PDA

View Full Version : Kivi Çimlendirme

egemenbasar
14-09-2006, 16:16
Hep bilgi almakla olmaz birazda bilgi paylaşalım....

"Tohumla üretim, anaç üretiminde ve ıslah çalışmalarında kullanılmaktadır. Bir kivi meyvesinde ortalama 1000 adet tohum bulunmaktadır. Tohumları çok küçüktür. 1000 dane ağırlığı ortalama 1 gr’dır. Tohumlar, olgun ve sağlıklı meyvelerden elde edilir. Bunun için meyve kabukları soyulduktan sonra blender yardımıyla meyveler parçalanarak pulp haline getirilir. Pulp ince gözlü elekten süzdürülerek elde edilir. Tohumlar serin bir yerde kurutulduktan sonra en az 15-20 gün, +3-4 oC bekletildikten sonra ekim yapılır."

tohumun ve çimlenmiş halinin resmi ektedir...Haydi kolay gelsin

NOT:Kaynak ÇAY-KUR

mcdogan
15-09-2006, 10:15
Pazardan aldığımız kiviyi bu şekilde üretebilirmiyiz.Birde bu tohumları buzdolabındamı kurutmak gerekiyor ? :D

egemenbasar
15-09-2006, 11:00
evet pazardan aldığınız kiviyi bu şekilde çimlendirebilirsiniz kurutmayı serin ve gölge bir yerde daha sonra ise soğut katlamayı buzdolabında yapıcaksınız kolay gelsin:D

some_at
15-09-2006, 11:29
Buzdolabında +4 de ne kadar tutmak gerekiyor.Kivi yi ekim işlemi ne zaman yapmak lazım?

ormanbotanigi
15-09-2006, 12:39
Arkadaşlar kiviyi tohumla yetiştirmek mümkün. Ancak çıkan tohumlar yabani çıkacağında aşılamak gerekir. Tohumla üretim yerine çelikle üretimi tavsiye ediyorum. Çeliklerde köklenme oranı hayli yüksek. Ağustos-Eylül aylarında alınan yarı odunsu çeliklerle kolaylıkla üretilebilir.

mcdogan
15-09-2006, 12:48
Tohumla üretsek saksıda nasıl görünürki?

egemenbasar
15-09-2006, 22:05
bende onu düşünüyorum sanırım iyi gözükecekler tropikal bir ağaç büyük yapraklı ve güzel olur diye tahmin ediyorum;)

Todor
16-09-2006, 06:19
Kivi bitkisi çift evciklidir. Kivinin dişisenden alınan çelik dişi bitki oluşturur. Erkeğinden alınan ise erkek bitki oluşturur. Dişi bitkinin meyve verebilmesi için erkekle bir araya dikilmesi gerekir. Ticari bahçelerde 8 dişi için 1 erkek bitki dikilir.
Kivi bir ağaç değil, sarmaşıktır. Su ve rutubet isteği çok fazladır. Sık sık sulamak gerekir.Kökleri yüzeyseldir. Bu sebeple ben kivilerimi saksı yerine leğene dikmeyi planlıyorum. Kivinizi geç donlardan korursanız meyve vermemesi için bir sorun yok.
Daha ayrıntılı bilgiyi Kivi yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1362) başlığında bulabilirsiniz
Yurdumuzda yeni kivi çeşitleri yavaş yavaş yayılmakta. Fakat pazarda veya markette görülen esas çeşit Hayward cinsidir. Aşağıda bazı cinslerin resmi görülüyor.

3769
1 A. rufa
2 A. melanandra
3 A. glaucophylla
4 A. chinensis
5 A. latifolia
6 A. indochinensis
7 A. chinensis 'Hort16A'
8 A. macrosperma
9 A. arguta
10 A. fulvicoma
11 A. deliciosa 'Hayward'
12 A. arguta var. purpurea
13 A. guilinensis
14 A. setosa
15 A. chrysantha
16 A. eriantha

benim size üretim için önerebileceğim en pratik yol şudur. Budama zamanı bir kivi bahçesinden çıkan budama artıklarını toplayın ve 3-4 göz olacak şekilde kesin. Bunları dere kumuna dikin. Köklenince toprağa alın. Bu arada kesinlikle rutubetinin kaybolmasına izin vermeyin. Topladığınız dallarda geçen seneden kalan meyve sapları varsa o bitki dişidir. Kimi üreticiler bitkinin üzerindeki tüylerden cinsiyet ayrımı yapsada (gövde tüylü ise erkek, tüysüz ise dişi) bir çok üretici bunun yanıltıcı olduğunu söylüyor.

