PDA

View Full Version : Fırça Çalısı (Callistemon sp.)

_candostu_
30-11-2006, 07:58
CALLISTEMON CITRINUM
(KIRMIZI ÇİÇEKLİ FIRÇA ÇALISI)
Bol ışık seven ve herdemyeşil çiçekli bir çalıdır. Kırmızı fırçayı andıran çiçekleri bitkiye güzel bir görünüm katar. Sıcak bölgelerimizde daha iyi yetişmekte olup kumlu-balçıklı topraklardan hoşlanırlar.

_candostu_
30-11-2006, 08:02
Callistemon Citrinum
(kirmizi çiçekli Firça çalisi)

_candostu_
30-11-2006, 14:13
Yalova'nın bir çok yerinde fırça çalısı bulmak mümkün.

Mine Pakkaner
30-11-2006, 14:26
http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=2990
http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=3021
http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=2466

Bu güzel çalının galerideki resimleri.

http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=3080
Burada da kırmızı ve beyaz birlikte dikilmiş.

sahin002
30-11-2006, 14:59
Familya : Myrtaceae
Latince adı : Callistemon citrinus
Türkçe adı : Fırça Çalısı, Limon At Kuyruğu
İngilizce adı : Bottle Brush
Genel Özellikleri : 4-5m boylanan, yavaş büyüyen herdem yeşil bir ağaççıktır
Ağaç Formu : İnce, sık ve sarkık dallı, Dağınık tepelidir
Yaprak özellikleri : Yaprakalr almaşık dizilişli, şeritsi-mızrak biçimli, ucu sivri, orta damar belirgin, kenarları tam ve koyu yeşildir. Yapraklar ezildiğinde limona benzer bir koku yayar
Meyva/Tohum : Meyveler kapsül meyve durumunda, odunsu ve yumurta biçimlidir
Çiçek rengi : Çiçekler genç sürgünlerin ucunda, silindirik biçimdedir. Erkek organlar uzunca, fırça gibi ve parlak kırmızı renklidir. Temmuz-Ağustos ve Kasım'da olmak üzere yılda iki kez çiçeklenir
Bakım isteği : Kanaatkar bir bitkidir. Budamaya yatkındır
Işık/gölge durumu : Bol güneşli ortamları sever
Toprak ve su isteği : Havalanması iyi kumlu, organik maddece zengin topraklarda yetişir
Diğer ek bilgiler : Kuraklığa ve su baskınlarına dayanıklıdır. Düzenli sulandıklarında çiçek verimi artar. Soğuğa dayanıklı değildir. Ülkemizde tüm sahil kesimlerinde yetişebilir
Yurt dışı dağılımı : Anavatanı Avustralya'dır
Üretimi : Tohum ve çelikle üretilebilir.Tohum ile üretilenler peyzaj açısından kaliteli bireyler oluşturmazlar. Yazın yarı sert çelikle camekanda üretilebilirler
Ekonomik değeri : Peyzaj açısından değerli bir bitkidir
Kullanım Alanları ve peyzaj değeri : Park ve bahçelerde tek veya gruplar halinde, çit olarak, kap içinde balkon ve terslarda kullanılabilir
Kültür Formları :
Callistemon citrinus 'Cinderella' : Pembe çiçekli
Callistemon citrinus 'White Anzac' : Beyaz çiçekli
Callistemon citrinus 'Splendens' :Parlak kırmızı
Callistemon citrinus 'Angela' : Sarı-Pembe
RESİM (http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=5891)
KAYNAKLAR:
Ağaçlar ve Çalılar - Prof. Dr. Ersin YÜCEL
Bitki Meteryali II - Prof. Dr. Besalet PAMAY
IL MILLEPIANTE - İtalyan Fidanlık Bitkileri El Kitabı
Bitkilerin Dünyası - Bitki Tanıtımı Detayları ile Fidan Yetiştirme Esasları

Mine Pakkaner
30-11-2006, 15:11
Sahin Bey eklediğiniz bilgilerin kaynağını da yazmanız gerekiyor. Yazılı kaynaktan aldıysanız dökümünü, internetten aldıysanız linkini rica edeceğiz.

Plumbago
30-11-2006, 15:34
Beyaz çiçekli mi :eek: ilk defa duyuyorum ve gayet güzel oluyormuş kırmızıyla yanyana :o Bu bitkiyi biraz araştırayım, resim için teşekkürler Mine Hanım,;)

sahin002
30-11-2006, 15:49
Sahin Bey eklediğiniz bilgilerin kaynağını da yazmanız gerekiyor. Yazılı kaynaktan aldıysanız dökümünü, internetten aldıysanız linkini rica edeceğiz.
hatırlattığınız için teşekküler, yazacaktım ama eksik kalmasın diye uğraşırken kaynakları yazmayı unutmuşum hemen ekliyorum..

kuyucu
17-03-2007, 15:15
Arkadaşlar selam,
Geçen sene Fırça Çalısı satın aldım ve apartmanın bahçesine diktim. Sanırım fazla güneş isteyen bir bitki olduğu için çiçek açmadı. Bu bitkiyi nasıl çoğaltabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz?
teşekkürler.

tore0001
18-03-2007, 20:34
Bir arkadaşın bahçesinden 3 dal kopartıp suya koymuştum, inanılmaz derecede çabuk köklendiler. Çok güneşli olmayan bir alanda geçen sene bir tanesi çiçek açtı. Bu sene üçünü de tüm gün güneş alan bir noktaya diktim, bakalım sonuç ne olacak...Bu arada yine bir Avustralya kökenli bitki olan Banksia Ericifolia tohumları getirtmiştim ( www.jungleseeds.co.uk adresinden). Yaklaşık 10 gün önce ekmiştim. Şu an itibariyle 10 tohumdan 7'si hayata merhaba dedi. Umarım pek çok sitede iddia edildiği gibi -5 C ye kadar dayanıklıdır. (Fırça çalısı kar altında kalsı ve hiç bir bozulma olmadı)

abies_pinsapo25
05-06-2007, 16:37
Tohumlarını 15 gün önce ektim ama hala bir belirti yok. Daha mı geç yeşeriyor yoksa ekim için uygun zaman değil mi....?

Güler
29-06-2007, 14:19
Sevgili abies pinsapo25
Benim bahçemde 2 tane (biri 6 senelık artık kocaman oldu) kırmızı fırça çalısı mevcut. Haziran başında açılan bütün çiçekler bitti. Yani çiçeklenme daha evveldi Haziranda bittiler. Zannederim sen biraz geç kaldın ama yine de bir bilene sormakta fayda var.

memet
29-06-2007, 17:07
Mine hanım, Fırçanın tohumdan yetişme güçlüğü olduğunu söylemişti.
Çelikten üretme daha kolay.

