PDA

View Full Version : Ötüm kanaryası, Wasserschlager (malinua)

dkp
13-01-2011, 21:03
2010 doğumlu.Ötüm kanaryası.
07-09 ocak 2011 Almanya Bad Salzuflen şampıyonu.
Bilezik numarası 055, yetiştiricisi-10 9919 Alexander, 817 sıra no ..

Gül Batur
13-01-2011, 23:32
Hoş geldiniz

dkp
15-01-2011, 00:16
Gül Batur teyzecim hoş buldum, bunları dinlemeni isterim, toplam üç prens oldular.

dkp
05-02-2011, 19:46
Almanya' da Wassersclager yetiştiricileri içinde, en iyi dereceleri Obenauer Alexander alıyor.249876

2011 OCAK , Bad Salzuflen Almanya şampiyonası.

405731

dkp
13-03-2011, 20:43
Sekiz yıl önce oğlumun biyoloji dersine destek olabilmek için bir çift kanarya almıştım.
Anlatmaya çalışacağım bir çok kavramı görsel olarakta anlatabilecektim,
dişi, erkek, yumurta, aile, hücre, genetik, ihtiyacları, sorunları, labratura gibi bir şeylerdi işte.

Böyle tanıştık kanarya ile bende öğreniyordum, yeni bilgiler(bizim için) , yeni dostluklar, yeni hobi.
Evimizde minyatür bir aile daha olmuştu, zaman içinde tarihçelerini, cinslerini, yapılarını, yaşam şartlarını, öğreniyorduk.
Kuşlarla ilgili yazıları okudukça daha çok sevdik, kanarya ailemizin bireyleri arttıkça sorunlar çıkmaya başlamıştı.
Üç dört tanesi ile tatile de gitmiştik ama sayı ve mekanları arttıkça hep ikilemde kalıyorduk.

En büyük keyfi, gün doğarken onların ötüşlerini dinlemek, çiftleşme seremonilerini, kuluçka dönemleri ve yavru ilişkileri....
Biraz ara vermemiz gerekiyordu, hem ekipmanları yenilemek, hem de türler arası seçim yapmalıydık.
Sonunda ötüm kanaryasında karar kıldık.
Birkaç denemeden sonra MALİNOİS / MALİNUA / WASSERSCHLAGER de karar kıldık.
' En ' lere alışık olmayan bizler için zorluklar tabi ki oldu. En güzelini mi almadık, en iyi ötenini mi , en secerelisini mi ?
En pahalısını mı ? gördük ki ; En' ler bitmiyor. İşin içine rant girince, hobi oluyordu fobi.
Kaynak yurtdışı mı ? tamam, fobinin kanarya ile ilişkisi yok dedik.. .

08-10 OCAK 2010 tarihindeki Bad Salzuflen' deki 62.Alm.DKB şampiyonasına izleyici olarak gittim.
Sayın Engin Elgün' den bir çift satınaldım, sayın Obenauer Alexander' den de yarışmada derece yapan (126 puanlı) erkeğini.
07-09 OCAK 2011 tarihinde 63.sü ayni yerde yapıldı, sayın Obenauer Alexander şampiyon oldu, daha önce bir dişi istediğimi bildirmiştim,
Dereceye giren bir (108 puan)erkek ile şampiyonu(117 puan) istedim, kabul etti, beni şaşırttı.
İki dişi, dört erkek ile birlikte yolumuza devam ediyoruz. Eşleri bugün buluşturdum...

bettyycim
13-03-2011, 21:16
Benim Malinuaların 2 yumurtayla yola başladılar ;)

dkp
27-03-2011, 21:17
Yanında dişi bulunduğunda ötümü daha güzel. Alexander' a geçen yıl 126 puan ile derece yaptın, bu sene 117 puan ile şampiyon oldun, neden bu durum yaşandı dediğimde ; ''Yabancı kökenli hakemlerin puanları kıt, yerli hakemler(Almanlar) daha çok puan veriyor.'' cevabını verdi. Bu konuda ne diyebilirim ki ?
249877

Alexander' in 2010 kuşlarından, dişisi ile 126 puanlı erkeğini denemek istedim.
249879

Ortam değişiklini yadırgamasınlar diye, yemlerini bile beraberlerinde getirmiştim.
249880

Doğada yaşam nasıl ise kafeslardeki kuşlara da benzerini yaşatmak gerekiyor, demişlerdi. Balkonumda yavrular için, Vogelmiere(Stellaria media- Kuşotu) yetiştirmeye başladım.
249878

Sayın bettyycim, sizinkiler ne durumda ?

bettyycim
27-03-2011, 21:41
Sevgili Dilaver bey benim 2 yumurta 5 oldu dün de 2 yavru çıktı ama başka çıkan var mı göremedim, anne pek korumacı yuvadan kalkmadı :D bugün de Ankaraya geldim komşuma emanet ettim artık hafta sonu bakacağım ne oldu, diğer iki kuşumda yatıyor hala biri 3 biri 4 yumurtayla ;)

dkp
11-04-2011, 21:10
117 puan ile 2010 bilezikli 63.DKB Almanya, Bad Salzuflen Şampiyonundan...

249881
249882

Rahatsız etmemek için yumurtaları kontrol etmedim, 15 nisandan sonrayı iple çekiyorum..:confused:

bettyycim
12-04-2011, 21:20
Benim tek yavru yaşıyor oda ortadaki kenardakiler mozaik ;)

furkan yıldız
13-04-2011, 07:34
Dilaver beyin söylediği bir söz çok doğru. Kanarya hobisi genelde fobiye dönüyor en'ler istenildiğinde maalesef.

ankstel
13-04-2011, 09:04
117 puan ile 2010 bilezikli 63.DKB Almanya, Bad Salzuflen Şampiyonundan...

202656
202657

Rahatsız etmemek için yumurtaları kontrol etmedim, 15 nisandan sonrayı iple çekiyorum..:confused:

Sayın dkp bey kanaryalara merakınız ve bilgileriniz için teşekkür ederim bende sitede sizin gibi kanarya severler niye yok diye üzülüyormuşum meğer varmış. Bende 1980 senelerinde kanaryalarla çok ilgilendim bazı çalışmalarımda olmuştu o zamanlar merakım Yorkshire Kanaryaları üzerine idi o zamanlar 50 kafesim vardı. Şimdi ise boş bir kafesim duvarımda duruyor her hafta bakımını yapıyorum .:D :D çalışmalarınızın devamını diliyorum

ankstel
13-04-2011, 09:06

Çok sevimliler

dkp
15-04-2011, 20:28
Dilaver beyin söylediği bir söz çok doğru. Kanarya hobisi genelde fobiye dönüyor en'ler istenildiğinde maalesef.

