PDA

View Full Version : Hakan Öncü / Durgun Suda Domates

Hakan Öncü
12-04-2010, 10:10
Herkeze iyi günler dilerim.

Uzun süredir sitedeki yazıları takip ediyordum. 10 gün kadar önce Sayın Kudret TEZEL bey beni çok mahçup ederek besin eriyiklerini kendi elleri ile teslim etti.

Hafta sonu Eminönünde yaptığım bir alışveriş turundan sonra başlangıç için ihtiyaçlarımı tamamladım. Aslında elimdeki kap çok geniş olmadığından ve yine sitede okuduğum 1 kök için yaklaşık 8-9 litre su gerektiği için 3 kök düşünürken 5 kök Pembe Domates 1 kök de Sırık Domates aldım. Pembe Domatesleri Kudret Beyin tavsiyesi üzerine aldım. 1 Kök sırık Domateside Ne olur ne olmaz diye aldım. Muhtemelen elimdeki alan bunlar için yeterli olmayacak. İlk aşamada Fideler küçük olduğundan sorun yaşamam ama büyüdükçe sanırım sıkıntı yaşayacam.

Besin eriyiklerini Kudret Beyin tavsiye ettiği gibi kolay bir şekilde yaptım.
Daha sonra 25 Lt Musuluk suyu için 5 Ölçü şişesi A Kabından 5 Ölçü şişesi B kabından suya ekledim, karıştırdım.

Elimde malesef bir EC metre olmadığından şimdilik gözle izleme şeklinde devam edeceğim.

Eminönü nden bir akvaryumcudan PH kiti satın aldım ve bu kit 5 cc suya 4 damla bir kimyasal damlatılarak çıkan rengin renk sıkalasından kontrol edilmesi şeklinde çalışıyor. Bu sisteme göre PH 6,5 civarı bir değer çıkıyor. Besin eriyiği katıldıktan sonra.

Fidelerin kökleri Prizma şeklinde bir toprak karışımın içinde idi. Akan suyun altında bu kökleri temizlemeye çalıştım ama Pembe domatesler çok kolay temizlenirken Sırık Domates çok karışık olduğunda artık köklere zarar vermeye başlayacağım için çok iyi ayıklayamadım ve o şekilde bıraktım.

Resimlerden de durumlarını görebilirsiniz.

Bir hava motoru ile küçük bir hava taşı kullanarak 7/24 saat çalışıcak şekilde suya hava vermeye başladım.

Fideleri bir köpük içerisine küçük delikler açarak yerleştirdim ve suyun içine salıverdim.

Suyu olabildiğince ışık almayacak hale getirdim ve izlemeye aldım.
Sistemi balkonda açık havada konumlandırdım. Öğleden sonraya kadar balkon devamlı güneş alıyor.

Şimdi birkaç sorum olucak yardımcı olabilirseniz sevinirim.

- Şu anda EC ölçemediğim için bu sistemin beslenmesi için önerilerinizi öğrenebilirmiyim.
- Şimdilik 6 fide ama sayı sanırım düşecek. 25 Lt su için ne kadar sıklıkla Suyu ve besin eriyiğini değiştirmek gerekli.
- Havanın 7/24 çalışması bir sıkıntı yaratmaz dimi.
- Balkonun Saat 15.00 - 16:00 ya kadar güneş almasını nasıl değerlendirirsiniz.

Kurduğum bu fazlası ile amatör sistem için yorumlarınızı yazarsanız çok mutlu olurum.

İyi Günler dilerim.
Hakan ÖNCÜ

katsu
12-04-2010, 10:38
Hakan bey sisteminiz hayırlı olsun.
Sistemle ilgili şunu söyleyebilirim.
1. Fideler gerçekten çok sık, onların büyüdüğünü hayal edin :))
2.Fideleri sisteme tuttururken straforu delip araya sıkıştırmışsınız ana fideler büyüdüğünde bence aşağı düşecekler. Bir pet bardak ya da kauçuk bir malzeme ile tutturursanız iyi olur bence.
3. Havanın sürekli verilmesinin fidelere zararı olmaz, ne kadar oksijen o kadar iyi. Ama elektrik faturası hafif artabilir.
4. Balkon ilerleyen aylarda fazla ısınmazsa güneş konusunda sanırım sıkıntı yaşamazsın.
5. Aslında EC ve PH metre olmadan olmaz ama şimdilik böyle derseniz yaklaşık haftada bir sıvıyı değiştirmenizi öneririm.

Aslında ben de pek tecrübeli değilim ama forumdan öğrendiklerimi yazdım. Umarım faydalı olur :))

Hakan Öncü
12-04-2010, 10:50
İlginize teşekkür ederim.

Muhtemelen önümüzdeki haftalarda fide sayılarında duruma göre bir seyrelmede olucak zaten.

Açıkcası endişem aşşağı düşmek değilde ben ileride fideler büyüdüğü zaman köpük üzerinde gövdesi için genişleme yapamayacaklarından bir sünger ya da benzeri bir şekilde mi sıkıştırsam diye düşündüm.

EC ölçümü içinde hala devam ediyormu bilmiyorum ama Kudret beyin kendi geliştirdiği bir sistem vardı. Belki ondan temini konusunda yardım isteyebilirim.

İyi günler dilerim.

ayhan74
12-04-2010, 22:37

Muhtemelen önümüzdeki haftalarda fide sayılarında duruma göre bir seyrelmede olucak zaten.

Açıkcası endişem aşşağı düşmek değilde ben ileride fideler büyüdüğü zaman köpük üzerinde gövdesi için genişleme yapamayacaklarından bir sünger **** benzeri bir şekilde mi sıkıştırsam diye düşündüm.

EC ölçümü içinde hala devam ediyormu bilmiyorum ama Kudret beyin kendi geliştirdiği bir sistem vardı. Belki ondan temini konusunda yardım isteyebilirim.

İyi günler dilerim.

Sayın HAKANONCU,
Öncelikle yeni hobiniz hayırlı olsun. Allah bol mahsül nasip eder inşallah.
Bende birkaç şey yazmak istedim haddim olmadan. Çünkü bende çok yeniyim. Henüz bende sistemleri tanıma aşamasındayım. O yüzden yazdıklarımı da yanlış anlamayın lütfen. Bu hobinin en güzel tarafı, kendi deneyimlerinizi yaşamak. Yaşadıklarıma istinaden bende birşeyler söylemek istiyorum.
1. Fide sıklığı konusunda Sayın Katsu'ya katılıyorum. Benim durgun su tankım 20 lt. ve 3 fide deniyorum. Dediğiniz gibi seyrelme olunca rayına oturur.
2. Fideleri ayakta tutmak için pet bardak ve hydroton en iyisi. Ama bunun yerine şimdilik strafora daha büyük bir delik açıp, sünger şeritlerini fidelerin bedenlerine doladıktan sonra deliklere oturtabilirsin.
3.Hava konusunda da Sayın Katsu yine haklı. Ne kadar çok olursa o kadar iyi.
4.Sayın Kudret bey'in Analog EC metre temini devam ediyor. Bende 20 gün önce rica etmiştim kendisinden. Sağolsun, gayet de başarılı bir alet.
5.Fidelerin ufak olduğu için 25 lt. tankı şimdilik 7-10 gün arasında değiştirmelisiniz. Fideler büyüdüğünde zamanı daha da azaltmanız gerekiyor.
Tekrar hayırlı olsun, bol mahsül olur inşallah.

ismail2776
12-04-2010, 23:04
ben yeni kullanıcıyım, takip ediyorum sadece, ama inşallah güzel ürünler alırsınız.

Hakan Öncü
13-04-2010, 07:28
Bir sorum daha olucaktı.
Fideler şuanda açık alanda balkonda durmakta bu aralar gecelerde biraz serin geçiyor.
Fideler için almam gereken bir önlem varmıdır.
Yoksa Bu aylarda İstanbul geceleri o kadar soğuk değil bırak bişey olmaz mı diyorsunuz.

İyi günler.

ayhan74
13-04-2010, 08:51
Bir sorum daha olucaktı.
Fideler şuanda açık alanda balkonda durmakta bu aralar gecelerde biraz serin geçiyor.
Fideler için almam gereken bir önlem varmıdır.
Yoksa Bu aylarda İstanbul geceleri o kadar soğuk değil bırak bişey olmaz mı diyorsunuz.

İyi günler.

Sayın HAKANONCU,
Bence bırakın balkonda kalsınlar. Hem yavaş yavaş şartlara ayak uydurmaya başlarlar. Diğer taraftan fidelerinizin dışarda kalmaya başlama zamanı gelmiş zaten. Ama yine de tankınızın güneş almamasına özen gösterin ki, hem su çok ısınmasın hemde su içerisinde yosunlaşma ve alg oluşumu başlamasın.
Haddim olmadan verdiğim cevaplar için Ustalarım beni affetsin.
Saygılarımla

Hakan Öncü
14-04-2010, 19:36
Domatesler gelişimini sürdürüyor. Öyle çok gözle görünür bir gelişim yok. Bazıları yatık olan boyunlarını kaldırmayı başarabildi. Bazıları hala az yatık ve yapraklarının kenarlardan uca doğru sanki hafif kuruma var. Domaresler durgun suda olduğu için bir devirdaim sistemi yok. İçinde çalışan sadece 7/24 hava motoru.

İyi günler.

Hakan Öncü
18-04-2010, 16:08
Merhaba,

Durgun suda Domateslerim büyümeye devam ediyor.
Bugun 1. hafta. Yarın resimlerini siteye ekliyecem. Sormak istediğim 2 soru var yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1. 25 Lt. lik bir kabım ve içinde 6 adet domates fidesi var boyları 15 cm. civarında.
10 günde 1 suyu değiştirmeyi düşünüyorum. Sizce suyun tamamını mı yeniliyeyim. Ya da belli miktarda besin eriyiği mi ekliyeyim. Suyun PH derecesi yukarıdaki PH kiti ile yaptığım ölçümde yaklaşı 6 gibi çıkıyor. 1 hafta öncede benzeri bir durumda idi.

2. İkinci sorum ise sistemim durgun su olduğunda koyduğum besin eriyiği tum kovaya eşit olarak dağılıyormudur. İçinde sadece küvük bir hava kompresörü çalışmakta. suyu devirdaim edecek bir sistem bulunmamakta. Besinlerin dibe çökmesi gibi bir durum söz konusumudur.

Cevap verebilirseniz sevinirim.
İyi günler.

Soilless Garden
18-04-2010, 19:28
Sayın Hakan Öncü;
Birincisi daha önce arkadaşların belirttiği gibi o miktarda besin eriyiği için fide sayınız fazla. Kudret Abi'nin de dediği gibi amatör aç gözlü olur. :D Bence öncelikle fide sayınızı azaltın. İkincisi biliyorsunuz sadece PH ölçmek yeterli değil. EC takibi yapmanızda da kesinlikle fayda var. Ama eğer şimdilik böyle devam edeceğim derseniz Bence sıvı değişimini en çok haftada bir yapın. Ekleme değil tamamen değişmenizi tavsiye ederim. Gübrenin dibe çökmesi gibi bir problem olacağını hiç sanmıyorum. Saygılarımla...

Hakan Öncü
18-04-2010, 19:43
İlerleyen dönemde fide sayısını azaltacam. Şimdilik 6 ama 3 e inecek.
EC ölçüçü ile ilgilide öncelikle deneyecem ama olmayacak gibi olursa. Bir EC metre bende edinecem.

Son durumu ile ilgili 2 de resim ekledim.
Muhtemelen öndeki 3 tane durucak. Arkadaki 3 tane çıkacak.

Birde iş yerimde 5 Lt su bidonu içerisine tek bir salatalık düzenek kurdum bugun. 1 Bidon 1 kompresör 1 salata. Bugün yerine yerleştirdim. Elektriğinide bağladım. Sanırım tek eksiğim su EC metre.

Tekrar İyi günler.

Hakan Öncü
19-04-2010, 12:43
Bir sorum daha olacaktı.
Yeni başladık ve çok sorum oluyor farkındayım ama.
İleride bende öğrendiklerimle sorulara cevap verebiliriim belki.

İş yerinde kurduğum tekli durgun su sisteminde (1 5lt. şişe - 1 Salata fidesi - 1 Hava Kopresörü) hava sistemini besleyen elektrik aydınlatma dan alındı yani akşam giderken ışıkları kapadığımda komresörde duracak. Tabi bide bu durumun c.tesi pazarı var. Cuma akşam kapanan bir havalandırma 1 fide için pazartesi sabaha kadar yeter mi.

Tekrar teşekkürler iyi günler.

malbman
19-04-2010, 13:24
Merhaba,

Durgun suda Domateslerim büyümeye devam ediyor.
Bugun 1. hafta. Yarın resimlerini siteye ekliyecem. Sormak istediğim 2 soru var yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1. 25 Lt. lik bir kabım ve içinde 6 adet domates fidesi var boyları 15 cm. civarında.
10 günde 1 suyu değiştirmeyi düşünüyorum. Sizce suyun tamamını mı yeniliyeyim. **** belli miktarda besin eriyiği mi ekliyeyim. Suyun PH derecesi yukarıdaki PH kiti ile yaptığım ölçümde yaklaşı 6 gibi çıkıyor. 1 hafta öncede benzeri bir durumda idi.

2. İkinci sorum ise sistemim durgun su olduğunda koyduğum besin eriyiği tum kovaya eşit olarak dağılıyormudur. İçinde sadece küvük bir hava kompresörü çalışmakta. suyu devirdaim edecek bir sistem bulunmamakta. Besinlerin dibe çökmesi gibi bir durum söz konusumudur.

Cevap verebilirseniz sevinirim.
İyi günler.

Öncelikle uğraşınızda başarılar dilerim.

Sorularınıza gelince:

1. Besin eriyiğinizi her gün kontrol ederek eksilen miktarı tamamlayın. Bu eriyiği de haftada bir kez tamamen değiştirin. Eriyiği değiştirdiğiniz zaman tankınızı yalnızca suyla doldurup sistemi bir kaç saat suyla çalıştırın. Bu sayede tuzlanmayı bertaraf edersiniz, bitkileriniz de besin maddelerini çok daha rahat emer.

2. Besin eriyiğinizdeki elementler kısa vadede dibe çökme gibi bir sorun yaratmaz. Eriyiği devri daim yapmanıza gerek yok. Hava taşınız sayesinde zaten gerektiği şekilde her yeri dolaşırlar. Üstelik dolaşmalarına da gerek yok, çünkü bitki, kökleri sayesinde tankın en ücra köşesine dahi ulaşıp onları emer.

malbman
19-04-2010, 13:26
Bir sorum daha olacaktı.
Yeni başladık ve çok sorum oluyor farkındayım ama.
İleride bende öğrendiklerimle sorulara cevap verebiliriim belki.

