PDA

View Full Version : Bölgeler için uygun ceviz türleri

kuyucaklı bağcı
18-01-2011, 10:46
adıyaman için uygun ceviz hangisi

kuyucaklı bağcı
18-01-2011, 10:50
ceviz ekmek istiyorum.yöremize ait en iyi yetişebilecek ceviz hangisi olur bir türlü bulamadım.konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.

fatih_isleyen
05-02-2013, 16:07
merhaba bende malatyada ceviz yetiştirmeyi düşünüyorum yaptıgım araştırmalarda en eyi verimin chandler cinsi cevizlerden alındığını öğrendim tozlayıcı olarakta franquetta cevizleri kullanılıyormuş. sende istersen direk bu cinsleri araştır. birde malatyada hekimhan cevizi meşurdu onu araştırdım ikisinden birini dikmeyi düşünüyorum sanada şimdiden kolay gelsin

adalet
07-05-2013, 19:33
Herkese öncelikle merhaba, çok güzel bilgilerin olduğu bu siteye yeni üye oldum. İçerik çok başarılı.

2006 yılında teşvikli olarak 20 dönüm arazimize ceviz dikimi yaptık. Tesis Elazığda, 1100 rakım yükseklikte, 10 metreye 10 metre dikildi. volkanik taşlı bir araziye kuruldu. yalova, şebin, kaman, hekimhan cevizleri ekildi. Arazide suyumuz olmadığı için tankerle sulama yapıyorduk. Ekildiği yıl bir şanssızlık geçirdik birçok fidan aşı yerinden donmuştu. ilgilenemedik ve aşı yerinin altından sürgün verdi. Şuanda bir kısmı aşısız, cevizler büyüdüğü için hangisinin aşılı hangisinin aşısız olduğunu kestirmek güç. Bu yılda tüm fidanları budadım ve tek dala bıraktım. İlgilenilmediği için agaclar bütün gücünü etrafında topraktan cıkan 4-5 tane sürgüne vermişti. Hepsini kesip en saglam dalı bıraktım. Üzerinde ceviz olanlar sanırım aşılı kalan cevizler, ceviz meyvesi olmayanlarda sanırım aşısız olanlar.

Detaylı fotoğrafları ekleyeceğim ileride fakat sormak istediğim tam olarak şu, yaklaşık 50 kök ceviz boşluğum var, bu aralara hangi cins ceviz öneriyorsunuz.

1- suyum kısıtlı
2- taşlı ama toprağı suyu tutan bir arazi
3- 1100 mt rakım
4- kışlar soğuk

bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda elazığ ilinde hangi cins cevizi öneriyorsunuz, teşekkürler.

adalet
07-05-2013, 19:44
Elazığ için susuzluğa dayanıklı hangi tür cevizi önerirsiniz

Nevin Marangoz
07-05-2013, 21:54
Soğuk olduğu için geç sürgün veren cinsi tercih etmelisiniz.Cevizin çiçeği sürgün uçlarındadır çünkü.Şebin cinsi,hem geç sürgün veriyor hem de yüksek rakıma uyumlu cins
olduğu için onu tercih etmelisiniz.
Aşılı,aşısız cevizlerin karışması hiç iyi olmamış.Kolay gelsin..

formullaone
08-05-2013, 01:16
Kesinlikle Fernor-Fernette çeşidini öneririm,yüksek rakım ve karasal iklime çok uygun.Kalem bulursanız aşı ile çeşit değiştiriniz.

adalet
08-05-2013, 05:32
Kaman-1 ve Kaman -5 önerilerinde bulunuyorlar. Yabancı ırkları hiç önermediler bana. Fernor - Fernette yi araştıracağım. Fidanları tüplü düşünüyorum. Kepçe ile 60*60*60 ebatlarında açtırıp bu şekilde dikeceğim. Ağustosta tüplü fidanları ekip sulasam bir mahsuru olurmu yoksa ekim kasım gibi ekmek daha mı faydalı.

adalet
08-05-2013, 05:36
Soğuk olduğu için geç sürgün veren cinsi tercih etmelisiniz.Cevizin çiçeği sürgün uçlarındadır çünkü.Şebin cinsi,hem geç sürgün veriyor hem de yüksek rakıma uyumlu cins
olduğu için onu tercih etmelisiniz.
Aşılı,aşısız cevizlerin karışması hiç iyi olmamış.Kolay gelsin..

2006 yılında Tarım İl Müdürlüğü bizi yanlış yönlendirdi ve hatalar yaptık. Buna bahçe ile ilgilenememe de dahil olunca kaldı öyle. Bahçemdeki bir ceviz çeşidi harika çalışıyor, 4 farklı ceviz türü ekildi, şimdi bu cevizin hangi tür ceviz olduğunu bilemiyorum. Bu ceviz türü gayet iyi uyum sağladı ve güzel çalışıyor. Fotoğraflarını çekip burada payşlaşacağım. Sanırım aşısız olan cevizler için aşı önereceksiniz fakat elazığda da bu işi ustaca yapabilen birilerini bulmak çok güç.

Yaptığım araştırmalarda son olarak 4 çeşit gözüme çarpıyor.

Kaman 1- Kaman 5
Şebin - tozlayıcısı bilinmiyor
Maraş 18 - tozlayıcısı bilinmiyor
Maraş 19 - tozlayıcısı bilinmiyor

Bu çeşitlerden biri **** ikisini tüplü olarak ekmeyi düşünüyorum.

juglandales
08-05-2013, 08:55
Kesinlikle Fernor-Fernette çeşidini öneririm,yüksek rakım ve karasal iklime çok uygun.Kalem bulursanız aşı ile çeşit değiştiriniz.

Formullaone ile aynı fikirdeyim. Fernor-Fernette uygun olur. Şebin dikmeye karar verirseniz tozlayıcısı Bilecik'tir.

adalet
08-05-2013, 09:05
Formullaone ile aynı fikirdeyim. Fernor-Fernette uygun olur. Şebin dikmeye karar verirseniz tozlayıcısı Bilecik'tir.

Sayın juglandales;

Fernor - Fernette için iç oranı konusunda bilginiz varmı ?
Araştırıyorum fakat çok fazla bir bilgiye rastlayamadım internette.
Tarım il müdürlüğü bana kaman 1 veya maraş 18 öneriyor. Yabancı çeşitleri konuşmadık hiç.

juglandales
08-05-2013, 09:23
Sayın juglandales;

Fernor - Fernette için iç oranı konusunda bilginiz varmı ?
Araştırıyorum fakat çok fazla bir bilgiye rastlayamadım internette.
Tarım il müdürlüğü bana kaman 1 veya maraş 18 öneriyor. Yabancı çeşitleri konuşmadık hiç.

Aşılı Ceviz Fidanı FERNOR Ceviz Fidanı (Yabancı)

AĞAÇ ÖZELLİKLERİ: Fransız orjinli bir çeşittir. Franguette xlara melezi olup dünyada kendi kendini tozlaya bilen ilk ve tek ceviz çeşitidir.

MEYVE ÖZELLİKLERİ: Meyveler salkımlardı 1-4 olur. Geç çiçeklenişi nedeni ile, ilk bahar geç donlarının problem olduğu iklimlere tavsiye edilir.Meyve ağırlığı 12 gr,iç randımanı %49, yağ oranı %51 ve protein oranı %20'dir. Çok verimli çeşitttir. Kuru çeviz olarak tüketilmeye elverişlidir.

HASAT ZAMANI: Eylül ayının ortasından itibaren hasat edilir.

TOZLAYICILARI: Fernor çeşidi tozlayıcısız dikilebilir veya tozlayıcı olarak fernette çeşiti kullanılabilir.

Kaynak: Evren Fidancılık

adalet
08-05-2013, 10:44
Sayın juglandales;

Bilgiler için teşekkür ederim. Sınırlı internet olduğu için sistem izin vermiyor bazı sitelere girmeme.

Maraş-18 ve Fernor arasında kaldım. Toplamda 45 adet ceviz ekimi yapacağım yarısını maraş 18 yarısını fernor yapsam olurmu. **** tümünü tek çeşit yapıp diğer kaman, yalova,şebinlerle bağ mı oluştursun.

juglandales
08-05-2013, 11:31
Sayın juglandales;

Bilgiler için teşekkür ederim. Sınırlı internet olduğu için sistem izin vermiyor bazı sitelere girmeme.

Maraş-18 ve Fernor arasında kaldım. Toplamda 45 adet ceviz ekimi yapacağım yarısını maraş 18 yarısını fernor yapsam olurmu. **** tümünü tek çeşit yapıp diğer kaman, yalova,şebinlerle bağ mı oluştursun.

Yarı yarıya yapmanız demek bahçeye tozlayıcılarıyla beraber 4 yeni çeşit daha demek. Bu çeşitlerin yaprak açma , çiçeklenme, hasat vb. zamanları farklı olucak ve sizi daha fazla yorucaktır. Tek bir çeşit yapmanızı öneririm ki benim tercihim Fernor'dan yana olurdu araştırdığım kadarıyla. Bu arada Fernor ceviz tecrübem yok, olan arkadaşlar varsa size daha yardımcı olur.

adalet
08-05-2013, 12:57
Yarı yarıya yapmanız demek bahçeye tozlayıcılarıyla beraber 4 yeni çeşit daha demek. Bu çeşitlerin yaprak açma , çiçeklenme, hasat vb. zamanları farklı olucak ve sizi daha fazla yorucaktır. Tek bir çeşit yapmanızı öneririm ki benim tercihim Fernor'dan yana olurdu araştırdığım kadarıyla. Bu arada Fernor ceviz tecrübem yok, olan arkadaşlar varsa size daha yardımcı olur.

Farklı çeşitlerin böylesi olumsuzluklarının olacağını önceden hesap etmek lazım. Haklısınız.

Tozlayıcı olarak diyelimki kaçtane maraş 18 için sütyemez 1 dikmemiz gerekli. Ayrıca 23 dönüm arazimin 150 kökü farklı ceviz çeşitlerinden, kimisi aşısız fidan hala. Aralarda bitmeyen çubukların yerine dikeceğim için tozlanma olayının mesafesi burda sanırım önemli bir rol oynayacak.

kayhanugur
12-05-2013, 11:02
merhaba;

izmir'in kemalpaşa ilçesinin bağyurdu köyündeyim.

sekiz dönüm arazi içerisinde 142 tane cevizimiz var. ağaçların ortalama yaşı 20. sorunum şu, bu kadar ağaçtan sadece 39'u verimli. vakti zamanında yalova 3 ve dölleyeni yalova 4 olarak dikilmişler ama bi kandırma olayı olmuş herhal. neyse.

buraların cinsi nedir bilen var mı? etraftakilerle konuştuğumda herkes "çentır" diyor.

şöyle bir şey yapsam; bu hasad böyle geçsin hasad sonunda en verimli ağaçlardan kalem alıp verimsizlere aşılasam, sizce saçmalamış olur muyum? tabi verimli ağaçların tozlayanını da hesaba katıcam.

Fagus Sylvatica
12-05-2013, 11:41
Sayın kayhanugur, ceviz konusu hakkında bilgim yok ama bahsettiğiniz cevizin yazılışını biliyorum, internette ararken işinize yarar "chandler" ;)

Erdem
13-05-2013, 14:08
Bu yılda tüm fidanları budadım ve tek dala bıraktım. İlgilenilmediği için agaclar bütün gücünü etrafında topraktan cıkan 4-5 tane sürgüne vermişti. Hepsini kesip en saglam dalı bıraktım.

Tam olarak nasıl bir budama yaptığınızı bilmiyorum ama budamayı bilen birilerinin yapmasında fayda var.

1- suyum kısıtlı
3- 1100 mt rakım
4- kışlar soğuk

Su olmayan yerde ceviz olmaz. Böyle yerlerde badem düşünebilirsiniz.

Bulunduğunuz rakıma göre Şebin, özellikle Kaman - 1 (Kaman - 5) ve Bilecik olabilir.

Sütyemez 1 yan dal verimi %60 - 75 olan bir ceviz çeşididir. Şebin, Maraş 18 ve Yalova 4 çeşitleri ile tozlanır. 600 ila 1500 arası rakımlara tavsiye edilir. Özelliği dünyada tescili yapılan en iri ceviz çeşidi olmasıdır.

Maraş 18, yüksek rakımlı (don çukuru olmayan ve ilkbahar geç don tehlikesi olmayan) yerlerde yetiştirilmesi tavsiye edilir. Yan dal verimi %75 - 85 olup çok verimli bir çeşittir. Bilecik, Chandler ve Sütyemez 1 ceviz çeşitleri ile tozlanır.

Maraş 18 ve Sütyemez 1 ceviz çeşitlerini benim henüz deneme fırsatım olmadı. Ama denemeyi düşünüyorum.

jackoceans
27-05-2013, 01:28
Merhaba arkadaşlar siteyi bugün gördüm ve esasen hevesimde bir kaç aydır başladı ve iş artık ciddi boyutlara geldi, antalyanın ç kesiminde köyde ceviz bahçes kurmak istiyorum ve su sıkıntısı olmayan bir bahçe olucak acaba hangi tür ceviz dikmemi önerirsiniz?

Cemal61
23-06-2013, 20:43
Merhaba arkadaşlar siteyi bugün gördüm ve esasen hevesimde bir kaç aydır başladı ve iş artık ciddi boyutlara geldi, antalyanın ç kesiminde köyde ceviz bahçes kurmak istiyorum ve su sıkıntısı olmayan bir bahçe olucak acaba hangi tür ceviz dikmemi önerirsiniz?

soğuk bölgeler için şebin bilecik ve tokat1 dikebilirsiniz sıcak bölgeler için yalova1,3 dikebilirsiniz yabancı çeşit önermiyorum

Cemal61
23-06-2013, 20:44
Farklı çeşitlerin böylesi olumsuzluklarının olacağını önceden hesap etmek lazım. Haklısınız.

Tozlayıcı olarak diyelimki kaçtane maraş 18 için sütyemez 1 dikmemiz gerekli. Ayrıca 23 dönüm arazimin 150 kökü farklı ceviz çeşitlerinden, kimisi aşısız fidan hala. Aralarda bitmeyen çubukların yerine dikeceğim için tozlanma olayının mesafesi burda sanırım önemli bir rol oynayacak.

arazinizin rakımını yazarsanız size yardımcı olmaya çalışırım soğuk bölge için şebin bilecik ve tokat1 sıcak yerler için yalova1,3 dikebilirsiniz

Cemal61
23-06-2013, 20:46
ceviz ekmek istiyorum.yöremize ait en iyi yetişebilecek ceviz hangisi olur bir türlü bulamadım.konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.

arazinin rakımını ve toprak tahlilini yaptırıp buraya yazarsanız sizlere yardımcı olurum

Cemal61
23-06-2013, 20:48

arazinin rakımı ve toprak tahlili yapılmalı ondan sonra size yardımcı olmaya çalışırım

Cemal61
23-06-2013, 20:50
Elazığ için susuzluğa dayanıklı hangi tür cevizi önerirsiniz

normalde ceviz suyu sevmez ilk yıl sulanırsa yeter kök sistemi yerleşinceye kadar sonraki yıllarda su ihtiyacı yoktur cevizin

nuro1956
23-06-2013, 22:11
normalde ceviz suyu sevmez ilk yıl sulanırsa yeter kök sistemi yerleşinceye kadar sonraki yıllarda su ihtiyacı yoktur cevizin

Sayın Cemal61,CEVİZ SUYU sever aksi mümkün değil,bunu bilmek için ziraat mühendisi olmaya gerek yok.

formullaone
23-06-2013, 23:21
Şunu da ilave etmek istiyorum,bir yerli çeşidin karasal iklim ve yüksek rakıma dikildiğinde, (kendi bölgesine uygun kaman ve şebin gibi çeşitler hariç) ilkbahar geç donlarından göreceği zarar,bir yabancı çeşidin ( fernor diyelim) sonbahar erken donlarında göreceği zarardan çok daha fazladır diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar diliyorum.

Cemal61
24-06-2013, 07:20
Sayın Cemal61,CEVİZ SUYU sever aksi mümkün değil,bunu bilmek için ziraat mühendisi olmaya gerek yok.

lütfen araştırın bilimsel kaynaklara bakmanızı tavsiye ederim

orkide01
24-06-2013, 17:42
sayın cemal61 o zaman herkes ceviz susuz oluyor diye hiç kimse boşuna su teşkilatı için masraf yapmasın.peki tarım teknolojisi bu insanları yanlışmı yönlendiriyor acaba susuz olacak bir bitkiyi sulayın diye.siz hangi çağda tarım yapıyorsunuz.siz cevize su verdinizde o size hayır ben su istemiyorummu dedi.hangi verimi yüksek ceviz olursa olsun gelişme gücünü koruyabilmesi için mutlaka sulamaya ihtiyaç vardır .sulamadığınız zaman cevizler içini dolduramaz.bitki bünyesinde geniş yapraklarından dolayı en çok su tüketen bitkilerin başlarında ceviz gelmektedir.bundan dolayıdırki yaradan ona kazık kök verip su ihtiyacını karşılasın demiş.ama kuraklık toprakları kuruttuğu için bu kök aşağıdan gereken suyu bulamadığında sende ceviz sulanmaz dersen bu ceviz ne yapacak.milleti lütfen yanlış yönlendirmeyin .tutturmuşsun şebin,bilecik yine yanlış yönlendiriyorsun.gel sana 10 yaşında şebin,bilecik göstereyim birde chandler göstereyim aradaki farkı siz görün.her mesajınızda telefon numarası veriyorsunuz.fidancımısınız nesiniz bunu açıklayınızki herkes neden telefon numarası verdiğinizi beni arayınız dediğinizi öğrenmiş olsun.

