PDA

View Full Version : Balkabağı Kulübü

capitano
08-01-2011, 03:42
Sayın Arkadaşlar
Bu mesajım tema dışına çıkıyor ama genede hepimizin ortak merakı Kabak la ilgili. Ben 4 senedir değişik kabak cinslerini deneme amaçlı diktim, pişirip tadına baktım ve konuşmalarda şunu da gördü, canım vatanımda da çok çeşitli cinslerin var olması ama daha bir başlık altında toplanıp yayınlanmamış olmasıdır.

Bu nedenle Siz lerden bir ricam olacak. Değişik yörelerden değişik kabak tohumları toplayıp hoby çalışması yapıp sizler ve çok saygıdeğer Prof. Ruhsar Yanmaz (Ankara) la paylaşmak tır. Bu nedenle bana nasıl ulaştırabilirsiniz, bunu da Forum Liderimiz karar versin.

Ben de bizim damak zevkimize uyan, tatlı kabağı cinsi "Butternut" tohumları yolluyacağım. Hepinizin 2011 yılı daha da başarılı olsun.
Sevgiyle Kalınız
Ahmet

svlscorpion
13-01-2011, 14:02
Sayın Capitano bende şu anda 6-7 çeşit kabak tohumu var. Ayrıca Bolu-Çanakkale-Trabzon-Zonguldak-Aydın ve Sakaryadaki arkadaşlarımdan da kabak tohumu istedim. Ancak Seneye yetişirse eğer olan kabaklardan tohum numunesi ayırabilirim.

capitano
14-01-2011, 06:03
Teşekkürler. Bana gelmiş ve yetiştirmiş olduklarım kabak tohumlarından da havuza yollıyacağım, isterseniz alabilirsiniz.

h_dogan
17-01-2011, 10:56
Peki bu kabakları yetiştirirken gerekli uzaklıkta mı yetiştiriyorsunuz?

capitano
18-01-2011, 00:10
Elbette diğer kabaklar gibi sıkı değil. Gelişmesi için daha geniş yer gerekiyor ve de ottan arındırılmış olmalı. USA da bazıları kabak başına 20 m2 hesap ediyor, bir forum da okumuştum.

ocean07
31-01-2011, 16:35
Bende de 2-3 tane mini balkabağı tohumu var. Tohumluk yapıp tohumlarını aldıktan sonra size gönderebilirim.

Yılmazbaşkan
16-02-2012, 09:24
Arkadaşlar bu kulübün kurulması çok güzel olmuş, ileride internet arama motorunda bile bizim yazılarımız görülecek ve balkabağı konusunda dilerim yetiştiriciler ihtiyacı olan bilgiyi buradan alabilecekler. Ben bir sitede ATLANTİK KABAĞI(Dill s Atlantic) tohhum_gg GittiGidiyor'da 52321142 (http://urun.gittigidiyor.com/ev-dekorasyon-bahce/atlantik-kabagi-dill-s-atlantic-tohhum_gg-52321142) dev kabak reklamı gördüm. Başka sitelerde görmüştüm Bir kabağın 300 - 500 kilogram gibi büyüklüğe ulaşması mümkün mü? Bizim köyümüz kabak yetiştirmeye iklim ve toprak olarak uygun olmasına rağmen 30-40 kg dan büyük kabak görmedim.

capitano
16-02-2012, 23:38
Bu sene 34 kg da kaldım, ama genelde kabak mahsülü alamadım. Ki diktiğim çeşit oldukca fazlaydı, belki 100 ü geçmişti. Bunun sebeninin ben Nisan 11 den Eylül 11 e kadar az aralık verip sürekli POYRAZ esmesindendir diye düşünüyorum.

armedangel
17-02-2012, 05:12
aslında bu dev bal kabaklarının tohumundan bir arkadaşta vardı.
geçen sene yarışmasını yapmıştık, bende izmit türünü ektim ama bahçeme dadananlar yüzünden mahsul alamadım..

aslında bu sene tohuma ihtiyacım var. paylaşabilecek birileri varsa çok mutlu olurum..

capitano
18-02-2012, 00:43
Ben yollayabilirim. Yanlız şu anda İstanbul dayım. En erken Mart ın son haftasında kargoya verebilirim.
Ayrıcana başka Kabak çeşitleri tohumlarımda var. Düzenledikten sonra buraya yazacağım.

armedangel
19-02-2012, 02:03
Ben yollayabilirim. Yanlız şu anda İstanbul dayım. En erken Mart ın son haftasında kargoya verebilirim.
Ayrıcana başka Kabak çeşitleri tohumlarımda var. Düzenledikten sonra buraya yazacağım.

aslında süper olur valla.. cok zahmet olacak size ama.. kibarlık olsun diye reddedemeyeceğim bir teklif..=))

pazarda güzel bir adapazarı kabağı satan birisi var ama tabi verimi malum..

capitano
05-04-2012, 21:26
Arkadaşlar Selam
Bu sezon da başlıyor. Elimde orijinal "Dill's Atlantic" tohumu vede kendi 2011 mahsulü resmini yollamış olduğum dev-kabak tohumlarım var. İlgilenenlere duyururum.
Ayrıcana çeşitli yurtdışından gelmiş orijinal kabak, susak ve süs kabağı tohumlarım mevcut. Yerli olarak ta yemeklik Hatay Kabağı tohumlarımda var.

dr.arif
06-04-2012, 11:20
Arkadaşlar Selam
Bu sezon da başlıyor. Elimde orijinal "Dill's Atlantic" tohumu vede kendi 2011 mahsulü resmini yollamış olduğum dev-kabak tohumlarım var. İlgilenenlere duyururum.
Ayrıcana çeşitli yurtdışından gelmiş orijinal kabak, susak ve süs kabağı tohumlarım mevcut. Yerli olarak ta yemeklik Hatay Kabağı tohumlarımda var.

kabak yetiştiriciliği ile ilgileniyorum bu yıl bahçemde yerde ayırdım .sizde ki değişik türlerden fazla tohum varsa rica edebilirmiyim. teşekkürler.

capitano
07-04-2012, 04:16
Bana bilgilerizi mail ile bildirin lütfen

Yılmazbaşkan
24-05-2012, 13:51
Arkadaşlar kabak fidelerini diktiniz mi? Ben kestane kabağı, bal kabağı, italyan kabak, kepçe kabak ve boğumlu kabak tohumlarından temin ederek köye gönderdim.

fazmit
25-05-2012, 08:39
Bende 4 çeşit kabak tohumunu filizlendirdim.Şu an bahçeye ekilmeye müsait hale geldiler.Merak içinde yoluma devam ediyorum.

http://www.agaclar.net/forum/sebzeler/1924.htm