PDA

View Full Version : Sucul Bitkiler ve Havuz Balığı (Koi) Üretim Tesisi

Nuri Murvet
04-09-2011, 22:44
Merhaba

Nilüfer Peyzaj bünyesinde, Mayıs 2012 faliyete geçmesi planlanan üretim tesisinin yapılanma ve gelişim aşamalarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

A.Şahin
04-09-2011, 23:34
Büyük bir merakla bekliyorum, özellikle de koiler kısmını.

Nuri Murvet
06-09-2011, 20:45
Merhaba sayın A.Şahin hoş geldiniz.

Balık üretim havuzları, doğal yaşam alanı gibi sucul bitkiler içersinde birlikte üretiliyor.

Bu üretim tarzı balıkların stresli olmalarını önlüyor ayrıca doğal yaşam havuzlarında oluşan doğal besinlerlede gelişimlerini sürdürüyorlar.

Balık türü olarak göletlerimizde bulunan türler Kırmızı tek kuyruk havuz balığı (sazan kültürü), Tül kuyruk renkli japon (sazan kültürü), Panda Teleskop Japon balığı, Koi türleri ve Gambusya affinis ( Sivrisinek Balığı ) çeşitleridir.

Nuri Murvet
07-09-2011, 19:36
Nilüfer Peyzaj

SU VE SULAK ALAN BİTKİLERİMİZ

Ajuga reptans - Mayasıl Otu

Arundo donax - Kamış

Azola - Azola

Caltha palustris - Bataklık Kadife Çiçeği

Cortaderia selloana - Pampas Otu

Cyperus alternofolius - Japon Şemşiyesi

Elodea canadensis - Elodya

Equisetum hyemale - At kuyruğu

Hosta - Hosta

Houttuynia cordata chamaeleon - Alacalı Yapraklı Hottuyna

İris pseudoacorus - Sarı Bataklık İrisi

Juncus acutus - Hasırotu

Lemna minor - Su Mercimeği

Lythrum salicaria - Mor Çiçekli Litrum

Mentha Aquatica - Su Nanesi

Miscanthus sinensis - Miskantus

Nelumbo nucifera - Lotus

Nymphea - Nilüfer

Nuphar luteum - Nufar (Kalp yapraklı Nilüfer)

Pistia stratiotes - Su Marulu

Pontederia cordata - Pontaderya

Potamogeton natans - Havuz Yaban Otu

Potamogeton pectinatus - Doğal Havuz Yaban Otu

Sagittaria latifolia - Su Oku

Salvinia auriculata - Tropik su mercimeği

Typha latifolia - Geniş Yapraklı Hasır Kamışı

Typha minima - Kısa Hasır Kamışı

merlict
07-09-2011, 20:15
İşte sabırsızlıkla beklediğim konu.

Bir döndünüz pir döndünüz saygıdeğer hocam...

Mehmet

Nuri Murvet
07-09-2011, 20:48
İşte sabırsızlıkla beklediğim konu.

Bir döndünüz pir döndünüz saygıdeğer hocam...

Mehmet

Merhaba sayın merlict

Galiba öyle oldu..! Şaka şaka...

Konu ilginç ve az bilinen bir uğraşı 15 yıldan fazladır hobi olarak sucul bitkilerle uğraşıyorum.

Peyzajda kendi ihtiyaçlarımızı karşılamak için sucul bitkileri zaten üretiyorduk, profosyonel olarak satışa 2012 mayıs ayı içinde başlamak istiyoruz.

Gelişimleri sizin gibi dostlarla paylaşmak istedim.

Hayırlı olur İnşallah...

Nuri Murvet
07-09-2011, 21:02
Nilüfer Peyzaj

Katalog fotoğraflarını bitkilerin cins ve türlerini yazarak hazırlamaya başladım.

Yeni fotoğraf çekimlerini yapacağım fakat bu yıl üretim alanında çektiğim fotoğrafları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu sucul bitkileri mayıs ayında satışa çıkarmak istiyorum.

Nilüferlerden başlıyalım.

244351

Nilüfer çiçekleri

244352

Nilüfer çiçekleri

aygün
08-09-2011, 00:39
İşte bu beklediğim, arzuladığım bir başlıktı:) Hayırlı olsun.

Takipteyim Nur Bey. Mayısta havuzları görmeye gelmek fena bir fikir gibi gelmiyor:cool:

Nuri Murvet
08-09-2011, 21:40
İşte bu beklediğim, arzuladığım bir başlıktı:) Hayırlı olsun.

Takipteyim Nur Bey. Mayısta havuzları görmeye gelmek fena bir fikir gibi gelmiyor:cool:

Merhaba sayın aygün

Bu bahçeyi kurmamdaki amaçlardan biri sucul bahçe tadında gezilebilinsin, hem görsellik, hem bilgiledirmek, hemde satış yapabilmek...

Bu düşünceler doğrultusunda hazırlanabilirsek ilk davet tabii ki sizleredir.

Güzel temennileriniz için teşekkür ederim.

Nilüferlerden devam edelim.

244489

Nilüfer çiçekleri

244490

Nilüfer çiçekleri

Nuri Murvet
09-09-2011, 21:37

Nilüfer türlerinden devam edelim.

244712

Nilüfer çiçekleri

244713

Nilüfer çiçekleri

aclimm
09-09-2011, 21:45
Gerçekten çook güzeller.
Bu başlığı kesinlikle takip edeceğim.

Tebrikler Nuri Bey size başarılar dilerim.

Delimus
09-09-2011, 22:55
Ellerinize sağlık, bende konunuza abone oldum ,
Nilüfer çiçeğini ne kadar süre açık kalıyor ? Ne zaman açar ne zaman solar yani ..

Nuri Murvet
10-09-2011, 19:46
Merhaba sayın aclimm

Güzel temennileriniz için teşekkür ederim, sucul bitkiler bence de sıradışı, takip etmenizi isterim.

Merhaba sayın Delimus

Sucul bitki sevdalıları için kaçırılmayacak bir fırsat...

Nilüfer çiçeği çiçeklenmesi mayıs ayında başlar, gündüz su sıcaklıkları 18-20 derenin altına düştümü çiçeklenmesi azalır, sona erer ve uykuya geçer.

Çiçek açık olarak kalma süresi türüne göre 5 gün ve 15 gün arasıdır, çiçeklenmesi devamlıdır

Nilüfer çiçeği olarak konu başlığı bulunmakta merak edilen bilgileri bu başlıkta paylaşılması iyi olur.

