PDA

View Full Version : Todor / Sera

Sayfalar : [1] 2

Todor
22-01-2011, 20:48
İlk foto mayıs 15 ikinci foto haziran 15 fesleğenlerim;
bir demetini 1 liradan sattım. bir demetde 10 kök vardı. Fotoğrafta toplam 20.000 kök var.Bir çeşit raft sistem.
Anca maliyetini karşılayınca bir daha fesleğen yapmadım.

Todor
23-01-2011, 06:35
Fesleğenlere kullandığım temel formül şu:

N=140.9, K=96.4, P=25.2, Ca=151, Mg=25.3, S=33.3, Fe=2.5, Mn=1, Zn=0.06, B=0.45, Cu=0.05, Mo=0.05

Fakat bitki size ne istediğini ne istemediğini söylüyor. Tabi ben bitki besleme okumadığım için bitkinin bu söylediğini anlayabilme konusunda epey bir ter döküyorum. Yaptığım hatalar belki ilk başta biraz zorluyor fakat her birine çok önemli tecrübeler gözüyle bakıyorum ve bitkilerin söylediklerini anlamam gün geçtikçe kolaylaşıyor.

Misal vermek gerekirse fesleğenlerin önünde görülen bitkiler aslında lollo rosso fidesi ve renklerinin koyu kırmızı olması gerekiyor.

Şimdi biliyorum ki, o lollo rossolar potasyum potasyum diye bağrıyor. Potasyum verildiğindeki renklerini görebilmeniz için aşağıya bir foto ekliyorum.

Yani demek istediğim, fesleğenler için temel formül yukarıda belirttiğim gibi fakat zaman içinde küçük değişiklikler gösterebiliyor. Bunda gece gündüz ısı farkı, ortam ısısı, ışık şiddeti gibi faktörler etkili.

Besin eriği formülleri çok fazla sır değil. Aynı formül sizin bölgenizde bende olduğundan çok daha başarılı olabilir veya zayıf kalabilir. İnce ayar size kalmış.

Ve hatta bu işlerle profesyonel olarak uğraşan birisi, 100 küsur dönüm seranın bir ucunda uyguladıkları formülün diğer tarafında aynı sonucu vermediğini söylemişti. Artık kot farkından mıdır, havalandırmadan mıdır bilmiyorum.

Todor
23-01-2011, 12:43
Todor ben kaçırdım mı unuttum mu, hatırlayamadım ,
Seran hakkında bilgi verirmisin ne zaman kurdun kaç dekar vs. .

Serayı kurmaya 2009 aralık ayında başladık. Ama 2010 kışı çok yağışlı geçtiğinden 15 günlük iş bir türlü yürümedi. Ancak 2010 nisan gibi bitirebildik.
Oluk altı 3 m, kubbe genişliği 8 m, toplam 1200 m².

Bölgede kar yağışı olduğundan oldukça etli malzeme kullandık. Borular 50 mm çapında ve et kalınlığı 4 mm. Galvaniz değil, boya.

Kuzey ve güney cephelerinde 2şer metre sarmalar var. Biraz maddi durumu düzeltince yukarıdan da havalandırma koyacağım. Konstriksiyon ilk planlanırken ileri zamanda boydan boya gramierli kapaklar koyulmak üzere planlandı.

Yılda 200,000 marul üretim kapasitesi var. Şu anda günde 30 sepet marul çıkartıyorum. Her sepete 8 adet marul koyuyorum.
Ürettiğim çeşitler Rijk Zwaan firmasının çeşitleri. Çünkü bir tek onlar kaplama tohum satıyor. Fiyatlı ama n'apalım. (5000 adet endivyen 250 lira civarında)
http://rito.com.tr

Lollo rosso : concorde
yağlı kafa : nadine
kırmızı kıvırcık: cherokee
endivyen : barundi
kırmızı palamut: versai (tohumlar yeni geldi, henüz ekemedim)

Yavaş yavaş roka, taze soğan,taze sarımsak, kuzu kulağı vs de yetiştireceğim. Yaptığım denemeler olumlu sonuç verdi. Yerlerini hazırladım fakat ekim için havaların az ısınmasın bekliyorum.

seazone
23-01-2011, 16:12
Evet Söylediğim Huwasan Tr50 ben çok fazla olumlu sonuç aldım. Küçük bir bölmende deneyebilirsin. İstersen 1 lt kadar gönderebilirim. 6 lt bidon almıştım tahminen yarım litre falan kullandım.

Delimus
23-01-2011, 17:01
NEden kaplama tohuma ihtiyacın var ?
Ekerken fazla ek sonra filizlendiriğinda teklersin,2 hafta fide olarak yetiştir sonra havuza ekle.
Başarılar , Hayırlı olması dileğiyle....

Yılda 200.000 marulu 1.2 dekarda nereye sığdırıyorsun.... ? Kaç dönem kaçar tane ekmeyi planlıyorsun bence bir yanlışın var gibi...

Kudret Tezel
23-01-2011, 19:00
Ellerine sağlık sevgili todor , gerçekten çok güzel imrenilecek bir seranız var. çalşmalarınızda başarılar , bol yeşilli hasadlar bol kazançlar dilerim. Ayrıca ticari denip paylaşılmaktan kaçınılan bilgileri paylaştığınız içinde teşekkür ederim. BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR.

indomie
23-01-2011, 19:03
Sayın Todor,

Seranız ve ürettikleriniz çok güzel, hele avatarınıza daha ziyade logonuza bayıldım, cuk oturmuş. üretiminizin ve getirisinin bol ve bereketli olması dileğiyle sevgiler.

Todor
23-01-2011, 19:37
NEden kaplama tohuma ihtiyacın var ?
Ekerken fazla ek sonra filizlendiriğinda teklersin,2 hafta fide olarak yetiştir sonra havuza ekle.
Başarılar , Hayırlı olması dileğiyle....

Yılda 200.000 marulu 1.2 dekarda nereye sığdırıyorsun.... ? Kaç dönem kaçar tane ekmeyi planlıyorsun bence bir yanlışın var gibi...

Bu bahsettiğim çeşitler ticari olarak makbul çeşitler. Dolayısı ile her firmada pahallı olarak satılan ürünler. Birinde 250 TL ise diğerinde 200 TL. Her göze 2-3 adet sarf etmea şansım yok. Zaten tohumları işçiler atıyor. Kaplama olmazsa atamıyorlar. Ya tohumlar dökülüyor, ya gözleri görmüyor, vs vs. Ayrıca çok ince iş olursa işçilerde gelmek istemiyor. Tohum atma makinası alana kadar kaplama tohuma devam. İş görecek bir tohum atma makinası ise yaklaşık 10.000€ + kdv

Şİmdilik haftada 2000 tohum atıyoruz, günde 30 sepet kesiyoruz. Ticari bağlantılarım tam oturunca 60 kasayı geçerim günde. 60 sepet X 8 marul X 360 gün = 172.800 adet/yıl

Todor
23-01-2011, 19:52
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim Kudret Bey. Sizin tecrübelerinizden ve bilgilerinizden çok faydalandık ve hala da faydalanmaya devam ediyoruz.

Todor
23-01-2011, 19:55
Sayın Todor,

Seranız ve ürettikleriniz çok güzel, hele avatarınıza daha ziyade logonuza bayıldım, cuk oturmuş. üretiminizin ve getirisinin bol ve bereketli olması dileğiyle sevgiler.

Teşekkür ederim.
Logoyu MS Word ile ben tasarladım. 25 mm daire etiketlere basıyorum bu logoyu. Her marulun ambalajına bir tane yapıştırıyorum. Beğenmenize sevindim doğrusu. :)

Sarıcan
24-01-2011, 11:24
Sn. Todor,

Elinize sağlık, seranızı beğenmenin ötesinde logonuzu bende çok beğendim. Çizim olanakları kısıtlı MS Word ile yapmanız da ayrıca bir emek sarfettiğinizi gösteriyor. Özellikle havuz dizaynınız çok pratik ve heryerde uygulanabilir olması nedeniyle ayrıca kutluyorum. Resimler diğer sayfada kaldı ama zannederim bu sayfada merakımızı giderecek detayları paylaşırsınız. Birde viyol straforlar tarım için özel mi yoksa ısı izolasyon firmalarının kullandığı bir ürün müdür? Havuzdaki suyun havalandırmasını ne şekilde yapıyorsunuz ya da akan su tekniği mi uyguluyorsunuz? Havuzdaki suyu devridaim yaptırdığınız bir deponuz var mıdır? Küçük sistemlerde bile strafor kenarlarında alg oluşuyor. Bu kadar büyük havuzlarda en büyük problem bu olsa gerekir. Uğraşınızda başarılar diliyorum. Ürününüz bol ve sağlıklı olsun. Daha önemlisi siz çok sağlıklı olun. Saygılar.

Müjgan
24-01-2011, 11:54
Sevgili Todor, logonuz gerçekten çok güzel olmuş. "Todor" ve "Tarım" minicik bir logo içinde, en sade halleriyle yer almışlar. Size çok yakışmış, elinize sağlık.:)

ayhan74
24-01-2011, 15:22
Sevgili Todor;
Ben fotoları göremedim. Nasıl bakabilirm seranızın resimlerine?
Kolay gelsin iyi çalışmalar.

tugrulbaba
24-01-2011, 18:18
Okudum ama seranızın nerde olduğunu ya kaçırdım , göremedim ya da yazmamışsınız sayın Todor.
Maşallah diyelim. Allah daim etsin. Eğer yalovada ise ısıtmayı nasıl hallediyorsunuz?

oxygene
24-01-2011, 19:24
Sn. Todor,

Seranıza maaşallah bir şey sormak istiyorum haftalık 2000 tohum ektiğinizi yazmışsınız. Ben de bu günlere marul yetiştirmeye çalışıyorum tohumları ekeli 3 haftayı geçti ancak hala sisteme alınabilecek durumdan çok uzak.

Sizler de kış yetiştiriciliği yaptığınıza göre fidelerinizi yetiştirme konusunda biraz bilgi vermeniz mümkün mü?

k_donmez
24-01-2011, 19:38
Sayın Todor,
Sizi sera başlığıyla da olsa burada görmek güzel. Serayı bizzat gördüğüm için verdiğiniz emeği ve yorgunluğunuzu tahmin edebiliyorum. Bereketli ve bol hasatlar diliyorum. Kolay gelsin. Fotoğrafların bir köşesine nazar boncuğu takmayı ihmal etmeyin.:o

Todor
24-01-2011, 21:03
Teşekkürler Müjgan ve K.donmez. :)

Ayhan74 fotoğraflar şimdilik bu sayfadaki kadar. Eğer bu sayfadakileri göremiyorsanız, teknik yardım almanız gerekiyor sanırım. Başka bir browser sorunu çözebilir belki. Chrome kullanıyorum, memnunum.

Tuğrulbaba, seram Yalova'da. Isıtma kullanmıyorum. Havuzlar nispeten soğuğu kırıyor. Dışarıda -8e düştüğü gecelerin sabahı suyu ölçtüğümde 6°C civarında oluyor. Bitkilerin üzeri buz tutmuş ve hafiften kendilerini salmış oluyor fakat bir süre sonra çözülüyor ve diriliyorlar. Elbette çeşitlerim kışlık veya 12 ay ekilebilen çeşitler.

Oxygene, ben çok derme çatma bir 3 m² çimlendirme odası yaptım. Viyolleri alttan elektrikli battaniye ile ısıtıyorum. Aydınlatma da koydum oraya. tohumları attıktan 3üncü gün ilk kotiledon yapraklar görünüyor. 15 gün bu odada tutup sonra havuza alıyorum. Malzeme olarak perlit kullanıyorum. Kapak atmıyorum. Ayrıca her hafta 100 litreye 100 cc oranıyla essential plus (http://www.hekagro.com/essential_plus.html) kullanıyorum. Bitkinin köklerinde çok olumlu etkileri var.

Sarıcan, teşekkür ederim. Straforlar 20 density yalıtım straforu, özel değil. Tek tek deldik, ki bayağı oyalıcı bir iş. Strafor viyoller yurtdışından geliyor. Yalova'da büyük çiçekçiler F1 begonya fideleri ithal ediyor. Bu straforlar onlardan çıkanlar. Normalde yakıyorlar bunları ama biz alıcı olunca kıymete bindi. Tanesini 1 liradan aldım. 406 göz, 30X50X3 ebatlarında. Ayrıca 4 köşesinde ayakları var, birbirlerinin üzerilerine istiflenebiliyorlar. Başka bir başlıkta, yanlış hatırlamıyorsam taze soğanla ilgiliydi, orada bahsetmiştim bunlardan.

Yaptığım sisteme durgun suda akan su kültürü düyorum ben.:)
Depo yok, havuzun bir ucundan alıp, diğer ucundan basınçlı olarak boşaltıyorum. Elektrik parası çok geliyor çünkü 5 adet motor 24 saat çalışıyor. Ayrıca kuyudan su basan motor, pulvarizatör, çimlendirme odasının aksamı vs vs de var. Aylık ortalama 1000 tl elektirik faturası geliyor. Trifaze aboneliğim var fakat motorlar monofaze. Motorları trifaze olarak yenileyince sanırım 700 lira civarına düşecek fatura.

Todor
25-01-2011, 00:07
Fotoğraflar;

Önce harfiyat yaptık ve kot aldık. Böylece sera kurulurken terazide kuruldu.
İkinci foto serayı kuran GÜNSER firmasının imalathanesi.
Sokaktan gelme van kedisi, atölyede yaşıyor.
Arkadaşlar benim yayları büküyor.

190162

190163

190164

190165

190166

Todor
25-01-2011, 00:10
Atölyede çalışmalar:

kazıklar,
oluklar
boyama çalışmaları
190167

190168

190169

190170

190171

Todor
25-01-2011, 00:18
Firma sahibi ve dostum Necdet Güner dinlenme sırasında kediyle oynuyor.
Ve konstirksiyonun arazide kurulumu
190172

190173

190174

190175

190176

Todor
25-01-2011, 00:23
kuruluma devam
Kurulum sırasında bir yandan yağmur devam ediyor. Son bilmem kaç yılın en yağışlı kışı idi. Düzgün havayı bir türlü yakalayamadık. Yerlerin çamuru ayrı bir dert. Naylondan çadırımsı bir şey koydukta, yemeğimizi onun altında yedik, çayımızı onun altında içtik.
190177

190178

190179

190180

190181

Todor
25-01-2011, 00:27
Konstrüksiyon kurulumu bitince naylonu gerdik.
ve viyollerimiz geldi.
190182

190183

190184

190185

190186

Todor
25-01-2011, 00:31
Sonra havuzları yapmaya başladım.
Kenarlarını tuğlayla yapmak istedim fakat pahallıya gelince toprakla yaptım. O yüzden ikisi tuğla, üçü toprak ile çevrili. İlk havuzu yapar yapmaz fesleğenlerimi ektim. Gelişmiş hallerini zaten biliyorsunuz.
190187

190188

190189

190190

190191

Todor
25-01-2011, 00:36
Kaplama marul tohumlarının kapaksız olarak ekilişi
Satışa hazır fesleğen demeti
İlk kutumuz
ve ilk sevkiyatın hale gitmek üzere ambara teslim edilmesi
190192

190193

190194

190195

Todor
25-01-2011, 00:45
Daha sonra yaptığım
yağlı kafalar (kop salat olarakta geçiyor)
ve kırmızı kıvırcıklar

190200

190201

190202

190203

Todor
25-01-2011, 00:46
Bizde durumlar böyle. Sorunuz varsa, cevaplamaktan mutlu olurum

omer.tuncer
25-01-2011, 01:21
Sevgili Todor: Çoktandır site içinde yazışma yapmıyordun sebebi bu seraymış. ne diyeyim inşallah dahada başarılı olursunda şöyle 20-30 dekarlık seralarınıda görürüz inşallah. hayırlı uğurlu olsun.

İsmail Kuzucu
25-01-2011, 01:28
Hayırlı olsun bereketli kazançlar diliyorum. Çalışmaz azmi oldukça başarı kaçınılmaz olacaktır.

Delimus
25-01-2011, 07:52
Seranız epey maliyetli olmuş kar yağması bunu şart koşmuş benim serama göre rahat 3 katı malzeme kullanılmış ...
Havuzlar çok güzel görünüyor :)

UVC cihazı kullanıyor musun ?

Neden devamlı boşaltmayı tercih ediyorsun ? Haftada bir değiştirmen yeterli olması lazım ?

sercan1969
25-01-2011, 08:08
Sevgili todor pek çok kişinin hayalini siz gerçeğe dönüştürmüşsünüz.Öncelikle hayırlı uğurlu olsun.Merak ettiğim bir kaç şey var.Tohum ekiminden itibaren kaç günde marullarınız hasada hazır hale geliyor? Sadece marul ve yeşillik için kurulacak bir seranın yüksekliği biraz azaltılabilir mi? Son olarakta seranızın dekar maliyeti nedir?

Umarım bereketli ve bol kazançlı bir sezon geçirirsiniz.

Todor
25-01-2011, 08:12
Hayır, UVC cihazı veya başka bir şey kullanmıyorum
Devamlı basınçlı olarak boşaltıyorum dediğim, havalandırma amaçlı devirdaim yapıyorum. Aynı su dönüp duruyor yani.

Todor
25-01-2011, 08:20
Sayın Sercan1969 teşekkür ederim.
Süre çeşide göre değişmekle beraber, belirtilenin 2/3ü gibi süre geçiyor. Mesela 60 günlük bir çeşit 40 günde satışa geliyor.

Yükseklik sizin tercihinize bağlı. Alçak serada yazın sıcak ve rutubet derdiniz olacaktır. Bu bir çok hastalık demek bence. İlaç kullanmayı sevmediğim için havadarlık benim için önemli.

Maliyet ise çok değişken. Esas malzeme demir olduğu için ve demir fiyatları günlük değiştiği için fiyatlar ancak imalata başlarken belli olabiliyor. Benim seram 40.000 e mal oldu. 1200 m2. eğer 2 ay sonra yapsaydım 35e mal olacaktı. O kadar fark edebiliyor yani.
Galvaniz olursa %30 gibi bir fark ekleyin fiyatlara. Farklı model seralar farklı fiyatlara çıkıyor. Bu benimkisi en primitif, en ucuz yollusu.

Todor
25-01-2011, 08:22
Hayırlı olsun bereketli kazançlar diliyorum. Çalışmaz azmi oldukça başarı kaçınılmaz olacaktır.

Sevgili Todor: Çoktandır site içinde yazışma yapmıyordun sebebi bu seraymış. ne diyeyim inşallah dahada başarılı olursunda şöyle 20-30 dekarlık seralarınıda görürüz inşallah. hayırlı uğurlu olsun.

