PDA

View Full Version : Itır üretimi

Ela
06-11-2006, 19:29
çok sevdiğim ıtırımın yaprakları sarardı yaprak arkalarını çevirdim beyaz minik birşeyler vardı hemen o yaprakları koparıp attım çiçegimi yıkadım;şimdi ise çok üzgünüm fotoğrafını çekmeyi beceremedim.Acaba sararan yaprakları koparmasamıydım sadece 4 yaprağım kaldı.Itır çelikten yetişir mi

bahcıvan
06-11-2006, 20:15
Itırın için üzüldüm. Aynı şey benim ıtırımında başına geldi. Benimkini çok sarmıştı o minik beyaz şeyler. Bende çelikler alıp kalanı attım. Bazıları tuttu bazıları tutmadı. Mevsim olarak uygunmudur bilmiyorum ama sen içerde köklendirirsin. Bence çelik al. Kalan köklü kısmıda baharda eminim yeni filizler verecektir. Hiçbiri tutmazsa üzülme, bende olduğu sürece istersen ben sana yollarım :)

Ateş Öztan
06-11-2006, 22:18
Saksılı, tek veya az sayıdaki bahçe ve ev bitkilerini sürekli çelik ve tohum alarak gençleştirmekte fayda var. Sayıları artarsa saksısını bir yaldızla sarıp eşe dosta hediye edebilirsiniz.

Ela
07-11-2006, 18:28
arkadaşlar teşekkür ederim dediklerinizi yapacağım.

memet
07-11-2006, 18:37
Mine hanımın evde hazırlanan ilaçları var o forumu bulup reçeteleri bir gözden geçir..faydasını göreceksin.

Ela
07-11-2006, 18:52
Mine hanımın evde hazırlanan ilaçları var o forumu bulup reçeteleri bir gözden geçir..faydasını göreceksin.
geride sadece bir tane domates fidem kalmıştı onu da bugün doğradım;suya koydum yarın uygulayacağım.3 gün önceki soğuklarda dışarıdaki bütün domateslerim öldü bu da içerdeydi.

memet
07-11-2006, 19:17
Zerrin hanım hem ıtırlarınız, hem domatesleriniz var da hepsi mi zarar gördü..
Çünkü benim evde hazırlanabilen ilaçlar için kastım ıtırdaki zararlılar için..

Ela
07-11-2006, 19:51
Zerrin hanım hem ıtırlarınız, hem domatesleriniz var da hepsi mi zarar gördü..
Çünkü benim evde hazırlanabilen ilaçlar için kastım ıtırdaki zararlılar için..
hayır sadece ıtırımın yaprakları sarardı .Domatesleri ev yapımı ilaç için saklıyordum.Daha önce bu sitede okuduğum Mine Hanım'ın ev yapımı ilacı olan domates bitkisinin suyu.domateslerim dışarıda olduklarından zarar gördüler.Yani domateslerimin katili soğuktur.ıtırım da ise öldürmeye teşebbüs eden adını bilmediğim bir suçlu vardı fakat ben onu çiçeğimin yapraklarını kopartmak suretiyle şu anda yok etmiş bulunuyorum..Olay bundan ibaret...

Hasan Lalezar
27-11-2006, 21:47
Zerrin Hanım bende Ankara dayım ve ıtı la ilgili çokda fazla bilgi bulamadım kucuk bir bahçem var kalıcı kolay bır çiçekmi denemelimiyim yoksa zor bir çiçekmi eskiyi hatırlatan bu tür çiçekleri merak ediyorum

Ela
28-11-2006, 16:17
Itır gerçekten hem kokusu hem yapraklarıyla benim çok beğendiğim bir çiçek. Beni bir aralar çok üzdü ama çelik aldığım için durumu kurtardık.Şimdi yeni iki yapraklı ıtırım var.Bana bu çiçeği iki sene önce bir hastam getirmişti.Hastalarım benim çiçek sevdiğimi bildikleri için sağolsunlar evlerinde ki değişik çeşitlerden çeliklerle gelirler tabii bende onlara veririm. Hasan Bey ıtır bu mevsimde Ankara da bahçede olmaz ama nisan ayında olabilir yinede emin değilim çünkü uzmanlık alanım değil .

