PDA

View Full Version : İresine herbstii

fooflower
28-07-2011, 11:30
Amaranthaceae
Latince Adı : Iresine herbstii
ADLARI
İngilizce Adı : Herbst's bloodleaf, Beefsteak Plant, Bloodleaf, Chicken Gizzard

SİSTEMATİK
Alem : Plantae

Bölüm : Kapalı Tohumlu

Sınıf : Çift Çenekli

Takım : Caryophyllales

Familya : Amaranthaceae

Cins : Iresine

Tür : Iresine herbstii Hook. ex Lindl.

MORFOLOJİ
Ortalama Boy : 0,5 m''den kısa

EKOLOJİ
Işık : Güneş sever
Yarı gölgeye dayanıklı

237101

237102

237103

237104

Net'te bulabildiğim bilgiler bu kadar. Bu bitki ile ilgili geniş bilgiye sahip arkadaşların yardımını bekliyorum. Bakımı, hastalıkları, tohumlamı yoksa çelikle mi çoğaltılıyor. Teşekkürler.

sevgice
30-07-2011, 17:22
Sn. fooflower isabet olmuş konuyu acmanız.Bende bakımını merak ediyorum bu çiçekden elimde yok ama. Resimlerden çok hoş görünüyor. Forumda genelde adı nedir diye sorulmuş. Bakımı hakkında bilgi yok...

fooflower
30-07-2011, 17:43
Sayın Sevgice, 3 ay önce buldum iresine herbstii'yi. Bahçeme yarı gölgeye kolyoz ile beraber ektim ama ektiğim gibiler hiç bir gelişme yok. Toprağını da sürekli nemli tutuyorum. Kolyozlar çok güzel oldu. Deneme amaçlı çelik alarak suda köklendirmeden saksıya diktim (2 gün önce). Her sabah bakıyorum ters bi durum yok şimdilik. Daha sonra ki gelişmeleri yazarım yine.

sevgice
13-08-2011, 11:59
Bu çiçek çalı mı yoksa normal saksı çiçegi gibimi acaba.

fooflower
15-08-2011, 09:47
saksı çiçeği olarak da kullanılabileceğini söylemişti çiçekçi. Uygun ortamını yakalarsa eğer çalı olarak müthiş duruyor.

yeşillim
13-09-2012, 20:29
Ağaçlar net üyesi armağanı Irisine herbstii, topraksız kültürde tek kapta çelikledim. Gelişimi oldukça güzel gidiyor.
Plastik şeffaf su şişesinde olduğu için narin köklerini izleme şansım da olmaktadır.

bay tömürcek
14-09-2012, 10:27
Bu çiçek kimde gördüysem ya yerinde sayıyor ya da büyük hali öylece duruyor. Birinde görüp istemiştim bi dal dikip verdi bana köklü halde kendininki baya yaşlı içerde cam kenarında duruyordu benimki dışardaydı ama bozuldu bütün yapraklarını döküp kurudu gitti.

Sonra tesadüfen çiçekçide yaprak güzellerinin içine karışmış bi küçük fide buldum satın aldım oda olmadı yaprakları bozuluyor hemen bayağıdır da bulup yetiştirmeyi denemedim ama zor bir bitki olduğunu düşünüyorum.

keremozan
25-05-2013, 19:42
Ben uzun süredir bakıyorum sorunsuz. Güneşi çok seviyor. Evin içinde bir kaç posizyonda denedim. En çok camın önünde ince perde ile filtrelenmiş yeri sevdi. Aksi halde yaprakları çok sararıyor. Evin ortamı oldukça nemli. Terraryum da çok kolay üretilebiliyor. Bütün denemelerim başarılı oldu. Su da köklendiremedim nedenini anlamış değilim. Henüz özel bir toprak denemedim ama kumlu toprak tavsiye ediliyor yabancı forumlarda yakında deneyeceğim. Yanlız bu çiçeğin iki çeşit yaprak türünü görüyorum internette. Birisi kalp şeklinde diğeri ise sivri uçlu farklı tür mü emin olamadım henüz.
Fotoğrafları yakında paylaşarım.

kokett
21-01-2014, 21:58
http://www.agaclar.net/forum/1243068-post496.htm

Arkadaslar linkte fotografini koydugum bitki bu mudur. Kimse cevap vermeyince kendim arastirdim bu sayfada buldum kendimi ;)

edazeynepeda
25-03-2015, 09:59
Bu bitkinin celigi suda cok rahatlikla kokleniyor. Bana kalirsa cok fazla gunes sicakligini sevmiyor. Aydinlik yeri ve suyu seven bir bitki.