Teşekkürler. :)

Evet, işler çok fazla olmaya başlayınca forumu epey boşladım. İlerki zamanlarda telafi ederiz inşallah.

Sarıcan
25-01-2011, 08:32
Sn. Todor,

Gözlerimiz bayram etti. Bu kadar emeğe değmiş doğrusu. Kıvırcıklar çok sağlıklı görünüyor. Elinize sağlık. Seranın bakımını tek başınıza mı yürütüyorsunuz?

sercan1969
25-01-2011, 08:32
Sevgili todor kaplanmış tohumların fotoğrafını bizle paylaşırmısınız.Görünüşünü merak ediyorum.Bir aksilik olmazsa bu sistemde yılda 8-9 kez marul hasad etmek mümkün değil mi?

malbman
25-01-2011, 08:38
Sevgili Todor, sayfayı ağzım açık bir şekilde, hayranlıkla izliyorum. Bizim gibi apartıman dairelerinin avuç içi kadar mutfak ya da balkonlarında, iki kök bitkiyle debelenenler için ne kadar ulaşılamaz bir iş yaptığınızı tahmin bile edmezsiniz.

Eminim ki bu çabalarınızın karşılığını layıkıyla alacaksınız. İşlerinizden fırsat buldukça son gelişmeleri paylaşarak, bu sayfayı canlı tutarsanız sevinirim. Şu an için yalnızca karşıdan izlemekten başka yapabileceği bir şey olmayan ben ve benim gibi arkadaşlar, en azından sizin yaptıklarınız ve başarı hikayelerinizle seviniriz.

Her türlü bilgi ve birikiminizi açık gönüllülükle paylaştığınız için de ayrıca teşekkür ederim.

Sevgilerimle

Suna
25-01-2011, 10:52
sağlıklı ürünler bol kazançlar diliyorum.

ahmeter
25-01-2011, 11:36
Sayın Todor
Hayırlı olsun Tebrik ederim Ürünlerinizsen bilhassa kop salat İstanbula kargo ödemeli gönderme imkanınız varmı üçretini eft yaparım bir kutu olabilir Selamlar

ibrahim doğan
25-01-2011, 11:41
sayın todor...yaptıklarınız hayranlıkla izledim tebrikler hayırlı olsun..
sizden ricam bir kaç kare daha ayrıntılı fotoğraflar...kıvırcıkları neye dikmişsiniz bi fikir edinemedik sanırım yatay straporlara dikmişsiniz aralar kaç cm.....deponuz varmı varsa kaç m3.aynı suyu dönderiyorsanız kaç günde bir suyu tazeliyorsunuz biraz fazla sordum ama kusura bakmayın cevaplarsanız memnun olurum başarılar....

k_donmez
25-01-2011, 12:31
Nazar boncuğu da benden olsun...

tugrulbaba
25-01-2011, 18:10
Maşallah maşallah. Allahım nazardan saklasın. Gerçekten imrendim. Şimdi ben de daha çok azimlenmez miyim? :)

Aklımdaki sera bu kadar büyük değil benim. İlk etap için 100 m2 kadar. Sonra aldığım verime göre artırıp azaltmak elimde.

Size göre avantajım var sayın todor. Çünkü kendim inşaatçıyım. Birçok iş kendi elimden çıkıyor. Ayrıca elimde çok miktarda demonte metal ekipman bulunmakta. Onları istersem çit, istersem ağıl ayırması, istersem sera konstrüksiyonu olarak kullanabilirim. Epey marifetliler yani elimdeki malzemeler :) Sözüz kısası sera naylonu, sulama ekipmanı gibi gider kalemleri haricinde ağır meblağlar tutan kısmını halledebiliyorum.
E ne duruyorum? Havalar iyileşsin biraz. :)

envor
25-01-2011, 18:37
Sayın Todor, Tebrikler & Başarılar.

Yalnız bir sorum var, marullar o suda nasıl büyüyor? Anlamadım gitti :)))

Todor
25-01-2011, 19:21
Sayın Envor, elifi görseniz mertek sanırsınız, anlamanızı ummuyorduk zaten. :D

Ciddi olmak gerekirse, Başta Envor olmak üzere, Mine Hanım, Praecox, Selahattin Hocam, her biri çok değerli insanlar ve kendi uzmanlık alanlarında ve diğer her konuda her zaman desteklediler, ellerinden gelen yardımı esirgemediler. Ziyaretimize geldiler, araştırma yaptılar, malzeme temininde yardımcı oldular, sistem kurulumunda fikirler verdiler. Ve daha neler neler. Ve tabi Malina. Hepimizi bir araya getiren kişi. Ablam benim.

Her birine üzerimizdeki hakları için ayrı ayrı teşekkürler sunuyorum. Böyle bir dost grubuna sahip olmak, beni dünyanın en ayrıcalıklı insanlar sınıfına sokuyor.

Todor
25-01-2011, 19:24
Tuğrulbaba, Allah gönlünüze göre versin. Başlamak bitirmenin yarısıdır derler. Ve yine derler ki, en büyük yolculuklar bile küçük bir adımla başlar. 100 m2 diye başlarsınız, bakarsınız dönümlerden bahsediyorsunuz.

Todor
25-01-2011, 19:26
Sayın K.donmez, boncuk için ayrıca teşekkür ederim. Elem tere fiş, kem gözlere şiş. :)

Todor
25-01-2011, 19:36
İbrahim bey, teşekkür ederim. Depom yok. Havuzlarım 30 ila 50 ton arası su alıyor. Suyu Ec değeri 1.0 µmhosa düşünce tazeliyorum. Bitkilerin gelişmişliğine göre 1 hafta ile 3 gün arası bir süre ediyor bu. Dikim aralıkları 20X25 cm, fakat bazı çeşitler için dar olmuş. Özellikle kıvırcık yapacaksanız en az 40X40, göbek yapacaksanız 30X30 olmasını öneririm.

Todor
25-01-2011, 19:40
Sayın Tuta, fatura kesemediğim için, internet üzerinden satış yapmam başımı çok ağrıtabilir. Daha önce benzer örnekleri yaşadık. 5-10 lira için 5000 lira ceza kesilen arkadaş olmuştu.
İnşallah bu taraflara yolunuz düşerse, size ikram etme şansını yakalarız.

Todor
25-01-2011, 19:43
Sevgili Malbman, çok fazla güncel tutma şansım yok. Malum işler bastırdı mı, oturmaya vakit bulamıyoruz. Ama devamlı forumu düşünerek fotoğraf çekiyorum. Arada şimdiki gibi boş kaldığım dönemlerde gelişmeleri paylaşırım elbette.

Todor
25-01-2011, 19:56
Sercan 1969, kaplama tohum için meşhur videoya bakmanız yeterli.
http://www.youtube.com/watch?v=FHBhyqowSEc

Sarıcan, eğer kesim var ise, iki adet yövmiyeci kadın geliyor. Üçümüz beraber hiç oturmadan çalışıyoruz. Sabah 9 gibi işe başlayıp, akşam 4 gibi bırakırsak, en fazla 400 adet marulu kesip, yıkayıp, ambalajlayabiliyoruz. Bu da 50 kutu ediyor. Ama hiç 50 kutu kesmedik. En fazla 30 kutu kestiğimiz gün oldu. Sonra ben onları arabaya yükleyip, nakliye şirketine götürüyorum. Şirketin kamyonu bu mevsimde 18:00 da hareket ediyor. O yüzden daha gecikme şansım yok. Eve geri dönmem 19:00'u buluyor. Eğer o gün ekstra bir iş varsa işçiler gelmeden 1-2 saat önce seraya giriyorum. Kesim yoksa tek başımayım.

Güzel sözleriniz için size de teşekkür ederim Sayın Suna.

supermen666
25-01-2011, 20:01
sayın kardeşim todor gerçekten seran güzel olmuş acaba seranı kaç dönüme kurdun kime yaptırdın ve kaça malloldu kardeşim biraz bilgi verirmisin .bize tavsiyelerin nelerdir

omer.tuncer
25-01-2011, 20:09
sayın kardeşim todor gerçekten seran güzel olmuş acaba seranı kaç dönüme kurdun kime yaptırdın ve kaça malloldu kardeşim biraz bilgi verirmisin .bize tavsiyelerin nelerdir

32 nolu mesaja bakarsan görürsün.

malbman
25-01-2011, 20:21
Sevgili Malbman, çok fazla güncel tutma şansım yok. Malum işler bastırdı mı, oturmaya vakit bulamıyoruz. Ama devamlı forumu düşünerek fotoğraf çekiyorum. Arada şimdiki gibi boş kaldığım dönemlerde gelişmeleri paylaşırım elbette.

Sevgili Todor haklısın. Bencilce düşünüp işin yoğunluk kısmını hiç hesaba katmamıştım:rolleyes:

Bir sorum olacak: Kasaları ve karton ambalajları kendin mi tedarik ediyorsun? Eğer öyleyse kabaca bir fiyat vermen mümkün olur mu?

Teşekkür ederim.

tugrulbaba
25-01-2011, 20:34
Ben serayı kapattıktan sonra sayın envoru, Sayın Kudret Tezel'i, sizi (sn. Todor) ve diğer topraksız tarım yapanları rahatsız edeceğim Allah izin verirse.

Besin eriyikleri hakkında tamamen konuya hakim olmam gerekiyor.

garlangufa
25-01-2011, 20:37
Bazı arkadaşların bildiği gibi bir süredir Sera ortamında topraksız tarım konusunda araştırma ve çalışmalar yapıyorum. Çoğu arkadaş ile özelden mesajlaştığım için Forum ortamına yansımamıştır.
Benim yer olarak düşündüğüm yerlerden birisi de memleketim,anamın babamın yaşadığı yer olan Trabzon. Karadeniz'de yerler sürekli bölündüğü için (nesilden, nesile) tarım arazileri oldukca kısıtlı, bu kısıtlamaya birde arazi şartlarının elverişsizliği eklenince (düz arazi bulmak, bir çocuğun elma şekeri bulması gibidir). Güneş ışığı da diğer bölgelerdekine (Antalya, Fethiye, Dikili..gibi..tek avantajı çok sıcak ve çok soğuk olmması...35 derecenin üzerine pek çıkmaz, -5 dereceyi de çok nadir görür) nazaran daha az olduğundan, yapılacak topraksız tarım bu dezavantajları kompanze edebilir.
Trabzon da amatör veya hobi amaçlı seracılık dışında modern seracılık nerede ise hiç yok. Bu aylarda sebze,meyve diğer illerden gelir. Örneğin domates Antalya'dan gelir. Çok büyük ticari amaçlı olmasa'da bir evi geçindirecek modern bir sera yapmayı düşündüğümden fizibilite çalışması yapmak şart. İşte tam bu durumda aşağıda yazacağım bir durum karşıma çıktı. Konu belki bu başlıkta değidir ama yazacak başka bir başlık ta bulamadım, mazur görün.
Trabzon sebze halindeki fiyatlar ile Antalya sebze halindeki fiyatları karşılaştırınca birçok üründe Trabzndaki fiyatların, Antalyadan gelmesine rağmen Antalyadan daha ucuz olduğunu farkettim (en yüksek fiyatlara bakınca)
Nasıl oluyor da oluyor bu durum ?...hiç olmazsa nakliye biniyor fiyat üztüne...yoksa başka oyunlarmı var ?.

24 Ocak 2011 Pazartesi-Trabzon sebze halindeki fiyatlardan bazı örnekler.

Sebzenin Cinsi En Düşük (TL) En Yüksek (TL)
Domates 1,25 TL 1,50 TL
Domates Salkım 2,60 TL 2,70 TL
Marul (Adet) 1,20 TL 1,60 TL
Marul Kıvırcık (Adet) 0,80 TL 1,00 TL

25.01.2011 tarihli Meyve-Sebze Hali fiyat listesi: Antalya

Sebzenin Cinsi En Düşük (TL) En Yüksek (TL)
Domates (Cam) 0.50 TL 1.40 TL
Domates (Ceri) 2.00 TL 4.00 TL
Marul (Aysberk) 0.70 TL 2.00 TL
Marul (Düz) 0.50 TL 1.60 TL
Marul (Kıvırcık)
0.40 TL 1.30 TL

Nasıl oluyor da oluyor bu durum ?...

ahmeter
25-01-2011, 20:42
Sayın Tuta, fatura kesemediğim için, internet üzerinden satış yapmam başımı çok ağrıtabilir. Daha önce benzer örnekleri yaşadık. 5-10 lira için 5000 lira ceza kesilen arkadaş olmuştu.
İnşallah bu taraflara yolunuz düşerse, size ikram etme şansını yakalarız.
Sayın Todor
Havaları müsait gördüğümde geleçeğim Tebrikler Hayırlı olsun

supermen666
25-01-2011, 20:47
kardeşim piyasa oynak nakliye ve esnaf kardeşlerimizin aç gözlülügüne baglıyorum bu fiyat farkını neyazıkkı

supermen666
25-01-2011, 20:57
sitenize yeni üye oldum. çok ilgimi çekti bayadır topraksız tarım üzerine araştırma yapıyorum.siteyide ilgiyle takip ediyorum.şimdiye kadar bir çok ticari faliyette bulundum. bazen zarar bazen kar öyle geçti zamanımız.şuan bu sektörde bir yatır yapmayı pilanlıyorum 10 dönüm bir sulu tarım projesini hayata sokmayı düşünüyorum. tabi riskli araştırmalarıma devam ediyorum sitedeki sevgili kardeşlerim yardımınızı esirgemesseniz sevinirim artık bu iştede batarsak helak oluruz))):: yani bilmiyorum en önemli şey benim için deneyim beni yönlendirirseniz sevinirim.belki sesimi duyan kardeşlerim olur.

Todor
25-01-2011, 21:32
Hoş geldiniz superman666. Yeni üye olduğunuz belli. Çünkü biz burda kendisinden 20-30 hatta 50 yaş büyüklere kardeşim diye hitab edilmesini hoş karşılamıyoruz. Zaman geçtikçe siz de bunları öğrenirsiniz. Önce forum kurallarını dikkatli bir şekilde okumanızı öneririm.

Todor
25-01-2011, 21:51
Kasaları ve karton ambalajları kendin mi tedarik ediyorsun? Eğer öyleyse kabaca bir fiyat vermen mümkün olur mu?

Fotoğrafta gördüğünüz karton kutunun toptan fiyatı 1.65 TL/ad. İçine 8 adet marul koyuyorum. Yani marul başına 0.2 TL düşüyor. Daha farklı çözümler mevcut. Kabzımalla anlaşıp sepetleri ondan ücretsiz almak mümkün. Ya da halde çıkma sepetler, kutular satan işletmeler mevcut, oralardan daha uyguna çözümler bulunabiliyor.

Bir de şöyle bir olay var;
Ben, kasabada Kuşlar nakliyat diye bir firma ile çalışıyorum. Her akşam, istanbul hallerine düzenli kamyonu gidiyor. Kamyon Burdan meyve sebze götürüyor, ama genelde boş dönüyor. Fotoğrafını gördüğünüz kutu başına 1.5 TL nakliye veriyorum.

Fakat, eğer İstanbul'dan çıkma sepet getirteceksem, "şu dükkanda sepetlerim var" demem yeterli. Gelen sepet, kasa vs için nakliye ödemiyorum.

Sadece Kuşlar Nakliyat değil, buradaki tümn firmalar bu şekil çalışıyor.

tufan
25-01-2011, 22:11
Sn.todor;
seranız çok güzel olmuş, inanın kendi seramı yapmış kadar sevindim sizin adınıza. Bu arada logonun hakkını da yemeyelim, gerçek bir tarım firması logosu olmuş. Hayırlı olsun; bol müşteri, bol kazançlar diliyorum...

malbman
25-01-2011, 22:25
Sevgili Todor öncelikle kusura bakmayın. Zira kimi zaman kendimi kaptırıp senli benli yazışmaya başlıyorum. Sonra fark ediyorum ama geç oluyor.

8 adet marul için yalnızca ambalaj ve nakliye masrafı 3.15 TL yüksek değil mi? Tabii ben buradaki kabaca bildiğim fiyatlarla düşünerek söylüyorum bunu. Zira burada en yok mevsiminde Lollo Rosso'yu halde en çok 1.5-1.75 TL'den alıyorlar. Çıkma kasalara nakliye ücreti ödememeniz mi dengeliyor bunu?

haka41
25-01-2011, 22:38
sn.todor tebrikler ,yalova gibi ağırlıklı olarak çiçek üretimi yapılan bir bölgede sebze üretimi yapmak daha mı avantajlı, bir de piyasada üretmek ayrı dert parayı almak ayrı bir dert sıkıntılar varmı ?

Sarıcan
25-01-2011, 22:42
İbrahim bey, teşekkür ederim. Depom yok. Havuzlarım 30 ila 50 ton arası su alıyor. Suyu Ec değeri 1.0 µmhosa düşünce tazeliyorum.

Tazeliyorum kısmını açar mısınız? İlk kurduğunuzda EC' yi kaç ayarlıyorsunuz. Bitkinin kullandığı ve buharlaşma kaybıyla günlük su ilavesi kaç m3 oluyor? EC ve pH kontrolünü nasıl yapıyorsunuz?

nrkrkmz
25-01-2011, 22:53
Sayın Todor,
Ellerinize sağlık süper olmuş... Bereketi de kazancı da bol olsun..

supermen666
25-01-2011, 23:09
kusurura bakmayın forum kurallarından haberim olmadıgı için biraz samimi sözcükler sarf ettim.galiba pek hoşlanmıyorsunuzda böyle cümlelerden bende artık kullanmam totor bey biraz sıcakkanlı bir insan oldugum için böyle yazdım kusurumuz *** af ola.. sadece çalışmanız hakında bilgi almak amaçlıdı yazdıklarım bende bir sera düşünüyorum.ticari amaclı durgun sudamı yoksa akan suda mı yeştirmeliyim.sormak istedim.

Mine Pakkaner
25-01-2011, 23:21
Todor, nasıl mutluluk, gurur ve hazla bu çalışmaları izliyorum anlatamam. Emeklerinizin karşılığını kat be kat almanız dileğiyle sevgili dostum.

kgursan
26-01-2011, 00:15
Sn Todor., iki gündür sayfanızı sessizce izliyorum. Tebrik ederim, güzel bir proje geliştirmişsiniz. Dileğim o ki, hesaplarınız da doğru çıkar,başarılı olur ve bol kazançlar elde edersiniz.