Nuri Murvet
10-09-2011, 20:25

245015

Nilüfer çiçekleri

245016

Nilüfer çiçekleri

Nuri Murvet
11-09-2011, 22:31

Bu yıl üretim alanından çekimini yaptığım nilüfer fotoğrafları biraz fazla olmuş, sizlerle paylaşımda hangisine öncelik versem diye acabada kalıyorum, fakat bir şey dikkatimi çekti cüce nilüfer türlerinin çiçeklenmelerini yok denecek kadar az fotoğraflamışım.

Nedenini kendimce sorgularken cevabını çok fazla yer değişikliğine bağladım, zavallıcıklar kendi üretim göletleri hazırlanıncaya kadar bütün yaz gölet gölet gezdiler, baharda çiçeklenme döneminde cüce türlere biraz daha fazla ilgi göstereceğiz

Nilüfer üretim göleti veya havuzu olarak 17 adetin yapımını tamamladık, hedef 36 adet, 4 adette sergi ve satış amaçlı göletin yapımı ayrıca bataklık bitkilerinin üretimi içinde alan yapılacak.

Tropik nilüfer, Victoria, Lotus türlerimizde mevcut, barınma amaçlı küçük ebatlı tünel sera yapımına başladık..

Gelişmeleri sizlerle paylaşacağım....

Nuri Murvet
11-09-2011, 22:38

245238

Nilüfer çiçekleri

245239

Nilüfer çiçekleri

Delimus
12-09-2011, 00:12
Teşekkürler , Aslında benim düşümcem vanusta evde yetiştirmek...

Nuri Murvet
12-09-2011, 21:46
Teşekkürler , Aslında benim düşümcem vanusta evde yetiştirmek...

Sayın Delimus

Nilüfer ışık bitkisidir, sağlıklı olarak gelişebilmesi için en az 8 saat gün ışığına ihtiyacı vardır.

Bu ışık ortamını sağlarsanız, cüce türlerin evde yetiştirilmesi zor değildir.

Nuri Murvet
15-09-2011, 16:57

245826

Nilüfer çiçekleri

Nuri Murvet
17-09-2011, 22:30

246322

Nilüfer çiçekleri

nurcanaybay
18-09-2011, 12:07
Nuri bey ,
uzun süredir beklediğim konu başlığını açmışsınız.Bu konuda siz den çok şey öğreneceğimiz
den eminim .

Siz den bir ricam olacak ,mümkünse nilüferlerin ismini -çiçek açma dönemlerini ve derinlik isteklerini belirtebilirmisiniz ?

Verdiğiniz ve vereceğiniz tüm bilgiler için teşekkür ederim.

Nuri Murvet
19-09-2011, 20:51
Nuri bey ,
uzun süredir beklediğim konu başlığını açmışsınız.Bu konuda siz den çok şey öğreneceğimiz
den eminim .

Siz den bir ricam olacak ,mümkünse nilüferlerin ismini -çiçek açma dönemlerini ve derinlik isteklerini belirtebilirmisiniz ?

Verdiğiniz ve vereceğiniz tüm bilgiler için teşekkür ederim.

Merhaba sayın nurcanaybay hoş geldiniz.

Paylaştığım fotoğraflar kolleksiyonumuzda bulunan nilüfer türleri, hakkındaki tüm bilgileri görsel açıklama ile vermek istiyorum.

Hazırlık yapıyorum; Nilüferin, Lotusun, rizom yapısı, yaprak yapısı, çiçek yapısı, derinlik istekleri ve bakım isteklerini hatta genel hastalıklarını paylaşmak istiyorum...

Nuri Murvet
22-09-2011, 19:49

247156

Nilüfer çiçekleri

Nuri Murvet
23-09-2011, 20:03

247561

Nilüfer çiçekleri

Nuri Murvet
24-09-2011, 22:25

247794

Nilüfer çiçekleri

247795

Nilüfer çiçekleri

mesutcan
26-09-2011, 21:24
Nuri Bey, merhabalar.

Nilüferleriniz muhteşem. Bir saksıdaki nilüferler hep aynı renk mi açıyor? Yani beyaz çiçekli bir nilüfer alırsak hep beyaz çiçeği mi olacak? Bir de bir saksı ortalama kaç yaprağa sahip olur? Benim havuzu biliyorsunuz. Göze hoş gelecek yeterlilikte kaç saksıya ihtiyacım olacaktır sizce?

Bir de bu aylar, nilüferi havuza koymak için uygun bir ay mıdır? Yoksa baharı mı beklemeliyim?

Çok teşekkürler.

OSMAN45
27-09-2011, 21:56
nilüfer türleri, hakkındaki tüm bilgileri görsel açıklama ile vermek istiyorum.

Sayın Nuri Mürvet,

Görsel açıklamalarınıza izninle küçük bir katkıda bulunmak isterim.

Geçen Kurban bayramında gittiğimiz Mısır da Nilüfer konusu çok dikkatimizi çekmişti. Biliyorsunuz eski Mısır lılar nilüferi neredeyse kutsal bir varlık olarak kabullenmişler. Ve tüm hayatlarında, kültürlerinde ve özellikle sanatlarında vazgeçilmez obje olarak görmüşler. Burada çektiğim iki fotoyu aktaracağım.

Birincisi Kahire arkeoloji müzesinin giriş bahçesindeki havuzda bulunan mavi mısır nilüferi ve Mısır ile özdeşleşmiş Papirus bitkisi.

Diğeri tarihi kalıntılardaki sütunların başlıklarındaki çoğunluğu nilüfer ile diğer çiçek ve papirus şekilli oymaları ilgimizi çekmişti. Yan yana olan sutun başlarının herbirinin farklı olması da enteresandı.

Nuri Murvet
30-09-2011, 19:41
Merhaba sayın OSMAN45

Görsel açıklamalarıma renk kattınız teşekkür ederim.

Aklıma takılan merak edip gitmek istediğim ülkelerin başında gelir, ne mutlu size bu güzellikleri görmüşsünüz.

Nymphaea lotus (Beyaz çiçekli Mısır Nilüferi), Nymphaea caerulea (Kutsal mavi Nilüfer) ve Cyperus papyrus (Papirus) görsel olarak, bilgi olarak bildiğim nilüferler, papirus haricinde canlı olarak tanışmadım sera ortamını hazırlamak gerekli bakarsınız bu türleride kolleksiyonumuzda var diye paylaşabilirim, ne de güzel olur...

Nuri Murvet
03-10-2011, 20:45

249412

Nilüfer çiçekleri

Nymphaea "Attraction" Yaprak yapısı

Nuri Murvet
04-10-2011, 21:34

249538

Nilüfer çiçekleri

Nymphaea "Attraction" Çiçek yapısı ve çiçek büyüklüğü

bıcırık
05-10-2011, 17:09

246322

Nilüfer çiçekleri

Önce hayırlı olsun...Bir nilüfer hastası olarak takipçinizim...Bu nilüfere hayran oldum cinsi nedir...selam ve sevgilerimle...