Hasan Lalezar
28-11-2006, 19:42
tesekkurler
ben aslında Itır ile ilgili çok fazla kaynak bulamadım. Nasıl yetişir nasıl bir bitkidir konusunda. Bununla ilgili bir kaynak varsa sizden rica etcektim aslında

Hasan Lalezar
13-12-2006, 22:43
ıtır ile ilgili fotografı olan veya Ankara'da buna nasıl ulaşabileceğimi bilen varmı

borap
14-12-2006, 23:25
Sn Lalezar
İlk fırsatta ıtır resmi göndereceğim

Ela
30-12-2006, 22:17
Itırım 2007'i göremedi maalesef biraz önce baktım rahmetli olmuş.Günlerdir can çekişiyordu:( :(

Ela
30-12-2006, 22:23
Bilgileri araştırırken hasta olan bitkiden çelik alınmaz diye okudum , sanırım ben hatayı burda yaptım.Itırım hastalandığı zaman ;çelik aldım , anaç olan hemen öldü ,aldığım çelik köklendi ama o da fazla yaşamadı.

Hasan Lalezar
02-01-2007, 23:50
üzüldüm umarım bir dahaki sefere sizi üzmez

Ela
03-01-2007, 08:37
üzüldüm umarım bir dahaki sefere sizi üzmez

Teşekkür ederim , bir daha ki sefer nisan ayından önce olmayacak , ıtırımın yetiştirilmesinde nerede hata yaptım iyice araştıracağım , yediği önünde yemediği arkasındaydı ,çok rahattı ama rahatlık yaramadı.

Hasan Lalezar
04-01-2007, 19:34
ıtır hakkında internette bende pek döküman bulamadım o yüzden sizi takip edicem galiba zira ıtır benimde ilgimi çekiyor. Nisanda nerden bulacaksınız ıtırı

Ela
05-01-2007, 18:26
ıtır hakkında internette bende pek döküman bulamadım o yüzden sizi takip edicem galiba zira ıtır benimde ilgimi çekiyor. Nisanda nerden bulacaksınız ıtırı

Bilmiyorum ben de araştıracağım.Nisan ayında seralara gitmek gerekir. Google 'da bakmıştım, dağlarda bile yetişiyormuş,sardunyagiller familyasındanmış.Sanırım ben fazla su verdim,durumu kötüye gittikçe; az su veriyorum zannettim, daha çok suladım. Zavallıcık sonuçta rahmetli oldu. Daha önce de çok arasam bulurum ama artık çiçeklerin bakımını daha önce yaptığım gibi bilinçsizce yapmayacağım.Çünkü öldüklerinde çok fazla üzülüyorum.Itırın bakımını iyice öğreneyim, işte o zaman araştıracağım.

memet
21-02-2007, 10:44
Benim ıtırın fotoğrafı

Sebahattin Sargın
08-03-2007, 21:46
7963

Evin bahçesinde kardeşimin okula götürmek için ektiği fasulyeleri saksılara aktarırken buldum bunu. Yerdeydi, yıkadım ve hemen suya koydum. En yakın zamanda saksıya ekeceğim. Uzun zamandır istiyordum bir ıtırımın olmasını. Çok güzel kokuyor...

Meksika
26-04-2007, 11:46
Geçen bahar annem Datça'dan İzmir'e bir ıtır fidesi taşıdı. Bahçenin çok dik ve uzun süre güneş almayan bir yerine dikti. Itır'ım geçen yıl hiç çiçek açmadı, sürekli yapraklandı. Kışın da hep yeşil kaldı. Ve bir yıl içinde neredeyse 4 kat büyüdü, hem enine hem boyuna.. Bu sabah üzerinde pembe çiçeklerini gördüm. :p Babaannem ıtır yapraklarını reçel yaparken kullanırmış. Kokusu gerçekten olağanüstü.