Sayın furkan yıldız, teşekkür ederim. Millet olarak diğer toplumlardan açık ara farkımız bu olsa gerek, hiç bir; duygumuz, isteğimiz, talebimiz, arzumuz, amacımız, düşüncemiz doğal değil, hep en' ler. Bunu anlayan diğerleri (fayda sağlayanlar ve yabancılar) sıra bize gelince farklı uygulamaya yapıyorlar, doğruluk ve dürüstlüklerini unutarak.. Çözümün; zaman, hedef, program ve dayanışma olduğunu düşünüyorum. :confused:

Şimdi ise boş bir kafesim duvarımda duruyor her hafta bakımını yapıyorum .:D :D çalışmalarınızın devamını diliyorum

Sayın ankstel , ben de sizin gibi, güzel bir kafesi ileride lazım olabilir düşüncesiyle ayırmıştım, beş yıl sonra geldiğim noktaya bakın, akşamları salma ve ötüm odaları düşünür durumdayım .:D ama, planı ve kontrolü bırakmadan.

Sayın bettyycim, sizde çeşit çok galiba, renk kanaryası ile ötüm kanaryası birlikte :confused: , güle güle büyütün...

dkp
15-04-2011, 20:49
63.DKB Almanya Şampiyonu, 10 9919 yetiştiricisi Obenauer Alexander, 2010 yılı 055 bilezik, 817 numara, 117 puan ile Bad Salzuflen' de yarıştı.
Yarışma hakemi Sayın Engin ELGÜN.

249887

249885

Anne ve yavrular.
249886
Altı yumurta ile kuluçkaya yatmıştı, hepsi dolu, on gün kadar anne ve babaya destek olmam gerektiğini düşünüyorum.

bettyycim
15-04-2011, 20:55
Dikkat edim ama Sayın dkp Malinua'lar pek yavrularını paylaşmayı sevmezler ve yavrularını öldürürler fazla ilgilenmeyin derim, 3 çift kanryam var, Mozaik, Border ve Malinua ;)

ankstel
16-04-2011, 15:45
63.DKB Almanya Şampiyonu, 10 9919 yetiştiricisi Obenauer Alexander, 2010 yılı 055 bilezik, 817 numara, 117 puan ile Bad Salzuflen' de yarıştı.
Yarışma hakemi Sayın Engin ELGÜN.
203460
Anne ve yavrular.
203461
Altı yumurta ile kuluçkaya yatmıştı, hepsi dolu, on gün kadar anne ve babaya destek olmam gerektiğini düşünüyorum.

Tebrikler beyfendi altı dolu yumurtayı başarı ile çıkarmışsınız umarım altısıda saglıklı büyürler başarılarınızın devamını diliyorum..
bende pazar günü mezata gidip beğerinsem öten bir kanarya edineçeğim sanırım.

dkp
17-04-2011, 18:10
...... altı dolu yumurtayı başarı ile çıkarmışsınız umarım altısıda saglıklı büyürler.....

Sayın ankstel, iyi dileklerinize teşekkür ederim. Bu kadarını beklemiyordum doğrusu, sağlıklı bir erkek ve bir dişi olsa bana yeterdi. Bu gün beş taneler. Bilezikli olarak yuvadan uçtup, yem yemeye başladıklarında, beş yavrularım oldu diyeceğim. ;)

Sayın bettyycim, anne çok iyi bakıyor ama bir yavruyu yuvadan düşürmüş. :confused:

ankstel
17-04-2011, 18:33
Bu gün mezattan bir Yorkshire Kanaryası satın aldım.

Hayırlısı bakalım birde dikkatimi çekti Malinua'nın çok meraklısı varmış.
Kalem gibi güzel olanları vardı.
Fiyatları 100 ile 150 arası değişiyor dişiler 50 – 80 arası İzmir’de ne fiyatları?

Aldığım kanaryanın resimlerini yarın çekeceğim paylaşaçağım sizlerle artık tavsiyelerinizi bekleriz. aaaaaaa bu arada bir iki malinuacı arkadaşla tanıştım üretim yapan :D

Her şey gönlünüzce olsun

ankstel
18-04-2011, 08:27

Fiyatları 100 ile 150 arası değişiyor dişiler 50 – 80 arası İzmir’de ne fiyatları?

Aldığım kanaryanın resimlerini yarın çekeceğim paylaşaçağım sizlerle artık tavsiyelerinizi bekleriz. aaaaaaa bu arada bir iki malinuacı arkadaşla tanıştım üretim yapan :D

Her şey gönlünüzce olsun

şimdi yani aldıgım kanaryamın resimleri.gerçi şimdiye kadar cık dışında bir ses vermedi ama bekliyoruz

dkp
19-04-2011, 21:34

Her şey gönlünüzce olsun

Sayın ankstel, yeni kanaryanız hayırlı olsun. Yorkshire' ler çok iri, standart kafeslerde zor olmayacak mı ? Diğer türlerden ben de yetiştirmek isterdim ama ötüm kanaryaları ile birlikte olmuyor. ;)

Malinua' ların galiba zorluğunu seviyoruz. İzmir' de İstanbul' daki kadar meraklısı yok. 2005 yılında henüz kanarya federasyonu kurulmamıştı, bir hafta sonu Pakmaya tesislerinde İstanbul' daki arkadaşların toplantısına katılmış ve tanışmıştım.
Hobi olarak baktığımdan hep uzaktan izlemeye çalıştım. Gördüm ki bireylerin bilgi birikimleri eşit olmadığından, uzlaşma , antlaşma, mütabakat bir türlü olamıyor ve çoğunlukla taraflar olumsuzluklar içinde kalıyordu.:rolleyes:

Şimdi Federasyon, puanlamalar,yarışmalar, en önemlisi belge var. Bunlar doğruluk, dürüstlük ve şeffaflık demek.