ömür-uşak
24-06-2013, 21:26
Sayın Cemal61,keşke daha önce cevizin su istemediğini belirten kaynağı okuyup bizimle paylaşsaydınız.Boşu boşuna 20 bin lira sulama sistemine harcamazdık.Artık çok geç.

iyiki uyandık benim de suyum yetersiz kalıyor.Otomatik saat yaptırdım 5 dak çalışıyor 15 dak dinleniyor bütün yaz boyunca 5 ay bu sistemle senede 2-3 dalgıç yanıyordu.Daha derin kuyu açtıracaktım Kuyucu il metresi 50 tl den anlaşmıştım kurtuldummmmm. Çok şükür.

06doğaci
20-09-2013, 13:06
Ceviz yetiştiriciliğine yeni başlayacak ceviz sevdalıları için hangi yöreye hangi ceviz çeşidi uygun olduğunu bu başlık altında toplayalım.

06doğaci
20-09-2013, 14:10
Krşehir için bence kaman5 kaman1 chandler maraş18 cevizleri uygun.Ayrıca yerli sertifikası olmayan ama verimli çeşitlerde var Bahçemde bahsettiğim cevizlerden başka sertifikasız tohumdan yetişen (tohumdan olduğu için geç verdi 5.yılda 2 kilo) güzel çeşitlerde var.

övünç
23-09-2013, 14:14
herkeze iyi çalışmalar, bol kazançlar dilerim.
yeni kuracağım bahçe için kayseri, karasal iklimde 1125 rakımda yetiştirilecek ceviz türü ne olabilir.
chandler benim bulunduğum yere uygun olurmu.
vereceginiz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

06doğaci
23-09-2013, 14:29
sayın övünç bence chandler kayseri için doğru seçim değil.Maraş 18 Kaman 1 Kaman 5 Bilecik uygun olur.

övünç
01-10-2013, 15:20
06 doğacı verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. maraş 18 dikimden yaklaşık kaç yıl sonra verime biner. en verimli döneminde yaklaşık kaç kilo ürün verir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

hdoğan
01-10-2013, 20:01
06 doğacı verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. maraş 18 dikimden yaklaşık kaç yıl sonra verime biner. en verimli döneminde yaklaşık kaç kilo ürün verir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Sayın Övünç, 2009 Yılı Mart Ayında diktiğim maraş 18 lerden hala 2 avuç meyve alamadım (5. yaşında) Altıncı yaşında ve daha ileriki zamanlarda ne olur onu zaman gösterecek. Benim bahçenin rakımı 1050 Komşu köyde yaklaşık 15 yıllık maraş 18 ağacı olan (bertiz kalaycı cinsi diye de biliniyor) tanıdığım bu yıl 35 kg verim aldığını söyledi. Ayrıca http://www.agaclar.net/forum/ceviz/32075.htm sayfasında şu ana kadar yaptıklarımı ve gözlemlerimi paylaştım.

06doğaci
02-10-2013, 08:27
Sayın h.doğan ben iç anadolu için çeşit söylerken verimden çok en uygun çeşidi düşünerek uygun olacak çeşitleri yazdım.Benim 20 yaşında tohumdan büyümüş cevizim var.Yaklaşık 7 sene kadar önce baharda don olayından sonra kurumalar başladı ve en sonunda bu sene cevizi kökten kesip çeşit değiştireceğim.

hdoğan
02-10-2013, 09:26
Sayın h.doğan ben iç anadolu için çeşit söylerken verimden çok en uygun çeşidi düşünerek uygun olacak çeşitleri yazdım.Benim 20 yaşında tohumdan büyümüş cevizim var.Yaklaşık 7 sene kadar önce baharda don olayından sonra kurumalar başladı ve en sonunda bu sene cevizi kökten kesip çeşit değiştireceğim.

Sayın 06doğacı, çeşit önerinizi eleştirmek amacıyla değil, şu ana kadar kendi gördüklerimi belirtmek istedim. Maraş 18 verimsiz demek istemiyorum sadece 5. yılda 2-3 kg da olsa meyve alamadım dedim. Gerçek verim durumunun 2-3 yıl sonra net olarak görebileceğimi düşünüyorum. Maraş 18 i dikerken sadece satan ve tescilini yapanların beyanına göre dikmiştim. Dikipte gören birini bulamamıştım o zaman. Nasip bakalım. Selamlar

06doğaci
02-10-2013, 10:20
Sayın h.doğan benim bahçemde 3 yaşında kalaycı çeşidi var.Yalnız tam bakımı yapılmadı.Dibini ayrıktan kurtaramadım ve tabanı sert zemine ektim gelişimi yavaş oldu.Uygun bir kriter olduğunu düşünmüyorum ama cevizlerin içi beyaz ve lezzetli.Ayrıca iç anadolu ikliminede uygun.

hdoğan
02-10-2013, 15:13
Sayın h.doğan benim bahçemde 3 yaşında kalaycı çeşidi var.Yalnız tam bakımı yapılmadı.Dibini ayrıktan kurtaramadım ve tabanı sert zemine ektim gelişimi yavaş oldu.Uygun bir kriter olduğunu düşünmüyorum ama cevizlerin içi beyaz ve lezzetli.Ayrıca iç anadolu ikliminede uygun.

Bunlar 2009 Mart dikimi gelişimleri iyi bence ama üzerinde tek meyve yok. Önümüzdeki sene daha net konuşabilirim. Ayrıca olanlarında sadece sürgünün ucunda vardı Sütyemez Hocayı telefonla aramıştım yan dal verimi yüzde 80 diyordunuz ancak sadece sürgün ucunda var diye, "genç fidanlarda bu şekilde, olgunlaştıkca yan dal verimi artıyor" dedi. Yan dal verimi konusunuda, verim durumunuda bir kaç yıla kadar anlarız bakalım nasipse.

Asıl eklemek istediğim resimdeki ağaç daha büyüktü ancak daha önce eklediğim için eklenmiyor. Bu resim haziranda çekilmişti şu an çok daha büyük ağaçlar.

arif göçmen
02-10-2013, 15:46
soğuk bölgeler için şebin bilecik ve tokat1 dikebilirsiniz sıcak bölgeler için yalova1,3 dikebilirsiniz yabancı çeşit önermiyorum

Yapmayın kaman1 şu an türkiyenin karasal iklime dayanıklı iç verimi yuzde 65 yazmayım diyorum gene duramadım.

chandler
02-10-2013, 15:52
Ya hala yalova yazıyorsunuz bide Maalesef Maraş-18 verime geç yatar... ayrıca da çok erken uyanmak gibi de bir sorunu var. Uzak durmak lazım. Kaman-1 olabilir ama konyada 1300 rakımda 6 yaşında Chandler var bunuda unutmayınız??

övünç
03-10-2013, 15:31
Arif hocam, derin bilgi ve tecrübelerinizle en önemlisi güzel üslubunuzla, siz bu formda yazmazsanız olmaz.
Sanırım sizde chandler türünün karasal iklimde olabilecegini düşünüyorsunuz; ancak chandler için kış döneminde -15'den sonrasında bitkinin stres yaşadığını ve o yıl ürün vermediğini okumuştum, nedersiniz?

arif göçmen
05-10-2013, 20:06
Arif hocam, derin bilgi ve tecrübelerinizle en önemlisi güzel üslubunuzla, siz bu formda yazmazsanız olmaz.
Sanırım sizde chandler türünün karasal iklimde olabilecegini düşünüyorsunuz; ancak chandler için kış döneminde -15'den sonrasında bitkinin stres yaşadığını ve o yıl ürün vermediğini okumuştum, nedersiniz?
Degerli dostlar ben chanler fidanlarımı ilk diktiğimde sulama işini iyi takip ettim,şimdide gene aynı takip ediyorum,Belki ben bu konuda çok fazla bilgili degilim ama fazla kimyasal gübre kullanmadım fermente edilmiş tavuk gübresi ni daha çok kullanıyorum,fidanı büyütmek çok kolay bir iş ama onu kışa hazırlamak daha zor bir olay ben çhantlerin suyunu agustos 10 keserim bazı arkadaşlar bana katılmaya bilir onada saygı duyarım bu yıl agustos 10 sulamayı kestiğim halde hasatta kaman çeşidinden 7-10 gün sonra hasata geliyor kaman la aynı zamanda hasat olmuyor ama hasat yapmak zorundasın evimin oradaki anaç olarak kullandım çhantler odunlaşmazsa aşı yapımında da sorun oluyor 3 sene önceki -23 derecede ben çhatlerle bir sorun gozlemedim.Buradan yazmıştım arkadaşlar yabancı cevizlerin sulamasını 10 ogustosta kesin diye ama bazı arkadaşlar bunu fazla dikkate almadılar,bugun bahçeyi gezdim uç sürsünleri çok güzel odunlaşmış soguk zararı hiçyok gibi yani hiç sitres yaşamadı benim ağaçlarım desem yalan olmaz.Saygılarımla

arif göçmen
05-10-2013, 20:27

Degerli dostum buyumuş ağaçları kesmeden aşı ile çeşid degiştirseniz olmazmı,oluşan govdelere zarar vermeseniz bence dah iyi olur.

Cemal61
07-10-2013, 10:04
herkeze iyi çalışmalar, bol kazançlar dilerim.
yeni kuracağım bahçe için kayseri, karasal iklimde 1125 rakımda yetiştirilecek ceviz türü ne olabilir.
chandler benim bulunduğum yere uygun olurmu.
vereceginiz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

chandler bence uygun değil şebin, bilecik, kaman, maraş18 olabilir

kurtkus
07-10-2013, 11:03
Değerli arkadaşlar.14 yıl önce Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde dikmiş olduğum 5 dönüm cevizliğim var.İlçe tarımın önerdiği ve bana sattığı tüplü fidanlardan ''şebin,bilecik ve kaman ''türlerini diktiğimi sanıyordum.6:yılında ilçemizde organik meyvecilikle ilgili çalışmalar başlattık.Bu çalışmalar kapsamında Türkiye'de cevizcilik üzerine marka olmuş bir bilim adamını ilçemize getirdik(ismini bilerek yazmadım).Cevizlerin tek tük veren örneklerinden götürdüm.İriliklerine babam bayılıyordu,ama iç dolgunluğu yok ya da kavruktu.Hoca ilçe tarım müdürünün yanında bu yalova türlerini size kim önerdi diye sordu.Ben de önerinin de ötesine giderek ilçe tarımdan fidanları satın aldığımı söyleyince müdüre çok kızdı.Kimden aldınız bu fidanları .sertifikaları nerede diye sordu?İlçe tarım müdürü bir arkadaşının fidancılık yaptığını ve bunları şebin,bilecik ve kaman diye gönderdiğini söyledi.Annemin ''oğlum aha bu yıl verecek ,aha seneye verecek kesme diyerek rica ettiği için'' ağaçları 12 yıl beklettim ve 60 ağaçtan 100 kg mı geçemeyen cevizler topladım.İki yıl önce annemin bir kaç haftalığına ilçe dışına gitmesini fırsat bilerek ağaçların 50 kadarını kestim ve aşıladım.1 yıllık aşıda 70 ceviz topladım.İnşallah daha iyi olacak.Aşıları da en az 150 ağaç gezerek ilkbaharda ,yazın ve meyveyi topladıktan sonraki iç durumu,randımanı,yağ oranı ,soğuğa dayanıklılığı vs gözeterek daha çok yerli cins ve Oğuzlar türlerini tercih ettim.Annem de iyi ki yaptın oğlum Allah razı olsun diyor.Hayırlısı bakalım ,zaman her şeyin ilacı.Bir de kalem tutmayıp sürgün verenlere göz aşısı yaptım ,şu anda bahçede aşı tutmayan ağacım yok.

mücahid36
01-11-2013, 17:48
öncelikle herkese selamün aleykum aksarayda rakım olarak 1.200m yükseklikte kış soğuğu -15 ila -17 dereceleri gören arpa buğday mercimek fiğ nohut çavdar gibi ürünlerin yetiştirildiği kıraç bir arazide ceviz yetiştirmeyi düşünüyorum yüzey suyunun olduğu artezyen kuyunun olmadığı bir arazi toplam 86.500m2 ilk etepta 10.000m2 dikim için. şimdi
1-hangi tür ceviz hangi tür tozlayıcı
2-kaç metreye kaç metre
3-bu iklim kuşağında dikim için en uygun ay
4-toprağın işlenme şekli kullanılacak kimyevi gübre, hayvan gübresi
5-su miktarı 250 fidan için
bilen kişilerin uzmanların beni bilgilendirmesini yapılan işin boşa gitmemesi için rica ederim teşekkürler.

mücahid36
01-11-2013, 18:08
Değerli arkadaşlar.14 yıl önce Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde dikmiş olduğum 5 dönüm cevizliğim var.İlçe tarımın önerdiği ve bana sattığı tüplü fidanlardan ''şebin,bilecik ve kaman ''türlerini diktiğimi sanıyordum.6:yılında ilçemizde organik meyvecilikle ilgili çalışmalar başlattık.Bu çalışmalar kapsamında Türkiye'de cevizcilik üzerine marka olmuş bir bilim adamını ilçemize getirdik(ismini bilerek yazmadım).Cevizlerin tek tük veren örneklerinden götürdüm.İriliklerine babam bayılıyordu,ama iç dolgunluğu yok ya da kavruktu.Hoca ilçe tarım müdürünün yanında bu yalova türlerini size kim önerdi diye sordu.Ben de önerinin de ötesine giderek ilçe tarımdan fidanları satın aldığımı söyleyince müdüre çok kızdı.Kimden aldınız bu fidanları .sertifikaları nerede diye sordu?İlçe tarım müdürü bir arkadaşının fidancılık yaptığını ve bunları şebin,bilecik ve kaman diye gönderdiğini söyledi.Annemin ''oğlum aha bu yıl verecek ,aha seneye verecek kesme diyerek rica ettiği için'' ağaçları 12 yıl beklettim ve 60 ağaçtan 100 kg mı geçemeyen cevizler topladım.İki yıl önce annemin bir kaç haftalığına ilçe dışına gitmesini fırsat bilerek ağaçların 50 kadarını kestim ve aşıladım.1 yıllık aşıda 70 ceviz topladım.İnşallah daha iyi olacak.Aşıları da en az 150 ağaç gezerek ilkbaharda ,yazın ve meyveyi topladıktan sonraki iç durumu,randımanı,yağ oranı ,soğuğa dayanıklılığı vs gözeterek daha çok yertli cins ve Oğuzlar türlerini tercih ettim.Annem de iyi ki yaptın oğlum Allah razı olsun diyor.Hayırlısı bakalaım ,zaman herşeyin ilacı.Bir de kalem tutmayıp sürgün verenler göz aşısı yaptım ,şu anda bahçede aşı tutmayan ağacım yok.
allah yardımcın olsun kardeş bende ekmeyi düşünüyorum fidancıar ellerinde ne varsa onu dikin diyo ama sizin başınıza geleni başıma gelmemesi için ne yapmalıyım teşekkürler.

mahir0502
03-11-2013, 21:51
İyi akşamlar arkadaşlar, ben cevizin yetişebileceği en yüksek rakımı öğrenmek istiyorum. Zira Sivas'ta 1680 rakımda birçok ceviz ağacı biliyorum ve bu ağaçların boyları yaklaşık6-7 m ve iyi denebilecek miktarda meyvalari var. Bu ağaçların türleri acaba ne olabilir?

arkeo
03-11-2013, 21:56
İyi akşamlar arkadaşlar, ben cevizin yetişebileceği en yüksek rakımı öğrenmek istiyorum. Zira Sivas'ta 1680 rakımda birçok ceviz ağacı biliyorum ve bu ağaçların boyları yaklaşık6-7 m ve iyi denebilecek miktarda meyvalari var. Bu ağaçların türleri acaba ne olabilir?

belirtmiş olduğunuz rakım ve iklime bakılırsa fernor-fernette olabilir. karasal iklim ve yüksek rakıma fernor ve onu tozlayacak olan fernette tavsiye ediliyor.

sedatkso
03-11-2013, 23:00
cevizde rakım

arif göçmen
04-11-2013, 10:09
Bunlar 2009 Mart dikimi gelişimleri iyi bence ama üzerinde tek meyve yok. Önümüzdeki sene daha net konuşabilirim. Ayrıca olanlarında sadece sürgünün ucunda vardı Sütyemez Hocayı telefonla aramıştım yan dal verimi yüzde 80 diyordunuz ancak sadece sürgün ucunda var diye, "genç fidanlarda bu şekilde, olgunlaştıkca yan dal verimi artıyor" dedi. Yan dal verimi konusunuda, verim durumunuda bir kaç yıla kadar anlarız bakalım nasipse.

Asıl eklemek istediğim resimdeki ağaç daha büyüktü ancak daha önce eklediğim için eklenmiyor. Bu resim haziranda çekilmişti şu an çok daha büyük ağaçlar.

