PDA

View Full Version : ercan332 / chandler - fenor ceviz bahçem (Kastamonu)

ercan332
14-03-2012, 09:04
Arkadaşlar öncelikle herkese selamlarımı sunarım. Ceviz bahçemi oluşturmadan önce ağaçlar.net'ten çok faydalandığımı bildirmek isterim.Bahçemi kurduğum tarla rahmetli babaannemden bana geçen 14 dönümlük bir tarladır. Yanındada 4,5 dönümlük olan tarlayı daha sonra ücret mukabilinde aldım ve toplam 18,5 dönüm oldu. Bahçenin kurulumuna 2011 yazında başladım ve 2011 son aylarında fıdanlarımı diktim.
Fidanların 225 adeti chandler 225 adetide fernor. Fidanlar Arda Fidancılıktan alınmıştır.
Bahçe için ilçe tarım müdürlüğünden dönümüne 100tl toplamda 1800tl destekleme aldım. Ayrıca sondaj için krediye başvurmuştum şuanda onun işlemleriyle uğraşıyorum. Baya bir teferruatlı bir iş.
Tarlamın şuandaki tek eksiği sulama sistemi. Sulamayı damlama sistemi kurarak yapacağım. Ancak tarlada elektrik yok o yüzden tarlanın içerisinden geçen orta gerilim hattından özel trafo kurdurarak elektirik ihtiyacımı gidereceğim.
Sulama sistemi tamamen otomatik olacak kendi kendine sulamasını yapacak ben sadece gübresini atacağım.

Buarada orman mühendisliği bölümünü bitirdim, ancak atama olmadığı için polis memuru olarak görev yapıyorum. Allah bana bu bahçeyi 28 yaşında kurmayı nasip etti umarım allah emeklerimi boşa çıkartmaz. Allah herkese nasip etsin...

Öncelikle;
-Toprak etütü
-Sondaj
-Tarlanın örgü telle çevrilmesi
-Fidan çukurlarının açılması
-Son olarakta fidan dikimi gerçekleşmiştir.

Yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum...

ercan332
14-03-2012, 09:07
Resimlerin devamı...

ercan332
14-03-2012, 09:14
Bahçe yavaş yavaş şekilleniyor.

ercan332
14-03-2012, 09:16
Fidanları dikiyoruz umarım fazla zahiyat olmaz.

ercan332
14-03-2012, 09:33
Bahçenin son hali ilkbahardaki resimleride eklerim...

Safranlı
14-03-2012, 09:59
Sizleri tebrık ederım memleketınıze ve bu vatana buyuk katkı yapmışsınız
profesyonel yönetım ve gelenksel tecrubeyi birleştırip çok güzzel neticeler almanızı dilerim
kolaylıklar dılerım

mitat10
14-03-2012, 10:22
Hayırlı olsun. Allah bol verim bol kazanç nasip etsin.

orion1988
14-03-2012, 12:25
sayın ercan 332 çalışmalarınızda başarılar dilerim sizi kutlarım

ezo
14-03-2012, 12:56
Sayın ercan332, cevizliğiniz hayırlı uğurlu olsun. Yalnız merak ettiğim fidanları kaça kaç olarak diktiniz? Dikim çukurlarına herhangi bir besin takviyesi yaptınız mı? 5 no.lu mesajdaki resimde fidanın batırıldığı suda ne var?

ercan332
14-03-2012, 13:08
Teşekkür ederim, fidanlar 7-6metre aralıkla dikildi sıralar arası 7m ağaçlar arası 6m.
Fidanları dikmeden önce demdem marka organik köklendirici kullandım.

Çamtepe
14-03-2012, 14:39
Hayırlı olsun Sn Ercan, bol ürünler dilerim. İyi bakarsanız ağaçlarınıza, emekliliğinizde gelirinden faydalanacağınız, ağaçlarınızın gölgesinde torunlarınızı seveceğiniz bir bahçeniz olacaktır.

Diğer bahçe kuracaklara örnek olması açısından toprak analiz sonuçlarınızı ve yaptığınız uygulamaları (gübre, ilaç, budama vs.) paylaşırsanız sürekli ziyaret edeceğimiz güzel bir sayfamız daha olur.

Orta Gerilim hattı bana biraz alçak gibi geldi. Umarım ileride ağaçlar büyüdüğünde sorun olmaz, böyle bir durumda hattı kaydırmayı düşünmenizde fayda var. Enerji hatları, hele bir de trafo varsa bir yangın riskini de beraberinde getirir. Bahçeden gelir almaya başladığınızda hattı yana taşımayı düşünmenizi tavsiye ederim.

Bu arada sulamayı otomatik yapma hayalinizi çok takdir ettim. Bu forumda çok fazla bu konuda paylaşım yok. Sizden bu konuda tecrübelerinizi paylaşmanızı bekliyoruz.

Selamlar.

tarimbilisim
14-03-2012, 16:45
hayırlı olsun.250 chandler 250 fernor dikmişsiniz peki tozlayıcı ne diktiniz?

ercan332
14-03-2012, 17:55
Fidanlarımı dikmeden önce cukurlara 100gr TSP (Triple Super Fosfat) ilave ettim. Toplam fidan sayım 400 küsürdür. Tozlayıcıyı aldığım fidancım icerisine koymuştu. Tozlayıcı olarak koyulan fidanların isimlerini bende unuttum. Ancak fidanları aldığım Arda Fidancılıktan İbrahim BALKAL bence bu işin Piri olduğu icin fidanların detayları üstünde pekte durmadım.
Tarlaya mecbur trafo kurdurmak zorundayım cunku bu kadar masraf yapıp sulama konusunda rezil olmak istemem. Trafo yangına sebep olurmu bilemem. İnşallah öyle bir durumla karşılaşmam.

mrduran
14-03-2012, 18:42
Merhaba efendim,

Hayırlı olsun gayretleriniz inşallah.

Kurda kuşa (http://www.hurhaber.com/haber/Ceviz-agacinin-icinden-kus-resmi-cikti-/352466), eşe dosta ve size, dolayısı ile tüm yurduma hayırlı olsun. Sizde işin bir ucundan tuttunuz, eller taşın altına girdi, inşallah kazasız belasız (http://www.tarimsal.net/?p=926) başarırsınız.
Kastamonu ilimizdeki ağaç işleme (http://www.google.com.tr/search?q=k%C3%BCndekari&hl=tr&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=0NZgT7_NDoaBOoKZ4f4H&ved=0CDEQsAQ&biw=1280&bih=833) san'atının (http://www.baston.com.tr/cms.php?id_cms=11) ileri düzeyde olması; bence cevizin orada eskiden (http://www.turkishstudies.net/sayilar/sayi11/26%20cevdet%20yakupo%C4%9Flu.pdf) beri en çok üretilen ağaç olmasıdır.

