PDA

View Full Version : Marmaris-Datça arası çamlarda çamkese zararlısı

gezgen
20-03-2010, 14:19
Merhaba arkadaşlar;
Geçen hafta Datça gezim esnasında çamlardaki çamkese zararlısının ağaçlara verdiği zararın boyutlarına inanamadım.Özellikle yol kenarı bölümlerde durum vahim.Bu siteye yeni girdim bilseydim fotoğraflarla durumu gösterirdim.Orman İdaresinin geçmişte birtakım çalışmalar yaptığını biliyorum (komando Böcekler,kesip yakma gibi) Şimdilerde neden birşeyler yapılmıyor?

aliok1
20-03-2010, 15:08
Arkadaşa tamamen katılıyorum.İzmir Bucada Gölet,Belenbaşı,kırıklar civarındaki çam ormanlarını çam kese tırtılları mahvetmiş durumda.Bazı ağaçlar inanın kurumaya yüz tutmuş.Orman bakanlığı bu konuda bir çalışma yapmıyormu ?

nariçi
20-03-2010, 15:29
Bu yıl çamkese böcekleri ülkenin genelinde yaygın. Geçen yıl bahçede birkaç kese varken bu yıl her ağaçta üç, beş tane var. Genelde kuruma olmaz ancak ağaç gelişimini yavaşlatır. Gençlik çapında mücadele yapılabilirse de boylu ve yaşlı ağaçlarda kandi haline bırakılır. Yeni sürgünlerle ağaç kendini yeniler.

gezgen
20-03-2010, 19:34
konu o kadarda hafife alınacak gibi değil..!

aliok1
21-03-2010, 17:46
Buyrun ağaç kese tırtılı ağacı ne hale getirmiş.Ağaçta nerdeyse yaprak kalmamış.

131434

çekirdek
21-03-2010, 23:22
Aynı dert bütün Karaburun Yarımadasınndaki çamlarda da var.
Bu bölgede zaten ağaç azdır, maki yoğundur. Malesef bütün çamlar da aynı durumda. Bir çoğu kurumuş bile.

kozaklı35
22-03-2010, 12:45
merhaba bu durum Bergama -Kozak yolundaki ağaçlarda da mevcut. Orman dairesiyle görüşmemde gerekli işlemlerin yapıldığını/yapılacağını söylediler ama malesef şuana kadar bi faydası olmadı. Bu böcekten nasıl kurtulunur?