Ben tarımdan para kazanılmayacağını düşünen bir tarımcı olarak, yaptığınız çalışmayı çok önemsiyorum ve başarılar diliyorum.

Bu arada yaz aylarında (uzun gün ve sıcak nedeniyle) yetişen marul var mı? veya yazın başka ürünler mi yetiştireceksiniz.? Kolay gelsin.

zencefil1708
26-01-2011, 10:33
Sayın Tador,
Seranız güzel olmuş ben de diğer arkadaşlar gibi hayırlı olsun diyorum.Sizin için maliyetli olu mu bilmem ama bu kullandığınız ısı straforları yerine size yine strafor olan çok kullanımlık köpük viyolleri tavsiye ederim,aşağıda linklerini yazacağım.Biri Kayseri'de diğeri Antalya'da.
http://www.kaypor.com/fideviol.html(kayseri)
http://www.beyaz-grup.com/karpol/kar-viyol.aspx(antalya)

Birde bu köpük viyollerin içine koyulan insert dediğimiz tek kullanımlık şeffaf viyoller var bunlar için de aşağıda ki linkleri kullanabilirsiniz;
http://www.aktasplastik.com/en/(istanbul)
http://www.elformltd.com/tr/index.php(kocaeli)
Telefonla görüştüğünüzde isterseniz numune ve teklifte gönderiyorlar.
Ben bunları bulmakta biraz zorlandım da benden başkası zorlanmasın istiyorum:)
Başarılar dilerim...

zenfree
26-01-2011, 11:01
Sevgili Todor, hayırlı olsun.

ahmeter
26-01-2011, 13:28
Pazarda kıvırçık salata tezğahı hemen yanında çamurlu bir varil su salatalar teker teker o suya sokulup tezğaha diziliyor
Neden Avrupa ülkelerinde salatalıkların tertemiz çamursuz olduğunu ben yeni anladım
Biri İzmir diğeri İstanbulda lokantada önüme gelen salatalığın üzerinde bir canlının yürüdüğünü gördüm
İstanbulda marketlerde sebzelerin yıkanması için özel şişelerde sıvılar satılıyor
Sayın Todor birde plastik kaplara koyup pazarlar.ve İstanbulda marketlerde
Todor Tarım görürsek TEBRİKLER

ibrahim doğan
26-01-2011, 13:38
sn.todor havuzların eni -boyu ve derinliği nedir yazarsanız memnun olurum

Güler
26-01-2011, 14:16
Sevgili Todor, dört gündür siteden uzaktaydım, bugün açıp da Todor/Sera başlığını görünce içim hop etti.

Nasıl gurur duydum, nasıl sevindim anlatamam.
Bir an aklıma sera fikrini bana ilk açtığın gün geldi. İstanbul toplantısında Fenerbahçe'ye doğru yürüyorduk ve sen büyük bir heyecanla yapmak istediklerinden bahsediyordun.
Sonra Oğuz ile senin bahçene geldik, seranın ilk hazırlıklarına başlamıştın.

Bugün o sera bütün ihtişamı ile başlığı süslüyor. Süslemekle de kalmıyor, bütün detaylarını, bilgilerini de üyeleri ile paylaşıyor.
Ne mutlu sana.
Umarım her şey istediğinden de alâ olur. Sana huzur ve mutluluk verir.
Uğraşın huzurla, kazancın hayırlı ve bol bol olsun.
Tekrar, tebriklerimi iletmek isterim.

furkan yıldız
26-01-2011, 16:03
Güler ablamın dediği gibi sera bayağı ihtişamlı olmuş. Umarım bütün emeklerinizin fazlasını alırsınız. Hayırlı ve uğurlu olur inşallah

sercan1969
27-01-2011, 16:13
Sn Todor suyu 24 saat devir daim eden motorlarınız 15 dakika çalışıp 15 dakika dinlense bu hem motorların ömrü hemde hemde elektrik sarfiyatı açısından daha avantajlı olmaz mı acaba?

Todor
27-01-2011, 20:50
Bağlantım çok kötü, geç cevap verebiliyorum. Özür dilerim.

Sercan 1969, 15er dakka veya 12 şer saat denedim, yeterli gelmiyor.

İbrahim Doğan, havuzlar en 7 m, boy 25 m, derinlik 10 cmden başlayarak 40 cm eğimli.

Zencefil1708, o viyoller konik kesitli. Bendeki viyoller ise kare kesitli. Konik kesitin şöyle bir dezavantajı var, ikinci üçüncü kullanımdan sonra fideler, straforun içine kök salmaya başlıyor. İçlerine insert konulacak olursa ekstra maliyet demek. Ve eğer üzerlerinde yeterli ağırlık yoksa, et kalınlığından dolayı dipleri suya temas etmiyor, bu sefer bitki suya kök salamıyor. O zaman da havuzda çimlendirme şansımız olmuyor.

Kgursan, yazlık çeşitler var fakat biraz fazla ilgi gerektiriyor. Bir kaç gün içinde satmanız lazım yoksa sapa kalkıyorlar. Sİzden Bağdat Restorant'da aldığım frezyalarda havuzda. Bir tanesi goncada. fakat çok kuvvetli değiller. Çünkü besin eriği çiçekli bitkiler için değil, yapraklı bitkiler için. En azından ürerler düşüncesiyle dikmiştim. Bir ara fotoğraflarını çeker görüşlerinizi alırım.

Sarıcan, normal EC değerim 1.2 µmhos. Bitkinin gelişim durumuna göre (bu da 2 gün ile 7 gün arasında bir süreye denk geliyor) 1,0 µmhoya düşünce, 1/2 oranında boşaltıp, gübre ve temiz su ile tamamlıyorum. Kaç m3 su kaybım var bilmiyorum. Kontrolü güvenlik açısından ikişer ecmetre ve phmetre ile yapıyorum. Bir arıza durumunda ya da kalibrasyon kayması durumunda fark edebeilmek için. Günlük her sabah ölçüyorum.

Haka41, ilçemiz süs bitkisi yanında meyve sebze üretimi açısından da çok gelişmiş bir bölge. Ülkenin kivi üretiminin büyük bölümü bizde. Kayda değer şeftali, elma, kiraz üretimlerimiz var. Tabi ki sebze üretiminde Antalya ile yarışamayız ama oldukça miktarlı üretiyoruz. Avantajımız pazara yakın olmamız. Düşünün ki, ben marulu kopardıktan 2 -3 saat sonra istanbulda tezgahta oluyor. Antalya için bu süre bir gün demek. Yani dezavantajımız kadar avantajlarımızda var. Para işi her sektörde sıkıntılı. Hiç bir şeyin garantisi yok ki hayatta.

Sevgili Malbman, masraflar yüksek ama şimdilik böyle. İlerde düşürmenin yollarına bakıcaz. Etiket bastırayım dedim, 10X20 mm ebatlarına1250 lira dediler. En az 500.000 adet olursa.
Jelatin yaptırayım dedim, 1750 lira dediler 50.000 adedine. 0,035 kuruşa geliyor tanesi. Şimdi tanesini 0,1 kuruşa alıyorum ama en azından parakende alabiliyorum. Malum, dar alanda oynamaya çalışıyoruz. İlerde her şeyi toptan alınca maliyetler çok düşecek. Nakliye şirketiyle masaya ona göre oturcam. Bazı şeyler tecrübe edildikçe önümü daha net görebiliyorum. Şimdilik girdiler biraz yüksek olacak mecbur.

Güler Hanım, Furkan Yıldız, Tuta, Zenfreee, Nrkrkmz hepinize teşekkür ederim.

Cumhur Tonba
27-01-2011, 21:09
Sayın Todor,
İnan bana çok harikasın. Çalışmaların muhteşem. Başarılı olacağına tüm kalbimle inanıyorum. Azmin elinden hiç bir şeyin kurtulamadığını ispat ediyorsun. Sayfanın takipçisi olacağımdan eminim. Başarılar, saygılar, sevgiler.

Sarıcan
27-01-2011, 22:40
İbrahim Doğan, havuzlar en 7 m, boy 25 m, derinlik 10 cmden başlayarak 40 cm eğimli.

Sarıcan, normal EC değerim 1.2 µmhos. Bitkinin gelişim durumuna göre (bu da 2 gün ile 7 gün arasında bir süreye denk geliyor) 1,0 µmhoya düşünce, 1/2 oranında boşaltıp, gübre ve temiz su ile tamamlıyorum. Kaç m3 su kaybım var bilmiyorum. Kontrolü güvenlik açısından ikişer ecmetre ve phmetre ile yapıyorum. Bir arıza durumunda ya da kalibrasyon kayması durumunda fark edebeilmek için. Günlük her sabah ölçüyorum.

Sn. Todor,

Şaşırmadım dersem yalan olur. 2-7 günlük peryotlarda havuzların yarısını boşaltıp temiz su doldurmak demek her defasında 100 ton temiz su, yaklaşık 150 kg gübre demek. Havuzda sadece bitkiler tarafından kullanılan ve buharlaşma ile eksilen suyu tamamlayıp, EC ve pH ayarını ilave ettiğiniz suyu baz alarak ayarlamayı hiç denediniz mi? Bütün topraksız tarım seraları açık sistem mi çalışır? Kapalı sistem çalışmanın kolay bir yolu yok mudur?

Todor
27-01-2011, 23:11
Havuzun biri yaklaşık 30 ton su alıyor. İçindeki bitki sayısı 3500. Bitki başına düşen su 8.5 lt gibi bir değere denk geliyor.

Havuzu bir kere doldurup, uzun bir süre o suyla çalışabilmek için bilgisayar, spektrofotometre, dozlama pompaları, her gübre için ayrı tank gerekiyor diye düşünüyorum. Üstelik spektrofotometre kalibrasyon sıvıları çok pahallı ve hergün kalibrasyon gerekiyormuş.

Todor
27-01-2011, 23:12
Teşekkür ederim Cumhur Bey. :)

Sarıcan
27-01-2011, 23:31
Bence kıyaslamak için havuzun birinde sadece eksilen suyu tamamlayıp, yeni ölçtüğünüz EC değerini 1,2 ye çıkaracak gübre ilavesini yapsanız. En azından su değişimlerinin peryodunu biraz daha uzatabilirsiniz, belki hiç spektrofotometreye gerek kalmadan bir verim yakalayabilirsiniz. Hemde havuzlar arası verimi kıyaslama imkanınız olur. Tabii ki eksilen elementi kontrol edip ona göre eklemek en güzeli ama her 2-7 günde o kadar suyu değiştirmek bence hiç ekonomik değil.

Todor
27-01-2011, 23:41
Denedim. Bir çok besin eksikliği ortaya çıkıyor. En çok mağnezyum eksikliği ortaya çıkıyor ki, sebep ortamda mağnezyum noksanlığından ziyade, kalsiyum ve potasyum fazlalığına bağlı bir bastırılma oluyor. Böyle olunca, giderek A tankından daha az vermek gerekiyor. O zaman da iş çok karışıyor. Ben içinden çıkamadım, böyle bir yolu tercih ettim.

Sarıcan
27-01-2011, 23:53
O zaman kontrol cihazlarını edinmekten başka çare yok. Ne kadar pahalı olurlarsa olsunlar en kısa sürede kendini amorti ederler herhalde. Çünki bu türlü kaybınızın daha çok olacağını düşünüyorum. Öbür türlü belki bir laborant almanız veya sizin biraz daha teknik konularla ilgilenmeniz gerekir. Zaten sizin gibi bu işi bilinçli yapan birinin bu yatırımı yapmasıda kaçınılmaz bence.

kgursan
28-01-2011, 16:55

Kgursan, yazlık çeşitler var fakat biraz fazla ilgi gerektiriyor. Bir kaç gün içinde satmanız lazım yoksa sapa kalkıyorlar. Sİzden Bağdat Restorant'da aldığım frezyalarda havuzda. Bir tanesi goncada. fakat çok kuvvetli değiller. Çünkü besin eriği çiçekli bitkiler için değil, yapraklı bitkiler için. En azından ürerler düşüncesiyle dikmiştim. Bir ara fotoğraflarını çeker görüşlerinizi alırım.

.

Ben de topraksız olarak (su veya perlit-pomza vb.) çiçek yetiştirebilirmiyim diye düşünüyordum. Siz frezya yı söyleyince umutlandım, ama, besin dengeleri önemli sanırım. Bazı soğanlılar (sümbül, Hippeastrum gibi) suda çiçek elde etmeye uygun ama yetiştiriciliği zor olur kanaatindeyim. Çünki beslenmeleri (Güneş+besin olarak) önemli olduğunu düşünüyorum. Keşke olsa da Lisanthusu topraksız yapabilsem.
Kolay gelsin.

Todor
28-01-2011, 18:52
Deneyelim hemen. :)
Saksılı mı üretmek lazım kesme mi? Kesmeyse çok problem değil. Saksılıysa ufak bir iki ekipman lazım.

Besin formüllerinin o kadar problem olacağını sanmıyorum. Gül, zambak, gerbera. Normalde bu üçünden hangisine en yakın bir gübreleme programı var?

envor
28-01-2011, 20:25
Koçum benim, yürü be kim tutar seni :)))
envor:p

indomie
28-01-2011, 20:58
Allah Sayın Todor'dan razı olsun ve başarılarını daim kılsın.

Sayesinde kayıp envor'un sesini duyar olduk.

Todor
28-01-2011, 21:11

Ver gazı yokuş yukarı.

Volkan Kesici
28-01-2011, 21:16
Sayın Todor güzel paylaşımınız için teşekkür ederim.

artemisia10
29-01-2011, 00:35
Sn. Todor çok emek vermişsiniz ve hayallerinizi gerçekleştirmişsiniz bu kadar özenli çalışmanın karşılığını almamak mümkün değil...Bazen yaptığımız planları uygulamak için yeterli cesareti bulamayabiliriz ama siz bu konuda çok iyi örnek oldunuz başarılarınızın devamını diliyorum...Saygılar...

malbman
29-01-2011, 06:46

iyi ki alt tarafa envor:p yazmışsın envor. Merak eder dururduk artık bu mesaj kimin diye:D:D:D

cemal.S
29-01-2011, 06:49
Sevgili TODOR..!

Şu an öyle mutlu öyle mutluyumki anlatamam. Doğrusunu isterseniz sizin daha çoook başarılara imza atacağınızı görebiliyorum. İlk tanıdığımız günden beri bilgisinden her zaman yararlandığımız ve sohbetinden keyif aldığımız bir dostumuzun başarılı yerlere geldiğini görmek büyük mutluluk ve onur. Azmin zaferi buna denir herhalde. Yaptığınız bütün çalışmalarda bunu zevkle seyrediyoruz aslında. LOGONUZDAN her şey ortada. Tekrar tebrikler. Söz en kısa sürede hatta ilk fırsatta çocuklarımın anası ve küçük SANSAR larla ziyaretindeyiz.

Sevgiyle saygıyla kalın. Kolay gelsin dostum....

seazone
29-01-2011, 09:09
Sayın Todar akar su sistemiyle ben marul denemeleri yapmıştım. Sadece bakterilerle mücadele etmiştim sularını hiç boşaltmadım ve başarılı olmuştum. Eğer su buharlaşmanız fazla ise yerine takviye edilen taze su ve besin eriyiği yeterli olabileceğinin kanısındayım. Kullandığım motorlar büyük akvaryum motorları bunların enerji sarfiyatları çok düşük ve sürekli su içersinde çalıştığından. Dışarıya ışıma yaparak enerji kaybına dönüşmüyor. Çalışmalarınızı kutluyorum hepimizi heveslendiriyorsuz teşekkürler.

Mete Dundar
11-02-2011, 00:10
Tebrik ediyorum sayın Todor,büyük bir keyifle takip ediyorum,ürününüzün bereketli olmasını diliyorum.

Selahattin Yılmaz
11-02-2011, 17:59
...Başta Envor olmak üzere, Mine Hanım, Praecox, Selahattin Hocam, her biri çok değerli insanlar ve kendi uzmanlık alanlarında ve diğer her konuda her zaman desteklediler, ellerinden gelen yardımı esirgemediler. Ziyaretimize geldiler, araştırma yaptılar, malzeme temininde yardımcı oldular, sistem kurulumunda fikirler verdiler...

Sevgili Todor, sen www.agaclar.net sitesinin topraksız tarımdaki çalışmalarını hayatında gerçekleştirdin ve inşallah emeklerine değecek. Her zaman yanında olacağımızı bilmelisin. Çok sorunlarla ve problemlerle karşılaşıyorsun biliyorum yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Umarım ürünlerinde emeğin kadar değer kazanır ve emeğinin karşılığını alırsın. Ürettiğin ürünleri de sezonsal olarak buraya yaz ki olurda belki arayan birisine ürünlerinle çare olursun.

Sevgimle...

Todor
11-02-2011, 18:47
İyi dileklerini eksik etmeyen tüm arkadaşlar sağ olsunlar.

Selahattin hocam, elimizde neler var sen biliyorsun zaten. Bilmediklerini de yazayım.

Lollo rossa
Endivyen
Yağlı kafa (kop marul)
Kırmızı kıvırcık
kırmızı palamut
Bunlar 12 ay üretilmesi planlananlar.

Ayrıca;
taze soğan (beyaz)
taze soğan (kırmızı)
taze sarımsak
polla rossa
roka
pak coi
chicory
çilek (meyve)
çilek (saksılı)
mevsimsel üretim planlarımızda olan ürünler.

sercan1969
11-02-2011, 19:34
İsraile ait bir fide firmasını ziyaret ettiğimde bana 40 a yakın sebzenin fidesini gösterdiler.İnanının hiç birinin ne adını duydum ne de gördüm.Biz yeşilliği roka,dere otu ve maydonazdan ibaret diye biliyoruz.Oysa Dünya mutfaklarında tüketilen o kadar çok yeşillik türü var ki...

Sevgili Todor.... Belkide gelecekte onlarca yeşilliği belli bir marka altında pazarlayan bir firmanın yöneticisi neden olmayasınız ki...Ulusal ve hatta Uluslararası bir firmanın sahibi...

tugrulbaba
11-02-2011, 20:02
Tüm samimiyetimle tebrik ediyorum sayın Todor. Allah yolunuzu açık etsin.

İnanın iftihar ediyorum. Bu şekilde (1200 m2 başlangıç) başlayıp ileride hergün hasat edilen onlarca kamyon ürün üretebilen bir tedarikçi olmanızı diliyorum.

trilye
11-02-2011, 21:13
Sayın Todor,azminizden dolayı sizi tebrik ederim.Seranın resimlerinden ne kadar emek harcadığınız belli oluyor.Emeklerinizin karşılığı bol kazanç olur inşallah..