Itırım ortancaların arasında sıkışık bir yerde kaldı acaba daha rahat büyüyebileceği bir yere taşımak için en uygun zaman ne zamandır? Bir de eğer nasıl çoğaltabileceğim konusunda yardımcı olabilirseniz, o zaman çoğaltabildiğim kadarını isteyen herkese ulaştırmak benim için büyük zevk olur.

Çiçekli ıtırın fotoğrafı yarın burada..

papatyam
26-04-2007, 11:56
Itırın kokusu gerçekten hoş :) limon gibi bende ki iki karış oldu çok çabuk büyüyen bir bitki :))

Ela
26-04-2007, 14:07
Geçen bahar annem Datça'dan İzmir'e bir ıtır fidesi taşıdı. Bahçenin çok dik ve uzun süre güneş almayan bir yerine dikti. Itır'ım geçen yıl hiç çiçek açmadı, sürekli yapraklandı. Kışın da hep yeşil kaldı. Ve bir yıl içinde neredeyse 4 kat büyüdü, hem enine hem boyuna.. Bu sabah üzerinde pembe çiçeklerini gördüm. :p Babaannem ıtır yapraklarını reçel yaparken kullanırmış. Kokusu gerçekten olağanüstü.

Itırım ortancaların arasında sıkışık bir yerde kaldı acaba daha rahat büyüyebileceği bir yere taşımak için en uygun zaman ne zamandır? Bir de eğer nasıl çoğaltabileceğim konusunda yardımcı olabilirseniz, o zaman çoğaltabildiğim kadarını isteyen herkese ulaştırmak benim için büyük zevk olur.

Çiçekli ıtırın fotoğrafı yarın burada..

Bana arkadaşım ıtırın tepesinden 8 cm'lik parça kesti.Kestiğimiz çeliği torfa diktik.Üstüne naylon torba geçirdik.Sıkıca kapattık.Çok güzel oldu.Itır çok güzel bir çiçek ben de bulabilirsem, 2-3 rengi var sanırım, tamamlayacağım.

Sebahattin Sargın
26-04-2007, 15:09
Itır gerçekten çok güzel kokan bir çiçek. Malesef benim çeliğim tutmadı. En yakın zamanda bir ıtır bulsam iyi olucak :)

papatyam
26-04-2007, 15:17
Buluruz sebo17 :)

Meksika
26-04-2007, 15:19
Bu mevsimde de yapılır mı bu işlem sizce? O zaman deneyeyim hemen. Pembesi ve beyazı var benim bildiğim. Başka rengini hiç duymadım.

Sebahattin Sargın
26-04-2007, 15:22
Buluruz sebo17 :)

:) Ben sardunya keşfine çıkarken bir sürü buldum ve her renginden çelikler aldım. Ama bir türlü ıtır bulamadım. İlgin için teşekkür ederim sevgili papatyam......

papatyam
26-04-2007, 15:39
adres verirsen ufak bir çelik gönderirim ;)

papatyam
26-04-2007, 15:52
Sebo17 bu akşam gönderiyorum ama küçük :)

Sebahattin Sargın
26-04-2007, 15:57
Olsun papatyam küçük olması daha iyi büyümesini de görmüş olurum. Gerçekten çok teşekkür ederim sevgili papatyam.....

papatyam
26-04-2007, 15:59
Rica ederim güle güle büyüt :)

Ela
26-04-2007, 17:32
Bu mevsimde de yapılır mı bu işlem sizce? O zaman deneyeyim hemen. Pembesi ve beyazı var benim bildiğim. Başka rengini hiç duymadım.

Doğru ben de başka rengini duymadım.Ben 15 gün önce yaptım oldu.Siz de yapın bence.

denizakvaryumu
26-04-2007, 17:55
ıtırın normal kokulusunun yanında yaprakları keskin mentollü-nane kokan bir türü daha var.
bu türde yapraklar daha açık yeşil-beyaz renkte.

Ela
27-04-2007, 01:05
ıtırın normal kokulusunun yanında yaprakları keskin mentollü-nane kokan bir türü daha var.
bu türde yapraklar daha açık yeşil-beyaz renkte.

