Bağlan

View Full Version : Siz Hiç Gezmez misiniz?

backyard
24-03-2005, 12:34
Gittiğimiz yerlere, kaldığımız ve bizi etkileyen doğa içindeki otel-motel-pansiyonlara, yani doğa ile ilgili her türlü geziye dair anılarımızı yazalım derim

Ama bir ben demeyim :)

ESAS
25-03-2005, 20:48
Güzel anılar elbette;ama beninkiler hep günübirlik yaşandı :o
Piknik anıları işte çok farklı bir durum söz konusu değil.
Elbette şehrin gürültüsünden,havasından bir sürede olsa uzak kalmak çok güzel.
Karadeniz bölgesini merak ettiğimi söylemeliyim.
İnşallah evlendiğimde balayına karadeniz bölgesinde gitmeyi isterim.

****** saygıdeğer eşi denizden vazgeçirmek kolay olmayacaktır :)
Önyargılımıyım yoksa :eek:

aybala
01-03-2006, 16:11
Yaz yaklaşıyor e tabii yaz tatili de
gittiğiniz yerleri bu sefer yazın ama :(

Baki Berk Kayalar
01-03-2006, 16:29
Haftada dört gün Sapanca' ya gidiyorum:)

aybala
01-03-2006, 16:31
yediklerin senin olsun
gördüklerini yaz bari :)

Baki Berk Kayalar
01-03-2006, 18:14
Demiryolu, trenler, raylar, fidancılar, yol, midibüs, otobüs, okul binası, arkadaşlar, hocalarım, iki dere, derme çatma yapılar, yapraklanmaya hazırlanan ağaçlar ve göl görüyorum. Başka bir şey görmüyorum. ;)

aybala
01-03-2006, 19:21
peki ya İtalya?

Baki Berk Kayalar
01-03-2006, 19:28
O konuda bahsetmek istemiyorum desem yalan olmaz. Çok istenirse tabi bahsederim ama herkes bir takım şanslarla karşılaşmadığı için mütevazi takılmayı seçiyorum;)

karakedi
01-03-2006, 19:35
bu çocuk dürüst ve akıllı....

aybala
01-03-2006, 20:08
:)

İtalyanların "Güneş Otoyolu" yani "Autostrade del Sole" sinde Roma-Floransa arası. Ülkemiz otoyollarının aksine İtalyanlar yol aralarını ve kenarlarını yeşilliklerle donatmışlar. Temmuz 2005

Bu oluşturduğum Yunanistan göknarı portfolyosundaki fotoğraflarda görünen ağaçlar göknar biçiminde ve kesinlikle Yunanistan göknarı olmalı. Bu ağacın doğal yayılış alanı içerisinde bulunan bir alan.

Grup halinde bir yolculukta olduğumuz için herhangi bir duraklama şansımız yoktu. Zaten o dönemde ağaçlarla bu kadar ilgilenmiyordum. Yunanistan göknarı albümünün boş olduğunu görünce yol boyunda çektiğim fotoğrafları kullanma gereği hissettim

oraları gitme şansını yakalamış biri olarak galeriye eklediğin fotoğrafların altındaki şu yorumları bile toparlasan güzel bir yazı çıkar bence...
tabii karar senin
fotoğrafların gibi bunları da paylaşırsan keyifle okurum

Baki Berk Kayalar
01-03-2006, 20:18
Bir ara değinirim;) ama şimdi değil. Şu an balkonda dostlarımızla yoğun saksılama v.s.. işlerim var. :D

aybala
01-03-2006, 20:28
ok..hatırlatırım :)

