PDA

View Full Version : Sihirli Tablet / Tohumların Filizlenme Öyküsü

ŞÜKRAN
26-09-2006, 09:40
Herkese günaydın.
Bu benim forumda açtığım ilk konu başlığım.
İnşallah doğru yerde konuyu açmışımdır.:confused:
Ağustos ayı yarışmasından 9 adet sihirli tabletim oldu. Aldığım en güzel hediyelerden biriydi. Ağaçlar nete ve sihirli tablete burdan tekrar teşekkür ediyorum.
9 adet tableti özellikle çocuklu arkadaşlara dağıttım. Ne olduğunu söylemeden önce diğer forumdaki gibi bir soru sordum. Bu nedir?
Aldığım cevaplar çok ilginçti. Kimisi incir kurusu kimisi pestil dedi. Ama ortak bir noktaları vardı genelde bütün tahminler yiyecek bir şey olması üzerine idi.
Ramazanında etkisi vardır herhalde. Bu arada herkesin Ramazanı mubarek olsun.
Bu arada sihirli tabletlerimin ikisini eşim ve oğlumla birlikte ektim. Bunların yetişme aşamalrını sizinle inşallah paylaşacağım. Şu andaki hedefimiz ilk filizi görmek. Sabah akşam başına gidip kontrol ediyoruz.
Sizlerde sihirli tabletlerinizin yetişme öyküsünü **** yetiştirdiğiniz başka bir tohuumun öyküsünü burda resimlerle birlikte aktarabilirsiniz.
Konuya ilgi gösteren herkese teşekkür ederim.

Sevgiler.

egökkuş
27-09-2006, 14:53
Sihirli tabletlerden ben de almıştım (bir kutuda 3 tane vardı). Çocuklarla bir heves ektik tohumları. Hergün takip ettik, tohumun sapın ucunda yükselişini seyrettik. Ancak filizler kısa bir süre sonra öldüler.

Çocuklar anneleri ile tatilde olduklarından filizlerin öldüğünü görmemişlerdi. Tatil dönüşü küçük oğlum hemen ağaçları sordu. Bir kaç hafta önce ektiğim ve yeni filizlenen fıstık çamlarını gösterek ağaçları saksıya aktardığımı söyledim. Üzülsün istemedim.

Umarım siz de hayal kırıklığına uğramazsınız.

Sizin de ramazanınız mübarek olsun.

ŞÜKRAN
27-09-2006, 16:08
Merhabalar.
Çam ağaçlarınıza üzüldüm. Dediğiniz gibi bu durumdan en çok çocuklar etkileniyor.
İnşallah aynı durum bizim de başımıza gelmez. Oğlum hergün gidip kontrol ediyor.
Biraz büyüdükten sonra apartmanın bahçesine ekmeyi planlıyoruz. Kaç günde filizleniyorlar hatırlıyormusunuz? Bizimkilerinde hiç bir belirti yok.
Yoksa bende mi bir kenara hazır dikilmiş çam alıp saklasam.:confused:

egökkuş
27-09-2006, 16:59
Sanıyorum 6 veya 7 günde filizlenmişti.

ŞÜKRAN
03-10-2006, 13:57
Merhaba,
Sonunda beklenen gün geldi. Bir haftalık uzun bekleyiş mutlu sonla bitti.
İlk kim görecek diye günlerdir başından ayrılamıyoruz desek yeridir. Eşim ve oğlum uyuyordu. Kısmet bana imiş.

İnşallah bundan sonraki aşamalarıda kazasız atlatırız.
Daha önce çok çiçek yetiştirdim ama ilk kez bir tohumdan ağaç yetiştiriyorum.

Sizinle ilk fotoğrafları paylaşıyorum.

4146

4147

Arkası Haftaya :p

Bu arada diğer arkadaşlardan ses seda yok. Onların tohum öykülerinide burdan izlemek isteriz.:confused:

Mine Pakkaner
03-10-2006, 14:06
Fotoğrafı yüklersiniz değil mi Şükran? Görmek isteriz. :)

backyard
09-10-2006, 20:58
1 hafta geçmesine rağman benimkilerden tık yok henüz
bir kaç gün susuz kaldılar
nedeni o olabilir :(

ŞÜKRAN
10-10-2006, 09:27
Ben iki adet ekmiştim. Bir tanesi 1 hafta sonra çıktı. Diğeri ise 14 gün olduğu halde çıkmamıştı. Tohumun çok dibe gittiğinden şüphelendim. O yüzden hafifçe ektiğim kısmın torfunu açtım. Ve ertesi gün ilk filizi gördüm. Bence birkaç gün daha bekle.
Tohumları verdiğim arkadaşlardan birinin 10 gün sonra çıkmış.
Tabi sulamayı da ihmal etmeyelim:) Çok sulu olursa da çürüyebilir. Toprağını nemli tutmak yeterli geliyor.
İnşallah 1 hafta sonra saksıya almayı düşünüyorum.
Resimleri sizlerle paylaşacağım.
Sevgiler.