Yalova'nın kivi yetişmeyen tek bölgesinde oturmakta içimi burkmuyor değil. Ah şu geç donlar yok mu.

Ophrys
24-11-2006, 18:30
Kivi tohumlarını ne zaman ekmeliyim?

Todor
24-11-2006, 19:11
Adabayrakoglu bu arada Yeni gelen arkadaşlar (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=157) bölümünde kendinizi bize kısaca tanıtmamışsınız, cevabı yazdıktan sonra gördüm Ben sorunuzu cevapladım ve bitkinizle söz ilgileneceğim,siz de kısa bir tanıtım yapsanız :)

demişti demin Sn. Mine Pakkaner. Aynı şeyi birde burda hatırlatalım:)

Ophrys
25-11-2006, 18:09
Todor tanıttım kendimi. Öğreneceklerim var daha.Yeni sayılırım.

Todor
25-11-2006, 18:17
Kivi yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1362) başlığında daha ayrıntılı bilgi bulabilirsin.
Fakat kivi yetiştiriciliği için tohumdan çimleme pek kullanılan ve tavsiye edilen bir yöntem değildir. Çelik ile üretmek daha pratik ve kolaydır. Neden tohumla üretmek istiyorsunuz?

Ophrys
25-11-2006, 18:33
Çelik bulamam ki!

Todor
25-11-2006, 18:50
Çelik için son baharda yapılan budama artıklarını kullanabilirsiniz. Ama elimdeki dökümandan yazayım sizin için:)

Todor
25-11-2006, 18:57
KİVİDE ÇÖĞÜR ÜRETİMİ

Bir kivi meyvesinde ortalama 1000 adet tohum bulunur. Tohum kabukları incedir ve kolay zedelenmektedir. Tohumlar çiçeklenmeden itibaren geçen 110 gün içersinde tam büyüklüklerine ulaşmaktadırlar. Çöğür üretiminde en fazla Bruno ve Abbott çeşitlerine ait tohumlar kullanılır. Hayward çeşidinde tohumlar zayıf gelişme gösterdiği için kullanılmaz.

Dinlenme halinde bulunan tohumların çimlenebilmeleri için bunların belli bir süre soğukta kalmaları gerekir. Tohumlar meyvenin içinde veya meyveden çıkarılarak soğuğa maruz bırakılabilirler.

Eğer tohumlar meyveden çıkarılmış ise çıkarıldıktan sonra önce gölgede kurutulur, daha sonra nispi nem oranı %30-50 arasında sıcaklığı 10 C derecenin altında bir depoda bekletilirler. Uzun süre depoda bekletilen tohumlar çimlenme kabiliyetlerini kaybederler.

Eğer tohumların soğuklama ihtiyacı meyve içinde karşılanmak isteniyorsa, o taktirde iri ve olgunlaşmış meyveler seçilip bunların soğuk hava deposunda 0-5 derece sıcaklıkta bir kaç ay bekletilmeleri gerekir.

Tohum çıkarılacak meyveler ince bir blenderdan geçirilir sonra pulp haline getirilen meyveler yıkanarak tohumlar ayıklanır. Daha sonra serin ve kuru bir yerde kurutulur. Tohumların ekime yakın bir zamanda çıkarılması uygun olur

Çimlenme oranlarının arttırılması için, ekilmeden önce 4,4 derede 6-8 hafta kadar nemli kum, perlit, talaş gibi ortamlarda bekletilmeleri uygun olur.

Tohumlar kıs sonu ile yaz ortası arasında ekilmelidir

Tohumlar erken ekildiği taktirde gelişmeleri için yeterli zaman bulacaklarından ertesi sene aşıya gelmesi mümkün olacaktır.Şaşırtma işleminin kolaylaşması ve tohum çürümelerinin önüne geçilebilmesi için, toumların 3mm derinlikte steril ortama ekilmesi gerekir.

Tohumlar ekildikten sonra yastıkların üzeri bir süre kapatılarak harcın kuruması önlenmelidir. Bu aşamada fidecikler çok hassas oldukları için bunların direk güneş ışığına maruz bırakılmamaları gerekir. Aşırı nem birikimide fidelerin hastalık kapmasına zamin hazırlayacağından aynı oranda tehlikelidir. Yarı gölgeli havalandırılmış ortamlar bu aşamada en uygun ortamdır.

