PDA

View Full Version : Güveç tabağına bonsai

murare
27-11-2006, 11:42
Arkadaşlar bilmiyorum hiç bir lokantada güveç, oturtma yedinizmi. Eğer yediyseniz muhakkak yemediyseniz belki karşılaşmışsınızdır, bu lokanta güveç kaplarıyla. Bunlar bildiğimiz topraktan yapılma kaplar gibi değil. Ninelerimizin fırına sürdüğü çömlekler gibi hiç değil. Bunlar mümkün mertebe az yemek girmesi için :D lokantacıların kullandığı 3-4 bilemediniz 5 cm lik derinliği olan kaplar. Normal çömleğe veya toprak saksılara benzemediği içinde heryerde bulunmuyor. Saksıcılarda hiç bulamazsınız. Çömlekçilerde de aramanız lazım. Bunlardan kullanmayı düşünüyorum. Ne dersiniz.

murare
27-11-2006, 11:46
İşte bunlardan bahsediyorum
56115612
5613

murare
27-11-2006, 11:48
Kusura bakmayın boşlarını bulamadım :D

turunç
27-11-2006, 13:10
Ağzım sulandı valla:) Neyse ne diyorduk, bence olur. daha önceden yapan arkadaşlarımız vardı. Hoca yaparsa talebede arkadan gelir..

murare
27-11-2006, 13:46
O zaman hocayı bulmak lazım ki bizde yapalım. :D

turunç
27-11-2006, 13:57
Bende bir tane güveç var bu iş için ayırdığım. Baharda kök budaması yaptığım bir tane bonsai adayımı alırım güvece, resimlerini çeker koyarım siteye. Olmuş mu diye fikir yürütürüz. **** aynı işlemi sen yaparsın yine fikir yürütürüz. Yap bence ama biraz iri gövdeli olsun tamam mı?

murare
27-11-2006, 14:14
Ben o zaman bir lokantaya gidip bu güveç kaplarını nerden alıyorsunuz diye sorayım. Ama içine ağaç dikeceğimi söylemesem iyi olur:D Alınca haber veririm.

turunç
27-11-2006, 14:29
Kaça aldığını da yaz. Belki fiyatı konusunda fikrimiz olur..

murare
27-11-2006, 14:41
Alınca haber ederim, fotograf makinam gelirse resimde çekerim.

Şule
27-11-2006, 18:59
Bu güveç kapları alttan sızdırmalı mı? Yoksa, drenaj için gerekli tesisatı güveç kabı alana bedava veriyorlar mı?:D Ben de almayı çok düşündüm ama kabın altını delme meselesi nasıl olur diye düşünmüşlüğüm var. Cahilliğimden soruyorum, delinebiliyor mu acaba?:o

Ateş Öztan
27-11-2006, 20:08
Elmas uçla kolayca delebilirsiniz. Sadece, matkabın darbesini çalıştırmayın.
Deldiğiniz taraf daha temiz çıkacaktır. Diğer tarafta eğer biraz fazla bastırırsanız bir miktar bozulma (patlama) olabilir.
Kapları bauhausta bulabilirsiniz.

turunç
27-11-2006, 21:30
Buna benzer bir toprak saksı almıştım şule... Tabanında delik yoktu. Satan adamın dediğine göre matkapla uğraşmak uzun işmiş o yüzden kalın bir çivi ile deliyorlarmış. Patlama riskine karşı Mine hanımın pratik bir bilgisini aktarayım; delmeden önce deleceğimiz bölgeye birkaç parça koli bandı yapıştırıyoruz. Hem içten hem dıştan, böylece patlama **** dağılma riski azalıyor. Birde mümkünse bir delikle yetinelim ve tam ortasına büyükçe bir delik açalım. Birkaç delik parçalanmaya sebep olabiliyor.

murare
28-11-2006, 07:37
Gördünüzmü bu iş olacak gibi o zaman bu hafta sonu araştırmaya başlıyorum. İnşallah istediğim kaplardan bulurum. Bu arada daha önce bende söylemiştim, yineleyim ben altına kalın bir bez koyup içinede su dolduraak matkapla delmiştim. Zor oldu ama oldu.