İşiniz farklı olabilir ama gönlünüz mesleğinizden yana çalışıyor.

Damlama (http://www.tarim.gov.tr/Files/Yayin/YayinDairesiBaskanligincaBasilanLifletveBrosurler/KureselIsinmaveUlkeTarimiSerisi/DamlaSulamaYontemi%28Brosur%29.pdf) sulama (http://www.tarim.gov.tr/Files/Yayin/YayinDairesiBaskanligincaBasilanLifletveBrosurler/KureselIsinmaveUlkeTarimiSerisi/SulamaninOnemi%28Brosur%29.pdf) işinde

Sulama önemi (http://www.tarim.gov.tr/Files/Yayin/YayinDairesiBaskanligincaBasilanLifletveBrosurler/KureselIsinmaveUlkeTarimiSerisi/SulamaninOnemi%28Brosur%29.pdf) ve zamanı (http://www.tarim.gov.tr/Files/Yayin/YayinDairesiBaskanligincaBasilanLifletveBrosurler/Sulama/SulamaZamanininBelirlenmesi%28Liflet%29.pdf) konusunda mesleğiniz size yardımcı olacaktır.

Tekrar kolay gelsin, güzel eylemlerinzin meyvesini sağlık ile yersiniz inşallah.

Saygılarımla lütfen.

goksal
14-03-2012, 22:01
mrh ercan bey bahceniz hayırlı olsun bende ceviz fidanı üreticisiyim bahceniz ve fidanlarınızla ilgili aklınıza takılabilecek soru ve sorunlarda elimden geldiğince yardımcı olabilirim.

ercan332
14-03-2012, 22:05
mrduran ve diğer forum arkadaşlarım iyi niyetli düşünceleriniz icin teşekkür ederim. 28 yaşında böyle bir bahce kurmak nasip oldu umarım bundan 10 yıl sonra yaptığım yatırımın karşılığını alırım. Ben kendi işimi yapamadığım icin ve işe girmek icin bir dünya stres ve sıkıntı yaşadığım icin bu şekilde bir yatırım yaptım.İlerde coluk cocuğum en kötüsünde okuyamasa bile onların hayatlarını idame ettirmeleri icin gerekli olan herşey bu bahceden cıkar diye düşünüyorum.
Ayrıca bu kadar büyük yatırım yapmakta beni cesaretlendiren 3yıl önce yaptığım 6 dönüm büyüklüğündeki başka bir chandler ceviz bahcemden aldığım sonuctur. Sizlerle o bahceminde resimlerini paylaşırım. Merak ettiklerinizi öğrenmek istediklerinizi herşeyi sorabilirsiniz ben cok sordum, cok dinledim halada üstatlarımdan öğreneceğim cok şey var.
Bilgi paylaştıkca coğalır. Saygılar... Allah herkese gönlüne göre versin...

bozy
14-03-2012, 22:33
Hayırlı olsun insallah emeginizin karsılıgını alırsınız... Kolay gelsin...

kasabalı
14-03-2012, 22:56
Sayın ercan332, hayırlı olsun çalışmalarında başarılar dilerim.

fatihduranoglu
15-03-2012, 00:57
Hayırlı Olsun

İnşallah Allah(c.c) emeklerinizin karşılığını verir.

Safranlı
15-03-2012, 08:10
mrduran ve diğer forum arkadaşlarım iyi niyetli düşünceleriniz icin teşekkür ederim. 28 yaşında böyle bir bahce kurmak nasip oldu umarım bundan 10 yıl sonra yaptığım yatırımın karşılığını alırım. Ben kendi işimi yapamadığım icin ve işe girmek icin bir dünya stres ve sıkıntı yaşadığım icin bu şekilde bir yatırım yaptım.İlerde coluk cocuğum en kötüsünde okuyamasa bile onların hayatlarını idame ettirmeleri icin gerekli olan herşey bu bahceden cıkar diye düşünüyorum.
Ayrıca bu kadar büyük yatırım yapmakta beni cesaretlendiren 3yıl önce yaptığım 6 dönüm büyüklüğündeki başka bir chandler ceviz bahcemden aldığım sonuctur. Sizlerle o bahceminde resimlerini paylaşırım. Merak ettiklerinizi öğrenmek istediklerinizi herşeyi sorabilirsiniz ben cok sordum, cok dinledim halada üstatlarımdan öğreneceğim cok şey var.
Bilgi paylaştıkca coğalır. Saygılar... Allah herkese gönlüne göre versin...

bu forumun güzelliği hemen ortaya cıkıyor
dün acılan sayfa bakın nasılda ılgı görüyor ve yürek atışları degıısyor
sizler adına topragımız adına bu cennet vatan adına çok sevınıyoruz
önceki bahçenızın resımlerı beklıyoruz artık
aldıgınız olumlu sonuçları da ögrenmek isterız

feeckry
15-03-2012, 11:54
Sayın ercan332 hayırlı olsun inşallah. Emeğinize sağlık. Rabbim emeklerinizin karşılığını versin. Çok yönlü faydalı bir yatırım. Hem size hem çocuk ve torunlarınıza hem de ülkemize.

yalıçapkını
15-03-2012, 12:48
Bahçeniz hayırlı olsun, arazinizin çevresindeki doğada tek kelimeyle muhteşem,resimleri bile insanı mest ediyor...

tarimbilisim
15-03-2012, 14:46
Tozlayıcı cesit ve sayısının asıl ceside oranı cok önemli

ercan332
15-03-2012, 20:57
Arkadaşlar fidanlarım geldiğinde chandlerlar ayrı renkte boyanmış, fernorlar ayrı renkte ve tozlayıcılar ayrı renklere boyanmıştı, bende pikajı yaparken bu renklere göre yaptım. Tarlanın boyu yaklaşık 140-150metre enide 70-80metre civarinda yanı dikdörtgen şeklinde bu hem sulama konusunda hemde ilaclama konusunda benim icin avantaj sayılır.
Bahcem rüzgarlara kapalı ayrıca yanından dere geciyor. Ancak derede yazın su kalmıyor. Actırdığım sondaj 15metre acıldı 9metreye kadar su var. Tarlam kumsal bir tarla toprak tahlilinde kıllı tınlı yapıda cıktı. Yaptığım araştırmalarda kıllı tınlı topraklar meyvecilik icin en ideal topraklar arasındaymış.

