PDA

View Full Version : Bektaşi Üzüm

nariçi
02-12-2009, 16:59
Arkadaşlar teneke de olan bektaşi üzümünü bahçeye dikmek istiyorum. Yakıcı yaz güneşi zaralı olur mu? Gölgeli yere mi dikeyim? sabah veya akşam güneşi olarak hangisi daha faydalı olur. Gün boyu gölgeli olsa yaşar mı?

denizakvaryumu
02-12-2009, 18:59
Güneş sever.

AgacSevdalisi
03-12-2009, 09:55
arkadaşlar ben bu sene mart ayında 1 ad.fidanı saksıya diktim.saksı numarası 5.gayet güzel bir şekilde tuttu ve 2 dalı varken şimdi 5-6 tane dalı oldu.yarın resimlerini ekleyeceğim.Fazla bir bakım yapmadım ama ahır gübresi koydum ve düzenli olarak suladım.Yarı güneşli bir yere koydum.evimin doğusunda bulunan balkona koydum.öğleden sonraki yakıcı güneşi görmedi.sanırım yakıcı güneşi fazla sevmiyorki güzel gelişti.bu sene meyvesini göremedim ama seneye meyvesini yiyebileceğimi umuyorum.Benimde sormak istediğim bişey var:
Budaması konusunda fazla bilgim yok.bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

nariçi
04-12-2009, 19:56
Ben Nevşehir'deyken Hacıbektaş'a çok gittim ama o zamanlar bektaşi üzümünü bilmiyordum. Var mı yok mu farkına da varmadım. O türbe yönetiminin ve belediyenin bu konuda greken çalışmayı yapması gerekir sembol bitki ve meyvesi olarak.

gtatas
07-12-2009, 12:31
arkadaşlar ben bu sene mart ayında 1 ad.fidanı saksıya diktim.saksı numarası 5.gayet güzel bir şekilde tuttu ve 2 dalı varken şimdi 5-6 tane dalı oldu.yarın resimlerini ekleyeceğim.Fazla bir bakım yapmadım ama ahır gübresi koydum ve düzenli olarak suladım.Yarı güneşli bir yere koydum.evimin doğusunda bulunan balkona koydum.öğleden sonraki yakıcı güneşi görmedi.sanırım yakıcı güneşi fazla sevmiyorki güzel gelişti.bu sene meyvesini göremedim ama seneye meyvesini yiyebileceğimi umuyorum.Benimde sormak istediğim bişey var:
Budaması konusunda fazla bilgim yok.bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Fotoları görebilirmiyiz bektaşi üzümünü bilmiyorum da teşekkür ederim.

AgacSevdalisi
08-12-2009, 10:52
resimler:
http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=116277&d=1259911077
http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=116278&d=1259911077
http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=116279&d=1259911077
http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=116280&d=1259911077
http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=116281&d=1259911077

serdar1
22-06-2010, 14:48
Balkonumdaki Bektaşi Üzümü.

sındırgılı
23-06-2010, 07:00
Geçen sene Selahattin Hoca'dan almış olduğum 2 kök bektaşi üzümünden bu sene meyva bekliyordum. Her birisinde, 5-6 üzüm olunca hayal kırıklığı yaşadım. Keşke frenk üzümünü tercih etseydim de salkım saçak üzüm görseydim diye hayıflandım. Oysa ki enzimlerden o da faydalanmıştı. Belki, seneye daha çok meyvaya yatarak beni utandırır. (Ben hiç budamadım,baharda bol bol sürgün verdi,belliki tüm gücünü gelişmeye harcadı)

nariçi
23-06-2010, 21:32
Ben geçen yıl aldığım bektaşi üzümünü kışın bahçeye dikmiştim. Meyve durumu sizinki gibi. Ben dallarını çevresine daldırma yaptım. Güzün onları saksıya taşıyacağım yarım düzine bektaşi üzümü olacak.

sındırgılı
23-06-2010, 21:37
Iyi fikir. Ben de, Adaya gittigimde daldirma ile koklendirme calismalarina basliyayim. Gerci, meyva vermedikten sonra koklendirsem ne olur? Yeni surgunleri bile topraga daldirmali....