turunç
28-11-2006, 10:27
Benim avantar resimde görülen saksının altı delik değildi. Ne mi yaptım; hemen darbeli matkabımı çıkarıp işe koyuldum. Dikkat edin darbeli yerini çalıştırmayın alt kısımda ufak çaplı parçalanmalar oluyor. Saksı güveçe göre biraz daha ince o yüzden 3 deliği yaklaşık 6-7- dakikada delebildim. Bir elime matkabı aldım, bir elime saksıyı.. Sonrada lavabonun kenarına dayadım ve deleceğim kısmın aktını lavabonun boşluğuna getirdim ve deldim. Gürültü ve kirliliği saymazsak gayet başarılı bir operasyondu. Önceden çivi ile denedim fakat kırılır diye korkup bıraktım. Ayrıca çivi yeterince büyük değildi...

Ateş Öztan
28-11-2006, 12:39
Çivi ile kırmadan delineceğini zannetmiyorum. Deneyen var mı?
Mine hanımın önerdiğinden emin misiniz?
Matkapla kolayca delebilirsiniz. Ben bir çok kere bu işi yaptım. Altına yumuşak bir şey koymakta fayda var. Su doldurmanıza da gerek yok. Yalnız, uç biraz fazla ısındığı için çok az su ile ıslatabilirsiniz.

turunç
28-11-2006, 12:52
Evet Mine hanım Önerdi, fakat yanlış anlaşılmasın matkapla delmek için önermişti...

murare
01-12-2006, 08:37
Arkadaşlar henüz güveç kaplarını araştıramadım ama onun yerine işe yarayabilecek başka şeyler buldum. Çok geniş olanlar orman tarzı ve penjing daha küçük olanlarsa bonsailer için uygun geldi bana.
5729 5730

murare
01-12-2006, 08:54
Nerede bulduğumu yazmayı unutmuşum. www.aocdekor.com burası bir istanbul firması henüz irtibata geçmedim ama bu malzemeler pahalı nesneler gibi geldi bana. Yakınlarında olan varsa, araştırırsa sevinirim **** ben müsait bir zamanda görüşmeye çalışırım zaten.

Halit Togay
02-12-2006, 10:45
http://img180.imageshack.us/img180/403/guvec3ux6.jpg (http://imageshack.us)
-Sanırım bunlar yapma çiçek aranjmanı saksıları . Ben de kullanıyorum . Para vermiyorum sağdan soldan hediye gelmiş şeyler atılırken çıkıyor. Dibi bir tornavida yardımı ile kolayca delinebiliyor. Tornavidanın önce sivri köşesi ile bir yer yapıyorsunuz sonra devam . Bu saksıların kötü tarafı kolay eriyebilen bir materyalden imal edilmiş olmaları ;ama zaten iki seneden fazla tutmayacaksanız önemi yok. Kuruyken dışını ve içini su geçirmez bir boya ile boyarsanız dayanıksızlık problemi de çözülür ben hiç boyamadım.
-Sırlı çerezlikler de var . Bunlar ufak boyutta ve çok şık duruyorlar.
-Fotografta üstte olan yapma çiçek aranjmanı saksısı (dayanıksız olan) . Altta sarı renklisi ise bir yapı marketinden alınmış bir saksı tabağı. Farklı renklerde vardı problemi ise yalnız daire şekilli oluyorlar.
-Biraz para harcayarak bonsai saksısı edinmek isteyenler Paşabahçe mağazalarına gidebilir. Orada daha büyük ve dayanıklı (sırlı)mikrodalga güveçleri satılıyor. 40-50 lira gibi fiatları var . Sanırım tr de bulunabilecek en iyi bonsai saksısı bunlar.
-En iyi çözüm ticari bonsaileri satan yerlerde bulunuyor . Bu tip yerler bitkiye bakmayı pek bilmiyor ve kurutuyorlar. sonra saksıları ne oluyor dersiniz ? bir köşeye atılıp kalıyor. Gerekli bağlantıları kurunca...
Gerçi bir serada (Bahçelievler İst. Pereja'nın arkasında) kurumuş bonsai saksılarının Atatürk çiçekleri için tekrar değerlendirildiğini de gördüm.