Bu bitkiyle ilgili bir başlık var diye hatırlıyorum. Bu başlığı oraya aktaralım. Aynı konuda bir kaç başlık olmasın.

caucasus
30-09-2007, 21:38
Tohumlarını sadece toprağa ekmek yeterli oluyormu,bende tohumu var ancak çelik olarakda deneyecem.Teşekkürler.
Birde gerçek adı fırça çalısımı Afgan söğüdümü.

Mine Pakkaner
30-09-2007, 22:19
İkisi de gerçek adı. Örneğin orman fidanlığı listelerinde her iki adı da geçiyor. Ancak yaygın bilinen adı fırça çalısı, Afgan söğüdü derseniz az sayıda bilen kişi çıkar.

sinaninci1
30-09-2007, 22:36
Benim bahcemde ikitane var su anda cicekle dolu yaz kis aciyorlar, cok guzel bir gorunum veriyor, ikiside kirmizi yanliz dikkat edilirse cicekler ayni renk ve gorunumde yaniliz yapraklar degisik bir diyerine gore daha ince ve uzun

Mine Pakkaner
30-09-2007, 22:44
Evet Sinan Bey varyeteleri farklı.

caucasus
01-10-2007, 08:45
Bilgiler için teşekkürler.Desenize her bahçede olması gerken bir bitki :) Yaz ve kış dahil açıyor demişsiniz,kışında açan bir çiçek bahçemizde ilginç bir görünüm sağlayacaktır.

abk
23-10-2007, 09:50
Bu da benim fotografını çektiğim bir fırça çalısı . Fotografını çektiğim dönemde bitkinin adını bile bilmiyordum .:rolleyes:

caucasus
24-10-2007, 09:11
Güzel bir resim ellerine sağlık.

sinaninci1
24-10-2007, 09:40
Bunlarda diyer renkleri.

abk
24-10-2007, 10:05
Güzel bir resim ellerine sağlık.

Teşekkürler ...:rolleyes:

Mine Pakkaner
24-10-2007, 10:35
Arkadaşlar, bu resimleri niye foruma değil de galeriye eklemiyorsunuz?

caucasus
25-10-2007, 09:00
Çok güzel çiçkleri varmiş ,ben sadece kırmızı olanın bilyordum.Teşekkürler.

Salinta
19-05-2008, 12:34
Merhabalar,
Anayolun kenarında bulunan bir çalı türü dikkatimi çekti ancak ne olduğu hakkında en ufak bir fikrim dahi yok, yardımlarınızı bekliyorum...

zeonka
19-05-2008, 13:36
Sanırım tilki kuyruğu deniyor halk arasında ama latince ismini bende bilmiyorum.

Ayseloge
19-05-2008, 13:56
Bu bitkinin adı fırça çiçeği.Forumda da ilgili bilgiler mevcut.

Salinta
20-05-2008, 13:10
Teşekkürler

ceromaya
20-05-2008, 22:54
Yazlık evimizin bahçesindeki fırça çalısı:

caucasus
21-05-2008, 10:58
CALLISTEMON CITRINUM Tam adı bu olsa gerek. Afgan söğüdü, Fırç çalısı, da deniyor

denizakvaryumu
21-05-2008, 11:19
Fırça çalısı-tilki kuyruğu sevenler, bauhausa bu bitkilerden gelmiş, küçük ve büyük olanları var.

Nihal
21-05-2008, 18:02
Dün fırça çalısı diye başlığı görmüştüm ama girip bakmamıştım.Bugün okul dönüşü belediyenin diktiği bitkilerden biri dikkatimi çekti.Onun için yolumu değiştirdim ,gittim baktım.Tıpkı fırça gibi kırmızı açmış bir çiçekti.Sonra aklıma geldi acaba fırça çalısı bu mu diye eve gelir gelmez ilk işim buraya bakmak oldu:)Doğru tahmin etmişim.
Acaba Giresun 'da olupta fırça çalısı olan arkadaş var mı?Benimle paylaşmak isteyen?

caucasus
21-05-2008, 21:49
Dün fırça çalısı diye başlığı görmüştüm ama girip bakmamıştım.Bugün okul dönüşü belediyenin diktiği bitkilerden biri dikkatimi çekti.Onun için yolumu değiştirdim ,gittim baktım.Tıpkı fırça gibi kırmızı açmış bir çiçekti.Sonra aklıma geldi acaba fırça çalısı bu mu diye eve gelir gelmez ilk işim buraya bakmak oldu:)Doğru tahmin etmişim.
Acaba Giresun 'da olupta fırça çalısı olan arkadaş var mı?Benimle paylaşmak isteyen?

Afgan söğüdü de deniyor. Giresun değil de İstanbul dan tohumlarından yollama imkanım olabilir ancak tohumlarından nasıl yetiştirebilirsin bilmiyorum.Bir da arkadaşlardan biri bauhaus da olduğunu yazmış sizin oralar da varmıdır bilemiyorum.

Nihal
22-05-2008, 21:19
Bildiğim kadarıyla Giresun'da Bauhaus yok.Ben burlardan bulmaya çalışayım.Olmazsa siz tohumlardan yollarsınız olur mu?

caucasus
23-05-2008, 09:32
Bildiğim kadarıyla Giresun'da Bauhaus yok.Ben burlardan bulmaya çalışayım.Olmazsa siz tohumlardan yollarsınız olur mu?

Tohumların dan yollama imkanım ****** olabilir. Bu aralar biraz yoğun çalışıyorum eğer imkan olur da bauhaus'ta bulabilirsem o şekil de yollama imkanım olursa yollamaya çalışırım.

y_e_yeniekinci
26-05-2008, 21:46
Ben öğretmenim izmir'de yaşıyorum.yeni bahçeli ev aldım.çiçeklendirmeye çalışıyorum.fırça çalısı aldım.2gün su veremedim.hemen uçları kurudu.en ufak susuzlukta hemen kururmu bilgi veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler

caucasus
27-05-2008, 10:49
Ben öğretmenim izmir'de yaşıyorum.yeni bahçeli ev aldım.çiçeklendirmeye çalışıyorum.fırça çalısı aldım.2gün su veremedim.hemen uçları kurudu.en ufak susuzlukta hemen kururmu bilgi veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Benim fazla bir bilgim yok, ancak bildiğim kadarıyla dayanıklı bir bitki Kuşadasın'da ilk kez gördüğüm de çok ilginç bir bitki diye düşünmüştüm. Bulunduğu yer de fazla sulanmadığını düşünürsek sizin fırça çalısı yeni dikildiği için dikilmeden dolayı bir takım aksaklıklar olmuş olabilir. Bence ilk olarak bu mevsim de dikimi doğrumu, İkincisi nasıl diktiniz toprağıylamı yoksa sadece kökleriylemi, üçüncüsü İzmirin sıcak ve kurak bir yer olduğunu düşünürsek yeni dikilmiş bir bitkinin kendini toplaması için özene ve itinaya ihtiyacı olacaktır. Bence her gün akşam geç saatlerde sulanırsa bir sorun olmayacağını zannediyorum.

