PDA

View Full Version : Paulownia (Pavlonya) tohum ve çelik

BirLira
17-09-2006, 19:18
Tohumları torfun yüzeyinde gölge bir yerde nemli tuttum.
Tüm bunları ilkbaharda yapmıştım.
Ayrıca tohum meyvesini ilkbaharda ağaçtan düşünce aldım
yani bu tohumlar bir önceki yılın, kışı ağaçta geçirmişler.

daraban
16-12-2006, 11:47
PAULOWNİA (PAVLONYA) ağacı çelik ile üretilirmi?

tohum ile üretmek mi daha iyidir? çelik ile üretmek mi?

PAULOWNİA (PAVLONYA) Çelik ile üretimi hakkında bilgisi olan arkaşlar bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

Selam ve saygılarımla...

muratbilici54
18-12-2006, 20:07
PAULOWNİA (PAVLONYA) ağacı çelik ile üretilirmi?

tohum ile üretmek mi daha iyidir? çelik ile üretmek mi?

PAULOWNİA (PAVLONYA) Çelik ile üretimi hakkında bilgisi olan arkaşlar bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

Selam ve saygılarımla...

tohum ile üretim denemelerim oldu . tohumların % 50si eksik uygulamalarıma rağmen sonuç aldım.

Marmara
18-12-2006, 21:15
Merhaba;
Türkiye'de çelik ile üretilmediğini biliyorum. Tohum ile üretmeyi yaptım ve iyi sonuç aldım.
Selamlar

daraban
18-12-2006, 23:40
teşekkürler bende tohum ile üretim konusunda ilk denememi bu gün yaptım. artık sonucunu bekleyeceğim.

tohum ile üretimi deneyen arkadaşlar, ne kadar zamanda fidan olarak ekmeye uygun hale geldiği konusunda bilgi verirlerse sevinirim..

Marmara
19-12-2006, 20:24
Yerine dikmeden önce ne kadar gelişmiş olursa yaşama şansı o kadar artıyor. Çok erken de (5-10 cm) ekilebilir ama itinalı bakım gerekir. Ortalama olarak boyu 15-20 cm olunca ekilebilir. Bakım ve yetiştirme kurallarına uyulursa sorun olmaz.

Marmara
19-12-2006, 20:46
Ayrıca; türlerine göre ekolojik seçiciliği var. Türkiye'nin bazı yerlerinde yetiştirmek zor. Bulunduğunuz yerin iklim şartlarına göre tür seçmeniz gerekir.

brody
22-12-2006, 11:50
Merhaba;
Çelik ile üretilmediğini biliyorum. Tohum ile üretmeyi yaptım ve iyi sonuç aldım.
Selamlar

Çelikle üretilmediği konusunda bi kaynak var mı merak ettim. İnternette rastladığım kaynaklarda çelikten üretilebildiği hatta çelikle üretilmesinin daha doğru olduğu, tohumdan çıkanların farklılıklar gösterebileceği yazıyor.

Bahcemde iki tane paulownia agaci var. cicek actiklari zaman seyrine doyum olmuyor. Agacin uzeri ciceklerle bezeniyor. Yapraklari daha sonra cicekler dokuldugu zaman aciliyor. Diger agaclara gore hizli buyudugu dogru. Celikten cok kolay uretilebilir.
Kaynak :http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=39414&postcount=21

Paulownia ağacının bu kadar hızlı büyümesinin bir özelliği Çin'de yüzlerce çeşidi içinden 9 adet seçilmesi ve bunların klonlanarak doku kültürü yöntemi ile en dayanıklı ve hızlı büyüyen ağaç elde edilmesidir. Dolayısı ile elinizde bulunan kaliteli bir fidanın tohumlarından aynı ağacı elde edemezsiniz. Bu çocukların babaya veya anneye benzemesi gibidir. Çoğaltmak isterseniz "Kök Sürgünü ile Çoğaltma" veya "Çelikle Çoğaltma" en kolay ve basit şekilde aynı özellikleri taşıyan fidanlar elde edebilirsiniz.
Kaynak : ziraatci.com forum (http://72.14.221.104/search?q=cache:fIHXzYuZBogJ:www.ziraatci.com/editor/forumgoster.asp%3Fkatid%3D2%26editid%3D59%26forumi d%3D181%26kategori%3DBah%C3%83%C2%A7e%2520Bitkiler i+%22%C3%87elikle+%C3%87o%C4%9Faltma%22+paulownia&hl=tr&gl=tr&ct=clnk&cd=1)

