PDA

View Full Version : bonsaikon / Ateş Dikeni

bonsaikon
26-03-2012, 15:59
Ağacımın ilk hali, budama ve telleme sonrası halleri. Yorum ve önerilerinizi beklerim.

bonsaikon
28-03-2012, 14:10
Tekrar selamlar,

Ağacın kök budaması ve saksı değişimini yaptım, fotoğrafları http://www.agaclar.net/forum/diger-iller-bonsai-atolye-calismalari/21632.htm linkinde görebilirsiniz.

kalambaklı
28-03-2012, 16:32
Sayın bonsaikon, aynı anda kök ve dal budaması yapmasaydınız, çünkü bitki iki ayrı bölgedeki yaraları kapatmak için oldukça fazla enerji harcayacağı için ölmesine sebep olabilir.
İki budamanın arasında bir ay gibi bir süre bırakarak işlemlerinizi yaparsanız, bitkileriniz daha sağlıklı gelişeceklerdir.
Neyse ki ateşdikeni oldukça arsız bir bitki.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

bonsaikon
29-03-2012, 16:14
Meraklanmayın, dal budamasını daha önce yapmıştım:) Sadece fotoğrafları aynı anda paylaştım.

bonsaikon
17-04-2012, 16:54
Kışın aşırı soğuklardan etkilenmiş olacak ki ateş dikenim havaların ısınmasına rağmen canlanamadı ve yeni yapraklar veremedi. Sanırım kurudu.

Ama ilk saksısındayken toprağa düşen meyvelerinden filizlendiğini sandığım şu anda 20-25 cm boyunda olan ama incecik bir yavru ateşdikeni bıraktı arkasında. Şimdi ya sabredip buna yoğunlaşacağım, ya da bahçedeki ateşdikenimden çelik yapacağım. Sizce ne yapmalıyım ?

Sakaki
17-04-2012, 20:29
Bence bahçende bir tane daha varsa havai köklendirme yap, bu saatten sonra çelik ile şansını zora sokma derim.

bonsaikon
18-04-2012, 11:05
Evet mantıklı, bahçede 3 tane havai denemem var şu anda ama ateş dikeninde aklıma gelmemişti, hem biraz kalınlaşmış bir gövde elde ederim. Tek sıkıntı dallar dümdüz, uzun ve kalın, eğip bükmek imkansız gibi, düz bir gövde olur ama sonrada gelişecek yan dallara şekil vermeye çalışırım artık. Zaman olarak havai köklendirme için uygunmu bu aralar?

Teşekkürler.

bonsaikon
20-04-2012, 14:51
Bugün bahçedeki ateş dikeninden havai köklendirme başlattım. Gövdede yer açmak için kestiğim güzel dallardan birini de çelik yaptım. Ya tutarsa diyerekten :) Hayırlısı bakalım.

Harun Parlak
20-04-2012, 17:59
Eğer Fidan bulma ve edinme şansınız varsa. Enerjinizi havai köklendirme çelik ile üretimde harcamayın. Değerlendirmek için yapıyorsanız olabilir ileride size güzel adaylar olur. Ama asıl amacınız bonsai sanatını öğrenmek olsun. Bu çelik ve havai köklendirme ile üretitikleriniz ile bonsai sanatını öğrenmeye çalışırsanız çok zaman kaybedeceksiniz.
Fidan bulamazsanız bile bol bol denek dallar ile uygulamalar yapın. Eliniz alışır bakış açınız gelişir.
Denek dallar ile çalışmak çok avantajlı neden yeni başlayan arkadaşlar denemiyor anlayamıyorum.

bonsaikon
23-04-2012, 10:36
Eğer Fidan bulma ve edinme şansınız varsa. Enerjinizi havai köklendirme çelik ile üretimde harcamayın. Değerlendirmek için yapıyorsanız olabilir ileride size güzel adaylar olur. Ama asıl amacınız bonsai sanatını öğrenmek olsun. Bu çelik ve havai köklendirme ile üretitikleriniz ile bonsai sanatını öğrenmeye çalışırsanız çok zaman kaybedeceksiniz.
Fidan bulamazsanız bile bol bol denek dallar ile uygulamalar yapın. Eliniz alışır bakış açınız gelişir.
Denek dallar ile çalışmak çok avantajlı neden yeni başlayan arkadaşlar denemiyor anlayamıyorum.

