PDA

View Full Version : Harun Parlak / Bu Kaya Neye Benzeyecek

Harun Parlak
19-12-2009, 19:58
Selamlar. Arkadaşlar. Bu gün bu kaya üzerinde 4 Saat kadar çalıştım. Kaya hazır duruma geldi sayılır. Ama asıl işlemler henüz bitmedi. Bu akşam sizlerle 10 dk lık bölümü paylaşacağım. İstedim ki kaya üzerinde biras sizlerde fikir üretin.
Bu üretdiğiniz fikirler. Bir sonraki çalışmalarımda bana ışık tutacaktır.

kalambaklı
19-12-2009, 22:12
Tekin ustam, benim düşünceme göre penjing çalışması gibi görünüyor.
Sevgilerimle, iyi akşamlar,

Harun Parlak
19-12-2009, 22:41
Biraz ip ucu.

Satı Uğurtan
19-12-2009, 23:52
Sevgili Tekin bey, siz ellerinizi ve aklınızı kullandığınızda çok güzel bir şey çıkacağından eminim sevgiler.

güldeste-
20-12-2009, 00:13
Merhaba.İyi çalışmalar. Ben olsam o kaya parçalarıyla bahçemin en uygun yerlerine kayaları yerleştirir kaya bahçesi yapmaya çalışırdım. Ya da süs havuzu.

güldeste-
20-12-2009, 00:18
Kayalara, taşlara o kadar meraklıyım ki. yazın torosların tepesinde elimde çuval falez taşı topladım bahçeme kaya bahçesi yapabilmek adına.

Harun Parlak
20-12-2009, 00:25
Teşekkürler Sayın Satı Uğurtan inşallah ortaya güzel birşeyler çıkacak.
Sayın güldeste- kaya bahcesinde de kullanılır tabi ki hemde güzel olur. Ama ben bunu bonsai saksısı olarak düşünüyorum.

güldeste-
20-12-2009, 00:52
Teşekkürler Sayın Satı Uğurtan inşallah ortaya güzel birşeyler çıkacak.
Sayın güldeste- kaya bahcesinde de kullanılır tabi ki hemde güzel olur. Ama ben bunu bonsai saksısı olarak düşünüyorum.

O da güzel:) Kolay gelsin.

Harun Parlak
20-12-2009, 09:40
Biraz daha ayrıntı.

Cumhur Tonba
20-12-2009, 11:54
Tekin Bey,
Kolay gelsin. Çok zevkli bir uğraş. Bitmiş halini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Emre Kuzu
20-12-2009, 13:13
Neden öyle diş açtığınızı bir türlü çözemedim. yoksa o kayayı ayrı ayrı parçalara mı ayırakacaksınız

bonsaisan
20-12-2009, 13:27
Eer yanılmöıyor isem kaya üstünde ki oyuklara ağaçlar yerleşeçek tabi bu sadece bir tahmin ve ortay aşağı yukarı böyle bir şey çıkabilir diye düşünüyorum.

Ama siz dedüşünüyorsunuz bilmek zor.
BU sadece benim düşüncem.
http://www.avrasyabonsai.com/forum/download/file.php?id=885

denizakvaryumu
20-12-2009, 13:45
Kayalarda alttan delik açılamadığı için fidanların telle de tutturulması mümkün olmayacak.

Bu sorun nasıl çözülüyor?