karakedi
03-03-2006, 06:44
miniatürkü gezen varmı?.
her bina aslına uygun ..gerçekte harabeye dönüştüğü için göremeyeceğimiz tam hallerinde..efes filan..
çimler var ama oraya bonsai ağaç yakışır.
tabii orijinal tabiat dokularının araştırılması gerekir.misal bazı eserlerde bitki yok.boğaz köprüsünün ortasına ağaç dikemeyiz.i...
ama bir proje oluşturulsa ve miniatürke sunulsa kaynak onlardan sağlansa ve ağaçlar.netin bonsailer bitince bahçe girişinde adı yazılsa bonsaiseverler gönüllü çalışsa malina ve herkes gönüllü organize olsa ağaçlar netimizi bütün dünya öğrenirdi diye düşünüyorum..
gazetelere haber olmaktan geçtim,dünyaya sivillerin neler başarabileceklerini gösterirdi. miniatürkü ağaçlamak sadece başlangıçtır..oradaki güzelliği görebilen gözler, etrafa ne halt ettiğine uyanacaktır.
ve öyledir.
ben ateş elementiyim ,fikirler alevlerin parıldayışları gibi dans eder durur devamlı,
hayata geçirmek için bu niyete topraklanmak gerek. ..
yok mu toprak elementi birileri??

Baki Berk Kayalar
03-03-2006, 07:59
miniatürkü gezen varmı?.
her bina aslına uygun ..gerçekte harabeye dönüştüğü için göremeyeceğimiz tam hallerinde..efes filan..
çimler var ama oraya bonsai ağaç yakışır.

İyi fikir;)

aybala
03-03-2006, 08:34
miniaturk ve bonsai
harika fikir
ben de çok sevdim
:)

arsakay
03-03-2006, 10:44
Ben ne elementiyim? Kötü birşey olmasın :(

Tatilden dönünce iszlere Edirne gezimi anlatırım.
Olur da Edirne'ye gidecekler için söylüyorum,
muhakkak Trakya Ünversitesi Rektörlüğü' nü görün.
Restorasyonu yapılmış eski bir tren garı. Bahçesinde harika ağaçlar ve
açıkhava mermer heykel sergisi ile Lozan Anıtı.

Yakında fotoğraflarıyla birlikte hepsi burada.

karakedi
03-03-2006, 13:35
tatilin keyfini sür dostum...ohhh hakettin sen...

malina
03-03-2006, 14:26
Karakedi'nin önerisini ayrı bir başlık altında açtım:

Miniatürk'ü ağaçlandırma projesi (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=899)

arsakay
03-03-2006, 14:32
tatilin keyfini sür dostum...ohhh hakettin sen...

Sağol, beni çok mutlu ettin :)

benim
13-03-2006, 13:12
Ben geçen hafta 5 gün Kemer'deydim. Kaş'ta yaşayıp da Kemer'e tatile gitmek biraz komik bir eylem oldu ama öyle ucuz tatiller var ki bu bölgede, gitmemek aptallık sayılıyor çünkü sahiden de evde kalmaktan ucuza geliyor.
Biz beş yıldızlı bir tatil köyünde, 5 gece 6 gün kaldık. Herşey dahil bir sistem ayarlamışlar( kahvaltı, brunch, öğlen yemeği, çay saati, akşam yemeği, geç yemek, tüm yerli içecekler dahil, hamam sauna, sıcak su havuzu, fitness center ücretsiz)...

Yedik- içtik- yıkandık, yedik içtik yıkandık.. böyle geçti tatilimiz. Değişiklik oldu ve dediğim gibi ucuz oldu.

5 günlük kişi başı fiyat 99euro. Finansbank kredi kartına 12 ay taksit yapıyorlar bu fiyata da..

Mart sonuna kadar geçerli bu kampanya. Metro Travel organizasyonu. Otelin adı da Ünsaphire.. Kemer Tekirova'da..

Havaalanı transferini de ücretsiz yapıyorlar. Uzaklardaki arkadaşlar için önemli bir bilgi bu da..

hasan42
13-03-2006, 19:53
Biz beş yıldızlı bir tatil köyünde, 5 gece 6 gün kaldık. Herşey dahil bir sistem ayarlamışlar( kahvaltı, brunch, öğlen yemeği, çay saati, akşam yemeği, geç yemek, tüm yerli içecekler dahil, hamam sauna, sıcak su havuzu, fitness center ücretsiz)...

