PDA

View Full Version : Ateş Dikeni nasıl köklendirilir?

gvardal
31-03-2011, 13:23
Yoldan geçerken gördüğüm ateş dikeni bitkisinden bir dal kopartarak eve getirdim,
elimde olan torfu bir kaba koyarak güzelce ıslattım ve koparttığım dalı içine yerleştirdim, daha sonra da erittiğim aspirinli suyu da kendisine can suyu olarak takdim ettim, acaba bu bitki için ne yapmalıyım nasıl köklendirebilirim
Önerileriniz nedir ?

memet
31-03-2011, 13:29
Köklenmesini beklemekten başka yapacak birşey şimdilik yok.

maybach
31-03-2011, 14:23
dal yapısına göre 2-3 boğum sayarak dalı küçült yani çelikleme yap tutturma şansın artar ayrıca asprin corasprin mevzusunu denedik bir sonuç gözlemlemedik sizin gözlemlediğiniz yararları nedir neden asprinli su ile suladınız

memet
31-03-2011, 14:46
Aspirinli su genelikle çürümelere engel olmak için kullanılır.

iozbakis
25-04-2011, 11:03
tüm bonzai sevenlere sevgilerle belki farklı konu başlıgında yazıyorum fakat benim çoban püskülünden budama esnasında 3 4 dalı köklenirmi acaba diyerekten sadece su olan bir kaba koydum bir aya yakın zaman gecti ve su an hepsinde tek bir tane beyaz püskül veya kökcük olustu ve en üst ve ortadaki yaprakların kenarından sürgün verdi ve dal gelişimine devam ediyor herhangi bir problem yok benim sorum su daha bir kac kokcük çıksın diye bekleyim mi yoksa bunları alıp bir torfa mı ekeyim sizce bunları oldurmeden ne yapabilirim. (insanın bonzai sinden yeni cünyırlar üretmesi çok güzel ve bunlarda benim yeni çoçukların gibiler ölmelerini istemiyorum)

memet
25-04-2011, 17:40
Biraz daha bekleyin kökler biraz daha büyüsün toprağa aktarın.

gvardal
04-05-2011, 13:44
Ateş dikeni köklendirme çalışmalarıma sarı meyvelerinin içinden çıkan çekirdekleri ıslak pamuk arasında üzerini poşet ile kaplanmış bir şekilde bekleterek devam ediyorum, peki bu çabam sonuçsuz kalır mı **** ne zaman köklenme olur ?

jeomeo
04-05-2011, 19:31
Olgun tohumlar ortalama sıcaklık koşulları 15 dereceyi geçtikten sonra uygun nemde en çok 2 haftada çimlenir diye tahmin ediyorum. Geçen sene fidanın üzerinden topladığım ve yere attığımkırmızı meyveler bu yıl baharda her yerden çıkmaya başladılar.