PDA

View Full Version : Ribes (Frenk Üzümü)

Sayfalar : [1] 2 3

bonsade
31-10-2006, 10:49
Bahçeme dikmek için.Siyah sarı kırmızı renklerde frenk üzümü arıyorum.

Hasan Lalezar
15-12-2006, 23:16
ben frenk üzümü diye bir şey aldım aoç den ama sanırım süs bitkisiymiş SayınHümeyra ozdamar'ın sitesindekine bnzemiyor.

Balıkcı
09-02-2007, 21:09
Bu mu?

http://img115.imageshack.us/img115/715/frenkzmbu6.jpg (http://imageshack.us)

Mine Pakkaner
09-02-2007, 23:53
Öncelikle frenk üzümü ile kuş üzümünün aynı şeyler olmadığını belirtelim ki, bilmeyen üyelerimizde kavram kargaşası yaratmasın. Frenk üzümü bir Ribes sp. Kuş üzümü ise (Korint üzümü) partenokarpik yani döllenmeden meyve bağlayan küçük bir üzüm türüdür Yani Vitis sp. .

sukranayalp
10-02-2007, 08:48
Sn Balıkçı sizin gösterdiğiniz fotoğraftaki kırmızı meyveli Frenk üzümü.
Bu konuda
ÇİLEK
AHIDUDU
BÖĞÜRTLEN
BEKTAŞİ ÜZÜMÜ
KIRMIZI FRENK ÜZÜMÜ
SİYAH FRENK ÜZÜMÜ
birbirlerine benzeyen ve karıştırılabilen bitkilerdir. Elbette yerde yayılıcı özelliği ile en aşina olduğumuz çilektir.
Ondan sonra böğürtlen gelir.Böğürtlen sık dallı , dikenli, sürgünleri tüylü yabani bir bitkidir.
Ahududu çileğe çok benzeyen hatta duta da benzeyen yapıdadır. Meyve üzerinde (dut kabarcıkalrı üzerinde) kılçıklar bulunur.
Bektaşi üzümüFrenk üzümüne benzese de tüylü kırmızı meyveleri ile frenk üzümünden ayrılırlar. Frenk üzümü ise sizin yukarda gösterdiğinizdir. Bunun meyvelerinde tüy yoktur. Siyahı, sarısı, pembesi de olmaktadır.

Oğuzhan
10-02-2007, 09:34
Sayın Balıkçı sabah sabah canım çekti.Meyveler gel beni ye diyor.:)

Hasan Lalezar
10-02-2007, 09:50
Sn Balıkçı gösterdiğiniz fotografa pek benzemiyor benimki . Çalı formunda ve siyahımsı meyveleri oluyor.

sukranayalp
10-02-2007, 11:00
Sn Hasan Lalezar
sizin elinizdeki meyve çileğe mi, duta mı, üzüm salkımına mı yoksa ferdi bir üzüm tanesine mi benziyor. Bunu açıklarsanız sanırım yardımcı olabileceğim.

sukranayalp
10-02-2007, 11:11
Sn Hasan Lalezar sakın bahsettiğiniz bitki ayı üzümü : çoban üzümü: yaban mersini : likapa : Vaccinium olmasın. Mora çalar gri kabuklu, küçük, yuvarlak tek tane meyveli ve buruk tatlı bir bitkidir.

Balıkcı
10-02-2007, 19:41
Sn Balıkçı gösterdiğiniz fotografa pek benzemiyor benimki . Çalı formunda ve siyahımsı meyveleri oluyor.

Sukranayalp kardeşimin dediği gibi benimki Frenk Üzümü.

Sgörünüş arkadaşım arıyorum diyordu da bundan mı arıyorsun, demek istedim.

Elfogi dostum, bunları yiyebiliriz, tabii benim torun bırakırsa . :p

Selam ve sevgiler.

Hasan Lalezar
10-02-2007, 19:50
Aslında meyve verdiğinde fotoğrafını çekmiştim ama ulaşamadım şimdi. AOÇ den almıştım. Frenk Üzümü yazıyordu etiketinde ama süs dediler yenilmez bunlar demişti satıcısı.

Halit Togay
10-02-2007, 20:36
Bahçeme dikmek için.Siyah sarı kırmızı renklerde frenk üzümü arıyorum.

Herşey tamam da burası Meyve Ağaçları ; frenk üzümü sarılıcı değil miydi?

Mine Pakkaner
10-02-2007, 22:51
Haklısınız Halit Bey, başlığı yeniden değerlendirmemiz gerek, böğürtlen, ahududu gibi çalı ve asma gibi sarılıcıları da burada işledik.

Balıkcı
10-02-2007, 23:08
Herşey tamam da burası Meyve Ağaçları ; frenk üzümü sarılıcı değil miydi?

Frenk üzümünün ağaç olmadığı kesin de..;)

Bendeki sarılıcı da değil.

Belki çalı.

Sınıflandırma nasıl oluyor bilmem.:p

Selahattin Yılmaz
10-02-2007, 23:29
Sevgili sgörünüş, bu gün kalem aşısı ile ceviz üretimi başlığında resimlerini çektiğim fidancıların yanındaydım sabahta bu mesajınız dikkatimi çekti, gittiğimde sordum ellerin de bir kaç renk frenk üzümü varmış linkte (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=72278&postcount=7) malina adres ve telefon vermişti sordum kargoyla gönderebileceklerini söylediler isterseniz bir arayın ulaşamazsanız ben yardımcı olmaya çalışayım...

Hasan Lalezar
11-02-2007, 11:13
Bendeki frenk üzümüde sarılıcı değil çalı formunda

Halit Togay
11-02-2007, 12:57
Haklısınız Halit Bey, başlığı yeniden değerlendirmemiz gerek, böğürtlen, ahududu gibi çalı ve asma gibi sarılıcıları da burada işledik.

Başlığı Meyve Ağaçları ve Meyveler veya Meyveler ve Ağaçları yapabiliriz belki veya dikkate almayabiliriz de.

Hasan Lalezar
11-02-2007, 15:45
7152

Şu anda bu halde bizimki...

sukranayalp
11-02-2007, 17:19
Frenk üzümü de aynı böğürtlen gibi çalı formunda bir bitkidir. Vitis vinifera ile formel bakımdan benzerliği yoktur. Yani sarılıcı-tırmanıcı değildir.
Sizin gösterdiğiniz fotoğraftaki bitki frenk üzümüne benziyor ancak yakından tomurcuk yapısını göremediğimden kesin bir şey söyleyemiyorum.

Hasan Lalezar
11-02-2007, 18:04
Frenk üzümü de aynı böğürtlen gibi çalı formunda bir bitkidir. Vitis vinifera ile formel bakımdan benzerliği yoktur. Yani sarılıcı-tırmanıcı değildir.
Sizin gösterdiğiniz fotoğraftaki bitki frenk üzümüne benziyor ancak yakından tomurcuk yapısını göremediğimden kesin bir şey söyleyemiyorum.

Bugün baktım hafif tomurcuklanma var , ama erken sanki önümüzdeki günlerde biraz daha belirginleşince sizden yardım istiycem yeni fotoğrafla.. Teşekkürler.

bonsade
12-02-2007, 13:31
Sevgili sgörünüş, bu gün kalem aşısı ile ceviz üretimi başlığında resimlerini çektiğim fidancıların yanındaydım sabahta bu mesajınız dikkatimi çekti, gittiğimde sordum ellerin de bir kaç renk frenk üzümü varmış linkte (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=72278&postcount=7) malina adres ve telefon vermişti sordum kargoyla gönderebileceklerini söylediler isterseniz bir arayın ulaşamazsanız ben yardımcı olmaya çalışayım...Sayın Kılımanjaro Kendimi Bonsai ye kaptırdım.Sizi geç farkettim Frenk üzümü için hemen irtibata geçeceğim.Teşekkür ederim.

bonsade
12-02-2007, 13:34
Öncelikle frenk üzümü ile kuş üzümünün aynı şeyler olmadığını belirtelim ki, bilmeyen üyelerimizde kavram kargaşası yaratmasın. Frenk üzümü bir Ribes sp. Kuş üzümü ise (Korint üzümü) partenokarpik yani döllenmeden meyve bağlayan küçük bir üzüm türüdür Yani Vitis sp. . Ben ikisini de Currant kuş üzümü diye biliyordum.Birazda konuya açıklı getirilmesi için böyle bir başlık attım.Kuş üzümü arıyorum diye .

bonsade
12-02-2007, 13:35
Bu mu?

http://img115.imageshack.us/img115/715/frenkzmbu6.jpg (http://imageshack.us)
Ta kendisi dedim fakat bu diğil benziyor.Sayın balıkcı

KUMRU
12-02-2007, 21:44
Hayli faydalıymış:

Sağlıkla ilgili okuduğum bir makalede Cranberry’nin türkçesi Yaban mersini **** Kızılcık diye yazılmıştı. Hiç alakaları yok, çünkü Türkiyede bu bitkinin ismi yok! Meyveleri biraz benziyor o kadar!…Cranberry doğada bir zaman bataklık gibi su basmış alanlarda kalmaktan hoşlanıyor. Soğuğa çok dayanıklı. Daimi yeşil, Blueberry gibi yaprağını dökmüyor. Eminim Karadeniz bölgesinde uygun alanlar bulunsa Cranberry’de yetişir. (İsmi ne olacak peki?)

Cranberry’nin suyu çok kıymetli. Kanserede iyi geldiği söyleniyor. Böbrek hastalıklarına, mesane iltahaplanmalarına, taş düşürmeye, boğazda habisleşmiş iltahaplanmalara iyi geliyor. (Ben Boğazımdakilerden bu sularla kurtuldum, Doktorum hala bana inanmıyor.)

Belki duymuşunuzdur **** tatmışınızdır, yılbaşında ve Amerikalıların Şükran gününde pişen hindiye Cranberry sosu dökülür. İstanbuldaki bazı marketlerde Ocean Sprey markasıyla satılmakta.

Murat Pilevneli. (http://bahcevan.com/?p=45)

Mine Pakkaner
12-02-2007, 23:49
Sayın Kumru, Tarım Bakanlığı tebliğlerinde bu bitkiyi bataklık yaban mersini olarak adlandırıyor. Botanik adı da Vaccinium macrocarpon.

sukranayalp
19-02-2007, 12:20
Arkadaşlar :
Kuş üzümü diye bildiğimiz bitkinin Frenk üzümü olduğunu yeni öğrendim.
Daha önceden Mine hanım gibi ikisinin farklı şeyler olduğunu düşünüyordum ama bilgim olmadığı için bu konuda bir şey söylemek istemedim.
Kuş üzümü : Currant üzümü : Corint üzümü : Frenk üzümü : Ribes rubrum + Ribes nigrum + ....(anlayacağınız farklı renkleri oluyor ve bizim meşhur iç pilavda , zeytinyağlı dolmada kullandığımız üzüm frenk üzümü oluyor)
Saxifragacea familyasına bağlı , Vitaceae değil. Normal üzümler Vitaceae familyasına bağlıdır ve bağ üzümü hariç diğerleri sarılıcıdır. Cabarnet sovignon şarabının yapımında da bu üzüm belli oranda kullamnılıyormuş. Büyük ihtimalle Fransa da yaygın bir tür olduğu için bize gelirken FRENK ÜZÜMÜ adını almış olabilir.

Mine Pakkaner
19-02-2007, 12:53
Şükran Hanım, bu bilginizin kaynağının ne olduğunu bilmiyorum, ancak bize bağcılık derslerimizde verilen eğitimlerde öğreniriz ki, Korint üzümü ya da kuş üzümü diye anılan üzümler birer çekirdeksiz üzüm çeşididir. Burada herzaman olduğu gibi bir meyveye birçok yerel isim konmasından kaynaklanan bir sorun olabilir.

sukranayalp
19-02-2007, 13:01
Google kanalı ile araştırma yaparak , ilgili linklerin çoğuna bakarak ben de öğrendim. Ve gerçekten çok da şaşırdım. Hem yerli hem de yabancı kaynaklara baktım. Siz de bakın. Frenk üzümü diye aradım, karşıma Currant üzümü çıktı. Currant üzümü diye ardım karşıma Frenk üzümü çıktı.

Mine Pakkaner
19-02-2007, 13:07
Şükran Hanım, arama makinalarının bizi herzaman doğru sonuçlara ulaştırmadığı kesin. Şu anda evimde olmadığım için size zirai döküman kaynağı sunamıyorum Ancak belki bu bile yeterli

Determination of Salt Tolerance in Some Grapevine
Cultivars (Vitis vinifera L.) Under in vitro Conditions (http://journals.tubitak.gov.tr/biology/issues/biy-99-23-4/biy-23-4-10-97074.pdf)

Burada bazı üzüm çeşitlerinin in vitro koşullarda tuz toleransı ile ilgili bir araştırma okuyacaksınız. Burada da Korint üzümünün Vitis sp. olup incelendiğini görürsünüz.

Mine Pakkaner
19-02-2007, 13:08
Ayrıca tarım bakanlığı da tebliğlerinde bu bitkiyi Vitis. sp. olarak alır.

sukranayalp
19-02-2007, 13:24
Teşekkürler Mine hn.

sukranayalp
19-02-2007, 13:29
Sizin verdiğiniz linkte
1- Çavuş,
2- Müşküle,
3- Sultani'den
bahsedilmiş. Kuş üzümü diye bidiğimiz üzüm Sultani mi oluyor? Bildiğim kadarıyla piyasada çekirdeksiz üzüm adı ile satarlar

Mine Pakkaner
19-02-2007, 13:37
Sultani çekirdeksiz beyaz üzümdür. Kuş üzümü de çekirdeksiz bir siyah üzümdür.

sukranayalp
19-02-2007, 13:38
www.dictionary.reference.com/browse/currant
Bu linke bir bakmanızı öneririm.

sukranayalp
19-02-2007, 13:39
cur·rant (kûr'ənt, kŭr'-) Pronunciation Key
n.
Any of various deciduous, spineless shrubs of the genus Ribes, native chiefly to the Northern Hemisphere and having flowers in racemes and edible, variously colored berries.
The fruits of any of these plants, used for jams, jellies, desserts, or beverages.
A small seedless raisin of the Mediterranean region, used chiefly in baking.
Any of several other plants or their fruit.

[From Middle English (raysons of) coraunte, (raisins of) Corinth, currants, from Anglo-Norman (raisins de) Corauntz, from Latin Corinthus, Corinth, from Greek Korinthos.]

(Download Now or Buy the Book) The American Heritage® Dictionary of the English Language, Fourth Edition
Copyright © 2000 by Houghton Mifflin Company.
Published by Houghton Mifflin Company. All rights reserved.

Mine Pakkaner
19-02-2007, 13:40
Döküman içinde Black Corinth diye arayınız.

sukranayalp
19-02-2007, 13:41
Yukarda Currant üzümünün RİBES olduğu belirtilmiş. Ribes adı Frenk üzümü ve Bektaşi üzümünde geçer.

Mine Pakkaner
19-02-2007, 13:45
Şükran Hanım, bu zirai döküman değil, sözlük, dolayısıyla daha önce de dediğim gibi bir isimlendirme kargaşası olabilir.

sukranayalp
19-02-2007, 13:45
currant

c.1502, from raysyn of Curans (1334) "raisins of Corinth," with the -s- mistaken for a pl. inflection. From Anglo-Fr. reisin de Corauntz. The small, seedless raisins were exported from southern Greece. Then in 1578 the word was applied to an unrelated N. European berry (genus Ribes), recently introduced in England, on its resemblance to the raisins.

sukranayalp
19-02-2007, 13:46
currant1 [ˈkarənt, (American) ˈkə:-] noun

a small black raisin or dried seedless grape
Example: This cake has currants in it. Arabic: زَبيب
Chinese (Simplified): (无核小)葡萄干
Chinese (Traditional): (無核)小葡萄乾
Czech: (h)rozinka
Danish: korend
Dutch: krent
Estonian: korint
Finnish: korintti
French: raisin sec
German: die Korinthe
Greek: σταφίδα
Hungarian: mazsola
Icelandic: kúrenna
Indonesian: kismis
Italian: uvetta
Japanese: 干しぶどう
Korean: 씨없는 건포도
Latvian: korinte
Lithuanian: razina, džiovinta besėklė vynuogė
Norwegian: korint
Polish: rodzynek
Portuguese (Brazil): corinto, uva-passa
Portuguese (Portugal): corinto
Romanian: stafidă
Russian: коринка
Slovak: hrozienko
Slovenian: rozina
Spanish: pasa
Swedish: korint
Turkish: frenk üzümü

sukranayalp
19-02-2007, 13:50
Mine hn, döküman içinde Black Corinth'i bulamadım. Kaçıncı paragrafta?

Mine Pakkaner
19-02-2007, 13:53
11. sayfada
" However, previous findings
on ‘cv. Sultani Çekirdeksiz” have suggested that this cultivar was more tolerant than the Black
Corinth, Emperor, Perlette, Beauty Seedless and Delight grapevine cultivars (21, 22, 29)."

sukranayalp
19-02-2007, 14:04
Evet okudum da Mine hn. ama aklıma takılmıyor da değil.
Bizim kuş üzümü olarak aldığımız meyve (hani baharatçılardan alırız ya) yediğimiz üzümlerden o kadar farklı ki ; Müşküle, Sultani, Çavuş üzümlerininin tanelerini düşünürsek kuş üzümü ile yakından alakası yokmuş gibi geliyor.
Bizim bu saydığımız vitislerin ayrı bir varyantı olsa , kuş üzümünün de bir parça da olsa benzerlik gödtermesi gerekmez mi? Ayrıca kuş üzümünü taze iken yiyen arkadaşlar var mı? Tarif etmelerini isteyeceğim. Ben sadece kuru kuş üzümü yedim ve biliyorum. Bu sorularım için dilerim bana gücenmezsiniz Mine hn.