Ankara'da bu çeşiti gördünüz mü?Ben seralarda ıtır bulamadım.

denizakvaryumu
27-04-2007, 07:37
ıtır Ankarada yok belki temmuz-ağustos aylarında karşıyakaya gelir.

Gerçi karşıyakadaki çiçekçilere ne zaman ne geleceği belli olmuyor hiç ummadığınız anda değişik çiçekler geliyor.

En son gittiğimde kokulu karanfillerin 2 hafta sonra geleceğini öğrendim.

Ben ıtırları Antalya dan getirmiştim şu an alışma devresindeler bu yaz bakalım büyüyecekler mi?

Meksika
27-04-2007, 10:39
İşte pembe çiçekli "Itır".;)
Bu hafta sonu çelik deneyeceğim, hem torfta hem de suda ayrı ayrı. Bakalım, tutturabilecek miyim?

Ela
27-04-2007, 17:54
ıtır Ankarada yok belki temmuz-ağustos aylarında karşıyakaya gelir.

Gerçi karşıyakadaki çiçekçilere ne zaman ne geleceği belli olmuyor hiç ummadığınız anda değişik çiçekler geliyor.

En son gittiğimde kokulu karanfillerin 2 hafta sonra geleceğini öğrendim.

Ben ıtırları Antalya dan getirmiştim şu an alışma devresindeler bu yaz bakalım büyüyecekler mi?

Ben daha önceki ıtırımı çok sulama yüzünden maalesef kaybettim.Itır fazla suyu sevmiyor.Arkadaşımın ıtırı 8 ayda yaklaşık 60 cm boy yapmış.En son ondan çelik aldım.Çeliğim tuttu.

Sebahattin Sargın
28-04-2007, 20:51
Sevgili papatyam yolladığınız ıtır çeliği bugün elime ulaştı. Çok güzel ve şirin. Küçük olmasına rağmen yoğun bir kokusu var tekrar tekrar teşekkür ederim.

ıtırekim
11-08-2007, 16:18
:confused:

ıtır bitkisini ne bir serada ne de bir çiçekçide buldum. 1 ay önce adalarda bir saksıda rastladım. bir kaç yaprak koparabildim ve evde yaprakları suya koydum. Sizlerden bu noktada yardım istiyorum. acaba ıtır suda filizlenir mi? Ne yapmam gerekiyor? bu arada yaklaşık 1 aydır suda duran ıtır hala canlı. bu filizleneceği anlamına gelir mi?

COYOTE
11-08-2007, 17:07
Sn ıtırekim sorunuzu ilgili başlıkta sorarsanız daha hızlı ve doğru cevap alabilirsiniz. Itır sardunya başlığı altında geçiyor.
Ayrıca Yeni gelen arkadaşlar ve forumda Türkçenin doğru kullanımı başlıklarına uğrarmısınız.:D

yekadam
31-05-2008, 22:05
ıtır bitkisi hakkında bilgisi olan varmı çoğaltılması nasıl oluyor ne zaman ve ne şekilde çoğaltabiliriz bilen varmı acaba

Ela
01-06-2008, 08:16
ıtır bitkisi hakkında bilgisi olan varmı çoğaltılması nasıl oluyor ne zaman ve ne şekilde çoğaltabiliriz bilen varmı acaba

Ben hem suda köklendirdim,hem de direk toprağa diktim.İkisi de başarılı oldu. Sıcak havalarda denemiştim.Yan sürgünlerden denedim.

ahmeter
01-06-2008, 16:29
Itır cok eski bir bitkı kendine has kokusu kolay celikten üretebilinen kışın dışarda kalamayan saraylardan kalan bir bitki.Yaprakları bazı recellere katılır rahiya versin diye .Ayrıca saraylarda cariyeler vucutlarını ıtır yaprakları ile ovarlarmış ıtır koksunlar diye her zaman bulunabilecek bir bitki iyi günler

pelpel
20-06-2008, 11:37
Benim ıtırımı kayınvalidem ekip bana vermişti.Kendisi sürekli çoğaltıyor ama ayrıntılarını bilmiyorum.Öğrenip sizlerle paylaşacağım.
İşte benimkinin fotoğrafı:

newyorker07
12-04-2009, 21:56
Guzel kokusuna aşik oldugum ITIR bitkisini nasil çoğaltabilirim...:D

tolgahann
12-04-2009, 22:15
Çelikle çok kolay oluyor.Küçük bir çeliği torf bahçe toprağı karışımına ekin.