İş yerinde kurduğum tekli durgun su sisteminde (1 5lt. şişe - 1 Salata fidesi - 1 Hava Kopresörü) hava sistemini besleyen elektrik aydınlatma dan alındı yani akşam giderken ışıkları kapadığımda komresörde duracak. Tabi bide bu durumun c.tesi pazarı var. Cuma akşam kapanan bir havalandırma 1 fide için pazartesi sabaha kadar yeter mi.

Tekrar teşekkürler iyi günler.

İçinizi ferah tutun. İki gün havasız kalmak bitkiye zarar vermeyecektir.

Hakan Öncü
19-04-2010, 13:38
Öncelikle uğraşınızda başarılar dilerim.

Sorularınıza gelince:

1. Besin eriyiğinizi her gün kontrol ederek eksilen miktarı tamamlayın. Bu eriyiği de haftada bir kez tamamen değiştirin. Eriyiği değiştirdiğiniz zaman tankınızı yalnızca suyla doldurup sistemi bir kaç saat suyla çalıştırın. Bu sayede tuzlanmayı bertaraf edersiniz, bitkileriniz de besin maddelerini çok daha rahat emer.

2. Besin eriyiğinizdeki elementler kısa vadede dibe çökme gibi bir sorun yaratmaz. Eriyiği devri daim yapmanıza gerek yok. Hava taşınız sayesinde zaten gerektiği şekilde her yeri dolaşırlar. Üstelik dolaşmalarına da gerek yok, çünkü bitki, kökleri sayesinde tankın en ücra köşesine dahi ulaşıp onları emer.

1 numaralı cevabınızda Eriyiği değiştirdirdikden sonra bir kaç saat suyla çalıştırın dediniz. Daha sonrasında bu suyu da değiştireyim mi. Yoksa üzerine besin eriyiği ekleyip devam mı edeyim.

İyi günler.

malbman
19-04-2010, 13:59
Bence değiştirin. Çok yüksek bir olasılık olmasa da, köklerden suya geçen tuzlar EC değerini değiştirebilir.

Hakan Öncü
23-04-2010, 20:06
Domateslerimde gelişim sürmekte. Herhangibir problem şimdilik yok gibi. Sormak istediğim 2 konu var. 25 Lt su içerisinde 6 adet domates fidem var.
1. Fideleri ilk diktiğim zaman Ec metrem olmadığı için EC ölçümü yapamamış idim. 1 hafta sonra EC metre edindim ve ilk ölçümüm 2.4 idi. Aradan 5 gün daha geçti tekrar EC ölçtüm yine 2.4 . Kudret TEZEL beyden aldığım eriyik de hazırlandıktan sonra 2.4 . Acaba fideler küçük olduğundan eriyik içindeki EC önemli ölçüde değişmiyormu.
2. Domateslerin budanması ile ilgili bilgi verebilirmisiniz.

Teşekkürler iyi günler.

Hakan Öncü
25-04-2010, 19:28
Bugün ekimi yapışımın 2. haftası.
Durum raporu:
EC hala 2.4
Ph yaklaşık 6 civarında ( Ph ölçme sistemim çok iyi olmadığından yaklaşık bir değer söyliyebiliyorum)
Domateslerin gelişimi bana göre iyi gibi. Ama sizlerinde yorumlarını duymak isterim.
Domateslerde budama ya da koltuk alma ile ilgili bir bilgi verebilirmisiniz.

Teşekkürler. İyi günler.

Hakan Öncü
30-04-2010, 22:25
Herkeze merhaba,

Domatesleri suya ekeli 2 gün sonra tam 3 hafta olacak. Genel durumları iyi gibi. Dün ilk defa 19 gün önce hazırladığım durgun su sisteminde Su seviyesi , EC ve PH düzenlemesi yaptım. Kovadaki sistemde nedense eksilttiği su miktarını tam fark edememişim. Dün 25 lt sistemime yaklaşık 5 Lt su ilave ettim. Su ilave etmeden önce EC yaklaşık 2.4 PH da 6 - 6.5 civarında idi. 5 Lt su ettikten sonra EC 2.2 lere geriledi. Sistemime 40 cc A eriyiğinden 40 cc B Eriyiğinden ekledim. Sonunda EC 2.4 PH 6.5 civarında. Aslında kökler yıkansın diye bütün suyu döküp 2-3 saat köklerini tuz temizliği için yıkamayı düşünüyordum fakat EC ve PH seviyesi iyi ve bitkilerin gelişimi fena olmadığı için 1 hafta daha öteledim. Bu konuda değerli yorumlarınızı yazarsanız sevinirim. Eğer sistemim için zararlı olucak ise suyu komple değiştirebilirim.

Başka bir konuda is yerimde yaptığım 5 Lt su bidonu içerisinde 1 kök Salatalık fidesi ile ilgili. Sistemi kurduktan 10 gün sonra dün ilk defa tüm suyu boşaltım. Kökler yıkansın diye 2-3 saat suda boş çalıştırıdım. Sonra o suyuda döküp tekrar besin eriyiği + 5Lt su karşımı hazırladım (1 şişe A + 1 Şişe B). Ölçüm sonunda EC 2.5 gibi Ph ise 6 hatta biraz daha düşük çıktı. Sanırım iş yerindeki kullandığımız suyun Ph ve EC si evdekinden farklı. Sanırım bir sorun oluşturmaz. Resimlerim ekte yanlış giden bieşyler görür iseniz lütfen beni uyarınız .

İyi günler dilerim.

Hakan Öncü
07-05-2010, 14:09
Merhaba,

Evdeki domates sistemim çalışıyor.
İlk defa 2 gün önce komple suyunu değiştirdim. 25 Lt suyu boşalttım yeniden 25 lt su ve 250 cc A + B şişesinden besin eriyiği ekledim.
Gelişmeleri gayet iyi çiçeklendiler yakında ilk domatesciklerde görünür sanırım.

Bir sorum olucak iş yerindeki salatalığım ile ilgili. 5 Lt su içerisinde 50 cc A ve B besin eriyiklerinden kattım. Nedense evde yakalıdığım EC ve PH değerlerini aynı oranları korumama rağmen işyerinde yakalayamıyorum. Yenilediğim istemde EC 2.10 Ph yaklaşık 5.5. Salatalarımın ilk başlarda yem yeşil olan yaprakları sarardı ve eski canlılığını kaybetti. Şu anda boyu 50 cm. civarında. üzerinde 10 kadar salata vardı ama yapraklarla beraber salatalarda sarardı ve bende yaklaşı 2 cm olan salataların 4-5 tanesini pörsüdükleri için kestim. Ec ve Ph seviyelerini düzenli olarak kontrol ettim ve ortalama değerlerde devam ediyordu. Hava motoru haftada 5 gün çalışıyor. C.tesi ve Pazar kapanıyor. Sebeb bu olabilirmi. Birşey daha sistemim çatı katında olan odamın 50 cm X 140 cm uzunluğundaki çatı penceresinin önünde duruyor üzerindeki cam kapak kenelde hep açık. Hafif rüzgarlı ama genelde sıcak sayılacak bir ortamda. Salatalık için güneşli ve hafif rüzgarlı bir ortam nasıldır. Salatalarım çiçekler çok büyüyemeden soldular. Tozlaşma ile ilgili sorun yaşıyor olabilirmiyim.

Cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

İyi günler.

ayhan74
07-05-2010, 14:53
Merhaba,

Evdeki domates sistemim çalışıyor.
İlk defa 2 gün önce komple suyunu değiştirdim. 25 Lt suyu boşalttım yeniden 25 lt su ve 250 cc A + B şişesinden besin eriyiği ekledim.
Gelişmeleri gayet iyi çiçeklendiler yakında ilk domatesciklerde görünür sanırım.

Bir sorum olucak iş yerindeki salatalığım ile ilgili. 5 Lt su içerisinde 50 cc A ve B besin eriyiklerinden kattım. Nedense evde yakalıdığım EC ve PH değerlerini aynı oranları korumama rağmen işyerinde yakalayamıyorum. Yenilediğim istemde EC 2.10 Ph yaklaşık 5.5. Salatalarımın ilk başlarda yem yeşil olan yaprakları sarardı ve eski canlılığını kaybetti. Şu anda boyu 50 cm. civarında. üzerinde 10 kadar salata vardı ama yapraklarla beraber salatalarda sarardı ve bende yaklaşı 2 cm olan salataların 4-5 tanesini pörsüdükleri için kestim. Ec ve Ph seviyelerini düzenli olarak kontrol ettim ve ortalama değerlerde devam ediyordu. Hava motoru haftada 5 gün çalışıyor. C.tesi ve Pazar kapanıyor. Sebeb bu olabilirmi. Birşey daha sistemim çatı katında olan odamın 50 cm X 140 cm uzunluğundaki çatı penceresinin önünde duruyor üzerindeki cam kapak kenelde hep açık. Hafif rüzgarlı ama genelde sıcak sayılacak bir ortamda. Salatalık için güneşli ve hafif rüzgarlı bir ortam nasıldır. Salatalarım çiçekler çok büyüyemeden soldular. Tozlaşma ile ilgili sorun yaşıyor olabilirmiyim.

Cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

İyi günler.

Sayın Hakan öncü,
Tarifinizden anladığım kadarıyla aynı sorunu bende yaşamıştım. Sayın Kudret TEZEL'in tavsiyeleri ile salatalıklarımı kurtardım. Aynı tavsiyeyi size de aktarayım. Bitklilerin besin değerlerini en iyi alabildikleri ph seviyesi 6.0 ile 6.7 arası. Bu sebeple kesinlikle ph'ı bu seviyeler arasında tutmaya çalış. Zaten her gün yaptığın ölçümlerde Ph'ın yükseldiğini EC'nin düştüğünü görüyorsundur. Bu bitkinin sağlıklı bir şekilde besin aldığını gösterir. Ne zaman EC aynı seviyelerde 2 gün üst üste kalmaya başlarsa su değişimini o zaman yapmalısın.
Diğer taraftan da hava olayında da bence biraz dengesizlik var. Hafta içi her gün çalıştırdığın hava motorunu hafta sonu(2 gün) çalışmadığını söylüyorsun. Bence bitkinin bocalaması için yeterli bir sebep. O iki gün boyunca oksijen alamayan bitki P.tesi'den itibaren kendini toplamaya başlıyor fakat tam toparladı derken bir sonraki hafta sonu geliyor.
Diğer bir konu da şu ki; bitkinin ilk verdiği çiçekleri koparmalısın. Yani bitki sağlıklı bir şekilde büyüme fırsatı bulamadan ve elverişli boya gelmeden meyve yapmaya başlarsa kendinin de meyveyi de büyütemez. Bence alttaki meyveleri fazla olgunlaşmadan bitkinin de enerjisini fazla harcamadan koparmalısın.
Umarım kısıtlı bilgilerim doğrudur ve size yardımcı olabilmişimdir.
Kolay gelsin. Saygılarımla

Hakan Öncü
07-05-2010, 15:13
Peki PH seviyesini yükseltmek için tavsiyeniz nedir.
Şirkette kullandığımız içme suyu dışarıdan tanker ile gelen içme suyu ve Ph 7.5 civarında.
İçerisine besin eriyiği koyduktan sonra Ph düşüyor.
Ne yapabilirim.
Birde sıcak ortam da olması ile ilgili bir gürüşünüz varmıdır.
Teşekkürler.
iyi günler.

Hakan Öncü
16-06-2010, 20:05
Uzun zaman oldu buraya yazmayalı.
Durumum pek parlak sayılmaz.

Öncelikle taşındım. İlk başladığım sistemdeki 6 kök domatesimi 4 köke indirdim.
Yeni yerimde daha geniş bir balkonda domateslerim daha bi ferahladı.
Üzerinde bir sürü meyve var. önceleri bazılarında gördüğüm sonrasında sayılarının arttığını fark ettiğim domateslerimin alt taraflarında kararmalar mevcut. Aşağıda resimlerde görebilirsiniz.

Ne yapabilirim. Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.

shrub
17-06-2010, 13:46
Meyvelerde görülen bu fizyolojik bozukluğun nedeni Ca noksanlığına ve bir çok stress faktörünün yol açtığı Çiçek burnu çürüklüğüdür. Bu aşamadan sonra çok bir geri dönüş olcağını sanmıyorum.

Hakan Öncü
17-06-2010, 16:17
Yani alttan yeni çiçekler de gelse gelenlerde ole problem li mi olucak.

Kudret Tezel
19-06-2010, 00:18
Sayın Hakan Öncü, çalışmalarınızı yakından takip ediyorum. Adım adım eksiksiz paylaşımlarınız için teşekkürler. Sizden bir ricam olacak ,İşyerinizdeki salatalık ile evdeki domateslerin birer resmini daha ricaedebilirmiyim. Hem köklerinin hemde gövdelerinin yakından çekilmesini ve anlatacağım hususlara işik tutmasını rica ediyorum. Burada gördüğüm kadarıyla sistem tekniği ile alakalı bir yanlışlık var. shrup arkadaşımızın söylediğine katılıyorum, resimde görülen siyahlıklar kalsiyum eksikliğidir. yani bitki kalsiyumu alamamıştır. Bunun iki sebebi vardır. Birtanesi besin eriyiği formülündeki kalsiyum seviyesinin düşük olmasıdır. Ancak bu ihtimalin var olduğunu düşünmüyorum, zira böyle olsa idi bu arıza birçok arkadaşımızda görülecekti. Geriye kalan ihtimal ise bence kökiçinde su devir daiminin çok az oluşu veya hiç olmayışı. Bu durum kullanılan kabın küçük oluşundan kökler büyüyünce besin eriyiğinin kök içinde rahat dolaşamamasından kaynaklanır. bunun için sıkça kullandığımız akvaryum hava pompaları her durumda yetmiye bilir. çünkü hava taşları bir müddet kullanıldıktan sonra tıkanırlar eskisi gibi hava çlkaramazlar bu hem suda eriyen oksijen miktarını düşürür, hemde suyun sirkülasyonu yavaşlıyacağı için besinin kök içinde taşınmasını önler.Kök sudan çıkarılıp incelenirse iç kısımlarının karardığı kökün o beyaz sağlıklı halini yitirdiğini görürüz. Bu durum birde çok sığ yani derinliği az olan besin tanklarında görülür. Bitkinin kökleri suyun içinde bir ağacın dalları ve taprakları gibi birbirinden açık ve aralarından besin eriyiğinin rahatça geçebileceği şekilde durmalıdır. buda ancak derinliği ve haçmi uygun kaplarda olur. Tabiiki aynı durum sık ekilmiş ve kökleri kabın heryanını doldurmuş besin eriyiğinin sirkülasyonunu durdurmuş durumlar içinde geçerlidir.
Kök içinde suyun hareketi durur veya çok yavaşlarsa dış kısımlarda PH normal olsada iç kısımlarda yani kökün iç bölgelerinde anormallik gösterir. İşte bu durumlar bitki sağlığına tesir eder. PH değiştiği için birçok besinin alınması engellenir.

