PDA

View Full Version : Bamya Yetiştiriciliği

cihan_as
26-10-2010, 01:14
Merhabalar...

Benim 2,5 dönüm zeytinliğim var.İçinde 32 tane zeytin ağacı var.Ben zeytin ağacına dokunmadan tarlanın boş kısımlarına bamya dikmek istiyorum.İzmirde yaşıyorum.Köyde bamya zamanı süper herkesin bahçesinde yetişiyor sorun yok toprak,verim vs.. bakımından.Ben şehir insanı olduğum için hiç bir bilgim yok.Acaba Kınalı Bamya çeşidini Hangi aylarda dikmeliyim?Ayrıca Fazla su gerekir mi?

bende bahçemde bamya yetiştiriyorum bu konuda çok fazla bilgi sahibi değilim.

Ben mayıs ayında bamyayı ekerdim, çevremde bamya yetiştiricileri mart ayında bamya tohumunu ekiyorlar. Erken ekmenin faydaları bamya kökleri toprak altında gelişmesini tamamlıyor, havalar ısınmaya başlayınca toprak üstü gelişmelerini tamamladığında fazla boy yapmadan bodur halde çiçekleniyor, uzun süre bamya verimi sürüyor.

Bu aylarda yanmış hayvan gübresi toprağa dağıtıp sürdürmen gerekiyor (kullanacağın gübre zeytine zarar vermesin) daha sonra bamya tohumunu ekmeden bir gün önce sürdürüp ekeceğin yeri hazırlaman gerekiyor, toprak nemini kaybetmeden ekim yapıyorsun.

Ben Amasya sultan bamya ekiyorum, her gün toplaman gerekiyor 2 gün ara verirsen kartlaşıyor. Sultan bamya tohumu istersen verebilirim.

Sonul
26-10-2010, 12:21
Sayın Cihan As;
Amasya sultan bamyası hani çok küçük olan bamya cinsi mi acaba?

alexcan1905
26-10-2010, 18:26
Sayın Cihan As;

Evet Cihan beyinki öyledir.1-2cm uzuyor.Benim öğrenmek istediğim konu şu bamyaya ne sıklıkla su vermeliyim?Daha önce yetiştiren görmedim.İnternettede yazmıyor.O yüzden yetiştiren arkadaşlardan yardım istedim.Kaç günde bir sulamalıyım?Gerçi Mart-Nisan ayında yağmurda yağıyor ama...!??

cihan_as
26-10-2010, 19:55
Ben haftada bir sefer suluyorum 10 gün su vermediğim oluyor, diğer bitkiler gibi suya çok fazla ihtiyaç duymuyor.
Sulamayı fazla yaparsan bu arada gübre verirsen bamya boylanıyor çiçeklenme geç oluyor. Mart aylarında yağmurlar başladığında ekim zamanını denk getirirsen kısa sürede çimleniyor.
Bamya tohumlarını ekimini yaptıktan sonra sularsan toprak çatlıyor kaymak yapıyor tohumlar çıkmıyor.
Ben Pınarbaşı semtindeyim siz izmirin hangi semtindesiniz.

alexcan1905
26-10-2010, 20:33
Ben Yeşilyurtttayım.Toprak tavında değilse 1 gün önceden sulama yapsam olur mu?Sulama yaptıktan 1 gün sonra tohumları dikeyim nasıl olur?Ayrıca kaymak tabakasını önlemek için tohum diktikten sonra üzerine 1 avuç kadar yanmış çiftlik gübresi atarsanız kaymak tabakasının oluşumunu engelleyecektir.

Bamyada verim nasıl?Mesela 1 dönüme ne kadar veriyor ortalama?

cihan_as
26-10-2010, 23:37
Bir gün önceden sulama yaptığınızda toprağı çapalaman gerekiyor, tırmıkla düzeltiyorsun bu arada fazla sulamışsan tırmıkla düzeltme sırasında çamurlaşma olmaması gerekiyor toprak dağılması tavında olmalı.
Bamya tohumları kaliteli olsalarda topraktan kaynaklanan durumlarda çimlenmiyor emeğiniz boşa gidiyor.
Erken aylarda mart ayında ektiğiniz tohumlar çimlenmezse tekrar ekim yapma şansınız oluyor, ben öyle yapıyorum bu sene 2 sefer tohum ekmek zorunda kaldım.
Benim yetiştirdiğim bamya evin ihtiyacını karşılıyor. 1 metre eninde 50 metre uzunlukta, çift sıra 4 ad ektiğimde(toplam 200 metrekare)iki günde bir topluyorum 1 kg alıyoyorum çok verimli olursa 3kg buluyor. Dönüm hesabı konusunda bilgim yok.
Ben ticari amaçla bamya yetiştirmediğimden ilaç gübre kullanmıyorum toprak yeterince sürülmüyor çapa makinesıyla derin toprağı işlemediği için verim az oluyor.

Bamya ile ilgili benim vermiş olduğum bilgiler eksik veya yanlış olabilir yanliş bilgilendirdiysem tercübeli arkadaşlar düzeltebilirler doğrusunu hep birlikte ögrenmiş oluruz.

alexcan1905
26-10-2010, 23:45
Teşekkür ederim.Diğer arkadaşlar bilgilerini burada paylaşırlarsa daha iyi bilgilerin ortaya çıkacağından eminim.Bilgi paylaştıkça artar.Bende var 1 bilgi sende var 1 bilgi ikimiz birbirimize söylersek her ikimizdede 2 bilgi olur :D:D

Halil Önen
27-10-2010, 00:29
Ben Yeşilyurtttayım.Toprak tavında değilse 1 gün önceden sulama yapsam olur mu?Sulama yaptıktan 1 gün sonra tohumları dikeyim nasıl olur?Ayrıca kaymak tabakasını önlemek için tohum diktikten sonra üzerine 1 avuç kadar yanmış çiftlik gübresi atarsanız kaymak tabakasının oluşumunu engelleyecektir.

Bamyada verim nasıl?Mesela 1 dönüme ne kadar veriyor ortalama?

Sn. alexcan kolay gelsin. Sn. cıhan_as' ın verdiği bilgiler doğru.

Bamya tavlı toprak ister. Toprağı, sürdüğünüzde ya da çapaladığınızda avcunuza alın ve sıkın. Dokunduğunuzda tekrar dağılmalı, yapışmamalı. Bu toprağın tavıdır.

Bir gün sulayıp ertesini gün dikemezsiniz.
Bamya fazla ıslak toprağı sevmez. Tohumlar hamurlaşır. Çimlenmez.

Diktikten sonra bir hafta on gün gibi sulayamazsınız.Bu sürede yağmur bile yağarsa bamyalar çıkamaz. Ya da az çıkar.

Eğer bazı diziler seyrek çıkarsa oralara tekrar tohum diker_aşılar_ diziyi tamamlarsınız.

Kaymak için, üzerine bir avuç (bir avuç nasıl olur!) gübre uydulamak çok zor bir uygulamadır. Siz bir dönümden bahsediyorsunuz. Gübreleme toprak altına dikim öncesi yapılmalı.

Kaymak için çapalama yapılmalı.

2. çapalama seyretme için yapılmalı.

3. Çapalama yabancı otla mücadele için yapılmalı.

Bir dömümden ortalama ne kadar bamya alınır?

Bunu bilmek zordur.

Bu bamyanın çeşidine, bakımına göre çok farklılık gösterir.

Örneğin; bamyaları toplamaya başladığınızda üzerinde hiç bamya _kartlaşmış_ kalmamalı. 3 ya da 4 günde topluyorsanız tüm bamyaları koparmalısınız.Bitkinin üzeride kalan kartlaşmış bamyalar verimi düşürür. Bitkinin gelişmesini durdurur.

Kartlaşmış bamyalar tohumluk için ayrılır. Birkaç sıra ayırır hiç donunmazsınız. Onlardan aldığınız tohumlarla geleçek yıl ekersiniz. Tabii hibrit tohum değilse... Hibrit tonum dha verimlidir.

Bamya yeşil kurt hariç pek hastalığa yakalanmaz. Biraz geliştiğinde bakımı kolaydır.
Ançak toplaması zorludur. Eldiven kullanmazsanız parmaklarınızın ucundaki deriyi yok bilin. Kaşınması da bedavadır.:)

Kolay gelsin

alexcan1905
27-10-2010, 00:41
Teşekkürler Halil Önen arkadaşım.Ben Akköy Cinsi veya Kınalı cins dikmeyi düşünüyorum bu arada onuda belitrmiş olayım.Tabi daha çok çok erken.Mart ayının sonunda dikeceğim.Verdiğiniz bilgileri harfiyen uygulayacağım.Sanırım bu bamya tohumunun biraz çeperi kalın.O yüzden 24 saat ıslak bezde bekletmekte yarar olacağını düşünüyorum.Ayrıca bir makalede okumuştum yağmurlama sulamada külleme hastalığı görülüyormuş.O yüzden çanak usulü sulama iyi oluyormuş.Hepinize çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgilerden dolayı.

cihan_as
27-10-2010, 18:20
Diktikten sonra bir hafta on gün gibi sulayamazsınız.Bu sürede yağmur bile yağarsa bamyalar çıkamaz. Ya da az çıkar.

Ben yağmurlar başlamadan bir gün önce bamya tohumlarını ekiyordum bamyaların çıkmadığını zaman sebebini başka yerde arıyordum.
Bamya tohumlarını ekeceğim zaman bilgilerinizi uygulayacağım.

uzman16
27-10-2010, 19:13
Bamya tavlı toprak ister. Toprağı, sürdüğünüzde ya da çapaladığınızda avcunuza alın ve sıkın. Dokunduğunuzda tekrar dağılmalı, yapışmamalı. Bu toprağın tavıdır.

Şu tavlı toprağın ne olduğunu merak ediyordum. Teşekkürler, öğrenmiş olduk.

ciceksever70
27-10-2010, 19:23
Ben bu yaz kare bir legene diktim ama cok suladim demek ki o yüzden hepsi cimlenmedi. Yine de bir kac kez türlüye koyacak kadar verim aldim.

Halil Önen
27-10-2010, 19:41
Ben bu yaz kare bir legene diktim ama cok suladim demek ki o yüzden hepsi cimlenmedi. Yine de bir kac kez türlüye koyacak kadar verim aldim.

Tohumlar derine de dikilmemeli. Toprak yüzeyine bir kaç cm. derinde olmalı. Yüzeye yakın... Derin dikimde de tohumlar istenilen gibi çıkmaz. Hatta hiç çıkmaz.

Zaten hiç bir tohum_ çeviz, badem gibi sert kabuklular dahil _ derine dikilmemeli.

cihan_as
27-10-2010, 21:39
Sayın Cihan As;

Sn sonul, sorunuza cevap vermek için annemden bamya ile ilgili bilgiler edindim.
Annem Amasya da 2 ayrı tür bamya ekermiş, çok küçük olanın cinsi ayrı olduğunu söyledi.
Amasya da kara bamya olarak biliniyormuş, bamyalar çiçek açtığında çiçekleriyle birlikte topluyorlarmış, çarşafın arasında üstünü kapatıyorlar daha sonra solan çiçeklerinden ayrılması kolay olurmuş, bu cins bamya, ipe dizilen kurusu satılan bamyalar.
Amasya sultan bamya taze olarak tüketilen ve konservesi yapılan cinsi.