Nuri Murvet
05-10-2011, 19:25
Önce hayırlı olsun...Bir nilüfer hastası olarak takipçinizim...Bu nilüfere hayran oldum cinsi nedir...selam ve sevgilerimle...

Merhaba sayın bıcırık

Bir nilüfer hastası olarak sayfamız sizindir...

Merak ettiğiniz nilüfer türünün adı; Nymphaea "Black Princess" dir.

Nuri Murvet
07-10-2011, 19:09
Merhaba

Nilüfer Nymphaea ailesi (Nymphaeaceae), kolleksiyonunda 35'tür bulunmaktadır, bu türlerin tüm özellikleri ile burada sizinle paylaşacağım...

Lotus (Nelumbo) ailesi (Nelumbonaceae) ve Victoria amazonica ailesi (Nymphaeaceae) ninde tür ve çeşitleride var.

Bilgi ve fotoğraflarını bu sayfadan vermem gerektiğine inanıyorum fakat bu sucul bitkiler hakkında başlıkta bulunmuyor iki arada bir deredeyim...

Kendimce çözümü şöyle buldum, iki sucul bitkinin Lotus (Nelumbo) ve Victoria amazonica başlıklarını açayım genel kaynak fotoğraf ve bilgilerini vereyim ilgi oldukçada paylaşıma devam ederim.

Bizde bulunan sucul türleride Lotus (Nelumbo) ve Victoria amazonica fotoğraf ve bilgilerini vereyim...

Doğrusununda bu çözüm olacağına inanıyorum...

Nuri Murvet
07-10-2011, 21:34

249942

Nuphar luteum Nufar (Kalp yapraklı Nilüfer)

Nuri Murvet
09-10-2011, 17:00

250339

Azolla pinnata

aydınlık
10-10-2011, 11:47
Merhaba Sayın Nuri Murvet yine paylaşımlarınız harika. Yine iç geçirerek izliyorum.Nilüferin ev ortamında yetişmeyeceğini düşündüğümden sadece özlemle bakıyordum. Ama Sayın Delimus fanustan sözetmiş balkonda direk ışık alan bir ortamda olabilir gözüyle bakmaya başladım.Fikrimi açtığı için sağolsun.Ayrıca bir gün yaptığım işi bıraktığımda neyle uğraşsam mutlu ve verimli olurum sorusuna da sayenizde cevap bulduğumu düşünüyorum. Bu sene 'bahçıvanlık ve peyzaj' konusunda eğitim almaya da başladığıma göre yavaş yavaş yol almaya başladım denebilir. Saygılar.

Nuri Murvet
10-10-2011, 20:19
Merhaba Sayın Nuri Murvet yine paylaşımlarınız harika. Yine iç geçirerek izliyorum.Nilüferin ev ortamında yetişmeyeceğini düşündüğümden sadece özlemle bakıyordum. Ama Sayın Delimus fanustan sözetmiş balkonda direk ışık alan bir ortamda olabilir gözüyle bakmaya başladım.Fikrimi açtığı için sağolsun.Ayrıca bir gün yaptığım işi bıraktığımda neyle uğraşsam mutlu ve verimli olurum sorusuna da sayenizde cevap bulduğumu düşünüyorum. Bu sene 'bahçıvanlık ve peyzaj' konusunda eğitim almaya da başladığıma göre yavaş yavaş yol almaya başladım denebilir. Saygılar.

Merhaba sayın aydınlık hoşgeldiniz.

Bahçe, balkon ve teraslar için, büyük saksılar içersinde sucul yaşam düzenlemeleri yapmayı düşünüyorum.

Düzenlemesini komple set olarak yapacağım mini sucul yaşam göletlerini fiyatlandırıp sevenlerinin beğenisine sunacağım...

250676

Örnek fotoğrafı

Lotus'larıda saksıda düzenlemesini yapıp sevenlerinin beğenisine sunmak istiyorum.

Eser İlhan
11-10-2011, 11:32
Merhaba Nuri bey,peyzaj-bahçe düzenleme başlığına yazdığımı bu son fotoğraf için de aynen yazmak zorunda hissettim kendimi : Harika,çok güzel ,tıpkı hayal ettiğim gibi :p :p

Nuri Murvet
11-10-2011, 18:47
Merhaba Nuri bey,peyzaj-bahçe düzenleme başlığına yazdığımı bu son fotoğraf için de aynen yazmak zorunda hissettim kendimi : Harika,çok güzel ,tıpkı hayal ettiğim gibi :p :p

Merhaba sayın Eser İlhan

Benimde hayalimdeki görüntü, sucul yaşam düzenlemeleri her bahçede, her balkonda, her terasta niye olmasın...

İnanın, saksı çiçeğinin bakımından ne eksik ne fazladır.

Hatta artıları çok daha fazladır.

Sucul yaşam içindeki hareketli yaşama devamlı olarak tanıklık edersiniz, monotonluk asla yoktur.

Örneklerini geliştirip sunmak tüm isteğimdir.

Nuri Murvet
11-10-2011, 19:15

250797

Azolla pinnata

Nuri Murvet
12-10-2011, 18:07

250887

aygün
12-10-2011, 19:29

Bahçe, balkon ve teraslar için, büyük saksılar içersinde sucul yaşam düzenlemeleri yapmayı düşünüyorum.

Düzenlemesini komple set olarak yapacağım mini sucul yaşam göletlerini fiyatlandırıp sevenlerinin beğenisine sunacağım...

250676

Örnek fotoğrafı

Lotus'larıda saksıda düzenlemesini yapıp sevenlerinin beğenisine sunmak istiyorum.

Bu çok güzel haber Nuri Bey. Harika...:)

Nuri Murvet
12-10-2011, 20:48
Merhaba sayın aygün

Değişik ebatlarda sucul yaşam düzenlemeleriz olacak, alışık olunmayan, fazla bilinmeyen bir tarz, umarım sevdirebiliriz.

Nuri Murvet
12-10-2011, 20:51

250906

nurcanaybay
12-10-2011, 20:55
Değişik ebatlar da sucul yaşam düzenlemelerini sabırsızlıkla bekliyor olacağım ,pek çok
fikir edineceğimiz den eminim.

Paylaşımlar için teşekkür ederiz.

Nuri Murvet
13-10-2011, 20:24
BALIKLARIMIZ

Hazırlık yapmadan çekim yaptım, artık sularda soğuduğu için balıklar dibe inmeye başlamışlar.

İlk meraba fotoğrafları olsun...

Daha sonra göletler temizlenirken 1 kg'dan fazla koi anaçlarımı sizlerle tanıştırırım sular soğumuş su yüzüne çıkartıp fotoğraflamadım...