majezik
11-08-2008, 13:06
MERHABALAR ...... 2007 yılının ilkbaharında bahçeme fırça çalısı ekmiştim.Çiçeklenmede oldu ama bu sene ne olduysa anlamadığım bir şekilde kurumaya başladı.Çok üzüldüm:( Bir türlü sebebini bulamadım . Bahçemiz oldukça rüzgarlı bir de bu sene mevsim itibarı ile rüzgarlar çoktu.Kurumaya bu sebep olabilir mi acaba ?Düzenli suluyoruz. Rüzgara karşı destek de koyduk .Güneşte görüyor .Yardımlarınızı bekliyorum.. Fırça çalım için son bir şans var mı acaba ????

caucasus
12-08-2008, 20:50
[QUOTE=majezik;267344]

Bizim köy de bulunan meyve ağaçlarımızın çoğun da kuruma belirtisi vardı sebebini bulduk sebepse sadece bir köstbekti. Ağaçların köklerin de gezinerek köklerin de zarara sebep olmuş ve diplerin de toprak kalmamış gibiydi. Sonradan sulamak ve toprağını sıkıştırmak sebebiyle ağaçların birisi hariç diğerlerini kurtardık.
Fırça çalısına gelince benim pek bilgim yok. Vitaminsiz kalmış **** belki bir hastalığa yakalanmış olabilir bence bir bilene soralım bölümün de mine pekkaner var o yardımcı olabilir.

majezik
13-08-2008, 09:43
Sayın Caucasus ilginize teşekkürler ..

caucasus
13-08-2008, 09:47
Ben teşekkür ederim, inşallah kurtarırsınız.

tropik
23-11-2008, 09:38
meraba bn 12 yaşındayım yeni üyeyim callistemon sp bnde var soğuğa dayanıklı güneşli ortam seviyor çiçekleri çok gzl içlerinde bir öz var tavsiye ederim

caucasus
03-12-2008, 09:22
Teşekkürler talat can.

günebakan
03-12-2008, 10:44
Bugün bir tanede benim elime geçti Fırça çalısı görüntüsü çok güzelmiş özellikle kırmızı çiçekleri açınca:)

caucasus
03-12-2008, 11:01
Haklısınız görüntüsü çok güzel, hele kendi bahçeniz de olunca güzelliği insanı daha da büyülüyor.

sadikcetin
01-03-2009, 21:34
mine hanım beyaz kalestemon resmini siz mi çetiniz? ben yılardır kırmızısını üretiyor.beyaz ve sarısını arıyorum. nerede bulabileceğimi biliyorsanız lütfen yazın

sadikcetin
01-03-2009, 21:44
Sayın öğretmenim bende öğretmenim hobi olarak fırças çalısı yetiştiriyorum. calestemeon susuzluğa dayanıklıdır.aşırı sulamak istemez.tepesinin yanması aldığınız fidan sera ürünüdür yeni sürgün varsa o kurumuştur. Çünkü yeni diktiğinizi söylüyorsunuz. hiç bir şey yapmamıza gerek yok. Havalar ısındığında her yerinden yeni sürgünlr verecektir

bohemian
06-03-2009, 09:01
Bende yaklaşık 1buçuk ay önce ebaydan getirtiğim callistemon viminalis tohumlarımın yeşermesini bekliyorum,tohumların ebatı küçük olduğundan yaklaşık 200 adet ekmiştim sadece 7-8 tanesi yeşerebildi bu vakte kadar,onlarla aynı anda kunzea ambigua ve kunzea baxteri ekmiştim(ki tohumları çok benziyor birbirlerine,zaten akraba bitkiler) onlar 15 günde çimlendiler.Sanırım callistemonların çimlenmesi daha uzun sürüyor.Birde tohumlar o kadar minik ki üstüne direk su dökmek yerine saksı tablasına su doldurarak veyada bir fısfıs yardımıyla nemlendirilmeli diye okudum.

Benim miniklerin resmini koyamıyorum çünkü filizler milimetrik boyutlarda:)biraz büyüyünce koyacağım.

mormenekşe
21-03-2009, 21:21
68118
Bunlar fırça çalısının (callistemon) tohumlarımı ben bunları geçen sene parktan almıştım o zaman bitkinin adını bilmiyordum ama çok hoşuma gitmişti.
nasıl ekeceğimi bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

bohemian
27-03-2009, 16:01
@mormenekşe
Callistemon gibi gözüküyor,
Dalların ucundaki topların içi toz inceliğinde tohumlarla dolu,o tohumları toprağın üstüne serpeceksin,üstüne hiç toprak serpme çünkü zaten çok minikler.

Birde minik oldukları için hepsi aynı anda çıkarsa büyüme olasılıkları düşer,o yüzden mümkün olduğunca geniş geniş serp.

Benim ektiklerimden çıkanlar hemen ölüyordu,kalan tohumlardan yine çıktılar,pek köklenemediklerini farkettim,oysaki yakın ailesinden kunzea'larım (tohumları çok benzer)gayet sağlıklılar.Çıkanların bazılarını ayırdım ,umarım yaşarlar.

