PDA

View Full Version : fittonia

Ela
25-10-2006, 10:35
merhaba dün koçtaş'tan yine dayanamadım bir sürü iç ve dış mekan çiçekleri aldım.Bunlardan üçü değişik renklerde fittonia acaba bunları nasıl çoğaltabilirim .Ayrıca arajmanların içinde de çok şeker duruyorlardı.Acaba çelikle mi yoksa tohumla mı ürerler.Yardımcı olursanız sevinirim.:confused:

Mine Pakkaner
25-10-2006, 10:50
Fittonialar tepe çeliği ile ürer. Üretilmesi kolaydır.

Ela
25-10-2006, 11:04
teşekkür ederim Mine Hanım tepe çeliklerini acaba ilkbaharda mı almalıyım alacağım çelik kaç cm.olmalı aldıktan sonra hemen suya mı koymalıyım yoksa torf ve perlit mi kullanayım.Size zahmet olmazsa beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Mine Pakkaner
25-10-2006, 11:39
Hemen suya koyacaksanız şimdi bir iki tane alıp deneyin. Benim suda köklendirme deneyimim hemen hiç yok . Çünkü hep profesyonel yetiştiricilik yaptım. Sırf perlite çelikleyebilirsiniz.Çeliğin boyundan ziyade kaç boğum içerdiği önemli. Toprak üstünde en az 2-3 yaprak, altında ise 1-2 boğum kalacak boyda bir çelik olmalı. Sıcak bir ortamda bulundurabilecekseniz, şimdi çelik alabilirsiniz.

Ela
25-10-2006, 12:16
çok sağolun bugün yapacağım.Gelişmeleri burada anlatacağım.

Ela
30-10-2006, 19:20
teşekkür ederim Mine Hanım köklenme olayı başlamış sizin dediğiniz gibi perlite çelikledim.sıcaklığı sağlamak için en düşük ayarda yanan kalorifer peteğinin üstüne koydum.çok sevinçliyim.

Ela
15-11-2006, 07:44
bugün fittonyayı toprağa geçirmek istiyorum.Küçük bir saksı içine torf,perlit mi kullanmalıyım? Ayrıca hangi ph derecesinde daha güzel gelişir.Bundan böyle çiçeklerime bilimsel yaklaşacağım.

Mine Pakkaner
15-11-2006, 10:21
Hafif asidik veya nötral topraklar sever.Saksıyı torf ve perlit karışımı ile doldurabilirsiniz. Bulursanız leonardit katmanızı da öneririm.

Ela
15-11-2006, 18:05
Hafif asidik veya nötral topraklar sever.Saksıyı torf ve perlit karışımı ile doldurabilirsiniz. Bulursanız leonardit katmanızı da öneririm.
Leonarditi daha önce hiç duymamıştım.Zirai ilaç satan yerlerde mi bulunur? Ne işe yarar?Bu sitede var mı?her zaman ki gibi Hızır gibi yetiştiniz.Sizin sayenizde ve bu sitenin sayesinde çok değerli bilgiler öğreniyorum.Bu siteyi kuranlara ve size çok teşekkür ederim .İyi ki varsınız.:)

Mine Pakkaner
15-11-2006, 21:38
Leonarditi zirai malzeme ve gübre satıcılarında bulabilirisniz. Sitede bu konu konuşulmuştu. Bir aramanızı öneririm.

Ela
21-12-2006, 00:39
Hümik asit çiçeklerime çok iyi geldi her ne kadar korkarak kullansam da .

lokmanbahçe
16-01-2007, 21:26
hümik asidi nasıl elde edebiliriz acaba?

Ela
17-01-2007, 18:08
hümik asidi nasıl elde edebiliriz acaba?

Zirai ilaç satan firmalarda bulunuyor.