Emre İlhan
23-06-2010, 21:46
Bahsettiğiniz bitki asmanın bir cinsi değil mi?

nariçi
28-06-2010, 14:36
Yaprakları asmaya benzer ama dikenli bir çalıdır.

Beymen
02-03-2011, 18:37
merhaba..bende 3 adet sipariş verdim birkaç güne gelecekler..nevarki nasıl bir bakım ister fikir sahibi değilim netten araştırayım diyorum diğer bir çok şey gibi bektaşi üzümüne dair detaylı bilgi bulamadım bir sürü sayfa çıkıyor ama çoğu pazarlama reklamı,meyvesinin yararları (örnek bektaşiüzümünün saçbakımı için yararlılığı) **** bitkinin tarihçesini hangi ülkelerde yetiştirldiğini vs. oda hep birbirlerinden alıntı yapılmış bir sürü saçma ve alakasız bilgilendirmeler bu konularda bile sağlıklı çalışma az var onlarda başka sitelerden kopyala yapıştır yapıp bizlere sunmuşlar.... sadece bektaşi üzmü hakkında değil.. daha briçok ekonomi getiri açısndan tutlmayan diğer değişik bitkilerdede öyle.. oysaki dünyada çoğalan nüfüs ve toprağımızı en iyi şekilde değerlendirmek açısından bu alternatif tarım ürünleri üzerine bizm üniversitelerimizin tarımbakanlığımızn vs. çalışmalar yapıp bizleri doyurucu ve sağlıklı bir şekilde bilgilendirmeleri gerekir.. sağolsunlar burdaki arkadaşlar kendi deneyimlerini paylaşarak bu konularda katkıda bulunuyorlar.. ama bir yere kadar..şimdi deneme amaçlı 3 fidan gelecek eğer benim köyün havası toprağı uyarsa çoğaltmak istersem bakımı hakkında sağlıklı bilgiye ulaşamayacağım..saygılar ..

nariçi
02-03-2011, 21:37
Sulama gerekiyor. Çalı bitkisi, daldırma ile çoğaltılıyor.

kazanlik
04-03-2011, 20:50
aralik ayinda arkadasim balkanlardan celik toplamis banada getirdi. demet halinde baglamis,, iki kat gazeteye sarmis,, ve siyah cop torbasi icine koymustu. torbanin agzi acik.Gazeteler islatilmisti. oylesine gunes gormeyen merdiven bosluguna birakmistim,, ocak ayi sonunda cuvali atmak icin actigimda butun celiklerin koklendiklerini gordum,, hemen hepsini kum-toprak karisimina ektim,, bodrumda havalarin duzelmesini bekliyorum,, bugun baktigimda yapraklanmaya basladiklarini gordum,, frenk uzumu, ahudududa var. onlarda ayni demet icindeydi. onlarda koklenmis,,

nariçi
05-03-2011, 12:44
Çok iyi sizin fideler hazırmış zaten.

the_mc
05-03-2011, 18:25
kırmızı bektaşi üzümü fidanı türü (ribes uva-crispa) karadeniz soguk iklimine dayanır mı ?

bektaşi üzümüne önem verilmiyor galiba yeterli kaynak bulamadım hiç.

idris şenol
05-03-2011, 18:58
bektaşi üzümü yenirmi?ticari amaçla satıldığnı hiç görmedim tadı kötümü bigisi olan varmı

the_mc
05-03-2011, 20:20
olgun meyve biraz ekşimsi tada sahipmiş. avrupada çok tüketildiginide söyleniyor.

kazanlik
06-03-2011, 21:12
benim bahcemde var,, adi ustunde,, uzum gibi tadi var, ben cok seviyorum,, gecen yil tek fide vardi, bu yil sayilarini arttirdim,, bahce kenarlarinin tamamini uzumsulerle dolduracagim,,

serdar1
01-06-2014, 10:47
Köyde külü be kenarında yetiştirdiğim bektaşi üzümlerim

