PDA

View Full Version : İncir üretimi

aliok1
13-02-2010, 20:06
Merhabalar. Arkadaşlar değişik tipte (bardakçı,sarılop,bursa siyahı,siyah orak )gibi incir çeşitlerinden çelik alma yöntemiyle köklendirme yapmak istiyorum.Toprak olarak ormanların dibinde yıllarca çürümüş yaprak,dal v.s gibi şeylerden oluşan siyah humus tabakası ve ince mil kum ve bulabilirsem yanmış keçi gübresini paçal yapıp karıştıracağım.Daha önceden biriktirdiğim 5 litrelik pet su şişelerinin gövdelerinin daraldığı yerlerden kesip alt taraflarında birkaç delik açıp, geri kalan alt bidonumsu bölümüne yukarıda tarif ettiğim toprak karışımını dolduracağım.Daha sonra bu küçük bidonların içine incir çeliklerini dikeceğim.İncir çeliklerini diker iken alt kısımlarını bıçak ile cizmek köklenme açısından faydalı olurmu?Daha sonra bu çelikleri yaz boyunca sulayıp köklenmelerini sağlayacağım.Gelecek yıl dikim zamanı gelince incir fidanlarını pet şişelerden çıkarıp,toprağa dikeceğim.Pet şişelerin içinden köklenmiş çelikleri çıkarması zor olurmu?Sizce bu yöntemle celik köklendirmek mantıklımı ? Siyah büyük naylon poşetler alıp ,çelikleri bu naylon poşetlere mi dikmeliyim ?Sizin tavsiye edebileceğiniz başka yöntem var mı?

satsuma
15-02-2010, 03:49
Merhabalar. Arkadaşlar değişik tipte (bardakçı,sarılop,bursa siyahı,siyah orak )gibi incir çeşitlerinden çelik alma yöntemiyle köklendirme yapmak istiyorum.Toprak olarak ormanların dibinde yıllarca çürümüş yaprak,dal v.s gibi şeylerden oluşan siyah humus tabakası ve ince mil kum ve bulabilirsem yanmış keçi gübresini paçal yapıp karıştıracağım.Daha önceden biriktirdiğim 5 litrelik pet su şişelerinin gövdelerinin daraldığı yerlerden kesip alt taraflarında birkaç delik açıp, geri kalan alt bidonumsu bölümüne yukarıda tarif ettiğim toprak karışımını dolduracağım.Daha sonra bu küçük bidonların içine incir çeliklerini dikeceğim.İncir çeliklerini diker iken alt kısımlarını bıçak ile cizmek köklenme açısından faydalı olurmu?Daha sonra bu çelikleri yaz boyunca sulayıp köklenmelerini sağlayacağım.Gelecek yıl dikim zamanı gelince incir fidanlarını pet şişelerden çıkarıp,toprağa dikeceğim.Pet şişelerin içinden köklenmiş çelikleri çıkarması zor olurmu?Sizce bu yöntemle celik köklendirmek mantıklımı ? Siyah büyük naylon poşetler alıp ,çelikleri bu naylon poşetlere mi dikmeliyim ?Sizin tavsiye edebileceğiniz başka yöntem var mı?

incir(yemiş) kadar kolay köklenen bir çelik yeryüzünde bulunmaz herhalde :=) tavsiyem bahcen varsa direkt topraga dik ilerde sökebilecek kadar aralıklar olsun sonra topragıyla kökleyip istedigin yere alırsın. mesela simdi diksen baharda yaprak cıkarmaya baslar ya da perlitin içine dik ve perlitin nemli kalmasını sagla basarı sansı yüzde yüzdür