Nerdeeee! :(((( Dönemin tam ortasındayız. Aklımın ucundan bile geçiremiyorum böyle bir kaçamağı.

Bunun yerine biz de geçtiğimiz Cumartesi günü baharın açılış gezisini Konya'nın yanı başındaki Takkelidağ'a giderek yaptık.

Selçuk Üniversitesi Havacılık Topluluğu'nun yamaç paraşütü kursuna katılan kursiyerleri ile birlikte onların eğitim çalışmalarını izlemek için gittim oraya. Konya dağlık bir yer değildir ama iyi kötü bizim de bir dağımız var işte. :)

Fotoğrafa dikkatlice bakarsanız görürsünüz, dağın orta yerlerini ağaçlandırmaya başladılar geçen yıl. Bu yıl diğer yüzünü de ağaçlandırıyorlar. Gidip gördüğüm zaman "neden bu güne kadar beklemişler ki" diye düşündüm açıkçası. İki sebepten; birincisi neredeyse çırılçıplak diyebileceğim bir arazi. İkincisi de gördüğüm kadarıyla oldukça topraklı bir alan.

hasan42
13-03-2006, 19:56
Bu fotoğrafta da dağın bu yıl ağaçlandırılacak olan arka tarafını görüyorsunuz. Oldukça geniş bir alanın ağaçlandırma için hazırlandığını gördüm. Umarım sağlıklı bir şekilde gelişirler. O zaman dağın çehresi değişecek.

arsakay
14-03-2006, 10:23
Gerçektende ağaçlandırmayı daha önce düşünmemiş
olmaları şaşırtıcı. Olumsuzluklar olsa da başlansaydı
şimdi yaban hayvanları bile olurdu orada.
Yine de çok güzel bir girişim.

hasan42
14-03-2006, 15:35
Bak ben yaban hayvanarını hiç düşünmemiştim!
Düşünsenize sincapların, ilginç kuşların yaşadığı bir orman... Hem de Konya'nın hemen yanı başında. Hayali bile güzel.
Konya-Meramda oldukça büyük bir koruluk var ama ağırlıkla çam ağaçlarından oluşuyor. Aralarında bademler de var. Ancak yabani hayvan falan görmüyorum ben. Belik insanların sıkça gitmesinden, belki de çam ormanının çok zengin bir ortam oluşturamamasından.

Dev Sekoya
16-03-2006, 15:31
http://www.fotothing.com/photos/f06/f06b53810b2cf5839dc44798505e6044.jpg

Kızıldağ milli parkı

malina
16-03-2006, 15:33
Bu yazıyı Kızıldağ Milli Parkı adıyla yeni bir başlık açıp ekler misin? Yoksa Hiç gezmez misiniz'in içinde olduğunu akıl etmek zor olur :) Sonra bunu sileriz.

Dev Sekoya
16-03-2006, 15:33
http://www.fotothing.com/photos/f06/f06b53810b2cf5839dc44798505e6044.jpg

kızıldağ milli parkı

Dev Sekoya
16-03-2006, 19:24
http://www.fotothing.com/photos/15e/15e8a1b73e7b35d419bf176a31313f13.jpg

EŞSİZ DOĞASI ve BİNBİR ÇAM KOKUSU ile
KIZILDAĞ MİLLİ PARKI
Yazı ve Fotoğraflar : Sekoya gig...

Yurdumuzdaki eşsiz güzelliklerin bir diğerindeyiz bu ay. Kızıldağ Milli Parkı. Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesine 8 kilometre uzaklıkta 1180 metre rakımdan başlayıp 1840 rakımlı bir tepeye kadar uzanan başka bir cennet burası. Burayı da cennet yapan, dağda bulunan birkaç türde çam ağacı. Kızıldağ’ın havasının çeşitli göğüs hastalıklarına iyi geldiğini göz önüne alınarak 1986 yılında 100 yataklı bir göğüs hastalıkları hastanesinin temeli atılmış. Ancak hastane yapılıp bitirilmesine rağmen hizmete açılmamış. Allah kimseyi düşürmesin diyerek dağ yolunu tutuyoruz.