Mine Pakkaner
19-02-2007, 14:14
Rica ederim, bilimsel düşünce şüphecilikten kaynak alır.

sukranayalp
19-02-2007, 14:27
Mine hn. bir şey daha buldum :
Kuş üzümü Vitaceae- Vitis türlerinden sultaninen züümüm. Sanırım bizim bahratçılardan aldığımız, sarı- kehribar renkli kuru üzüm kuş üzümü olarak da adlandırılıyor.
Ama devam edelim ;
Siyah kuş üzümü : Siyah Currant üzümü : Siyah frenk üzümü : Ribes nigrum diye geçiyor.
Kırmızı kuş üzümü de : Kırmızı Currant üzümü : Kırmızı Frenk üzümü : Ribes rubrum olarak geçiyor.
Ben yine aklımdan geçenleri söyleyeceğim. Kuş üzümü olarak pilavlara , sarmalara kattığımız üzüm frenk üzümünün meyvesine daha çok benziyor.

Mine Pakkaner
19-02-2007, 14:30
Şükran Hanım, bu araştırmalar sonucunda doğruya ulaşacağımıza eminim. :)

Mine Pakkaner
19-02-2007, 14:36
http://www.medievalcookery.com/notes/currants.shtm

There are three distinct fruits which are modernly called currants. There is the European black currant, a small black fruit (Ribes nigrum), the European red currant (Ribes rubrum ) which is about the same size but is red in color, and then there is the dried fruit of the "Black Corinth grape" (Genus Vitis).

Ribes nigrum, the black currant, was described by Gerard as being "of a stinking and somewhat loathing savour."
The Black Corinth grape is a very small member of the grape family, which is about the same size as red and black currants.

Mine Pakkaner
19-02-2007, 14:39
http://www.bunchgrapes.com/black_corinth_grapes.html

http://www.bunchgrapes.com/Black_Corinth_01tn.jpg
http://www.bunchgrapes.com/Black_Corinth_04tn.jpg

sukranayalp
19-02-2007, 14:39
Muhteşem bir bilgi işte.
Nihayet doğruyu bulduk. Çok teşekkür ederim.

Balıkcı
19-02-2007, 18:56
Maşallah

Seviye, iyice yükselmiş,:) ilgiyle takip ettim.

Teşekkürler.

Mine Pakkaner
19-02-2007, 19:06
Mahir Bey kuş üzümüne ilişkin verdiğim bilgiye karşı Şükran Hanım'ın çekincesi vardı, yanlış olduğunu ifade etti. Tübitak'ın bir dökümanı da kendisininin şüphesini gidermedi. Bu arada ben de Bağcılık'ta İyi Tarım Uygulamaları eğitim notlarım ve bağcılık ders kitaplarım yanımda olmadığı için kendisine netten başka dökümanlar buldum. Böylece korint üzümü Ribes sp.'mı yoksa Vitis sp.'mı araştırması bugün yetiştiricilik konusunu biraz dağıttı ama olsun. Bu yazışmayı uygun bir yere alırız daha sonra. :)

Balıkcı
19-02-2007, 19:16
Mahir Bey kuş üzümüne ilişkin verdiğim bilgiye karşı Şükran Hanım'ın çekincesi vardı, yanlış olduğunu ifade etti. Tübitak'ın bir dökümanı da kendisininin şüphesini gidermedi. Bu arada ben de Bağcılık'ta İyi Tarım Uygulamaları eğitim notlarım ve bağcılık ders kitaplarım yanımda olmadığı için kendisine netten başka dökümanlar buldum. Böylece korint üzümü Ribes sp.'mı yoksa Vitis sp.'mı araştırması bugün yetiştiricilik konusunu biraz dağıttı ama olsun. Bu yazışmayı uygun bir yere alırız daha sonra. :)

Bence çok güzel olmuş.Hepimiz aydınlandık.

Barika-i hakikat, müsademe-i efkardan doğar.

demiş, vaktiyle şair.:D

bonsade
27-02-2007, 08:37
Resmini gördüğümüz çekirdeksis antep üzümüne benziyor.Benim acıbademde bahçeme diktiğim,Kuş üzümünden diğil.Koçtaşta ithal olarak gelmiş siyah kırmızı beyaz renklerde görmüştüm.Kurudukları zaman hepsi siyahlaşıyor.Bence currant deddikleri kuş üzümü.Frenk üzümü daha çok red currant.

Oğuzhan
27-02-2007, 08:50
Çok leziz görünüyor.:)Koçtaş ta hala varmıdır.

denizakvaryumu
27-02-2007, 10:20
koç taşa hersene geliyor ama sınırlı sayıda...kapanın elinde kalıyor..takip etmek lazım..Bu sene yaz sonunda Ekim gibi gelmişti...ondan önce yaza girerken yapraklı olarak gelmişti..

Balıkcı
27-02-2007, 10:27
Resmini gördüğümüz çekirdeksis antep üzümüne benziyor.Benim acıbademde bahçeme diktiğim,Kuş üzümünden diğil.Koçtaşta ithal olarak gelmiş siyah kırmızı beyaz renklerde görmüştüm.Kurudukları zaman hepsi siyahlaşıyor.Bence currant deddikleri kuş üzümü.Frenk üzümü daha çok red currant.

Üçü de Frenk Üzümü.

bilgekaan
27-02-2007, 12:07
Ben de Bauhaus'dan almıştım.Mart - Nisan aylarında gelmişti geçen sene.Fiyatı pahalıydı 20 YTL iki tane almıştım, hazirana doğru satılmadığı için 5 YTL ye inmişti fiyatları.

GLCN
13-06-2007, 16:54
Bu bitkinin meyvelerinden 3 adet elime geçti cekirdeklerini eksem tutarmı lütfen yardım edin.

dal
13-06-2007, 22:41
Bizimki kırmızı olanından çok güzel bir tadı var ye ye doyamıyorsun.Nefis!Ama tek sorun fazla dallanma olmaması çalı gibi ama fazla sürgün atmadı.

n_turan
19-06-2007, 00:55
3 yıldan daha yaşlı dalları dipten budayarak yeni sürgünler elde edebilirsiniz. Benim de Ankara'da yetiştirdiğim frenk üzümünde uyguladığım yöntem şu: Dalların arasında kadeh şeklinde bir açıklık yaratarak (aynen gül budaması gibi) sağlam dallardan oluşan 3-4 dal bıraktım. Bu yıl çok güzel sürgün verdi. Eski dallarda meyve var ancak yeni dürgünlerden gelecek yıl meyve verecek.

agartha
24-06-2007, 23:57
Peki bakımı ve nasıl yetiştirildiğine dair bilgi alabilir miyiz acaba?
Teşekkürler.

dal
01-07-2007, 23:26
Peki bakımı ve nasıl yetiştirildiğine dair bilgi alabilir miyiz acaba?
Teşekkürler.

n Turan arkadaşımla aynı şeyleri yapıyordum bende aynı gül gibi budayarak dalların güneş alma mesafesini ve birbirbirini engellememesini hesaba katıyordum.Çok arsız bir çalı türü bende kırmızı ve üzüm gibi olanı var çokta güzel tadı.Ama benim bilmek istedigim çoğaltmayı nasıl yapacağımız?

denizakvaryumu
03-07-2007, 14:54
3 yıldan daha yaşlı dalları dipten budayarak yeni sürgünler elde edebilirsiniz. Benim de Ankara'da yetiştirdiğim frenk üzümünde uyguladığım yöntem şu: Dalların arasında kadeh şeklinde bir açıklık yaratarak (aynen gül budaması gibi) sağlam dallardan oluşan 3-4 dal bıraktım. Bu yıl çok güzel sürgün verdi. Eski dallarda meyve var ancak yeni dürgünlerden gelecek yıl meyve verecek.

Frenk üzümünde merak ettiğim hususlar var;

-Meyve veren dal ertesi yıl yine meyve veriyor mu?Yoksa meyvesini aldıktan sonra budamalıyız mı?

-3 yıllık dalları budamazsak o dal kendiliğinden ölür mü?

http://img372.imageshack.us/img372/4624/saxifragaceae3wm2.jpg (http://imageshack.us)

n_turan
03-07-2007, 22:40
Ölmüyor ancak verimi düşüyor. Yaşlı odun haline gelen dalların kaldırılması, genç dalları daha da coşturuyor. Yeni sürgünlerin oluşmasını sağlıyor. Bir süre sonra aynı işlemi şu an güzel meyve veren ama verimi dişen diğer dallara da yapmak gerekiyor.
Yaşam döngüsü böylece devam ediyor.
Avrupa'da boyu 2 metreye ulaşan çalılar gördüm. Ama genellikle ortaları açık, yan dallar da sağlıklıydı.
Verimi arttırmanın bir başka yöntemi de, ana dallar (lider) üzerindeki yan dallarda budama yapmak. Bu dallarda haziranda meyve aldıktan sonra 4 yaprak bırakarak budama yapabilirsiniz.
Bu budama dal uçlarında oluşan bitki biti vb zararlılardan temizlik de sağlar.

n_turan
03-07-2007, 22:56
n Turan arkadaşımla aynı şeyleri yapıyordum bende aynı gül gibi budayarak dalların güneş alma mesafesini ve birbirbirini engellememesini hesaba katıyordum.Çok arsız bir çalı türü bende kırmızı ve üzüm gibi olanı var çokta güzel tadı.Ama benim bilmek istedigim çoğaltmayı nasıl yapacağımız?

Çoğaltmada benim uyguladığım iki yöntem var.

Birincisi, daldırma yöntemi.

Yere yakın, yatmaya elverişli bir dal seçin. Rahatça yere yatırdığınızda dalın toprağa değdiği yeri U şeklini verdiğiniz bir telle toprağa sabitleyin ve üzerine toprak atın. Dalın ucunu yukarı bakacak şekilde kaldırın ve yanına bir destek dikerek bu seteğe bağlayın.
B
u işlemi sonbaharda yaparsanız, ertesi yıl mart-nisanda toprağa yatırdığınız bölümü açın ve köklerin başladığı yerden itibaren keserek ana daldan ayırarak dikmek istediğiniz (daha önce hazırladığınız) yere dikin.

İkinci yöntem çelikle üretim.

Ekim ayında, bu sezonun yeni kurşun kalem kalınlığındaki dallarından 10 cm uzunluğunda çelikler kesin.
Çeliklerin tepe kısmını eğimli, dip kısmını gözün hemen altından dikine kesin.
Toprakta V şeklinde bir kesik açarak dibine kum koyun.
Çelikleri birbirinden 15 cm aralıkla üstten iki göz dışarıda kalacak şekilde dikine bu kesiklere yerleştirin.
Toprağı doldurarak ve sıkılaştırarak kesiği kapatın.
Gelecek yıl ekim ayında köklenmiş çelikleri sökün ve yerlerine dikin.
Dikim sırasında çelikleri 5 cm'ye kadar budayın.

Püf noktası: köklenme olasılığını arttırmak istiyorsanız: Kış ayarında çeliklerin üstüne dibini kestiğiniz litrelik pet şişeleri geçirin.

denizakvaryumu
06-07-2007, 08:33
İskoçya Mahsul Araştırmaları Enstitüsü’nden Dr. Derek Stewart’ın gerçekleştirdiği araştırmaya göre,

İskoçya Mahsul Araştırmaları Enstitüsü’nden Dr. Derek Stewart’ın gerçekleştirdiği araştırmaya göre, frenk üzümünün insan sağlığına en yararlı meyve olduğu açıklandı.

Elma, çilek, tropikal kiraz, nar, portakal ve muz gibi egzotik meyvelerin birçoğundan besin değerleri açısından daha üstün olan frenk üzümü, ayrıca içinde barındırdığı doğal antioksidanlar sayesinde kalp hastalıklarından kansere, Alzheimer’dan diyabete kadar pek çok hastalığa yakalanma riskini de azaltıyor.

http://www.imeskom.com/haber_detay.php?haber_id=2894

Siyah frenk üzümü böbrek taşını önlüyor
hurriyet.com.tr, 30.10.2002

Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre, günde bir bardak siyah frenk üzümü suyu içmek böbreklerde taş oluşumu riskini azaltıyor.

Almanya'da yaşları 18 ile 38 arasında değişen 12 sağlıklı erkek üzerinde yapılan araştırmada, deneklere haftanın belirli günlerinde frenk üzümü suyu verildi. Yapılan tahlillerde deneklerin meyve suyu içtiği günlerde, idrarlarının Ph seviyelerinin yükseldiği görüldü.

Uzmanlara göre düşük Ph seviyesi, idrardaki asit miktarını artırıyor ve bu da ürik aside bağlı böbrek taşının oluşumuna yol açabiliyor. Böbrek taşlarının yüzde 10'luk bir kısmını ürik asit nedeniyle meydana gelen taşlar oluşturuyor. Siyah frenk üzümünün idrardaki Ph düzeyini yükseltmesi, bu tür taşların oluşması riskini azaltıyor. Uzmanlar bu araştırmanın sadece sağlıklı erkekler üzerinde yapıldığını hatırlattı.

Kaynak: hurriyet.com.tr, 30.10.2002

http://www.hayyam.com/basin/hurriyet/siyah-frenk-uzumu.php

Avrupa ve Amerika'da artık doktorlar alerjik astımı kortizon veya aşıyla değil, Frenk üzümü ile tedavi ediyorlar. Frenk üzümü vücudun kendisinin kortizon yapmasını sağlıyor ve direnci arttırıyor. Hatta bu üzümünün tomurcuğundan çıkarılan su, şişe içinde eczanelere veriliyor. Böylece tüketiciye kullanım kolaylığı sağlanıyor.

http://www.milliyet.com.tr/ekler/gazete_pazar/990516/haber/hab1.html

denizakvaryumu
06-07-2007, 08:40
Rüyada frenk üzümü görmek, beyaz üzüm gibi tabir olunur. Ancak frenk üzümünün tadinda bir dereceye kadar eksilik oldugu için delalet ettigi mal haramdir.

Rüyasında frenk üzümü yedigini, topladigini veya sıkıp suyunu içtigini görenin eline haram mal geçer ve bundan faydalanir.

http://www.astroloji.us/ruyada_Frenk+%C3%BCz%C3%BCm%C3%BC_gormek.html
http://www.ruyamerkezi.com/frenk-%C3%BCz%C3%BCm%C3%BC-r%C3%BCya-tabiri.asp

Biraz da gülelim :)

denizakvaryumu
06-07-2007, 08:54
-------Ülkesel üzümsü meyveler projesinde denemeye alınan çeşitler---

Rosenthals (s)

Silvergieter (s)

Wellington (s)

Tokat 1 (s)

Tokat 2 (s)

Tokat 3 (s)

Mulka (k)

Erzurum 1(k)

Red Lake (k)

Rovada (k)

Tokat 4 (k)

Tokat 5 (p)

Tokat 6 (b)

s:siyah, k:kırmızı, p pembe, b: beyaz

http://img238.imageshack.us/img238/6499/85475ng0.jpg (http://imageshack.us)

http://img389.imageshack.us/img389/3406/20061124214537mz4.jpg (http://imageshack.us)

http://img372.imageshack.us/img372/9446/johbeererot8ny7.jpg (http://imageshack.us)
---------------------------------------------------------------------
http://www.berrycrops.net/pages/red.htm
http://shop.garten.ch/shop/rote-johannisbeeren_subkat-ch-2-9.html

Bu linkte ülkemizde de satılan çeşitler var.

denizakvaryumu
06-07-2007, 09:44
Arkadaşlar

-Bir de aramızda frenk üzümünü saksıda yetiştiren var mı acaba?

http://img238.imageshack.us/img238/5227/17vw5.jpg (http://imageshack.us)

n_turan
06-07-2007, 21:33
Gilaboru'nun daha farklı bir bitki olduğunu sayın Yusuf Ustaoğlu'ndan öğrendim.
Dikkatli incelendiğinde görünüşte bile çok farklı meyveler oldukları görülüyor.
Gilaboru meyveleri çatallanmış bir salkım üzerinde. Oysa frenk üzümü meyveleri tek bir tel üzerine dizilmiş tesbih taneleri gibi.

Ben frenk üzümünü saksıda almıştım ama daha iyi gelişmesi için bahçeye diktim.
15-20 gün kadar önce Ankara Bentderesi'ndeki fidancılardan Adem'de saksı içinde büyük bir kırmızı frenk üzümü gördüm ve üzerinde meyvesi vardı. Sanırım 3-4 yıllık bir bitki.

Resim 1 :Gilaboru salkımı

Resim 2: Kırmızı Frenk üzümü salkımı

COYOTE
06-07-2007, 21:45
Ben varım denizakvaryumu.:D Balkonda saksıda bir frenk üzümüm var.

denizakvaryumu
06-07-2007, 22:02
Ben varım denizakvaryumu.:D Balkonda saksıda bir frenk üzümüm var.

O zaman hemen fotosunu isteriz :) Umarım üzerinde meyvesi vardır...nasıl bir bakım uyguluyorsun?

denizakvaryumu
06-07-2007, 22:04
Gilaboru'nun daha farklı bir bitki olduğunu sayın Yusuf Ustaoğlu'ndan öğrendim.
Dikkatli incelendiğinde görünüşte bile çok farklı meyveler oldukları görülüyor.
Gilaboru meyveleri çatallanmış bir salkım üzerinde. Oysa frenk üzümü meyveleri tek bir tel üzerine dizilmiş tesbih taneleri gibi.

Teşekkürler, farkı anladım..gilaboru konusuna resimleri ekledim.

nevsune
06-07-2007, 22:14
Coyote'ciğim
Saksıdaki frenküzümünün resmini bekliyoruz.