Emre Kuzu
20-12-2009, 14:07
Tekin bey büyük ihtimalle o delikleri de açacakdır

Harun Parlak
20-12-2009, 14:13
Bir ip ucu daha ekleyelim. Busefer büyük bir ihtimal yaklaşacaksınız.
Ama entarasan görüşler çıkıyor çok teşekkürler arkadaşlar. Her sözünüz ve değerlendirmeden bir şeyler öğreniyorum kendi adıma. Tekrar teşekkürler.

kalambaklı
20-12-2009, 16:15
Tekin ustam, çok güzel bir selluka( Vigna Caracalla) ile bonsai çalışması olur, hemde mis gibi kokar.;)

Harun Parlak
20-12-2009, 16:18
Taban hazırlığı.

nariçi
20-12-2009, 16:25
Bir bakıma heykel bonsai olacak.

yasemin
20-12-2009, 22:16
kayalar ağacın gövdesi gibi olabilir ya da kocaman bir dağın üzerine yerleştirilmiş ağaçlar ya da her bir yarıktan akan şelaleler ve tepeden aşağı doğru sarkık tarzda ağaçlar!

Kevser
20-12-2009, 22:35
ilk resimden son resime hiç aklımdan geçmeyen bir gelişim izlediği için bundan sonrasına da bir biçim tahayyül edemiyorum. tekin beyden çok güzel bir çalışma çıkacağına kuşku yok. ellerinize sağlık, bitmiş halini görmeyi iple çekiyorum.

Latif
21-12-2009, 10:37
Ben olsam dik duran kayayı kullanacagım çalışma da agacın dalların aynı tarafa geçirerek ruzgar yemiş gibi yapardım. Ancak siz taban çalışmasıda yaptıgınıza göre degişik bir şey düşünüyorsunuz.Sonucu merakla bekliyorum.
Eminim enterasan olacak.
saygı dolu sevgiler

bonsaisan
21-12-2009, 14:57
Tekin bey belkide bu şekilde düşünüyorsunuz.
http://www.avrasyabonsai.com/forum/download/file.php?id=929

Harun Parlak
21-12-2009, 18:05
Evet Sayın bonsaisan. Duruş bu şekilde olacak. Kaya ve taban zenginleşecek. İnşallah ortaya güzel birşey çıkar.

Emre Kuzu
21-12-2009, 19:10
Bence her bir yarıktan bir ağaç çıkacak

Harun Parlak
21-12-2009, 20:03
Her bir araya bir ağaç için okadar uğraşma ma gerek yoktu en az 3 ağaç her araya.:)

Emre Kuzu
22-12-2009, 00:11
Ben sözümü boyutu büyük bonsaileri (ağaçları) baz alarak söyledim

Harun Parlak
22-12-2009, 18:14
Sona bir iki adım kaldı.

A.Şahin
22-12-2009, 22:25
Çok güzel olmuş elinize sağlık, üçgen form hazır bile. Sulama işi zor olacak gibi görünüyor yaz aylarında. Kara selvi mi ağaçlar? Geçen seneki çeliklerden köklenenler mi yoksa tohumdan mı? Geçen sene yanlış hatırlamıyorsam çok miktarda çelik vardı köklendirmeye aldığınız.

kalambaklı
23-12-2009, 09:36
Sevgili ustam; Yaratıcılığınıza hayranım ve harikalar yaratıyorsunuz.:)
Diğer bonsai hocalarımızdan nedense çıt çıkmıyor, onları buradan dürtmek te bana kaldı.
Sevgilerimle, sağlıcakla kalın.

bonsaisan
23-12-2009, 11:34
Sevgili tekin bey güzel bir çalışmayı daha kolleksiyonunuza eklemiş bulunuyorsunuz.
BUndan sonraki aşama bu görseliği korumak geliştirek ve bakımını yapmak.
Zaten en zor olan kısmı şimdi başlıyor. Elinize sağlık.

Sayın kalanbaklı.

Bonsai zaman mekan ve imkan üzerine kurulu bir denge içinde sonuçlarını verir.

BU konuda Tekin beyi az çok tanıyan her kez tekin beyin zaman olarak avantajını mekan ve imkan olanakları bakımında yeterli yapıda olduğunu bilir.

Ben kendim için konuşmak istiyorum.

Ben hali hazırda ki ağaçlarımı balkonda bakım ve şekillendirme yapan biriyim.
Çalışma saatlerim ise neredeyse hafdanın 7 günü ve 24 saati içine yayılmış durumda.