Fiyatlar konusunda ne diyebilirimki ? Verdiğiniz rakamlar bana, euro olarak avrupayı ifade ediyor. Kanarya sitelerindeki fiyatları incelediniz mi ? biz ya çok zenginiz, ya da her söze, kolay inanıyoruz. Fiyat; sizin ödemek istediğiniz ve satıcı tarafından kabul edilen tutardır. Bana göre herdaim İstanbul fiyatları yüksek oluyor.:D
İçten dileklerimle.

ankstel
20-04-2011, 10:36
Yanıtınızdaki deyindiğiniz konulara katılıyorum. Yılardır İstanbul gibi yerde doğru dürüst bir mezat yeri bile orgenize edememiş olmamız ne açıdır ki bir sürü maddi gücü çok insanların bu hobiye meraklı olduğu halde

Fiyatlar çok pahalı mezata gelenlere bakarsanız öyle görünüşü olarak çok güçlü insanlarda yok gibi bunu anlamakta çok zorlandım geçen hafta gerçekten ne büyük bir çelişki değimli !!!
Sizce benim kafesin boyu ufak’mı ??

bettyycim
20-04-2011, 13:17
Evet kafesiniz Yorkshire kanaryaya göre ufak, kısa süre de hareketsilikten kuşunuz yağ bağlar ve hantallaşır :(

bettyycim
21-04-2011, 20:18
Çirkinlerime bakın :D beyaz olan Malinua ...

dkp
21-04-2011, 22:04
Sayın ankstel, sayın bettyycim' e katılıyorum. 50 x 50 kafesler uygun olur ama siz kum, gıda, banyo, meyve ve sebze programlarını iyi ayarlayabilirseniz tek kaldığı sürede çok sorun olmaz.

Sayın bettyycim, beyaz malinua umarım dişidir, erkek çıkarsa farklı ötüş öğrenmiş olacak..:D

126 puanlı 2009 DKB, 117 puanlı 2010 DKB şampiyonu ve 108 puanlı 2010 DKB malinuamdan,
108 puanlıyı bakıcı baba olarak, diğerlerini de öğretmen olarak tek dişi ile kullanıyorum.

Beş yavru bir haftasını doldurdu. Hafta sonu 3-4 katlı salma olarakta kullanabileceğim kafes bakacağım.
Kuşlarımın rahat uçabileceği ortam yaratmaya çalışıyorum, özellikle kuyrukları ve tüyleri çok düzgün olmalı.
Almanyadaki yarışmada tüyleri kirli ve hırpalanmış kuşlar görmüştüm.
Yarışma kataloğunu incelediğimde, bu kuşları değerlendirme dışı tutmuş ve sağlıksız olarak nitelendirdiklerini anlamıştım.

bettyycim
22-04-2011, 00:36
Siz bir 3 cins kuşun aynı anda ötüşünü dinleyin :D tam tımarhanelik :p

ankstel
22-04-2011, 10:55
Evet kafesiniz Yorkshire kanaryaya göre ufak, kısa süre de hareketsilikten kuşunuz yağ bağlar ve hantallaşır :(

Demekki yanlış kuş almışız..!!

şimdi birde büyük kafes alma işi çıktı . teşşekür ederim

bu haftada mezatayım demek ki :D

ankstel
22-04-2011, 11:00
[QUOTE=dkp;790091]Sayın ankstel, sayın bettyycim' e katılıyorum. 50 x 50 kafesler uygun olur ama siz kum, gıda, banyo, meyve ve sebze programlarını iyi ayarlayabilirseniz tek kaldığı sürede çok sorun olmaz.

Bilgi için teşşekür ederim . malumunuz 50x50 kafes bulmam gerekeçek genelde tüm kanarya kafesleri 40x30 boyunda

mezata duran onlarça kanarya hep geleneksel boyda. birde kuş dışkısını sıvı yapıyor neden açama ne yapmalıyım.. elma verdim ondan olabilirmi ?

sonra cık demenin dışında hiç ses çıkmıyor harektli ve hep tüylerini düzeltiyor.:o

herşey gönlünüzçe olsun

bettyycim
22-04-2011, 11:17
Sevgili ankstel, kuşunuz yerine alışmadan ötmez en az 15 gün tanıyın ona, kafesinde ayna bulundurmayın, suluğuna biraz şeker atın ishal hali geçer elma sorun yapmaz ama diyet meyvasıdır ;) marul vermeyin yeşillik olarak kara lahanayı tercih edin derim :D

ankstel
23-04-2011, 09:06
Sevgili ankstel, kuşunuz yerine alışmadan ötmez en az 15 gün tanıyın ona, kafesinde ayna bulundurmayın, suluğuna biraz şeker atın ishal hali geçer elma sorun yapmaz ama diyet meyvasıdır ;) marul vermeyin yeşillik olarak kara lahanayı tercih edin derim :D

Bilgiler için teşşekür ederim şimdi dediklerinizi uyguladım

artık 15 günün dolmasını bekliyeçeğiz :D

herşey gönlünüzçe olsun

Nevzat
23-04-2011, 09:49
[QUOTE=dkp;790091]Sayın ankstel, sayın bettyycim' e katılıyorum. 50 x 50 kafesler uygun olur ama siz kum, gıda, banyo, meyve ve sebze programlarını iyi ayarlayabilirseniz tek kaldığı sürede çok sorun olmaz.

Bilgi için teşşekür ederim . malumunuz 50x50 kafes bulmam gerekeçek genelde tüm kanarya kafesleri 40x30 boyunda

mezata duran onlarça kanarya hep geleneksel boyda. birde kuş dışkısını sıvı yapıyor neden açama ne yapmalıyım.. elma verdim ondan olabilirmi ?

sonra cık demenin dışında hiç ses çıkmıyor harektli ve hep tüylerini düzeltiyor.:o

herşey gönlünüzçe olsun

Sayın ankstel,

Sizin kuş tüye girmiş olabilir.

ankstel
27-04-2011, 07:29
[QUOTE=ankstel;790336]

Sayın ankstel,

Sizin kuş tüye girmiş olabilir.