Sonul
27-10-2010, 21:45
Sayın Cihan As,
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

alexcan1905
27-10-2010, 22:54
Analadığım kadarıyla çimlenmede sorunlar yaşanıyor.Acaba bamya tohumları 12 saat boyunca suyun içinde bekletildikten sonra dikim yapılsa çıkışı 2-3 gün önde çekebilirmiyiz ?

alexcan1905
28-10-2010, 22:42
Arkadaşlar bugün aktarcıya gidip 2TL lik bamya tohumu aldım.Cinsi felan belli değil.Sanırım alternatif tıp için satıyorlar.Ev bizim sera gibi olduğundan tohumlarını dikip çimlenip çimlenmediğini göreceğim.Saksıya kendim elektronikçi olduğumdan termometre yerleştirdim her dakika sıcaklığı görebiliyorum.Bakalım ne olacak.5 TANE tohum dikeceğim 4 tanesini 12 saat suda beklettikten sonra diğer 1 taneyi direkt dikeceğim.Bakalım arasındaki hız farkı nasıl olacak.Gelişmeler oldukça resimlerini ekleyeceğim.

h_dogan
30-10-2010, 19:32
BAMYA

Bamya ülkemizde belli yörelerde, genellikle belli köy çeşitleriyle yetiştiriciliği yapılan geleneksel bir sebze türüdür. Ekimi, ot temizliği ve hasadının fazla işgücü istemesi nedeniyle nispeten küçük alanlarda ve çoğunlukla kalabalık ailelerce yetiştirilmektedir. Hafif eğimli ve oldukça verimsiz topraklarda susuz olarak yetiştirebildiği için üreticiye bu yönden kolaylık ve ekonomi getirmektedir. Bunun yanısıra bamyanın bahçe ziraatı şeklinde sulu ziraatı da yapılmaktadır.

SICAK İKLİM SEBZESİDİR
Bamya bir sıcak iklim sebzesi olduğundan hava sıcaklığı 16°C toprak sıcaklığı da 15°C'nin üzerine çıkmadan ekime başlanmaz.

TOHUM EKİM ZAMANI BÖLGELERE GÖRE DEĞİŞİR
Ekimde toprak rutubeti çok önemlidir. Ekim tarihi hava ve toprak sıcaklığına ve toprağın tavına göre belirlenir ve belirli bir yöre için genellikle 15-20 gün sürer.

- Marmara bölgesi için ekim zamanı 25 Nisan günlerinde başlar, yaklaşık 1 ay sürer.

- Ege ve Akdeniz bölgelerinde ekimler yöre şartlarına göre Ocak- Mart gibi geniş bir periyotta yapılır.

- Orta Anadolu iç bölgelerimizde ise genellikle mayıs ayı içinde tohum ekimi gerçekleştirilir.

TOHUMU EKİM ÖNCESİNDE ISLAT
Bamya tohum ekimi ile yetiştirilir, fide üretimi ve örtü altı yetiştiriciliği söz konusu değildir. Ekim derinliği yaklaşık 2 cm'dir. Bamya tohumlarında çimlenme zorluğu ve düzensizliklerine sık rastlanır. Bunun için en uygun ve ucuz yol tohumları 12 saat suda bekletmektir. Çoğunlukla akşamdan ıslatılan tohumlar sabah ekilir. Bu yöntem düzensiz çıkışları önlediği gibi, çıkışları en azından 2-3 gün öne alır.

TOHUM EKİM MESAFELERİ DEĞİŞİKTİR

Bamya ziraatında uygulanan ekim mesafeleri iklim ve çeşide göre büyük farklılıklar gösterir.

- Sıcak ülkelerde uygulanan 100 x 25 ve 100 x 50 cm'lik ekim mesafeleri bizde ancak Akdeniz bölgemizde uygulanabilir.

- Ege bölgesinde uygulanacak ekim mesafeleri sıra arası 40 cm, sıra üzerleri 15-20 cm'dir.

- Ancak Yalova ve İstanbul yöresindeki susuz koşullarda yapılan Sultani bamya yetiştiriciliğinde mesafeler biraz daha dar tutulur. Bu yetiştiricilikte sıra araları 30-35 cm olup, her 6-7 sırada bir 50-60 cm'lik bir yol bırakılır, sıra üzerleri de kullanılan çeşidin gelişme kuvvetine göre 10, 12, en çok 15 cm olarak ekilir.

- Balıkesir gibi bodur sayılabilecek çeşitlerde sıralar arası 30-35 cm yeterli olmakta, sıra üzerleri de 15 cm'den daha az tutulmamalıdır.

SEYRELTME VE OT TEMİZLİĞİ
Ekimden 2-3 hafta sonra seyreltme yapılır ve hemen arkasından ilk ot temizliğine başlanır.
İlk ot temizliğinden sonra sulu tarımda ilk sulama yapılır. Bitkiler 15-20 cm boy aldıklarında ikinci ve bundan 2-3 hafta sonra üçüncü çapa yapılmalıdır. Ot kesafetine göre çapaya devam edilir veya bırakılır. Bundan sonra dal ve yapraklar sıraları tamamen doldurur, çoğunlukla çapaya gerek kalmaz, sulama yapılıyorsa sulamaya devam edilir. En çok uygulanan sulama sistemi karık usulüdür. Özellikle ilk dönemde yağmurlama da yapılabilir.

KÜLLEME HASTALIĞINA DİKKAT
Hastalık ve zararlıları sürekli gözlemek gerekir. Susuz tarımda daha az problemle karşılaşılır. Afit görülürse ilaçlı mücadele yapılır. Külleme yapraklar temizlenerek kültürel önlem almak daha ucuz ve pratiktir. Gerekirse ilaçlama yapılır. Önemli bir husus da nematodlu tarlalara bamya ekmemektir.

DEKARA ORTALAMA 1.5 KĞ TOHUM EKİLİR
Bamya yetiştiriciliğinde dekara atılacak tohum miktarı ekim mesafesi ve çukurlara atılacak tohum sayısına bağlı olarak 1.0 - 2.0 kg olarak hesaplanır.

TOPRAK ANALİZİNE GÖRE GÜBRELEME
İyi bir gübreleme yapmak isteniyorsa toprak analizi gerekir. Kıraç arazilerde 4-5 yılda bir aynı araziye bamya ekiliyorsa gübreleme yapılmayabilir veya ekim öncesi 25-30 kg/da fosforlu gübre yeterli olabilir. Sulu tarımda her yıl veya 2 yılda bir bamya ekilen bir tarlaya 5:10:5 veya 4:12:4 NPK oranları üzerinden dekara 20 ila 50 kg karışık gübre verilir. Bir yıl önce fosforlu gübre verilmişse fosforlu gübreye gerek yoktur. Yapılan bir araştırma ilk meyvelerden hemen sonra düşük miktarda (3.5-5.0 kg/da) atılan azotlu gübrenin bitkinin sürgün-çiçek dengesini düzenlediği ve verimi artırdığı görülmüştür.

HASAT ZOR VE ZAHMETLİDİR
Ekimden ortalama 60 gün sonra başlayan hasat hergün **** gün aşırı yapılır ve 3,5-4 ay devam eder. Bamya hasadı oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Bunun sebebi meyveleri küçük olması ve sap, yaprak ve meyvelerdeki tüylerin dibinde kaşındırıcı bir madde bulunan bezelerdir. Bu yüzden bamya hasadında toplayıcılar ellerine eski bir eldiven takarlar veya bez sararlar.

HASAT ZAMANI ÇEŞİTLERE GÖRE DEĞİŞİR
Bamyaların en elverişli hasat zamanı, o çeşidin meyvelerinin tüketici tarafından sevilen ve kabul edilmiş büyüklüğe geldiği zamandır. Örneğin sultâni bamyalarda boyları 3,5-7,0 arasındaki meyveler toplanır. Daha kısa ve daha uzunları istenmez. Hasat gecikirse meyveler süratle irileşir, sertleşir ve çekirdeklenir.

HER GÜN HASAT
Ülkemizde bamya hasadında erkekler kadar kadın ve çocuklar da çalışır. Sağlıklı ve çalışkan bir işçi günde 15-20 kg kadar bamya toplayabilir. Bamya çok verimli bir bitki olduğundan her toplamadan sonra yenileri süratle gelişir. Bu yüzden hergün ya da gün aşırı hasada önem göstermek gerekir.

DEKARDAN BİR TON ÜRÜN
Ülkemizde üreticilerimizin bamyadan aldıkları verimler ortalama olarak 500-750 kg arasında değişir. Ancak yeni ıslah edilen Akköy- 41 ve Kabaklı-11 sultâni bamya çeşitleri iyi yetiştirme ve hasat şartlarında 1/ton/dekar'ın üzerine çıkmaktadır. Söz konusu çeşitler Marmara bölgemiz başta olmak üzere, özellikle serin bölgelere tavsiye edilebilir

h_dogan
30-10-2010, 19:36
Bu yazıyı internetten buldum.
Biz Adana'da bu sene ektiğimizde sıra arasını 130 cm yaptık sıra üzeri de yaklaşık olarak 50 cm tuttuk. Sık ekimden daha iyi randıman aldık. Bitkide mükemmel dallanma oldu. Sulama sıklığı oldukça aralıklı yaklaşık ayda 1 kez sulama yapıyorduk. Yine de çok boylandı. 2 m'yi buldu hatta geçti. Hastalıklarının en önemlisi külleme, zararlılarda ise yeşil kurt ve prodenya oldu. Bitkiler küçükken yaprak bitleri de kısmen sorun olabiliyor.

alexcan1905
01-11-2010, 22:58
Arkadaşlar bamya tohumunu evde saksıya diktim.Aşağıdaki bilgileri not ettim.

>Tohum Adedi=5
>4 Tohum Suda Direkt 12 Saat Bekletildikten sonra,1 tanesi direkt kuru haldeyken toprağa diktim.
>29 Ekim 2010 Gece 03:00 dikim işlemi yapıldı.
>Derinlik=2cm(Cetvelle Nizami Ölçü Alındı)
>Toprak Sıcaklığı Her Zaman=20-21 C
>Ortam Sıcaklığı Her Zaman =20-21-22 C
>Toprak Durumu=Nemli Yani Elinize Toprağı Alınca Topraklar Dmkülüyor ama elinizde Yaşlık Hissi Bırakıyor.

01 Kasım İtibariyle 3 Tane Tohumu toprağı iterek kabarttı.Otsu yapı çani çim yapısı uzaktan belli oluyor ama tam anlamıyla 90 derece daoğrulmuş değiller.(Suda Tutulanlar).Diğer 1 tanesinde bir toprak kalkması yok.Suda bekletilmeden ekilen tohumdada bir kıpırdanma yok.
Bakalım Ne Olacak ?

Soru:Arkadaşlar bu havadan sulama yapınca bamya küllenme hastalığına tutuluyorya acaba yağmur yağıncada küllenme hastalığına tutulur mu?Mesela Nisan-Mayıs Yağmurlarında bir sorun çıkar mı?

Cevabınızı en kısa sürede bekliyorum.İyi çalışmalar.

alexcan1905
02-11-2010, 19:22
Yaklaşık 4 Gün önce dikildi.02 Kasım 2010 tarihinde son durum.

alexcan1905
05-11-2010, 13:35
05 KASIM 2010 Şuanda ilk dikiminden 7 Günlük yani tam 1 hafta.İlk diktiğimde su vermemiştim.7 gün sonra yani bugün 1 çay bardağı su döktüm.İşte fotoğraflar:

alexcan1905
07-11-2010, 14:09
Akşama resimleri ekliyorum arkadaşlar

alexcan1905
02-02-2011, 13:44
Merhabalar...
Ben tarlaya bamya ekeceğim.Ama tarlada bayağı bir fare var sanırım veya köstebekte olabilir.Hep yerler delik deşik.Acaba bamya eksem fidan haline gelene kadar büyük zarara uğrar mıyım?Fare veya köstebek çok zarar verebilir mi?

