PDA

View Full Version : Spagetti kabak

uzman16
04-12-2011, 19:04
İki senedir bir bahçeye sahibim. Hafta sonları gidebildiğimden her yetiştirdiğim bitkinin gelişimini görmek için hafta sonlarını iple çekiyorum.

Elimden geldiğince tüm sebzeleri yetiştirmeye çalışıyorum. Geçen sene ilk senem olduğu için değişik çeşit azdı. Neler ektiğimi "Sebze bahçeme neler ektim?" başlığında yeri geldikçe paylaşıyorum.
Bu sene yer fıstığı, yer elması, patates, 1 metrelik kabak bunlardandı. Öğrenmek, üretmek çok güzel ve beni çok mutlu ediyor.

Bu başlığı açarken dileğim; bu sene ilk kez deneyimlediğim "SPAGETTİ KABAK" sizler tarafından tanınsın ve Türkiye'de pazarlarda diğer sebzeler arasında yer alsın. Bu sebze kadar tanımaktan keyif aldığım bir sebze henüz olmadı. Ben bu kabak tadı vermeyen kabağı çok sevdim.;)

258217

İnternetten (http://www.zengardentr.com/spagetti-kabak-tohumu-winter-squash,PR-889.html) tohumlarını aldığım bu kabağı bahçeme 3 kök ektim. Biri olmadı 2 kökten toplam 3 kabak alabildim.

Sizlerden de sebze yetiştirmeye ilgi duyanların edinmesini tavsiye edeceğim bu kabak 2. Dünya savaşı yıllarında Avrupa'da en çok tüketilen sebzeymiş. Serin ve karanlık bir yerde 6 ay kadar dayanabiliyormuş.

258221

Bulduğum linklere göz atın isterseniz.

Yemek tarifleri burada:
Spagetti kabak yemekleri (http://www.agaclar.net/forum/sebze-yemekleri/28920.htm)

İsviçre'de yaşayan bir Türk hanım harika paylaşımlarda bulunmuş. Okumanızı tavsiye ederim.
Ayrıca Konya'da da yetiştiren bir beyle yapılan röportajın linkini de ekliyorum.

Doğayı Keşfederken: Sonbahar Kabaklari ve genel olarak kabakgiller'e bir bakis (Cucurbitaceae) (http://dogakesif.blogspot.com/2010/10/sonbahar-kabaklari-ve-genel-olarak.html)
Makarnaya alternatif kt: Makarna kabak | MEMLEKET- Gnlk Yerli Gazete - Konya haber - Mevlana diyarnn haberleri (http://www.memleket.com.tr/news_detail.php?id=101433)
Bir tek aşk: Spagetti kabağına devam (http://birtekask.blogspot.com/2011/09/spagetti-kabagna-devam.html)

cemo
04-12-2011, 20:33
Bu kabağın tohumunu almalıyım bu kış. Çok farklı görünmekte. Anlatımından da ağzım sulandı buralarda:))
Bu arada bahçe fotoğraflarını da bekleriz sevgili uzman16.

uzman16
05-12-2011, 06:04
yaz kış yetiştirildiği yazıyor. Eğer öyleyse şimdi ekip denemeli. Eğer yetiştirilebilirsa harika olur. :)

ehtepot
13-02-2012, 12:37
ben de tohumlarını aldım ama her taraf kar olduğu için bahar aylarında ekmeyi planlıyorum.

MeyveliTepe
13-02-2012, 13:02
Çok verimli bir çeşit. 4-5 kökten bir sürü kabak topladık. Bir kaç tanesini yedik. Çok farklı pişirme usulleri var. Makarna gibi yenebildiği gibi, salata, patates rendesi ve bu rende ile yapılabilir her şey gibi kullanılabiliyor. Tadı da güzel ama yine de tek başına çok fazla yenemiyor. Başka uygun yiyeceklerin yanında garnitür olarak iyi gidiyor.

Oldukça dayanıklı. Halen bodrumda diğer balkabaklarıyla bereber kuru bir yerde bekliyorlar. Henüz çürüyen ya da çürüyecekmiş gibi görünen yok.