Minarislim
15-02-2010, 07:11
İncir çeliğini alıp ,pet şişenin içine koy .Birazda su koy. Öce çelikte benek benek beyazlıklar oluşur.o beyaz benekler den kök oluşur.Suyun içinde bir iki ayda köklenir. Sonrada toprağa dikebilirsin.kolay gelsin. Arsız bir ağaçtır. Çabuk köklenir.Sevgiler,selamlar

bahtiyar02
17-02-2010, 23:14
İncir çeliğini alıp ,pet şişenin içine koy .Birazda su koy. Öce çelikte benek benek beyazlıklar oluşur.o beyaz benekler den kök oluşur.Suyun içinde bir iki ayda köklenir. Sonrada toprağa dikebilirsin.kolay gelsin. Arsız bir ağaçtır. Çabuk köklenir.Sevgiler,selamlar
Bu yöntemi ilk kez duyuyorum.Acaba siz deneyip başarılı olabildinizmi?:confused:

Minarislim
18-02-2010, 08:36
Sayıon bahtiyar 02 ; Merhaba .İnanın ben 10 adet bu şekilde köklendirdim.Pet şişede çok güzel kökleniyor. Mart'ta aldiğım çelikleri şişeye koyuyorum.Camın kenarında duruyor.Köklendiğini'de gözlemleyebiliyorum.Deneyin göreceksiniz.Selamlar, sevgiler.

kumyaka2010
18-02-2010, 08:55
Sayın arkadaşlar !
Bende birşey ilave etmek istiyorum . İncir gibi ,bilhassa sut ve su akıtan bitkileri mutlaka koklendirme tozu veya kule batırınız . Birde butun çeliklerin gozunun altından kesip , gozun arka kısmının kabugunu soyunuz . Tutması kolaylaşıyor . Selamlar .

Minarislim
18-02-2010, 09:11
kumyaka 2010 ; günaydın. Sizin tekniği asma çeliklerinde'de kullanabilirmiyiz. selamlar.

k_donmez
23-02-2010, 21:35
Sayın Minarislim, Ankara'da bir elin parmağını geçmeyen sayıda incir ağacı olduğunu biliyorum. Siz çelikleri nereden temin ediyorsunuz? Bu aralar gelecekse birkaç tane fazla getirtir misiniz?

Minarislim
01-03-2010, 12:00
Sayın Minarislim, Ankara'da bir elin parmağını geçmeyen sayıda incir ağacı olduğunu biliyorum. Siz çelikleri nereden temin ediyorsunuz? Bu aralar gelecekse birkaç tane fazla getirtir misiniz?

Merhaba; kusura bakmayın yeni gördüm.Kendi bahçemizde var.İsterseniz çelik verebilirim.İncirin cinsini bilmiyorum.İyi incir diye biliyorum. Beyaz incir.Ankaradamı oturuyorsunuz?Selamlar.

k_donmez
01-03-2010, 12:51
Sayın Minarislim, Ankara'da oturuyorum. Bilgilerimi özelden aktaracağım. Çelik alabilirsem çok sevinirim.

Çamlıbel14
01-03-2010, 13:16
Sayın Minarislim,ben de Bolu da oturuyorum.Ben de İstanbul ve Gebze'den incir çeliği getirdim ama açıkçası Bolu da çok sağlıklı olacağını sanmıyorum.Ankaraya uyum sağlamış incirinizden bana da çelik göndermeniz mümkün mü?

organica
03-03-2010, 18:30
İnciri köklendirmek için en uygun yol perlit ortamıdır. Eğer köklendirme hormonuda kullanırsanız başarı şansınız çok yüksektir.

Minarislim
05-03-2010, 11:40
Sayın çamlıbel; Çeliklerinizi dün mng kargo ile gönderdim.Selamlar.

k_donmez
05-03-2010, 11:54
Sayın Minarislim, çelikleri aldım. Suyla buluşturdum. Teşekkür ederim.

kumyaka2010
05-03-2010, 11:56
Butun çelik yapılacak bitkilerin gozun hemen altından kesilip , gozun arka kısmının kabugunu soyarsanız çabuk tuttugunu Yalova araştırmadan dr .B. soyledi . Hava almasın diye , koklendirme tozu yoksa odun veya sigara kulune batırınız . Koklendirme topragı ,mutlaka gevşek kumlu veya milli toprak olsun . Fazla gubre , her zaman iyi olmuyor , nemli tutun yeter . Selamlar .

hozat
05-03-2010, 15:10
SN. Kumyaka,

çeliği kestikten sonra dediğiniz işlemleri yaptık diyelim,toprağa gömme derinliği ne kadar olmalıdır?
Dut çeliği alacağım,bilgileriniz için teşekkürler.