Todor
12-02-2011, 06:19
Teşekkür ederim arkadaşlar.

Bir çok arkadaş telefonla veya özel mesajla ziyarete gelmek istediğini belirtiyor.
Kapımız herkese açık. Sakladığımız, görülmesini istemediğimiz bir şeyimiz yok.
Fakat hafta sonları ziyaretçi kabul edemiyorum çünkü evde değilim. Cumartesi günü hale sevkiyat olmadığı için, bütün işlerimi hafta sonuna denk getirmeye çalışıyorum. Hafta içi de bir kaç gün önceden haber verilmesini tercih ediyorum.

İkinci olarak, benim 5 adet pit bull, rotweiller vs cinsi köpeğim var ve onları bağlama/kapatma şansım yok. Misafir ile düşman ayrımını yapabilen akıllı, laf dinleyen hayvanlardır. Bugüne kadar herhangi bir misafiri parçalamış değillerdir. Fakat gene de köpek sevmeyen, mekruh/haram olduğuna inanan, fobisi olan arkadaşların bahçede serbest 5 adet köpek bulunduğunu göz önünde tutmasını rica edeceğim.

Bu ikinci hususu özellikle belirtmek istedim.

ocean07
12-02-2011, 12:29
Sayın Todor öncelikle bol bereketli ürünler dilerim. Benim merak ettiğim 1200 m2 serada kaç dönem ekim yapıyorsunuz, ticari olarak gelir gider dengesi nasıldır? Fiyatlar dönemsel olarak değişiyor ortalama olarak söylerseniz sevinirim?

seazone
12-02-2011, 14:53
Sayın Todor bu ikinci maddede belirtiğin husustan dolayı şimdi daha çok gelmek isterim. Sera sonuçta ticarethane o yüzden dolayı hiç gelme taraftarı değildim ama bu ikinci madde süper olmalıdır herhalde Allah hepinize uzun ömür versin.

Todor
12-02-2011, 16:35
1200 m2 serada kaç dönem ekim yapıyorsunuz,

Dönem olaraktan ziyade, mal kestikçe yerine tamamlıyoruz.

, ticari olarak gelir gider dengesi nasıldır?

Gelir gider dengesi hiç ticari değil. Harcadığımızın yarısını kazanıyoruz diyebilirim.
Ama bu bir öğrenme sürecidir. Hiç bilmediğimiz bir sektördeyiz ve ürünlerimizde yöre için oldukça yabancı ürünler. Pek akıl alabileceğimiz kimseyi bulamıyoruz. Üretim aşamasında çok fazla bir problem kalmadı fakat satış aşamasında sorunlarımız var.

Fiyatlar dönemsel olarak değişiyor ortalama olarak söylerseniz sevinirim?

Yıllık ortalama çıkartacak kadar uzun süredir üretim yapmıyoruz. Şu ana kadar verdiğim en yüksek rakkam kutusu 10 liraydı. Yani adedi 1.25'e geliyor. Komisyon, vergi, nakliye, hammaliye, ambalaj, elektrik, tohum, işçilik düştüğünde bana 10-15 kuruş gibi bir rakkam kalıyor. Bu 1.25'e verdiğimde. Daha düşüğü zarar yazıyor. Fakat gene de yetişmiş ürünüm varsa zararda yazsa 60-70 kuruştan verdiğim çok oldu. Satılmayıp çöp yazan ürünümde oldu.

Burda bence işin sırrı, ambalajı ve nakliyeyi ucuza getirmek. Zaman geçtikçe hepsini ucuz yollu tedarik etmeyi, malı daha iyi değerlendirmeyi öğreneceğiz. Şimdilik tanışma aşamasındayız.

Todor
12-02-2011, 16:37
Sayın Todor bu ikinci maddede belirtiğin husustan dolayı şimdi daha çok gelmek isterim. Sera sonuçta ticarethane o yüzden dolayı hiç gelme taraftarı değildim ama bu ikinci madde süper olmalıdır herhalde Allah hepinize uzun ömür versin.

Dediğim gibi, bizde köpek bol. :)
Hayvan severlere kapımız kadar kollarımızda açık.

ocean07
12-02-2011, 19:40
Burda bence işin sırrı, ambalajı ve nakliyeyi ucuza getirmek. Zaman geçtikçe hepsini ucuz yollu tedarik etmeyi, malı daha iyi değerlendirmeyi öğreneceğiz. Şimdilik tanışma aşamasındayız.

Bizde ticari anlamda yapmayı planlıyoruz. Antalyada pazar yönünden bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. İlk denemelere başalayacağız kısmetse yakında.
Birde dikim yaptığınız tepsilerin ölçüsü nedir acaba? Yanlış okumadıysam bir tepsiye 8 adet dikiyordunuz galiba? Bir havuza kaç tepsi koyabiliyorsunuz?
Teşekkürler

Todor
13-02-2011, 05:38
Tepsi dedikleriniz standart yalıtım straforu. 50 X 100 cm
Her strafora 10 adet bitki koyuyorum. 20 X 25 cm
Fakat küçük olduğunu düşünüyorum. 30X30 yapmak daha sağlıklı olacak.
Bir havuza 350 strafor koyuyorum.

alone35
13-02-2011, 20:18
İyi dileklerini eksik etmeyen tüm arkadaşlar sağ olsunlar.

Selahattin hocam, elimizde neler var sen biliyorsun zaten. Bilmediklerini de yazayım.

Lollo rossa
Endivyen
Yağlı kafa (kop marul)
Kırmızı kıvırcık
kırmızı palamut
Bunlar 12 ay üretilmesi planlananlar.

Ayrıca;
taze soğan (beyaz)
taze soğan (kırmızı)
taze sarımsak
polla rossa
roka
pak coi
chicory
çilek (meyve)
çilek (saksılı)
mevsimsel üretim planlarımızda olan ürünler.

Sn.Todor taze soğanları da havuzdamı yetiştiriyorsunuz?

Todor
13-02-2011, 20:50
Daha önce durgun suda arpacıktan yapmıştım. Fakat ticari olarak değerinin düşük olduğunu gördüm.
Şimdi tohumdan (kimisi barut diyor) perlitde yetiştireceğim.

toprak-1
13-02-2011, 21:56
allah hayırlı etsin sayın todor. İnşallah islerinizi daha çok büyütürsünüz.

sans43
14-02-2011, 09:26
Teşekkür ederim arkadaşlar.

Bir çok arkadaş telefonla veya özel mesajla ziyarete gelmek istediğini belirtiyor.
Kapımız herkese açık. Sakladığımız, görülmesini istemediğimiz bir şeyimiz yok.
........

İkinci olarak, benim 5 adet pit bull, rotweiller vs cinsi köpeğim var ve onları bağlama/kapatma şansım yok. Misafir ile düşman ayrımını yapabilen akıllı, laf dinleyen hayvanlardır. Bugüne kadar herhangi bir misafiri parçalamış değillerdir. Fakat gene de köpek sevmeyen, mekruh/haram olduğuna inanan, fobisi olan arkadaşların bahçede serbest 5 adet köpek bulunduğunu göz önünde tutmasını rica edeceğim.

Bu ikinci hususu özellikle belirtmek istedim.

Sayın Todor,

Çalışmalarınızı topicten takip ediyorum, ve çok başarılı buluyorum. İnşallah gayretlerinizin karşılğını fazlasıyla alacaksınız. Hayatta azimli olur ve ben bu işi yapacağım derseniz yaptığınız işte başarı gelir. Sizi tebrik ederim.

Kudret bey'le gelmek istemiştik ancak "Kapımız herkese açık ama 5 adet pit bull, rotweiller vs cinsi köpeğim" birkaç tanede timsahım var :D diye yazınca doğrusu kendi payıma çekincelerim oluştu. Çünkü bu güzel ve özel hayvanları sevmekten seranızı gezmeğe vakit bulamayacağımı düşündüm.

Eh ne yapalım bizde resimlerle idare ederiz.

Sayın todor sizi tekrar kutlar başarılarınızın devamını dilerim...

ocean07
14-02-2011, 12:50
Sayın Todor serada Iceberg marul yetiştirme denemeniz oldumu? Eğer yetiştirdiyseniz göbek bağlamada sıkıntı oldumu, normal yetiştirmeye göre gramajda farklılık oluyormu ? (bütün çeşitler için)
Teşekkürler

Todor
14-02-2011, 17:01
Yazın 30.000 tane göbek yaptım ve bir tanesi bile göbek bağlamadı. Göbek için daha geniş yer lazım. En az 30X30 dememin sebebi odur.

Ve ayrıca benim için çok ticari değil. Hem alandan kaybediyorum hem zamandan.

Todor
14-02-2011, 17:03
Sayın Sans43, yazın gelirsiniz madem. Yazın köpekleri bir başka bahçeye götürme şansım var.

Delimus
14-02-2011, 18:00
İceberg göbek yapmak için 8 derece soğuk istiyor ayrıca buda ayarlanmalı yoksa gine göbek yapmaz ve sarmaz.
Dar olunca göbek yapsa bile şekil bozukluğu ve çürüme oluyor ben son hasatımda karşılaştım.

ocean07
14-02-2011, 21:07
İceberg göbek yapmak için 8 derece soğuk istiyor ayrıca buda ayarlanmalı yoksa gine göbek yapmaz ve sarmaz.
Dar olunca göbek yapsa bile şekil bozukluğu ve çürüme oluyor ben son hasatımda karşılaştım.

Sahil kesimi için o zaman en iyi kış ve bahar aylarında olacak ıyetiştirme dönemi ıceberg için, geri kalan zamanda da kıvırcık yapılabilir kanaatimce.

fevziye
18-02-2011, 16:00
Sn. Todor, emeklerinizin karşılığını almanız temennisi ile hayırlı olsun.

ocean07
18-02-2011, 17:20
Sn Todor, havuz için kullandığınız malzeme sanırım branda. Brandanın maliyeti ne kadardır ve herhangi bir özelliği varmıdır?

Todor
18-02-2011, 23:40
Evet tır brandası. m2 fiyatı 11 TL. UV dayanımlı bir malzeme.

selenn
18-02-2011, 23:52
Sayın Todor, seranız hayırlı olsun, emeklerinizin karşılığını almanızı temenni ederim.

ocean07
19-02-2011, 15:20
Havuzun içine büyük akvaryumlar için kullanılan hava motorlarından koysak su değişim sıklığını azaltabiliriz veya ortadan kaldırabiliriz gibi geliyor. Havuza devamlı oksijen vererek aynı zamanda havuzun sürekli devir daim yapmasınında önüne geçilebilir mi acaba? Elektrik tasarrufu yönünden.

Delimus
19-02-2011, 18:12
Besin eriğinin homojenliği için devirdaim şart ,devir daim borularını yüksekten bırakarak oksijen kazandırırarak, oksijen için tasarruf sağlanıyor.

ocean07
19-02-2011, 18:35
Suya gerekli miktarda oksijeni verdikten sonra suyu bir hafta -on gün gibi sürede değiştirdikten sonra devir daim şart değil bence.

Selahattin Yılmaz
19-02-2011, 19:14
İnşallah böyle üretim ortamlarına doğru...

193371

193370

Todor
19-02-2011, 19:44
Havuzun içine büyük akvaryumlar için kullanılan hava motorlarından koysak su değişim sıklığını azaltabiliriz veya ortadan kaldırabiliriz gibi geliyor. Havuza devamlı oksijen vererek aynı zamanda havuzun sürekli devir daim yapmasınında önüne geçilebilir mi acaba? Elektrik tasarrufu yönünden.

Bahsettiğiniz cihazın adı blower, zaten bende mevcut. Suyun oksijen yönünden zengin olması besin tüketimini arttıracak çünkü bitkilerin gelişimi hızlanıyor.

ocean07
20-02-2011, 05:56
Bahsettiğiniz cihazın adı blower, zaten bende mevcut. Suyun oksijen yönünden zengin olması besin tüketimini arttıracak çünkü bitkilerin gelişimi hızlanıyor.

Bizimde istediğimiz erkencilik olduğu için, periyodik ölçümlerle(günlük) besin takviyesi yaparak bitkiyi besinsiz bırakmamış oluruz

seazone
20-02-2011, 09:46
Sayın ocean07 eğer bir sistem kurmak istiyorsan ve bu sistemi devir daimsiz yapacaksan benden sana bir uyarı çok küçük 2 adet sistem kur. Biri devirdaimli diğeri değil farklarını sen gör ben şimdi sana kesinlikle çok fark var desem. Sen yine de devir daim şart değil bence diyeceksin o yüzden kendin deneyerek bulmanı tavsiye edeceğim.

ocean07
20-02-2011, 13:34
ben şimdi sana kesinlikle çok fark var desem. Sen yine de devir daim şart değil bence diyeceksin o yüzden kendin deneyerek bulmanı tavsiye edeceğim.

Yok demem sn. seazone.Bu kadar ön yargılı olmayın ;)

oxygene
22-02-2011, 07:52
Sn. Todor,

Bende marul yetiştirmeye çalışıyorum. Ancak kış olması sebebiyle fazla güneş yok. Tohumlarımı filizlendirdiğim kabı ısıtıyorum ancak çok kısa süre içerisinde yetersiz ışık olması sebebiyle marul fideleri boya gidiyor. Siz bu sorunu aşmak için yapay ışık vs. kullanıyor musunuz?

Todor
22-02-2011, 08:47
Çimlenmeden sonra gelişimi hızlandırmak için aydınlanma süresini uzatmak maksatlı lamba yakıyorum. Fakat yakmasam bile, gün ışığı yeterlidir, fideler boya gitmez. Yalova'da yetiyorsa İzmir'de yeterde artar bile. Ki, geçtiğimiz günler bol güneşli günlerdi.

Belki sizin fidelerin suyu fazla gübresi azdır. Ve ya başka bir sebep. Ama yeterince gün ışığı var şu zamanlarda.

mirzade45
09-03-2011, 23:01
sayın todor bol kazançlı günler dileğiyle başarılarnızın devamını dilerim aynı şekilde benimde bir projem var suan fizibilite aşamasındayım fikir alış verişi yapabilirsek sevinirim kolay gelsin.

Todor
10-03-2011, 04:32
Teşekkür ederim. Yardımcı olabilirsem sevinirim.

ensar
10-03-2011, 07:05
Sevgili Todor,

Çok uzun bir aradan sonra AGAÇLAR NET e girdim. Daha önceki birkaç girişimde farketmemişim, Harika bir sistem olmuş.Tebrikler.

Sevgiyle kalın

jordan362
16-03-2011, 22:45
yalovada topraksızda hidroponik çilek denemesimi gerçekleştireceksiniz yoksa topraksız pomza perlit gibi meteryal kullanarakmı gerçekleştireceksiniz.?

İnci Akalp
26-03-2011, 20:52
Sevgili Todor,

Seranız hayırlı olsun, bol kazançlar getirsin. Emeklerinize sağlık..

kemal türkoğlu
28-03-2011, 17:34
sn Todor
öncelikle yapmış olduğunuz işlemleri baştan sona bir nefes okudum desem yeridir. inşallah emğinizin karışılığını alırsınız. ortalama sera kurulumuna giden para miktarını ve nerde yaptırdığınız konusunda bilgi alabilirmiyim acaba bende burda yaptırmak istiyorum şimdiden teşekkürlerimi sunarım iyi çalışmalr dilerim.

Lilinin bahcesi
28-03-2011, 17:44
Sevgili hemsehrim Todor
Hayirli olsun, yeni sezonda bol kazanclar dilerim.

Todor
29-03-2011, 05:03
Teşekkürler Lilinin bahçesi, Kemal Bey, Pearls ve Ensar. :)
@Jordan362, çileği bir çeşit hydroponic sistemde düşünüyorum. Daha önce perlitde denedim ve bir süre sonra tuzluluk problem oluyor. Gerçi o zaman çok acemiydik ve bitkinin dilinden anlamıyorduk, nitrik asitçiyi zengin etmekten başka bir şey yapmadık. :)

Bu ara epey bir problemler yaşıyoruz. İlgilenen arkadaşlar için şöyle özetliyeyim kısaca;

Gündüz havalar 25 dereceyi geçiyor. Seranın içi 30-35 oluyor çünkü henüz üzerine gölge boyası atamadım. Gece ise -10 görüyoruz. Bu 40 derecelik ısı farkı bitkilerde uç yanıklığına (tip burn) sebep oluyor. Bir çok bitki satış vasfını yitirdi.

Yine -10 görmemizden dolayı, çimlendirme odamda elektrikli battaniye ile ısıtma yapmama rağmen -4e kadar düştü. İlk yapraklarını çıkartmış olan 5000 tohum soğuğa dayanamadı ve öldü. Çimlenme gerçekleşmemiş olsaydı veya 1 hafta daha geçseydi problem olmazdı.

Böyle olunca şu ara sevkiyata ara vermek zorunda kaldım.

Zaten arabanın motoru yandı, mal olsa da götüremiyorum. 3-4 gün sürecekmiş rektifiyesi.

Boşluktan istifade bahçedeki diğer işlere yoğunlaşıyorum bende.

malbman
29-03-2011, 11:06
Sevgili Todor geçmiş olsun. Tüm aksilikler üst üste gelmiş. Umarım herşey en kısa zamanda yoluna girer. Kolaylıklar dilerim.

seazone
29-03-2011, 17:19
Geçmiş olsun tek dileğim işlerinin yoluna girmesi çabucak çözüme ulaşırsın.

azad
03-04-2011, 23:02
Sayın todor yaptıklarınız gerşekten çok güzel. Bir süredir takip ediyorum (ancak bir kaç gün önce üye oldum) ve gördüklerim beni çok etkiledi. bir süredir düşünüyorum bu yüzden yaklaşık bir aydır elimden geldiğince sürekli araştırıyorum. meğer bu sistemin envai çeşitleri varmış :)
bir kaç gündür evimin çatısına 160 m2 civarı sera yapmakla uğraşıyorum, bir günlük işi kaldı (iskelet sadece). fotoğraflarınıda ekleyeceğim.

ağabey benim bir kaç sorum olacak;
bayağıdır bakıyorum ancak ya yoktur **** ben göremedim, merak ettiğim şudur; bu sistem Rize şartlarında ne denli başarılı olur? ortam bilgileri hakkında; bildiğiniz gibi çok soğukta olmaz çok sıcakta olmaz (en düşük sıcaklık değeri -3 gördüğüm kadarıyla) ancak nem oranını sormayın gitsin:) rizenin iç kesimlerinde yahut dağlık kesimlerinde değilim deniz önümde denecek mesafededir.
bir diğeri; besin eriyikleri konusunda forumda okuduklarım haricinde hiç denecek kadar bilgiye sahibim. besin eriyiklerinin maliyeti çok yüksekmidir?