Bu ortamda 21 derecede tohumların tamamının çimlenmesi 2-3 hafta içersinde gerçekleşir. Çöğürler 2-4 yapraklı olunca dikkatlice sökülüp, çapları 6-8 cm olan tüplere şaşırtılmalıdır.

Bu aşamadan sonra çöğürlerin dış şartlara yavaş yavaş alıştırılmaları zorunludur.Alıştırma işleminden sonra çöğürler, tüplü olarak fidanlığa taşınabilir.

Yaz sonuna kadar gelişen çöğürlere, eğer gelişmeleri yeterliyse aynı yıl son baharda durgun aşı yapmak mümkündür.Eğer gelişme zayıf ise ertesi yıl erken donbaharda kalem aşısı yapılarak, aşılı fidanların bu vegetasyon dönemi sonuna kadar gelişmeleri sağlanır.

Kaynak:
Dr. Temel Yalçın
Ziraat Yüksek Mühendisi
Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü
Yayın no:76

Ophrys
25-11-2006, 20:12
Çok çok teşekkürler.Sonuçları sizinle paylaşmak isterim.

Todor
25-11-2006, 20:14
Resimli olursa çok seviniriz:)

kürşad
09-12-2006, 21:58
en üstte bir zamanlar oturduğumuz evin önündeki kivilerin yaprakları.
daha sonra bahçeye götürdüm suda çok kaldığından dişi ve erkek ikisi de öldü.

alttakiler bahçe komşumuzun evin yanındaki serada ürettiği kiviler. çelikten üreme ve alttan 2. resimde görülüyor: sanırım aşılamışlar.

köklerinde dikkatinizi çektiyse odunsu kısım bir yerde kesilmiş kalmış.
bu da çelikle üretildiklerini gösteriyor.

serada ise kırmızıyla işaretli olan alet seranın içini su buharı yayarak amazon ormanları gibi nemli ve sisli tutan bir alet.

daha sonra tüm bu kivileri poşetlediler ve poşetleri de yan komşunun evinin önünde beton bir yere koydular. sıcak hepsinin ölmesine sebep oldu. toprağa koysalardı durum belki değişik olurdu.

ayrıca resmin birinde de kivilerin çubuklarının dibindeki çay kumu da görülebiliyor.
(takvim yaptırabiliriz diye çektirmişlerdi buraya nasipmiş.)
bir ara plastik bardakta ben de çimlendirmiştim mutfakta.
tohum alınacak meyveleri de pazarda en olgunlardan seçmiştim.
böyle olması gerekmez mi yoksa olgunlaşmamış kivideki tohumlar da çimlenir mi?

http://i112.photobucket.com/albums/n188/kursad77/kivi/HPIM0684.jpg
http://i112.photobucket.com/albums/n188/kursad77/kivi/HPIM0682.jpg
http://i112.photobucket.com/albums/n188/kursad77/kivi/HPIM2099.jpg
http://i112.photobucket.com/albums/n188/kursad77/kivi/HPIM2098.jpg
http://i112.photobucket.com/albums/n188/kursad77/kivi/HPIM2095.jpg
http://i112.photobucket.com/albums/n188/kursad77/kivi/HPIM2096.jpg
http://i112.photobucket.com/albums/n188/kursad77/kivi/HPIM2097.jpg

Ophrys
10-12-2006, 17:18
Geçen hafta çıkarıp kuruttuğum tohumları ektim. Hala gelişme yok. Merakla bekliyorum.

sukranayalp
10-12-2006, 18:07
bahçeye diktiğimiz kivilerde (şu an yapraklarını dökmüş bulunuyorlar) tüyler haricinde hangisinin dişi, hangisinin erkek olacağını belirleyecek başka bir kıstas var mı?

kürşad
10-12-2006, 19:56
çiçeklerinden.
http://i112.photobucket.com/albums/n188/kursad77/sebzeler/HPIM6262.jpg
http://i112.photobucket.com/albums/n188/kursad77/sebzeler/HPIM6261.jpg
bir arkadaşım kivilerin çiçek açtığını ama meyve yapmadığını söyledi.
çiçeklere baktık hepsi de dişiydi. erkek yoktu.
resimleri gösterdim. birisinin bahçesinden erkek çiçeklerden bir demet kesmiş. daha sonra kendi çiçeklerine sürerek tozlama yapmış. kalanı da su dolu bir tasla asmanın yanına koymuş. 25-30 kadar meyve almıştı olay olduktan sonra.
eğer ki erkek çiçek yoksa ve de hepsi dişiyse dişilerin birkaç dalına erkek aşılamak suretiyle aynı bitkide hem dişi hem erkek yapılabilir. aynı erikte birkaç çeşit aynı kirazda hem erkek hem dişi.
kivide daha mantıklı görünüyor. asmaya sarılmış tek bitkide hem dişi hem erkek çiçekler.

