstünüde kapatmanız gerekır bir kapak yeterlı hatta 2 bolum olarak yaptırın bir bölümü motor dairesi olsun
saygılarımla
İsmail

Çamtepe
18-10-2012, 11:02
sayın çamtepe bir şeydaha öğrettiniz bize teşekkürler

sudaki oksijen oranı en önemlisi

ben ısıyı birazdaha yükseltmek adına bir havuz yapıp dinlendirip kullanayım diyordum ama siz aklıma bir şeydaha getirdiniz ve çok haklısınız

havuza suyu birazda yukardan dökerek suyun oksijen ile temasını artırarak depolamak daha güzel olacak sanırım

Aynen, suyu biraz havalandırırsanız iyi edersiniz. Hatta bir tarım fuarında suyu pompalarken havalandıran bir cihaz görmüştim. Eğer oksijen oranları çok düşükse denenebilir.

Soğuk su çok da sorun olmaz diye düşünüyorum, özellikle sıcak yaz günlerinde. İngilizce'niz varsa şu makaleyi okuyabilirsiniz, ama cevizle ilgili bir şey dememiş:
http://ucce.ucdavis.edu/files/repositoryfiles/ca2009p14-65326.pdf

ncp1963
05-11-2012, 09:26
aynı yerde, aralarında 14- 15 mt mesafe olan iki ayrı ceviz ağacının biri kışa hazırlanırken diğerinde hiç bir belirti yok yeşil olarak duruyor..

yeşil olanla aynı hizda biri sağında biri solunda hemen hemen aynı yaşlarda iki ceviz ağacı yapraklarını dökmeye başlamış ikisinin ortasındaki bu ağaç sonbahar donlarına kafa tutmaya çalışıyor sanırım

işte tamda burada ilgili kişilere görev düşüyor bu tür ağaçları takip edecek bölgesel olarak çeşit uygunluğunu belirleyecek v.s v.s amaan bende neden yazayıyorsam bunu..

bu ülkede o işi yapacak memur (devletten maaş alan) varmıki??

cetiner
05-11-2012, 20:21
ben galiba anlıyamadım mevsim sonbahar yaprak dökme zamanı ceviz ağacının yaprağını dökmesi mi iyi dökmemesi mi

cetiner
05-11-2012, 20:23
bu gün itibarıyla 113 tane tüplü ceviz fidanını toprakla buluşturdum

cetiner
05-11-2012, 20:27
sn. ncp1963 fernor a tozlayıcı fernette mi diktiniz fernette nin çiçek açma zamanının fernor dan önce olduğunu duydum

ncp1963
06-11-2012, 07:33
ben galiba anlıyamadım mevsim sonbahar yaprak dökme zamanı ceviz ağacının yaprağını dökmesi mi iyi dökmemesi mi

Elbette döküp kışa kendini hazırlaması daha iyi.

resimlerdeki ağaçlar kendiliğinden yerinde yetişmiş ağaçlar.

içlerinden ikitanesi yapraklarını dökmeye başlamış birisi yeşil olarak duruyor. bizim oralarda kasımın ikinci haftası don olur yaprağını dökmemiş ağacın zarar görme ihtimali çok yüksek.

işin aslı şu bizler kulaktan dolma bilgilerle çeşitler seçip dikiyoruz kimse sattığı fidanın vejetasyon süresini bilmiyor, aslında en önemli konu vejetasyon süresidir.

yani tomurcuklanma ve yaprağını dökme tarihleri arasında geçen süre.

bu neden önemli ilkbahar geç donlarından ve sonbahar erken donlarından korunmak için çok önemli

bir fidanın ne zaman tomurcuklandığını ne zaman yaprağını dökmeye başladığını bilerek dikmek bilmeden dikmekten bin kere daha hayırlı olur.

ncp1963
06-11-2012, 07:35
bu gün itibarıyla 113 tane tüplü ceviz fidanını toprakla buluşturdum