Marmara
29-12-2006, 05:40
Çelik ile üretim yapılıyor. Türkiye'de daha çok tohumdan üretme yaygın. Yurt dışında kök, dip çeliği üretimi ile dal sürgünlerinden üretim yapıldığını biliyorum.

egome
23-01-2007, 22:25
Paulownia ağacının en kolay, sağlıklı ve garantili üretim yolu kök çelikleri ile yapılandır.

nalevok
20-02-2008, 11:54
arkadaşlar ben bu ağacın tohumlarını toplayıp ektim ama 20 gündür en ufak bir çimlenme belirtisi bile göremedim sizce neden olabilir?

bitkici_volkan
21-02-2008, 18:38
merhabalar 2 yıl önce 2 adet fidan aldım ve diktim dikilen yer beyşehir/konya burada oldukça hızlı büyüdü kışın agaç kuruda ilk baharda toprak altından tekrar filiz vererek kıştan önceki boyuna kadar geldi bu sene ise ne olur bilmiyorum ama işallah üşümez ve ölmez . birde ben bu ağacın tohumunu aldım fakat bir türlü çıkarmayı başaramadım ne yaptıysam olmadı ne yapmam gerekir bu konuda yardım istiyorum.

ayax
28-06-2008, 21:22
peki tohumlarını bu mevsimde eksem çimlenirmi acaba ?

limon
28-06-2008, 21:40
Ben geçen yıl tohum çimlendirmeyi denedim başarılı olamadım. Geçen hafta ağaç boya gitsin diye iki yan sürgünü kestim ve 2-3 yaprak bırakarak diktim. Düne kadar boyunları büküktü bugün baktım dirilmeye başlamışlar.

ayax
28-06-2008, 22:09
tohumları bulup bir denemek istiyorum genede

nebat06
21-07-2008, 14:28
Bende 2 sene önce tohum toplamıştım bir paulownia ağacından. Gecen sen bir kaba ektim birşey çıkmadı. Bir hafta önce yine ekmiştim aynı tohumlardan, bu sefer binlercesi birden filizlenmişler. Ortalama 4-5mm kadar boydalar henüz.

Hepsi tutarsa hem eyvah diyeceğim, hemde yaşasın diyeceğim :)

yakamozsimsek
21-07-2008, 17:28
Iste budur bu agaci dikerken genis bir araziye ihtiyac vardir onceden dusunmek herzaman yararlidir.

ayax
22-07-2008, 20:44
Bende 2 sene önce tohum toplamıştım bir paulownia ağacından. Gecen sen bir kaba ektim birşey çıkmadı. Bir hafta önce yine ekmiştim aynı tohumlardan, bu sefer binlercesi birden filizlenmişler. Ortalama 4-5mm kadar boydalar henüz.

Hepsi tutarsa hem eyvah diyeceğim, hemde yaşasın diyeceğim :)

Arkadaşım endişelenme ne kadar çok tutarsa o kadar iyidir, mesela paylaşabilirsin burada... Paylaşıma Benimle başlayabilirsin... :)

nebat06
25-07-2008, 02:02
Selamlar;

boyları bugün itibarıyla 3-3.5 cm

fide olunca nasıl gönderebilirim ? Fide gönderemesemde tohum var elimde oldukça fazla.

nebat06
25-07-2008, 22:29
Fideciklerde 2 saat içinde bir sorun yaşadım paylaşmak istedim.

Küçük bir helva kabında yetişiyorlardı. bugun akşam üzeri kapağı açtım ve biraz hava alsınlardedim ve 2 saat kapağı açık kaldı. Hemen kabın orta tarafındaki Fidecikler solmuş, hatta bayılmış maydonoza dönmüşler.