BU durumda elimdeki çalışmaların bakım ve sürekliliğini devam ettirmeye yeni çalışmaları ise yıllar içerisine yaymak zorundayım.

Bir diğer sorun ise ağaçlarımın %80 bonsai saksısında.
BU etken normal anlamda saksıda olan ağaçlara göre %90 daha fazla bakım gerektiriyor.

Özelikle bonsai saksısında olan çalışmalarda benim gibi dar alanda hem zaman hemde mekan acısında paslaşan biri olarak elimde ki ağaçların devamlılığı geleçeğe göre tasarlamakta olduğum ağaçlara oranla daha değerli.

BU yüzden düzenli olarak yeni çalışma yapmaktansa bakım ve şekil konusunda sağlıklarını koruya bileçeğim ağaçlarım üzerine zaman ayırmak daha önem taşıyor.
Saygılar.

Ali H. ALI
23-12-2009, 13:13
Diğer bonsai hocalarımızdan nedense çıt çıkmıyor, onları buradan dürtmek te bana kaldı.

Tekin beyin yaptigi calismalarin sadece burada kalmamali, Turkiyedeki bonsai saksisi sorununa istenirse care bulunabilecegini, Tekin beyin calismalari guzel ornektir.

Sayin kalambakli sizin ve diger arkadaslarin da Tekin beyin yaptigi calismalara benzer calismalar yaptiginizi gormek bonsai ustasi diye dusundugunuz herkese ses getirecektir bundan hic supheniz olmasin:)

Ali H. ALI
23-12-2009, 13:21
Tekin bey Guzel bir calisma olmus ellerine saglik.

Bu gibi calismalarda kayayi tamamen delip altindan tel gecirip agaclari baglama imkaniniz yoksa. Kaya icerisine kucuk bir delik acip, tel uzerine, balikcilarin agirlik icin kullandigi kursunlardan birinin uzerine saracaginiz teli, kursunla birlikte, kaya icine actiginiz delige cakarsaniz, kursun delik icerisine yayilip teli orda tutacak ve siz de telle agacinizi baglayabileceksiniz.

Gülşen
23-12-2009, 15:46
Tekin Bey; ellerinize, emeginize saglik. Cok yaratici bir calisma olmus, kutlarim. Calismalarinizi; dikkatle ve keyifle izliyoruz, ufkumuz genisliyor. Tesekkurler...

MSaygin
23-12-2009, 15:47
Muhteşem olmuş bu, tebrikler.

Emre Kuzu
23-12-2009, 16:49
Tekin usta güzel olmuş eline sağlık

Harun Parlak
23-12-2009, 17:38
Arkadaşlar Hepineze ayrı ayrı Teşekkürler. Teşvik edici sözleriniz beni dahada Tahrik ediyor.
Sayın A.Şahin Fidanları kendi çeliklendirdik lerimde var fidancıdan aldıklarım da var.
Sulama konusuna gelince sanırım yağmurlam siztemi ile çözerim diye düşünüyorum.
Ayrıca benim o konuda bir avantajım var. Tüm Karadeniz kıyılarında olan bonsaici arkadaşlarımız gibi.
Diğer bölgelere göre daha nemli ve gece çiğ düşmesi daha fazla oluyor. Dolayısı ile Ege Akdeniz Anadolu iklimlerin deki arkadaşlar her gün sulama yaparken bu bölgedekiler iki günde bile yapsa yeterli olur diye düşünüyorum.
Tabi ki bu toprak yapısına ve ağcın bulunduğu mekana türe göre değişiklik gösterebilir.

