PDA

View Full Version : PlentyPlant / kaktüs ve sukulentlerim

Sayfalar : [1] 2 3 4

PlentyPlant
10-01-2010, 09:04
Kaktüse ilgili duyanları görmek ne kadar güzel. Ben de amatörce evimde ilgileniyorum. Şu anda 51 çeşit kaktüsüm var ama daha çok çeşit bulmak sorun oluyor. Resimlerini paylaşan üyeler aracılığıyla yeni çeşitler görme imkanı buluyorum. İlginizi çekerse ben de ara ara paylaşmak isterim. Şimdilik bu iki fotoğrafı paylaşmak istedim.

121341

121342

sevim4
10-01-2010, 09:42
Öncelikle hoş geldiniz aramıza sayın plentyplant,
katüslerini çok güzel maşallah 51 kaktüsünüz varmış ben kaktüs yetiştirmekte yeniyim sağolsun sevgili arkadaşlar bana gönderdiler eyer kaktüslerinizin resimlerini bizlerle palaşırsaniz çok sevinirim belki deyişik kaktüslerini var benim leşkaktüsüm yok.

PlentyPlant
10-01-2010, 09:59
Teşekkür ederim Sayın Sevim4. Şu anda leş kaktüsüm yok, bulamadım ama gözle ancak yakın mesafeden fark edilebilir çiçekler veren bir sukkulentimin çiçekleri leş gibi kokuyor burnunuzu dayayınca. :) Fotoğrafını aşağıda sunuyorum.

121351

Barçman
10-01-2010, 12:10
sevgili plantyplant Kaktüs fotolarınızı bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler
Kaktüs türlerinizin hepsi bendede mevcut İlk iki kaktüsünüze halk arasında
Leş kaktüsü deniyor
Bu kaktüs merakı zamanla insanda bir tutkuya dönüşüyor
Eşimle birlikte sürekli yeni türler arıyoruz
Oğlumada Amerikadan çok değişik türler ısmarladık
Yazın gelirken getirecek
Sizin fotosunu koyduğunuz son sukulente bayıldım
Ne yazıkki bende ondan yok
Belki kaktüslerimizin yavrularını birbirimizle paylaşıp
daha değişik türlere sahip olabiliriz
****** siz<de bunu arzu ederseniz
Sevgili sevim g baharda size leş kaktüsü yavrusu yollayabilirim

Herkese sevgiler

mel-i
10-01-2010, 14:38
Sayın Barçman ,
Kaktüsleriniz ile tanışmak büyük bir zevk... Bu sayfalarda takipteyiz güzel kaktüslerinizin.

Sevgiler...

mel-i
10-01-2010, 14:49
Ve Sayın PlentyPlant , aramıza hoşgeldiniz...
Hergün yeni bir kaktüs sevdalısını burada görmek çok güzel.
Sizin ve tüm arkadaşların paylaşımlarının sürmesini dilerim.

sevim.K
10-01-2010, 15:33
Fotoğrafını koyduklarıma leş kaktüsü dendiğini bilmiyordum.

Kırmızı çiçek açanından bende yok:(

Çok sevinirim Bende size sizde olmayan türlerin yavrularından yollarım
Ayrıca bonus olarak Başka bitkilerin tohumlarındanda
Elimde çok güzel tohumlar var Sevgiler

Sevgili Barçman; kaktüs ve sukulentlerim balkonda benimle birlikte baharı bekliyorlar. Baharda canlandıkları zaman yeniden düzenleyeceğim. Fotoğraflarını da çekerim. İlginç bulduğunuz başka çeşit te olabilir.

Barçman
10-01-2010, 17:19
Daha önce birkaç tane çoğaltmıştım. Memnuniyetle bir-iki dal veya bir kök gönderebilirim.

Çok teşekkürler Acelesi yok diğer türlerinizide bizimle paylaşırsanız sevinirim

PlentyPlant
16-01-2010, 10:10
Cenan'ın uyarısı üzerine, yeni kaktüs ve sukkulent fotoğraflarımı buraya ekliyorum.

122035

PlentyPlant
16-01-2010, 19:42
Bu da crassula cv. gollum...

122146

Öncekini geçen kış kuzeye bakan balkonun korunaklı bölgesine almadığım için kaybettim. Bu yeni üretim.

Çok ilginç bir gelişimi var. Şu haliyle tüp yapraklar birbirine bağlı gibi dururken, daha sonra kalın bir gövdeye dönüşüp dallanıyor. Gövdesi "kalanchoe" tipi bir gövde. Bonzai çalışmak isteyenler için çok uygun. Ancak, kendisinin büyümesi yeterince zaman alıyor, bir de "bonzai sabrı" eklemeniz gerekecek üzerine. :)

Soğuk almamasına (hele toprağı nemliyken) dikkat etmeniz gerekecek. Tıpkı çok soğuk bir buzdolabına konmuş ıslak bir salatalık gibi, donma geçiriyor ve bir daha geri kazanabilmek mucizelere kalıyor.

Kışın su vermemeye özen gösterin. Ben şırınga ile birkaç damla veriyorum belirli aralıklarla.

zeynepdincer.k
17-01-2010, 21:25
Cenan'ın uyarısı üzerine, yeni kaktüs ve sukkulent fotoğraflarımı buraya ekliyorum.

122035

Sayın PlentyPlant,

Sedum palmeriniz coşmuş, harika gözüküyor.

Güngör Salman
17-01-2010, 22:07
Sayın PlentyPlant,

Sedum palmeriniz coşmuş, harika gözüküyor.

Gerçekten çok hoş, benimkinin üstünde 2-3 çiçek var gidip gelip ne çok çiçek açmış diye seviniyorum;)

Hhatice
17-01-2010, 22:16
Teşekkür ederim Sayın Mel-i. Hoşbuldum. Ben de Sayın Barçman gibi, elimden geldiğince kaktüslerimi paylaşmaya çalışacağım.

çocukluğumda evde kaynanadili diye bir kaktüsümüz vardı çok güzel çiçek açardı ben çiçekleri çok sevdiğim halde kaktüse ilgim sizin kaktüslerinizle başladı desem yalan olmaz :)
sayfalarca okudum izledim kaktüslerinizi hepsi çok güzeller sevildikleri çok belli ki onlar da bu sevgilerini güzel çiçekleriyle anlatıyorlar ,bir haftadır gezdiğim seralarda elim hemen kaktüslere gidiyor ayrıca sizde paylaşırım demişsiniz buda demek ki benim de daha çok kaktüsüm olacak :)

PlentyPlant
18-01-2010, 20:35
122392

Bu da kalanchoe'larım. Maalesef sadece 3 çeşide sahibim. Bu çiçeklenme kasım-aralık aylarında yaşandı. Güney illerinden birinde yaşayınca, böyle bir avantajı oluyor insanın. :)
Bazı sitelerde iç mekan bitkileri arasında sayılıyor ama ben aynı fikirde değilim. Havadar ve açık alanlarda daha çok çiçek veriyor ve gürleşiyor. Yaprakları etli olduğu için tırtıl ve benzeri zararlılar için bulunmaz nimet; dikkat ediniz. Kalanchoelarım ve birkaç bitkime dadanan özel bir "geometrid" tip tırtılla 2 yıldır mücadele ediyorum. (Bunu daha sonra tanıtacağım)
Kışın soğuk ve nemli bir bölgedeyseniz su vermeseniz de olur. Yazın 4-5 saat doğrudan sıcak güneş alıyorsa, gayet rahat sulayabilirsiniz.
Kalın bir gövdelenme istiyorsanız, 1,5-2 yaşından sonra nispeten zayıf olan dalları, gövdeye birleştiği yerden bir maket bıçağı veya jilet gibi keskin bir aletle ayırabilirsiniz.
Bitkiniz genç iken içinde alginik asit, demir ve çinko barındıran, organik madde açısından zengin bir köklendirici sıvı besin kullanabilirsiniz. Ne kadar kılcal kök verirse, o kadar sağlam bir gövdesi olacaktır.
Not: Sadece kaktüsler için değil, tüm çiçekler için saksı çok önemli. Gelecek sefer bir kaktüsümün yanısıra, saksılar ile yaşadığım deneyimleri paylaşmayı deneyeceğim.

MİRBE
19-01-2010, 08:09
Hepsi çok güzel ancak kaktüs konusunda en yoğun ve tek ilgi alanım olan Kalonşelere hayran oldum..

Bende Kalonşe katlı Beyaz-pembe ve kırmızı var az suluyorum cam önündeydi çiçekleri kurumaya başlayınca yerini değiştirdim ama hala oluyor kurumalar birde alt yaprakları çok büyük kesmelimiyim dursunmu?

PlentyPlant
19-01-2010, 11:50
Hepsi çok güzel ancak kaktüs konusunda en yoğun ve tek ilgi alanım olan Kalonşelere hayran oldum..

Bende Kalonşe katlı Beyaz-pembe ve kırmızı var az suluyorum cam önündeydi çiçekleri kurumaya başlayınca yerini değiştirdim ama hala oluyor kurumalar birde alt yaprakları çok büyük kesmelimiyim dursunmu?

Büyük ihtimalle sözünü ettiğiniz büyük yapraklar, küçük sürgünlerin ve çiçeklerin gücünü alıyordur, Sayın Mirbe. Bence kesmenizde hiçbir sakınca yok. Ancak, çiçekleriniz klima esintisini veya radyatör sıcaklığını alacak bir yerde ise, çiçek kurumasını bunlar da yapıyor olabilir.
Kalanchoe'lar diğer sukkulent ve özellikle kaktüslere oranla, neme daha çok ihtiyaç duyuyorlar. Yeriniz uygunsa, nemlendirme havuzu üzerine yerleştirebilirsiniz. Çiçeğinizin çapından daha geniş bir saksı altlığının içine ters çevrilmiş daha küçük bir saksı altlığı koyarak, üzerine çiçeğinizi yerleştirebilirsiniz. Hemen üstteki saksıdan akan fazla sulama suyu, alttaki büyük havuz kaba akar, hem de burada bekleyen su çiçeklerinize nem verir.

selenn
19-01-2010, 23:52
Sayın PlentyPlant, kaktüs ve sukulentleriniz çok güzel ve sağlıklı gözüküyor, ellerinize sağlık.

Özellikle Sedum palmeri ve Kalanchoe blossfeldianalarınız coşmuşlar. Harika gözüküyorlar. Diğer fotoğraflarınızı merakla bekliyorum.

Vildan Sönmez
20-01-2010, 08:20
Sayın PlentyPlant, Çiçekleriniz çok güzel ve bakımlı. Sedum palmeriniz coşmuş, bende söylemeden duramıyacağım. Yeni yılda ilk ektiğim sukulent bu, henüz minik bir dal, dilerm sizinki kadar güzel olur.

sevim.K
20-01-2010, 08:22
Daha önce birkaç tane çoğaltmıştım. Memnuniyetle bir-iki dal veya bir kök gönderebilirim.

Teşekkür ediyorum baharda kapınızı çalabilirim:)

Kalanşonuz çok güzel büyümüş. Benim çiçeklerini gördüğüm dört kalançhoe'm var. Kırmızı, beyaz, pembe ve truncu çiçekleri var. Bu yıl henüz çiçeklerini göremedim:( Bir arkadaşımın gönderdiği yaprak yapısı farklı kalançhoe var. Yardımcımın kardeşi kendininkilerini budamış. Minik parçacıkları göndermişti bana onlar tuttu büyüyorlar. Çok geniş bir aile. Genel adlarının dışında adlarını bilemiyorum maalesef:(

Kısacası baharda işte benim kalançhoelarım diyebileceğim:)

PlentyPlant
20-01-2010, 11:35
Sayın PlentyPlant, Çiçekleriniz çok güzel ve bakımlı. Sedum palmeriniz coşmuş, bende söylemeden duramıyacağım. Yeni yılda ilk ektiğim sukulent bu, henüz minik bir dal, dilerm sizinki kadar güzel olur.

Teşekkür ederim Sayın Vildan Sönmez. Sedum Palmer'in bu hale gelmesi 2 yıldan biraz fazla zaman aldı. Sizinkilerin de böyle olacağından hiç kuşkum yok.

PlentyPlant
20-01-2010, 11:37
Teşekkür ediyorum baharda kapınızı çalabilirim:)
Kısacası baharda işte benim kalançhoelarım diyebileceğim:)

Memnuniyetle Sayın Sevim K. Şubat sonuna doğru zaten bazı budamalar yapacağım. Üretebileceğiniz şeyleri seve seve gönderirim.

cenan
20-01-2010, 12:02
Sessiz durduğuma bakma PlentyPlant. Resimlerini ve yazılarını takip ediyorum, herşey çok güzel ve samimi. Devamını bekliyoruz.

sevim.K
20-01-2010, 15:20
Memnuniyetle Sayın Sevim K. Şubat sonuna doğru zaten bazı budamalar yapacağım. Üretebileceğiniz şeyleri seve seve gönderirim.

Sayın PlentyPlant teşekkürler. Aç gözlülük yapmak istemiyorum kalanşoyla ilgili yazdıklarım baharda büyütebileceğim kadar çok kalanşomun olacağıydı. Elimde çimlendirdiğim büyümeye başlamış minik kalanşolarım var. Tek sıkıntımız bolca tomurcuğumuz var ama henüz çiçeklenmedik. Yetişkin kırmızı, beyaz, turuncu kalanşolar da dahil:).

Ama şubat sonrası leş kaktüsü için - kırmızı çiçekli- kapınızı çalacağım;)

Hhatice
20-01-2010, 16:05
ben de dün 4 tane kaktüs aldım çok küçük saksılara ekmişler saksı bile değil üretme kabı :(
onları ne zaman daha büyük saksılara almamı önerirsiniz ?

PlentyPlant
20-01-2010, 19:40
ben de dün 4 tane kaktüs aldım çok küçük saksılara ekmişler saksı bile değil üretme kabı :(
onları ne zaman daha büyük saksılara almamı önerirsiniz ?