Latince Adı: Carassius auratus

Türkçe Adı: Altın Balık, Japon Balığı

251130

Altın Balık, Japon Balığı

251131

Altın Balık, Japon Balığı

251132

Altın Balık, Japon Balığı Yavruları

aygün
13-10-2011, 22:29

250906

Öğrencilerime göstererek abilerin çim sanıp bastıklarını ve kendilerini bir anda suda bulduklarını anlattım. Gülüştüler:)))

Nuri Murvet
13-10-2011, 22:42
Sayın aygün

Harikasınız...

Beni de güldürdünüz.

Evet botanik bahçede bataklık göletinde yoğun halde bulunan su mercimeğini çim sanıp basan ve bele kadar suya batanlar gözümün önünde canlandı...

Sonrası kötü oluyor..

Bahçıvan arkadaşların tulumunu emanet alıp gitmeleri, düştüğü hâl ve bataklık kokusuda cabası...

Kötü bir anı....

merlict
14-10-2011, 11:52
Hocam iyi günler.

Malüm benim sucul bitkilere düşkünlüğümü baştan beri bilirsiniz.Nacizane bazı bitkileri kardeşimin bahçesinde yaptığımız basit havuzlarda yetiştiriyoruz.Kısaca sizin İzmir rakibiniz biziz:dilli:Korkmayın, size pazar bırakırız, sonuçta müslüman mahallesinde salyangoz satmıyoruz.Belli mi olur belki ileride bize gelir ortaklık falan teklif edersiniz ama tabii bizim hissemiz yüksek olur.Eee nede olsa biz temelden başladık, doğal ortamda yetiştiriyoruz.İşçilerimiz yok, kendimiz yoğruluyoruz suyla, toprakla.Bir elimiz çamur bir elimiz yağ içinde.Neyse uzatmayayım, orta doğu ve akdenizin geleceği bizim bahçede yatıyor.:dilli::dilli:

Hocam şaka bi yana merak ettiğim bazı konularda fikir almak.Bizim yaptığımız bazı denemeler.Doğadan aldığımız dere yosunlarını, nemli yer bitkilerini yaşatma hevesi.Akvaryum balıkçılığı ile birleşince tam oluyor.Eledoalardan, güllere, çınarlardan, losslara kadar bir sürü kasa-havuzumuz mevcut.Hepsinin üzerinde sizinkiler gibi mercimekler.(bizim mercimekler daha güzel ama size ayıp olmasın diye yazmıyorum)PVC kasaların içini naylon ile kaplayarak, yan yana onlarca kasa içinde bunları üretip yaşatıyoruz.Malüm önümüz kış.Geçmiş yıllarda kıştan dolayı çok kaybımız olmuştu, bu yıl bunu göze alamıyoruz.Bize öneriniz olurmu (rakibe bilgi vermek caizmidir bilmem ama sen büyük adamsın, anlarsın garibin, zora düşenin halini)Geçmiş yıllarda kasaların bir kısmını kapıcı dairesini kiralayıp (apartmanın kapıcısı yok ama dairesi var:o) oraya aldık ama maliyeti çok yüksek oldu.Malüm biz bu işi zevk için yapıyoruz, hiçbir bitkimizi satmak amacıyla üretmedik, dediğim gibi denemeler.Meraklılara hediye ediyoruz ama 2 gün yaşatamıyorlar, üzülüyoruz.Son çare olarak Çeşme tarafında birinin havuzları varmış ona vermeyi düşünüyoruz.Tabii verince gelecek yıl tekrar baştan başlayacağız :oAmacımız bu bitkileri doğal ortam ısılarına alışkın hale getirebilmek.Alışkanlaık kazandıktan sonra ver elini doğa, vahşi yaşam.

Belki merak eden olur, madem satmıyorsunuz, neden bu kadar eziyet çekip üretiyorsunuz diye.Mercimekler diğer bitkilerimiz için çok verimli gübre oluyorlar, görüntüleride çok hoş.Diğer bitkilerimizi dedemin yaylada arazisi var. Oradaki suyu toplayıp ona 4 adet havuz yaptık.Hem sulama, hem alabalık yetiştirme, hemde içme suyunu buradan karşılıyor.Hiç bir kimyasalın gimediği bir doğa.Oraya bitki çeşitlemesi amacımız, havuzlarda görsel şölenler, yakındaki dereye monteleyip çevrede bitki zenginliği oluşturma, gri doğayı yeşil doğaya dönüştürme.Bir yandanda tohumdan bitkiler yetiştirme işlerimiz devam ediyor.Sucul bitkiler ve meyveli bitkiler yetiştirme işi ben ve kardeşimde, dede çam fidesinden, dikiminden ve korumasından, anneler ve teyzeler sebze yetiştirmeden, çocuklar hayvanlardan ağaçları ve fideleri korumadan sorumlu.Herkese tavsiye ederim, hayatınızın amacı oluyor.

Hocam teveccühünüze güvenerek yazdım, heralde burada üzmek istediğim son kişi siz olursunuz.

...ammada yazmışım, malüm kutsal görevler işe gitmem lazım, görüşürüz.
Mehmet

skaraca
14-10-2011, 12:29

249942

Nuphar luteum Nufar (Kalp yapraklı Nilüfer)

Önceki görev yerim olan Diyarbakır çıkışında merkeze yaklaşık 10 Km. uzaklıkta tarihi bir köprünün yakınında bulunan durgun su alanında bolca olan ve benim çokca fotoğraflarını çektiğim Nilüfer çiçeği...

Demek kalp yapraklı imiş...

Yeni ve güzel bir başlık ile yeniden aramıza hoş geldiniz sayın Nuri Murvet...

Nuri Murvet
14-10-2011, 19:23
Hocam iyi günler.

kardeşimin bahçesinde yaptığımız basit havuzlarda yetiştiriyoruz.Kısaca sizin İzmir rakibiniz biziz:dilli:Korkmayın, size pazar bırakırız, orta doğu ve akdenizin geleceği bizim bahçede yatıyor.:dilli::dilli:

Doğadan aldığımız dere yosunlarını, nemli yer bitkilerini yaşatma hevesi.Akvaryum balıkçılığı ile birleşince tam oluyor.Eledoalardan, güllere, çınarlardan, losslara kadar bir sürü kasa-havuzumuz mevcut.Hepsinin üzerinde sizinkiler gibi mercimekler.(bizim mercimekler daha güzel ama size ayıp olmasın diye yazmıyorum)PVC kasaların içini naylon ile kaplayarak, yan yana onlarca kasa içinde bunları üretip yaşatıyoruz.Malüm önümüz kış..Bize öneriniz olurmu (rakibe bilgi vermek caizmidir bilmem ama sen büyük adamsın, anlarsın garibin, zora düşenin halini)Geçmiş yıllarda kasaların bir kısmını kapıcı dairesini kiralayıp (apartmanın kapıcısı yok ama dairesi var:o) oraya aldık ama maliyeti çok yüksek oldu.Malüm biz bu işi zevk için yapıyoruz, hiçbir bitkimizi satmak amacıyla üretmedik, dediğim gibi denemeler.bu bitkileri doğal ortam ısılarına alışkın hale getirebilmek.Alışkanlaık kazandıktan sonra ver elini doğa, vahşi yaşam.