RABBim işlerinizde kolaylık ve bol kazanç nasip etsin.

Todor
04-04-2011, 00:12
Rize ikliminde başarılı olmaması için bir sebep yok bence. Yüksek nemden dolayı mantari hastalıklara dikkat etmeniz gerekir.

Maliyetler çok yüksek değildir fakat siz orada tüm gerekenleri bulabilecek misiniz? Bence önemli olan bu. Bazı malzemeleri ben burda bile bulmakta zorlanıyorum. Çünkü mangan sülfat, sodyum molibdat gibi malzemeler zirai bayilerde satılmıyor. Amatör olarak yapacaksanız sorun olmaz fakat ticari düşündüğünüz anda işler değişiyor. Ulaşılabilir kaynaklar ve maliyetler çok önemli.

ibrahim doğan
04-04-2011, 04:36
sn.azad.hoşgeldiniz,,
evin çatısına sera çok iyi fikir bence bunu bende düşündüm fakat imkanım olmadığı için yapamıyorum..bu çalışmanızı kendinize bir sayfa açarak orda forum üyeleri ile paylaşmanız çok iyi olur...bol bol resimde koyarsanız daha aydınlatıcı olur...başarılar dilerim.....

farukmagat
04-04-2011, 04:55
Eğer kendi evimi yapacak olursam kesinlikle benim de düşündüğüm bir şeydi bu. Sanırım birçok avantajı beraberinde getiriyor.
Resimli bir anlatım ve ayrı bir konu bekliyoruz.

azad
04-04-2011, 19:02
Todor ağabey çok teşekkür ederim yardımınız için. beni en çok düşündüren Rize iklimi idi. cevabınız gerçekten çok rahatlattı beni tekrardan teşekkür ederim.
besin eriyiği konusunda gereken tüm malzemeleri burada bulamayacağımı düşünüyorum evet. ancak bunu çok büyük sorun olarak görmüyorumda açıkçası. genelde bir kaç ayda bir istanbul ve çevresine yolum düşüyor o vakitler yetecek kadarını tedarik edebilirim.
ticari amaçla düşünüyorum ancak şuanda hiçbir tecrübeye sahip değilken direk olarak ticari amaca dalmayı yeğlemiyorum. bu forum müdavimleri çok başka geldi bana. genelde ticari amaçla yapanlar mekanlarını yabancılara pek açmak istemezler ancak sağolsunlar burda ticari amaçla yapanlar 'her daim kapımız açıktır' diyorlar ve bu şahsen beni ziyadesiyle memnun eyledi. yakın zamanda Todor ağabeyi ( yaş olarak benden büyüksünüz o yüzdendir ağabey hitabım argo anlaşılmaz insaALLAH) ve uygun düşerse bir kaç forum müdaviminin seralarını ziyaret etmek isterim. yerinde görmek, sizleri canlı dinlemek fazlasıyla etkili olacaktır diye düşünüyorum.

İbrahim Doğan ağabey ve sayın Farukmagat; Todor ağabeyin başlığının gidişatını bozmamak için evin çatısına yapıyor olduğumuz seranın fotoğraflarını, maliyetini vs elimden geldiğince ayrıntılı olarak bir başlık altında yazarım bir kaç güne.
tevazu değil samimi olarak söylüyorum benim gibi bir çömezin sizlere netür katkısı olur bilemiyorum ancak elimden geldiğini yapmaya çalışırım.
selam ile...

Todor
08-04-2011, 20:51
Sn. K.Gürsan'ın vermiş olduğu frezyalar. Ben hepsi sarı sanıyordum fakat değişik değişiklermiş. -10 derece görmelerine ve yapraklarının yanmasına rağmen gayet güzel çiçekler açıyorlar. Ve çok çok güzel kokuyorlar.
201822

201823

201824

201825

201826

jordan362
12-04-2011, 16:00
yalova gibi soguk bir yerde çilek yetiştiren arkadaşlar varmı acaba bu konuyla ilgili kiminle görüşebiliirz bu konuda bi bilgiye sahipmisiniz.?

sercan1969
12-04-2011, 16:43
Yalova gibi soğuk bir yer mi??? Arkadaşlar yalova'yı bilmeyende Erzurum gibi bir yer sanacak...:D

Todor
12-04-2011, 16:53
yalova gibi soguk bir yerde çilek yetiştiren arkadaşlar varmı acaba bu konuyla ilgili kiminle görüşebiliirz bu konuda bi bilgiye sahipmisiniz.?

Sermayecik Köyü'nde çilek yetiştiriciliği yapılıyor. Dağ köyü ve yanlış bilmiyorsam bir kooparatifleri de var. Soğuk derken sanırım Antalya'yı referans alıyorsunuz. Çünkü Yalova bir geçiş bölgesidir ve ağırlıklı meşe ve sahil çamı yetişen ılıman bir iklime sahiptir.

idris şenol
12-04-2011, 20:27
sevgili todor elinize emeğinize sağlık
bu sistemi kendim yapmış kadar sevindim
hep yabancılarda görürdüm hayranlık içersinde seyrederdim
size yardımı olan sevgili üstadlarımıza saygı ve sevgilerimle..idris şenol

Lilinin bahcesi
12-04-2011, 20:57

Yalova gibi soguk bir yer... Saka mi bu?

malbman
14-04-2011, 20:06
Sevgili Todor, marul yetiştirdiğiniz viyollerin ebatlar nedir? Bir de; bir viyole kaç tane marul ekiyorsunuz?

malbman
14-04-2011, 20:16
Kusura bakmayın sevgili Todor. sorumun cevabını zaten 105 nolu mesajda vermişsiniz. Gözümden kaçmış.

idris şenol
18-04-2011, 10:17
sevgili todor samimiyetinize güvenerek size birşey sormak istiyorum
durgun su sisteminde akansu kültüründe havuzun dibine hava hortumları ile çeşitli yerlerine hava basılsa (akvaryum un içersinde hava kabarcıkları çıkması gibi)daha bol oksijen daha çabuk bitkileri gelişimini sağlarmı

birde size tavsiyem
havuzdan boşaltılan suyu bir su sayacı yardımyla ne miktarda boşaldığnı dolduğnu hesaplayıp o ölçüde gübre takviyesi yapmak daha kontürllü olur kantindeyim

tabiat
18-04-2011, 14:18
Sevgili Todor,

Foruma uzun süre uğramadığımdan sizinle ilgili güzel gelişmeyi yeni gördüm. Allah mahçup etmesin ve emeğinizin karşılığını versin inşallah.

Şu haftalık yarısı değiştirilen su konusunda pek çok yorum yapılmış. Bu beni de çok uğraştırmıştı. Üstelik sizinki çok daha fazla miktarda işçilik ve su gerektiriyor. Ama biliyorum ki suyun içindeki her bir elementin ölçümünü ve tesbit sonrası takviyeyi yapacak dozaj pompalarını edinmediğiniz sürece -ki bu gerçekten çok maliyetli- başka bilimsel bir yol yok gibi.

Suyun ec değerini ölçüp değişimi saptıyorsunuz ama buna hangi elementin azlığı ya da çokluğunun sebep olduğunu bilmiyorsunuz. Sanırım sizde bitki besleme için A ve B tankı oluşturdunuz. Aslında belki diyorum kullandığınız her bir element için ayrı depo oluşturulsa ve bitkinin görsel ihtiyacına göre gübre takviyesi yapılsa nasıl olur. Ama burada da şöyle bir sorun olabilir. Topraksız tarımda önce reçeteyi saptayıp sonra ona uyuyoruz. Bu yöntemde ise sık sık reçetede oynama yapmak gerekecek yani her takviye sonrası reçete değişecek. Bilemiyorum. Kudret hocam bu konuyla ilgili yorum yaptımı acaba ?

eneser
18-04-2011, 16:27
selamlar bir sorum olacakta serayı malzemelerini firmayamı yaptırdınız yoksa kendi planınızmı seranız hayırlı olsun

Todor
18-04-2011, 20:40
selamlar bir sorum olacakta serayı malzemelerini firmayamı yaptırdınız yoksa kendi planınızmı seranız hayırlı olsun

Serayı Günser Seracılık kurdu. Ama hydroponic sistem dizaynı ve kurulumu bana ait.

Todor
18-04-2011, 21:21
Sevgili Todor,

Foruma uzun süre uğramadığımdan sizinle ilgili güzel gelişmeyi yeni gördüm. Allah mahçup etmesin ve emeğinizin karşılığını versin inşallah.

Şu haftalık yarısı değiştirilen su konusunda pek çok yorum yapılmış. Bu beni de çok uğraştırmıştı. Üstelik sizinki çok daha fazla miktarda işçilik ve su gerektiriyor. Ama biliyorum ki suyun içindeki her bir elementin ölçümünü ve tesbit sonrası takviyeyi yapacak dozaj pompalarını edinmediğiniz sürece -ki bu gerçekten çok maliyetli- başka bilimsel bir yol yok gibi.

Suyun ec değerini ölçüp değişimi saptıyorsunuz ama buna hangi elementin azlığı ya da çokluğunun sebep olduğunu bilmiyorsunuz. Sanırım sizde bitki besleme için A ve B tankı oluşturdunuz. Aslında belki diyorum kullandığınız her bir element için ayrı depo oluşturulsa ve bitkinin görsel ihtiyacına göre gübre takviyesi yapılsa nasıl olur. Ama burada da şöyle bir sorun olabilir. Topraksız tarımda önce reçeteyi saptayıp sonra ona uyuyoruz. Bu yöntemde ise sık sık reçetede oynama yapmak gerekecek yani her takviye sonrası reçete değişecek. Bilemiyorum. Kudret hocam bu konuyla ilgili yorum yaptımı acaba ?

Her element için depo oluşturmak yerine, eğer belirli bir eksiklik görürsem çuvaldan alıp suya koyuyorum.
Hobi ile ticari üretim arasındaki farkı malınızı satmaya çalıştığınız zaman görüyorsunuz. Kabzımal hayatında marul yetiştirmemiş belki, belki marul sevmiyor bile. Ama ürün standartlarını çok iyi biliyor. Mala bakar bakmaz bu çok sarı, bu lekeli, bu acımış, bunun formu bozuk vs vs diyebiliyor. O yüzden çok sıkı bir kontrol gerekiyor. Ufak bir gözden kaçırma, ihmal, bilgisizlik binlerce bitkinizin satılamaması demek. Yenemez mi? Yenebilir elbet ama raf değeri sıfırdır.

Uygun bir fiyata ikinci el spektrofotometre almak mümkün. Ama iş spektrofotometreyi almakla bitmiyor. Devamlı suretde kalibre etmek gerekli ve kalibrasyon sıvıları o kadar pahallı ki, benim bir yıllık gübre masrafımı geçiyor.

Ayrıca tecrübe kazandıkça ve merakınız varsa, element eksikliklerinin veya fazlalıklarının bitkide yol açtığı sonuçları gayet doğru tespit edebiliyosunuz. Mümkün mertebe ürünü kurtarma şansınız oluyor. Spektrofotometre maraza çıkmadan müdahele şansı veriyor fakat şu aşamada benim için pahallı bir sarf malzemesi. Ancak büyük tesisler veya çok özel bitkiler yetiştirenler için cazip bence.

Zamanla kazanılan tecrübeler hangi bitkiye hangi zamanda ne oranda ne vermek lazım olduğunu öğrenmemize yol açıyor. Ve bir sonraki ürünümüz daha kaliteli oluyor. Misal; Temelde bütün ürünlerim için aynı formülü kullanıyorum. İlk yaptığım yağlı kafalar açık sarı ve yamuktu. Daha sonraki üretimerimde EC'yi 1.45 yaptım ve mağnezyumu ve demiri arttırdım. Şimdi sorunsuz mal çıkartabiliyorum.

Fakat ben her zaman işletmemin başındayım. Olayı tamamen kendim yönlendiriyorum. Tesisiniz büyükse ve tek başınıza yapma şansınız yoksa o zaman spektrofotometre ve dozlama pompaları kullanmanız kaçınılmaz olacaktır.
"Bence" diye yineliyorum. Çünkü tecrübelerim kendi işletmemle sınırlı.

Todor
18-04-2011, 21:30
sevgili todor samimiyetinize güvenerek size birşey sormak istiyorum
durgun su sisteminde akansu kültüründe havuzun dibine hava hortumları ile çeşitli yerlerine hava basılsa (akvaryum un içersinde hava kabarcıkları çıkması gibi)daha bol oksijen daha çabuk bitkileri gelişimini sağlarmı

birde size tavsiyem
havuzdan boşaltılan suyu bir su sayacı yardımyla ne miktarda boşaldığnı dolduğnu hesaplayıp o ölçüde gübre takviyesi yapmak daha kontürllü olur kantindeyim

Havuzlarda kompresör kullanamıyoruz. Çünkü kompresörler üflerken bir miktar yağı da kaçırıyor. Blower denen cihazları tercih ediyoruz. Blowerlar, kompresörlere göre daha düşük basınç le daha çok hava üfleyen cihazlar.

Blowerım var fakat yeterli gelmiyor. Yeterli gelecek blower ise su motorundan pahallı ve aynı elektiriği tüketiyor. Daha sağlıklı olup olmadığını deneyip görmek lazım.

Havuzu boşalttıktan sonra eklediğimiz suyun miktarı o kadar önemli değil. Zaten ECmetre ile ölçümleyerek gübre ilavesi yapıyoruz. Sayaç bize pratikte hiç bir fayda sağlamaz.

Todor
18-04-2011, 21:34
Sevgili Todor, marul yetiştirdiğiniz viyollerin ebatlar nedir? Bir de; bir viyole kaç tane marul ekiyorsunuz?

Viyollerim 30X50 cm, 406 gözlük viyoller. Göz açıklığı 1.5 cm. ekimden itibaren 20nci günde şaşırtmaya geliyorlar. Daha sonra 50X100 straforlara alıyorum. Her straforda 10 bitki oluyor. Marul için böyle. Fesleğenler ise 10X10 gibi ideal oluyor. Onları strafora almıyorum, viyole ekiyorum ve hasada kadar viyolde kalıyorlar.

Kudret Tezel
18-04-2011, 22:10
Merhabalar sevgili tabiat. Sizi yeniden forumda görmek gerçekten çok mutlu etti. Sizsiz olmuyor.
Konu gerçekten çok önemli bir konu. Dediğiniz gibi sistemden atılan su çevreyi kirletmekle kalmıyor ayni zamandada büyük gübre maliyeti getiriyor. Zira çok miktarda gübreyide atmış oluyoruz.
Tabiiki bir yolu var. İşte topraksız tarım, profösyonelce ozaman başlıyor.Yapacağınız tahliller besin eriyiğindeki element miktarını belirliyor , eksileni yerine koyma imkanı gibi çok büyük bir imkan sağlıyor. Ama her güzel şey gibi onunda bir malıyeti var.
Bir firmadan spektrometre ile ilgili fiyat ta aldım hatta firmaya gidip bir numunemin tahlilinide yaptık. Sistemin ilk çalışması yaklaşık 2000 avro( cihaz fiatı + bir miktar indikatörler)
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=8023&page=6 162 nolu forum yazımda var.
Topraksız tarım herşeyden önce teknik bir tarım. Bu tekniğinde tabiiki bir bedeli olacak. Bu bedel sadece para karşılığıda değil. Ayni zamanda birazda teknik bilgi istiyor. Eğer günün teknolojik imkanlarıyla desteklenirse işte ozaman frofösyonel bir işletmeden bahsedilebilir. Yoksa yapılan üretim sadece sizin teknik bilgi ve becerinizin yettiği yere kadar olacaktır. Ben bu işe profösyonelce yaklaşan arkadaşlarıma öncelikle teknik altyapıyı oluşturmalarını öneririm. Bence sera yapımı kadar önemsenecek bir konudur.

ide
19-04-2011, 00:40
Sevgili Todor, birçoğumuzun gıpta ile baktığı , zorluklarını pek de görmeyip iç geçirdiğimiz bu yolculuğunuzda, bizim de izlememize izin verdiğiniz için teşekkürler...Allah bereketli kılsın...

tabiat
19-04-2011, 08:52
Sağolun Kudret hocam. Sayın Sarıcan'ın silkelemesiyle kendime geldim. Şu an kendim uğraşmıyorsam bile paylaşımlardan geri kalmamalıyım dedim ve ağaçlar nete ilk üye olduğum günden beri felsefesini hep taktir ettiğim sayın Todor'a hayırlı olsun diyerek başlamak istedim.

Topraksız tarım başlığında günlerce hesap kitap yapmış, verdiğiniz bilgilerle donanmış ve sonra o bilgilerle hiçte küçük sayılmayacak ölçekte marul yetiştirip boruların, suların arasında kaybolmuş biri olarak anlatmaya çalıştığım şey şu: Evet topraksız tarım teknik tarım ama bizler gibi bu işi tam otomasyon kurarak yapacak bütçeye sahip olmayanlar, işletme ölçeği büyüdükçe maalesef bu teknikten uzaklaşmak zorunda kalıyorlar. Ben 1 tam gün boyunca uğraşıp sistemin başı ile sonunda aynı değerleri yakalayamadığımı biliyorum.
Sn Todor'un bahsettiği bir avuç gübre alıp suya eklemek gibi bişey topraksız tarımın mantığında yok ama çifçiliğin mantığı tam da bu şekilde. Buna bitkiyi dinlemek, onun ne söylediğini anlamak diyoruz işte. Ve dediğim gibi ölçek büyüdükçe kağıttaki hesaplardan uzaklaşıyorsunuz.
Bence bu topraksız tarımın ayrı bir formatı. Yani nasıl desem, bitkilerden anlayan, topraksız tarımın faydalarını bilen, çevre bilincine sahip, topraklı tarım yapıp çok daha az kafa yoracağına topraksıza başlayıp elini taşın altına koymuş ama kapital yönü yetersiz kişilerin geliştirdiği bir format.

Sarıcan
19-04-2011, 10:40
Sevgili tabiat,

Kudret abiye birazda buradan sitem edeyim. Bir seneden fazla oldu, üzerinde çalıştığı bir proje var. Spektrofotometre olmasa bile, sistemde dolaşan suyun geri döndüğü drenaj deposundaki eksilen su seviyesini sürekli doldurarak stabil hale getiren, gerek besinlerin sistemden aldığı elementlerin eksilmesiyle, gerekse sistemde buharlaşan suyun yerine şamandra sistemi ile ilave edilen suyun besin eriyiğinde oluşturduğu konsantrasyon azalmasından kaynaklanan EC değerindeki azalmayı, depoya entegre ettiği A ve B stoklarını otomatik olarak dozlayan bir sistem yaptı ve şu ana çalışacak durumda.