Çamlıbel14
05-03-2010, 16:45
Sayın Minarislim.Çelikleri aldım.Çok (Özenli paketleme içinde ayrıca)teşekkür ederim.Selametle kalın.Sevgiler..

Minarislim
06-03-2010, 11:26
Sayın ; kumyaka 2010 çok teşekkür ederim verdiğiniz kıymetli bilgiler için. Gönderdiğiniz çelikleri diktim. Gelişmelerini size bildiririm.Tohumları henüz ekemedim.Uygun zamanı bekliyorum.Verdiğiniz destek için tekar tekrar teşekkür ederim. Sevgiler.

Minarislim
06-03-2010, 11:29
Sayın Minarislim, çelikleri aldım. Suyla buluşturdum. Teşekkür ederim.
Sayın k dönmez ; rica ederim. İnşaaallah uzun yıllar meyvesini yemek kısmet olur.''Olunca paylaşalım.olmayınca şükür edelim.''Sevgiler.

Minarislim
06-03-2010, 11:36
Sayın Minarislim.Çelikleri aldım.Çok (Özenli paketleme içinde ayrıca)teşekkür ederim.Selametle kalın.Sevgiler..
Sayın Çamlıbel 14 rica ederim. İnşaaallah meyvesini uzun yıllar yemek kısmet olsun. ''Ağaç dik'ki sevap defterin senden sonra'da kapanmasın. Ağaçlar yaşadıkça sevap yazılsın.Hem'de memleket yeşillensin.'' .Olunca palaşalım.
Selamlar.

seyyah53
22-04-2010, 15:09
Sayın Aliok ve diğer değerli arkadaşlar nihayet meraklı olduğum bir sayfa daha buldum benimde bahçemde Aliok un dediğine göre sultan süleyman cinsi incir var, şimdi ise kurutmalık incir çeliği bulmaya çalışcağım sarılop en uygunu herhalde...saygılarımla

bebeto016
20-12-2011, 18:17

bu şekilde yapmaya çalıştım çelik küflendi:-( acaba suyunumu sık değiştirmek gerekiyor anlamadım yeride normal sıcaklıktaydı..

neyse ben başaramadım hayırlısı.

münevver
19-01-2012, 10:57
Merhabalar

Tarlamızda Aydında yetişen sarı incirlerden var. Tazeyken tadı da kokusu da gercekten güzel. ama yola dayanmadığı, hemen tüketilmesi gerektiği için yaşken satılamıyor.
Kurutunca da satamıyoruz doğru düzgün.
Bu ağaçlara tazeyken satılabilecek meyvesi dayanıklı mümkünse siyah incirden kalem aşısı yapmak istiyoruz.
Acaba aramızda bu tür incirlerin kaleminden ücreti mukabilinde gönderebilecek kimse var mıdır?

omerr
24-01-2012, 13:16
Merhabalar

Tarlamızda Aydında yetişen sarı incirlerden var. Tazeyken tadı da kokusu da gercekten güzel. ama yola dayanmadığı, hemen tüketilmesi gerektiği için yaşken satılamıyor.
Kurutunca da satamıyoruz doğru düzgün.
Bu ağaçlara tazeyken satılabilecek meyvesi dayanıklı mümkünse siyah incirden kalem aşısı yapmak istiyoruz.
Acaba aramızda bu tür incirlerin kaleminden ücreti mukabilinde gönderebilecek kimse var mıdır?
merhaba
bende çeşit olarak BARDACIK, LOP, SİYAH İNCİR, SARI BARDACIK VE SARICA çeşileri var

münevver
25-01-2012, 09:04
Yas satılabilecek dayanıklı türlerden arıyorum Sn Omerr.
Belirttiğiniz türler yaş olarak dayanıklı mı?