Azot PH 6-8 arasında
Fosfor 6,5-7,2 arasında alınabilir.
Potasyum 6 nın üzerinde rahatça alınır.
Kükürt 6,2 nin üzerinde rahatça alınır.
Kalsiyum 6,2 nin üzerinde rahatça alınır
Magnezyum 6,8 in üzererinde rahatça alınır.

Demir in alınması PH ın 6,0 nın üzererinde olması halinde darboğaza girer.
Manganın alınması PH ın 6,5 un üzereinde olması halinde darboğaza girer.
Bor un alınması PH 7,0 nin üzerinde tedricen azalır ve 9 un üzerinde tekrar alınır
Bakır ve Çinko nun alınması PH 7,0 nin üzererinde olması halinde darboğaza girer.
Molibden in alınması PH ın 6,5 üzerinde sorunu yoktur.
İşte PH dengesinin değişmesi bukadar önemlidir.
Sizden ricam bu bilgiler ışığında tetkikler yapıp paylaşmanızdır.
Bilgi paylaşıldıkça büyür.

Hakan Öncü
20-06-2010, 13:50
Kudret Bey merhaba,

Yardımlarınız için ne kadar teşekkür etsem azdır.
Beni çok mahçup ediyorsunuz.

Geleyim sistemimdeki duruma.
Öncelikle dediğiniz gibi geçen hafta hava taşım kökler tarafından sarılmış ve hava delikleri kök uçları tarafından tıkanmıştı. Bu yüzden hava hortumuna ince tornavida ile bolca delik açtım ucuna düğüm attım ve sonunada bi balık oltası kurşunu bağlayarak suya saldım. Şimdi hava sistemi iyi çalışıyor sanırım. Ama diğer konuya gelir isem kabımın yetersiz kalması ile alakalı olarak bu konuda sanırım haklısınız. Kabımın ölçleri 25 * 33 * 35 cm dir. Aşağıdada kökün resimlerini göreceksiniz. Dediğiniz gibi fazlası ile karışık ve sıkı bir durumda. Bu su, hava , ve besin eriğiyi sirkülasyonunu sanırım kısıtlıyor. Öncesinde 6 kök domates var iken şu anda 4 kök domates vardır.

Bu sabah yaptığım Ph ve EC ölçüm değerleri aşağıdadır.
Ec : 2.9
Ph : 6,5
Normal şebeke suyunun Ph ı yaptığım ölçümde 8 - 8,5 arası yüksek bi değer çıkıyor. Açıkçası Ph ı yanlış ölçtüğümü düşünmüyorum. Fakat iş yerimde kullanılan turnusol kağıdı ilede ölçüp bu değeri teyit etmeyi deneyecem.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ne yapabilirim.

Kudret Tezel
20-06-2010, 15:35
Merhabalar sevgili Hakan Öncü, bir problemin çözümü veya nedenleri hakkında düşüncelerimi yazdım. illede böyledir şeklinde bir idaada bulunamam. Ancak düşündüklerimle durumu mukayese ettiğimizde haklılk payının yüksek olduğunu görüyorum. Kökler gerçekten çok sıkışmış görünüyor. Hava taşının arızalanmasıda üstüne tuz biber ekmiş. İşyerinizdeki salatalıktan bahsetmemişsiniz. rica etsem onunda resimlerini yüklermisiniz. Böylece mukayese etmek daha kolay olur diye düşünüyorum.
Aynı problemleri yaşıyan arkadaşlarımız varmı acaba. Bu konuda yardımcı olurlarsa seviniriz. Konu hakkında yorumlar da düşünce mantığımızın gelişmesi açısından çok faydalı olur. Bilerek veya imkansızlıklardan dolayı yapılan hataları düzeltmek kolaydır, ama bilmediğimiz hataların çözümü için mutlaka fikirlerimizi söylemek tartışmak zorundayız.

Bilgi paylaşıldıkça büyür.

Hakan Öncü
21-06-2010, 20:26
Kudret Bey merhaba,

Salatalık fotograflarını çekmemi sitemiştiniz ama hafta sonundan sonra kötü olan salatalık artık çok daha kötü. Hafta sonu susuz halması hafta içi çok sıcakta olması, yapraklarınız üzerine örümcek ağı gibi bişey kapladı ve cuma son mahsülleride aldıktan sonra artık çok daha kötü durumda. İş yerimdeki tek salatalık sistemini sonlandırmayı düşünüyorum. Bu saaten sonra toparlanabilecek gibi görünmüyor.

Domatesler için soylemiş olduğunuz yorum fazlasıyla doğru. Benden kaynaklanan kötü bakımdan muhtemelen ilk mahsullerden besinler soylediğiniz gibi dağılamadı. Zaten hava taşı ve taşınma sırasında besin eriğiyi ni yeteri miktar ve zamanda veremediğim için bitkiye yapabileceğim tüm eziyeti yaptım. Bundan sonrasında toparlanacağını düşünüyorum. Gelişmeleri ve resimleri size ileride tekrar iletecem. Yeni cıkan domateslerde dip çürümesi şu an için görünmüyor. Kullandığım hava taşını büyültüp köklerin altına ince uzun 10 cm boyutunda tekrar yerleştirecem. Hava ve su sirkülasyonun artıcağını düşünmekteyim. Gelişmeleri buradan zaman zaman bildirecem .

İlginize ve yardımlarınıza teşekkür ederim.

Hakan Öncü
04-07-2010, 17:41
Son durumum hakkında bilgi vereyim.

Evdeki domatesler son düzeltmelerden sonra toparladı gibi. Meyvelerdeki dip çürükleri yeni gelen domateslerde görünmedi. Söylendiği gibi besin eriyiğin yetersiz verilemesinden kaynaklanıyordu. Taşınmanın veriği ihmalden en çok sanırım domatesler nasibini aldı bazı günler 4 - 5 gün besin eriyiği ve su ekleyemedim. Üstüne üstlüğk bide hava taşım köklerden dolayı tıkanınca sirkülasyonda çok azaldı. Çözüm olarak daha geniş hava taşını köklerin tam altına dibe yapıştırdım. Tabi besin eriyiği seviyesini hergün kontol ediyorum.

Günlük yaklaşık 5 lt suyum eksiliyor. 5 lt suya 50 cc A , 50 cc B eriyiğinden ekliyip bunu domateslerin suyuna ekliyorum. Ph Yaklaşık 6,5 - 7 ci,varında son 5 lt suyu eklemeden önce ölçtüğümde Ec 2,5 çıktı. 5 Lt suyu ekledikten sonra tekrar ölçmedim.

Bir sorum olucak domateslerin kızarması için illa güneş görmesi gerekiyormu. Yaprakların altında çogu ve direk gün ışıgı görmüyor. Artık bayagı iri domateslerim var ama yemyeşil. Galiba biraz sabırlı olmem gerekecek.

Ekte resimler var.

Hakan Öncü
28-07-2010, 20:03
Haberler kötü,

Bu yaz başında başladığım topraksız tarım maceram yavas yavas sanırım sona yaklaşıyor. Bu yazdan zaten çokta iyi bir verim beklemiyordum. Ama nispeten beklentilerimi karşıladı.

Buradan yaşadığım sıkıntıları benim gibi yeni başlayanlarada örnek olması için zaman zaman yazıyorum.

Yaz dönemimde 10 günlüğüne tatile gittik. Aynı apartmanda oturan babama da domateslere nasıl bakacağını tarif ettim. Günlük 5 lt su eksilten sistemime hergün 5 lt su içerisine 50 cc A + 50 cc B besin eriyiğinden koymasını söyledim. Babamda dediğim gibi yaptım. 10 Gün sonra geldiğimde sistemim hiçte iyi görünmüyordu. Yaptığım ölçümde EC nin 6-7 seviyelerine çıktığını gördüm. Sebebine anlam veremezken Kudret Beyden telefon desteği istedim ve nerede hata yaptığımı gayet iyi öğrendim. Hatam eklediğim 5 Lt suyun bitki tarafından kullanıldığını sanmak. Tabi buharlaşan su belkide bitkinin kullandığından fazla idi ve ben hergün 5 Lt besin eriyikli su koymaya devam ettim. Belkide bitki bunun 2 lt sini kullanıyor 3 lt si buharlaşıyordu. Bu da suyun EC sinin hergün artmasına sebep oldu. Gelince yeniden EC ve Ph ını olması gereken değerlere getirdim ve yaprakların toparlayıp toparlamayacağını bekleme başladım. Gitmeden önce yemyeşil ve canlı olan bitki hasta görünüyordu. Bugün fark ettim ki derdim sanırım + başka bişey. Altta resimlerimi ekliyorum. Yapraklarım örümcek ağına benzer bişeyler tarafından sarılmış. Dolaşan herhangibir böcek görmedim ama bu bitkinin birçok yerinde var.

Bu durum hakkında değerli yorumlarınızı benden esirgemesseniz çok sevinirim.

Amatör ve beceriksiz topraksız tarım meraklısı.
:)

aspendos123
29-07-2010, 09:22
sn öncü sorununuz maesef kirmizi örümcek(bu bariz acik).yapmaniz gereken resimdeki gibi olan bitkileri imha edin.bulasmamis olanlari kükürtle korumaya alin.yapraklardan püskürtme yoluyla olabilir.

Hakan Öncü
30-07-2010, 07:06
Dün tarif edildiği gibi kırmızı örümcek için olan ilaçtan alıp 1 lt ye 2 çay kaşığı koyup onuda şişe bitene kadar sıktım. Açıkçası ilk defa ilaçlama yapıyorum. Aklıma takılan o 1 lt nin tamamınımı kullanıcaktım yoksa yeteri kadar yapraklar ıslansın kafi miydi. 1 lt ilaçlama sonrası benim yapraklar yıkandı resmen. Zehirlenmiyelim bide.

Aspendos123 ilgine teşekür ederim. Siz bana örümcek bulaşankarı söküp atın dediniz ama benim zaten 4 kök domatesim var ve hepsi etkilendi. Son 1 kurtarma için dün akşam uğraştım. Yaptığım yanlışlıklar silsilesinden sonra domateslerim çok iç açıcı değil. Kuruyon ve muhtemelen fazla besinden yanan bir sürü yaprağım vardı. hepsini dün akşam kestim temizledim. İlaçladım. Suyunu kontrol ettim. artık beklemekten başka bişey yapamam. İlaç şişesinde 5 gün hasat yapmayın şeklinde bir bilgi vardı. Bu bilgiye uyacam. Daha farklı düşünceleri olanlarda varsa paylaşırlarsa sevinirim.

Amatör ve beceriksiz ama inatçı topraksız tarım meraklısı.

:)

Aceme beceriksiz

aspendos123
30-07-2010, 10:10
sn hakan öncü bitkilerini sökmeni istememin bir sebebide eger bu bitkilerin yaninda veya cevresinde baska cesit bitkilerde varsa bu illet örümcek cok seri bir sekilde onlarada ulasacaktir.eger yoksa kurtarma girisimlerine devam et.fakat moralini bozmak istemem ama basari sansin yüzde 10.umarim zoru basarirsin.ama sunu unutma bu örümcekler bitkilerin en nefret ettigi zararlidir.kullandigin ilac mutlaka cok etkilidir,izin verilen domatesi yeme süresine kadar evdekileride mutlaka uyarmalisin.domatesleride yemeden önce yikayin ve mutlaka bir bezle silin.sans seninle olsun!

Hakan Öncü
30-07-2010, 14:05
İlginize teşekürler,

Eğer domatesleri kaybeder isem bu yaz topraksız tarım merakımı seneye bahara bırakmış olurum. Açıkçaçası siz benden daha iyimser bir oran verdiniz bence daha düşük . Umarım kurtarır. Ama şunuda gördüm ki doğanın gerçekten çok güçlü bir toparlama mekanizması var. Bari üzerindeki domatesleri olgunlaştırabilsem. Yoksa bir bidon yeşil domates turşusu yapacam. Peki ilaçlama konusunda ben 1 lt ye 2 kaşık ilaç koydum ve hepsini fıs fısla hertarafına sıktım. Aldığım kişi 1 lt ye 2 kaşık dedi ama ne kadarını bitkiye sıkacağımı solemedi. Ben sonrasında alttaki suyunun da damlayan ilaçlı sudan etkileneceğini düşünerek suyunuda değiştirdim.

Kolay gelsin.

Hakan Öncü
01-08-2010, 11:25
Tekrar merhaba,

En son yazdığım yazının ardından durmumu yazmak ve tavsiyelerinizi almak istiyorum.

Perşembe gece kırmızı örümcekler için hazırlanan ilaçlı su ile bitkimi güzelce fıffısladım. Ertesi takip eden günlerde yeni bir örümcek vakasına rastlamadım. Ama yapraklarım çok sağlıklı sayılmaz. İlaçlama öncesi kurumuş ve kötü durumdaki tüm dal ve yaprakları budadım. Şimdi bekleme ve görme aşamasındayım. Yeni taze sürgünler gelmekte fakat onlarında yaprakları kısa sürede lekelenmektedir, resimleri aşağıdadır. Bitkiyi ilaçladıktan sonra meyveleri toplamak için 5 gün beklemek gerektiğini ilacın üzerinden okdum. Bu süre ile ilgili yarumunuz nedir. Bitki üzerinde 10 dan fazla toplanmayı bekleyen domates var ve o kadar ugraştan sonra üzerinde çürüyeceler diye endişe ediyorum.
Değerli yorumlarınızı esirgemesseniz çok sevinirim.

İyi günler.

ayhan74
03-08-2010, 20:53
İlginize teşekürler,

Eğer domatesleri kaybeder isem bu yaz topraksız tarım merakımı seneye bahara bırakmış olurum. Açıkçaçası siz benden daha iyimser bir oran verdiniz bence daha düşük . Umarım kurtarır. Ama şunuda gördüm ki doğanın gerçekten çok güçlü bir toparlama mekanizması var. Bari üzerindeki domatesleri olgunlaştırabilsem. Yoksa bir bidon yeşil domates turşusu yapacam. Peki ilaçlama konusunda ben 1 lt ye 2 kaşık ilaç koydum ve hepsini fıs fısla hertarafına sıktım. Aldığım kişi 1 lt ye 2 kaşık dedi ama ne kadarını bitkiye sıkacağımı solemedi. Ben sonrasında alttaki suyunun da damlayan ilaçlı sudan etkileneceğini düşünerek suyunuda değiştirdim.

Kolay gelsin.