Degerli dostum resimdeki gordugum ceviz agacı için musadenle bir bilgi olarak katkıda bulunmak istiyorum belki yadımcı olurum diye resimdeki ceviz fidanının bir budanması gerekiyor diye düşünüyorum gençlik buyumesi durdurularak agacın yan dal yapmaları saglanırsa daha çabuk ve daha çok meyve alaınabilir saygılarımla

arif göçmen
04-11-2013, 10:14
belirtmiş olduğunuz rakım ve iklime bakılırsa fernor-fernette olabilir. karasal iklim ve yüksek rakıma fernor ve onu tozlayacak olan fernette tavsiye ediliyor.

Dgerli dostum o ağaçlar nasıl fernor fernette olabilir arkadaşın dediği 6-7 boyunda imiş ben buradan defalarca sordum en yaşlı fernor bahçesi olan yazsın diye 3-4 yaşında en yaşlı bahçe,o zaman fernor ,fernette TÜRKİYEDE ÇOGALTILIP DAGITILAN BİR ÇEŞİT HERHALDE burada bilgi paylasırken daha dikkatli olunması gerektıgini soylemekte fayda var saygılarımla degerli dostum.

hdoğan
04-11-2013, 10:42
Degerli dostum resimdeki gordugum ceviz agacı için musadenle bir bilgi olarak katkıda bulunmak istiyorum belki yadımcı olurum diye resimdeki ceviz fidanının bir budanması gerekiyor diye düşünüyorum gençlik buyumesi durdurularak agacın yan dal yapmaları saglanırsa daha çabuk ve daha çok meyve alaınabilir saygılarımla

Sayın Arif GÖÇMEN, tavsiyeniz için teşekkürler. Resimdeki ağaç ve diğer tüm ağaçları mart ayında yüzde 30-40 uç kısmından budamıştım yan dalları patlatmak amacıyla. patlayan yan dallarda meyvesiz doğduğu için sürgünler uzamaya devam ediyor. Kısa meyve dalcıkları oluşmuyor. Chandler gibi değil, chandler de yüzde 30-40 uç kesimi yapıldığında geriye doğru kısa meyve dalcıkları oluşuyor ancak maraş 18 de böyle değil. Aynı yaştaki Maraş 18 in tozlayıcısı bilecikte bile birsürü kısa meyve dalcıkları oluştu, bu sene 30 adet meyve aldım. Bunlar tamamen benim gözlemim yanlışım varsa lütfen düzeltin sizlerden öğrenecek çok şeyimiz var. Saygılar

gokhan_42
06-11-2013, 20:50
arkadaşlar merhaba konya hadim ilçesinde yaklaşık 1650-1700 metre yükseklikte yüzde 40 eğimde arazi için ne tarz ceviz önerirsiniz tozlayıcı ne olmalı?

İhsan Kocatürk
07-11-2013, 13:39
Sayın üyeler;Malatya'da 1050 metre rakımda chandler cinsi ceviz fidanı diktim.İlk kışa gireceğiz burda kışın -25 lere kadar soğuklar görülebiliyor.Fidanlarımı kıştan nasıl korurum fidan sayısı 400 civarı bildiğiniz bir yol varsa yardımcı olun lütfen.

44baba
07-11-2013, 17:43
Sayın üyeler;Malatya'da 1050 metre rakımda chandler cinsi ceviz fidanı diktim.İlk kışa gireceğiz burda kışın -25 lere kadar soğuklar görülebiliyor.Fidanlarımı kıştan nasıl korurum fidan sayısı 400 civarı bildiğiniz bir yol varsa yardımcı olun lütfen.

sayın ihsan bey bende 1350 rakıma chandler diktim.ben çözüm olarak fidanları su bazlı plastik boyayla boyadım.ben resimdeki fidanları 15 ağustosta dikmiştim hala yaprakları yemyeşil daha uyumaya niyeti yok gibi.sen fidanları açık köklü olarak yenimi diktin.yoksa seninkindede yapraklar varmı.belki burda tecrübeli arkadaşların başka tavsiyeleri olabilir.

İhsan Kocatürk
07-11-2013, 20:18
Sayın 44 baba;ben mart ayının başında açık köklü diktim.Benim fidanlarda yeşil ama sararma başladı.Üzmek istemem ama boya çok mantıklı gelmedi sebep şu neticede kimyasal madde inşallah zarar vermez.

İhsan Kocatürk
09-11-2013, 22:10
Değerli üyeler;yaklaşan kış mevsiminde ceviz fidanları donmasın diye ne yapabiliriz?

ermana
11-11-2013, 07:38
1 lt su bazlı beyaz boya ile 1 lt suyu karıştırarak fidanlarınıza sürmenizi tavsiye ettiler ancak siz bunu kabullenmediniz. toprak analizlerinize göre gübrelemesini iyi yaptıysanız ağacınız daha dayanıklı güçlü olacaktır.

zendaba
12-11-2013, 14:14
arkadaşlar ben artvin-şavşat ilçesinde kırk adet,tarım ilçe müdürlüğünden aldığın şebin cevizi küçük bir bahçem var.bunun haricinde kalan tarlalarımıda ceviz yapmak istiyorum.yetişkin şebin ceviz bahçesi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.verimleri nasıldır.Vereceğiniz cevaplara şimdiden teşekkürler

Cemal61
29-11-2013, 09:02
Yapmayın kaman1 şu an türkiyenin karasal iklime dayanıklı iç verimi yuzde 65 yazmayım diyorum gene duramadım.

arif bey soğuk bölge diyor arkadaş, karasal iklim demiyor dikkat ederseniz

bozy
29-11-2013, 14:57
yillardir sizin kadar yardimsever biri hic gelmemisti sayin cemal 61 tebrikler valla.. umarim site yoneticisi de bu yardimseverliginizi gorur artik..

kenan kırca
29-11-2013, 17:26
1 lt su bazlı beyaz boya ile 1 lt suyu karıştırarak fidanlarınıza sürmenizi tavsiye ettiler ancak siz bunu kabullenmediniz. toprak analizlerinize göre gübrelemesini iyi yaptıysanız ağacınız daha dayanıklı güçlü olacaktır.

silikonlu boya tavsiye ediyorlar ayrıca budanan kalın dallara su bazlı silikonlu boyanın içine biraz göz taşı veya hazır bordo bulamacı katılıp kesilen yerlere fırça ile uygulamayı öneriyorlar aşı macunu yerine hem kolay hem ekonomik ben 2 defa uyguladım zararını görmedim takdir sizlerin.

umur777
03-12-2013, 10:18
Merhaba..benimde yozgat'ta 30 donum arazim var.rakim 1100 civari.topragin durumu ceviz yetistirmek icin uygunsa,burada hangi cevizi yetistirsem daha verimli olur? cevap vereceginizi umuyor,simdiden tesekkur ediyorum

Cemal61
03-12-2013, 14:19
arkadaşlar ben artvin-şavşat ilçesinde kırk adet,tarım ilçe müdürlüğünden aldığın şebin cevizi küçük bir bahçem var.bunun haricinde kalan tarlalarımıda ceviz yapmak istiyorum.yetişkin şebin ceviz bahçesi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.verimleri nasıldır.Vereceğiniz cevaplara şimdiden teşekkürler

şebin cevizi karadeniz bölgesi için en uygun çeşittir bence

faruk demirel
03-12-2013, 21:17
Bu güzide topluluğun sayın üyeleri;
Kış geldi kapıya dayandı..! Gencecik fidanlarımızın dondan korunması meselesi son derece güncel, son derece önemli ve son derece ivedi bir konudur, malum...

Benim chandler fidanlarım 1 yılı doldurmak üzereler.. Diktiğimde plastik boya ile dondan koruma yönteminden habersizdim, yoksa ki hemen diktiğimde boyardım. Aylar sonra Prof. Yaşar AKÇA hocanın sitesinde bu bilgiyi öğrendiğimde zaten bahar gelmişti.

Önümüzdeki hafta ben de su bazlı plastik boyayı 1:1 oranında sulandırarak fidancıklarımı boyamaya niyetliyim. Uygulama konusunda bazı detay sorular aklıma takıldı;

- Bazı yazılarda "silikonlu" plastik boya denmektedir. Silikonlu olması şart mıdır? Neden?
- Sadece ana gövde mi boyanacaktır, yoksa yeni sürgün dalcıklar da boyanır mı?
- Aşı yerleri de boyama alanına dahil midir?
- Önümüzdeki baharda çıkacak olan tomurcuk ve yapraklar açısından, boyama sırasında dikkat edilecek hususlar var mıdır?
- Henüz dökülmemiş yapraklar boyama sırasında koparılmalı mıdır?

Bilgi sahibi arkadaşlardan bilgi vermelerini istirham ediyorum.

Tüm ağaç dostlarına teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

dadaşım
23-12-2013, 13:03
merhaba;

izmir'in kemalpaşa ilçesinin bağyurdu köyündeyim.

sekiz dönüm arazi içerisinde 142 tane cevizimiz var. ağaçların ortalama yaşı 20. sorunum şu, bu kadar ağaçtan sadece 39'u verimli. vakti zamanında yalova 3 ve dölleyeni yalova 4 olarak dikilmişler ama bi kandırma olayı olmuş herhal. neyse.

buraların cinsi nedir bilen var mı? etraftakilerle konuştuğumda herkes "çentır" diyor.

şöyle bir şey yapsam; bu hasad böyle geçsin hasad sonunda en verimli ağaçlardan kalem alıp verimsizlere aşılasam, sizce saçmalamış olur muyum? tabi verimli ağaçların tozlayanını da hesaba katıcam.

sevgili dostum cevap soruda gizli aynen dediğiniz gibi ceviz veren ağaçtan çelik alıp diğerlerine aşılayın inşallah sonuç ulumlu olur

ysumer
31-12-2013, 09:00
950-1000 rakım da kışları donları olan bir bölgedeyim. fernor mu önerirsiniz chendler mı?

teşekkürler.

ermana
31-12-2013, 10:33
fernor

fondofspeed
28-01-2014, 21:59
Selamün Aleyküm, aranıza yeni katıldım.Çok faydalanacağımı düşündüğümden üye oldum.Şimdiden herkese katkılarından dolayı teşekkür ederim.

fondofspeed
28-01-2014, 22:02
Kastamonu'da 1200 civarı rakım şartları yaz gelmek bilmez :) baharda don olayı sıkça cevize de merak var hangi tür tavsiye edersiniz.

Blacksoul1903
20-02-2014, 17:58
Herkese iyi günler dilerim. İzmir' de denize kuşuçusu 10 km mesafede, 400 m. rakımda, kuzey cephe, yaz-kış sıcaklığın deniz kenarına göre 2-3 derece daha serin olduğu, kışın çok nadir de olsa sıcaklığın 0'ın altında 1-2 dereceye düştüğü, sulama sıkıntısının olmadığı, hafif meğilli bir araziye chandler dikilmesini önerir misiniz? Teşekkürler.

kurtkus
09-03-2014, 17:17
allah yardımcın olsun kardeş bende ekmeyi düşünüyorum fidancıar ellerinde ne varsa onu dikin diyo ama sizin başınıza geleni başıma gelmemesi için ne yapmalıyım teşekkürler.
mücahid36 bey,ben bu konunun uzmanı değilim,pek çok profösyonel var,onlar daha iyi bilirler.Nacizane fikrim çevreyi iyi gözlemleyip,yörenizdeki iyi verimli,iyi kaliteli,pazar payı yüksek,ilkbahar geç donlarından en az zararla kurtulan türleri bulmanızdır.Ya aşı yolu ile ya da uygun fidanı dikerek buna erişebilirsiniz.Sanırım sizin yöreye kaman türleri daha uygun olabilir,kırşehir ile aksaray komşu sonuçta.Kolay gelsin ,başarılar dilerim.

turansaitoglu
04-04-2014, 15:21
Merhabalar ben bu forma yeni üye oldum. Bende Kars'ın Kağızman ilçesinde 1050 rakımda bir bahçe kurmak isiyorum daha karar aşamasındayım elmamı kayısımı kirazmı yoksa cevizmi karar veremiyorum.Bu çeşitlerden bahçesi olanlar bana biraz yardımcı olurlarsa sevinirim hepinize kolay gelsin

kararsız
07-04-2014, 10:25
Merhabalar ben bu forma yeni üye oldum. Bende Kars'ın Kağızman ilçesinde 1050 rakımda bir bahçe kurmak isiyorum daha karar aşamasındayım elmamı kayısımı kirazmı yoksa cevizmi karar veremiyorum.Bu çeşitlerden bahçesi olanlar bana biraz yardımcı olurlarsa sevinirim hepinize kolay gelsin

elma veya kiraz yapmanızı öneririm kayısının olduğu yer sıcak olması gerekir kayısı için gerekli sıcaklığı bölgenizde bulabilirmisiniz bilmiyorum kolay gelsin Allah utandırmasın

veli33
29-04-2014, 19:27
Merhaba arkadaşlar;
Nevşehir yöresi için Chandler veya Fernor türü ceviz uygunmudur?

hakan321
29-04-2014, 19:28
selamlar saygılar,
çankırı 1300 metre rakıma 4 adet adilcevaz (süphan) cevizi diktim. eğer iyi sonuç alırsam 15 dönüme dikmeyi planlıyorum.
adilcevaz cevizi ile ilgili tecrübesi olan var mı?
verimi ve kalitesi hakkında bilgisi olan var mı?

TreeKing
10-05-2014, 19:56
cevap verebilirseniz çok memnun olurum Ceviz - Ceviz dikimi | Ceviz dikim türleri (http://www.cevizci33.com/dikim/) bu sitedeki -üçgen sistemi 10-7-10 m-gibi mi cevizlerde ara bırakmak gerekiyor, doğru bilgiye ve sizinde yorumlarınıza ihtiyacım var, bahçemizde ceviz ağacı çok ama ben bu ölçülerde syreltmek istiyorum, zaten dondan zarar gördü bir daha ağaç eskisi kadar sağlıklı olmaz gibi, birde kırşehir için en dayanıklı -soğuğa filan- ve -en-verimli diyebiliceğimiz cevizler hangi türlerdir gerekirse verim için uygun türleri bulup dikmek istiyorum.

banaz1979
29-05-2014, 22:07
Ben uşak banaz ilçesinde ceviz bahçesi kurmak istiyorum. Rakımı 950. O coğrafyayı veya yakınını bilen varsa hangi ceviz türünü dikmemi önerirsiniz.

derdin
26-06-2014, 21:27
Ceviz bahçesi kurmak isteyen arkadaşlar,şu ana kadar yapmış olduğum araştırmalardan çıkardığım sonuç.Kesinlikle 800 rakım altında chantler,üzerinde ise fernor olmalıdır.Bu türler dünya sıralamasında 2. ve9. sırada yer almaktadır.Lütfen iyi araştırın,yoksa emekleriniz olu boşa gider,yerli türlerden uzak durun benim görüşüm bu selamlar.

karabuz
27-06-2014, 08:03
Dğnya sıralamasında 2 ve 9 sırada ise chandler ve fernor onlardan çok daha iyileri var demektir. sıralamanın tamamını nereden oğrenebiliriz

saygılar

TreeKing
27-06-2014, 11:43
Abi kırşehirde fernormu olacak o zaman. Kamanda bir yerli tür değilmi?

ibrahim_aksehir
04-07-2014, 23:10
merhabalar,

antalya bölgesinde hangi ceviz türü yetişir acaba.

yardımcı olabilir misiniz.

kurtkus
12-09-2014, 22:20
Bu sene(2014) te 29-30 mart akşamları sert bir soğuk yaptı havalar,tüm meyveler dondu.Kış ılık geçtiği için erkenden su yürüdüğünden oldu.4 yıl önce bir arkadaşın ağaçlarına pedro aşılamıştım,ağaçlar meyve çakılı ,dallar kırılıyor meyveden.İlçemin rakımı 800-830 m arası.

canozgurgunes
14-09-2014, 14:28
Elazığ ve tunceli bölgesinde ceviz yetiştiren birileri varmı:)?

barış özdemir
22-09-2014, 20:45
Fernor hakkında daha detaylı bilgi alabilirmiyim

ukaraymir
22-09-2014, 21:08
Fernor hakkında daha detaylı bilgi alabilirmiyim

En cok arastirdigim ve yetistirmeyi dusundugum turdur Fernor.
Amerikanin Chandler melezine karsi Fransizlarin gelistirdigi bir cesittir.
Chandlerde karsilasilan erken ve gec donlara karsi gelistirilmistir. Karasal iklim ve yuksek rakima adaptasyonu daha iyidir.
Tozlayicisi Fransizlara gore Ronde de Montignac ; Turklere gore Fernette'dir.

Yandal verimi yuksek oldugu icin SIK ve CIT seklinde dikimde dekar basina en yuksek verim alinir. Tavsiye edilen dikim araligi 7*4 veya 8*4 dur. Lakin ben 6*6 dikilip, tam kapama ile ve duzgun malclama ve bakla ara tarimi ile verim artirilabilir mi diye yabanci kaynaklardan arastirmaktayim.