Mert Arslan
14-10-2006, 13:45
Merhaba sevgili doğa dostları...

Şirketteki masama koyduğum yapay bonzai artık beni rahatsız etmeye başladı. Masama koyabileceğim bitkileri araştırırken Sihirli Tablet'i inceleme fırsatım oldu.

Şimdi benim aklıma takılan, şirkette tam tepemde bir klima var. Yazın soğuk, kışın da sıcak çalışacak. Sizce bu durum fideleri nasıl etkiler?

Yani ben şirketteki masamı yeşertemeyecekmiyim :confused:

Saygı ve sevgilerimle

Mert Arslan
15-10-2006, 17:49
Anlaşılan ya yeşerteceğiz ya da yeşertemeyeceğiz...
Teşekkürler...

malina
15-10-2006, 19:15
Daha önce biri klima ile bir deneyim yaşamamış olabilir... Neden deneyip sonuçlarını bizimle paylaşmıyorsunuz?

Mert Arslan
15-10-2006, 23:00
Deneyeceğim, fakat ölmesini de istemem açıkcası. Bakalım...

memet
15-10-2006, 23:10
succulent düşün masana, belki ortama daha kolay uyum sağlar..

Mine Pakkaner
16-10-2006, 01:20
Mert Aslan,
Sıcak veya soğuk hava akımlarına maruz kalmak bitkiye zarar verir, nem eksikliğine de sebep olur. Aslında klimanın altında oturduğunuza göre mutlaka siz de doğrudan akımdan korunacak tedbirler alacaksınız. Bundan bitkiniz de faydalanacaktır. Bu durumda ışık da sizin için önemli faktör olacak. Masanız aydınlıksa Memet'in önerisini dinleyip yetişmesi kolay bir sukkulent deneyebilirsiniz.

Sorunuzu sihirli tablet ile ilişkilendirmeye çalışınca,
acaba tablet vasıtasıyla masanızı süsleyecek bitkinizi kendiniz mi üretmek istiyorsunuz?

Mert Arslan
16-10-2006, 02:01
Mert Aslan,
Sıcak veya soğuk hava akımlarına maruz kalmak bitkiye zarar verir, nem eksikliğine de sebep olur. Aslında klimanın altında oturduğunuza göre mutlaka siz de doğrudan akımdan korunacak tedbirler alacaksınız. Bundan bitkiniz de faydalanacaktır. Bu durumda ışık da sizin için önemli faktör olacak. Masanız aydınlıksa Memet'in önerisini dinleyip yetişmesi kolay bir sukkulent deneyebilirsiniz.

Sorunuzu sihirli tablet ile ilişkilendirmeye çalışınca,
acaba tablet vasıtasıyla masanızı süsleyecek bitkinizi kendiniz mi üretmek istiyorsunuz?

Sn.Mine Pakaner,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
Aslında kendim üreteceğim diye bir net düşüncem yok. O tabletler ilgimi çekti ve denemek istedim. Günümün büyük çoğunluğu iş yerimde geçtiği için, masamda besleyebileceğimi düşündüm.

Ama tabi ki farklı türler hakkındaki tavsiyeler de benim için önemlidir.

Klimanın 2.kumandasını ele geçirdiğim için sık sık müdahale edeceğim. :)

Mine Pakkaner
16-10-2006, 02:13
Sihirli tableti yetiştiricilik için değil de üretim için kullanabilirsiniz.