Sayın Hakan Öncü,

Biraz geç bir cevap olacak ama yine de söylemeden duramayacağım. Şayet uyguladığınız ilaçdan fayda bulamazsanız başka bir tavsiyem olacak. Çünkü aynı kırmızı örümcek belası benimde başımda bir dert. Fakat bir kaç farklı bir ilaç denemesinden sonra www.magicplant.com sitesinden temin ettiğim 50cc'lik Neemazal adlı ilaç da çok faydalı gelecektir. ilaç ile beraber nasıl ve ne kadar kullanılacağının yazılı olduğu talimatlarda olacaktır. Kısaca 1 lt'ye 5-6 cc. karıştırıp, yaprakların üst ve altları, meyveler, bedeni kısaca heryerini güzelce ıslatmalısın. Bir hafta sonra aynı işlemi tekrarlamalısın. Yanlız bu ilaçlama işlemlerinden ancak 10 gün sonra meyveleri alabilirsin. Yani daha güvenli olur. Bu arada ilaç tamamen doğaldır. Araştırmanda fayda var derim.

Kolay gelsin iyi çalışmalar.

Hakan Öncü
04-08-2010, 00:14
Sayın Hakan Öncü,

Biraz geç bir cevap olacak ama yine de söylemeden duramayacağım. Şayet uyguladığınız ilaçdan fayda bulamazsanız başka bir tavsiyem olacak. Çünkü aynı kırmızı örümcek belası benimde başımda bir dert. Fakat bir kaç farklı bir ilaç denemesinden sonra www.magicplant.com sitesinden temin ettiğim 50cc'lik Neemazal adlı ilaç da çok faydalı gelecektir. ilaç ile beraber nasıl ve ne kadar kullanılacağının yazılı olduğu talimatlarda olacaktır. Kısaca 1 lt'ye 5-6 cc. karıştırıp, yaprakların üst ve altları, meyveler, bedeni kısaca heryerini güzelce ıslatmalısın. Bir hafta sonra aynı işlemi tekrarlamalısın. Yanlız bu ilaçlama işlemlerinden ancak 10 gün sonra meyveleri alabilirsin. Yani daha güvenli olur. Bu arada ilaç tamamen doğaldır. Araştırmanda fayda var derim.

Kolay gelsin iyi çalışmalar.

İlginize teşekkürler,

Aslında çok geç olmadı sanırım kırmızı örümcek problemim hala devam ediyor.
Sağda solda yine üzeri ufak ufak ağla kaplanan yaprak görüyorum.
Sanırım sistemimi kurtaramıyacam. Zaten 4 domatesim var. Ve yavas yavas sonuna yaklasıyorum.
sizin soylediğini ilaca yarın bakıcam. Türkiyede satan yerler neresi araştıracam. Yaprakların üzerinin boyle leke leke olmasının sebebide kırmızı örümcekmi dir. Şu örümcekler nerede ise sadece ağlarını gördüm daha kendilerini göremedim. 5 gün önce ilaçlamış idim ve 15 gün sonra tekrar ilaçla demişti aldığım yer. Bugun ilaçlamanın üzerinden 5 gün geçti. 1-2 gün sonra tekrar ilaçlamayı düşünüyorum. Bulursam sizin söylediğiniz ilaç ile bulamassam benim satın aldığım ilaç ile. Aşşağıda resimde 5 gün hasat edemeyince biriken domatesler var. 2,5 Kg. Tam keyifli zamanları geldi , tadı damağımda kaldı. Kaybetmesem bari sezonu erken kapayan futbolcu gibi olucam bu gidişle. Umarım kurtarabilirim. Kurtaramassamda artık aldığım domatesler ve öğrendiklerim yanıma kar kalır.

ayhan74
04-08-2010, 15:21
İlginize teşekkürler,

Aslında çok geç olmadı sanırım kırmızı örümcek problemim hala devam ediyor.
Sağda solda yine üzeri ufak ufak ağla kaplanan yaprak görüyorum.
Sanırım sistemimi kurtaramıyacam. Zaten 4 domatesim var. Ve yavas yavas sonuna yaklasıyorum.
sizin soylediğini ilaca yarın bakıcam. Türkiyede satan yerler neresi araştıracam. Yaprakların üzerinin boyle leke leke olmasının sebebide kırmızı örümcekmi dir. Şu örümcekler nerede ise sadece ağlarını gördüm daha kendilerini göremedim. 5 gün önce ilaçlamış idim ve 15 gün sonra tekrar ilaçla demişti aldığım yer. Bugun ilaçlamanın üzerinden 5 gün geçti. 1-2 gün sonra tekrar ilaçlamayı düşünüyorum. Bulursam sizin söylediğiniz ilaç ile bulamassam benim satın aldığım ilaç ile. Aşşağıda resimde 5 gün hasat edemeyince biriken domatesler var. 2,5 Kg. Tam keyifli zamanları geldi , tadı damağımda kaldı. Kaybetmesem bari sezonu erken kapayan futbolcu gibi olucam bu gidişle. Umarım kurtarabilirim. Kurtaramassamda artık aldığım domatesler ve öğrendiklerim yanıma kar kalır.

Sayın Hakan Öncü;
Neemazal adlı İlaçı bende çok aradım. Maalesef hep litrelik **** daha büyük olarak satılıyor. Fakat bahsettiğim sitede 50 ve 100 cc'lik küçük şişelerde satılıyor. Daha önce de söylediğim gibi ilaç tamamen doğal. Neem ağacının tohumlarının yağından elde ediliyor. Sadece kırmızı örümcek değil, onun gibi birçok haşereye ve 200'e yakın hastalığa da iyi geldiği söylenmekte. Siz tabi ki yine araştırmanızı yapın. Bu arada kırmızı örümcekleri görmek istiyorsanız, yaprakların altlarına iyice yakından bakmalısınız. Rengi kırmızıya yakın kahrengi şeklinde ve kalem ucuyla kağıt üstüne konulan küçüçük bir nokta kadar. Büyüteçle daha iyi görebilirsiniz.
Bu arada uyguladığınız ilaç şayet kimyasal ise belli bir süre geçmeden ürünleri toplamayın. Çünkü bildiğim kadarıyla belli bir süre ilacın etkili dönemi var. Yani zehirlenme riskine dikkat edin derim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Saygılarımla.

Hakan Öncü
17-08-2010, 16:02
Sayın Hakan Öncü;
Neemazal adlı İlaçı bende çok aradım. Maalesef hep litrelik **** daha büyük olarak satılıyor. Fakat bahsettiğim sitede 50 ve 100 cc'lik küçük şişelerde satılıyor. Daha önce de söylediğim gibi ilaç tamamen doğal. Neem ağacının tohumlarının yağından elde ediliyor. Sadece kırmızı örümcek değil, onun gibi birçok haşereye ve 200'e yakın hastalığa da iyi geldiği söylenmekte. Siz tabi ki yine araştırmanızı yapın. Bu arada kırmızı örümcekleri görmek istiyorsanız, yaprakların altlarına iyice yakından bakmalısınız. Rengi kırmızıya yakın kahrengi şeklinde ve kalem ucuyla kağıt üstüne konulan küçüçük bir nokta kadar. Büyüteçle daha iyi görebilirsiniz.
Bu arada uyguladığınız ilaç şayet kimyasal ise belli bir süre geçmeden ürünleri toplamayın. Çünkü bildiğim kadarıyla belli bir süre ilacın etkili dönemi var. Yani zehirlenme riskine dikkat edin derim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Saygılarımla.

Merhaba,
Biraz geç oldu ama son durum hakkında bilgi veriyim istedim.

Nemazal adlı ilacı İnternette GittiGidiyor sitesinde buldum. Bir satıcı sanırım litrelik alıp istediğiniz ml. lerde satıyor. Ben 100 Cc için yanlış hatırlamıyor isem 22 Tl + Kargo 5 Tl ödedim.

Ama şu ana kadar kullanmadım. Daha önce aldığım böcek ilacını kullandıktan sonra Kırmızı örümcek ciddi miktarda azaldı. Ama tamamen sona ermedi. Zaten kötü durumdaki tüm dal ve yaprakları budadığım için bitki iyicene kuşa döndü.
Geri kalan kısımda da ben elle su püskürterek her akşam yıkama yaptım. 1 hafta 10 günde bişey kalamdı ama. Bitkiden de pek bişey kalmadı. Zaten amacım artık bitkiyi kurtarmaktan ziyada üzerindki domatesleri kurtarayım oldu. Her hafta yaklaşık 1 Kg ürün alıyorum. Üzerinde 4-5 Kg kadar daha domates var. Onlarda kızarsın sonra sanırım sökücem. Artık seneye baharı bekleyecem. Toplamda belki 10 Kg Domates almışımdır. Bu bir başarı değil elbette ama bu kadar badireden sonra yılmayıp savaştım azda olsa meyvesini aldım. Toplam 4 kök ektim ve kök başına 2.5 Kg kadar aldım. Aslında bu son derece kötü ama bu sene acemilik seneye sanırım daha iyi olucak.

Bir arkadaşım bana domatesleri daha çiçeklenmeye başladığında ilaçladığını ve böçek sorunu yaşamadığını söyledi. Artık bu sene geçti ama seneye Nemazal adlı ilaçla bitki meyveden önce ilaçlasam olurmu. Ne tavsiye edersiniz.

İlginize ve sabrınıza teşekkür ederim.

Hakan Öncü
23-08-2010, 22:17
Bu sezon başladığım topraksız tarım serüveni bu sene için bitmek üzere.
Son kalan domatesleride topladım. 5-6 tane kaldı 4 kökte. 1 hafta sonra onlarıda toplayıp sistemi bu sezon için sonlandırıcam.

Merak ettiğim kalan besin eriğiyi ışık almayan biryerde muhafaza etsem bir sorun yaşarmıyım. Daha yeni yaptım 5 er litre besin eriyiği. Son hasatta da yaklaşık 2 kg. aldım. Yaprakları kırmızı örümcekten dolayı kaybettiğimden domatesler küçük kaldı.

Teşekkürler. İyi günler.

ayhan74
24-08-2010, 15:55
Sayın Hakan öncü;
Öncelikle maşallah demek istiyorum.
Kalan besin eriyiğinizi serin ve kuru bir yerde saklarsanız bir şey olacağını sanmıyorum ama tabi ki bu benim düşşüncem. Yine de besin eriyiğini kimden aldıysanız bir sormanız da fayda var.
Kolay gelsin

Kudret Tezel
24-08-2010, 17:42
Sevgili arkadaşlar hazırlamış olduğumuzbesineriyiği stolarımızı birdahaki sezona veya uzunca bir süre saklamamız gerekiyorsa tavsiyem şudur.
Şişelerde kalan eriyikleri daha küçük şişelere alarak havaboşluğunu azaltın. oksitlenmesin, hatta pet şişeyi biraz sıkarak içindeki havayı tamamen çıkarın, eriyiği havasız bir ortamda bırakarak oksitlenmesine mani olun,
Serin bir yerde saklayın. Ve güneş ışığı almasın , böylece birdahaki sezona kadar bozulmadan kalabilirler.

Hakan Öncü
24-03-2011, 14:00
Herkeze iyi günler diliyorum.

Geçen sene başladığım topraksız tarım hobime bu sene sistemimi yenileyerek ve geliştirerek devam ediyorum. Geçen sene yaptığım hatalardan ders alarak bu sene biraz daha tecrübeli olarak yeni sistemimi kurma hazırlıklarım devam ediyor. Bu hazırlıklar aşamasında Kudret Bey sağolsun benden bilgi ve deneyimlerini eksik etmiyor.

Geçen sene durgun su içinde yetiştirdiğim domateslerden sonra bu sene perlit'e ekeceğim dometesler ile ilgili hazırlıklarım tamamlandı sayılır.

Kuracağım sistemimle ilgili resimler aşşağıda olucaktır. Sistem daha kurulum aşamasında olduğu için eklemek, değiştirmek **** çıkarmak istediğiniz bölümler olur ise lütfen beni yönlendiriniz.

Bu sene 60 * 80 ebantında biri 23 diğeri 32 cm yüksekliğin de Kamasan dan toplam 67 Tl ye mal olan 2 plastik sanayi tipi kasa kullanıcam. Bu kasalardan 32 cm olanı aşşağı 23 cm olanı yukarı koyacam. 32 Cm olan kasanın 2 yanda olan tutma yerlerinden dolayı yaklaşık 25 cm su + besin koyabilecem. Üsteki kasanın altına bol miktarda fazla büyük olmayan delik açıp üsten verdiğim suyun fazlasının alttan akmasını sağlayacam. Kasalardan altta olana plastik bidon musluğu monte ettim ki boşaltımı kolay olsun.

Alt kasadan su basma işini Hepsiburadadan 20 Tl ye aldığım Atman Marka AT-103 kafa motoru ile sağlayacam. Alttaki kasayı aynı zamanda hava motoru ile suyunu havalandıracam.

EC ölçme işini geçen sene Kudret Bey'den aldığım ölçü aleti ile, PH ölçümünü de yine geçen sene kullandığım bu sene Hepsiburada dan 20 Tl ye aldığım Sera marka Ph Test sıvısı ile yapacağım.

Sistemimde perlit kullanacağım için Perliti Beylikdüzü Kıraç bölgesinden Uzay Perlit'en çuvalı 5 Tl karşılığı 2 çuval aldım. 1 çuval 80-90 lt civarında sanırım. 14 numara tarım da kullanılan boy olduğunu söyledi satıcı. Perliti kullanmadan önce süzüp yıkayıp öyle kullanıcam.

Fide için Sayın Envor Beyinde kullandığı ve tavsiye ettiği "BANDITA F1" cinsi fide kullanıcam ve yine Kudret beyin tavsiyesi ile sadece 4 adet ekim yapacam. Hoş Kudret Bey daha küçük kasalara 6 adet ektiğini banada söylemişti ama sağlıklısının 4 adet olduğunu da belirtti.

Fide temini konusunda yardıma ihtiyacım var İstanbul Tohumculuk firmasının adı İstanbul olmasına karşın İstanbulda fideleri ni satan bir yer bulamadım. Gönderdiğim maile cevap ta alamadım. Bandita F1 fidesini satan firma da bulamadım.

Fide temini konusunda beni İstanbulda yönlendirecek **** elinde varsa fide olarak bana gönderebilecek Tarım dostlarına ihtiyacım var.

Geçen seneki amatör sistemime rağmen bu sene konu komşu akraba gören bende yapıcam deyip onlara malzeme temin etmeye çalışıyorum. 10 Adet fideye ihtiyacım var. Yönlendirenlereden gönderenlerden müteşekkir olurum.

Uzun oldu,
Umarım sıkılmazsınız .

