PDA

View Full Version : Karşıyaka Çiçek Festivali 11-14 Mayıs 2012

omerr
28-03-2012, 07:15
Karşıyaka Belediyesi, ilçenin çiçeklerle bezendiği festival için geri sayım başlattı. Karşıyaka Çiçek Festivali için tüm hazırlıklar tam gaz devam ederken festivalin bu yıl ki tarihi de netleşti.
Festivalinin bu yıl da aynı coşkuyla kutlanacağına inandığını ifade ederek “ Festivalimiz bu sene 11-14 Mayıs 2012 tarihleri arasında her zaman olduğu gibi Bostanlı pazaryeri alanında düzenlenecektir.
Onlarca üretici firma, halkımıza sevdiği bitkileri, çiçekleri uygun fiyatla buluşturacak
Karşıyaka Çiçek Festivali bu yıl 11’nci kez düzenlenecek. Festival alanında, çiçek- salon bitkileri- çiçek bakımı- bahçe malzemeleri- toprak ve saksı çeşitlerinin satış ve teşhiri gerçekleştirilecek. Festivale, Bayındır, Urla, Tire, Ödemiş, Menemen, Narlıdere, Güzelbahçe vb gibi ilçelerden üreticiler katılıyor.
Festivalin hemen ardından ise Karşıyaka’nın en güzel balkon ve bahçelerinin seçildiği bir yarışma da yapılıyor.

RTHABER | Karşıyaka Çiçek Festivali (http://www.rthaber.com/haber/201203266/Karsiyaka-Cicek-Festivali-nde-geri-sayim-basladi.html)

Revnak
09-05-2012, 17:02
Detaylı bilgiye buradan da ulaşılabilir: Karşıyaka Belediyesi (http://www.karsiyaka.bel.tr/haberoku.php?id=667)

Yine çok renkli, mis kokulu bir festival olacağı kanısındayım:p

acemifüsun
09-05-2012, 20:00
Festival için Karşıyaka Belediyesi'nin hazırladığı afişlerde 10-14 Mayıs tarihleri arası deniyor, fakat sitelerinde 11-14 tarihleri var.

selis
10-05-2012, 09:23
Füsun Hanım öğrenebildiniz mi yarın mı başlıyor? Ve saat kaçta açılış..
Yarın öğlene kadar müsaitim erken gitmeyi planlıyorum..

acemifüsun
10-05-2012, 21:58
Sevgili selis yarın sabah açılış.

FatihBahce
11-05-2012, 23:15
Bayındır çiçek festivalindeki bazı firmalar oradaydı. Çiçek ve bitki almak isteyeler için güzel bir ortam.

11.Karşıyaka Çiçek Festivali 11-14 Mayıs 2012 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=njIFcHXQA6M)

kelebek çalısı
11-05-2012, 23:43
Sn. UrlaBahçe,

ne kadar güzel bir video paylaşımı olmuş. Harika!

Benim gibi gitmek isteyip de gidemeyenler için sanki :)

Çiçekler Bayındır çiçek festivalindekilerden farklı değilmiş gerçekten. Genel olarak hep aynı çiçekleri gördüm.

Ben daha çok yöresel gıda ürünlerinin bulunduğu reyonları dikkatle taradım. Doğrusu Beypazarı standında gözlerim erik pestilini aradı. Varsa kaçırmayın derim. Antakya nar ekşisi hakiki ise o da kaçırılmaz. Edirne meyve sabunları ise, yenmese bile :) neredeyse gerçeği ile ayırt edilemeyecek kadar muazzam çalışmalar.

Sayenizde ben de gezmiş oldum Bostanlı'm da kurulan bu standları.

Çok teşekkür ediyorum size.

selis
12-05-2012, 05:53
Saat 8.30 dan öğlene kadar festivali dolaştım.. Çiçekçilerden başka kimse yoktu.. 11:00 gibi açılış yapıldı ortalık hareketlendi..