erhan62
01-06-2014, 13:13
Üzümsü sevenlere bir kac bilgi.. Bektasi ve Frenk üzümü ismi ile anilan üzümsülerden dikenli olani Bektasi ismi ile aniliyor. Meyve rengi yesil, sari, kirmizi, olanlar vardir orta boy cekirdekli üzüm boyutundadir, meyve üzerinde dikenimsi tüglü görüntüler olan cok cekirdekli seker orani yüksek cogaltilmasi ve bakimi kolay bitkidir subatta kestiginiz dallari celik yapmaniz yeterlidir topraga sokun yeter. Kendine dölcüdür, ama bahcede birkac cesidin olmasi toz acisindan faydalidir. Hastalik olarak dal uclarinda külleme yapar dolayisi ile her sene yapilacak ince budamadada dal uclari 7-10 cm kesilmelidir . Yapraklarina dadanan testereli arilar ve bitler sayilmaz ise dertsiz bir bitkidir. Kök sistemi yüzeye cok yakin odugundan dibinin karistirilmasi kazilmasi sakincalidir. Her bahar yapilacak kompost ve bir miktar azotlu+potasyumlu gübre destegi saglikli yasamasina yol acar topraktan fazla miktarda potasyum kaldirir. Soguktan korkmaz ama sicak ve rüzgar bitki icin ölümcüldür. Asisi yan asidir boylu olarak yetistirilmesinde fayda toplama kolayligidir topraga degen dallar seneye köklenir, hafif kirecli drenajli topraklardan hoslanir. Budama bu bitkide cok önemlidir, budama yaparken ana dal üzerinde bulunan ara dallardan sira ile 1 uzun 1 kisa dal kalacak sekilde kisa dallar 3-4 göz olacak sekilde budanir seneye dallar yer degistirilir, baharda hafif budama yapilmalidir. Uc alma ve sekil budamasi ile ici acilmali günes görmelidir. Yere degen dallarindan bile köklendiginden daldirmaya ve celige uygun olan bu hercai bitkinin bakimi böyledir. Yanliz tekrar söylüyorum yari gölge serin nemli rüzgari az deniz tuzuna toleransi olmayan yapisi ile bahcelerde gölgeli alanlarda dertsiz yasayacak ve meyve verecek bir bitkidir... Sevenlerine kolay gelsin..

fagu03
01-06-2014, 14:18
Buda benim bektasi uzumu fidem. Birde kirmizisi olan var.

erhan62
01-06-2014, 15:02
#43 Wie schneide ich Stachelbeerstraeucher - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=yHfpgxQp8HY)
bu da budama videosu ..
#43 Wie schneide ich Stachelbeerstraeucher - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=yHfpgxQp8HY)

erhan62
01-06-2014, 15:03

erhan62
01-06-2014, 15:04
Yanlislik icin özür fazladan video kirliligi

erhan62
01-06-2014, 15:12
Bektasi cesitleri: 'Invicta' (sari-yesil) kirmizi 'Remarka', 'Rokula' ve 'Redeva'
Buna ilave bir de iri meyve yapan yesil ve kirmizisi vardir ki her bir meyvesi 1 tl kadar olur bunun bakimi ve budamasi digerleri ile ayni olup sadece ek olarak meyve seyreltilmesi yapilmalidir..

Lonicera
03-07-2014, 12:10
Elimdeki tek çeşit kırmızı bektaşi üzümünden birkaç tane koparıp tadına baktım. Tadı çok hoşuma gitti. Değişik aroması ve şeker gibi tadı ile çoğaltmayı deneyeceğim bir çeşit. Tek olumsuz yanı frenk üzümü gibi bol ürün vermemesi. Belki saksıda yetiştirdiğim için meyveyi az veriyordur.

aydemiraydın
09-06-2015, 11:34
ülkemizde bektaşi üzümüyle ilgili tek detaylı bilgi bu başlıkta sanırım.

Lonicera
02-04-2016, 14:02
Tohumdan yetiştirdiğim ve 3 yaşına giren bektaşi üzümü sanırım seneye meyvesini gösterir.