Resimlerini koyayım

http://img217.imageshack.us/img217/6658/dsc07972.jpg

almira
27-03-2009, 20:15
merhaba arkadaşlar BENİM YAŞADIĞIM BÖLGEDE BOL MİKTARDA FIRÇA ÇALISI MEVCUT.BENDE ÇELİKTEN ÜRETMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.ÇELİKLERİN YAZIN ALINDIĞI BELİRTİLMİŞ.BİR ARKADAŞINDA SUDA KÖKLENDİRDİĞİNİ OKUDUM.TAM OLARAK ÇELİKLERİ HANGİ AYDA ALMAM GEREKTİĞİ VE NE ŞEKİLDE ÜRETMEM GEREKTĞİ İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.TEŞEKKÜRLER.

caucasus
28-03-2009, 13:09
Sayın almira, düşündüğüne bak ;) senin orada bol miktarda varmış aklına geldiği zaman bir dal kır oenemeni yap. Dalı kırdıktan dikene kadar zaman çoksa bir manav veya marketten bir patates alıp çeliği patatese sapla. Patates çeliği uzun süre idare edecektir. Başarılar dilerim.

mormenekşe
30-03-2009, 00:00
Sayın Bohemian teşekkür ederim.Küçük bair kaba toprağı eledim, üzerine tohumları serptim
ve tekrar çok az toprak eledim.Keşke sizin yazınızı daha önce okusaydım, üzerine streçfilm kapladım bekliyorum inşallah olumlu sonuç alabilirim.Sayın Caucasus tohumları çimlendirmeyi beceremezsem çelikten deniycem inşallah tutar.

caucasus
30-03-2009, 10:33
Mormenekşe, eminim tutar çünkü siz onlari sevgi, özen ve itina ile dikip sulayacaksınız.
Kalem olarak dikerseniz ve susuz kalacağını düşünüyorsan patatesle birlikte dikersen daha iyi olur.

bohemian
03-07-2009, 20:11
Yeni bir bilgi vereyim ektiğim calistemonlarla ilgili,ektikten sonra 1 ay içinde çıkanlar anlamadığım şekilde büyüyemeden ölürken,ektikten 3-4 ay sonra çıkanlar(umudur tamamen kestikten sonra)şu anda oldukça sağlıklılar,demem o ki,tohumlardan umudunuzu kesmeyin,sanırım belirli bir çimlenme sıcaklığı istiyorlar.

almira
05-07-2009, 23:05
Merhaba arkadaşlar. Fırça çalısında bu güne kadar suda köklendirme çalışmalarımda ve çelikten üretim denemelerimde başarıya ulaşamadım. Adını şu anda hatırlamadıgım bir sitede Ağustos 15 - Eylül 15 tarihler arasında çeliklemenin yapıldığını öğrendim. Şimdi bu tarihler arasında denemelerime devam edeceğim.

sevim4
21-07-2009, 22:33
Merhaba arkadaşla fırça çalısını çok merak ediyorum fırça çalısı olan arkadaşlar bana tohumundan veya çeliyin den verirlerse çok sevinirim .

almira
21-07-2009, 22:45
Merhaba arkadaşla fırça çalısını çok merak ediyorum fırça çalısı olan arkadaşlar bana tohumundan veya çeliyin den verirlerse çok sevinirim .

Sevgili Sevim; adresini özelime gönderirsen seve seve çeliklerinden gönderirim. Tohumdan çimlendirme hem çok zor hemde özelliği iyi olmuyor. Çelikleri Ağustos ayının ikinci yarısı göndereceğim.

didem erdinç
22-07-2009, 11:44
Sevgili almira;15 gün sonra mersin'de olacağım.Çelikleri nerden bulabilirim?Ben silifke tarafında olacağım.Gitmişken çelikleri alıpda geleyim.:D Sonrasında bana ekim konusunda yardımcı olursunuz zannederim ;) resmin güzelliğine baktıkça içim açılıyor

Mine Pakkaner
22-07-2009, 14:18
Çelik ve tohum paylaşımları için Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan Paylaşımı ve Takas (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=128) başlığınız kullanmanızı rica ederiz.

ahmet salih
25-09-2009, 14:34
arkadaşlar fırça çalısını en fazla 5-6 metre boylanan çalı olarak biliyordum,fakat bayramda didim akbük'de 15-16 metre ağaç olanını gördüm,gözlerime inanamadım ,fotoğraflarını yüklüyorum.

Orhan Özbilgiç
25-09-2009, 17:02
Sayın ahmet salih;

Gerçekten çok enteresan bir durumu resmetmişsiniz! Çok şaşırtıcı doğrusu.:confused:
Tebrik ederim. İyi yakalamışsınız.

gurbik67
25-09-2009, 22:17
geçen yıl mart ayında onca tohuma kimse talip çıkmayınca tohumları atmak zorunda kalmıştım

neconeco
25-09-2009, 22:56
Selamlar. Artık bende sizden biriyim.

sevim4
26-09-2009, 10:02
Sayın gurbik67 şu an elinizde tohumu var mı?
Çeliğinden de olsa çok sevinirim.

selis
26-09-2009, 10:34
Tohumunu dikince çıkan bitkiden aynı çiçeklenme beklenmemesi gerekiyormuş.. Çelikten üretim daha mantıklıymış..

Tohumdan üreten varsa, bu bilgi gerçek mi merak ettim?

fiona
26-09-2009, 19:40
Merhaba selis,

Callistemonu tohumdan üretmedik ama özellikle haziranda aldığımız çelikler başta olmak üzere çelikten üretimi oldukça başarılı..Şu anda da taze sürgünlerinden tekrar yaptık..
Bahsettiğiniz bilgi doğru: generatif üretimde bireylerde açılma görülebilir..Vegetatif üretimde aynen ananın özellikleri görülür..Çünkü tohum diğer bireylerden de döllenebilir..

gurbik67
27-09-2009, 19:55
akonna mesaj kutunuz dolu her halde cevap veremiyorum??

gurbik67
27-09-2009, 19:57
sevim4
tohum ve çelik gönderebilirim.

almira
29-09-2009, 18:57
Mersin/Mezitli olurda fırça çalısız olmaz değilmi. Yoksa ağaç mı desem? biraz da onlardan. Benim çeliklediklerim içinde sadece bir tanesini köklendirebildim malesef.

hozat
29-09-2009, 20:12
Fırça çalısı ağaç haline getirilmesse daha yoğun çiçek açıyor.

105189

sevim4
29-09-2009, 20:54
Oyoyoy alahım nekadar güzel.
sevgili almira hozat bu güzelliklere bakınmakla yetiniyorüz.
Bir gün benimde olur işallah.