Yetiştirme şekli, iklim ve toprak isteklerinin diğer kabak çeşitlerinden bir farkı yok. Bu sebeple yetiştireceklerin Mayısı beklemesi uygun olur.

Güzin Çakar
13-02-2012, 21:01
Kesmeden, kabuğunda birkaç delik açarak mikrodalga'da pişirilebilir. Çıkardıktan sonra çekirdekleri temizlenir.
269026
Bir çatal ile lifleri çok kolay ayrılabiliyor.
269027
Görünüm spagetti gibi, tadı bana göre daha çok patates'e benziyor
269028
İsteğe göre ya sarımsaklı yoğurt ile, ya da z.yağ-limon ile hazırlanabilir.Patates ile uygun olan her şey bu kabağa da yakışıyor.(Son halinin fotoğraflarını oğlum çekmedi )

dünyam1
14-02-2012, 00:05
tadı kabak gibimi acaba:D

Halil Önen
14-02-2012, 00:23
..."SPAGETTİ KABAK" sizler tarafından tanınsın ve Türkiye'de pazarlarda diğer sebzeler arasında yer alsın. Bu sebze kadar tanımaktan keyif aldığım bir sebze henüz olmadı. Ben bu kabak tadı vermeyen kabağı çok sevdim.;)

258217

...
Bir tek aşk: Spagetti kabağına devam (http://birtekask.blogspot.com/2011/09/spagetti-kabagna-devam.html)

Sn. Uzman 16,

beni kırmayıp Tohum Takas Etkinliğine paylaşılması için gönderdiğiniz_ ve hemen biten_ spagetti kabak tohumları için çok teşekkür ederim. Bir çok üyeye üçer beşer dağıttım, bir çoğunu karşılayamadım. Artık gelecek yıl elimiz bollaşır siz ve 'kabak tadı vermeyen kabağı' ;) güzel haberlerini duyarsınız.

Böyle baktığınız :) ve düşündüğünüz için çok teşekkür ederim.

Saygılar

uzman16
22-05-2012, 21:16
Halil Bey mesajınızı yeni gördüm.
Tohumları paylaşmak benim için zevkti.
İnşallah bu sene ürün çok olur ve çok tohum paylaşabilirim

Benim tohumlardan 9-10 tanesi çimlendi. Sizinkiler ne durumda?
Bahçeye ektiklerim ve saksıda beklettiklerim var. Bu ara salyangozlar çok, umarım yemezler.

Bakalım yetiştiren arkadaşlar beğenecekler mi?.:confused:

limon_sever
22-05-2012, 21:36
Bende tohum alanlardandım. Ama çimlenmediler. Geçen hafta tohumların içini açtım. İçleri çürümüştü. 3 dev kabak ekmiştim. 2 tanesi de aynı şekilde çürümüş. Neden çürüdü bilmiyorum. Onların haricinde yaklaşık 25 viyole karpuz, kavun, kabak, kavun çeşitleri ekmiştim. Onlarda fire vermedim.

uzman16
22-05-2012, 22:08
Çok sulamaktan olabilir. Benim hemen olsun diye çok suladığım 3-4 tohum da çürüdü.

Tohum takasında sizden gelen iri siyah domateslerden 4 tanesi çimlendi. Biraz büyüyünce bahçeye aktaracağım.

bahcedenn
22-05-2012, 22:35
Maalesef Sn. limon_sever'in başına gelenler benim de başıma geldi. Halil Bey'in gönderdiği 3 adet Spagetti Kabağı maalesef ben de çimlendiremedim. Diğer kabaklarımın çimlenmesinden sonra bir süre daha bekledim. Hala çimlenmeyince ben de Sn. limon_sever gibi içine bakayım dedim. Tam bir çürüme yok gibiydi fakat küf kokuyordu. Açıkçası çok ta hevesliydim bu Spagetti Kabak için. Artık önümüzdeki seneyi sabırsızlıkla bekleyeceğiz.