sevim.K
25-08-2009, 21:03
Itırdan hangi ayda çelik alabilirim.

jineop
26-08-2009, 07:45
Sevgili Kılıçın gönderdiği koca ıtırım kurudu. Bu kadar güzel kokan başka bir yaprak görmedim. Ev parfümlerine gerek kalmayacak kadar taze,ferah ve hoş.Seralar da yok. Sevgili DefneD pazardan aldım demişti,rastlayan olursa özellikle İstanbul da gidip almak isterim.

DefneD.
26-08-2009, 08:56
jineop günaydın. Cuma günü pazarda varsa alıp göndereyim diyecem ama kargo ile çok pahalıya geliyor. Bitki elli kuruş, kargo 10 lirayı buluyor.

borap
07-09-2009, 13:56
Bir cam bardağı dezenfekte ettikten sonra (sabunla yıkamak), ıtırdan bir sap kopartıp bardağa koyun. Onbeş gün sonra ince kök verir, topraga çok dikkatli bir şekilde yerleştirin. Hertürlü ortamda (Ankara için yazın dışaarıda, kışın salonda) yetişiyor.

Güngör Salman
15-11-2009, 21:17
Artık benimde ıtır'ım var.;)

lipres
30-12-2009, 12:03
Arkadaşlar bende o güzel mis kokulu ıtırdan arıyorum; ama bulamıyorum. İstanbul'da nereden bulurum acaba bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

agozce
31-12-2009, 02:05
Itırın ( biz gül damlası deriz) bir yaprağı sütlac ve limonata da çok güzel olur. Tavsiye ederim.

lipres
31-12-2009, 08:57
Evet haklısınız, benim annemde sütlaca koyardı. Tadı ne kadar hoş olurdu.

triple
31-12-2009, 22:54
Arkadaşlar bende ITIR istiyorum bana gonderebilecek bir sevgili dosttan ozel mesa bekliyorum lutfen gonderebilecek olan biri varsa ozelden mesaj atsın derhal acık adresimi vereyim
saygılar
2010 yılınız mutlu olsun

kumyaka2010
01-01-2010, 21:51
yolunuz Bursa Mudanyaya duşerse size ıtır çeligi veririm .İsterseniz sizin için çimlerim .selamlar

kumyaka2010
01-01-2010, 21:54
Itır gerçekten çok güzel kokan bir çiçek. Malesef benim çeliğim tutmadı. En yakın zamanda bir ıtır bulsam iyi olucak :)
Mudanya'ya gelirseniz size istediginiz kadar çelik veririm. Selamlar

Güngör Salman
03-01-2010, 02:21
Arkadaşlar bende o güzel mis kokulu ıtırdan arıyorum; ama bulamıyorum. İstanbul'da nereden bulurum acaba bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Merhaba size ıtır gönderebilirim sevgiler.

lipres
03-01-2010, 12:38
Sevgili Güngör Salman,
çok teşekkür ediyorum;), mesajınızı yeni gördüm bugün sabahtan beri siteye giremiyordum.
Adresim özelinizde.
Sevgiler.......

triple
07-01-2010, 10:54
Sevgili Güngör! bende ITIR talep etsem mi sizden varmıdır banada verebilecek ıtırınız? Güngör Bey dışında bana ıtır gonderebilecek bir Arkadaş varsa Özelden mesaj atarlarsa mutlu olurum.
Derhal acık adres verebilirim saygılar;

Güngör Salman
07-01-2010, 11:21
Sevgili Güngör! bende ITIR talep etsem mi sizden varmıdır banada verebilecek ıtırınız? Güngör Bey dışında bana ıtır gonderebilecek bir Arkadaş varsa Özelden mesaj atarlarsa mutlu olurum.
Derhal acık adres verebilirim saygılar;

Sizede gönderirim.