Todor
13-12-2006, 23:12
Geçen sezon meyve veren bir kivi bahçesinde dişi bitkiler, üzerlerindeki meyve saplarından tanınabilir.

Ophrys
25-12-2006, 13:54
BENİM KİVİ DENEMEM BAŞARISIZ. Buzdolabında bekletmedim ya ondan herhalde.

lokmanbahçe
31-12-2006, 19:57
arkadaşlar tohum çimlendirmesinde kullanılacak olan oksijenli su bildiğimiz ecza dolaplarındaki oksijenli su mu???...bilen birisi bilgi veriversin

Mine Pakkaner
01-01-2007, 01:42
Evet, forumda bahsi geçen oksijenli su, bu bildiğiniz oksijenli su.

lokmanbahçe
01-01-2007, 22:19
teşekkürler.

kürşad
14-01-2007, 18:29
2-3 hafta kadar önce bir kivi getirmiş kardeşim.
değişik bir yöntemle tohumlarını çıkardım.
kiviyi bıçakla soydum, ortadan 2 ye kestim.
daha sonra portakal dilimi gibi bıçakla kesildiğini fark ettim. resimlerde de çekirdeklerin arasında çizgiler görülüyor. kiviyi yaprak yaprak ayırdım.
yarım kividen bir yaprak çıkardığımda 15 kadar tohum da üstünde dizilmiş olarak çıkıyordu. daha sonra bu tohumları kağıt peçetenin üstüne dizdim ve 2-3 gün kuruttum. daha sonra buzdolabına koyduk. şimdi 3 haftayı doldurmasını bekliyorum. daha sonra çimlendirmeyi deneyeceğim.

(resimleri upload edemiyorum, upload edince mesajı düzelteceğim)

richirich2
12-03-2007, 22:29
Yapılan kivi çeliklerinin toprağa saplanan kısmı maket bıçağı yardımıyla 3-4 yerinden çizilirse daha iyi sonuç alınır. Bizzat denedim.:cool:

kürşad
04-04-2007, 07:17
Çimlenmeyen kivi çekirdeklerinizi atmayınız!
benim çimlendirmeye çalıştıklarım 1 ayda çimlenmedi, daha sonra sobanın arkasına koydum yaklaşık 2 haftadır oradalar ve çıkmadığı içinde üzülmüştüm hatta tornavida ile kurcaladım torfu, çapalanmışa döndü, annem de sulamış birkaç kez, dün akşam gösterdi kivileri fırça gibi çıkmaya başlamışlar.
Sanırım kökleri koparmadan şaşırtma yapmak için doğru zamanı beklemek gerekecek.
Çıkması 1,5 ayı buldu galiba.

Ophrys
29-04-2007, 14:31
İzmir Balçova Kipa markette kivi fidanı gördüm. Yarım metre boyunda ve 9.90 ytl idi.
İlgilenen arkadaşların dikkatine. Sadece 1 tane vardı.

alperen55
15-10-2007, 12:20
arkadaşlar şimdi herkezin burada yazdığını okudum aşa yukarı demek istediklerinizi paylaşımlarınızı anladım hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum burada bulamadığım kesin iki sonuc var birisi ne zaman tohumlama işine baslanıyor diyeride bu çelikleme işi ekim ve kasımdada oluyoöu yoksa sadece ağustos eylüldemi oluyor saygılar:)

ezgi73
15-01-2008, 11:33
benim kivi tohumlarım cimlendi şimdi ne yapmam lazım teşekkürler

aysun çavuş
15-01-2008, 16:28
Merhaba.samsunda evımız var ve bahcesınde kıvı yetıstırmek ıstıyorum.çimlendirmeyı denedım basarılı olamadım.bana yardımcı olurmusunuz.nasıl çimlendirmem gereklı ve ne zaman topraga dıkmelıyım.şimdiden teşekkür ederım

ezgi73
15-01-2008, 22:45
Merhabalar, çimlendirme işlemini kısaca şöyle izah edeceğim: Önce çok olgunlaşmış bir kivi aldım,buzdolabında 1-2 gün kadar beklettim, kesip çekirdeklerini çıkardım,bir kabın içinde bir kaç gün içerisinde bekleterek kuruttum, kivilerin tohumlarını,plastik kapta;,2 pamuk arasında,nemli ve sıcak ortamda muhafaza ettim.1 ay içinde çimlendiğini gördüm..Saygılar.