Belki merak eden olur, madem satmıyorsunuz, neden bu kadar eziyet çekip üretiyorsunuz diye.Mercimekler diğer bitkilerimiz için çok verimli gübre oluyorlar, görüntüleride çok hoş.Diğer bitkilerimizi dedemin yaylada arazisi var. Oradaki suyu toplayıp ona 4 adet havuz yaptık.Hem sulama, hem alabalık yetiştirme, hemde içme suyunu buradan karşılıyor.Hiç bir kimyasalın gimediği bir doğa.Oraya bitki çeşitlemesi amacımız, havuzlarda görsel şölenler, yakındaki dereye monteleyip çevrede bitki zenginliği oluşturma, gri doğayı yeşil doğaya dönüştürme.Bir yandanda tohumdan bitkiler yetiştirme işlerimiz devam ediyor.Sucul bitkiler ve meyveli bitkiler yetiştirme işi ben ve kardeşimde, dede çam fidesinden, dikiminden ve korumasından, anneler ve teyzeler sebze yetiştirmeden, çocuklar hayvanlardan ağaçları ve fideleri korumadan sorumlu.Herkese tavsiye ederim, hayatınızın amacı oluyor.

...ammada yazmışım, malüm kutsal görevler işe gitmem lazım, görüşürüz.
Mehmet

Merhaba sayın merlict

Vay rakip haa....

Ne kadar güzel, senin sucul bitki sevdan ve emeğinin karşısında rakip değil destek oluruz.( Bak yine sihirli kelimeler kullanıyorum...)

Doğadan aldığınız dere yosunlarını, nemli yer bitkilerini yaşatma hevesi ve akvaryum balıkçılığı ile birleşince araştırmacı ruhun hayal dünyası genişliyor, şartları zorlamaya başlıyor.(aynı benim gibi) Eledoaların haricinde , güllere, çınarlardan, losslar ve diğerleri sıcaklık isteği 15 derecenin altına düştümü sorunlar başlıyor.

Ben ortamı ısıtmadan, tropik nilüfer ve lotus türlerini soğuktan korumak için derin su tekniğini kullanıyorum.

Derinliği toprak hizasından aşağı 1-120 cm olan göletin en alt noktasına bırakıyorum, bu göletin kuzey yönünden güney yönüne doğru %80'ini 5cm'lik mavi dış cephe kaplama levhası ile kapatıyorum ve bahara kadar kendi halinde bırakıyorum.

Taban su sıcaklığı 10-15 derece arası oluyor, bu sıcaklıkta bana yeterli oluyor.

Yapacağınız göletlere yerel türleri, soğuğa dayanıklı tür nilüferler, nufar, eledoa(nın kontrolu zordur) türlerini adepte etmen doğru olandır.

Kuzey yönüne Arundo donax (Kamış), Typha latifolia rüzğar kesici olarak kulanabilirsin, gölet kenarı sulak alan bitkilerinde bitki tercihin çok fazladır.

Sana gıpta etmemek elde değil, sen, kardeşin, dede, anneler, teyzeler, çocuklar gerçek bir İMC korksun sizden yaylalar, Allah ağız tadınızı bozmasın, sağlıkla İnşallah yapacağın çalışmaları fazla maliyet yüklemeden yavaş yavaş olmak kaydı ile başaracağına inanıyorum... Malüm kutsal görevler...

Nuri Murvet
14-10-2011, 19:51
Merhaba sayın skaraca hoşgeldiniz.

Nufar (Kalp yapraklı Nilüfer) trakya bölgemizdede bulunuyor.

Dediğiniz gibi çok olunca seyrine doyum olmuyor.

Sayfanızın sessiz takipçisiyim zevkle paylaşımlarınızı takip ediyorum.

Sizlerin dostluğunu kazanmak çok güzel, paylaşımınız için teşekkür ederim.

Nuri Murvet
14-10-2011, 19:58

251220

Equisetum hyemale (At Kuyruğu)

merlict
14-10-2011, 22:10
Hocam ilginiz için teşekkür ederim.

Toprak altına girmek aklımıza gelmişti ama biz ortama alıştırmak isterken ortamdan kaçmak olacak diye yönelmemiştik.Öncede belirttiğim gibi doğaya geri verilecek olan bu bitkiler doğanın vahşiyetine dayanıklı olmalı, uğraşımız bu yönde.Başaramazsak bu yılda saklanmayı tercih ederiz napalım.

Korkmayın dediğim gibi size pazar bırakacağız :)

Mehmet

Nuri Murvet
14-10-2011, 22:22
Hocam ilginiz için teşekkür ederim.

Toprak altına girmek aklımıza gelmişti ama biz ortama alıştırmak isterken ortamdan kaçmak olacak diye yönelmemiştik.Öncede belirttiğim gibi doğaya geri verilecek olan bu bitkiler doğanın vahşiyetine dayanıklı olmalı, uğraşımız bu yönde.Başaramazsak bu yılda saklanmayı tercih ederiz napalım.

Korkmayın dediğim gibi size pazar bırakacağız :)

Mehmet

Sayın merlict

İşte bende onu diyorum...

Adaptasyonunu sağlıyacağınız bitkileri derin su tekniğine alıştırarak, bu bitkileri doğanın vahşiyetine dayanıklı olmasına hazırlıyor olacaksın, bu yılda taşıyıpta saklarsan saklama koruma döngüsü devam edecektir.

Sen bu işe yüreğini koymuşsun İzmir'i sana bırakıyorum...

mrduran
14-10-2011, 23:58
Merhabalar Sayın Nuri Murvet;

Derya'dan bir damlaya daha eriştim, faydalanmak gayesi ile. Daha işin başında, güzellikler; şaşkın kere şaşkın etti. Bir damlanın bile insanı boğabileceğine inandım.

Muhteşemsiniz efendim.

Başta siz ve Aygün Hocam ve diğer konuklarınıza saygılarımla lütfen.

merlict
15-10-2011, 10:03
Tamam şimdi oldu hocam, anladım.En kısa sürede kazı işlerine başlayalım.

