PDA

View Full Version : Begonvil çelikle üretim

almira
28-07-2009, 17:09
Sanırım sonunda köklendirmeyi başardım ne dersiniz:confused:

almira
28-07-2009, 17:18
Aşama aşama begonvil:D

almira
28-07-2009, 17:26
Daha bitmedi.

almira
28-07-2009, 17:38
Hiç fena sayılmaz değilmi:confused:Şimdilik üç begonvilim var.

nalan
30-07-2009, 21:07
Merhaba
Bugün bir arkadaşım önceki mesajda anlattığım;suda köklenmeye başlayan begonvillerin,havalar çok sıcak olduğu için toprağa ektiğimde tutmayacağını söyledi.Fikri olan var mı?

serenad
07-08-2009, 20:52
sayın almira;
begonvili köklendirirken kullandığınız toprak nasıl bir şeydi, mesala resim de kum gibi.sürekli güneşte mi beklettiniz.begonvilin köklendirilmesi zordur.nasıl yaptınız. biraz detaylı şekilde bahsedermisiniz.mümkünse.

almira
11-08-2009, 01:36
sayın almira;
begonvili köklendirirken kullandığınız toprak nasıl bir şeydi, mesala resim de kum gibi.sürekli güneşte mi beklettiniz.begonvilin köklendirilmesi zordur.nasıl yaptınız. biraz detaylı şekilde bahsederminiz.mümkünse.

Köklendirmede kullandığım malzeme kum değil perlit. Begonvil çeliklerini Haziran sonu aldım. Çeliklerin dip kısmını önce suya batırıp nemlendirdim. Peçete ile fazla suyunu alıp Sevgili Selahattin Bey'den aldığım köklendirme hormonuna batırıp fazlasını silkeledim.(Bu arada Selahattin beye teşekkür ederim. Hormon yaz çeliklerindede başarıyla kullanılmıştır)( Aldığım çeliklerin dip kısımları odunsu olanlarını seçtim.) Önceden nemlendirdiğim perlitleri yarıya kadar kestiğim pet şişelere koydum. Bıcak yardımı ile perlitte çelikleri yerleştireceğim yuvaları açtım ve çelikleri yerleştirerek sıkıştırdım. Üzerine sera etkisi yaratmak için büyükçe bir naylon çanta örttüm. Her gün su sipreyledim.(perlit ve çeliğin yapraklarına.)

BenBen1967
12-08-2009, 10:03
Ben köklendirme hormonu bulamadım onun yerine kullanılacak herhangi bir şey var mı? Sadece suya koydum hepsini öyle bekliyorum bir ihtimal tutar diye.

ahmeter
23-08-2009, 12:48
Begonvilden çelik alırken odunsu dallar mı yoksa yeşil olanlar mı seçilmeli? Bir de çelikle çoğaltma tam olarak hangi ayda yapılmalı? Tecrübeli arkadaşlar yardım edebilirler mi acaba:)

Sayın Kırçı
Begonvilin coğaltılmasnı cok pratik ve garantili olarak burada resimleri ile beraber göstereçeğim
Nasıl olsa selluka yoluna girdi şimdi harika çiçek begonvilde AZ Sonra
Biraz meydan kalabalıklaşsın değil mi Selamlar

ahmeter
23-08-2009, 20:15
Resimlemeye başlıyorum

ahmeter
23-08-2009, 20:27
En kolay ve basit su şişesi içine 10 cm torf perlit karışımı konuyor Alınan çelik ağızdan içeri yerleştiriliyor bir çay bardağısu konuyor ağzı kendi kapağı ile kapatılıyor
Bir hafta kapak açılmıyor sonra kapak açılıp o şekilde 20 gün su verilmeden bol işıklı bir ortamda tutuluyor bitkide yeni yaprakların görüldüğü zaman plastik kesilip saksıya alınıyor

ahmeter
23-08-2009, 20:51
Buda kolay bir usul

maki01
23-08-2009, 21:40
Sayın ahmeter,
Birinci şekilde tarif ettiğiniz çelik yöntemi için uygun sıcaklık kaç derece olmalı ?

ahmeter
23-08-2009, 22:17
[QUOTE=maki01;485433]Sayın ahmeter,
Birinci şekilde tarif ettiğiniz çelik yöntemi için uygun sıcaklık kaç derece olmalı ?[/QUOTE
Adana çok müsait 20 den aşağıya düşmeyecek

acemifüsun
24-08-2009, 00:37
Üç yıldır balkonumuzda büyük bir saksıda büyüttüğüm ; iki metreye yakın,çingene pembesi ve beyaz, iki renkli, aşılı begonvilim var. Bu yıl biraz geç çiçeklendi ,fakat tam çiçeklendi:) Yeşil yaprak yok gibi, nerdeyse hepsi renkli yaprak. Baharda saksısını biraz daha büyütmeyi ve toprağını yenilemeyi düşünüyorum.Güneşi ve suyu çok seviyor.
Ahmet Bey begonvilden çelik alıp , üretmeyi o kadar güzel anlatmışsınız ki; çok teşekkürler. Ben de hemen sizin bilgilerinize göre yeni bir yavru yetiştirmeyi deneyeceğim.Bir hafta ağzı kapalı şişede durduğu yerde bol ışıklı bir yer mi olacak?Selamlar.

ahmeter
24-08-2009, 12:27
2adet örnek resim

ahmeter
24-08-2009, 12:31
2 resim örnegi

ahmeter
24-08-2009, 12:35
Üç yıldır balkonumuzda büyük bir saksıda büyüttüğüm ; iki metreye yakın,çingene pembesi ve beyaz, iki renkli, aşılı begonvilim var. Bu yıl biraz geç çiçeklendi ,fakat tam çiçeklendi:) Yeşil yaprak yok gibi, nerdeyse hepsi renkli yaprak. Baharda saksısını biraz daha büyütmeyi ve toprağını yenilemeyi düşünüyorum.Güneşi ve suyu çok seviyor.
Ahmet Bey begonvilden çelik alıp , üretmeyi o kadar güzel anlatmışsınız ki; çok teşekkürler. Ben de hemen sizin bilgilerinize göre yeni bir yavru yetiştirmeyi deneyeceğim.Bir hafta ağzı kapalı şişede durduğu yerde bol ışıklı bir yer mi olacak?Selamlar.
Sayın Füsun
bol işıklı bir yer örneğin pencere önü birinçi hafta o güneş bol ışık kolay gelsin

selis
24-08-2009, 17:53
Aşılama işini ben de merak ettim... Nette aradım ama görsel bir bilgi yok..
Sözele de razıyım :)

lastmohikan
29-08-2009, 09:12
bu bitkiyi çoğaltmanın en kısa yolu sürgünlerden birinin ucunu yaralayıp tepe üstü toprağa sokmak 2. hafta yeni oluşum kendi yaprak ve minik sürgünlerini veriyo sarı begonvil için denediğim diğer bütün yollar sonuç vermemişti ama bu metot çok başarılı alaca begonvilimdede aynı sonusu elde ettim.

lastmohikan
29-08-2009, 09:43
yavrular bunlar
100173
100174
100175

anneleride bunlar
100176
100177

selis
08-09-2009, 14:54
begonviller nasıl aşılanıyor.fethiye de begonvillerin 1 dalda 2 renk olduğunu gördüm bu nasıl oluyor?
Fotoğraftaki Begonvilin aşılı olduğuna ihtimal veremedim bir türlü..Aşılı mı yoksa farklı bir tür mü bu?
Begonvilden çelik alırken odunsu dallar mı yoksa yeşil olanlar mı seçilmeli? Bir de çelikle çoğaltma tam olarak hangi ayda yapılmalı?
Yukarıdaki sorulara ek olarak da bu begonvilden çelik alırsam böyle 2 renkli mi çıkacak?

Mutlu Kutlu
08-09-2009, 15:27
2 renk begonviller aşılı değildir, o begonvillerden çelikle üretim yapıldığında yine 2 renk çıkar. Önce pembe veya beyaz açabilir, begonvil yaşlandıkça daha fazla çiçek ürettiğinde bu 2 rengide bir arada görmek mümkün olacaktır.

Bazı işgüzarlar begonvil sohbetlerinde '' ben begovil aşıladım 2 renk bir arada çıktı'' gibisine konuşuyorlar. Benim bildiğim begonvillerde aşı teknikleri kullanılmıyor.

Hangi bitkiden çelik alarak üretim yapıyorsanız, aslında o bitkiyi bire bir kopyalıyorsunuz. Renk ve ırk değişiklikleri çoğunlukla tohumdan üretimlerde bazan oluşabilir.

ahmeter
08-09-2009, 17:14
İki renkli begonviller Istanbulda 2 senesinde tek renk oluyor beyaz renk ortadan kalkıyor
Bunu neye bağlıyabiliriz gün sıcaklığınamı yoksa ışık faktörünemi çelik de bile tek renk alıyorum Selamlar

Mutlu Kutlu
08-09-2009, 21:29
Sn. ahmeter,

Kristal 2 renk begonvillerin pembelerinin baskın çıkarak beyaz açamamalarında ısı ve ışığın etkisi mutlaka vardır. Ama asıl etken o bitkinin yeterince güçlü olmamasına bağlı bence.

Saksılarda baktığınız için kök ve gövdeler yeterince gelişemediğinden pembe renk baskın çıkıyor olmalı.

Benim çelikle çoğalttığım 600 adet begonvilden 100-150 kadarı 2 renk kristal olmasına rağmen 5-10 tanesi önce beyaz açarak çiçeklendi, gerisi ilk çiçeklenmeleri pembe.

Gövdeleri kalınlaşan yaşlı kristaller çiçeklendiğinde pembe ve beyaz olarak karışık açıyorlar.

Son olarak size bahsettiğim 2 renk, pembe ve beyaz begonvillerin resimlerini çektim. En iyi çıkan 2 resim yüklüyorum.

Saygılar.

lastmohikan
09-09-2009, 08:42
sayın selis

türü böyle ,ama duyduğum kadarıyla benim çiçekçim gövde kalınlaştıktan sonra 3 renkli sini yapmış.
Ama daha görmek nasip olmadı.

Gövdesi kalın Begonvill e delik açıp aldığı çeliği delik içine sokuşturarak aşıladığınısöylediler ama daha denemedim.
şu alacaya bir sarı monte etsek gayet güzel dururdu.

Ülker
10-09-2009, 09:44
Bir İzmir'li olarak kendimden utanıyorum.
Yer gök begonvilken, şimdiye kadar bir saksı bile dikmedim.
Dün bir kafenin önünde pembe-beyaz alacalısını gördüm, bayıldım.
Hafta sonu rica edip bir çelik almayı düşünüyorum.

selis
10-09-2009, 09:47
Şimdi çelikleme zamanı mı?