limon_sever
22-05-2012, 23:15
Çok sulamadığımı söyleyebilirim. Ama bu seneki torftan çok memnun kalmadım. Su tutma özelliği güzel değildi.

bahcedenn
22-05-2012, 23:24
Ben de sorunu viyole bağlamıştım. Toprakta zamanla eriyen organik viyol kullandım. Vakti geldiğinde hiç hırpalamadan doğrudan toprağa geçişini yapabilirim diye düşündüm ama kısmet olmadı :((

vehibe
23-05-2012, 07:44
Tohum takas etkinliğinden edindiğim 3 spagetti kabak tohumu bende de çimlenmedi.:(
İki tanesinin içi boş gibiydi.

fazmit
23-05-2012, 13:27
Arkadaşlar bu sene hem bal kabağı hem de uzun kabak tohumlarını üyelerimizden temin ettim.Şu an evdeki uzun saksılarda daha sonra bahçeme götüreceğim.Bu tür kabağı ilk defa gördüm verdiğiniz linkleri de okudum harika kabaklar ve tarifleri var.Bende bu tür kabaktan yetiştirmeyi düşünüyorum.Nerden tohumunu temin edebilirim ?

uzman16
23-05-2012, 18:01
Arkadaşlar ben tohumları 26 Nisan'da toprakla (Saksıda torfla) buluşturmuştum.
Bugün sabah bir tanesi yeni çimlenmiş. Yani neredeyse 1 ay sürdü çimlenme süresi. Diğerleri de çimleneli bir hafta olmadı.
Çimlenmesi saksıda uzun sürdü. Ama bahçeye 3 hafta önce birkaç tane ekmiştim onlar 2 haftada çimlendiler. Yani çimlenme bahçede daha iyi gibi geldi bana.

Sn. Limonsever, bahçedenn ve vehibe,
Tohum takas etkinliğine katıldığınız ve tohumlar çimlenmediği için sizlere elimde kalan son tohumlardan göndermek isterim. Adreslerinizi lütfen özelden yazın.
(Lütfen başkaları şu an istemesin, yeni kabaklar yetişip tohumlar olmaya başlayınca bol bol yollarım.)

bahcedenn
06-06-2012, 00:00
Sn. Uzman16 tohumlarınız bugün geldi. Çok teşekkür ederim. Sizin yaptığınız gibi doğrudan bahçeye ekimini yapacağım. Umarım bu sefer başarılı olabilirim.

gilan
06-06-2012, 00:52
Spagetti kabak yenecek olgunluktayken tohumları oluşmuş oluyor mu yoksa tohuma mı bırakmak lazım?

Geçen gün bir tane aldım da, eğer içindeki tohumları olgunsa pişirmeden önce çıkarayım diyorum. :)

limon_sever
06-06-2012, 11:19
Pazar gün tohumları ektim. Daha çimlenme belirtisi göremedim. Bekliyoruz.

uzman16
06-06-2012, 22:30
Sevgili Gilan, Spagetti Kabağı Amerika'da mı aldın? Orada satılıyor demek. Yoksa Türkiye'de mi? Şu an nerede olduğunu bilemediğimden karışıklık olmasın diye soruyorum.

Ben olgunlaşması için bırakmadım. İçindekileri çıkardım, kuruttum. Hepsi bu. Bence sen de tohumlarını kurut. :)

gilan
06-06-2012, 22:45
Amerika'da aldım. :)

İlk olarak bir restoranda garnitür olarak gelince gördüm, çok beğendim, ne olduğunu garsona sordum. :) Geçende de süpermarkette rastlayınca aldım, dolapta bekliyor.

Hani normal kabakta tohum almak için kabağı koparmayıp tohuma bırakmak gerekir ya, o yüzden sordum. Ama anlaşılan bunun tohumları olgunlaşmış oluyormuş. Eğer kesmeden fırına atarsam tohumlar pişer sanırım, bu durumda ikiye kesip tohumları alıp pişireyim diyorum. :)

Böyle böyle bayağı tohum biriktirebilirim. :)

bahcedenn
07-06-2012, 00:15
Sn Bahçedenn, sorunuzu Sn. Limonsever yanıtlamış, teşekkürler.