Lonicera
13-05-2016, 17:40
Bektaşi üzümünü çoğaltmak için daldırma yöntemini kullanmak niyetindeyim. Zaman olarak doğru bir zaman mıdır araştırdım ama bilgi çok az. Yabancı bir sitede Eylül ayının uygun olduğundan bahsetmiş. Genel olarak aradığımda bektaşi üzümü ile frenk üzümü pek çok yerde aynı bitkiymiş gibi ele alınmış. O yüzden bitki üretimi için frenk üzümüne has geç sezon çelikleme önerilmiş. Konu hakkında bilgisi olan arkadaş varsa ve bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim.

serdar1
16-05-2016, 13:43
Bektaşi üzümünü çoğaltmak için daldırma yöntemini kullanmak niyetindeyim. Zaman olarak doğru bir zaman mıdır araştırdım ama bilgi çok az. Yabancı bir sitede Eylül ayının uygun olduğundan bahsetmiş. Genel olarak aradığımda bektaşi üzümü ile frenk üzümü pek çok yerde aynı bitkiymiş gibi ele alınmış. O yüzden bitki üretimi için frenk üzümüne has geç sezon çelikleme önerilmiş. Konu hakkında bilgisi olan arkadaş varsa ve bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim.
Dallarına 0,5 litrelik su şisesi yerleştirip icine toprak doldurup aradabir sulasanda yine çimlenir, çim atınca dalı kesip direk toprağa dikebilirsin şimdi ve bütün yaz boyunca daldırma yapabilirsin..

Lonicera
16-05-2016, 14:00
Uç daldırması mı yapayım şişelere?

serdar1
16-05-2016, 14:05
Külübe kenarındaki Bektaşi üzümlerini dallarına pet su şisesi koyarak çoğalttım
şimdi bol bol ürün veriyorlar..

serdar1
16-05-2016, 14:06
Uç daldırması mı yapayım şişelere?

Hayır dal su şisesi icinde olacak şekilde yerleştir..

Lonicera
16-05-2016, 14:15
Anlaşılmıştır...Şimdi şişe toplamaya çıkayım o zaman:)) Teşekkürler

aydemiraydın
16-05-2016, 15:39
bende anladım. josta ve frenk üzümlerindede yapabilirmiyiz? josta çok harika gelişiyor, meyve dolu.

aydemiraydın
16-05-2016, 15:42

selam, ahufrenk sayfasındaki yöntemle olamazmı? gojilerde denedim oldu.

Lonicera
16-05-2016, 16:17
Bahsettiğiniz sitedeki yöntem kürekle toprağa çizgi şeklinde çukur açıp çelikleri koymak şeklinde yanılmıyorsam. Ben frenk üzümleri çeliklerinde denemiştim çok olumlu sonuç vermişti. (Gerçi sonbaharda frenk üzümünden alınan çelikleri nereye dikerseniz dikin kökleniyorlar. )Ama bektaşi üzümünde çelikle çoğaltmada başarılı olamadım. Çelik alarak bektaşi üzümünde başarı çok fazla değil. Çeliğin özellikleri ve alınma zamanları bile bu bitkide çok farkettiriyor. O yüzden yan dalları ana bitkiden ayırmadan toprağa daldırarak deneyeceğim. Bu yöntem böğürtlenlerde % 90 nın üzerinde olumlusonuç veriyor. Şansımı bu yöntemle deneyeceğim.

serdar1
17-05-2016, 08:50
bende anladım. josta ve frenk üzümlerindede yapabilirmiyiz? josta çok harika gelişiyor, meyve dolu.
Yapılır hepsi aynı familyadan ben sürekli bu yöntemle çoğaltırım, işlerimin yoğunluğundan köye uğrayamadım.Tekrardan bu sene aynı yöntemle çoğaltma yapacağım. Tüm frenk çeşitleri dediğim yöntemle garantili çimlenir..

serdar1
17-05-2016, 08:52
Tek 0,5 pet su şisesi icine 3-4 dalı koyabilirsiniz dikim zamanı ayırıp dikersiniz..

serdar1
06-06-2016, 13:30
Bektaşiler Olgunlaşmaya başlamışlar biraz ekşi ama harika tadları var..