Halit Togay
02-12-2006, 10:54
Üsttekinin dayanıksızlığı yeşil yosunlardan belli oluyor.

Halit Togay
02-12-2006, 10:57
http://img156.imageshack.us/img156/7796/resim56pa1.jpg (http://imageshack.us)

Buradaki saksı ise 5. veya 6. bonsaisine ev sahipliği yapıyor . İçindeki de F. benjamina (barok).

Halit Togay
02-12-2006, 11:49
http://img228.imageshack.us/img228/7449/resim58gu8.jpg (http://imageshack.us)

Bu da ithal bir bonsai kitinin içinden çıkan saksılar. maalesef beyaz olanda delik unutulmuş.

murare
18-01-2007, 09:44
Sidartanın bana verdiği salata kabı.
6665

murare
18-01-2007, 09:46
Çapı 22cm, derinliği ise 6 cm kenar kalınlığını ölçmedim ama 4mm falan sanırım.
6666

murare
18-01-2007, 09:48
Turunç muydu nazar boncuğu takmak isteyen? :)
6667

murare
18-01-2007, 09:50
Gece gece matkap kullanamayacağımdan, tornavida ile yavaş yavaş deldim. 1dk sürdü. Kolaydı, biraz avcum acıdı ama... :)
6668

murare
18-01-2007, 09:53
Bu biraz reklama girdi ama olsun.
6669
Como bonsainizin gülen yüzü :D

murare
18-01-2007, 09:55
Arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum. Olur mu? olmaz mı? Tek ağaç için gayet güzel geldi bana. Değişik ebatları var. Sidarta daki bir cm daha sığ kenar kalınlığı 1mm daha kalın sanırım. Onunda resimlerini ekleyeceğiz umarım.

turunç
18-01-2007, 10:50
Murare nazar boncuğu isteyen bendim. Fikri veren de aybala' ydı.Açık söylemek gerekirse; idare eder. Bonsai içinde koyulunca belki daha güzel görünebilir. Elinin altındaki bonsailerinden birini koyuverseydin ya:)
Biraz daha kalın bir saksı olsa daha iyi olur. Siz araştıradurun, ben de bir bakınayım etrafa. Yasemin de seramik atölyesi olan biri ile irtibata geçti. Bakalım ortaya nasıl ürünler çıkacak? Fiyatları nasıl olacak? Umarın astarı yüzünden pahalı olmaz da biz de kurtuluruz. Saksı altı kullanmak istemiyorum artık. Saksı en önemli konulardan biri. Harika bir bonsai yapacam da berbat saksı yüzünden işçiliğimin güzelliği görünmeyecek... Olmaz.. Güzel saksı kullanmalıyız. Araştırmaya devam murare. Ben de cumartesi ne alırsan bir YTL ciye gideceğim ve bakınacağım. :)

Ali H. ALI
18-01-2007, 12:01
Murare, Turuncun dedigi gibi bonsaide saksi rengiyle, sekli ile agaci tamamlamali. Saksi sorununuzu biliyor ve uzuluyorum, yalniz surekli bonsai saksisi arastirmalariniz da beni sevindiriyor ve inaniyorum ki bu tur calismalariniz sizleri guzel bir cozume ulastiracaktir. En azindan sizlere yapilan, "kurslara katilin kendi saksinizi kendiniz yapin" teklifi bile bence denemeye deger bir teklif. Zamani olan arkadaslar bu teklifi dusunmelidir.