Çelik köklendirmek veya iri tohumları (çam gibi) çimlendirmek için uygun. Masanızda bitki beslemek veya yetiştirmek içinse uygun değil :) Saksılı yetiştiricilik yapmanızı öneririm.

borap
01-11-2006, 20:09
Sayın Mert Arslan,
Ben büromda yaz kış bitki yetiştiriyorum. Klima da var.Ankara 'dayım.Kendiniz için uygun ortam Akdeniz ortamına benziyor.
En uç Bitkilerim: Zakkum, biberiye, nar çiçeği,aleo vera,Selamlar

ŞÜKRAN
08-11-2006, 12:16
Sihirli tabletleri 15 gündür saksıya aldım. Ama gelişimleri çok yavaş.
Çiçek ektiğim zaman hemen büyüyor.
Çamların gelişimi böylemi olur bilmiyorum.
Dağıttığım diğer tabletlerden ikisi ölmüş. Saksıya aldıktan sonra.
Bütün çabamla yaşatmaya çalışıyorum. Fotoğraflarını bir ara yükleyeceğim.
Apartmanın bahçesinde yerleri bile ayrılmış. Ama onların hiç niyeti yok.
Herhaşlde kışı evde geçirecekler.:(

ŞÜKRAN
08-11-2006, 12:18
Bu arada kendi kendime konuyu devam ettiriyorum.Yarışmadan sihirli tablet kazanan diğer arkadaşlarında öykülerini merak ediyorum. Hala ekmedilermi yoksa?
Paylaşırsalar çok memnun olurum.:confused:
Mesela backyard arkadaşımızınkiler hala çıkmadımı.

aybala
08-11-2006, 12:20
1 ay önce, topladığım erguvan tohumlarını 24 saat sıcak suda bekletip tabletlere ekmiştim, şimdilik sadece üst kısımlarında beyaz küf oluştu. bekliyorum bakalım...

lahika
18-07-2007, 15:04
Sihirli tabletleri 15 gündür saksıya aldım. Ama gelişimleri çok yavaş.
Çiçek ektiğim zaman hemen büyüyor.
Çamların gelişimi böylemi olur bilmiyorum.
Dağıttığım diğer tabletlerden ikisi ölmüş. Saksıya aldıktan sonra.
Bütün çabamla yaşatmaya çalışıyorum. Fotoğraflarını bir ara yükleyeceğim.
Apartmanın bahçesinde yerleri bile ayrılmış. Ama onların hiç niyeti yok.
Herhaşlde kışı evde geçirecekler.:(

Acaba ağaçların son durumu ne oldu??

ŞÜKRAN
15-08-2007, 10:00
Sevgili lahika merhaba,
Maalesef bütün çabalarıma rağmen ağaçlardan bir tanesi geçen hafta kurudu.
Diğeri ise kurumak üzere. Meğer çam yetiştirmek ne kadar zormuş.
Elimde tohum olmasına rağmen şimdilik tekrar denemek istemiyorum.
1. sene bekledim ve sonuç beni çok üzdü.
Doğada kendiliğinden çıkan bir sürü çam fideleri var. Onlar sanki daha güçlü gibi.:( :( :(

Ophrys
20-04-2008, 21:18
Sihirli Tablet (http://www.sihirlitablet.com/content.asp?ctID=100) ile ilgili bir site. Konu ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirdiniz.

Ophrys
20-04-2008, 21:41
Sihirli Tabletle Latin tohumu çimlendirmenin evreleri.

Fotoğraflar, yukarıda link verdiğim siteden alıntıdır.

Tuba
25-04-2008, 17:33
Merhaba,
Bu sihirli tabletleri nereden edinebiliriz? www.sihirlitablet.com da set halinde var ama ben topluca kendi istediğim tohumlarda kullanmak üzere istiyorum. Gerci cocopeat ve sargı bezi veya tül de aynı işi görebilir ama şimdi uğraşmak istemiyorum.

feriha
25-04-2008, 21:54
Tuba adı sihirli tablet değil ama ben sıkıştırılmış tabletlerden Bahause den aldım. (Jiffy 50 adetlik paket )

Tuba
26-04-2008, 11:27
Hımm ben de internetten sihirli tablet olarak baktım da bulamadım. Teşekkür ederim Sn.Feriha birdaha bakayım.

İklimsiz
26-04-2008, 12:39
http://www.fidesas.com/jiffy/new02.asp

lokmanbahçe
27-04-2008, 15:52
bahause ve praktikerde var. 20 li paketler... birinde 4 birinde 5 ya da 6 ytl idi yanlış hatırlamıyorsam ben aldım 16 tanesini kullandım bekliyoruz bakalım...

justice
09-07-2012, 18:50
toprağın uyanışı ve tohumlardan sıyrılış.....