Yanıtınız icin teşekkür ederim.Nevzat bey
haklısınız kuş tüye girmiş aldıgım kişiyi gecen hafta mezata gördüm yaşlı bir beydi çok sıçak bir ortamda duruyormuş benim kuşun bulundugu yerde sıçaklık 20 ve 23 derece arası değişiyor şimdilik
ama çok hareketli bekliyeçeğiz bakalım :D

kurtkus
27-04-2011, 09:35
Sayın dkp yavrularınızı güle güle besleyin.Affınıza sığınarak birkaç tavsiyede ve hatırlatmada bulunmak istiyorum.
1.Yavrulara babanın kusmasını engelleyin ,çünkü gırtlağı yağlanır ve bazı melodileri puan kartında olan puandan daha düşük çıkarır.
2.Türkiye'de hakemlerin yüksek puan verdiğinden bahsetmişsiniz.Şu anda Türkiye'de hakem yok.Bu sene 10-12 kadar yardımcı hakem adayımız kurs gördü ama bunların en az üç yıl staj yaptıktan sonra uluslararası COM'un yaptığı sınavda başarılı olurlarsa stajyer hakem oluyorlar ve sanırım yine üç yıl stajyer hakemlik yaptıktan sonra hakem oluyorlar.
3.Uluslararası hakemliği kabul edilmiş iki Türk hakemimiz var ki biri Belçika'da yaşayan Sayın Engin Elgün Bey,diğeri Almanya'da yaşayan Sayın Mehmet Ali Karaipek bey.Dolayısıyla burada veya dünyanın herhangi biryerindeki yarışmada pek fark olmaz çünkü o hakemler COM tarafından görevlendiriliyor.
4.Puanlanan kuşların hepsinde maşallah klokkende namesi var ama dördüncü sıradaki kuşun alt puanları da güzel ve hakemi de Sayın Sandfort kendisi de iyi bir yetiştiricidir.
5.Kuşların temizliği için altlık olarak mısır granülü kullanırsanız hastalanmalarını bir nevi önlemiş olursunuz.

dkp
02-05-2011, 21:34
Sayın kurtkus, mesajınız için teşekkür ederim, önceki mesajlarımı gözden geçirdim, yanlış ifade etmişim hemen düzelttim.

Kuşların temizliği için, yıkanmış, sterilasyonu tamamlanmış(40 derecede fırınlanmış) deniz kumu kullanıyorum, her hafta değiştiriyorum.
Son İstanbul yarışında mısır granülü kullanıldığını okumuştum, İzmir' de kullanan var mı bakacağım.

Sayın Karaipek ile geçen yıl tanıştım.
Ayni ortamda, Sayın Elgün ile de birlikteydik ve Sandfort' un puanladığı 126 puanlı kanaryamın pazarlığını da kendisi yaptı.

126 puanlı ve 117 puanlı kuşların yavrularını 108 puanlı erkeğe baktırdım. Dernek üyesi arkadaşımdan on adet bilezik aldım. 1 ve 2 numaraları 126 puanlının yavrularına (erkek ve dişi) , 3 ve 4 numaraları da 117 puanlının (iki dişi galiba) yavrularına taktım.

Altı adet dolu yumurtadan çıkan yavrulardan yanlızca iki tanesi yaşıyor. Bir tanesini yuvada ezilmiş bulmuştum. Bilezikleri takıldıktan sonra bir gün ara ile üç tanesini de yerde cansız bulmuştum. Anne bilezikleri atıyorum diye yavruları da atmış. Daha önce zamansız taktığım bilezikleri (kendiliğinden çıkan bilezikler) yemlikte bulmuştum..

Malinua dinlemeye internetteki ses dosyalarını indirerek başlamıştım. Özel olarak aramadım ama, en iyisi diye birçok kanaryam olmuştu. Bunlar ne indirdiğim ses dosyalarındaki ötüme ne de yetiştirmeye çalıştığım kanaryaların ötümlerine benziyorlar, farklılar. 126 puanlı eşi ile birlikte.

ugur29
04-05-2011, 12:47
Merhabalar arkadaşlar;

Benim yeni aldığım bir çift Malinua kanarya var. Eve getirdiğimin ertesi günü yumurtladı. Toplam 4 tane yumurtladı. Kuşları aldığım arkadaş yumurtalar boş olabilir demişti. Erkeği dişinin yanına yeni attığını söyledi. Bende yumurtaları aldım. Kuşlar tekrardan yuva yaptılar tek yumurta yaptılar. Birkaç gün durduktan sonra kuşlar tek yumurtayıda kırdılar. Yaklaşık 10 gün sonra yani 02.05.2011 pazartesi günü bir yumurta daha yaptı, bende yumurtayı alıp yerine sahte yumurta koydum.Yanlız kuşlar ikinci yumurtayı 04.05.2011 olmasına 2 gün geçmesine rağmen hala yumurtlamadı. Neden tek yumurta yapıp bırakıyorlar. (Beslenmeleri de iyi yeşillik eksik olmaz kumu kalamar kemiği yumurtası felan). Tecrübeli deneyimli arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.

bettyycim
04-05-2011, 13:10
Verin yumurtasını altına demekki yumurtlamaycak, 13 gün sonra yavru çıkar inşallah, Malnualar çok ellenmeyi sevmezle çok ilgilenmeyin ;)

ugur29
05-05-2011, 11:07
Verin yumurtasını altına demekki yumurtlamaycak, 13 gün sonra yavru çıkar inşallah, Malnualar çok ellenmeyi sevmezle çok ilgilenmeyin ;)

Gün içinde iş yerinde olduğum için fazla ilgilenemiyorum sabahları 5 dakika akşamları 10 dakika felan yanlarında duruyorum. Bu sabah baktığımda 05.04.2011 itibariyle yani 3. cü günde 2. yumurtayı yapmış onuda aldım altından sahteyle devam ediyor oturmaya bakalım devamı gelcekmi. Bir arkadaşa sordum 3cü yumurtadan sonra erkeği salmanın öbür tarafına koy dedi. Dişi te yatsın yumurtaya dedi galiba erkek kırıyormuş yumurtaları.

bettyycim
05-05-2011, 12:26
Hayır almayın bence erkek dişiye bakar, 2.kez kuluçkaya yattılar, erkek kırmadı yumutayı hiç ;)

ugur29
06-05-2011, 17:03
Hayır almayın bence erkek dişiye bakar, 2.kez kuluçkaya yattılar, erkek kırmadı yumutayı hiç ;)

Sizin kuşlar işin ehli olmuşlar sanırım dişili erkekli :) .Benim kuşlar acemiler sanırım. Kararsızım doğrusu bakalım ne olacak bu gün üçüncü yumurtayı yaptılar. bakalım yarınki durum neyi gösterir.