Salata tabagina gelince, Cok guzel diyemiyecegim, gecici bir zaman icin idare eder, moralini kirma sen icerisine agacini dik, yalniz mademki o deligi saksinin altina kolaylikla actin. 4-5 delik daha aciver ki su iyice suzulsun.
Kolay gelsin.

oktars
18-01-2007, 12:06
Arkadaşlar saksı olayı öncelikli ihtiyaçlar arasında en son sıradaki
Bir çoğumuzun ağaçları bonsai değil bonsai adayı henüz iki üç yıllık ağaçlara sahibiz bunların bonsai olabilmesi için gelişmeleri lazım eğer istediğimiz şekle gelmemiş ağaçları bu sığ saksılara yerleştirirsek bonsai olmasını çok bekleriz.

turunç
18-01-2007, 12:58
Oktars; hevesimizi kırma:)
Benim adaylardan birisi sadece yeşillenmeyi bekliyor. Baharda sürgün verdiğinde artık bonsai diyebileceğim. Zaten bonsaireef' in önerisiyle saksıya da almıştım. Tamam biraz acele etmiş olabilirim. Ama yine de saksıya ihtiyaç oluyor. elimizin altında olsun hiç olmazsa...

oktars
18-01-2007, 13:14
Yok canım hevesinizi kırmak istemem :) Ben sadece gelişimini tamamlamadan bu saksılara almanın sakıncalarından bahsetmek istemiştim saksı tabii ki lazım

turunç
18-01-2007, 13:18
Bir noktada haklısın. İncecik daldan oluşan bir gövdeye sahipse, yeni sürgün vermesi gerekiyorsa, bu yeni sürgünlerin kalınlaşması gerekiyorsa, kalınlaşsa bile budama yapılarak bir form yaratılmak isteniyorsa; saksıya almak için çok erken. Ama benim shefflera gibi anaçsa, nerdeyse bonsai olmuşsa, sadece bir iki müdahale gerektiriyorsa, yeterince kalın gövdesi varsa saksıya almanın bir sakıncası olamaz bence:)

murare
19-01-2007, 08:07
Tabağın renklerine takılmayın. Ağacı tamamlayacak renkler bulunur elbet. Şekil itibarıyla bence çok uygun gibi.

murare
19-01-2007, 08:10
Bunlarda sidarta nın elindekiler mesela. Bunlar daha uygun bence.
6694
Özellikle soldaki gayet güzel.

turunç
19-01-2007, 11:15
Günaydın; Ben sağdakini daha çok beğendim:) Tam istediğim boyuttaymış. Sidarta' nın telefonu da takozmuş:) hehehe..

murare
19-01-2007, 12:39
O zaman iyiki ben telefon koymamışım. Sen üç yıl gülerdin.

turunç
19-01-2007, 12:47
Yok canım; 3 yıl değil de belki 3 ay gülerdim:)

yasemin
20-01-2007, 12:22
Saksılarınız oldukça şık duruyor, güzel bi seçim olmuş. Saksı için görüştüğüm yer yapabileceklerini söyledi ama fiyatı için 50 YTL civarı gibi rakamlardan bahsetti...Ancak bu konuyla ilgili olarak başka birisiyle daha sanırım bu gün görüşebileceğim. Bu yeni yer daha seri imalatlar yapan atölye tarzı bir yer sanırım daha makul fiyatlar verebileceklerdir.

memet
20-01-2007, 12:27
en pahalı bonsai kaplarında dokuz lira fiat var. Sanırım fiatı epey abartmış.

Ali H. ALI
20-01-2007, 13:05
Selam arkadaslar 50ytl ye saksi cok pahali , 30x12cm boyundaki bir saksi fiyati 15-20 ytl den pahali olmamali. Sanirim en sonunda sizler seramik kurslarina katilacaksiniz. **** Cinden saksi getirmeye ugrasacaksiniz. Burdaki saksilarin cogu Cinden geliyor, fiyatlar da cok uygun.
Saksi konusunda sizlere kolayliklar diliyorum.

murare
22-01-2007, 08:22
Özür dilerim ben fiyat belirtmedim değil mi? Bu salata kaselerinin fiyatı 5ytl.

turunç
22-01-2007, 09:16
Fiyatı uygun murare. Yakupbio bir saksı yapmıştı kendi elleriyle hani:) Onu boyamış. Bakalım nasıl oldular. Eğer uygun olursa kendi imalatımıza başlayacağız bu gidişle:)

nothingrows
27-04-2007, 00:26
Merhaba, bonsaiye uzun zamandır merakı olan biri olarak uzun süren saksı arayışı sonunda bir güveç kabı bulup saksı yaptım. Ben 4,5 TL'ye aldım ve sanırım bu ortaboy oluyor.