Bu konuda daha önce bamya işiyle uğraşmış arkadaşların cevabını bekliyorum.Ayrıca bamya susuz da yetişir diyorlar.Bu ne kadar doğrudur?

limon_sever
08-03-2011, 22:38
"Abelmoschus manihot" bamyanın bu kadar ürün vermesi türünün farklı olmasından mı kaynaklanıyor? Linkini veriyorum.

http://image57.webshots.com/457/1/57/34/2442157340097922388NikGPO_fs.jpg

http://www.prestoimages.com/store/rd2772/2772_pd1741920_2.jpg

http://content3.eol.org/content/2010/01/01/07/74660_large.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/da/Abelmoschus_manihot_Flowers_and_Leaves_3050px.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0d/Abelmoschus_manihot_06.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/13/Abelmoschus_manihot1.jpg

h.ışık
27-03-2011, 00:37
merhaba
Ben bugün elimde olan bamya tohumlarını suya koydım. Yarın ise torfa ekerek fidelemeyi düşünüyorum, Bu durumda nasıl bir yöntem izlemeliyim. Torf toprak ve gübreyi karıştırarak ekim uygun mu ? Birde bamya saçak kökmü yapıyor kazık kök mü yapıyor?
Ona göre ortam hazırlamayı düşünüyorum.
Saygılar.

limon_sever
27-03-2011, 15:57
Bamya kazık kökmüş bende yeni öğrendim. Bol güneş görmesi gerekiyor. Güneşi pek görmeyen bir kaç tanesi pek iyi gelişemedi. Ben sadece torfa ektim. Güneşi gören bamyaların bir kısmı epey boy yaptılar. 1 martta ekim yapmıştım. Sanırım bahçeye dikene kadar bir hayli boylu poslu olacaklar. 2 güne bir torf kuruyor ve sulama yapıyorum. 2 yemek kaşığı kadar su veriyorum her bardağa. Başka bir yol izlemedim. Bir de yeterli sıcak olmayan bir oda da 10-15 kadar bardağa ekim yapmıştım. Hiç çimlenme olmadı. 1-2 hafta sonra diğer odaya aldım sıcaklık idare ederdi orda çimlenme gerçekleşti. Ben çürümüştür dedim ama yanılttı beni. Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Kolay gelsin.

h.ışık
27-03-2011, 19:07
Sayın Limonsever ,
Bu bamya ekimlerlerine ne zamna başladınız? Şaşirtma yapacaksınız, bamya şaşırtılmayı seviyor mu? yoksa sizde benim gibi çaresizlikten mi şaşırtacaksınız.

EFE35
27-03-2011, 19:22
Merhabalar...
Ben tarlaya bamya ekeceğim.Ama tarlada bayağı bir fare var sanırım veya köstebekte olabilir.Hep yerler delik deşik.Acaba bamya eksem fidan haline gelene kadar büyük zarara uğrar mıyım?Fare veya köstebek çok zarar verebilir mi?

Bu konuda daha önce bamya işiyle uğraşmış arkadaşların cevabını bekliyorum.Ayrıca bamya susuz da yetişir diyorlar.Bu ne kadar doğrudur?

Ben 2008 yılında yalovada yaklaşık 1 dönüm alanda YALOVA/AKKÖY bamya çeşidi yatiştirmiştim. Gayet güzel gelişmişlerdi. Köstebekler (sayısı fazla değildi sanırım) biraz problem olmuştu. Fideler küçük iken çok zararları yoktu. Fideler verime yattıktan sonra kökünü yerden sökmekte zorlandığım zamanlarda bile bamyaları ağaç gibi yere yıkıyorlardı. ****** üzülüyordum ama elden ne gelir. Fare konusunda ise yaprak gübresi ile birlikte toz fare ilacı attığım için fare problemi olmadı. Eğer tarlanızda yerlerdeki delikler fare deliği ise mutlaka ilaç satan yerlerden alacağınız zehirli buğday ile öncelikle mücadele etmek gerekir. Bi ara benim bahçede de fareler cirit atıyorlardı ama ilaçla mücadeleden sonra eser kalmadı.
İzmirde Yalova Akköy bamya çeşidini fazla bildiklerini sanmıyorum. Günlük toplanır, küçüktür ve lezzetlidir (küçük toplandığı için fiyatı ona göre olur). Nisan Mayıs aylarında tohumdan dikildiği için bir kaç kezde yağmur gördümü su istemiyor. Zaten fide bir karış boyu geçtimi daha su istemiyor. Eğer su verilirse boya gidiyor ve bamya vermiyor. Bunun için buralarda bu çeşit susuz yerlerde rahatlıkla yetiştirilebiliyor. Eğer önceden böyle bir deneyiminiz yok ise en büyük problem toplaması, eldiven kullanılmazsa ellleri kanatır, yaprakların tozu bol bol kaşındırır.

limon_sever
27-03-2011, 19:43
Sayın Limonsever ,
Bu bamya ekimlerlerine ne zamna başladınız? Şaşirtma yapacaksınız, bamya şaşırtılmayı seviyor mu? yoksa sizde benim gibi çaresizlikten mi şaşırtacaksınız.

Ben 1 mart gibi ekim yapmıştım. Biraz erken oldu bu kadar hızlı büyüyeceklerini tahmin etmemiştim. İlk defa bardakta bamya deniyorum. Her sene bahçeye tohum ekimi yapıyordum. Ama istediğim gibi tohum çimlenmiyordu. Mesela 30-40 tohum ekiyordum. Çimlenen 5-6 tane oluyordu. Birde bu kadar büyümüyordu bile. Çok küçük kalıyordu. Bunların yarısı kadar var yok birşeydiler. Bunlar bir hayli büyük olacak gibi. Ektiğim bütün tohumlar nerdeyse firesiz şekilde çimlendi. 25 bardağa yakın ekim yapmıştım. Ben çimlenmez diye tohumları 3-4 tane ektiğim olmuştu. Bakalım artık hayırlısı.

Biraz nette bakındım da bu şekilde yani tüplü ekim ve dikim yapılıyormuş ama çok az yapılıyormuş nedenini de bilmiyorum. Şaşırtmamızda problem olmayacaktır düşüncesindeyim. Tahminim az yapılmasının nedeni çok ekildiğinden olsa gerek diye düşünüyorum.

h.ışık
27-03-2011, 20:54
Ben 1 mart gibi ekim yapmıştım. Biraz erken oldu bu kadar hızlı büyüyeceklerini tahmin etmemiştim. İlk defa bardakta bamya deniyorum. Her sene bahçeye tohum ekimi yapıyordum. Ama istediğim gibi tohum çimlenmiyordu. Mesela 30-40 tohum ekiyordum. Çimlenen 5-6 tane oluyordu. Birde bu kadar büyümüyordu bile. Çok küçük kalıyordu. Bunların yarısı kadar var yok birşeydiler. Bunlar bir hayli büyük olacak gibi. Ektiğim bütün tohumlar nerdeyse firesiz şekilde çimlendi. 25 bardağa yakın ekim yapmıştım. Ben çimlenmez diye tohumları 3-4 tane ektiğim olmuştu. Bakalım artık hayırlısı.

Biraz nette bakındım da bu şekilde yani tüplü ekim ve dikim yapılıyormuş ama çok az yapılıyormuş nedenini de bilmiyorum. Şaşırtmamızda problem olmayacaktır düşüncesindeyim. Tahminim az yapılmasının nedeni çok ekildiğinden olsa gerek diye düşünüyorum.

sayın Limon_Sever; Ben dün ısladığım tohumları biraz önce toprak torf karışımına neredeyse birbirlerine temas edecek yakınlıkta diktim. Bu şekilde dikimle bile 20 cm civarında bir yer kapladı. Bakalım bende senin gibi çimlendirip, şaşırtma yapacak boya getirebilecekmiyim. Umarım çok hassas değildir de şaşırtırken fideleri heba etmem.

h.ışık
27-03-2011, 21:00
Ben 2008 yılında yalovada yaklaşık 1 dönüm alanda YALOVA/AKKÖY bamya çeşidi yatiştirmiştim. Gayet güzel gelişmişlerdi. Köstebekler (sayısı fazla değildi sanırım) biraz problem olmuştu. Fideler küçük iken çok zararları yoktu. Fideler verime yattıktan sonra kökünü yerden sökmekte zorlandığım zamanlarda bile bamyaları ağaç gibi yere yıkıyorlardı. ****** üzülüyordum ama elden ne gelir. Fare konusunda ise yaprak gübresi ile birlikte toz fare ilacı attığım için fare problemi olmadı. Eğer tarlanızda yerlerdeki delikler fare deliği ise mutlaka ilaç satan yerlerden alacağınız zehirli buğday ile öncelikle mücadele etmek gerekir. Bi ara benim bahçede de fareler cirit atıyorlardı ama ilaçla mücadeleden sonra eser kalmadı.
İzmirde Yalova Akköy bamya çeşidini fazla bildiklerini sanmıyorum. Günlük toplanır, küçüktür ve lezzetlidir (küçük toplandığı için fiyatı ona göre olur). Nisan Mayıs aylarında tohumdan dikildiği için bir kaç kezde yağmur gördümü su istemiyor. Zaten fide bir karış boyu geçtimi daha su istemiyor. Eğer su verilirse boya gidiyor ve bamya vermiyor. Bunun için buralarda bu çeşit susuz yerlerde rahatlıkla yetiştirilebiliyor. Eğer önceden böyle bir deneyiminiz yok ise en büyük problem toplaması, eldiven kullanılmazsa ellleri kanatır, yaprakların tozu bol bol kaşındırır.

Sayın Efe35, Daha önce Bamya yetiştirmiş birisi olarak siz bamyalarda şaşırtma gibi bir işlem yaptınız mı? Bamya genel olarak kolay yetişen sebze intibağı oluştu. Ama ilk çimlenmesi sırasında hiç yağmur istemeyip tavında toprağa ekilmesi önerilmekte. Ben ise balkon bahçeciliğinde tavında toprağı sağlayamayacağım için arasıra çok az sprey sulama yapacağım önerileriniz nelerdir?
Saygılar.

Halil Önen
28-03-2011, 00:07
Ben 2008 yılında yalovada yaklaşık 1 dönüm alanda YALOVA/AKKÖY bamya çeşidi yatiştirmiştim.....

Köstebekler (sayısı fazla değildi sanırım) biraz problem olmuştu. Fideler küçük iken çok zararları yoktu. ....
......
Fare konusunda ise yaprak gübresi ile birlikte toz fare ilacı attığım için fare problemi olmadı. Eğer tarlanızda yerlerdeki delikler fare deliği ise mutlaka ilaç satan yerlerden alacağınız zehirli buğday ile öncelikle mücadele etmek gerekir. Bi ara benim bahçede de fareler cirit atıyorlardı ama ilaçla mücadeleden sonra eser kalmadı.
.

Köstebekler ve fareler ekilip biçilen, sulanan yerlerde pek olmaz, işlenmemiş alanlarda _ an' lar da_ olur.

Varsa bile işlenen alını terk ederler. Suyu sevmezler.
Zehirli buğday kullanmasanız bile terk ederlerdi.
Zehirli buğday tüm kuşlara , zehirlenmiş fare onu yiyen _ yılan, kedi v.b _ hayvanları öldürür.

Suya karışır, toprağın derinliklerine iner zehirlemede sınır tanımaz.

Halil Önen
28-03-2011, 00:34
...[B]. Bamya genel olarak kolay yetişen sebze intibağı oluştu. ....

Bu doğru...

Tohumu bol olduğu ve üretici kendi tohumunu ürettiği için bol şekilde eker, sonra çapalar, seyreltir.

Ekimi _ tohum _ kolay olduğu için şaşırtmaya gerek duymaz. Börülce v.b gibi. Ama bir iki sıra şaşırtma ile dikilebilir.

Bir avuç bir aileye yeter de artar. Zaten 2, 3, 4 günde bir toplanıyor, çeşidine göre.

Tohumun çimlenmesi için toprağın biraz nemli _ tavlı_ olması yeter. Toprak [/B[B]]sıcaklığı çok önemli.

Balkonda biraz derin saksı ister kazık köklüdür. Saksıda 2, 3 tane bile yetişebilir.

Sık saksılarda yetişenler başka yerlere şaşırtma yapılabilir.

Toprak isteği pek yoktur. Sadece yanmış ahır gübresi + toprak karışımı yeter.

EFE35
28-03-2011, 11:39
Sayın Efe35, Daha önce Bamya yetiştirmiş birisi olarak siz bamyalarda şaşırtma gibi bir işlem yaptınız mı? Bamya genel olarak kolay yetişen sebze intibağı oluştu. Ama ilk çimlenmesi sırasında hiç yağmur istemeyip tavında toprağa ekilmesi önerilmekte. Ben ise balkon bahçeciliğinde tavında toprağı sağlayamayacağım için arasıra çok az sprey sulama yapacağım önerileriniz nelerdir?
Saygılar.