Denek daldan kastınız nedir, tam anlayamadım. Biraz açar mısınız?

bonsaikon
26-06-2012, 12:16
Havaii köklendirmeyi açmanın zamanı aslında geldi. Ama diğer 3 denememden ikisinde 8 haftada köklenme olmadığı için tedbiren bunu biraz daha uzun tutacağım 10 hafta dolduktan sonra açacağım.

Sakaki
26-06-2012, 17:06
Havaii köklendirmeyi açmanın zamanı aslında geldi. Ama diğer 3 denememden ikisinde 8 haftada köklenme olmadığı için tedbiren bunu biraz daha uzun tutacağım 10 hafta dolduktan sonra açacağım.

Sevgili bonsaikon,

Açacağım derken sanırım kontrol etme amaçlı açmayı kastediyorsun?
Aksi halde, köklenmişse bile şu an açıp, ayırarak saksıya almak çok riskli. Bu işlemi sonbahara bırakmak daha uygun olur bence.

bonsaikon
27-06-2012, 10:33
Selamlar,

Riskli derken sıcak yüzünden ağacın yaşamasının zor olacağını kastediyorsunuz sanırım. 1 ay kadar önce kayısıdan yaptığım köklendirmeyi açtım ve saksıya aldım şu an bir sorun görünmüyor. Saksıya aldığım ağacı gölgeye alıp spreyleyerek yardımcı oluyorum. Köklenme yeterince olmuşsa sanırım yaşıyor. Ama risk almayıp havaların serinlemesini beklemek daha doğru olur tabii. Peki bu durumda köklenen kısmın çürümesi vb. sorunlar olma ihtimali var mıdır yoksa yine 4-5 günde bir su vererek sonbahara kadar kapalı tutmak daha mı iyidir?

bonsaikon
09-07-2012, 16:04
Köklenme beklediğimden de fazla olmuş, neredeyse naylon sargının dışına fışkıracakmış, böyle bir sonuç beklemediğim için hazırlıksız yakalandım; büyük saksım yoktu ama geçici olarak bir saksıya aldım ve hiç direkt güneş almayan, gölge, kuzey cephe bir kuytuya yerleştirdim. Güzel bir bonsai olabilecek kalın gövdeli bir ateşdikeni elde etmiş oldum.

bonsaikon
11-10-2012, 10:08
Geçen 1-2 aylık süreçte üst kısımdan yeni 4-5 dal oluşturdu ve tomurcuklarda açmaya başladı. Şekil verme ve budama önerilerinizi, uyarılarınızı bekliyorum. Kışın balkonda tutup ilk baharda budamayı düşünüyorum.

tourkana
11-10-2012, 19:02
Sayın Bonsaikon, köklendirmen çok başarılı olmuş.

Ağacın boyunu alttaki iki dalı bırakıp üstü budayarak kısaltmanı öneririm. Daha sonra bu dalları telleyerek güzel bir üçgen form oluşturacak şekilde forma sokup, bahar döneminde uç alma - yaprak küçültme uygulamaları ile bonsai çalışmanı devam ettirirsin.

Ama bu saksıyı değiştirip mutlaka daha geniş ve sığ saksıya almalısın. Burda çok dengesiz duruyor sanki. Başarılar.

bonsaikon
13-10-2012, 11:01
Sayın Bonsaikon, köklendirmen çok başarılı olmuş.

Ağacın boyunu alttaki iki dalı bırakıp üstü budayarak kısaltmanı öneririm. Daha sonra bu dalları telleyerek güzel bir üçgen form oluşturacak şekilde forma sokup, bahar döneminde uç alma - yaprak küçültme uygulamaları ile bonsai çalışmanı devam ettirirsin.

Ama bu saksıyı değiştirip mutlaka daha geniş ve sığ saksıya almalısın. Burda çok dengesiz duruyor sanki. Başarılar.

Tavsiyeniz üzerine budamayı gerçekleştirdim, son hali hakkında yorum ve yönlendirmelerinizi bekliyorum.

tourkana
14-10-2012, 10:36
Tarzı Dik Tarz olarak belirleyip, buna yönelik alttaki dalları geniş tutup yukarıya doğru daralan ikizkenar üçgen gibi geliştirmelisin.
Dolayısı ile üst ve uç bölgelere daha çok budama, uç alımı yapıp ( ilgili mevsiminde) buna göre enerjyi dengelemelisin. Üstten 2 dalı, alttaki dalların uzunluğuna indirecek şekilde budamakla işe başlayabilirsin, böylece alt kısımların gelişmesini hızlandırabilirsin.