Lonicera
14-07-2016, 14:37
İlk deneme fena değil hani, toplam 6 adet daha bektaşi üzümümüz oldu. Anaçta son iki dalı daha bugün daldırdım saksılara. Teşekkürler Sn serdar1...

nkutsay
08-06-2017, 18:03
4 yil once diktigim 1 metrelik dallara sahip bektasi uzumunde simdiye kadar tek bir meyve bile olusmadi. Umidi keseyim mi

Lonicera
08-06-2017, 18:40
4 yil once diktigim 1 metrelik dallara sahip bektasi uzumunde simdiye kadar tek bir meyve bile olusmadi. Umidi keseyim mi

Büyük ihtimalle tohumdan yetişmiştir. Gençlik kısırlığını atana kadar yapacak bir şey yok. 4 yıl beklemişsiniz, ümidinizi yitirmeyin. Fazla da üzerine varmayın, kendi haline bırakın:))

aydemiraydın
15-08-2019, 12:17
bektaşi üzümü, Frenk üzümü kamışı yanıklığına çok hassas. dikenli bektaşi üzümleri bu hastalığa dayanamıyor. captivator çeşidi ve Ribes Aureum çeşidi hastalıklara dayanıklı.

ayrıntılar için : https://plantvillage.psu.edu/topics/gooseberry/infos

aydemiraydın
16-03-2020, 11:37
704138

capvitor dikensiz bektaşi üzümü daldırma ile kolay çoğalıyor. ilk denemede başardım.

Lonicera
16-03-2020, 14:49
704138

capvitor dikensiz bektaşi üzümü daldırma ile kolay çoğalıyor. ilk denemede başardım.

Tadına bakabildiniz mi, lezzet nasıl?

AkisSoftware
16-03-2020, 19:43
Tadına bakabildiniz mi, lezzet nasıl?Bu uzumlerin tadlarini cok ovuyorlar. Bende frenk uzumu var, bektasi uzumu varmi hatirlamiyorum..

Bu sene bir kac cesit almak gerek.

aydemiraydın
17-03-2020, 09:17
Tadına bakabildiniz mi, lezzet nasıl?

dikensiz bektaşi geçen yıl çok verim verdi. tadı harika hastalıklara dayanıklı.dikenli bektaşiler daha tatlı fakat hastalıklara dayanıklı değil.

Lonicera
17-03-2020, 11:56
dikensiz bektaşi geçen yıl çok verim verdi. tadı harika hastalıklara dayanıklı.dikenli bektaşiler daha tatlı fakat hastalıklara dayanıklı değil.

Bektaşi üzümleri genel olarak lezzetli. Frenk üzümü kadar verimli olmasa da sırf tadı için pek çok çeşidi edinebilir insan. Burada pek mantari hastalıklara yakalanmadılar ama kök çürüklüğüne kolayca yakalanabiliyorlar.
Elinizdeki çeşidin dikensiz olması da ayrıca artı puan.

Muda
20-06-2020, 10:19
Bektaşi üzümünü frenk üzümünden daha çok sevdim ben. Her ne kadar ben fazla meyve yiyemesem de bu yıl çoğaltmaya çalıştım. Komşumda yeşil ve kırmızı olarak gelen her iki bektaşi üzümü de kırmızı çıkınca farklı cins aramaya başladım. Bir yerde yeşil bektaşi üzümü buldum. Başka çeşitlerle birlikte buradaki iki arkadaşa daha aldık. Ancak daha önceleri olduğu gibi çok büyük gelmedi. Kırmızı olanlar büyük idi. Bu yıl meyvelerini yiyebileceğiz. Bir tane de arkadaşın kırmızı olandan alınca bizim kırmızı bektaşi üzümü çoğaldı. İşim dolayısı ile bir ilçeye gittiğimde pazarda tesadüfen güzel bir nane gördüm. Konuşurken nanenin Almanya'dan getirdiklerini öğrendim. Eşi ile görüştüğümde bektaşi üzüm fidanı sattıklarını gördüm. Ne renk olduğunu sorduğumda yeşil renkli olduğunu öğrendim. Emekli olarak Almanya'dan gelirken iki minik fide olarak getirdiğini ürettiğini öğrendim. Yerini görmek istedim. Sağolsun beni kırmadı. Bahçesine kadar gittik. İlk defa meyve veren bol miktarda yeşil bektaşi üzümlerini orada gördüm. Kendisi bir kısım fidan üretimi de yapmış. Meyvelerini de satıyormuş. Ceviz ve diğer ağaçların altlarına dikmiş. Üzerleri meyve ile dolu idi 15-20 gün sonra olgunlaşacaklarını süyledi. Olgunlaştıkları zaman özel olarak gitmeyi düşünüyorum. Hemen fidanlarından aldım. burada bektaşi üzümünü bilen arkadaşlarıma da verdim. Meyve büyüklüğünü bizim kırmızılar ile kıyaslayacağım. Aldığım fidelerin bazılarının üzerinde meyveleri de var. En kısa zamanda çektiğim birkaç resmi atacağım.