Ülker
10-09-2009, 09:49
Zamanı değil sanıyorum ama, şansımı denemeliyim diye düşündüm.
Vakitsiz diktiğim pek çok çeliğin tutmuşluğu var, olmadı vakti geldiğinde, utana sıkıla bir daha isterim.

selis
10-09-2009, 09:55
Odunsu dallardan ben de çelik almıştım hareket yok henüz.. Daha ince dallar denemeliyiz galiba..Sanırım çelikleme zamanı çiçeklenme bitince.. Denemekte fayda var Ülker..

birkaç ay sonra üretim dönemine geçeriz. Az miktarda bir çelik çıkar satın alacağımız begonvillerden

Ülker
10-09-2009, 09:58
Bunu öğrendiğim iyi oldu Selis, daha taze dallardan deneyeyim.
Ben çeliklerken üstünde çiçek bırakmıyorum, yapraklardan da sadece uçlarındakileri bırakıyorum.
Alıp denyeyim, sonucu paylaşırım.

selis
10-09-2009, 10:06
Ahmeter'in paylaştığı çelikleme şeklinin etkili olacağını düşünüyorum.. İnce dal fikrini de kendisi uygulamış.. Umarım başarılı olup bizimle paylaşırsın Ülker ;)
Çelikleme (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=485397&postcount=485)
Çelikleme (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=485411&postcount=487)

Selenedair
12-09-2009, 15:53
Resimlemeye başlıyorum

Lütfen biraz detaya girermisiniz mesela bol ışıktan kastınız bol güneşmi örneğin bu aylarda denesem bir sonuç alırmıyım gerçi denedim şuan altıncı gününde mesela birgün bol güneş alsın diye balkona koymuştum fakat yapraklarının kavrulduğunu gördüm buda bol ışık derken güneşi kastetmediğiniz anlamına geliyor sanırım ben bu çiçeği erdek bölgesinde yatiştirmek istiyorum sizce kışın soğuktan koruyabilirmiyim koçtaşta görmüştüm bitkiyi soğuktan korumak için sargılar var onlardan kullansam koruyabilirmiyim lütfen yardımcı olursanız çok mutlu edersiniz beni herkeze sonsuz teşekkürler şimdiden

BenBen1967
12-09-2009, 18:30
Taze dallardan çelik almanızı tavsiye etmem köklenmiyor. Odunsu dallardan 20-25 santim kadar kesin ama üst kısmı kesik olmasın mümkünse tepe çeliği gibi olsun. Suda bekletin 1 hafta sonra başlıyor beyaz beyaz kök yerleri çıkmaya ondan sonrasında kök biraz zor çıkıyor. Ben bu şekilde denedim 5 dal çelik yaptım tutmuş gözüküyorlar 1 ay kadar suda beklediler öğleden sonra su kabı güneş alıyordu. Yani su hep ılık gibiydi. Bu yağmurdan önce bahçeye diktim. Herhangi bir sorun görünmüyor. Sadece çatıdan bahçeye inen suyun yerini hesap edememişim. Tam tepesine su akıyor yaprakları biraz hasarlanmış.İlk defa köklendirebildim 10 senedir uğraşıyordum. ;)

Günüm
13-09-2009, 13:05
Çok teşekkür ederim sevgili omar ve sevgili volare.
Elimdeki bitkilerin üretilmesi konulu bir kaynakta begonvilin çelik zamanlarının:
Yarı odunsu ve ince dallar: Yaz ayları
Odunsu dallar: Kış ayları
Daldırma yoluyla üretmek için ise bahar başı olarak okudum.
Çelik alınan dalın bir yıl önce büyümüş olması gerekiyormuş. Yani bu yılın sürgünleri köklenmiyor. Köklendirmesi zor bir çiçek olduğunu da eklemişler.
Benimki okul çıkışı hep uğradığım bir serada diğer begonvillerin yanında tek başına duruyordu yaz başında. Ben şaşkın, o şaşkın. Hemen kapıverdim.

acemifüsun
15-09-2009, 22:00
Sn.ahmeter'in verdiği değerli bilgilerle; saksıdaki pembe/beyaz kristal begonvilimden iki taze sürgün alıp,çelik olarak hazırladım, sadece tepelerinde iki yaprak bıraktım, iki pet şişeye ,ilk önce tarifte olduğu gibi 10 cm torf ve bir çay bardağı su ile çelikleri yerleştirdim ve şişelerin ağzını kapatıp, güneşin tam ortasında balkonda bir hafta tuttum. Bir hafta sonra şişelerin kapaklarını açıp,hiç su vermeden aynı yerde yaklaşık 20 gün tuttum ve bu sabah çelikleri incelerken ikisinin de taze yapraklar,sürgünler verdiğini gördüm, çok sevindim:)
Sn.ahmetere tekrar teşekkürler,arkadaşlar benim gibi bir acemi bu işi becerdiyse, sizler çok kolay üretebilirsiniz,herkese sevgiler:)
Bir de resim koyabilmeyi becerebilsem çok iyi olacak:)

acemifüsun
15-09-2009, 22:46
Tebrikler Füsun hanım ,
denesek mi , çok mu geç oldu acaba ? Turuncu çiçekli bir begonvil gördüm ,
başarılı olursam benim de bir tane olur :)

Sevgili Volare teşekkürler:) Aslında İzmir için bence geç değil,bu yağmurlardan sonra yine sıcaklar olacak,yeterli güneş de olur,bir deneyin ,olmazsa; pembe/beyaz isterseniz bir tanesini size hediye edebilirim:)

acemifüsun
17-09-2009, 19:52
Sn.ahmeter bugün begonvil çeliklerini saksıya geçirdim, yarından itibaren tam gün güneşte dursunlar mı ne dersiniz?

ahmeter
17-09-2009, 19:58
Sayın Füsun
Biraz açele ettiniz galıba güneşe koymayın şayet gölge yerde yaprakları dik durmuyorsa üzerine bir naylon gecirin biraz daha gelişmesini bekleyin iyi günler

acemifüsun
17-09-2009, 20:10
Sn.ahmeter yaprakları dik, bir süre çelikleri gölgede tutayım o zaman,yapraklarda değişiklik olursa;yine sizden yardım alırım:) Saygılar.

lastmohikan
18-09-2009, 07:35
Bu bitki demir tozuyla iyi geçiniyor sanayi den alınan döküm talaşı mutlu ediyor.

yeni sürgün veren begonvil çeliği amerikan sarmaşığıyla aynıı kompozisyona koydum inşalah yaşarlar gelecekte yan yana iki bodur ağaçcık yapmak niyetindeyim.

]103374

Lonicera
24-09-2009, 14:38
20 gün önce çeliklediğim begonvillerden bir tanesi yeni yaprak çıkarmaya başladı.

Volare
24-09-2009, 21:00
Sn. ahmeter ' in yöntemini denediğim 3 adet begonvil çeliği 7 gündür yeşil ve canlı görünüyorlar .
Pet şişe dibinde kök görünmüyor ama , umudum var .

acemifüsun
24-09-2009, 21:05
Sevgili Volare bizim köklenen çeliklerinde pet şişede kökleri görünmüyordu, ayrıca sizin kız güneşte gayet keyifli, sevgiler:)

selis
25-09-2009, 13:15
Bahsettiğim 2 renkli begonvilden pet şişenin içine koymuştum..1 hafta sonra kapağını açtım.. Neredeyse 3 hafta olacak yeşerme belirtisi yok.. Hatta dalları beyaz beyaz olmuş küflenmiş sanki.. Yine de şişeden çıkarmadım.. Belki canlanır..

Kubat acem borusunu ne zaman diktiniz çiçeklenmeden önce mi?

acemifüsun
25-09-2009, 19:09
Sayın kubat_izmirli çeliklerde bir olumsuzluk yok, pet şişeden çıktıkları gibi ;yeni küçük yapraklarıyla , gün boyu güneşteler, gayet iyiler:) Göndermek istediğiniz çelikler için de çok teşekkürler,çok naziksiniz, balkonum için acem borusu sanırım uygun değil, saksılardan neredeyse bize oturacak yer kalmadı, sevgiler:)

ahmeter
25-09-2009, 23:02
begonvil çeliklerinin çiceğe gelmesi Şişeden alınan köklenmiş çeliklerin saksıda ılk çicekleri çelıkler 565 nolu ana bitkiden alındı

ahmeter
29-09-2009, 14:29
Bu usulle meydana gelen begonvillerin son durumu

acemifüsun
29-09-2009, 15:05
Sn. ahmeter çok güzel büyümüşler, bir de açmışlar, ellerinize sağlık:) Pet şişeden çıkartmak için biraz acele ettiğimi şimdi anlıyorum.

tamaşa
29-09-2009, 20:05
Bu usulle meydana gelen begonvillerin son durumu

Harika görünüyorlar,mini mini hallerine bakmadan bir de çicekle donanmışlar,seneye bu yöntem muhakkak denececek .Ellerinize sağlık işin erbabı olmak böyle olsa gerek

uzman16
07-10-2009, 22:08
Ahmeter'in yöntemini ben de deniyorum ama pek umudum yok. Zira havalar serinlemeye başladı. Cam kavanoz kullandım, henüz 4 gün oldu ama gelişme yok. Sanırım denemekte geç kaldım.

Yaz başında aldığım fotoğraftaki begonvilim ilk aldığımda üzerinde olan tüm çiçeklerini dökmüş, birdaha çiçeklenmemişti. Son günlerde 3 dalında çiçeklenme başladı. Oysa Ekim geldi, havalar akşamları iyice serinlemeye başladı. Benim begonvil kendini şaşırdı galiba.

106967

Orkun Kırcı
07-10-2009, 22:29
Havaların serinlemesi işinizi bozmuş anlaşılan. Neyse ki burada hala geceleri bile yanıyoruz. Belki benimkiler tutar. Bu arada zamansız da olsa minik çiçekleriniz çok güzel...

buyukcoban
27-10-2009, 23:17
Ahmet bey'in pet şişe yöntemi için uygun ay değil sanırım çünkü şişenin içindeki çeliklerin üzerinde beyaz pamukçuklar oluşmaya başladı. Çelikleyeli 10, şişenin ağzını açalı 3 gün oldu henüz ne kök ne de yaprak namına bişey yok. Nerde yanlış yaptım acaba? Yardımlarınızı bekliyorum...

ahmeter
28-10-2009, 09:01
Pet şişe usulü ançak yaz aylarında olabilir zaten şimdi uygun çelik de bulmak zor Kemerden bir site üyesi uygun fiatlarla kargo ile gönderiyor aynı zamanda katalogdan renklerini seçebilirsiniz iyi günler

buyukcoban
30-10-2009, 10:48
Pet şişe usulü ançak yaz aylarında olabilir zaten şimdi uygun çelik de bulmak zor Kemerden bir site üyesi uygun fiatlarla kargo ile gönderiyor aynı zamanda katalogdan renklerini seçebilirsiniz iyi günler

Forumda okuduklarıma göre sonbahar aylarında da olabileciği düşünmüştüm. Ancak başarılı olamayacağım herhalde. Yine de denemiş oldum. Ahmet bey sizce önümüzdeki aylardan en yakın hangisinde bu yöntem başarılı olabilir? Vereceğiniz bilgiye göre tekrar deneme yapacağım. Üretmek istediğim çift renk begovil en çok. Başarılı olabilirsem tutan çeliklerden isteyenlere de vermeyi düşünüyorum. Tabi isterseniz yöntemin fikir babası olarak ilk önce size bir tane göndereceğim...

Volare
31-10-2009, 19:50
Kubat bey ,
buyukçoban arkadaşımız aynı soruyu sormuş , sizden hemen önce .
Sn . ahmeter de cevaplamış .
Aynı sayfa olduğu için cevaplayan çıkmadı sanırım .
Sorduğunuz begonvilin resmini görebilirmiyiz acaba ?
Böyle sorduğunuzda hayali bir bitkiden bahsetmek zor oluyor .
Begonvil güneşi seven bir bitki ve 30 derecenin altında köklenmesi mümkün değill .
Şu anki İstanbul şartlarında üzerinde çiçek varsa bence sadece şükredip ,
güzellğinin tadını çıkarın .
Saygılar .

lastmohikan
31-10-2009, 20:02
BenBen1967

Umarım kökleri çınar gibi olur umarım bol çiçeğiyle sizi mutlu eder.

buyukcoban
31-10-2009, 23:08
zamanı değilmiş ben de bunu deneyerek öğrendim. Çelikler pamukcuklaştı ama kök veya yaprak henüz yok. Baharda tekrar deneyeceğim...

buyukcoban
31-10-2009, 23:09
Arkadaşlar,
Geçen hafta nar çiçeği renginde begongil aldım Eyüp'teki bir fidanlıktan,gövdesi kalındı epey en az 3 yaşında olduğunu söyledi satan arkadaş ve fiyat olarakta sanırım ucuza aldım 20 TL verdim..