Kızıldağ Milli Parkının özelliği, sedir, ardıç, diken ardıcı, pelit ve meşe ağaçlarının birlikte yer aldığı 631 hektarlık bir saha olması. Sedir ormanları ile yoğunlaşan bol oksijenli temiz havası milli parkın bir özelliği. Yaz ve kış aylarında da turizmin gözdesi olan milli parkta gece konaklama yapılabilmesi için geceliği 20 Ytl olan prefabrik evler ile geceliği 25 Ytl olan bunglowlar yapılmış. Bu evlerde şömine odununuzu bile temin ediyorlar ve evlerde 6 kişi kalınabiliyor. Milli Parkın içinde bulunan kiralık evlerden yararlanmak isteyenler 0246 411 44 82 numarayı arayıp rezervasyon yaptırabiliyorlar.

Her sene Temmuz ayının ikinci pazarında Şarkikaraağaçlılar Milli Parkta geleneksel Helva Bayramı düzenliyorlar. Kızıldağ Milli Parkının en önemli özelliklerinden birisi de dağdaki seyir noktalarından Beyşehir gölünün muhteşem görüntüsü.

Kızıldağ’ın girişindeki tabelada, özellikle sabah saat 5 civarında havadaki oksijen oranının arttığı ve bunu da solunum yolu rahatsızlıkları olanlar ile eklem rahatsızlıkları olanlar ve uyku bozukluğu çekenlere iyi geldiği belirtiliyor.

Cennet yurdumuzun bir başka bölgesinden ayrılıyoruz artık. Şarkikarağaç tabelasını geçerken merak ediyorum bu Şarki’nin acaba Garbikaraağacı’da var mıydı diye. Şarki, doğu anlamına geldiğine göre (batı) garbi karaağaç neresiydi acaba. Dönünce araştırma yapıyorum internetten, Garbikaraağaç yazınca karşıma Denizli’nin Acıpayam ilçesi çıkıveriyor.

Bir gün sizinde görmeniz umuduyla güzel yurdumun başka bir cennetine yol alıyorum. Kızıldağın eşsiz havası ciğerlerimde hala....

arkadaşlar bu yazım gezgin dergisinde bu ay yayınlanacak

AYDIN_ATICI
22-03-2006, 16:37
Havalar ısındı..gidilecek görülecek yerler bizi kendisine çekiyor..nereye gideyim diye düşünüyorsunuz ama nerede kalacağınızı bilmiyorsunuz..
Bir çok tatil sitesi var. Online rezervasyon yapılanları, taksit olanağı tanıyanları hatta en ucuz garantisi verenleri de..
5 yıldızlı oteller, 1.sınıf tatil köyleri..herşey dahil sistemler hepsi de çekici.
Ama siz, özgürce tatil yapmak isteyenlerdenseniz, gittiğiniz yerdeki insanlarla tanışmak dostluklar kurmak, yerel kültürleri tanımak istiyorsanız pansiyonları öneririm ben. Türkiye Pansiyon Rehberi (http://www.pansiyonara.com)diye bir site kurduk. Hergün yeni pansiyonları, kampları ve motelleri ekliyoruz siteye.
Yerel kültürlerin tanınması, yerel ekonomilere katkı, çok da keyifli bir tatil dileğiyle..
Aydın Atıcı
www.pansiyonara.com

Baki Berk Kayalar
22-03-2006, 21:30
Güneş Tutulması için İzmit' ten trenle günübirliğine bir arkadaşımla Konya' ya gitmeyi düşünüyorum.

arsakay
27-03-2006, 21:34
Uzun zamandır Edirne gezimle ilgili yazmayı düşünüyordum.
Nasip bugüneymiş :))

Özellikle İstanbullu arkadaşlara tavsiye olunur. Erkenden yola çıkın,
öğleye doğru Meriç kıyısında kahvaltı yapıp başlayın gezmeye.