Fatoş
07-01-2010, 12:03
Merhaba arkadaşlar bende yeni üyeyim. Itır bitkisi annemin evinden hiç eksik olmazdı. Yaptığı sütlaçlar da ocaktan indirmeden önce iki yaprak ıtır koyar iki dakika bekletir,yaprakları çıkarırdı. Sizin de denemenizi öneririm,müthiş lezzetli oluyor. Sevgilerimle...

Sevda.A
31-05-2010, 22:32
Merhaba,
Mersin, Erdemli' deki evimizin bahçesinde uzun zamandır, çok güzel büyük bir ıtır var. Zaten hemen her komşunun bahçesinde de var bu güzel çiçekten. Annem çok fazla ilgilenmese de ıtır sadece sulamayla kendi halinde yaşıyıp büyüyor hem de çok hızlı. Bu yüzden arsız bir bitki olduğunu söylüyor (arsız kelimesinin bitkiler için kullanılmasından hoşlamıyorum, hele böyle güzel kokuluysa).
Ben de geçen yaz sonundan beri her Mersin'e gidişimde bir iki çelik alıp getiriyorum Ankara'ya. Hem suya koyup köklendirmeyi denedim hem de torfa dikip köklendirmeyi. Belki de mevsim uygun olmadığındandır sonbaharda ve kışın denediğim çeliklerin hiçbiri tutmadı, ama 2 ay önce torfa diktiğim çelik çok güzel tuttu ve büyüdü. Hatta salonda küçük bir saksıda duran ıtırımı dün balkona sardunyaların yanına diktim. Umarım bir sorun olmazda büyümesine devam eder :)

Jezebel
17-06-2010, 20:56
Itır deyip geçmemek lazım .
Bu yurtdışında Kokulu yapraklı sardunya olarak geçiyor ve portakaldan güle , limondan hindistan cevizine bir sürü kokuya sahip olanlar var .
Çelikten yetişmesi kolay da , tohumdan deneyen oldu mu acaba ?
Bu gün bir heves çam kokulusunun tohumunu aldım da , yol yordam bilen varsa lütfen göstersin ;)

bıcırık
28-07-2010, 11:20
arkadaşlar isteyene bende ıtır çiçeği (pembe açanı ve limon kokulu ) verebilirim...Sevgiyle kalın...

pixis
20-10-2010, 15:23
arkadaşlar isteyene bende ıtır çiçeği (pembe açanı ve limon kokulu ) verebilirim...Sevgiyle kalın...

bırıcık 1 haftadır heryerde ıtır çiçeği arıyorum kız arkımın adı ıtır ve ona bi süpriz yapmak istiyorum ama bulamadım, bana bu konuda yardımcı olursan nerden bulabileceğime dair veya senden alabilirsem çok sevinicem haber bekliorum adım can

bıcırık
22-10-2010, 15:10
benden bulabilirsin...adresini özele yazarsan hemen gönderirim...

Jezebel
07-04-2011, 15:55
Bu 3 Itır kurudu diye endişelenmiştik;)
Boşunaymış.

201504

.

zafers
05-05-2011, 16:29
Selamlar.Bursada nereden itir satin alabilirim? Bilen arkadaslar varsa paylasabilirler mi?

mutama
05-05-2011, 17:49
Bana ıtır çeliğinden verebilecek kimse var mı acaba ?

loveflower
20-05-2011, 18:52
[QUOTE=csydn;807296]Kışın geldiler, minnacıktılar, büyüyorlar fakat henüz çiçeklerini göremedim..!