Hazeyn
15-10-2012, 08:28
Sayın bonsaikon, bende de bir kaç tane ateş dikeni var.Üzerinde uğraşırken bayagı tecrübe sahibi oldum.Size küçük bir tavsiyem olacak.Mevcut dalların hepsini kesin, bırakın ağaç yeni dallar versin. Bu önerim size şimdi çok gereksiz ve zaman kaybı bir uygulama gibi gelecek belki, ancak deneyimlerim, bu ateş dikeni bu haliyle kalırsa üstteki dallar altta olması gereken dallardan her zaman kalın olacaktır.Buda istenmeyen bir durum olacağı için görsel olarak ta hiç hoş bir görüntü olmayacaktır.Siz zaten bunu bir sene sonra mecburen keseceksiniz. "tabi bonsai olmasını istiyorsanız." Ben aslında yaptığım hataları sizinle paylaşıyorum. Ayrıca ateş dikeni havalar ısınınca müthiş güçlü dallar verir zaten şu an üzerindeki dalları beğenmeyeceksiniz. O yüzden bırakın size farklı alternetifler sunsun. Tüm dallar aynı anda çıkınca ağaç daha doğal görünüyor, fakat biri aşırı kalın diğeri aşırı ince olursa hele bu ağaçtaki gibi kalın daallar en üst zirveye yakın yerde olursa bu daha nahoş bir görüntü demektir. Güzel bir dik tarz olur bu ağaç **** yeni oluşacak dallara göre daha farklı stilleri bile uygulama şansınız olur. Ben şunu gördüm üstte çıkmış mevcut dallar her zaman sorun oluyor, çünkü altta çıkan dallardan kalın oldukları için, bu ise bir türlü ağacınıza istediğiniz formu verememenize neden oluyor, demedi demeyin, kolay gelsin.BU KADAR UZUN YORUM YAZMAMIN SEBEB;İ BU AĞAÇ MÜTHİŞ BİR GÖVDE YAPISINA SAHİP OLDUĞU İÇİN DEĞİL, FARKLI DURUMLARDA DA BENZER HATALARI BAŞKA ARKADAŞLAR DA YAPMASIN VE BONSAİ DE HIZLI YOL ALALIM DİYEDİR.

bonsaikon
15-10-2012, 09:32
Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

badrobot
15-10-2012, 19:08
sayın bonsaikon. herkes güzel ve faydalı bir şeyler söylüyor. benimde çorbada tuzum olsun istedim. Hazeyn'in dediklerine katılıyorum. şuanki dalların size hiçbir faydası olamayacak. benim şahsi kanatim ağacın boyu hala çok uzun. arkadaki merdivenlerin yüksekliklerinin 18-20 cm olduğunu düşünürsek hala 55-60 cm gibi bir yükseklikle karşı karşıyayız gibi geliyor bana. beden kalınlığıda 5 cm gibi oldukça güzel bir beden kalınlığı...
şimdi tüm bonsai cilere soruyorum; kırmızı ile işaretlediğim yerden kesilse daha iyi olmazmı? ok la işaretlediğim dal işe yeni zirve olarak yukarı doğru çekilebilinir. üstelik buradan kesildiğinde aşağıdaki dallamanın daha yoğun ve güçlü olacağından kuşkumda yok. saygılarımla.

bonsaikon
16-10-2012, 09:40
Şu ağacın boyu topraktan tepeye 28 cm, gövde çapı 3 cm söylediğiniz yerden kesersem toprak üstü boyu 14-15 cm dolayına inmiş olacak, çok kısa değilmi ?

Sakaki
16-10-2012, 10:11
Bence değil. badrobot'a katılıyorum!
Aksi halde zaten o gövdede koniklik sağlamak da senin için bayağı zor olacak.

Başarılar.

cmko
29-10-2012, 17:12
Bende de bir adet ateş dikeni var boyu bir karış kadar kök kalınlığı 3-4 cm kökü dışa çıkmış hoş bir görüntüsü vardı ve aldım. Ateşdikeni bakımı nasıl bu konuda yardımcı olurmusunuz ?

cmko
29-10-2012, 17:39
Takribi boyu bir karış gövde kalınlığı 3-4 cm güzel bir aday olacağını düşünüyorum. Aşkından bu ise yeni başladım inşallah oldurmeyiz.