Aldığım bu begonvili yaz aylarında 13.00-16.30 arası güneş gören bahçemdeki bir yere diktim.
Kafama takılan bu begonvil az,seyrek çiçeklenen begonvil mi?Şu aylarda nasıl bir bakım yapabilirim,çelik alsam zamanı mı?

zamanı değilmiş ben de bunu deneyerek öğrendim. Çelikler pamukcuklaştı ama kök veya yaprak henüz yok. Baharda tekrar deneyeceğim...Çiçeklerde azlık çokluk sanırım yer ve sıcaklıkla alakalı çünkü hemen her rekten bol ve az çiçekli bitkiler gördüm bugüne kadar...

almira
07-11-2009, 22:34
Sevimciğim bunlar Haziran ayında çeliklediklerimden. Aynı renkten üç tane tutmuş. Birisini kendime, birisini kardeşime, diğerinide Adalet hanıma ayırdım. Haziranda diğer renklerde de çelikleme yapacağım. Sana da o zaman çeliklerden göndereyim. Şubat ayında yaptığım çeliklerin hiç biri köklenmedi. Sanırım yeterli ısıyı sağlayamadım. Haziranda köklendirme hormonu ve perlitle çeliklerin köklenme oranı çok yüksek. Benim için de bu yıl tecrübe yılı oldu.

buyukcoban
05-12-2009, 09:42
arkadaşlar begonvil tohumu nerden bulabilirim bilen varmı

Sayın sarge,

Çelikle yetiştirmek için güzel bir yöntem var pet şişe içinde. Alacağınız çelikleri bu yöntemle yetiştirmeyi deneyebilirsiniz...Ancak çelikleme tarihine dikkat etmek gerekiyor. Ben ekim ayında denedim başarısız. Baharda tekrar deneyeceğim...

sarge
09-12-2009, 09:27
Perlit havuzum var. Eğer çelik bulabilirsem burda köklendirme yapmaya çalışacam

Nejla K.
14-12-2009, 15:16
Sayın Kubat İzmirli, dilerim bahara çiçeklerini yine görürsünüz... Ahmeter Beyin çelikten üretme metodunda bir türlü başarılı olamadım. Baharda yine deneyeceğim. Begonvilinizin kışı atlatacağına inanıyorum ama baharda bana hatırlatırsanız sizin için de istediğiniz bir rengi çelikle üretmeye çalışırım...

Orkun Kırcı
14-12-2009, 16:06
Ahmet abinin yöntemiyle birkaç çelik köklendirmeyi başardım ben. Bakalım önümüzdeki yıl çiçek açtırabilecek miyim?

Nejla K.
14-12-2009, 17:36
Orkun, nasıl başardın? ne renk çeliklemiştin?

Orkun Kırcı
14-12-2009, 19:29
Aynen Ahmeet abi gibi şişede çelikledim. Biraz nemden küflenir gibi oldular ama kökleri şişenin dibinden görünecek kadar geliştiler. Rengi de pembe olmayan neydi o renk yaa :(

sındırgılı
14-12-2009, 21:11
Sevgili Kubat, Etrafini ve kok cevresini naylonla (ambalaj naylonu) sarmak ise yarayabilir. Benimkiler saksida olduklarindan eve aldim. Koklerini samanla da malclamak olabilir.(soguktan zarar gormemesi icin)

tiya
15-12-2009, 08:24
Günaydın arkadaşlar, begonvil çeliğim iki aydır suda. Bu bölümde yazılan her iletiyi okudum. Her yeni iletide de durup karar vermeye çalıştım.

Adını da burada öğrendim(ama unuttum tabii), bana göre "alacapenşe begonvil". Görüntüsüne vurulup sahibinden izin alarak iki çelik aldım, gelir gelmez suya koydum. Sonra bu sayfayı açarak bilgilere ulaştım. Bu bilgiler yanlış zamanda çelik aldığımı, yaşama şansı olmadığını gösterdi. Üzüldüm, atmaya kıyamadım. Öylece suda kaldı.

Yaklaşık bir buçuk ay yaprak ve çiçekler üzerinde durdu. Sonra önce çiçekler gitti, arkasından yapraklar. Gövde diriydi ama hiç kök yok. Bir hafta önce yeni yapraklar görüldü. Onlar yavaş da olsa büyüyorlar.

Yaşadığım bölgede renk renk begonviller çiçek şenliğini sürdürüyor bu arada. Yani hava çok soğuk değil. Açıkçası ne yapacağımı bilmiyorum. Sanki içeri alsam ölecek. Almasam bu "zemheri"de soğuk öldürecek. Çünkü suda, korunmasız. Korkum korumak isterken öldürmek. Ne dersiniz, böylece kalsın mı?

Nejla K.
15-12-2009, 09:08
Sayın tiya, eğer o çelikler bende olsaydı, toprakla buluşturamayacağıma göre - mevsim olarak tutmaz çünkü- suda bekletir ama mutlaka içeri alırdım. En azında oda sıcaklığında uzun süre kalınca köklenme durumunu gözlemlerdim. Dilerim kış sonu bol köklü, toprakla buluşmaya hazır begonvil çelikleriniz olur. Sonucu bize de bildirirseniz memnun olurum...

muhacir07
15-12-2009, 20:55
Merhabalar...
Bir apartmanın bahçesinde binaya sardırılan,rengi bordo gibi görünen ,her bir salkımı top top sallanan katlı çiçekleri olan bir begonvil gördüm.Böyle katlı olanını ilk defa görüyorum.Artık begonvil izlemeye gidecek kadar tutkunu oldum.Kafaya koydum ;çelik isteyeceğim.Ama ne zaman uygun olur bilemiyorum.Antalya şartlarında evde köklendirebilir miyim ?Yoksa biraz daha sabredip baharı mı bekliyeyim?

Nejla K.
15-12-2009, 21:27
Sayın Muhacir07, bu mevsim olmaz, baharı bekleyin derim ben... Çeliği bile köklendirmesi zor bir çiçek begonvil... Ahmeter Beyin yöntemini Nisan ayları gibi denemenizi öneririm...

( Bu arada ben de muhacirim...)

Orkun Kırcı
15-12-2009, 22:42
Bence de mevsimi bekleyin. Bu zamanda şişede küfleniyo çelikler.

(Bu arada bende muhacirim)

tiya
16-12-2009, 08:28
Teşekkürler Nejla K, hemen içeri alıyorum çelikleri.

muhacir07
16-12-2009, 12:09
Muhacir arkadaşlar...
Tavsiyeniz için teşekkür ederim.Benim için sabretmesi zor olacak ama beklemekten başka şansım yok :(
Neyse ki gördüğüm begonvil evime yakın,seyretmek için çok yol katetmeyeceğim:)
Resmini çekebilirsem görmenizi çok isterim.

erdek
25-12-2009, 21:36
Sayın Muhacir07, bundan iki ay önce benim begonvilim kırıldı. Kırılan dalından çelik aldım. Kapalı olan balkondaki saksıya diktim, üzerinede pet su şişesini keserek kapattım. Şimdi yapraklandı. Siz de deneyebilirsiniz. Saygılarımla...

muhacir07
27-12-2009, 12:29
Sn.Erdek teşekkür ederim.Çeliğin nasıl olacağını tam anlayabilirsem şansımı bahçemizdeki begonvilden yana kullanmak istiyorum.Baharda da o hayran kaldığım begonvili düşünüyorum.

sarge
28-12-2009, 07:59
begonvil gerçekten muhteşem bir bitki bende mor renkli begonvil var şubatın sonuna doğru çelik alacam
acaba diyorum arkadaşlar hangi renk begonvili var yazsalar çelik takası yapabilirmiyiz

akrepkızı
31-12-2009, 01:55
benimde yazlıkta mor-mor beyaz-kırmızı katmerli-pembe-pembe beyaz begonvillerim kırmızı begonvilim eylülde birden yapraklarını çiçeklerini döktü öylece kaldı budamadımda gelirken diplerini yanmış hayvan gübresiyle kapattım(tüm bahçedeki çiçeklerin hepsininkinidetabiki)boyu 1m yakın acaba kurudumu?baharda budasam budadıklarımı çelik yapsam olurmu? ama dalları okadar kalın degil.şimdiden teşekkürler.

tiya
07-01-2010, 10:00
Arkadaşlar, Sayın NejlaK'nin önerisini yerine getiremedim (Altmış yaşındayım ama annemle yaşıyorum. Ev onun, salona çiçek sokmuyor). Evin tek ısınan yeri salon. Bir başka özelliğimiz evimiz bütünüyle Kuzey'e bakıyor. Dolayısyla çoğu zaman dışarısı evden sıcak:=))

Begonvil yaprak vermeye, yeni yapraklarını da büyütmeye devam ediyor. Hiç kök yok. Üzüntü içinde "ne yapabilirim?" diye düşünüp durdum. Sonunda motosiklete binenlerin yaptığı bir şey geldi aklıma: Gazeteyle sarmak. Göğüslerine birkaç gazete yerleştirip soğuktan korunurlar.

Beş litrelik pet şişede köklendiriyordum. Şişeyi birkaç kat gazeteye, onu da naylon poşete sararak ağzını bantladım. Üstten hava alıyor. Sonucu hep birlikte göreceğiz. En kötü olasılık- gelişmesi öyle gösteriyor- çeliğin üst kısmı Şubat'a kadar dayanacak gibi. Ben de Şubat'ta üstten kesip, toprakla buluştururum.

nalan
10-01-2010, 21:29
Önerinize teşekkür ederim Nurcanaybay.
Yazın sulamayı elimden geldiğince az yaptım.Sulamayı üç günde bire indirdim;dördüncü gün yapraklar direk pörsüyüp boyunlarını büktü.İki günde bir suladığımda da dediğim gibi çiçeği az oldu. Sanırım saksıda oldukları için sulama dengesini tutturamadım.

falbas
01-04-2010, 01:37
Kışın dışarda kalabilen tek begonvil cinsi bahçenize dikmenizi tavsiye ederim
Almak isterseniz büyükadadaki bahcıvanın adresini verebilirim Selamlar

Sn.Ahmeter ,

Büyükada da olduğunu söylediğiniz bahçıvanın adresini ve hatta varsa telefonunu bildirmenizi rica ederim.Email adresim mfalbas@hotmail.com

Şimdiden teşekkürler

sındırgılı
01-04-2010, 20:08
Sevgili falbas, Yazın adaya geldiğinde bizim begonvillerden çelik için dallar koparırsan,sn.Ahmeterin pet şişe uygulamasıyle çok rahat köklendirebilirsin..Benim Begonvilim, saksıda yaşamaya mahküm..9 derecenin altında dışarıda yaşamasına imkan yok.

aygün
01-04-2010, 21:01
Bu günler çelik köklendirmeye uygun mudur?

sındırgılı
01-04-2010, 21:11
Yaz aylarını tercih edin..Bu mevsimde olmaz diye biliyorum..

aygün
01-04-2010, 22:11
Yaz aylarını tercih edin..Bu mevsimde olmaz diye biliyorum..