Bizdekiler de sarı incir ama türünü bilmiyorum. Ağaca yakınsanız yemeye doyum olmuyor ancak topladığınızda maximum 2 gün içinde tüketilmeli.Yoksa bozuluyor.

omerr
26-01-2012, 14:34
benim fikrim incir toplandıktan sonra 3-4 gün içinde bozulur (ilk günki parlaklığı albenisi parlaklığı ) biraz olğunlaşmadan koparırsan 1-2 gün kazanırsın

münevver
27-01-2012, 08:58
Sn omer, Şu sıralar sitedeki dostlarımızdan Sn Tufan bey bana kalem ve çelik yolladı. Eğer nasip olurda onalrı tutturamazsam sizin de kapınızı çalarım. Çok teşekkür ederim.

sakızağacı
24-08-2012, 10:38
bu şekilde yapmaya çalıştım çelik küflendi:-( acaba suyunumu sık değiştirmek gerekiyor anlamadım yeride normal sıcaklıktaydı..

merhaba,çelikler uzun süre suda kalırsa çürüme yapar,suda fazla bekletmemek lazım.

ilksenozturk
27-08-2012, 08:39
sitemizin çok uzağında bir incir ağacı var ve sitede alakasız yerlerden incirler bitmeye başladı. (neredeyse 1kmlik çap içerisinde)
acaba incire benzeyen başka bir bitki midir emin değilim.
yaprak dokusu aynı fakat 1 mtlik olanların gövdesi odunsu değil.
15-20 cm boylanmış bir fideyi kökünden çok rahat çekip topraktan alabildim.

incir olabilir mi?

Minarislim
27-08-2012, 09:48

Suyunu değiştirmenize gerek yok du. Eksildikçe tamamlanacaktı.Martta uyanmadan çelik alacaksınız.Bir ayda kökleniyor. Seneye bahara tekrar deneyin.Suda saçaklanan çiçek çelikleri gibi kök gelişimi oluyor.Sonra da toprağa dikebilirsiniz.İlk önce beyaz beyaz benekler oluşuyor.beneklerden kıl gibi kökler çıkıyor.

Harun Parlak
27-08-2012, 11:13
İncirleri köklendirmek için en ideal ve çok eski yıllardan beri çoğaltmanın yolu çatallı bir kaç yıllık çelikleri Kasım ayında yapraklar dökülünce alınıp iki ucu toprağa 1 uç dışarıda bırakılacak şekilde toprağın içine giren kısımda bir kaç çentik atarak tarlaya direk dikilir.
Bu şekilde Sonbaharda dikeceğiniz çeliklerinizin öğnü kışa ve daha sonra da İlkbahara denk geldiğinden sulamaya fazla ihtiyaç duymaz. Ilıman iklimlerde hiç sulamasanız da olur.
Bu şekilde dikeceğiniz çeliklerin bir çoğu size ertesi yıl uyandığında meyve verebilir.
Kolay gelsin.

ayazkentli
09-11-2012, 15:06
En ideal çelikten üretimlerin biri Tekin bey'in bahsettiği şekilde ve Sonbahar'da yapılır.

Gerçi ben Mayıs ve Kasım arasında, yaptığım çeliklerden de şimdiye kadar çok tutturdum. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çelik, dip sürgünlerinden değil de, dallardan o yıl yeni üreyen filizlerden olmalı.

Ağacın (bir çok ağaç için geçerlidir) diplerinden alınan sürgünler iyi olmuyor, hatta bazıları meyve türleri, meyve bile vermiyor.

O nedenle, dallarda ki yeni sürgünleri kullanıyorum hep.

Burada ki İri siyah incir'den bu yıl 3 tane ürettim. Meyveler, nerede ise avucumun içini dolduracak kadar iri.

ayazkentli
09-11-2012, 15:18
Bunlarda bardacık incirleri.

Bunları henüz tüpe almadım. 1-2 gün içinde onları da tüp içine alacağım.

344953

Not: Tüp'ün ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar vardır. Tüp dediğimiz şey, küçük-orta boy naylon poşetlere toprak doldurarak, çelik'ten fide elde etmek için kullanılan yöntemdir. Üstte ki mesajda görülen 2. fotoğraf.