İlginize tekrar teşekkürler.

seazone
24-03-2011, 17:35
Merhaba Hakan bey İstanbul fide Antalya'da ben size göndermeye çalışabilirim söz vermemek şartıyla. Yani bana gelmesinde problem olursa gönderemem. Bandita için diyorum.

seazone
24-03-2011, 17:35
Özür dilerim tarihi yazmadım fideler 15 nisan gibi çıkacak.

Hakan Öncü
28-03-2011, 09:10
2011 Bahar Yaz Sonbahar Kreasyonu hazır.

Altta resimlerimi bulacaksınız. Eksiğim yanlışım var ise yönlendirirseniz sevinirim.

Daha öncekli resimlerde torbada görünen pelitleri su ve elek yardımı ile eledim ve yıkadım. Kudret beyin tavsiyesi ile yaptığım işlemi neden yaptığımı sonra daha iyi bir anladım. 1 torba pelitten 5-6 kg kuma benzer ama çok daha ince toz çıktı. Yıkamadan yapsa idim sistemimim tıkanacağı gün gibi ortada idi.

Üstteki kasada 100 den fazla 3 mm çapında delikler açtım. Deliklerin üstüne tıkanmasın diye banyolarda kullanılan kaydırmaz diye bir malzeme vardı elek gibi evde hazır o vardı onu kullandım. Peliti doldurdum. Sistemi kurum ve test ettim şimdilik sorunsuz çalışıyor gibi.

Zaman saatini günde 4 defa 15 er dakkika çalışacak şekilde ayarladım. Domatezleri ekince bunu tekrar ayarlıyabilirim.

Sulama sisteminde bahçelerde kullanılan damlatma sistemini kullanıcaktım ama yine forumda Kuret beyin bir yazısında en iyisi kauçuk hortum diyince bende öyle yaptım. Damlatma sistemleri nozülleri kolay tıkanıyormuş diye okdum. Domatezleri ekince üstünü bir branda **** naylon ile örtücem.
hem uçuşmasın hemde buharlaşma az olsun.

Allta bulunan su kasasının içinde hava motoru çalıştırmaya gerek varmıdır.
Üsteki kasadan damlama şeklinede 5-6 cm. mesadefen dökülüyor fazla su.

Elimde 14 numara yaklaşık 50 lt. perlit kaldı. Beylikdüzü bölgesinde isteyen birisine verebilirim.

Kolay gelsin.

Hakan Öncü
28-03-2011, 12:27
Özür dilerim tarihi yazmadım fideler 15 nisan gibi çıkacak.

İlginize teşekkürler,

Banditalar için bir çok kaynaktan istanbuldan edinmeye çalışıyorum ama daha elle tutulur bir ilerleme yok.

15 Nisana kadar bulamaz isem sizden isteyebilirim.

İlginize tekrar teşekkürler.

aydın
28-03-2011, 15:44
Sn Seazone;

baron f1 sırık cinsi domates fidesi topraksız tarımda kullanılabilir mi?

seazone
29-03-2011, 07:40
Her tür domates fidesini topraksız tarımda kullanabilirsiniz. Yanlız bandita topraksıza gerçekten bayağım uyum sağlıyor ve meyveleri gerçekten çok güzel.

Hakan Öncü
29-04-2011, 09:32
Merhaba ,

Herkeze sağlıklı neşeli günler dilerim.
İstanbul da Nisan ayınıda bitirdik. Havalar pek müsait olamadı henüz.

Bu hafta sonu daha almadığım ve istediğim çeşidi bulamadığım domates fideleri için son araştırmamı yapıp artık ne bulabilirsem alıp ekimimi yapmayı düşünüyorum.

Yer Istanbul Beylikdüzü, 7. Kat balkon güney batı cepheli. Az biraz rüzgar alıyor. Önü tamemen açık.

Altyapı ve denemeler hazır eksik olan fideler.
Alıp ekelim mi. Ne dersiniz. Fideleri ziyan etmiyeyim daha sonra acele edipte.
Açık balkonda ekim yapan kimse varmıdır. Durumları nasıldır.

Kolay gelsin.
Sağlıklı mutlu günler.

malbman
29-04-2011, 10:06
Sayın Hakan Öncü, bu linkteki (http://www.dmi.gov.tr/FILES/ziraat/TrDonHaritasi/ilkbahar-en-gec.png) haritada İstanbul'da ilkbahar geç donlarının geçtiği görülüyor. Artık fidelerinizi dikmenin bir zararı olmaz sanırım.

seazone
29-04-2011, 11:53
Hakan bey korkamanıza gerek yok çok rahatlıkla ekebilirsiniz.

Hakan Öncü
01-05-2011, 21:58
Merhaba herkeze,

1 Mayıs 2011 tarihi itibari ile fide alımımı ve aynı gün ekimimi yaptım.
Kudret beyin daha önce 1-2 defa soylediği acemi aç gözlü olur sözüne rağmen 4 adet ile başladığım ekimi 6 adetle sonlandırdım. 3 Adet sırık domates 1 Adet Çeri domates 1 adet Salatalık ve 1 adet Çilek ekmeye niyetlendim.
Resimlerim aşşağıda herşey çok yeni her türlü değişiklik yapılabilir. Fideler altında ilk toprağı ile beraber ekim yaptım. Çileği nasıl ekeceğimi bilemedim. Yaklaşık 10 cm lik torbanın içinde ekili. Toprağı ile berebaer ekmek istemedim. Ama yıkayıp yıkamamayada karar veremedim.

Şehir suyunun PH değer 7 - 7,5 arasında.
Besin ekledikten sonra Ph 6,5 EC ise 1,8 oldu. 90 Lt lik su tankına 900 cc A 900 cc B eriyiğinden ekledim. Besin eriyiği geçen seneden kalan yaklaşık 2 Lt A ve B eriyiğidir. Yeni besin şimdilik yapmadım.

Sulama sistemim günde 4 defa 15 er dakika şeklindedir. 2 kere sabah saat 6 ve 7 de 2 kere akşam 8 ve 9 da sulama yapıyorum. Gündüz sulama şimdilik yapmıyorum. Havalar ısındıkça sulama sayısı ve süresi değişicektir.

Hakan Öncü
02-05-2011, 06:51
Dün koyduğum resim akşam çekildiği için güzel görünmüyordu.
Yenisini ekledim.

seazone
03-05-2011, 16:30
Hakan bey haydi hayırlısı sonunuda görelim.

Hakan Öncü
09-05-2011, 09:18
Herkeze kolay gelsin.
Ektiğim fidelerim ile ilgili genel durum bilgisi veriyorum. Gelişimlerinde bir sorun yok. Domateslerde çiöeklenme emaresi başladı. Salatalıkta bacak kadar boyuyla 2 adet minik sakatalık göründü. Çilekte bir değiişiklik yok.

Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Sistemimin üstünü naylon **** branda tarzı birşey ile örtücem. Bu örtmede sulama sistemimde altta kalıcak. Solamada bir revisyon yapıp her fidenin köküne sol ve sağdan 1 delikle yanlardan sulama yapmak istiyorum. Besin eriyiğinin yapraklara **** gövdeye gelmesi bir sıkıntı yaratırmı.

Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Hakan Öncü
10-05-2011, 07:30
Dün akşam sistemimde küçük düzenlemeler yaptım. Resim ektedir.
Artık besini direkt fidelerin sağına ve soluna 2 cm. kadar yanına veriyorum. Bitkinin yaprakları ve gövdesi ıslanmıyor.

90 Lt besin tankımdan 1 haftada 10 lt su eksiltti.
Ph 7,5 Ec 1.8 civarına çıktı.

Dün akşam itibari ile su ve besin ekledim Ph 6,5 Ec 2.1 gibi.
Bitkilede olumsuz bir durum yok. Havalar serin gündüz 15 -17 gece 10 derece civarında.

Hakan Öncü
15-05-2011, 20:43
Bitkilerimin gelişimi devam ediyor.

Ec : 2.1
Ph 7 - 7.5

Ph seviyesini düşürmek için limon tuzunu suyun içinde eritip sistemime ekledim. Ph seviyesi 6 ya düştü. Bu hafta besin eklemedim. Bitkilerim boyları 16-20 cm arasında. Genel durumları sağlıklı görünüyor. Geçen seneye göre daha yavaş büyüyorlar. Muhtemel sebepleri havaların serin gitmesi ve domatesin cinsi olabilir. Geçen sene pembe domates bu sene sırık salkım domates ektim.

Resimleri ektedir. Ph seviyesini olamsı gereken değerlerde (6 - 6.5) arasında tutmak için başka neler yapabilirim. Tavsiyeleriniz nelerdir.

İyi günler.

Hakan Öncü
22-05-2011, 10:52
Bitkilerimde herşey normal gibi.
Gelişim güzel çiçeklenme ve yapraklanma iyi gibi görünüyor.
1 haftada yaklaşık 10 Cm boyları uzadı.
20 gün önce suyumu yeniledim.
Aslında EC ve Ph seviyesi fena değildi ama yinede değiştirdim. Değiştirdikten sonra keşke değiştirmeseydim dedim. 90 Lt su ya 900 cc A ve B besininden katıyorum. Bu benim ciddi bir miktar ve bayağı bir besini sanırım ziyan ettim.
Genelde yaşadığım sıkıntı PH ı dengelemekte. PH değiştirmeden önce 7.5 civarında idi. Şİmdi 6.5 civarında EC değiştirmrden önce 1.9 şimdi 2.1.

Bundan sonra komple suyu çok mecbur kalmadıkça değiştirmemeye çalışıcam.

Resimlerim aşşağıda. Yanlış giden bişeyler olursa lütfen beni çok geç olmadan uyarın.

İyi günler.

cakmak
25-05-2011, 21:57
hakan bey merhaba bu sistemde sulama borusunu(kauçuk) nasıl yaptınız ve kaça mal ettiniz acaba deliklerde suyu püskürten bi alet mi var öğrenebilirmiyim şimdiden paylaştığınız için teşekkürler

Hakan Öncü
26-05-2011, 06:50
hakan bey merhaba bu sistemde sulama borusunu(kauçuk) nasıl yaptınız ve kaça mal ettiniz acaba deliklerde suyu püskürten bi alet mi var öğrenebilirmiyim şimdiden paylaştığınız için teşekkürler

Sayın Çakmak,

Açıkçası sulama hortumu 1 parmak kalınlığında standart bahçe hortumu kullandım. Şarzlı tornavidama aldığım 3mm lik matkap ucu ile delikler açarak kullandım. Tabi ilk başlarda deliklerin yerini tam ayarlayamadım o yüzden elektrik bandı ile kapatıp tekrar delikler açtım. Sulama motoru olarak Atman marka bir motor aldım Hepsi burada dan. Zamanlamayı da mekanik zaman saati ile ayarladım. En az 1 er saatlik dilimler ayarlanabiliyor ve günde 4 kere sabah ve akşam 6 ve 8 de 1 er saat çalışıyor.

Umarım yeterli olmuştur.
İyi günler.

Hakan Öncü
28-05-2011, 17:27
Domates , salata ve çileğin gelişimleri normal gibi. 1 Mayıs ta ektiğim fideler 50 cm boya ulaştı. Yaprakların üzerinde lekelenmeler gördüm. Endişe etmem gereken bir durum mu bilmiyorum. Nasıl yorumlarsınız.

seazone
29-05-2011, 10:18
Bu kadar lekelenme için daha endişe yapman gereksiz. Bu lekelenmeler çok yoğın güneş alan yapraklarda su damlası kalırsada olur. Sanırım sağlıklılar bir problem yok.

Sarıcan
29-05-2011, 10:59
Aynı sorun zannederim Sn. şans43' ün salatalıklarında da var. Aynı EC ile beslendikleri için domatese iyi gelen EC değeri salatalığı zorluyor herhalde.

Hakan Öncü
06-06-2011, 07:40
Memleketimin her tarafından insanı dahada şevklendiren fotoğraflar gelmeye devam ediyor. Sistemim çalışmaya devam ediyor genel olarak pek bir sorun yok gibi.

Bu hafta 2 sistem ile ilgili bilgi vereceğim. Bazı sıkıntılarım var sistem ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

İlk Fotoğraf benim sistemime ait. Arkada bulunan 3 adet salkım sırık ve önde bulunan 1 adet çeri domates 3. 4. çiçeklerini veriyorlar. Domateslerin boyları 70 cm geçti.
İlk çiçeklerde meyveler oluşmaya başladı. En alttan yukarı doğru domates lerimi haftada 1-2 dal buduyorum. Salatalığımın üzerinde 7-8 meyve var 1-2 tanesi bu hafta sonuna doğru hasat edilecek boya gelir sanırım. Çilek üzerinde bolca meyve emaresi var ama onun sorunu salatalığın yapraklarının altında kalıyor bir kısmı. Bu hafta sonu salatalığın da alt yapraklarını buda yınca sanırım çilek rahatlar bir miktar.

2. sistemimiz ise bir Topraksız tarım hastalığına yakalanmış bir akrabamızın.

4 adet resim ekliyorum. 1. resim sistemin genel görünümü hakkında,
İlk sorum burada olacak burada ilk saksıdaki ile son saksıdaki arasında bir büyüme farklılığı var. Sona doğru bitkilerin büyümesi yavaşlamış. Bitkiler 50 lt bir ortak tanktan besleniyor. Hep beraber günde sabah akşam 15 er dakika sulanıyor. Ec 2,5 Ph ise 6,5.

Son saksıda salatalık ve domates beraber ekili durumda. BU saksıda bir gelişim problemimiz var. Salatalık iyi gelişirken domatesin dallarında içe doğru kıvrılmalar ve uzamasının durması sorunu yaşıyoruz. Salatalık da meyveler gayet iyiyken domates dalları içe doğru daire oluşturmuş.

Aynı saksıda çok yakın olduğundan yeteri şekilde beslenemiyormu . Yoksa besin az mı geliyor ne dersiniz ne yapalım.

Benim ve akrabamın sistemi aynı gün ekim yapıldı. Fideler aynı yerden aynı cins. onun domates ve salatasında bana göre ciddi bir meyva büyümesi farkı var.
Bu sistem devamlı güneş altında duruyor benim sistemim ise öğleden sonra güneş alıyor.

Uzun oldu umarım sıkılmazsınız. Tekrar teşekkürler .
İyi haftalar bol yeşilli sağlıklı günler dilerim.

seazone
06-06-2011, 20:31
Hakan bey merhaba bu domatesleriniz durgun suda mı ekili? eğer durgun suda ekiliyse suyunuzu atın ve ec nizi 2.3 seviyesine kısa bir süre çekin 1 hafta kadar eğer durgun suysa düzelecektir. Eğer yapraklarda daha garipleşme lekeler meydana gelirse ki öyle gözükmüyor o zaman mantar diyebilirim.