Çok hızlı tepki verdi fidecikler. Bu kadar hassas mı bunlar böyle ???

nebat06
25-07-2008, 22:51
İlk resimdeki kabın ortasına yakın yer 2 saatte kurudu gibi :(

sakagun
17-08-2008, 16:27
Geçen ay henüz yeşilden topladığım Pavlonya kapsülünü bugün açtığımda içinde tohumların oluştuğunu gördüm. Geçen ay kapsüllerin içi boştu. Koparıldığı halde tohumlar gelişmiş olabilir mi? Birkaç tanesini ektim. Bakalım filizlenecek mi?

nebat06
18-08-2008, 23:02
Tohum ekmeyi tecrube ettim ancak filizleri yaşatamadım. Ekdiğim kabın ağzını açar açmaz yarım saat içinde kuruyor bunlar.
bir püf noktası olmalı ama bilin mi yok ? söyleyen mi onuda anlamadım !!

nebat06
09-09-2008, 19:40
Fısfıslada su sıktım, güneşede koymadım ama 2 ci tur denemeye girdim. Bu seferkilerde seyrek fideler çıkıyor, ancak standart olarak 3-4 cm olduklarında direk kurumaya geçiyorlar. Önce porsuyarak boyun büküp sonrada kuruyorlar yani.

Evet , tecrubesi olanlar varsa duymak (okumak )isterim....

memoxi
09-09-2008, 23:10
Merhaba.
Paulownia (Pavlonya) ağacını araştırırken bu forumu buldum. Çok güzel bilgiler var. Herkesi paylaşımlarından dolayı kutluyorum.
Bu ağaçtan deneme amaçlı dikmek istiyorum. Tohumunu **** fidesini Kayseride nereden bulabilirim. **** tohumlardan bana gönderebilecek arkadaş varmıdır? Kışın evde saksıda yetiştirip ilkbaharda toprağa dikmem uygun olurmu? Yardımcı olursanız sevinirim.

haki yılmaz
10-10-2008, 23:50
doğa dostu olmandan dolayı teşekkürü bir bor bilir ben bir Paulownia yetiştiricisi olarak , İSTANBUL/maslak sarıyer civarında fidan yetiştiriyorum.ilgilenirsen görüşelim.teşekkürler.

aurea34
16-11-2008, 19:42
bizde kapımızın önüne ektik 2 tane. biri bayağı büyüdü bi apartmanın 2. katıyla eş büyüklükte 3 senelik oldu ağacım. şimdi ise tohumlarını topladım. bu tohumları tekrar ekip de yeni fideler elde edebilirmiyim? ekim zamanı ne zamandır? bu konuda biraz bilgilendirirmisiniz.. şimdiden teşekkürler :)

haki yılmaz
20-12-2008, 03:39
bu ağcı karadenize fındık ve caya altarnatif olarak yaygınlaşmasıns çok isterdim buralda cok ideal büyür kanısındayım.
karadenizli olup benim gibi düşünen atılımcı doğa dostu olanlar beni lütfen arasınlar beraber karadenizi değiştirelim

Latif
01-04-2009, 12:13
Öncelikle site yönetici arkadaşları kutlarım.
Pavlovya diye çabuk büyüyen agacın üretimi çelikle ve tohumla nasıl yapılır merak ettim.
saygılarımla

k0900
02-04-2009, 20:45
http://www.osmanciktarim.com.tr/?gclid=CJvY5cLq0pkCFRIgZwodJlHWuA

Yetiştiricilik ve diğer konularda : http://www.paulowniaci.com/

Amazonn
10-04-2009, 15:04
doğa dostu olmandan dolayı teşekkürü bir bor bilir ben bir Paulownia yetiştiricisi olarak , İSTANBUL/maslak sarıyer civarında fidan yetiştiriyorum.ilgilenirsen görüşelim.teşekkürler.

sayın yılmaz bey aramıza hoşgeldiniz...

bu ağacın;

1-)Türkiyede alıcısı varmıdır...