Muhtemelen minyatür haldedirler Sayın Hhatice. Hiç sorun değil. Kaktüslerin (ve diğer bitkilerin de) pekçoğu kışın dinlenmeye ve uykuya çekildikleri, kabını baharda değiştirmeni daha uygun gibi geliyor bana. Yalnız sıcak ama yeterince güneş almayan bir ortamda tutmayın. Anlamsız ince uzamalar gösteriyorlar. Bırakın hafifçe üşüyerek uyusunlar :)

Not: Daha önce saksılar ile ilgili yazmayı planladığımı söylemiştim. İşimi bitirip fırsat bulabilirsem, bunu yapacağım.

PlentyPlant
21-01-2010, 14:41
Saksılar ile ilgili yazma sözümü ancak yerine getirebiliyorum.
Amacım, modellerden herhangi birini yermek değil, sadece gözlemlerimi aktarmak. Aşağıda piyasada yaygın olarak bulunan üç plastik saksıyı görüyorsunuz.

122707

1. Bir numaralı saksıda üçgen şeklindeki 4 bombe ayak olarak kullanılmış ve delikler (bence doğru biçimde) ayaklar arasındaki çukurlara yerleştirilmiş. Ancak, bu bombeler, saksı içindeki çukurlar aynı zamanda. Verdiğiniz suyun bir bölümü deliklerden çıkarken, önemli bir bölümü bu dört ayak çukuruna doluyor ve bitki kökleri buralara kadar ulaşmışsa çürüme riskini artırıyor.
2. İki numaralı saksıda ayaklar çıkıntı halinde ve yüksek. Resimdeki çok delikli model genellikle üreticilerin tercih ettiği tip. Su havuzuna konduğunda bitki alttan suyu daha çok alabiliyor. Ayaklar yüksek, ayak araları daha geniş ve delikler daha havada durduğu için hem toprak daha çok havalanıyor, hem de saksıda biriken su ile teması çok daha az.
3. Üç nolu saksıda ayaklar çok alçak ve delikler küçük. Çok az bir suyun tabağa akması halinde bile tıkanıyorlar.

Benim bitkilerimin tümü 2 no'lu saksıda çok daha rahat ettiler. Diğerleri daha şık gibi duruyor ama belki de ben beceremedim bu saksılarda başarılı olmayı.

Bir de dekoratif toprak saksı sorunu var. Toprak saksı pek çok bitki türü için daha sağlıklı bir seçenek elbette. Fakat dekoratif olanlarının görüntüsünü bozmamak için genellikle alt ortasına büyük bir delik açıyorlar sadece. Dışı boyalı ve bazen sırlı olduğu için yeterince yanlardan nefes alamıyor gibi geliyor bana. Alttaki delik de tabakla öpüştüğü için, suyu dışarı yeterince veremiyor.
Pek çok yerde saksı içine çakıl taşları yerleştirdikten sonra toprak konarak ekim yapılması tavsiye edilir. Ben tersini yaptım. :) Çakılları tabağa koyup, saksıyı üzerine yerleştirdim. Böylece delik kapanmıyor ve hava ile toprak teması daha rahat oluyor.

122708

Kaktüs ve sukulentle ne ilgisi var, demeyin lütfen. Saksı önemli, hem de çok. :)

mrmusti
21-01-2010, 15:51
Bende birkaç resim göndermiş olayım.
Devamı www.kaktusresimleri.biz adresimde..

PlentyPlant
21-01-2010, 15:59
Bende birkaç resim göndermiş olayım.
Devamı www.kaktusresimleri.biz adresimde..

Gerçekten hoş kaktüs resimleri Sayın mrmusti. Katkınız için teşekkür ederim. Sitenize de bakacağım.

İlkin
21-01-2010, 17:16
Fotoğraflar çok güzel. Bu kaktüs ve sukkulentler size mi ait?..

mrmusti
22-01-2010, 12:29
Fotoğraflar çok güzel. Bu kaktüs ve sukkulentler size mi ait?..
Evet. Daha çok var.. Sitemde görebilirsiniz..

PlentyPlant
22-01-2010, 22:36
Sansevieria: Bu da sukkulentler içinde belki de en yaygını.
Çiçek açmadan önceki ve sonraki hali.

122889

İç mekanın en çok güneş alan yerine koyabileceğiniz gibi, aydınlık herhangi bir yer de olabilir. Yazın, toprağı kurudukça düzenli su verebilirsiniz ama kışın su vermemeye gayret edin. Hele su ile soğuk birleşince (örneğin, pek kullanmadığınız ve kışın soğuk olan bir misafir salonunuz varsa) sonunu getirebilir.
Daha hızlı boylanmasını istiyorsanız, toprağının yumuşak torf ağırlıklı olmasını öneririm.
Kendisi büyüse bile, saksı büyütme işlemine pek gerek duymuyor. Bana kalırsa, bu konuda dikkat edilmesi gereken tek nokta, dal sayısı ve uzunluğuna bağlı ağırlığı, fiziken dayayabilecek yükseklikte toprak ve saksı içinde olabilmesi.

PlentyPlant
22-01-2010, 23:04
Bu da Haworthia Reinwardtii...

122895

PlentyPlant
24-01-2010, 16:06
Bugünkü kaktüsümün türü sempervivum oddity.

122922

Hızlı gelişebilen türlerden biri. Dipten verdiği dalların ucunda yeni borucuk buketleri oluşturuyor. Bir arkadaşımın söylediğine göre, bazı peyzaj uygulamalarında "yer örtücü" olarak kullanılıyormuş. Ben henüz rastlamadım.
Tüplerin uçlarından çiçek açıyor. Benimkinin çiçek rengi mat pembe.
Pek çok kaktüs ve sukkulent türüne oranla, soğuğa (-5 ila 6 C.) biraz daha dayanıklı. Rengi de yaz ve kış yeşil kalıyor.

Not: Son iki fotoğrafı çekmek için açık kahverengi deri bir zemin kullanmaya başladım. Halojen bir lamba ile aydınlatıyorum. Sanki sarı-turuncu ışık, yeşili daha iyi gösteriyor gibi geldi bana. Biraz da yumuşaklık veriyor.

Güngör Salman
24-01-2010, 16:32
Çok güzeller.

PlentyPlant
24-01-2010, 16:32
122923

Ripsalidopsis Rosea... Herkesin bildiği ve sahip olduğu bir tür olduğu için, yazacak pek bir şey yok. Sadece çok düşülen bir hataya dikkat çekmek isterim: Bu görünüme sahip başka çeşitler var. Hepsi "yılbaşı çiçeği" diye adlandırdığımız tür değil.
Kimbilir, belki benimkinin adını yazarken ben de hata yapmış olabilirim. ;)

PlentyPlant
24-01-2010, 16:36
Çok güzeller.
Beğendiğinize çok sevindim, sayın Güngör Salman. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

sevim.K
24-01-2010, 17:50
Evet. Daha çok var.. Sitemde görebilirsiniz..

Sitenize baktım harika resimler ve kaktüsler tabi ki:) Oradaki tüm kaktüslerden elinizde var mı yoksa türleri tasnif ederek katalogmu oluşturuyorsunuz. Hepsi sizde mevcutsa müthiş bir şey:).

O resimleri gördükten sonra benim kaktüsüm var diyemiyorum doğrusu:(

sevim.K
24-01-2010, 17:53
Haworthia Reinwardtii... Çok hoş:p Sadece yukarı doğru büyümüyor değil mi yanlardan da yavruluyor olmalı:)

mrmusti
24-01-2010, 20:15
Sitenize baktım harika resimler ve kaktüsler tabi ki:) Oradaki tüm kaktüslerden elinizde var mı yoksa türleri tasnif ederek katalogmu oluşturuyorsunuz. Hepsi sizde mevcutsa müthiş bir şey:).

Sayın SevimK,
Sitemdeki benim kaktüslerim bölümüne girerseniz sahip olduğum kaktüslerin resimlerini görebilirsiniz. Ayrıca oturduğum evlerin baklon resimleride var.
Çok ev değiştirdiğim için benim kaktüslerimde bir kısmını malesef kaybettim. Şimdi de onları tamamlamak için uğraşıyorum. Göreceğiniz kaktüs resimlerinin tarafımdan resimleri çekilerek siteye konmuştur. Sevmekle oluyor herşey. Sizinde olacağına eminim. Yeterki ilgi gösterin.
Mustafa Remzi Mert

PlentyPlant
25-01-2010, 09:54
Haworthia Reinwardtii... Çok hoş:p Sadece yukarı doğru büyümüyor değil mi yanlardan da yavruluyor olmalı:)
Doğru, yanlardan da sürgün veriyor ;)

Fatih
25-01-2010, 11:37
122923

Ripsalidopsis Rosea... Herkesin bildiği ve sahip olduğu bir tür olduğu için, yazacak pek bir şey yok. Sadece çok düşülen bir hataya dikkat çekmek isterim: Bu görünüme sahip başka çeşitler var. Hepsi "yılbaşı çiçeği" diye adlandırdığımız tür değil.
Kimbilir, belki benimkinin adını yazarken ben de hata yapmış olabilirim. ;)

Çok harika...

Özel besin verdiniz mi hiç?

PlentyPlant
25-01-2010, 11:43
Çok harika...

Özel besin verdiniz mi hiç?

Hayır, Sayın Fatih. Şu ana kadar (yaklaşık 1 yıldır) hiç besin vermedim. Toprağı ağırlıklı olarak hindistancevizi lifi. Çok az da pomza kattım.

PlentyPlant
25-01-2010, 21:19
Aşağıda gördüğünüz fotoğraf Cheiridopsis Vanzijlii.

123158

Anavatanı Güney Afrika. 100 civarında değişik türü var. Büyük ölçüde küme tarzında büyüme gösterirken, çalı formunda gelişen tipleri de var. Bu formda olanlar, yer örtücü olarak da kullanılabiliyor. Papatyayı andıran sarı çiçekler açıyor. Açık bordo veya kırmızı çiçek veren türleri de var.
Su geçirgenliği yüksek bir toprak ve bol güneş ışığında daha iyi gelişiyor. Tohumdan veya gelişmiş sert yapraklar köklendirilerek üretilebilir. Ancak, çimlenme sırasında serinliği daha çok seviyor.

PlentyPlant
25-01-2010, 21:26
Bu da Lithops Villetii Deboeri.

123159

Lithopslar ile ilgili çok bilgi var internette. Pek çok kişinin de bilgisi olduğundan eminim. Geçen günlerde araştırma yaparken bana ilginç gelen bir-iki detay bilgi ve bir videoya rastladım.
Bu lithopsumun fotoğrafını yerleştirirken tekrar aradım ama bulamadım. ;) Bu gece veya yarın bulurum. Bulur bulmaz da paylaşacağım.

Vildan Sönmez
25-01-2010, 22:32
Sevim Hanım'a katılmamak elde değıl

kaktüsler, sukulentler harika

cenan
26-01-2010, 10:48
Yılbaşı çiçeğin ne kadar da güzel çiçeklenmiş. Benim kızım okuldan geldikten sonra gittiği teyzesinin evinde de var böyle pembe pembe. Kızım sıkı takipte 4 tane tomurcuğu varmış. Böyle bir saksı dolusu görse, çıldırırdı heralde;)

PlentyPlant
26-01-2010, 11:29
Yılbaşı çiçeğin ne kadar da güzel çiçeklenmiş. Benim kızım okuldan geldikten sonra gittiği teyzesinin evinde de var böyle pembe pembe. Kızım sıkı takipte 4 tane tomurcuğu varmış. Böyle bir saksı dolusu görse, çıldırırdı heralde;)

Keşke bir tane daha olsaydı aynısından, kızınıza gönderebilseydim. Ama eminim, bu sevgisiyle bundan daha da güzelini yetiştirecektir. ;)

cenan
26-01-2010, 11:31
Benim de elimde iki çeşitten birer dal yılbaşı çiçeğim var. İnşallah bizde seneye çiçeklerini görürüz.

cemo
26-01-2010, 11:33
Günlerdir bu sayfaya bakmamak için direndim.
Tam da kaktüslerim kar altında kalmışken, nerden baktım ben buraya. Nerden gördüm o balkonu. Kakatüs cennetine düştüm sanki.:)

Sizin adınıza cok mutlu, kendi adıma da bir o kadar üzgünüm.

Kaktüs sevdam depreşti yine:(((

Sevgiler

PlentyPlant
26-01-2010, 12:04
Aslında bir raf sistemi benim sorunumu da çözecekti. Hemde balkon temizliğide kolay olacaktı. Ama olmadı işte yaptıramadım:(

Çok yakında bahar gelecek. Şimdiden projenizi yapıp, yazın balkon keyfini doya doya yaşayabilirsiniz. ;)

cemo
26-01-2010, 12:10
Sevgili Cenan

Ben naylon örtmüştüm ama tipi kaldırıp atmış:(
Bugün güneş cıktı, ben gidip bakamıyorum kaktüslere:(

Satı Uğurtan
26-01-2010, 12:14
Günlerdir bu sayfaya bakmamak için direndim.
Tam da kaktüslerim kar altında kalmışken, nerden baktım ben buraya. Nerden gördüm o balkonu. Kakatüs cennetine düştüm sanki.:)

Sizin adınıza cok mutlu, kendi adıma da bir o kadar üzgünüm.

Kaktüs sevdam depreşti yine:(((

Sevgiler
Sevgili cemo,benimde içim acıyor çünkü benim kaktüslerimde seninki gibi kar altında, bukadar kar yağıp don olacağını düşünemediğim için kapalı bir yere almamıştım, hepsi kar altında kaldı umarım kurumaz. Sevgili PlentyPlant,kaktüs ve sukulentlerinize hayran kaldım sağlıkla büyütün sevgiler.

cenan
26-01-2010, 12:14
İnşallah birşey olmaz cemo:(
PlentyPlant sayfanın konusu kaydı. Güzel bir resim paylaşta içimize ki sıkıntı gitsin:rolleyes:

cemo
26-01-2010, 12:21
Çok haklısın Cenan, kaktüsleri kar altında kalan arkadaşların üzüntüsü, başlığı açmalıydık:))

Sn PlentyPlant

Kaktüs balkonunuzdan birkaç kare yayınlarsanız, üzüntümüz hafifler biraz:(

Satı Uğurtan
26-01-2010, 12:31
Sevgili PlentyPlant, kaktüslerinizin güzelliği içimi açtı, sağlıkla büyütün sevgiler.