Selahattin Senel ve Selami Bayrak'i da yakindan takip ediyorum. Kendileriyle tanisma firsati bulup derdimi anlatabilirsem Fernor icin 6*6 dikim araligini deneyebilirim. Daha once ornegi var mi, olumsuz bir sonuc alindi mi bilemiyorum. Ama risk almak istemiyorsaniz denenmis ve basari edilmis 8*4 u kullanabilirsiniz.

goksal
23-09-2014, 15:46
ceviz fidanı ile ilgili her türlü bilgi ve yardım için Ceviz Fidanı - Ceviz Fidancılık Kalitesiyle İsmine Doğru Tescilli Markamızla Ceviz Fidanı Satışı (http://www.cevizfidancilik.com.tr) adlı sitemizi ziyaret edebilirsiniz.irtibat no;0539 432 34 85

goksal
23-09-2014, 16:32
elazığ bölgesinde kurulu bahce var gecen sene kuruldu

adem 44
19-10-2014, 12:53
Merhaba

Ben Tekirdag İnecik bölgesinde 10 dönüm ceviz bahçesi kurmak istiyorum. Tanıdıklar 4-5 çeşit karışık yapalım diyorlar. Bu bölgede hangi ceviz türü verimli olur acaba ?
Rakım 300 cıvarında. Chandler donlara karsı duyarlı Trakyanın bilinen üzere soğuğu meşhurdur.
Seneye bahçeyi kurucam. Uzman arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

ermana
19-10-2014, 14:55
trakyanın soğuğu meşhur değildir adem bey. 300 rakımda tekirdağda chandler gayet uygundur. türlerin karışık olması pazar değerini düşürür.

minikivi
26-10-2014, 20:21
522977

522970

9 yaşında gelişimini tamamlamış yarı bodur(6.5 metre) PEDRO. Verim ağaç başına ortalama net 105 kg. saygılarımla.

Lilium
26-10-2014, 22:34
PEDRO. Verim ağaç başına ortalama net 105 kg. saygılarımla.

Kuru ceviz mi? yeşil kabuklu ceviz mi?

minikivi
27-10-2014, 18:39
Kuru ceviz mi? yeşil kabuklu ceviz mi?

yeşil kabuğu yıkandıktan 24 saat sonra tartılmıştır. Yani yaş ceviz.523086

ykaya194
27-10-2014, 21:17
yeşil kabuğu yıkandıktan 24 saat sonra tartılmıştır. Yani yaş ceviz.

Resimdeki iç cevizin rengi beyaz ve de dolgun, gayet iyi beslenmiş. Yeşil kabuğu soyulduktan, kurutulduktan ve ayrıca çürüğü de ayıklandıktan sonra geriye 35-40 kg ceviz kalır_ki bu Türkiye ortalamasına göre iyi bir verim alınmış sayılır.

ermana
27-10-2014, 21:34
yeşil kabuğu neden yıkadınız anlayamadım ve neden yeşil kabuğu yıkayıp yeşil kabuklu beklettiniz.

minikivi
27-10-2014, 22:33
yeşil kabuğu neden yıkadınız anlayamadım ve neden yeşil kabuğu yıkayıp yeşil kabuklu beklettiniz.

Tüm meyve ağaçlarında olduğu gibi ceviz ağaçlarında da meyvelerin hepsi aynı anda olgunlaşmaz, olgunlaşan ceviz meyvelerinin yeşil kabuğu çatlar. Bu oran bir ağaç da %50 ve fazlası oldumu o ağaç hasat edilir, çatlayan, çatlamayan tüm cevizler özel bir makine ile yıkanarak yeşil dış katmanından temizlenir. Bu işleme yıkama işlemi denir. Sanırım burada bir yanlış anlaşılma var. Cevizler yeşil kabuklu bekletilmedi.
örnek resim523116

Lilium
27-10-2014, 22:35
yeşil kabuğu yıkandıktan 24 saat sonra tartılmıştır. Yani yaş ceviz.

Çok güzel bir rakam, kutlarım.

En fazla %40 fire verse 60-65 kilo, 9 yaş için güzel bir rakam

Sayın ermana, minikivi yeşil kabuğu soyulduktan sonra demek istedi sanırım.

Lilium
27-10-2014, 22:39
özel bir makine ile yıkanarak yeşil dış katmanından temizlenir. Bu işleme yıkama işlemi denir.

Sayın minikivi bu özel makina soyma makinasından başka bir şeymi?

ykaya194
28-10-2014, 09:13

Basınçlı su ile cevizin yeşil kabuğu soyma işlemi yapılabiliyor, sanırım sayın minikivi'nin yıkamadan kastı bu olmalı. Bir ağaçtan yeşil kabuğu soyulmuş halde 105 kg verim alınması bence mükemmel. Buradan şu sonuca varabiliriz.

- Sakarya ili iklimi bakımından yağışlı ve de genelde toprakları milli sayılır. Dolayısıyla mineral yönünden zengin. Bu gibi bölgelerde fidan araları geniş tutulup (en az 10x10 gibi) yan dal verimi yüksek olan türler seçilmeli ve iyi bir terbiye şekli ile yan dal gelişimi sağlamalı.

-Ceviz bahçeleri seçiminde genelde milli veya killi-milli topraklar tercih edilmeli. Arazi ucuz deyip dağ,tepe,taşlık araziler seçilirse ileride yapacağımız hem ek masraflar hemde verim düşüklüğünden dolayı başımız ağrıyabilir. ( burada kastım; Arazinin yüksek rakımlı bölgede olması değil, kurulacak bahçenin toprak yapısının her bölgesi stabil ve de mineral yönünden zengin olmasıdır ).

minikivi
28-10-2014, 21:08

Sayın Lilium, piyasalardan bildiğimiz ceviz soyma makinası.
Arkadaşlar bu cevizin ekildiği yer SAKARYA
Rakım 34m, dikim sıklığı 11x11m (bilinçsiz oldu, normali 6.5x6.5m)
toprağın yapısı: killi, tınlı su tutmayan geçirgen (süzek) toprak. taban suyu bulunmuyor. 105 kg net satış rakkamı çürüğü çarığı yok.
Bu pedro cevizi kurutulsaydı ne olurdu? ortalama %46 su kaybına neden olurdu, bu da 56kg kuru ceviz yapar o zamanda satış fiatı farklı olurdu.
Geçen sene 12 dekar daha ektim ve dikim sıklığını 7x7m olarak uyguladım, ağaçlar arasındaki hava dolaşımının dölleme periyodundaki önemini de unutmamak gerekir. Verimde döllemeden sonra en önemli faktörlerden biride 3.veya 4. senede yapılan şekil budamasıdır, ilerleyen yıllarda ağacın iç dalları mutlaka rüzgar ve güneş ışığı almalıdır, yüksek verim alma açısından bunlar önemlidir.
Birde, ben ektim allah versin kullar yesin olmuyor, mutlaka bakımı ve hizmetinin yapılması gerekiyor.saygılarımla

agacsever06
30-11-2014, 23:25
5229775229709 yaşında gelişimini tamamlamış yarı bodur(6.5 metre) PEDRO. Verim ağaç başına ortalama net 105 kg. saygılarımla.

Kardeş, MAŞALLAH'IN Var. ALLAH bol kazanç verir İNŞALLAH. İyi Forumlar.

Ramazan3432
04-12-2014, 22:29
Merhabalar

Isparta Şarkikaraağaç bölgesinde 1.100 rakım olan ve erken don olaylarının görüldüğü bölgede ceviz bahçesi kurmak istiyorum, bölgemizde kasım 15 te -10 derece soğuklar görülmekte, bir ucundan başlayalım dedim ve ilçe ziraat müdürlüğünden bir mühendise danıştım, fernor cinsini ve bir kısmına şebin ve bilecki dikersiniz dedi, fidan alımı için en az 10 yer ile görüştüm, kafam karıştı, herkes elindeki ürüne göre bize tavsiyede bulunuyor, doğrusu nedir, dürüst satıcı kimdir, açık kök fidanları kürekle tüp şekline getirip satılıyormuş vs vs bin türlü hilekarlık var diyorlar :((((

Ramazan3432
04-12-2014, 22:39
Aslında işi bilen bir kardeşimden şiddetle acil şu tavsiyelere ihtiyacım var, 1.100 rakım ve - 10 derece soğuk iklime şu fidan seçimi yapmalısın, sertifikalı fidanı şu satıcıdan temin edebilirsin gibi, şuan fidan için kuyuları açtırdım, 350 adet ceviz fidanı temin etmem gerekli

ykaya194
07-12-2014, 13:32
Bilim adamlarının bazıları bölgemizinde bulunduğu Akdeniz kuşağın tropikal iklim koşullarına girdiği söylemlerini sık sık duymaktayız. Geçen yıl kış mevsimi bilhassa marmara bölgesinde ılık geçti ve bu yılda ılık geçeceği belirtileri var gibi zira aralık ayı olmasına rağmen dün İstanbul'da gündüz hava güneşli ve ılık iken akşam aniden bastıran yağmur ve bugün ise yazdan kalma bir hava olması tropikal iklim benzerliğini çağrıştırıyor.

Buraya kadar yazılanlar ceviz yetiştiriciliği konusuna girmeyebilir ancak çeşit seçerken geleceğin iklimini hesaba katmalıyız. Bilindiği gibi chandler, pedro gibi cinsler genelde California menşeli ve o bölgede de bu cinslerden kurulu ceviz bahçeleri ağırlıktadır. Marmara, Batı Karadeniz ve Kuzey Ege bölgeleri gelecekte California iklim koşullarına benzer duruma gelebilir dolayısıyla bu bölgelerde yeni ceviz bahçesi kuracakların çeşit seçerken bu durumu göz ardı etmemelerini öneririm.

yamanyunus
18-01-2015, 20:43
arkadaşlar sıcak iklim deniz seviyesinde ceviz yetişirmi . su sorunu yok ama kışın toprak suya doygun duruyor.anlayan birileri cevaplarsa sevinirim

ozancolak
03-03-2015, 14:26
Acaba Mogan gölü civarında ceviz de verim alabilir miyiz?

zula
05-03-2015, 12:09
sayın ozan çolak bizim burda çorum oguzlarda baraj yapılmadan önce uguzlar merkezde cevizler güzel oluyordu fakat barajdan sonra merkezdeki cevizlerde hem yapraklarda hemde cevizin içinde yanıklıklar oluşmaya başladı bunun için ilaçlama falan yapılmadı ilaçla engellenirmi bilmiyorum oralarda ceviz agacı olan varsa onlara danış ve agaçları incele ilaçlama ile engellenebiliyormu onuda sor.

atiney
25-03-2015, 21:28
Öncelikle herkese Selam ederim bu siteyi tesadüfen buldum , biraz inceledikten sonra çok beğendim . Arkadaşlar Sivas şarkışlada Chandler cinsi ceviz yetiştirmek istiyorum, nette çok araştırdım acnak kışın - 30, -35 belkide daha düşük sıcaklığa dayanıp dayanmayacağı konusunda net bir bilgi edinemedim. Bilgi sahibi olanlardan yardım istiyorum. Teşekürler

juglandales
26-03-2015, 11:10
Öncelikle herkese Selam ederim bu siteyi tesadüfen buldum , biraz inceledikten sonra çok beğendim . Arkadaşlar Sivas şarkışlada Chandler cinsi ceviz yetiştirmek istiyorum, nette çok araştırdım acnak kışın - 30, -35 belkide daha düşük sıcaklığa dayanıp dayanmayacağı konusunda net bir bilgi edinemedim. Bilgi sahibi olanlardan yardım istiyorum. Teşekürler

Chandler'dan o soğuklarda randıman alabileceğinizi düşünmüyorum. Fernor - Fernette dikmenizi tavsiye ederim.

batık
26-03-2015, 12:39

Sarkışla da benim bildiğim ceviz olmaz.yörenizde eskiden kalma büyük ceviz ağacı varmı?ceviz konusunda araştırma yapanlar ağacın dayanımının -25 -30 olduğunu ve bazı türlerin -20 de bile zararlı olabileceğini söylemekteler.rakımda önemli.tekrar soruyorum dikeceğiniz yerde büyük ceviz ağacı varmı yoksa sıfırdan mı dikeceksiniz?

batık
26-03-2015, 12:44
ben buldum.uykuda iken -25. Ceviz: Farklı iklim koşullarına adaptasyon yeteneği yüksek olmakla birlikte, ılıman iklim kuşağının, kara iklimine sahip olan kesimlerinde yaygım olarak yetiştirilmektedir. Ceviz ağaçları -25°C'ye kadar olan kış soğuklarına dayanabilmektedir. Ancak dişi çiçekleri ilk sürgünlerin ucunda oluştuğu için ilkbahar geç donlarına karşı oldukça duyarlıdır. Bazı yörelerde sonbahar erken don zararı da söz konusudur. Çeşitlere göre değişen soğuklama gereksinmesi 800-1800 saat arasındadır.

atiney
26-03-2015, 18:56
Sarkışla da benim bildiğim ceviz olmaz, .yörenizde eskiden kalma büyük ceviz ağacı vaceviz konusunda araştırma yapanlar ağacın dayanımının -25 -30 olduğunu ve bazı türlerin -20 de bile zararlı olabileceğini söylemekteler.rakımda önemli.tekrar soruyorum dikeceğiniz yerde büyük ceviz ağacı varmı yoksa sıfırdan mı dikeceksiniz?

Şarkışla yöresinde ****** ceviz yetişiyor ancak yerli cins, kalın kabuklu ve düşük verimli. Ben çhandler türü yüksek verimli ve çabuk meyveye durduğu için düşünüyordum ancak fernor cinsinde karar kılacağım gibi. Ayrıca cevabınız için teşekürler.

kararsız
20-04-2015, 09:12
objektif olarak sana yardımcı olacak birinin telini vereceğim sana ararsan yardımcı olacağına inanıyorum bana o yardımcı oldu cemal bey 05305440463

kararsız
20-04-2015, 09:17
cemal beye sorabilirsiniz 05305440463

baronet
22-04-2015, 11:54
Arkadaslar, forumda yeniyim. buraya yazmadan önce sizlerin paylaştıkları bilgileri de okudum. ancak kendi soruma cevap bulamadım.

İzmir'in Ödemiş ilçesinde 15000 m2 lik bi arazim var. hayvancılık yapan bi arkadaşımıza icara veriyoruz. o da yonca ve mısır ekip hayvan yemi yapıyor.

Arazi ödemiş ovasında. yani dağ eteğinde falan değil ve yazları oldukça sıcak oluyor. Yer yer 40 dereceleri bulan sıcaklıklara erişiyor.

Benim isteğim oraya chandler ceviz dikmek. Ödemişte fidancılık işi yapan 2 firma ile görüştüm. ikisi de arazimde chandler cevizin yetişeceğini, sorun olmadığını söyledi.

Ancak arazimin civarındaki bahçelerde bulunan buyuk devasa ceviz ağaçlarının verdiği cevizlerin (cinslerini bilmiyorum) içleri genelde kararmış gibi oluyor. Yanlız bu bahsettiğim ağaçlar genelde tek başına olan yani dölleyicisi olmadan ceviz veren ağaçlar. Bu kararmanın nedeni acaba yaz sıcakları mı diye düşünmeden edemedim. Acaba ekmeyi planladığım chandler cevizi de ileride o şekilde olacak diye şüpheleniyorum.

Don olayları ile ilgili bir problemimiz yok izmir yöresinde ancak burda da sıcaklık soru işareti...

Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

sedatkso
23-04-2015, 19:19
üç dört gündür çoğu yerde meydana gelen donlardan zarar gören ceviz ağaçları oldu mu olduysa hangi cinsler daha çok etkilendi.

cezacı
27-04-2015, 00:37
Selamlar kirklareli de yaklasik 900 metre rakimda, (20 nisan da bile kiragi olabiliyor) ne tur ceviz onerirsiniz. Arazi su kenarinda. Tavsiyeleriniz ne olabilir. Simdiden tesekkurler...

ömerönder
29-04-2015, 23:50
Merhaba arkadaşlar ; ben forumu uzun süreden beri takip ediyorum.Benim de köyde beş dönümlük bir bahçe var ve ben buraya ceviz dikmek istiyorum.(Başlangıç olarak)Karasal iklime geçiş te yer alan bir bölge (SAMSUN-KAVAK Rakım 700 yaklaşık)olduğu için fernor çeşidi düşünmekteyim.Fakat tozlayıcı olarak çok yerde fernette yazmakta ,oysa başka bir yerde Ronde cevizi yazmakta.Bunların hangisi doğru bana yardımcı olursanız memnun olurum.Ayrıca o bölgelerde ceviz bahçesi olan varmı acaba? Teşekkürler şimdiden.

ömerönder
30-04-2015, 14:51
Şarkışla yöresinde ****** ceviz yetişiyor ancak yerli cins, kalın kabuklu ve düşük verimli. Ben çhandler türü yüksek verimli ve çabuk meyveye durduğu için düşünüyordum ancak fernor cinsinde karar kılacağım gibi. Ayrıca cevabınız için teşekürler.
Mehaba sayın atiney; fernora tozlayıcı ne kullanacaksınız araştırdınızmı? Bizimle paylaşırsanız seviniriz.Ronde'nin daha iyi tozladığı söyleniyor, ikisinide kıyaslayan varmı acaba.Teşekkürler

sinantarman
06-05-2015, 09:55
sevgili ağaç dostu,ceviz için öncelikli kriterler nereyen iklim rakım ve don tarihleri belirlendikten sonra türü belirlemen en uygunu.

jackie007
14-05-2015, 21:48
Arkadaşlar iyi geceler.