Itırın da çeşitleri varmış sevgili csydn,çok güzel görünüyo ıtırlarınız,hangi türü sizinkiler?Mutlaka güzeldir ama sizinkinin kokusu nasıl?

zafers
03-06-2011, 11:00
Bursada bir kac cicekciye sordum bilmiyorlar..bildikleri sardunya sadece..

katsu
03-06-2011, 19:26
Itır Adana'da nerede bulabilirim arkadaşlar, bilen varsa söyleyebilir mi?

dryad
08-05-2012, 10:30
Arkadaşımın annesi harika aromalı bir çay yapar. Tarifini sorduğumda içine ıtır koyduğunu söylerdi. O ıtır bu konuda bahsedilen mi sizce

mimoza_55600
28-01-2013, 11:16
***. bana ıtır çiçeği lazım losyon olarak kullanmak için çok açil

xedulya
19-03-2013, 12:30
geçen sene ağustosta bi karışlık boyuyla hediye olarak bana ulaşan ıtırım şimdi benim boyumda oldu. çok uzadı diye "ben bunu budayayım yanlara büyüsün" sözlerimi duydu galiba, önce en üstünden çiçeklenmeye başladı. şimdi heryeri pınçık pınçık tomurcuk. dört gözle bekliyorum hepsi açsın diye ;)
her dokunuşta mis gibi kokan yaprakları da cabası!

mandalinleerik
19-03-2013, 12:40
Itır yaprağını anneannem sütlaç yaparken içine koyardı güzel ve aromatik bir tadı olurdu. Tabi ne kadar ve nasıl koyduğunu bilemiyorum.

xedulya
19-03-2013, 12:59
ah bunun tam tarifini öğrenebilsek ne kadar güzel olurdu!

mandalinleerik
19-03-2013, 14:21
Annem büyük bir ihtimalle biliyordur, öğrenip buradan yazarım.

mandalinleerik
19-03-2013, 15:07

Dayanamayıp annemi aradım. Yanlış bilgi vermişim :) Sütlaça değilmiş, özür dilerim. Üzüm Kompostosu, üzüm reçeli ve şeftali reçeline 2-3 yaprak koyuluyormuş. Çokta güzel oluyor tavsiye ederim. Bu kesin bilgi :)

xedulya
26-03-2013, 14:17
Dayanamayıp annemi aradım. Yanlış bilgi vermişim :) Sütlaça değilmiş, özür dilerim. Üzüm Kompostosu, üzüm reçeli ve şeftali reçeline 2-3 yaprak koyuluyormuş. Çokta güzel oluyor tavsiye ederim. Bu kesin bilgi :)

"komposto" kelimesinin duyunca dayanamayıp yaptığım elma kompostosunun içine bi yaprak atıp 2 dakika kaynatıp yaprağı çıkarttım ben de, içinde bi tutam da tarçın olduğu için çok baskın bi tat olmadı ama çok güzel bi lezzet kattı. teşekkürler tavsiyenize. bu arada yaprağına çok zor kıyıp, yakında sararacak olan bi tanesini tercih ettiğimi de itiraf etmeliyim :rolleyes:

mandalinleerik
26-03-2013, 14:27
"komposto" kelimesinin duyunca dayanamayıp yaptığım elma kompostosunun içine bi yaprak atıp 2 dakika kaynatıp yaprağı çıkarttım ben de, içinde bi tutam da tarçın olduğu için çok baskın bi tat olmadı ama çok güzel bi lezzet kattı. teşekkürler tavsiyenize. bu arada yaprağına çok zor kıyıp, yakında sararacak olan bi tanesini tercih ettiğimi de itiraf etmeliyim :rolleyes:

Afiyet olsun. Beğenmenize sevindim.

daydreamer
07-04-2013, 13:19
merhaba, bu yemeklere reçellere koku vermesi için yaprakları kullanılan ıtır çeşidi sanırım. Latince adını bilen var mı acaba, kokten mi yetişiyor ve ne zaman. Ben de yetiştirmek istiyorum bilgi verir misiniz.

Muda
13-04-2013, 15:43
merhaba, bu yemeklere reçellere koku vermesi için yaprakları kullanılan ıtır çeşidi sanırım. Latince adını bilen var mı acaba, kokten mi yetişiyor ve ne zaman. Ben de yetiştirmek istiyorum bilgi verir misiniz.
Benim tecrübem ıtırı direk toprağa dikmek üretmek için en güzeli. Geçen sene su içinde oldukça uzun bekletmeme rağmen çok az köklendi. Daha fazla dayanamayarak toprağa diktim. Zaman zaman budayıp bu dalları toprağa dikerseniz kökleniyorlar. Bahçede yetişmiş olsa her sulamada çok güzel kokacağını düşündüğüm bitkilerden.