Güler
29-09-2009, 20:56
Sevgili hozat ile aynı fikirdeyim.
Şu an benim çalıda bile çiçek var.

almira
02-10-2009, 15:56
Köklendirmeyi başardığım tek fırça çalım.:D

Sergüzen
21-10-2009, 20:16
Bu sene dördünceye açıyor

Orhan Özbilgiç
02-11-2009, 17:44
Bugün, bazı işlerim nedeniyle, köyden Çarşamba' ya gittim. Çarşamba Belediyesi önünde bir fıça çalısı gördüm. Boyu 2.5 metre kadar.. Ağaç formunda büyütülmüş. Çok güzel bir form kazanmış.
Ammaaaa... İşin enteresan olan tarafı, bir fırça çalısı, yazın bile bu kadar bol ve sağlıklı çiçek açamaz! Hava yağmurlu olduğu için makinamı yanıma almamıştım. Hoş, zaten gezi amaçlı gitmediğim bir yere fotoğraf makinası ile gitmem ya! Fakat gerçekten makinamın yanımda olmasını çok istedim o an. Normalde sonbahar aylarında da çiçek açıyor, ama yaz başındaki kadar gösterişli olmuyor çiçekleri. Bu öyle değil valla.
Kasımın 2' si ve fırça çalısı kıpkırmızı. Gözümle görmesem inanmazdım.

karaselvi
19-12-2009, 00:35
Köklendirmeyi başardığım tek fırça çalım.:D

Bende deneyeceğim bu baharda tavsiye ettiğiniz bir şey varmı.

almira
19-12-2009, 00:42
Bende deneyeceğim bu baharda tavsiye ettiğiniz bir şey varmı.

Fırça çalısı çeliklerini köklendirme hormonuna batırarak perlit içinde köklendirdim. Üzerine sera etkisi yaratmak için poşet geçirdim. Hergün yapraklarına su fısfısladım.:p

karaselvi
19-12-2009, 17:34
Fırça çalısı çeliklerini köklendirme hormonuna batırarak perlit içinde köklendirdim. Üzerine sera etkisi yaratmak için poşet geçirdim. Hergün yapraklarına su fısfısladım.:p

teşekkürler deneyelim bakalım.

güldeste-
16-05-2010, 19:56
Ben de fırçalılandım ;)

nariçi
16-05-2010, 20:05
Ben de üç-dört tane çelik köklendirmeye çalışıyorum, Kıştan beri kurumadılar. Birkaç tanesi tabi ki kurudu. yeşil olanlar ise hala yeni sürgün vermeye başlamadılar. Bekliyoruz bakalım, çok nazlıymış anlaşılan.

bahtiyar02
16-05-2010, 21:28
Sitemizin çevre düzenlemesini üstlendim.Yaklaşık 10 kök Fırça çalısı diktik.Bir kök çiçek açtı.Gerçektende görüntüsü çok güzel.
Saygılar

yumucuk
19-06-2010, 07:17
Yalovada belediye Fatih caddesine dikmiş. Ama bakımsız kalmışlar. Elinde tohum veya çelik olan arkadaş var mı! Bahçeme dikmek istiyorum. Sevgiler.

albtug
13-07-2010, 12:14
Yaklaşık 2 sene önce Ayvalık'tan aldığımız iki kök Fırça Çalımızı çok geniş bahçe sakısılarına ektik bulundukları yerler de oldukça güneşli fakat ogün bugün hala çiçek açmadılar. Fazla sulama ile ilgili bir durum söz konusu olabilir mi acaba? Acab neden çiçek açmıyorlar yardımcı olabilecek birileri var mı? Fotoğraflarını yarın eklemeyei düşünüyorum.

ykolko
24-12-2010, 21:26
Fırça Çalısı ilgimi çeken bir bitki, sanırım bir kaç ayrı rengi mevcut,tohumdan yetiştirilmesi'de sanırım sorunsuz ama tohum bulabilmek biraz sorun,büyük bir market'den aldığım tohumlar farklı, alakasız bir bitki çıktı, bahçem için yaptığım planlar altüst oldu, çünkü fırça çalısı başroldeydi, yine bir sene erteleme olacak:(

nariçi
24-12-2010, 21:45
Bir tane ancak yeşil kaldı, soğuklara dayanıyor mu? Açıkta kalabilir mi?

ykolko
24-12-2010, 21:53
Sayın Nariçi istanbul'da problem olmuyor, komşumun bahçesinde var devamlı açıyor,komşumdan bir,sefer, çelik istedim, enteresan adam buduyor, dalları vermiyor, atıyor :)

Orhan Özbilgiç
24-12-2010, 22:09
Bir tane ancak yeşil kaldı, soğuklara dayanıyor mu? Açıkta kalabilir mi?

Sevgili nariçi;
Benim üç çalımdan biri geçen yıl -10 derecede donarak kurudu. İkisi dibe yakın noktalardan yeni sürgünler verdi. Şimdi boyları, birinin 2, diğerinin 1 metreye yaklaştı.

Yapıştırdığım aşağıdaki bilgiler de, sert kışlara dayanmadığını gösteriyor.;)

CALLISTEMON (AT KUYRUĞU)
■Callistemon lanceolatus (citrinus)
- Herdemyeşildir.
- Yay biçimlidir.
- Yalnız ılıman iklimlerde dışarıda yaşayabilir.
- Yaprakları mızraksıdır.
- Temmuz ayından ağustos ayına kadar silindir fırça benzeri canlı kırmızı çiçekler açar.
- Saksıda kolaylıkla yetişebilir.
- Kullanımı;soliter,öbekler,makiler.
- Boyu ve çapı 2-3 m’dir.
- (-5° / 0°)

■Callistemon laevis
- Daha kısa ve dolgun yapılı bir yeniliktir. - Önce haziranda daha sonra eylülde yeniden çiçek açar.

■Callistemon ‘Rose Ophale’
- Daha kısa ve dolgun yapılı bir yeniliktir.
- Yaprakları Callistemon lanceolatus’tan daha geniş ve gri yeşil renklidir.
- Pembe çiçekleri eylülde yeniden açar.

nariçi
24-12-2010, 22:52
Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim. Ben Şanlıurfada parklarda görmüştüm çeliği de oradan (Eski H.Ü. kampüs bahçesi) aldım.

ykolko
30-01-2011, 20:55
Arkadaşlar, komşum, bahçesindeki fırça çalısından, bir dal kesip verdi,(Aşağıdaki fotoğraf) sizden ricam,bu dalı direk torflu bir saksıya dikip,güneşli bir yerde köklenmesi için bırakayım,yoksa dalları, ayrı ayarı kesip, toprağa daldırarak mı köklendireyim.Fotoğraf üzerinden, işaretleyerek bu işi bilen arkadaşlar, yardımcı olabilirse, çok sevinirim.
190948

abk
20-02-2011, 23:37
Fırça çalısı aldım. Büyükçe bir saksıya dikmeyi düşünüyorum. Saksıda kışı dışarıda geçirebilir mi?