PlentyPlant
26-01-2010, 12:35
Ben tek tek fotoğraflarını çekip yayımlamayı düşünüyordum ama şöyle küçük bir fotoğraf koyayım. Bunlar da balkonda ama ben "güney"deyim. ;)

123173

PlentyPlant
26-01-2010, 12:37
Sevgili PlentyPlant, kaktüslerinizin güzelliği içimi açtı, sağlıkla büyütün sevgiler.

Teşekkür ederim Sayın Satı Uğurtan. Sizinkileri de en kısa zamanda görmeyi isterim. :)

cenan
26-01-2010, 12:37
Maaşallah , çok sağlıklı görünüyorlar.

PlentyPlant
26-01-2010, 12:39
Maaşallah , çok sağlıklı görünüyorlar.

Sevgi ve iklim avantajı, hepsi bu. ;)

cemo
26-01-2010, 12:43
Gercekten harika..kaktüsker ağaç olmuş.

Maşallah

Satı Uğurtan
26-01-2010, 12:46
Sevgili PlentyPlant, benim kaktüslerin bir kısmı zaten bahçemde diğerlerinide en kısa zamanda paylaşırım sevgiler.

PlentyPlant
26-01-2010, 12:49
Gercekten harika..kaktüsker ağaç olmuş.

Maşallah

Teşekkür ederim Sayın Cemo. Aslında bu sayfa ile ilgili bazı sıkıntılarım var. Sadece kaktüs ve sukulentlerimin fotoğraf ve çok kısa bilgilerini koymak yeterli gelmiyor bana.
Kullandığım saksı tiplerine ilişkin kısa bir resimli bilgi koymuştum ama o kadar. Kaktüs tablamın proje çizimini de koyacağım. Ayrıca "lithops"ların tarihine ilişkin bir çeviri yapıyorum ama buraya koymak yerine, ilgi sayfalara eklemeyi daha doğru buluyorum.
Burayı daha zenginleştirebilmemiz için tüm ziyaretçilerden gelecek önerilere ihtiyacım var. ;)

sevim.K
26-01-2010, 15:15
Bugün sabahtan beri harika bir güneş var. Başlangıçta güneşe rağmen hava çok soğuktu sonra güneşin etkisi hissedilir derecede arttı ve karlar erimeye başladı. Ben de balkona çıkma yasağını delip içeriye alamadığım çiçeklerime baktım. Kaktüslerim daha önce de kışı balkonda geçirdikleri için direnç kazanmış durumdalar sanırım yine bozulmadan bahara çıkacaklar:). Ama ne yazık ki sukulentlerim hakkında aynı şeyi söyleyemeyeceğim.:(

Balkondaki kalanşolarımın yaprakları soğuktan yanmış:( Gövdenin ve köklerin zarar görmediğini umuyorum. Eğer umduğum gibi olursa yeni sürgünlerle büyümeyi sürdüreceklerdir. Olmazsa salonda dört saksım tesellim olacak.:(

sevim.K
26-01-2010, 15:25
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=450771&postcount=463

http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=450775&postcount=464

Bunlar benim çok eski kaktüslerim ve sukulentim. Bu kar ve soğuktan zaferle çıktılar:)

Sevgili cenan dondurma kabındaki sukulentlerimi de kurtardım:)

cemo
26-01-2010, 15:31
Kullandığım saksı tiplerine ilişkin kısa bir resimli bilgi koymuştum ama o kadar. Kaktüs tablamın proje çizimini de koyacağım.

Sn PlentyPlant, projelerinizi en kısa zamanda görmek isterim.

Kaktüsler konusunda sizin kadar tecrübem yok acıkcası. Saksılar, kullanılan toprak, dikim şekilleri vs.. konularında, fikir alışverişlerine devam edebiliriz.

Kaktüslerini dondurmuş bir acemi olarak:( aklıma ilk gelenler bunlar.

PlentyPlant
26-01-2010, 15:52
Balkondaki kalanşolarımın yaprakları soğuktan yanmış:( Gövdenin ve köklerin zarar görmediğini umuyorum. Eğer umduğum gibi olursa yeni sürgünlerle büyümeyi sürdüreceklerdir. Olmazsa salonda dört saksım tesellim olacak.:(

Hiçbirşey olmaz Sayın Sevim K. Toprak hizasından gövdesini kesseniz bile, yeni sürgünler verir. Ama siz yine de kesmeyin. :)

mrmusti
26-01-2010, 17:15
Biraz daha güzellik katayım isterseniz..

Güngör Salman
26-01-2010, 17:18

Sayın Mrmusti Kaktüsleriniz çok güzel. Bir başlıkta siz açsanız diyorum ben, ne dersiniz;)

mrmusti
26-01-2010, 17:27

1. fotoğraf Adromischus_mammillaris_filicaulis
2. fotoğraf Gymnocactus_chiqutanum
3. fotoğraf Gymnocalycium_baldianum
4. fotoğraf Gymnocalycium_horstii
5. fotoğraf Gymnocalycium_lafaldense

mrmusti
26-01-2010, 17:33
Sayın Mrmusti Kaktüsleriniz çok güzel. Bir başlıkta siz açsanız diyorum ben, ne dersiniz;)

Sayın Güngör Sayman,
Ön sayfaya nasıl başlık açacağımı bilmiyorum aslında. Ancak buraya gönderebiliyorum. Ne yapayım buda yetiyor bana. Arkadaşlardqa istifade etsin isteyorum. Daha fazlasını görmek isterseniz. www.kaktusresimleri.biz adresimden Kendi kaktüslerim bölümünde görebilirsiniz.

Güngör Salman
26-01-2010, 17:49
Bende sürekli açılır pencere engellendi diyor bakamıyorum.

mrmusti
26-01-2010, 17:53
Bende sürekli açılır pencere engellendi diyor bakamıyorum.

Teşekkür ederim. Nasıl olsa öğreniriz bir gün.

sevim.K
26-01-2010, 19:51
Teşekkür ederim. Nasıl olsa öğreniriz bir gün.

Sayın mrmusti; bu sayfadan önce kaktüs ve sukulentler sayfasını açın

http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=58

Sol üst köşede yeni başlık aç yazısını göreceksiniz.

O yazıyı tıklayın.

Açılan mesaj sayfasına kendi başlığınızı yazıp güzel kaktüslerinizi bizimle tanıştırın. Selamlar:)

Hhatice
26-01-2010, 20:16
Sayın Mrmusti Kaktüsleriniz çok güzel.hayranlıkla seyrettim maşallah nazar değmesin

günebakan
26-01-2010, 21:57
Maşallah diyeyim önce hepinizin de kaktüs ve sukulentleri ayrı bir güzel Güle güle büyütün:)
Sevgili Sevim hanım bu kaktüslerim çok eski demişsiniz şimdi yokmu yani anlamadım:(

Mrmusti kaktüsleriniz ne kadar çok sanırım koleksiyon yapıyorsunuz hepsi de ayrı bir güzel:)

sevim.K
26-01-2010, 22:26
Yok sevgili günebakan. O kaktüslerim hala var. Yaşlı olduklarını söylemek istemiştim:)

mrmusti
27-01-2010, 14:50
Evet sayın günebakan, Koleksiyonum var. Birçok kaktüsümü kaymetmiş olsamda şu anda 300-350 kadar bitkim var.. Zamanınız olurda www.kaktusresimleri.biz siteme girerseniz,Benim kaktuslerim bölümümde Karşıyakada oturduğum dönemde Karşıyaka Belediyesinin En Güzel Balkon Bahçe Yarışmasında Juri Özel Ödülünü alan Balkonumuda görebilirsiniz..

Maşallah diyeyim önce hepinizin de kaktüs ve sukulentleri ayrı bir güzel Güle güle büyütün:)
Sevgili Sevim hanım bu kaktüslerim çok eski demişsiniz şimdi yokmu yani anlamadım:(

Mrmusti kaktüsleriniz ne kadar çok sanırım koleksiyon yapıyorsunuz hepsi de ayrı bir güzel:)

mrmusti
27-01-2010, 14:52
Teşekkürler Sevim K. deneyeceğim..

O yazıyı tıklayın.

Açılan mesaj sayfasına kendi başlığınızı yazıp güzel kaktüslerinizi bizimle tanıştırın. Selamlar:)

mrmusti
27-01-2010, 15:21
Sayın Sevim K.
Aynen dediğinizi yaptım. Resimleri yükledim. İsimlerinide yazdım. Her tarafa baktım Yok. Nereye gitti Allah Bilir.

O yazıyı tıklayın.

Güngör Salman
27-01-2010, 15:36
Sayın Sevim K.
Aynen dediğinizi yaptım. Resimleri yükledim. İsimlerinide yazdım. Her tarafa baktım Yok. Nereye gitti Allah Bilir.

Merak etmeyin yöneticiler bulur, bakarsınız başlığınız karşınızda. :)

sevim.K
27-01-2010, 15:42
Sayın Sevim K.

Başlık açılmış gibi görünmüyor:) Umarım sevgili güngörün dediği gibidir. Doğrusu sitenizdeki müthiş güzellikleri burada da görmek isterim.

mrmusti
27-01-2010, 16:05
Sizleri merakta bırakmıyayım..
1. fotoğraf Mammillaria hofmanniana
2. fotoğraf Mammillaria mystax
3. fotoğraf Notocactus roseoluteus
4. fotoğraf Brezilicactus graessneri
5. fotoğraf Euphorbia obesa

Başlık açılmış gibi görünmüyor:) Umarım sevgili güngörün dediği gibidir. Doğrusu sitenizdeki müthiş güzellikleri burada da görmek isterim.

günebakan
27-01-2010, 17:45
Sn. Mrmusti balkonunuz ödül almayı haketmiş maşallah hepsi birbirinden güzel Güle güle büyütün. Birara sitenize daha detaylı bakacağım:)

Vildan Sönmez
27-01-2010, 21:14
Mrmusti kaktusleriniz muhteşem. Ama diğer arkadaşlar gibi rica edrim kendi başlığınızı açın ve daha çok fotoğraf yükleyin.96 nolu mesajdaki son kaktüs ün alacalısını ilk defa görüyorum. Sitenize de bakıyoruz. Ama bir başlık istiyoruz.
Plentyplant arkadaşımızın güzelim kaktüsleri ile karışıyor, acaba kimin karmaşası yaşamayalım.

skaraca
28-01-2010, 09:05
Sayın mrmusti,

Alınmanızı istemem ama Vildan Sönmez hanımın yukarıda yazdıklarına katılmamak mümkün değil. Sayfa plentyplant arkadaşımız tarafından açılmış ve bu arkadaşımızın kaktüslerinin sergilenmesi amacını taşıyor.

Ancak sizin sitenizden takip ettiğim kadarıyla, sayısal açıdan çok olan kaktüs ve sukulentleriniz, sayın plentyplant arkadaşımızın kaktüs ve sukulentlerini gölgelemeye başlamış durumda.

Yukarıda açtığınız sayfanın/başlığın kaybolduğunu belirtmişsiniz. Belki bir hata olmuştur. Tekrar deneyip, yeni bir başlık açarak kaktüslerinizi sergileyebilirsiniz. Böylece bizlerde site dışında güncellenmiş durumları ile kaktüslerinizi görmüş oluruz.

Selam ve saygılarımla...

PlentyPlant
28-01-2010, 11:20
Sayın mrmusti. Bir süredir fotoğraflarınızı izliyorum ve fazla karışıklık olmasın, sizinkileri görelim diye birkaç gündür fotoğraf veya bilgi koymuyorum.
Sitenizdeki balkon resimlerine tek tek baktım. Tamamen kaktüslere adanmış bu küçük ama apartman cephesinde nazar boncuğu gibi duran balkonunuz çok şirin görünüyor. En tepeye koyduğunuz ve tavana değen rafınızdaki kaktüsleri nasıl suluyor ve zararlılara karşı nasıl gözlüyorsunuz, ona akıl erdiremedim. :)
Şaka bir yana, bu kadar kaktüs içinde günlerimin nasıl geçtiğini anlamazdım. Ama öğrenmek istediğim birşey var. Buraya koyduğunuz kaktüsler size ait olan ve sizin tarafınızdan çekilen fotoğraflar mı, yoksa sizde varolan cinslerin neler olduğunu göstermek için başka kaynaktan aktarılmış resimler mi?
Yolum bir gün İzmir taraflarına düşer ve siz de hayır demezseniz, bu kadar kaktüsü (seralar dışında) görmekten büyük zevk alırım.
Güzel ve zevkli uğraşınızda size mutluluklar diliyorum.

mrmusti
28-01-2010, 11:37
Sayın Plent Plant,
Sizin başlık altına girmekten ötürü üzgünüm. Fakat başlık açamadığım için kullandım. Resmini gönderdiğim bitkilerin tamamı bana aittir. Ve hergün tek tek bakılmaktadır. Sulama zorluğu diye bi sıkıntım yoktu. Şimdi o evden taşındım. Bayraklı semtinde bahçeli bir yerdeyim. Daha tam olarak burayı düzenliyemedim. Bitkilerimi göstermekten hiç rahatsız olmam. Sizide bekliyorum, Sizin başlığı kullandığım için tekrar özür diliyorum.

Sayın mrmusti. Bir süredir fotoğraflarınızı izliyorum ve fazla karışıklık olmasın, sizinkileri görelim diye birkaç gündür fotoğraf veya bilgi koymuyorum.
Sitenizdeki balkon resimlerine tek tek baktım. Tamamen kaktüslere adanmış bu küçük ama apartman cephesinde nazar boncuğu gibi duran balkonunuz çok şirin görünüyor. En tepeye koyduğunuz ve tavana değen rafınızdaki kaktüsleri nasıl suluyor ve zararlılara karşı nasıl gözlüyorsunuz, ona akıl erdiremedim. :)
Şaka bir yana, bu kadar kaktüs içinde günlerimin nasıl geçtiğini anlamazdım. Ama öğrenmek istediğim birşey var. Buraya koyduğunuz kaktüsler size ait olan ve sizin tarafınızdan çekilen fotoğraflar mı, yoksa sizde varolan cinslerin neler olduğunu göstermek için başka kaynaktan aktarılmış resimler mi?
Yolum bir gün İzmir taraflarına düşer ve siz de hayır demezseniz, bu kadar kaktüsü (seralar dışında) görmekten büyük zevk alırım.
Güzel ve zevkli uğraşınızda size mutluluklar diliyorum.

mrmusti
28-01-2010, 11:42
Sayın günebakan,
İzmirde olmanız kaktüslerimi görmeniz açısından bir avantaj kaçırmamalısınız. Şu anda sera naylonu ile örtülü oldukları için yaz geldiğinde sizi de görmekten mutlu olurum.