Sayın kalambaklı Övgü dolu sözleriniz için Teşekkürler. Bu ve buna benzer çalışmalar izleyerek kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bu çalışmaları yaparken de Asıl işim olan inşaatcılık alanındaki bilgilerimi Bonsai ile ilişiklendiriyorum.
İnşaat cı olmam büyük bir avantaj nedenine gelince hem ağır işler için el yatkınlığı hem alet edavat bakımından şanslıyım. Bonsai sevdalısı her arkadaşımız bu avantajlara sahip değil malisef. Birde şansıma Bonsai ye merak salmadan önce 5 yıldır fidan yetiştirme ve çelikle üretim konularında da merak salıp yetiştirmeye başlamaıştım buda benim için büyük bir avantaj oldu.
Bonsai ye ilk meraklandığımda önceki yetiştirmiş olduğum fidanların tümünün 15-20-30 cm arası kestim bu fidan sayımda sanırım 50 kadar vardı.
Kestiğim dallarıda çelikleyip diktim köklenenler oldu köklenmeyenlerde.
Şimdi bunları değerlendiriyorum.
Ayrıca bir avantaj daha varki umarım tüm arkadaşlar o avantajı en kısa sürede yakalar. Yer sorunu mekan olarak gerçekden geniş alan olursa daha rahat çalışyor ve çalıştığınız ağaçlarınızı koymaya yer bulabiliyorsunuz.
Ben biliyorum ki bir çok arkadaş balkonlarda ve teraslarda bu işleri yapmaya çalışıyorlar.
Oda ne kadar bir çalışma sığabilir.
Sayın bonsaisan Evet sizinde dediğiniz gibi bundan sonraki aşamalrda mutlak iyi bakmak gerekiyor. Ayrıca zamanlada daha gelişmesini sağlayıp göreselliği sağlamak lazım.
Henüz iş şu aşamada bitmedi zaten öncelikler tellenmesi gereken ağaçlar ve dallar var. Birde kayanın dibindeki beyazlı görünen yere terleşmesi gereken göl var. Onlarıda yaptıkdan sonra sizin de dediğiniz gibi iyi bir bakım gerekiyor.
Belkide içinden bir kaçı ölebilir de inşallah ölmezler. Ozaman yerine takviye yapmak gerekecek.
İnşallah sizde kısa zamanda geniş bir mekan ve bonsaiye ayrcak zamanı bulursunuz tüm doğa seven dostalrım da böyle imkanlara sahip olur inşallah.
Sayın Ali bey hocam çok çok teşekkürler yorumunuz ve öneriniz için. Fidanların köklerini telleme gereği duymadım neden olduğunu saayfanın sonunda bie şema ile anlatmaya çalışacağım.
Eğer telleme ihtiyacı duysaydım Kurşun aklıma gelmemişdi doğrusu Teşekkürler fikir verdiğiniz için.
Telleme gereği duysaydım kayanın iç duvarlarına delik delip çelik dübellerle halkalar yerleştirip o halkalara bağlamayı düşünüyorudum ayrıca o halkaları kimyasal dübeller var. onlarlada yapabilirdim. İnşaatcılığın bir çok imkanını BONSAİ sanatında kullanma şansı olduğunu her fırsatda anlatmaya çalışıyorum.
Tüm arkadaşlar kendi mesleklerinden mutlaka birşeyler katarak Bonsai ye katkısı olacaklarına eminim.
Sayın Gülşen hnm ve MSaygin Sayın Kalyon çok teşekkürler inşallah kısa sürede sizinde bundan daha güzel çalışmalarınızı göreceğiz.

Harun Parlak
25-12-2009, 16:26
Göl ve telleme tamam sayılır. ama fotorofları cep telefonu ile çekebildim. Yarın inşllaah güzel fotoraf çekebilirim.

Emre Kuzu
25-12-2009, 16:45
Gölede timsah koyun:o

güldeste-
25-12-2009, 16:54
Harika olmuş tebrikler...

Harun Parlak
25-12-2009, 17:02
Koyun yok ama timsah var.

Satı Uğurtan
25-12-2009, 18:05
Sevgili Tekin bey,çok güzel bir çalışma olmuş fakat göl yerine dere olsa acaba daha doğal olurmuydu diyorum.