2-)Getirisi nekadardır...?

internette yetiştirmek için gerekli bilgilere rahatlıkla ulaşabiliyoruz....Fakat pazarlama konusunda aydınlatıcı bilgiler bulamıyoruz....

aslında üreticilere pazarlama konusunda gerekli bilgiler verilse ilginin daha çok artacağı kanaatindeyim...

oguz3259
13-07-2009, 23:43
sayın yılmaz bey aramıza hoşgeldiniz...

bu ağacın;

1-)Türkiyede alıcısı varmıdır...

2-)Getirisi nekadardır...?

internette yetiştirmek için gerekli bilgilere rahatlıkla ulaşabiliyoruz....Fakat pazarlama konusunda aydınlatıcı bilgiler bulamıyoruz....

aslında üreticilere pazarlama konusunda gerekli bilgiler verilse ilginin daha çok artacağı kanaatindeyim...

Bu ağacın meraklısı dışında ve tek tük bazı firmalar dışında ülkemizde net bir alıcı kitlesi yok.Ancak pazarlanması veya önümüzdeki 8-10 yıl içinde belki değerlenmesi mümkün olabilir.Bunun içinse gerçekten bahsedilen özelliklerin üreticiler tarafından denenmesi gerekiyor.Güvenemedikleri içinde bu ağaca bu fiyat verilmiyor.Ancak gerçekten bu durum zamanla anlaşılırsa değerli olabilir.Şu an için bu değerler yok.

Pazarlamasına gelince kendiniz ne satabilirseniz.Her gittiğiniz firmaya anlatmak zorundasınız.İspatlamak zorundasınız ve bunun sonucunda ikna olurlarsa denemek istiyorlar.Ama deneme süresi çok uzun.Ucu belirsiz.

Pavlonya pazarı veya fiyatı ülkemizde yok.Ayrıca aynı çinde ki performansı gösterebilen örnekler henüz oluşmadı.

Saygılarımla

ankara
06-08-2009, 17:19
bu ağacı ankarada yetiştirebilirmiyim fidan olarak satılıyormu ankaradan bulabilirmiyim?

isolet
17-08-2009, 20:56
Bu pavlonya yı yeni öğrendim ve hızlı bir araştırma yaptım. Öğrendim ki zaten bitki de çok hızlı büyüyor muş. Çok Hoşuma gitti acaba eline tohum olan var mı diye soracaktım.

Samsunlu55
07-09-2009, 21:06
Bir tane pavlonya ağacı buldum ve üstünde meyvesi yoktu bu ayda çelik alsam olur mu? Acele cevap lazım yaz mevsimi bitiyor...

JacqueS
27-09-2009, 19:00
Çeliklerden üretim daha başarılı kanısındayım Bende 120 kadar yetişmiş ağaç war yamalarda köklerin sığ geldiği noktada filizleniyor belirli zaman dilimi war ama kökünü çıkarıpta uğraşmadım seneye temmuz ayında **** baharda bi uğraşıcam sığ yerdeki köklerinden 1-2 tane ürettim bakalım olursa size köklerden nasıl üretiriz sorusuna cvp verebilirim :)

isolet
28-09-2009, 17:39
Tohumları bahçeye ekmek mi yoksa önce ufak saksılarda yetiştirmek mi daha iyi. Birde ne zaman ekilmesinde daha yararı var.

fatma sunay
04-02-2010, 19:45
merhaba arkadaşlar pavlonya ağacı çok ilgimi çekti bizim yörede kereste için kavak dikilir fakat senelerce onun büyümesini beklersin oysa pavlonya ağacı 7-8 senede hemen kereste olacak şekle geliyor fakat iklim şartı nedir pek anlayamadım doğu anadoluda zor yetişir diye duydum doğrumu mesela ben erzincan bölgesinde yetiştireceğim acaba bununla ilgili bilgisi olan arkadaşlar cevap veririse sevinirim

NACİBİLEN
16-10-2019, 20:01
60 dönüm yere Paulownia dikmek istiyorum doğru türünün fidanını nereden bulabilirim,
forumda sertifikalı fidan üreticisi varmı ?