Safranlı
16-03-2012, 08:09
farklı bitki besleme sekılllerı yapıyormusunuz
kompost ve diyer alternatıf yapıları düşünüyormusunuz

ercan332
17-03-2012, 10:54
Bu bahcede sadece fidan cukurlarına taban gübresi attım. Yazın sulamayla berabar hümik asit ve diğer damlama sistem gübrelerinden vereceğim. Gübreleme konusunda tecrübeli arkadaşlardan bilgi almak isterim. Toprağın ph 7,2

Safranlı
17-03-2012, 11:08
bu bahcede sadece fidan cukurlarına taban gübresi attım. Yazın sulamayla berabar hümik asit ve diğer damlama sistem gübrelerinden vereceğim. Gübreleme konusunda tecrübeli arkadaşlardan bilgi almak isterim. Toprağın ph 7,2

bu forum hepımızın okulu niteliğinde
çok şey öğreniyoruz
em yi mutlaka düşünmenizi tavsiye ederım
kendı gübrenızıde yapabılırısnız
kompost .enzim gibi degerlendırebılırısnız

nazimantalya
19-03-2012, 11:22
tebrik ederim bahçe güzel görünüyor

leonfather41
21-03-2012, 15:05
Ercan 332 Allah hayırlı uğurlu bol kazançlı hasatlar nasip etsin;
Gerçek işi çiftçilik olmayıpta bu gibi işleri yapan kişiler çok fazlaca yoruluyor.nedeni sadece hafta sonu tatil olan kişyiz.İlkbaharı ve yazı bahçelerde geçirmek zorunda kalıyoruz.Bizim için zevkli olsada çoluk çocuklar için pekte öyle değil.Bendede 130 ağaç var çoğu zaman ilgilenemiyorum.ilgi olmadığından şimdiye kadar birşey olmadı :(

ercan332
22-03-2012, 07:16
Ercan 332 Allah hayırlı uğurlu bol kazançlı hasatlar nasip etsin;
Gerçek işi çiftçilik olmayıpta bu gibi işleri yapan kişiler çok fazlaca yoruluyor.nedeni sadece hafta sonu tatil olan kişyiz.İlkbaharı ve yazı bahçelerde geçirmek zorunda kalıyoruz.Bizim için zevkli olsada çoluk çocuklar için pekte öyle değil.Bendede 130 ağaç var çoğu zaman ilgilenemiyorum.ilgi olmadığından şimdiye kadar birşey olmadı :(

Çok haklısınız hem yoruluyorum hemde stresi cabası, ama insan yazın gittiğinde ağaçların yavaş yavaş meyve tutumunu görünce bütün yorgunluk gidiyor. Genelde bu işlerin emeklilik zamanında yapılması gerektiğini söylüyolar ama bence tam tersi gençken yapıp kendi marifetiti insan kendi görmeli ben 55 yaşında emekli olacam o yaştan sonra yapsam 5. yılında benim pilim yavaş yavaş biter. Allah herkese hayırlı ömür versin ama bu işleri genç yaşta yapabilmek bence en güzeli. Her ne kadar ailemi ve kendimi ihmal etsemde insan mutlu oluyor. Keşke daha önce yapsaydım dememek için bu kadar emek ediyorum.

leonfather41
22-03-2012, 07:42
Bende bahçemi 30 yaşında yaptım.İlk çocuğum olduğunda yapacağım demiştim.Kızımın doğduğu gün ona itafen 130 adet diktim.Tam üniversite çağında yetişeceğini varsayarak yaptığım bir iş.15 yıllık olduğunda akmasada damlayacağını hesap ederek yaptım.Evet bende ilkbaharı iple çekiyorum ağaçların uyanıpta yeşillendiğinde insan başka duygular hissediyor.Her ağacı tektek dolaşarak ilgileniyorum.2 yıldır bende bakmaya çalışıyorum.

çaça
22-03-2012, 12:40
sanki ben konşuyorum gibi geldi. size aynen katılıyorum. benim yaşım 40. 6 yıl önce kendi bahçemi kurdum. keşke daha önce kurmuş olsaydım. ama memur olduğumiçin oraya tayin, buraya tayin derken yıllar geçti. sağlık olsun bunada şükür.

ercan332
22-03-2012, 14:10
sanki ben konşuyorum gibi geldi. size aynen katılıyorum. benim yaşım 40. 6 yıl önce kendi bahçemi kurdum. keşke daha önce kurmuş olsaydım. ama memur olduğumiçin oraya tayin, buraya tayin derken yıllar geçti. sağlık olsun bunada şükür.

6 yıl önce kurduğunuz bahçenin durumu nasıl, verim aldınız mı bahçeden sizde geç kalmamışsınız fazla...

Safranlı
22-03-2012, 14:10
Ceviz bahçesi kuran veya kuramyı düşünen tüm arkadaşları canı gönülden tebrık edıyorum
bu memlekete bu topraga dogaya en büyük hizmettır
aynı zamanda da emeklerının bedelini mutlaka alacaklardır

leonfather41
22-03-2012, 14:45
Benim bahçemde yanlış değilse yalova 3 cinsi cevizler var.5-6 ağaç.bu ağaçların meyveleri armut kadar büyüklüğünde fakat kuruduğunda içleri kurumuş oluyor.yumruk büyüklüğünde meyvenin içi fındık içi kadar kurumuş oluyor.Yeşilken %70-80 içini dolduruyor.Bu yüzden bu ağaçlara diğer ağaçlarımdan aşı yapmak bile istiyorum.Sebebi nedir bilen varmıdır.

yardımlarınız için teşekkürler

Safranlı
22-03-2012, 16:09
benim bahçemde yanlış değilse yalova 3 cinsi cevizler var.5-6 ağaç.bu ağaçların meyveleri armut kadar büyüklüğünde fakat kuruduğunda içleri kurumuş oluyor.yumruk büyüklüğünde meyvenin içi fındık içi kadar kurumuş oluyor.yeşilken %70-80 içini dolduruyor.bu yüzden bu ağaçlara diğer ağaçlarımdan aşı yapmak bile istiyorum.sebebi nedir bilen varmıdır.

Yardımlarınız için teşekkürler

sizin çeşitleriniz malesef yalova degıl...
Anlattıgınız gıbı ise kaplan çeşididir
yazlık bir çeşittir
çok iri olur
austoz 15 te olur
içi yaşken iyidir
sonradan kaybolur
dış kabugu ise kocamandır
görenleri şaşırır...
Yazın taze ve o anda tüketilmelidir
bekleyıpte kısa tüketilemez...
Aslında taze sevenler için idealdır
kısaca 15 austos ve 1 eylul arası tuketmenız gerekır
tozlayıcı bir çeşit oldugundan buyuk bahçelerde bulunabilir...
Tüketim alışkanlıgınıza göre karar verebılırsınız
kışlık ıstıyorsanız aşı yapmalısınız
bu gunlerıde aşı için kaçırmamak gerekır
aşının en ıdeal mevsımıdır....
Kolaylıklar dılerım

leonfather41
22-03-2012, 16:18
Teşekkürler sn safranlı.