Çok teşekkür ederim. Öyleyse hayal kırıklığı yaşamaktansa yazı beklemek en doğrusu.

acemifüsun
04-04-2010, 23:31
Begonvili çelikle üretmek için 30 derece ısı gerekiyor.

ahmeter
05-04-2010, 06:45
SAYIN FÜSÜN
30 çok fazla 25 diyelim

Jezebel
11-04-2010, 18:39
Hayır arkadaşım , sevgili Füsun çok haklı 30 derece , hocalarımız başarılı köklendirme için haziran ve temmuz ayını öneriyorlar .
Sayın ahmeterin önerdiği yöntemle ağustosta köklendirmeyi ben bile başardım ;)

Yılmaz Yalçın
20-04-2010, 20:18
Sayın Çiğdooş,
Fide satış bölümünde Mutlu Kutlu'da begonvilin en güzel türleri var üstelik kargo ile bir günde gönderiyor hasar görmeden.

arnavut biberi
20-04-2010, 20:35
Arkadaşlar birkaçtane çelik buldum ince ve yeşil dalları ayırıp bardakta suya koydum daha kalın ve odunsu görünüme sahip olan dalıda saksıya torf, funda toprağı ve bahçe topragı karışımına ekip suladım balkonumda yarı gölge sayılabilecek aydınlık bir yere koydum elimde köklendirme hormonu yoktu o yüzden direk topraga ektim inşallah tutar.

uzman16
21-04-2010, 22:12
Begonvilin köklenmesi için havaların sıcak olması gerekiyor. Geçen yaz pet şişe ile kapatıp köklendiren arkadaşlar olmuştu. Almira'nın başarılı denemeleri olduğunu biliyorum. Bu bölümün geçmiş sayfalarında bilgiler mevcut. Bu yaz ben de deneyeceğim.
Bol şans.

köknar
21-04-2010, 22:20
Begonvilim çiçeklenmiş, bütün dallarının ucundan tomurcuk vermiş. Bir ara beyaz sinek dadanmıştı ama sık ilaçlayıp o sorunu savsadım.

uzman16
21-04-2010, 22:35
Beyaz sinekleri ben de gülümde gördüm dün. Hangi ilacı kullanıyorsunuz?

köknar
21-04-2010, 22:39
Burada bir veteriner var, yaşlı bir amca. O bana bir ilaç vermişti DİCHLORVOS yazmış küçük bir kağıda, onu da şişeye yapıştırmış. 1 litreye 1/2 cc koyup karıştırıyorum.

Dudi
22-04-2010, 07:48
Benim begonvil uykudamı yoksa öldümü anlayamadım. Hala yapraklanmadı.

köknar
22-04-2010, 13:22
Gövdeyi hafifçe tırnağınızla kazıyın, canlıysa yeşil doku görürsünüz.

Dudi
22-04-2010, 13:24
Tamam sevgili köknar eve gidince deneyeceğim. Teşekkür ederim.

Yılmaz Yalçın
22-04-2010, 14:20
Benim begonvil uykudamı yoksa öldümü anlayamadım. Hala yapraklanmadı.

Sevgili Dudi,
Benim begonvilde(nar kırmızısı renginde)hala kuru duruyor bahçede dikili sanırım kurudu:(Hiç bir uyanma belirtisi yok:(

Dudi
22-04-2010, 14:24
Yılmaz bey, sizde bir deneyin gövdesinden hafif kazır gibi yapıp bakın bakalım canlımı, benimkini antalya/kaş dan alırken satıcı deniz havası alması lazım demişti. Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama öyle söylemişti. Belkide bahçede soğuya dayanamamış olabilir.

gilan
22-04-2010, 14:43
Begonvil İstanbul'da sadece deniz seviyesinde, o da bir ihtimal yaşayabiliyor sanırım.
Aslında sayın kumyaka'nın teknikleriyle bence dışarıya alıştırılabilir.

Dudi
22-04-2010, 14:48
Evet sevgili gilan satıcıda bana aynı şeyleri söylemişti. En uyumlu türünü vermişti. Türü ne diye sorarsanız hatırlamıyorum. Piramit gibi birşeyler demişti.

rain_man
08-05-2010, 12:47
Merhaba,

Geçenlerde bir seminer için gittiğim Antalya'da görüp hayran kaldığım begonvillerde küçük bir çelik alıp Ankara'ya kadar yanımda getirdim. Gelir gelmez hemen suya koyup köklenmesini bekledim ama 2 hafta geçmesine rağmen çelikte hiçbir hareketlenme yoktu. Üstelik alttan bazı yaprakları da kurumaya başlamıştı. Ne yapabilirim diye düşünürken forumda Ahmet Bey'in çelik üretim yöntemini gördüm ve hemen işe giriştim. Ortaya böyle bişey çıktı.

142461
142462
142463

Yalnız ben çeliği üstten yerleştirmedim. Şişeyi ortadan kestim, çeliği yerleştirip bantladım. Böylesi daha kolay oldu. Köklendirme için uygun zamanda mıyız bilmiyorum, umarım köklendirebilirim.

Anladığım kadarıyla begonvil sıcak ve nemli iklimi seven bir bitki. Ankara'nın kuru havasına alışır inşallah. Kışın da içeri almam gerekir sanırım soğuğa da dayanıklı olmasa gerek...

siniroluyorum
27-06-2010, 13:30
Az önce hindistan cevizi torfuyla dere kumunu karıştırıp 10-15cm uzunluğunda bir çelik ektim.Sn Ahmet beyin yöntemini kullanarak şişeyi ikiye kestim ekip bantladım.Direk güneş ışığı almayacağı aydınlık bir yer arayışı içindeyim...

siniroluyorum
27-06-2010, 13:32
Begonvilden daldırma yöntemi ile yavru almak mümkün mü?Keşke alttaki dalı kesmeyip toprağa gömseydim.Böyle bir yöntem deneyen var mı?

rain_man
05-07-2010, 11:22
Merhaba,

Geçenlerde bir seminer için gittiğim Antalya'da görüp hayran kaldığım begonvillerde küçük bir çelik alıp Ankara'ya kadar yanımda getirdim. Gelir gelmez hemen suya koyup köklenmesini bekledim ama 2 hafta geçmesine rağmen çelikte hiçbir hareketlenme yoktu. Üstelik alttan bazı yaprakları da kurumaya başlamıştı. Ne yapabilirim diye düşünürken forumda Ahmet Bey'in çelik üretim yöntemini gördüm ve hemen işe giriştim. Ortaya böyle bişey çıktı.

142461
142462
142463

Yalnız ben çeliği üstten yerleştirmedim. Şişeyi ortadan kestim, çeliği yerleştirip bantladım. Böylesi daha kolay oldu. Köklendirme için uygun zamanda mıyız bilmiyorum, umarım köklendirebilirim.

Anladığım kadarıyla begonvil sıcak ve nemli iklimi seven bir bitki. Ankara'nın kuru havasına alışır inşallah. Kışın da içeri almam gerekir sanırım soğuğa da dayanıklı olmasa gerek...

Ahmet Bey'in çelik üretim yöntemini kullanarak köklendirdiğim begonvilimin son hali

157939

157940

157941

çelik oldukça küçük olduğundan küçük bir saksıya diktim ama umarım yeterli büyüklüktedir. Bir de içeride mi yoksa dışarıda balkonda mı durmasının daha uygun olacağı konusunda emin olamadım, şu an içerde ama sizce nerede durması daha uygun olur?

acemifüsun
05-07-2010, 17:21
Bence dışarıda dursun, güneş görsün, ellerinize sağlık:)

ahmeter
19-07-2010, 13:11
Merhaba,

142461
142462
142463

Resimlerde görüldüğü gibi muaffak olunmuş Denemenizi tavsiye ederim

ahmeter
19-07-2010, 13:14
Bodur mor begonvil şişe yöntemi ile

ahmeter
19-07-2010, 13:57
Şişeden saksıya alınmış

ahmeter
25-07-2010, 06:54
Plastik saksıda çelikten üretim

Jezebel
25-07-2010, 09:21
Biraz konuyu açsanız , bu pet şişeye alternatif bir yöntem mi ?
Saygılar .

ahmeter
25-07-2010, 11:17
Begonvil yüksek nemde çilleniyor onun için yazın yapmak kolay oluyor
Çelikler derin plastik saksıya dikiliyor üstü cam .şeffaf plastik ışık geçiren bir levha ile kapatılıp yaprakların pörsümemesine dıkkat edilip.yapraklar buruştumu
fıs fıs lanıyor
Sizi cok değişik konularda görüyorum bahçeniz mi var yoksa balkon mu
Orkidede gördüm yoksa seranız mı var merak ettim Selamlar

maki01
09-08-2010, 14:40
Bu da benim kristal begonvilim:) Bu tür kristal begonvilin çiçekleri önce yeşil, sonra beyaz ve giderek pembe beyaz ebruli bir renk alıyor.

165198

Geçen sene şişe yöntemiyle çelik köklendirmeye çalışıp başaramamıştım. Birkaç gün önce sayın TUTA'nın önerdiği yöntemle çeliğimi diktim. Başarabilisem sevgili arkadaşımın balkonunda da kristal begonvil olacak :)

rain_man
12-08-2010, 14:25
Ahmet Bey'in çelik üretim yöntemini kullanarak köklendirdiğim begonvilimin son hali

157939

157940

157941

çelik oldukça küçük olduğundan küçük bir saksıya diktim ama umarım yeterli büyüklüktedir. Bir de içeride mi yoksa dışarıda balkonda mı durmasının daha uygun olacağı konusunda emin olamadım, şu an içerde ama sizce nerede durması daha uygun olur?

forumdaki tavsiyeler üzerine balkona aldığım begonvilimin son hali:

165843

165844

görüldüğü üzere keyfi baya yerinde açık havayı daha çok sevdi, yalnız ne zaman çiçek açacak çok merak ediyorum. Bu yaz bitmeden çiçek açma ihtimali var mı sizce? Bir de saksısısnın boyutları hakkında hala endişeliyim, daha büyük bir saksıya almalı mıyım acaba? Bu mevsim saksı değiştirmek için ne kadar uygundur o da ayrı bir mesele tabi...

fatmadundar
12-08-2010, 15:01
Rai_man, begonvilin çok keyifli görünüyor.
Saksısını kış ya da erken baharda değiştirirsin. Şimdi bunu yaparsanız kuruyabilir.
Çiçek açması için siz onu yine dışarda güneşli bir yerde tutun. Ben de Sn Ahmeterin tavsiyelerine göre tutturduğum beş adet begonvilden birini Anneme vermiştim. Benimkiler balkonda az güneşli biryerde, sadece büyüyorlar. Anneme verdiğim bahçede, tamamen güneşte hem büyümüş hem de şakır şakır çiçek açıyor. Kıskandım vallahi. Şimdi ben de güneşe koydum.

ahmeter
12-08-2010, 15:23
Sayın rain man Sayın Fatma dündar
Tebrik ederim Evet Ahmeter usulü bu çalışmanın sonuçu ve bu görüntülerden
cok mutlu oldum Ben Ahmeter Forumda artık TUTA İsmiyle geçiyorum
Saksısını değiştirmeyin yakında çiçekleneçek evvela sizi sonra beni mutlu edeçek
Tekrar tebrik ediyorum

sındırgılı
17-08-2010, 09:08
Sn. Tuta, Az sulamama ragmen yaprak cok degilmi ?
Ada Begonvillerinden, sizin usulde celik alma zamani...

ahmeter
17-08-2010, 09:29
Sayın Sındırgılı
Ben güzele güzel demem , güzel benim olmayınça
Şarkılar böyle söylüyor ama ben sizin güzelleri selamlıyorum

sındırgılı
17-08-2010, 09:33
Sizin, o guzelliklerinizin yaninda benimki sadece mum isigi..Sevgiler,Saygilar

Güngör Salman
06-09-2010, 21:19
Sayın Tuta'dan aldığım bilgilerle çelikten köklendirdiğim begonvil.