Hakan Öncü
06-06-2011, 21:08
Hakan bey merhaba bu domatesleriniz durgun suda mı ekili? eğer durgun suda ekiliyse suyunuzu atın ve ec nizi 2.3 seviyesine kısa bir süre çekin 1 hafta kadar eğer durgun suysa düzelecektir. Eğer yapraklarda daha garipleşme lekeler meydana gelirse ki öyle gözükmüyor o zaman mantar diyebilirim.

Domatesler perlite ekili. Yanlız şöyle bir durum varki domatesler 1 mayısta ekildi o günden sonra su hep eklemeler yapıldı. Suyun Ph 6,5 Ec de 2,5 seviyesinde idi. Bugün Kudret beyle konuştum günde 2 olan sulama sayısını 4 e çıkaracağım. Köklerin yıkanması için temiz suyu devir daim edeceğim bir süre. Sonrasında yeni su hazırlanıp bir süre takip edeceğim. Köklerin durumuna bakacağım. Sararma ya da renk değişimi varmı diye.

Gelişmelerden haberdar ederim .
İlginize teşekkürler.

İyi Akşamlar

mehmetrifat
07-06-2011, 09:23
hocam *** ben de domates fidesi yetiştiriyorum durgn su yöntemi ile fideleri yerleştirdiğim pet bardağa sigara ateşiyle delikler açtım fideyi de bu bardağın içine yerleştirdim ve fidenin dik durabilmesi için bardağı çakıl taşı ile doldurdum
bardağın tamamı na yakını besin eriyiğne temas ediyor acaba bu sorun yaratır mı
bir de fidenin dik durması için bardağa yerleştirdiğim çakıllar bir sorun yaratır mı
çok teşekkür ederim

Hakan Öncü
10-06-2011, 11:07
Merhaba herkese,

Sistemim le ilgili güncel bilgiler.

Ec 2,5
Ph 5.5- 6.0

Gelişimi fena görünmüyor. Altan budama yapıyorum.
Şu anda 1 mt ye geldi fideler.

Bir sorum olacak Arkadaşım Cam önünde Durgun Su yöntemi ile domates biber bakıyor. Dün havaların da sıcak olmasından suyu hissedilir derecede ılık mış. Bitkilerinin üst taraflarında renklerinde açılma var ve bu suyun sıcaklığından olur mu bana dedi. Bende bilmiyorum ama bilen birilerini tanıyorum dedim.

Ne dersiniz ılık besin suyu bitkilerde renk açılması yapar mı.

malbman
10-06-2011, 12:34
Hakan bey, arkadaşınızın bitkilerindeki renk açılmasının ılık sudan olduğunu sanmam. Çünkü besin eriyiği sıcak olduğu sürece (tabii 50 derecelerden söz etmiyorum, 20 derece civarı olması iyidir) kökler besin eriyiğini daha iyi alır. Problem muhtemelen arkadaşınızın ec değerleri ile ilgilidir.

Hakan Öncü
10-06-2011, 15:31
Hakan bey, arkadaşınızın bitkilerindeki renk açılmasının ılık sudan olduğunu sanmam. Çünkü besin eriyiği sıcak olduğu sürece (tabii 50 derecelerden söz etmiyorum, 20 derece civarı olması iyidir) kökler besin eriyiğini daha iyi alır. Problem muhtemelen arkadaşınızın ec değerleri ile ilgilidir.

Cevabınıza teşekkürler.
Ec ve Ph değerlerini sık sık kontrol ediyoruz açıkçası olması gereken değerlerde.
Suyun sıcaklığını ben görmedim ama söylenen o suyla rahat rahat banyo yapılabileceği.
Buda 35 derece civarı olmalı.

İzlemeye devam edeceğiz. Bu hafta sonu hava serin geçecek. Bakalım ne gibi değişiklikler olacak.

İyi günler.

tzantali
11-06-2011, 01:41
[QUOTE=Hakan Öncü;817659]Domatesler perlite ekili. Suyun Ph 6,5 Ec de 2,5 seviyesinde idi. Bugün Kudret beyle konuştum günde 2 olan sulama sayısını 4 e çıkaracağım. Köklerin yıkanması için temiz suyu devir daim edeceğim bir süre. Sonrasında yeni su hazırlanıp bir süre takip edeceğim. Köklerin durumuna bakacağım. Sararma ya da renk değişimi varmı diye.

Hakan bey merhaba;
Domateslerin perlitte olduğunu okuyunca katkı yapmak istedim.Açıkçası su kültürleri konusunda bir fikrim yok ancak perlitte Yüksek Lisans tez çalışmamı yapmıştım(1992).
Perlitte başarının sırrı saksıların dibindeki havuzcukta sürekli besin çözeltisi bulundurmaktır.Bu da, her sulamada %10 dışarı akacak şekilde besin çözeltisi verilerek sağlanır.Saksının drenaj deliklerinden çıkan çözelti, saksı içindeki çözeltiyi temsil ettiğinden,saksıdaki tuzluluk ve pH'ı anlamanın en kolay yolu ölçümleri drenaj çözeltisinde yapmaktır.

Hakan Öncü
13-06-2011, 21:46
Sistemimde gelişim devam ediyor.
Ec 2,6
Ph 5.5 6.0 arasında.
Ph biraz az gibi. Bitkilerin boyu iç duvar kısmındaki 115 cm. Güneş alan taraftaki ise 80 cm civarında. Güneşten uzak olan boya verdi güneş alan ise kalınlaştı meyveye verdi.

Sans43 Kudret bey için yazdığı bir yazıda sırık domateslerde 1-2 dallanma olduğunu ve bunun sırık domatesler için iyi olmadığı yazıyordu. Bende 2 tanesi çatallandı 2 dal şeklinde bayağıda uzun. 2 dalda da meyve çiçek var. Daha yol yakınken keseyim mi dalın birini. En az 50 -60 cm dal kesecem.

Ne diyorsunuz.

Hakan Öncü
20-06-2011, 07:25
Sistemim çalışmaya devam ediyor.
Dün komple suyunu boşalttım. 90 Lt. temiz su ile doldurdum ve gece boyunca devamlı sistemimi çalıştırdım. Sabah tekrar o suyu boşaltıp 90 lt su koyup 900 cc A ve B eriyiklerinden ekledim.

Ec ve Ph ölçümü yapmadım. Besin homejen bir şekilde karışmamış olacağını düşündüm. Akşama Ph ve Ec değerlerini de ölçecem.

Gelişimleri iyi görünüyor. Uzamaya ve meyve vermeye devam ediyorlar. Gölgede kalanlar 1.5 met ye yaklaştı. Alt kısımdan budamaya devam ediyorum.

Çileğim yaprakların altında kaldığından istediğim performansta değil. Gelişimi sağlıklı fakat gölgede kalmasının etkilerini hissediyorum Bana göre daha iyi gelişmeliydi.

Resimlerim aşağıda. Salatalarım bayağı büyüdü ve yaprakları irileşti. Onun yaprakları diğer bitkilerimi gölgede bırakıyor.

Herkese kolay gelsin.

garlangufa
20-06-2011, 12:23
Maşallah , balkonda oldukca iyi gelişmiş Hakan bey. Unutmayın bu işin sonu seracılık ile bitiyor. Bende sessiz sedasız aynı sizin gibi balkonda devam ediyorum, Domates, salatalık, çilek ve biber yetiştirmeye. Biraz ışık sorunum var, günde 3 saat ancak güneş alıyor. Bilhassa çilekler güneşi az görünce hemen darılıyorlar.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim....topraksız tarıma devam..............

Hakan Öncü
24-06-2011, 16:45
Gelişim normal.
Altan budama yapıyorum. Bu akşam ya da yarın nemazel ile koruyucu ilaçlama yapmayı düşünüyorum. Üzerinde şu anda toplanacak düzeyde meyve bulunmuyor. Domatesler ve salatalar büyümeye devam ediyor. Boyu 1,5 metreyi geçti. Altta gölgede kalan çilek de verim çok az gibi. O yüzden de o bölgede budamayı daha çok yapıyorum.

Kolay gelsin.

Hakan Öncü
05-07-2011, 12:36
Domates lerimde gelişim devam ediyor. Şimdilik bir sorun yok gibi.
Salatalardan haftada 600 -700 gram salata yemeye başladım.
Domatesler 4-5. meyvede ler . Arkada kalanlar boya önde güneşi daha iyi görenler meyveye gidiyor.

Ec 2,5 Ph 6,5 civarında.

Günde 8 defa saat 6 dana sonra 1 saat ara ile 1 saat suluyorum.

Hakan Öncü
07-07-2011, 07:35
Sistemim çalışmaya devam ediyor. Her gün 10 lt den fazla su tüketmeye başladılar. Ec 2,5 Ph 6,5 - 7 civarında tutmaya çalışıyorum. 2 günde bir su seviyesi ec ve ph ölçümü yapıyor eksikliklerini tamamlıyorum.

Haftada 1 alttan budama yapıyorum ama hala istediğim seviyede değiller.
Yarın akşam senelik iznim için 7 gece 8 gün sistemimden uzaklaşacağım. Bir sonraki görmem ve resimlemem 8 gün sonra olacak . BU resimleri aslında aradaki farkı da görebilmek için çekiyorum. Domateslerin su eksiğinin giderilmesini aynı apartmanda yaşadığımız Babama teslim edeceğim. Aslında çok bir bakım değil 2 günde bir eksilen su ve besini yerine koyması. Tankım 90 Lt ve muhtemelen tüm tatilim boyunca bana yetecektir fakat bitkilerim de bu durumdan olumsuz etkileneceğini düşünüyorum. Bizim bekçimiz tam otomatik değil ama:)

Geldiğimde artık domateslerden yiyebilmeyi umuyorum.

Kolay gelsin.

AYD01
09-07-2011, 19:54
Boyle amator oncu calismalari ulkemde gormek insana gurur veriyor. Tebrikler.

Hakan Öncü
18-07-2011, 11:20
Tatilden döndüm.
7 gece 8 gün sistemimden ayrıl kaldım.
Gitmeden önce manuel sera bekçisi babama sistemime 2 günde 1 20 lt su eklemesini istedim. Sulardan 10 lt si besinli 10 lt si ise çeşme suyu olacak şekilde 2 günde bir 20 lt su ekledi. Havaların çok sıcak olması bitkilerin çok büyümesinden dir sanırım. Su tüketimim günlük 20 lt ye ulaştı. Suyun tahminimden fazla tüketilmesinden dolayı su tankım dolana kadara babama yarısı besinli yarısı çeşme suyu olacak şekilde suyu tamamlattım. Son 2 gün herhangibir su koymadı C.tesi ben geldiğimde ilk yaptığım suyu kontrol etmek oldu. Ph 8.5 - 9 civarı Ec 4 civarında idi. Yaklaşık 40 lt su ekleyince Ec 2,8 e Ph 8 civarına indi. Sülfirik asit ile Ph ı daha sonra 6,5 kadar düşürdüm.

Domateslerde yokluğumda gelişme olumluydu. Çeri domatesler kızarmış, arkadaki domatesler meyve vermeye ve boylanmaya davam etmiş. Yüksek EC ve Ph domatesleri çok kötü etkilememiş ama salataların alt yaprakları kurumuş ve yanmıştı. Sistemimde en altta olan 1 kök çilek çok kötü durumda idi. Kurumuş ve geçen sene yaşadığım kırmızı örümcek benzeri bir sıkıntısını görünce hemen söktüm.

Resimlerim altta dır. Bugun üzerindeki toplanabilecek mahsülleri toplayıp yine nemazal ile ilaçlamayı düşünmekteyim. Bu ilaçlamayı 1 lt su içine 3 cc nemazal koyarak yapmaktayım.

Eklemek ya da uyarmak istediğiniz konuları lütfen çekinmeden belirtiniz.
İyi günler.

M.TÜRK
19-08-2011, 00:14
Hakan bey son mesajınızın üzerinden bir ay geçmiş sisteminizde son durum nedir. Deneme amaçlı bende bir sistem kurmayı düsünüyorum. Tecrübeleriniz benim gibi yeni başlayacaklar için önemli olacaktır.

Hakan Öncü
23-08-2011, 13:57
Merhaba Sayın M.Türk

Evet bayağı zamandır siteye yeni bişey eklemedim. Açıkçası çok parlak gittiğini söyleyemem. Birkaç badire atlattım geçen sene olduğu gibi. Bir C.tesi akşam eve geldiğimde bütün sistemim canlılığını kaybetmiş herşey boynunu bükmüştü. Sebebi çalışmayan pompa. Kimbilir ne zaman sorun çıkardı. Hemen müdahale edip sabaha kadar sistemi suladım. Sabah tekrar %85 canlandı. Uç ksımları sadecec boynu bükük tü. onlarda ertesi gün toparlandı. Daha sonrasında Kırmızı örümcek vakası tekrar baş gösterdi. Muhtemelen bu örümcekler hep var ve sistemin ilk arızasında ortaya çıkıyorlar. bu sefer çok başında yakaladığım için Nemazel ile ilaçladım. Bir kısım kuruyan ve çok bulaşanı kesip attım. Sistem devam ediyor ama bu sene özellikle salatalar çok kurudu arkadaki yaşlı yapraklar hep kurudu belkide böyle olması gerekiyor bilmiyorum.
salatalardan 6-7 kilo salata yemişimdir. En son 1 hafta önce salatalığı söktüm.
Şimdi domatesler devam ediyor. Domateslerden toplamda 15 kilo kadar yemişizdir. 5-10 kilo daha yiyebileceğimi tahmin ediyorum. Bayram sonrasında belki sistemi sonlandırabilirim. Gidişata bağlı olarak. Bu sene bitki yapraklarında çok kuruma oldu. Belki sulama rejimimden belki havalardan bilmiyom ama bir sıkıntım var açıkçası. Rüzgar kavurmuş ta olabilir yaprakları. Son durum fotograflarını akşama eklerim.
İyi günler.

Hakan Öncü
06-09-2011, 20:38
05.10.2011 tarihi itibari ile bu seneki sistemi mi sonlandır dım. Artık sistemden alınan verim iyicene düştü. İlk zamanlarda aldığım verim gün geçtikçe azaldı. 4 kök domatesde yapraklarda kurumalar ve solmalar başladı. Solan kısımları budadım ama yaşlı yapraklar solmaya devam ediyor. Bu sene yaptığım hataları öncelikle belirtmek istiyorum.

- Su pompalayan motorumun arızalanması sonucu birkaç gün (tam kaç gün bilmiyorum) çalışmadı ve sonucunda bütün bitkilerim inanılmaz şekilde boynunu büktü. Motoru çalıştırdım sabaha kadar suladım, %90 toparladı kalan %10 da 1 gün sonra toparladı. Ama bu olaydan 5 - 10 gün sonra geçen seneki kırmızı örümcek vakası tekrarladı. Nemazal adlı ilaç ile ilaçlama yaptım 2 kere. 1 hafta ara ile. Ondan sonra biraz sanırım mevsimsel birazda kırmızı örümcekten kurumalarım başladı.