Bu gezimden sadece Trakya Üniversitesi Rektörlüğü'nü ele alıp kısaca tanıtıyorum.
Tarihi bir istasyonu rektörlük binası yapmışlar. Hemen ilerisinde Lozan Anıtı var.
Bahçesinde de açıkhava mermer heykel sergisi. Heykeller sanırım orada yapılmış.
İçini gezme imkanı var mı bilmiyorum çünkü haftasonuydu.

arsakay
27-03-2006, 21:36
Binanın arkadan görüntüsü

arsakay
27-03-2006, 21:38
Lozan Anıtı

arsakay
27-03-2006, 21:54
Bahçedeki heykellerden bir demet..

benim
02-04-2006, 23:04
Ben son 10 gündür Kıbrıs'taydım.
Doğu Akdeniz Üniversitesinin düzenlediği 2. Sualtı Film ve Fotograf Festivaline davetli olarak gittik. Çok başarılı bir organizasyondu.
Toprağın üstünde, suyun altında, havada ne çok hayat var diye düşününce deliye dönüyor insan..

arsakay
03-04-2006, 08:16
Özellikle İstanbullu arkadaşlar,
hafta sonu İstanbul Modern'i gezdik.
Gezmediyseniz hemen gezin.
Çok güzel bir müze, güzel bir ortam.

http://www.istanbulmodern.org/

galdirik
04-04-2006, 16:52
memlekette doğayı gerçek anlamda seven nekadar az ben başka sitelerede üyeyim mesela bir borsa sitesine nasıl yazışıyorlar aralıksız her türlü bilgi alışverilşi ve arkadaşlıkta gelişiyor tabi birbirlerinin kayınvalidelerini çocukların kreşlerini bile biliyorlar buradaki son konuşmada 22 martta kalmış o ınsanlar buralarada gelip doğyla ilgili bilgi alışverişi yapsalar ne güzel olur

galdirik
04-04-2006, 17:04
trakya ya bende gittim resimdeki yerleri gördüm edirne cumhuriyetten once cak hareketli bir geçiş yeriymiş eğlence oyun veticaret çok üst düzeydeymiş hatta kumarhaneler bile varmış şindi paris egeziler düzenlendiği gibi o zaman edirneye düzenlenirmiş ve avrupadan sürekli insanlar gelirmiş ve edirne den geçenler 2-3 gün konaklamadan ayrılmazmış. sonra kurtuluş savaşıyla birlikte edirne gözden düşmüş ve unutulmuş buna rağmen çok güzel görülesi bir yer

cengin
05-04-2006, 08:56
Havalar ısındı..gidilecek görülecek yerler bizi kendisine çekiyor..nereye gideyim diye düşünüyorsunuz ama nerede kalacağınızı bilmiyorsunuz..
Bir çok tatil sitesi var. Online rezervasyon yapılanları, taksit olanağı tanıyanları hatta en ucuz garantisi verenleri de..
5 ykıldızlı oteller, 1.sınıf tatil köyleri..herşey dahil sistemler hepsi de çekici.
Ama siz, özgürce tatil yapmak isteyenlerdenseniz, gittiğiniz yerdeki insanlarla tanışmak dostluklar kurmak, yerel kültürleri tanımak istiyorsanız pansiyonları öneririm ben. Türkiye Pansiyon Rehberi (http://www.pansiyonara.com)diye bir site kurduk. Hergün yeni pansiyonları, kampları ve motelleri ekliyoruz siteye.
Yerel kültürlerin tanınması, yerel ekonomilere katkı, çok da keyifli bir tatil dileğiyle..
Aydın Atıcı
www.pansiyonara.comTeşekkürler Aydın Atıcı. Dışarıda yağmur çamur, buralar soğuk, hava ısınamadı henüz ama bu site çok iyi oldu. Sitede fiyatlar da yer alacak mı? Yoksa teker teker arayıp sormamız mı gerekiyor?