Satı Uğurtan
06-09-2010, 22:24
Güngörüm, senin elinden tutuyor çok güzel umarım kurumaz.

günebakan
06-09-2010, 22:29
Güle güle büyüt sevgili Güngör:)

ahmeter
06-09-2010, 22:35
Sayın Tuta'dan aldığım bilgilerle çelikten köklendirdiğim begonvil.

Sayın Güngör
Tebrikler arzu ettiğiniz bir renk varsa çelik gönderebilirim Selamlar

Güngör Salman
06-09-2010, 22:48
Sayın Tuta, Çok sevinirim teşekkür ederim.

ahmeter
15-02-2011, 18:42
Bu bölümün burada durduğunu şimdi öğrendim Aradan 6 ay geçmiş ne arayan ne soran var
Evet benim güzel begonvilim ben gene yanındayım bakalım nasıl sualler geleçek

vehbi
16-02-2011, 07:17
Sayın Ahmeter İstanbul'da begonvil yetiştirmek bayağı zor sizi tebrik ederim ben Datça'dan,Bandırma'dan,İstanbul'dan kısaca bir çok yerden begonvil aldım iki tanesi yaşıyor tabi kapalı alanda yalnız ısıtma yok bazı satıcılar bazı türlerin soğuğa daha dayanıklı olduğunu söylediler bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

Ozi'nin Bahçesi
16-03-2011, 15:17
Merhaba,
Begonvil çeliği göndereblecek arkadaş varmı? Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler.

tamaşa
16-03-2011, 18:45
Merhaba,
Begonvil çeliği göndereblecek arkadaş varmı? Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler.

Adres bilgilerinizi gönderirseniz çelik gönderebilirim.

Ozi'nin Bahçesi
02-04-2011, 21:42
Sayın Tamaşa'nın gönderdiği çelikleri aldıktan sonra
1,5 Litrelik pet su şişlerinin başını kestim, alta ağaç talaşı üste 2 parmak torf koydum, sonra çelikleri gömüp bir miktar su verdim. Sonrada şişelerin ağzını strech film ile kapattım.
5 çelikten 3 ü tomurcuk açmaya başladı. 2 tanesini takip ediyorum bakalım.
Şişeden bahçeye ne zaman dikmek lazım çelikleri acaba deneyimi olanlar bilgi verebilirmi?
Sayın Tamaşa tekrar teşekürler. Bu arada ne renkti bizim begonviller?
Umarım Karamürsel deki bahçemizde yaşatmayı başarabilirim begonvilleri.
200234
200232

ugur boga
04-04-2011, 06:27
öncelikle hayırlı olsun diyelim.filizlerinin 5 6 cm olmasını bekleyin.pet şişe şeffaf olduğundan kök gelişimini kolaylıkla görebilirsiniz.1 ay sonra ekime hazır olabilir diye düşünüyorum.

tamaşa
04-04-2011, 15:24
Sayın Tamaşa'nın gönderdiği çelikleri aldıktan sonra
1,5 Litrelik pet su şişlerinin başını kestim, alta ağaç talaşı üste 2 parmak torf koydum, sonra çelikleri gömüp bir miktar su verdim. Sonrada şişelerin ağzını strech film ile kapattım.
5 çelikten 3 ü tomurcuk açmaya başladı. 2 tanesini takip ediyorum bakalım.
Şişeden bahçeye ne zaman dikmek lazım çelikleri acaba deneyimi olanlar bilgi verebilirmi?
Sayın Tamaşa tekrar teşekürler. Bu arada ne renkti bizim begonviller?
Umarım Karamürsel deki bahçemizde yaşatmayı başarabilirim begonvilleri.
200234
200232

Kusura bakmayın sorunuzu yeni gördüm,begonvillin rengi pembe,karamürsel iklimini bilmedigim için birşey diyemeyecegim dona dayanıklı bir bitki değil,tam gün güneş alan biryere dikerseniz gelişimi hızlı ve güzel olacaktır.

cemeren73
05-05-2011, 21:11
selam arkadaşlar,bende bu begonvil hastasıyım.ama bir türlü beceremedim yetiştirmeyi.bu setreç filmi kaç gün kaldı.biraz daha bilgi verirseniz.birde tohumudan yetiştiriliyormu.bilgisi olan varsa lütfen...

_kevser_
10-05-2011, 08:43
merhaba arkadaşlar konuyu baştan sona okdum nerdeyse soracağım bişey kalmadı diyebilirim
ben de dün akşam üstü bi komsmun bahçesinden çingene pembesi begonvil çeliği aldım
tam sürgün mevsimi sanırım kök yanlarındaki sürgünlerden kopardım
ama torf ve perlit karışımı için önce biraz torf ve perlit almam gerekiyo sanırım şimdilik suda bekliyolar bugün hemen edinip akşamüstü begonvillerimi köklenmek üzere gerekli işlemleri yapacağım . her türlü bilgi için sonsuz teşekkürler arkadaşlar

ugur boga
11-05-2011, 20:06
cemeren begonvil tohumdan üretilmiyor.daldırmayla veya çelikle üretebilirsin.
kevser hanım ben şubat ayında aldığım çeliklerde başarı sağlıyorum.ama umarım başarırsınız.olmazsa siz de şubat ayında üretmeyi deneyin.

_kevser_
15-05-2011, 21:07
umarım uğur bey bu güm 5gün oldu yarın çeliklerimin kapağını açıcam ama şöyle bi durum var ki bu 5 gün boyunca çok fazla güneş göremediler malum bu günlerde adana oldukça yağmur aldı bu önümüzdeki 20 gün boyunca umarım köklenmiş olurlar

_kevser_
26-05-2011, 09:23
eveeet ve begonya çeliklerim çürüdüler malesef:( ben de köklü bi halde alıcam artık napalım

Ozi'nin Bahçesi
30-05-2011, 11:26
Bizim begonvil kaplarında da koku gelmeye başlayınca, ağaç talaş çürümüş olabilir ve çeliklere zarar verebilir diye çelikleri saksıya aldık. Bu arada 3 çelikden 1 yaşamadı. 2 çeliğimiz kaldı.
Benim gözlemime göre begonvili en iyi çimlendirme yöntemlerinden biri bu yöntem ama talaş yerine iri taneli kum kullanmak daha mantıklı gibi. Seneye onu da deneyeceğim.
İşte son resimler.

bayançiçeksever
02-06-2011, 00:49
Merhaba
Konuyu basindan itibaren okudum masallahlari var herbirinizin
Begonvilinin...
Celik gondermek isteyen olursa memnuniyetle kabul edebilirim, benimde bu guzelliklerden olsun istiyorum :)

Begonvil-71
03-06-2011, 14:29
Sn.Ahmeter ,

Büyükada da olduğunu söylediğiniz bahçıvanın adresini ve hatta varsa telefonunu bildirmenizi rica ederim.Email adresim mfalbas@hotmail.com

Şimdiden teşekkürler

merhaba sayın ahmeter eğer büyükadadaki bahçıvanın adresini ve tlf. veya bı türü bulabileceğim başka bir adresi bana da verebilirseniz ben de çok sevineceğim. teşekkürler.

artemisia10
15-08-2011, 21:52
Kırmızı begonvilden çelik denemem 2 ay geçti çok hızlı gelişmiyor üstteki üç yaprak sonradan çıkanlar sadece biraz büyüdüler güneşe çıkardım sorun olur mu acaba?
240718240719

senemr
22-09-2011, 18:42
sayın ahmeterin yöntemi

senemr
22-09-2011, 18:43
sayın Ahmeterin yöntemiyle ekdiğim çelikler çok sağlıklı görünüyor sanırım kök verecekler, acaba bu yöntemi diğer çeliklerde de kullanabilir miyiz?

artemisia10
11-10-2011, 08:48
Kırmızı begonvilden çelik denemem 2 ay geçti çok hızlı gelişmiyor üstteki üç yaprak sonradan çıkanlar sadece biraz büyüdüler güneşe çıkardım sorun olur mu acaba?
240718240719

Güneş sorun olmadı deneyip gördük. Yalnız biraz yavaş büyüdü arkadaşım için pembe olandan çelik denemiştim benimkinin iki katı hızla büyüdü... Bugün çektiğim fotoğraf. Çiçek açmaya başladı.
250720

Ozi'nin Bahçesi
27-12-2011, 10:16
Geçen yıl köklendirdiğim çelikleri bahçeye ektim,
Bu yıl için farklı renklerde -özellikle beyaz- çelik verebilecek arkadaşlar varmı?
Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler.

tugbacabuk
27-12-2011, 15:59
bende denedim fakat beceremedimm:(((( kırmızı ve beyaz arıyorum..bizim oturduğumuz sitede pembesi vardı köklendirme yapmaya çalıştım ama başarılı olamadım:(((( bunun daha kolay bi yolu yokmu acaba yaaa:((((

ahmeter
27-12-2011, 17:13
sayın Ahmeterin yöntemiyle ekdiğim çelikler çok sağlıklı görünüyor sanırım kök verecekler, acaba bu yöntemi diğer çeliklerde de kullanabilir miyiz?

Sayın senemr
Memnun oldum ançak begonvil .gardenya ful .gibi ser dallı bitkilerde iyi netiçe veriyor herhalde arka sayfalarda benim plastık şişelerde gördünüz
Selamlar

Sevgi
30-03-2012, 19:57
Selam arkadaşlar bende tüm yazışmaları okudum. Yazın marmaris ten aldığım beyaz ve pembe begonvillerimden aldığım çubukları (Ahmet beyin yöntemiyle) pet şişeye diktim. Pazartesinden beri şişedeler. bugun pamuklaşma başlamıştı kapağını açıp havalandırdım. Paamuklaşma başlayınca olmsuz sonuç alırmıyım diyede endişeliyim. 2 gün daha kapalı olarak beklesem mi? yoksa kapağı açıkmı bıraakayım. Yardımcı olrmusunuz. Ayrıca balkondaki begonvillerim daha yaprak vermeye baaşlamadı. Donmasınlar diye üzerlerini naylon örtü ile kapatmıştım. Budadığım dallar kuru değildi ama endişeliyim. Inşallah begonvillerim tutar.

beso3534
03-02-2013, 12:57
pet nasıl yapılır nasıl ekilir hangi toprak bilgi veririmisiniz

hackermaf
02-12-2013, 21:30
3 tane begonvil dalı aldım fazla kalın değil .Torf a diktim .evin içindeki(18 20 derece) sıcaklıkda 4 gündür duruyor bi sorun olur mu ?... yarın cam seranın içerisine götürcem saksıyı çelikleri değiştirmem gerekiyor mu? yanıtlarsanız sevinirim saygılar :confused:

oyuncak
03-02-2014, 08:45
arkadaşlar geçen gün aldığım begonvil çeliğimi göstermek istiyorum sizlere. bir kaç gündür suyun içindeler. uygun mudur bu çelikler ? forumdan bir arkadaş ince dedi.
http://imagizer.imageshack.us/v2/320x240q90/32/oseq.JPG

az önce dayanamadım çelik aldığım begonvilden tekrar hunharca çelikler aldım o.O

dostca
20-02-2014, 16:05
Arkadaşlar bildiğiniz gibi begonvillerin birçok rengi mevcut. Farklı renklere sahip begonvilleri birbirleri üzerine aşılayıp aynı bitkide birden fazla rengi elde etme imkanı mevcut mu. Deneyen var mı..

oyuncak
28-02-2014, 10:49
Benim o yukarda paylaştığım begonvil dalı öldü.

sametcan
18-04-2014, 01:17
[QUOTE=maki01;485433]Sayın ahmeter,
Birinci şekilde tarif ettiğiniz çelik yöntemi için uygun sıcaklık kaç derece olmalı ?[/QUOTE
Adana çok müsait 20 den aşağıya düşmeyecek

Merhabalar ahmeter hocam dediginiz sekilde begonvilimden bir surguyu alip pet sise icersine yerlestirdim , 5-6 gun oldu bugun birde damlalikla icersine menekse sivi gubreside damlattim iki damla , bir bakayim koklenme var mi dedim ama baktim koklenme yok ve bazi yerlerinde kuflenme var acaba siseden cikartip direk saksiya mi eksem :/? Istanbul
http://i.hizliresim.com/b8l7RV.jpg

http://i.hizliresim.com/O2R45Q.jpg

http://i.hizliresim.com/nPA0Dl.jpg

sametcan
18-04-2014, 01:20
Kimse bisey demiycek mi?