Sen büyüksün, alimsin bana verdiklerini bir gün sana sunacağım parlak altın tepside... (Aristo gibi oldu) İzmir yetmez ama şimdilik anlaştık.

Bu arada mesajdaki senkronu çok beğendim.
http://www.agaclar.net/forum/868535-post37.htm

aygün
15-10-2011, 10:48
Merhaba Nuri Bey,

Benden de saygılar Sn mrduran Eksik olmayın.

Sevgili merlict kardeşim, ailecek uyumlu bir yaşam tarzı benimsemişsiniz. Harikasınız. Hayran kaldım. Başarılar diliyorum. E bunca sihirli kelimenin arkası gelmeliydi, değil mi ama;)

merlict
15-10-2011, 11:28
Merhaba Nuri Bey,

Benden de saygılar Sn mrduran Eksik olmayın.

Sevgili merlict kardeşim, ailecek uyumlu bir yaşam tarzı benimsemişsiniz. Harikasınız. Hayran kaldım. Başarılar diliyorum. E bunca sihirli kelimenin arkası gelmeliydi, değil mi ama;)

Hocam teşekkür ederim.

Hayatta amacınız yoksa zaten hayatınızda yok.Ben her zaman maddesellik yerine toplumsallığı tercih ettim ve mutluyum.

Bu siteden ve içindeki siz muhteşem insanlardan çok şeyler öğrendim.Sanırım benimde bu siteye ve içindeki siz muhteşem insanlara kazandırdığımda sihirbazlık :D

Nuri Murvet
17-10-2011, 15:51
Merhaba sayın aygün, mrduran hoş geldiniz.

Tamam şimdi oldu hocam, anladım.En kısa sürede kazı işlerine başlayalım.

......bana verdiklerini bir gün sana sunacağım parlak altın tepside... (Aristo gibi oldu) İzmir yetmez ama şimdilik anlaştık.

Bu arada mesajdaki senkronu çok beğendim.
http://www.agaclar.net/forum/868535-post37.htm

Sayın merlict

Bak işte yine yapıyorsun, kullanma şu sihirli kelimeleri heyecanlanıyorum....

Nuri Murvet
17-10-2011, 18:42

251629

aygün
17-10-2011, 19:56
Nuri Bey, bunlar bambunun yakın akrabaları mı?

Nuri Murvet
17-10-2011, 21:29
Nuri Bey, bunlar bambunun yakın akrabaları mı?

Sayın aygün

Bambularla yakından, uzaktan akrabalıkları yoktur.

Dünyamızın ilk yaşam başlangıcı zamanlarından Paleozoik ormanları bu bitkilerle kurulmuş, o zamanlar hakim cins sınıfı Equisetopsida'dan günümüze kadar ulaşan tek türü Equisetum kalmıştır, kısaca yaşıyan fosillerin başında gelir.

Sulak çayırlar ve su kıyılarında yetişir, çok yıllık, otsu bitkilerdir.

Üremesi, eğrelti otlarının üremesi gibi spor'ladır.

Güngör Salman
19-10-2011, 00:13
Sayın Nuri Murvet, üretimini yaptığınız sucul bitkiler çok güzel, bir de benim ilgimi çeken, Salvinia natans var.

Nuri Murvet
19-10-2011, 18:12
Sayın Nuri Murvet, üretimini yaptığınız sucul bitkiler çok güzel, bir de benim ilgimi çeken, Salvinia natans var.

Merhaba sayın Güngör Salman

Salvinia natans - Salvinia auriculata, aynı cinsin farklı türleri yalnız yaprak dilimleri ve formları farklı tropik kökenli olduğu için muhafazası biraz zor oluyor.

Yüzen Eğrelti otu, doğal üremesi spor'ladır..

Akvaryumlar için su yüzeyinde yüzen çok dekoratif bir sucul bitkidir.

İlgileniyorsanız ve bulamıyorsanız tedarik edebilirim.

Nuri Murvet
19-10-2011, 21:19

251785

Salvinia natans - Salvinia auriculata İki tür bir arada

Perihan Bayram
21-10-2011, 12:15

249538

Nilüfer çiçekleri

Nymphaea "Attraction" Çiçek yapısı ve çiçek büyüklüğü

Çok güzel açmış,rengide bir harika,geçen yıl Lotus tohumu getirtmiştim ama olmadı, Lotus çiçeğini yetiştirebilmeyi çok isterdim,uzak doğu ülkelerinde çok kutsal bir bitki olarak seviliyor.

gumush
22-10-2011, 23:07

251785

Merhaba Nuri Bey,

Ben, elinizde bulunan, bu Salvinia natans'dan edinmek istiyorum. Fiyatı ve ucreti nasıl oluyor? yeriniz neresi? satmanız halinde nasıl ulaştırabilirsiniz?

saygılar

gumush
22-10-2011, 23:18

251785

Ya aslında ben bu videodaki gibi bir şey yapmayı istiyorum.

Çiftleşme bölgesinde su kaynağının oluşturulması.mp4 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=HB2S7DgvkcE&feature=player_embedded)

acaba bu bitki bizim burada (Bursa/Karacabey) kışı çıkar mı? Zaman zaman kar yağabiliyor, yağmasa bile gece sıcaklık bazen 0 derece inebiliyor. Bu konuda sizin daha fazla bilginiz vardır, eminim. Eğer bu bitki bizim buranın iklimi için uygun değilse yerine benzer nasıl bir su bitkisi önerebilirsiniz?

Saygılar

Nuri Murvet
23-10-2011, 19:12
Sayın perihan bayram

Tohumdan lotus yetiştirme adında bir başlık var.

Gerekli bilgiler bu başlıkta bulunmaktadır.

Lotus- Nelumbo başlığını açtım, Nelumbo hakkında merak edilen tüm bilgileri soru cevap tarzında olmadan meraklılarla paylaşacağım.

Nuri Murvet
23-10-2011, 19:16
Merhaba sayın gumush

Salvinia natans - Salvinia auriculata tropikal sucul bitkidir.

+15 derece altı zarar görür, 10-8 derece altında ölür.

Kullanım amacınız bal arılarının su içmesine yardımcı olmak için mi ?

Nuri Murvet
23-10-2011, 19:54

252352

Nuri Murvet
24-10-2011, 19:13

252435

Nuri Murvet
25-10-2011, 19:43

252591

Nuri Murvet
05-11-2011, 17:32
Ağaçlar net ailesinin, Mübarek Kurban Bayramını en içten dileklerimle kutlarım.

Nuri Murvet
20-11-2011, 20:11

256341

E.GÜRKAN
23-11-2011, 21:20
Gerçeekten sadece gerçek olabilecek kadar güzeller devamlı takipte olacağım başarılar.

Nuri Murvet
27-11-2011, 21:48
Merhaba sayın E.GÜRKAN hoşgeldiniz.