Usun zamandir arastiriyorum. Ben Mersin Mut ilcesindeyim. Koyumun rakımı 551 . Su sikinti olan bir tarlam var. Yalniz ceviz dikmek istiyorum. Sizce hangi tur susuzluga dayaniklidir?

oguzolacak
23-05-2015, 19:20
Ceviz bahçesi kurmak isteyenlerin dikkatine!! Elimizde chandler, fernor, fernette ve franquette olmak üzere 4 çeşit tüplü ceviz fidanı vardır. İstediğiniz kadar fidanı karşılayacağımıza inanıyorum.
Tüplü ceviz fidanlarını 4 mevsim de dikebilirsiniz. Kuracağınız bahçenin şartlarına göre gönderdiğimiz fidanların tamamı ismine doğrudur, bunun garantisini veriyoruz. Fidanlarımızı yurt içi- yurt dışı her yere ulaştırabiliriz. Ayrıca tüm fidanlarımız sertifikalıdır.
Bahçe kurma düşüncesi olan varsa lütfen bana ulaşsın.
Tel: 05379320333
Web: Fernor Ceviz Fidanı, Tüplü Fernor Ceviz Fidanı Satışı (http://www.fernor.com.tr)

zula
14-07-2015, 10:14
jackie 007 susuzluga dayanıklı çeşit yok ceviz bahçesi kuracaksan suyun olması lazım ama ben illada kuracam dersen yerinde dikip sonra aşılama yapacaksın.Ama bu durumdada büyümesi verim vermesi çok zaman alır.

kararsız
31-08-2015, 10:15
Merhaba arkadaşlar ; ben forumu uzun süreden beri takip ediyorum.Benim de köyde beş dönümlük bir bahçe var ve ben buraya ceviz dikmek istiyorum.(Başlangıç olarak)Karasal iklime geçiş te yer alan bir bölge (SAMSUN-KAVAK Rakım 700 yaklaşık)olduğu için fernor çeşidi düşünmekteyim.Fakat tozlayıcı olarak çok yerde fernette yazmakta ,oysa başka bir yerde Ronde cevizi yazmakta.Bunların hangisi doğru bana yardımcı olursanız memnun olurum.Ayrıca o bölgelerde ceviz bahçesi olan varmı acaba? Teşekkürler şimdiden.

chandler dikiniz bence ancak samsun bafrada bafra fidancılık var oradan bilgi alabilirsiniz

emre128
19-09-2015, 17:15
mersin tarsus camlıyaylada hangi tür cevizlerden randıman alındı hangilerinden alınamadı bana yardımcı olursanız cok sevinirim ceviz dikimi yapacam ama çeşit seçemiyorum

alic1981
11-11-2015, 22:24
30 metre genişlik 75 metre uzunluk bir tarlaya kaç tane tozlayıcı gerekir.

alperalper
12-11-2015, 07:49
30 metre genişlik 75 metre uzunluk bir tarlaya kaç tane tozlayıcı gerekir.

çukurları kaz. 100 çukur olursa 5 tane. 50 çukur olursa 3 tane dikersin.

isademir45
10-12-2015, 00:34
Merhabalar. Manisa gediz ovasında (alüvyal Toprak) yani adam eksen çıkar denilen 10 dönüm toprakta , damlama artezyen sistemim hazır chandler cevizi yetiştirmek istiyorum.yaptığım araştırmalara göre yaz sıcağı kurutur deniliyor ve taban suyu 2,5 - 3 metreden yukarıda olmaması gerekiyormuş.Öncelikle sorum burada akdeniz iklimi mevcut yaz sıcağından dolayı ağaçların verimi düşük olabilirmi? Bu bölgede ceviz tarımı uygunmudur.Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

kararsız
16-12-2015, 10:05
Merhabalar. Manisa gediz ovasında (alüvyal Toprak) yani adam eksen çıkar denilen 10 dönüm toprakta , damlama artezyen sistemim hazır chandler cevizi yetiştirmek istiyorum.yaptığım araştırmalara göre yaz sıcağı kurutur deniliyor ve taban suyu 2,5 - 3 metreden yukarıda olmaması gerekiyormuş.Öncelikle sorum burada akdeniz iklimi mevcut yaz sıcağından dolayı ağaçların verimi düşük olabilirmi? Bu bölgede ceviz tarımı uygunmudur.Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

fidanı diktiğiniz ilk yıllarda sulama yaparsanız sıcak cevizi kurutmaz daha sonraki yıllarda su zaten istemez

araştırmacılar
18-12-2015, 01:42

arkadaşım Manisa ovasına ceviz dikmeni tavsiye etmem çok verimli arazi,taban suyu 2-3 metrede rakım 50-60 metrelerde yazları çok sıcak. o araziye üzüm yakışır.hiç etrafında yanında yönünde ceviz varmı? git Gördes'e Demirciy'e Uluderbent'e dik. selamlar.

Calycadnus
18-12-2015, 09:15
Mersin silifke ilcesinde köyde 20 dönüm arazim var. Rakım 1000 m. Denize mesafe 11 km. Chandler cinsi ceviz icin rakımla ilgili bir problem yasarmiyim. 8x6 aralıklarla dikmeyi düsünüyorum.

kararsız
13-01-2016, 13:42
Mersin silifke ilcesinde köyde 20 dönüm arazim var. Rakım 1000 m. Denize mesafe 11 km. Chandler cinsi ceviz icin rakımla ilgili bir problem yasarmiyim. 8x6 aralıklarla dikmeyi düsünüyorum.

sanmıyorum problem yaşayacağınızı fidanı alırken ismine doğru fidan almalısınız buna dikkat ediniz lütfen

Calycadnus
14-01-2016, 11:51
sanmıyorum problem yaşayacağınızı fidanı alırken ismine doğru fidan almalısınız buna dikkat ediniz lütfen

Ilginiz icin tesekkür ederim

kararsız
15-01-2016, 18:10
Ilginiz icin tesekkür ederim

fidan alacağınız belli yeriniz var mı

artagnian
26-01-2016, 22:47
sayın cemal61 o zaman herkes ceviz susuz oluyor diye hiç kimse boşuna su teşkilatı için masraf yapmasın.peki tarım teknolojisi bu insanları yanlışmı yönlendiriyor acaba susuz olacak bir bitkiyi sulayın diye.siz hangi çağda tarım yapıyorsunuz.siz cevize su verdinizde o size hayır ben su istemiyorummu dedi.hangi verimi yüksek ceviz olursa olsun gelişme gücünü koruyabilmesi için mutlaka sulamaya ihtiyaç vardır .sulamadığınız zaman cevizler içini dolduramaz.bitki bünyesinde geniş yapraklarından dolayı en çok su tüketen bitkilerin başlarında ceviz gelmektedir.bundan dolayıdırki yaradan ona kazık kök verip su ihtiyacını karşılasın demiş.ama kuraklık toprakları kuruttuğu için bu kök aşağıdan gereken suyu bulamadığında sende ceviz sulanmaz dersen bu ceviz ne yapacak.milleti lütfen yanlış yönlendirmeyin .tutturmuşsun şebin,bilecik yine yanlış yönlendiriyorsun.gel sana 10 yaşında şebin,bilecik göstereyim birde chandler göstereyim aradaki farkı siz görün.her mesajınızda telefon numarası veriyorsunuz.fidancımısınız nesiniz bunu açıklayınızki herkes neden telefon numarası verdiğinizi beni arayınız dediğinizi öğrenmiş olsun.

selam sizinli iletişime geçmemiz gerekiyor. chandler hakkında bilgi lazım bana yeni ceviz bahçesi kuracağım.

artayf
12-02-2016, 15:55
çanakkale biga için tür öneriniz ne olur acaba,şimdiden teşekkürler.
Not: Olumsuz yön olarak rüzgarı ilk sıraya koyabiliriz.

ykaya194
12-02-2016, 16:22
çanakkale biga için tür öneriniz ne olur acaba,şimdiden teşekkürler.
Not: Olumsuz yön olarak rüzgarı ilk sıraya koyabiliriz.

Öncelik, chandler ve pedro geliyor. 4. yaşında bahçemde orada ve rüzgara açık ancak bir olumsuzluğu gözlenmedi.

ramazancetin64
07-03-2016, 21:49
Uşak ili namaz ilcesi pasacik koyunde 1300 takımda meyve bahcemiz var, chandler veya fernor hangisini tavsiye edersiniz

frknkymt
10-03-2016, 13:34
Merhabalar aranıza yeni katıldım . Formu biraz inceledim çok hoşuma gitti . Bizim Ankara çubuk ilçesi tahtayazı köyünde 600 metrekare bir hobi bahçemiz var ve henüz ağaç dikmedik . Çeşitli birkaç ağaç dikmek istiyoruzve arasına 3-4 tane de ceviz eklemek istiyoruz . Ceviz yetişmiyor diye bir söylenti var ama ben bi kaç tane ceviz ağacı gördüm bence bilinçsiz rasgele ceviz dikiliyor o yüzden diye dşünüyorum . Rakım 1220 sizce hangi ceviz türünü dikmeliyiz . Ankara'da bu fidanları alabileceğimiz bildiğiniz bir yer var mı ? İnternet sitesi de olur . Teşekkürler şimdiden

kararsız
31-03-2016, 13:09
Merhabalar aranıza yeni katıldım . Formu biraz inceledim çok hoşuma gitti . Bizim Ankara çubuk ilçesi tahtayazı köyünde 600 metrekare bir hobi bahçemiz var ve henüz ağaç dikmedik . Çeşitli birkaç ağaç dikmek istiyoruzve arasına 3-4 tane de ceviz eklemek istiyoruz . Ceviz yetişmiyor diye bir söylenti var ama ben bi kaç tane ceviz ağacı gördüm bence bilinçsiz rasgele ceviz dikiliyor o yüzden diye dşünüyorum . Rakım 1220 sizce hangi ceviz türünü dikmeliyiz . Ankara'da bu fidanları alabileceğimiz bildiğiniz bir yer var mı ? İnternet sitesi de olur . Teşekkürler şimdiden

benim fidan alıp diktiğim ve memnun olduğum samsun bafrada bafra fidancılık var facebookta siteleri var oradan ulaşabilirsiniz iyi günler

bahaes26
10-04-2016, 19:09
Tarih : 09.04.2016
Yer : İznik
Rakım : 600 m
Tür: Chandler ( 125 adet )
Tozlayıcı: Fernette( 4 adet ),Franquette( 5 adet),Ronde( 2 adet )
Dikim tarihi: 15.12.2015

Chandler fidanlarının bazıları uyandı.15 Nisan gibi uyanmalarını bekliyordum ancak bazıları uyandı.Sizce normal mi?
Fernette ve Ronde de uyanma daha yok.Franquette lerde ise uyanma belirtileri var.

http://i.hizliresim.com/nMaQrR.jpg (http://hizliresim.com/nMaQrR)

http://i.hizliresim.com/QB0L7A.jpg (http://hizliresim.com/QB0L7A)

ozkaner64
11-04-2016, 00:41
Tarih : 09.04.2016
Yer : İznik
Rakım : 600 m
Tür: Chandler ( 125 adet )
Tozlayıcı: Fernette( 4 adet ),Franquette( 5 adet),Ronde( 2 adet )
Dikim tarihi: 15.12.2015

Chandler fidanlarının bazıları uyandı.15 Nisan gibi uyanmalarını bekliyordum ancak bazıları uyandı.Sizce normal mi?
Fernette ve Ronde de uyanma daha yok.Franquette lerde ise uyanma belirtileri var.

http://i.hizliresim.com/nMaQrR.jpg (http://hizliresim.com/nMaQrR)

http://i.hizliresim.com/QB0L7A.jpg (http://hizliresim.com/QB0L7A)

benim bahçe uşak banaz ayrancı köyünde rakım 1100
09.04.2016 günü bende bahçeye gittiğimde 4 adet çhandler ın uyandığını gördüm.
Nedenini bilmiyorum ama sanırım bu sene şubat ayının sıcak geçmesinden kaynaklanan bir durum bu

permakültür
13-04-2016, 12:15
benim bahçe uşak banaz ayrancı köyünde rakım 1100
09.04.2016 günü bende bahçeye gittiğimde 4 adet çhandler ın uyandığını gördüm.
Nedenini bilmiyorum ama sanırım bu sene şubat ayının sıcak geçmesinden kaynaklanan bir durum bu

Acaba uyanan ağaçlar chandler olmayabilir mi? Ağaçların chandler olduğundan eminmisiniz?

Dursunbeyli
13-04-2016, 13:09
Acaba uyanan ağaçlar chandler olmayabilir mi? Ağaçların chandler olduğundan eminmisiniz?

Bunda şaşılacak bir durum yok zaten chandler 10 -15 nisanda uyanıyor

permakültür
13-04-2016, 16:44
Bunda şaşılacak bir durum yok zaten chandler 10 -15 nisanda uyanıyor

Uyanmak derken gözlerin kabarmaya başlamasınımı yoksa yapraklanmanın başlamasınımı belirtiyorsunuz.Benim ağaçlarım nisan ayının sonlarına doğru uyanıyor. Örneğin geçen hafta sonu gözlerde kabarma bile yoktu henüz.

Dursunbeyli
13-04-2016, 18:56
Uyanmak derken gözlerin kabarmaya başlamasınımı yoksa yapraklanmanın başlamasınımı belirtiyorsunuz.Benim ağaçlarım nisan ayının sonlarına doğru uyanıyor. Örneğin geçen hafta sonu gözlerde kabarma bile yoktu henüz.

Yani sizin bahçeniz nerede bilmiyorum ama bizim Balıkesir'de 15 nisana doğru gözler kabarıp açmaya başlıyor. Gözler doldu mu zaten çok beklemez hemen yapraklanır. Bence bugünlerde bahçenize bir bakın derim. Bir de çeşidinizin chandler olduğundan emin misiniz bence uyanması nisan sonu geç...

bahaes26
13-04-2016, 19:44
Bu tabloya göre Chandler nisan 10-15 arası gözüküyor.Anormal bir durum yok gibi.Başka bir başlıkta Chandler cinsinin zaman içersinde bölge iklimine uyum sağladığından söz ediliyordu.
Karamürsel bölgesinde ceviz ağaçları bulunan bir arkadaşımda aynı durumdan bahsetmişti.Aynı zamanda dikim yapılan iki bölgede farklı zamanlarda uyanmaların olduğunu söylemişti.Rakım arttıkça aynı fidancıdan alınan aynı tür farklı zamanlarda uyanma göstermiş.Sanırım bu durum normal.

http://i.hizliresim.com/rMDbZB.jpg (http://hizliresim.com/rMDbZB)

alperalper
14-04-2016, 14:11
benim geçen sene mayıs başında uyanan chandlerler bu sene nisan 9 unda patlamıştı.

birisi fidanları benden habersiz aşılamadıysa havaların sıcak gitmesi etkili oldu diye düşünüyorum.

permakültür
15-04-2016, 07:54
benim geçen sene mayıs başında uyanan chandlerler bu sene nisan 9 unda patlamıştı.

birisi fidanları benden habersiz aşılamadıysa havaların sıcak gitmesi etkili oldu diye düşünüyorum.

Haklısınız havalara bağlı olarak chandlerın uyanması 10 nisanla 25 nisan arasında değişiyor sanırım. Benimde ağaçlarım geçen yıl nisan sonunda uyanmıştı.

permakültür
18-04-2016, 12:38
Haklısınız havalara bağlı olarak chandlerın uyanması 10 nisanla 25 nisan arasında değişiyor sanırım. Benimde ağaçlarım geçen yıl nisan sonunda uyanmıştı.

Peki chandler ağaçlarınızın yapraklarının 80% ve 100% dökümü kasımın kaçında tamamlanmış oluyor.

Geçen sonbaharda 15 kasımdaki dondan etkilendiğimde agacın üzerindeki yaprakların çoğu nerdeyse %70 duruyordu.

alperalper
18-04-2016, 14:50
Peki chandler ağaçlarınızın yapraklarının 80% ve 100% dökümü kasımın kaçında tamamlanmış oluyor.

Geçen sonbaharda 15 kasımdaki dondan etkilendiğimde agacın üzerindeki yaprakların çoğu nerdeyse %70 duruyordu.

kendi mesajınızı alıntılamışsınız ama ben yine de üstüme alındım. notlarıma baktım geçen yıl kasımın 22 sinde ağaçlar hala yapraklıymış. 12 aralıkta bordo bulamacı yapmışım. bordo yaparken ağaçlarda tek bir yaprak bile yoktu. demek ki o 20 gün içinde ne oldu ise olmuş.

permakültür
18-04-2016, 16:51
kendi mesajınızı alıntılamışsınız ama ben yine de üstüme alındım. notlarıma baktım geçen yıl kasımın 22 sinde ağaçlar hala yapraklıymış. 12 aralıkta bordo bulamacı yapmışım. bordo yaparken ağaçlarda tek bir yaprak bile yoktu. demek ki o 20 gün içinde ne oldu ise olmuş.