leylevi
09-10-2015, 21:11
benimde elimde bu çiçekten iki tane var ancak buradaki arkadaşların dediği gibi bir iki ay önce almıştım yerinde sayıyor hiç büyümedi tek yaprak bile açmadı ama solmadıda bu bitki nasıl büyütülür detaylı bilgi bulabilen yok mu?

bay tömürcek
13-10-2015, 10:32
benimde elimde bu çiçekten iki tane var ancak buradaki arkadaşların dediği gibi bir iki ay önce almıştım yerinde sayıyor hiç büyümedi tek yaprak bile açmadı ama solmadıda bu bitki nasıl büyütülür detaylı bilgi bulabilen yok mu?

Sayın leylevi bitki hakkında ilk başlarda yanlış düşünmüşüm. İlk zamanlarda çok yetiştimeye çalışıp fakat başaramamıştım. Sonra başka bir çiçekçide görüp aldım ve çiçek inanılmaz derecede hızlı büyüyüp gelişti. Yarı gölgeli hafif güneşli yeri çok seviyor. Toprağı gevşek geçirgen olursa ve toprak kurumaya yakın sulanırsa gayet güzel gelişiyor. Budamaktan da hoşlanan bir bitki. Dallarını suda çimlendirip dikebilirsiniz. Ev içerisinde bol aydınlık hafif güneşli bir ortamda da sıkıntısız büyüyor.

Mücevher Çalısı
13-10-2015, 11:03
Çiçeğini fotoğraflayıp paylaşan niçin yok acaba? Örnek fotoğraf eksikliği var sanki bu sayfada...

bay tömürcek
20-10-2015, 19:15
Çiçeğini fotoğraflayıp paylaşan niçin yok acaba? Örnek fotoğraf eksikliği var sanki bu sayfada...

Sayın mücevher çalısı eski resimleri anca bulabildim. İşte yetiştirdiğim çingene şalvarları.

581834

581835

581836

Mücevher Çalısı
20-10-2015, 19:20
Sayın mücevher çalısı eski resimleri anca bulabildim. İşte yetiştirdiğim çingene şalvarları.

581834

581835

581836

Çok güzeller...

Erdogan Er
31-05-2018, 12:23
Evet bende de var bu bitkiden, aynı resimlerdeki gibi. Adını bilmiyordum, demek Çingene Şalvarı deniyormuş, komik isim :) Çok arsız bu bitki, atın bir dalı küçük bir pet şişe suyun içine, eksildikçe su koyun, tamamdır. llk 10 gün içinde suda kalan kısımdan beyaz çiller atmaya başlıyor. Bir ay içinde de toprağa dikilmeye hazır hale geliyor. Ama ekmesenizde tıpkı sarmaşık gibi suda yetiştireilirsiniz. Benimkiler çok arsız. Ne gübre istiyor ne başka bişi. Gelen bayılır, bir dal koparıp alır gider. Sardunya'dan sonra gördüğüm en arsız ve kolay yetişen bitki bu.

Ben direk güneş alan bir pencerenin önünde yetiştiriyorum. Bol güneş, bol su resmen çoşuyor. Susuzluğa çok dayanıklı değil. Eğer zaman zaman fazlalık dalları kesip budamazsanız biçimsiz şekilde büyüyor ve çirkin bir görünüm oluşturuyor. Şu anda benimkisi böyle...zaman ayıramıyorum eskisi gibi.

Yıllardır vardır bende, adını hiç bilen çıkmamıştı. Bir ara hostes çiçeği diyen olmuştu ama emin değildi söyleyen.

Bu arada hiç çiçek açmıyor olması enteresan. Tohumu yoksa ilk gelişimi nasıl oldu bu bitkinin acaba?

Resimler için teşekkürler bay tömürcek :)

Cicekcikiz
10-07-2020, 22:33
Bende bu çiçekten aldım ama yerini mi sevmedim nedir bilmiyorum 1 ayda kurudu gitti çok üzülüyorum. Aynı bitkin halamda ve kayinvalidemde var onlara hiç bişey olmadığı gibi boyu 1 metreyi buldu. Sıcağı sevmiyor anladigim kadarıyla benim evim çok sıcak. Yarı gölgesi ve suyu seviyor.