Begonvil aşıkları ;)

selis
12-05-2012, 06:07
Ortancalar..
294380
294381
294382
294383
Sterliça..
294384

selis
12-05-2012, 06:14
Güller..

selis
12-05-2012, 06:19
Küpeler..

selis
12-05-2012, 06:23
Karışık..

selis
12-05-2012, 06:28
Mum çiçeği de vardı..

selis
12-05-2012, 06:36
Paskalyaları kasa kasa görünce bendeki tüm büyüsünü aldı götürdü.. :(

selis
12-05-2012, 06:43
Satıcı adına ''Mısır Patlağı'' dedi.. Forumda gördüm mü hatırlayamadım ..
30 tl, bir tane varmış..

selis
12-05-2012, 06:50
Haseki küpeleri.. Görünce çok şaşırım. ;)
Forumda çimlendiremedim diye ağlayan bendim ve satıcının yanına 3 defa gelip almayı unuttum.. :(
294418
294419

Clematis ;)
Geliş sebebim buydu zaten.. Bir tane de benim oldu.. :)
294420

Bizim bagaj bu kadar aldı.. :p
4 saksı ve Selçuk Bey'in adenium tohumlarını diktiği saksı.. :)
Onu da koltuğun altındaki bagaja koydum..
O kadar rüzgar olmasına rağmen sağ salim eve getirdim ama ;)
294421

kelebek çalısı
12-05-2012, 13:24
Sn. selis clematisler tek yerde mi vardı, bir çok yerde mevcut muydu acaba?

selis
12-05-2012, 14:10
Kelebek Çalısı daha önce Avrupa Çiçekçiliğin bu bitkiyi getireceğini biliyorduk.. Sadece onda vardı.
Özelden ayrıntıları yazdım fakat mesaja fotoğraf eklenmiyormuş buraya ekleyeyim..
Standın arkasında ve önünde aynı sayıda saksı vardı..Oldukça da fazla.. Size kalacağını umuyorum..
Aslında bilen biri isimlerini yazarlarsa iyi olur.. Selçuk Bey ''Mor katmerli güzel'' dedi onu aldım..
Ama lila renklinin çiçekleri daha büyüktü.. :)

kelebek çalısı
12-05-2012, 14:27
Ben de mor çiçekli bitkilerin hastalığına tutulmuş biriyim. Ama clematis olsun da ne renk olursa olsun diyeceğim artık. Burada clematis bulunamıyor, iklim koşulları sebebiyle getirmiyorlar veya bir anaçtan çoğaltıp üretmeyi tercih etmiyorlar. Oysa burada clematisi lokal olarak yetiştirilebilecek pek çok yer mevcut.

Tekrar teşekkürler Sn. selis, sayenizde bu çiçekten edinebileceğim umarım. Hevesleniyorum da, gözümle görmeden hevesimi içimde tutsam daha iyi olabilir :)

FatihBahce
12-05-2012, 14:47
Ben bugün öğlen gittiğimde Clamatis'lerin çoğu malesef seçilmişti. Katmerli olanlar kalmamış. Sadece açık ve koyu mor olanlar vardı. 15TL dan satıyorlar. En son sadece koyu mor olanlar vardı. Ben daha önce İstanbul'dan İzmir'e getirdim ancak 2 ayda çürüdü. Komşum amerikadan tohumunu getirmişti. Bakımsız bırakmasına rağmen onunki coştu.Çok naizk bir bitki. Nasıl yetiştirileceğini iyi bilmek gerek.

selis
12-05-2012, 15:50
Halil Bey, öyle söylediniz ki, yarın gitsek bulamayız mı yani?
Bir tane de lila alayım diyordum.. Oysa ki çok fazla vardı..