Arkadaşlar isotları şimdi ekin. Denemiş olursunuz. Seneye yine tohum yollarım. Eşim yana yana yiyor ama çok seviyor. :)

Açıkçası ürün vermeye mevsim yetmezse diye ekmeyip seneye düşünmüştüm. Tavsiyeniz ile yarın ekiyorum o zaman.
Eşiniz kadar sevdiğim söylenemez ama kayınvalidem bayılır. Bari onu yakayım :)
Teşekkürler Sn. Uzman16.

yenibahçe
07-06-2012, 17:17
Sayın Uzman16,
Benim de bu sene bir bahçem oldu. Henüz düzenlenmemiş durumda ama sebze bahçesi için bekleyemedim. Spagetti kabak başlığını görünce çok sevindim. Üç hafta önce, bir umut, toprakla buluşturmuştum internetten aldığım tohumları. Çimlenmişler. Bu sayfadan tohumlarının alınabileceğini öğrenince çok mutlu oldum.:)

limon_sever
17-07-2012, 11:25
Sayın uzman16,

Göndermiş olduğunuz tohumlardan sadece bir tanesi çimlendi ve gelişti.

318876

Her şey çok güzel gidiyordu. Ama sıcakların bastırması ile gövdesi yarılmaya başladı.

318877

Sanırım spagetti kabak bahçemize uyum sağlayamadı :(

MeyveliTepe
17-07-2012, 12:50
Bu yıl ekmedim. Geçen seneden hala 15-20 kabak sapasağlam duruyor :)

gilan
24-07-2012, 01:10
Nasıl bir ortamda muhafaza ediyorsunuz Sn. MeyveliTepe?

MeyveliTepe
24-07-2012, 09:14
Kuru ve karanlık bir yerdeki üzeri kalın mukavva kaplı raflarda.

uzman16
31-07-2012, 19:33
Sayın uzman16,

Göndermiş olduğunuz tohumlardan sadece bir tanesi çimlendi ve gelişti.

318876

Her şey çok güzel gidiyordu. Ama sıcakların bastırması ile gövdesi yarılmaya başladı.

318877

Sanırım spagetti kabak bahçemize uyum sağlayamadı :(

Kabak var mı üzerinde? Benim de sıcaktan olumsuz etkilenenler oldu. Sağlıklı gelişen bir kökte 2-3 tane kabak boyut olarak ayva büyüklüğüne ulaştı. Genelde ufacıkken sararıp dökülüyorlar. Umarım sizinki düzelir. Siz yerde uzattınız galiba. Ben ağaca sardırdım.

limon_sever
31-07-2012, 19:49
Kabak var mı üzerinde? Benim de sıcaktan olumsuz etkilenenler oldu. Sağlıklı gelişen bir kökte 2-3 tane kabak boyut olarak ayva büyüklüğüne ulaştı. Genelde ufacıkken sararıp dökülüyorlar. Umarım sizinki düzelir. Siz yerde uzattınız galiba. Ben ağaca sardırdım.

Fotoğraf çektiğimde tek koldan büyüyordu. Şimdi iki kol oluşturdu. O kollardan ikisinde de dişi çiçek oluşumu gördüm. Sanırım bir tanesi yarın çiçek açacak. Yara kendini iyileştirdi gibi ama tam kapanmadı. Benimki yerde sürünüyor. Bakalım meyve bağlayacak mı?

limon_sever
05-08-2012, 20:48
Spagetti kabağımda şimdilik 2 tane meyve var.

323521

323522

MeyveliTepe
07-08-2012, 20:56
Bu sene çok fazla yetiştiren olmadı galiba. Tohum takasına bol miktarda gönderirim.

limon_sever
08-08-2012, 10:25
Spagetti kabaklar büyümeye devam ediyor.