bettyycim
06-05-2011, 17:49
Sabah bütün yumurtalarını verin altına sahte yumurtayı alın takvime de tarih atın, 13. gün bekleyin ;)

ugur29
12-05-2011, 12:09
Sabah bütün yumurtalarını verin altına sahte yumurtayı alın takvime de tarih atın, 13. gün bekleyin ;)

Sayın bettyycim
Evet 3 cü yumurtadan sonra yumurta yapmadılar. 06.05.2011 cuma akşamdan yumurtalarını koydum sabahda dördüncüyü yaparlar dedim ama malasef yapmamışlar. Neyse 3 doluya da razıyım :) 19 mayıs akşama doğru doluysa çıkacaklar. :) Erkeğide gözlemledim sakin olduğu için dişinin yanından ayırmadım.

dkp
19-05-2011, 10:26
Dernek üyesi arkadaşımdan on adet bilezik aldım. 1 ve 2 numaralar 126 puanlının yavrularına (1 numara erkek ve 2 num. dişi) , 3 ve 4 numaraları da 117 puanlının (iki dişi galiba) yavrularına taktım.

Yavrularım...

dkp
10-10-2011, 11:27
Yavrulardan 1 ve 3 numaralı bilezikliler erkek çıktı. Bir ay önce derslere ve eğtimlere başladılar. 1-4 aralık 2011 tarihinde İzmir' de yarışmaları olacak, heyecan ile yarışmaya hazırlanıyoruz. :)

dkp
25-10-2011, 18:23
Şampiyon ders veriyor. ;)

dkp
16-12-2011, 21:06
01-02-03-04.12.2011 tarihinde İZMİR SERİNOFİL DERNEĞİ ötüm yarışması düzenledi. İzmir de bir ilk, umarım gelecek yıllarda devam eder. Bu organizasyonda emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

259754

Perşembe günü sabahı kuşlar teslim edilmeye başlamış(benim kuşlarımı bir arkadaşım teslim etmişti) Cumartesi sabahı, elimde fotoğraf makinam koşa koşa izlemeye gittim. Dinleme odasında hakemler (Harz için İTALYAN, Malinua için BELÇİKA'lı hakem) çalışırken dışarıda , salonda TV den yayın yapılıyordu, dernek iyi hazırlanmış.
259755

Ankara' dan Sayın Mustafa Kepir ve Gaziantep' ten Sayın Eyüp Sabri.
259756

Gazeteciler haber peşinde iken. (Haberciler de bize haber oldu :) )
259757

İstanbul' dan Sayın Selçuk Erdem, yarışmada 129 puan ile birinci olmadan önce.. :) Arkada Akçay' dan bir abimiz kuşunu dinliyor, kanaryası 117 puan almadan önce... :)

259758
BELÇİKA' lı hakemimiz SayınFAES ALFONS (KEURMEESTER K.B.F.K.)

dkp
16-12-2011, 21:08
259759

259760

259761

259762

259763
Son fotoğraf başkanımız Rafet bey ve İtalyan hakem.
İlk yapılan yarışma, hatalar ve yanlışlarda vardı buna rağmen iyiydi.
iki yavrum ile katıldım, bir tanesi 99 diğeri 102 puan aldı, ben başarılı buluyorum.
Dostlarla birlikte olmak en güzeliydi.

biancaahmet
08-01-2012, 18:05
merhabalar sayın Obenauer Alexander Wasserschläger yetiştiricisiyle irtibat kurmak ve malinua almak için iletişim bilgilerine ihtiyacım var telefon veya mail adresini bilen varsa rica edecektim.saygılar

dkp
09-01-2012, 07:28
64.Almanya Kanarya Şampiyonası 06-08 Ocak 2012 tarihinde yapıldı. Wassercshlager (Malinua) ötüm kanaryası sonuçları şöyle..

Şampiyon Kuş (sampiyon kuş)
1. Alexander Obenauer Kirchheim / Teck 9919 10 25 026 141
En iyi bireysel kuş
1. Alexander Obenauer Kirchheim / Teck 9919 10 38 019 129

En İyi Özel Turlar
Glock. su çekiç......Engin Elgün / Nuremberg 0302 10 21 27
Boll. su çekiç........ Engin Elgün / Nuremberg 0302 10 21 19
metal perküsyon....Alexander Obenauer / Kirchheim-Teck 9919 10 25 20

biancaahmet
09-01-2012, 12:47
sayın dkp ben siteyi inceldim fakat alexander obenauer iletişim bilgilerini bulamadım

alacakaranlik
09-01-2012, 15:39
Kanaryamı 6 ay önce yavruyken almıştım. Suan gayet güzel bir ötüşü var. kızgınlık dönemine hazır oldugunu düşündüğüm için bir dişi kuş aldım.

Sorum, bu mevsimde kanarya eşe atılırmı,
diğeri ise baktığım kanaryanın cinsi?

Sinarit
13-01-2012, 00:10
İstanbulda malinua satmak isteyen arkadaşlar var mı?

Sinarit
13-01-2012, 00:13
merhabalar sayın Obenauer Alexander Wasserschläger yetiştiricisiyle irtibat kurmak ve malinua almak için iletişim bilgilerine ihtiyacım var telefon veya mail adresini bilen varsa rica edecektim.saygılar

Özeldende mesaj attım almanyadan yavru getirtmek gibi bir düşünceniz varsa beraber istetebiliriz.Saygılar.

Sinarit
13-01-2012, 11:18
Sayın dilaver beyin tavsiyeleri doğrultusunda '' enleri '' aramayı bıraktım. :) İstanbulda kaliteli ilerde iyi bir ötüm kanaryası olabilecek, düz beyaz yavru malinua satan arkadaşlar benle iletişime geçerse sevinirim. İyi günler :)

biancaahmet
18-01-2012, 11:41
Mesajınızı aldım fakat almanya şampiyonunun iletişim bilgilerini bulamadım, bulabilseydim şuan almanyada olan ve arabayla dönüş yapacak arkadaşıma aldırtacaktım,ne yapalım nasip değilmiş.

dkp
18-01-2012, 14:14
Mesajınızı aldım fakat almanya şampiyonunun iletişim bilgilerini bulamadım, bulabilseydim şuan almanyada olan ve arabayla dönüş yapacak arkadaşıma aldırtacaktım,ne yapalım nasip değilmiş.