Evet tozlayıcı olarak vermişti.130 ağacım var.
O zaman bu cevizleri taze yiyelim;bekletmeyelim.
İşin ilginci bu ağaçlar diğerlerine göre daha fazla büyüyor ve verimide diğerlerine göre 3 -4kat fazla.

Safranlı
23-03-2012, 08:26
Teşekkürler sn safranlı.

Evet tozlayıcı olarak vermişti.130 ağacım var.
O zaman bu cevizleri taze yiyelim;bekletmeyelim.
İşin ilginci bu ağaçlar diğerlerine göre daha fazla büyüyor ve verimide diğerlerine göre 3 -4kat fazla.

aynen öyle....
aynısı bizimde başımıza geldıpı için daha iyi biliyorum
biz işin inçeliğini kavramadan önce ağacı kesmeyi bile düşündük.....
sonra ögrenınce iş anlaşıldı
dediğiniz gibi çok güçlü ve boylu buyur
ötekılerın neredeyse ıkı katına yaklasıyor
görüldüğü gibi bu çeşidin özellıgıdır
taze satarak güzel para da edebilir.
130 ağaç çok güzel bir rakam bizde 70 adet var
bu toprakları ve memleketimizi güzelleştiren ağaç diken seven insanlara teşekkur etmek istiyorum
dostlarımıza saygılar
bizlerin bayramı sayılabılecek mükemmel günleri yaşıyoruz...
bu sabah altıda can eriğini budayan ve forumdaşlarımıza fidan göndermek için paket hazırlayan birisi olarak bu forumu çok seviyorum.....
hürmetler.....

çaça
23-03-2012, 09:43
6 yıl önce kurduğunuz bahçenin durumu nasıl, verim aldınız mı bahçeden sizde geç kalmamışsınız fazla...
Doğrudur, çok geç kalmış sayılmam. Bahçemin durumu bana göre iyi , bu yıl daha iyi mahsul bekliyorum. şimdiki hali böyle. resimleri eklemeye çalışacağım.

çaça
23-03-2012, 09:57
bir kaç resim daha,

centil07
23-03-2012, 13:56
Bende 2006 11 nci ayinda antalyanin korkuteli ilcesi akyar köyünde kendi bahcemi kurdum burada böylesi guzel paylasimlari görünce,istaha geldim bastan bu güne kadar eldeki fotolari toparlayip sizlerle paylasmak isterim.
SIZE VE MEMLEKETE HAYIRLI UGURLU OLSUN.

leonfather41
23-03-2012, 14:06
Bende hafta sonu bahçeme gidicem.fotoları çeker paylaşırım.Biraz budama yapayım bakalım becerebilecemmi...pazartesi görüşmek dileğiyle..:)

Mehmet Kemer
28-03-2012, 13:45
Ercan bey Allah bol ürün versin. Tarlanın bulunduğu yer Tosya yolu üzerine benziyor doğrumudur?

ercan332
28-03-2012, 22:51
Teşekkürler mehmet bey tarlam daday-arac yolu üzerinde dadaya 8km mesafede müsait olduğunuz zaman beklerim...

metin71
31-03-2012, 01:08
Hayırlı uğurlu olsun, Allah bol bol hasatlar nasip etsin Ercan bey.
İnanıyorum ki bahçenizin resimlerine bir çok kişi gıpta ile bakmıştır. Ne mutlu size ki bu genç yaşınızda böyle bir işe kalkışıp bunu başarabilmişsiniz. Emeğinize, yüreğinize sağlık.

ercan332
31-03-2012, 14:28
Hayırlı uğurlu olsun, Allah bol bol hasatlar nasip etsin Ercan bey.
İnanıyorum ki bahçenizin resimlerine bir çok kişi gıpta ile bakmıştır. Ne mutlu size ki bu genç yaşınızda böyle bir işe kalkışıp bunu başarabilmişsiniz. Emeğinize, yüreğinize sağlık.

Metin bey cok teşekkür ederim. Bu şekilde bir uğraş insanı hem cok yoruyor hemde cok mutlu ediyor. Umarım bikac sene sonra tüm yorgunluğumu bahceme gittiğimde atarım.

aviator34
19-04-2012, 08:11

aynısı banada oluyor dejavu bu olsa gerek :) :) :)

aviator34
19-04-2012, 09:36
fidan çukurlarını ne ile açtınız toprak burgu makinasıylamı ???

leonfather41
19-04-2012, 10:28
Ercan bey hayırlı uğurlu olsun.anlattığınız şeyler benim için de geçerli 250 chandler fidanını 7,5 dönüme ektim 2012 kasımda 12 dönüm daha ekilecek 650 fidanla bende jubilemi yapacağım bu miktar yeterlidir diye düşünüyorum.bende istanbulda uçak teknisyeniyim 9 yıldır uçuşlardan kaçışlardan zaman buldukça bahçeme edirne uzunköprüye gidiyorum hobi olarak başladım şimdi tutku oldu :)))

7.5 Dönüm araziye 250 ağaç nasıl sığdırdınız.Ağaç araları kaça kaç?Ben 10 dönüm araziye 134 ağacı zor sığdırdım.Ağaç araları 8*8 .Komsu sınarlar a 4 metre mesafe bıraktım.8.yılındalar gelişmiş ağaçlar nerdeyse dalları birbirine yaklaştı.

kolay gelsin

Safranlı
19-04-2012, 11:28
7.5 Dönüm araziye 250 ağaç nasıl sığdırdınız.Ağaç araları kaça kaç?Ben 10 dönüm araziye 134 ağacı zor sığdırdım.Ağaç araları 8*8 .Komsu sınarlar a 4 metre mesafe bıraktım.8.yılındalar gelişmiş ağaçlar nerdeyse dalları birbirine yaklaştı.

kolay gelsin

en çok tartışılan konu bu zaten
sık dikimde budama ile fidanınızı sürekli kontrol altında tutuyorsunuz
meyve vermesı için gerektiği şekilde büyümesini kotrol altında tutuyorsunuz
anladıgım kadarıyla siz fidanlarınıza çok ıyı baktınız..
ve kıyamadıgınız için hiç budamadınız.....
durumdan öyle anlıyorum...

bozy
19-04-2012, 11:57
Okuduklarımdan anladıgım kadarıyla sık dikimde mutlaka bazı agacların eninde sonunda cıkarılması gerekiyor....Tartısma bu sık dikilen agacların dikim ve bakım masraflarının agaclar cıkartılana kadar karsılanıp karsılanamadıgıyla ılgılı...acıkcası ben sık dikim yapan arkadasların bu konuyu nasıl dusundugunu bılmıyorum..ayrıca sık dıkımden ne anlıyoruz amerıkada 3.5x5.5 ,4x8,6x8, var da var... ben sahsen 6x8 dıktm bakacagız artık ....