- Sulama sistemim perlitin üzerine yatırdığım 1 parmak bahçe sulama hortumuna her kök için 2 tane 3 mm lik delikler ileydi. Bu hortumun üstünü branda ile kapattım ki buharlaşma en az olsun. Sonradan fark ettim ki perlitin üzerinde kalan kökler uzayıp delikten su akan hortumun içine girerek orada uzamış ve su akımını azaltmış arka deliklerde tamamen durdurmuştur. Bitkilerimi sulama sistemini seneye daha farklı bir şekilde yapmayı düşünüyorum.

- 4 kök domates balkonumda beklediğimden çok daha fazla yer kapladı. Arkada gölgede kalan fideler boya gitti ama meyve verimi güneş alandan çok daha az olmuştur. Önde güneş alan fideler ürünümün büyük bölümünü sağlamıştır.

- Fideleri ilk ektiğimde 2 kola ayrıldı ve bu benim fideleri ipe almamı zorlaştır dı. 2-3 hafta sonra çiçek ve meyvelerden dolayı kesip tek kola indiremedim. Buda balkonumda dağınık bir yapıda kötü görüntü oluşturdu.

- sistemi mi ilk kurduğum da; 1 çilek , 1 salatalık, 1 çeri domates , 3 sırık salkım domates ektim. Çilek tamamen gölgede kaldığından nerdeyse hiç verim alamadım. Salatalığın yaprakları yaklaşık 25 cm çapında olduğundan arkasında kalan tüm bitkiler gölgede kaldı. Güzel güneş alamadı. Seneye sistemime 1 kök domates ekmeyi planlamaktayım. Bulabilir isem domates ağacını deneyeceğim.

Bu sene yaklaşık 20-25 kg. domates yedim. sistemimi sökerken üzerinde kalan 4 kg. kadar yeşil domateslerde turşu olmak üzere toplandı. Salatalıktan 5 - 6 kg. kadar salata yedik. İlk kurduğumda almayı düşündüğüm rakamlara yakın bir hasat oldu.

Bana yardımcı olan tüm tarım dostlarına teşekkür ederim. Seneye bahar umarım her şey daha güzel olacak.

İyi günler.

Hakan Öncü
17-04-2012, 09:47
Geçen hafta aldığım ama havalardan dolayı yerine ekmeye fırsat bulamadığım fidelerimi dün akşam yerlerine ektim.

Geçen sene 6 fide ile başladığım serüvene bu sene 3 fide ile devam ediyorum. 6 fide balkonumda tahminlerimden çok fazla yer kapladığı için bu sene daha az ekim yaptım.

1 Pembe Domates, 1 Çeri ve 1 adet te salatalık ekimi yaptım.
Niyetim bu sene sadece 1 adet pembe domates ekmekti fakat zamanında Kudret beyin soylediği açgözlülük sanırım yine biraz baskın geldi.

Fideleri 60x80x20 cm boyutlarındaki plastik kasaya diktim. Yine geçen seneki gibi alt kasada su üst kasada perlit içine ekilmiş fidelerden oluşan basit bir düzenek hazırladım. Zaman saatimi gündüz 1 er saat ara ile çalışacak şekilde hazırladım. Alttaki su kasası 90 litre su almakta içerisine 900 cc A ve B besinlerinden karıştırdım. Ölçüm sonunda EC 2.2 Ph ise 7 gibiydi.

Pelitin üzerine hem buharlaşmayı hemde rüzgarda perlitin uçuşmasını engellemek için bir naylon örtü örteceğim.

Gelişimini takip edebilmek için belli aralıklarda burada resimlerimi paylaşacam.

Şimdiden yeni sezen herkeze hayırlı olsun.
Bitkilerimiz herdaim yeşil olsun.

adonis-
22-04-2012, 17:17
Hakan bey bitkileriniz çok hoş görünüyor bu süpeşiz bir emeğin bir sabrın örneği umarım karşılaştığınız tüm sorunları halledersiniz bol ürünlü günler dilerim

efe446
22-04-2012, 21:37
Hakan Bey umarım bu sene daha çok domatesleriniz olur.Güle güle besleyin.Benim sormak istediğim bir husus var acaba bu 90lt'lik gübreli suyu kaç günde bir değiştiriyorsunuz?

Hakan Öncü
24-04-2012, 10:07
24 Nisan 2012

Sayın Adonis ve sayın efe446 ilginize teşekkür ederim.
Sistemim çalışmaya devam ediyor. Günde 8 defa 1 er saat ara ile sulanıyor. Sabah 6 da başlayıp akşam 10 kadar 1 er saat ara ile 1 saat süre ile sulanıyor. Yani toplamda günde 8 saat sulanıyor. Bununda sebebi kullandığım zaman saatinin anolog oluşu ve min. 1 saat aralık verebilmem. Daha kısa bir aralık verebilse idim verecektim. Bitkilerin suyuna bu hafta 20 Lt su ekledim. içerisine 100 cc A , 100 cc B besinlerinden ekledim. Ec 2.2 ph 6.5 - 7 arasında.

Sayın efe446 bitkilerin suyunu ec ve ph da bir sorun görmez isem aslında hiç değiştirmeyi düşünmüyorum. Ama ileride muhtemelen tuzlanma olmasın diye kökleri temiz suyla yıkamak isteyecem o zaman da suyu bir tazelemem değiştirmem gerekecek. Amacım olabildiğince az su değişimi yapmak. Sonuçta değişen her su besinin ziyan olması demek.

İyi günler.

Hakan Öncü
30-04-2012, 07:17
Bitkilerimizde gelişim devam etmekte.
Ec 2.2 Ph 6.5 - 7 Arası.
Gündüz sıcaklık 22-24 derece gece 13- 15 derece.

Pembe domatesde çiçekler meyveye döndü, Çeride de çiçeklenme emareleri başladı.
:p

Hakan Öncü
07-05-2012, 08:17
Bitklerimdeki gelişim devam etmekte.
Ec 2.2
Ph 6,5 - 7

Bitkilerde haftada 15 lt kadar su eksiltiyor.
7-8 lt sade su 7-8 lt kadar da besin eriyikli su ekliyorum.

Herkeze bol yeşillikli günler.

efe446
07-05-2012, 14:15
Maşallah Hakan Bey baya büyümüşler yakın zamanda çiçekleri görürüz heralde:)

Hakan Öncü
14-05-2012, 11:53
Gelişim devam etmekte.
Ec 2.3
Ph 7
Sulama rejiminde küçük bir değişiklik yaptım.
Yeni zaman saati alana kadar 1 saat suluyorum 2 saat bekliyorum.
Birde suyun içerisine geçen seneden kalan küçük bir kompresör ile hava vermeye başladım.

Sayın efe446 çiçek demiş ama çiçekler çıkalı 2 hafta oldu. 3 cm çapında 2 tane domatesim bile var. :)

efe446
16-05-2012, 17:45
Maşallah Hakan Bey çalışmanız gayet güzel gidiyor.İlerde bu işi ticarete dökmelisiniz diye düşünüyorum.Umarım meyveler kızarınca afiyetle yersiniz.

fotosentez
16-05-2012, 21:46
Hakan Bey;
Zaman saatini nereden temin ettiniz? Nasıl kullanılıyor?

Hakan Öncü
16-05-2012, 23:09
Sayın fotosentez kullandığım zaman saati 47. mesajda görünüyor. Yapı marketten 10 tl ye almıştım. Ama yenisini almayı düşünüyorum.Bendeki zaman saati mekanik ve en az 1 er saatlik aralıklar verebiliyorum. Daha detaylı zamanlama yapabilmek için dijital göstergeli bir zaman saati alacağım. En son Kudret bey ile konuştuğumda 15 dakika sulamamı tavsiye etti bana ama benim zaman saatim buna müsait değil. Daha değiştirmeye fırsatım olmadı.

Hakan Öncü
16-05-2012, 23:11
Maşallah Hakan Bey çalışmanız gayet güzel gidiyor.İlerde bu işi ticarete dökmelisiniz diye düşünüyorum.Umarım meyveler kızarınca afiyetle yersiniz.

İlginize teşekkürler. Açıkçası bunu tek başıma yapabilmem mümkün değil fakat yapılabilecek toplu bir oluşuma katılmayı çok isterim.

Tabi burada bu kadar üstat var iken ben yanlarında anca çıraklık yapabilirim.

İyi günler.

Ozgurk
18-05-2012, 14:47
Hakan Bey merhaba,
3 yıllık maceranızı ilgiyle takip ettim. Kullandığınız son sistem benim gibi yeni başlayacaklar için gayet basit ve verimli görünüyor. Bu sistemle ilgili göremediğim bir kaç ayrıntıyı sormak istiyorum.

1-Akvaryum su pompasının çıkışı bildiğin kadarıyla akvaryum hortumları için yani daha küçük, bahçe hortumu monte edilebiliyor mu? Monte etmek için ayrıca bir aparat kullandınız mı?
2-Sulama Hortumundan dönen su sulamadan sonra alttaki depoya geri dönüyor anladığım kadarıyla, onu depoya geri nasıl bir bağlantıyla bağladınız?
3-Bitkileri diktiğiniz üst kasanın drenajını nasıl sağladınız? Drenejdan depoya dökülen suyun EC ve PH ını ölçebiliyor musunuz?

Yanıtlarınız bana yol gösterecektir, şimdiden teşekkürler.

Hakan Öncü
21-05-2012, 09:36
Hakan Bey merhaba,
3 yıllık maceranızı ilgiyle takip ettim. Kullandığınız son sistem benim gibi yeni başlayacaklar için gayet basit ve verimli görünüyor. Bu sistemle ilgili göremediğim bir kaç ayrıntıyı sormak istiyorum.

1-Akvaryum su pompasının çıkışı bildiğin kadarıyla akvaryum hortumları için yani daha küçük, bahçe hortumu monte edilebiliyor mu? Monte etmek için ayrıca bir aparat kullandınız mı?
2-Sulama Hortumundan dönen su sulamadan sonra alttaki depoya geri dönüyor anladığım kadarıyla, onu depoya geri nasıl bir bağlantıyla bağladınız?
3-Bitkileri diktiğiniz üst kasanın drenajını nasıl sağladınız? Drenejdan depoya dökülen suyun EC ve PH ını ölçebiliyor musunuz?

Yanıtlarınız bana yol gösterecektir, şimdiden teşekkürler.

Özgür bey merhaba,

Sorularınıza sıra ile cevap vereyim,

1. Aldığım su pomposı Atman marka At-103 modeli. 44 numaralı mesajda motorun bir resmi var ve içerisinden 2 farklı aparat çıktı. Bu aparat ile bahçe hortumuna bağlamakta bir sıkıntı yaşamadım. Sadece içinden çıkan aparat ile bahçe hortumu aynı çapta idi takarken bahçe hortumunu biraz ısıtarak yumuşattım öyle taktım. Soğuyunca geyet iyi durdu.

2. 2 plastik kasa üst üste durmakta. Üste duran kasanın tabanında 3 mm matkap ile açtığım belki 150 tane küçük delik bulunmakta. Yukarıdan verdiğim su perlitten süzüldükten sonra bu deliklerden alt kasaya akıyor. Çokçana delik açtım ki aradan bazıları tıkansanda drenaj devam edebilsin. Geçen yıl sistemi sökerken gördümki bazı kökler o delikleri tıkamış ve o deliklerden aşşağıdaki suya geçiş yapmış. 15 - 20 delikte perlit tozundan tıkanmıştı. Yani küçük ama bol delikle bu sorunu çözebilirsiniz.

3. Su yerçekimi ile aşşağı aktığı için ekstra bir işlem yapmıyorum doğal olarak. Ec ve Ph ölçümü için bitkileri beslediğim küçük siyah hortumlardan birinden numune su alıyorum. Ama aklımda hem su seviyesini kontolr edebilmek hemde numune su alımını kolaylaştırabilmek için bir tane daha dış yüzeye bir hortum daha takacam bununla su seviyesini ölçüp gerektiğinde numune alımı yapacağım.

Başka takıldığınız konu olur ise yardımcı olmaya çalışırım.
Kolay gelsin.

Hakan Öncü
21-05-2012, 09:52
Bitkilerimin gelişimi devam etmekte.

Cuma akşamı yaptığım ölçümde Ec 2.0 Ph ise 8 civarında idi.
5 Lt suya 150 cc A 150 cc B eriyiği ekledim. Ve bitkilere verdim.
Yine 5 Lt suya 75 cc Sülfirik Asit çözeltisi ekledim. Ve bitkilere verdim.
C.tesi sabah yaptığım ölçümde Ec 2,3 Ph ise 5 e düşmüştü.
Verdiğim Sülfirik asit çözeltisi fazla gelmişti ve beklentilerimin çok üstünde Ph ın düşmesine sebep oldu. Yüksek olursa düzeltmeyi az çok bilen ben düşük olanı yükseltmeyi bilmediğimden dolayı istemeye istemeye tüm suyu boşattım. Yeni temiz su ekledim Yeni temiz su ile kökleri 10 saat kadar yıkadım. Suyu tekrar boşaltıp tekrar temiz su ekleyip içerisine 1 Lt A ve 1 Lt B besini ekledim.

Yanlış Ph seyreltmesi ile besinli suyumu kaybettim ama bir ders öğrendim.

Resimi akşama ekleyeceğim.

Herkeze yeşil günler dilerim.

nicea
21-05-2012, 10:50
Sayın Hakan Öncü düşük ph konusunda şu satırı paylaşmak istedim.
Nutrient Tanks should be kept at a pH level of less than 5.5 to ensure full nutrient availability when used.
Herkesin anlaması için basitçe çevirirsek : besin tanklarının ph seviyesi , bütün besinlerin alınabilir olması için 5.5 in altında olmalıdır.
Burdan yola çıkarak , istemeden fazla düşürmüş olsanız bile Ph 5 seviyesi kabul edilebilir diyebiliriz.

nicea
21-05-2012, 10:53
Ayrıca Ph ı yükseltmek istediğinizde bütün tankı dökmenize gerek yok.mesela yarısını döküp tekrar yapabilirdiniz.

Hakan Öncü
21-05-2012, 14:11
Açıkçası yerını dokup seyreltmeyi düşünmedim değil.

Fakat ben ideal Ph seviyesinin 6 - 7 arası olması gerektiğini biliyorum.
5 e inmiş bir suya ph 6.5 olan bir su eklediğimde seviyenin yukarı çıkması için bolca su eklemem gerektiğinden değiştirmeyi yeğledim.

Sizin soylediğiniz değeri ben daha önce biryerde okumadım. Bu konudan eminsiniz dimi.