Teşekkürler cevabınız için. demekki aralığın ilk haftasına kadar bölgede don olmaması gerekiyor. Geçen yıl 15 kasımda dondan etkilenen ağaçlarım umarım bu yıl daha erken kendilerini kışa hazırlar. Önlem olarak temmuzda sulamayı geçen yıl haftada bir yapmıştım, bu yıl 15 günde bir yapacağım. Sulamayı geçen yıl kestiğim tarih olan 10 ağustosta keseceğim. Başka önerilere açığım.

ABBAS
18-04-2016, 19:55
Sn. Permakültür

azot ve fosforu en geç Haziran ortası kesin ve Temmuz ortası civarı potasyum gübre kullanın. Sadece potasyum olandan, piyasada biraz zor bulunuyor.
Genç filizlerin odunlaşmasını hızlandıracaktır. Fidancım tavsiye etmişti. kaç yaşındaki ağaca ne kadar ? Miktar konusunua birşey diyemeyeceğim, ama öğreneceğim. Çünkü bu yaz ben de uygulayacağım.

permakültür
19-04-2016, 08:50
Sn. Permakültür

azot ve fosforu en geç Haziran ortası kesin ve Temmuz ortası civarı potasyum gübre kullanın. Sadece potasyum olandan, piyasada biraz zor bulunuyor.
Genç filizlerin odunlaşmasını hızlandıracaktır. Fidancım tavsiye etmişti. kaç yaşındaki ağaca ne kadar ? Miktar konusunua birşey diyemeyeceğim, ama öğreneceğim. Çünkü bu yaz ben de uygulayacağım.

Evet potasyum kullanacağım. Odun külünün çok iyi bir doğal potasyum kaynağı olduğunu öğrendim.

Ama potasyum yüksek bazik olduğundan özellikle yüksek PH lı topraklarda çok dikkatli kullanılmalıdır, aksi halde toprağın PH çok yükselecektir.

permakültür
25-04-2016, 11:59

İki hafta aradan sonra dün tarlaya gitme şansım oldu. Ağaçların 30% de hiç bir uyanma belirtisi yok, 40 % de gözler yeni patlamış, 30 % da ise yapraklanma başlamış.

Karasal iklimde chandler yetiştiren arkadaşlar yorum yazabilirmi, 24 nisan itibariyle uyanmayan veya bir kaç gün önce uyanan chandlere sahip olan arkadaşlar varmı ?

Gezeyli
12-05-2016, 23:33
Ben 924 rakimli ve egimli arazimde hemen hemen her cesit ceviz yetistirdim ama suluyorum ve bakim duzgun olursa gayet guzel oluyorlar herkese bol bereketli sezonlar ha bu arada toprak ph 8'3

Gezeyli
12-05-2016, 23:43

Kardes arazin egimli ise yabkimini yapabilecek isen durma yap once toprak tahlili mutlaka benim bahcede divrigide 20 donum gayet iyi kolay gelsin

Gezeyli
13-05-2016, 13:38
alperalper kardeş suyunu düzgün verirsen kurumaz ben karasal iklimde yaklaşık 40-45 dereceleri bulan dere içerisinde yapıyorum 10 yıl oldu sıcaktan kuruyan fidanım olmadı tabiiki iyi sulama herkes işkembeyi kübradan üfürüyor kardeş sen korkma topragın iyi ve egimli ise taban suyundada problem yok ise ya ALLAH de başla tereddüt etme

selimbilgetekin
08-06-2016, 16:04
kütahya gediz ilçesi için hangi cevizi dikebilirim rakım 850

kararsız
09-06-2016, 12:54
kütahya gediz ilçesi için hangi cevizi dikebilirim rakım 850

chandler den şaşma çeşit olarak

odak
20-07-2016, 00:11
Merhaba,
Amasya Suluova ilçesine kapalı ceviz bahçesi kurmak istiyoruz. Aşağıda ki bilgiler ışığında hangi tür ceviz dikmemiz daha doğru olur.Bilgilerinizi paylaşırsanız seviniriz. Şimdiden teşekkürler...
Amasya'da Karadeniz iklimi - Kara iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Yazları Kara İklimi kadar kurak, Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Kışları ise Karadeniz iklimi kadar ılıman, Kara iklimi kadar sert değildir.
****Yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlıdır. İlkbahar en çok yağış alan mevsimdir.
Yağış
*İl Merkezinde 1937 Yılından bu yana yapılan Meteorolojik ölçümlerde yıllık ortalama yağış: 436,7 mm, Merzifon’ da 436,9 mm,
Sıcaklık
İl Merkezinde yıllık ortalama sıcaklık 13,6 Co, yıllık ortalama nispi nem % 61olup en yüksek sıcaklık 30.07.2000 tarihinde 45,0 Co, en düşük sıcaklık 23.02.1985 tarihinde -20,4 Co, tespit edilmiştir.
*Temmuz ve Ağustos ayları en kurak aylar olup, ilkbahar en fazla yağış alan mevsimdir. Yıllık ortalama donlu gün sayısı 50 gündür.
Rüzgâr
*İl genelinde hakim rüzgar yönü Kuzeydoğudan esen poyraz rüzgarıdır. Ancak İl merkezinin topografik yapısı nedeniyle 1. derece hakim Rüzgar yönü Kuzeybatıdır. Ortalama rüzgar hızı 1,8 m/sn olup, yıllık ortalama kuvvetli rüzgarlı gün sayısı 65 gün, yıllık ortalama fırtınalı gün sayısı 12 gündür. En kuvvetli rüzgar 24.09.1996 tarihinde Kuzeybatıdan 36,0 m/sn olarak kayıtlara geçmiştir.

Ozgurisk
02-09-2016, 11:30
Herkese Selam olsun.
Uşakta 10 dönümlük bir arazim var. 1270 rakıma sahip. Ceviz dikmek istiyorum.
Su olarak kuyu kazdırmayı, damlama sistem döşetmeyi ve fidan dikimi olarak çit düzende 7x7lik bir düzen planlıyorum.
Ben ne tarz bir ceviz dikmeliyim. Ne önerirsiniz?
Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim...

SANTO37
15-09-2016, 07:01
Merhaba Kastamonu ili için hangi çeşidi önerirsiniz ? Rakım 700 ile 800 arası kışları sert geçer.

kararsız
19-09-2016, 13:54
Merhaba Kastamonu ili için hangi çeşidi önerirsiniz ? Rakım 700 ile 800 arası kışları sert geçer.

Chandler (çetlır) dikmenizi öneririm

coskunsarıkaya
22-09-2016, 20:19
Merhaba arkadaşlar;

Bayramın 3. günü ilk defa ceviz hasadı yaptım.Aşıladığım ağaçların nefes dallarından ve 1 ağaç, toplam 7-8 kilo civarı,kabukları %3-5 civarı çatlamış olarak.Amcaoğlu nun 3 yaşında chandler fidanından 2 adet ceviz kalmış merak ettik ve kırdık içlerinin olgunlaşmadığını kal dokusunun beyaz olduğunu gördük.Rakım 1040 ve karasal iklim.

Yüksek rakım,karasal iklim ve erken kırağı riski bulunan yerlerde ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyen arkadaşların çok dikkatli analiz yapmalarını tavsiye ederim.
Saygılar iyi akşamlar.

SANTO37
29-09-2016, 18:56
Chandler (çetlır) dikmenizi öneririm

Bunu hiç düşünmemiştim.Fernor da takılıydım.

SANTO37
29-09-2016, 18:57
Merhaba arkadaşlar;

Bayramın 3. günü ilk defa ceviz hasadı yaptım.Aşıladığım ağaçların nefes dallarından ve 1 ağaç, toplam 7-8 kilo civarı,kabukları %3-5 civarı çatlamış olarak.Amcaoğlu nun 3 yaşında chandler fidanından 2 adet ceviz kalmış merak ettik ve kırdık içlerinin olgunlaşmadığını kal dokusunun beyaz olduğunu gördük.Rakım 1040 ve karasal iklim.

Yüksek rakım,karasal iklim ve erken kırağı riski bulunan yerlerde ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyen arkadaşların çok dikkatli analiz yapmalarını tavsiye ederim.
Saygılar iyi akşamlar.

Hangi cinsleri dikmiştin ?

kararsız
30-09-2016, 10:37
Merhaba,
Amasya Suluova ilçesine kapalı ceviz bahçesi kurmak istiyoruz. Aşağıda ki bilgiler ışığında hangi tür ceviz dikmemiz daha doğru olur.Bilgilerinizi paylaşırsanız seviniriz. Şimdiden teşekkürler...
Amasya'da Karadeniz iklimi - Kara iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Yazları Kara İklimi kadar kurak, Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Kışları ise Karadeniz iklimi kadar ılıman, Kara iklimi kadar sert değildir.
****Yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlıdır. İlkbahar en çok yağış alan mevsimdir.
Yağış
*İl Merkezinde 1937 Yılından bu yana yapılan Meteorolojik ölçümlerde yıllık ortalama yağış: 436,7 mm, Merzifon’ da 436,9 mm,
Sıcaklık
İl Merkezinde yıllık ortalama sıcaklık 13,6 Co, yıllık ortalama nispi nem % 61olup en yüksek sıcaklık 30.07.2000 tarihinde 45,0 Co, en düşük sıcaklık 23.02.1985 tarihinde -20,4 Co, tespit edilmiştir.
*Temmuz ve Ağustos ayları en kurak aylar olup, ilkbahar en fazla yağış alan mevsimdir. Yıllık ortalama donlu gün sayısı 50 gündür.
Rüzgâr
*İl genelinde hakim rüzgar yönü Kuzeydoğudan esen poyraz rüzgarıdır. Ancak İl merkezinin topografik yapısı nedeniyle 1. derece hakim Rüzgar yönü Kuzeybatıdır. Ortalama rüzgar hızı 1,8 m/sn olup, yıllık ortalama kuvvetli rüzgarlı gün sayısı 65 gün, yıllık ortalama fırtınalı gün sayısı 12 gündür. En kuvvetli rüzgar 24.09.1996 tarihinde Kuzeybatıdan 36,0 m/sn olarak kayıtlara geçmiştir.
bu konuda bafra fidancılıkla irtibata geçerseniz size yardımcı olacaklarını düşünüyorum iyi çalışmalar

coskunsarıkaya
30-09-2016, 18:04
Hangi cinsleri dikmiştin ?

Sayın SANTO 37;

Henüz herhangi bir cins dikmişliğim yoktur.Verimsiz ağaçlara Fernor aşıladım.Karasal iklimde Fernor, tozlayıcı olarak Ronde de montiqnac en doğrusu diye düşünüyorum SAYGILAR.

kutahyali
07-10-2016, 01:21
700-750m rakım araliginda karasal iklim de yetistirilebilecek ceviz turu chandler uygun olur mu **** hangi tür dikimi daha uygundur bilgi alabilirim acaba

ganeme
11-10-2016, 19:11
Bizim buranın rakımı 700-750 ben Altay cevizi diktim 3. Yıl oldu sadece aşırı sıcaktan ve yetersiz sulamadan yapraklarda yanmalar oldu onun dışında bazı meyvelerde güneşten etkilendi

artagnian
17-10-2016, 20:10
*** arkadaşlar. Telefonfçdan yazıyorum ve kısa yazacağım. Bu yıl sağınıza solunıza bakın. Sakın diyorum sakın vay fernormuş 1.500 rakımda oluyormuş vs şeylere çok itibar etmeyin. Kastamonıda 3.000 adedecyakın fernor ceviz diken kişinin cevizleri nisan sonumda don yedi. 680 rakımlı ilçelerde bile chandler ve yerli cevizler don yedi. Ancak 500 rakımlı yçvadilerde don yemedi. Bazı vadilerde mikro klima iklim olduğu içim kurtarıldı cevizler. Bu yüzden ceviz dikerken sağınıza solunuza bakın. Gezin varsın 50 hatta 100 km uzaklıkta olsun evinize 10 dönüm olduktan sonra karlı iş ama yeri güzel olacak soğıktan korunaklı olacak. 10 km uzaklıkta olup don yiyip moraliniz bozulacağına 100 km uzaklıkta olsun meyvası olsun. Kaliforniyada chandler varmış bizim enlemler ve iklim onlar gibi değil. Bilmem fransa da fernor varmış onşarın enlemi ve iklim bir değil. Bunları göz önüne alın. Eksi 35 e kadar cevize hiç birşey olmaz doğtu ama çiçeklenme ve döllenme döneminde soğuk yediği an sıfır verim. Mikro klima iklimi yumuşak olan ve nisan sonunda don yemeyen alanlara dikin.

artagnian
17-10-2016, 20:12
700-750m rakım araliginda karasal iklim de yetistirilebilecek ceviz turu chandler uygun olur mu **** hangi tür dikimi daha uygundur bilgi alabilirim acaba

Rakımdan ziyede erken donlara bakın. Rakım 900 kastamonı fernorlar pert oldu. Rakım 680 chamdlerler pert oldu. Bende rakıma takmıştım ama sağımda solumda olanları görünce rakımdan ziyade erken donlar önemli 700 rakıma fernor diksen bile fayda etmez çğnkü sıcağı görğnce çiçeklenecek. Artıııı bir kaç yıl sonra o da iklime uyım sağlayacak.. sonrası malum

artagnian
17-10-2016, 20:15
Bı sırada ben bahçe kurmadım sadece araştıröacıyım olduğunı görseydim bende dikecektim sadece evimden 60 km uzaklıkta bir vadide cevizler sağlam. Orda da arsam yok. Bir ara elime para geçecek gibi olur ve kiralama veya satın alma yoluyla yapabilirm onun haricinde bul6nduğum yerde asla.

kararsız
18-10-2016, 08:12
Bı sırada ben bahçe kurmadım sadece araştıröacıyım olduğunı görseydim bende dikecektim sadece evimden 60 km uzaklıkta bir vadide cevizler sağlam. Orda da arsam yok. Bir ara elime para geçecek gibi olur ve kiralama veya satın alma yoluyla yapabilirm onun haricinde bul6nduğum yerde asla.

haklı olabilirsiniz. ancak önce dikilen çeşitler ismine doğrumu ona bakmak lazım. chandler diye satılıyor fernor diye satılıyor ama gerçekten o çeşitlermi onu bilmek lazım.

permakültür
20-10-2016, 15:10
Merak ediyorum,
Bu hafta itibariyle (20 ekim) chandler ağaçlarınız yapraklarının yüzde kaçını döktü? Ayrıca bahçenizin bölgesini ve rakımınıda paylaşabilir misiniz?

Not.Kendi bahçemin durumunu haftasonu gördükten sonra paylaşacağım

araştırmacılar
20-10-2016, 18:15
Sayın permakültür Rakım 980 2.yaş her hafta sulama ile birlikte gübreleme yapıldı.15 Temmuzda azotlu gübreleme kesildi son sulama 15 Ağustosta azotsuz potasyum gübresi ile yapıldı.1o Eylülde potasyum ve izelemenlerle yaprak gübresi yapıldı.15 Eylülde tepe alımı budaması yapıld filiz büyümesi dursun gövde pişkinleşşin diye.20 Ekim itibariyle yaprakların % 30 döküldü % 40 sarardı %30 açık yeşil fidanlar 3-3.5 metre boylarında gövdeler kahverengileşti.ve bölgeye 1 aydır yağmur yağmadı.ilk kırağı bugün oldu sabah arabaların camları kırağılı idi ama yamaçta olan tarlamdaki ceviz ve sebzelerimde kırağı etkisi yoktu.selamlar.

acemı cıftcı
22-10-2016, 16:35
Merhabalar,

Tekirdağ bölgesinde bahçesi olan veya Trakya topraklarını tanıyan arkadaşlardan, Hayrabolu/Danişment köyü için (rakım 90) hangi türün uygun olacağı bilgisini paylaşırsa çok memnun olurum.Teşekkür ederim.

permakültür
24-10-2016, 09:20
Merak ediyorum,
Bu hafta itibariyle (20 ekim) chandler ağaçlarınız yapraklarının yüzde kaçını döktü? Ayrıca bahçenizin bölgesini ve rakımınıda paylaşabilir misiniz?

Not.Kendi bahçemin durumunu haftasonu gördükten sonra paylaşacağım

Benim agaçlarım Chandler, Rakım 800m. Bahçem dağlarla çevrili bir vadide olduğundan don kolay oluşabiliyor. Geçen yıl kasımın ilk haftasındaki don larda agaçlarım büyük zarar gördü.
Bu yaz sıkı bir gübreleme programı uyguladım, yeditepe sağlık ürünlerini kullandım. 20 Ağustosta son sulamayı yaptım. Ekimin ilk haftası don ilacı bactoguard+bactocold ürünlerini attım tüm agaçlara. Bakalım bu yıl agaçlar dayanabilecekmi?
22.Ekim itibariyle 20% yaprak dökülmüş, 30% sararmı, 50% yeşil.

kararsız
25-10-2016, 15:45
Merhabalar,

Tekirdağ bölgesinde bahçesi olan veya Trakya topraklarını tanıyan arkadaşlardan, Hayrabolu/Danişment köyü için (rakım 90) hangi türün uygun olacağı bilgisini paylaşırsa çok memnun olurum.Teşekkür ederim.

toprağı tahlil ettirin tahlil sonucuna göre hareket edin derim size isterseniz bu konuda uzman birinin telini özelden veririm onla konuşabilirsiniz

acemı cıftcı
25-10-2016, 23:05
Teşekkür ederim. Danısmanlık hizmeti almak üzere bir firma ile anlaştım.

kararsız
26-10-2016, 08:27
Teşekkür ederim. Danısmanlık hizmeti almak üzere bir firma ile anlaştım.

firmalara boşa para vermeyin derim ben kendiniz bilirsiniz

can ceviz
01-11-2016, 14:10
Herkese öncelikle merhaba, çok güzel bilgilerin olduğu bu siteye yeni üye oldum. İçerik çok başarılı.