şadiye 61
31-05-2014, 19:59
2 tane begonvilim var biri iki renkli bu sene biraz sorunlarimiz var iki renkli olan

çiçekleri acmadan kararıp düşüyor diğeri ise çok yaprak açmış fakat yaprakları
sarımtırak .Acaba ne eksik beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.Çiçekleri çok seviyorum.Teşekkür ederim

dostca
31-05-2014, 20:47
Sametcan kardeşim köklenmesi için koyduğunuz torfu çok sulamışsınız sanırım çamur gibi gözüküyor bu şekilde köklenme olmayacağı gibi çelik toprakdan hava alamayacağı için çürüyecektir. Köklenme ortamı olarak kullandığınız torf veya toprağın gevşek yapılı ve hafif nemli olması yeterli.

sametcan
07-06-2014, 12:17
Sametcan kardeşim köklenmesi için koyduğunuz torfu çok sulamışsınız sanırım çamur gibi gözüküyor bu şekilde köklenme olmayacağı gibi çelik toprakdan hava alamayacağı için çürüyecektir. Köklenme ortamı olarak kullandığınız torf veya toprağın gevşek yapılı ve hafif nemli olması yeterli.

Tesekkur ederim o yapmis oldugum celik curudu bende baska celikler buldum , once hümik asitte yarim saat beklettim ve sisede torf un icine yerlestirdim satici bana koklendirme hormonuyla humik asit ayni seydir dedi sizce ayni gorevi mi gorur? Tesekkur ederim :)

dostca
09-06-2014, 08:23
Hümik asit ile köklendirme hormonu aynı şey değil. Hümik asit toprak düzenleyicisi, sulama suyuna üzerinde belirtilen miktarda konulup 20 gün ile -ayda bir verilir. Topragın verimli hale gelmesini içindeki mineral ve gübrenin bitkinin alabileceği şekle getirir. Toprağın PH dengesini düzenler. Köklendirme hormonu ise bir tür hormon olup bitki özsuyundaki köklenme ve büyüme hormonlarını uyarıp köklenme miktarını yüksek tutmayı sağlar. Hümik asit içinde uzun süre tutmanız bana göre olumsuz ama deneyiniz bakarsınız işe yarar.
Köklendirme hormonunun sıvı olanına 3-5 saniye batırılıp çıkarılır. Toz olanına ise çelik ucu nemlendirilir sonra toza batırılıp fazla toz silkelenip topraga dikilir.
Okudugum belgelerde ve bir videoda; arı balı da çelik köklendirmesinde kullanılmakta hatta bir denemede bal uygulanan çeliklerde köklendirme hormonondan daha iyi köklendirme yaptıgı gözükmekteydi. Arı balının bal kısmından alınan bir çaykaşığı balı ılık yarım çaybardağı suda eritip soguduktan sonra buna batırılan çeliklerin dikilmesi ile de deneyebilirsiniz. :-)

sametcan
10-06-2014, 00:17
Koklendirme hormonu diye humik asit satmislar bana resmen saka gibi :) umarim begonvil celiklerim yanmaz:) birddaha ki gidisimde yasli , tecrubeli oldugunu idda eden saticiya sattigi humik asitin ne oldugu ogrenmesini onerecegim... sonucta tecrubeli ya... :) internette yazilanlar dogru degilmis , celikleri bu asitte yarim saat bekletip dikilmesi gerekirmis, takviye olarak ta bu asiti sulandirip celigi nemlendirmek gerekirmis.... neyse bidaha ugrarim nasil olsa oraya:D cok tesekkurler ederim dostca :)

kutupbahcesi
06-08-2014, 20:35
Merhaba,

Temmuz ayının ilk haftası, farklı begonvil çeliklerinden köklendirme denemesi yaptım.

Kısaca çalışmayı özetlemek gerekirse;

Tek olanak olan kum, keçi gübresi ve perlit karıştırılmış toprağa çelikleri dikip, forumda daha önceleri detaylı bir şekilde açıklanan (Ahmet Er beyin açıkladığı yöntem) yöntemle denemeyi yaptım, (1,5 ve 5lt'lik petlerde; bir hafta kapalı, 20 gün sulamadan ağzı açık ve daha sonra da toprak nemli tutulmaya çalışılarak)

Konum ise Dalyan, Muğla. Denemeye ilk başlarken çeliklerin bazılarını güneş altına bazılarını direk güneş almayan yerlere koymuştum, daha sonraları ise direk güneşin zararlı geleceğini düşünerek tüm çelik kaplarını direk güneş almayan yerlere yerleştirdim. Hatta evin kuzeye bakan kısmında çatının güneşi engellediği bir yere. Burada güneş tam tepede evin kuzeyi güneyi yok gibi yazları. Güneş hafif güneyden açılı olduğundan kuzey tarafı direk güneşi engelleyebildiğim tek yer. Hamam gibi bir yer oluyor öğle vakti. Güney ön cephede ise Ağustos ayı güneşinin zararlı olabileceğini düşündüğümden köklendirme için kullanmaya korkuyorum. Yanlışlık var ise veya bir öneriniz var ise lütfen yazın.

Temmuz sonu - Ağustos ayı başı bazı çelikler filiz vermeye başladı, Ağustos ayının günleri geçtikçe çeliklerde hareket artmaya başladı. Aşağıda fotoğraflarını paylaştığım ilk çeliğin 3 yerinden filiz var ancak capcanlı görünen filizler dün çok halsiz ve kurumaya başlamış hale geldiler. Toprağı çok sulamamaya, nemli tutmaya gayret ettim. Susuzluktan olabilir mi? Direk güneş alan bir yere geçirmeli miyim? Kurtarmanın bir yolu var mıdır?. Ayrıca bu çelik açıkta duruyor, üstü kapanmıyor, rüzgar'dan etkilenip, nemini kaybedip bu hale gelmiş olabilirler mi? Kapamak gerekir mi?

Bu durum ortaya çıkmışken aynı kapta yer alan ikinci fotoğrafta göreceğiniz yeşil daldaki begonvil çeliği filiz verdi. Aynı durum olmaması için bir öneriniz var mı?

Çelikler bu boylarda iken saksıya geçirmek gerekir mi? Kap dışından kök gelişimini göremiyorum ve çok ufak ve narin görünüyorlar. o nedenle cesaret edemiyorum. ne önerirsiniz?

Eklediğim son fotoğrafta da filiz veren bir diğer begonvil bulunuyor. Bu arkadaş şişenin içinde sıkıştı gibi oldu ancak yapraklar çok taze, şişeyi kesip açığa çıkarmak istiyorum, ancak o zamanda rüzgardan etkilenir, nemini daha çabuk kaybeder ve kurumaya başlar diye çekiniyorum. Aynı şekilde şişe dibinden kök gelişimi gözlenemediği için saksıya geçirmeye de cesaret edemiyorum.

Bu benim ilk çelikleme tecrübem, sorular bayağı fazla oldu. Tecrübelerinzden yararlanmak istedim. Umarım fotoğraflar açıklayıcı olmuştur.

Selamlar,

Fotoğraflar:

Toprağın durumu
http://i.imgur.com/of9Db7a.jpg

İlk çelik (yaprakları canlılığını kaybeden)
http://i.imgur.com/t9GLjqj.jpg

http://i.imgur.com/iepKt4i.jpg

ikinci bahsedilen, yeni filiz veren çelik

http://i.imgur.com/4nfs0bm.jpg

Üçüncü filiz veren, en son bahsedilen

http://i.imgur.com/7vPn3rk.jpg

http://i.imgur.com/vChICnX.jpg

sındırgılı
04-12-2014, 06:34
Kurban Bayraminda, Bodrumdan 7-8 celik getirmis idim. Okceli alaca yaprakli bile tutmadi. Bakalim bu simdilik iyi gidiyor.
Zamani degil ama ;

sındırgılı
09-12-2014, 07:14
Kokler, beyaz bayaz gozukmeye basladi. Ufaklikta saglikli gozukuyor ;

dostca
20-12-2014, 12:23
Değişik bir uygulama denedim, İki farklı renk begonvilden aldığım çelikleri, daha önce suya koyarak köklenmesini sağladığım çok çabuk köklenen sarmaşık türü olan bikinin köklenmiş kısımlarını kesip çeliklerin alt kısmında ki uçlarını yarıp ekleyip diktim.

dostca
20-12-2014, 12:38
Çeliklerin kesilen yerlerini köklendirme hormonuna batırdım, sarmaşığın kesilen köklenmiş kısımlarının uç kısımlarını iki taraftan alıp, çeliklerin yarılmış kısmı ile daha rahat örtüşmesi ve kaynaması için incelttim ve yerine takıp iple sıkıştırdım, kedi kumu ile karıştırılmış torfa dikip üzerine günün tarihini yazdım, amacım bana göre zor köklenen begonvilin çabuk köklenme imkanına sahip olan sarmaşığın köklenmiş olan kısmının gücü ile çabuk köklenebileceğini düşünmem, :mad:

Lonicera
20-12-2014, 14:25
Çok ilginç bir çalışma olmuş. Sonucu merakla bekliyoruz.

Portakal06
01-02-2015, 22:01
Merhabalar,

Sayın Dostca denemenizin sonucunu merak ediyorum. Sonucu bizimle paylaşırsan seviniriz.

dostca
02-02-2015, 08:08
Merhaba arkadaşlar, bu çalışmamada henüz bir gelişme görmedim, aynı calışmayı hafif cimlendirdiğim bugday tohumlarının tanesini bu şekilde acmış oldugum ve köklendirme hormonuna batırdığım çeliklerin yarık kısımlarına takıp diktim. Bugayın yeşil yaprakları topraktan 3 cm kadar cıktı sanırım bir 10-15 güne kadar bu çeliklerde bir fikir verir. Çelikler hernekadar ılık ortamda olsa da, mevsimsel olarak kış oldugu için henüz uyanmadı sanırım, bunun için biraz daha havaların ısınıp çeliklerin gözlerinin belirginleşip patladıgı su yürümeye başladıgı zamanda yapmak, köklenmeyi daha çabuk oluşturacağı kanısındayım.

fundix
28-08-2015, 22:04
3 hafta önce begonvil çeliklerini pet şişe içine ahmet beyin dediği sekilde yaptim.10 şişeden 4 unde köklenme oldu.cok mutlu oldum.ilk denemem.ağustosda olmaz dedim bir umut belki tutar diye denedim.şişenin ağzını iyice açsam mi yoksa biraz daha bekleyeyim mi?

Lonicera
30-04-2016, 14:08
Epeyce aramadan sonra kıyıda köşede kalmış bir fidancıda rastlamıştım alaca yapraklısına. '' O anaç satmam dedi, o zaman yan dallarından birini kesip versene'' dedim, '' kendinden emin şimdi köklenmez abi'' diye kesip verdi. Sen misin köklenmez diyen;)

Mücevher Çalısı
30-04-2016, 14:26
Epeyce aramadan sonra kıyıda köşede kalmış bir fidancıda rastlamıştım alaca yapraklısına. '' O anaç satmam dedi, o zaman yan dallarından birini kesip versene'' dedim, '' kendinden emin şimdi köklenmez abi'' diye kesip verdi. Sen misin köklenmez diyen;)

Çelik alma tarihiniz nedir?