Bu arada Gönül Hanım özellikle söyledi.. Bitkinin dikileceği yer serin bir yer olmalıymış.. Ayrıca onu hep serin tutacak yayılıcı bir bitkiyle kökünü kapatmamız gerekiyormuş.. Sn. Acemifüsun'un ve Jezebel'in bitkileri gayet sağlıklı.. İzmir'de yaşayabiliyor demek ki?

kelebek çalısı
12-05-2012, 15:57
Moralim bozulmaya başladı, bütün İzmir clematis mi aldı gidip? Ya da çiçek sayısı bu kadar kısıtlı mı olmalı bir festivalde?

limon
12-05-2012, 16:25
Satıcı adına ''Mısır Patlağı'' dedi.. Forumda gördüm mü hatırlayamadım ..
30 tl, bir tane varmış..

Sevgili Selis, bu bitkinin adı Havlu Püskülü-Deutzia. 30 TL pahalı bence burada bu tür çalı formlu bitkiler 10-15 arasında satılıyor.

Aldıklarını güle güle büyüt, bol çiçeklensinler. :)

kelebek çalısı
12-05-2012, 17:18
Clematisler den bulunmuş ve alınmış, çok mutlu oldum :)

Sn. limon, 30 TL bana da çok gelmişti. Belki tek olunca fiyatı yüksek tuttular. Ama güzel bir bitki, meraklısı için değer.

acemifüsun
12-05-2012, 17:18
Moralim bozulmaya başladı, bütün İzmir clematis mi aldı gidip? Ya da çiçek sayısı bu kadar kısıtlı mı olmalı bir festivalde?

Size özelden mesaj yolladım, bakabilir msiniz?:)

kelebek çalısı
12-05-2012, 17:32
Size özelden mesaj yolladım, bakabilir msiniz?:)

Sizin yetiştirdiğiniz mor clematise vuruldum ve bakın bana ne yaptınız :D şimdi de clematis sevdası sardı beni. Çocuk gibi sevindim resmen :)

Tekrar teşekkür ederim.

selis
12-05-2012, 17:37
Clematisler den bulunmuş ve alınmış, çok mutlu oldum :)

Ohh iyi haber :)) Çok sevindim..
Umarım istediğiniz renkler alınmıştır.. ;)
Yarın ben de büyük lila renkliden bulabilirsem şahane olur..

Sn. Limon havlu püskülünü tanıyorum ama bu da onun başka bir türü mü acaba? Yakın çekimi vardı..

acemifüsun
12-05-2012, 17:50
Selisciğim sanıyorum yarın sabah Urladan gelirken Gönül hanım Clematis getirir:)

limon
12-05-2012, 19:11
Bende bu türü vardı ama internetten bakınca çeşitleri varmış. Deutzia Magnifica olabilir? (İddiam yok ama :))

mandalinci
12-05-2012, 21:16
Ben de çok kısa bir süre uğrayabildim ve çok az çiçek almaya mecbur edildim.

Bana yakın olacaktı ki, neler toplar getirirdim.

3 ortanca, 1 yaprağı güzeli ancak arabaya taşıyabildim:(

Jezebel
13-05-2012, 20:12
Halil Bey, öyle söylediniz ki, yarın gitsek bulamayız mı yani?
Bir tane de lila alayım diyordum.. Oysa ki çok fazla vardı..

Bu arada Gönül Hanım özellikle söyledi.. Bitkinin dikileceği yer serin bir yer olmalıymış.. Ayrıca onu hep serin tutacak yayılıcı bir bitkiyle kökünü kapatmamız gerekiyormuş.. Sn. Acemifüsun'un ve Jezebel'in bitkileri gayet sağlıklı.. İzmir'de yaşayabiliyor demek ki?

Dün bir grup site üyesi hanımla festivali ziyaret etme fırsatı bulduk.
Çok keyifl bir gün geçirdik.
Clematisler seçilmişti, ancak ben dayanamayıp bir adet katlı eflatun/ mor bir bitki ve
gondağ adındaki üye de iki adet aldı.
Şu an elimdeki clematis sayısı 16 oldu. Clematis kaprisli bir bitki değil.
3 yıl önce bu maceraya C.Jacmanii ile başladım, her yıl yeni çeşit katarak bu rakama ulaştık.
Kökünü sıcaktan koruduğunuz sürece hiç birşeycik olmaz:p
Deutzia, Dianela Variegata, Pembe çiçekli çilek, Küpe diğer yeni kazanımlarım,
bir de Bergenia (onu da Gönül hanımın bahçesinden hatıra aldım)...
Herkesin görmesi gereken bir renk cümbüşü.
Selis ve diğer arkadaşlar güzel resimler sunmuşlar, elleri dert görmesin;)
Benim çekimlerim makro olmuş genel görünümle ilgili fikir vermiyorlar.:(
Saygılar.