Safranlı
19-04-2012, 13:49
ben chandler için fidan çukurlarımı 6x4 olarak yapmak istedim ve çukurlarıda ona göre kendim burgu makinası ile açtım (hayatımda hiç bu kadar zorlandığımı hatırlamıyorum) sonra dikim esnasında ziraatçi arkadaşlar çok sık olduğunu ileride problem olabileceğini söylediler (hastalık durumunda yanyana olduğundan birbirlerine daha kolay hastalık bulaşaliceğeni söylediler ikna oldum açtığım o kadar çukuru kapatmak zorunda kaldım) arazinin 4/1 ni 6x8 geri kalanını da 6x6 yaptım ve kalan fidanlarıda 6x8 in aralarına dağıttım.ben bahçemi 2011 aralıkta bitirdim tutmayan fidanlar yerine bu dağıttıklarımı koyacağım kısacası 225-230 a düşer zannediyorum

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/384829_10150424078183663_733043662_8395610_6971526 17_n.jpg

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/374906_10150430521623663_733043662_8424488_1051670 137_n.jpg

benım küçük bahçem için güneş enerjisi ile sulama sistemi araştırması yapıyorum
günde 9 ton su kapasiteli pompa 1000 (bin)euro artı kdv teklıf aldım
burası için biraz daha büyüğü çok güzel olur diye düşünüyorum..

leonfather41
19-04-2012, 15:26
en çok tartışılan konu bu zaten
sık dikimde budama ile fidanınızı sürekli kontrol altında tutuyorsunuz
meyve vermesı için gerektiği şekilde büyümesini kotrol altında tutuyorsunuz
anladıgım kadarıyla siz fidanlarınıza çok ıyı baktınız..
ve kıyamadıgınız için hiç budamadınız.....
durumdan öyle anlıyorum...

8.yılda olan ağaçlar için normal,ama benim ağaçların bazıları büyüyemedi.Nedeni bahçe eğimli olduğundan orman tarafından güneş az gören taraftaki ağaçlar gelişim sağlayamadı.Budamaya gelince evet kıyamadım budamaya.buralarda ceviz budanmaz diyorlardı.BU siteyi bulduktan sonra aşırı olmamak kaydıyla budama yaptım.İleriki günlerde ağaçlarımın resimlerini çekip yayınlayacağım.
Şu ağaç mesafelerine gelecek olursak;
şimdi yaklaşık 3.5 dönüm daha tarlam var.buraya hangi aralıklarda hangi cins ceviz ekmem gerekiyor.tarlamın google erath tan resmini yüklüyorum.aşağı tarafındaki orman kenarına ekim yapmak istiyorum.Ben tercihimi yerli cevizlerden yaptım,yapmayada devam edeceğim.çünkü yabancı cevizlerin uyumunu bilmiyoum.ceviz kalitesi ve tadını kimse tavsiye etmiyor.Ceviz tadının olmadığını söylüyorlar,yerli cevizden vazgeçmeyeceğim.
yardımlarınız için teşekkürler

aviator34
19-04-2012, 15:39
leonfather41 ;
aynı sorun bende de var yukarıdaki fotoğrafa bakarsanız arazinin sol tarafı koruluk o taraftaki fidanların gelişimlerinin zayıf olacağını düşünmüştüm şimdi kesinleşti gibi :)

Safranlı
19-04-2012, 15:46
bence okuduğum ve bilgilendiğim kadarıyla söyliyeyim kasım ayında 12 dönüme ekeceğim chandler ve pedro ceviz fidanlarınıda 6x6 yapacağım.

dediğimiz gibi en cok tartışılan konu bu...
benım bahçem 8*8 yalova çeşitleridir
70 ağacımız var
verimleri biraz az tabii..
şimdi yeniden kuracak olsam 7*7 mantıklı geliyor bana..
ama bu konunun ucu açıktır.
karar sizlerin.

leonfather41
19-04-2012, 15:48
leonfather41 ;
aynı sorun bende de var yukarıdaki fotoğrafa bakarsanız arazinin sol tarafı koruluk o taraftaki fidanların gelişimlerinin zayıf olacağını düşünmüştüm şimdi kesinleşti gibi :)

Benim tarla; güneş doğarken aşağıda kalanlar sabah güneşini akşam batarken akşam güneşini almadıkları için büyümedi.Bİrde sulama işini aşağıda kalanlar az su verildi herhalde.resimde sol üst köşedeki ev benim, evden tarlaya hortum çekerek sulama yapıyorum.İzlenimlerim fidanlar yaklaşık olarak 5. yılından sonra gelişiyorlar hayırlısı olsun bakalım hobi olarak başladık nereye kadar giderse :)

aviator34
19-04-2012, 16:10
Benim tarla; güneş doğarken aşağıda kalanlar sabah güneşini akşam batarken akşam güneşini almadıkları için büyümedi.Bİrde sulama işini aşağıda kalanlar az su verildi herhalde.resimde sol üst köşedeki ev benim, evden tarlaya hortum çekerek sulama yapıyorum.İzlenimlerim fidanlar yaklaşık olarak 5. yılından sonra gelişiyorlar hayırlısı olsun bakalım hobi olarak başladık nereye kadar giderse :)

aynen öyle hobi diye başlamıştım tutku oldu.herkes için hayırlısı olsun diyelim bi emek var zaman harcama var.umarım muaffak oluruz.

karaçepiş
26-04-2012, 01:34
hayırlı uğurlu olsun ercan bey bol bol nimetlerinden yararlanırsınız inşallah

cetiner
13-05-2012, 09:14
sayın karaçepiş siz ivrindiye bağlı karaçepiş tenmisiniz bende gökçeyazıdanım becerebilirsem ben de bu sene içinde 5 dönüm ceviz fidanı dikeceğim

cetiner
13-05-2012, 09:18
sayın ercan332 fernor hakkında araştırma yapmışsınızdır mutlaka özellikle verimi ve dikim mesafesi hakkında bilgi verirmisiniz

mehmet3737
27-08-2012, 14:24
sayın ercan bey ,bahçeniz hayırlı olsun inşallah gönlünüze göre olur.bende kastamonu pınarbaşın da bahçe kurmak istiyorum .merak ettiğim neden yabancı cevizleri tercih ettiniz.ben bi kaç yere sordum kaman1 ve şebin cevizlerini önerdiler.chandler için aşırı soğukta (-10,-15) olmaz dediler. kasım ayına kadar karar vermem lazım,sizce bende chandler ve pedro mu tercih etmeliyim .

Lilium
27-08-2012, 23:36
chandler ve pedro ceviz fidanlarınıda 6x6 yapacağım.

Arkadaşlar ekim mesafeleriyle kararlarınızı verirken söylenenlere değil birazda ekilen bahçeleri gezerek gözlemleyerek kararlarınızı verin.