Hazeyn
30-10-2012, 08:01
Syın cmko aramıza hoş geldin, nasip olursa tanışırız inşallah. Öncelikle neden kendiniz yeni bir sayfa açıp adaylarınızı orada yayınlamıyorsunuz? Bu ateş dikeni için bir iki cümle yazmak isterim. Şu üzerindeki mevcut dalları dibinden kesmek lazım. Köküne şimdilik müdahele etmeden daha geniş bir saksıya alırsanız amacınıza daha çabuk ulaşırsınız, yani gelişim çok daha hızlı olur.Ateş dikeni budamayı seven bir tür budandıkça çok daha güzel filizler verir bu ise çok hoş bir görüntü demektir.Zamanla uç alımı yaparak çok hoş dallar ve yaprak yoğunluğu oluşuyor.Ateş dikeni riski az olan bir türdür. Bu ateş dikeni havalar ısınınca demiyorum çünkü Adana da havalar zor soğuyor o yüzden, hızlı bir şekilde çok yeni ve daha güzel dallar verecektir.Bahara kadar çıkan dalları seyret daha sonra bak gör ne cevherler çıkmış. Daha sonra budama ve telleme yaparak ana formu oluşmuş olur. Kolay gelsin...

cmko
30-10-2012, 13:15
sn. hazayen bende çok istedim adaylarımı yayınlamayı ancak sanırım 50 msj attıktan sonra kendi yorum sayfamı açabileceğim sanıırm.
beni ateş dikeni konusunda biraz daha aydınlatırsanız sevinirm.
Bütün dalları mı kesmemi kastediyorsunuz?
saygılar.

memet
30-10-2012, 13:31
Bonsai başlığında bir mesaj kısıtlaması yok.

Adem Keskin
30-10-2012, 13:33
Öncelikle çalışmalarınızda başarılar, ateş dikeninin çelikten çoğaltmak mümkün müdür ? deneyen var mı acaba.. ?

Hazeyn
30-10-2012, 13:43
sn. hazayen bende çok istedim adaylarımı yayınlamayı ancak sanırım 50 msj attıktan sonra kendi yorum sayfamı açabileceğim sanıırm.
beni ateş dikeni konusunda biraz daha aydınlatırsanız sevinirm.
Bütün dalları mı kesmemi kastediyorsunuz?
saygılar.

Evet, zaten bir kaç tane dal var sanırım, bunların tamamını kesin, çünkü yeni çıkacaklar birbiriyle orantılı olur. Aksi takdirde bu haliyle dallar arasındaki orantıyı yakalayamazsınız.Yani üstte kalın dal altta ince dal olur.Buda istenmeyen bir durumdur. Korkmayın çok fazla bir kaybınız olmayacağı gibi bunlardan çok daha mükemmel dallar çıkacaktır. Hiç şüpheniz olmasın.çünkü ana gövde de hiç dal kalmayınca, ana gövdenin farklı yerlerinde çok daha güçlü sürgünler çıkacaktır. .Ayrıca "Hazeyn" olacak:d

Hazeyn
30-10-2012, 13:46
Öncelikle çalışmalarınızda başarılar, ateş dikeninin çelikten çoğaltmak mümkün müdür ? deneyen var mı acaba.. ?

Denemedim ama fidancılar çelikten üretim yapıyorlar.

cmko
30-10-2012, 16:01
Evet, zaten bir kaç tane dal var sanırım, bunların tamamını kesin, çünkü yeni çıkacaklar birbiriyle orantılı olur. Aksi takdirde bu haliyle dallar arasındaki orantıyı yakalayamazsınız.Yani üstte kalın dal altta ince dal olur.Buda istenmeyen bir durumdur. Korkmayın çok fazla bir kaybınız olmayacağı gibi bunlardan çok daha mükemmel dallar çıkacaktır. Hiç şüpheniz olmasın.çünkü ana gövde de hiç dal kalmayınca, ana gövdenin farklı yerlerinde çok daha güçlü sürgünler çıkacaktır. .Ayrıca "Hazeyn" olacak:d

üstad kusura bakmayın hızlı yazınca isminizi yanlış yazdım:)
bu akşam ilk işim kalan dallarıda budamak olacak sadece gövde kalırsa bu mevsimde sorun olmaz sanırım.