Ben birkaç bilene sorduktan sonra; Şaşırtma yapmadan, dikeceğim günün önceki akşamından tohumları ısladım, sabahı süzdüm, sıra üzeri olması için karık açmıştım buralara tohumluri sıra ile 2-3 er tane derine fazla kaçırmadan ektim, sanırım bir kaç hafta sonra çimlenmeye başlamışlardı, fideler yaklaşık 5 cm yi bulduğunda bamya güneşi sevdiği için yeterli mesafe bırakarak seyreltme yaptım. Akköy çeşidi bamyanın kökü derine gidiyor ve kökü sağlam yapılı fazla su verilmiyor. Tabi aradaki otlar alınıp biir kaç kez çapadan sonra tüm iş toplama ve satmada.
Benim fare ile mücadelem bamya işinden iki sene sonra ayrı bahçede olmuştu. Ziraat ilacı satan yarden aldığım Zehirli buğdayları başka canlıların yememesi için farelerin beslenme deliklerinin içine gazete kağıdına sarılı tüpler içinde bırakarak yapmıştım. Amacım başka canlıların zarar görmemesiydi. Sanırım Görmedi de.

limon_sever
28-03-2011, 12:39
Benim bardağa bamya ekmemim tek sebebi bahçede tohumdan bamya yetiştirmekte başarısız olmamdan kaynaklanıyor. Bamya ve domates fidelerinden görüntüler...

muammer74
29-03-2011, 07:01
bamya şaşırtma pek randımanlı olmuyor
tutma oranı düşük oluyor

limon_sever
29-03-2011, 21:00
Deneme yanılma metodunu deneyeceğim bakalım. İnşallah başarılı olurum.

alexcan1905
04-04-2011, 12:25
Merhaba arkadaşlar.Ben bir türlü bamya tohumunu çimlendiremedim.Evime dijital termometre aldım her an toprak ve hava sıcaklığını kontrol ediyorum 20 C altına asla inmiyor.

Tohumları 1 gün hem normal suda ve bir başka tohumu aspirinli suda beklettim.Toprak kestane toprağı olarak tabir edilen topraktır.Cetvel ile ölçerek 1,5cm derinliğe diktim ve üzerine yaklaşık 1 su bardağı su döktüm ve bir daha sulamadım.Bu gibi deneyleri 3-4 defa yaptım her seferindede çıkmıyor.

1 hafta geçti tık yok.Neden olmuyor?Bazı kişilerden duydum toprağa su dökmeyeceksin diyor.Ama toprak kaymak bağlamıyor ki.Can suyu olarak 1 kere döküyorum.

Tohumlar kaliteli marka aldım.Bayat felan değil.Acaba bu bamyanın kabuğu kalın olduğundan 2 günmü suda bekleteyi?Dikimlerede az kaldı ben İzmirdeyim. 5Dönümlük yere ilk kez dikeceğim. o yüzden denemelerini yapıyorum.Benim için çok önemli.Yardımlarınızı bekliyorum.

NOT:Arkadaşlar bu Aspirinli suda bekletmek mantıklı mı bamya için?Biber için yapılıyorda bamya için ilk deneyen biriyim ama sonuç belli değil daha.Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Halil Önen
04-04-2011, 22:23
...

Ben bir türlü bamya tohumunu çimlendiremedim.

..Bazı kişilerden ....

Can suyu olarak 1 kere döküyorum.

...ben İzmirdeyim.

5Dönümlük yer...

Meyve ağacı mı yetiştiriyorsun can suyu verecek...

Bir sayfa geri çevir, 10 basamak in,

orada '' bazı kişiler'' yazmışlar.

alexcan1905
05-04-2011, 00:18
Sayın Halil Önen.Ben burada sizi kastetmiyorum.Köydeki insanlardan bahsetmek istemiştim.Sizin yazınızı önceden okumuştum.Emin olabilmek adına sizin söylediklerinizle bazı kişileri(köydeki tanıdıklarım)ın fikirlerini karşılaştırmak için yazmıştım.Yanlış anlaşılma olduysa özür dilerim.

ciceksever70
10-04-2011, 09:14
Ilk bamya tohumlarimi geceden islatip bugün diktim. Gelismeleri paylasirim. Havalarin gün icinde 20C leri bulmasindan cesaret aldim ama geceleri serin olur diye kisin bitkileri sardigim bezle örtmeyi düsünüyorum.

alexcan1905
10-04-2011, 22:23
Ya arkadaşlar ben evde saksıda mabya dikitim.Daha öncede diktim hep aynı sorunla karşılaşıyorum.Bamyalar çimlenitor.Boyları 5cm felan oluyor ama tohumunun kabuğunu kırıp yapraklar dışarı çıkamıyor.Bu neden oluyor?Elimle kırıyorum anca o zaman yaprakları dışarı çıkıyor.Acaba dikmeden önce suda 2 gün bekletsem kabuğu yumuşayacak öyle toprağa dikip yapsam aynı saorunla mı karşılaşırı?Yardımınızı bekliyorum.

ciceksever70
11-04-2011, 07:22
Ya arkadaşlar ben evde saksıda mabya dikitim.Daha öncede diktim hep aynı sorunla karşılaşıyorum.Bamyalar çimlenitor.Boyları 5cm felan oluyor ama tohumunun kabuğunu kırıp yapraklar dışarı çıkamıyor.Bu neden oluyor?Elimle kırıyorum anca o zaman yaprakları dışarı çıkıyor.Acaba dikmeden önce suda 2 gün bekletsem kabuğu yumuşayacak öyle toprağa dikip yapsam aynı saorunla mı karşılaşırı?Yardımınızı bekliyorum.

Ekmeden önce tohumu islatiyor musunuz?

alexcan1905
11-04-2011, 12:07
Ekmeden önce tohumu islatiyor musunuz?

Evet.Normalde 1 gün suda tutuyorum.Acaba 2 günmü tutarak diksem?Yoksa bildiğimiz aspirin ile suyu karıştırıp içinde mi 2 gün bekletsem?

ciceksever70
11-04-2011, 13:22
Bence siz cok fazla stres yapiyorsunuz bu konuyu. Rahat birakin tohumcuklari yeterince büyüyünce kabugunu atar. Bazen cok üstüne düstük mü bitki de bizimle inatlasiyor. Bamya o kadar sorunlu bir bitki degil.

alexcan1905
11-04-2011, 16:52
Dediğiniz doğru fakat kabuklarını atamadıkları için yaprakları içten çürümeye başlıyorlar.Şimdi 2 gün suda beklettiğim tohumları ekeceğim.Aynı sonucu verecek mi?Bilemiyorum.Yine burada paylaşacağım.

ciceksever70
11-04-2011, 16:59
Ben tohumlari dün ektim, bir hafta sonra biraz sularim. Basarili olursa resimleri sizlerle paylasirim.

arimayam
11-04-2011, 20:48
basindan beri okudum yazilarinizi,ekim dikim islerine yeni baslayan biri olarak,ne görsem duysam yapasim geliyor,tohumunu bulursam ekmeyi düsünüyorum..

h.ışık
11-04-2011, 22:15
Sayın arımayam, ben ektim. 1 haftayı geçmekte ancak henüz diğer tohumlarında olduğu gibi bunlarda da hiçbir gelişme yok.

limon_sever
12-04-2011, 13:17
Sayın alexcan1905, beni bilgilendirin demiştiniz. Bamyalar iyileşme aşamasına geçtiler ve çiçek oluşturma telaşına girmişler.

http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=784500&postcount=47

arimayam
14-04-2011, 22:39
Sayın arımayam, ben ektim. 1 haftayı geçmekte ancak henüz diğer tohumlarında olduğu gibi bunlarda da hiçbir gelişme yok.

Allah Allah,bu sene cok sanssisiz sayin isik:)

alexcan1905
14-04-2011, 22:52
Sayın alexcan1905, beni bilgilendirin demiştiniz. Bamyalar iyileşme aşamasına geçtiler ve çiçek oluşturma telaşına girmişler.

http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=784500&postcount=47

Teşekkür ederim.İşlerinin iyi gitmesi açısından senin adına sevindim.Bamyaları toplarsan Altın çilek fiyatına satarsın şu zamanda:))

limon_sever
14-04-2011, 23:36
Teşekkür ederim.İşlerinin iyi gitmesi açısından senin adına sevindim.Bamyaları toplarsan Altın çilek fiyatına satarsın şu zamanda:))

Kesinlikle :) :)

alexcan1905
14-04-2011, 23:45
Sayın limon_sever ben bamyaları çimlendirirken sorun yaşıyorum.Bamyanın tohum kabuğunu bir türlü kırıp yapraklarını çıkartamıyor.5-6cm oluyorlar genede zar zor çatlatıyorlar.Sen nasıl bir yöntem izledin.Suda felan kaç gün beklettin yazarsan sevinirim?

limon_sever
15-04-2011, 00:12
Sayın limon_sever ben bamyaları çimlendirirken sorun yaşıyorum.Bamyanın tohum kabuğunu bir türlü kırıp yapraklarını çıkartamıyor.5-6cm oluyorlar genede zar zor çatlatıyorlar.Sen nasıl bir yöntem izledin.Suda felan kaç gün beklettin yazarsan sevinirim?

Ben sitede arkadaşların yaptığı çimlendirme yöntemlerini uygulamadım hiç bir tohumumda. Bardaklara 2-3 tohum attım. Direkt gün ışığı gördü. Ne suda beklettim. Ne de karanlık ortamda üstünü poşet vs. örtmedim yani. Sizin dediğiniz tohum kabuğu kırma olayı sadece 2 tanesinde oldu onları da ben hafif şekilde kırıp çıkardım. Başka hiç bir yol denemedim. Geçen sene arkadaşların denediği yöntemi denedim ama çimlenen bitkiler çok garip şekilde uzadı pek sevmedim. En güzeli bu sene oldu diyebilirim.

nuribulduk
24-04-2011, 05:54
bamya neden çok pahalı biz konyada kilosunu 50 tl den alıyoruz

limon_sever
24-04-2011, 11:15
bamya neden çok pahalı biz konyada kilosunu 50 tl den alıyoruz

Tüyleri yüzünden toplayıcı bulmak zor veya toplama işçiliği pahalı olduğu için yaşken pazara yüksek fiyatla girmekte. Haliyle onu kuruttuğunuz zamanda 10 kilo yaş bamya size oluyor 1 kilo bamya. Geçen yaz yanlış hatırlamıyorsam en pahalı sebze bamya idi. 4-5 liradan gidiyordu.

alexcan1905
24-04-2011, 11:38
Tüyleri yüzünden toplayıcı bulmak zor veya toplama işçiliği pahalı olduğu için yaşken pazara yüksek fiyatla girmekte. Haliyle onu kuruttuğunuz zamanda 10 kilo yaş bamya size oluyor 1 kilo bamya. Geçen yaz yanlış hatırlamıyorsam en pahalı sebze bamya idi. 4-5 liradan gidiyordu.

Anlamadığım şu Konyadaki pazarlarda kınalı bamya veya sultani bamya ne kadara satılıyor?

limon_sever
24-04-2011, 13:01
Anlamadığım şu Konyadaki pazarlarda kınalı bamya veya sultani bamya ne kadara satılıyor?

Geçen yaz yeni hasat edilmiş bamyalar 4-5 liradan satılmıştı. Ve kuru bamyalar da 40-50 liradan satılmıştı. Şimdi kuru bamya fiyatlarını tam bilmiyorum. Ama o civardadır yine.

ciceksever70
24-04-2011, 15:48
10 Nisan`da ektigim bamya tohumlari cimleniyor, her gün birkac tanesi basini topraktan cikariyor. Simdiye kadar sadece haftada bir suladim.

h.ışık
24-04-2011, 19:28
Maşallah çiçeksever70 bamyaları çimlemişiniz. Aynı gün ekmişiz tohumları. Ben balkonda dışarıda tutuyorum. Sizin yaptığınız gibi bende haftada bir (sadece haftasonu) suluyorum.
Bugün itibariyle hiçbir çimlenme olmadı.
Ekmeden önce 1-2 gün suda bekletmiştim. Ankara'da havalar hala soğuk, bazı geceler sıfırın altına düşüyor.

Siz nasıl bir yol izlediniz ve Avusturya'da havalar nasıl?

ciceksever70
24-04-2011, 21:18
Maşallah çiçeksever70 bamyaları çimlemişiniz. Aynı gün ekmişiz tohumları. Ben balkonda dışarıda tutuyorum. Sizin yaptığınız gibi bende haftada bir (sadece haftasonu) suluyorum.
Bugün itibariyle hiçbir çimlenme olmadı.
Ekmeden önce 1-2 gün suda bekletmiştim. Ankara'da havalar hala soğuk, bazı geceler sıfırın altına düşüyor.