Fondue
07-02-2008, 11:29
Merhaba, yeni üyeyim.. 27 yaşında İstanbul'da yaşıyorum.
İstanbul'da kivi fidanı bulunan bir yer bilen var mı? Praktiker - Bauhaus 'a sıklıkla giderim oralarda görmedim. Kipa yok burda...

bluecrop
19-02-2008, 12:57
selam arkadaşlar;
Tezgahlarda satılan kivi meyveleri ticari değeri yüksek olan hayward çeşidine aittirler. oysaki fidan üretiminde , bruno çeşidine ait meyvelerin tohumlarından üretilen anaçlar kullanılır. ayrıca bütün çeşitlerin tohumlarından çıkan fideler % 75 oranında erkek olma eğilimindedirler . uzun gençlik dönemi kısırlığıda göz önünde tutulursa aşıya ihtiyaç duyarlar.

Süha Şendoğan
06-08-2008, 15:12
Arkadaşlar,
Bu mevsimde kivi çimlendirmek mümkün olurmu acaba ?

bengi_su
01-03-2009, 12:28
Ben bi kivinin içinden aldım beş altı kadar tohumu menekşe kabımın içine diktim bugün gördümki hepsi çimlenmiş unuttum gittim yaklaşık bir **** iki ay oluyor tam nezaman diktiğimide hatırlamıyorum yılbaşından sonraydı ama hepsi çimlenmiş Konyada yaşıyorum acaba üretim yapabilirimiyim aşısız meyve verirmi ne şartlarda yetiştirilmeli?

Mehmet Çetin
12-03-2009, 23:05
arkadaşlar kivi bahçesi olan **** kivi çeliği temin edebileceğim yer varmı bildiğiniz?

ahmetmut
12-03-2009, 23:28
Benim evimin terasında bir dişi bir erkek kivim var ama 40-50 cmden yukarı çıkamadılar. bi tanesi (sanırım erkek olanı) hiç gelişemedi çok kısa kaldı. İstanbuldan dönerken Yalovadan almıştım çifti 20 tl idi (geçen yaz). Bursayı pek sevmedi sanırım yetiştiremedim ne yazık ki. Bildiğim kadarıyla İznik gölü çevresinde yetiştirenler varmış ama...

sosyal55
06-04-2009, 22:25
arkadaşlar bu kivi tohumları 23 ila 30 gün arasında çimleniyormuş, yani demem oki birkaç günde çimlenmedi diye pes etmeyin.. Nasipse bende bü gün tohumları çıkarıp kurumaya bıraktım

harun25
15-04-2009, 23:38
Arkadaşlar; ben de kivi yetiştirmeye başladım, arkadaşımızın bahçesinde var olan erkek-dişi kivilerden budama sonucu oluşan dallardan yaklaşık 30-40 tane çelik yaptık, kışın 2-3 ay bunları toprağa yatırdık(tecrübeli bir arkadaşımız vasıtası ile). Geçen hafta bir kuyu oluşturup bunları diktik, nasipse seneye yerlerine alacağız.
Bu arada ancak 4 senede meyve verirmiş, bunu da öğrenmek acaba kivi fidanı alsam mı diye düşündürdü.

sosyal55
29-04-2009, 21:14
arkadaşlar okuduğum kadarı ile bir kivide yaklaşık 1000 tane tohum bulunuyormuş, aldım bir kivinin tüm tohumlarını firesiz özenle çıkarttım yaklaşık yüz tanesi suyun yüzüne çıktı onlar boş tohum diye attım geri kalanları ektim sizce çimlenme 900 de kaç ihtimal dersiniz 1 ihtimal :) çünkü bir tane filiz çıktı şaşırdım kaldım ama tabi her eken yetiştirseydi millet nasıl kivi satacaktı demi ya...

kürşad
15-05-2009, 07:33
sosyal55 soğuk katlama yaptınız mı?