324061

324062

Uzman16'nın dediği gibi aynı kolda bulunan dişi çiçekler olgunlaşmadan dökülüyor. Kollardan biri yeni kollar oluşturmaya başladı. Belki onlar meyve bağlar.

uzman16
09-08-2012, 00:33
Harikalar limon sever. Ben de heyecanla sizin kabakları takipteyim. :)

Benimkilerde dökülmeler devam ediyor, üstelik yapraklarda sararma oldukça fazla.:(
Neden olduğunu bilmiyorum.:confused:

uzman16
09-08-2012, 00:43
Fotoğraf çektiğimde tek koldan büyüyordu. Şimdi iki kol oluşturdu. O kollardan ikisinde de dişi çiçek oluşumu gördüm. Sanırım bir tanesi yarın çiçek açacak. Yara kendini iyileştirdi gibi ama tam kapanmadı. Benimki yerde sürünüyor. Bakalım meyve bağlayacak mı?

Dişi çiçeği nasıl ayırıyorsunuz? Nasıl tanıyacağım dişi ya da erkek olduğunu?

limon_sever
09-08-2012, 10:31
Harikalar limon sever. Ben de heyecanla sizin kabakları takipteyim. :)

Benimkilerde dökülmeler devam ediyor, üstelik yapraklarda sararma oldukça fazla.:(
Neden olduğunu bilmiyorum.:confused:

Teşekkürler :) Sizin kabakları da görmek isteriz :)

Yapraklarda sararma yok ama süründüğü güzergah kedilerin geçiş yeri olduğu için biraz ezilme belirtisi var. Olgunlaşmadan gövdeye bişey olmaz inşallah. Olgunlaştığını nasıl anlıyoruz. Bir belirtisi var mı?

Aşağıdaki fotoğrafta görünen dişi çiçek yani meyve olan bu çiçek. Bunun çiçek açmamış hali dişi çiçek oluyor :)

http://www.agaclar.net/forum/attachments/sebzeler/323521d1344192473-spagetti_kabak_1.jpg

Fırsat bulunca fotoğraf çeker eklerim.

limon_sever
09-08-2012, 14:17

Dişi çiçek bu. (Biraz bulanık çıktı.)

324461

Erkek çiçekte bu.

324462

Çiçek açacağı zaman uzayıp gidiyor.

324463

almira
09-08-2012, 14:41
Sabah erken saatte çiçekler açınca erkek çiçeği yani meyvesiz olanı koparıp dişi çiçeğin yani meyveli olan çiçeğin orta kısmına sürerek tozlayın ve çiçeğin taç yapraklarını elle büzerek kapatın. Bunu yaparken kabağa değmemeye özen gösterin. Kabağı ellerseniz kabak kendini boğar ve ölür.

uzman16
09-08-2012, 23:59
Çok teşekkürler arkadaşlar.
Verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu.
Hafta sonu bahçeye gidince açık çiçek varsa dediğinizi yapacağım.

limon_sever
12-08-2012, 16:38
Spagetti kabaklar büyümeye devam ediyor.

324985

324986

Hasatı ne zaman yapıyoruz? Olgunlaştığını belirleyen bir unsur var mıdır?

MeyveliTepe
12-08-2012, 20:04
Bekleyin, sonbaharda, iyice sararıp sapı kuruyunca alacaksınız. Bal kabağı gibi.

limon_sever
14-08-2012, 10:14
İki günde bu spagetti kabak bir hayli irileşti. Dev kabak yarışmasına bu kabakla mı katılsam ki? :)

325296

uzman16
15-08-2012, 00:23
Ben kabağımı yapraklardaki saramalar nedeniyle kopardım... Yakında fırınlayıp yemek olacak. Sizinkinden daha küçük durumda. :)

limon_sever
15-08-2012, 10:01
Ben kabağımı yapraklardaki saramalar nedeniyle kopardım... Yakında fırınlayıp yemek olacak. Sizinkinden daha küçük durumda. :)

Fotoğraflı olarak güzel bir pişirme tarifi bekliyoruz :)

limon_sever
05-09-2012, 12:03
Spagetti kabak sonunda 3. kabağı oluşturdu. Ayva kadar var yok. Bu vakitten sonra olgunlaştıracağını sanmıyorum ve bitkide hafiften sararmaya başladı.