Lonicera
30-04-2016, 14:28
Şubat ayının ilk haftasıydı.

lenavita
22-05-2016, 13:21
yıllardır adanada nerde denk geldiysem begonvi dalından koparıp ekerim başaramadım hiç ogun hastaneden aldım dur bakim başarabilecekmiyim

Lonicera
14-07-2016, 14:41
Toplam 7 adet alacalı begonvil köklenmiş. 2 tanesini ayırdım, diğerlerini yaprak döktükten sonra ayıracağım. Fire 4 adet.

evandevan5
14-07-2016, 15:28
bu begonvilleri tohumlardan çoğaltmak için en ideal dönem ne zaman.?

Mücevher Çalısı
27-07-2016, 17:14
En kolay ve basit su şişesi içine 10 cm torf perlit karışımı konuyor Alınan çelik ağızdan içeri yerleştiriliyor bir çay bardağısu konuyor ağzı kendi kapağı ile kapatılıyor
Bir hafta kapak açılmıyor sonra kapak açılıp o şekilde 20 gün su verilmeden bol işıklı bir ortamda tutuluyor bitkide yeni yaprakların görüldüğü zaman plastik kesilip saksıya alınıyor

Sayın ahmeter'in yukarıda alıntıladığım yöntemi ile çok kez Begonvil bitkisi çeliği tutturdum. Oldukça başarılı sonuç veriyor. Hatta burada yazılı olan toprak harcını tam uygulamasak da başarılı sonuç alıyoruz (ki ben torf-kum ağırlıklı harç kullanıyorum genellikle). Önemli olan şişenin sera ortamı oluşturması ve kapalı kalma süresi anladığım kadarıyla. Şişemiz uzun süre kapalı kalırsa çürüme, kısa süre kapalı kalırsa da kurumaya sebep oluyor.

623136

Bu da en son çelikleyip başarılı (şimdilik iyi ilerliyoruz) sonuç aldığım güzellik.

Sayın ahmeter, buradaki bilgi paylaşımınızın üzerinden uzun zaman geçmiş ve ben ilk okuduğum günden beri başarıyla uyguluyorum bu yöntemi. İyi bilgi bakidir, teşekkür ederim;)

ahmeter
28-07-2016, 10:30
Zaman zaman beni aramanızdan memnun oluyorum Teşekkürler Begonvil hayranları doğa aşıkları hoşça kalın

ParlakYıldızlar
15-09-2016, 13:10
Bu günlerde çelik alma yapabilirmiyim,şu anda begonvilim ciceklerini dikmeye başladı fakat yeni ciceklenmelerde yok değil,üzerinde çiçekleri varken çelik alinirmi?

Mücevher Çalısı
16-09-2016, 11:23
Bu günlerde çelik alma yapabilirmiyim,şu anda begonvilim ciceklerini dikmeye başladı fakat yeni ciceklenmelerde yok değil,üzerinde çiçekleri varken çelik alinirmi?

İstanbul için havaların daha da serinlemesini beklemeden, bugünlerde çelik alabilirsiniz. Üzerinde çiçeği varsa çiçekli kısmını vazolayıp kalan dal parçasını çeliklersiniz...

ParlakYıldızlar
16-09-2016, 20:23
Bu aksam çelik aldım, 9 cm civarında 2 tane, 3 göz toprağın altına gelecek şekilde gubreli toprağa dikim yaptım, üstüne pet şişenin ağız kısmını kesip ters kapadım,bu sanırım 5.nci denemem yıl içinde,olmazsa artık denemiycegim.

Mücevher Çalısı
16-09-2016, 21:23
... gubreli toprağa dikim yaptım...bu sanırım 5.nci denemem yıl içinde,olmazsa artık denemiycegim.

Daha öncekileri de "gübreli toprakta" çeliklediyseniz sorun bu olabilir.

Bildiğim kadarıyla genel olarak bitki çeliklerken gübreli bir toprak harcı kullanılmaz, gübre yeni çıkan kökleri yakar.

Sn. ahmeter "torf perlit karışımı" önermiş. Ben kum veya perlit (çelikleme zamanında elimde hangisi bulunursa) karışımlı torf, hiç olmadı sadece torf kullanıyorum. Her çelik de tutmuyor tabii...

ParlakYıldızlar
17-09-2016, 00:05
[QUOTE=Mücevher Çalısı;1479422]Daha öncekileri de "gübreli toprakta" çeliklediyseniz sorun bu olabilir.

Daha önce denemelerimde sadece torf ve bahçe toprağı kullanmıştım bu yüzden bu sefer (yavaş salinimli) gubre ile denedim , olmaz diyorsanız Çeliğin birini 5 aydır cimlenme sini beklediğim ylang ylang tohumları nin bulunduğu saksiya alayim.

Mücevher Çalısı
17-09-2016, 09:47
Uzman değilim net yazmıyorum ben. Yavaş salınımlı gübreli toprakta tutacağı tutabilir ama gübreli olmayan bir harç kullanmanızda fayda var bunu biliyorum:) Daha önceki mesajımın tekrarı gibi olacak ama kolay bulunan kum-torf-perlit gibi malzemeleri karıştırıp kullanabilirsiniz...

1 gün bir ortamda bulunup yer değiştirmesi de olumsuz etkiler çeliği, üstüne sonbahar mevsimi olması daha önceki denemelerinizden daha az şansınız olduğunu gösterir. Lakin deneyin tecrübeniz artar seneye daha iyi sonuçlar alırsınız...

ahmeter
17-09-2016, 13:59
Begonvil çelikleri 1 adet fire
Geçen senenin çeliği çiçeklendi

ParlakYıldızlar
17-09-2016, 17:14
Syn:Mücevher Çalısı, dediginiz gibi yerini degistirmiyeyim öyleyse,bundan sonraki çelik dikimlerinde koklendirme hormonu ile denerim,hevesim kaçıyor Çürüyen çeliklerden.

Mücevher Çalısı
28-09-2016, 16:07
Budanma zamanları olduğu için her gün bu budamalardan arta kalanları görüyorum sokaklarda.

628677

30 Ağustosta komşuların budayıp atmış olduğu dallardan çeliklediğim Begonvil 20-25 günde kök ve sürgün çıkardı;)

628678

Sürgününde çiçeği de oluştu;)

628679

ahmeter
30-09-2016, 13:48
,,,,,

turak5gs
30-11-2016, 20:37
hala begonvil ile ilgilenenler varmı?

turak5gs
30-11-2016, 20:41
şöyle bir durum var. birkaç begonvilden biraz çelik aldım. bunların bir kısmını suya koyarak köklendirmek istedim. yaklaşık 14 gün oldu. ümidimi tam yitirmiştim ama bugün farkettim iki tane çelikte yapraklanma başladı. daha tam olarak kök oluşmadı ama yaprak çıkması beni sevindirdi. şimdi ne yapsam bilemiyorum. daha ne kadar beklemem lazım ve ne zaman topraga dıkmelıyım. (muhtemelen torf olacak).. bana yardımcı olabilecek birileri varmı?

eagle07
30-05-2017, 23:45
Antalyadayım. Begonvil çeliği nasıl köklendirebilirim?
Sorularım şunlar;
1- Hangi zamanda çelikleme yapmalıyım?
2-Çelikleri direkt olarak perlite mi yoksa perlit-torf karışımına mı dikmeliyim?
3-Bu perlit ( perlit-torf karışımında) ne kadar tutmalıyım, yani ne kadar süre sonra toprağa dikmeliyim?
4-Çelikleri ilk diktiğimde (köklendirme aşamasında) ilave besin vermeli miyim?
5-İlave besin vermem gerekiyorsa ne vermeliyim?

lenavita
24-07-2017, 09:50
Ofof nerdeyse 2 ayda bir çelik calip ekiyorum ama basaramadim .sinirlendim bu sefer suyun içine oksijen suyu damlattim bekliyim bakalım bu sıcaklarda

lenavita
15-08-2017, 14:12
Ağlamak istiyorum yine olmadı koklendiremedim.normal toprakla demedim olmuyor illa perlit torf olmasını lazim ofof

ahmeter
15-08-2017, 14:50
Ağlamak yok baştan beri Ahmeter mesajlarını ve resimleri dikkatle izlermisiniz olacak hiç merak etmeyin

ahmeter
15-08-2017, 19:00
Oluyor

Mehmet0761
05-09-2017, 20:38
Sayın ahmeter,sekiz on adet çeliklerden 6sı tuttu,yalnız 20 günün dolmasına 10 gün var daha ve begonviller resimdeki gibi kaba sığmıyor,saksıya alsam mı bilemedim,ne dersiniz?

Mehmet0761
07-09-2017, 07:06
Saksıya aldığım bu begonvilin yaprakları maalesef büzüştü ve saatler içinde yandı

ahmeter
07-09-2017, 19:16
Şişeyi ters çevirince mesaj 186 da olduğu gibi koklenmış olması şart

Mehmet0761
08-09-2017, 13:04
Acele ettim o zaman,diğerlerini çıkarmamıştım kökleninceye kadar bekleyeyim

Mehmet0761
13-09-2017, 09:21
Bütün begonvil çelikleri rahatlıkla yapraklanıyor ama bir süre sonra yaprakları yanmaya başlıyor ve kuruyor,köklendiremiyorum,bir yerde hata var ama bulamadım

AlFa
17-12-2017, 12:51
Arkadaşlar merhaba... bende bir begonvil hayranlığı başladıki sormayın.... ilk deneyimim aldığım çelik başarıyla tutması oldu...

AlFa
17-12-2017, 12:56
resim formatı büyük olduğu için sildim... yeniden yüklemeyi deneyeceğim

AlFa
17-12-2017, 13:24
Sn mehmet 0761 aynı şey benim çeliklerin bazılarındada oluyor... nedenini bende anlamadım... ancak biraz büyüyünce tek olacak şekilde başka saksılara alarak birkaçını kurtardım ve bayağı büyüdüler...

AlFa
17-12-2017, 13:28
Çelıklerimden biri...

elifaydin
21-12-2017, 14:49
Taaa Mersin'den getirttiğim pembe begonvil'im balkonumda çok güzel büyümüş hayran hayran çiçeklerini seyreder hale gelmişken annemle babamın yanlış zamanda budamasından sonra maalesef öldü gitti. bahar döneminde ben de çelikleme yapmak istiyorum. Şimdiden istek sırasına girsem ban baharda çelik gönderebilen olur mu ki?

eagle07
30-01-2018, 20:57
http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=665194&stc=1&d=1517342039
Begonvil çeliklerimi dikmeden ucunu erimiş muma batırıp mühürledim. Sonuç mükemmel.

devrann
02-04-2018, 12:34
Oluyor
Selam
Acaba uçlarında sürgün olması şartmı mesela kesilmiş olsa tutmazmı ? üzerindeki yaprakları koparmalımıyız birde yeşil değilde biraz daha odunsu ama ince sürgünlerde tutmada bir sorun olur mu ? En son olarak bu sürgünler kaç cm olmalı ?

arif ilkan
24-05-2018, 12:25
ahmeter bey merhabalar kemerdeki uye ve katologa nasıl ulaşabiliriz?

arif ilkan
24-05-2018, 12:26
Yeni Üye

ahmeter bey merhabalar kemerdeki uye ve katologa nasıl ulaşabiliriz

arif ilkan
24-05-2018, 13:14
Zaman zaman beni aramanızdan memnun oluyorum Teşekkürler Begonvil hayranları doğa aşıkları hoşça kalın

ahmeter bey bu sekilde katmerlinin kaç rengi var sizde?

arif ilkan
24-05-2018, 13:21
Bu da benim kristal begonvilim:) Bu tür kristal begonvilin çiçekleri önce yeşil, sonra beyaz ve giderek pembe beyaz ebruli bir renk alıyor.