Yalnız Kudret Bey' in aşırı titizliğinden kaynaklanan bir yavaşlık var ve henüz amatörlerin, hatta bazı profesyonellerin problemini çözecek bu sistemi bu sezonda arkadaşlara sunmadı. Biliyorum ki hala üzerinde çalışıyor ve bende her akşam sıkıştırıyorum. Bazan kızdıracak şekilde tartışıyoruz da. Bence sistem dolaşımdaki suyun EC değerini hep aynı seviyede tutmak için yeterli bir otomasyon.

Tek eksiği bitkinin sistemden eksilttiği elementleri spektrofotometre gibi tesbit etme imkanı olmadığı ve ona göre dozajlama yapılmadığı için uzun süreçte sistemde dolaşan besin eriyiğinin formülü başlangıçtaki formülden uzaklaşacağı endişesidir. Bu yüzden Kudret Bey şimdide acaba spektrofotometre benzeri bir şey yapabilirmiyim arayışı içinde.

Ama bence bu hali ile bu sistem bile Sn. Todor' un işini görebilir mesela. Sistemde anlık EC ölçümü yapıp eksilen EC değerini aynı değere getirmek için A ve B stoklarından otomatik olarak ilave etmesi bile sisteme bir stabilite getirir. Bu da bence 15-20 günde sistemdeki suyu komple veya yarıyarıya boşaltana kadar belki bir veya iki aylık peryotlarla sistemden alınan örnek eriyiğin bir labaratuarda analizi sonucu ile formül düzeltmeleri için müdahele, ya da Sn. Todor' un bugün yaptığı gibi bitkinin gidişatından hangi elementin eksildiğini görüp (Demir-Mağnezyum vb.) eksilen elementin takviyesi ile sezon başarı ile tamamlanabilir.

tabiat
19-04-2011, 11:04
Sayın Sarıcan o zaman kızdırmak pahasınada olsa Kudret hocamı sıkıştırmakta fayda var. Çünkü özellikle marul gibi tüm sezonu kapsamayan, kısa sürede hasata gelen bitkiler için tek dolum ve akabinde eksileni tamamlama yöntemiyle hasat tamamlanır ve yeni üründe yeni dolum yapılır. Tabii iş bu kadar basitleşirde bu işi basitleştiren alet nasıl yapılır en ufak fikrim yok o yüzden tam destekten başka bişey gelmez elimden:))

gazeteci28
19-04-2011, 12:22
Tek eksiği bitkinin sistemden eksilttiği elementleri spektrofotometre gibi tesbit etme imkanı olmadığı ve ona göre dozajlama yapılmadığı için uzun süreçte sistemde dolaşan besin eriyiğinin formülü başlangıçtaki formülden uzaklaşacağı endişesidir. Bu yüzden Kudret Bey şimdide acaba spektrofotometre benzeri bir şey yapabilirmiyim arayışı içinde.

Sayın Sarıcan abimizin düşüncesi kaç zamandır bende taşıyordum. Sarıcan abim yazınca katkı yapmak açısından aklıma geleni sizinle paylaşayım istedim.

Her bitkinin beslenme reçetesi farklı. Bitkilerin azot, fosfor, potasyum başta olmak üzere, tüketim ihtiyacı göz önünde bulundurularak baştan farklı bir reçete hazırlanıyor. İz elementleri de bitkinin ihtiyacına göre ilave ediliyor.

Durum böyle olunca bitkinin tüketimi dengeli olacaktır ve bu denge çerçevesinde EC'yi ölçmek şimdilik işimizi görür diye düşünüyorum.

Tabii ki Kudret abi ECMATİK'i bitirirse. Ne dersiniz?

Kudret Tezel
19-04-2011, 21:30
sevgili tabiat, siz sevgili sarıcanın söylediklerine inanmayın.o sizi kışkırtmak için yazmış. Çalışmalar bütün hızıyla devam adiyor. Ama haklı olduğu yerler yok değil hani mesela geç kaldığım. ama bunun titizlikten kaynaklandığınıda söylüyor sağolsun.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=8325&page=3 bu ling in 88 nolu mesajında aleti görüyorsunuz.Bu bir deney prototipiydi. neticenin çok güzel olduğunu görünce buna birde otomatik PH metre ilave etmek istedim. ama ne yazıkki düşündüğüm kadar pratik bir Ph metre yapamadım.sebebi devre veya işlem zorluğu değil o benim için çok kolaydı,
ancak PH metre probu konusunda problemler çıktı. ve uzunca bir süre onunla uğraştım. orjinal Ph probunun çok pratik olmadığını, sıs sık kalibre edilme mecburiyeti olduğu gibi fiyat olarakta pahalı olduğunu gördüm. Yani yapabilirsem basit pratik ama sağlam bir PH metre yapmalıydım olmadı. Ama bu olmıyacak manasında anlaşılmasın. ben bu işe gönül verdim uğraşıyorum.
İşin neresinde olduğuma gelince, belki inanması zor ama bitti.Fakat sistemin bitmesi yetmiyor. dünde değim gibi havalar biraz inatçılık yapıyor. Herşeyi hazırladım terasımda yeni sistemi kurup sizlerle paylaşacaktım ama ne yazıkki yağmur, rüzğar, soğuk
terasta çalışmaya müsaade etmiyor. ama hep böyle gidecek değil. İnşallah bir kaç güne kadar dört dörtlük çalışır vaziyete gelecen.
Her sezon fideleri mayısın birinci veya ikinci haftası gibi dikiyorum.Yine programım öyle ama bu seferki otomatik düzenle başlıyacak.
Sonrasını sistem çalışmaya başlayınca tartışırız.

idris şenol
09-05-2011, 08:01
sayın todor bir gerçeği itira edeyim ,sizin seranız sayeside topraksız tarımı gördüm sevdim
sayın kudret tezel beylede geliştirdim ,,,geliştirdim sayılmaz ama kafa yordum diyelim
sizin seranızın demosunu dar alanda farklı bir yolla yapmak istiyorum umarm bana yardımıcı olursunuz
geçen sene mısır çarşsının (ist)yanındaki çiçek pazarından kırmızı renkli tesadüfen aldığım ve lolo rosso denilen kıvırcık tohumu almış daha yeni fark ettim:))
fakat tohumu taprağa atalı 7 gün oldu haala filizlenmedi
mümkünse tohumla üniteniz püf noktaları hakkında bilgi görsel fotoğraf eklerseniz sevinirm ayrıca seranızdan yeni fotoğraflar eklemenizi rica ediyorum
birde bir topiğinizde kuzu kulağa vs yeni ürünler ekiceğnizi yazmışınız bu yeni ürünleride topraksız olarakmı yapacaksınız bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum.
ALLAH yar ve yardımcınız olsun saygılarımla :))

Todor
09-05-2011, 16:11
Marul özellikle renkli marul tohumları çimlenme yeteneğini çok çabuk kaybediyor. Ambalaj tarihi 2010 olan kutularda çimlenme oranı %25'e kadar düşüyor. Yani sizin tohumların çimlenmemesinin birinci sebebi o olabilir. Kaldı ki 7 gün geç bir süre değil. Marulun çimlenme için ihtiyaç duyduğu ortam sıcaklığı 18 derece. Bu derecenin altında ve üstünde sıcaklıklar çimlenme süresini uzatıyor. Attığınız kapak kalınlığına da bağlı bu süre. 10 gün daha çimlenmezse bazı noktalarda problem var demektir. Kapak kalınlığını, ortam sıcaklığını ve rutubetini, tohumların tazeliğini kontrol edin.

Tohumlama ünitem, detaylı fotoğrafı 24 nolu mesajda görüldüğü üzere çok ahım şahım bir ünite değil. Havuzun bir köşesinde çimlendiriyorum. Ayrı bir ünitem yok. :)

Evet, tüm yeşillikleri su kültüründe yetiştirmeyi planlıyorum.

Yeni fotoğraf çekemedim, çektiğim zaman yükleyeceğim.

idris şenol
15-07-2011, 11:59
TODOR KAYIP !!!?
sevgili arkadaşlar uzun süredir todor arkadaşımız kayıp !!!!bu arkadaşımız hk bilgisi olan varmı ?,,,hiç deyilse sağlığnı bildirsin
en son arabısının motoru yanmıştı birde üyelerimiz onu ziyaret etmek istiyordu !!yoksa durumdanmı rahatsız oldu !Birkaç defa mesaj atmayı denedim meaj hanesi dolu
işin ilginç yanı 6837 meaj atmış birisi birden bire kaybolması şaşırtıcı!
saygı ve sevgilerimle

ibrahim doğan
03-08-2011, 23:40
sn.todor;
sizinle telefonda konuşmak istiyorum mümkünse 0 532 525 79 77 numaradan ararmısınız selamlar.....

Selahattin Yılmaz
04-08-2011, 07:50
TODOR KAYIP !!!?
sevgili arkadaşlar uzun süredir todor arkadaşımız kayıp !!!!bu arkadaşımız hk bilgisi olan varmı ?,,,hiç deyilse sağlığnı bildirsin
en son arabısının motoru yanmıştı birde üyelerimiz onu ziyaret etmek istiyordu !!yoksa durumdanmı rahatsız oldu !Birkaç defa mesaj atmayı denedim meaj hanesi dolu
işin ilginç yanı 6837 meaj atmış birisi birden bire kaybolması şaşırtıcı!
saygı ve sevgilerimle

Todor'un evine giden telefon hattı kopuk olduğundan evinde internet yok maalesef. Serasında üretime devam ediyor ve köpekleriyle mutlu ve sağlıklı.

idris şenol
04-08-2011, 08:44
Todor'un evine giden telefon hattı kopuk olduğundan evinde internet yok maalesef. Serasında üretime devam ediyor ve köpekleriyle mutlu ve sağlıklı.
selahattin hocam yüreyimize su serptiniz:))eksik olmayın

Todor
15-08-2011, 22:48
İnternetim bugün gelmiş. Biçerdöver buğdayla beraber bizim telefon kablosunuda kopardı. Her zaman bu tip arızalarda çabuk müdahale ederlerdi ama nedense bu sefer uzun sürdü tamir etmeleri. Mevsim itibarı ile ben de çok yoğun olduğum için üzerine düşemedim fazla.

Merak eden dostlara teşekkürler.

Mesaj kutumu boşaltıyorum.

idris şenol
16-08-2011, 18:39
İnternetim bugün gelmiş. Biçerdöver buğdayla beraber bizim telefon kablosunuda kopardı. Her zaman bu tip arızalarda çabuk müdahale ederlerdi ama nedense bu sefer uzun sürdü tamir etmeleri. Mevsim itibarı ile ben de çok yoğun olduğum için üzerine düşemedim fazla.

Merak eden dostlara teşekkürler.

Mesaj kutumu boşaltıyorum.
neyse uzun uzun yargılamak yerine burdasınız ,sağlıklısnız bunu bilmek enazından bana yetti
sitemimiz size olan samimiyetinizden af buyurun:))
sayın todor buzaman zarfı içersinde seranızda yeni gelişme oldumu
son çalışmalarınzıdan birkaç fotoğraf paylaşırsanız çok sevinicem saygılarımla

Çaylakçifçi
27-08-2011, 13:03
todor bey çalışmalarınız ve ticari kabileyetiniz gerçekten takdire şayan gerçekten zoru başarmak buna derler.bende sitenize yeni üye oldum siteyi takip etmeye çalışıyorum.sizingibi deneyimli ve bilgili birindende yardımlarınızı bekliyoruz.umarım sizin için sıkıntı olmaz sorularım

Todor
27-08-2011, 16:56
@ çaylakçiftçi;
Paylaşmak için buradayız. Eğer daha önce konuşulanlardan anlamadığınız bir nokta olursa veya yeni bir sorunuz varsa cevaplarım.

@İdris Şenol;
Şu an yeni bir çalışmamız yok. Aynı kalemlerle aynı sıkıntılara devam ediyoruz.

Çaylakçifçi
28-08-2011, 20:01
EGERLİ TODOR BEY ŞİMDİDEN size teşekür ederim):: bizim gibi çaylaklarada konuşma fırsatı verdiğiniz için teşekürler.ben kısıtlı olanaklarla 250 m2 bir derme çatma bir sera kurmayı düşünüyorum.yazılarınızı dikkatle takip ettim.bulundugum yöre kışın soguk yazın serin sadece marul yetiştirmeyi hedefliyorum.acaba dikey sistemmi yoksa yatay sisitemmi yatay sisitemse nft borulu sisitemmi yoksa sizin kullandıgınız durgun suda yatay sistemmi tam olarak kararsız kaldım tabi bizim yörede kışın sorun olurmu soguk marulun yetişmesinde tavsiyelerinizi dikkat etmem gereken şeyleri bana söylermisiniz todorbey daha belki hayat bulmamış bir fikir ama bakalım belkide nasip olur.tabi sizin yardımlarınızla birde şuanda işletmenizden memnunmusunuz sizi şuan en çok sıkan tarafı nedir merakettim.

Todor
29-08-2011, 00:33
Her şey dönüp dolaşıp maddiyata takılıyor. Eğer gerekli finansman varsa NFT'den başka bir yöntem önermem. Hem kontrolü kolay hem işletme masrafları düşük.

Aşırı soğuk gecelerin sabahlarında marulların üzerlerinin buz kapladığını, kraker gibi kırılgan olduklarını fakat ilk güneşle buzların çözülüp büyümeye devam ettiklerini gördüm. Fakat benim bahsettiğim aşırı soğuk, dışarıda -10 C derece. Daha soğuk iklim için bir şey diyemem.

Çaylakçifçi
29-08-2011, 00:42
teşekürler todor bey ya bu dikey sistem yani perlite verim daha yüksek bu konuda düşünceleriniz nedir.okudugum bir yazıda öyle oldugunu söylüyor.evet buralar biraz soğuk ama pazarı iyi denemek lazım aslında sizi görünce gıpta etmemek eldedeğil bizimkisi biraz acemi işi ama ne yapıcaksınız olanaklar kısıtlı gerçekten sizinle gurur duyorum ülkemim insanı nelere kadir

Çaylakçifçi
29-08-2011, 00:45
yani nft dediğiniz sistem sizin şuan kullandıgınız sistemmi yoksa borulu olan sistem mi?acamba

Todor
29-08-2011, 07:52
NFT demek Nutrient Film Technik kelimelerinin kısaltması. Besin çözeltisinin ince bir film tabakası olarak bitkinin kökünden geçirilmesiyle oluşuyor. En verimli yöntem olduğu söyleniyor.

idris şenol
29-08-2011, 14:06
neyse uzun uzun yargılamak yerine burdasınız ,sağlıklısnız bunu bilmek enazından bana yetti
sitemimiz size olan samimiyetinizden af buyurun:))
sayın todor buzaman zarfı içersinde seranızda yeni gelişme oldumu
son çalışmalarınzıdan birkaç fotoğraf paylaşırsanız çok sevinicem saygılarımla
sayın todor sizden seranızla ilgili çalışmalarınızın görsel resiminizi bekliyoruz...lütfen!!!geçiştirmeyin:))
sayın todor ,ilk başlığı okuyun lütfen
http://81.22.102.157/forum/showthread.php?t=24562

nuran bulut
11-01-2012, 20:24

Sercan 1969, 15er dakka veya 12 şer saat denedim, yeterli gelmiyor.

Zencefil1708, o viyoller konik kesitli. Bendeki viyoller ise kare kesitli. Konik kesitin şöyle bir dezavantajı var, ikinci üçüncü kullanımdan sonra fideler, straforun içine kök salmaya başlıyor. İçlerine insert konulacak olursa ekstra maliyet demek. Ve eğer üzerlerinde yeterli ağırlık yoksa, et kalınlığından dolayı dipleri suya temas etmiyor, bu sefer bitki suya kök salamıyor. O zaman da havuzda çimlendirme şansımız olmuyor.

Haka41, ilçemiz süs bitkisi yanında meyve sebze üretimi açısından da çok gelişmiş bir bölge. Ülkenin kivi üretiminin büyük bölümü bizde. Kayda değer şeftali, elma, kiraz üretimlerimiz var. Tabi ki sebze üretiminde Antalya ile yarışamayız ama oldukça miktarlı üretiyoruz. Avantajımız pazara yakın olmamız. Düşünün ki, ben marulu kopardıktan 2 -3 saat sonra istanbulda tezgahta oluyor. Antalya için bu süre bir gün demek. Yani dezavantajımız kadar avantajlarımızda var. Para işi her sektörde sıkıntılı. Hiç bir şeyin garantisi yok ki hayatta.

Sevgili Malbman, masraflar yüksek ama şimdilik böyle. İlerde düşürmenin yollarına bakıcaz. Etiket bastırayım dedim, 10X20 mm ebatlarına1250 lira dediler. En az 500.000 adet olursa.
Jelatin yaptırayım dedim, 1750 lira dediler 50.000 adedine. 0,035 kuruşa geliyor tanesi. Şimdi tanesini 0,1 kuruşa alıyorum ama en azından parakende alabiliyorum. Malum, dar alanda oynamaya çalışıyoruz. İlerde her şeyi toptan alınca maliyetler çok düşecek. Nakliye şirketiyle masaya ona göre oturcam. Bazı şeyler tecrübe edildikçe önümü daha net görebiliyorum. Şimdilik girdiler biraz yüksek olacak mecbur.

Güler Hanım, Furkan Yıldız, Tuta, Zenfreee, Nrkrkmz hepinize teşekkür ederim.
sayın todor .ben düzceden mesaj yazıyorum. ben ve kardeşim tarımla ilgileniyoruz.sizin yaptığınız işte bize çok cazip geldi. mümkünse sizden adres ve tel no istiyoruz , yaptığınız işi yarinde görmek ve bilginizden faydalanmak istiyoruz. şimdiden teşe3kkür ederiz. kadri çelik. nuran bulut.

Todor
12-01-2012, 04:26
Özel mesaj ile gönderiyorum.

idris şenol
12-01-2012, 18:13
:)Özel mesaj ile gönderiyorum.
sayın todor sizi tekrar görmek bizi mutlu etti:)
sizden ricam, yalovaya bağzen yolum düşmekte adres **** telofon numarınızı verirseniz bende sizi ziaret ederim :)

Todor
12-01-2012, 22:39
Ben hep buradayım. :)

raddle
17-01-2012, 13:00
Sevgili Todor,

Benim de size sormak istediğim bir soru var, ama mesaj kutunuz dolu olduğu için mesaj gönderemedim.((

Todor
17-01-2012, 13:58
Özel değilse burdan sorun.

koyu yesil
20-01-2012, 21:42
Sayın Todor,
oncelikle calismalarinizda basarilar dilerim.
konuyu basindan itibaren bir cirpida okudum, feslegen yetistirerek basladiginiz surec yanlis anlamadi isem 1.5yila yaklasti.
bu sure zarfinda, ticari olarak getiri elde edebilir noktaya ulasabildiniz mi?
ve neden cogu ureticinin yaptigi gibi domates veya salatalik, biber yetistirmeyi dusunmediniz? bunlar daha karli olabilir miydi?