Kevser
25-12-2009, 18:28
mükemmel görünüyor, ellerinize sağlık. bayıldım ben buna:D

beyzagıda
25-12-2009, 19:03
çok güzel olmuş ellerinize saglık

Selahattin Yılmaz
25-12-2009, 20:21
Çok güzel olmuş ellerinize sağlık, üstat oldğunuzun bir delilidir bu.

Harun Parlak
25-12-2009, 22:29
Çok teşekkürler arkadaşlar yorumlarınız için.
Sayın Selahattin Yılmaz teşekkür ederim. Yavaş yavaş yol alıyoruz inşallah dahada geliştireceğiz. Sağolun iyi yerlerde gördüğünüz için.

Emre Kuzu
25-12-2009, 22:29
Tamamdır usta çok güzel oldu :)
Koyun derken şu bildiğimiz koyun değil koymak anlamında..:)

Harun Parlak
26-12-2009, 16:03
Sekamlar. Arkadaşlar bugün dere tamamlanarak biraz daha net fotoraf alabildim. Bundan sonrası artık zamanla alacağı şekil.

Kevser
26-12-2009, 16:10
kevser de bu resimden bilgisayarına duvar kağıdı yapar :D belki bir gün kendisini görmek de kısmet olur. söyleyecek söz bulamıyorum, harika olmuş. içtenlikle tebrik ederim.

Harun Parlak
26-12-2009, 16:15
Siz Bonsai resminden duvar kağdı yapacak kadar ilgi duyuyorsanız. Siz daha kurtulamazsınız. Sizde yakalanmışsınız bu kara sevdaya:)
Birgün mutlaka Atölye çalışmalarımıza katılmanız dileği il iyi günler. Teşekkürler beğendiğiniz için.

muratkoç
26-12-2009, 16:27
Göl ve telleme tamam sayılır. ama fotorofları cep telefonu ile çekebildim. Yarın inşllaah güzel fotoraf çekebilirim.

Çok süper olmuş

Satı Uğurtan
26-12-2009, 17:22
Sevgili Tekin bey, dere netleşince daha doğal olmuş, ellerinize sağlık çok güzel sevgiler.

Hhatice
26-12-2009, 17:31
Ellerinize emeğinize sağlık Tekin Bey çok güzel olmuş görsel bir şölen benim için bakmaya doyamadım :)

Ali H. ALI
27-12-2009, 08:55
Arkadaslar, Tekin beyin bonsaiye baslamasi, bircogunuzla hemen, hemen ayni zamanlara rastliyor. Mesleginin verdigi bilgileri deyimleri kullanirken onun yanina ekledigi yaraticiligi ile ortaya guzel celismalar cikariyor. Daha oce de dedigim gibi bu calismalar yalniz buralarda kalmamali sizlere ornek olmali ve benzer calismalar yapmaniza yardimci olmalidir.

Yurt disinda yapilan calismalara bakarken, "onlarin yurt disinda her turlu imkanlari var onun icin yapabiliyorlar" dusuncesi yanlistir iste ornegi Tekin bey, onun yaptigi calismalari begeniyorsaniz ve o bu calismalari sizin yani basinizda yapabiliyorsa, sizler de biraz bilgi ve ozveriyle benzer calismalari yapabileceginiz dusunuyorum.

Hepinizin guzel bonsailer yapmanizi dilerim.

Tekin bey ellerinize saglik.

tourkana
27-12-2009, 14:51
Taş dağın son hali.

Tubay
27-12-2009, 15:09
Ellerinize sağılık.Ama söylemeden geçemiyeceğim;beni çok kıskandırıyorsunuz:(ben daha paludaryumumda bir arpa boyu yol alamamışken,kayalarımı daha yerleştirememişken siz bu kadar güzel eseler yaratıp beni çıldırtıyorsunuz:D

yasemin
28-12-2009, 08:55
Bu kaya gerçekten çok güzel bir şeye benzedi....