Siz nasıl bir yol izlediniz ve Avusturya'da havalar nasıl?

Sayin h. isik ben de gecen yil neredeyse Mayis sonunda ekmistim tohumlari, ama bu yil Nisan olaganüstü sicak gecti. Yine de ilk ektigimde cimlenene kadar geceleri kisin bitkileri örttügüm örtü ile üzerini örttüm. Naylon olmamasi gerekiyor cünkü ilk ekildiginde rutubeti sevmiyor. Ekili olduklari yer oldukca büyük ve derin kare bir legen. Bol günes alan bir yerde duruyor. Ankara icin sanirim biraz erken ekmissiniz ama havalar isininca cimlenecegini saniyorum. Üzerini kumas bir örtü veya gazete kagidiyla örtmeyi deneyebilirsiniz. Kolayliklar dilerim.

h.ışık
24-04-2011, 21:50
teşekür ederim ciceksever70, sanırım bu şartlarda çimlenemezler, Çünki ektiğim kabın bir tarafıda domates diğer tarafında ise bamyaları ekmiştim çimlendirmek için. bunlardan birisinden vazgeçmem gerekecek anlaşılan.

alexcan1905
27-04-2011, 12:28
Arkadaşlar ben izmirde yaşıyorum hava sıcaklığı gece 10-13 sabahları 19-20 arası değişiyor.5dönüm tarlaya ekeceğim çıkmaz diye korkuyorum beklemem gerekir mi daha havaları?

seyma30
29-04-2011, 14:59
Sn. alexcan ben Almanyada yasadigim halde iki hafta önce ektim bamyalari..

alexcan1905
29-04-2011, 17:19
Sn. alexcan ben Almanyada yasadigim halde iki hafta önce ektim bamyalari..

Sonuç nedir?Yani evin içinde bir yere ektiyseniz sıcak olacağından çıkmış olabilir.Ben direkt tarlaya ekeceğim o yüzden soruyorum.

seyma30
01-05-2011, 21:10
Ben de direk bahceme ektim tohumlari uclarini göstermeye basladilar..:p

IMP
01-06-2011, 16:12
arkadaşlar bende köyden aldığım bamya tohumlarını ektim
ortalama 4-5 saat suda bekletmiştim
ekmemden yaklaşık 10 günü geçmesine rağmen
12 bardağın hiçbirinde herhangi bir hareket göremiyorum
hemen her gün suluyorum, acaba bu yüzden bişey olmuş olabilir mi?
veya havalar ısınınca çıkarlar mı?

ciceksever70
01-06-2011, 16:23
arkadaşlar bende köyden aldığım bamya tohumlarını ektim
ortalama 4-5 saat suda bekletmiştim
ekmemden yaklaşık 10 günü geçmesine rağmen
12 bardağın hiçbirinde herhangi bir hareket göremiyorum
hemen her gün suluyorum, acaba bu yüzden bişey olmuş olabilir mi?
veya havalar ısınınca çıkarlar mı?

Basligi bastan bir daha okuyun isterseniz. Bamya mümkün oldugu kadar az su istiyor cimlenmek icin ve sonrasinda. Ektiginiz gün hele ne topragi ne de üzerini sulamamaniz gerekiyor. Tohumlariniz cürümüs olabilir. Ben haftada bir suluyorum o da cok az.

IMP
02-06-2011, 09:05
evet zaten sulanmaması gerektiği okuduğum için sormuştum,
bi kaç hafta da sulamadan bekleteyim her ihtimale karşı belki çıkar diye,
olmadı öbür tohumlara geçeriz

berkayseray
06-06-2011, 14:09
Merhaba arkadaslar.Bende dun bamya ektim ve bu forumdan ogrendigim sekilde bir gece suda bekletip ektigim topragi hic sulamadim.Bahcede oldugu icin de yagmur ihtimaline karsi uzerine musamba kapattim.Umarim cikarlar .Ben de tecrubelerinizden faydalanmak istiyorum.

berkayseray
09-06-2011, 21:15
4 gun oldu bir hareket yok henuz.Acele mi ediyorum acaba?Bamya eken baska arkadaslar yok mu????

ciceksever70
10-06-2011, 14:29
4 gun oldu bir hareket yok henuz.Acele mi ediyorum acaba?Bamya eken baska arkadaslar yok mu????

Dört gün cimlenmeleri icin henüz kisa bir süre hava sicakligina göre bir hafta ile iki hafta sürüyor. Üzerine musamba kapatmissiniz ancak musambanin altinda toprak rutubetli kalacagi icin bamya icin pek uygun bir ortam degil. Ben kisin bitkileri örttügüm koruma örtüsü ile kapatmistim böylece toprak kuru kaldi. Haftada bir kez suluyorum.

berkayseray
11-06-2011, 09:16
Cok tesekkurler .Sulama falan olmayinca garip hissettim kendimi.Musamba topraga temas etmiyor ama cadir seklinde kapattim uzerini.Burada son 10 gundur yagmur hic durmadi nerdeyse.

ciceksever70
11-06-2011, 11:05
Cok tesekkurler .Sulama falan olmayinca garip hissettim kendimi.Musamba topraga temas etmiyor ama cadir seklinde kapattim uzerini.Burada son 10 gundur yagmur hic durmadi nerdeyse.

Topraga temas etmesi önemli degil, musambanin icinde rutubet olur yine de. Siz ya gazete kagidi, ya da bulabilirseniz bitki korumada kullanilan örtülerden edinmeye calisin. Biz yapi marketlerden ediniyoruz Isvicre`de de Wallner, Hagebau türünde ya da Bauhaus gibi marketler vardir sanirim.

berkayseray
12-06-2011, 08:59
Dun bamyalarim cimlenmis.Cok sevindim gercekten.Ciceksever70 ilk firsatta o ortulerden edinecegim.cimlendikten sonra da uzerlerini kapatmali miyim?Yagmura karsi.Ya da sera gibi bir yer hazirlayayim mi?En azindan uc kenari cevrili olacak sekilde...

ciceksever70
12-06-2011, 10:46
Dun bamyalarim cimlenmis.Cok sevindim gercekten.Ciceksever70 ilk firsatta o ortulerden edinecegim.cimlendikten sonra da uzerlerini kapatmali miyim?Yagmura karsi.Ya da sera gibi bir yer hazirlayayim mi?En azindan uc kenari cevrili olacak sekilde...

Ben Nisan`da ilk partiyi ektigim icin geceleri kapatiyordum ama su an havalar sicak. Bamyalariniz yagmur alacak bir yerdeyse kapatabilirsiniz. Benimkiler su anda tentenin altinda durdugu icin yagmur almiyor. Denemek icin bir avuc domates bahcesine ekmistim ancak yagmur aldigi icin pek keyifli gelismiyor, cimlenme orani da cok düsüktü. Ben de deneme yanilma yoluyla dogruyu buluyorum. Özetleyecek olursam en basarili oldugum yöntem bol isik ve haftada bir sulamak yetiyor. Sanirim Temmuz-Agustos gibi ürün alabilirim bir aksilik olmazsa. Sonuclari paylasirim. Buralarda bulamadigimiz Türk sebzeleri icin nelere katlaniyoruz degil mi? Bakla da beni ayni sekilde ugrastiriyor. Size kolayliklar diliyorum.

berkayseray
12-06-2011, 14:30
Sormayin valla.Borulce de istiyorum ama tohumunu bulamadim.Komsum kurusundan ekmis ama tutmuyor dedi.Insallah bamyalari yeriz de...Emeklerinize saglik sizinde.

seyma30
15-06-2011, 21:11
Benim börülcelerim simdiden epey boylandilar fasulye büyüyorsa börülce de olur sanirim..

berkayseray
17-06-2011, 11:09
Sayin Seyma30 kuru borulceden mi ekim yaptiniz?Denesem gec mi kaldim acaba?Agiz tadiyla yemenizi dilerim...

ciceksever70
17-06-2011, 11:16
Sayin Seyma30 kuru borulceden mi ekim yaptiniz?Denesem gec mi kaldim acaba?Agiz tadiyla yemenizi dilerim...

Sayin berkayseray Türkiye`de gönderebilecek tanidiginiz varsa tohumlarinizi oradan tedarik etmenizi tavsiye ederim. Ben bakla burada da buldum ancak ayni ürünü alamiyorum. Bizim bildigimiz bakla yesilken buradan aldigim tohumlar bembeyaz baklalar veriyor. Salatalik da cok farkediyor.

ta3cb
26-06-2011, 20:01
Arkadaşlar.Selamlar,aranıza yeni katıldım.yeni üye oldum.Bamya eken arkadaşlar akköy veya amasya cinsi tohumluk bamya verebilirmisiniz.Ben balıkesir cinsi ekiyorum.Şu verimi bol denilen cinsleri denemek istiyorum.Bizim bölgeye uyum sağlıyacakmı denemek istiyorum.Şimdiden teşekkürler.

berkayseray
29-06-2011, 13:09
Arkadaslar bamyalarim cimlendi ama uzamiyorlar maalesef.3 yaprakli kucucuk kaldilar.Gubre mi vermem gerekiyor acaba???

ciceksever70
29-06-2011, 13:45
Arkadaslar bamyalarim cimlendi ama uzamiyorlar maalesef.3 yaprakli kucucuk kaldilar.Gubre mi vermem gerekiyor acaba???

Bamyalariniz cimleneli ne kadar oldu? Benimkiler de yavas yavas büyüyor henüz cicek bile acmadilar. Sanirim Temmuz sicaklari bastirinca ciceklenirler gecen yil da Agustos gibi toplamistim. Ben ayda iki kez sivi gübrelerden veriyorum suyla karistirip.

berkayseray
29-06-2011, 14:06
5 haziranda ekmistim.12 si 14 u arasi hepsi cimlendi ama nerdeyse hala cimlendikleri boydalar.Siz ne zaman ektiniz?Ne kadar oldu su an boylari?

ciceksever70
29-06-2011, 20:54
5 haziranda ekmistim.12 si 14 u arasi hepsi cimlendi ama nerdeyse hala cimlendikleri boydalar.Siz ne zaman ektiniz?Ne kadar oldu su an boylari?

Ben 10 Nisan`da ekmisim su an yaklasik 20cm kadarlar.

berkayseray
01-07-2011, 11:47
Masallah onlara.Ben de acele etmeyeyim o zaman.Sabir gerekiyor oncelikle deme:)

mrkamilk
28-07-2011, 13:01
"Ben 10 Nisan`da ekmisim su an yaklasik 20cm kadarlar." mesajı yazalı baya olmuş. şuan ne aşamada acaba?

ciceksever70
28-07-2011, 13:12
"Ben 10 Nisan`da ekmisim su an yaklasik 20cm kadarlar." mesajı yazalı baya olmuş. şuan ne aşamada acaba?

Fidelerin boyu cok uzamadi ama bamyalar olusmaya basladi. Iklimden dolayi olsa gerek cimlenme asamasi ile hasat arasinda cok uzun zaman geciyor ve tadimlik bir ürün aliniyor ama ben hobi olarak yetistirdigim icin sonuctan memnunum.

Halil Önen
28-07-2011, 20:56
Fidelerin boyu cok uzamadi ama bamyalar olusmaya basladi. Iklimden dolayi olsa gerek cimlenme asamasi ile hasat arasinda cok uzun zaman geciyor ve tadimlik bir ürün aliniyor ama ben hobi olarak yetistirdigim icin sonuctan memnunum.

Sn. çiçeksever,
bamyaların boyunun uzamasını, gelişmesini ve daha çok verim istiyorsanır eğer;

237242

bamya verdiği yere kadar yaprağı kırın.

237243

Hatta bamya olan yaprağı da, bamyayı koparıp hemen kırabilirsiniz.

Bu size bamyanın iyi gelişiminden başka toplamada _ görme kolaylığı_ da kazandırır.

Yanlara giden sürgünlerin de yaprakları alttan itibaren her toplamada koparılabilir.

Saygılar

ciceksever70
28-07-2011, 21:23
Sn. çiçeksever,
bamyaların boyunun uzamasını, gelişmesini ve daha çok verim istiyorsanır eğer;

237242

bamya verdiği yere kadar yaprağı kırın.