Mevsimsel olarak su ve sulak alan bitkilerimiz uyku döneminde olduğu için gözden kayboldular.

Arşivimde bulunan ürettiğimiz bitkilerin daha evvelden çekilmiş fotoğraflarını paylaşmak sayfanın ruhuna aykırı olduğunu düşündüğümden paylaşmak istemiyorum.

Bahar başında uyku dönemi çıkışından itibaren fotoğraf destekli, bilgi akışına başlıyacağım...

Geçen sene hazırlık ve kurulum aşamalarında olduğumuz için paylaşım için yeterli hazırlık yapamadım..

Bu bahar sucul bitki sevdalılarına inanamıyacakları güzellikte fotoğraf ve bilgi paylaşımında bulunacağım...

Su ve sulak alan bitkileri ile, havuz balığı satışı için liste fiyatlarınıda hazırlıyoruz.

Satış için fiyatlandırma hazır olduğunda firma irtibat lingini paylaşacağım...

Nuri Murvet
04-02-2012, 17:46
Merhaba

Bu kış çetin geçiyor...

Nilüfer üretim göletlerinin kış fotoğrafları...

267544

Koi göletleri ve bataklık bitkilerinin bulunduğu alanın, halide bu vaziyette...

pond10
06-02-2012, 18:27
nuri murvet bey ben su bitkilerinden ve koi balıklarından edinmek istiyorum fiyatlarını öğrenebilirmiyim ve gönderme imkanınız varmı

Nuri Murvet
09-02-2012, 18:00
Merhaba sayın pond10 hoşgeldiniz.

Mayıs ayının ilk haftası, satışa sunulacak türlerin fiyat listesi firmanın web sitesinden duyurulacak..

Bu sayfadan, sucul bitki ve koi balığı ile ilgilenen arkadaşlara bilgi vereceğim...

Tura
13-02-2012, 07:49
Merhaba

Bu kış çetin geçiyor...

Nilüfer üretim göletlerinin kış fotoğrafları...

Koi göletleri ve bataklık bitkilerinin bulunduğu alanın, halide bu vaziyette...

Merhaba Nuri Bey.

Kış çetin ki ne çetin.

Donma riski yok değil mi?

Balıklarla ilgili olarak bir şey sormak istiyorum. Bu balıklar, göletlerde kendisine yaşama alanı yaratan sivrisinekler ile mi besleniyor. Ya da sivrisinek mücadelesinde mi kullanılıyor.
Saygılarımla.

canannuman
14-02-2012, 11:43

246322

Nilüfer çiçekleri

Nasıl bir renk nasıl bir güzellikmiş imrendim Maaşallah.

Nuri Murvet
16-02-2012, 20:58
Merhaba sayın canannuman hoşgeldiniz.

Merhaba sayın Tura hoşgeldiniz.

Suyun yüzeyi donuyor, yaşam derin suda olduğu için bir sıkıntı olmuyor.

Koi balığı, nilüfer üretim göletlerinde bulunmuyor.

Kırmızı havuz balıklarını nilüfer göletlerinde bulunduruyoruz.

Dediğiniz gibi gölet ortamında oluşan larva ve böcekleri doğal olarak tüketiyorlar, ayrıca yemlede besliyoruz.

Sivrisinek larvaları ile özel mücadele etmiyoruz, fakat Gambusya affinis ( Sivrisinek Balığı ) üretmini yapıyoruz.

Canlı doğuran bir tür, yumurta ile üreyen balıklarla aynı ortamda bulunması, yumurta ile üreyen balık nesli için bir tehdit oluşturduğundan bu türü ayrı bir gölette bulunduruyoruz.

Gambusya affinis ( Sivrisinek Balığı )'nı, saksı içersinde yetiştirilen, nilüfer, lotus ve sucul bitkilerin ortamında bulunmasını tavsiye ediyoruz.

Saygı ve selamlarımla...

Tura
22-02-2012, 07:08
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim Sayın Nuri Mürvet.

Perihan Bayram
24-02-2012, 15:22

251629

Şifalı olduğu söylenir,doğru mudur?

Perihan Bayram
24-02-2012, 15:24

250676

Örnek fotoğrafı

Bu çok güzel bir şey,yerim olsa da yapsam.

Nuri Murvet
01-03-2012, 15:49
Şifalı olduğu söylenir,doğru mudur?

Merhaba sayın perihan bayram hoşgeldiniz.

Equisetum türleri, 20den fazladır.

Bu türlerin arasında zehirli ve şifalı olanları mevcuttur.

Eskiden vereme karşı, idrar artırıcı ve kan kesici olarak kullanılmıştır.

Kullanımı, uzman kişlerin tavsiyesi üzerine olmalıdır. Kulaktan dolma bilgilerle şifa için kullanılmamalıdır.

Kapta, saksıda ; Sucul bitki tasarımlarını ve uygulama aşamalarını sizlerle paylaşacağım.

NİLÜFER PEYZAJ (http://www.niluferpeyzaj.com) web adresindende takip edebilirsiniz.

Nuri Murvet
24-03-2012, 20:44
Merhaba

Havalar güzel gidince nilüfer göletlerini üretim için boşaltmaya başladık.

Nymphaea Alba (Beyaz)

Nymphaea Albatros (Beyaz)

Nymphaea Attraction (Kırmızı)

Nymphaea Pygmaea Red (Kırmızı)

Nymphaea Chromatella (Sarı)

Nymphaea Pink (Pembe)

Equisetum hyemale - At kuyruğu

Iris Pseudacorus (Su irisi)

Butomus Umbelatus (Su Munekşesi)

Cins ve türlerini satışa çıkardık.

- Kare saksısı
- Özel toprağı
- Gübresi
- Doğal Çakılı İle paket halinde 26 Marttan sonra satışa sunulacaktır.

İlgilenen arkadaşlarımıza firmanın web sayfasından sucul bitkilerin fiyatları sizlere sunulacaktır.

Nuri Murvet
01-04-2012, 22:28
Bu yıl ilk defa üretimini yapıp satışa çıkardığımız listesindeki sucul bitkilerimizi az miktarda üretim göletlerinden çıkarıp, pazarladık...

Listedeki bitkilerimizin tükenmiştir, ilgilenen müşterilerimize teşekkür ederim...

Nisan 15-20 yeni bir liste sunup satışa çıkarmak istiyoruz.

Saygılarımla...

kartal124
03-04-2012, 22:02
Sayın Nuri Mürvet,
Çatalca'nın soğuğuna dayanabilecek nilüfer ya da başka bir cins su bitkisi var mı?Malum bu sene -10 oldu Çatalca.Havuz yüzeyi buz tutmuştu.Böyle bir havuz için ne tavsiye edersiniz?Tavsiye ettiğiniz bu cinsin satışını yapıyormusunuz?
Selamlarımla.