Harun Parlak
13-02-2010, 16:11
Selam. Arkadaşlar. Bugün bir kayayı yandan oyarak kayanın dekorunuda kullanayım istedim.

köknar
13-02-2010, 16:15
Sizin elinizde çok güzel olacaktır yine.

Harun Parlak
13-02-2010, 16:15
Üzerine de 3 adat kraağaç diktim. Telleme işlemi yapmak için zaman yetmedi.

A.Şahin
13-02-2010, 17:24
Harika bir taş, bence diğerinden daha gösterişli olacak gibi.

sevim.K
13-02-2010, 17:29
Tekin bey çok güzel:) Hele yukardaki müthiş. Bu güzel çalışmaları yerinde görmek lazım aslında.

Satı Uğurtan
13-02-2010, 17:57
Sevgili Tekin, zevkinizi ve bilginizi hayal gücünüzle birleştirince, harikalar yaratıyorsunuz.

oppss!
13-02-2010, 17:58
Yabancı forumlarda göl veya dere için renkli parafin kullanıldığını oumuştum, denenebilir...
Çalışmalar harika devamını bekliyoruz..:)

limoncu
14-02-2010, 00:32
Müthiş çalışma. Tekin Bey ellerinize sağlık. Bunlar hem harikulade eserler hem de cesaretlendirici yapıtlar. Kendi payıma teşekkür ederim.

agozce
14-02-2010, 01:07
Tekin bey merhaba, elinize yüreğinize sağlık. Müthiş. İlerleyen zamanlarda bunlardan kopya çekeceğim :) , haberiniz olsun.

k_donmez
14-02-2010, 07:58
Tekin bey, kutlarım. Ellerinizle güzel ustalık örnekleri veriyorsunuz. Hayranlıkla izledim. Ellerinize, zihninize sağlık.

karaselvi
14-02-2010, 08:47
Kullandığınız taşın gözenekli olması daha iyi olur ağaç içine kök salabilir ve taş içine su çekebilir. Ege bölgesinde böyle bir taşla böyle bir manzarayı korumak imkansız. Ben gözenekli taşın üzerine dikip taşın altınada su kabı koyuyordum taş suyu çekiyor ama hava öyle sıcakki yeterli olmuyor.

Harun Parlak
14-02-2010, 11:40
Arkadaşlar; yorumlarıniza çok çok teşekkür ederim. Beğendiğinize sevindim. Umarım hep beraber daha güzel işler ortaya çıkarırız.

Sayın karaselvi, taşın gözenekli oluşu iyi olabilir. Fakat su kayıbı sorununuzu çözmez ne yazik ki...

Bunu, yoğun bakım gibi düşünebilirsiniz. Ornegin; bazı hastaneler vardır, yoğun bakımda fazla özen göstermeyen çalışanlar olduğunda, maalesef çok hasta yoğun bakımdan sağ çıkamaz. Ama öyle hastaneler vardır ki, yıllarca bir hastayı bitkisel hayatta yaşatabilir.

Bonsai de böyle birşey... Siz ilgi gösterip; bakımı aksatmazsanız, zamanında suyunu, yemeğini verirseniz, bebeklere gösterilen ilgiyi gösterirseniz yaşamaması için hiç bir sebep yok. Bebekler dertlerini sadece ağlamakla gösterirler, ne olduğunu bulmak ise bakıcılarına düşer.

Ağaçlarımızı; bu gözle gözlemlersek, nasıl bir sorunu olduğunu anlar, gereken tedbirleri alırız.

Yeter ki böyle bir bebeğin sorumlulugunu ustlenmeyi isteyelim. Başari arkasindan gelecektir...

Harun Parlak
19-02-2010, 17:18
Salam. Arkadaşlarlar bugün bulunduğum bölgede güzel güneşli bir gündü. Öğleden sonra bahhceye gittiğimde saiseki için bulduğum kayayı saksı yapmaya karar verdim.