sosyal55
18-05-2009, 09:05
yok ben gelenksel yöntemi denedim:) yani direk toprağa ektim , nemli ve sıcak tutmaya çalıştım ama biraz aceleci davrandım galiba çimlenmedi derken (gerçi forumda okuduğum kadarı ile 28-30 gün deniyordu ona göre çimlenmedi demiştim; ama bunlar bir buçuk ayı geçince çimlendi)ama son durum itibari ile bir kaç tanesi çimlendi ve 2-3 cm oldular; ancak geri kalanlar çimleniyor ama 1cm olmadan kuruyorlar bunun nedeni ne anlamadım

kürşad
18-05-2009, 10:04
1-Drenaj nasıl?
2-Direk güneş ışığına maruz kalıyor mu?

sosyal55
18-05-2009, 11:23
dranaj iyi ama güneş ışığına direk maruz kalıyorlardı bu gün değiştirdim yerlerini bakalım nasıl olacak ; daha yeni filizlendikleri için nazik oluyorlar güneşde kurutuyo olabilir diye düşündüm o yüzden değiştirdim yerlerini

aslan_k
18-05-2009, 13:08
İlgilenenlere,
İzmit Karamürsel'de kendi kivi bahçesinden ürettiği kivileri satan bir arkadaşımız var, aynı zamanda Karamürsel Samanlı Zeytini Fidanı da üretiyor..Kivi fidanları çelikten üretiliyor dolayısıyla aşıya ihtiyaç yok.

alperen55
05-01-2011, 21:43
merhaba arkadaşlar ben soğuk kaylamayı yapmadım ve muhtemelen ondan başarısız oldum bir tane bile tohumdan üretim yapamadım . önümüzdeki nisan ayında eczaneden alacağım oksijenbli su ile pamuk aralarında köklendirmeyi denicem birde bu sefer buz dolabında katlamayıda unutmıcam inşallah aynı zamanda bahccemizin bir kenarınde celikleme vede tohum ekimine torf yardımı ile denemelerim devam eder heralde eğer başarılı olur isem zaten sizlerle paylaşmayı sizden cok ben isterim saygılar:)

dussokagi
21-01-2012, 14:31
kivilerde çelik ile üretim daha yaygın size sadece lazım olacak kivi dalları (yanlız erkek dişi birbirine karıştırmayın) birde IBA (indol bütirik asit) ile kivilerinizi istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz

baykal_77
21-01-2012, 17:13
kivilerde çelik ile üretim daha yaygın size sadece lazım olacak kivi dalları (yanlız erkek dişi birbirine karıştırmayın) birde IBA (indol bütirik asit) ile kivilerinizi istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz

IBA (indol bütirik asit) bu tam olarak nedir satılırmı yoksa bişeylerle karıştırılarak mı elde edilir
daha doğrusu ben nasıl elde ederim
teşekkürler

dussokagi
21-01-2012, 17:20
IBA (indol bütirik asit) buradan temin edebilirsiniz http://www.agaclar.net/forum/toprak-gubre-gida-malzeme-basili-yayin-arazi-vb-satis/21570.htm

qwerty16
04-02-2013, 10:36
ben pazardan aldığım kivileri cimlendirdim

qwerty16
04-02-2013, 10:48
pamukların arasına tohumları koydum(pazardan aldığım kivinin tohumları).pamuklar çay tabağının içindeydi.çay tabağını buzdolabı poşetine koydum.kalerifer pateğine havlu yaydım ve çay tabağının içine koyduğum paşeti havlunun üstüne koydum.bi güzel suladım ve 1hafta-10 gün içinde tohumlar çatladı.tohumları ektim ve şuan fideler

mstfylcn
08-02-2013, 15:24
Ben de kivi çekirdeklerini çimlendirdim, 1 tanesini bu haldeyken ektim pet bardak içerisindeki toprağa.
Ne zaman toprağa ekmek gerekiyor? Deneyimi ve bilgisi olan var mı?

mstfylcn
11-02-2013, 12:20
Bardağa ektiğim kivinin son durumu.

fatih_isleyen
13-02-2013, 09:40
arkadaşlar kivi yetiştirmeyi düşünüyorum çelik bulamadığım için bende çekirdekten üretmek için uğraşıyorum ama tohumlardan çıkanların erkek olacağını okudum, 1000 e yakın cekirdek var hepsimi erkek olur. bunun sebebi nedir acaba ?

mstfylcn
18-02-2013, 23:22
Tohumdan çimlenen kiviyi dışarı almıştım, gece boyunca sert rüzgar vardı. Sabah kontrol ettiğimde yaprakları kurumuş ve büzüşmüştü. İyice güçlenmeden dışarı almamak gerekiyor. İlgililerin bilgisine.