Cevka
20-06-2020, 20:06
Bektaşi üzüm fidesi alabileceğim bir site tavsiye edebilirmisiz

Muda
20-06-2020, 23:17
Yeşil bektaşi üzümleri Gooseberry

Heyacandan ve fazla zamanım olmadığı için biraz az resim çekmişim. Ancak şu ana kadar gördüğüm en fazla bektaşi üzümünün bulunduğu yer.

En iyi tarafları iki adet fide olarak Almanya'dan gelmiş olmaları. Tohumdan yetiştirme değil. Hepsi aynı kalitede. Tabi bulunduğu yer de çok güzel. Frenk üzümü aldığımda yurt dışından gelen fide ile yurt içinden gelen fidan arasında verim bakımından oldukça büyük fark olduğunu gördüm. Onların resimlerini de çekip ilgili yere eklerim.

710638

710639

710640

710641

710642

Muda
20-06-2020, 23:26
Bunlar da yeşil bektaşi üzümü Gooseberry fidanları Aslında bir kısım yeni ve eski dikilmiş tüplü olanlar var idi. Onların resimlerini çekmeyi unutmuşum. Bu yıl aldığım yeşil bektaşi üzümü fidanı yanında bunlar çok daha büyük

710643

710644

Muda
21-06-2020, 23:23
Komşumda olan biri kırmızı biri yeşil olarak gelen ancak ikisi de kırmızı çıkan bektaşi üzümü. Aradan geçen yıllar ile bir tanesi iyi bir gelişme gösterdiler. Birinden bir tane köklü dal aldım. Belki ondan belki yeteri kadar besin ve suyunu alamadığından diğerinden biraz küçük. Kendi bektaşilerime yapmadığım ilgiyi onlara gösterdim. Etrafını mümkün olduğu kadar yüzeysel olabileceğini okuduğum köklerine zarar vermemeye çalışarak iyi olanın etrafındaki ayrıkları ayıklayarak belledim. Her ikisine de birer kova yarısı toprak yarısı gübre ile organik madde miktarını artırmaya çalıştık. Daha önceki yıllara göre komşum sulamasını artırdığı için yere sarkan dallarını kaldırdığımızda ortaya çıkan sonuç aşağıda. Umarım başlarına bir şey gelmez.

710712

710713

aydemiraydın
22-06-2020, 09:47
ithal fidanlar gerçekten güzel. bizdeki fidancıların yaptığı latince isim yazıp kalem kadar fidana 50-100 lira para çekmek. zaten hastalıklı olduğu içinde bi kaç günde fungal hastalıktan kurur. çeşidin yanlış gelme ihtimalide cabası.

hayırlı olsun. beğendiğiniz çeşitleri kaybetmeyin çoğaltın.

AkisSoftware
22-06-2020, 13:46
Maşallah ne kadar güzel ve verimliler.. Elinizde olan fidanlarda dal olarak çoğaltabilirseniz ya da satıcı kişinin bilgilerini özelden atabilirseniz almak isterim. Bu sitedeki bir arkadaş 3 adet dal göndermişti. Tuttular çok şükür. Onların meyveleri kırmızı idi. Bakalım bu bitkiye ilgimiz artmaya başladı...