COYOTE
07-07-2007, 09:09
Maalesef :( üzerinde hiç meyve kalmadı,bir güzel yedik:D ama yukarıdaki saksıda olan frenk üzümden biraz daha büyüktü ve o kadar meyvesi vardı. Daha bu sene aldım. Aldığımda meyveleri yeşildi balkonda kızardılar.Burada böğürtlen gibi özellikle yetiştirildiğini sanmıyorum.
Özel bakım yapmadım desem.
Yanmış gübre bulunca biraz ekleyeceğim.

denizakvaryumu
07-07-2007, 11:46
http://img168.imageshack.us/img168/8716/3333333333kf1.jpg (http://imageshack.us)
http://www.baldur-garten.com/
Frenk üzümünü ağaç olarak yetiştirmek isteyenler için :)

http://img168.imageshack.us/img168/9971/3333333333wm0.jpg (http://imageshack.us)

nevsune
07-07-2007, 12:00
Coyote'ciğim

Afiyet olsun yedikleriniz. Bir gün ben de yerim umarım:)

Sn. NTuran ekim ayında çelik demiş. Artık elimdekiler tutmazsa, güz çeliklerini beklerim:D

Yanmamış gübre istersen göndereyim:D

denizakvaryumu
07-07-2007, 12:01
Yaşasın frenk üzümü kardeşliği :)

COYOTE
07-07-2007, 13:03
Nevsune'ciğim sizdekiler tutmazsa hiç üzülmeyin olmadı benim frenk üzümünü getiririm gelirken:D
Gübreleyeyim değil mi? Yanmamış gübre sizin dolaptaki gübre hikayesine dönüşmesin sonra:D

denizakvaryumu
07-07-2007, 20:37
Ölmüyor ancak verimi düşüyor. Yaşlı odun haline gelen dalların kaldırılması, genç dalları daha da coşturuyor. Yeni sürgünlerin oluşmasını sağlıyor. Bir süre sonra aynı işlemi şu an güzel meyve veren ama verimi dişen diğer dallara da yapmak gerekiyor.
Yaşam döngüsü böylece devam ediyor.
Avrupa'da boyu 2 metreye ulaşan çalılar gördüm. Ama genellikle ortaları açık, yan dallar da sağlıklıydı.

Verimi arttırmanın bir başka yöntemi de, ana dallar (lider) üzerindeki yan dallarda budama yapmak. Bu dallarda haziranda meyve aldıktan sonra 4 yaprak bırakarak budama yapabilirsiniz.
Bu budama dal uçlarında oluşan bitki biti vb zararlılardan temizlik de sağlar.

3-4 tane ana dal yani lider dal bıraksak,
ve bu lider dallarda meyve alındıktan sonra üzerindeki tüm yan dalları budasak yine de lider dallarda verim düşer mi?

n_turan
07-07-2007, 22:58
Bu söylediğinizi deneme fırsatım olmadı. Ancak, bir organın yaşıyla verimi arasındaki ilişkiyi düşünürsek, her bitkinin bir anlamda bir su tesisatı olduğunu varsaymak gerek. Ana boru üzerinden dağılan çapları daha küçük diğer yan borular, ana borudan gelecek suyun cinsi ve miktarı kadar su yani ürün verebileceğinden, eskiyen, çatlayan ana borunun yenilenmesi herhalde daha yararlı olacaktır.

n_turan
07-07-2007, 23:41
Bugün frenk üzümü hasadı yaptım.
Asıl çalıdan yaklaşık yarım kilo kadar topladım. Sanırım gelecek yıl yeni çalılarla birlikte 1 kiloyu geçmesi gerek.
Evde salkımlardan daneleri bir güzel sıyırdım. Sonra da eşim ve kızımla birer kase kaşıklayarak yedik. Biraz ekşi bir meyve. Daha çok mutfakta kullanılan, taze tüketilmeyen bir meyve. Kalan partiyi üzerine pudra şekeri ekleyerek deneyeceğiz.

n_turan
07-07-2007, 23:47
Baldur-garten sitesini ziyaret ettim ve Rosalinn adlı yeni frenk üzümü çeşidini hayretle gördüm.
Bildiğimiz çalı veya kordon formunun dışında ağaççık şeklindeki bu çeşit çok ilginç görünüyor. Çocukların bile sevebileceği tatlı bir meyvesi olduğunu da yazıyorlar. Ne yapsak da Almancı bir dostumuza bir kök getirtsek acaba?

agartha
08-07-2007, 00:24
Denizakvaryumu, ne güzel bir görüntü bu! Frenk üzümü yetiştirmek için gördüğüm en heveslendirici resimlerden biri :)...

nevsune
08-07-2007, 22:25
Zamanı değil sanırım ama Sevgili Coyote'den gelen iki çeliğin birisini suya koydum, birisini gübre şerbeti ile ıslattığım toğrağa diktim. Biraz göle maya çalmak gibi oldu ama bir deneyeyim bakalım ne olacak.

denizakvaryumu
08-07-2007, 22:27
Bugün frenk üzümü hasadı yaptım.
Asıl çalıdan yaklaşık yarım kilo kadar topladım. Sanırım gelecek yıl yeni çalılarla birlikte 1 kiloyu geçmesi gerek.
Evde salkımlardan daneleri bir güzel sıyırdım. Sonra da eşim ve kızımla birer kase kaşıklayarak yedik. Biraz ekşi bir meyve. Daha çok mutfakta kullanılan, taze tüketilmeyen bir meyve. Kalan partiyi üzerine pudra şekeri ekleyerek deneyeceğiz.

Afiyet olsun,

keşke topladığınız frenk üzümlerinin resimlerini buraya ekleseydiniz...frenk üzümü fanatiklerinin sayısı artabilirdi :)

Bu arada ben de frenk üzümü hasadı yaptım, Adem'den aldığım teneke frenk üzümünden :)

Adem'e internetten yerini bulduğumu söyleyince, " demek ki doğru söylemiş, yazacağım demişti, kendisine teşekkür ederim" dedi...

Evet hem ben, hem Adem Bey size teşekkür ediyoruz...Sayenizde yaklaşık 1.50 boyunda 4 senelik Bursa'dan gelen bir frenk üzümüm oldu :)

Satın aldığım bu üzümde dikkat ettiğim husus ise, bir başka mesajımda da belirttiğim gibi --3 ana dalın budanmayıp, ana dallar üzerindeki tüm yan dalların budanmış olması...böylece ana dallar üzerinde bu senenin üzümleri nerdeyse her taraftan fışkırmış---

denizakvaryumu
08-07-2007, 22:29
Baldur-garten sitesini ziyaret ettim ve Rosalinn adlı yeni frenk üzümü çeşidini hayretle gördüm.
Bildiğimiz çalı veya kordon formunun dışında ağaççık şeklindeki bu çeşit çok ilginç görünüyor. Çocukların bile sevebileceği tatlı bir meyvesi olduğunu da yazıyorlar. Ne yapsak da Almancı bir dostumuza bir kök getirtsek acaba?

Lütfen beni de unutmayın,frenk üzümü kardeşliği adına :)

denizakvaryumu
08-07-2007, 22:33
Denizakvaryumu, ne güzel bir görüntü bu! Frenk üzümü yetiştirmek için gördüğüm en heveslendirici resimlerden biri :)...

Frenk üzümü kardeşliğine siz de katılabilirsiniz :) tek şart en az bir adet frenk üzümünüzün olması...kırmızı tercih sebebi :)

Ama son çıkan bu ağaç frenk üzümü gerçekten çok muhteşem...umarım yakında Türkiye'ye gelir.

agartha
08-07-2007, 23:54
Denizakvaryumu, büyük bir mutlulukla katılırım :D Frenk üzümüm var ancak benimkisi daha çok küçük. Bauhaus'tan aldığımızda toprağı hayvan cenneti halindeydi :(. Gerçi şimdi temizlendi ve hala kendine gelmeye çalışıyor...

Buraya gelmesini beklemek yerine (ki pek umudum yok) oralardan bunu yollayacak birini bulmaya çalışıyorum. Bu arada Bulgar göçmeni bir arkadaşım, Bulgaristan'da frenk üzümü olarak bildikleri şeyin bu ağaç gibi olduğunu söyledi. Belki oradan da edinmemiz mümkün olabilir.

Herhangi bir şekilde bir yolunu bulduğumda size de yazarım.

agartha
09-07-2007, 01:01
Maalesef :( üzerinde hiç meyve kalmadı,bir güzel yedik:D ama yukarıdaki saksıda olan frenk üzümden biraz daha büyüktü ve o kadar meyvesi vardı. Daha bu sene aldım. Aldığımda meyveleri yeşildi balkonda kızardılar.Burada böğürtlen gibi özellikle yetiştirildiğini sanmıyorum.
Özel bakım yapmadım desem.
Yanmış gübre bulunca biraz ekleyeceğim.

Benim frenk üzümüm diğer mesajımda söylediğim gibi kendini toparlamaya çalışıyor. Ancak gövdesinin alt tarafında çıkan yaprakları kuruyup dökülüyor. Anlamaya çalıştığım şu: Mevsimiyle alakalı olup olmadığı... (değilse durumu pek iç açıcı sayılamayacak çünkü)

n_turan
09-07-2007, 06:31
Sn Deniz Akvaryumu,
bizim Adem'de Frenk üzümünü bulmanıza sevindim. Belki satılmıştır, sizi boşu boşuna oraya kadar yorarım diye düşünmüştüm. Adem ilginç bir fidancıdır. Babadan oğula geçen tarım bilgisi, toprak ve bitki, ve özellikle de meyve ağacına tutkusu olan bir arkadaş. İşini biraz daha iyi yapabilmesi için kitaplarla desteklenmesi gerekiyor. Sattığı çoğu fidanı Ankara'daki bir başka fidancıda bulmak mümkün değildir. Benim için Bursa ve çevresinde Yaban mersini fidanı arattırdı ama bitkiyi daha önce görmediği için karayemiş gibi türler getirtti. Benim yurt dışından fidan getirttiğimi öğrenince nasıl heyecanlandığını görmeniz gerekirdi.

nevsune
09-07-2007, 08:56
Sn NTuran, Sn. Denizakvaryumu,

Adem Bey'le ben de tanışsam süper olacak? Mesajlara baktım ama kim olduğunu bulamadım. Sanırım özelde görüşüldü adresi.
Neleri var çok merak ettim. Yaban mersinini de bulmuşsa pek sevineceğim.

denizakvaryumu
09-07-2007, 09:38
Sn NTuran, Sn. Denizakvaryumu,

Adem Bey'le ben de tanışsam süper olacak? Mesajlara baktım ama kim olduğunu bulamadım. Sanırım özelde görüşüldü adresi.
Neleri var çok merak ettim. Yaban mersinini de bulmuşsa pek sevineceğim.

70 nolu mesajda adresi var...Adem'in elinde bir adet teneke frenk üzümü kaldı, boyu 1.50 nin üzerinde kaçırmayın derim, torbada da var ancak tenekedeki muhteşem , üzerinde üzümleri var...

agartha
09-07-2007, 12:28
Sn. n_turan, yurtdışından nasıl fidan ediniyorsunuz? Bu işin yolu yordamı vs nedir biraz anlatabilir misiniz?

n_turan
09-07-2007, 14:25
Bugün nette gezinirken forumda daha önce Mine hanım ve Şükran Hanım'ın tartıştığı Frenk üzümü-Kuş üzümü konusunun Amerika'da da epeyce bir sorun olduğunu gördüm. Forumda ulaşılan sonucu (Frenk üzümü kuş üzümü değildir)desteklediği için ilgili sayfanın bağlantısını ekliyorum:

http://www.thecurrantcompany.com/index.php?src=gendocs&link=Are%20They%20Currants%20or%20Raisins%3F&category=Main

n_turan
09-07-2007, 14:29
Sn. n_turan, yurtdışından nasıl fidan ediniyorsunuz? Bu işin yolu yordamı vs nedir biraz anlatabilir misiniz?
Sn agartha, daha önce Amerika'dan ebay.com aracılığıyla yaban mersini getirttim. Çıplak kök olarak paket içinde geldiler. Bunun için en uygun dönem kasım-aralık. Bitkinin yolda uyanmaması için en geç marttan önce elinizde olacak şekilde sipariş verirseniz riski azaltırsınız.
Bunun dışında eş-dosttan nazımızın geçtiklerinden rica ediyoruz. Bir de kendim fırsat bulduğumda yanımda getiriyorum.

denizakvaryumu
09-07-2007, 14:34
http://www.thecurrantcompany.com/index.php?submenu=growing&src=gendocs&link=Growing&category=Main

Frenk üzümünde hiç hastalıktan söz etmemiştik...aynı linkte hasta FÜ ler hakkında bilgi var.

White Pine Blister Rust

Powdery Mildew

Aphids (green/black fly)

başlıca hastalıklar....

http://www.ars-grin.gov/cor/ribes/ribsymp/ribsymp.html

bu linkte daha detaylı bilgi var.

n_turan
09-07-2007, 14:56
Hasat öncesi frenk üzümüm.

denizakvaryumu
09-07-2007, 16:12
Bu resimleri görenler, kesinlikle frenk üzümü fanatiği olur, bakımlı ve bereketli oldukları her hallerinden belli...aman nazar değmesin :)

Bu arada frenk üzümlerinize hangi gübreyi veriyorsunuz? İlaçlama yaptınız mı? Hangi ilaçlar?Bilgi verirseniz memnun oluruz

nevsune
09-07-2007, 16:21
Çok güzel gerçekten.
Coyote'ciğim senin balkondaki frenküzümünün meyvasız da olsa bir fotoğrafını görseydik. Sanırım besin takviyesi ile balkonda da verim alabileceğiz.

COYOTE
09-07-2007, 16:31
Tabii ki ne demek Nevsune'ciğim ancak şu an fotoğraf makinesi evde değil. :( Benimki daha küçük bir çalıydı ama bu kadar meyvesi vardı vallahi:D
Budama konusunda resim ekleyince yardımcı olursanız sevinirim...

nevsune
09-07-2007, 16:37
Sn NTuran

Frenküzümlerinin arkasında görünen yabani mersinler mi? O kadar büyük olacağına pek olasılık vermedim ama.

Eğer onlarsa bu sonbahar bize de birer çelik düşer değil mi?:D

n_turan
10-07-2007, 04:37
Maalesef arkada örünenler çit amaçlı kullanılan mazılar. Yaban mersinlerimin o boya gelmelerini çok isterdim ancak henüz çok küçükler. Yaban mersini forumunda resimlerini eklemiştim:
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=124372&postcount=90

denizakvaryumu
10-07-2007, 11:00
Maalesef arkada örünenler çit amaçlı kullanılan mazılar. Yaban mersinlerimin o boya gelmelerini çok isterdim ancak henüz çok küçükler. Yaban mersini forumunda resimlerini eklemiştim:
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=124372&postcount=90

Keşke çit amaçlı olarak da frenk üzümü-böğürtlen-ahududu kullansaydınız.Neticede 2 metre boy atabiliyorlar ...

n_turan
10-07-2007, 12:57
Keşke çit amaçlı olarak da frenk üzümü-böğürtlen-ahududu kullansaydınız.Neticede 2 metre boy atabiliyorlar ...

Açıkçası mazı dikmemin nedeni çirkin görünüşlü beton duvarı kapatmaktı. Kışın da yeşil kalabilmesi, henüz içinde oturmasak da, içinde yaşayacağımız evimizin camından her zaman yeşili görme isteğimizle örtüştü. Şimdi düşünüyorum da, en azından bazı bölgelerden mazıları söküp ahududu veya kordon şeklinde frenk üzümü dikmek pek cazip geliyor. O zaman eşe dosta bolca yetecek kadar ürün alma şansım olurdu.

agartha
10-07-2007, 13:50
Açıkçası mazı dikmemin nedeni çirkin görünüşlü beton duvarı kapatmaktı. Kışın da yeşil kalabilmesi, henüz içinde oturmasak da, içinde yeşeyeceğımız evimizin camından her zaman yeşili görme isteğimizle örtüştü. Şimdi düşünüyorum da, en azından bazı bölgelerden mazıları söküp ahududu veya kordon şeklinde frenk üzümü dikmek pek cazip geliyor. O zaman eşe dosta bolca yetecek kadar ürün alma şansım olurdu.

Yurtdışına çıkabiliyorsunuz anladığım kadarı ile. Aslında oradan harika böğürtlenler alabilirsiniz. Dikensiz, çok verimli, hızlı büyüyen tipleri var. Her tarafları meyve kaplı diyebilirim ve kendi başlarına bıraksanız bile verimleri düşmüyor. Benim tercihlerimden biri de böğürtlen olurdu duvarı örtmek için.

denizakvaryumu
10-07-2007, 13:51
Aşılı böğürtlenleri mutlaka deneyin...şu günlerde marketlerde satılan böğürtlenleri görünce çok şaşırdım, nerdeyse ceviz kadar büyük...

agartha
10-07-2007, 13:56
Aşılı böğürtlenleri mutlaka deneyin...şu günlerde marketlerde satılan böğürtlenleri görünce çok şaşırdım, nerdeyse ceviz kadar büyük...

Hangi markette olduğunu hatırlıyor musunuz?

denizakvaryumu
10-07-2007, 16:29
Ankara- Peynirci marketde bulabilirsiniz.