serkan_istanbul
22-02-2011, 14:19
Benim fırça çalım şuanda terasımda saksıda ve gayet sağlıklı durumda

royalguard
11-05-2011, 22:41
arkadaşlar ben 1 ay önce izmir'den aldım fırca calısını seradan adam alakasız bir isim soyledi o sureden beri ben bu bitkiyi arıyordum tesadüf eseri buldum =) bitki 1 aydır ankara'da cunku burada yaasıyorum. celiklemeyi tohumla uretmeyi ve tabi ki de tohumlarının nerede oldugunu ve çeliklemeyi nasıl yapacagımı detaylı bir şekilde yazarsanız cok memnun olurum.bu şekilde tutturabilirsem eger beyazıyla da takas yapmayı cok isterim.şimdiden teşekkürler.

sındırgılı
11-05-2011, 23:03
Sevgili Ykolko,
Celigin ne durumda ?
Tutmasi icin boyu biraz buyuk ve de cok yaprakli idi. Bu halde bile tuttuysa cok direncli bir caliymis diyecegim.

royalguard
13-05-2011, 09:17
arkadaslar bana fırca calısından nasıl celik almam gerektigini ve tohumlarının nerede oldugunu soyler misiniz lütfen.

Orhan Özbilgiç
15-05-2011, 21:15
Samsun-Çarşamba Belediyesi' önündeki bu fırça çalısı, geçen sene hazirandan bu yana hep çiçekli. Bir taraftan eski çiçekleri tohuma dönüşürken, diğer taraftan yenileri açmaya devam ediyor.;)

212585

212586

212587

Bartunç
19-05-2011, 23:00
Benim fırça çalımın kırmızı tüylü çiçekleri dökülüyor fakat sürekli yeni taze sürgünler çıkıyor.O dökülen yerler tekrar çiçeklenecekmi

Orhan Özbilgiç
20-05-2011, 07:43
Benim fırça çalımın kırmızı tüylü çiçekleri dökülüyor fakat sürekli yeni taze sürgünler çıkıyor.O dökülen yerler tekrar çiçeklenecekmi

Sayın Bartunç:
Fırça çalıları genelde yaz başlangıcı ve sonu olmak üzere iki kez açıyorlar. Yukarıda fotoğrafladığım çalı benide şaşırttı.
Bazı meyve ağaçlarının, kışın yeterli soğuklama dönemi geçiremezlerse, çiçeklenip meyve vermeleri gibi bir durum ile karşı karşıya kaldım.:eek:

Sizdeki yeni sürgünlerin, çiçeklenme olasılığıda bence çok az.

sevgice
08-06-2011, 00:02
Merhabalar. Bu fırça çalısını tohumdan büyütmeyi deneyen varmı. Tohuma ekmeden önce bir işlem uygulamak gerekiyor mu. Suda bekletmek gibi mesela. Ben sn.ykolko dan gelen tohumları 2 seferdir deniyorum çimlendiremedim maalesef.15 günü gecdi nerdeyse ses seda yok.

Teşekkurler..

royalguard
07-07-2011, 21:21
Merhabalar. bir önceki soruma kimse cevap vermemiş sorumu yineliyorum tohumları nerdedir bu bitkinin cicekleri actı kurudu dokuldu actıgı yerlerde de kücük kapsule benzer şeyler vardı onlar da dokuldu artık. bir de cicekler dokuldugunden beri cok hızlı bir büyüme evresine gecti neredeyse her yerden yeni sürgünler cıktı. çeliklemeyi bu yeni ve taze surgunlerden mi yapmak lazım. ve tekraren tohumları neresinde ve neye benziyor =)

vulcano
07-04-2012, 00:17
Sayın royalguard'ın sorusuna cevap vermek için biraz geç sanırım ama yine de tohumların neye benzediğini merak eden arkadaşlar mutlaka olacaktır. Sayın bohemian 48 numaralı mesajda bu tohumların kunzea baxteriye çok benzediğini söylemiş. Benim elimde de bu tohumlardan var (sanırım scarlett baxteri ve scarlett kunzea olarakta biliniyor).

royalguard
08-05-2012, 21:00
Sayın vulcano mesajın için teşekkür ederim ama acık konusayım o mesajdan beridir siteye bakamadım bugun tesaduf eseri acaba cevap yazan olmuş mudur diye baktım ve yazmışsınız teşekkür ederim tekrar. Evdeki çalı oldukca fazla çiçek actı boyu da uzadı ancak balkonum, çiçegin tohum uretebilmesi açısından arılara falan pek elverişli degil =) bunu kendim yapmaya calısıyorum (çiçekleri birbirine surterek, kulak pamugu kullanarak) başarı sansım var mıdır? ve tohumları o kapsulleri parçalamadan kapsulle beraber eksek cimlenme sansı var mıdır?

vulcano
12-05-2012, 01:20
Sayın royalguard, rica ederim. Ne yazık ki bu bitkide tohum üretiminde nasıl bir tozlaşma kullanılıyor bilmiyorum. Ben bu tohumları bonsai için getirttim. Ancak tozlaşma konusunda emin olmamakla birlikte size bir fikir verebilirim sanırım. Bitkilerde, bazı türlerin tozlaşması için aynı aileye ait farklı türler arasında tozlaşma işlemi söz konusu olabiliyor. Buna örnek olarak pitaya'yı (ejder meyvesi) verebiliriz.

Tozlaşma için belki böyle bir yöntemi de siz deneyebilirsiniz. Mesela callistemon ailesinden ;

Callistemon citrinus
Callistemon glaucus
Callistemon pallidus

gibi türlerin çiçeklerini birbirine sürterek tozlaşmayı deneyebilirsiniz. Bu türleri nasıl tanıyacağım derseniz alttaki linkin sonundaki resimlerden görebilirsiniz.

Hobi Bahçemiz (http://hobibahcemiz.net/viewtopic.php?f=24&t=8632)

Bunların yanında, bahsettiğiniz kapsuller sanırım alttaki linkte görüldüğü gibi;

Callistemon seed capsules | Project Noah (http://www.projectnoah.org/spottings/8646195)