Hatta onun bir web sitesi de var (http://guveckabindabonsai.blogspot.com/) -umarım reklama girmiyordur ticari bir kaygım olmadığını belirtmek isterim-. Belli aralıklarla fotoğraflarını çekip bir iki satır yazıyla blogda yayınlıyorum :)

cüce nar
27-04-2007, 15:37
Sevgili Nothingrows,Pişirilmiş topraktan bonsai saksısı yapmayı ben de düşünmüştüm.Hatta bir seyyar satıcıda da senin kullandığından daha sığ (derinliği yaklaşık 4 cm) olanlarını görmüştüm.O an,onun bonsai için ideal bir saksı olabileceğini düşündüm.Yalnız yüksek ısıda pişirilen bu saksı için beni kaygılandıran altına delik açarken saksının kırılma riskiydi.Sen bu konuyu nasıl çözdün.Ne kullandın.Bizimle paylaşırsan sevinirim.

nothingrows
27-04-2007, 18:01
Ben henüz altına delik açmadım, arkadaşım matkap getirince açmayı planlıyorum. Yanlız şöyle birşey var; bu gibi sert ve ince malzemeleri evde matkapla delmektense, bir demirci ya da marangoza götürüp, dikey -sabit- matkapla delmek kırılmasını önler.

Kütahya'da porselen ve seramik pişirme makinaları imalatıyla uğraşan bir arkadaşım var, bu aralar onunla irtibata geçmek üzereyim. Sanırım herkese güzel haberler vereceğim.

dentist48
27-04-2007, 20:14
Merhabalar,eğer tanıdığınız diş hekimi **** kuyumcu tamircisi varsa onlarda bulunan mikromotor **** askı motorlar ile rahatlıkla açılabilir.ben bu tip kapları hatta cam kaseleri bile kırmadan elmas frezler ile açıyorum bilgilerinize(porselen için kullandığım sonsuz separe ilede bu iş çok iyi yapılabiliyor)

tourkana
28-04-2007, 10:58
diş işlerinde aynı bu malzemeler kullanılmıyordur umarım ,,,:) başlık değişiyordur ama yine de sorayım dedim..

dentist48
28-04-2007, 13:25
burada bahsedilen aygıtlar lab. kısmında kullanılan sizin görmediğiniz kısımlar hastaya kullanılanlar değil tabii..

Ali H. ALI
28-04-2007, 15:06
Herkese iyi gunler, guvec veya diger sig saksilari bonsaide kullanacaksaniz mutlaka suyun cikmasi icin altina delikler olmalidir. Delik acmazsaniz saksi icerisine diktiginiz agac kisa bir zaman sonra saksi dibine biriken su kokleri curutecek ve agacin olumune sebeb olacaktir.

Saksilera delik acmak icin cesitli kalinliklarda satilan uclar vardir bu uclar seresmik. tugla , tas ve kaya delmek icin tasarlanmislardir. Matkap uzerine takildiktan sonra yavas devirle cekicleme yapmadan[bazi matkaplardaki makenizma, tas gibi seyleri delmek icin, delen ucu belirli araliklarla delinen yere cekic gibi vurmasi] saksilarinizi kolaylikla delebilirsiniz.
Bir gun bu saksi sorununuzu cozeceginize inaniyorum. Hepinize kolay gelsin.

memet
28-04-2007, 17:23
seramik fayans gibi yüzeylere delik açabilmek için özel uç var. O kullanılırsa daha kolay delinir.

malina
30-04-2007, 23:35
Son yazıları ayrı yere taşıdım...
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=4214

ade1
13-05-2007, 12:37
herkese merhaba,******* o saksi duzgun degil,cunku saksinin ici hakkinda konusmak istiyorum,parliyor koku icin iyi degil cunku su surekli icinde kalacak ve koku curuyebilir,ikinci suyun cikmasi icin bir delik yetersiz,o kadar saksi(**** tabac) icin 5 veya 6 delik koyman gerek,o zaman su kolay cikabilir.
kolay gelsin

bonsaisever
13-05-2007, 12:45
Selam Ade1 :)
Seni aramızda görmek çok güzel :)

ade1
13-05-2007, 13:36
sagol bonsaisever uzun zaman oldu:)

tourkana
13-05-2007, 21:20
Hoşgeldin Ade1...senin yazıların buraya getirmişti beni ancak seni görememiştim hiç..umarım bir daha böyle uzun ara vermezsin,burda Bonsai hakkında bilgi sahibi olmaya çalışan çok arkadaş var benim gibi...

