PDA

View Full Version : Kauçuk ( Ficus elastica) üretimi

tayffun
01-12-2006, 08:08
Arkadaşlar merhaba,
Bundan bir ay önce kauçuk ağacından aldığım 10-12 dal parçasını köklendirmek üzere perlit içine diktim. 1 hafta önce yaprak açmaya başladılar,ama şu sıralar bu yapraklar kendiliğinden kopup düşüyorlar(sararmadığı halde).
Dalları iki saksıya dikmiştim.Saksı da, odamdaki kalorifer peteğinin yanında duruyordu.
Acaba vitamin falan mı alsam ki! Bana yardımcı olur musunuz lütfen?

memet
01-12-2006, 10:07
umarım kaloriferin çalışmıyordur.çok yakınında saksı durması iyi değil çalışıyorsa

Mine Pakkaner
01-12-2006, 10:16
Tayffun henüz köklenmeden yapraklanıyorlarsa bunların düşmesi normal.Bu arada nasıl çelik aldığınızı merak ettim. Fotoğraf rica etsek şu saksıdan...

tayffun
05-12-2006, 19:13
Mine hanım resimleri çekip yüklemek biraz uzun sürdü kusura bakmayın.
İşte resimler...

5899

5900

tourkana
05-12-2006, 19:19
konuyla alakasız olcak ama .jpeg uzantılı resmi nasıl .jpg yaparım.??.ben de resim eklemek istiyorum ama olmuyor.

Selahattin Yılmaz
06-12-2006, 07:56
En basit olarak resimleri paintte açın ve dosya menüsünden farklı kaydet seçeneği ile dosya türünden .jpg seçin, farklı bir resim edit programı ile de aynısını yaparsınız.

tourkana
06-12-2006, 08:45
onu denedim de seçenek .jpeg olarak gözüküyor yanında parantez içinde .jpg falan var...siz bir denerseniz ne demek istediğimi anlarsınız.

brody
06-12-2006, 16:26
jpg yapmak için dosya uzantısını jpeg'den jpg'e çevirmek yeterli. zaten formatları aynı olduğu için uzantı adını windows altında editleyerek değiştirmek dosyayı etkilemez.

hidocay
03-06-2008, 10:05
başlık neeee konu neee. bişi anlamadım:)

on7
05-09-2008, 15:41
burda kauçuk üretimi hakkında bilgi var diye dalıyoz ama malesef kauçuk nasıl yaşatılır jpeg resim nasıl foruma eklenir :) neyse kauçuk üretimi hakkında biri bişeyler yazsa sevincem

mt55
30-08-2009, 23:27
Mine Hanım müsadeniz olursa bayağı zaman geçmiş unutulmuş bu konu aslında bir kaç konuda ficuslarla ilgili bilgi verilmiş ama madem bu konu açık ve yanıtsız kalmış bildiğim kadarıyla nacizhane yanıtlamak isterim :)

mt55
30-08-2009, 23:38
Sayın tayffun ; Ficus'ların ( ficus elastica,ficus benjamin .. vb) çelikle üretimin de genel de her çelikle üretimde oldugu gibi çelik boyunun mümkün oldugunca minimum uzunlukta tutmak köklenmedeki başarıyı maksimuma çıkarması açısından önemlidir kısa mesafede ki çeliğin beslenme ve kök tutma şansı uzun çeliğe göre daha fazladır ve bu çelik boyu takriben 10-15 cm' e tekabül etmektedir. Dalda ki gözlere baktığınız zaman aldığınız çelikleri 3'er göz kapsayacak şekilde almalısınız ve kök tarafında bulunan 2 göz üretim yastığına girecek şekilde ve 1 göz yukarda kalacak şekilde çelikleri kök kısmı zede almadan bir çelik atma çubuğu yardımıyla gömmelisiniz ayrıca aldığınız çeliklerdeki süt akımını durdurmalısınız bunun için bir kaç yol var bizim seramızda kullandığımız yöntemi tavsiyeedebilirim önceden kalan soğumuz kül haline gelmiş odun közleri bu tarz bitkilerin süt akışını durdurmakta iyi bir yöntemdir ayrıca Mine Hanımında belirttiği gibi bir çok bitki türünde çelik atıldıktan yakın bir zaman sonra açan yapraklanma ve çiçekler çeliğin tuttuğu ve köklendiği anlamına gelmez o yüzden yaprakların düşmesi çok normal karamsarlığa gerek yok resimlerden görüldüğü üzere size tavsiyem çelikleri bundan sonra alırken biraz daha kısa tutun ve belirttiğim şekilde üretimi deneyin ayrıca perlit yerine torf,elenmiş tatlı su kumu ve çiçek toprağı ( çiçek toprağı yerine bir çok çiçekciler torf satıyor torf bambaşka bir materyal su tutması çok güzel bir üretim malzemesidir fakat mineral açısından zayıftır o yüzden mineralce zengin kestane ormanlarından alınan kestane ağacı humusunu siyah kestane toprağıda derler öneririm )karışımı üretim açısından daha güzel olacaktır .. Saygılar..

samarra
02-09-2009, 10:46
bu sabah işe geldiğimde bir çelik vardı masamın üstünde iş arkadaşım bulduğu bir kauçuk çeliğini bana getirmiş neler yapmam gerekiyor diye hemen siteyi açtım sayın mt55 çok güzel anlatmışsınız teşekkür ediyorum ama benim bir sorum var;

bendeki çelik iki karış ile üç karış arasında uzunlukda beş yaprağı ve tepesinde yeni filizlenen filizcik var mesai bitene kadar masamın üstünde durmak zorunda malesef pet bardağa su doldurarak içine koydum. Eve gittiğimde hemen toprakla buluşturayım mı yoksa köklenmeyi bekleyimmi sulamayı nasıl yapmalıyım direk güneşemi koymalıyım yoksa karanlıkdamı durmalı

samarra
04-09-2009, 09:22
bu aylarda ne yaparsan yap kauçuk çeliğini tutturamazsın dediler doğru mudur ?

godofwar
24-09-2009, 20:15
Sn samarra
Aldığınız çeliği Sayım mt55 dediği gibi 3 göz olmak üzere kesin ve daha sonra anlattığı üzere eğer elinizde mevcut ise harçları hazırlayıp ekimi önceden bir cubuk ile derin delik açıp çeliğinizi yerleştiriniz. Bu aylardada tutturabilirsiniz herhangi bir problem olucağını zannetmiyorum. İsteğe bağlı isterseniz sudada bekletebilirsiniz isterseniz hazırladığınız karışım harcınızada ekebilirsiniz. Herhangi bir problem olucağını düşünmüyorum.

samarra
29-09-2009, 18:30
http://www.resimhane.org/bild.php/5888,dsci0533GE0P7.jpg (http://www.resimhane.org)

fotğrafdaki gibi kauçuk çiçeğim sanırım sağlıklı değil kaybetmek istemiyorum onu önerilerinizi bekliyorum

mustafaazizoglu
16-03-2010, 00:15
Komşu bir yaprak koparmış getirmiş, eşim de önce suda köklendirdi sonra da saksıya ektik, gayet güzel tuttu gibi görünüyor şimdilik. Yaklaşık 7 aylik bi şey :)

Acarextt03
18-03-2010, 15:43
Akşama gidince bende annemin kauçuğundan 4-5 tane alıp sütte köklendireyim dedim... (süt : Annemin denediği ve başardığı bir yöntem.)

istanbulda balkon altında yarı gölgeli bir yerde yaşıyorsa benim balkondada yaşar herhalde...