Nuri Murvet
05-04-2012, 21:06
Sayın Nuri Mürvet,
Çatalca'nın soğuğuna dayanabilecek nilüfer ya da başka bir cins su bitkisi var mı?Malum bu sene -10 oldu Çatalca.Havuz yüzeyi buz tutmuştu.Böyle bir havuz için ne tavsiye edersiniz?Tavsiye ettiğiniz bu cinsin satışını yapıyormusunuz?
Selamlarımla.

Merhaba sayın kartal124 hoşgeldiniz.

Aynı iklim kuşağında bulunuyoruz...

Nilüfer göletlerinin bu yıl ki hali, şu an ilk yapraklarını çıkarmaya başladılar..Burada (http://www.agaclar.net/forum/907771-post79.htm)

NİLÜFER PEYZAJ (http://www.niluferpeyzaj.com) Adresinden satış ve türler hakkında bilgi alabilirsiniz.

melih500
16-04-2012, 19:42
elinizde nilüfer var mı almak isitiyorum balkonda bakmak için ??

Nuri Murvet
19-04-2012, 20:41
Merhaba sayın melih500

niluferpeyzaj@hotmail.com adresine talepte bulunursanız istediğiniz nilüfer cinsi size gönderilecektir.

melih500
30-04-2012, 16:47
teşekkürler sayın Nuri Murvet

Nuri Murvet
28-05-2012, 20:44
Sucul bitki satışı sezon olarak bitmiştir.

Sucul bitki satışı için gösterilen ilgi için çok teşekkür etmek istiyorum.

Önümüzdeki yıl (2013) yeni sezon için hazırlayacağımız sucul bitkilerin tanıtımına devam edeceğim...

Saygılarımla...

Nuri Murvet
10-06-2012, 19:51

307042

İris pseudoacorus - Sarı Bataklık İrisi

Nuri Murvet
22-06-2012, 21:55

311308

Nymphaea Attraction

Perihan Bayram
30-06-2012, 15:42

250676

Örnek fotoğrafı

Çok harika olmuş Nuri bey,sucul bitkileri balkonda nasıl yetiştireceğimi hep düşünüyordum,bu benim ve benim gibi düşünenlere çok güzel bir kolaylık.

Nuri Murvet
02-07-2012, 20:30

314792

Nymphaea 'Black Princess'

Nuri Murvet
09-07-2012, 18:46

316901

Nymphaea 'Perry's Baby Red'

Nuri Murvet
11-07-2012, 18:42

317425

Nymphaea "Georgia Peach"

317426

Nymphaea "Georgia Peach"

Nuri Murvet
16-07-2012, 22:36

318720

Nymphaea "Marliacea Chromatella"

Nuri Murvet
23-07-2012, 18:26

320744

Nymphaea "alba"

Nuri Murvet
24-07-2012, 17:43
Sucul Bitkiler ve Havuz Balığı (Koi) Üretim Tesisi

Bugün koileri yemlerken şeytan dürttü, aldım elime kepçeyi balıklar yemlenirken kepçeyi daldırdım...

Ya nasip kısmet bunlarmış...

320966

Anaç Koilerimiz...

320967

Anaç Koilerimiz...

320968

Anaç Koilerimiz...

320969

Anaç koilerimiz...

Nuri Murvet
24-07-2012, 17:50
Sucul Bitkiler ve Havuz Balığı (Koi) Üretim Tesisi

Bugün koileri yemlerken şeytan dürttü, aldım elime kepçeyi balıklar yemlenirken kepçeyi daldırdım...

Ya nasip kısmet bunlarmış...

320970

Anaç Koilerimiz...

320971

Anaç Koilerimiz...

320972

Anaç Koilerimiz...

Nuri Murvet
30-07-2012, 21:35

322407

Nymphaea ''Sunrise''

322408

Nymphaea ''Sunrise''

ozcanaltinay
22-09-2012, 15:38
GÜZEL PAYLAŞIMLAR YAPILMIŞ BU YAPILAN İŞİM GİDEREK BÜYÜMESİ DİLEGİYLE ;););):rolleyes:

Nuri Murvet
28-10-2012, 19:33
GÜZEL PAYLAŞIMLAR YAPILMIŞ BU YAPILAN İŞİM GİDEREK BÜYÜMESİ DİLEGİYLE ;););):rolleyes:

Merhaba sayın ozcanaltinay

Ne kadar güzel temenniler.

Size ve sayfamızı ilgi ile takip eden arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

ilksenozturk
21-02-2013, 15:38
sn nuri murvet;

Pontederia fotoğrafınız var mıdır?

bir de bu yıl geçen yılki set satışınız olacak mı?

canannuman
05-06-2013, 11:11
Çok güzel bitkiler emeğinize sağlık.
Ancak benim gibi yeni başlayanlar için
Şu tür şu renk en az şu kadar kap içerisinde olur fiyatı budur diye tek tek ve özellikle evinde veya leğen büyüklüğünde beslemek isteyenler için altarnatif olacak sucul bitkiler ile ilgilide tanıtım yapabilseydiniz çok kullanışlı olurdu benim gibi amatör ve meraklılara.

Ayrıca şu tür kap içerisinde bakabilirsiniz deyip dekoratif kaplarda altarnatif olarak olaydı nasıl olurdu acaba?

İnşallah dahada ilerlersiniz. Başarılarınızın devamını dilerim.

esgül73
18-12-2013, 13:24
Bu yıl bahar ayında bahçeme havuz yapmak istiyorum.Orkideleri ve balıkları satışa ne zaman çıkarıyorsunuz?

habiş
18-12-2013, 13:38

250676

Örnek fotoğrafı

çok güzel derinliği ne kadar olacak acaba

cobani
03-01-2014, 21:20
Nuri bey azola elinizde mevcut mu? Nasıl temin edebiliriz?

tkorkunckaya
04-01-2014, 01:17
Nuri Bey,

Web sitenizdeki adresler havaların güzel olduğu bir hafta sonu ziyarete açık mıdır acaba? Bu güzellikleri yerinde görsek.

Teşekkürler.

hermias
04-01-2014, 18:00
Merhaba Nuri Bey
2013 yılı koi balığı ve bitki satışları ne zaman başlayacak .Birde set halinde alternatifler hazırlasanız ne güzel olur. Kolay gelsin iyi günler :)

metinol
02-03-2021, 21:23
Hepsi ot tarzı arkadaşlar bizim ülkemizde suda yetişen ağaç yokmu kökleri suyun içinde büyüyen

ahmeter
20-08-2021, 06:17
Ahmeter Gölet