-------------------------------------------------------------------

http://img64.imageshack.us/img64/9571/800pxribesrubrum2005071es7.jpg (http://imageshack.us)

http://img508.imageshack.us/img508/6500/redcurrantswithsunzz7.jpg (http://imageshack.us)
Shot with Canon EOS-1D (http://profile.imageshack.us/camerabuy.php?model=Canon+EOS-1D&make=Canon) at 2007-07-10

güneşli bir frenk üzümü de ekleyelim :)

agartha
10-07-2007, 21:25
Hmm Peynirci Market... Bana pek yardımcı olmadı doğrusu ;) Belki buralarda da olan bir market zinciridir diye umut etmiştim...Hay Allah!

denizakvaryumu
10-07-2007, 22:15
Ribeslerden konu açılmışken Ribes uva-crispa yı yani bektaşi üzümünü de atlamayalım :)

http://img529.imageshack.us/img529/2163/3518syl6.jpg (http://imageshack.us)

http://img529.imageshack.us/img529/8162/89102sq9.jpg (http://imageshack.us)

http://img529.imageshack.us/img529/5964/dscn0945jg2.jpg (http://imageshack.us)

http://img74.imageshack.us/img74/9442/krus02za1.jpg (http://imageshack.us)

denizakvaryumu
13-07-2007, 16:15
BERRY lerde kim kimdir ? Karışmaması için İngilizce-latince ekledim.

Raspberry-- rubus idaeus
Strawberry-- fragaria ananassa

Bramble (Blackberry)-- rubus fruticosus
Blueberry --vaccineum myrtillus
Cranberry --vaccinium macrocarpon
Blackcurrant --ribes nigrum
Redcurrant-- ribes rubrum
Whitecurrant --ribes sanguineum
Gooseberry ---ribes uva-crispa

Arctic bramble-- rubus arcticus
Black raspberry --rubus occidentalis
Cloudberry ---rubus chamaemorus

-------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
Bu arada siyah frenk üzümü yani ribes nigrum un vitamin C ve potasyum bakımından diğerlerine çok fark attığını görebilirsiniz.

http://www.berryscotland.com/berries.htm

habibe
13-07-2007, 16:34
Frenk üzümünü nerden alabilirim üzerinde böyle meyvalarıda olmalı :)

denizakvaryumu
13-07-2007, 20:02
Frenk üzümünü nerden alabilirim üzerinde böyle meyvalarıda olmalı :)

Bu ayda artık üzerinde meyveli olarak bulmanız zor...Ben Ankara'dan aldığım yetişkin kırmızı frenk üzümünün kaynağının Bursa olduğunu öğrendim...özellikle Bursa Cumalıkızık denilen yerde... burada ahududu festivali de yapılıyormuş ..

Bursa'lı arkadaşlar bu konuda kesin bilgi verebilirler.

http://www.flickr.mud.yahoo.com/photos/zencefil/582274489/in/pool-68543741@N00/

http://www.webthese.com/nph-1.pl/000010A/http/www.haberler.com/cumalikizik-ta-ahududu-festivali-coskusu-haberi/

n_turan
13-07-2007, 22:01
Bu resimleri görenler, kesinlikle frenk üzümü fanatiği olur, bakımlı ve bereketli oldukları her hallerinden belli...aman nazar değmesin :)

Bu arada frenk üzümlerinize hangi gübreyi veriyorsunuz? İlaçlama yaptınız mı? Hangi ilaçlar?Bilgi verirseniz memnun oluruz

Biraz geç intikal etti, kusuruma bakmayın.
Bahçede sadece yanmış koyun gübresi kullanıyorum.
Bunu da kışa girerken çalıların ve ağaçların diplerine bir iki kova kadar atıyorum.

Bahçemdeki üzümsülere kesinlikle hiçbir ilaç uygulamıyorum.
Sadece elma ve şeftalide çok yoğun görüldüklerinde bitki bitlerine karşı ilaç kullanıyorum ve çoğunlukla fiziksel olarak bitlenmiş körpe sürgünleri toplayıp yakıyorum.

Çocuğumun uzanıp dalından koparacağı bir ahududunu yerken içim çürüsün istemiyorum. Korkarak yiyeceğim üç meyve yerine, huzur içinde yiyebileceğim tek meyveye razıyım. Gerisi kuşlar ve tabiat ananın hakkı diye düşünüyorum.

Güler
13-07-2007, 23:38
Arkadaşlar,
Frenk üzümleri ve aynı soydan gelen meyve çeşitleri Mart Nisan aylarında fide olarak Bauhouse'a geliyor. Buradan tedarik edebilirsiniz, aynı zamanda Yalova'da Akdoğa serası var oradan da aşılı dikensiz böğürtlen ve franbuaz bulabilirsiniz.

n_turan
16-07-2007, 13:18
Ankara'da Bauhouse'un açılmasını bekliyoruz.

kuyucu
17-07-2007, 21:59
Arkadaşlar bugün 2 adet aldım Yalova 'dan . Tanesi 15 Ytl. Ama bu sene için sezon bitti . Meyveli imkansız.

Kudret
18-07-2007, 21:35
Merhaba kuyucu.
Hangi fidanlıktan aldığınızı öğrenebilirmiyim.Kılıçköy'deki tarlama 2-3 adet dikmek istiyorum.

bilgekaan
19-07-2007, 10:59
Dün Bauhaus a gittim.16.90 YTL olan frenk üzümü ve ahududu fidanlarının fiyatı 7.9 YTL ye düşmüş.Sayıları çok azalmış,elinizi çabuk tutarsanız bitmeden alabilirsiniz.

S.İnceçayır
19-07-2007, 11:12
Dün Bauhaus a gittim.16.90 YTL olan frenk üzümü ve ahududu fidanlarının fiyatı 7.9 YTL ye düşmüş.Sayıları çok azalmış,elinizi çabuk tutarsanız bitmeden alabilirsiniz.

Bugün Selahattin beyden almış oldugum frenk üzümlerini diktim,Bauhaustaki fiyat çok fazla Selahattin Yılmaz beyle irtiba geçerseniz daha ucuza alabilirsiniz..

denizakvaryumu
19-07-2007, 12:44
Kırmızı frenk üzümünün 4-5 farklı türü var...Fiyatlara bu durum da etki eder.

kuyucu
19-07-2007, 14:02
Merhaba kuyucu.
Hangi fidanlıktan aldığınızı öğrenebilirmiyim.Kılıçköy'deki tarlama 2-3 adet dikmek istiyorum.

Sayın Kudret,
Ben de Kılıçköy 'deki arazime ektim 2 tane. Bana yanlışlıkla tanesini 7.5 YTL den vermişler. Geçen gün de Todor ' a 10 YTL den aldık. Fidanlar gerçekten çok güzeldi. Bauhaus 'dakiler biraz zayıf gibi. Bursa yolu üzerinde Doğa Çiçekçili' ten aldık. Hatta 2 tane kesmedi 2 tane daha almayı planlıyorum.
iyi günler

kuyucu
19-07-2007, 14:03
Ayrıca Selahattin Yılmaz 'dan daha uygun fiyata temin edebilirsiniz.

Kudret
19-07-2007, 15:06
Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

çimen7
21-07-2007, 22:23
sn.sonreis66, Sn. kuyucu, bende yeni üyeyim. Selahattin bey'in adresi veya telefonu var mı ?

*** verilmiş olan tüm bilgiler için

nevsune
21-07-2007, 22:32
Hoşgeldiniz aramıza.
Selahattin Bey burada zaten. Özeline yazabilirsiniz Selahattin Yılmaz.

denizakvaryumu
27-07-2007, 20:08
http://img119.imageshack.us/img119/7052/413861rs3.jpg (http://imageshack.us)

http://www.as-garten.de/orbiz/DigiTrade/6200c1b38c2abd26ebf58cfd99c02a2f/Saeulen-Johannisbeere-Rovada-reg-Johannisbeeren--241d1d45842.html

Budamak mı dediniz :D

denizakvaryumu
27-07-2007, 20:23
http://img119.imageshack.us/img119/7605/nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnan7.jpg (http://imageshack.us)

http://www.as-garten.de/orbiz/DigiTrade/6200c1b38c2abd2629ebdbb257a3f8a1/Duo-Beerenobst-Stachelbeeren--234d1d45848.html

Bektaşi üzümü ve frenk üzümü aynı anaç üzerinde...muhteşem bir görüntü.

GLCN
27-07-2007, 22:01
amanın amanın dilim tutuldu?Bu ne güzellik yarabbi..Alıştıra alıstıra baksaydım keşke resmen aşık oldum..

Selahattin Yılmaz
27-07-2007, 22:04
Resimler mis gibi fotomontaj kokuyor bilesiniz ;)

Hasan Lalezar
27-07-2007, 22:29
Sayın n turan fikirlerinize sonuna kadar katılıyorum aslında , ilaçları bende fazla kullanmak istemiyorum. Doğallktan yanayım aslında..

denizakvaryumu
28-07-2007, 10:48
Sayın n turan fikirlerinize sonuna kadar katılıyorum aslında , ilaçları bende fazla kullanmak istemiyorum. Doğallktan yanayım aslında..

Bordo bulamacı senede mutlaka 2 kere uygulanmalı...aksi halde mantarlar mutlaka uğrar diye biliyorum.

denizakvaryumu
28-07-2007, 11:35
Resimler mis gibi fotomontaj kokuyor bilesiniz ;)

Evet, bu bir pazarlama taktiği :) marketlerde satılan çiçek soğanları paketleri üzerindeki resimler de böyledir.

Önemli olan alınan ürünün resimdeki ürünle aynı nitelikte olup olmadığıdır...örneğin yukarda satılan bektaşi üzümü ve frenk üzümü aynı anaç üzerinde gösterilmiş... eğer satın aldığımız ürün bu nitelikte ise sorun yok :)

Oğuzhan
28-07-2007, 13:51
Öyle bir anacı bulmak zor.Öyle ağacım olmasını isterdim.:)

denizakvaryumu
28-07-2007, 20:51
Öyle bir anacı bulmak zor.Öyle ağacım olmasını isterdim.:)

Yakında Bauhause larda satışa çıkar :) ya da Almanya'da tanıdığınız varsa getirtebilirsiniz...

Oğuzhan
29-07-2007, 15:33
Nerde öyle bir şansım yok malesef..
Bizin burda bauhause yok.Ankara ya gelmek lazım...

nevsune
29-07-2007, 16:14
Aman Elfogi daha gelmeyin;)

Bizim burada Bauhaus henüz açılmadı. İnşaatı bitsin, ben size haber veririm.

Oğuzhan
29-07-2007, 17:04
Teşekkürler.Tüm Ankara'lı arkadaşlarla beraber gezeriz.Hem tanışmış oluruz.

denizakvaryumu
29-07-2007, 20:59
Sanırım 1-2 ay içinde açılacak...İstanbul'a gittiğim zaman ilk gittiğim yerlerden biri Bauhause...her gittiğim zaman alacak farklı bir bitki mutlaka oluyordu,bitki ve fidan açısından gerçeken bir numaralı yer.

denizakvaryumu
05-08-2007, 14:26
Frenk üzümünde gübreleme konusunu biraz daha ileri aşamaya hep beraber götürelim tartışalım derim :)

şimdiye kadar bahçesi olanlar frenk üzümüne yanmış hayvan gübresi verdiklerini...saksıda yetiştirenler ise marketlerde satılan bildiğimiz sıvı gübrelerden verdiklerini yazdılar.

Hayvan gübresi aslında gerek mantari hastalıklar gerekse verimi fazla artırmaması nedeniyle çok da tercih edilmiyor.

Marketlerden aldığımız sıvı gübreler belki bildiğimiz salon çiçekleri menekşe vs. için yeterli ama frenk üzümü için yetersiz kaldığı kanısındayım,üstelik toplama vurduğumuz zaman çok da pahalıya geliyor.

Bu durumda--üzümden--yola çıkarak (ne de olsa üzümsü bitki) bir fikir yürütmek istiyorum.

---FRENK ÜZÜMÜNDE GÜBRELEME ÜZERİNE GÖRÜŞLER ------

Ocak-Mart aylarında:10-20-20+6S+1 Zn Toros süper gold kompoze gübre

SÜPER GOLD 10.20.20 + 6 S + Zn KOMPOZE GÜBRE

%10 Azot(N)
%20 Fosfor(P2O5)
%20 Potasyum(K2O)
%6 Kükürt(S)
%1 Zn

SÜPER GOLD KOMPOZE GÜBRESİ,

Meyve Ağaçlarının; Turunçgil, Bağ, Zeytin, Fındık, Elma-Armut, Şeftali, Kiraz-Vişne, Erik, Kayısı, Nar, Muz vb.

Sebzelerin; Sera-Tarla Sebzeleri ve Süs bitkileri, Domates, Biber, Hıyar, Kabak, Havuç, Kavun-Karpuz, Karnıbahar-Lahana, Pırasa-Soğan-Sarımsak vb.

Tarla Bitkilerinin; Patates, Şeker Pancarı, Tütün, Pamuk, Mısır, Yer Fıstığı, Kanola, Ayçiçeği, Baklagiller vb. ürünlerin gübrelenmesinde tercih edilmesi gereken bir gübredir.

SÜPER GOLD KOMPOZE GÜBRESİ , Meyve ağaçlarında sürgün faaliyetinden (tomurcuk patlamasından) önce, sebzelerde fide dikiminden önce ve diğer bitkilerde tohum ekiminden önce toprağa verilip karıştırılmalıdır. SÜPER GOLD KOMPOZE GÜBRESİ yukarıda isimleri belirtilen ve diğer tüm bitkilerin ilk gübrelemesinde TABAN GÜBRE olarak kullanmaya uygundur.

Bünyesinde Azot (N), Fosfor (P) ve Potasyuma (K) ilave olarak bitkiler için önemli bir bitki besini olan Kükürdü (S), bitkiler tarafından alınabilir form olan Sülfat (SO 4) halinde ve minimum %15 oranında ihtiva eder. Türkiye topraklarının büyük çoğunluğunda yetersiz düzeyde bulunan ve bitkilerde sık sık eksikliği görülen bir diğer önemli besin elementi Çinko’yu da (Zn) bünyesinde bulundurmaktadır.

SÜPER GOLD KOMPOZE GÜBRESİ , özellikle tuzluluğa (Klora) hassas olan Sera bitkilerinin, Meyve ağaçlarının, Sebzelerin, Patates ve Tütün gibi bitkilerin gübrelenmesinde ideal bir kompoze gübredir çünkü, bünyesinde klor bulunmaz. Bunun yerine Sülfat (SO4) bulunmaktadır. Birçok bitkinin Kükürt gereksinimi, neredeyse Fosfor (P) ihtiyacına yakın olduğu için Süper Gold Kompoze Gübresinin içeriğindeki Sülfat çok önemli bir gereksinimi karşılamaktadır. Ayrıca, Çinko (Zn) ihtiva etmesi nedeni ile ilave olarak Çinkolu yaprak gübresi kullanmaya gerek duyulmaz.

Tüm meyve ve sebzelerin market değerini arttıran ideal renk oluşumunu sağlar, kabuklarının parlak ürünün ise düzgün formda olmasına katkıda bulunur.
----------------------------------------------------------------------

Mayıs-Haziran aylarında yani çiçeklenme ve üzüm devresinde %26 CAN yani kalsiyum amonyum nitrat.

KALSİYUM NİTRAT

KALSİYUM NİTRAT NEDİR?

Beyaz renkli tanecik yapısında, iki besinli, suda çok kolay çözünen ve bitki tarafından hemen alınabilir bir gübredir. Nitrat biçiminde %15.5 Azot ve suda tamamen çözünen %26.5 Kalsiyum' u birarada bulunduran eşsiz bir bileşimdir. Nitrat Azotlu ve suda tamamı çözünür Kalsiyum bileşimi başka gübrelerde bulunmayan bir çok kazanım sağlar.

KALSİYUM NİTRAT

Sera tipi yüksek ölçüde saf ve kaplanmamış tanecik halinde suda tamamı çözünebilir türdür. Sera tipi, sera ve açıkta yetiştirilen bitkilerde damlama ve yağmurlama sulama sistemleri ile birlikte (fertigasyon ile) ve yapraktan uygulamalarda kullanılır. Tarla tipi elle serpmeye ve gübre atma ekipmanlarıyla kullanıma uygun olarak üretilen sera tipine nazaran biraz daha yavaş eriyen kaplamalı bir türdür. Açıkta yetiştiricilikte dikim sonrası üst gübreleme için çok uygundur.

KALSİYUM NİTRAT'I NİÇİN KULLANIRIZ?

Kalsiyum Nitrat bitkiler için mutlak gerekli iki ana besin elementi olan, Nitrat Azotu ve Kalsiyum içerir. Kalsiyum Nitrat üst gübrelemede, her tür toprak ve iklim koşullarında tüm bitkiler için en iyi seçimdir. Bitkiler tarafından Kalsiyum ve Nitrat'ın birlikte alınmasından dolayı bitkinin kök bölgesinde diğer gübrelerde olduğu gibi kalıntı bırakmaz. Birbirini olumlu etkileyen bu iki besin elementi toprakta tuzluluk yaratmaz. Bitkinin kökleri tarafından besin alımı sırasında Nitrat biçiminde Azot, suda eriyebilir biçimde Kalsiyum alımını kolaylaştırır, dolayısıyla bitkinin Kalsiyum ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur.

KALSİYUM NİTRAT'IN GÜBRE OLARAK AVANTAJLARI ŞU ÜÇ BAŞLIKTA AÇIKLANABİLİR:

• NİTRAT FORMUNDA AZOT İÇERMESİ

Nitrat biçiminde Azot bitkiler tarafından tercih edilen Azot şeklidir. Kalsiyum'un yanında diğer besin maddelerinin de bitki tarafından alınmasına da yardım eder. Özellikle killi topraklarda Amonyum Azot'u toprak tarafından tutulabilir, böylece bitki gelişmesi için geçici olarak alınamaz hale gelebilir. Buna karşılık Nitrat Azot'u toprakta bağlanmaz. Bitki kök bölgesinde bitki ihtiyaç duyduğunda kolaylıkla alınabilir halde serbest olarak kalır, böylece Azot ihtiyacının hızla karşılanmasına olanak sağlar.