329812

limon_sever
10-09-2012, 16:28
3. spagetti kabak kendini kurtardı. Büyüyüp büyümeyeceğinden emin değildim.

330694

uzman16
11-09-2012, 21:35
Harikasınız limonsever. Maşallah. :)
Benimkinde kabak oluşumu hiç olmadı, sürekli döküldüler. Sonunda bu hafta 2. kabağım büyümeye başladı. Sizinki kadar oldu sanırım. Tozlaşma neden olmuyor, olanlar neden dökülüyor bilmiyorum. Birisi fazla sulamadan olabilir dedi. Seneye ekeceğim yerin az su alan bir yer olmasına dikkat edeceğim.

Tarifler ilk mesajımdaki gibi. Ama yine de fotoğraflamaya çalışırım. :)

limon_sever
02-10-2012, 11:51
Spagetti kabaklarda sona doğru yaklaşıyoruz.

335896

3. kabağı daha çok güneş alsın diye 2. kabağın yanına taşıdım.

335897

limon_sever
23-10-2012, 12:24
Geç ektim, fidanda yarılma oluştu, hiç spagetti kabağımız olmayacak derken ümidi kaybetmemek gerekiyormuş. 3 tane olgunlaşan kabaklardan sonra sessiz sedasız kökten 7-8 metre uzakta mazıların içinde bir tane daha spagetti kabağımız oluşmuş ;)

340960

340955

karacae
31-10-2012, 15:59
Sayın Uzman16,
Biraz önce televizyonda yabancı bir kanalın "Spagetti Kabak" tarifini gördüm..çok ilgimi çekti.
Çok sağlıklı bir ürüne benziyor.
Mutfağa oldukça meraklıyım. Hemen ülkemizde satılır mı diyerek google yaptım. Sadece bir yerde ( ZenBahçe ) tohumlarını satıyorlar.İstinye Park Uzmanlar Manav'ı ,Erüst Tarım'ı aradım.
Böyle bir ürün bilmiyorlar.
Tohum değil de sebze olarak nerede bulabileceğim hakkında bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Istanbul'da yaşıyorum.
Şİmdiden ilginiz ve yukarıda verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Selam ve sevgiler,
Ece

uzman16
06-11-2012, 16:49
Merhaba sevgili Ece,
Bu sebze henüz ülkemizde satılmıyor. Bizler de amatörce yetiştirip tadıyoruz.
Amacımız tanınması ve pazarlarda satılmasını sağlamak.
Tohum alıp yetiştirmekten başka yapılabilecek bir şey yok şimdilik.
Selamlar.

dünyam1
06-11-2012, 17:29
Limon_sever maşallah ne güzel yetiştirmişsiniz ,tadı nasıl acaba normal kabaklara benziyormu?İnşallah bana da 1 tohum düşer de yetiştiririm:)

limon_sever
06-11-2012, 17:40
Limon_sever maşallah ne güzel yetiştirmişsiniz ,tadı nasıl acaba normal kabaklara benziyormu?İnşallah bana da 1 tohum düşer de yetiştiririm:)

Yaptığımız yemeklerin tarifini görsel olarak, lezzetini ve tadını buradan paylaşacağım. Size de tohum düşer inşallah. 1 tohum değil de en az 6 tohum dağıtılmasından yanayım. Ben 6 tohumdan 1 kök yetiştirebildim. Halil beye de bildireceğim.