2 tane de içerde tuttuğum yavru var, biraz yavaş gelişiyorlar, bakalım onlar hayatta kalabilecek mi?

fatih_isleyen
13-05-2013, 09:00
merahaba arkadaşlar bende 10 şubatta kivi tohumları ekmiştim ve sadece 1 tane cimlendi diye çok üzülüyordum çimlenen kiviyi küçük bir saksıya aldım diğerler tohumlarıda çıkar ümüdiyle sulamaya devam ettim şuan resimdede görçeginiz gibi saksıya aldığım kivi 30-35 cm boyuna ulaştı ve üzerinde 42 tane çiçek var bunlardan 3 tanesinde meyve tutumu oldu nasıl oldu anlamadım resimleri yolluyorum bilgisi olan arkadaşlar buna bir yorum yaparmısınız lütfen nasıl oldu öğrenmek istiyorum.

Safranlı
17-05-2013, 10:06
hacım bu kivi değildi

gilaburu
17-05-2013, 11:56
Merhaba sayın fatih_isleyen bu kivi değil.

denizinkizi
17-05-2013, 12:13
valla ben kivinin hem dişisini hemde erkegini aldım biri kurudu biriyaşıyor ama hangisi yaşıyor dişi mi erkek mi onu bilmiyorum.nasıl anlarım dişimi erkekmi.?

fatih_isleyen
18-05-2013, 11:45
kivi değilmi aynısından yaklaşık 10 tane kadar daha çıktı ve ilk çıktığında kivi cekirdeği yapraklarının üzerinde yapışık duruyordu ben elimle söktüm

fatih_isleyen
18-05-2013, 11:47
hatta çekirdekten yeni çimlenenlerde var onların resimlerini de atarım

Safranlı
18-05-2013, 16:52
etmeyin ne olur
yabani ot anlaşılan

gilaburu
18-05-2013, 22:06
Bu bitki kivi değil.Bu bitkinin yanlış hatırlamıyorsam siyah siyah küçük meyveleri oluyor.Yeniyor mu yenmiyor mu onu bilmiyorum.Bahçede kendiliğinden çıkıyor söküp atıyoruz.

fatih_isleyen
22-05-2013, 10:25
aynı bitkiden yaklaşık 10 kök daha var ve üzerlerinde kivi cekideğinin kabuğunu da gördüm hatta elimle söktüğüm bile oldu nasıl oldu anlamadım torfun içinde yabani tohum kalmış olabilirmi olduğunu varsayarsak benim kivi tohumlarına ne oldu ????

Safranlı
22-05-2013, 10:26
Bekle ve sabret....
O otuda sök kardeşim

yolgezer2001
04-06-2013, 16:01
bu kivi degil siyah üzüm gibi üçlü beşli meyvesi olur yenmez bu kokar ot denenlerden

M..T
05-06-2013, 02:12
yav ne güldüm. kim bilir ne özenle bakıyor adam. söylemeseydiniz bari :)))

admn1986
05-11-2013, 15:18
fatih isleyen bey şu anda ürettiğiniz bitki zehirli bir bitki. Belladonna atropa diye aratabilirsiniz.

ecenaz0907
19-03-2014, 13:25
merhaba ben bu günden itibaren kivi , elma ve limon ağaçları büyütmeyi düşünüyorum. ama pek bilgim yok. yani nasıl çimlendireceğim, nasıl büyüteceğim vb.Belli başlı sorularım var yanıtlayan herkese şimdiden teşekkürler
1-tohumları önce kurutmalı mıyım, nasıl?
2-tohumların büyümesi için nasıl bir ortam gereklidir?
3-bu tohumlardan güzel ağaçlar çıkarsa yetişkin olduklarında tahmini boyutları ne kadardır?
4- bu gün bir deneme yaptım ve direkt kiviyi kesip içinden 20-25 arası tohumu bir çorba kasesine pamuğa koydum. doğru mu yapmışım...