Safranlı
09-11-2012, 15:56
Uzun yıllardır bir çok çeşitte çelik yaparım
tekin beyin yularıdakı yöntemini çok sevdim
bu kış uygularız artık
çok teşekkürler
insan her gün bir şeyler ögreniyor

selis
09-11-2012, 16:07
Peki, Tekin Bey'in çelik alma yöntemi sadece incir için mi geçerlidir?

Safranlı
09-11-2012, 16:11
Yo hayır her ağaç için uygundur

Safranlı
09-11-2012, 16:12
Kök yapacak dal uzunca oldugu için çabuk gelişecektir diye düşünüyorum
bu yıl benim yöntemim bu olcak kısmetse

Harun Parlak
10-11-2012, 23:47
Peki, Tekin Bey'in çelik alma yöntemi sadece incir için mi geçerlidir?

Bir çok yıllık çelikler ile yetiştiricilik te bu yönetimin başarısı çok yüksektir. En fazlaNar ve İncir de kullanılır. her iki türde de başarı oranı yüksek ve aynı yıl içinde meyve verme oranı da çok yüksektir.

Ben fakir
11-11-2012, 02:27
incir olabilir mi?

Kuşlar dışkıları ile özellikle incirin yayılmasını sağlıyorlar.

safran
17-11-2012, 10:09
bu sene 5 dönüm bi arazi aldım.maddi sıkıntıdan bu sene su çıkaramadım.Kendi zevkime göre meyvelik kurmak istiyorum.vakitte kaybetmek istemiyorum.İncir ve Nardan başka hangi agaçları çelikleme yöntemi üretebilirim arkadaşlar:?bu işlerinde acemisi oldugumu anlamıssınızdır:))

selis
17-11-2012, 10:26
Bir çok yıllık çelikler ile.........

En fazlaNar ve İncir de kullanılır.
Aslında meyve ağaçları pek ilgim dahilinde değil..
Tüm çok yıllık ağaçlar için bu durum söz konusu ise, dediğinizden anladığım kadarıyla ''süs ağaçları gurubu'' da bu yöntemden faydalanmak için uygundur..
Bir de, ağaç dışında çalılar (leylak, gül, hibiskus vs.) için de bu yöntemi uygulayabilir miyiz?

Tura
17-11-2012, 10:35
Evet...uygularsınız.

Bir sürü gülünüz, leylağınız, üzümünüz olur.

ayazkentli
17-11-2012, 10:47
İncir'den başka hangi agaçları çelikleme yöntemi ile üretebilirim arkadaşlar?

Bu bölüm sadece incirden çelik alarak üretim bölümü.

Diğer ağaçlar için sorunuzu bu link'te sormalısınız.

http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/8452.htm

selis
17-11-2012, 10:52
Bu bölüm sadece incirden çelik alarak üretim bölümü.

Eyvah bize de laf geldi sanırım.. ;)
Haklısınız, ben sadece Tekin Bey'in yönteminin ne kadar etkili olduğunu merak ettim ve yanıtımı aldım..
Uyarınız için teşekkürler :)

safran
17-11-2012, 15:32
özür diliyorum .uyarınız için de teşekkürler

serkanhoca
02-03-2013, 16:39
Linkte (http://ziraatyapma.blogspot.com/2011/07/celikleri-koklendirme-cesitliligi-kum.html) anladtıldığı gibi incir çeliklerini kağıt havluyla sarıp hava almayan poşetlerin içine koydum.

Bir hafta sonra çeliklerde hareketlenmeler başladı. Köklendirme belirtisi olan beyazlıklar gözlemledim.

Biraz daha bekleyeceğim daha sonra kökler biraz daha belirginleşince çıkartıp kumla+toprak+hayvan gübreli karışımlı poşetlerin içine alacağım.

İncirlerdeki hızlı köklenme olayını görünce şimdi kara dutlarda da aynı şeyi denemeye başladım.

Eğer sonuç alabilirsem diğer meyve ağaçlarında da aynı çalışmayı yapacağım. Sonuçları burada yazarım.

limon_sever
23-06-2013, 09:39
Kasım ayında incir ağacından bir çelik alıp toprağa gömmüştüm. Filizlenmiş. Bu kasım ayında bir kaç tane daha farklı yerlere gömmeyi düşünüyorum.