237243

Hatta bamya olan yaprağı da, bamyayı koparıp hemen kırabilirsiniz.

Bu size bamyanın iyi gelişiminden başka toplamada _ görme kolaylığı_ da kazandırır.

Yanlara giden sürgünlerin de yaprakları alttan itibaren her toplamada koparılabilir.

Saygılar

Verdiginiz bilgi icin cok tesekkür ederim. Yanlis anlamadiysam alt yapraklardan bahsettiniz. Sabah ilk isim bu islemi yapmak olacak. Bu kadar günessiz ve yagmurlu bir ortamda bu kadar yetisiyor iste. Benimki belki de anlamsiz bir inat ama az ürün de alsam vazgecemiyorum. O azicik basari bile iste bu iklimde de yetistirdim hazzini yasatiyor insana.

gultar
15-08-2011, 16:45
Ben de küçük bahçemde kendimize yetecek kadar 10-12 kök Tekirdağ tombul beyaz bamya yetiştiriyorum. Çok lezzetli buluyoruz ve yalnız o cins yiyoruz.Miktar az olunca hasatta taksit taksit oluyor, birkaç kez toplayıp biriktiriyorum yeterli olunca yiyoruz az olunca da tatlı oluyor. Yeni ürün tohumlarım da oluştu bile. Bu bamyayı denemenizi tavsiye ederim.

mavikartal5
15-08-2011, 22:09
sayın gultar,
biz de küçükken böyle 10 kök kadar bamya ekerdik ve annem onları toplardı. haftada bir yemeğini yapardı.
size afiyet olsun
saygılar

h.ışık
16-08-2011, 09:08
Ben de küçük bahçemde kendimize yetecek kadar 10-12 kök Tekirdağ tombul beyaz bamya yetiştiriyorum. Çok lezzetli buluyoruz ve yalnız o cins yiyoruz.Miktar az olunca hasatta taksit taksit oluyor, birkaç kez toplayıp biriktiriyorum yeterli olunca yiyoruz az olunca da tatlı oluyor. Yeni ürün tohumlarım da oluştu bile. Bu bamyayı denemenizi tavsiye ederim.

Sayın gultar, Biraz fazla tohum alıp paylaşma imkanınız olursa birçok kişi denemek isteyecektir. Benim gibi.

berkayseray
31-08-2011, 08:33
Arkadaslar bamyayi toplarken kullanilan pratik bir yol var midir?Cicek mi bamya mi anlamak zor oluyor bazen.Renkleri ,sekilleri ayni.Nasil ayirdedebilirim???

gultar
31-08-2011, 11:23
Arkadaslar bamyayi toplarken kullanilan pratik bir yol var midir?Cicek mi bamya mi anlamak zor oluyor bazen.Renkleri ,sekilleri ayni.Nasil ayirdedebilirim???

Sn. berkayseray, bamyanın çiçeği ile meyvesini hangi yönden karıştırdığınızı pek anlamadım.Çiçeği açmadan önce belki bamyaya benzer ama dokunduğunuzda yumuşak ve katlıdır.Meyvesi daha koyu renkte ve serttir.Ben size tohum göndermedim mi? Talebiniz mi olmadı. hatırlayamadım.İsterseniz adres bildirin.

Halil Önen
31-08-2011, 12:49
...

237243

Sevgili berkayseray;
bamya çiçeği ve bamya bir arada...

aygün
31-08-2011, 12:51
Sayın gultar Öğretmenim, melisa sanıp çimlendirme denemsine aldığım tohumlar sizin bamyalarmış ve şu an çimlenmeye devam ediyorlar.
Ne dersiniz, mevsim itibarı ile (Gerçi balkonda, saksıda yetiştireceğim, başarabilirsem. Bahçem yok çünkü) sonuç alır mıyım?

gultar
31-08-2011, 13:11
Sayın gultar Öğretmenim, melisa sanıp çimlendirme denemsine aldığım tohumlar sizin bamyalarmış ve şu an çimlenmeye devam ediyorlar.
Ne dersiniz, mevsim itibarı ile (Gerçi balkonda, saksıda yetiştireceğim, başarabilirsem. Bahçem yok çünkü) sonuç alır mıyım?

Sn. aygün, belki balkonda olmaları şans bu mevsimde, artık Bahçede büyümesi,
hele meyve vermesi mümkün olmayabilir İstanbulda. Güneyde olsa olabilirdi. Ama balkonda istediği ısıyı sağladınız mı olmaması için bir sebep yoktur
sanıyorum ( kapalı bir balkon ya da içeride aydınlık bir köşede) camdan aldığı güneş ısısıyla yetişir umarım olmazsa yeniden tohum takviyesi yaparım. Sevgiler.

limon_sever
24-02-2012, 22:40
Sayın haru,

Tohum Takas Etkinliğine tohumlarınızı gönderebilirsiniz. Tek bir elde toplanıyor. Oradan isteyen üyeler belirledikleri tohumları istiyorlar. Ayrıca sizde tohum paylaştığınız gibi tohum isteğinde de bulunabilirsiniz. Bir ziyaret edin. Halil Önen bey bu konuda epey tecrübe sahibi oldu :)

Saygılar.

http://www.agaclar.net/forum/ucretsiz-tohum-celik-fidan-vs-paylasimi-ve-takas/25790.htm

haru
25-02-2012, 21:09
Yönlendirmeniz için teşekkür ederim sayın limon sever. En kısa zamanda inceleyeceğim o başlığı;yalnız şu an çuha çiçeği başlığına koşmam lazım.Dün aldım da bir tane :)

limon_sever
25-02-2012, 22:49
Çuha çiçeğiniz hayırlı olsun.

Biraz acele etmenizde fayda var. Sanırım 1 martta 1. etkinlik sona eriyor.

nkutsay
10-02-2013, 08:22
20 litrelik saksiya kac bamya fidesi dikilebilir. Saksiya ektim, yemegini de yedim diyen var mi :))

Revnak
17-03-2013, 15:48
Kök gelişimi için nereden baksanız 40-50 cm. derinliğinde olması gerekir diye tahmin ediyorum. Ancak kaç cm. çapa kaç kök dikilir hiç bir fikrim yok.
Bu gece tohumlarımı yüzdürüp, yarın ekmeyi planlıyorum.
"İnşallah saksıya ektim yemeğini de yedim" cümlesini bu yaz benden duyarsınız;)

nkutsay
17-03-2013, 15:56
Ben de bizim buradaki koylulerin fide satmasini bekliyorum. Cok guzel bamya var burada. kirmizili, alacali, cok lezzetli. Umarim fide de satarlar.

Revnak
17-03-2013, 16:03
Kendi kendimi geciktirmeyeyim diye mesajı yazar yazmaz 6 adet tohumu suya koydum, topraklarını da bugünden suladım mı yarın için her şey hazır demektir;)

Revnak
21-03-2013, 17:38
Tohumları suya koymuş, torfu da sulamış bulunduğumdan ertelemeden 18inde bamya tohumlarını ekmiştim. Bugün domates tohumlarını ekmek için odaya girdiğimde şans eseri bardaklarda bir tohumun uyandığını gördüm, ne sevindim ne sevndim anlatamam. Bu kadar çabuk olmasını hiç beklemiyordum. Biliyorum yanlış ama diğerleri ne alemdeler diye usulca baktım onlar da birkaç güne çıkarlar herhalde:p

380259
380260

Revnak
23-03-2013, 01:09
Dikkat ettim de daha uyanmamışlar. 2 cm ye ekilmesi gereken tohumları rahat çıksınlar diye tohum boyu kadar ekmiştim, gördüğüm dibe gitmeye çalışan köklermiş meğer. Rahat rahat insinler diye azıcık örttüm üstlerini toprakla.
Geliştiklerini biliyorum ya sorun yok, diledikleri zaman yapraklarını çıkartsınlar;)

Revnak
23-03-2013, 17:09
Ben örtüyorum üstlerini ama onlar çıkmakta ısrarcılar bugün yine bir beyazlık gördüm yüzeyde;)

toprakseven
25-03-2013, 09:52
"Abelmoschus manihot" bamyanın bu kadar ürün vermesi türünün farklı olmasından mı kaynaklanıyor? Linkini veriyorum.

http://image57.webshots.com/457/1/57...8NikGPO_fs.jpg

http://www.prestoimages.com/store/rd...d1741920_2.jpg

http://content3.eol.org/content/2010...4660_large.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...ves_3050px.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...manihot_06.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...s_manihot1.jpg

Merhabalar Limon Sever,
Bamyanın latin ismi Hibiscus esculentus'tur. Abelmoschus manihot ise başka bir bitki ama aynı ailendenler. Bamyanın çiçeğinin çapı 5--7cm. Abelmoschus manihot çiçeğinin çapı ise 10--22cmdir.

Boska
25-03-2013, 13:26
Sayın toprakseven,
Verdiğiniz linkler ya açılmıyor ya da "404 Not Found" Bulunamıyor hatası veriyor. Linkleri kontrol eder misiniz?

vek66
25-03-2013, 13:44
Merhabalar yaklaşık 3 hafta önce ekmiş olduğum 14 tane bamya tahumu ekmiştim ve hepside filizlenip gayet sağlıklı şekillerde idiler. 1 haftadır boylarında uzama ve uzamaya bağlı olarak gövdelerde incelme mevcut. pencere kenarına aldım düzelmediler, geceleri suni ışıklandırma da yapıyorum ama bir değişiklik söz konusu değil. Aceba ektiğim viyoller küçüktü onunla bir alakası alabilir mi? sizce pet bardaklara şaşırtma yapmalı mıyım? Daha iki yaprakları ver hepsinin. Teşekkürler.

h_dogan
25-03-2013, 13:54
Merhabalar yaklaşık 3 hafta önce ekmiş olduğum 14 tane bamya tahumu ekmiştim ve hepside filizlenip gayet sağlıklı şekillerde idiler. 1 haftadır boylarında uzama ve uzamaya bağlı olarak gövdelerde incelme mevcut. pencere kenarına aldım düzelmediler, geceleri suni ışıklandırma da yapıyorum ama bir değişiklik söz konusu değil. Aceba ektiğim viyoller küçüktü onunla bir alakası alabilir mi? sizce pet bardaklara şaşırtma yapmalı mıyım? Daha iki yaprakları ver hepsinin. Teşekkürler.

Şaşırtma yapmayın daha küçükler. Sizin sorununuz yetersiz ışıklanma ve sıcaklık. Bamya yüksek sıcaklık ister. Gece ışıklandırma yapmanız normal ışıkta bir şeyi değiştirmez gün ışığından en iyi şekilde faydalanmasını sağlayın ve sıcak yerde bulundurun soğuğu sevmez bamya. ;)

vek66
25-03-2013, 14:12
Çok teşekkür ederim zaten Ankara da 1 haftadır havalar bayağı bozdu dediğiniz gibi kesinlikle onunla alakalı. Peki sıcaklık ve ışık faktörünü iyileştirdiğim takdirde tekrar düzelme sağlayabilirim değil mi?

381586 buda resmi. Bu resimde pek belli olmuyor akşam eve geçince daha detaylı çekerim.

h_dogan
25-03-2013, 15:15
Fazla su vermeyin, yeterince ışık ve sıcaklık olursa gövdeleri kalınlaşır. Şu anda sorun dediğim gibi yetersiz ışıklanma ve sıcaklık.

vek66
25-03-2013, 15:17
Çok saolun önerilerinize uyacağım. Tekrardan teşekkürler.

GT-S5830 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

vek66
28-03-2013, 15:50
Peki birşey daha soracağım normalde bamyaları filizlendikten sonra ne zaman ve hangi şekle gelince şaşırtma yapmalıyım.

h_dogan
28-03-2013, 16:27
Şu anda kök sistemi zayıftır. Kökler toprağı tutsun birkaç gerçek yaprak oluştursun ondan sonra gerçek yerlerine şaşırtırsınız. Daha çok erken. Bir de zaten hava müsait değildir Ankara'da.

vek66
28-03-2013, 16:33
Önce bahçeye ekmeyeceğim zaten havalardan dolayı viyolden alıp pet bardağa şaşırtacagim.