Sn. Mrmusti balkonunuz ödül almayı haketmiş maşallah hepsi birbirinden güzel Güle güle büyütün. Birara sitenize daha detaylı bakacağım:)

PlentyPlant
28-01-2010, 11:42
Rica ederim. Benim için hiçbir sakıncası yok. Sadece sizinkileri görmek için ara verdim biraz. Fotoğraftaki kaktüsler size aitse, gerçekten harikalar. Görmekten keyif aldım.

günebakan
28-01-2010, 14:28
Dört gözle yazı bekliyorum o zaman sn. Mrmusti:) teşekkür ederim davetiniz için.

sevim.K
28-01-2010, 15:11
Rica ederim. Benim için hiçbir sakıncası yok. Sadece sizinkileri görmek için ara verdim biraz. Fotoğraftaki kaktüsler size aitse, gerçekten harikalar. Görmekten keyif aldım.

Sayın PlentyPlant; sayın mrmusti' nin kendi kaktüs başlığı olduğuna göre sizin kaktüslerinizi görmeye devam edebiliriz ne dersiniz:confused:

mrmusti
28-01-2010, 15:24
Sayın günebakan,
sitemde ana sayfada mail adresimde mevcut, sadece sizi değil görmek isteyen her arkadaşımızıda sizin sayenizde memnıniyetle davet ediyorum.

Dört gözle yazı bekliyorum o zaman sn. Mrmusti:) teşekkür ederim davetiniz için.

PlentyPlant
29-01-2010, 23:23
Daha önce "Crassula lycopodioides var. Acuminata" nın yeni köklendiği sıradaki fotoğrafını koymuştum. CD yedeklemelerinde arayıp son halini buldum.
Bu da, bana özelden yazmış olan kişilere baharda göndereceğim türler arasında. ;)

123537

Aşağıdaki fotoğraf da Echeveria peacockii... Henüz çiçek açtıramadım. Yanında durduğu diğerlerine mi ısınamadı, ne? :)

123538

PlentyPlant
29-01-2010, 23:34
Sayın Sevilay'ın lithopslar ile ilgili çok güzel ve derli toplu bir çeviri sayfası var. Morfolojisi ile ilgili yönlendirme notu bulunuyor ama ben sitede bulmayı başaramadım.

Taş kaktüsler zaman zaman "aloinopsis" ve "cheiridopsis" gruplarının bazı üyeleriyle karıştırılabildiği için, bu çizimin yardımı olabileceğini düşündüm. Tekrar niteliğinde bir bilgi olmuşsa Sayın Sevilay ve üyelerden özür dilerim.

123539

Kaynak: http://www.lithops.co.za/morphology/morphology.html

cenan
30-01-2010, 09:17
Echeveria peacockii ne kadar güzel, harika.. Çiçek açmasına gerek yok, kendi güzelliği yeter.

PlentyPlant
30-01-2010, 09:44
Echeveria peacockii ne kadar güzel, harika.. Çiçek açmasına gerek yok, kendi güzelliği yeter.

Teşekkür ederim, moral verdiniz. Havaların ısınmasını bekliyorum. Mutlaka açacak. :)

zeynepdincer.k
30-01-2010, 15:44
Daha önce "Crassula lycopodioides var. Acuminata" nın yeni köklendiği sıradaki fotoğrafını koymuştum. CD yedeklemelerinde arayıp son halini buldum.
Bu da, bana özelden yazmış olan kişilere baharda göndereceğim türler arasında. ;)

123537

Aşağıdaki fotoğraf da Echeveria peacockii... Henüz çiçek açtıramadım. Yanında durduğu diğerlerine mi ısınamadı, ne? :)

123538

Sayın plentyplant

Sukulent koleksiyonunuzu ve paylaştığınız bilgileri keyifle izliyorum. Bitkilerinizi çok sevdiğiniz ve emek gösterdiğiniz belli. Bunun için de sizi tebrik ederim. Bu arada echeveria peacockii olarak adlandırdığınız sukulent bir sempervivum türü. İlerde koyu pembe renkte bol tomurcuklu çiçekler verecek.
Echeveria peacockii ise pudralı mavi gri tonlarda ve oval uzun yaprağa sahip olan bir echeveria türü.
http://www.flickr.com/photos/manue64/3573417817/
Sevgi ve selamlar

PlentyPlant
30-01-2010, 19:33
Sayın plentyplant

....
Echeveria peacockii ise pudralı mavi gri tonlarda ve oval uzun yaprağa sahip olan bir echeveria türü.
http://www.flickr.com/photos/manue64/3573417817/
Sevgi ve selamlar

Sayın ZeynepDinçer.
Uyarınız için çok teşekkür ederim. CDlerimdeki resimleri bilgisayara aktarırken, listeden "kopyala-yapıştır"ın tuzağına düştüğümü farkettim. Bundan sonra daha dikkatli kontrol etmeden "kopyala-yapıştır" yapmayacağım, söz! :(

İlginiz, güzel sözleriniz ve uyarınız için tekrar teşekkür ederim. Diğer tüm üyelerden de özür diliyorum.

Saygılarımla...

Hhatice
30-01-2010, 19:43
Sayın plentyplant her ikiside çok güzeller ve mutlular çok belli yakında çiçekleri açacak bence :)

PlentyPlant
30-01-2010, 19:58
Sayın plentyplant her ikiside çok güzeller ve mutlular çok belli yakında çiçekleri açacak bence :)

Sayın Hhatice. Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Crassula'nın fotoğrafını detayıyla koysam iyi olurdu. Çünkü sarı, minik çiçekleri üzerinde. Aşağıda sunuyorum.
Burnunuzu yaklaştırınca o kadar da kötü bir kokusu var ki... Ama seviyorum o kokusunu. :)

123634

sevim.K
30-01-2010, 20:40
Çiçek o kadar yakın ki kokusu geliyor adeta insanın burnuna:) Biz de burnumuzu dayayıp koklamayız olur biter değil mi:)

PlentyPlant
31-01-2010, 00:35
Daha önce kaktüslerim için bir çizim yaptığımı ve demirciye verdiğimi söylemiştim. Bu hafta sonu gelince kaktüsleri yerleştirir ve fotoğrafını çekerim diye düşünüyordum ama güzel ülkemin "mazereti ve açıklaması tükenmez" ustalarım bitirememişler. Boyası kaldı diyorlar ama bana sanki daha tablasını bile yapmadılar gibi geldi. ;)

Ben de ölçüleri çıkartarak aşağıya çizimimi koyuyorum.

123657

- Malzeme, kalın galvanizli sac ve epoksi boya ile boyanacak. Güneyin güçlü ışığını yansıtıp içe daha az sıcaklık aktarsın diye beyaz boyamalarını istedim.
- Tablaların yüksekliği 15 cm. İçlerine taş döşeyeceğim ve kaktüsler arkadan öne doğru, büyükten küçüğe doğru yerleşecek. (Hem sulama kolaylığı, hem eşit ışık almaları için.)
- Tablaların arasıdaki girintiyi, arkadaki kaktüslere daha rahat ulaşarak gözle takip edebilmek için. (Her seferinde elime alarak yerlerinden oynasınlar istemedim.)
- Üç kenarı kalın asetat için çevrili. Hava akımını kesmemek için asetatlarda delikler olacak. Asetat, kaktüs için yeterli ışığa sahip olmayan balkonlarda hem ışığı geçirebilir, hem de camdaki yansımalar gibi, gelen ışığı yansıtarak çoğaltabilirler diye düşündüm. (Makro fotoğraf çekimi yapanlar asetat ve alüminyumun detay çekimdeki ışıklandırma özelliğini bilirler.)
- Çakılların üzerine kaktüs saksılarını tabaksız koyarak hem alttan daha iyi havalandırma sağlayacağımı, hem de saksı tasarrufum olacağını umuyorum. :)
- Dört yöne dönebilen tekerlekler, temizlik ve yer değişikliği için kolaylaştırıcı olacak.
- Güneyin aşırı güneşine tedbir olarak, dört bacağını üstüne sineklik tel gerilecek.
- Kışın ise tümünü naylon altına almak kolay olacak. Ayrıca arka iki bacak arasına (kışın sert günlerinde kullanılmak üzere) tel rezistans gelecek. (Pleksiglas (mika) bükümünde kullanılan ve klasik elektrik sobalarındaki gibi spiral değil, düz tel halinde olan rezistanslar var.)

Not: Çizimdeki perspektif sorunlarını görmezden gelirseniz sevinirim :)

selenn
31-01-2010, 00:49
Sayın PlentyPlant,

Çok kullanışlı olacağını düşündüğüm bir raf sistemi tasarlamışsınız. Umarım en kısa zamanda elinize ulaşır.

Ayaklarının tekerlekli olması çok yerinde olmuş. Çiziminize ilk baktığımda yan cepheleri sabit bir cam olarak düşünmüştüm ki asetat olduğunu belirtmişsiniz. Cam da olsa asetat da olsa direkt güneş ışığı bitkilere zarar verebilir diye aklıma gelmişti. Ayaklardaki tekerlekler sayesinde kolaylıkla güneşe göre rafınızı konumlandırma imkanınız olacak.

Tablalara taş döşeme çok iyi fikir. Hem tabakta kalan suyu boşaltma derdi de olmaz. Hem de taşlar arasında kalan su bitkiler için nemli bir atmosfer oluşturur.

Daha bol sakksıyı yerleştirebilmeniz için aklıma kare saksılar geldi. Bitkilerinizi uygun boyutlarda kare saksılara aktarabilirseniz yuvarlak saksılardan nicelik olarak daha çok bitkiye yer açılır diye düşünüyorum.

Bitmiş halini de görmek isterim. Çok güzel olacağa benziyor.

PlentyPlant
31-01-2010, 00:59
Sayın Selenn.
İlginiz için teşekkür ederim. Kare saksı konusunda söylediklerinize tümüyle katılıyorum ama ne yazık ki, buralarda kare saksı bulmak konusunda oldukça ciddi bir sıkıntı var. Ankara, İstanbul gibi merkezlerde ve kil ile uğraşan atölyelerde bulabilirim ama henüz ulaşamadım. Tabakları devreden çıkartmayı istememin bir nedeni de bu yer konusu zaten.

Bu arada çiçeklerinizi, düzenlemelerinizi (kar manzaralarınız da dahil) sürekli izliyorum. Biraz da gıpta ile :) Ayrıca, dostlar ve akrabalar arasında çok sıcak sohbetlerinizi de okuyorum ama sizleri tanımadığım için katabileceğim birşey yok. Güzel fotoğraflarınızın zevkini sürüyorum.

Keyifli uğraşlarınızda mutluluklar diliyorum. Bizi güzel ve değişik kaktüslerinizden mahrum bırakmayın lütfen.

zeynepdincer.k
31-01-2010, 14:40
Sayın PlentyPlant ve sayfanızı takip eden arkadaşlar,

Kare saksı konusu burada geçmişken kare saksı kolay temin edilebilecek bir bilgiyi sizlerle paylaşmak isterim. Bu konuda ayrı başlık açılıp açılmaması konusunda karar veremedim. Eğer zaten bir sorun teşkil ederse site admini uyarıda bulunacaktır.

Benim İzmir Ödemiş'te üç sefer kargo ile siparişte bulunduğum ve saksı fiyatları kargo ücretinden daha ucuz olan Gardennatura (www.gardennatura.com) kare saksı sorununuzu çözecektir. Son siparişimde kare saksı ile tüf ve perlit siparişim de birlikte geldi. Burası kargo şirketi ile anlaşmalı olduğundan kargo ücreti onların anlaşmalı fiyatından ücretlendirilmekte. Site adresi içinde kare saksı ebatları mevcut. Sipariş konusunda igili kişiler Reha bey ve Hüseyin bey. Saksı fiyatlarını kendilerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca ben saksıların kalitesinden ve hemen teslim edilmesinden dolayı memnun kaldım. İlgili linkten saksı örneğine ulaşabilirsiniz.
http://www.flickr.com/photos/26914853@N06/

Sayın PlentyPlant,

Bitkilerinizi yerleştireceğiniz sehpa projesi için sizi tebrik ederim. Bitkilerinizin burada daha mutlu olmaması için hiç bir sebep yok. Güle güle kullanın.
Selamlar

PlentyPlant
31-01-2010, 15:28
Teşekkür ederim Sayın Zeynep Dinçer. Saksı örneklerinizi gördüm. Evet, gerekli olan saksı tipleri öncelikli olarak bunlar.

Ancak, sözünü ettiğiniz firmanın sitesi çalışmıyor galiba. Google aramada adres ve telefonları görünüyor. Kendileriyle irtibata geçeceğim. Belki e-posta yoluyla da olsa, katalog gönderebilirler.

Selam ve saygılarımla...

sevim.K
31-01-2010, 16:05
Tasarım çok güzel olmuş. Çizim hataları mı vardı:confused: Ben farketmedim;) Kullanışlı olacağını sanıyorum. En kısa zamanda istediğiniz gibi kaktüs köşenizi oluşturursunuz umarım

PlentyPlant
31-01-2010, 18:03
Tasarım çok güzel olmuş. Çizim hataları mı vardı:confused: Ben farketmedim;) Kullanışlı olacağını sanıyorum. En kısa zamanda istediğiniz gibi kaktüs köşenizi oluşturursunuz umarım

Teşekkür ederim. Evet, detaya bakılınca biraz perspektif bozukluğu var ama demirci için önemli değil :) Bu tabladan iki tane yapılıyor. Evin küçüklü-büyüklü üç balkonu olunca, çiçek koyacak yer de çok oluyor. :)

Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.

PlentyPlant
01-02-2010, 21:48
Gymnocalycium mihanovichii

123862

İki kez ikişer ikişer çiçek verdiler. Şimdi, hem de kış ortasında tek tomurcuk halinde. Kaktüslerim arasında en yavaş büyüyeni, hatta büyümeyeni. :) Ya tüm enerjisini çiçek vermeye harcıyor hayvancık, ya da çok yavaş büyüyen bir tür de, ben bilmiyorum.