420092

Kayahann
06-09-2013, 19:11
serkan hocanın verdiği linkteki yöntem incirde inanılmaz güzel çalışıyo, bu mevsimde bile aldığım her çelik köklendi şimdi diğer ağaçlarda da deniyorum bu yöntemi

MuhammetGul
18-02-2014, 11:54
Arkadaşlar ben de incirden çelikle üreme yapmak istiyorum ama daha nasıl ve ne zaman çelik oluşturacağımı bile bilmiyorum.Bu pet şişede üretme güzel gibi gorunuyo ama ne kadar su koycağımı ve çeliği ne zman oluşturacağımı bilmiyorrum bi yardımcı olursanız sevinirim.

Kayahann
18-02-2014, 15:28
.: İlginç çelik köklendirme (http://ziraatyapma.blogspot.com.tr/2011/07/celikleri-koklendirme-cesitliligi-kum.html)

bunu deneyin incir için %100 sonuç veriyor

wolkemen
10-12-2015, 12:51
Merhaba,

aralık ayında incir, çelikleme yöntemi ile, direk bahçe torağına ekersek önümüzdeki bahar aylarında filiz verir mi?

thunderon
22-02-2016, 13:41
çelikten çoğaltmaya gül ile başladım henüz çok acemiyim:) İncir çelikleri mart ayında dikersem sonuç alabilir miyim acaba?

Tuğba55
01-10-2016, 21:44
İyi akşamlar.incir çeliği köklendirme mevsimi var mı? Eğer varsa ne zaman , hangi ay? Bilgilendirirseniz sevinirim.teşekkürler :)

Muhammet Nezir
27-07-2017, 08:28
Omer Bey selamlar,

Size Singapur'dan yaziyorum.
"merhaba
bende çeşit olarak BARDACIK, LOP, SİYAH İNCİR, SARI BARDACIK VE SARICA çeşileri var" Mesajinizi okudum, acaba mevsimi gelince sizden celik temin edebilir miyim? Kasim ayinda Istanbul'a ailemi ziyarete gelecegim. Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.
Saygilar selamlar

Muhammet Nezir
27-07-2017, 08:33
Munevver Hanim selamlar,

Size Singapur'dan yaziyorum.
"Tarlamızda Aydında yetişen sarı incirlerden var. Tazeyken tadı da kokusu da gercekten güzel. "
Mesajinizi okudum, acaba mevsimi gelince sizden celik temin edebilir miyim? Kasim ayinda Istanbul'a ailemi ziyarete gelecegim. Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.
Saygilar selamlar

cekirdek
23-10-2017, 02:50
Merhaba
Paki incir tohumdan nasıl çoğalır?
Tohumu incir meyvesinin kendisi mi yoksa meyvenin içindeki küçük çekirdekler mi?
Tohum Dikimi yine kasım aralık aylarında mı yapılır?
Tohum olarak marketten aldığım kuru incir olur mu?

mehmet0791
23-10-2018, 09:31
https://www.youtube.com/watch?v=FXtFz9JkJMs

mehmet0791
21-01-2019, 16:59
https://www.youtube.com/watch?v=m5F55uRCxo4

Vedart
31-01-2019, 22:31
Super olmus.elinize saglik

Vedart
07-02-2019, 20:50
Mehmet bey elimde küçük dağ inciri tohumları var.simdi ekersem çıkarlar mi

Vedart
07-02-2019, 20:57
https://m.youtube.com/watch?v=pB3XvHCljPg

mehmet0791
25-02-2019, 21:02
Mehmet bey elimde küçük dağ inciri tohumları var.simdi ekersem çıkarlar mi
Evet çıkar tabi ki

habiş
26-02-2019, 08:05
https://m.youtube.com/watch?v=pB3XvHCljPg

Sayın vedart bu dağ inciri hangi bölgededir Konya'da da yetişme şansı var mıdır acaba

Vedart
17-06-2019, 23:41
Sayın vedart bu dağ inciri hangi bölgededir Konya'da da yetişme şansı var mıdır acaba