Bir arkadaşımda 8x5 ekeceğim diyordu olmaz dedim, o olur dedi, gördüm ki sözle ikna edemeyeceğim hemen kalk dedim, onu bir bahçeye götürdüm, bahçe 8x8 ekiliydi ve ağaçlar daha küçük 8ci yaşındaydılar aralar kapanmıştı.

Bu ağaçların 100-150 sene ömürleri var daha büyüyecekler, şimdi söyle bakalım 8x5 olurmu? Haklısın abi olmaz.

ercan332
28-08-2012, 00:48
sayın ercan bey ,bahçeniz hayırlı olsun inşallah gönlünüze göre olur.bende kastamonu pınarbaşın da bahçe kurmak istiyorum .merak ettiğim neden yabancı cevizleri tercih ettiniz.ben bi kaç yere sordum kaman1 ve şebin cevizlerini önerdiler.chandler için aşırı soğukta (-10,-15) olmaz dediler. kasım ayına kadar karar vermem lazım,sizce bende chandler ve pedro mu tercih etmeliyim .

Mehmet bey, yabancı ceşit secimi konusunda tamamen yanlış karar verdim. Chandler Kastamonu'da olmuyor 3 yaşındaki fidanlarımın %60ini sonbahar erken donlarında kaybettim yanı aşının üstü kurudu dipten sürdüler tekrar.
Yeni bahcemde fernor tercih ettim. Bunun nedeni ise yerli ceşitlerin verimi yetersiz olması.
Kastamonu'ya geldiğinizde bana ulaşın bahcelerimi gösterebilirim.

mehmet3737
24-09-2012, 15:31
inşallah uğramaya çalışacağım.acemi olduğum için bilgilerinizden ve tecrübenizden yararlanmak isterim.

ZzerenN
29-10-2012, 23:26
Gerçekten imrendim. İnşallah emeklerinizin karşılığını alırsınız..:)

YÜCEL37
02-11-2012, 10:31
Merhabalar arkadaşlar, öncelikle forumu çok beğendim, yaklaşık iki aydır cevizle ilgili araştırmalar yapıyordum en sonunda güzel bir siteye rastladım, bu sebeple foruma kayıtlı herkese çok teşekkür ediyorum.

Ercan Bey, öncelikle bahçenizin sizin ve vatanımız için hayırlı olmasını Allah'tan dilerim. Bende Kastamonu'luyum ve köyümüzde kullanılmayan tarlaları ceviz agacı dikerek değerlendirmeyi düşünüyorum. Ancak köyümüzün rakımı ve ilkbahar geç donları beni biraz korkutuyor. İki farklı yerde arazimiz var. Arazilerden birisinin rakımı 1320-1360 diğerinin rakımı 800-850 civarında. Rakımı yüksek olan yerde sizce verim elde edilebilir mi arkadaşlar?

Ercan Bey, ceviz bahçesi kurduğunuz yer Kastamonu'nun hangi ilçesine bağlı bulunmakadır ve rakımı nedir ve ilkbahar geç donları olmakta mıdır?

ercan332
02-11-2012, 21:45
Yücel bey benim bahcem Daday'da rakım yaklaşık 850m civarında. Benim 2 bahcem var biri 3 yaşında chandler 120 fıdan diğeri 1 yaşında fernor 420 fidan olmak üzere yaklaşık 500 ağacım var. Kastamonu'da ben satıcıların tavsiyesi üzerine chandler çeşidi seçmiştim ilkbahar geç donlarınden etkilenmiyor diye evet ilkbahar geç donlarından etkilenmedi ancak sonhabar erken donlarında yaklaşık 70 adet 3 yaşındaki fidanım tamamen kurudu. O yüzden kastamonu için fernor çeşidini öneriyorum. Tabı fernorunda ne olacağını bilmiyorum. tamamen satıcıların tavsiyesi üzerine diktim.
Sizin bahçeniz nerde özelden telimi gönderiyorum sormak istediğiniz bişey olursa yardımcı olurum. Saygılar...

YÜCEL37
02-11-2012, 23:28
Ercan Bey, ilginiz için çok teşekkür ederim. Rakımı 800 olan arazimiz için önerinizi göz önünde bulunduracağım.
Arkadaşlar, rakımı 1300 - 1350 olan ve genellikle karasal iklimin hakim olduğu bir yer için önerileriniz nelerdir? İlkbahar geç donları için nasıl bir mücadele yöntemi ve hangi çeşit ceviz ağacı seçmeliyim?
Tecrübeli arkadaşlar bilgilerinizi bizlerle paylaşırsanız çok sevinirim.

YÜCEL37
02-11-2012, 23:28
Ercan Bey, ilginiz için çok teşekkür ederim. Rakımı 800 olan arazimiz için önerinizi göz önünde bulunduracağım.
Arkadaşlar, rakımı 1300 - 1350 olan ve genellikle karasal iklimin hakim olduğu bir yer için önerileriniz nelerdir? İlkbahar geç donları için nasıl bir mücadele yöntemi ve hangi çeşit ceviz ağacı seçmeliyim?

derdin
30-11-2012, 19:00
Henüz dikmedi iseniz fernoru araştırmanızı öneririm .selamlar

derdin
30-11-2012, 19:05
RAKIM 800 yukarı ise fernor öneriliyor sadece ilk bahar geç donları için değil sonbahar erken donları içinde öneriliyor.En azından iyice araştırın derim selamlar.