Todor
20-01-2012, 21:50
Hayır, ticari olarak bir şey elde edemedim. Çünkü İBB meyve sebze hali ile çalışıyorum. Büyük marketlerin talebini karşılayamadığım, yerel market ve pazarların bilmediği ürünler yetiştirdiğim için hal ile çalışmaya mecburum şu aşamada. Dolayısı ile küllüm zarar. :)

Domates, biber gibi ürünler için ise ısıtma gerekli ve bölgemdeki ısıtma maliyetleri ile zaten böyle bir şeye kalkışmam doğru bir hareket değil.

seazone
21-01-2012, 09:56
Sayın todor ısıtma olarak ne kadar kaloriye ihtiyacınız var hesap yaptırabildiniz mi? Şile linyit kömürü ocağında 80 tl tonu zonguldak kömürü madende tonu 120 tl olması gerekli bir dönüme 1500000 kalori iş yapar gibi duruyor oda günde sadece geceleri 250 kg kömür hesabına denk tutuyor. o da günlük 30 tl ısıtma gibi (geceleri) sizce yüksek bir maliyet mi?
Bence kalorini hesaplatıp bir üstünde çalışma yapılabilir.

Todor
21-01-2012, 21:20
Hesap yaptırmadım fakat kasabadaki süs bitkisi yetiştiricilerinin kullandığı miktar belli. Benim bulunduğum yer kasabaya göre 5-10 derece daha soğuk oluyor. ,Ayrıca kazan ve tesisat maliyetleride eklenince şu an için beni aşan rakkamlar ortaya çıkıyor. Nekadar rantabıl olduğu ise tartışılır.

Ve mevcut sistemimde bahsi geçen bitkiler için uygun değil zaten.

Süha Şendoğan
22-01-2012, 09:14
Sevgili Todor,
Yeni logon ve seradaki başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ederim.
3 senedir seni ziyaret edemedim inşallah bu sene sevgili Cemal beyle ziyaretine geleceğiz, söz..

Todor
22-01-2012, 14:37
Teşekkür ederim SÜha Bey. Her zaman beklerim.

0LeA
22-01-2012, 22:04
tebrikler.. harika bi su kültürü serası olmuş..
çok özendim..

koyu yesil
27-01-2012, 14:50
Hayır, ticari olarak bir şey elde edemedim. Çünkü İBB meyve sebze hali ile çalışıyorum. Büyük marketlerin talebini karşılayamadığım, yerel market ve pazarların bilmediği ürünler yetiştirdiğim için hal ile çalışmaya mecburum şu aşamada. Dolayısı ile küllüm zarar. :)

Domates, biber gibi ürünler için ise ısıtma gerekli ve bölgemdeki ısıtma maliyetleri ile zaten böyle bir şeye kalkışmam doğru bir hareket değil.

Sn. Todor,
Umarim en kisa surede zarardan kara gecebilirsiniz. elbette birseyler uretebilmenin zevkini mutlulugunu yasiyorsunuzdur, umarim bu maddi olarak birseyler de kazanmaniz ile katlanarak devam eder.

idris şenol
28-01-2012, 14:07

sevgili todor şimdi bu işin dönüm noktasındayız
sizden ricam
günahlarınızı
sevaplarınız
kısaca hatalarınızı yazarmısınız
yanlışta anlmayın lütfen:))
şöyle yapsaydım daha iyi olurdu ,diyeceğniz köşeler neler
topraksız tarımda para varmı?
topraksız tarıma başlıycak olan seracılarımıza tavsiyeleriniz
yoksa bu işi yapmayalımmı:confused:
umarım sizden fazlsıyla cevap bulacağam temenisiyle,,,saygılarımla idris şenol

Todor
28-01-2012, 17:06
Bana soranların hepsine aynı cevabı veriyorum. Satış işini halledebilecek misiniz?
Satabiliyorsanız para var, satamıyorsanız para yok.

Keşke şöyle yapsaydım dediğim bir nokta yok. Sistemim çok güzel işliyor. iÖngördüğüm üretim miktarını ve kalitesini yakalayabildim.

seazone
30-01-2012, 15:38
Sayın Todor bey ec ve ph seviyelerini hangi dengede tutuyorsunuz? Kışın ve yazın farklı bir uygulama yapıyormusunuz? Mineraller açısından azaltığınız veya arttırdığınız mineraller var mıdır? Teşekkürler.

Todor
30-01-2012, 17:29
Ec : 1.2
pH: 6.5
Yaz kış aynı
Gübre içeriğini bitkinin durumuna göre ayarlıyorum. Mesela, fide aşamasında 50 ppm fosfor, sonra 30 ppm'e kadar düşüyorum gibi. Böylece köklenmeyi teşvik edip, çiçeklenmeyi baskılıyorum.

seazone
30-01-2012, 22:09
Gerçekten çok küçük bir detay gibi gözüküyor ama çok önemli bir detay bu fide aşaması dediğiniz biz fide olarak aldığımızı düşünürsek direk olarak ekim yapınca 30 ppm mi ayarlayacağız yoksa anladığım dışardan fide gibi satın aldığımızda suya ekim yaptıktan 10 15 gün kadar sonra fosforu 30 ppme çekeceğiz. Teşekkürler.

Todor
30-01-2012, 23:42
Tohumdan satışa ortalama 50 gün. İlk hafta 50, son hafta 30 ppm gibi uyguluyorum.

seazone
31-01-2012, 08:41
Son kez sizi rahatsız ediyorum Sayın Todor;
Havuzlarınız bayağı büyük son hafta fosforu düşürmek için havuzunuzu komple boşaltıp 30 ppm e ayarlıyıp öyle mi dolduruyorsunuz?

Todor
31-01-2012, 15:43
hayır. Fidelerin durduğu havuzdaki çözeltiyi farklı formülle hazırlıyorum. Daha sonraki havuza aldığımda, her su değişiminde iki farklı formülü değişik oranlarda katıyorum. Zaten ikinci havuzda yaklaşık 30 gün kalıyor. Birinci hafta ilk formülden %75 ikinci formülden %25 oranlarında,sonra sırasıyla %50-%50, %25-%75 ve %0-%100 oranlarında katıyorum. Birinci formülde fosfor 50 ppm, ikinci formülde 30 ppm. Bu yöntemle sadece 4 besin tankı kullanarak bir çok farklı kombinasyonlar hazırlayabiliyorum. Arada duruma göre dışardan ekstra müdahalede bulunuyorum. Bazen bir havuza direk 3-5 kg potasyum sülfat verdiğim zamanlar geliyor. Bitkinin durumuna göre. Tek tip besin solüsyonu 365 gün işe yaramıyor.

seazone
01-02-2012, 17:02
Teşekkürler Sayın Todor cevapların için.

sakura haru
15-03-2012, 14:27
Sayın todor simavda 5 yıldır jeotermalli seracılık yaptım.Şu anda ise kendi yerime ıstmasız sera kuruyorum.Simav yalova arası o kadar uzak sayılmaz.Acaba ziyaretinize gelebilirmiyim

akçay
15-03-2012, 16:13
sayın Todor çalışmalarınızı ilgi ile takip ediyorum.sormak istediğim sondaj suyunuzun EC si kaç?

Todor
15-03-2012, 22:11
Sondaj değil, keson kuyu. pH:6.5 EC: 0.4

Todor
15-03-2012, 22:14
Sayın todor simavda 5 yıldır jeotermalli seracılık yaptım.Şu anda ise kendi yerime ıstmasız sera kuruyorum.Simav yalova arası o kadar uzak sayılmaz.Acaba ziyaretinize gelebilirmiyim

Hijyen sebebi ile çalışanlar dışında kimseyi sera içine sokmama kararı aldık. Ama tanışmaya bekleriz.

akçay
16-03-2012, 08:43
sayın todor suyunuz çok güzelmiş gerçekten.yanlız keson kuyu nedir anlamadım.benim sondaj 100mt suyumuz kaliteli değil ec 0.96 komşular yüzeye yakın yani 30-40 mt de çok ğüzel su var dediler gerçekten öyleymiş şimdi 40 mt sondaj vurdurmayı düşünüyorum.hayırlısı.

Todor
16-03-2012, 08:58
Keson kuyu: çapı geniş, örme taştan, betondan veya briketten yapılan kuyular. Yüzey sularını toplarlar ve depolarlar. Hani bildiğimiz çıkrıklı kuyular.
Daha fazla detay için: http://www.agaclar.net/forum/buralardan-cekip-gitmek-ev-yapimlari/2219-5.htm#post141256

akçay
16-03-2012, 13:14
şimdi anlaşıldı 0,4 EC ve 6.5 PH kağnagı gerçekten çok güzel .topraksız tarım için çok uygun bir su ve ortam.kıskandım gibi biraz. aslında gibisi fazlaemeğine sağlık,kolay gelsin ALLAH yardımcın olsun.

sakura haru
17-04-2012, 19:54
Sayın Todor;Abi size özelde birkez mesaj atabildim.Bugün özel mesaj atamıyorum..Şu sıralar seranın eksiklerini gidermeye çalışıyorum.Nasip olursa haziran başı salatalık dikeceğim.Eylül sonu havuzları yapmayı düşünüyorum.Sizin işlerinizinde yolunda olmasını umuyorum.Sağlıcakla kalın...

Todor
17-04-2012, 22:55
Teşekkür ederim. Yaprağınca para kazanırsınız inşallah.

sakura haru
19-04-2012, 16:10
Allah razı olsun...

muallimayhan
01-06-2012, 22:41
Mrh Sevgideğer Todor ;
Ben İzinik'ten Muallimayhan ,
Yakınlarda bir yere 11 katlı bir sistem kurmuşsunuz. Buralardan her kim senin seraya gitse fotoğraf çekip bana geliyorlar ., -Bak hocam adamlar almış başını yürümüşler .. diye
Öncelikle tebrik ediyor Hayırlı uğurlu olsun diyorum. Bol kazanç ve bol hasadlar size ve ekibinize ,
Bu taraflara yolunuz düşerse AY BİLGİSAYAR adlı işyerimizi herkes bilir , kahve içmeye beklerim.
Saygı ve sevgilerimle...

ekaragoz
01-06-2012, 23:06
Mrh Sevgideğer Todor ;
Yakınlarda bir yere 11 katlı bir sistem kurmuşsunuz. Buralardan her kim senin seraya gitse fotoğraf çekip bana geliyorlar ., -Bak hocam adamlar almış başını yürümüşler .. diye
Öncelikle tebrik ediyor Hayırlı uğurlu olsun diyorum. Bol kazanç ve bol hasadlar size ve ekibinize ,
Bu taraflara yolunuz düşerse AY BİLGİSAYAR adlı işyerimizi herkes bilir , kafve içmeye beklerim.
Saygı ve sevgilerimle

Sayın Todor,
Rica etsek paylaşır mısınız? Gerçi siz inşallah hasada yetişemiyorsunuzdur da, sonra paylaşırsınız.;)

Todor
02-06-2012, 00:40
Mrh Sevgideğer Todor ;
Bu taraflara yolunuz düşerse AY BİLGİSAYAR adlı işyerimizi herkes bilir , kafve içmeye beklerim.
Saygı ve sevgilerimle

Bahsettiğiniz işletme Orhangazi tarafındaysa eğer, benim kurduğum doğrudur. Fakat kurulum henüz tamamlanmadı. Mart ayı gibi kurulumu beklemeye aldık. Çünkü hem işletmeye elektrik bağlatılamadı, hem de istediğimiz çeşit fide temin edemedik. ilk dikimi onuncu aydan önce yapamıyoruz.

İşletme sahibinin özellikle ve ısrarla "şimdilik kimseye bir şey deme" diye rica etmesi üzerine isteğine saygı gösterdim ve izni olmadan bir paylaşımda bulunmadım. Ama buna rağmen kendilerinin fotoğraf çektirmeleride enteresan bir nokta. Elbetde kimle neyi paylaşacakları kendi insiyatiflerindedir.

Sistem tamamlanıp, çalıştırılmaya karar verilirse eğer, dekara 30.000 çilek bitkisi dikilmesi planlanıyor. Sizinde belirttiğiniz gibi 11 kat olarak 4 m yükseklikte akan su kültürü olacak. Yıllık ortalama 20 ton hasad etmeyi umuyoruz ve kilosunun 3-4 lira arası satılacağını ön görüyoruz.

Bir dekar yatırım maliyeti yaklaşık 90.000 tl tutuyor. Sistem başarıya ulaşırsa işletmenin büyütüleceği konuşulmuştu. Fakat şimdilik 1 dekar ile sınırlı tutuluyor.

Bu hafta içi İznik tarafında yeni kurulmakta olan bir kivi bahçesini ziyaret etme planlarım var. Eğer bahçe merkeze yakınsa bir kahvenizi içmek için uğrayabilirim.

Todor
02-06-2012, 00:43
Sayın Todor,
Rica etsek paylaşır mısınız? Gerçi siz inşallah hasada yetişemiyorsunuzdur da, sonra paylaşırsınız.;)

Bana kalsa ben her şeyi paylaşırımda, yukarda belirttiğim gibi işletme sahibi, şu aşamada bir şey paylaşmak istemiyor. Ben de bu işi bedeli karşılığı yaptığım için, isteğe saygı duymak zorundayım. Umarım yanlış anlaşılmam.

idris şenol
02-06-2012, 11:50
sayın todor size hem katıylor hemde katılmıyorum
amirkayı keşfetmiyoruz ,
hollandanın seraların %98 topraksız tarımlauğraşıyor
ben sizin sisteminizden esinlenerek bu işe başladım
http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/24562.htm
hiçdeyilse bize biraz birşeyler sunmanız, unutmayın size bu sıralardan mezun oldunuz, en azındanbu işlere başlıyacaklara yol haritası sunmanızı enazından yapılan yanışları göstermenizi rica edeiyorum saygılarımla:)

efe446
02-06-2012, 19:10
Sayın Todor bol hasatlar hayırlı kazançlar dilerim öncelikle.Benim öğrenmek istediğim birşey var Sizin verdiğiniz bu dekardan 20 ton ürün alma daha önce alınmış bir verim mi yoksa tamamen sizin tahmininiz mi?Yoksa çok kazançlı bir yatırım gibi gözüküyor.1 dönümün işçiliği ve bakımıda zor olmasa gerek. Nerdeyse 3-4yıla kalmaz kendini amorti eder gibi gözüküyor.Bu sene bende Tokat'ta topraksız tarım üzerine yüksek lisans yapacağım ve sizin bu tahmini verilerinizi gördükçe kanım dahada kaynıyor.Umarım dediğiniz kadar ürün alır bizide bu işe teşvik edersiniz?Yakın zamanda üreticininde izni ile fotoğrafları bekliyoruz.

Birde bakımı kolay demişken 11 kat olduğunda bahsedilmiş üst katlara müdahale etmek kolay olyuyor mu?Resim olmadığı için pek gözümde canlandıramadım.

Tekrar hayırlı işler bol kazançlar.
Saygılarımla.

Todor
03-06-2012, 15:05
Sıra aralarında hareketli platform ile dolaşarak hasat yapılacak. O yüzden üst katlara müdahelede problem olmayacak. Zaten aynı platformu kurulumda da kullandık.

Bahsettiğim 20 ton abartılı bir rakkam değil. Bitki başına 650 gr hesap ediyorum. Yeni çıkan nötr gün çeşitlerde 30 gr meyve ağırlığı olduğu göz önünde bulundurulursa bitki başına 20-30 meyve çok ütopik değil.

Bakın, aşağıda Soğuksu Park firmasının Florence çeşidinin fotoğrafı var. Kısa gün çeşidi olduğu için tercih etmiyorum fakat oldukça ticari bir çeşit.

Aslında dediğim rakkamların çok çok üzerine çıkmak mümkün fakat fizibilite yaparken ortalama değerler hesap edilmeli bence.

304011

Todor
03-06-2012, 15:31
sayın todor size hem katıylor hemde katılmıyorum
amirkayı keşfetmiyoruz ,
hollandanın seraların %98 topraksız tarımlauğraşıyor
ben sizin sisteminizden esinlenerek bu işe başladım
http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/24562.htm
hiçdeyilse bize biraz birşeyler sunmanız, unutmayın size bu sıralardan mezun oldunuz, en azındanbu işlere başlıyacaklara yol haritası sunmanızı enazından yapılan yanışları göstermenizi rica edeiyorum saygılarımla:)

Dediğiniz çok doğru. Yapılmış olanı tekrar etmekten başka bir şey yapmıyoruz. Daha önce bir kaç kere tekrar ettim. Ticari yetiştiricilik ile hobi için yetiştirmek arasında uçurumlar var.

Biz bitkiyi yeterince tanımadan, piyasaya hiç mal vermemişken ticari yetiştiriciliğe soyunuyoruz ve ilk hatamız burda başlıyor. Sanıyoruz ki, normal bir üreticiden daha yüksek kimya bilgisine sahibiz diye birinci sınıf mal çıkartabileceğiz. Oysa piyasada ilk aranan özellik ürünün görsel olması. Sonra raf ömrü gelir. Peşinden istenen lezzetdir ve son olarak sağlık aranır ki genelde sonuncusuna hiç bakılmaz.

Topraksız sistem bir şekilde kurulur, önemli olan malınızı satabilecek misiniz. Bitkinin kökünden havalandırılmış gübreli suyu geçirin, mal illaki yetişir. Fakat misal marul için;
Fosfor fazla gelir, sapa kalkar.
Tırtıl gelir, sapa kalkar.
kalsiyum az gelir, tırtıl gelir.
sıcak olur, sapa kalkar.
bor az gelir, hasad sırasında kurabiye gibi dağılır.
kalsiyum az gelir, yola dayanmaz.
kalsiyum fazla gelir, bitki kızarmaz.

daha bir çok problem satışı engelleyecek bir çok faktör sıralanabilir. Bu marulun kendine has özellikleriye alakalıdır. topraklı da yapsanız topraksızda yapsanız, beslemeyi düzgün yapamıyorsanız bu iş olmaz.