Sakaki
30-10-2012, 16:22
Sevgili cmko,

Hangi öneriye uyarsan uy ama bence bu işi Şubat-Mart dönemine bırak :)
Artık Kasım ayına girdik ve şu anda akşam/gece sıcaklıkları 10 küsür derecelere düştü bile ve daha da düşecek ilerleyen günlerde, her ne kadar Adana'da da yaşıyor olsak ve bu bitki her ne kadar güçlü bir bitki de olsa risk almanın bence anlamı yok derim.

Hazeyn
31-10-2012, 08:20
Sevgili kardeşim sakaki bende 4 tane ateş dikeni var, ocak ayına kadar yapraklanmaya devam etti, yani bir sorun yaşamadım. Bu ağaç için bir sorun olmaz diye düşünüyorum. bayramdan önce budadığım ateş dikenini dün tekrar uç alımı yaptım, çok güzel bir tür aslında sürekli yeşil, hele meyveleri turuncu turuncu çok daha ilgi çekici...Kolay gelsin.
Not: Önerilerim garantilidir, ağaca bir şey olursa çok daha güzelini hediye ederim:D:D:D:

Sakaki
31-10-2012, 09:30
Sabah sabah yüzüme tebessüm getirdin ya Allah da sana her güne tebessümle başlamayı nasip etsin :)

Şimdi şöyle bir durum var; Walter Ağustos ayında saksı değişimi yapıyor, Harrington kireçli suyla sulama yapıyor, Pavel olmadık aylarda çamlarda telle ve dremelle tarz çalışması yapıyor... (Hazeyn de Kasım ayında budama yapıyor) daha uzar gider...
Ama onlar veya sen yapıyorsun diye cmko da hemen yapmalı anlamına gelmemeli bence :)
İşin perde arkasında bir ton püf noktaları var işlem sonrasında bitki açısından dikkat edilmesi ve uyulması gereken ki tecrübeyle biriktirilmiş bilgilerdir hepsi!

Ben sadece, cmko bu hobiye yeni başladığı için şimdilik temel bilgilere göre hareket etmesinde fayda görüyorum. Sonra "ağacımı senin yüzünden kaybettim" olayları yaşanmasın yani :D
Ama olumsuz bir gelişmeye karşın cmko'nun alternatif hediyeleri hazırsa, cmko'da bunu kabul edip, tecrübe yetersizliğine rağmen riski göze alırsa orası başka konu, cmko ve sana kalmış artık gerisi. İsterse saksıdan çıkarıp kök budaması bile yapabilir, birşey diyemem :)

Ben de tavsiyene uyup zeytini tekrar saksılasam mı ne yapsam? Artık yaşamazsa da hediyelerim hazır nasıl olsa :)

SAKIN BÜYÜK HARFLE CEVAP VERME :)

Hazeyn
31-10-2012, 11:06
Beni büyük ustaların arkasından zikrettiğin için sana çok minnettarım:D

cmko
31-10-2012, 11:06
madem öyle ben hepsini buduyorum hiç yeşil dal bırakmıyorum :) sadece kuru gövde bırakıyorum nasıl olsa daha güzel hediyeler varmış:)

Sakaki
31-10-2012, 11:39
madem öyle ben hepsini buduyorum hiç yeşil dal bırakmıyorum :) sadece kuru gövde bırakıyorum nasıl olsa daha güzel hediyeler varmış:)

İşte demek istediğim ve korktuğum da buydu zaten :)

Hazeyn
31-10-2012, 11:59
:DSevgili kardeşim sakaki seni tam olarak korkutan şey nedir:confused::D
Artık büyük harfte kullanmıyorum...:D

Hazeyn
31-10-2012, 12:26

Kullanıcı hataları garanti kapsamına girmez.:D

bonsaikon
01-11-2012, 13:26
Çelik soran arkadaşlar;

Havai köklendirmede çok vahşi sonuç verdiğine göre, çelik de muhtemelen tutar. Benim şimşirle ateşdikeni yanyana duruyordu ateşdikenin o turuncu tomurcuklarından şimşirin saksısına düşmüş o bile filizlenmiş, şu an 1 yazda 30 cm :)

merlict
01-11-2012, 20:57
Kanıma girdiniz, ateş dikeni için çelikleme dönemi nedir ? Vereceğiniz destekler size ateş dikeni ağaçları olarak geri dönecektir.Son zamanlarda hediyeleşme başladı, bende dahil olayım istedim.:o

Mehmet

memet
01-11-2012, 21:02
Bu mevsim çelik almaya çok uygun olmayabilir.
Muradiye'de çok güzle gövdeli ateş dikenleri de buluruz. Ya da torbalı'da da olabilir.

merlict
01-11-2012, 21:11
Bu mevsim çelik almaya çok uygun olmayabilir.
Muradiye'de çok güzle gövdeli ateş dikenleri de buluruz. Ya da torbalı'da da olabilir.