Komşumda olan biri kırmızı biri yeşil olarak gelen ancak ikisi de kırmızı çıkan bektaşi üzümü. Aradan geçen yıllar ile bir tanesi iyi bir gelişme gösterdiler. Birinden bir tane köklü dal aldım. Belki ondan belki yeteri kadar besin ve suyunu alamadığından diğerinden biraz küçük. Kendi bektaşilerime yapmadığım ilgiyi onlara gösterdim. Etrafını mümkün olduğu kadar yüzeysel olabileceğini okuduğum köklerine zarar vermemeye çalışarak iyi olanın etrafındaki ayrıkları ayıklayarak belledim. Her ikisine de birer kova yarısı toprak yarısı gübre ile organik madde miktarını artırmaya çalıştık. Daha önceki yıllara göre komşum sulamasını artırdığı için yere sarkan dallarını kaldırdığımızda ortaya çıkan sonuç aşağıda. Umarım başlarına bir şey gelmez.

710712

710713

AkisSoftware
22-06-2020, 14:03
ithal fidanlar gerçekten güzel. bizdeki fidancıların yaptığı latince isim yazıp kalem kadar fidana 50-100 lira para çekmek. zaten hastalıklı olduğu içinde bi kaç günde fungal hastalıktan kurur. çeşidin yanlış gelme ihtimalide cabası.

hayırlı olsun. beğendiğiniz çeşitleri kaybetmeyin çoğaltın.
Size sonuna kadar katılıyorum... Bolca para veren birisi olarak bu problemi bir çoğunda gördüm. Geçen sene aldığım bir çok fidan kurumuş halde geldi dediklerim bile onlar düzelir demişlerdi. Şimdi irtibata geçeceğim bakalım çözebilecekmiyiz...

Fidandeposu ve Yusuf Ustaoğlu'dan şaşmayın derim...

aydemiraydın
22-06-2020, 16:31
Size sonuna kadar katılıyorum... Bolca para veren birisi olarak bu problemi bir çoğunda gördüm. Geçen sene aldığım bir çok fidan kurumuş halde geldi dediklerim bile onlar düzelir demişlerdi. Şimdi irtibata geçeceğim bakalım çözebilecekmiyiz...

tropikçi yusuftan aldıklarımın yarısı kurudu arkadaş. bu zamana kadar ses çıkarmadıkta artık fidan pazarlamacıları işin tadını kaçırdı.

aydemiraydın
22-06-2020, 16:36
en çok fire veren fidanlarımda bektaşi üzümü olmuştu. değişik firmalardan aldım fungal hastalıklardan gitti. 1001 fidandan capvitor bektaşi üzümü almıştım çok dayanıklı çıktı. şimdi onu çoğaltıyorum.

AkisSoftware
23-06-2020, 08:36
tropikçi yusuftan aldıklarımın yarısı kurudu arkadaş. bu zamana kadar ses çıkarmadıkta artık fidan pazarlamacıları işin tadını kaçırdı.

Kurudu ise lütfen iletişime geçin. Eğer değişim yapmıyorlarsa bize de söyleyin almayalım. Bu sayede hizaya geleceklerdir.

aydemiraydın
23-06-2020, 09:45
Kurudu ise lütfen iletişime geçin. Eğer değişim yapmıyorlarsa bize de söyleyin almayalım. Bu sayede hizaya geleceklerdir.

ilgilenen firma görmedim . hep safa yatıyorlar. oyalayıp seni bıktırıyorlar. ben daha telafi eden firma görmedim.

heleki tohum satanlar hiç bir tohumları çıkmaz. tanesini 1-2 liraya tohum sat o da çıkmasın. arkasınıda arayamıyorsunki.

aydemiraydın
23-06-2020, 09:50

fidan deposu 10 numara avrupa ayarı firma. ne derse o. zaten anaçlarını bile seçebiliyorsun. santimine kadar doğru gönderiyor. kargo bedava paketleme harika.

AkisSoftware
23-06-2020, 10:00
fidan deposu 10 numara avrupa ayarı firma. ne derse o. zaten anaçlarını bile seçebiliyorsun. santimine kadar doğru gönderiyor. kargo bedava paketleme harika.

Ben aldığım çoğu fidanı oradan aldım zaten. Başka firmalardan aldığım çoğu fidanda -bazıları hariç hüsrana uğradım.

Epey para harcadım ve sonuna kadar hakediyorlar. Paketlemesinden belli.

İleride de yine alım yapacağım.

aydemiraydın
23-06-2020, 10:15
Ben aldığım çoğu fidanı oradan aldım zaten. Başka firmalardan aldığım çoğu fidanda -bazıları hariç hüsrana uğradım.