Tadını çok çok beğenirsek sanırım 3-5 gün sonra 2. kabağıda yaparız. :) Onu da ayrı paketleyip gönderirim. İlk kabağın tohumlarından alamayanlar paylaşır. Sanırım bu sene sıralamaya göre tohum gönderilecek. Tohumları haftaya göndermeyi düşünüyorum. Ne kadar tohum çıkacak ben de merak ediyorum.

dünyam1
06-11-2012, 18:23
İnşallah tadını beğenirsiniz,şimdiden afiyet olsun :D İnşallah kabaklar bolca hepimize yetecek kadar tohum vermiştir:)

limon_sever
07-11-2012, 12:17
Spagetti kabaklarını(sarılar) ve balkabaklarını(yeşiller) bugün hasat ettim. En büyük spagetti kabak 1 kilo 750 gram geldi ve içinden 251 adet tohum çıktı... ;)

344343

344344

344345

Halil Önen
07-11-2012, 12:43
Yaptığımız yemeklerin tarifini görsel olarak, lezzetini ve tadını buradan paylaşacağım. Size de tohum düşer inşallah. 1 tohum değil de en az 6 tohum dağıtılmasından yanayım. Ben 6 tohumdan 1 kök yetiştirebildim. Halil beye de bildireceğim.

Tadını çok çok beğenirsek sanırım 3-5 gün sonra 2. kabağıda yaparız. :) Onu da ayrı paketleyip gönderirim. İlk kabağın tohumlarından alamayanlar paylaşır. Sanırım bu sene sıralamaya göre tohum gönderilecek. Tohumları haftaya göndermeyi düşünüyorum. Ne kadar tohum çıkacak ben de merak ediyorum.

Tamam 'en az 6 adet spagetti tohumu dağıtılması ' notunuzu aldım, aynı görüşteyim...;)

Halil Önen
07-11-2012, 12:49
Limon sever'in kabakları harika oldular.
Hiç pişirdiğiniz oldu mu?
Verdiğiniz linkler çok faydalı oldu.
Ben sadece 2 tane yetiştirebildim.
Seneye yine ekmeye devam. ;)

Sevgili uzman16...

bu yıl da burada (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-net-calismalari/28540.htm)yız...51 de (http://www.agaclar.net/forum/1023372-post2.htm)...

size tel'den ulaşamadım...

MeyveliTepe
07-11-2012, 12:57
Benim gözlemim çok verimli bir çeşit ve normalde tek bir kökten en az 6-7 kabak alınması lazımdı, neden öyle az oldu bilmiyorum, belki uygun koşullar yaratılamamıştır. Geçen sene zebil gibi olduğu ve hala depoda kabak olduğu için bu sene yetiştirmemiştim.

limon_sever
07-11-2012, 13:04
Ben geç ekim yaptım. Bir de ektiğim tohumların tam olgunlaşmadığını düşünüyorum. Belki o yüzden olmuş olabilir. Bir de bitkide yarılma olmuştu. 4 tane meyve vermesi bile bir mucize. Seneye yetiştireceklerimden biraz daha ümitliyim. Bir de sizin meyveli tepenin havası, suyu ve toprak yapısıyla bizim amatör uğraştığımız bahçe bir değil, orası kesin :)

dünyam1
08-11-2012, 12:54
Tamam 'en az 6 adet spagetti doğumu dağıtılması ' notunuzu aldım, aynı görüşteyim...;)1-2 tanesi benim olmalı:D:p

malina
08-11-2012, 14:09
Bazı mesajları taşıdım, oradan devam eder misiniz?

http://www.agaclar.net/forum/sebze-yemekleri/28920.htm

h_dogan
12-01-2013, 08:16
Benim gözlemim çok verimli bir çeşit ve normalde tek bir kökten en az 6-7 kabak alınması lazımdı, neden öyle az oldu bilmiyorum, belki uygun koşullar yaratılamamıştır. Geçen sene zebil gibi olduğu ve hala depoda kabak olduğu için bu sene yetiştirmemiştim.