GT-S5830 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Revnak
12-04-2013, 13:21
18 Mart'ta ektiğim bamyalarım
389580

389581

389582

Revnak
18-04-2013, 23:39
Bamyalarım gayet güzel yetişiyorlar, kimi yukarıda görünen 2. kimi 3. gerçek yapraklarını geliştiriyorlar, bu arada kotiledonlar yavaş yavaş sararıp solmaya başladılar bunun normal olduğunu düşünüyorum.
Yalnız bir sorum olacak odada bir çok fide olmasına rağmen sadece bamya yapraklarının altında şeker-tuz tanesi gibi şeffaf kürelerin olduğunu farkettim, zararlı mıdır bunlar ne yapmam gerekir? Diğer fidelerime de bulaşır mı acaba?

pınarr_rr
19-04-2013, 00:04
Arkadaşlar bamya yetiştiriciliği konuusndaki yazdıklarınızı okudum,ve ben yüksek lisansımı bamya üzerine yapacağım.Sizlerden bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum,şöyleki benim yerel tohumlara yani hibrit olamayan tohumlara ihtiyacım var.kınalı vs değişik türlerden olması ve yerel çeşit olması hibrit olamaması önemli eğer elinde bu tarz tohumları olan üreticilerimiz varsa irtibata geçmek isterim
SAYGILAR.

Revnak
19-04-2013, 00:12
Merhaba sayın pınarr_rr,
http://www.agaclar.net/forum/uyeler-tanisiyor-tartisiyor-toplaniyor/2595.htm
Önce linkteki birinci mesajı okuyup, sonra kendinizi tanıtır mısınız lütfen;)

h_dogan
20-04-2013, 21:25
Pınar Hanım bamya hakkında yüksek lisans yapacaksınız ve bamya hakkında daha hiçbir bilgi toplamamışsınız, direk yardım istiyorsunuz!
Bamyanın neyi üzerine tez yapacaksınız?

best86
20-04-2013, 21:34
Arkadaşlar bamya yetiştiriciliği konuusndaki yazdıklarınızı okudum,ve ben yüksek lisansımı bamya üzerine yapacağım.Sizlerden bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum,şöyleki benim yerel tohumlara yani hibrit olamayan tohumlara ihtiyacım var.kınalı vs değişik türlerden olması ve yerel çeşit olması hibrit olamaması önemli eğer elinde bu tarz tohumları olan üreticilerimiz varsa irtibata geçmek isterim
SAYGILAR.

Pınar Hanım,

Bamya da ne üzerine çalışacağınızı bilemiyorum ancak: İnternetten TSÜAB(Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği)'nin web sayfasında "Üyeler" kısmını tıklarsanız Türkiye'de bulunan yerli yabancı kayıtlı firma isimlerini görmeniz mümkün. Bu firmalardan size uygun olanları(şehir, yerel/yabancı vs.) seçerek web sayfalarından, konunuza kesin karar verdiğiniz de ise çeşitler hakkında tel.la irtibata geçerek detaylı bilgi almanız mümkün. Kolay gelsin.

serkan_istanbul
21-04-2013, 14:07
Benim oturduğum yerde önceden bamya tarlaları çok vardı. Bu aylarda nisan sonu mayıs başı gibi sıralı dikim yapılırdı. Tohumlar bir gün önceden ıslatılırdı. Sıralar hazırlanırdı tarlalarda. Bu sıralarada çapa yapılacak kadar aralıklarla dikim yapılırdı. Küçük çapa. Sulama yapmazlardı. Bu aylarda yağmur yağdığından gerekte olmuyordu. Bamyaya ne kadar su verirseniz o kadar çok azıyor ve az banya döküyor çünkü ve iri oluyorlar. Yaprakları çok büyüyor. Ben saksılarda deneme yaptım bamya verdi ama tarladakiler kadar deil. Hayvan gübresi ve kompoze gübre kullanırlardı. Hayvan gübresi tarla sürülmeden atılırdı. Sonra traktörler sürerdi. Saksıda tek rar söyleyeyim ben istediğim sonucu olamadım koca koca bamyalarım oldu ve hep bayıldıklarından bende suladım. Bir dahada dikmedim. Sevgiler.
36 SENEDİR BEN BURADAYIM ÖNCEDEN SOĞAN BAMYA TARLALARI ÇOKTU ŞİMDİ BETOIN YIĞINLARI VAR.

pınarr_rr
01-05-2013, 19:18
arkadaşlar bamya ile ilğili yazılarınızı okudum ben ziraat muhendisi bahce bitkileri mezunuyum bu konuda size yardımcı olabilirim. bamya ıle ılgılı çalışmalar yapmaktayım bana yerli yani hibrit olmayan bamya tohumları gerekli eğer yardım edebilen arkadaşlar varsa çok sevinirim.

pınarr_rr
01-05-2013, 19:23
köyden aldığınız tohumlardan elinizde mevcut mu hala?

toprakseven
20-07-2013, 15:32
Merhabalar arkadaşlar...
Bamya toplanmaya başladı değil mi? Çarşıdan tohum aldım cisini bilemedim dikttim. Şimdi toplanma zamanı...ama çoooooooook minik. Acaba doğru mu toplıyorum? çiçek solduktan sonra toplanır değil mi? Bilgi parlaşırseniz sevirim...:)

toprakseven
20-07-2013, 16:22
bir araştırma yaptım. diktiğim bamya cisi Amasya bamyasıymış. Acaba izmir tarafında yetişen bamya tohumu nereden alabilirim? seneye dikeyim bare....

toprakseven
20-07-2013, 16:38
buda onun bitkisi

toprakseven
20-07-2013, 16:42
bitkisi de 50--55cm gibidir.

toprakseven
25-08-2013, 19:32
Amasya bamyası ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorum.
Elde edilen bamyalar çok dikenli. Bamya yemeği yaptım, dikenler batıyor...çok tazeden mi yoksa cinsi böyle mi?

cörekotu
25-08-2013, 22:22
Bamya en sevdigim sebzelerdendir, hava sartlari nedeniyle yetistiremiyorum ne yazikki :(...

nkutsay
25-09-2013, 10:02
Yetistiririm umuduyla pazRdan aldigim kirmizi bamyanin birini kurutuyorum. Tohumundan faydalanabilir miyim ne dersiniz

bahcedenn
25-09-2013, 10:57
Yetistiririm umuduyla pazRdan aldigim kirmizi bamyanin birini kurutuyorum. Tohumundan faydalanabilir miyim ne dersiniz

Tohumluk bamyanın dalında iyice irileşip olgunlaşması gerekiyor. Hiç boşuna uğraşmayın.

kafali
14-12-2013, 21:53
sayın cihan_as ;
ben bamya yetiştirmek istiyorum acaba en verimli tohum hangisi nereden temin edebiliriz

nkutsay
08-05-2014, 15:46
Oglene kadar gunes alan yerde bamya yetisir mi?

nkutsay
24-05-2014, 14:27
Bamyayla ilgilnen yok mu. Kirmizi bamya ekicem buralarda barbunya bamya diyorlar.. Meyvesi yaklasik 3 cm. Ama bitkiyi tanimiyorum. Aralarinda ne kadar mesafe birakmaliyim.

heyyamola
24-05-2014, 21:32
Oglene kadar gunes alan yerde bamya yetisir mi?

Sıcağı çok sever, en fazla güneş alan bölgede yetiştirmenizi tavsiye ederim.

heyyamola
24-05-2014, 21:40
Bamyayla ilgilnen yok mu. Kirmizi bamya ekicem buralarda barbunya bamya diyorlar.. Meyvesi yaklasik 3 cm. Ama bitkiyi tanimiyorum. Aralarinda ne kadar mesafe birakmaliyim.

Sıra üzeri 25 cm, sıra arası 30 cm aralıkla yetiştirmiş, iyi sonuç almıştım. Daha fazla aralıkla yetiştirdiklerimden aynı verimi alamadım.

nkutsay
24-05-2014, 21:51
cevaplar için teşekkürler. Sizce 5 kok yeterli olur mu zorlarsam 10 kök de yetistirebilirim. Bir de yaklasik boyu ne kadar olur.

heyyamola
24-05-2014, 22:37
cevaplar için teşekkürler. Sizce 5 kok yeterli olur mu zorlarsam 10 kök de yetistirebilirim. Bir de yaklasik boyu ne kadar olur.

Üç sıra, her sırada dört bitki, toplamda 12 kök olsun bari... Tek sıra yapmanızı tavsiye etmem.

100 cm kadar da boylanabilir. (Çeşide bağlı olarak)

arimayam
07-06-2014, 01:20
MERHABALAR
Bamya ekimi icin gec mi kadim acaba?
cesit konusunda hangi bamyayi tavsiye edersiniz,,simdiden tesekkürler..

muratxmutluay
01-04-2015, 10:28
ilk defa diken arkadaşlar genelde ilk çiçekken topruyorlar daha sebzeye dönmeden ona dikat edin

kerkenez
01-04-2015, 14:09
Kardeş bitkisi biber imiş. Bakalım kısmetse bu yıl beraber yetiştirmeyi hedefliyorum.

bizimbahcemiz
16-04-2015, 15:18
"Basil, cucumbers, eggplant, melons, peppers, and southern peas." (How to Grow Okra - Harvest to Table (http://www.harvesttotable.com/2009/03/how_to_grow_okra/))

Fesleğen, salatalık,patlıcan,kavun,biber ve bezelye kardeş bitkileriymiş, yukarıda linki yazan web sayfasına göre.

nkutsay
16-04-2015, 17:38
Bu kardes bitkilerle bamyanin su ihtiyaci farkli. Eger digerleri kadar sularsaniz bitki 2 metreyi geciyor. Bamyalar parmak kadar oluyor. Kotu mu oluyor derseniz bence daha iyi. Hem verim artiyor hem de pisirirken isgucu azaliyor. Iri ve kart zannetmeyin iri ama korpe. Bizim pazarlarda gormeye aliskin oldugumuz bamyalar az ya da hic sulanmayanlar.

bizimbahcemiz
17-04-2015, 15:41
Merhaba nkutsay,
Saksıya dikmeyi düşünüyorum, beraber ne ekebilirim diye düşünürken yukarıda paylaştığım yazıyı gördüm. Yani diyelim ki bamya, 11 lt lik saksıya biber ve fesleğenle birlikte dikilirse bitkinin boyu uzar ama başka bir sıkıntı olmaz mı diyorsunuz? Ben de anneannemden biliyorum, ağustos eylül ayında bile haftada bir bamya toplamaya gidiyorlar köye, İzmir sıcağında bitkilere bir şey olmuyor. Çok az su veriyorlar.

nkutsay
17-04-2015, 16:06
Ben de pek tecrubeli degilim. Yalniz gecen yil yetistirdim. Ama saksida bamya ne kadar verimli olur bilmiyorum. Bir bitkiden alacaginiz haftada 3 ya da 4 bamya olur.

Dr - beyazzz
27-08-2015, 22:40
arkadaşlar tombul bamya ekeceğim hayırlısıyla sizler çimlenene kadar dere kumu mu kullanıyorsunuz sadece?

sinbas
27-08-2015, 23:57
arkadaşlar tombul bamya ekeceğim hayırlısıyla sizler çimlenene kadar dere kumu mu kullanıyorsunuz sadece?

Fark etmez direkt toprağa da ekersiniz 1 cm en fazla derine gömmeyin yeter.

Akşam suya ıslatın sabah dikin.

Saksıda yetiştirmeyi düşünüyorsanız pek verimli olacağını sanmıyorum kazık kök derinliği 1 metreden fazla gider, ayrıca her saksıdan 1, çatallarsa 2-3 bamya alırsınız. Bir avuç bamya için onlarca saksı ekmeniz gerekir.
20-30 santim ara ile ekmek demek her saksıya bir bamya dikileceği anlamına gelir.
Kolay gelsin.

Dr - beyazzz
28-08-2015, 00:33
Fark etmez direkt toprağa da ekersiniz 1 cm en fazla derine gömmeyin yeter.

Akşam suya ıslatın sabah dikin.