tanerinceler
09-12-2012, 00:13
Ercan iyi günler. Tesadüfen forumda seni görünce üye olup yazayım dedim. Emekli oldum. 30 dönüm yer aldım. niğde de fernor dikeceğim. cevizle ilgili araştırmalarım , çalışmalarım devam ediyor.
forumda birçok arkadaşın bilgi eksikliği olduğunu gördüğüm için yazmak istedim. iç anadolu da karasal iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde önerilen çeşitler fernor(tozlayıcısı fernette) ve chandler (tozlayıcısı serr franquette) çeşitleridir. bunlar aşılı fidanlardır. lakin bahçe yapacağınız bölgede geç yapraklanan ve kaliteli ve verimli cevizi olan yerli çeşitler varsa bu cevizlerden kalem alarak yapacağınız aşılarla üretilen fidanları kullanmanız da tavsiye edilir. ancak bu işlemi yapmak herkesin yapabileceği işlem değildir. ciddi bir uğraş ve zaman harcamak gerektirir.
arkadaşların çok önemli olan bir hususu atlamamaları gerekiyor. chandler ve fernor çeşitleri ile kurulan bahçelerde ilk 3 yıl şekil budaması, devam eden yıllarda da verim budaması yapmaları şart. bakın şart diyorum. bu konuyu atlarsanız yapacağınız harcamaların karşılığını alamaz ve zarar edersiniz.
köy tv de İbrahim BALKAL ın budama ile ilgili filmleri yayınlanmakta. budama işini yapmazsanız. hayallerinizin gerçekleşmeyeceğini üzülerek söylemek istiyorum. ibrahim bey orada doğru olarak yapılacak budamada 8*8 ve 8*4 sistemi ile dekar başına 400 ila 700 kğ. arasında ürün alınabileceğini söylüyor.
Bazı arkadaşların 6*4, 7*6 dikim yapacaklarını/yaptıklarını okudum. Bu sıklıkla dikilen bahçelerde profesyonel budama sistemlerinin uygulanması gerektiğinin bilinmesini istiyorum.
Ceviz bahçesi kurmak, çok isabetli ve doğru yapılmış bir iştir. ancak yeterli su olmadan, toprak tahlili yapılmadan, doğru çeşit seçilmeden yapılan tüm harcamaların boşa gideceği unutulmamalıdır.
Orman kenarında arazisi olan arkadaşların dikkat etmeleri gereken bir konuyu hatırlatmak istiyorum. ormanda meşe ağacı varsa meşe ağaçlarından ceviz ağaçlarınıza geçecek olan meşe kök çürüklüğü hastalığı vardır. bu hastalık köklere topraktan geçer. ilacı bulaştıktan sonra yoktur. ağacı kurutur ve öldürür.
Ercan kardeşim ve değerli takipçiler, anlatılacak daha çok konu var.Prof.Yaşar AKÇA nın yazdığı kitap kafanızdaki soruların çoğunu cevaplayacaktır.Ceviz.Gen.Tr - Trkiye'nin Ceviz Portal - Prof.Dr.Yaar AKA (http://www.ceviz.gen.tr) den kitabı alabilirsiniz.

sedatkso
21-12-2012, 16:39
Yücel bey benim bahcem Daday'da rakım yaklaşık 850m civarında. Benim 2 bahcem var biri 3 yaşında chandler 120 fıdan diğeri 1 yaşında fernor 420 fidan olmak üzere yaklaşık 500 ağacım var. Kastamonu'da ben satıcıların tavsiyesi üzerine chandler çeşidi seçmiştim ilkbahar geç donlarınden etkilenmiyor diye evet ilkbahar geç donlarından etkilenmedi ancak sonhabar erken donlarında yaklaşık 70 adet 3 yaşındaki fidanım tamamen kurudu. O yüzden kastamonu için fernor çeşidini öneriyorum. Tabı fernorunda ne olacağını bilmiyorum. tamamen satıcıların tavsiyesi üzerine diktim.
Sizin bahçeniz nerde özelden telimi gönderiyorum sormak istediğiniz bişey olursa yardımcı olurum. Saygılar...
hocam saygılar sıze bısey sormalk ıstıyorum bende ankarada cevız ekecegım ama fernor mu chandler mı ekecegım onu bılmıyorum.sızdekı fernorların durumu nasıl soguklardan etkılendıler mı.bıraz bılgı verırmısınız saygılar

rise_com
21-12-2012, 18:27
Hani resimler :)

Burhaniyeli
05-01-2013, 18:31
Sayın büyüklerim diyerek başlamak istiyorum cünkü forumda benden küçüğü yoktur diye tahmin ediyorumm...!!
Bende buradaki birçok cevizle uğraşan abilerim gbi büyük bir hevesle başlamayı düşünüyorum ins.. ALLAH ın izniyle üstesinden gelicegimi temennii ediorumm..!! forumdan "safranlı" abimiz aynı zamanda karadenizli olmasıyla hemseride sayılırızz kendisiylee.. ve forumdaki bircok yetiştiricilerin fikirleri görüsleri ve tavsiyelerii acıkcası cok samimi ve dostca bir gelişme oluyor benim içinn..!!

yarın ins.. karlı hava beni üzmezz.. 6 dönümlük bahceye toprak numunesi çıkartmaya gidicez babamla birlikteee.. 30 60 90 olarak 2 farklı kuyu acmayı düsünüorumm..!! duruma göre reçetemizi yazdırıcaz inss.. yetişirse bu sene yetişmezse gec olsn temiz olsn seneye tohumdan ekmeyi planlıyorumm.. yalnız seneye ekmek dogru olucagını düsünüorum beklicegim bu zaman dilimindee topragı 1 sene boyunca kıvama hazırlamakla geçirmek istiyorumm..!!
bahcemin altından ve yanından 2 tane ufak dere gecmekte aynı zamanda 500 metre kadar yukarıda su göleti varr.. elektrik varr.. köyümüzün günes dogusundan batışına kadar sanki tarakla tarıyormus gibi taakiii batana kadargüneş ışıgına müsait bir yapıya sahip..!!
(Not: 20 agac eksik olsun ama verimli bir bahcem, Sağlıklı meyvem olsun..!! ) :) :)

Ergun_Celik
30-01-2013, 20:00
bahceleriniz hayirli olsun ercan332 bey, aldiginiz fernor cesitlerini alirken nelere dikkat etiniz ben Almanyada yasiyorum bende 570 tane fernor 30 tane de fernette almakistiyorum Erzincana dikecegim rakim1100 ama türkiyeden almaktan cekiniyorum büyük bir ihtimal bu fidanlari fransadan alacagim sadece türkiyeye girerken bi sikinti olurmu diye düsünüyorum

kenan kırca
30-01-2013, 20:30
bahceleriniz hayirli olsun ercan332 bey, aldiginiz fernor cesitlerini alirken nelere dikkat etiniz ben Almanyada yasiyorum bende 570 tane fernor 30 tane de fernette almakistiyorum Erzincana dikecegim rakim1100 ama türkiyeden almaktan cekiniyorum büyük bir ihtimal bu fidanlari fransadan alacagim sadece türkiyeye girerken bi sikinti olurmu diye düsünüyorum

canlı bitki ithalat oldukça zordur bir gümrük müşaviri ile görüşmeden ithal etmeye karar vermeyin derim kolay gelsin.

goksal
30-01-2013, 22:16
ergün bey Türkiyeden almaktan neden çekindiğinizi tahmin edebiliyorum.ama fransadan ithal edebileceğinizi sanmıyorum.gümrükten canlı bitki çıkarmak oldukçazor.ben ceviz fidanı üreticisiyim.isterseniz size fidan konusunda yardımcı olabilirim.Fidanlarımın tamamı cinsine doğru ve serttifikalıdr.0539 432 34 85 nolu telden bana ulaşabilirsiniz.

goksal
30-01-2013, 22:18
ercan bey fidanlarınızın budamasını nezaman yapacaksınız.Acaba çıkan dalları bana gönderebilirmisniz.saygılar.