kelebek çalısı
14-05-2012, 00:34
Clematislere dün gece geç saatlerde kavuştum. Cılızlar oldukça, ama yolculuğu çok ufak hasarlarla atlatmış gibi görünüyorlar.

Bundan böyle, ilerleyen zamanlarda clematis başlığı altında yer bulacak kadar sağlıkla gelişmeleri için çabalayacağım.

acemifüsun
14-05-2012, 09:58
Çok sevindim, kuş gibi uçup gelmişler size:) Sağlıkla büyütün:) Clematislerin kökleri mutlaka gölgede olsun, suyu çok sever. Size bol, bol güzel çiçeklerini sunacaklar, eminim:)

FatihBahce
14-05-2012, 17:01
Dünkü Bonsai toplantısı Clematis'lerin satıldığı Avrupa çiçekliğin karşı taraflarındaydı. Uğradım. Sera içersinde 400'e yakın Clematis vardı. Ancak çoğunun çiçekleri döküktü. Ne olduğu ancak etiketten anlaşılıyordu. Çoğunun etiketi de yoktu. Geçmiş yıllardaki başarısız denememden sonra almaya niyetim yoktu anca hadi bir daha deneyeyim diye aldım. Bence Mandevilla , pasiflora gibi Akdeniz iklimini seven türleri tercih etmek daha doğru.

FatihBahce
14-05-2012, 17:11
Bu konuda benim kısa tecrübeme göre Selluka, kahkaha çiçeği, clematis gibi nazik sarılıcılar tohumdan bulunduğu yeri hiç değiştirmeden yetiştirilmesi gerekir. Saksıdan çıkınca bulunduğu yeni ortama çok zor alışıyorlar.

Jezebel
14-05-2012, 18:00
Sn. UrlaBahçe, Clematis konusunda ben kendimi tecrubeli saymıyorum...
Site üyelermizden sevgili jineop elli'den fazla çeşide sahip. Hepsi de bahçesinde, saksıdan toprağa nakledilmişler...
Sondan bir önceki Clematisim İngiltereden yanlışlıkla Aksaraya gitti, oradan İzmire kargo ile geldi, toprağa aktardım, şu an 75 cm...
Cesaret kırıcı söylevlere gerek yok...
Avrupa çiçekçliği yeni türler getirtmesi için cesaretlendirmeliyiz ;)

FatihBahce
14-05-2012, 20:44
Ben zaten imkansız değil zor olduğunu yazdım. Keşke bizim de İstanbul gibi iklimimiz olsa da kamelya, orman gülü, açelya gibi bitkileri zorlanmadan yetiştirebilsek. Şu an bahar olduğundan her şey çok güzel. Umarım gölgede bile 40 dereciyi geçen bir yaz yaşamayız. Yazın arada sırada yağmur yağsa da bitkleri kireçli veya klorlu suyla daha az sulasak.

Aysis
14-05-2012, 21:43
Kelebek Çalısı daha önce Avrupa Çiçekçiliğin bu bitkiyi getireceğini biliyorduk.. Sadece onda vardı.
Özelden ayrıntıları yazdım fakat mesaja fotoğraf eklenmiyormuş buraya ekleyeyim..
Standın arkasında ve önünde aynı sayıda saksı vardı..Oldukça da fazla.. Size kalacağını umuyorum..
Aslında bilen biri isimlerini yazarlarsa iyi olur.. Selçuk Bey ''Mor katmerli güzel'' dedi onu aldım..
Ama lila renklinin çiçekleri daha büyüktü.. :)