ade1
13-05-2007, 22:59
hosbulduk tourkana evet haklisin uzun zaman oldu bilgisayarim bozuktu,simdi yeni bilgisayar aldim sanirim artik buradayim ve umarim bilgi paylasmak icin devam edecez.
kolay gelsin

cüce nar
14-05-2007, 10:42
Ade 1 seni tekrar aramızda aramızda görmek çok güzel.Türkçe'ni de bayağı ilerletmişsin bu arada.Yeniden hoşgeldin.

ade1
14-05-2007, 11:47
cuce nar tesekkurler bilgi paylasmak icin dort gozle bekliyorum,
ade

Mine Pakkaner
15-05-2007, 19:17
Ade hoşgeldiniz :)

ade1
15-05-2007, 21:31
tsk mine hos bulduk.

hassoman
20-05-2007, 22:17
Sevgili Bonsai Severler,
Valla sizin çoşkunuza özenmemek mümkün değil.
Şu sardunya işi aklıma yattı. Bir küçük saksıda sardunyam var. İlk kobay o olacak.Bu konuda site içinde söylenmemiş bir söz, dile getirilmemiş bir öneri varsa bu fakiri memnun etmiş olursunuz.

Gelelim şu güveç delme sorununa:
Bonsai yetiştirmede herşeyi halleden sizler bir tek güvecin altını mı delemiyeceksiniz?
Yapılacak iş çok basit.

Malzemeler:
1 Adet saksılık için seçilen güveç
1 Adet klasik kontrol kalemi boyutlarında ağzı düz (yıldız değil) tornavida...
1 Adet fırın eldiveni (Avuç içinizi korumak için)
1 Adet iş pantolonu (ya da örtü)

Güzel bir havada malzemeleri alıp bahçeye ya da balkona çıkın. (Evde yapacaksınız örtü yaymalısınız.) Güveci, deliği altından açacak şekilde kucağınıza alın.Fırın eldivenini tornavidayı kullanacağınız elinize takın. (Önce güvenlik: Diğer eliniz tornavidanın kayması halinde yaralanmayacak bir yerlerde olsun)Tornavidanın ucunun sivri köşesini delik deleceğiniz yere sağa sola döndürerek üstteki sırrı çatlatarak yer açın. (Dikkat fazla güç kullanırsanız tornavidayı kaydırarak kendinizi yaralayabilirsiniz. Az sabır ve kuvvet kontrolü bu işi halleder. Bütün mesele çivi ucu kadar da olsa bir yer açabilmek...) Sonra tornavidanın ince köşesini sağa ve sola çevirerek deliği tornavidanızın ucunun tam olarak girebileceği bir yuva açmak.
Sonrası kolay... Tornavidayı sağa sola çevirmeye devam edin. Deliğin güveçin içini parçalamadan açılmasını istiyorsanız İşin sonuna doğru tornavida hareketlerini yavaşlatmalısınız. Ancak parçalansa bile deliğin çapı çevresinde oluşacak keyfe keder bir hasar sorun olmaz sanıyorum. Ben bu usülle seramik kaplara bile delik açtım.

Güveçi şehirlerarası yolculuklarında çoğu dinlenme tesislerinde ve büyük marketlerde ve yazlık semt pazarlarında bulabilirsiniz.