cengin
05-04-2006, 09:04
Edirne'ye öğrenciyken bir halk oyunları yarışmasına katılmak için gitmiştim. Her ekibe bir rehber vermişlerdi rehber eşliğinde bütün tarihi yerleri gezmiştik. Hatta özel izinle Kapıkule sınır kapısını da görmüştük...

arsakay
05-04-2006, 14:59
Cengin merhaba,
Gaziantep güzel bir şehir. K.Maraş, Pazarcık'da görev yapmıştım ve sık sık G.Antep ve Kilis'e giderdim. Yediğim tatlıları hala unutmadım. Bir de simit kebabını! Bulgurdan yapıldığını duyunca çok şaşırmıştım. :)

cengin
06-04-2006, 10:34
Merhaba arsakay
Gaziantep, yemekleri özellikle de tatlılarıyla ünlü bir şehir.Kilis ve Gaziantep mutfağında Suriye ve Lübnan mutfağının izleri var yemek isimleri çoğunlukla arapça ama Kilis yemekleri biraz daha farklı; zeytinyağı Antep mutfağında neredeyse hiç yer almazken Kilis mutfağında çok kullanılır(Her iki ilde de zeytinyağı üretilmesine rağmen). Buraya ilk geldiğim zamanlardaki gibi bu yemekleri yemeğe devam etseydim muhtemelen şu an kalp ve damar hastalıklarından öbür tarafta olurdum. Neyseki zamanında geldime geldim....:)))

arsakay
06-04-2006, 11:09
Oralardayken ben de hemen hergün kebap yerdim :))
Bizim memlekettin en klasik sorusunu sorayım!
Memleket neresi? ;)

cengin
06-04-2006, 11:26
Hatay - İskenderun

hargibi
06-04-2006, 20:34
karadeniz de hem orman hem de deniz bir arada. neden karadenize gidilince denizden vazgeçirceksiniz ki eşinizi... biz gittik valla çok harika hem gez hem kafa dinle icabı...

Mine Pakkaner
26-05-2006, 15:53
Dün işle ilgili günübirlik bir seyahat yaptım.İzmir'den Kütahya'ya gittim.Rotam Uşak'a gelmeden Altıntaş, Gediz üzerinden,kestirme girişti. Bu yolu son dönemde sıkça kullanıyorum.Dört mevsimini de bilirim.Ama baharına hep gece denk gelmişim demek ki bazı güzellikleri fark edememişim.

Uşak'a yaklaşırken başlayan haşhaş tarlalarının manzarasını size anlatamam.
1557 1558

neredeyse el kadar koca koca mor, eflatun, bembeyaz çiçekler, gri yeşil dalların üzerinde salınıyordu.Gençliğimde Ankara'ya dedemi ziyarete giderken aynı mevsimde Uşak Afyon civarı manzaradan gözümü alamaz,göz açlığımı bastırmaya, hiç birşeyi kaçırmamaya çalışırdım. O zaman pembe haşhaş çiçekleri de vardı.Demek zaman içerisinde yetiştirilen çeşit değişmiş diye düşündüm.Giderken katılacağım toplantıya yetişmek için acelem vardı ama dönüşte tarlalarda bol fotoğraf çektim.

Kütahya'ya yaklaşırken sizi sağ tarafınızda koca bir akarsu takip eder, nasıl coskulu ve bol suluydu.Kıyısı söğüt, meşe dolu.Etrafı çam ormanı.Hafta içi öğlen vakti piknikçiler bile gördüm.İnanın abartısız, orman içi bir alandan geçerken 10-15 çeşme gördüm.Birinden su da içtim.Demir tadı belirgindi,ama buz gibi ve lezzetliydi.

1559

Bu güzergahta çok fazla ökse otu problemi var.Bazı ağaçlar perperişan.Hep onları seyrederim yolda. Ancak bu sefer görünmüyorlardı, çünkü yemyeşil yapraklanmışlardı.Gelinkayası mevkiinde ardıç korusu inanılmazdı.Çok etkileyici hatta az ürkütücü bir görüntüsü var.