Avrupa çiçekçilikten Festivalden önce 4 clematis aldım bir tanesi mor yalınkatlı adı Clematis' Warsaw Nike' diğeri ise lila rengi katmerli onun üstünde ise Yukikomachi yazılı idi.

memet
14-05-2012, 22:36
Avrupa çiçekçilik bizim için yetiştirmesi için verdiğim elli selluka fidesini fastivalde otuz liradan satıp bana da hepsi kurudu demişti. Çıkanların yarısı sizin olur yarısını da ben üyelere dağıtırım demiştim. Bana da lütuf verir gibi bir tek fidanı vermişti.

acemifüsun
15-05-2012, 07:57
Avrupa çiçekçilik bizim için yetiştirmesi için verdiğim elli selluka fidesini fastivalde otuz liradan satıp bana da hepsi kurudu demişti. Çıkanların yarısı sizin olur yarısını da ben üyelere dağıtırım demiştim. Bana da lütuf verir gibi bir tek fidanı vermişti.

Mehmet bey bu konu başlığında Avrupa Çiçekçiliği bu şekilde tanıtmak doğru değil. Yıllar önce aranızda geçmiş bir olayı ,her karşılaştığınızda dile getirmenizi , hele burada tekrar duyurmanızı anlıyamıyorum.En doğrusu iddia ettiğiniz bu davranışla karşılaştığınız zaman tepkinizi göstermeniz ve hakkınızı aramanızdı. Aradan yıllar geçmiş, siz hala İzmir için önemli bir üreticiyi fırsat buldukça karalayıp, aşağıya çekmeye çalışıyorsunuz:(

Jezebel
15-05-2012, 09:22
Ben zaten imkansız değil zor olduğunu yazdım. Keşke bizim de İstanbul gibi iklimimiz olsa da kamelya, orman gülü, açelya gibi bitkileri zorlanmadan yetiştirebilsek. Şu an bahar olduğundan her şey çok güzel. Umarım gölgede bile 40 dereciyi geçen bir yaz yaşamayız. Yazın arada sırada yağmur yağsa da bitkleri kireçli veya klorlu suyla daha az sulasak.

Ben de İzmirde oturuyorum ve şu an elimde 16 bitki oldu.
Sadece 2 tanesi yeni.
Zor falan da değil bakımı en kolay bitkilerden biri, ben 8 saat çalışan biri olarak bakabiliyorsam herkes bakar.;)
Şimdi keşke demek için 4-5 yıl deneyip başaramamış olmak gerekiyor bence...
Siz tek bitkiyle denediniz olmadı diye bizim 14 bitkimizi ve 3 yıllık tecrubemizi yok sayabiliyorsunuz...
Sayabilirsiniz, ancak onlar ve ben tüm pesimistlere rağmen varız:p
Allaha çok şükür.

selis
15-05-2012, 11:12
Kelebek Çalısı sağ salim ulaşmışlar ve 2 güzeli kapmışsınız çok sevindim..
Bol bol çiçeklensinler fotoğraflarını da izleyelim.. ;)

Sözde, pazar günü Karşıyaka-Bostanlı arasında yapılan koşu için tekrar gidip lila renkliden alacaktım.. Ares faranjit olup ateşlenince kaldı.. İki gündür okula da gitmiyoruz..
Koşuya katılan eşime söyledim, ne renk alırsa alsın razıydım, ama önemsememiş.. :(
Başka zaman artık..

Bu arada aklıma takıldı.. Satılan bitkilerin boyu ne olursa olsun üzerinde tek bir çiçek olması garip değil mi? Ve bendeki bitkideki çiçek cumadan beri ilk aldığım gibi duruyor.. Çiçeği bu kadar dayanıklı mı? Başka bir kimsasalla mı çiçek açtırılıp bu kadar dimdik ayakta?