Kolay gelsin.

nicea
21-05-2012, 23:38
Bu forumda biara Turkey Tomato Presentation isimli bir pdf dosyası paylaşılmıştı.baya ayrıntılı bir sunum dosyasıydı.ingilizce satırı birebir kopyalayıp buraya yapıştırdım.
birde şurda görmüştüm ;
The University of Arizona recommends a pH of 5.5-6.0 for tomatoes.

Nutrition (http://ag.arizona.edu/hydroponictomatoes/nutritio.htm)

bu ifadelerin kullanılmasının nedeni sanırım bazı elementlerin alımıyla ilgili.mesela google a nutrient availability chart yazıp ararsak mikro ve makro elementlerimizin kullanılabilir ph aralıkları çıkar. örnek ;
http://www.omafra.gov.on.ca/english/crops/hort/news/hortmatt/2006/20hrt06a3f1.jpg
ya da
http://www.growing-life.com/shop/gl_soil_ph_table.jpg
demir , mangan , bor , çinko , bakır listelerde görüldüğü üzere ph 5,5-6 arasında

Hakan Öncü
22-05-2012, 10:07
22.05.2012 Resim

Hobidünyam
28-05-2012, 00:18
Ph ı yükseltmek için bazik madde ilave edilmelidir. Bunlar nelerdir. mesela kireç olabilir, lavabo açıcı olabilir. Bunlar suda eritilip seyreltilerek kontrollü şekilde azar azar kullanılabilir.

nicea
28-05-2012, 09:03
kalsiyum karbonat , sodyum bikarbonat

Spirulina
28-05-2012, 14:47
Eski bir hidroponikci olarak yukardan gelen suyun koklerden suzulerek indigi sistemin sizin sisteminize gore daha efektif oldugunu soyliyebilirim. Suyun koklere temas ederek asagiya suzulmesi koklerin daha cok kilcal kok yapmasina ve daha iyi besin cekmesine sebep olur. Kullandigim sistemde hem su yukaridan asagiya iniyor hem de bir hava pompasiyla suyu havalandiriyordum. Su tankinizin beyaz olmasinda fayda vardir aksi takdirde buharlasma cok hizli olur ve ec metreniz yoksa sudaki tuzlanma bitkinizi bir gunde dahi oldurebilir. Diger bir yontemde tankin icine suyu atomize sekilde spreyliyecek sistemdir. Bu sistem kok olusumu icin mukemmeldir ama verdiginiz besin spreylemeye uygun degilse sprey baslarini tikayabilir. Her 15 gunde ya da 3 haftada bir tankinizi taze suyla sifirlamanizi tavsiye ederim. İyi gunler.

Hakan Öncü
30-05-2012, 07:20
Bitkilerin gelişimi devam etmekte.

Pembe domatesde 3. çiçeklerde meyve tutmaya başladı.
Ec 2.3
Ph 6 - 6,5 civarında. Geçen günkü mesajlardan sonra Ph ı bir miktar daha düşük tutmaya başladım.

Günde 5 defa 2 er saat ara ile sulanıyor. Mekanikten dijital bir zaman saatine geçer isem sulamayı değiştireceğim.

Resim şimdi yukleyemedim. Daha sonra tekrar deneyecem.

nicea
30-05-2012, 09:00
Sayın Öncü , ec yi biraz yükseltirseniz daha iyi olur.

Hakan Öncü
30-05-2012, 09:50
Sayın Öncü , ec yi biraz yükseltirseniz daha iyi olur.

Bu akşam tekrar bir ölçüp Ec yi 3 e yaklaştıracam.

Teşekkürler.

nicea
30-05-2012, 10:55
Bu akşam tekrar bir ölçüp Ec yi 3 e yaklaştıracam.

Teşekkürler.

Sayın Öncü Ec nizi bir seferde bu kadar yükseltmeyin , bitkilerinizi strese sokarsınız.aşama aşama arttırırsanız adapte olmaları daha kolay olur.2,5 - 2,75 - 3 ms gibi.

U_Yilmaz
30-05-2012, 12:09
Hakan Bey Merhaba,

çalışmalarınızı yakınen takip ediyorum, 3.sezonunuzda başarılar, bol ürünler dilerim.
Rica etsem Kudret Bey ile sulama ile ilgili görüşmenizi biraz daha ayrıntılandıra bilirmisiniz
15 dk. sulama nın periyodları ne olmalıdır.

En son Kudret bey ile konuştuğumda 15 dakika sulamamı tavsiye etti bana ama benim zaman saatim buna müsait değil. Daha değiştirmeye fırsatım olmadı.

Teşekkürler.

Hakan Öncü
30-05-2012, 22:04
Hakan Bey Merhaba,

çalışmalarınızı yakınen takip ediyorum, 3.sezonunuzda başarılar, bol ürünler dilerim.
Rica etsem Kudret Bey ile sulama ile ilgili görüşmenizi biraz daha ayrıntılandıra bilirmisiniz
15 dk. sulama nın periyodları ne olmalıdır.

Teşekkürler.

Merhaba,

Bendeki mekanik zaman saati min. 1 saat aralık verebiliyorum.
Bende o yuzden 1 saat çalıştırıyor 1 saat bekletiyordum. Boylece günde sabah saat 6 da başlayıp akşam 10 da biten periyotta 9 defa sulama yapıyor idim.
Benimle aynı zamanda ekim yapan arkadaşımın bitkileri benimkilerden daha iyi durumda idi bende bu durumu Kudret beye danıştım. Oda bana bitkinin yeteri oksijeni alamayabileceğini O yuzden 3 saate bir 15 dakika sulama yapmamı tavsiye etti. Bende elektronik bir zaman saati alana kadar sulamayı 2 saat dur 1 saat çalış şeklinde ayarladım.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
İyi günler.

U_Yilmaz
31-05-2012, 10:22
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler ,notlarım arasına aldım :)

Hakan Öncü
02-06-2012, 10:08
Sistemim çalışmaya devam ediyor,

Ec yi 2.7 ye çıkardım, Ph 6 - 6.5 aralığında.
Sulama aynı devam etmekte.

Domateslerde 3. meyveler göründü.

2 şey sormak istiyorum.

2. resimde olduğu gibi salatalığın alt yapraklarında kısmı kuruma mevcut. Genelde alt ve yaşlı yapraklarda sebebi nedir acaba. Geçen senede benzer olmuştu.

2. konu ise geçen sene başıma dert açan kırmızı örümcek meselesi, Bu sene böyle bir sıkıntım şimdilik yok. Acaba başlamadan koruma amaçlı 1 doz nemazel uygulasam mı.

Herkeze iyi günler dilerim.

Hakan Öncü
11-06-2012, 11:09
Gelişim devam etmekte.
Ec 2.6
Ph 6 - 6,5

Salatalıkların yapraklarında alt ve yaşlı olanlarda lekelenmeler ve kurumalar var.
Domatesler sağlıklı görünüyor.
Alt dallardan seyreltme yapmaya başladım.
Kırmızı örümcek için ilaçlama yapıp yapmama konusunda hala kararsızım.

cliper
11-06-2012, 16:36
[QUOTE=Hakan Öncü;856163]05.10.2011 tarihi itibari ile bu seneki sistemi mi sonlandır dım. Bu sene yaptığım hataları öncelikle belirtmek istiyorum.

- Fideleri ilk ektiğimde 2 kola ayrıldı ve bu benim fideleri ipe almamı zorlaştır dı. 2-3 hafta sonra çiçek ve meyvelerden dolayı kesip tek kola indiremedim. Buda balkonumda dağınık bir yapıda kötü görüntü oluşturdu.

Sayın Hakan öncü
Çalışmalarınızı ilgiyle izliyorum ve başarılar diliyorum.
Bu hastalık bana 1aydır bulaştı durgun su denemesi yapıyorum.Sayın Kudret hocamdan temin ettiğim malzemelerle.Bu işin başında olan yoğun biçimde forumları okuyup kendimi (anlayışım kıt da olsa ) geliştirmeye çalışıyorum.Acizane yanlış anlamazsanız bir sorum olacak.
Forumlardan okuyup öğrendiğim kadarı ile yukarıdaki 2011 hatalarınızda yazınızdan çıkardığım koltuk alma yapmadığınız. Affınıza sığınarak sordum .Yanlışım varsa düzeltin lütfen
Hayırlı sağlıklı Huzurlu günler dileğiyle.Saygılar

Hakan Öncü
15-06-2012, 07:32
Sayın Cliper,

Fidelrr küçükken tek ana dal üzerinde gitmesi sonrasında kontrolu kolaylaştırıyor.
Dallanıp budaklandıkça bağlamakta çok kolay olmuyor.
Bunun verimide azalttığını düşünüyorum.

Mevsim itibari ile bunu yapmak için muhtemelen geç kaldınız ama hala vaktiniz var ise bence yapın. En azından alt dallarda koltuk almayı ihmal etmeyin. yukarıları çok dokunmasamda alt dalları ben çıkan koltukları alıyorum.

İyi günler.

Hakan Öncü
28-06-2012, 09:00
Bitkilerimizde ki gelişim aşşağıdaki resimlerde görülüyor.

2 kök domates 1 kök salatalığım var. 1 pembe 1 çeri.
Pazardan aldım çeri eve geldim salkım domates. Çeri diye aldığı domates ler salkım çıktı maalesef. Bunada şükür diyip devam ediyorum.

Ec 2,5
ph 6,5

civarında tutmaya çalışıyorum.

Çalışıyorum diyorum çükü Sera bekçisi gibi bir sistem ile devamlı olarak ölçüm yapmıyorum. En iyi şartlarda gün aşırı yani 2 günde 1 ölçüm ve su ve besin ekleme yapıyorum.

Bitkiler günde 10 lt den fazla su tüketiyor. 2 gün bakmaz isem 20-30 lt su ekliyorum. Ec ve Ph değerlerine göre besin ve sadece su ekliyorum.

1 hafta önce tüm suyu boşaltıp temiz su ile yıkama yaptım. Bu sezon 2. yapışım. Niyetim sezen sonuna kadar bir daha yapmamak.

Domateslerden mahsül almaya başladım. 3 adet domates topladım. çakma çerilerimde kızarmaya başladı. Kızaran Pembe domatesimi sanırım kuş yarıya yakınını yemiş. :) Korkuluk yapacam. :)

Salatalıktan bu sene çok az verim aldım. Şu ana kadar 500-600 gr kadar. Aslında sökmeyi düşünüyordum ama geçen hafta yıkama olayından sonra biraz daha beklemeye karar verdim.
Sanırım su-ec-ph-tuz **** başka bişey salatalığın hoşuna gitmiyordu.
Kudret beyin dediği gibi salatalık stresi hiç sevmiyor. Ve dalgalı besin ve ph onu strese sokuyor. Alt yapraklarında kuruma oluyor. Bende kuruyanı kesiyorum. Ama üst yapraklar sağlıklı ve düzgün.
Yıkama ve yeni su dan sonra toparlnamya canlanmaya başladı.

Salatalıkta çok fazla bellki 30-40 tane meyve var fakat 2-3 cm den sonra solmaya kurumaya başlıyorlar. Şimdi yavaş yavaş büyümeye uzamaya başladı salatalıklarım. Salatalığım uzamaya devam ediyor acaba en uç sürgünü koparasam mı diye düşündüm. Ama sonra yapmadım zaten aradan koltuklarla bolcana yeni kollar olmaya başladı.

Bu sene salata domateslerin arkasında kaldı. Güneş te bir etken olabilir.

Şimdilik bu durumdayım.
Bu sene daha koruyucu bir ilaçlama yapmadım.

Hakan Öncü
08-07-2012, 12:22
Gelişim devem etmekte.

Domateslerim de verim gayet güzel iken salatalığım dan istediğim verimi alamıyorum. Söküp atmaya da kıyamıyorum. Üzerinde 30 - 40 tane küçük meyve var fakat bunlardan çok azı gelişebiliyor. Birçoğu 3-4 cm den daha fazla büyüyemiyor. Gölgede ve arkada kalan yaprakların neredeyse tamamı kurudu sarardı.

Domateslerim iyi gidiyor herhangi bir problemleri yok. Alt yapraklardan budama yapıyorum ama çok değil. Haftada 1 dal gibi. Alt salkımlardan 2-3 günde bir 2-3 adet domates toplamaya başladım Buda yaklaşık haftada 1 kilo gibi oluyor. 2 kökten bence yeterli.

Su tüketimim ciddi artı. Günde muhtemelen 15 lt civarında. fazlası var azı yok. 2-3 günde bir kontrol yapıyorum. kontrollerde yaklaşık 50 lt su ve yeteri kadar besin ekliyorum. Besini 2,5 civarında tutmaya çalışıyorum. Geçen sene aynı düzenekte 4 kök domatesim vardı. Bu sene 2 kök olmasına rağmen yaklaşık aynı verimi almaktayım.

Herkese yeşil ve bol verimli günler diliyorum.

Hakan Öncü
10-06-2013, 09:20
Topraksız tarım maceram devam etmekte.

Geçen sene ki evimden taşındığım için, akrabamızın terasında ortaklaşa bir sistem kurduk.

Mayısın 2. haftası ekim yaptık.
Sistemimizde 5 pembe , 1 çeri domates 1 salatalık toplam 6 kök bulunmakta.

Gri kasalardaki sistem benim geçen senelerde kullandığım sistemdir. Bu sene ona ekstra olarak 2 adet kahverengi saksı eklendi. Sistemin tamamının beslemesi ve su devir daimi alttaki gri kasa dan yapılmaktadır. Alttaki gri kasa yaklaşık 90 Lt su almaktadır.

Şu anda sabah öğlen akşam 1 er saat sulama yapmaktayız.

İlk resimler 24 Mayıs tarihinde ekimden 10 gün kadar sonra çekildi.
Son resimler 9 Haziran da çekildi.

bulgur
19-06-2013, 12:33
çalışmalar harika ufkum genişliyor bu siteye üye olduğumdan beri

Hakan Öncü
25-06-2013, 15:59
Kurulan sistemde gelişim devam etmekte,

İlk mahsulümüzü erken kızaran 1 pembe domatesi tat dık.
:) Herkes den geçer notu aldık.

Domateslerde gelişim fena değil fakat salatalık da bir sıkıntımız var.
Yapraklarında böceklenme ve bozulma var.

Hakan Öncü
04-07-2013, 07:39
Gelişim devam etmekte.

Yapraklarındaki problemlerden dolayı salatalık söküldü.
Yavaş yavaş ilk mahsüller alınmaya başlandı.

Hakan Öncü
25-07-2013, 08:35
Sistemimizde gelişim devam etmekte.

Aşşağıda resimler bulunmakta.
Bana göre budama biraz fazla yapılmış.
Mahsül beklentilerimden daha az.