• BİTKİ BESLEMEDE KALSİYUM'UN HAYATİ ÖNEMİ

Kalsiyum, bitkiler tarafından çok tüketilen bir makro bitki besin elementidir. Bitki hücre duvarlarının yapıtaşıdır. Toprakta genellikle bitkilerin yararlanamayacağı bileşikler halinde bulunur. Bitki bünyesinde hareket yeteneği (taşınması) çok zayıftır. Bu nedenlerden ötürü diğer gübreler yanında Kalsiyum'lu gübrelemeye de ihtiyaç vardır. Bitkiler Kalsiyum olmadan büyüyemezler. Kalsiyum,bitkiler tarafından Azot ve Potasyumdan sonra en çok tüketilen bir besin elementidir.

• KALSİYUM NİTRAT'IN TOPRAĞA OLAN YARARI

Kalsiyum Nitrat bitki besini olması yanında toprağıda ıslah edici özelliği vardır. Toprakta kil mineralleri tarafından tutulan diğer besin maddelerinin yarayışlı hale gelmesini sağlar. Az Kalsiyum veya çok Sodyum içeren ve sulanan topraklarda kil paçacıkları sıkışabilirler. Bunun sonucu olarak su ve oksijen hareketi yavaşlar ve bitki gelişimini olumsuz etkiler. Suda eriyebilen Kalsiyum, topraktaki kil parçacıklarının ayrışmasına, toprağın daha gözenekli bir hale gelmesine yardımcı olur.

KALSİYUM NİTRAT'IN DİĞER GETİRİLERİ ŞÖYLE ÖZETLENEBİLİR:

•Verim ve kaliteyi arttırır
•Hastalık ve zararlılara dayanıklılık kazandırır
•Nakliyede dayanıklılık sağlar
•Meyvelerin depolama ömrünü uzatır
•Hızlı alınabilir Kalsiyum ve Nitrat
•Katkı ve dolgu maddesi yoktur
•Buharlaşmaz, yıkanmaz, yakmaz
•Alkalilik yaratmaz
•Tuzluluk etkisi yoktur

http://www.toros.com.tr/turkce/urun_gubre.asp

--------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
ASİLEX® CALCIUM
ASILEX® CALCIUM, sıvı kalsiyum nitrat çözeltisidir. Topraktan ve yapraktan uygulanabilir formdadır.Kalsiyum Nitrat bitkiler için mutlak gerekli iki ana besin elementi olan, Nitrat Azotu ve Kalsiyum içerir. Kalsiyum Nitrat üst gübrelemede, her tür toprak ve iklim koşullarında tüm bitkiler için en iyi seçimdir. Bitkiler tarafından Kalsiyum ve Nitrat'ın birlikte alınmasından dolayı bitkinin kök bölgesinde diğer gübrelerde olduğu gibi kalıntı bırakmaz. Birbirini olumlu etkileyen bu iki besin elementi toprakta tuzluluk yaratmaz. Bitkinin kökleri tarafından besin alımı sırasında Nitrat biçiminde Azot, suda eriyebilir biçimde Kalsiyum alımını kolaylaştırır, dolayısıyla bitkinin Kalsiyum ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur. Verim ve kaliteyi arttırır. Meyvelerin depolama ömrünü uzatır. Meyvelerde çiçek burnu çürüklüğünü engeller. Bitkide su dengesini sağlar. Çilekte yaprak ucu yanıklığını önler, büyüme noktalarının gelişimini hızlandırır ve meyve dökümünü azaltır.

Damlamadan ve yağmurlama sulama sistemleri ile uygulandığında tek verilmeli, kükürtlü ve fosforlu gübrelerle ve de zirai ilaçlarla karıştırılmamalıdır.

İÇERİK %w/w

Toplam azot (N) 10
Nitrat azotu (N) 9,4
Amonyum azotu (N) 0,6
Suda çözünür kalsiyum (Ca) 16

Bitki
Kullanım dönemi
Kullanım miktarı

Kavun ve kabakgiller
Meyveler ceviz büyüklüğüne ulaştığında 10-12 gün aralıklarla 2-3 defa
100-200 cc/100 lt su

Domates, patlıcan,biber
Meyve tutumu ve meyve şişmesi döneminde 10-12 aralıklarla 3 defa
300-400 cc/100 lt su

Sert çekirdekli meyvelerde
Çiçeklenme sonrası 10-15 gün aralıklarla 3 defa
300-400 cc/100 lt su

Yumuşak çekirdekli meyvelerde
Çiçeklenme sonrası 10-15 gün aralıklarla 3 defa
300-400 cc /100 lt su

Çileklerde
Meyve oluşum döneminde 15-20 gün aralıklarla 3 defa
250-300 cc/100 lt su

Bağlarda
Meyve oluşum döneminde 15-20 gün aralıklarla 2 defa
250 cc/100 lt su

Satış şekli : 1 kg (20 adet/koli), 5 kg (4 adet/koli), 25 kg bidonlarda
Tescil No : 4166

http://www.turpex.com.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=126&Itemid=84&lang=tr

Evet arkadaşlar amatör olarak bu formülü buldum...siz ne dersiniz?

yukarda belirttiğim gübreleri onaylarsanız veya hep birlikte bulacağımız başka gübreler olursa ortaklaşa alalım derim(özellikle Ankara'lı arkadaşlar)...çünkü bu gübreler çuval olarak satılıyor.

Marketlerden aldığımız sıvı gübrelerden çok daha ucuza,hayvan gübrelerine kıyasla mantar hastalıklarına karşı çok daha sağlıklı olacaktır.

nevsune
05-08-2007, 15:47
Peki de, bunlar bizi doğallıktan uzaklaştırmıyor mu?

Organik sebze meyve yetiştirmek istiyorsak, kimyasallara uzak durmamız gerekmiyor mu? Sonuçta bu saydıklarınız kimyasal gübreler. Sizin bu konularda çok araştırma yaptığınızı iyi biliyorum. Organik gübrelerle işi halletsek daha iyi olmaz mı, ne dersiniz?

Ben organik olarak şimdi, Çukurova tarımın ithal ettiği Lambrico24'ü ve 15 günde bir de hayvansal gübre şerbeti kullanıyorum. Sadece limon ağacıma(onu da daha çok süs bitkisi saydığımdan), bu hafta biraz 15+15+15 kompoze gübre vereceğim.

Haa ne elde ettiğimi sorarsanız, şimdilik 2 domatesin dışında birşey yok. Bu verimsizliğin suçlusu ben miyim yoksa hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde oluşu mu, onu da bilmiyorum. Yani ahkam kesecek bir noktada değilim.

Bu konuyu iyice açığa kavuşturmak, benim için çok aydınlatıcı olacaktır elbette.

denizakvaryumu
05-08-2007, 19:39
Haklısınız...organik gübreler de başka bir pencere.

Bahçem olsaydı bir kısım frenk üzümüne kimyasal gübre bir kısım frenk üzümüne ise organik gübre vererek bir test yapardım...

Verimlilik
hastalıklara karşı direnç
büyüme

gibi konularda karşılaştırma imkanımız olurdu...

İşin açıkçası saksıda frenk üzümü gibi kolay olmayan ürünlerde organik gübreler sanki yetersiz kalıyor gibi...

işte forumları bunun için seviyorum...amatör olarak bir yerlere varmaya çalışıyoruz...hep beraber deneyelim-tartışalım-sonuçlara varalım :)

denizakvaryumu
13-08-2007, 20:26
Frenk üzümü yapraklarım pas rengi alarak yavaştan solmaya başladı acaba bu durum normal süreç mi?

Veya mantari bir hastalık mı?

http://img59.imageshack.us/img59/1159/resim177wz3.jpg (http://imageshack.us)

http://img511.imageshack.us/img511/7563/resim179vs2.jpg (http://imageshack.us)

http://img138.imageshack.us/img138/9150/resim178cy5.jpg (http://imageshack.us)

denizakvaryumu
10-09-2007, 19:34
http://img49.imageshack.us/img49/7087/resim303fc4.jpg (http://imageshack.us)

http://img409.imageshack.us/img409/7953/resim306rx9.jpg (http://imageshack.us)

Arkadaşlar,
Bauhase den aldığım frenk üzümünün (jonkheer van tets) açıklamasında budanmayacağı belirtilmiş...oysa frenk üzümlerinin de 3 yıldan sonra budanması gerekmiyor mu?

Veya budanmama --jonkheer van tets --çeşidi için mi geçerli?

n_turan
11-09-2007, 11:57
Frenk üzümü yapraklarım pas rengi alarak yavaştan solmaya başladı acaba bu durum normal süreç mi?

Veya mantari bir hastalık mı?

http://img59.imageshack.us/img59/1159/resim177wz3.jpg (http://imageshack.us)

http://img511.imageshack.us/img511/7563/resim179vs2.jpg (http://imageshack.us)

http://img138.imageshack.us/img138/9150/resim178cy5.jpg (http://imageshack.us)

Sevgili denizakvaryumu,
benim saçlarımda da siyah kalmadı. Frenk üzümleri daha şanslı, her baharda yeniden yeşilleniyorlar.
Şaka bir yana sonbahara girdik. Artık yavaş yavaş sararma ve dökülme olacak.

n_turan
11-09-2007, 11:59
Bauhaus'tan aldığım bütün üzümsülerin etiketlerinde aynı açıklamalar olduğunu gördüm. Johnkeer için de aynı etiket var ise dikim aşamasında yapılacakları anlatıyor olmalı. Daha sonraki yıllarda budanmaması için bir neden göremiyorum.

denizakvaryumu
12-09-2007, 10:18
Sayın n turan teşekkürler.

Ankara geceleri oldukça soğumaya başladı, kışa girerken ve üzümsülerin yapraklarıyla vedalaşırken yapmamız gereken bir çalışma var mı? (ilaçlama-gübreleme vs)

n_turan
12-09-2007, 14:36
Normal sararma dışında virüs vb hastalık nedeniyle sarardığını düşünüyorsanız yaprakları toplayıp yakmak en iyisi. Üzümsülerde kış çıkarken, henüz bitkiler uyanmadan hayvan gübresi vermeyi tercih ediyorum. Kök çevresine 50-60 cm capında bir alana 5-10 cm kalınlığında yanmış gübre atıyorum.

denizakvaryumu
14-09-2007, 18:29
Zamanı değil sanırım ama Sevgili Coyote'den gelen iki çeliğin birisini suya koydum, birisini gübre şerbeti ile ıslattığım toğrağa diktim. Biraz göle maya çalmak gibi oldu ama bir deneyeyim bakalım ne olacak.

Nevsune Hn.
sonuç ne oldu?

nevsune
14-09-2007, 18:40
Göle maya çalmak gibi oldu demişim ya aynen öyle oldu.

Bu tür bitkileri demekki böyle çelikle falan tutturamayacağız. İyisi mı bulduk mu köklü almak.

denizakvaryumu
14-09-2007, 19:10
http://img74.imageshack.us/img74/426/aaa11hp6.jpg (http://imageshack.us)

Magnolia Vine ( Eastern Prince ) yani Schisandra chinensis

Frenk üzümü severler bu üzümden de çok hoşlanacak...hem vitaminli hem sarılıcı, hem kokulu...

http://www.parkseed.com/webapp/wcs/stores/servlet/StoreCatalogDisplay?storeId=10101&catalogId=10101&langId=-1&mainPage=prod2working&ItemId=48050&PrevMainPage=advsearchresults&scChannel=Fruits%20AS&SearchText=p16.v235;p11.v90&OfferCode=TH1

http://www.raintreenursery.com/catalog/producttype.cfm?producttype=Magnolia%20Vine

http://www.onegreenworld.com/product_info.php?cPath=6_157&products_id=2112

http://www.as-garten.de/orbiz/DigiTrade/2acafa57baabf0f0de7e647eb7abde66/Vitalbeere-reg-Unsere-Top-20--158d1d46876.html

https://www.baldur-garten.de/index_shop2.cfm?hglgroupid=5&param=wg;Obst%20Gem%26uuml%3Csemikolon%3Ese,zhdfg&pSessionSessionID=353328647240798114092007;072;300&pSessionKundenID=0&pSessionSprachID=1

https://www.baldur-garten.de/index.cfm?param=showitematstart;4620&artikel=Vitalbeere

http://www.schisandra-chinensis.com/

http://www.gartencenter-shop24.de/product_info.php?cPath=318&products_id=5099&osCsid=4bb67f94ef63c602ee0a13e16e266807

----------------------------------------------------------------------================================================== ====

Bu arada ilaç olarak da raflar da var:

Schisandra Chinensis(Schizandra chinensis Baill.-Şizandra)
Kullanım bilgileri:Merkezi sinir sistemi, kalp ve solunum sistemi üzerinde uyarıcı etkiye sahiptir, En başta Astım hastalığını tedavi edici ve durdurucu Vitamindir. solunum yollarının şişmesini ve tıkaçların oluşmasını engeller,havanın akciğerlere rahat girip çıkmasını sağlar. öksürük, göğüste sıkışma hissi, solunumda hızlanma, hırıltı ve nefes darlığını azaltır.Vücudun sistemle ilgili tonikliği ve dengesini sürdürmek gösterilen bir veya daha doğal olarak- meydana gelen adaptogensi içeriyor olan meyve veren bir bitkidir, konsantrasyonu geliştirir, ve - dikkat, uzatır, ve görüş ve duymanın keskinliğini artırır. Schisandra, en etkili phytoadaptogenlerdendir , uykusuzluk, susuzluk, ve fiziksel yorgunluğu azaltır. Çalışmalar, schisandranın, bakterilere karşı etkili olduğunu gösterdi, akciğer hastalıklarına çok faydalıdır..Vücudun bağışık sistemine destek verir ve strese karşı korur,Karaciğer dokusu, virüsle ilgili karaciğer iltihabı ve alkol gibi zararlı etkileri azaltır.Karaciğer iltihabı ve diğer karaciğer hastalıkları için Schisandra bir vitamindir.

http://ayralkozmetik.com/Uzman.asp?BilgiID=62

http://www.dunyasaglik.com/index.php?p=show&pid=1269&k_id=26

Name

Latin Name: Fructus Schisandrae

Common Name: Chinese magnoliavine fruit

Scientific Name: Schisandra chinensis (Turcz.) Baill.,

Schisandra sphenanthera Rehd. et Wils.

Origin

The dried mature fruit of Schisandra chinensis (Turcz.) Baill. or Schisandra sphenanthera Rehd. et Wils.; family Magnoliaceae.

Where Does It Grow?
Northern Wuweizi of specie Schisandra chinensis (Turcz.) Baill. is mainly produced in Jilin, Liaoning, Heilongjiang and Hebei provinces of China.

Southern Wuweizi of specie Schisandra sphenanthera Rehd. et Wils. is mainly produced in Hubei, Henan, Shaanxi, Shanxi, Gansu and Sichuang provinces of China.

Nature and Taste
It is sour and sweet in taste, warm in nature and manifests its therapeutic actions in the lung, heart and kidney meridians.

Identified Active Components/ Major Chemical Constituents
Northern Wuweizi (Schisandra chinensis) fruit contains 0.89% volatile oils. They include sesquicarene, 2-bisabolene¡¢-chamigrene and a-ylangene. It also contains approximately 5% lignans. It contains 9.11% organic acids, which include citric acid, malic acid, tartaric acid, succinic acid and vitamin C. The seeds contain 33% fatty oil.

Lignans include schisandrin, and its derivatives -, -, -, -, -schisandrin, pseudo--schisandrin, deoxyschisandrin, neoschisandrin, schisandrol and others.

In addition to the above isolated lignan ingredients, the following lignan ingredients are also isolated. They include gomisins A, B, C, D, E, F, G, H, J, N, O, (-)-gomisin K1, (+)-gomisin K2, (+)-gomisin K3, (-)-gomisin L1, (-)-gomisin L2, (+)-gomisin M1, (+)-gomisin M2, epigomisin O, angeloylgomisin Q, angeloylgomisin P and tigloylgomisin P. The last two compounds are optical isomers.

Other compounds include citral, chlorophyll, sterols, vitamins C, E, resins, tannin and little amount of sugars.

Southern Wuweizi (Schisandra sphenanthera) contains active ingredients Schisandrin A, Schisantherin A, B, C, D, E and others.

Historical Use
The Chinese name of Wuweizi (Fructus Schisandrae) is actually comprised of three Chinese words. The first word "Wu" (Îå) means "five". The second word "Wei" (ζ) means "taste", and the third word "Zi" (×Ó) refers to "seed". As the name of the herb suggests, Fructus Schisandrae is a seed with five tastes, which are sour, bitter, sweet, pungent and salty. The Bencao Congxin (New Compilation of Materia Piedica) (Wu Yilo, 1757) stated, "Fructus Schisandrae is warm in properties. It contains all five tastes." The fruit skin is sweet, the fleshy tissue is sour and the seed core is bitter and pungent. All these parts have salty tastes. The predominant tastes of this herb, however, are sour and salty.

Historically, this herb has been used to:

astringe lung qi

nourish the kidneys' water

benefit qi (vital energy)

promote body fluid production

treat deficiencies by invigoration

benefit the eyes, relieve pupil dilation

astringe essence and strengthen yin

relieve heat and arrest sweating

stop vomiting and relieve diarrhea

relieve restlessness and thirst and remove edema (swelling)

treat alcoholic toxicity

What is It Used for in TCM?
Today, Fructus Schisandrae is used in Chinese medicine to astringe the lungs and nourish the kidneys. It helps produce body fluid, arrest sweating, consolidate essence and relieve diarrhea. It can also calm the heart and soothe the mind.

1.Treatment of deficiency type gasping caused by chronic cough.