Sayın biancaahmet , telefon ile görüşmediysek sizin dışınızda birkaç kişi ile görüştüm. Yetiştirici derece yapan erkeklerini satmış, şu an elinde fazlalık yokmuş.

dkp
04-07-2012, 11:30
65.Almanya Kanarya Şampiyonası 04-05-06 Ocak 2013 tarihinde BAD SALZUFLEN de olacağı ilan edilmiş.

Yurdumuzda da 07 – 13 Ocak 2013 tarihinde Kocaeli' de (T.K.K.K.Y. web. de ilan edilmiş)
05-11 kasım 2012 İstanbul Enternasyonel yarışması (tüm kategoriler)
28-29-30 kasım 01-02 Aralık 2012 Kayseri Malinua ve Harz ötüm yarışması
06-07-08-09 Aralık 2012 İstanbul Boğaziçi kulüp Malinua Ötüş yarışması
13-14-15-16 Aralık 2012 Ankara Kanarya Severler Dern.Malinua Ötüş yarışması
20-23 Aralık 2012 Samsun (tüm kategoriler)
17-20 Ocak 2013 Konya Malinua Ötüş yarışması
24-27 Ocak 2013 Gaziantep Malinua Ötüş yarışması
31 Ocak- 3 Şubat İSTANBUL Malinua Ötüş yarışması

Dünya yarışması da 25-26-27 Ocak 2013 tarihinde HASSELT / BELÇİKADA yapılacağı ilan edilmiş.

dkp
25-09-2012, 22:10
2012 yılında 126 puanlı , 117 puanlı, 108 puanlı ve 102 puanlı toplam dört takım eşledim, her eşten birer tane, toplam iki erkek iki dişi yavru aldım.
126 ve 117 puanlı hocalar ders vermeye başladılar. 1 ve 3 numaralı gençler iki hafta sonra tek dersliklere geçecekler. Yarışma hazırlıklarına başladılar.

dkp
06-11-2012, 11:48
[QUOTE=dkp;
05-11 kasım 2012 İstanbul Enternasyonel yarışması (tüm kategoriler)
[/QUOTE]

İzmir/Karşıyaka' ya kayıtlı 2012 yılı; 001 , 003 , 004 numaralı kuşlarımı dün gönderdim.. :confused:

05.kasım.2012 akşamı teslim edildiler.
08.kasım.2012 saat 11:20 de hakem dinlemiş.

Yarışmaya hazır bulunmamışlar. Eğitim şart :rolleyes:

dkp
05-01-2013, 16:08
65. Almanya yarışması sonuçları DKB (http://www.dkb-online.de/) sayfasında ilan edilmiş, Malinua(Wasserschläger )' da kazanan ;Murat Fener (http://www.kanarien-online.de/index1.html)

dkp
29-01-2013, 22:21
2013 Dünya şampiyonası Hasselt' te yapıldı, eşim ve dostlarımızla birlikte ziyaret ettik. Organizasyonu beğendim, malzeme satıcıları, malzeme üreticileri her yönüyle çok iyiydi. Malzemeler ucuz ve bol çeşitliydi. Ötüm kanaryaları, Almanya ve Türkiye' de farklı kafeslerde yarıştırıldığı halde bu organizasyonda eski kafeslerde dinlenmişler. Türkiye' deki yarışmalara daha fazla ötüm kanaryası katıldığını düşünüyorum.

clash
25-03-2013, 23:48
beyaz malinua arıyorum

dkp
13-04-2013, 11:59
beyaz malinua arıyorum

Değerli arkadaşımıza birinci mesajı olduğu için, hoşgeldin diyor, teşekkür ediyorum. İstanbul'da bulunan dernekleri öneriyorum.

papatya367
19-04-2013, 01:02
Değerli arkadaşımıza birinci mesajı olduğu için, hoşgeldin diyor, teşekkür ediyorum. İstanbul'da bulunan dernekleri öneriyorum.

merhaba sayın dkp, ben İstanbul anadolu yakasında oturuyorum neresinde dernekler var acaba bilgilendirirseniz sevinirim

dkp
21-04-2013, 14:42
merhaba sayın dkp, ben İstanbul anadolu yakasında oturuyorum neresinde dernekler var acaba bilgilendirirseniz sevinirim

Sayın papatya367, kanaryalar için şu an çiftleşme ve yavru döneminin içindeyiz, bu dönemde kanaryaların ortamları değişmemeli (sorunlar çıkabilir). Eylül ayından itibaren ocak sonuna kadar, derneklerden sağlıklı kuş temin edebilirsiniz. Çevrenizdeki esnaflardan, kanaryası bulunan ile görüşseniz size adres verebilirler. Belediyelere veya semtinizde bulunan emniyet görevlilerine de sorabilirsiniz.

dkp
28-05-2013, 22:42
2013 sezonunun final yarışma tarihleri belli olmuş.

Özellikle malzeme yönünden Avrupa' da ki en zengin sergi kabul edilen ve İtalya' da her yıl yapılan sergi,
17-24.kasım.2013 REGGIO EMILIA (http://www.foi.it/images/stories/CALENDARIO_MOSTRE_2013/Calendario_Mostre_2013.pdf)

Almanya şampiyonası, 04-05.ocak.2014 Bad Salzuflen (DKB-Homepage (http://www.dkb-online.de))

Türkiye şampiyonası 09-10-11-12.ocak.2014 İZMİR (www.tkkkf.com.tr)

Dünya şampiyonası 17 - 26.ocak.2014 BARİ -İTALYA (www.foi.it - www.foi.it (http://www.foi.it))

dkp
02-08-2013, 20:27
Kanarya hobim için birşeyler karalamamı istemişlerdi, yayınlandıktan sonra dostlarımdan olumlu tepkiler aldım. Yeni başlayan arkadaşlara genel bilgi olur düşüncesiyle ekliyorum.

431532

Ötüm Kanaryası (WASSERSCHLAGER)

Kanaryaların vatanı kuzey batı Afrika kıyılarında bulunan Kanarya, Azor ve Madeira takım adalarıdır. Kanarya adaları , 1402 yılında Jean De BETHANCOURT isimli bir Normandiyalı tarafından zaptedilip Kastilya krallığına bağlanmış, buradan getirilen kanaryalar kral'a hediye edilmiş bu şekilde saraylarda yetiştirilmeye başlanmıştır.