165198

Geçen sene şişe yöntemiyle çelik köklendirmeye çalışıp başaramamıştım. Birkaç gün önce sayın TUTA'nın önerdiği yöntemle çeliğimi diktim. Başarabilisem sevgili arkadaşımın balkonunda da kristal begonvil olacak :)

merhabalar makia bu katmerli bengonvil acaba kaç rengi var bende bu kristalden var kırmızı var koyu pembe var bildiğim kadarıyla açık pembe ve turuncusu var aslında formda bu konuyuda paylasabiliriz :)

arif ilkan
24-05-2018, 13:25
Adres bilgilerinizi gönderirseniz çelik gönderebilirim.

merhabalar kulak misafirim oldum denir ama burda sanıırm göz misafiri oldum demek daha dagru olur :p :p :p sizde hangi renkleri var çelik gönderim konusunda yardımlaşabiliriz

arif ilkan
24-05-2018, 13:29
Bu bölümün burada durduğunu şimdi öğrendim Aradan 6 ay geçmiş ne arayan ne soran var
Evet benim güzel begonvilim ben gene yanındayım bakalım nasıl sualler geleçek
ahmeter bey begonvil için konu başlıkları
mesela çiçek açması için neler yapmalıyız **** bir sene açan renk bir sonraki sene degişiyor mesela saksı degişimi yaparken farklı topraga geçiriyorum rengi degişiyor toprak içerigi bu noktada önemliyse hangi mineraller ne yönde etkiler bunlar konuşulabilir tecrübeleriniz vardır illaki teşekkürler...

arif ilkan
24-05-2018, 13:39
Arkadaşlar bildiğiniz gibi begonvillerin birçok rengi mevcut. Farklı renklere sahip begonvilleri birbirleri üzerine aşılayıp aynı bitkide birden fazla rengi elde etme imkanı mevcut mu. Deneyen var mı..

evet youtube da bununla ilgili vidiyolar var sayın arkadaşım :)

AlFa
28-10-2018, 07:58

Sn Ahmeter, çelikler filiz verdikten sonramı kapayı çacağız yoksa vermesede kapak açılıp filizlenmesinimi bekleyeceğiz... kapağı açınca nem kaybolur diye düşünüyorum...

Bu yöntemle dün yaklaşık 20 çelik diktim bakalım bu aylarda filizlenecekmi, bir hafta önce 2 tane çelik pet şişeye koymuştum kapaklarını daha açmadım ancak daha filizlenmedi... çelikler canlı... bekliyorum....

AlFa
28-10-2018, 08:13
Balkonumdaki güzel...

Yenisu
28-10-2018, 08:45
Merhaba;sevgili begonvil severler lütfen kendinizi çok kasmayın,begonvil çelik yetiştirmek çok kolay.Ben senelerdir Zonguldak'ta begonvil yetiştiriyorum.En büyük zevkim,birçok rengi var .Büyük bir saksı alın ,yarısını perlit -torf veya perlit-gübre (az)karıştırarak doldurun,odunsu çelikleri dikin.Sanırım çok sulama yaptığınızdan başarılı olamıyorsunuz.Hormona gerek yok ,suyu dengeli verin yeter.Saksının ağzını tam kapatmayın ,bozulur.Streç filmle kapatıp birçok delik delebilirsiniz,Ya da sakin bir köşede muhafaza ederek üzerini kapatmadan hava akımından koruyun vee biraz sıcak bir ortam.Gerisi beklemek .atmaya kıyamadığım ve budamalardan diktiğim birçok çelik kolaylıkla çimleniyor.

AlFa
28-10-2018, 09:29
1 haftalık çelikler

AlFa
28-10-2018, 09:37
Bu şekilde filizleninceye kadar kapalı tutmayı düşünüyorum.... Şişenin üst tarafına birkaç delik açsam dahamı iyi olur acaba..

AlFa
28-10-2018, 14:47
Bir türlü çiçeklenmedi.... Forumda görüyorum bazı arkadaşların begonvilleri çok canlı ve güzel.... koyun gübresi ve demir tozu karşımı kullandıklarını söylemişler bende ilk fırsatta deneyeceğim...

AlFa
10-11-2018, 11:25
Bu kadar ince dallardan olurmu diye bir deneme yaptım ve başarılı oldu... çok mutlu oldum kapak halen kapalı yaklaşık 2 hafta oldu... yavrular çok hoş... yapraklar büyüyene kadar kapağı kapalı tutmayı düşünüyorum...kapağı açınca yapraklar kararmaya başlıyor...

AlFa
10-11-2018, 11:30
1 haftalık çelikler

Bu çelikler daha filizlemedi... çelikler canlılığını koruyor ama yeni yaprak 🍃 daha yok...bekliyorum..

lordleos
12-11-2018, 13:45
Bilgiler için teşekkürler.

oguztamsoker
18-11-2018, 08:03
yaklaşık 2 metre begonvilim var, istanbul şartlarında kışı balkonda geçirebilir mi ?

qokhanyilmaz
10-10-2019, 08:05
Benim de bu ayın başında 1 yıldan beri Antalya'da işyeri güzergahımda mevsim itibari ile budanmış bir sürü dal görüyorum. Bunlarda aldığım çelikleri internet üzerinden 20 TL'ye aldığım köklendirme hormonuna 4 saniye batırıp kapalı bir kaba marketten aldığım torf içine batırdım. İnce dallarda , kalın dallar da çimlendi. Benim deneyimim şu yönde , şeffaf şişelerde sorun oldu ama yoğurt kaplarına aldığım çelikler büyük oranda tuttu.

engnkucuk
10-10-2019, 10:51
Benim de bu ayın başında 1 yıldan beri Antalya'da işyeri güzergahımda mevsim itibari ile budanmış bir sürü dal görüyorum. Bunlarda aldığım çelikleri internet üzerinden 20 TL'ye aldığım köklendirme hormonuna 4 saniye batırıp kapalı bir kaba marketten aldığım torf içine batırdım. İnce dallarda , kalın dallar da çimlendi. Benim deneyimim şu yönde , şeffaf şişelerde sorun oldu ama yoğurt kaplarına aldığım çelikler büyük oranda tuttu.

Tebrikler gayet canlı görünüyorlar. Torfun içine ekstradan perlit koydunuz mu acaba?

Bende perlitte köklendirip torfa alıyorum ama torfa aldıktan sonra fazlaca miktarda zayiyat oluyor..

engnkucuk
10-10-2019, 11:03
Farklı bir renk arkadaşımdan aldığım çelik ile çoğaltım

qokhanyilmaz
21-10-2019, 12:20
Perlit koymadım , sadece saksı toprağı olarak denedim. Ama bunları çok yakın diktiğim için şarşırtma esnasında kayıp çok olacak gibi hissediyorum.

qokhanyilmaz
08-11-2019, 09:52
Büyüme biraz hızlı gitti ama havalar soğuyunca balkonda galiba biraz üşüdürler o yüzden büyümeleri durmuş gibi.

aysenur52
09-01-2020, 14:41
Ben çelikten begonvil yetiştirmeyi çok istediğim haldebasaramadım Karadeniz ikliminden olabilirmi acaba

aysenur52
09-01-2020, 14:44

Ne kadar zamanda köklendirdiniz

qokhanyilmaz
14-01-2020, 13:41
1 hafta da bu hale geldiler.

hakanim_74
31-01-2020, 13:49
teşekkürler dostlar ne güzel bilgiler paylaşmışsınız..Ben çelikleme işini naşaramadım..Pet şişe olayını deneyeceğim şimdi ancak sorum şu aldığım çeliği evde pet şişede yapsam olur mu malum ocak ayı...

aydoner
02-05-2020, 20:54
Youtube de bol aşı filmleri var oraya müracaat. Bu arada normal kalem aşı...

hipotalamus
15-05-2020, 19:14
yavrular bunlar
100173
100174
100175

anneleride bunlar
100176
100177

Tepeüstü derken dal parçasını ters çevirip mi köklendirin diyorsunuz?

rec0r
02-06-2020, 14:48
Banada çelik begonvil verebilecek var mı

evandevan5
02-06-2020, 15:29
ben de isterim ama istanbulda begonvil yaşamıyor arkadaşlar 3 kere fidan aldık yok. öldü.

evandevan5
02-06-2020, 15:29
Banada çelik begonvil verebilecek var mı

yetiştirecek arkadaşlara başarılar dilerim

sinanus
02-06-2020, 21:13
merhabalar aslında istanbulda begonvil yetişiyor biraz zorlu oluyor ama birçok yerde rastlayabilirsiniz.örneğin adalarda özelliklede büyükada da çokça var.ben ise büyükçekmecede bahçemde yetiştiriyorum gayet sağlıklı ve arsız:) istanbulda yetiştirirken bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor sadece birincisi çok rüzgar alan bir yere dikim yapmamak bir diğer husus çok sulu ve nemli bir yere dikmemek özelliklede yağmur suyunun bolca biriktiği yerlere ve son olarak dikim yapıldıktan sonra en az 2 yıl havalar sogumaya başlayınca gövdesini mümkün olduğunca korumaya almak. bunları yaparsanız yetişmesinde bir sorun yaşanmıyor sadece korumaya almadığınız kısımlarda yaprak dökülmesi olabiliyor oda havalar ısınınca yenileniyor.

rec0r
08-06-2020, 16:51
İzmirde yetişiyormu peki

rec0r
08-06-2020, 16:55
Birşey soracağım caddeden geçerken alelacele begonvil olan bir evin bahçesinin önündeydim çelik istemek için kapılarını çaldım ama kimse yoktu huyum değil izinsiz asla almam ama cadde kısmında baya uzamış taze yeşil dalından aldım. O dal köklenmezmi illa odunsu mu olması gerekiyo. Yazık kesmeseydim tazecik dalını bilmiyodum

ugurseker885848
27-08-2020, 11:57
Dostlarım merhabalar. Ben köyceğiz de yaşıyorum buralar ekim ayında bile 30 dereceleri geçiyor yaklaşık 10 gün önce bir begonvil dalı kestim toprağa yerleştirdim üzerindeki mevcut yapraklar hala canli ihtimal var mı acaba tutar mı dersiniz?

begoonville
17-10-2020, 11:28
Dostlarım merhabalar. Ben köyceğiz de yaşıyorum buralar ekim ayında bile 30 dereceleri geçiyor yaklaşık 10 gün önce bir begonvil dalı kestim toprağa yerleştirdim üzerindeki mevcut yapraklar hala canli ihtimal var mı acaba tutar mı dersiniz?

Ben bu yaz tatile gitmiştim Ölüdenize. Dönüş yolunda Fethiyede yol üzerinde bir peyzajcıdan bir bodur begonvil ve Selluka aldım. Orada ki işçi dedi ki; Bizim burada bir yer var dağdan soğuk vuruyor begonvil yetişmiyor . Bana çok ilginç gelmişti. O dediği yer neresi bilmiyorum ben kışın Manisa da - derecelerin altına düştüğü için oda içine alıyorum.

Muda
22-12-2020, 06:15
https://www.youtube.com/watch?v=Bmi82hdG01U

Muda
22-02-2021, 15:27
https://www.youtube.com/watch?v=3Mbx_3dwfRs