NOT: 'Güveç kabı' ya da 'güveç kabı' demek yanlıştır. Çünkü, güveç zaten içinde yemek pişirilen toprak kap demektir. Hoşgörünüze sığınırım..

ade1
21-05-2007, 02:15
Ade hoşgeldiniz :)
Tesekkurler Mine hos bulduk yine.

ataser
03-01-2008, 11:56
Güveç ya da göveç işine bende girdim,
Geçen hafta Eskişehir den Bursa'ya giden yol üzerindeki bir çömlekçiden daha sonra da Kütahya'da her km başında bulunan hediyelik eşya satan yerlerden 10 taneye yakın güveç aldım. Fiyatları oldukça makul ben orta boy yuvarlak olanların 7 tanesini 10 ytl ye satın aldım boy büyüdükçe fiyatta cüzi şekilde artıyor. Altlarına delik delmek için matkap kullandım, içleri sırlı olmadığı için çok ufak pullanma dışında çatlama **** kırılma olmadı, yanlız burada dikkat edilmesi gereken durum ateşe dayanıklı olanlardan almak. Güveç normalde cıplak ateşe dayanıklı olmaz, fırında kullanıldığı için ısınma eşit miktarda olacağından ve çinde de malzeme olduğundan fırında sorun çıkarmaz ama ateşe direk koyarsanız kırılır hatta infilak eder. Bu tarz olanlar suyu emecekleri ve soğukta da kalacakları için patlayabiliyor. Direk ateşe dayanıklı olanlardan almakta fayda var. Her boy ve tarz da bulmak mümkün renk olarak da toprak rengi **** kırmızı tonlarında, akşam resimlerini de çekip ekleyebilirim. Bence tek sorun derinliklerinin az olması ama yinede sırlı parlak kaplardan bence çok daha kullanışlı ve estetik duruyor. Özellikle kiremit olarak adlanrılan ve kebap ya da balık için tasarlanmış olanlar çok daha şık duruyor.

bonsaisan
03-01-2008, 17:08
Sevgili bonsai severe dostlar güveç tabaklarınıniç yapısı sır ile kaplıdır bu yüzden bonsai için sağlıklı değildirler.
Dış yapısı sadece sır kaplı olan bnsai saksıları **** mümkünse hiç bir şekilde içinde sır kaplı olmayan mazeme kullanılması konusnda ağacın sağlığı adına dikkatetmenizitavsiye ederim.

adiporsuk
04-01-2008, 21:40
Herkese iyi akşamlar.Bonsai merakım çok yoğun ama çok yeni biliyorum ve lütfen cüretimi mazur görün...
Ama saksıların camdan olmasını düşeniniz oldu mu hiç???Bir düşünsenize mürdüm, yeşil veya kehribar saksılar hemde camdan...
Nerden çıktı ki şimdi bu dediğinizi duyar gibiyim ama hayalgücü ve iki haftadan daha uzun süredir iyi bir başlangıç için iyi bir saksı aramak diyelim:)

memet
05-01-2008, 09:04
İlginç bir fikir, fakat bazı sakıncaları olabilir.
Bonsai saksılarında iç yüzeyin sırla kaplı olmasını istemeyiz. Cam içi sırlı kap gibi bir iç yüzeye sahip olduğu için, uygun olmayacak.
İkici bir olumsuzluk. Işık geçireyeceği için, kökler üstünde etkisi olumsuz olabilir.

Fakat bonsai hayal gücü olmadan olmaz. Bu bakımdan, ilerde, iyi biçimlendirilmiş bonsaileriniz olacağı kesin.

adiporsuk
05-01-2008, 13:29
Evet sır kaplı iç yüzeyin tercih edilmediğini msjı yolladıktan sonra bende okudum.Şimdi bunu biraz daha araştırmam lazım.Heryerde bonsai saksısı aramak ne kadar zormuş bir bilseniz.Diğer arkadaşların daha önceki fikirlerinide okuyorumda...Sanırım en son işlerden biri olmasına rağmen bonsai merakında ki bu bon kısmı çok çekici geliyor bize.Hepinizle burda olamak çok güzel bilemezsiniz

cemboa
26-08-2008, 22:57
Aslında camdan bir saksı alıştırma saksısı olarak kullanılabilir gibi geldi bana.saksının duvarlarına dayanan köklerin ışıktan çüremesi sebebiyle.

destiler
31-10-2009, 21:41
Merhaba, Istanbul Fatih'ten katılıyorum. 3 aydır bakıyordum bu siteye.
Sonunda üye oldum. Hobi olarak terracotta çalışıyorum. Eskiden yaptığım minik küpler, vazolar, destiler var. Doğal renksiz. Hepsi 100 tane kadar. 10 tanesini isteyen arkadaşlara ücretsiz verebilirim. Sanırım hafta 1 gün agaçlar net uğrayacağım. Kolay gelsin. )

Ali H. ALI
01-11-2009, 11:05
Sayin Destiler aramiza hos geldiniz.
Haftada bir gun de olsa seni buralara bekliyoruz.

