PDA

View Full Version : Yapraklarda büzüşme

tzn
15-03-2010, 09:13
Merhabalar,
Aranıza yeni katıldık. Eşim de ben de bitki dostuyuz, bu sebeple evimizde 150 saksıya yakın bitki var. Bitkilerimiz boyle cok olunca mecburen birbirlerine yakın oluyorlar, tabi bir tanesi bi hastalık kaptımı o odada bulanan hepsine geciyor tek tek.
Bir kaç bitkimizde bazı sorunlar gözlemledim. ilkini hemen gonderiyorum. su anda sadece 2 bitkimizde var, yaprakların uzerinde zararlı gozukmuyor. Acı biberli karısım yaptım 2 defa, duzelme olmadı malesef. Önerilerinizi bekliyorum

bizmut
15-03-2010, 21:56
benım dıfenbahyamdada var aynı sorun,hemen dibinde olan limon caminda ise pamukcuklasma mevcut etkisi varmi bilmiyorum ama, uzaklastirdim. camin pamukcuklarinada sabunlu su puskurttum umarim ise yarar, difenbahyada yeni cikan yapraklar saglikli fakat belli bir sure sonra sizinki gibi buzusmeye basliyor =(, bende merak ediyorum nedenini..

erbek_
18-03-2010, 08:15
Acı biber gibi solusyonlar böceklere uygulanıyor, anladığım kadarıyla sizde öyle bir zaralı yok. O halde bu tür uygulamalara gerek yok bence. Benim de bitkilerimde önce büzüşme sonra sararıp dökülme oluyor, ama malesef benimkilerin nedeni kabuklu bit!!! Hiç yok sanırsınız, hareketsiz, sabit ve yaprakların alt tarafında ve sap bölgelerinde tutunanan ve tüm bitkileri sararan musubet zararlılar... Telef etti caaanım çiçeklerimi... :(

MagicLife
24-03-2010, 15:25
Bizim salondaki bitkinin de sürekli yapraklar kıvrılıyor. Belli bir süre sonra da kuruyor. Türünü bilmediğimden, birkaç gün sonra resim ekleyeceğim

mavisedir
25-08-2010, 11:18
Benim salon bitkilerimde de aynı sorun var.Bitkileri inceledim zararlı görmedim.Vitamin eksikliği söz konusu olabilir mi acaba diye düşünüyorum.

kalambaklı
25-08-2010, 12:08
Sayın mavisedir, bitkilerinizin yapraklarından örnekler yüklerseniz size yardımcı olacak arkadaşlar olacaktır.