Daha sonraları İsviçre’li doğacı Conrad GESNER 1550 li yıllarda yazdığı bir kitapta İngiltere’ de yalnızca zenginler tarafından evlerde beslenen kanaryalardan sözetmiştir.

Doğacı Olina' ya göre, 1622 de adalara çıkan İspanyol’lar Kanarya Adası’ ndan bir gemi ile birkaç bin kanarya’yı Avrupa’ya getirirken, fırtınadan karaya oturmuş. Gemiciler gemiyi terk etmeden önce kanaryaların kafeslerini açmışlar, Elbe Adasına sığınan bu kanaryalar çoğalmış, buradan yakalananlar bütün dünyaya yayılmışlardır.

17.yüzyıldan itibaren İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda ve İtalya’ da profesyonel anlamda yetiştiricilik başlamıştır. Afrikanın farklı bölgelerinden yakalanan yabani türlerle de eşleştirilerek yeni ırklar meydana çıkartmıştır. Almanya’nın Harz Dağlarında geliştirilen kanaryalarının içinde orjinal ırk olan soy; Harz ‘ dır. En iyi öten soy olarak kabul görerek ihraç edilmeye başlanmıştır..

Avrupa' da yeraltı maden ocaklarında güvenlik amacı ile kanaryalar kullanılmıştır. Malta olarak adlandırılan dayanıklı bir tür ile Harz' lar eşleştirilmiş, bunlardan üretilen kanaryaları Almanlar Wasserschlager, Belçika' lılar Malinois olarak adlandırmışlardır. Wasserschlager’ in özelliği, madenlerde öğrendikleri su seslerini taklit etmeleridir.
Madencilerin yeryüzüne çıkarttıkları kanaryalar ötmeye başlayınca, ilgi odağı haline dönüşmüş, yetiştiriciliği yaygınlaşmış. Yerel, bölgesel ve ulusal dernekler kurulmuş, organizasyonlar düzenlenmiştir.

Wasserschlager (Malinois), Türkiye’ deki adıyla Malinua’ya, 2005 yılında kurulan TKKKF (Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu) kuruluşu ile ayni yıl başlamıştım, amacım oğlumun biyoloji dersine destek olmaktı. Öğretmeye çalışacağım birçok konuyu görsel olarak ta anlatabilecektim. Dişi, erkek, yumurta, hücre, genetik, sorumluluk, sorunlar-çözümler, aile, gereklilikler gibi daha birçok kavramı kolaylıkla anlatabilirdim.

En güzeli, en iyi öteni, en oirjinali, en pahalısı ! Gördüm ki ; en' ler bitmiyor. Doğru kaynağın yurtdışı olduğunu görüp, 2010 ve 2011 de Almanya ötüm şampiyonasında dereceye giren kanaryalarla hobimi sürdürüyorum. En büyük keyfi, onların ötüşlerini dinlemek, çiftleşme seremonilerini, yavrulama dönemlerini ve davranışlarını izlemek.

Yarışmalara konu özellikleri; genç erkeklerin ergenliğe geçiş dönemlerindeki ötümlerinin sınanmalarıdır. Isı, ışık, gıda ve öğretmen kanaryayı kullanarak kanaryalarımızı bu dönemlerine hazırlıyoruz (şartlandırıyoruz), her yılın kasım - ocak dönemi arasında üyesi olduğumuz dernekler aracılığı ile yarışmalar düzenliyor, bilgilerimizi,çabalarımızı, yeteneklerimizi , ölçüyoruz.

Yeni dostlar kazanmak, dostlukları pekiştirmek, araştırmak ve yeni bilgilerle donanmanın yanında, farklı ortamlar, şehirler veya ülkelerde bulunmayı, farklı kültürleri paylaşmayı, hakemler tarafından değerlendirilmeyi ve resmi kuruluşlar tarafından kayıtlanmayı kazanabiliyorsunuz. Hobilerimiz zenginliğimiz değilmidir ?

gözdegözde
26-10-2013, 14:30
Merhabalar; benim kanaryalarımın bir dişi bir erkek, tırnakları çok uzadı. kesmekten korkuyorum. tabanında hep kum bulunduruyorum ama yine de kendiliğinden törpülenmiyor uzuyor. kesmesem nolur? sorun olur mu? bir de oğluma bu 3. dişi hiç biriyle anlaşamıyor :/ kavga ediyor, birbirlerinin tüylerini çekiyolar.

Muda
26-10-2013, 22:56
Merhabalar; benim kanaryalarımın bir dişi bir erkek, tırnakları çok uzadı. kesmekten korkuyorum. tabanında hep kum bulunduruyorum ama yine de kendiliğinden törpülenmiyor uzuyor. kesmesem nolur? sorun olur mu? bir de oğluma bu 3. dişi hiç biriyle anlaşamıyor :/ kavga ediyor, birbirlerinin tüylerini çekiyolar.

Kuşların eşleşme dönemi ilkbahar aylarıdır. Dişi ve erkek kuş hazır olmadıkları ve en üstte bir tane tünek var ise kuvvetli olan diğerini aşağıya indirir. Rahat vermeyebilir. İlkbahara kadar kanaryalarınızı ayırmanız gerekmekte. Birbirlerini görmeyecekleri ama seslerini duymalarını sağlarsanız erkek çok fazla ötecektir. Her iki kanaryanın kafeslerini yanyana koyup araya birbirlerini göremeyecekleri bir şey koyarsanız iyi olur. İlkbaharda kafeslerin ortasındaki engeli kaldırıp onların birbirlerini görmesini, daha sonra da kafesleri yaklaştırıp birbirlerini besledikleri zaman ikisini aynı kefese koyduğunuz zaman kavga etmeyeceklerdir. Dişi kanarya ve erkek kanaryaya çok az pamuk verirseniz her ikisi de pamuğu ağızlarına alıp gezdirmeye başlarsa ikisi de hazır hale gelmişlerdir. Bir araya getirdikten sonra yuvalık asıp yuva malzemesi koyarsınız.
Tırnakları çok uzamış ise kesmeniz gerekmekte. Bazı uzun tırnaklar takılıp yaralanmalara hatta ölümlere neden olabilmekte. Aşağıdaki linkte ayrıntılı bir şekilde anlatılmış durumda. Tırnak makasını elinize alıp keseceğiniz tırnağı ışığa tutarsanız tırnakta bulunan kırmızımsı kan damarının biraz daha ilerisinden keserseniz problem olmaz.
Kafes Kuşlarında Tırnak Kesimi (http://www.salihlikanaryasevenlerdernegi.com/?Syf=18&Hbr=330385&/Kafes-Ku%C5%9Flar%C4%B1nda-T%C4%B1rnak-Kesimi)