Bonsai bolumune yazdiginizdan yola cikarak az cok bonsaiye ilgi duydunuzu dusunuyorum. Bonsai yapmak icin uzerinde calisacaginiz agaclari, kendi yapacaginiz saksilara dikmek, sonra da onlarin fotograflarini cekip burada paylasinca, yapacaginiz saksilara bircok talip cikacaktir.

Aramizda seramikci olmasi cok guzel birsey. Turkiyede bonsai saksisi sorunu var, belki siz bu sorunun giderilmesine az da olsa bir katkinizin olacagini dusunuyorum. Deneyimli bir seramikci icin bonsai saksisi yapmak hic de zor olmasa sanirim. Hele bu seramikcinin deneyim ve birikimlerini kullanarak yeni yeni kendine ozgu bonsai saksilari uretebilirse Turkiyedeki bonsaicilerin deyme keyfine.

Tekrar aramiza hos geldiniz.

Shibumi71
01-11-2009, 11:14
Destiler,
merhaba, üyeliğiniz hayırlı uğurlu olsun,
Ali hocam zaten Türkiye nin bonsai saksısı için olan ihtiyacını belirtmiş, kimse yazmadan ben hemen talip olayım :))

Shibumi71
01-11-2009, 11:21
Bu arada ilgilenen arkadaşlara bilgi olsun diye yazayım dedim, dün yine alışverişe gittim ilk işim yine saksılara bakmak oldu ve güveçler buldum Metro da, çoğu sırlı ama bir tanesi ki çapı yaklaşık 15-20 cm civarı derinliği 5 cm idi içi dışı sırsız aldım bir tane;

daha once çalışma yapacağımı söylemiş sırrı tel zımpara ( matkap ucuna takılanlardan ) ile çıkartmayı deneyeceğimi yazmıştım , denedim sonuç maalesef sırrı yakıyor ama çıkartmıyor. Bıçak en iyi yöntem galiba **** bir kimyasal ile denemek lazım gibi gözüküyor

bilgilerinize

Sevgi&Saygılarımla

kalambaklı
01-11-2009, 11:32
Sayın destiler; Aramıza hoş geldin, Ali hocamın dediği gibi bonsai saksısı üzerinde yoğunlaşsanız bizi saksı arama derdinden kurtarırsınız. Ayrıca bonsai ağacının dikilebileceği ve baktıkca sizi hatırlayacağım bir desti veya küp gönderebilirmisiniz.Adresimi özel mesaj bölümüne yazıyorum.
Saygılar,

Hatice Tarhan
01-11-2009, 11:47
Sayın destiler ben de bir desti rica edebilirmiyim. Şimdiden teşekkürler.

yesilgazi
30-09-2010, 18:15
toprak güveç tabağı iyi oolmuş...

esri
27-03-2017, 10:58
merhaba, seramikçi bir üyeniz var:)

Trabzonda bonsai ve sukulentler için saksılar yapıyorum, ihtiyaç duyduğunuz özellikleri link'e mesaj atarsanız yardımcı olabilirim.
mailim (emuyazici@gmail.com)

aknszgn
23-06-2017, 12:46
Bonsai saksisi bitkiye gore bulmak cok zor ama bi arkadasim sagolsun bana govecten delik acarak yapmis ve disinada guzel bir yagli boya calismasi ile vernik yapmis suan evimde degilim cekip atacagim..

Emirhanqq
14-07-2017, 00:42
Merhaba bambum markasının geniş ve sığ kaseleri var sizce bonsai saksısı olarak uygun olurmu sormak istedim yoksa bambudan yapıldığı için köklere sorun oluştururmu
https://goo.gl/images/DPUj2j