Bu yoldan her geçişte aizonai tabelasını görüp iç çekerim.Çok önemli bir kent olduğunu biliyorum.Dünyanın ilk borsası burada çünkü.Dönüş yolunda tam oraya gelince eşime "ya, baksana sadece 800 metre imiş" dedim,hemen direksiyonu kırdı.Kütahya'yı tanıtım günleri imiş," ören yerleri ücretsiz buyurun sizi gezdireyim" diye Ahmet isimli çok nazik ve bilgili bir görevli bize tapınağı gezdirdi.

Tapınak altında bir mahzen var kilitli.Kesme taştan.Oraya da indirdi bizi.İnanılmaz bir yapıydı.Dimdik demir merdiven az ürkütücü," aman böyle şey nasıl olur ?" diyorsunuz.
15601561
Bize mezar taşları hakkında bilgi verdi, üzerinde vazo ve tarak,ayna figürü olanlar kadın, kartal vs. hayvan figürü olanlar erkek mezar taşı, ikili taşlar karı koca, kapı figürü bu dünyadan ötekinde iki hayat arasındaki geçiş diye anlattı.

Sonra hamamdaki mozaikleri görmeyi istersek bizi götürüp açabileceğini söyledi, arabayla zaten çok uzak olmayan Roma hamamına gittik.Köyün içinde.Kilitli kapılar ardında tabanında muhteşem mozaikler olan bir hamam gördüm.Ahmet Bey bir şişe su doldurup geldi ve mozaikleri ıslattı, renklerine inanmazsınız.Melek ve şeytan figürüymüş, bize desenleri izah etti.

Sonra oradan ayrılıp hala insanlığa hizmet eden roma köprüsünden geçip dünyanın ilk borsasını gördüm.Ahmet Bey'in dediğine göre (o da arkeologlardan öğrenmiş) 1 at 3 köle, 1 eşek 2 köle karşılığında satılıyormuş borsada.Burası dünyanın ilk borsasıymış.Hatta taşlarda o günkü fiyatlar da yazıyormuş.

Tiyatroyu ise görmek kısmet olmadı çünkü hava kararıyordu, bir daha sefere inşallah dedim.

1 saatcik sürdü ama muhteşem bir gezi oldu, hiç hayalde yokken iş gezisi turistik bitti.Tadı damağımda kaldı.

Bu gezinin fotoğraflarını da burada size ileteceğim, haşhaş tarlaları,daha önce görmediğim gelincik türü çiçekler,tapınak, mozaikler, borsa, köprü...

Aklım Kula peri bacalarında kaldı.Yoldan her geçişte onu da görüyorum.Bakalım ne zaman sıra gelecek?

backyard
26-05-2006, 19:00
fotoğraflar gelene kadar ben geçici olarak aizonai'yi ekleyim

http://www.cs.cmu.edu/~hulya/Personal/Places/Turkey/TurkiyeResimleri/ZeusTempleKutahya.JPG

Baki Berk Kayalar
26-05-2006, 22:38
Aklım Kula peri bacalarında kaldı.Yoldan her geçişte onu da görüyorum.Bakalım ne zaman sıra gelecek?

Kula' daki peri bacaları dedikleriniz en son İlk Çağ' da püskürdüğü sanılan volkan konileri oluyor sanırım. Kula Volkanizması diye de geçer. Ben gitmedim ama ortamdaki lavlar o kadar taze görünüyormuş ki sanki dün o lavlar akmış gibiymiş.

Mine Pakkaner
26-05-2006, 23:12
156215631566

İşte Zeus tapınağı bu, ana mesajda fotoğrafı olan mahzen ise tam altında.

15641565

Roma hamamının 3 havuzundan biri ılık, sıcak ve soğuk su havuzları olmak üzere üç havuz varmış.Mozaikler ise hamamın kilit altında tutulan üzeri kapalı kısmında.