Saksıda yetiştirmeyi düşünüyorsanız pek verimli olacağını sanmıyorum kazık kök derinliği 1 metreden fazla gider, ayrıca her saksıdan 1, çatallarsa 2-3 bamya alırsınız. Bir avuç bamya için onlarca saksı ekmeniz gerekir.
20-30 santim ara ile ekmek demek her saksıya bir bamya dikileceği anlamına gelir.
Kolay gelsin.

yeni çıkan depozitosuz 20 lt.lik plastik su bidonlarına birer tane eksem olmaz mı?:confused:

sinbas
28-08-2015, 12:15
yeni çıkan depozitosuz 20 lt.lik plastik su bidonlarına birer tane eksem olmaz mı?:confused:

Olur olmasına da sezon sonuna kadar bir yemeklik anca birikir. :)

Plastik su bidonlarınızı ışık almayacak şekilde dış yüzeylerini kaplayın, ışık mantar oluşumunu tetikleyecektir.

Poizer
22-11-2016, 10:11
Özellikle İç Anadolu bölgelerinde serada bamya yetiştiren var mı?

sefali
02-05-2018, 02:04
Yarım dönüm kadar bamya ektim.ekmeye de devam ediyorum.Gözlemlerimi anlatayım.Önce burada ve internette her yazana inanmamak gerekiyor.Burada okuduklarımın bana zararı oldu.Su verilmeden tarlaya bamya ekilmiyor.Bu sebeple çok zaman kaybım oldu.Burada bazı arkadaşlar bamya ekiminde su verilmez demişler.Sırf bu yüzden ben de tarlanın hemen sürümünden sonra hazırladığım ocaklara bamyaları ektim.Tabi bekle ,bekle ne çıkan var ne bir şey.sinirlendim.bir iki ocağa su döktüm.bir baktım , çıkmışlar.Çok sevindim. Tüm ocakları suladım.arka arkaya çıkmaya başladılar.Neden yanlış bilgi veriliyor bilmiyorum.farkettiğim bir şey internette hep bitki yetiştirirmesi hususunda su vermeyin,çiçeklenesiye kadar su vermeyin deniliyor.Az kalsın pek çok fidemi de heba edecektim.
izmir yöresinde bir iki hafta önce bamya ekimi yapıldı.mayısa bu iş kalmıyor.Benim gibi amatörler belki hariç :)
Kaymak tutma olayına gelince.Köylüler hazırladıkları ocakları suyla doldurup,bamya tohumunu içine koyup ocağı toprakla kapatıyorlar.Toprakta kaymak oluşmuyor.Ama burada derinlik önemli.fazla derin olmamalı.
Ben ise şöyle bir yol tuttum,ocağı açıp su döküyorum.bamya tohumunu koyuyorum,üzerini torfla kapatıyorum.2 -3 santimi geçmemeye çalışıyorum.Son ektiğim bamyalar iki üç günde çıktı şaşırdım.tabi torfun içine bir miktar gübre de koyabilirsiniz.
Dediğim gibi ben sulamaya devam ediyorum.Çok az su veriyorum.Su verdiğim bamyaların hızla büyüdüğünü görüyorum. Gözlemlerimi yazdım.Galiba bu iş okuyarak olmuyor,gözlem ,deneme ,yanılma ve doğruyu bulmayla oluyor.

aydemiraydın
02-05-2018, 11:54
tohumları bir kaç saat suda bekletip ekerseniz çimlenme hızlanır.

tarku
02-05-2018, 17:46
Tohumları ektikten sonra üzerlerine yanmış koyun gübresi koyun, kaymak tabakası tutmaz. Bamya, toprak tavındayken ekilir ve çıkış yapana kadar su verilmez, yoksa tohumlar çürür. Tecrübeyle sabit.
Su verilmez diye bilgi verenlerin yanlış bilgi verdiğini söylemişsiniz, tohumları ekin ve hemen can suyunu boca edin bakalım tohumlar ne oluyor? Tohumları beklemişsiniz çıkmayınca su dökmüş ve fidelerin uyanmasını verdiğiniz suya bağlamışsınız. Acaba su vermeseydiniz de çıkacak olan fidelerin, tam çıkış zamanında su vermiş olabilir misiniz? 3 defa bahçeme mayıs başında bamya ektim ve 40 ikindi yağmurları denen yağmurlar yüzünden 2 defa tohumlarım çürüdü. Son ekimde yağmurlar başladığında, tohumların üzerini yağmurdan korumak için naylon ile örttüm ve tohumlar kuru toprakta çıktılar. Kimsenin sizi aldatmak için yanlış bilgi vereceğini tahmin etmiyorum

sefali
08-05-2018, 01:27
Tohumları ektikten sonra üzerlerine yanmış koyun gübresi koyun, kaymak tabakası tutmaz. Bamya, toprak tavındayken ekilir ve çıkış yapana kadar su verilmez, yoksa tohumlar çürür. Tecrübeyle sabit.
Su verilmez diye bilgi verenlerin yanlış bilgi verdiğini söylemişsiniz, tohumları ekin ve hemen can suyunu boca edin bakalım tohumlar ne oluyor? Tohumları beklemişsiniz çıkmayınca su dökmüş ve fidelerin uyanmasını verdiğiniz suya bağlamışsınız. Acaba su vermeseydiniz de çıkacak olan fidelerin, tam çıkış zamanında su vermiş olabilir misiniz? 3 defa bahçeme mayıs başında bamya ektim ve 40 ikindi yağmurları denen yağmurlar yüzünden 2 defa tohumlarım çürüdü. Son ekimde yağmurlar başladığında, tohumların üzerini yağmurdan korumak için naylon ile örttüm ve tohumlar kuru toprakta çıktılar. Kimsenin sizi aldatmak için yanlış bilgi vereceğini tahmin etmiyorum
Sayın Tarku
Yanmış gübre koydum.Üzerine zaten yağmur yağmadı.Ancak kısım kısım suladım.Ancak suladığım zaman çıktı.Ben çeşme için konuşuyorum.Burada çiftçilerde sulayarak ekiyorlar.susuz çıkacağına ben artık ihtimal vermiyorum.Bornova kınalı bamya için susuz ekim mümkün değil.
burada önce ocaklar hazırlanıyor.Sonra 5 litre kadar su dökülüyor.Su çektikten sonra ocağa bamya tohumu bırakılıp ocak, toprakla kapatılıyor.böylece kaymak oluşmuyor.ayrıca benim ekişim uzun bir süreç oldu.En çok verimi iki gün ıslattığım hafiften filizlenmiş bamyalardan aldım.suladığım ocağa koydum üzerini kapattım,bunlara gübrede koymadım.en hızlı böyle çimlendi.
Kimsenin beni yanıltmaya çalıştığını söylemedim.Belki bamya cinslerinin farkı vardır,bilmiyorum.Ama kınalı bamya için susuz çıkartmanız mümkün değildir,ben de bunu tecrübeyle ve köy kahvesindeki tüm köylülerin tecrübesiyle söyleyebilirim.
Kaymak olayına gelince.Kaymağı kıramayan bamya görmedim.Aslında gübreye de gerek yok.Kaymağı kendisi kırıyor.Zaten kaymaktaki zorlanmayı görüyorsunuz elinizle kaymağı kaldırırsanız alttan bamya çıkıyor.Hoş zaten kendisi de çıkacaktır ama işi kolaylaşıyor.
Hala bamya ekimim devam ediyor.Dediğiniz gibi can suyunu ihmal etmiyorum ,en az 5 litre su döküyorum ve 4- 5 günde bamyalar çıkıyor.az sulu ,çok sulu pek çok alternatif denedim,şu anda en çok sulanan ocaklardaki bamyalar en iyi durumda.Bu arada ekimim yağmurlardan sonraya kaldı.Ekime devam edeceğim.Önce sulayacağım,sonra tohumu koyup ocağı torf ,gübre,toprak karışımıyla kapatacağım.çıkar çıkmaz hafif hafif sulamaya devam edeceğim.Cevabınız için teşekkürler.

ensar63
19-03-2019, 09:18
Merhaba arkadaşlar foruma yeni üye oldum. Ben de Yalova Akköy Kabaklı 11 Bamya tohumu aldım. Hayırlısıyla 3 dönüm yere ekeceğim. Bilgilerin çoğunu okudum. Mesaj yazan tecrübelerini paylaşan herkese teşekkür ederim

ensar63
19-03-2019, 10:07
Arkadaşlar Yalova Akköy 41 bamya çeşidi ile Yalova Akköy Kabaklı 11 tohumunun farkı nedir acaba?

rencberdede
18-05-2020, 01:41
Tohumları 24 saat suda beklettim. Klasik fasulye çimlendirmesi gibi nemli pamuk arasına koydum. 5. gün çimlenme resimdeki gibi. Sıcaklık 21-22 oC.

Amatör yetiştiriciler için iyi bir yöntem. Çimlenip çimlenmediğini günlük olarak izleyebiliyorsunuz ve çimlenmeyen tohumlar için yer harcamıyorsunuz.

Portakal Rengi
02-06-2020, 10:55
Merhaba,
İlk kez bamya yetiştiriyorum. Hastalık ve zararlılarını araştırarak öğreniyorum. İlk kez de zararlı durumu yaşadım. Ancak bu zararlı yetiştirme bilgilerinde yer almıyor.
Geçtiğimiz günlerde Mayıs ayında görülmeyen 42 °C sıcaklıkları birkaç gün yaşadık. Fasulyelerde bu durum kırmızı örümcek zararlısını coşturur. Geçen yıl yaşadım.
Bamya için kırmızı örümcek öngörülmese de aşağıdaki resimlerde görülen zararlının kırmızı örümcek olduğunu düşünüyorum. Fasulyedeki gözlemlerim ile örtüşüyor.

709743

Soldaki iki resim yaprakların arka, sağdaki ön yüzünden görünüm.
Çok etkilenmiş yaprakları topladım. Bazı fideleri kökledim. Az bulaşma olanları da temizlersem fidem kalmıyor.
Bu kırmızı örümcek mi ?
Ne yapmamı önerirsiniz ?

rencberdede
11-06-2020, 10:13
Merhaba,
İlk kez bamya yetiştiriyorum. Hastalık ve zararlılarını araştırarak öğreniyorum. İlk kez de zararlı durumu yaşadım. Ancak bu zararlı yetiştirme bilgilerinde yer almıyor.
Geçtiğimiz günlerde Mayıs ayında görülmeyen 42 °C sıcaklıkları birkaç gün yaşadık. Fasulyelerde bu durum kırmızı örümcek zararlısını coşturur. Geçen yıl yaşadım.
Bamya için kırmızı örümcek öngörülmese de aşağıdaki resimlerde görülen zararlının kırmızı örümcek olduğunu düşünüyorum. Fasulyedeki gözlemlerim ile örtüşüyor.

709743

Soldaki iki resim yaprakların arka, sağdaki ön yüzünden görünüm.
Çok etkilenmiş yaprakları topladım. Bazı fideleri kökledim. Az bulaşma olanları da temizlersem fidem kalmıyor.
Bu kırmızı örümcek mi ?
Ne yapmamı önerirsiniz ?

Kırmızı örümcek zararına benziyor. Emin olmak için oradalar mı diye bir büyüteçle bakın, iyi bir göz de onları görebilir.

Portakal Rengi
12-06-2020, 12:57
Kırmızı örümcekmiş. Yaprakları ıslak mendille temizledim. Kendilerine geldiler. Ama ilaçsız kurtulamayacağız gibi görünüyor.

benceemerik
15-10-2022, 23:34
Bu kurutulan minik bamyalar nasıl oluyor? Cinsi mi öyle yoksa körpe iken mi koparılıyor? Hangi cinsten üretiliyor acaba?

ala.turka
17-10-2022, 00:25
Bu kurutulan minik bamyalar nasıl oluyor? Cinsi mi öyle yoksa körpe iken mi koparılıyor? Hangi cinsten üretiliyor acaba?

Kurutulan bamyaya farklı. Amasya Taşova'da çok yapılıyor çiçek bamya. Sultani bamya ise daha çok tazeyken yemelik. Konunun ilk sayfalarında işi bilenler detaylıca anlatmışlar. Bereketli olsun

aydemiraydın
17-10-2022, 10:17
bu yıl bamyalarım neredeyse ağaç gibi oldu. gübre,su ve yaz yağmurlarıyla boyları 3 metreyi buldu.