Memet hocam gidemedik şu fidanlıklara bi türlü :D:D

memet
01-11-2012, 21:22
Sorma, benim gözümle ilgili biraz sıkıntılarım var. Hastanelere gitmekten başka işe vakit ayırmak nasip olmuyor.

merlict
01-11-2012, 21:41
Geçmiş olsun hocam, umarım önemli bişey yoktur, göz hassas konu, üstüne düşmek lazım.

Fırsat olursa 11 Kasım toplantısına gelmek istiyorum, orda dertleşiriz artık...

Mehmet

merlict
26-12-2012, 22:16
Merhaba sayın bonsaikon

Ateş dikeninin son halini merak ettim.Şuan ne durumda ?

Ayrıca ateş dikeninden havai köklendirme için bana tavsiyeniz ne olur ?
Havai köklendirme için en uygun zaman ne zaman ?
Ne kadar sürede köklenme sağlanıyor ?
Köklenme sonrası saksıya alma sürecinde yaşadığınız tecrübeler... ?

Mehmet

bonsaikon
27-12-2012, 11:42
Sayın Merlict merhaba,

Son yayınladığım fotoğraflar sonbaharda çekilmişti zaten, kış döneminde yarı uykuda olduğu için çok fazla bir değişiklik yok, yaz başında gelişim gösterince yeni fotoğrafları yayınlayacağım.

Çok dirençli bir bitki olduğu için havai köklendirme denemesine uygun diyebilirim. Acemiliğinizi ateş dikeni ile atarsanız moraliniz yükselir. İlk baharla birlikte köklendirmeye başlayabilirsiniz. Fotoğraflarda gösterdiğim gibi dış kabuğu 3-4 cm bir boyda tamamen kaldırın içerideki odunsu beyaz yapı net görünsün. Üst kısımdaki kabuğun 1 cm üstünden alt kısımdaki kabuğa kadar köklendirme hormununu iyice sürün, sonra nemlendirdiğiniz torfla kaplayıp ışık almayacak şekilde koyu renk naylonla sararak bantlayın. Haftada bir şırınga ile 3-4 farklı noktasından toplamda 10-15 ml su verin. Ben 6 hafta sonra açtığımda aşırı bir köklenme gördüm, sanırım 4 haftada yeteri kadar köklenmiş olur. Ancak açtığınızda köklenmemişse tekrar kapatabilirsiniz. Sonrasında köklenen kısmın altından kesip derin saksıya alın. Bir sezon burda kendini toplasın sonra kök budama yapıp biraz daha sığ bir saksıya alırsınız. Ben de bu yolu izleyeceğim.

Umarım yardımcı olabilmişindir.

merlict
27-12-2012, 17:26
Sayın Merlict merhaba,

Son yayınladığım fotoğraflar sonbaharda çekilmişti zaten, kış döneminde yarı uykuda olduğu için çok fazla bir değişiklik yok, yaz başında gelişim gösterince yeni fotoğrafları yayınlayacağım.

Çok dirençli bir bitki olduğu için havai köklendirme denemesine uygun diyebilirim. Acemiliğinizi ateş dikeni ile atarsanız moraliniz yükselir. İlk baharla birlikte köklendirmeye başlayabilirsiniz. Fotoğraflarda gösterdiğim gibi dış kabuğu 3-4 cm bir boyda tamamen kaldırın içerideki odunsu beyaz yapı net görünsün. Üst kısımdaki kabuğun 1 cm üstünden alt kısımdaki kabuğa kadar köklendirme hormununu iyice sürün, sonra nemlendirdiğiniz torfla kaplayıp ışık almayacak şekilde koyu renk naylonla sararak bantlayın. Haftada bir şırınga ile 3-4 farklı noktasından toplamda 10-15 ml su verin. Ben 6 hafta sonra açtığımda aşırı bir köklenme gördüm, sanırım 4 haftada yeteri kadar köklenmiş olur. Ancak açtığınızda köklenmemişse tekrar kapatabilirsiniz. Sonrasında köklenen kısmın altından kesip derin saksıya alın. Bir sezon burda kendini toplasın sonra kök budama yapıp biraz daha sığ bir saksıya alırsınız. Ben de bu yolu izleyeceğim.