Mine Pakkaner
26-05-2006, 23:44
İşte muhteşem borsa,borsa yuvarlak, ortasında iki sütun var.Arkasında sütunlu yol var.iki tarafında çarşılar, mağaza ve atölyeler bulunurmuş.Kent baharat yolu üzerindeymiş.Dolayısıyla borsa çok önemliymiş.Tıbbi, kimyevi ilaç ve bitkiler, meyve, kürk, ham kumaş, sepet, muhtelif ip,altın, gümüş, mermer, ahşap eşya,köle, vahşi ve evcil hayvanlar, şarap, baharat, nakliyat vs. hepsinin ücretleri borsa girişindeki taş bloklar üzerine yazılmış.
Leopar,aslan,yaban eşeği vs.gibi bugün adı sanı ülkemizde duyulmayan hayvanlar da satışta. Borsanın kurulma sebebi, sıkı durun enflasyonla mücadele. İmparatorluk mallarının tüm satış fiyatları tespit edilip yazılmış.Bağcılık ve şarap yapımı çok ileriymiş.Meyvecilik de yaygınmış.

1567borsa,1568sütunlu yol
1569Bu da 2.yüzyıldan beri hala kullanılan Roma yapımı köprü.Vay canına diyorsunuz, biz bir asfalt yolu iki yıl kullanamıyoruz, çöküyor, adamların 2.yüzyılda yaptığı köprüler hala insanlığın hizmetinde...

1570 Bunlar da size sözünü ettiğim değişik gelincikler :))

Mine Pakkaner
26-05-2006, 23:50
Kula' daki peri bacaları dedikleriniz en son İlk Çağ' da püskürdüğü sanılan volkan konileri oluyor sanırım. Kula Volkanizması diye de geçer. Ben gitmedim ama ortamdaki lavlar o kadar taze görünüyormuş ki sanki dün o lavlar akmış gibiymiş.

Hiç görmedim ama çok merak ediyorum, gidip gören varsa fotoğraflarını yollar belki.

demokritos
13-06-2006, 15:35
merhabalar
7 gün süren doğu anadolu gezimiz noktalandı ama ben kuş gözlem kayıtlarını derlemekten bi türlü ağaçlara fırsat bulamadım, gezi ile ilgili notları daha sonra yazmaya çalışcam, gezinin en hoşuma giden bölümünü bitlis-tatvan ilçesi nemrut kraterinin içinde geçirdiğimiz 2 gün bir gece oluşturdu, 3000 metre civarında bile yeşil bir kuşak oluşturan huş ağaçları ile dolu bir havzada olmak güzeldi:)

1809

1810

betito
20-06-2006, 21:04
Ben 23 Nisan'da Gelibolu'ya gittim, şehitliğe. Bol bol fotoğraf çektim:)
Daha evvelde annemin memleketi Kraman'a gittim, Taşkale'ye gittim, o zaman dijital fotoğraf makinem yoktu:( Dijital fotoğraf makinesini Gelibolu için almıştık, ******* aldık:) Taşkale'ye giderken yol düz her yer sapsarı, bir viraj alıyorsun ve karşınıza yemyeşil bir vadi çıkar, uzun uzun kavakları görürsünüz dere kenarında:) Taştan ambarları da az yukarda. Burada hiç bozulmamış ceset bulundu, haberlerde izlemişinizdir, Karaman Müzesine getirildi.
Memleket Sinop olduğu için, Sinop Merkeze giderken 1000-1200 metre yüksekliklerde Karaçamları görmek istersiniz kesin:) Virajlı, uçurumlu yollardan manzaraları kaçırmayın derim. Dağlara biraz uzaktan bakarsınız:)

taneryuksel
27-10-2006, 10:21
Eylül-Ekim ayları 1-2 günlük Trilye turu için ideal aylar...Bayramda ordaydım...Huzur, tabiat, tarih iç içe....Şekerev'de balık yemeyi unutmayın...