Jezebel
15-05-2012, 11:18
Sevgili selis, olur mu, benimkinde 2 çiçek var.
Clematis çiçeklerinin bazıları, özellikle katlı olanlar daha uzun ömürlü olur.
Bazıları da 3 günde geçer. Genelleme yapmak mümkün değil.
Sevgiyle.

acemifüsun
15-05-2012, 11:26
Sevgili selis Clematisler daha yavru:) Yaklaşık bir ay önce serasına gittiğimizde Gönül hanım onları satışa sunmak niyetinde değildi. Ben ve Hülya ısrar edince, İzmirli arkadaşların da İzmirde Clematis bulamadığını, çok aradıklarını belirtince, o zaman çiçekleri açıp, belli olanları satmaya karar verdi.
Üretimde olan bütün bitkilere üreticiler besin desteği uygulamak zorundalar. Clematislere de mutlaka besin verilmiştir. Bence siz de satın aldığınız Clematisinize başlığı iyice inceleyip, uygun besin takviyesi yapın ki; dallanması ve çiçeklenmesi sağlıklı olsun:) Güle güle büyütün:)

kelebek çalısı
15-05-2012, 13:26
Kelebek Çalısı sağ salim ulaşmışlar ve 2 güzeli kapmışsınız çok sevindim..
Bol bol çiçeklensinler fotoğraflarını da izleyelim.. ;)

Bu arada aklıma takıldı.. Satılan bitkilerin boyu ne olursa olsun üzerinde tek bir çiçek olması garip değil mi?

Teşekkürler selis, umarım çiçekleri ile uzun yıllar benimle olurlar :)

Bitkilerin hepsinin tek çiçekli oluşu, çiçekleri alırken ailemin de dikkatini çekmiş olmalı ki, aynı konu bizim evde de konuşuldu :) Gerçekten ilginç.

Selamlar.

FatihBahce
15-05-2012, 14:24
Ben de İzmirde oturuyorum ve şu an elimde 16 bitki oldu.
Sadece 2 tanesi yeni.
Zor falan da değil bakımı en kolay bitkilerden biri, ben 8 saat çalışan biri olarak bakabiliyorsam herkes bakar.;)
Şimdi keşke demek için 4-5 yıl deneyip başaramamış olmak gerekiyor bence...
Siz tek bitkiyle denediniz olmadı diye bizim 14 bitkimizi ve 3 yıllık tecrubemizi yok sayabiliyorsunuz...
Sayabilirsiniz, ancak onlar ve ben tüm pesimistlere rağmen varız:p
Allaha çok şükür.

Ne mutlu size. Bu bitkinin ben de hayranıyım. Zaten tekrar denemek için 2 adet aldım. Olumlu ilerleme görürsem daha da alırım. Bu sefer sıcaktan kavrulmasın diye sadece sabah 9:00 'a kadar güneş görebilen gölgeye diktim. Umarım bu sefer güneş görmüyor diye sorun çıkmaz. Aslında tam gölge değil, üstünde yarı saydam ışığı geçiren sıcağı geçiirmeyen tabaka var. Duvara doğru diksem daha iyidi ancak hederalardan yer kalmadı. Şimdilik yerlerini 5 yıl önce çektiğim bir resim üzerinden işaretledim. Yerine gittiğimde şu anki resmini de Clematis bölümünde yayınlarım.

Zeytinci
15-05-2012, 19:51
Adına festival denilince, beklenti büyüyor. Katılım artışı ve eğlence organizasyonu ile şenliğe dönüşmeli mi?
Hemen yanında sahildeki Dragon kürek yarışmasında şirketleri adına yarışan gençlerin coşkusu hem pozitif mesajlar verme hem de eğlenme açısından muhteşemdi...

Renk cümbüşü, yeni bitki dostlarının artması için güzel.

İki ziyaretim oldu şakayık sahibi oldum. Orman fidanlıkları niye katılmıyor anlamadım. Gözlerim kokulu Osmantus ve kalikantus aradı. Bulamadım.

ayseldeniz
16-05-2012, 09:52
Haklısınız Dragon Festivali pek eğlenceliydi.Çiçek festivali daha sakindi.Kulvar farkı.