PDA

View Full Version : Açık köklü kiraz fidanını ekmeden kaç gün bekletebiliriz?

mustafa07
12-12-2010, 18:55
Bahçeme dikmek için aldığım açık köklü bodur kiraz fidanını(15 adet) kaç gün dikmeden bekletebilirim.(kovaların içine biraz toprak ile beşer beşer diktim ) İki üç gün içinde dikmeyi düşünyordum dikim yapacağım yere kar yağmaya başladı artık kar eriyinceye kadar bekletmem gerekiyor. Dışarıda bir yere gömmeden içi toprak dolu kovanın içinde kaç gün dayanır? dışarıda çalınma riski var.

Selahattin Yılmaz
12-12-2010, 19:39
Kökler nemini kaybetmediği sürece kovaları kumla doldurursanız ve ne olursa olsun nemsiz bırakmazsanız 1-2 ay bekler ancak mesleki tavsiye olarak ilk fırsatta dikin derim.

mustafa07
12-12-2010, 20:31
Selahattin bey cevabınız için teşekkür ederim kökleri nemsiz kalmaması için kovaları altını delip arada sulayayım mı? Hava biraz düzelince hemen dikicem ama ocak ta filan kar tekrar yağarsa fidanların kar altında donma riski olurmu?

zemlek
13-12-2010, 20:37
Sayın mustafa 07 benim de size tavsiyem kova içindeki toprak veya kum dona maruz kalmasın.

mustafa07
14-12-2010, 17:06
O zaman bahçeye biryere geçici olarak gömülememi yapıyım.Dikiceğim yerde halen kar var kar erise bile toprak çamurken dikim yapılmaz haralde?

Ilgaz Toydemir
30-10-2011, 20:54
gecici olarak dikim yapıp sökmek ağacı geriletir büyük bir saksıya direnajını iyi yapıp dikebilir ve daha sonra bu toprağı dağıtmadan ekeceğiniz yeredikebilirsiniz