dkp
02-11-2013, 22:15
Değerli dostum sayın Durmuş Çınar' ın kümesini ziyaret ettim. Mükemmel bir kümes yapmış, ahşap uzmanından ancak bu beklenirdi.
Büyüklüğü, havalandırması, salma ve ışık düzenleri, eğitim ve dinleme ve üreme bölümleri, hepsi çok güzeldi, ziyaretlerimde farklı bölümleri fotoğraflayacağım.
Anlaşılıyor ki, ilerideki yıllar da kendinden çok söz ettirecek. :) 29.10.2013 tarihinde yarışmaya hazırladığımız kanaryalarımızı dinledik.

durmuş çınar
09-11-2013, 18:40
kümesimi kıymete değer görüp ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.malinua beslemeye başlamadan önce hedeflediğim en önemli kritere ulaştığım için mutluyum.şöyle ki ,bu özel kuşu beslemeyi düşündüğümde bu kuş sayesinde özel dostlar edinip keyifli muhabbetler kurmak idi.Dilaver bey ile bu özelliği ve muhabbeti keyifle,doyasıya yaşıyorum.sağolun var olun.

Muda
09-11-2013, 23:06
Çok güzel bir kümes. İnşallah istediğiniz başarıyı yakalarsınız. Timbrado kanaryalarının yarışması maalesef hakem olmaması nedeni ile yapılamıyor. 1. Akdeniz ülkelerinin katıldığı yarışmada hakemlerin gelmemesi nedeni ile yapılamamıştı. Şu anda ötüm kanaryalarından sadece malinua ve harz yarışması yapılabiliyor.

dkp
24-11-2013, 23:04
Durmuş Çınar hocamın, Malatya yarışmasından güzel sonuçlar aldığı bilgisi hepimizi sevindirdi. Bir hafta içinde sonuçları federasyonun sitesinde yayınlanır.
Durmuş hocam mesleği ile hobisini birleştirdiğinde ortaya muhteşem eserler çıkıyor. Bir tek üretim kafesleri ve salmaları farklı değil, ötüm kafesleri 2016 dan itibaren daha büyük ölçülerde olacak bilgisi federasyonun sitesinde ilan edilmişti. Dostlar elbirliği ile hocamızın planını uygulamaya çalışıyor. Umarım, yeni standartta ötüm kafeslerimizi artık İzmir' den temin edeceğiz. :)

TRAKLI
25-11-2013, 01:22
Buraya baktıkça eski hobilerim depreşiyor. Neyseki benim yerime çocuk bakıyor, Aşı tutmuş yani :D:D

durmuş çınar
25-11-2013, 22:21
Dilaver bey keyifli ilgili,nazik,dostumuz malinua adına izmirde çok güzel bir birliktelik yakaladık.inşallah bundan sonrada artarak devam eder.ayrıca fotodaki takımın numaralarına dikkat çekmek istiyorum.bu benim favori takımım idi (41-42-11 )129 (93)117 puan aldı.toplam puanları 504 olacaktı. takımı kendi değerlendirmelerim doğrultusunda koruyup değiştirmese idim birincilik kaçınılmazdı.neyse sağlık olsun ilk sene için muazzam bir sonuç darısı tüm dostlarımın başına.

dkp
29-11-2013, 23:49
23 kasım 2013 Durmuş bey' in kümesinde toplandık, üç arkadaşımızın kuşları Malatya' da yarışıyorken bizler sohbetteyiz. (Beş malinua dostu/yetiştiricisi, Karşıyaka Der. başkanı ve yardımcısı) Arkadaşlarımızın başarılarını yürekten kutluyorum. Bunlar başlangıç, 11-12.ocak.2013 yaklaştı.... :)

dkp
19-12-2013, 21:46
Hedefim ortalama 100 puan almaktı , tüm erkeklerim puanlandı. Seneye çıtayı yükseltmeliyim. :)

durmuş çınar
22-12-2013, 21:30
dilaver bey hedefi şimdiden aştınız.artık çıtayı daha yukarıya koymalısınız.

esgül73
23-01-2014, 10:03
Gerçek bir malinua nereden bulunur?

Muda
23-01-2014, 13:34
Gerçek bir malinua nereden bulunur?

Hedefim ortalama 100 puan almaktı , tüm erkeklerim puanlandı. Seneye çıtayı yükseltmeliyim. :)

Dilaver bey yanlış hatırlamıyorsam İzmirde yapılan Türkiye Finalinde tekli yarışmada ikincilik, takım yarışmasında da derece aldı. Bir takım ve üç erkek ile katılmıştı yarışmaya. :) :) :) Yukarıda yazılanlara bakmanız yeterli olur sanırım.

Cumhur Köseoğlu
22-05-2014, 15:09
Dilaver Bey'e başarılarının devamını dilerim.

esgül73
28-05-2014, 12:24
Benim kanaryamın tüy dökümü devam ediyor.Bndan dolayı sanırım 2 ayı geçkin olmasına rağmen hala ötmüyor.Her gün taze suyunu veriyorum.Arada marul ve kara lahana veriyorum.Kafesinin temizliğini yapıyorum.Kafesinin içine yıkanması için su koyuyorum.Suyu için vitamin almıştım ama sonra güvenip veremedim.Haftada 1 yumurta haşlayıp veriyorum.Haşhaş tohumu verdim.İşten geldiğimde onunla konuşuyorum.İlk aldığımda 6 nağme yapıyordu.Şimdi nağme apmayı bırakın ses dahi çıkarmıyor.Bu hali beni üzüyor.Odasını cereyanda kalmaması için sadece 1 kez havalandırıyorum.Yerini dahi morali değişmesin diye ellemiyorum.Daha ne yapabilirim?

hanımeli
01-11-2014, 23:08
Merhabalar,ben izmirde oturuyorum ve hakiki malinua arıyorum,çift olarak.nereden ya da kimden bulabileceğimi biliyormusunuz,teşekkürler.