Bu da "stenocactus multicostatus"

123863

Neden bilmiyorum, bu kaktüsün yapısı bana insan beyninin kıvrımlarını çağrıştırıyor. Hiç benzemese de ben böyle hissediyorum. Kaktüslerin arasında en entelektüel olanı :)

cenan
02-02-2010, 10:45
:pYeni nesil gençlerin saçlarına benziyor:p

PlentyPlant
02-02-2010, 12:08
:pYeni nesil gençlerin saçlarına benziyor:p

Bu da bir bakış açısı tabii ;)

sevim.K
02-02-2010, 14:37
Nasrettin hoca cevabı gibi olacak ama ikiniz de haklısınız;).

PlentyPlant
02-02-2010, 20:52
123927

Mammillaria elongata

123928

Turbinicarpus jauvernigii

123929

Mammillaria vetula gracilis

sevim.K
02-02-2010, 21:56
Mammillaria elongata çok hoş:)

bahtiyar02
02-02-2010, 22:29
Sevgili PlentyPlant;
Benimde kaktüslere ve sukulent karşı büyük bir ilgim var.Kaktüsleriniz ve sukulent harika. Crassula'nın maşallahı var.Projenizi şimdiden merak ettim.Umarım biter bizde projenizden yararlanma şansını elde ederiz.
Saygılar

Hhatice
02-02-2010, 22:38
Mammillaria elongata kendi çiçekleri mi ? üzerine yapıştırılmış gibi duruyor

Fatih
02-02-2010, 22:41
Mammillaria elongata, Mammillaria vetula gracilis ve Stapelialar harikalar sevgili PlentyPlant. Emeğinize ellerinize sağlık.

selenn
03-02-2010, 00:05
Sayın Selenn.

Bu arada çiçeklerinizi, düzenlemelerinizi (kar manzaralarınız da dahil) sürekli izliyorum. Biraz da gıpta ile :) Ayrıca, dostlar ve akrabalar arasında çok sıcak sohbetlerinizi de okuyorum ama sizleri tanımadığım için katabileceğim birşey yok. Güzel fotoğraflarınızın zevkini sürüyorum.

Keyifli uğraşlarınızda mutluluklar diliyorum. Bizi güzel ve değişik kaktüslerinizden mahrum bırakmayın lütfen.

Sayın PlentyPlant,

Çok teşekkür ederim, umarım bir toplantı esnasında ben de Türkiye'de olursam tanışma imkanımız olur. Eminim kaktüsler, sukulentler konu olunca çok keyifli sohbet ederiz. Hoş zaten agaclar.net sayesinde çok güzel bir iletişim imkanı yakaladık.

Keyifli paylaşımların ve kaktüs fotoğraflarınızın devamı dileğiyle.

Bu arada raf sisteminizin de bitmiş halini merakla bekliyorum.

PlentyPlant
03-02-2010, 08:14
Mammillaria elongata kendi çiçekleri mi ? üzerine yapıştırılmış gibi duruyor

Elbette kendi çiçekleri. Kumaş, kağıt, plastik vb. malzemeden üretilmiş hiçbir bitki taklidini ve bitki dekorasyonunu sokmam evime. ;)

PlentyPlant
03-02-2010, 08:18
Sevgili PlentyPlant;
Benimde kaktüslere ve sukulent karşı büyük bir ilgim var.Kaktüsleriniz ve sukulent harika. Crassula'nın maşallahı var.Projenizi şimdiden merak ettim.Umarım biter bizde projenizden yararlanma şansını elde ederiz.
Saygılar

Sayın Bahtiyar. İlgi ve iltifatlarınız için teşekkür ederim. Ben de sizin ve kaktüs ile ilgili olan tüm üyelerin sayfalarını izliyorum. Hem de çoğu kez imrenerek.
Projemin demirci tarafından nasıl sonlandırılabileceğini doğrusu ben de merak etmeye başladım. :)))

PlentyPlant
03-02-2010, 08:22
Mammillaria elongata, Mammillaria vetula gracilis ve Stapelialar harikalar sevgili PlentyPlant. Emeğinize ellerinize sağlık.

Teşekkür ederim Sayın Fatih. Sizin sayfalarınızı da dikkatle izliyorum. Hatta, aklımda kalan birşeyi söyleyeyim. Sayın Cenan'ın göz diktiği sukkulentiniz bende de yok ve ben de göz dikmiştim. :) Ama onu yavrulatarak bu kadar insana dağıtmanız pek mümkün değil. Dağıtsanız da, elinizde o sukulent kalır mı, onu da bilemem doğrusu. :)
Sağlıcakla büyütün kaktüslerinizi. Saygılarımla...

PlentyPlant
03-02-2010, 08:26
Sayın PlentyPlant,

Çok teşekkür ederim, umarım bir toplantı esnasında ben de Türkiye'de olursam tanışma imkanımız olur. Eminim kaktüsler, sukulentler konu olunca çok keyifli sohbet ederiz. Hoş zaten agaclar.net sayesinde çok güzel bir iletişim imkanı yakaladık.

Keyifli paylaşımların ve kaktüs fotoğraflarınızın devamı dileğiyle.

Bu arada raf sisteminizin de bitmiş halini merakla bekliyorum.

Teşekkür ederim Sayın Selenn. Dilerim görüşme imkanımız olur. Özellikle resimlediğiniz o kaktüs seralarını anlatırsınız. Günlerce çıkmak istemezdim herhalde oralardan.
Bu arada demircim (güneyli, sıcaksever, çalışma sevmez) "nasıl olsa kış, ne acelesi var" deyip inisiyatif kullanıyor sanırım. :) Sabır...

PlentyPlant
03-02-2010, 08:36
Mammillaria elongata çok hoş:)

Evet. Kafasına göre takılıyor. Nasıl büyürse büyüsün diye kendi haline bıraktım. Hem böyle daha çok çiçek vermeye başladı. :)

Vildan Sönmez
03-02-2010, 12:12
Sayın PlentyPlant,
Sizin ve Mustafa bey'in kaktüs ve sukulentleri güzellikleri ile ve özellikle çiçekli oluşları ile
başımızı döndürüyor. Ben kendime dur demişken, yeni siparişler verdim.
Fotoğrafını eklediğim crassula sizin 106 nolu mesajınızdaki ile aynı mı ?
Yıllardır çiçek açmadı.( üzerindekiler yakınındaki sardunyadan yapraklar.)

PlentyPlant
03-02-2010, 14:50
Sayın PlentyPlant,
Sizin ve Mustafa bey'in kaktüs ve sukulentleri güzellikleri ile ve özellikle çiçekli oluşları ile
başımızı döndürüyor. Ben kendime dur demişken, yeni siparişler verdim.
Fotoğrafını eklediğim crassula sizin 106 nolu mesajınızdaki ile aynı mı ?
Yıllardır çiçek açmadı.( üzerindekiler yakınındaki sardunyadan yapraklar.)

Evet, aynısı Sayın Vildan Sönmez. Keyfi yerinde olunca gövdesinde minicik sarı çiçekçikler açacak. Belki biraz daha yaşlanması gerekiyordur, kimbilir.

PlentyPlant
03-02-2010, 21:43
Bu akşam dayanamadım, soğuk-moğuk dinlemeden fotoğraflarını çekmek istedim. Biri flaş ile, diğeri flaşsız. Sonucun parlak olduğunu pek söyleyemeyeceğim. :(
Bunlar da "aeonium arboreum"lar.

124014

124015

Hhatice
03-02-2010, 22:02
aeonium arboreum çok güzelmiş daha önce görmemiştim bu çiçeği ilk görüyorum seradan mı aldınız ?

PlentyPlant
03-02-2010, 22:25
aeonium arboreum çok güzelmiş daha önce görmemiştim bu çiçeği ilk görüyorum seradan mı aldınız ?

Hayır Sayın Hhatice. Bir arkadaşım yurtdışından gelirken getirmişti 1,5 yıl kadar önce. O zaman henüz 10 cm kadar tek daldı. Ben onu çoğalttım, böyle oldular.

Vildan Sönmez
03-02-2010, 22:33
Aeonium arboreum bende de var. Kış ve soğuklar başlayana kadar adeta bordo rengi böyle yeşile dönünce merak etmiştim. Demekki bu normal seyri. Bir de alttam yapraklar dökülüyor. Bunu da yeni yavrular yapacağına yoruyorum. Geçen yıl da öyle olmuştu. Ne dersiniz, sayın PlentyPlant ?

Hhatice
03-02-2010, 22:37
Hayır Sayın Hhatice. Bir arkadaşım yurtdışından gelirken getirmişti 1,5 yıl kadar önce. O zaman henüz 10 cm kadar tek daldı. Ben onu çoğalttım, böyle oldular.

elinize sağlık çok iyi bakmışsınız :)maşallah çok güzel

PlentyPlant
03-02-2010, 22:37
Aenom bende de var. Kış ve soğuklar başlayana kadar adeta bordo rengi böyle yeşile dönünce merak etmiştim. Demekki bu normal seyri. Bir de alttam yapraklar dökülüyor. Bunu da yeni yavrular yapacağına yoruyorum. Geçen yıl da öyle olmuştu. Ne dersiniz, sayın PlentyPlant ?

Evet, normal görünüyor. Ama tuhaf birşey oldu; soldaki yeşildi, soğuklarla beraber bordolaştı. Diğeri pek umursamadı ama soğuktan daha çok etkilenmiş görünüyor. Çünkü, bordolaşanın yaprakları daha sert ve diri (elimle yokladım hepsini).
Yaprak dökmesi de çok doğal. Benimkiler 1,5 yıldır döküyorlar. Döktükçe, gövdesi kalınlaşıyor ve daha sonra yeni sürgünler veriyor.

PlentyPlant
03-02-2010, 22:43
elinize sağlık çok iyi bakmışsınız :)maşallah çok güzel

Teşekkür ederim. Siz "iyi bakmışsınız" deyince, ne zamandır söylemek istediğim birşey geldi aklıma.

Pek çok kişi bitkilerinin gelişimi için özel topraklar ama mutlaka vitamin veya çeşitli besinler kullanıyorlar. Belki size tuhaf gelecek ama ben hiç özel toprak veya besin kullanmıyorum (Birkaç yeşil yapraklı salon bitkisi dışında).

Mesela bunlarda basit bir torf, biraz bahçe toprağı, az da kum kullandım. Besin hiç vermedim. Diğerlerine de... Sadece her yıl topraklarını değiştiriyorum. Saksı veya toprağını değiştirmenin bitkiyi sarsacağını hissedersem, üzerinden 1-2 cm kadar toprağını sıyırıp, tabaka halinde torf yayıyorum. Hepsi bu.

Güney havası iyi geliyor galiba.

selenn
03-02-2010, 23:22
Aeonium arboreum var. Schwarzkopf bende de var. Kışın rengi yeşile dönüyor. Bordo yapraklar rozetlerin en dışında kalıyor, rozet merkezi ve yeni çıkan yapraklar yeşil kalıyor.

Bu arada soğuklarla arası oldukça iyi. Dona karşı korumak şartıyla soğuk havada daha diri yaprakları oluyor. Aklınızda bulunsun sayın PlentyPlant.

sevim.K
04-02-2010, 02:47
[QUOTE=PlentyPlant;573412]

Kocaman bir ooooo dedirttiler bana. Maalesef benimki geçenki dona dışarda yakalandı:(

Zühre Demir
04-02-2010, 03:34
Vuruldum aeonium arboreum'a ben. Sevgili PlentyPlant. Güle güle büyüt. Beni bu yeni çiçekle tanıştırdığın için aslında bana çok büyük bir kötülük yapmış oldun. Rüyalarımda sık sık görürüm artık. Tekrar sevgiler...

skaraca
04-02-2010, 08:34
Sayın PlentyPlant, "aeonium arboreum"lar çok güzel, 1,5 yılda da bayağı güzel gelişmişler. Bana da sayın berduray göndermişti bir çelik. Şu anda köklenme aşamasında. Aynı size 1,5 yıl önce geldiği gibi 10 cm boyunda. Alt yaprakları döküldü, rozet merkezi yaprakları diri ancak daha altta kalan bir kaç yaprak boynu bükük, cansız gibi duruyor. Bir sorun olmaz ve köklenme tamamlanıp, gelişmeye başlar umarım.

PlentyPlant
04-02-2010, 08:37
Aeonium arboreum var. Schwarzkopf bende de var. Kışın rengi yeşile dönüyor. Bordo yapraklar rozetlerin en dışında kalıyor, rozet merkezi ve yeni çıkan yapraklar yeşil kalıyor.

Bu arada soğuklarla arası oldukça iyi. Dona karşı korumak şartıyla soğuk havada daha diri yaprakları oluyor. Aklınızda bulunsun sayın PlentyPlant.

Çok haklısınız Sayın Selenn. Gerçekten soğuğu daha çok seviyorlar tıpkı açelyalar gibi. Diğer türlerinden birkaçını görmüştüm daha önce. Bir yerlerde tekrar rastlarsam, diğer türlerini de biraraya getirip, "orman taklidi" bir kompozisyon yapmayı planlıyorum.

PlentyPlant
04-02-2010, 08:40
Sayın PlentyPlant, "aeonium arboreum"lar çok güzel, 1,5 yılda da bayağı güzel gelişmişler. Bana da sayın berduray göndermişti bir çelik. Şu anda köklenme aşamasında. Aynı size 1,5 yıl önce geldiği gibi 10 cm boyunda. Alt yaprakları döküldü, rozet merkezi yaprakları diri ancak daha altta kalan bir kaç yaprak boynu bükük, cansız gibi duruyor. Bir sorun olmaz ve köklenme tamamlanıp, gelişmeye başlar umarım.

Sorun olacağını sanmıyorum Sayın SKaraca. benimkiler de büyüme hızlandıkça böyle sorunlar yaşadılar ama lütfen larva cinsi zararlıların dadanıp dadanmadığını iyi takip edin. Zaten bitkinin yapısı gereği çabuk farkedersiniz. Yazın sıcak günlerde, hele güneşli bir yerde ise suyu hiç esirgemeyin bence. (Toprağını çamur yapmamak şartıyla) Sağlıcakla büyütün.