Bence de uygun koşullar oluşmamıştır. Kabakgiller çok sıcakta pek meyve tutmuyorlar. Geç ekimler iyi ürün alma şansımız azalıyor. Ben bu sene etkinlikten tohum aldım önce fide yapıp sonra da gerekirse fideleri gerçek yerlerine şaşırttıktan sonra örteceğim. Çünkü Adana'da mayıs ayından sonra pek meyve tutacağını sanmıyorum.

sevoş
12-01-2013, 09:34
erkek kabak çiçeğinden çok güzel kabak çiçeği dolması oluyor.sabah erkenden çiçekler büzülmeden toplanıyor içindeki tohumsu yer kopartılıp dolma içi konuyor.çok lezetli bir yemek.

limon_sever
04-07-2013, 11:53
10 çekirdek ektim. Yine az miktarda çimlenme gerçekleşti. 3 fideden ikisinin şimdiki halleri...

423360

Sevgi Durul
04-07-2013, 22:29
Ektiğim üç çekirdekten sadece bir yaşıyor. Fakat benim spagetti kabaklarım buradakilere benzemiyor. Yetiştiren arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Bu spagetti kabak mıdır?

Bugün kesip bakacaktım zaten iki meyvesi var, kıyamadım.

423488

423489

athena -asena
04-07-2013, 23:07
Bana göre sizin kabak sakız kabağı.

Benol Hazaroğlu
18-07-2013, 22:52
Sayın tuyanın ring usulü dağıttığı tohumlardan çıkan spagetti kabak. sanırım spagetti halini görmek için ekim ayı beklenecek.

Benol Hazaroğlu
19-07-2013, 12:54
Sayın limon-severe dağıttığı tohumlar için tekrar teşekkür ederim.

limon_sever
05-08-2013, 10:27
Bizim spagetti kabaklar ağırdan gidiyor. Şimdilik bir tane kabak var.

431983

birnefestoprak
05-08-2013, 15:25
Sn SDrurul,

Resimdeki, yerli geleneksel kizartmalik kabaga benziyor. Spagetti Kabak olmadigi kesin.

Ektiğim üç çekirdekten sadece bir yaşıyor. Fakat benim spagetti kabaklarım buradakilere benzemiyor. Yetiştiren arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Bu spagetti kabak mıdır?

Bugün kesip bakacaktım zaten iki meyvesi var, kıyamadım.

423488

423489

uzman16
12-11-2013, 21:41
Bu sene bahçemede ve balkonumda spagetti kabak yetiştirmeye kalktım. Bahçedekiler nedense kırıldı, koptu.... olmadı, olmadı. Balkonumdaki tek kök ise sürekli meyveye döndü ama yerfıstığı büyüklüğüne gelince sararıp kurudu, tüm yaz hiç meyve oluşturmadan geçti. Şu an hala aynı durum sürüyor ama havaların soğumasıyla yapraklar da iyice sararıp döküldü. Yani bu sene spagetti kabağım olmadı. Hala pazarlarda satılacağı günlerin yakın olmasını umuyorum zira ben bu kabak tadı vermeyen kabağı çok seviyorum. :)

Muda
12-11-2013, 23:02
Bu sene bahçemede ve balkonumda spagetti kabak yetiştirmeye kalktım. Bahçedekiler nedense kırıldı, koptu.... olmadı, olmadı. Balkonumdaki tek kök ise sürekli meyveye döndü ama yerfıstığı büyüklüğüne gelince sararıp kurudu, tüm yaz hiç meyve oluşturmadan geçti. Şu an hala aynı durum sürüyor ama havaların soğumasıyla yapraklar da iyice sararıp döküldü. Yani bu sene spagetti kabağım olmadı. Hala pazarlarda satılacağı günlerin yakın olmasını umuyorum zira ben bu kabak tadı vermeyen kabağı çok seviyorum. :)
Sayın uzman16; Kabak, salatalık, karpuz gibi bitkilerde erkek çiçekler ile meyva veren meyva ile birlikte çiçek bulunmakta. Benim anladığım sizdeki dişi meyvalı çiçekler arı veya yapay dölleme olmadığı için belirli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra sararıp ölüyorlar. Zaman geçmiş olsa da buna dikkat ederek kulak pamuğu veya tüy yardımı ile dişi meyvalı çiçeğin erkek meyvasız çiçekte olan polenlerle döllenmesini sağlayabilirseniz problem kalmaz.