Hayırlı uğurlu olsun

ncp1963
06-11-2012, 07:36
sn. ncp1963 fernor a tozlayıcı fernette mi diktiniz fernette nin çiçek açma zamanının fernor dan önce olduğunu duydum

evet fernette diktim, heryerde fernora tozlayıcı olarak fernette öneriliyor

ncp1963
18-11-2012, 23:33
sütçü imam üniversitesinden bir çalışma

Bu çalışma Mehmet Sütyemez ve Nurettin Kaşka hocalar tarafından 2000 li yıllarda yapılmış

http://dergi.ksu.edu.tr/public/journals/2/backIssues/sayi/eski/sayi/51/51.148-158.pdf

ncp1963
23-11-2012, 18:28
Bu çalışmadan da anlaşılacağı üzere chandler için tozlanma cok büyük bir sorun...
En iyi ihtimal kaman1 cevizi ekmek tozlayıcı olarak . Bu benim acizane tavsiyem ama . Geçerliliği yok...
Ama o çalışmada şebin yapraklanma dönemi olarak 16 mart yazıyor. Balıkesir de benim ektiğim şebin cevizi için en erken yapraklanma dönemi
15 nisan.

Sayın musculus selamlar

Maraş Akdeniz iklimine sahip Balıkesir'den erken açması mümkündür

Şu başlık altındaki soruları yanıtlayarak bizlere yardımcı olurmusunuz????

http://www.agaclar.net/forum/ceviz/29022.htm

ncp1963
23-11-2012, 21:14
Cevapladım ncp1963

Çok teşekkürler sizden rica etsem her çeşit için ayrı ayrı doldurabilirmisiniz ???

ncp1963
24-11-2012, 08:30
o kadar teferruata giremicem

:))))

ladikli
25-11-2012, 14:31
sn.ncp1963 daha önce birkaç arkadaşa sormuştum ama maalesef cevap alamadım bir de size sormak istiyorum..5 **** 6 yıl önce yaşar akça hoca samsun daki arkadaşıma türkiyede gerçek fernorun olmadığını,kendisinin yurt dışına sipariş verdiğini ama hala getirtemediğini söylemiş,siz fidanlarınızın fernor olduğundan kesin emin misiniz,fidancınızla ileride fernor çıkmama olasılığına karşılık sözleşme yaptınız mı..
bir de havyan gübresinin kullanılmasıyla ilgili farklı şeyler söyleniyor,taze gübrenin suyla birlikte toprağa serilmesi ve hemen toprağa karıştırılmasının daha iyi olacağını söyleyenler var..fidan çukarlarında yanmış gübrenin,fidan aralarına da bu şekilde uygulamanın daha mantıklı olacağını düşünüyorum,siz ne dersiniz..
(70 dekara yetecek kadar yanmış gübreyi nereden buldunuz,bizim orada yanmış gübre bulmak çok zor..)

ncp1963
25-11-2012, 15:09
sn.ncp1963 daha önce birkaç arkadaşa sormuştum ama maalesef cevap alamadım bir de size sormak istiyorum..5 **** 6 yıl önce yaşar akça hoca samsun daki arkadaşıma türkiyede gerçek fernorun olmadığını,kendisinin yurt dışına sipariş verdiğini ama hala getirtemediğini söylemiş,siz fidanlarınızın fernor olduğundan kesin emin misiniz,fidancınızla ileride fernor çıkmama olasılığına karşılık sözleşme yaptınız mı..

Fernor olduğundan eminim çünkü fidan aldığım yer kurumsal bir firma bildiğimiz köşe başı fidanlığı değil

bir de havyan gübresinin kullanılmasıyla ilgili farklı şeyler söyleniyor,taze gübrenin suyla birlikte toprağa serilmesi ve hemen toprağa karıştırılmasının daha iyi olacağını söyleyenler var..

http://www.agaclar.net/forum/1024711-post195.htm bu linke bakın yanmamış gübreyi fidanlığınızın yakınına bile yaklaştırmayın

fidan çukarlarında yanmış gübrenin,fidan aralarına da bu şekilde uygulamanın daha mantıklı olacağını düşünüyorum,siz ne dersiniz..

Mutlaka yanmış olmasına dikkat edin
(70 dekara yetecek kadar yanmış gübreyi nereden buldunuz,bizim orada yanmış gübre bulmak çok zor..)

Bizim buralarda büyükbaş besi çiftlikleri bolca var onlardan temin ediyoruz en zor kısmı nakliye ve yakma işi

ladikli
25-11-2012, 15:21
gübrenin yakılacağı yerin tabanı beton veya su sızdırmayacak şekilde naylon, branda türevi malzemelerle kaplanmalı..

20 cm kalınlıkta gübre serilir
üzerine TSP atılır tarlaya atılır gibi serpilir bir ton gübreye 8 kg kadar

sonra sönmüş kireç atılır gübre miktarına yakın

bu işlem 1- 1,5 mt yüksekliğe ulaşana kadar tekrarlanır.