6litre
30-01-2013, 23:05
Masallah, bereketli olsun, bu topraklara kim bir fidan dikerse, kendisine hem bu dünyada hem öbür dünyada misliyle dönsün...

nevol
11-02-2013, 10:44
Ercan Bey selamlar;
bende sizin gibikastamonuluyum. atadan dededen kalan yerlere ekim yapmak için bayağı zamandır. uğraşıyorum. Allah nasip ederde bir aksilik çıkmazsa mart ayı ortalarında ağaçları ekeceğim. kastamonuta geldiğimde müsait olursanız sizin bahçelerinizi de görmek deneyimlerinizden faydalanmak isterim.

aksazli
20-03-2013, 08:16

geçmiş olsun diyeyim öncelikle.

ikinci diktiğin bahçedede aynı olayla karşılaşma ihtimalin yüksek. rüzgar almadığını yazmışsınız görünen boğazda bir yer ormana çok yakın bu yerde kırağı ve don olayını çok yaşarsınız. taban suyu yakın belki bunun yararı olabilir dona karşı ama yinede riski çok.

orman arası ve rüzgar almayan bir yer bizde püsküllü kırağı ve kırca derler bunlar oldumu hiç bir ağaçta meyve kalmaz. sizdede bu şekil oluyormu.

Usta37
10-04-2013, 11:07
Merhaba Ercan bey, ben foruma yeni dahil oldum.10 Nisan 2013 itibariyle bahçenizin durumu nedir.? Bende Kastamonu merkezde bahçe kurmak niyetindeyim.Bahçenizi ziyaret etmek isterim. Daday- Araç arasında hangi köy mevkisindesiniz.? Görüşmek, tecrübelerinizden faydalanmak isterim...

Emre81
15-04-2013, 08:11
Ercan Bey merhaba, bilgi patlasiminiz icin tesekkur ederim, sizle iletisime gecebilmek icin uye oldum, bende Kastamonu'da ceviz yetistirmek icin adim attim ve sizle ozelden gorusmek istiyorum. Bana cep telefonunuzu iletebilir misiniz?

Cemal61
23-06-2013, 20:56

şebin ve bilecik tercih et bence kaman içini doldurmuyor

Cemal61
15-07-2013, 12:27

ben olsam yerli çeşitleri araştırırım

olcaytuna
18-08-2013, 14:35
Ali bey öncelikle hayırlı olsun. ben de ankaranın bir ilçesinde 5 dönüm araziye ceviz bahçesi kurmak istiyorum. maliyeti yaklaşık ne kadar oldu? kalem kalem yazabilir misiniz. Allah emeklerinizi zayi etmesin

Engin37
02-04-2014, 22:06
Ben de Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde 2013 yılı Ekim ayında Altay Salkım cinsi 64 adet fidan diktim.Çeşidin Sibirya kökenli olmasından dolayı ilkbahar ve sonbahar donlarına dayanıklı olduğu ve geç çiçeklendiğinin söylenmesi üzerine bu cinsi tercih ettim.Bu ufak bahçeyi deneme amaçlı düşünüyorum.Çeşidin bölgeye uyumunu görmek istedim.Uyumlu olması durumunda kısmet olursa ilerleyen yıllarda sayıyı ciddi derecede arttırmayı düşünüyorum.

ahmettugrul55
03-04-2014, 21:13
altay cevizi benim gibi numune olarak alan arkadaşlar bu cevizin denildiği gibi ilkbahar geç donlarına dayanıklı olup olmadığı konusunda bir fikir almak istiyorum.
neden derseniz benim altaylar erkenden uyanma göterdi.bu haftaki donlarda ne oldular bilemiyorum.

ermana
04-04-2014, 07:04
ahmet bey benim 1 tane altay cevizi vardı. 15 martta uyandı ve akşam tüm uyanan kısımlarının simsiyah olduğunu gördüm. 3-4 gün önce don vardı.

mustafa3737
08-04-2014, 12:00
merhaba ercan bey ben Sakarya dan yazıyorum kamu görevlisiyim ama aslen kastamonu azdavay ilçesindenim ve bende ceviz fidanı işine girmek istiyorum ama bölgedeki iklim şartlarından dolayı açıkçası korkuyorum Birde kastamonu bölgesinde yetişecek ceviz çeşitleri nelerdir bana bu konuda önerileriniz nelerdir bana yardımcı olursanız çok memnun olurum..

mustafa3737
09-04-2014, 15:56
merhaba ercan bey hayırlı olsun ben Sakarya dan yazıyorum kamu görevlisiyim ama aslen kastamonu azdavay ilçesindenim ve bende ceviz fidanı işine girmek istiyorum ama bölgedeki iklim şartlarından dolayı açıkçası korkuyorum Birde kastamonu bölgesinde yetişecek ceviz çeşitleri nelerdir bana bu konuda önerileriniz nelerdir bana yardımcı olursanız çok memnun olurum..

mustafa3737
09-04-2014, 15:57
merhaba ercan bey ben Sakarya dan yazıyorum kamu görevlisiyim ama aslen kastamonu azdavay ilçesindenim ve bende ceviz fidanı işine girmek istiyorum ama bölgedeki iklim şartlarından dolayı açıkçası korkuyorum Birde kastamonu bölgesinde yetişecek ceviz çeşitleri nelerdir bana bu konuda önerileriniz nelerdir bana yardımcı olursanız çok memnun olurum..

gecemavisi37
18-11-2014, 20:38
Ercan bey; azminiz ve yatırım riskinizden dolayı öncelikle sizi tebrik ediyorum. bende Kastamonuluyum ve gurbetteyim,mesleğimin jübilesine yaklaşıyorum, ancak malum Kastamonu soğuk bir memleket, ve yıllardır buğdaydan başka ekim yapılmıyor ve ticari olarak bir değeri de yok, Kocaeli de görev yapıyorum ve buralarda toprağa kuru çöp diksen yeşeriyor, özenerek buradan zeytin incir kivi fidanları götürüp diktim ancak kışı çıkaramadılar, bu benim azmimi kırdı,

topraklarımız eskisi gibi ekim dikim yapılmıyor bende bu alanları yetişen meyvelerden ve ceviz dikmeyi düşünüyorum. sizin azminiz bana yeniden güç verdi, inşallah hayırlısı olur. sizi tekrar tebrik ederim. başarılarınızın devamını dilerim,

ercan332
02-06-2015, 08:54
bahçemin son durumu ile ilgili yeni sayfa açtım.

ercancan
20-09-2018, 10:57
Sadece sana cevap yazmak ve verdiğin emeklerin sürecini takip etmek için üye oldum hemşerim ve adaşım. Çok güzel bir işe girişmişsin hem manevi, hem maddi olarak çok yorucu ve bi o kadar mutlu edici bizim köyümüzdede tarlalarımız çok ama su sıkıntısı ve toprak verimliliği ne durumdadır bilemiyorum. Senin sürece göre belki bende cesaret edebilirim :) tekrar hayırlı olsun