Resim olarak eklediğim tohumları ektim, çıkmaya başladılar ancak bu tohumları 3. denemem de çıkarabildim. Tohumları öncelikle toprağa gömmemeniz gerekiyor, sadece yemeğe tuz serper gibi toprağa serpmeniz yeterli. Sulama da yapmamanız öneriliyor, zira sulama sırasında tohum toprağın içine girebiliyor(çok küçükler), ve güneş ışığından maruz kalabiliyor. Ancak aynı zamanda toprağı nemli tutmanız gerekiyor. Bunun için ben iki adet aynı boyda kabı iç içe geçirdim, iç içe geçirmeden önce alttaki kabın içine, diğer kaba temas etmeyecek seviyede su ile doldurdum ve ikinci yani tohumları ektiğim ikinci kabın alt kısmını 3-4 cm kadar çakıl ile doldurdum. Amaç su ile toprağın direk temasını önleyerek toprağın çökme yapmaması, kabın kenarında kalan tohumların çökme sonucu gölgede kalmaması ve çakıl taşları sayesinde kabın dibindeki deliklerde bir tıkanma olmadan buharlaşan suyun toprağa temasını sağlamak idi. Zira tohumların çimlenmesi için kaynaklarda güneş ve nemin önemi sık sık belirtiliyor. Buna rağmen hafif bir çökme oldu ve kabın kenarında kalan tohumlar, bu çökme sonucu kabın gölge etmesiyle yeterince güneş alamadılar ve çıkmadılar. Son olarak bu içiçe geçmiş kapları büyük bir naylon poşet içine koydum. Sanırım burası da önemli bir nokta, sera streç ile kapattığım tohumlarda toprakta küflenme gibi bir durum oldu. O nedenle bende hava akımının az da olsa sera streçe nisbeten daha iyi olabilmesi için geniş bir naylon kullandım. Ayrıca daha önceki denemelerimde toprağa gömdüğüm tohumlar da hiç çıkmadı. Fakat anlattığım bu yöntemle ekmiş olduğum tohumların, kabın kenarında kalanları dışında neredeyse tamamı 2 haftada bol güneş gören bir ortamda çimlendi. Önce toprakla hiçbir bağlantıları olmadan çimlendiler, sonrasında ise toprağa girmeye ve dikleşmeye başladılar. Eğer bu anlattığım yöntemin anlaşılabilirliği ile ilgili bir sıkıntı var ise çizimle ve fotoğraflarla da anlatabilirim arzu ederseniz. Bunları anlatma sebebime gelince ise, o kapsulleri parçalamadan, yani içindeki tohumları çıkarmadan ekmeniz durumunda bu şartları sağlayamayacağınızı düşünmem. Ayrıca Antalya'nın bol güneşinde bile 2 haftada anca çimlendiler, Ankara'nın güneşinde durum ne olur bilmiyorum :) Arzu ederseniz elimdekiler biraz büyüsün size fide olarak göndereyim, tohum isterseniz onu da gönderebilirim.

Umarım az da olsa yardımcı olabilmişimdir.

royalguard
15-05-2012, 21:13
Çok faydalı oldu yazınız teşekkür ediyorum gerçekten=) ankarada hem dediginiz gibi çimlendirme ortamı biraz zor olur hele de şu sıralarda, hem de dedigim gibi balkonum pek musait degil, eğer ki sizdekiler yetişirse fire vermeden almayı çok isterim ama sizinki hangi cins merak ediyorum benimki kırmızı olan ama cinsini bilmiyorum malesef =)

vulcano
16-05-2012, 01:08
Bende olan tür bu

Scarlett kunzea ağacı kırmızı çiçekli bonsai tohumu - Diğer ağaç bonsai tohumları (http://www.zengardentr.com/Scarlett-kunzea-agaci-kirmizi-cicekli-bonsai-tohumu,PR-126.html)

kaktüs
06-10-2012, 16:03
Avustralya'da ilk kez gordugum callistemon ve kunzea turlerinin turkiyede coktan bilindigini gorunce sasirdim :)

Rana+miraç
24-12-2012, 12:13
Merhaba.Site bahçemizde fırça çalımız olduğunu farkettim. Çelikle çoğaltmak için haziran-eylül arası uygundur denmiş .Sabırsızlık edip denemek istiyorum ,bu ay başarılı olma şansım olabilir mi?

korayfaruk811
29-11-2013, 14:59
merhaba.fırça çalısının daha fazla çiçek vermesi için hangi zaman diliminde ve hangi gübreden vermem gerekiyor.yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

münevver48
29-11-2013, 16:08
merhaba.benim de bahçemde fırça çalım var.kasım başlarında yanmış çiftlik gübresi veriyorum mayıs ayından sonra sürekli çiçek açıyor.ama mayıs ayında ki ilk çiçekleri çok yoğun oluyor adeta yaprakları görünmüyor. daha sonraki açanlar daha az şuanda bile üzerinde çiçekleri var en sevdiğim çalı her bahçede olmassa olmaz çiçeklerden.

emrebadem
24-03-2014, 16:35
tohumu nasıl cileniyor

İsmail Kuzucu
24-03-2014, 16:59
tohumu nasıl cileniyor

Hazırlamış olduğunuz torf karışımı üzerine tohumları atıp, hafif bir şekilde bastıyorsunuz. üstlerini sakın örtmeyin. Sulama işleminide üstten değil, kabın altından yapacaksınız.

Çimlendikten sonra büyüme hızı artıyor, tohumlar çok küçük olduğu için şaşırtma işlemi yapmanız gerekli..

İsmail Kuzucu
01-08-2014, 15:53
Tohumdan ektiğim fırça çalıları 30 cmyi geçti. Daha geniş bir alana ekilmeyi istiyorlar.

511559

511560

İsmail Kuzucu
08-12-2014, 20:54
Dallar odunsu oldu, artık soğuklara karşı dayanıklılar. 1 ay sonra tepe budaması yapıp yan dal verimi sağlanacak. Önümüzdeki yaz az da olsa çiçeklenme olur sanırım.

529086

529087

aleydi
26-12-2014, 19:45
Ben fırça çalısını ilk defa ağaçlar nette gördüm .Eskişehir de seralardada görmedim .0turduğum bölge hep bahçeli ama yetiştiren yok . Daha önce de Bursadan mavi ortanca aldım ,çok büyük bir hevesle . Birgün dışarda kaldı , ( yazgünü serin bir gece ) hemen öldü . Fırça çalısıda dona dayanaksız mıdır ? Karasal iklimde yetiştiren arkadaşlar varsa paylaşabilirler mi .

İsmail Kuzucu
26-12-2014, 20:24
-5 derecelerden sonra donma ihtimali çok yüksek olan bir bitki. Eskişehir malesef fazla soğuk gelecektir.

TCM
27-12-2014, 09:18
..Daha önce de Bursadan mavi ortanca aldım ,çok büyük bir hevesle . Birgün dışarda kaldı , ( yazgünü serin bir gece ) hemen öldü . ...

Ortanca soğuklarda ölmez, kar-buz yaylalarımız ortanca dolu. Baharda tekrar yeşerecektir. Serin yaz gecesi derken yaylalarda yazın serin geçen gecemiz pek çok olur. Sizinkinin bir gecede ölmesi ilginç.

aleydi
27-12-2014, 15:59
-5 derecelerden sonra donma ihtimali çok yüksek olan bir bitki. Eskişehir malesef fazla soğuk gelecektir.