PlentyPlant
04-02-2010, 08:42
[QUOTE=PlentyPlant;573412]

Kocaman bir ooooo dedirttiler bana. Maalesef benimki geçenki dona dışarda yakalandı:(

Çok üzüldüm kaybettiklerinize. Ama yerine koymanın yolları bulunabilir.
Ama gelecek yıllarda daha iyi korumanız şartıyla. :)

PlentyPlant
04-02-2010, 08:46
Vuruldum aeonium arboreum'a ben. Sevgili PlentyPlant. Güle güle büyüt. Beni bu yeni çiçekle tanıştırdığın için aslında bana çok büyük bir kötülük yapmış oldun. Rüyalarımda sık sık görürüm artık. Tekrar sevgiler...

Çiçeğime olan iltifatınız için teşekkür ederim. Ama sizi rüyanıza sık sık girecek kadar etkilemiş olmasının başka nedenleri de olabilir. O kadar güzel bitki resimleri ve türleri var ki bu sitenin ve üyelerin sayfalarında, benimkileri çok sıradan buluyorum aslında.
Tekrar teşekkür ederim ilginize. Saygı ve sevgilerimle...

cenan
04-02-2010, 09:54
Bana da sevgili Berduray yollamıştı aeonium arboreum. Bildiğim kadrıyla kara kafa da deniliyor bu çiçeğe. Ev içinde, az su ile serpilmediğini, yaşam bağlarının sağlam olduğunu, don vurduğunda sonunun geldiğini maalesef yaşadığım tecrübe ile öğrendim. Bu kış kaybettiğim çiçeklerden beni en çok üzeni aeonium arboreum oldu. Tecrübesizliğimin bedelini ağır ödedim. İlk fırsatta gene sahip olmak istiyorum.Her evde olmalı, yazın ayrı güzel, kışın ayrı...

sevim.K
04-02-2010, 10:06
[QUOTE=sevim.K;573575]

Çok üzüldüm kaybettiklerinize. Ama yerine koymanın yolları bulunabilir.
Ama gelecek yıllarda daha iyi korumanız şartıyla. :)

Sevgili PlentyPlant; bir çok kişinin belki de önemsiz gördüğü ne çok küçük ayrıntıları, yaşantıları, üzüntüleri ders hanesine yazıyoruz yaşamlarımızın. Tecrübeler biriktiriyoruz "biz" olurken:)

Eksik materyallerimi almak için bile dolaşamıyorum. Soğuk, kar ve buz hareket alanımızı sınırlıyor. Umarım önümüzdeki günlerde üç beş kaktüs ve sukulentimle minik bir sunum yapabilirim:)

PlentyPlant
04-02-2010, 12:16
[QUOTE=PlentyPlant;573631]

Sevgili PlentyPlant; bir çok kişinin belki de önemsiz gördüğü ne çok küçük ayrıntıları, yaşantıları, üzüntüleri ders hanesine yazıyoruz yaşamlarımızın. Tecrübeler biriktiriyoruz "biz" olurken:)

Eksik materyallerimi almak için bile dolaşamıyorum. Soğuk, kar ve buz hareket alanımızı sınırlıyor. Umarım önümüzdeki günlerde üç beş kaktüs ve sukulentimle minik bir sunum yapabilirim:)

Merakla bekleyeceğim kaktüs resimlerinizi Sevgili Sevim.K.
İnsan ölümlerinden bile yeterince etkilenmeyen bazı insanlar, minik bir çiçeğin ölümünden bile etkilenen insanları nasıl anlayabilecekler? Veya bir gün hepsinden etkilenir hale gelebilecekler mi? Sadece "hayal edebilmenin" keyfini almaya çalışıyorum, detaylara düştükçe.

berduray
04-02-2010, 12:31
Bana da sevgili Berduray yollamıştı aeonium arboreum. İlk fırsatta gene sahip olmak istiyorum.Her evde olmalı, yazın ayrı güzel, kışın ayrı...

Üzülme, bahara telafi ederiz.

cenan
04-02-2010, 12:53
Sağol berdurayım;)Buna sevindim. Söz daha iyi bakıcam:cool:

sevim.K
04-02-2010, 14:18
Sağol berdurayım;)Buna sevindim. Söz daha iyi bakıcam:cool:

Sanırım berdurayın yetişmediği kimse yok gibi sevgili cenan; benim yaşasın kurtardım dediğim dondurma kutumda "berduray" yazıyor:)

PlentyPlant
04-02-2010, 21:45
Aloevera'mın resmini paylaşmak istedim. Çiçeğine bayılıyorum. Ayrıca Sayın Kumyaka'nın fotoğrafını paylaşırken sorduğu türe dair, kendisine bir ipucu olabilir.

124168

sevim.K
04-02-2010, 22:00
O aloevera kaktüs bahçesinden mi yoksa sizin bahçenizde mi:confused:

PlentyPlant
04-02-2010, 22:03
O aloevera kaktüs bahçesinden mi yoksa sizin bahçenizde mi:confused:

Balkonumda :)

sevim.K
04-02-2010, 22:25
O zaman kesinlikle balkonunuzu görmeliyiz;).

PlentyPlant
04-02-2010, 22:29
O zaman kesinlikle balkonunuzu görmeliyiz;).

:))) 3 balkondan L tipi olanının kışa girerken çekilmiş fotoğrafı var. Şimdilik onunla yetinebilir miyiz?

Hhatice
04-02-2010, 22:35
Üzülme, bahara telafi ederiz.

ben de üzülüyorum :)
sıraya girdim dimi ?:)

selenn
04-02-2010, 22:36
Ah bu balkonda ne keyifli saatler geçirilir; şöyle sukulentlere karşı bir bardak çay alıp saatlerin nasıl geçtiğini anlamaz insan.

Hele o Aloe vera çiçeğinin rengi... Söyleyecek söz bulamıyorum. Arkada gözüken saksılar da gözümden kaçmadı, ellerinize sağlık. Balkonunuz cennet gibi.

PlentyPlant
04-02-2010, 22:43
Ah bu balkonda ne keyifli saatler geçirilir; şöyle sukulentlere karşı bir bardak çay alıp saatlerin nasıl geçtiğini anlamaz insan.

Hele o Aloe vera çiçeğinin rengi... Söyleyecek söz bulamıyorum. Arkada gözüken saksılar da gözümden kaçmadı, ellerinize sağlık. Balkonunuz cennet gibi.

Gerçekten öyle Sayın Selenn. Akşamları (gündüz çalıştığım için) oturup çay, bira, artık ne olursa içmek, haftasonu kahvaltılarını yapmak huzur veriyor. Doğayı yok ettikçe, doğayı evlerimize taşımak zorunda kalıyoruz galiba.

PlentyPlant
06-02-2010, 00:22
Sayın Selenn ve Sayın Sevim K.

Balkondan konuşmuştuk. Ben de 3 balkondan L tipi olanın bir kanadının fotoğrafını koyayım dedim. Diğer balkonlar kuzeye ve doğuya baktığı için, çiçeklerin bir bölümü koruma altında.

Keşke buradaki üyeler birbirine yakın olabilse de, çay keyiflerini her seferinde birimizde yapabilseydik.

124312

O "aloe" de karşı köşede :)

Zühre Demir
06-02-2010, 02:01
İnanamıyorum. Bu ne kadar güzel bir balkon. PlentyPlant, bence çiçekleriniz sizi, sizin onları sevdiğinizden daha çok seviyor. En azından buradan böyle görünüyor.

İnsan bu balkondan hiç ayrılmak istemez ki...

asumandilek
06-02-2010, 02:32
Tek kelimeyle harika... Ne yapsak bilgisayarın içine girip şu sandalyelerden birini çeksek mi ki. :) 41 kere maşallah. Sayın Plentyplant, elleriniz ve bu çiçeklerin mekanı yüreğiniz hiç dert görmesin inşallah..

sevim.K
06-02-2010, 10:09
Bu balkonda çay kahve keyfi yapılır sayın PlentyPlant:) Çok güzel . Çiçekleriniz de. Keyifle seyredilecek, oturulacak insanın içini açan şık bir köşe

sevim4
06-02-2010, 12:02
Muhteşem bir balkon.

günebakan
06-02-2010, 12:43
Bence de çok güzel bir balkon gerçekten doya doya oturun İnşallah. Ama çiçekleri biraz daha yakından görebilsedik daha güzel olurduSn Plentyplant:)

sevim.K
06-02-2010, 12:49
Galiba "benim balkonum" sayfasını açmanız gerekecek:) Bu güzellikler saklanacak gibi değil;)

oki_1655
06-02-2010, 14:19
Keşke adana da olsakta çat kapı gelip tanrı misafiri deyip giriversek.

tiya
06-02-2010, 14:22
Sayın Selenn ve Sayın Sevim K.

Balkondan konuşmuştuk. Ben de 3 balkondan L tipi olanın bir kanadının fotoğrafını koyayım dedim. Diğer balkonlar kuzeye ve doğuya baktığı için, çiçeklerin bir bölümü koruma altında.

Keşke buradaki üyeler birbirine yakın olabilse de, çay keyiflerini her seferinde birimizde yapabilseydik.

124312

O "aloe" de karşı köşede :)

Biz buradayız. Çağırdınız da gelmedik mi? Küçük bir grup olarak ilk toplantımızı da yapmıştık, siz yoktunuz.

PlentyPlant
06-02-2010, 17:55
İnanamıyorum. Bu ne kadar güzel bir balkon. PlentyPlant, bence çiçekleriniz sizi, sizin onları sevdiğinizden daha çok seviyor. En azından buradan böyle görünüyor.

İnsan bu balkondan hiç ayrılmak istemez ki...

Çiçeklerle birbirimize olan sevgimizi kıyaslayıp aramıza nifak tohumları sokmayınız, Sayın Zuhredemir :)))))

Şaka bir yana, ilginiz ve güzel sözleriniz için gerçekten çok teşekkür ederim.

PlentyPlant
06-02-2010, 17:57
Tek kelimeyle harika... Ne yapsak bilgisayarın içine girip şu sandalyelerden birini çeksek mi ki. :) 41 kere maşallah. Sayın Plentyplant, elleriniz ve bu çiçeklerin mekanı yüreğiniz hiç dert görmesin inşallah..

Güzel ve içten dilekleriniz için çok teşekkür ederim Sayın Asumandilek. Sizin de çiçeklere, doğaya karşı ilginizin hiç eksilmemesi dileklerimle...

PlentyPlant
06-02-2010, 18:02
Muhteşem bir balkon.

İlginiz nedeniyle içtenlikle teşekkür ederim Sayın Sevim4.

Balkon, belki de bu sıfata henüz layık değil gibi geliyor bana. Ya da hergün gördüğüm ve ilgilendiğim için, güzelliğini dışarıdan bakan bir göz gibi algılayamıyorumdur, kimbilir. Daha da güzelleştirmek için (üçünü birden) hala gayret gösteriyorum.

Saygı ve selamlarımla...

PlentyPlant
06-02-2010, 18:06
Bence de çok güzel bir balkon gerçekten doya doya oturun İnşallah. Ama çiçekleri biraz daha yakından görebilsedik daha güzel olurduSn Plentyplant:)

Bu kadar beğenileceğini hiç beklemiyordum doğrusu Sayın Günebakan. Bir merak gidermek için koymuştum sadece. :)

Bazı çiçeklerin fotoğraflarını (kaktüs ve sukulent sınıfına girmeyenler) arada bir galeri bölümüne koyuyorum. Zaman ayırmaya değer bulursanız, galeride daha yakından görebilirsiniz.

En içten teşekkürlerim ve saygılarımla...

PlentyPlant
06-02-2010, 18:08
Galiba "benim balkonum" sayfasını açmanız gerekecek:) Bu güzellikler saklanacak gibi değil;)

Bunun sebebi siz oldunuz Sayın Sevim.K. :)) Şimdiden statik hesaplara başladım. Eğer hesaplarım yanlış çıkarsa "ağırlıktan çöken balkon" sayfası açmaktan korkuyorum. :)

PlentyPlant
06-02-2010, 18:09
Keşke adana da olsakta çat kapı gelip tanrı misafiri deyip giriversek.

Yolunuz ne zaman düşerse, Sayın Oki... Çiçekleri ve doğayı seven biriyle balkon keyfi yapmaktan büyük zevk alırım.

Saygı ve selamlarımla...

PlentyPlant
06-02-2010, 18:15
Biz buradayız. Çağırdınız da gelmedik mi? Küçük bir grup olarak ilk toplantımızı da yapmıştık, siz yoktunuz.

Adana ile ilgili bir grubun olduğunu site sayfalarında görmüştüm Sayın Tiya. Organizasyon ile ilgili bilgim olmadı. Belki Adanalı olmadığım için sürekli izlemeyişimden dolayı olabilir. Hoş, kendimi ait hissettiğim şehirlerin de sayfalarını izlemiyorum, varsa da bilmiyorum.

Bahar gelsin, içerideki çiçekler dışarı çıksın, bakımları yapılsın, havalar balkonda oturabilecek kadar ılınsın, memnuniyetle bir çay-kahve keyfi için biraraya geliriz.

İlginiz için teşekkür ederim. Saygı ve selamlarımla...

sevim.K
06-02-2010, 20:47
Bunun sebebi siz oldunuz Sayın Sevim.K. :)) Şimdiden statik hesaplara başladım. Eğer hesaplarım yanlış çıkarsa "ağırlıktan çöken balkon" sayfası açmaktan korkuyorum. :)

Sayın PlentyPlant bu sayfada kaktüs ve sukulentlerinizi merakla bekliyoruz tabi ki. Balkona gelince üç balkonunuza sığan çiçekleriniz kesinlikle buradaki balkonunuza da sığacaktır. Çökmeyeceğinden eminim:);)

PlentyPlant
06-02-2010, 21:27
Sayın PlentyPlant bu sayfada kaktüs ve sukulentlerinizi merakla bekliyoruz tabi ki. Balkona gelince üç balkonunuza sığan çiçekleriniz kesinlikle buradaki balkonunuza da sığacaktır. Çökmeyeceğinden eminim:);)

Tamam o zaman! Balkonlara yükleme yapmaya devam. Ama yine de ne olur ne olmaz, ben balkonlarda mümkün olduğunca torf ve plastik saksı kullanayım. Saksı başına ne kötü 1 kg fark eder. ;)

PlentyPlant
06-02-2010, 21:30
Bu, kenar köşede ihmal ettiğim kaktüslerimden biri.
Bildiğim kadarıyla mammallaria schumani.