M..T
28-03-2014, 20:10
Ecenaz benim kısıtlı deneyimimi aktarayım sana.
1: tohumları kurutmana gerek yok. Kivi için buzdolabında bekletin derler ama ben yapmamıştım onu. Limonun sivri kısmından üstteki zarı keserek daha çabuk köklendirebilirsin.
2: ben şöyle yapmıştım bu zamanlar torfu dondurma kabına doldurdum üstünü düzledim. Sonra tohumları limon elma yarımşar santim derine ve sivri kısmı aşağı bakacak şekilde üstten bastırarak diktim. Kivi tohumlarını ise toprağın üstüne serptim.
4: kivi tohumlarını zaten aslında dilim dilim olduğunu görmüşsündür bir tel süzgeçte kivi kısmını ezdim. Tohumlar kaldı onları da yıkadım ve bir peçete üzerine yayıp dışarı kurumaya buraktım. Kuruyunca üfeleyip tohumları aldım. Torfun üzerine serpmen yeterli , üstünü kapatma,belki biraz . Yani toprağın üstünde toprakla karışsın.

Bunlardan sonra fısfısla torf nemlenene kadar su sık. Sonra nemi kaybetmesin diye üstünü streçle. İyice bağla.hava almasın. Sonra oda sıcaklığında karanlık bir yere koy. 1haftada bir bak nemi gitmişse nemlendir. Falan...

Eray717171
16-10-2016, 10:54
merhabalar saksıya kivi tohumları dikmiştim ama bu çıktı acaba nedir ot mu yoksa kivimi bilen yazabilirmi :)

Eray717171
16-10-2016, 11:09
Saksıdaki şeyin Fotoğrafları bunlar, bu kivimi yoksa otmu? Saksıya kivi tohumları ekmiştim.

remus2
16-10-2016, 16:06
merhabalar saksıya kivi tohumları dikmiştim ama bu çıktı acaba nedir ot mu yoksa kivimi bilen yazabilirmi :)

yanlış bilgilendirmek istemem ama altın çileğe çok benziyor saksıdaki :D

mehmet0791
18-03-2018, 13:50
https://www.youtube.com/watch?v=YTze3HQg5js

ersink20
27-03-2018, 09:04
Kiviyi halka şeklinde kesersek olmaz mı

mstfylcn
13-01-2019, 17:38
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190113/26e41d09d4162181447b39f941d16b3d.jpg

Merhaba, çok hassas bunlar, nelere dikkat etmek gerekiyor? Sulamak için toprak kuruyana kadar beklemeli miyim?

Sent from my iPhone using Tapatalk

chelik26
13-01-2019, 19:52
Kivi çeliği gönderebilecek arkadaş varmı?

agacla
01-02-2020, 15:16
Bugün kivi tohumu çimlendirme denememin ilk günü.
İnternette pek çok video izledim. Değişik çimlendirme yöntemleri var. Genelde iki şekilde çimlendirme öne çıkıyor.
Bu yöntemlerden izlediklerim, tohumları pamuk üzerine yerlestirerek çimlendirme ve bir diğeri ise tohumu meyveden hiç çıkarmadan direk kiviyi ince şekilde kesip üzerine toprak atarak çimlendirme...
Ben ise tohumu meyveden çıkararak peçete üzerinde çimlendirmeyi deniyorum. Umarım başarılı olur.
İşte ilk gün hazırlıkları...
Kullandığım malzemeler:
- Şeffaf kapaklı dondurma kabı
- Pecete
- İlaçlı su
- Olgun kivi tohumları
İlk gün fotoları:
1- Tohum çıkarma
https://i.hizliresim.com/86GYqW.jpg
2- Tohumları peçete üzerine yerleştirme
https://resmim.net/f/6LEcXw.jpg
3- Kutunun hazırlanması
https://resmim.net/f/cj5VxJ.jpg
4-Tohumların kutuya yerleştirilmesi ve sulama
https://resmim.net/f/lwxOFJ.jpg
5- Kutunun kapağının kapatılması ve çimlenme için bekleme
https://resmim.net/f/bdSl6s.jpg
Vakit bulursam gelişmeleri buradan paylaşacağım.

Ekrem Çelikcan
25-02-2020, 19:52
kivi çekirdeklerini çıkarıp 4-5 gün suda beklettim ve 60 gündür nemli bir peçetenin içinde üstü streç film ile kapalı fakat çimlenme oluşmadı. Sanırım soğuk şoklama yapmadığım için çıkmadı **** mevsimsel faktörler ev içi kalorifer olsada sıcaklık yeterli gelmedi tohumların uyanmasına.