Sn İsmail kuzucu Eskişehir de -25 dereceleri gördüğümüz oldu .Bikaç senedir daha ılıman yaşıoruz kışları ,şuana kadar -1, -2 yi geçmedi soğuklar . Dediğiniz gibi -5 dereceye dayanıyorsa baharda ekip şansımı deneyebilirim ,biraz umutlandım teşekkürederim .

İsmail Kuzucu
27-12-2014, 16:10
Kasım ayının başında etkili olan soğuklarda (-2, -3) sadece uç filizler yandı. Gövdede her hangi bir sorun yok. Eğer imkanınız var ise büyük saksıya ekim yapıp kışım iç mekana taşıyabilirsiniz. Erken tepe budaması yapıp yan dallar ile verim alırsınız.

aleydi
27-12-2014, 16:33
Ortanca soğuklarda ölmez, kar-buz yaylalarımız ortanca dolu. Baharda tekrar yeşerecektir. Serin yaz gecesi derken yaylalarda yazın serin geçen gecemiz pek çok olur. Sizinkinin bir gecede ölmesi ilginç.

SN TCM malesef Eskişehir de hiçbir bahçede ortanca görmedim .Sadece bir gece dışarda kalmıştı . İnternetten bakımını araştırıp ,demir çiviler bile sapladım toprağına ama ne yaptıysam yaşatamadım . Belki yeniden canlanır diye bahçenin bir köşesine ektim ,aylarca hiçbir canlılık belirtisi göstermeyincede söküp attım .çiçekleri çok seviyorum ama ,ne yazık ki çok az çeşitte çiçek Eskişehirin kışına dayanabiliyor .Bol bol gül ekebiliyoruz sadece bahçeye . Diğer çiçekleri saksıyla içeri alabildeklerimizi alıyoruz veya her sene baharda yineden çiçek fidesi alıp ekiyoruz . O yüzden hem zahmetli ,hemde masraflı bir uğraş Eskişehir için çiçek yetiştirmek .yine de sevince bıkmadan usanmadan deniyoruz şansımızı ya tutarsa yaşatabilirsek diye :)

aleydi
27-12-2014, 16:44
Kasım ayının başında etkili olan soğuklarda (-2, -3) sadece uç filizler yandı. Gövdede her hangi bir sorun yok. Eğer imkanınız var ise büyük saksıya ekim yapıp kışım iç mekana taşıyabilirsiniz. Erken tepe budaması yapıp yan dallar ile verim alırsınız.

Evin bir odasını tamamen saksılı çiçeklere ayrımış durumdayım ve merdiven boşluğunu ,evdekiler isyanda yakında bize yaşam alanı kalmıycak diye :) Gövde etkilenmiyorsa kalın naylonla giydirme yapabilirmiyiz diye düşündüm .Görüntü olarak hoş gözükmez ama bu şekilde korunabilir belki .

Muda
28-12-2014, 22:34
Ben fırça çalısını ilk defa ağaçlar nette gördüm .Eskişehir de seralardada görmedim .0turduğum bölge hep bahçeli ama yetiştiren yok . Daha önce de Bursadan mavi ortanca aldım ,çok büyük bir hevesle . Birgün dışarda kaldı , ( yazgünü serin bir gece ) hemen öldü . Fırça çalısıda dona dayanaksız mıdır ? Karasal iklimde yetiştiren arkadaşlar varsa paylaşabilirler mi .

SN TCM malesef Eskişehir de hiçbir bahçede ortanca görmedim .Sadece bir gece dışarda kalmıştı . İnternetten bakımını araştırıp ,demir çiviler bile sapladım toprağına ama ne yaptıysam yaşatamadım . Belki yeniden canlanır diye bahçenin bir köşesine ektim ,aylarca hiçbir canlılık belirtisi göstermeyincede söküp attım .çiçekleri çok seviyorum ama ,ne yazık ki çok az çeşitte çiçek Eskişehirin kışına dayanabiliyor .Bol bol gül ekebiliyoruz sadece bahçeye . Diğer çiçekleri saksıyla içeri alabildeklerimizi alıyoruz veya her sene baharda yineden çiçek fidesi alıp ekiyoruz . O yüzden hem zahmetli ,hemde masraflı bir uğraş Eskişehir için çiçek yetiştirmek .yine de sevince bıkmadan usanmadan deniyoruz şansımızı ya tutarsa yaşatabilirsek diye :)

Sayın aleydi;

Afyonkarahisar - 35'i gördü. Oldukça da fazla hasar verdi. Eskişehir'in iklimi bizim buralardan biraz daha yumuşaktır.

Fırça çalısı konusunda bizim buralarda da yaşadığını görmedim. Ancak komşu apartmanın bahçesinde uzun yıllar ortanca yaşamış durumda. Ben aldığım ortancaların büyük kısmını soğuktan etkilenmemesi için içeriye almıştım. Malesef onların hepsi öldü. Arkadaşın bahçesindeki ortancalar da kaç yıldır hala yaşıyor. Çok fazla güneş alan yerde değiller. Ortanca topraktaki demiri çok çabuk bitirdiği için dikeceğiniz toprak ya demir yönünden zengin kırmızı toprak ya da çoğu kişinin yaptığı gibi teneke içine dikmek. Paslı çiviler de bu amaçla saksı tabanına konuyor. Ortanca toprakta olursa çok daha rahat bir şekilde kışı geçiriyor.

aleydi
29-12-2014, 16:26
Sn Muda Benim oturduğum bölge Eskişehir 'in 10 km dışında . 5 derece daha soğuk oluyor .Yinede iklim olarak Afyonla yakın .Sayın TCM de ortancaların yaylalarda yetiştiğini söylemiş .Sözleriniz benim için umut oldu . Demekki ortancamın ölmesinin sebebi iklim değil .Baharda toprak ve diğer koşulları sağlayıp tekrar ekmeyi deniycem, teşşekürederim .

Emrecml55
03-02-2020, 02:04
Soğuğa dayanıklı bi kaç tür

Callistemon Rigidus - 15 °C
Callistemon pallidus - 15 °C
Callistemon woodlanders red - 10 °C
Callistemon palludosus - 10 °C
Callistemon pityoides - 15 °C
Callistemon salignus - 10 °C
Callistemon sieberi - 15 °C
Callistemon viridiflorus - 15 °C
Callistemon linearifolius - 5°C