124358

PlentyPlant
10-02-2010, 20:50
Lithopsların doğum sancısı.

124719

Bu Lithops Otzeniana... Kış ortasında dört tane bebek bekliyor. Soğuktan etkilenmesinler diye birkaç tanesi mutfaktaki 40 W akkor spot lamba altındalar, sabah 7'den gece 24'e kadar. Galiba, hem biraz ılık ve kuru hava yaratıyor, hem de yağmurlu havalarda "güneş sağlıyor.
Tek kaygım, bebeklerden birinin üzerindeki hafif çatlak.

Bir başka doğum bekleyen ise aşağıda gördüğünüz Lithops Meyeri.

124720

mrmusti
12-02-2010, 15:59
Sayın PlentyPlant,
Bu kaktüsünüz thelocactus bicolor. mammillaria değil.

Bu, kenar köşede ihmal ettiğim kaktüslerimden biri.
Bildiğim kadarıyla mammallaria schumani.

124358

PlentyPlant
12-02-2010, 21:39
Hoşgeldiniz Sayın Mrmusti. Antalya'ya gidişinizde çekeceğinizi söylediğiniz sera fotoğraflarını bekliyoruz. Eminim çok hoş görüntüler olacak.

PlentyPlant
14-02-2010, 00:16
Bu da en nazik sukkulentlerimden biri:
Crassula pellucida marginalis rubra variegata.

125119

Bir türlü dallarını kalınlaştırmayı beceremedim. Umudum yaza... Çıtır çıtır kırılıyor dalları. Dökülenleri toprağa sokuşturup köklendirmekten, birkaç ay içinde 7-8 saksı olacaklar gibi görünüyor.

PlentyPlant
14-02-2010, 10:13
Mammillaria elongata 'Crest'.
Artık saskısı dar gelmeye başladı. Soğukların kırıldığından emin olur olmaz, daha ferah bir mekana kavuşacak.

125144

tiya
14-02-2010, 10:38
Mammillaria elongata 'Crest'.
Artık saskısı dar gelmeye başladı. Soğukların kırıldığından emin olur olmaz, daha ferah bir mekana kavuşacak.

125144

Bitkiyi ferahlatmanın bir yolu da paylaşmaktır. Ne dersiniz?:)

PlentyPlant
14-02-2010, 10:42
Saksıyı değiştirirken ayrılabiliyorsa, neden olmasın Sayın Tiya. :)

sevim.K
14-02-2010, 11:38
Çok güzel:) Merak etmeye başlamıştık bu kadar çabuk bitmez herhalde o güzellikler. Niye başka fotoğraf eklenmiyor diye:)

Hhatice
14-02-2010, 11:51
çok güzeller maşallah diyorum :)

günebakan
14-02-2010, 12:34
Özellikle Crassula pellucida marginalis rubra variegata bayıldım çok güzel görünüyor. Belki kırılan dallardan biri İzmir'e doğru yolculuk etmek ister:) Güle güle büyütün.

Engin
14-02-2010, 18:47
Sayın Plentyplant fotoğraflarınıza bakarken balkonunuzu gördüm gerçekten harika gözüküyor.

PlentyPlant
14-02-2010, 23:35
Çok güzel:) Merak etmeye başlamıştık bu kadar çabuk bitmez herhalde o güzellikler. Niye başka fotoğraf eklenmiyor diye:)

Teşekkür ederim. :) Birkaç hafta sonraki bazı etkinlikler nedeniyle işlerim biraz yoğundu. Fotoğraf çekmeye fazla zaman ayıramadım. Aksatmamaya çalışacağım. :)

PlentyPlant
14-02-2010, 23:38
Özellikle Crassula pellucida marginalis rubra variegata bayıldım çok güzel görünüyor. Belki kırılan dallardan biri İzmir'e doğru yolculuk etmek ister:) Güle güle büyütün.

Evet Sayın Günebakan, benim de en sevdiklerimden biri. Seyahat konusunda da bir sıkıntı yaşayacaklarını sanmıyorum :)

günebakan
15-02-2010, 13:54
Çok sevinirim gelmek isteyen bütün bitkilere kapımız açık :)

lale76
15-02-2010, 20:15
Sevgili PlentyPlant; kaktüs sever birisi olarak kaktüslerinize bayıldım. Balkon da muhteşem görünüyor. Paylaşım yapacağınız zaman ben de olmayanlardan almak isterim.
Ünitenin tekerlekli olması iyi fikir. Apartmanda oturup yer sıkıntısı çekenler için harika bir yol. Bitmiş halini sabırsızlıkla bekliyorum.

PlentyPlant
19-02-2010, 21:52
Sevgili PlentyPlant; kaktüs sever birisi olarak kaktüslerinize bayıldım. Balkon da muhteşem görünüyor. Paylaşım yapacağınız zaman ben de olmayanlardan almak isterim.
Ünitenin tekerlekli olması iyi fikir. Apartmanda oturup yer sıkıntısı çekenler için harika bir yol. Bitmiş halini sabırsızlıkla bekliyorum.

Sayın Lale76. Beni bu kadar zaman oyalamış ustadan aldığım cevap şu oldu: "Abi, o girintiler işi bozuyor. Biz bunu girintisiz yapalım, bükeriz. Kaynak yapmayınca, su da sızdırmaz." :)))
Benden aldığı cevap da şu oldu: "Yap da bir an önce yap. İki tane olsun bari." Umarım buna da bir mazeret bulmaz. Yarısını ödemesem, şimdiye başka yerde yaptırmış olurdum herhalde.

PlentyPlant
19-02-2010, 22:00
Bir haftadır giremediğim için özlediğim siteye bugün akşam kavuştum. Birkaç fotoğraf çektim.
Birincisi euphorbia submammillaris. Üstten bakınca, eskinin elektrik direklerini hatırlatıyor bana. Çocuklar tırmanmasın diye böyle demir oklar koyarlardı ortasına. :)

126147

126148

Alttaki ise Echeveria setosa var deminuta.

126149

k_donmez
20-02-2010, 18:44
Sayın Plentyplant, sayfalarınızı zevkle gezdim. Lithopslara sevgim gittikçe artıyor. Onlar hakkında da bir şeyler öğrendim. Ellerinize sağlık. Çok beğendim. Kutlarım.

sevim.K
20-02-2010, 18:58
Fotoğraf eklemeyi aksatmama sözümüzü yine tutamamıştık:). Yine güzellikler eklenmiş

PlentyPlant
20-02-2010, 22:46
Sayın Plentyplant, sayfalarınızı zevkle gezdim. Lithopslara sevgim gittikçe artıyor. Onlar hakkında da bir şeyler öğrendim. Ellerinize sağlık. Çok beğendim. Kutlarım.

İlginize çok teşekkür ederim Sayın Donmez. Lithopslar benim için de daha yeni sayılabilecek bir merak. Araştırdıkça gördüklerime, öğrendiklerime inanamıyorum. Güzel uğraşınızda kolaylıklar dilerim.

PlentyPlant
20-02-2010, 22:49
Fotoğraf eklemeyi aksatmama sözümüzü yine tutamamıştık:). Yine güzellikler eklenmiş

Haklısınız, ne söyleyebilirim. :) Mart ayında İstanbul'da bir organizasyonumuz var. Onun çalışmaları da işlere eklenince, e-postalarımı bile kontrol edemez hale geldim. Mart ayındaki bir haftalık dönem hariç, aksatmamaya gayret edeceğim.

PlentyPlant
21-02-2010, 09:15
Bugün sabah güzel bir hava var. Yumuşak bir güneş.
Balkona çıkıp birkaç fotoğraf çektim.
Bunlardan biri aşağıda: Echeveria_'perle von nurenberg'.

126409

sevim.K
21-02-2010, 09:36
Hepsi ne kadar güzel ve sağlıklı, emeklerinize sağlık:) Benim kocaman kaktüsüm ölüyor siyah siyah lekeler çıkmaya başladı. Geçen yaz sevgili berdurayın gönderdiği sukulentlerim de yapraklarını döktü nedense kel kel kaldılar. :(Sevgili barçmanın "bende yok" dediği o kötü kokulu sukulent te sarardı ölecek galiba. Ona karşı da mahcup oldum gönderecektim:( .Ne oldu bilmiyorum

Uzun toprak saksılarda aloe cinsi kaktüsüm ve sukulent vardı onlara bir şey olmadı yavru vermeye devam ediyorlar galiba teselli haberi denilen bu olsa gerek;)

PlentyPlant
21-02-2010, 09:42
Hepsi ne kadar güzel ve sağlıklı, emeklerinize sağlık:) Benim kocaman kaktüsüm ölüyor siyah siyah lekeler çıkmaya başladı. Geçen yaz sevgili berdurayın gönderdiği sukulentlerim de yapraklarını döktü nedense kel kel kaldılar. :(Sevgili barçmanın "bende yok" dediği o kötü kokulu sukulent te sarardı ölecek galiba. Ona karşı da mahcup oldum gönderecektim:( .Ne oldu bilmiyorum

Uzun toprak saksılarda aloe cinsi kaktüsüm ve sukulent vardı onlara bir şey olmadı yavru vermeye devam ediyorlar galiba teselli haberi denilen bu olsa gerek;)

Hangi kocaman kaktüs olduğunu bilmediğim için lekelerin ne lekesi olduğunu bilemiyorum ama talihsiz bir dönem geçiriyorlar/geçiriyorsunuz galiba. Belki toprak yapısı ve su miktarıyla ilgilidir hepsinin sorunu. Bazen arka arkaya çiçek kaybettiğiniz dönemler oluyor, nedenini hiç bilemeden.
Gerçekten çok üzüldüm. Ama hep söylüyorum, "kayıplar telafi edilebilir." :)

PlentyPlant
21-02-2010, 09:49
Kaparosunu alıp üstüne yatan ustadan tekerli raflarım gelinceye kadar, bazı kaktüs ve bitkiler kışı güneydoğuya bakan bu raflarda geçirdiler. Tablalar gelince, bu ahşap raf, büyük balkonun köşesine geçecek ve büyük aloe de en tepesinde yerini alacak.

126430

sevim.K
21-02-2010, 10:46
Fotoğrafları çektim. Evde bilgisayarımda düzeltme yapamıyorum programların yeniden yüklenmesi gerek, eklerim sonra:(

Balkonda fotoğraf çekerken dolu yağmaya başladı on dakika sonra da güneş açtı. Baharımız bu işte dedim:p

lale76
21-02-2010, 13:12
euphorbia submammillaris in dikenleri çok değişik.
Raflarda hoş olmuşlar.
Ustalar zamanında bitirse şaşarım :)

lale76
21-02-2010, 13:13
sevim.K kaktüslerden göndermek isterim size. Benim sayfaya bakıp bildirir misiniz? Uygun olanları göndereyim.

sevim.K
22-02-2010, 17:55
Teşekkür ederim sevgili lale76:)

Bozulan kaktüsüm:(

sevim.K
22-02-2010, 18:00
Birinci fotoğraftaki kaktüsüm her yeri kahverengi leke oldu çürüyor gibi:( İkinci fotoğrafta sanki yavrulardan birinde sararma var gibi geldi. O iki saksı olduğu için çok endişelenmedim ama üzüldüm yine de:(

lale76
24-02-2010, 09:14
sevin.K bebeklerden köklenmiş olanlar varsa onları ayırıp, kalanları kurtarabilirsin.
Kayıplarda insan çok üzülüyor.

mrmusti
24-02-2010, 10:32
Sayın Sevim.K.
Birinci kaktüsünüz gördüğüm kadarıyla sizlere ömür. İkinci kaktüsünüzün yavrularından bir tanesini hemen alın. Çürüme varsa çürümemiş yerine kadar kesin. bir toprak dolu saksının içine kesilen yeri açıkta kalacak şekilde 10-15 gün kadar bırakın kuruduktan sonra saksıya dikin. Vr altından akasıya kadar su verin. Anaç olanda ve diğer yavrularda da varsa çürüme aynı uygulamayı yapın. Kurtarmış olursunuz.. Tamamını kaybetmektense birkaçını kurtarabilirsiniz..

Teşekkür ederim sevgili lale76:)

Bozulan kaktüsüm:(

PlentyPlant
27-02-2010, 20:54
Austrocylindropuntia subulata

127419

Gymnocalycium stenopleurum

127420

PlentyPlant
27-02-2010, 20:58
Haworthia fasciata superclone

127421

127422

PlentyPlant
27-02-2010, 21:03
Bu da kış süresince içeride çoğaltılan veya köklendirilenlerden oluşan mini havuzlardan biri.

127424

PlentyPlant
27-02-2010, 21:15
Aloe Juvenna

127426

oki_1655
28-02-2010, 02:28
Sayın plentyplant yine güzelliklerinizi sergilemişsiniz.Özellikle aloe juvennanıza bayıldım.
Size bir sorum olucaktı.Austrocylindropuntia subulata nın üzerindeki parçaları neden morardı.Bende de ufak bir tane var ama hepsi yeşil ve bir yakınım kendisinde çok fazla olduğu için devasa bir saksıda bana bir tane daha getirdi ama üzerindeki parçalar sizin ki gibi mordu.Şimdi yine yeşile dönmeye başladılar.Acaba hava ısısı mı etkili renginde bir bilginiz varmı?

PlentyPlant
28-02-2010, 19:43
Sayın plentyplant yine güzelliklerinizi sergilemişsiniz.Özellikle aloe juvennanıza bayıldım.
Size bir sorum olucaktı.Austrocylindropuntia subulata nın üzerindeki parçaları neden morardı.Bende de ufak bir tane var ama hepsi yeşil ve bir yakınım kendisinde çok fazla olduğu için devasa bir saksıda bana bir tane daha getirdi ama üzerindeki parçalar sizin ki gibi mordu.Şimdi yine yeşile dönmeye başladılar.Acaba hava ısısı mı etkili renginde bir bilginiz varmı?