The sour taste of Fructus Schisandrae makes the herb good at astringing. Coupled with its warm nature and moistening properties, Fructus Schisandrae astringes the lungs in the upper part of the body, and nourishes the kidney yin in the lower part of the body making it a herb used for treating the above syndrome.

(****** note that lungs rule the qi (vital energy). Normal respiratory functions depend on the lungs' qi dispersing and descending functions. When the cough becomes chronic, the continued upward and outward loss of qi during the cough will exhaust the qi contained in the lungs. The sour taste of Fructus Schisandrae can gather together the exhausted and dispersed qi, resuming the abundance of qi in the lungs. In TCM, it is known as the "astringing" of the lungs.)

2.Treatment of increased thirst syndrome caused by virtual heat and symptoms of dry mouth caused by body fluid exhaustion.
Coupled with the sour and sweet taste, Fructus Schisandrae benefits qi and helps produce body fluid to relieve certain symptoms arising from increased thirst syndromes and from dry mouth symptoms.

3.Treatment of spontaneous sweating and night sweating.Fructus Schisandrae can astringe the lungs and arrest sweating.

4.Treatment of involuntary discharge of semen caused by kidney deficiency.Fructus Schisandrae can invigorate the kidneys and astringe kidney essence, which helps with ejaculation control and involuntary discharge of semen.

5.Treatment of chronic diarrhea caused by deficiency type cold in the spleen and kidney.Fructus Schisandrae can astringe the intestines and relieve chronic diarrhea.

6.Treatment of palpitations, insomnia and excessive dreaming caused by yin and blood deficiencies.Fructus Schisandrae can invigorate the heart and kidneys and is good at calming the heart and soothing the spirit (Shen). It can also be selected as part of a herbal decoction to treat insomnia related to other causes.

7.Fructus Schisandrae powder for oral administration can also be used for transaminase (ALT and AST) elevations in chronic hepatitis.Pharmacological Actions

1.Liver Protective Effects

Animal studiesProtective effects on CCl4-induced liver damage: Rats were treated with 0.1% (v/v) tetrachloromethane (CCl4) in peanut oil 10ml/kg i.p. (intra-peritoneal injection) to induce liver damage. Six hours after administration, various crude extracts of Fructus Schisandrae, which are equivalent to 10g/kg raw herb, were administered to the rats by gavage once daily for four days. Liver damage was then increased by further injection of CCl4 six hours after the last dose of Fructus Schisandrae. Results showed that the ethanol extract of Fructus Schisandrae seed core had significant effects in lowering ALT (alanine aminotransferase). It also reduced histopathological damage of the liver. However, a Fructus Schisandrae ethanol extract from fleshy tissue and a water extract from the seed core showed no effects. Liver protective effects were thought to be related to active ingredients contained in the seed core, which were fat-soluble.

Protective effects in immunological liver damage: Liver damage induced by chemicals like CCl4 and thioacetamide is known as toxic hepatitis. This liver damage model can also be accomplished by immunological methods. Propionobacteria acnes (a gram-positive, non-sporing, anaerobic bacilli) was injected i.v. to mice tails to sensitize macrophages and Kupffer cells aggregated in the liver. After several days, lipopolysaccaride (bacteria toxin material) was injected i.v. into mice tails to activate the macrophages in the liver. As a result, a large amount of cytotoxic substances were released by the white blood cells causing liver damage.

This study showed that pretreatment with gomisin A (one of the active ingredients in Fructus Schisandrae) at a dose of 100mg/kg once daily for ten days had protective effects in the above immunological liver damage model. ALT (alanine aminotransferase) levels and mouse death rates were reduced as compared to controls.

In vitro studies

Protection for damaged liver cells: In vitro studies were done by extracting hepatocytes (liver cells) through collagenase perfusion. After liver damage induction on the liver cells by CCl4, both transaminase and lipid peroxidation product malondialdehyde (MDA) levels increased. Coagulation and liver cell membrane surface microvilli damage was observed. Pretreatment with 1mmol/L schizandrin B was shown to reduce various CCl4 induced damaging changes.

Inhibitory effects of CCl4 induced lipid peroxidation on liver microsomes and inhibitory effects on covalent binding between 14CCl4 and liver microsomal lipids and proteins: CCl4 induced liver cell damage is caused by CCl3, a free radical produced after liver cytochrome P450 activation. CCl3 is highly reactive and can induce covalent bonding with macromolecules such as lipids and proteins on biological membranes. As a result, the structure and functions of biological membranes such as the endoplasmic reticulum will be affected.

(i) In this in vitro study, rat liver microsomes (containing P450) were mixed with 0.1mg NADPH and 1mml of various ingredients of Fructus Schisandrae. The mixture was then warmed in a water bath at 37¡ãC for 15 minutes. Afterwards, 10¦Ìl of diluted CCl4 (20-fold ethanol dilution) was added and warmed in a water bath for 30 minutes. The amount of malondialdehyde (MDA) produced was measured. Results showed that active ingredients of Fructus Schisandrae, which have protective effects in CCl4-induced liver damage, generally could inhibit the production of MDA as well.

(ii) Same procedures and methods were repeated with 14CCl4.14CCl4 that covalently bonded with liver microsomal lipids and proteins was extracted and its radioactivity was measured. Results were similar to the inhibitory effects in lipid peroxidation as reported in (i). Those active ingredients of Fructus Schisandrae, which had inhibitory effects in CCl4 induced liver lipid peroxidation, could also inhibit covalent bonding of 14CCl4 to liver microsomal lipids and proteins.

Clinical observation
In a clinical observation, capsule formulation of Fructus Schisandrae seed core oil extract was used to treat chronic active hepatitis. Each capsule contains 0.4g seed core oil, and the capsules were taken orally three capsules three times daily. One treatment period lasted for two months. thirty six cases were observed. The effectiveness in lowering ALT was reported to be 82.3%.

2.Liver Detoxification Effects

Animal studies

Effects on liver enzyme systems: Studies[10-13] showed that when rats and mice were given oral administration of schisandrin A, schisandrin B, schisandrin C, schisandrol B and schisanhenol at a dose of 200mg/kg once daily for three days, there were increases in liver microsome cytochrome P-450, NADPH-P450-reductase, aminopyrine demethylatase, benzo(a,c)pyrene hydroxylase and hepatic microsomal proteins, which suggests enzyme activity for drug metabolism increases with administration of these active ingredients. Additionally, schisandrin B selectively induced P-450 activity in the in the smooth endoplasmic reticulum (ER) of liver cells.

Cell culture studies

Effects on liver enzyme systems: Rat liver microsomes treated with schisandrin B or schisandrol B were shown to increase the rate of metabolism of the carcinogen 3H-benzo (a, c) pyrene and the non-carcinogen 3H-estradiol. They accelerate transformation of carcinogen 3H-benzo(a,c)pyrene towards metabolic products with low carcinogenicity. They also antagonize the mutagenecity of carcinogen such as 3H-benzo(a,c)pyrene suggesting that certain ingredients contained in Fructus Schisandrae can enhance liver detoxification.

3.Protect Against Damage by Oxygen Free RadicalsOxygen free radicals refer to superoxide anions (O2-) and hydroxide free radicals (-OH). Too many oxygen free radicals produced in the cells will damage macromolecules such as nucleic acids, proteins, enzymes and biological membrane, leading to many adverse outcomes. Causes of certain diseases are associated with damage by oxygen free radicals. Examples include alcoholic hepatitis, inflammation, arthritis, reperfusion injuries following heart, brain or kidney ischemia, radiation injuries, aging and certain tumors.

Among the many tissue damage reactions caused by oxygen free radicals, lipid peroxidation of polyunsaturated fatty acids in biological membranes is the one of the most fundamental damage reactions. In light of the antagonistic effects shown by certain lignan ingredients in Fructus Schisandrae against CCl4-induced membrane lipid peroxidation of liver microsomes, these compounds may have similar antagonistic effects in membrane lipid peroxidation caused by oxygen free radicals.

Animal studies
Protective effect against peroxidation: An acute ethanol intoxication mouse model was employed to study the lipid peroxidation inhibitory effects of the ingredients of Fructus Schisandrae. Alcohol is known to cause liver damage. One of the reasons is that it may lead to liver lipid peroxidation. In the study, mice were given by mouth Fructus Schisandrae once daily for three days. At the last dose, mice were fasted for eight hours. Fifty percent alcohol was then administered by mouth at a dose of 15ml/kg, 12 hours later, MDA content in the liver tissue was measured. Results showed that after taking alcohol, MDA content in mice liver increased approximately two-fold. But when mice groups were pretreated with 0.5-1g alcohol crude extract, schisanhenol or 200mg/kg schisandrin B, the liver tissue MDA content measured was lower than the above control. Other active ingredients, Schisandrol A and B did not show significant lipid peroxidation inhibitory effects in vitro and also had no significant effects on the liver MDA elevation caused by acute alcohol intoxification. Therefore, the in-vivo and in-vitro study results were consistent.

Direct free radical scavenging effect: Using Electron Spinning Resonance (ESR), it was found that some active ingredients of Fructus Schisandrae, such as schisanhenol and schisandrin B and C, were able to scavenge O2- and -OH directly.

Promote the activity of anti-oxidative enzymes: In the cells, oxygen radicals generated are normally cleared by an oxygen radical scavenging enzymatic system. For instance, enzymes like superoxide dismutase (SOD), catalase and glutathione peroxidase (GSHPX) can scavenge O2-, -OH, H2O2 and LOO.

After rats were orally fed with 200mg/kg schisandrin B once a day for three consecutive days, cytosol SOD and catalase levels were significantly elevated. With more SOD and catalase activity, the body can clear up O2-,-OH and H2O2- more efficiently and thus alleviate damage caused by oxygen radicals.

Summarizing all of the above studies on oxidation, several ingredients of Fructus Schiandrae possess (1) O2-.and-OH scavenging effect (2) anti-H2O2 induced oxidative effects and (3) SOD and catalase activity promoting effects.

4.Effects on the Central Nervous System

Animal studies
Sedative effects: Animal experiments showed that schisandrols and its constituents, such as schisandrol A and schisandrol B, had tranquilizing-like effects on the central nervous system. In one study, rats were given i.p. injection of 60 or 120mg/kg schisandrol A. Fifiteen minutes later, either 50mg/kg of phenobarbital sodium or 180mg/kg of barbital sodium was injected. It was found that Schisandrol A had inhibitory effects on mice voluntary activities. As the dose increased, frequency of voluntary activities decreased.

Schisandrol A given by i.p. injection or by gavage feeding caused stupor in rats. The ED50 (effective dose) for i.p. injection was 107 (87-131.6) mg/kg, and the ED50 for oral dosing was 314 (340-420)mg/kg. Intra-ventricular injection of dopamine (5-45¦Ìg/kg) could antagonize the stupor caused by schisandrol A, but, injections of noradrenaline, 5-hydroxytryptamine (5-HT), acetylcholine (Ach), glycine or dopamine plus 5-HT could not antagonize the stupor caused by schisandrol A. This showed that the stupor causing effects of schisandrol A might be related to the dopaminergic system.

5.Effects on the Respiratory System

Animal studies

Excitatory effects: When normal, anaesthetized rabbits and anaesthetized dogs were given i.v. injection of Fructus Schisandrae decoction at dose groups of 0.1-0.5ml/kg and 0.5-1.0ml/kg, there were excitatory effects on the respiratory system. Both respiratory depth and rate increased. It also antagonized respiratory inhibition caused by morphine. When the acidity of the decoction was neutralized, the effects were slightly weakened. Tincture dosage forms also had similar actions. While there was excitation on respiration, blood pressure was depressed. Even after removing the vagus nerve and carotid sinus, respiratory excitation still existed. Therefore it was believed that the respiratory excitation was caused by direct stimulation of the respiratory center.

When rabbits were pretreated with Phenobarbital to induce respiratory inhibition, the i.v. injection of Fructus Schisandrae decoction at a dose of 0.5ml/kg could increase the respiratory frequency and amplitude and maintain regular respiratory rhythm.

Schisandrin at a dose of 5~10mg/kg had excitatory effects on respiration. [21] On the other hand, when rats were given i.v. injection of gomisin at a dose of 5mg/kg, there was nearly no effects on respiration.

6.Toxicity

When mice were administered by gavage with 5g/kg Fructus Schizandrae extract, seed suspension or fruit seed coat suspension for two days, no cases of death were reported, suggesting that Fructus Schizandrae is of low toxicity.

Mice fed with 0.6 or 1.2g/kg Fructus Schizandrae ethanol extract once a day for ten days showed mild intoxification syndromes such as reduction in activities and erect hair. No change in hemogram and morphology of major organs was observed.

By Rec-assay, a hot water extract (90oC) of Fructus Schizandrae was able to induce mutation, while a warm water extract (45oC) was not .

Fifteen to sixty minutes after mice were fed by gavage with 10-15g/kg of lipid oil Fructus Schizandrae, symptoms such as breathing difficulty and activity reduction started to appear. After one to two days, cases of death were reported. Mice treated by gavage with 0.28g/kg volatile oil extract of Fructus Schizandrae experienced breathing difficulty and ataxia. All animals were found dead 1 to 3 hours later.

Schisandrin B was noted to be of lower toxicity. When ten mice were fed with a single dose of 2g/kg schisandrin B, no animal was found dead. When another 10 mice were gavage fed with 200mg/kg/day schisandrin B for 30 days, abnormalities in growth, major organs and hemoglobin levels were not observed. When schisandrin B was given to dogs, by gavage, once a day for four weeks, there were no detected changes in body weight, appetite, hemogram, liver tissues, and liver and kidney functions.

Administration and Dosage
A decoction is typically made with 3-6g of Fructus Schisandrae and boiled with three to four cups of water until the volume is reduced by half.[1] A decoction is usually taken orally and split into two doses, but this dose, may taken all at once or escalated depending on the person's condition and recommendation by the Chinese medicine practitioner.

Adverse Effect, Side Effects and Cautions
It is contraindicated in individuals with unresolved influences of external evils or exogenous pathogens, internal presence of excessive heat, onset of cough and onset of measles.

http://www.natureglory.com/product.html

.

nevsune
14-09-2007, 19:24
Sevgili Denizakvaryumu, böyle yabancı sitelerden bunları bulup bizi heveslendiriyorsunuz. Gelin biz elimizde olanlara bakalım.

Bu aralar Bauhaus veya Koçtaş'a gittiniz mi? Yeni bir şeyler var mı?

denizakvaryumu
14-09-2007, 19:50
Nevsune Hanım
Schisandra chinensis in Türkiye'de tanınmasında fayda var... yakında Bauhause gelir düşüncesindeyim Türkiye'de bilinmiyor...

İyi bir sarılıcı hem de meyveleri yeniyor...

Bu sıralar artık çiçeklerle birlikte ben de dinlenmeye geçtim...Bauhause vs. yok :) Son olarak Adem'e uğrayıp saksılarda eksilen topraklar için mavi çuvallarda satılan toprak-torftan aldım ve saksıların kışı geçirmesi için son hazırlıkları yapıyorum...

nevsune
14-09-2007, 19:59
Aslında haklısınız. Bana da bugün bir yığın iç mekan bitkileri hediye geldi. Sevgili Gürbüz ailesi donatmış beni. Artık onlarla ilgilenmeliyim ben de.

Bu arada kış için ne hazırlıklar yapacaksınız onları da bir ara bir konuşalım isterseniz.

denizakvaryumu
14-09-2007, 20:18
Yeni bitkileriniz hayırlı olsun...frenk üzümüne ve yaban mersinine mutlaka yeriniz kalsın :)

Kış için saksılarda eksilen toprakları tamamladım, gübre vermeyi kestim, son olarak Japon böğürtleninde çıkan kırmızı örümcekler için koruma v-92 ile ilaçlama yaptım...şimdilik bu kadar, saksıda üzüm ve üzümsü bitkiler denemeye devam :)

denizakvaryumu
27-09-2007, 14:35
Arkadaşlar

Tokat 1
Tokat 2
Tokat 3
Tokat 4
Bursa kırmızısı

adı altında zannedersem üniversitelerce geliştirilmiş ve Türkiye şartlarına adepte edilmiş frenk üzümü çeşitleri var...

Bu frenk üzümleri hangi çeşitlerin hibrididir? Nerede satılır ?

Neden Tokat 1-2-3-4 adını almışdır? Bursa kırmızsının kökeni nedir?

Bu konularda bilgisi olan var mı?

Oğuzhan
27-09-2007, 16:26
Arkadaşlar Schisandra chinensis Türkiye'de bulursanız haber verir misiniz?

nevsune
27-09-2007, 17:57
Elfogi, özelliği nedir de bu cinsi aramaktasın?
Yoksa çiçeğinin güzelliğinden mi? Nedir diye bakarken bunu buldum. Meyvesi olmasa bile ben sırf çiçeği için isterim bunu.

Bu mu aradığın?

denizakvaryumu
28-09-2007, 07:25
Arkadaşlar Schisandra chinensis Türkiye'de bulursanız haber verir misiniz?

Schisandra chinensis ben de arıyorum...Şimdilik Türkiye'nin farkına varmadığı muhteşem bitki...
http://www.as-garten.de/orbiz/DigiTrade/Vitalbeere-reg-Unsere-Top-20--158d1d46876.html
Hem sarmaşık özelliği hem kokusu hem yenebilir çok şifalı salkım meyveleri var...

Almanya'da tanıdıklarınız varsa getirebilir ...ya da mum çiçeğinde olduğu gibi ortaklaşa çelik getirme olayı da olabilir :)

Oğuzhan
28-09-2007, 08:21
Nevsune hem çiçeği güzel hem meyvesi çok güzel görünüyor.Daha ne olsun.Üstelik bir de kokulu imiş.Cezbediyor.
Denizakvaryumu inşallah Türkiye'ye gelir.Ya da öyle bir organizasyon olabilir.