2006 yılında teşvikli olarak 20 dönüm arazimize ceviz dikimi yaptık. Tesis Elazığda, 1100 rakım yükseklikte, 10 metreye 10 metre dikildi. volkanik taşlı bir araziye kuruldu. yalova, şebin, kaman, hekimhan cevizleri ekildi. Arazide suyumuz olmadığı için tankerle sulama yapıyorduk. Ekildiği yıl bir şanssızlık geçirdik birçok fidan aşı yerinden donmuştu. ilgilenemedik ve aşı yerinin altından sürgün verdi. Şuanda bir kısmı aşısız, cevizler büyüdüğü için hangisinin aşılı hangisinin aşısız olduğunu kestirmek güç. Bu yılda tüm fidanları budadım ve tek dala bıraktım. İlgilenilmediği için agaclar bütün gücünü etrafında topraktan cıkan 4-5 tane sürgüne vermişti. Hepsini kesip en saglam dalı bıraktım. Üzerinde ceviz olanlar sanırım aşılı kalan cevizler, ceviz meyvesi olmayanlarda sanırım aşısız olanlar.

Detaylı fotoğrafları ekleyeceğim ileride fakat sormak istediğim tam olarak şu, yaklaşık 50 kök ceviz boşluğum var, bu aralara hangi cins ceviz öneriyorsunuz.

1- suyum kısıtlı
3- 1100 mt rakım
4- kışlar soğuk

bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda elazığ ilinde hangi cins cevizi öneriyorsunuz, teşekkürler.
yüksek rakımlarda fernor aynı zamanda chandler da soğuğa dayanıklı olduğu için tercih edilebilir öncelike ceviz fidanı yetiştirmenin yeni doğmuş bir bebek kadar ilgi istediğini unutmayın. Daha detaylı bilgi isterseniz sitemizdeki telefon numaralarından bilgi edinebilirsiniz. https://www.canceviz.com/default.asp

permakültür
07-11-2016, 09:27
Yukarda yazdığım gibi 800 mt de chandler bahçem var.

Bahçeyi 22 ekimde gezdiğimde ağaçlar yapraklarının yaklaşık 25% dökmüş, 25% sararmış ve 50% yeşildi. Agaç dallarının yaklaşık 50% pişkinleşmişti, koyu renkti. 22 ekimde çektiğim resimleri ekte bulabilirsiniz.

Maalesef ilk don 2 kasım gecesi geldi ve 2 gece üst üst sıfırın altını gördü bahçem. 5 kasımda bahçeyi ziyaret ettiğimde, geçen yıl olduğu gibi tüm yeşil yaprakların agaç üzerinde kuruduğunu gözlemledim. Agaç dalları yeşil ve gözler canlı gibi duruyordu, resimleri ekte bulabilirsiniz. Tabi donun zararını ancak Mayıs ayında agaç uyandığında görebiliyorum. Geçen yılda kasım ayında sadece yaprakların etkilendiğini düşünmüştüm ama mayıs ayında çok büyük bir don zararı mevcuttu.

Chandler yetiştiricisi arkadaşlara soruyorum, Kasım başında don gören chandler bahçesi olan varmıdır? Don zararından nasıl korunuyorsunuz? Bahçeniz dondan etkilenmeden kışı atlatabiliyormu?

ilk 3 resim 22 ekim tarihinden, diğer 2 resim 5 kasım tarihinden.

ASLAN DEMİR
16-11-2016, 09:20
erzincanda 10 dönüm arazi fernur ceviz dikmegi düsünüyoruz acik kökmü tüplümü dikelim? güvenilir site varmi yardımcı olurmusunuz?

kararsız
16-11-2016, 11:27
erzincanda 10 dönüm arazi fernur ceviz dikmegi düsünüyoruz acik kökmü tüplümü dikelim? güvenilir site varmi yardımcı olurmusunuz?

bafra fidancılıkla görüşmenizi tavsiye ederim

minikivi
16-11-2016, 22:18

Bende Kararsız arkadaşımıza katılıyorum, Bafra fidancılıktan Cemal tüysüz arkadaşımız size yardımcı olabilir.

S.aziz
17-11-2016, 08:50
Yukarda yazdığım gibi 800 mt de chandler bahçem var.

Bahçeyi 22 ekimde gezdiğimde ağaçlar yapraklarının yaklaşık 25% dökmüş, 25% sararmış ve 50% yeşildi. Agaç dallarının yaklaşık 50% pişkinleşmişti, koyu renkti. 22 ekimde çektiğim resimleri ekte bulabilirsiniz.

Maalesef ilk don 2 kasım gecesi geldi ve 2 gece üst üst sıfırın altını gördü bahçem. 5 kasımda bahçeyi ziyaret ettiğimde, geçen yıl olduğu gibi tüm yeşil yaprakların agaç üzerinde kuruduğunu gözlemledim. Agaç dalları yeşil ve gözler canlı gibi duruyordu, resimleri ekte bulabilirsiniz. Tabi donun zararını ancak Mayıs ayında agaç uyandığında görebiliyorum. Geçen yılda kasım ayında sadece yaprakların etkilendiğini düşünmüştüm ama mayıs ayında çok büyük bir don zararı mevcuttu.

Chandler yetiştiricisi arkadaşlara soruyorum, Kasım başında don gören chandler bahçesi olan varmıdır? Don zararından nasıl korunuyorsunuz? Bahçeniz dondan etkilenmeden kışı atlatabiliyormu?

ilk 3 resim 22 ekim tarihinden, diğer 2 resim 5 kasım tarihinden.

2 kasım kırağı/ don bizi de etkiledi Balıkesir Sındırgı rakım 920m. tür chandler

S.aziz
17-11-2016, 08:53
bu ağaçlar dere kenarında özellikle ilkbahar donları dere yataklarında çok etkili oluyor. bizim bölgede dere yataklarında bir de fernor denemek istiyorum.

S.aziz
30-11-2016, 19:13
su yoksa ceviz yoktur. cevizlerin doğal yetişme alanları dere boylarıdır.

permakültür
10-12-2016, 11:12
Arkadaşlar Merhaba,

Benim sıkıntım kasım başında tarlamda don görmem. Acaba kuruyan chandler ağaçlarımım yerine fernor veya fernette diksem kasım başı donlarından daha mı az etkilenir?

Diğer bir değişle, fernor ve fernette chandlera göre daha erken uykuya yatıyormu? (Chandler agaçlarımın uykuya yatması kasım ortasını buluyor)

Kasım başı donlarından etkilenmeyecek hangi verimli türü dikmemi tavsiye edersiniz.

efedag
10-12-2016, 19:58
Sayın permakültür
Aralarında çok az bir fark var. Sonuç olarak üçüde donlardan etkileniyor. 6 senedir fernor fernette daha az Chandler kaman yetiştirmeye çalışıyorum.şimdiye kadar hemen hemen her sene 30 yakın 1-2-3 yaşlarında özellikle ilkbahar donlarında ağaçlarda komple kurumalar oluyor. Toplam 125 ağaç yetiştirmek için şimdiye kadar dikdiğim fidan sayısı 255.belki 4 yaşından sonra kurumalar azalır diye beklentim var.ceviz bahçesinede başka fidanlar dikmek istemiyorum.Bizim şansızlığımız son 3 senedir anormal giden hava koşulları.bakım eksikliği olduğunu hiç düşünmüyorum.Allah yardımcımız olsun.ceviz işi zor iş.

permakültür
12-12-2016, 07:36
Sn. Efedag,

Durumumuz benzer, ikimizinde bahçesi donlardan ağır yara almakta. Benim bahçem 5 yılına giriyor, tabi ilk diktiğim agaçlar için konuşuyorum, 200 ağaçtan 100 tanesi ilk yıldandır, diğerlerini kuruyanların yerine diktim.

Ben agaçlarımın son baharmı yoksa ilkbahar mı donlarından etkilendiklerinden tam emin olmamakla beraber son bahar donlarından şüphe duyuyorum. Geçen yılda bu yılda kasımın ilk haftası don oldu ve yapraklar birden kurudu, o hafta gövdede kararma yoktu ama etkisi sonradan çıkıyor olabilir.

Fernor ve fernette agaçlarının kasım ayında uykuyatmalarında chandler ile bir fark varmıdır? Sizin agaçlarınız karasal iklimde nezaman uykuya yatıyor (benim agaçlarım kasımın ortasını bulmaktadır)

Abies e.trojana
12-12-2016, 12:21
Sn. Efedag,

Durumumuz benzer, ikimizinde bahçesi donlardan ağır yara almakta. Benim bahçem 5 yılına giriyor, tabi ilk diktiğim agaçlar için konuşuyorum, 200 ağaçtan 100 tanesi ilk yıldandır, diğerlerini kuruyanların yerine diktim.

Ben agaçlarımın son baharmı yoksa ilkbahar mı donlarından etkilendiklerinden tam emin olmamakla beraber son bahar donlarından şüphe duyuyorum. Geçen yılda bu yılda kasımın ilk haftası don oldu ve yapraklar birden kurudu, o hafta gövdede kararma yoktu ama etkisi sonradan çıkıyor olabilir.

Fernor ve fernette agaçlarının kasım ayında uykuyatmalarında chandler ile bir fark varmıdır? Sizin agaçlarınız karasal iklimde nezaman uykuya yatıyor (benim agaçlarım kasımın ortasını bulmaktadır)
Sn.Permakültür eğer ağaçlarınızda dalların bir kısmı baharda hiç uyanmıyorsa bu sonbahar don zararıdır, ama ağaçlar uyandıktan sonra kurumalar varsa bu ilkbahar don zararıdır.

permakültür
12-12-2016, 15:23
Abies e.trojana,

teşekkürler, son bahar donları olduğuna emin oldum. Ağaçlarımın bazı dalları hiç uyanmıyor.

efedag
12-12-2016, 17:57
sayın permakültür ve abies
kasım ayında fernor ve chandlı rı sonbahar donu etkilediğinden aradaki farkı anlamak çok zor.yani ikisi de tam uyumadan yaprakları karardı.
sayın abiesin fikirlerine katılmıyorum.kasım ayında -5-6 da eger dallar dondan etkileniyorsa bu iş daha da zor.
Ben 2 senedir özellikle kışın dalların canlılığını bistirü ile kontrol ediyorum.mart ortalarına kadar dallarınkontrol amaçlı kesi yaptığım bölgesi yeşil.Benim fikrim ağaçlara su yürüdüğü dönemde don olursa komple kurumalar oluyor.

Abies e.trojana
13-12-2016, 07:30
sayın permakültür ve abies
kasım ayında fernor ve chandlı rı sonbahar donu etkilediğinden aradaki farkı anlamak çok zor.yani ikisi de tam uyumadan yaprakları karardı.
sayın abiesin fikirlerine katılmıyorum.kasım ayında -5-6 da eger dallar dondan etkileniyorsa bu iş daha da zor.
Ben 2 senedir özellikle kışın dalların canlılığını bistirü ile kontrol ediyorum.mart ortalarına kadar dallarınkontrol amaçlı kesi yaptığım bölgesi yeşil.Benim fikrim ağaçlara su yürüdüğü dönemde don olursa komple kurumalar oluyor.
Sn efedağ zaten ağaç su yürüdüğü zamanda dondan etkilenir.Uyuduğu dönemde etkilenmez.Dikkat ederseniz sonbahar donlarında eğer çok kuvvetli değilse pişkinleşmiş dallar yine etkilenmez.üzerindeki yaprak kurur ama dal seneye yine uyanır. Ama vejatatif gelişmenin devam ettiği pişkinleşmemiş yeşil dallar dona yakalandığında ölür ve ilkbaharda uyanamaz.Hatta çoğu zaman pişkinleşmemiş uç yeşil dal kururken aynı dalın pişkinleşmiş alt kısmı kurumayacaktır.Bunu fark edip budamada kuruyan kısmı alırsak ağaç telafi edecektir.

coskunsarıkaya
22-12-2016, 21:55
Arkadaşlar;
Çiftçi tv de yayınlanan Burdur Tefenni Yeşilköy de Chandler hasadı. 9 yaşında 6250 adet
ceviz alındı,üstelik 1400 rakımda muhteşem görüntü.
https://www.youtube.com/watch?v=Giq1Kxm0HBc

Ahmet1818
26-03-2017, 21:19
Merhabalar ben de aranıza yeni katıldım bu sayfadan çok faydalanıyorum emeği geçenlere teşekkürler

Ahmet1818
26-03-2017, 21:26
Ceviz dikeceğim yer çankırı ılgaz rakım 950 hangi ceviz çeşidi ni önerirsiniz

Demirtaşlı
29-03-2017, 14:58
Sn.Permakültür eğer ağaçlarınızda dalların bir kısmı baharda hiç uyanmıyorsa bu sonbahar don zararıdır, ama ağaçlar uyandıktan sonra kurumalar varsa bu ilkbahar don zararıdır.

Üstat bunlara resim eklemen mümkünmü ?
Ben yeni başladım öğrenmek istiyorum.
Gövde kararması felan nasıl oluyor.

Teşekkürler

feast3874
19-04-2017, 13:17
kayseride akdeniz ikliminin karasal iklime geçiş noktasının sonunda 1400 rakımlı tarlama 350 adet badem, 30 adette tohumdan ceviz diktim. Cevizlere fernor, fernette, kaman 1, kaman 5, şebin, bileceik türlerinden hangisini aşılasam daha iyi olur? Yağış miktarı yıllık 600 mm nin üstünde. Okuduklarıma göre Fernor yüksek rakımlara en uygun çeşit görünüyor.

coskunsarıkaya
21-04-2017, 20:06
Sayın feast 3874:

Yüksek rakımlarda fernor doğru çeşit.Geçen yıl aşıladığım fernorlar 16 nisan itibarıyla gözlerde en küçük hareketlenme yok rakım 1063 ,chandler de gözler patladı.Bizzat kendi gözlemim.Hatırlatmak istediğim başka bir konu, tozlayıcı olarak ronde veya meylannaise olmaz ise fernordan verim beklemek mümkün gözükmüyor.Saygılar iyi akşamlar.

feast3874
24-04-2017, 07:27
@coskunsakıkaya;
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Fernor için tozlayıcı olarak fernette yi tavsiye ediyorlar genelde. Siz fernette denediniz mi?

coskunsarıkaya
24-04-2017, 18:38
Sayın feast 3874;

Fernette benim elimde yok,fernor ve fernette Lara ve Franguette melezi,dolayısıyla aralarında 2-3 gün uyanma farkı olduğunu siteden ve çeşitli kaynaklardan edindiğim bilgilerle cevaplamaktayım.Fransa İNRA araştırma merkezinin beyanı aynen şöyle(Fernor için Fernette ile birlikte Ronde mükemmel polinizatör) yazıyor.Karar sizindir saygılar iyi akşamlar.

feast3874
25-04-2017, 07:27
@coskunsakıkaya;
Teşekkür ederim. Aşı yapacağım zaman fernor,fernette,ronde üçlüsü yaparım. Artık hangisi daha iyi tozlaşma yaparsa.

cerenella
25-04-2017, 10:26
25.04.2017 tarihinde gece hava Ankara Temelli'de -4 C 'ye düştü. Meraktan sabah Ankara'dan Temelli'deki bahçeme gittim. Saat 7.30 civarında 2 yaşındaki Fernor ve Kaman cinsi cevizlerin sürgünlerini neredeyse tamamını buz kaplamıştı. Sürgünlerin rengi de siyahlaşmıştı. Sulama yapmadım ancak çok yağmur yağmıştı. sabah sabah moralim bozuldu umarım yeşeririr yeniden. umarım başka kimsede zarar yoktur.

coskunsarıkaya
25-04-2017, 19:26
Sayın cerenella:

Öncelikle geçmiş olsun. Kaman cevizini bilmiyorum ,ama Ankara da bu tarihte fernorun sürgün vermesi mümkün değil.Rakım 1063 bizde fernorlar hala uykuda çeşidi kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.Korkmayın düğme gözler kısa zamanda devreye girecekler.Kolay gelsin iyi akşamlar

cerenella
26-04-2017, 09:14
Coşkun Bey, teşekkür ederim. Düğme gözler konusunda yüreğime su serptiniz. Temelli'nin rakımı 850 dolaylarında. Belki Fernorlar ondan canlanmıştır burda. Ama uyarınızı dikkate alıp cinsleri kontrol ettireceğim

Abies e.trojana
26-04-2017, 13:51
Üstat bunlara resim eklemen mümkünmü ?
Ben yeni başladım öğrenmek istiyorum.
Gövde kararması felan nasıl oluyor.