Bu besin formülü idealdir diyede bir durum yok. Formül yıl içinde çok fazla değişiklik gösterir. Siz müdahale edebilmeli, duruma hakim olabilmelisiniz.

gazeteci28
04-06-2012, 21:41
Dediğiniz çok doğru. Yapılmış olanı tekrar etmekten başka bir şey yapmıyoruz. Daha önce bir kaç kere tekrar ettim. Ticari yetiştiricilik ile hobi için yetiştirmek arasında uçurumlar var.

Biz bitkiyi yeterince tanımadan, piyasaya hiç mal vermemişken ticari yetiştiriciliğe soyunuyoruz ve ilk hatamız burda başlıyor. Sanıyoruz ki, normal bir üreticiden daha yüksek kimya bilgisine sahibiz diye birinci sınıf mal çıkartabileceğiz. Oysa piyasada ilk aranan özellik ürünün görsel olması. Sonra raf ömrü gelir. Peşinden istenen lezzetdir ve son olarak sağlık aranır ki genelde sonuncusuna hiç bakılmaz.

Çok doğru tamamen katılıyorum. Tecrübe edenler bu noktaya zamanla gelecektir.

Topraksız sistem bir şekilde kurulur, önemli olan malınızı satabilecek misiniz. Bitkinin kökünden havalandırılmış gübreli suyu geçirin, mal illaki yetişir. Fakat misal marul için;
Fosfor fazla gelir, sapa kalkar.
Tırtıl gelir, sapa kalkar.
kalsiyum az gelir, tırtıl gelir.
sıcak olur, sapa kalkar.
bor az gelir, hasad sırasında kurabiye gibi dağılır.
kalsiyum az gelir, yola dayanmaz.
kalsiyum fazla gelir, bitki kızarmaz.

daha bir çok problem satışı engelleyecek bir çok faktör sıralanabilir. Bu marulun kendine has özellikleriye alakalıdır. topraklı da yapsanız topraksızda yapsanız, beslemeyi düzgün yapamıyorsanız bu iş olmaz.

Bu besin formülü idealdir diyede bir durum yok. Formül yıl içinde çok fazla değişiklik gösterir. Siz müdahale edebilmeli, duruma hakim olabilmelisiniz.

Eksik bilgi katılmam mümkün değil.
Besin eriğinde sorun yoksa o kadar bilgiye de gerek yok. İdeal besin eriğini bitkiye verirsin olur biter. Sorun var ise besin eriğinden kaynaklanıyordur. Bilgi eksikliği besin eriğinin hazırlanmasında ortaya çıkar. Zamanla uğraşır durursun şu eksikti, bu arızalıydı diye. Yetiştirdim oradan biliyorum ve bu gibi sorunların hiçbirisini yaşamadım. Bu mesajım yeni başlayan ve başlama niyetinde olanlar için. Kafalar karışsın istemiyorum. Saygılar
Kolay gelsin.

Todor
04-06-2012, 23:06
Ben Hollanda'dan Rijk Zwaan firmasından teknik destek aldım. Adamlar kesin bir formül söyleyemiyor. "Rusya'da bu oranları kullandık, şu problemler oldu, İskandinavya'da 1/3 klasiyum potasyum oranında kullandık, problem yaşamadık. Siz potasyumu 7-12 mol arası kullanın, üzerine çıkmayın" diyorlar. Ki, 7-12 mol demek 250-550 ppm yapar. Bu iki değerin ne kadar açık ara olduğunu formülasyon hazırlayanlar bilir. Ayrıca adamlardan gelen ticari formülasyonlarda, sıradan formüllerden farklı olarak amonyum ve nitrat azotları, silisyum, klor ve sodyum değerleri de belirtiliyor.

Uygun beslemeyle 40 günde satışa gelebilecek bitkiyi 60 günde ancak satışa getirebiliyorsak bence o iş olmuş olmuyor.

gazeteci28
07-06-2012, 11:50
Ben Hollanda'dan Rijk Zwaan firmasından teknik destek aldım.

Rijk Zwaan firmasının Türkiye distribütörlüğünün linki aşağıdadır. İlgilenenler Hollandayı aramadan bu linkteki iletişim numarasını kullanabilirler.
Homepage - Rijk Zwaan (http://www.rijkzwaan.com.tr)

Todor
07-06-2012, 21:43

Bugün kahve içmeye geldiydim ama siz dışardaymışsınız. Kısmet değilmiş demek ki. Bir dahaki sefere inşallah.

muallimayhan
14-06-2012, 23:29
Haberinizi aldım . Okuldaydım. Okuldan 15.15 ' te çıkıyoruz. Artık okullarda tatil oldu . Kısmetse yine beklerim.

bountr
19-07-2012, 00:49
Sayın Todor yaptıklarınızı baştan sona okudum ve çok beğendim. Ben de bir acemi olarak özellikle lolo rosso üretmek istiyorum. Tohumları aldım çimlendirmeyi de başardım ama bir türlü 2 yapraklı aşamadan öteye gidemedim. Acaba sıcaklardan mıdır? Eğer mümkünse ve elinizde hazır varsa bana lolo rosso fidelerini ücreti karşılığnda yollayabilir misiniz?

Todor
19-07-2012, 06:19
İki yapraklı aşamadan ileri gidemiyorsanız aklıma gelen ilk seçenekler şunlar;
- çimlendirme ortamınızda besin içeriğiniz çok düşük. Tohum içindeki besin bitince bitki ölüyor.
- Ortamda bulaşık bir patojen var. (ki, bu daha düşük bir ihtimal. Lollo rosso tohumları pahallı tohumlardır ve üretici firmalar tarafından bir çok hastalığa dayanıklı olanlar sellekte edilmiştir)

Şu an hazırda fidem yok. Ramazanda daha çok sürümü olacağını düşündüğüm için yeşil kıvırcık yaptım ve fidesinide hazır aldım. Lollo rosso tohumunun adedi 5 kr iken yeşil kıvırcık fidesi 6 kr civarında. O yüzden tohumla falan uğraşmayıp hazır fide tercih ettim.

Size kaç adet lollo rosso lazım? Dilerseniz atabilirim ve 15-20 gün sonra gönderebilirim.

bountr
19-07-2012, 12:19
Cevabınız için teşekkür ederim. Besin olarak general hydroponics 3lü flora serisini kullanıyorum, tohumlar için 0.6 civarında ec ayarlayıp üstten püskürterek veriyorum. pH ayarlaması daha yapamadım, pH kağıdım yok henüz. Hazır kaya yünü bloklar aldım, onlara ekiyorum. Herhangi bir hastalık belirtisi yok, ancak biraz büyüdükten sonra bazı yapraklar kenarlarından kurumaya başlıyor. Ben de onları söküp yeni tohum atıyorum. Aslında hazırda kıvırcık fidesi varsa o da olur. 20-30 tane gönderebilirseniz çok makbule geçer. Ben aslında bunları kırmızı-mavi led ışık altında büyütmek istiyorum. Benimkisi bayağı hızlı bir dalış oldu aslında bu konuya :) kapalı bir kabin tarzı bir şey yaptım, raflı sistem. Pvc oluklarda akan su kültüründe ve led ışık altında bunları yetiştirmek istiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Dima
19-07-2012, 15:00
Sayın Todor,
Mesajlarınızı ilk sera kurulum aşamasından itibaren okudum. Yaptığınız işe hayranlık duymamak elde değil. Benim gibi bu işleri hiç anlamayan birini bile etkiliyor.
Çalışmalarınızı takip etmeye çalışacağım. Bol kazançlar dilerim.

Todor
19-07-2012, 17:53
Teşekkür ederim Dellonline. :)

Bountr, hazırda fidem yok. Dediğim gibi ramazanda hasat edecek gibi plan yapmıştım ve yarın ramazan. Kısmetse 5-6 gün içinde hasada başlıyorum. Bence sizin probleminiz mantari bir hastalık. Ortamın havalandırması az geliyo olabilir. Ayrıca neden Ec 0.6 mhos civarında. 1 - 1.5 arasında tutmaya çalışın.

Köklere yeterince hava veriyor musunuz? Bitkilerin fotoğrafını yükleyebilirseniz daha net bir şeyler söyleyebilirim belki. Köklerin ve yaprakların durumunu görmek lazım ki, sorunu hep beraber teşhis edebilelim.

idris şenol
19-07-2012, 22:50
Cevabınız için teşekkür ederim. Besin olarak general hydroponics 3lü flora serisini kullanıyorum, tohumlar için 0.6 civarında ec ayarlayıp üstten püskürterek veriyorum. pH ayarlaması daha yapamadım, pH kağıdım yok henüz. Hazır kaya yünü bloklar aldım, onlara ekiyorum. Herhangi bir hastalık belirtisi yok, ancak biraz büyüdükten sonra bazı yapraklar kenarlarından kurumaya başlıyor. Ben de onları söküp yeni tohum atıyorum. Aslında hazırda kıvırcık fidesi varsa o da olur. 20-30 tane gönderebilirseniz çok makbule geçer. Ben aslında bunları kırmızı-mavi led ışık altında büyütmek istiyorum. Benimkisi bayağı hızlı bir dalış oldu aslında bu konuya :) kapalı bir kabin tarzı bir şey yaptım, raflı sistem. Pvc oluklarda akan su kültüründe ve led ışık altında bunları yetiştirmek istiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
sayın bountr beni yanlış anlamayın ,eminönü çiçek pazarında küçük viyolede tanesi 50kr istediğinzi kadar ve birkaç çeşit hatta lolo rosso bile mevcut ben birkaç gün önce aldım çokta güzel

bountr
20-07-2012, 02:11
sayın bountr beni yanlış anlamayın ,eminönü çiçek pazarında küçük viyolede tanesi 5 kr istediğinzi kadar ve birkaç çeşit hatta lolo rosso bile mevcut ben birkaç gün önce aldım çokta güzel

Estağfirullah, niye yanlış anlayayım, aksine iyi oldu söylediğiniz. Dün bir arkadaşım daha söylemişti ama marul fidesi yoktur diye boş vermiştim. Sanırım oradan almak daha mantıklı, teşekkür ederim.

Edit: Tanesi 5 değil 50 kuruşmuş, yani 2 tanesi 1 lira :)

bountr
20-07-2012, 02:25
Sayın Todor, resimleri yarın yüklerim. Fideler için normal Ec'nin yarısını uygulayın diyorlardı, marul için de 1.2 civarı dedikleri için 0,6 gibi ayarladım ben de. pH metre siparişi verdim, fideleri de eminönüden alınca sisteme direk aktarırım. Aslında ben bu işi ticari olarak yapmayı düşünüyorum, led ışıklarla raflı sistemde üretim yapmayı düşünüyorum. Şimdilik küçük bir modelle test aşamasında sayılırım. Amacım geniş bir bodrumda 7-8 katlı sistemde üretim yapmak, böylelikle ısı, CO2 ve ışık miktarını istediğim gibi ayarlayıp her mevsim üretim yapabilirim . Özellikle İstanbul'da pazara yakın olmak bu işin en büyük avantajı. Abim zaten İstanbul halinde, yani pazara da hakimiz ;) satış problem olmaz.

http://b1207.hizliresim.com/z/n/9w5b7.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

http://b1207.hizliresim.com/z/n/9w5bx.png (http://bit.ly/c25MCx)

malbman
20-07-2012, 07:57
İki yapraklı aşamadan ileri gidemiyorsanız aklıma gelen ilk seçenekler şunlar;
- çimlendirme ortamınızda besin içeriğiniz çok düşük. Tohum içindeki besin bitince bitki ölüyor.
- Ortamda bulaşık bir patojen var. (ki, bu daha düşük bir ihtimal. Lollo rosso tohumları pahallı tohumlardır ve üretici firmalar tarafından bir çok hastalığa dayanıklı olanlar sellekte edilmiştir)

Şu an hazırda fidem yok. Ramazanda daha çok sürümü olacağını düşündüğüm için yeşil kıvırcık yaptım ve fidesinide hazır aldım. Lollo rosso tohumunun adedi 5 kr iken yeşil kıvırcık fidesi 6 kr civarında. O yüzden tohumla falan uğraşmayıp hazır fide tercih ettim.

Size kaç adet lollo rosso lazım? Dilerseniz atabilirim ve 15-20 gün sonra gönderebilirim.

Sevgili Todor, fideleri nereden aldığınızı söyleyebilir misiniz? Bir de; siz adetli aldığınız için mi tanesi 6 kuruş yoksa standart fiyatı mı bu?

Teşekkür ederim.

Todor
20-07-2012, 13:50
Fideleri Akba Tarım'dan alıyorum. Evet toplu aldığım için o fiyata alıyorum ve ayrıca firma sahibi arkadaşım olduğu içinde bir miktar indirimim oluyor. Normalde 8 kr falan galiba. Parekendesi kaç para derseniz, hiç bir fikrim yok.

Fakat bu fiyatlar S&G firmasının funly çeşidi için geçerli. Başka firmaların farklı çeşitlerinde çok farklı fiyatlar oluyor.

bountr
30-07-2012, 23:23
Sayın Todor, benim fidelerin bazılarında resimde görülen hastalık başladı. yeni çıkan yapraklar yeşil diğer kahverengi yapraklar solmaya başladı. Neden olabilir acaba ve tedavisi nedir? Yardım ederseniz sevinirim, teşekkürler.

http://f1207.hizliresim.com/z/y/b89y6.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Todor
31-07-2012, 06:34
Yapraklara herhangi bir kimyasal sıçramadıysa eğer, görebildiğim kadarı ile trips zararına benziyor. Zarar, aşağıdaki fotoğraftaki gibiyse kesinlikle trips ile mücadele etmeniz gerekiyor. Ne yazık ki trips ilaçları pahallı ilaçlardır.

http://www.inra.fr/hyppz/IMAGES/7031774.jpg

malbman
31-07-2012, 08:39
Fideleri Akba Tarım'dan alıyorum. Evet toplu aldığım için o fiyata alıyorum ve ayrıca firma sahibi arkadaşım olduğu içinde bir miktar indirimim oluyor. Normalde 8 kr falan galiba. Parekendesi kaç para derseniz, hiç bir fikrim yok.

Fakat bu fiyatlar S&G firmasının funly çeşidi için geçerli. Başka firmaların farklı çeşitlerinde çok farklı fiyatlar oluyor.

Sevgili Todor teşekkür ederim. Bu kış kiraladığım serada marul üretmek istiyorum. Sera hazır olduğunda Akba Tarım ile fide almak için iletişime geçmem mümkün mü?

Todor
31-07-2012, 12:56
Fiyat mukayesesi yaparken hesaplara eklemeniz için belirtiyorum. İzmir'e sanıyorum her bir 600 fide için 15 TL kargo tutacaktır. Ama konuşmanızda fayda var muhakkak.

Akba Tarım.
Telefon: 0226 461 30 50

malbman
31-07-2012, 15:09
Çok teşekkür ederim. Akba tarımla görüşürken adınızı referans olarak vermemde bir sakınca yoktur umarım.

Todor
31-07-2012, 15:36
Elbette yok. :)

bountr
31-07-2012, 20:13
Yapraklara herhangi bir kimyasal sıçramadıysa eğer, görebildiğim kadarı ile trips zararına benziyor. Zarar, aşağıdaki fotoğraftaki gibiyse kesinlikle trips ile mücadele etmeniz gerekiyor. Ne yazık ki trips ilaçları pahallı ilaçlardır.

http://www.inra.fr/hyppz/IMAGES/7031774.jpg

Teşekkürler, trips dediğiniz bir böcek galiba ama ben hiç buna benzer bir şey görmedim yaprakların üzerinde. Acaba çok mu küçük oluyorlar?

Todor
31-07-2012, 22:27
şu görüntü boyutları hakkında fikir verecektir.

http://bitkikoruma.files.wordpress.com/2009/08/thrps-2.jpg

idris şenol
02-08-2012, 23:01
selam todor ustam
bizim marullarda ekrandan vürüsmü kaptı :))aynısı marullarda belirdi
balkonum çok karanlık bunla alakalı olabilirmi,zararın tirps olduğu kesinmi?
sarı yapışan tuzaklar böcekler hakkında fikir almak içini !yoksa direk böcekleri yakalamak içinmi kullanılıyor?
sayın todor birkaç sera fotoğrafınız ramazan beraketi olarak verseniz diyorum,hani sadakayı cariye yerine geçer belki !,kimbilir:))saygılarımla

Todor
03-08-2012, 05:55
Yanlış beslenen bir bitki, hastalıklara kolay yakalanır ve sıklıkla her çeşit zararlının istilasına uğrar. Oysa iyi beslenen kuvvetli bir bitki kolaydan hasta olmadığı gibi zararlı böceklere karşıda direnç gösterecektir. Aynı şekilde, bitkimiz yeterince ışık alamıyorsa hem boya gidecek, hem pişkin olmayacak hem de metabolizmasında klorofil ve enzim sentezleyemeyecek, ortamda ne kadar besin olursa olsun, bu besinleri alamayacaktır. Yeterince ışık alamayan bitkilerde demir eksikliği oluşması sık görülen bir durumdur. Ortama herhangi bir besin ilave edilmeden ışık şiddeti arttırıldığında demir eksikliği belirtilerininde kaybolduğu gözlenir.

Sizin bitkilerinizdeki problem trips kaynaklı mı bilemiyorum. Fakat benim yüklemiş olduğum fotoğraftaki zarara yol açan canlı trips.

Yapışkan tuzakların, bildiğim kadarı ile iki amaç içinde kullanılanı var. Belirli bir zararlının ortaya çıkış zamanını gözlemeye yarayanlar olduğu gibi, ortamdaki zararlının tümünü kendine çekmeyi hedefleyen feromon tuzaklarda piyasada mevcut. Mesela: Biobest Türkiye (http://www.biobest.com.tr/urunListesi.aspx?KategoriId=3)

dispaser
23-08-2012, 13:49
akba tarım da an itibari ile hiç fide bulunmamaktadır. bilginize.

bountr
01-10-2012, 14:27
İnşallah böyle üretim ortamlarına doğru...

193371

193370

Şu tarz olukları nerede bulabilirim acaba?

Todor
01-10-2012, 23:06
Hydroponik NFT Sistem - Trkiye'nin ilk ve tek HYDROGROW SHOP'u / Let's GROW ! (http://www.smoothgarden.com/index.php?title=hydroponik_nft_sistem&b=94112/2715)
NFT TOPRAKSIZ TARIM SİSTEMİ - TOPRAKSIZ TARIM (http://www.e-tartes.com/TOPRAKSIZ-TARIM-NFT-TORAKSIZ-TARIM-SISTEMI.html)

buralara bakabilirsiniz.