Birde Murraya Panıcula oda çok güzel.Saksıya da uygun.Bir göz atın.

denizakvaryumu
28-09-2007, 08:24
Çok yakında Bauhausda satılmaya başlanır ...balkonlarınızda yer açın derim :)

Oğuzhan
28-09-2007, 08:26
İnşallah bana haber verirsiniz dimi.?

denizakvaryumu
28-09-2007, 08:49
Birde Murraya Panıcula oda çok güzel.Saksıya da uygun.Bir göz atın.

http://urun.gittigidiyor.com/Murraya-Paniculata-bonsai_W0QQidZZ5892230

Murraya Panıcula yani turunçgil yasemini isteyenler için :)

Oğuzhan
28-09-2007, 13:14
Yetişkin olsaydı iyiydi.

denizakvaryumu
01-10-2007, 13:21
http://www.ankusem.ankara.edu.tr/sek/sekoku2.php?id=216

Üzümsülerle daha yakından ilgilenmek isteyenler için...

n_turan
16-10-2007, 11:21
Biz bu çalıdan çok bitki elde ederiz.

Oğuzhan
16-10-2007, 12:09
Çok güzel.İmreniyorum size.:)Heveslendiriyorsunuz.

denizakvaryumu
16-10-2007, 13:11
sn.n_turan
frenk üzümünde, acaba ana dalın üzerindeki yan dallara diğer renkteki frenk üzümleri aşılanabilir mi?..

Yani sizde kırmızı var, siyah var, beyaz var ...her üçünün tek ana dal üzerinde olduğu bir aşılama yapılamaz mı?

n_turan
16-10-2007, 13:45
Düşününce mantıklı geliyor. En azından kırmızı ve beyazda olmaması için neden görünmüyor, ancak bir bilgim yok. Siyahların aynı aileden olsalar da farklı bir yönleri var. Budama yöntemleri diğer iki türe göre farklı.

Fransızlar daha önce bizdeki gibi siyah, kırmızı, beyaz frenk üzümü (groseillier noir , groseillier rouge, groseillier blanc) diye adlandırıken sonradan siyah için Cassis adını kullanmaya başlamışlar. Marketlerde reçel kavanozlarının üzerinde siyah frenk üzümü resmi görüyorum ve Cassis yazıyordu. Oysa kırmızı frenk üzümü reçel veya kompostosunda Grosseil rouge yazıyordu. Sonunda oradan aldığım iki kitaptan birinde bu isimlendirme değişikliğini belirten bir not buldum da öğrendim.

denizakvaryumu
21-10-2007, 22:41
Hımm, bu bilgileri de bir köşeye not edelim, bu arada zannadersem kırmızı frenk üzümünden bu kış çelik alabileceksiniz:confused:

n_turan
22-10-2007, 10:38
Geçen sonbaharda yaptığım çeliklerden 4-5 tane yerine dikilmeye hazır köklü çeliğim var. İsteyenlere duyurulur.

denizakvaryumu
22-10-2007, 11:22
Geçen sonbaharda yaptığım çeliklerden 4-5 tane yerine dikilmeye hazır köklü çeliğim var. İsteyenlere duyurulur.

Sn.n_turan, çelikler için köklendirme hormonu kullandınız mı? Saksıda mı bahçede mi çelikleme yaptınız?
Kolay kökleniyorlar mı?

n_turan
22-10-2007, 12:51
Hormon kullanmadım. Hormonum var ama kullanmayı aklıma getiremiyorum.
Bahçenin bir köşesinde özel hazırladığım, kumlu bir bölmeyi çelik yastığı olarak kullanıyorum. Sanıyorum daha önce de yazmıştım, -ama tekrar etmekten zarar gelmez- çeliklerin tepesine boş litrelik pet şişeleri geçirdim. %100 köklenme oldu.

denizakvaryumu
22-10-2007, 13:42
Pet şişe sera etkisi yaptığından ,sanırım %100 köklenme oldu.

Pet şişenin üste gelen bölümünü kesiyor musunuz ? yoksa olduğu gibi mi kullanıyorsunuz?

sabah
22-10-2007, 16:12

Birini bana ayırabilir misiniz?

Neyseki çelikleri sınav yapmadan veriyorsunuz :rolleyes:

S.İnceçayır
22-10-2007, 17:29
Bir tanesinede ben talip olabilirmiyim:)

Ophrys
22-10-2007, 20:33
Birini de ben istesem.

sinaninci1
22-10-2007, 21:18
Eger zahmet olmazsa birtane de ben isterim ne zamandir pesindeyim.

n_turan
23-10-2007, 11:10
Şu ana kadar talep edenlerin hepsine göndermeye çalışacağım. Kasım ayı içinde kargoya vermeye çalışacağım.

S.İnceçayır
23-10-2007, 11:15
Şu ana kadar talep edenlerin hepsine göndermeye çalışacağım. Kasım ayı içinde kargoya vermeye çalışacağım.

Çok teşekkürler:)

sinaninci1
23-10-2007, 11:19

Cok tesekkurler.
Saygilar.

Balıkcı
23-10-2007, 11:26
Frenk üzümünün yerini bu sıralarda değiştirebilir miyim, yoksa ...

Yaprakları dökülene kadar beklesem iyi olur değil mi?

sinaninci1
23-10-2007, 11:40
Bence bekleyin derim, yapragini dokup kis uykusuna bir yatsin oyle degistirin.
Saygilar.

denizakvaryumu
23-10-2007, 11:47
Frenk üzümünün yerini bu sıralarda değiştirebilir miyim, yoksa ...

Yaprakları dökülene kadar beklesem iyi olur değil mi?

Toprağı ile değiştirilebilir ama bu işlem daha zor olur eğer 2 metrelik ise...ama küçük bir fidan ise kışı beklemeye gerek yok, toprağı dökülmeden saçak kökleri ile birlikte çıkarabilirseniz neden olmasın?

Bu arada sizden de, frenk üzümü hakkında uygulamaya dönük resim ve bilgiler bekliyoruz;)

n_turan
23-10-2007, 16:45
Pet şişe sera etkisi yaptığından ,sanırım %100 köklenme oldu.

Pet şişenin üste gelen bölümünü kesiyor musunuz ? yoksa olduğu gibi mi kullanıyorsunuz?

Daha önce fark etmemişim.
Şimdi yanıtlıyorum.

Şişelerin ağzından geniş bölümün başladığı yerden kesiyorum. Dip kısmına dokunmuyorum. Kestiğim kısmı, çelik içinde kalacak şekilde, toprağa 4-5 cm kadar gömüyorum. Kış aylarında yağmur ve karın sağladığı nem kurumaması için yeterli oluyor.

agartha
23-10-2007, 18:50

Eğer size zahmet olmazsa ben de rica edebilir miyim acaba? Uzun zamandır bekliyordum varsa çok memnun olurum.

n_turan
24-10-2007, 08:23
Sn Agartha şu ana kadar 4 adet çelik talep edildi. Bu dört adedi karşılayabileceğimi düşünüyorum. Bahçeye gittiğimde çeliklerin durumuna bir bakayım. Size de bir tane çıkarmaya çalışırım.

denizakvaryumu
24-10-2007, 08:51
Sn.n_turan dan, frenk üzümü çeliği alacak olan arkadaşlar,

çeliklerinizle yaşadığınız tecrübeleri,
forumda yazılı ve resimli anlatma zorunluluğu vardır. :p ;)

Balıkcı
24-10-2007, 09:31
Bu arada sizden de, frenk üzümü hakkında uygulamaya dönük resim ve bilgiler bekliyoruz;)

Benim Frenk üzümüm, yeni değil.
Babadan kalma, bahçede, bakımsız. Her şeye rağmen yaşıyor ve her sene az çok meyve veriyor.
Boyu iki, hatta bir metre bile değil ama en az 20 yaşında.
Onu babam dikmişti ve 1985 yılında rahmet-i Rahman'a kavuşmuştu.

Babam artık dünyada değil ama eserleri hala yaşıyor. Şakayık, peygamber gülü, frenk üzümü, inci çiçeği, osmanlı çileği, vs hep O'nun hatırası. Nur içinde yatsın.

Bu vesileyle bir kere daha tüm dostlara hatırlatırım ki, büyük, küçük, güzel, çirkin demeden, her imkan bulduğumuz yere bir şeyler dikmeye çalışalım.
Arkamızda hiç tükenmeyen bir hayır hazinesi bırakmış oluruz.

Benim bitkilerimin bir kısmı İstanbul'da, bir kısmı Tekirdağ'da(yazları Tekirdağ'a gidiyoruz). O yüzden her zaman fotoğraf makinesiyle bitkiler bir arada bulunamıyor, :dilli: ama söz, ilk fırsatta resimlerini ve durumlarını aktarmaya çalışacağım.

Selam ve sevgiler

denizakvaryumu
24-10-2007, 09:56
Allah Rahmet eylesin, nur içinde yatsın...arkasında ağaç-bitki-çiçek ve hayırlı evlat bırakanlar için ne söylense azdır.

Bu durumda sizin frenk üzümü forumdaki en yaşlı frenk üzümü unvanını alıyor ve ayrı bir önem arz ediyor...Manevi değeri de olduğundan yukardaki toprağıyla birlikte taşınmasında sakınca yoktur yazımı da geri alıyorum :) ne olur ne olmaz bakarsınız yeni yerine alışamaz kurur vs. hatta bu yaştaki frenk üzümünün kışın bile yer değiştirmesi nasıl olur bilemem?

Bir yandan da köklerde gençleştirme yapılmasının yaşlı frenk üzümlerinde meyve artışına yol açtığına dair yazılar okudum...artık karar sizin.

Balıkcı
24-10-2007, 10:03
Denizakvaryumu , teşekkürler.

Daha önce kökünden ayırıp Tekirdağ'a götürmüştüm , fakat bayağı sıkıntı çekti ama yaşadı.
Sanırım bu frenk üzümü, eni konu dayanıklı bir bitki, öyle pek nazlı değil.
Bir iki kök de yazın başında Bauhaus'tan almıştım.
Yakında Tekirdağ'a gidersem inşallah, son durumu resimlerim.
Pek gösterişli bir resim olmayacağını peşinen belirteyim.:p

Selamlar

n_turan
24-10-2007, 11:09
Sayın Balıkçı,
20 yıllık bir çalının taşınması elbette kolay değil. Ancak sonunda bir çalı ve kök çapı bir ağacın kök çapıyla karşılaştırılamayacak kadar küçük. Taşınmanın zamanlaması konusunda arkadaşlara katılıyorum.

Aralık ayında bitki uyuduğunda kazılır ve hasar görmüş veya işe yaramaz hale gelmiş kök bölümleri temizlenebilir.
Kök bölgesi nemli beze sarılarak taşınabilir.
Şubat ayında yeni yerinde de bahar budaması yapılarak 4-5 genç dal bırakılır ve böylece yeni yerine uyumu teşvik edilebilir.

agartha
24-10-2007, 17:31
Sn Agartha şu ana kadar 4 adet çelik talep edildi. Bu dört adedi karşılayabileceğimi düşünüyorum. Bahçeye gittiğimde çeliklerin durumuna bir bakayım. Size de bir tane çıkarmaya çalışırım.

Harika :)
Çok teşekkür ederim.

denizakvaryumu
30-10-2007, 20:12
http://www.willemsefrance.fr/boutique/masque105.asp?reff=5168562&O=92404&OPE=sept07

Arkadaşlar linkteki olayı daha önce konu yapmıştık bir alman linkinde vardı şimdi de bir başka linkte yine aynı olay...

Bu durumda bahçenizdeki frenk üzümünü bu şekilde budayarak yani tek bir ana dal bırakarak kısa zamanda ağaç görünümüne çevirebilirsiniz derim...yani bu ağaç olayı farklı bir tür değil tamamen budama ile ilgili.

http://img146.imageshack.us/img146/8107/3333333333uq0.jpg (http://imageshack.us)

Bu arada rovada ile johnkeer van tets arasındaki fark için
http://www.haeberli-beeren.ch/de/sortiment/johannisbeeren
bakınız.

denizakvaryumu
30-10-2007, 22:00
http://img49.imageshack.us/img49/1884/01045072dq1.jpg (http://imageshack.us)

http://img138.imageshack.us/img138/4378/adszhz5.png (http://imageshack.us)

Arkadaşlar size bu arada bir başka berryden de söz ediyim...

Beetberry
Chenopodium capitatum
Strawberry Spinach
Strawbini

isimleri verilen Türkiye'de her zamanki gibi bilinmeyen,ancak yurt dışında tohumları ve fideleri satılan;
Türkçe olarak çilekli ıspanak ya da ıspanaklı çilek diye isim koyabileceğimiz beetberry.

http://img146.imageshack.us/img146/6023/aaaaa1bh9.jpg (http://imageshack.us)

http://www.seedsofchange.com/garden_center/product_details.asp?item_no=S13420

http://www.victoriananursery.co.uk/vegetable_seeds_and_plants/vegetable_seeds/strawbini_seed_strawberry_spinach/

http://www.fermedesaintemarthe.com/produits/jardin/01/1083P.htm

http://www.magicgardenseeds.com/BLI01

http://www.dclunie.com/eshelton/wildflow/FLOWERS/blite/blite.html

http://www.amazon.com/Strawberry-Spinach-Seeds-Fruit-Veggie/dp/B000U0B9XM/ref=pd_rhf_p_img_1/102-9533773-0834528

bonsade
30-10-2007, 23:35
Frenk üzümü de Ahududu gibi meyve veren dalı tekrar meyve vermez Meyve dalı kurur . Acaba cinsi değişik mi ? Ağaç yapmak için ayırdığımız dalı meyve vermeden budasak'mı acaba ?

n_turan
31-10-2007, 10:47
Frenk üzümü de Ahududu gibi meyve veren dalı tekrar meyve vermez Meyve dalı kurur . Acaba cinsi değişik mi ? Ağaç yapmak için ayırdığımız dalı meyve vermeden budasak'mı acaba ?

????

Sn SGörünüş, Frenk üzümünün meyve veren dalının kuruduğunu görmedim. Başka bir türden mi söz ediyorsunuz acaba?

Bizi yanıltan siyah frenk üzümü olabilir.
Bu tür iki yıllık dallarda meyve vermeye başlıyor.

Siyah frenk üzümü çalıları, kırmızı ve beyazlardan farklı olarak, toprak seviyesinin hemen altından çok sayıda sürgün verir.
Bu gelişmeyi özendirmek için, saksıda ya da fidanlıkta oldukları seviyeden 5 cm daha derine dikmek yararlı olur.

Dikimin hemen ardından, her sürgünü toprak üzerinde iki göz bırakacak şekilde budamak adettendir. Güzelim bitkiyi 5 cm'ye kısaltmak biraz gaddarca görünse de, güçlü bir kök sistemi geliştirmesi ve toprak üstünde gür bir çalı oluşturması için gereklidir.

Bitkileri dikimden sonraki ilk kış budamamak gerekir. İkinci ve üçüncü kışlarda yeni sürgün gelişimi için budama gerekir.
Önce, hasarlı, hastalıklı veya birbirine geçmiş dalları dipten kesip atın. Sonra, merkezdeki dalların %20sini keserek ortayı açın. Son olarak, kalan eski dalların yaklaşık %15'ini dipten kesin.

denizakvaryumu
01-11-2007, 07:41
Evet, frenk üzümünün meyve veren dalı kurumuyor hatta Adem'den aldığım frenk üzümünün ana dalı 1.5 metrenin üstündeydi ve oldukça kalındı bu ana dalın üzeri de o senenin meyveleri ile doluydu...

Bu durumda ana dalın üzerindeki geçen seneden kalan dallar budanırsa o ana dal üzeri yine meyvelerle doluyor gibi bir sonuç çıkıyor...

Oğuzhan
01-11-2007, 09:04
Sevgili Denizakvaryumu çilekli ıspanak çok güzel görünüyor.Keşke burlarda olsa ..

n_turan
01-11-2007, 09:14
Budama iyi bir verim için şart.
Kırmızı frenk üzümleri 2-3 yıllık budanmış yan dallarda iyi meyve veriyor. Bazı bir yaşındaki dalların dibinde de meyve tutuyor.

Kış çıkarken veya baharda gözler patlamadan önce budama yapılyor. 3 yıldan daha yaşlı dallar kesilip atılıyor, genç dallar seyrekleştiriliyor. Bir kaynak kalan çalının bir adet 3 yıllık, bir adet 2 yıllık, bir adet 1 yıllık daldan oluşmasını öneriyor.
Şekilde görüldüğü gibi.

denizakvaryumu
01-11-2007, 09:23
Sevgili Denizakvaryumu çilekli ıspanak çok güzel görünüyor.Keşke burlarda olsa ..

Çilekli ıspanak kardeşliği ile yurt dışından tohum getirelim derim...sn hoyadag bu işin öncülüğünü yaparsa çok iyi olur.

denizakvaryumu
01-11-2007, 09:25
Budama iyi bir verim için şart.
Kırmızı frenk üzümleri 2-3 yıllık budanmış yan dallarda iyi meyve veriyor. Bazı bir yaşındaki dalların dibinde de meyve tutuyor.

Kış çıkarken veya baharda gözler patlamadan önce budama yapılyor. 3 yıldan daha yaşlı dallar kesilip atılıyor, genç dallar seyrekleştiriliyor. Bir kaynak kalan çalının bir adet 3 yıllık, bir adet 2 yıllık, bir adet 1 yıllık daldan oluşmasını öneriyor.
Şekilde görüldüğü gibi.

Aslında bahçede budama ile tek dal üzerine ağaç şeklinde kırmızı frenk üzümü denemesi yapsanız derim...