Sayın Oki. Öncelikle iltifatınız için teşekkür ederim. Subulata konusuna gelince... Yazacaklarımın bilimsel bir değeri yok belki, sadece gözlemlerimi aktaracağım. Bu ve benzeri türlerin taze sürgünleri (subulata'da dikenvari yapraklar) az ışık aldıkları zaman daha yeşil ve ince kalıyorlar. Ayrıca, sıcaklık da önemli. Serinlik veya soğuk hava, etli bölgelerin kızıllaşmasına neden oluyor. Subulata'da geçerli olmasa bile, bir başka etken de, sürgünlerin yaşı. Aylar içinde kalınlaştıkça renklerinde dönüşüm oluyor.
Bunlar, dediğim gibi, sadece gözlemlerim. Saygılarımla...

oki_1655
28-02-2010, 19:55
Teşekkürler plentyplant sanırım soğuk bir ortamdaydı ondan öyle olmuşlar çünkü yeterli güneşte alıyorlardı durdukları yerde.

tiya
01-03-2010, 11:07

125119

Bir türlü dallarını kalınlaştırmayı beceremedim. Umudum yaza... Çıtır çıtır kırılıyor dalları. Dökülenleri toprağa sokuşturup köklendirmekten, birkaç ay içinde 7-8 saksı olacaklar gibi görünüyor.

Merhaba, geçen hafta Praktiker'de iki saksı vardı ama param yoktu, alamadım. Saksı dibinde bulduğum üç yapraklı bir parçayı gizlice avucumun içine alıp reyondan uzaklaştım. Annemle birlikteydik, nasıl özlemle baktığımı görünce satın almayı önerdi, istemedim. Reyonların tamamını gezdikten sonra, yeniden kaktüslerin arasında bulduk kendimizi. Annem önerisini yineledi kabul etmedim. Oradan uzaklaşırken cebime bir şey soktuğunu fark ettim. Rengim uçtu. Alarmların ötmesini, bir görevlinin bizi durdurmasını korkuyla bekledim. Çabucak kasaya gidip, aldığımız iki menekşenin ödemesini yaptık ve dışarı çıktık. İlk işim cebime bakmak oldu. Crasulanın sarkan son parçası....

Annem uzun bir süre teselli etti beni "çiçek çalınır" diyerek. Haklı olabilir tabii ama öyle bir yerden "yürütmek" büyük cesaret. Üstelik parasını (kartla da olsa) ödeyecek durumda iken rezil olmak da vardı. :=))

Sonuçta benim aldığımla annemin saksısından kopardığı şu anda yerini bulmuş durumda. Kartalpin'in yaptığı gibi isim verecek olsam adı "Kibar Hırsız-Arsen Lupen" olurdu. Bakalım hangisi tutacak?

cenan
01-03-2010, 11:20
Benim Crassula pellucida' m karda donan çiçeklerinden biri. Üstteki donmuş yaprakları temizledim, saksısını bozmadım. Acaba kurtulma şansı varmı? Havalar ısınınca yeni sürgün verir mi?

ankstel
01-03-2010, 18:11
böyle çok güzel bence foum olarak ben ayırdım hiç bu güzelge birdaha erişemedim çok güzel görünüyor
]

PlentyPlant
01-03-2010, 21:07
Benim Crassula pellucida' m karda donan çiçeklerinden biri. Üstteki donmuş yaprakları temizledim, saksısını bozmadım. Acaba kurtulma şansı varmı? Havalar ısınınca yeni sürgün verir mi?

Gövdesi veya kökleri donmadıysa, bence kurtulur Sayın Cenan. Dilerim de kurtulur. :)

PlentyPlant
03-03-2010, 22:36
Daha önce doğuma hazırlanan lithops'un fotoğrafını koymuştum. Doğum neredeyse tamamlandı sayılır.

128224

Dış gövdesinin suyundan beslenen bebekler büyüdü. Herhalde, dış gövde tamamen kuruyunca, havalar da yeterince ısınmış olacak ve azar azar sulamaya başlayabileceğim.

skaraca
04-03-2010, 08:38
Sayın PlentPlant,

Lithopsun doğum aşaması çok güzel fotoğraflanmış. Rengide çok hoşmuş. Bir süre sonra çiçeklerini de görürüz sanırım. Güle güle büyütünüz.

eminetirsi
04-03-2010, 21:33
Sn plentyPlant,
Ne diyelim. Allah analı babalı büyütsün...

PlentyPlant
04-03-2010, 21:44
Aloe Ferox

128453

Haworthia Attenuata

128454

k_donmez
04-03-2010, 22:18
Lithopsun üremesine bayıldım. Elinize sağlık. Hepsi çok güzel.

Filiz
05-03-2010, 08:20
Lithops ne güzel çoğaldı paylaştığınız için teşekkürler ilk lithopsumu geçen hafta almıştım şimdi daha bir seviyorum onu.

ozdenarda
05-03-2010, 08:23
Daha önce doğuma hazırlanan lithops'un fotoğrafını koymuştum. Doğum neredeyse tamamlandı sayılır.

128224

Dış gövdesinin suyundan beslenen bebekler büyüdü. Herhalde, dış gövde tamamen kuruyunca, havalar da yeterince ısınmış olacak ve azar azar sulamaya başlayabileceğim.

Çok harika acaba nereden temin ediliyor .Görünce bende istiyorum diye düşünmeden edemedim .

sevim.K
05-03-2010, 09:32
Çok ilginç bir doğum hikayesi:)

PlentyPlant
05-03-2010, 12:31
Çok ilginç bir doğum hikayesi:)
Sadece çok hoşuma gittiği için paylaşayım dedim. :)

PlentyPlant
05-03-2010, 12:33
Lithops ne güzel çoğaldı paylaştığınız için teşekkürler ilk lithopsumu geçen hafta almıştım şimdi daha bir seviyorum onu.

Siz de sizin lithops'u paylaşırsanız, daha da güzel olur. :)

PlentyPlant
05-03-2010, 12:36
Çok harika acaba nereden temin ediliyor .Görünce bende istiyorum diye düşünmeden edemedim .

Bazı yapı marketlerde ve seralarda arada bir bulunabilir, Sayın Ozdenarda. Ama buradaki kaktüsseverlerin çoğu galiba Taner Angay'ın serasını tercih ediyorlar. Satışta olan kaktüslerin de bulunduğu bir web siteleri var: www.kaktus.web.tr

PlentyPlant
05-03-2010, 12:38
Lithopsun üremesine bayıldım. Elinize sağlık. Hepsi çok güzel.

Beğendiğinize sevindim Sayın Donmez. Gerçekten gözle izlemek, hele kış mevsiminde lamba altında bunu gerçekleştirmek çok hoş bir duygu. İlginiz için teşekkür ederim.

Filiz
05-03-2010, 13:00
Siz de sizin lithops'u paylaşırsanız, daha da güzel olur. :)

Çok güzel olur fakat ben güzel fotoğraf çekemiyorum yeteneksizim o konuda bir makinam var fakat ne ışık ne de netlik katabiliyorum fotoğraflara. Şimdi saydım 23 tane kaktüs-sukulentim var inşallah ilerleyen zamanlarda fotoğrafları paylaşabilirim.

skaraca
05-03-2010, 13:38
Sayın PlentyPlant,

Aloe Ferox olarak belirttiğiniz sukulent benim Aloe Acculeata olarak sayfamda bulunan sukulente çok benziyor. Gerçi genel olarak benzer olmakla birlikte alt tür olarak bazı özellikleri nedeniyle ayrılıyor da olabilirler.

Her iki aloenizde güzel.

PlentyPlant
05-03-2010, 13:46
Sayın PlentyPlant,
Aloe Ferox olarak belirttiğiniz sukulent benim Aloe Acculeata olarak sayfamda bulunan sukulente çok benziyor. Gerçi genel olarak benzer olmakla birlikte alt tür olarak bazı özellikleri nedeniyle ayrılıyor da olabilirler.

Çok haklısınız Sayın Skaraca. Ayırdetmek (en azından benim için) çok zor oluyor bazen. Örneğin aynı yapıda olup, birinin yaprağı yeşil, diğerinin metalik mavimsi olan aloeler var. Ben de yanılıyor olabilirim ama birkaç web sitesinden kontrol etmeye çalışmıştım. Birinin adresi de şu: http://www.cactusinfo.net/gallery/A/images/Aloe_ferox.jpg

Engin
05-03-2010, 15:11
Ben onu "Aloe Erinacea" olarak biliyorum :)

PlentyPlant
05-03-2010, 15:51
Ben onu "Aloe Erinacea" olarak biliyorum :)

Kimbilir, belki de odur. Sayın Karaca ile üçümüz biraraya gelip bir isimde anlaşmamız mecburi gibi görünüyor. :)
Şakası bir yana, gerçekten bazen ayırt etmekte güçlük çekiliyor. Hatta, internette yanlış isimle girilmiş tür resimleri de yanılgıyı kolaylaştırabiliyor.

Engin
05-03-2010, 16:29
Benim de böyle bir tane var.Ne olduğuna bir türlü karar veremedim aloe türleri birbirlerine çok benziyor.

skaraca
05-03-2010, 23:15
Sayın Engin,

Sizin aloe bu linkte (http://www.succulents.co.za/aloes/stemless-aloes/aloe-broomii.php) fotoğrafı yer alan Aloe Broomii ye benziyor. Kesin değil tabi ki. Sizinkinin rengi biraz daha koyu. Ancak yaprak kenarlarında iki yüzde yer alan dikenler linktekinde de var.

Engin
06-03-2010, 07:36
Evet benimki Aloe Broomii imiş.Teşekkürler skaraca.Yalnız bunlar minyatür türler değil bakalım ne yapacağız büyüdüklerinde.

sevim.K
06-03-2010, 07:43
Aloe Juvenna gerçekten güzelmiş oki benim de çok hoşuma gitti. havorthia attenuata çok eskiden bende de vardı sonra kaybolup gitti. Taşınmada kaybetmiş olmalıyım. O da çok güzel:)

ekin97
06-03-2010, 14:22

125119

Kırılan bütün dallara, parçalara ben talibim sn. Plentyplant. Bütün bitkilerinize bayıldım, maşallah diyeyim nazar değmesin.
Ellerinize sağlık..

sevim4
06-03-2010, 14:47
Banada verirseniz sevinirim.

PlentyPlant
06-03-2010, 22:35
Sayın Oki'nin sayfasında 14. mesajın 6 no'lu fotoğrafındaki kaktüsü http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=586302&postcount=14 koymayı düşünmüştüm (Aşağıdaki fotoğraf). İsmi konusunda tereddütlerim vardı. Hala da var. Sayın Oki'nin sayfasında "Myrtillocactus Geometrizans" olabileceği belirtilmişti. Ama galiba Monstrose Cereus. Bilen birisi el atarsa, hepimizi aydınlatmış olacak. :)

128780

PlentyPlant
06-03-2010, 22:40
Sempervivum Marmoreum

128787

Euphorbia Lactea f Variegata Cristata

128788

günebakan
06-03-2010, 23:02
Bunlar da çok güzel sn. plentyplant özellikle de Sempervivum Marmoreum renkleri çok güzel:)

PlentyPlant
06-03-2010, 23:40
Bunlar da çok güzel sn. plentyplant özellikle de Sempervivum Marmoreum renkleri çok güzel:)

Teşekkür ederim Sayın Günebakan. Rengini ben de çok seviyorum. Yeterince büyüdükten sonra çoğaltabilirsem, bonzaisini yapmayı deneyeceğim.

PlentyPlant
06-03-2010, 23:44
Bu kez Lithops Pseudotruncatella’ya yapılan küçük operasyon…

Bu lithops, deri değiştirerek gelişenlerden. Kabuğu, bitki tarafından parçalanamayacak sertlik ve kuruluktaydı. (Resim1) Kışın sulamak ise ölümüne yol açabilir diye korkuyordum.

128791
Resim1

Riski göze alıp birkaç defa üstten ve kök dibinden enjektörle suladım. Bir hafta sonra seviyesi yükselince, alttaki bitkinin yaşamakta olduğunu farkettim. Sulama sonucu yumuşayan kabuğu küçük bir operasyonla ayırdım. (Resim 2)

128792
Resim2
Şimdi gayet sağlıklı. Toprak seviyesinin hemen üstündeki yeşil bölge ise büyümekte olduğunu gösteriyor. (Resim 3)

128793
Resim3

Erişkin hale gelinceye kadar azar azar sulamaya devam edilecek.

(Fotoğrafları, işlem sırasında tek elle ve yakın plan çekmeye çalışıp beceremedim. Net olmadıkları için hoşgörünüzü rica ediyorum.)

sevim.K
07-03-2010, 07:03
Sempervivum marmoreum güzelmiş. Üzeri iki üç renk gibi duruyor

Euphorbia lactea f variegata cristata da oldukça ilginç:)

PlentyPlant
07-03-2010, 15:06
Sempervivum marmoreum güzelmiş. Üzeri iki üç renk gibi duruyor
Euphorbia lactea f variegata cristata da oldukça ilginç:)

Doğru Sayın Sevim K, birkaç renk var üzerinde. Bazı sempervivumların genç halindeyken yaprak renkleri farklılıklar gösteriyor. Türünü ayırt etmekte çok zorlandım.
Euphorbia'yı aşılamada çok kullanıyorlar gördüğüm kadarıyla. Direk üstüne top saplanmış gibi duran aşılı kaktüsleri çok sevemedim doğrusu. Türü, kendi haliyle büyütmeyi daha çok sevdiğime karar verdim. :)

sevim.K
07-03-2010, 15:26
Bazıları şık duruyor aşılama sonucu ama bazıları da emanet gibi duruyor. Aşılandığı bitkinin parçası gibi olmuyor, kaynaşmıyor. Hoş olmuyor kısacası:)

PlentyPlant
07-03-2010, 17:53
Bu da Pazar gününün kaktüsü: Tephrocactus articulatus var. papyracanthus

128855

128854

sevim.K
07-03-2010, 18:06
Çok ilginç:) Ne çok kaktüs varmış hiç tanımadığım, bilmediğim:o

PlentyPlant
07-03-2010, 18:11
Çok ilginç:) Ne çok kaktüs varmış hiç tanımadığım, bilmediğim:o

Çok haklısınız. Ben binlerce olduğunu biliyordum ama bu sitede isimlerini tam ve doğru yazabilmek için bazı kaynaklara başvurunca onbinlerce olduğunu gördüm. İnsanın "hepsini istiyorum" diyesi geliyor. :)