Sayin habiş merhabalar.kusura bakmayin mesaja bu kadar gec cevap verdigim icin.bu incirler diyarbakirdan. Konya'da da muhakkak vardir.bizim buralarda bolca var.bir iki kök cikardim.saksiya aldim gayet iyi durumdalar:)

Beymelek
21-08-2020, 09:29
Merhabalar
Ben özellikle meyve veren ağaçları doğaya, orman yollarının kenarlarına ve yaşadığım yerlerin uygun yerlerine dikmeye meraklıyım. Zaten ağaç dikecek bahçem de yok. Bunu insanlar ve hayvanlar yararlansın ve güzellik olsun diye yapıyorum. Ağaç fidanı üretmede bazı bilgilerimi paylaşmak istedim. Çelikten üretim çok pratik. Ama bu şekilde uzun bir süre bakıma ve sulanmaya muhtaç bir ağaç üretilebilir. Ayrıca çelik bir daldır. Yani çimlendiği zaman bir dal yetiştirmiş olursunuz. Dalın ömrü ise ağacın kendisinden kısadır. Dalın boylanma kapasitesi sınırlı olduğu için bodur bir ağacınız olur (aşı için de bunlar geçerli). Bahçeniz için bunların sakıncası yok. Ama doğada, dağda bir yerlerde, zor doğa koşulları ile baş edebilecek bir ağaç yetiştirmek istiyorsanız mutlaka tohumdan ve mümkünse dikmek istediğiniz yerde yetiştirilmeli. Ege bölgesinde kuraklıktan dolayı olsa gerek açıkta tohumdan incir çimlendirmeyi başaramadım. Buradaki açıklamalara göre uygun ortamda çimlendirip doğaya taşımayı düşünüyorum. İncir konusunda açıklayıcı bilgiler için herkese çok teşekkür ediyorum.

mehmet0791
06-10-2020, 21:19
https://www.youtube.com/watch?v=1KwD7hZZn_o

Cebrail_kara
19-06-2021, 11:53
Selamün aleyküm. Banada incir çeliği verebilir misiniz çok ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim..

Cebrail_kara
19-06-2021, 12:04
Acil İncir çeliği lağzım verebilecek kargoyla alıcı odemeli gönderecek bı kardeşim yazarsa sevinrm

ahmetshn
29-09-2021, 21:21
Merhabalar,
Ben de cins bir incir çeliginden koklendirip hem bahcede hem saksida incirim olsun istiyorum. Bu konuda arastirmalari yaptim kolay kokleniyormus. Elinde ucreti mukabilinde 2-3 adet celik verebilecek dostlarim yazarsa memnun olurum.

Zekoş
29-09-2021, 23:32
Merhabalar,
Ben de cins bir incir çeliginden koklendirip hem bahcede hem saksida incirim olsun istiyorum. Bu konuda arastirmalari yaptim kolay kokleniyormus. Elinde ucreti mukabilinde 2-3 adet celik verebilecek dostlarim yazarsa memnun olurum.
Sn.Hipokondriyak ben 2 senedir celikten deniyorum hic basarılı olamadım.Burada da soguga dayanikli cinsler oluyor sadece..Çelik dısında dipten cıkan sürgünleri söküp dikebilirsiniz daha kolay tutuyor..Insallah bulursunuz bol şanslar;)

ahmetshn
30-09-2021, 00:33
Sn.Hipokondriyak ben 2 senedir celikten deniyorum hic basarılı olamadım.Burada da soguga dayanikli cinsler oluyor sadece..Çelik dısında dipten cıkan sürgünleri söküp dikebilirsiniz daha kolay tutuyor..Insallah bulursunuz bol şanslar;)

Arastirdigim kisiler hep yeni cikan surgunlerden deniyor be hep basarililar yani uclardaki 1-2 yillik dallari kullaniyorlar celik icin basari sansi yuzde 90 cikiyor. İnsallah bakalim deneyecegim saksi icin.

Amatörceanlatım
16-08-2022, 13:36
https://www.youtube.com/watch?v=DoQDaf4XvIs