Oğuzhan
01-11-2007, 09:26
Saksıda olanını süper görüntüsü var.Gerçekten güzel bir form verilmiş.Saksıda bu kadar güzel olması beni heveslendirdi.En kısa zamanda frenk üzümü edinmek lazım.
Ankara'daki sevgili dostlar büyük marketlere geldiği zaman bana haber verir misiniz.?

Oğuzhan
01-11-2007, 09:27
Çilekli ıspanak kardeşliği ile yurt dışından tohum getirelim derim...sn hoyadag bu işin öncülüğünü yaparsa çok iyi olur.

Ben evet derim.Bence daha bir kaç çeşit bulun topluca isteyelim.

denizakvaryumu
01-11-2007, 09:38
Ben evet derim.Bence daha bir kaç çeşit bulun topluca isteyelim.

Bence ıspanaklı çilek sadece kendisi için bile böyle bir organizasyonu hak ediyor...siz özel mesajla sn.hoyadagın bir fikrini alabilirmisiniz?Sonra bir başlık açalım...Gerçi yanına Schisandra chinensis de eklesek hiç fena olmaz :)

1-Ispanaklı çilek ( Chenopodium capitatum )
2-Schisandra chinensis

Oğuzhan
01-11-2007, 09:43
Olur Sevgili Hoyadag 'a sorarız.

S.İnceçayır
01-11-2007, 09:44

Bende varım listeye benie ekleyin:),Çilekli ıspanak çok hoş göüntüsü var.

Oğuzhan
01-11-2007, 09:58
Sevgili Dostlar Hoyadag'a mesaj attım.Bilgi gelince haberdar ederim.

n_turan
01-11-2007, 11:26
Frenk üzümü ağaççığı elbette yapılabilir.
Yalnızca zaman alan bir terbiye süreci gerektiriyor.
Yine de bu yıl denemeye karar verdim.

Mevcut çalılarda bunu yapmak mümkün değil. Bitkiyi en başından ağaç formunda düşünerek başlamak gerekiyor.
Bakalım kaç yıl sonra 195 no.lu mesajdaki resimdekilere benzer bir görüntü elde edeceğiz? Tahminim 5-6 yıl.

Ayırdığım çelik zaten epeyce uzun. Bu diğer çelikler gibi 30 cm uzunluğunda kestiklerimden değildi. Çalının dibinden toprağa yatırarak daldırma yapmış üzerine de taş koymuştum. Köke en yakın yerden keserek ayırmıştım.

Sanırım asıl yerine dikerken sadece dik konuma getirmem ve bahara girerken sadece uçta göz bırakıp diğerlerini -üzülerek- tahrip etmem yeterli olacak.

denizakvaryumu
01-11-2007, 14:46
Likapalardan sonra bu deneme de merakla beklenecek...

ben 5-6 sene değil , 3 senede genel hatlarıyla oluşmuş bir frenk üzümü ağacı oluşacağını tahmin ediyorum... bol miktarda yanmış gübre ve su olayı hızlandırır derim...

Alanyada ki yazlığın bahçesine herkesin olmaz dediği bir yere başka yerden taşıdığımız yetişmiş 3 metrelik muz diktim ve diktiğim sene muz verdi...sebebi açtığım çukuru olduğu gibi 2-3 senelik yanmış gübre doldurmamdı...Bu nedenle yanmış gübre favori gübremdir :)

Bu arada Bauhausda Türkiye'nin tek organik büyükbaş gübresi (biofarm) satılmaya başlanmış ben küçük torbada olan 5 kg.lıktan aldım ve saksılara kış öncesi ekledim...25 kg olanları da var.

n_turan
02-11-2007, 11:18
Tavsiyelere uyacağım.
60 cm çapında, 5o cm derinliğinde bir çukura 2+1+1 oranında yanmış gübre, toprak ve kum karışımı koymayı düşünüyorum.

sinaninci1
02-11-2007, 12:36
Frenk üzümü ağaççığı elbette yapılabilir.
Yalnızca zaman alan bir terbiye süreci gerektiriyor.
Yine de bu yıl denemeye karar verdim.

Mevcut çalılarda bunu yapmak mümkün değil. Bitkiyi en başından ağaç formunda düşünerek başlamak gerekiyor.
Bakalım kaç yıl sonra 195 no.lu mesajdaki resimdekilere benzer bir görüntü elde edeceğiz? Tahminim 5-6 yıl.

Ayırdığım çelik zaten epeyce uzun. Bu diğer çelikler gibi 30 cm uzunluğunda kestiklerimden değildi. Çalının dibinden toprağa yatırarak daldırma yapmış üzerine de taş koymuştum. Köke en yakın yerden keserek ayırmıştım.

Sanırım asıl yerine dikerken sadece dik konuma getirmem ve bahara girerken sadece uçta göz bırakıp diğerlerini -üzülerek- tahrip etmem yeterli olacak.

Sayin N_turan bize gondereceginiz celikler hangi turden.
Saygilar

n_turan
02-11-2007, 12:53
Bendeki çelikler Kırmızı frenk üzümünden.

Bu arada adres bilgisi göndermeyen arkadaşlar (sn adabayrakoğlu dışında)bilgilerini gönderirlerse iyi olur. (sabah; sonreis66; sinaninci; agartha; bilgekaan)

sinaninci1
02-11-2007, 13:02

Bu arada adres bilgisi göndermeyen arkadaşlar (sn adabayrakoğlu dışında)bilgilerini gönderirlerse iyi olur. (sabah; sonreis66; sinaninci; agartha; bilgekaan)

Gerekli bilgileri ozelinize gonderdim tekrar cok tesekkurler.
Saygilar.

sinaninci1
05-11-2007, 15:24
Diger arkadaslar gormediler galiba.

denizakvaryumu
06-11-2007, 10:59
Bütün kırmızı frenk üzümleri ekşi midir?

Bir başka anlatımla, tatlı kırmızı frenk üzümü çeşidi var mıdır?

n_turan
06-11-2007, 14:21
Henüz siyah ve beyazı tadamadım (umarım bu yaz tadacağız) ancak okuduğum kaynaklarda Frenk üzümü meyveleri (tart) ekşi olarak nitelendiriliyor. Kırmızı ve beyaz taze yenebilirken siyah için suyunu çıkarmak veya reçel-marmelat öneriliyor.

lokmanbahçe
14-11-2007, 20:47
Bence ıspanaklı çilek sadece kendisi için bile böyle bir organizasyonu hak ediyor...siz özel mesajla sn.hoyadagın bir fikrini alabilirmisiniz?Sonra bir başlık açalım...Gerçi yanına Schisandra chinensis de eklesek hiç fena olmaz :)

1-Ispanaklı çilek ( Chenopodium capitatum )
2-Schisandra chinensis

arkadaşlar bu ikisine ben de varım gerçi msj geçeli baya olmuş

sabah
15-11-2007, 08:53
Bu arada adres bilgisi göndermeyen arkadaşlar (bilgilerini gönderirlerse iyi olur.

Talep bekliyordum. :rolleyes:
Bilgileri gönderdim. Şimdiden teşekkürler.

lokmanbahçe
15-11-2007, 19:49
sn n_turan
çelikleriniz bitti mi acep?

agartha
16-11-2007, 19:57

Çok özür dilerim. Mesajı kaçırmışım nedense :( Hala hakkım varsa diye adresimi özele yollayayım. Başkasına kısmet olduysa da başka zamana derim artık :)

sinaninci1
16-11-2007, 23:39
Selam n_turan
Bilgisayarım arızasından dolayı, uzun bir süre internete giremedim,fideleri gönderdinizmi takip edemedim
Saygılar

n_turan
16-11-2007, 23:51
Eğer uyudularsa yarın sökmeyi düşünüyorum.
Ama sökemezsem sanıyorum aralık ayını bekleyeceğim.

n_turan
16-11-2007, 23:53
sn n_turan
çelikleriniz bitti mi acep?

Sanıyorum sizin için bu yıl çelik bulamayacağim. İnşallah seneye.

n_turan
16-11-2007, 23:56
Selam n_turan
Bilgisayarım arızasından dolayı, uzun bir süre internete giremedim,fideleri gönderdinizmi takip edemedim
Saygılar

Sayın agartha üzgünüm.
İlk adres gönderenlere öncelik verdim.

sinaninci1
17-11-2007, 00:16
Sayın agartha üzgünüm.
İlk adres gönderenlere öncelik verdim.

İlk isteyenlerden biri benim.

n_turan
17-11-2007, 17:02
Çelik bekleyen arkadaşlar,
bugün bahçeye gittim ama sadece komşu sitemizde evi olan sabah için bir çelik söktüm ve poşetle evinin kapısına bıraktım. Kendisi yarın sabah dikecek.
Ama diğerlerini sökmeye cesaret edemedim. Malum Ankara hala günlük güneşlik.
Henüz uykuya dalmamışlar.
Yolda kuruyabilirler.

sabah
21-11-2007, 08:41
Çok teşekkürler n_turan,

Tam anlamıyla kapıya servis bir çeliğim oldu.:rolleyes:

denizakvaryumu
21-11-2007, 14:37
Ankara'da üzümsü bitki severler çoğalıyor...Sn.sabah sizden de foto bekliyoruz.

lokmanbahçe
21-11-2007, 17:12
bahsedilen schisandra chinensis adlı üzümsü için sipariş verdim ingilterede bir firmaya. gerçi tam olup olmadığından emin değilim inşallah gelirse ilgilenen arkadaşlarla paylaşabiliriz.

n_turan
21-11-2007, 22:21
Sn Sabah umarım geciktirmeden dikmişsinizdir.
Güle güle büyütün.

n_turan
21-11-2007, 22:32
Geçen yıl kasım ayında çelik aldığım anaç frenk üzümünde hiçbir yaprak kalmamıştı. Buyrun, 17 Kasım'daki haline bakın.

denizakvaryumu
21-11-2007, 22:59
Yaprak renkleri de harika...yapraklarından sağlıklı olduğu belli oluyor.

Zaten böyle bir sarılaşma olmayıp da yeşilken kenarlardan kuruma şeklindeki kahverengi sarılık ,bir şeylerin eksik oldunun kanıtı oluyor.(daha önce fotolarını eklemiştim)

sn.n_turan bu frenk üzümü hangi tür? Rovada-red lake-johkeer van tets?

denizakvaryumu
21-11-2007, 23:01
bahsedilen schisandra chinensis adlı üzümsü için sipariş verdim ingilterede bir firmaya. gerçi tam olup olmadığından emin değilim inşallah gelirse ilgilenen arkadaşlarla paylaşabiliriz.

Sn.lokmanbahçe
schisandra chinensis, uzun zamandır aradığım bir üzümsü... eğer gelirse tohumlardan bana da ayırın lütfen.

n_turan
21-11-2007, 23:58
sn.n_turan bu frenk üzümü hangi tür? Rovada-red lake-johkeer van tets?[/QUOTE]

Keşke bilebilseydim.
3 yıl önce Haymana yolundaki bir fidancıdan almıştım. En yakın çeşit olarak Jonkeer Van Tets'i görüyorum. Bauhaus'tan indirimli fiyattan iki tane almıştım. Yaza meyvelerini karşılaştırabiliriz.

mahon67
22-11-2007, 08:12
Arkadaşlar merhaba; yazılarınızı okudukça ben de yavaş yavaş üzümsülere ilgi duymaya başaladım. Üstelik zone değerleri de düşük olduğu için soğuğa dayanıklılar. Frenk üzümlerini internetten araştırırken şu harika resimleri buldum; (bknz; sayfa ortasındaki ribes'ler) http://www.tradewindsfruit.com/order_fruit_temperate_2.htm Bu sitede ribeslerle birlikte ilgimi çeken yarasa fıstığı (trapa bicornis), goji berry, cassabanana gibi aradığım türler de var. Bu siteden ortaklaşa tohum için girişimde bulunacak arkadaşımız olursa 5 - 6 paket tohum siparişi verebilirim ( Ben de mektup usulü ile verebilirim ;) ama , "ortaklaşa tropik tohum siparişi" başlığında anlattığım gibi garantisi yok)

Bu arada Sn Denizakvaryumu ve Sn Lokmanbahçe; Schisandra chinensis , resimlerinden gördüğüm kadarıyla çok harika bir üzümsü; üstelik zone değeri de dört. (zone değerleri için bknz;http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=6463 )

Peki şu üzümsüler sizce nasıl; Empetrum nigrum, Vaccinium oxycoccos, Vaccinium macrocarpon, Rubus chamaemorus ve rubus odoratus:confused:

denizakvaryumu
22-11-2007, 08:40
Sn.mahon67 üzümsü bitki severler arasına hoş geldiniz :)

İlk başlarda ben de üzümsü bitkileri 4-5 çeşitten ibaret sanırken işin içine girdikçe dipsiz bir kuyu gibi olduğunu anladım :)

Tabi bunlar arasından sıyrılan özellikli üzümsüler var...

Örneğin blueberry yani likapa , goji berry , Schisandra chinensis , cranberry gibi üzümsüler antioksidan seviyeleri çok yüksek üzümsüler.

Ankara'da sn.n_turan likapa denemesi yapıyor sanırım bu yaz ilk sonuçlar alınacak ama kesin sonuçlar için 3-4 seneye ihtiyaç var.

Yine Bauhausda 7-8 tür üzümsü bitki satılmakta ...buradan hem bahçesi olanlar hem saksıda üzümsü bitki yetiştiren arkadaşlar (ben dahil) üzümsü bitki satın aldık yine bu yaz sonuçları göreceğiz.

Forumda goji berry tohumları geldi ve dağıtıldı şimdi 2.tur sipariş alındı ve tohumlar geldi sonuçları yine bu yaz göreceğiz...

Fakat Türkiye'de şu anda kimsede Schisandra chinensis yok...

http://clematis.com.pl/wms/wmsg.php/1425123.html

hem sarılıcı hem çiçekleri kokulu hem meyveleri gösterişli hem de süper yararlı bu üzümsünün şimdiye kadar Türkiye'de tanınmamış olması ilginç..Umarım yaza kadar bu bitkinin tohumları da gelmiş olur:)

Daha önce belirttiğim gibi Schisandra chinensis tohumlarından isteyebilirseniz ben katılırım.

kolay gelsin

.

Oğuzhan
22-11-2007, 08:41
25232

Oğuzhan
22-11-2007, 08:55
25238

Yapraklar 3-20 cm uzunluğunda.Çiçekler toplu ve beyaz açıyor.Meyveler beyaz,mavi,siyah değişiyor.20 türü var.Meyveler taze **** kurutlup tüketiliyor.Ayrıca dondurulabiliyor.Subtropical bölgelerde yetişiyor.Çalı formunda çok hoş bir bitki.Düzenli budamayla istenilen form verilebilir.

denizakvaryumu
22-11-2007, 09:13
Sn. Elfogi kıskandırmayın bizi :)

Oğuzhan
22-11-2007, 11:36
Ben bile hasta olmaya başladım.Öyle güzel şeyler var ki.:)

sinaninci1
22-11-2007, 11:54
Çelik bekleyen arkadaşlar,
bugün bahçeye gittim ama sadece komşu sitemizde evi olan sabah için bir çelik söktüm ve poşetle evinin kapısına bıraktım. Kendisi yarın sabah dikecek.
Ama diğerlerini sökmeye cesaret edemedim. Malum Ankara hala günlük güneşlik.
Henüz uykuya dalmamışlar.
Yolda kuruyabilirler.

Sayın n_turan havalar sogudu üzerlerinde yaprakta olsa artık söke bilirsiniz.
Bir problem yaratacagını zannetmiyorum.
Saygılarımla.

n_turan
22-11-2007, 15:51
Sn Sinaninci, biraz daha sabır.
Bir yıl bekledik, bir iki hafta daha bekleyebiliriz.

denizakvaryumu
22-11-2007, 17:40
Bence yapraklar dökülene kadar beklenilmesinde fayda var.Aralığın 15 inde hiçbir yaprak kalmaz.

nrş
26-11-2007, 01:06

selamlar
ben de schisandra chinensis ile ilgileniyorum.Aklınızda olursa haberleşelim.
Galiba verdiğiniz sipariş çelik zannedersem.Tohum ile üretimi yok anladığım kadarıyla...

denizakvaryumu
26-11-2007, 08:12
selamlar
ben de schisandra chinensis ile ilgileniyorum.Aklınızda olursa haberleşelim.
Galiba verdiğiniz sipariş çelik zannedersem.Tohum ile üretimi yok anladığım kadarıyla...

Eğer çelik ise çok daha iyi olur...tohumdan 3-4 sene sonrası için meyve alınırken çelikde ertesi sene meyve alabiliriz.

lokmanbahçe
26-11-2007, 17:20
hayır tohum

nrş
26-11-2007, 19:55
Eğer tohumla da üretim oluyorsa sorun yok.Varsın biraz geç meyve versin.
Sonuç olarak Sayın Lokmanbahçe ,benim de ilgilendiğimi unutmayın.Haberleri bekliyoruz...

n_turan
01-12-2007, 16:04
Sevgili adabayrakoğlu, agartha, bilgekaan, sinaninci ve sonreis66 çelikleri bugün söktüm ve Yurtiçi kargoya verdim. Sanırım en geç Pazartesi elinizde olacaklar.

Sn Lokmanbahçe sizin için de bir tane ayarlamaya çalıştım ancak çıkardığım çeliğin yeterince köklenmediğini gördüm.
İnşallah daha sonra.

50x50 cm ebadında bir çukur açın.
Çukura bol gübreyle karışık toprak doldurun.
Kök bölgesi 5 cm aşağıda kalacak şekilde dikebilirsiniz.
ÇOK ÖNEMLİ:
Baharda güçlü bir çalı istiyorsanız diktikten hemen sonra sağlıklı bir göz bırakarak gözün hemen üstünden budayın.

Çeliklerinizi güle güle büyütün.