Teşekkürler

Benim elimde bunlara uygun resim yok ne yazık ki

Cevizlik Sokak
26-04-2017, 18:49
Atabey ovasında 24 Nisan gecesi kiraz bahçemin kenarına dikili olan cevizleri don vurdu. Yapraklar kararmış vaziyette. Kirazlar tamamen çiçekle örtülü ama çok şükür onlarda bir sıkıntı yok.

Yakınına kuracağım ceviz bahçesi için yarı yarıya chandler ve fernor düşünüyordum ama şimdi hiç riske girmeden komple fernor dikeyim diyorum.

permakültür
02-06-2017, 15:41
Benim agaçlarım Chandler, Rakım 800m. Bahçem dağlarla çevrili bir vadide olduğundan don kolay oluşabiliyor. Geçen yıl kasımın ilk haftasındaki don larda agaçlarım büyük zarar gördü.
Bu yaz sıkı bir gübreleme programı uyguladım, yeditepe sağlık ürünlerini kullandım. 20 Ağustosta son sulamayı yaptım. Ekimin ilk haftası don ilacı bactoguard+bactocold ürünlerini attım tüm agaçlara. Bakalım bu yıl agaçlar dayanabilecekmi?
22.Ekim itibariyle 20% yaprak dökülmüş, 30% sararmı, 50% yeşil.

bactoguard+bactocold ürünlerini ekim ve şubat aylarında uyguladım,maalesef agaçlardaki don hasarı önceki yıllardan da kötü oldu. Sonuç olarak benim bahçeme bu ilaçların bir katkısı olmadı. Bilgilerinize

yasinacikdeniz
10-11-2017, 05:41
Aydin soke kusadasi tarafinda hangi ceviz turunu tafsiye edersiniz?

Lydian
14-11-2017, 20:45
bu tarlanin don bölgesi, hatta don kanali / cukuru, icinde kalip kalmadigini... ceviz bahcesi kurmanin iklimsel olarak uygun olup olmadigini en iyi nasil ögrenebilirim?

https://earth.app.goo.gl/BZzV
sadece google chrome ile calisiyor galiba, malum: google earth :)

tüm is plani hazir, hatta fidanlar bile aralik'ta gelecek, hersey dikim icin hazir sayilir... ama don cukuru icinde olup olmamasi soru isareti... cok gec kalmadan bunu ögrenmek istiyorum, ona göre ceviz yerine ayva dikme alternatifim var...

Fathk
21-03-2018, 21:31
Merhaba arkadaslar ben orduda yasiyorum köyümüze 10 tane ceviz dikmek istiyorum köyüm sahile 35 km uzaklikta ve 650 rakimda bana hangi ceviz turunu tavsiye edersiniz simdiden tesekkur ederim

KÜBRA BIYIKOĞLU
23-03-2018, 09:44
İyi günler aranıza yeni katıldım çanakkale biga da bir arazi aldım hafif meğilli. Pikan cevizi yetiştirmek istiyorum. Bilgi verebilir misiniz?

vosvos17
24-03-2018, 10:39
İyi günler aranıza yeni katıldım çanakkale biga da bir arazi aldım hafif meğilli. Pikan cevizi yetiştirmek istiyorum. Bilgi verebilir misiniz?
Öncelikle hoş geldiniz.Araziniz Biga nın neresinde acaba ?
Bende Biga da ikamet etmekteyim.Belki yardımcı olabilirim.
İyi günler.

Satı Uğurtan
27-03-2018, 01:09
İyi akşamlar arkadaşlar,Kocaeli, İzmite uygun ceviz türü hangisidir:?
Bilgi verirseniz çok memnun olurum saygılar.

TUĞRULÜNAL
03-10-2018, 16:24
İyi akşamlar arkadaşlar,Kocaeli, İzmite uygun ceviz türü hangisidir:?
Bilgi verirseniz çok memnun olurum saygılar.

Arkadaşım senin işin en kolayı. Dediğin bölge cevize çok uygun .chandler ve tozlayıcısı. Ama pedroyuda denemeni tavsiye ederim.
Ataman Çiftliği de o bölgede yanılmıyorsam. İnternetten videolarını izleyebilirsiniz.

Meristada
14-05-2019, 11:33
Merhaba. Tekirdağ Şarköyde Ceviz Bahçesi kurmak istiyorum. Bu bölgeye uygun ceviz çeşidi tavsiyenizi öğrenebilir miyim ?
Kaman ceviz çeşitleri bu bölge için uygun mudur?

acemi25
21-08-2019, 08:52
Merhaba;
Erzurum'da 1900 rakımlı bahçemize ceviz fidanı satın alacağım 3-4 tane. Konu hakkında bilgim yok ama biraz araştırdım ve Fernor ya da Chandler türlerinin uygun olacağı gibi bir kanaate vardım. Fernor alırsam fernette de almam gerekiyor sanırım tozlaştırmak için. Peki chandler alırsam tozlaştırıcı ihtiyacı yok mu? Bu konularda aşırı cahilim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bir de acaba fidanı nerden temin edebilirim?

enginyilmaz
21-08-2019, 10:57
erzurumda ceviz anca oltu olur tortum uzundere taraflarında olur. Erzurum merkezde ceviz olmaz.

acemi25
21-08-2019, 14:24
erzurumda ceviz anca oltu olur tortum uzundere taraflarında olur. Erzurum merkezde ceviz olmaz.

Evet Uzundere'de bahçemizde dut ağaçlarımız var ama biz merkezde de yapabilir miyiz farklı bir türle diye merak ediyoruz açıkçası. Kesinlikle omaz mı dersiniz?

enginyilmaz
21-08-2019, 14:37
ben erzurum merkezde dört sene kaldım. Haziran ayında bile don oluyor. Eylül ayında bile don oluyor. İmkansız derim. Ağaç oluşur fakat meyve tutmaz. Uzundere tortum olur şenkaya ve oltunun bazı yerlerinde oluyor.

HuseyinG
01-09-2019, 12:12
Erzuruma uygun ceviz türü hangisi

HuseyinG
01-09-2019, 12:19
Erzuruma ceviz dikimi yapmak istiyorum.
Soğuk memleket. Bu nedenle verimide yüksek olan ve hızlı büyüyen ceviz türü hangisi yardımcı ola bilirseniz sevinirim

dapperdon
10-10-2019, 12:14
Merhaba,
Ankara, Çubuk ilçesinde 30 dönüm araziye ceviz dikmeyi düşünüyorum. Rakım 960 ama kış ayları çoğu zaman sert olabiliyor.
İnternetten bulduğum kişiler arasında Chandler uyar diyenler oldu, fakat bazıları da Oğuzlar 77 daha verimli olur, chandler sıkıntı yaşatır dediler. Hobiden ziyade ticari amaçlı olacağı için bana hangi türleri önerirsiniz?
Saygılar

ferat18
10-12-2019, 14:49
Merhaba. Ankara sincan fatihte bir fidancı var. zamanında cubuk ta ceviz diktiğini söylemişti. Sanırım çubuk luydu. Kendisi fidan satıyor. Kartını almıştım ama bulamadım. Size yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Bende çankırılıyım. İklimsel şartlar aşağı yukarı aynı. Ben kendi çapımda araştırdığım kadarıyla soğuk iklim cevizleri dikmeye gayret ettim. Ben ticari amaçlı düşünmediğim için 2016 aralık ayında 8 çeşit ceviz diktim. Şebin, Bilecik, Kaman 1, Kaman 5, Chandler, Fernor, Fernette ve Oğuzlar 77. Oguzlar 77 kurudu, tek tüplü fidan buydu yalnız aldığım yer farklıydı kuruyacağı varmış ki kurudu. Diğerleri duruyor. Ayrıca zamanında dikilmiş **** kendisi büyübüş bir sürüde yerli cevizimiz var.

Rakım 1000 metre. Diktiğim yer çok taşlı olduğu için çok gelişmediler. İki yıldır tek tük ceviz alıyorum.

Chandler ı gördüğüm kadarıyla 900 rakımın altına tavsiye ediyorlar.

Fernor daki gözlemlemem ise mayıs 15 demeden hiç kıpırdamıyor. Yani ilkbahar geç donlarına yakalanmıyor. mayıs 15 e kadar sanki kurumuş sanırsınız. ama verimi nasıl olur onu daha bilmiyorum. iklim olarak şahsi düşüncem fernor.

TUĞRULÜNAL
18-12-2019, 20:20
Merhaba,
Ankara, Çubuk ilçesinde 30 dönüm araziye ceviz dikmeyi düşünüyorum. Rakım 960 ama kış ayları çoğu zaman sert olabiliyor.
İnternetten bulduğum kişiler arasında Chandler uyar diyenler oldu, fakat bazıları da Oğuzlar 77 daha verimli olur, chandler sıkıntı yaşatır dediler. Hobiden ziyade ticari amaçlı olacağı için bana hangi türleri önerirsiniz?
Saygılar

Ankarada 15 ay askerlik yaptım ,çok sert iklimi var.
Rakımdan çok ,önemli olan arazide meyil varmı ,yoksa don çukurundamı kalıyor.Arazide don birikmesi oluyorsa çeşit önemli değil ,hangi çeşidi dikersen dik ,meyve almak biyana fidanları büyütmek bile zor.Fidanlar aşı yerine kadar kuruyor.
Ben böyle fidan çok kaybettim.

gurkankosak01
08-07-2020, 14:28
arkadaşlar selamünaleyküm Niğde ili Çamardı ilçesinde 1600 rakımda 50 dönüm ceviz bahçesi yapacağım inşallah ceviz türü olarak Maraş 18 ve fernor arasında kaldım yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Boni Bonta
01-10-2020, 19:34
Merhaba
Bahçeme, geç çiçek açan fernor cinsini dikmeye karar vermistim fakat Youtube’ta Sinan Kara isimli bir arkadas, fernor’un doguga cok fazla dayanmadigini, 600 rakimdan yukarida Fransa’da dahi dikilmedigini, tek numarasinin gec ciceklenmek oldugunu soyleyerek kafami karistirdi ve tekrar Chandler’e donmeme sebep oldu. Sizce bu arkadasimizin soyledikleri dogru mu?

Ahmet1971
01-10-2020, 23:07
Merhaba arkadaşlar
İzmir de profesyonel ceviz bahçesi olur mu
Olursa hangi ilçe hangi bölgesinde olur
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

TUĞRULÜNAL
11-10-2020, 08:24
Merhaba
Bahçeme, geç çiçek açan fernor cinsini dikmeye karar vermistim fakat Youtube’ta Sinan Kara isimli bir arkadas, fernor’un doguga cok fazla dayanmadigini, 600 rakimdan yukarida Fransa’da dahi dikilmedigini, tek numarasinin gec ciceklenmek oldugunu soyleyerek kafami karistirdi ve tekrar Chandler’e donmeme sebep oldu. Sizce bu arkadasimizin soyledikleri dogru mu?

Merhaba
Sinan Karanın ceviz bilgisi bence çok iyi,ayrıca dürüst bir insan.Mesela bütün fidancılar cevizin çok kolay olduğu ve çok karlı olduğunu söyleyerek fidan satmaya çalışırken,Sinan karada aynı zamanda fidancıdır.Herzaman bu işin kolay olmadığını,bilgi,ilgi,tecrübe ve zaman istediğini , herkesin yapamayacığını ve heryerde ceviz olmayacığını üstüne basa basa söylüyor.

Sinan kara ,içanadoluda verimli fernor varsa gidip çekim yapayım diyor.
Birgün böyle çağırmışlar,gidip bakmış ağaçlar chandler çıkmış.

TUĞRULÜNAL
11-10-2020, 10:04
Merhaba
Sinan Karanın ceviz bilgisi bence çok iyi,ayrıca dürüst bir insan.Mesela bütün fidancılar cevizin çok kolay olduğu ve çok karlı olduğunu söyleyerek fidan satmaya çalışırken,Sinan karada aynı zamanda fidancıdır.Herzaman bu işin kolay olmadığını,bilgi,ilgi,tecrübe ve zaman istediğini , herkesin yapamayacığını ve heryerde ceviz olmayacığını üstüne basa basa söylüyor.

Sinan kara ,içanadoluda verimli fernor varsa gidip çekim yapayım diyor.
Birgün böyle çağırmışlar,gidip bakmış ağaçlar chandler çıkmış.

Fernorun geç çiçeklendiği ve nemli bölgelerde bakteriyel hastalıklara daha dayanıklı olduğu biliniyor.
Hala fernora tozlayıcı olarak, aynı zamanda çiçek açan fernette veriyorlar çoğu yerde.Soğuğa dayanımı konusu muamma ,özellikle son bahar erken donlarında uç kurumalar çok oluyormuş.Fernor türkiyeye geleli çok oldu,fakat İÇ ANADOLU da verimli bahçeler göremiyoruz nedense.
Benim fernor diye aldığım iki fidan ne olduğu belirsiz.İki tane daha fernor diktim.
Vakti zamanında fernor ile ilgili yazınca,ankaradan bir arkadaş ,ankarada fernor yetiştiğini, ve güzel olduğunu vs. vs. söylemişti. Bende arkadaşa ankarada ceviz işi yapmak isteyen ,yardım bekleyen arkadaşlara, örnek gösterebilecek bahçeniz veya bahçe varsa yardımcı olabilirseniz çok makbule geçer demiştim.

Bir sorun bakalım forumda , ankarada verimli ceviz bahçesi olan ,çeşit önerebilecek,güvenli fidancı ismi verebilecek kimse varmı.

komkarbey
19-12-2020, 12:35
Soğuk bölgelere lara cinsi daha uygun sanki. Aşağı yorum youtube vidosundan aldım.

Yasar Yagci
3 ay önce
Sinan bey , ben iskandinav ülkesinde İsvec de yaşıyorum ve burda Stockholm üniversitesi nin kampüsünde ceviz ağaçları var ve meyve veriyor , cinsini sonradan öğrendim Lara imiş Fransa’da yükseklere sadece Lara dikildiğini ögrendim , Polonya’nın karpat daglarinin eteklerine Lara dikiyorlar , imkanınız varsa Lara cinsine ağırlık verin , hala vakit varken , ve 10 yıl ceviz ağacı icin uzun bir süre degil . Hiç hata yapmayan insan hiç bir şey yapmayan insandır , Sizi severek takip ediyoruz ,

Sinan beyin o videosunda alt yorumlarda Sinan beyi destekleyen yorumlar var. Bazıları:

Sinan Kara tarafından sabitlendi
Iran walnut novin__ Hadi.movlayi
2 ay önce
Merhaba Sinan bey..ben 1400rakamda İran'da tam Van Başkale sınırında salmas şehrinde 1000tane fernor ve 800 tane chandler aşiladiğim fidanlar tutmuştu ve bir sene sonra hiç bir fernor kalmadı tam köke kadar kurudu . hiç bir fernor kalmadı bir tane olmadı ki yarı akadar kurusun hep köke kadar giddi . ama bir tane chandler kurumadi .
Ve ben kimseye diyemiyorum çünkü bu bilgileri ben söylemiştim ki fernor 2500kadar olur. Şimdi bu ne işdi ki fernor 1400 bir tane 2 yaşındaki fidanlar kalmadı.
Şimdi nasıl bu yanlış çiftçilere söyliyelim ki arkadaşlar durun ! Yanlışlik var .....
Sınan bey siz kendizi kurtardıniz . inşallah bizde bu yanlışlıktan kurturarım.

Sinan bey ben kayserı 'ye 1600 rakima 375 adet fernor bahçesi yaptım 2014 yılında bahçemden yıl 2020 oldu tek bir meyve dahi alamadım şimdi fernor olmaz diyosunuz ne yapabilirim lütfen bana bir yol gösterin

komkarbey
19-12-2020, 12:36
https://www.youtube.com/watch?v=HkVjSrPDsDk&t=12s

Boni Bonta
08-02-2021, 19:56
Çok tesekkur ederim arkadaslar. 2 gün önce 4 donum chandler dikimi yaptim tozlayici olarak ta, fernette ve franquette diktim. Bakalim. Umarim olur. Ankara’ya yolu dusenleri her zaman beklerim

armada_1905
13-10-2021, 09:49
Arkadaşlar merhaba: edirne uzunköprü rakım 100 civarı ama kışın çok soğuk ve baharda geç donlar oluyor hangi cevizi dikmem uygun olur acaba Fernor frenguette düşünüyorum ama?

ozgurbilgin76
05-05-2022, 22:12
Merhaba
Pikan ile alakalı deneme yapabildiniz mi?
Benim de biga’da bir ceviz bahçem var, birkaç farklı cins denemek istiyorum, onlardan bir tanesi de pikan.

cevizciadem
07-12-2022, 14:15
Merhaba
Pikan ile alakalı deneme yapabildiniz mi?
Benim de biga’da bir ceviz bahçem var, birkaç farklı cins denemek istiyorum, onlardan bir tanesi de pikan.

Hobi amaçlı farklı çeşitler denemek istiyorsunuz anladığım kadarıyla. Bende size karaceviz (https://tarimmemleketi.com/kara-ceviz) çeşidini önerebilirim.

esrakutlu
12-01-2023, 10:00
1200 rakıma kadar chandler ceviz fidan (https://www.fidansec.com/ceviz-fidani-fiyatlari)ı 1200 rakımdan 1800 rakıma kadar fernor ceviz fidanı dikimini öneriyoruz.