Umarım yardımcı olabilmişindir.

Çok teşekkür ederim sayın bonsaikon

Çok faydalı bi bilgilendirme oldu benim için.İlkbaharda ilk işlerimden biri olacak ateş dikenini köklendirmek.Kesinlikle çok faydalı oldu, tekrar teşekkürler

Mehmet

Alp Er
10-01-2013, 23:01
Merhabalar. Yeni üye oldum ama uzun zamandır forumları inceliyor ve araştırma yapıyorum. Bonsai olarak ateş dikeni üzerinde çalışmaya karar verdim. Fakat ben tohumdan üretmeyi planlıyorum. Önce plastik bardaklarda ve ya fide fidan poşetinde ev içinde daha sonra saksıya geçirip balkona almak gibi bir planım var. İleride farklı şekillendirmeler deneyeceğim için 20-25 tane üretmek istiyorum. Evde kullanılmayan bir oda var o odada başlayayım mı yoksa doğrudan balkonda mı başlayayım?

bonsaikon
11-01-2013, 09:42
Selamlar, tohumdan başlamanızı tavsiye etmem, uzun ve zor bir süreçtir. Bonsai yapacağınız ağaçlarda gövde kalınlığı önemlidir. Tohumdan başladığınızda bu kalınlığa ulaşmanız yıllarınızı alacaktır. Bir çok ağaç üzerinde çalışmak istiyorsanız yetişkin bir ateş dikeninin dallarında havai köklendirme yaparak 2-3 ay içerisinde onlarca kalın gövde elde edebilirsiniz. Bu tip bir çalışmam var, detaylıca incelerseniz kolaylıkla yapabilirsiniz ve bu yaz elinizde istediğiniz kadar ağaç olur. Diğer yandan bir fidanlıktan 20-30 cm boya ulaşmış ateşdikenlerini 10-20 TL karşılığında alabilirsiniz. Tohum en son ve en zor yoldur. Sorunuzun diğer kısmına gelince bonsai için üzerinde çalışacağınız ağaçların %99 u dış mekan bitkisidir ve bunların hiçbirini evin içerisinde yetiştiremezsiniz. Kışın soğukta kalmaları ve uyku dönemini yaşamaları gerekir. Camla kapatılmış balkon olabilir, bu tür balkonlar dışarıdaki aşırı soğuktan bitkiyi koruduğu için daha sağlıklı. Ben geçen yıl -27 derecede bir kaç ağacımı kaybettim, saksıda oldukları için aşırı soğuğa dayanamıyorlar, bu yıl aşırı soğuklara karşı balkonda kışı geçirmelerini sağlıyorum. Dışarıda hava -8 iken içeride 0 civarında oluyor, bu da yeterli. Ama sıcakta durmaları da aşırı soğukta durmaları da doğru değil. Mevsimi yaşamaları gerekiyor.

Alp Er
13-01-2013, 16:57
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Havai köklendirme için öncelikle bir ağaç bulmam gerekiyor. Burada sadece bir parkta bulabildim. Ona da köklendirme denesem sanırım belediyeden birleri gelip söker :D Ben en iyisi bir fidanlık bulayım oradan alayım. Sanırım ondan köklendirme yapabilirim değil mi?

bonsaikon
26-05-2014, 15:48
2012 yazında havai köklendirdiğim ateş dikenini derin saksıda 2 yıl dinlendirdikten sonra bu ilkbahar başında sığ saksıya aldım ve dallarını budadım. Gövdenin alt kısımlarından çıkacak yeni dalları uzatıp üste doğru dalları kısaltacağım ve üçgen bir şekil vereceğim. Gövde çok düz ve kalın bir gövde olduğu için başka şekle sokmak mümkün değil. Geçen yıl ateş dikenini ateş dikeni yapan o turuncu tomurcukları vermedi ama bu yıl verecek gibi görünüyor, beyaz çiçekler açtı, taze yaprak ve dallar geliyor.

ParalelEvren
27-05-2014, 12:03
ağacınızı çok beğendim başarılar.