üzeri naylon ile örtülerek havasız bir ortama hapsedilir..

2-2,5 ay içinde yanmış hayvan gübreniz hazır olur

önemli not : gübre mutlaka ıslak olmalı kuru ise ıslatarak uygulayınız..

teşekkür ederim..
gübre miktarına yakın sönmüş kireç atılır demişsiniz, 8 kg tsp ye yakın sanırım:)

ladikli
25-11-2012, 15:24
fidanları 1400 adet olduğu için 10 tl den alabildiniz sanırım normal fiyatları ne kadardı..hangi fidancıdan almıştınız ismini yazabilir misiniz netten biraz inceleyim..

ncp1963
25-11-2012, 15:29
teşekkür ederim..
gübre miktarına yakın sönmüş kireç atılır demişsiniz, 8 kg tsp ye yakın sanırım:)

:) hayvan gübresi değildi oradaki kasıt tsp kadar :)

ncp1963
25-11-2012, 15:30
fidanları 1400 adet olduğu için 10 tl den alabildiniz sanırım normal fiyatları ne kadardı..hangi fidancıdan almıştınız ismini yazabilir misiniz netten biraz inceleyim..

reklama giriyor demesinler sonra :)

ben her ihtimale karşı özelinize yazıyorum

ladikli
25-11-2012, 15:38
Eğer dikim yaptığınız fidanın tohumu da sertifikalı ise dönüme 200TL destek veriyorlar, ancak sadece aşınız sertifikalı ise dönüme 100TL destekleme veriyorlar.

sn.rise-com ben bunu ilk defa duyuyorum.ilçe tarımda hiç bundan bahsetmediler,fidancılardan da duymadım internet sitelerinde de yazmıyor sadece 100 tl lik destekten söz ediliyor..tohumun sertifikalı olup olmadığını nasıl bileceğiz fidancılar daha fazla satış yapabilmek için bunu söylerler diye düşünüyorum(fidanlarımızın tohumları da sertifikalı 200 tl destek alabilirsiniz falan diye)
yanlış anlamayın ama siz emin misiniz böyle birşey olduğundan:)

ncp1963
25-11-2012, 15:52
sn.rise-com ben bunu ilk defa duyuyorum.ilçe tarımda hiç bundan bahsetmediler,fidancılardan da duymadım internet sitelerinde de yazmıyor sadece 100 tl lik destekten söz ediliyor..tohumun sertifikalı olup olmadığını nasıl bileceğiz fidancılar daha fazla satış yapabilmek için bunu söylerler diye düşünüyorum(fidanlarımızın tohumları da sertifikalı 200 tl destek alabilirsiniz falan diye)

Normalde sadece sertifikalı fidan üzerine yoğunlaşmış durumda tüm fidancılar birde mavi sertifika denen anacında sertifikalı olduğu sistem elbette var ama fiyatı artıracak bir işlem olduğu için şimdilik uygulayan yok gibi

Yani sayın rise-com haklı :)

rise_com
25-11-2012, 17:46

Destekleme için ilçe tarıma yaptığım müracaatta sertifikaya 200 tl vereceklerini söylemişlerdi. Evrakları hazırladım ve teslim ettim. Bana sadece aşımın sertifikalı olduğunu ve bu nedenle 100 tl destekleme verceklerini söylediler.

Türkiyede hem çekirdek hem de aşı sertifikası veren bir kaç yer olduğunu söylediler. Özellikle bu hususu bağlı bulunduğunuz tarım müdürlüğüne sorun derim. Eğer aksi bir bilgi alırsanız ben de müracaatımı kontrol edeyim.

Teşekkürler

rise_com
25-11-2012, 17:48

Sayın lilium ile bu konuda irtibata geçmenizi tavsiye ederim. Bildiğim kadarı ile kendisinin de üretimi var. Eminim yardımcı olacaktır.

ladikli
25-11-2012, 18:13
Sayın lilium ile bu konuda irtibata geçmenizi tavsiye ederim. Bildiğim kadarı ile kendisinin de üretimi var. Eminim yardımcı olacaktır.

teşekkürler sn.rise_com
sn.liliumda sadece chandler var diye biliyorum..ben fernor,kaman,maraş18 dikmeyi düşünüyorum..