Jezebel
18-04-2013, 21:13
İzmirde ıtır böyle apartman bahçelerini dolduruyor.

392016

;)

aysunu
23-04-2013, 19:01
İzmir'de ıtır böyle coşuyor.

hataselim
26-04-2013, 09:55
:-))

ertkin
09-12-2013, 10:19
Merhaba arkadaşlar,

Bir haftadır her yerde Itır çiçeği arıyorum. Sizlerden birinden tedarik etmem mümkün olur mu acaba?

herkese selamlar

yalper
14-12-2013, 01:13
bugün bir apartman önündeki iri bir saksıda ıtır gördüm ve ince köklü minik bir dal kopardım, üzerinde 1cm yi geçmeyen mink mantarlar gibi ıtır yaparakları var.. bu gece suda bekletiyorum, yarın saksıya dikeceğim ve bakalım gelişimi nasıl olacak.. umarım çabuk büyür ve güzel kokusuyla her gün yapraklarına ellerimi sürmem için davetiye çıkarır bana.

hala aloe vera bulamadım, umarım onu da bulup yetiştirmeye başlarım

nurani
25-09-2014, 16:38
http://www.agaclar.net/forum/attachments/kisiye-ozel-iletisim-alani/518616d1411543552-goruntu005.jpg

http://www.agaclar.net/forum/attachments/kisiye-ozel-iletisim-alani/518671d1411579367-20140622_200121.jpg

sevgili ıtır sevenler..bunlar da benim ıtırlarım.şimdi bunları nasıl budayacağımı bilmiyorum,ama birşey söyleyeceğim benim de ıtırlarımı beyaz bit sardı şimdi temizlendi,çok uğraştım ama,çiçek toprağı aldığım bir yerden ilaç aldım,üzerine püskürterek temizledim,o da cananlarımdan bulaşmıştı,ama hiçbirine kıyamadım atmadım,sonuçta cananlarımdan ikisini tamamen buadamak zorunda kaldım ama ıtırı kurtardım..ıtır nasıl budanır,nasıl köklenir bunu öğrenmek istiyorum..eğer yapabilirsek benim ıtırım çok büyük çelik alarak sizlere verebilirim..

merbus71
02-10-2014, 16:39
selamlar, ben de ıtır çiçeği ararken buldum bu siteyi yeni üye oldum, çok beğendim. Itır çiçeği ben de yetiştirmek istiyorum, Ankara'da nerede bulabilirim???

hira
19-05-2015, 19:14
Bıu bitkiyi bulmakta güçlük çekiliyor sanırım. Bizim şu meşhuur B.paşa pazarında palette 1buçuk liraya satılıyor. Bende geçenlerde bi tane almıştım, şimdi yedeklemek istiyorum. Okuduklarımdan anladığım torfa ekip sera etkisi yaparak kolayca çoğaltabileceğim.. Yarın alıyorum çeliği.

its_just_a_ride
15-09-2017, 21:14
Yazışmalarda nasıl çelik alınacağı konusunda bilgi verilmemiş. Çevreden duyduğum kadarıyla yanlardan uzayan sürgünlerden alıp torfa ekin denilmişti ancak aldığım 4 sürgün de tutmadı. Bilgi aktarabilecek olan varsa sevinirim.

thunderon
26-03-2018, 11:08
Bende çok denedim ama bir türlü başaramadım. Bu haftada birkaç çelik alıp toprağa yerleştirdim bakalım tutacak mı?

its_just_a_ride
26-03-2018, 17:07
Bir üstteki yazdığımın üzerine bir hayli fazla ıtır çeliği köklendirdim sorunsuzca. Topraktan ziyade küçük viyolde torf perlit karışımında deneyin isterseniz bir de. Bir de aldığınız çeliğin tepesinde mutlaka büyüme noktası bulunsun. 3-4 yaprak olsun en az. Tek yaprak olunca çoğunlukla köklenecek enerjiyi bulamadan çürüyor yaprak.