Harun Parlak
19-02-2010, 17:21
değişik açıdan

k_donmez
19-02-2010, 17:26
Sayın Tekin, siz saksı masrafından da kurtardınız. Bu seferde kayayı şekillendirip güzel bir örnek çıkardınız. Harika olmuş. Kutlarım. Ben de bonsai izleyicisi statüsünde takip ediyorum.

sevim.K
19-02-2010, 18:10
İnanmıyorum dedim ilk gördüğümde arkasından da yaratıcılık bu deyiverdim:) Balkonda dolaşırken saksı almam gerekiyor deyişimi hatırlayarak.

Emre Kuzu
19-02-2010, 18:59
Buna şimdi birde bir arka plan düşünün güneş dağlar ağaçlar hava
Hayellere dalın çok güzel oluyor

köknar
19-02-2010, 20:28
Harika bir çalışma.

Ali H. ALI
20-02-2010, 02:05
Bircok arkadasa ornek olacak, bonsai ile ugrasanlarin ufkunu acan bir calisma.

Yalniz Tekin beyin degil, daha fazla arkadaslarin da benzer calismalar yapmasi, Turkiyedeki bonsai adina sevindirici olur dusuncesindeyim.

Unutmayin bonsaide kopya cekmek, ne ayip ne de yasaktir.

Harun Parlak
20-02-2010, 11:27
Çok teşekkürler arkadaşlar. Beğendiğinize sevindim bu kaya buzamana kadar oyduğum kayaların en zoru idi. Çok sert di granitde bile bukadayr zorlanmadım. Halbuki dış görünüşü hiçde öğle görünmüyordu.
Bu kayayı (Suiseki) Olarak düşünüyordum sonra bu fidana düşündüm. Fidan dediğimde başka bir ağcımda fazladan beğenmediğim bir saçak kökü vardı. Ağca yakın yerden kesip bıraktım kökleri toprakdan çıkarmadım kesilen kısmı dışarı çıkarıp bırakınca kendiliğinden dallandı. Dallandıkca uç alma yaptım uç aldıkca daha çok dallandı.
İkinci yılında buöle bir fidan ortaya çıktı. Anlayacağınız bizim ana ağaç yavruladı:)

Sayın Ali H. ALI bey hocamız Çok teşekkür ederim değerlendirmeniz için.
Sayenizde bu sevdayı tutulup paylaştığınız bilgi ve çalışmalarınızla teşvik edici sözlerinizle dahada tutku ile bağlandık. Size ne kadar teşekkür etsek azdır.

Taklit sözüne gelince. (Ona Taklit demeyelimde Esinlen me diyelim)
Bire bir benzerini aynı çalışan bile yapamaz çünkü.
Güzel bir Bonsai'nin Manevi değeri kuşkusuz çok büyüktür. Maddi değeri'nin de yüksek oluşu sanırım bu yüzden olsa gerek. Güzel de olsa çirkinde olasa Dünyada eşi yok Daha güzelleri mutlaka vardır. Ama bire bir eşi asla söz konusu olamaz.
Kişi ne kadar özelse Bonsai de okadar özel diye düşünüyorum. Hiç bir kişi'nin aynısı yok.
Tek yumurta ikizi bile olsa mutlaka ayrıntılarda benzersizlikler var.
Sizind dediğiniz gibi esinlenme ne ayıp ne de yasaktır. Sonuçda dünyadaki tüm bonsai ciler doğadan ve değişik bonsai usdaları bir birbiri'nin çalışmalarından esinlenmiyormu.?

cem_83
25-02-2010, 17:31
bir yatay bir dikey kaya ile yaptığınız calışma gerçekten uzun süredir gördüğüm en iyi yerli calışmaydı tebrikler

keremania
25-02-2010, 18:25
hocam işte budur.....

Emre Kuzu
25-02-2010, 19:58
Birde yapraklansın o zaman görün siz