Epey para harcadım ve sonuna kadar hakediyorlar. Paketlemesinden belli.

İleride de yine alım yapacağım.

benim sürekli aldatılmamın sebebi sıradışı meyvelere olan ilgim. fidancılarda bunu istismar ediyor. artık ben bunlara akıl dışı meyveler diyorum.

beş para etmez tohumdan üretilmiş sıfır maliyetli kursun kalem kadar bitkiyi fidan diyemeyeceğim 50- 100 liradan satıyorlar.

Muda
12-07-2020, 09:18
Almanya'da doktorun bizim Türk gurbetçiye söylediği kafama takılmıştı. Küçük bir araştırma yapınca bektaşi üzümünün oldukça fazla faydasının bulunduğu ile ilgili bir site gördüm. Aile doktoru bektaşi üzümünü doktorların almasının sebebini beyne etki eden nadir meyvelerden olarak tanımlamış. Linkini aşağıya atıyorum.

https://www.healthline.com/nutrition/gooseberries#section3

5. Beyninizi koruyabilir
Bazı dejeneratif beyin hastalıkları, hücrelerde aşırı miktarda demir ile bağlantılıdır.

Çok yüksek demir seviyeleri hücrelere zarar veren moleküller olan serbest radikallerin oluşumunu teşvik edebilir. Beyin hücreleriniz demir açısından özellikle zengindir, bu da onları hasara karşı daha savunmasız hale getirir (33Güvenilir Kaynak).

Bektaşi üzümü, 100 mg meyvede 11-14 mg sitrik asit sağlayan doğal bir organik asit kaynağıdır. Sitrik asit, hücrelerde demir birikmesini engeller ve düzenli olarak tüketildiklerinde Alzheimer ve inme gibi hastalık riskini azalttığı bulunmuştur ( 1 ,33Güvenilir Kaynak).

Bektaşi üzümündeki antioksidanların ve bitki besleyicilerinin ayrıca beynin yaşa bağlı hastalıklarına fayda sağladığına ve inme riskinizi azalttığına inanılmaktadır . Yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç var (37Güvenilir Kaynak, 38Güvenilir Kaynak, 39Güvenilir Kaynak, 40Güvenilir Kaynak).

ÖZET
Bektaşi üzümü, Alzheimer ve inme gibi yaşa bağlı beyin hastalıkları riskinde azalma ile bağlantılı olan sitrik asit, fenoller ve antioksidanlar açısından zengindir.

6. Antikanser etkileri olabilir
Meyveler, bitkisel besinler ve antioksidanlar açısından zengin diyetler, bazı kanser türlerinin riskinde azalma ile bağlantılıdır (41Güvenilir Kaynak, 42Güvenilir Kaynak, 43Güvenilir Kaynak, 44Güvenilir Kaynak).

Bektaşi üzümünde bilinen antikanser maddelerin bazıları folat, fenolik bileşikler ve C ve E vitaminleridir (4Güvenilir Kaynak).

Bu besin maddelerinin oksidatif stres ve iltihaptan kaynaklanan hasarı azalttığı, bunlarla mücadele ettiği ve onardığı düşünülmektedir , bu da kanserin gelişmesine yol açabilir ( 25 ).

Örneğin, test tüpü ve hayvan çalışmaları, antosiyaninlerin kanser hücrelerinin büyümesini inhibe ettiğini ve kolon, pankreas ve meme de dahil olmak üzere belirli kanser riskinizi azaltabileceğini göstermektedir.45Güvenilir Kaynak, 46Güvenilir Kaynak).

Bununla birlikte, bektaşi üzümü kanser üzerindeki etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET
Bektaşi üzümü, belirli kanser türleri ile mücadele edebilecek ve riskinizi azaltabilecek antioksidanlar ve antosiyaninler gibi polifenoller açısından zengindir.
7. Kalbiniz için iyi
Meyveler gibi meyveler açısından zengin bir diyet yemek, daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilidir (47Güvenilir Kaynak).

Bektaşi üzümü, kalp sağlığını destekleyen birçok besin içerir , antioksidanlar ve potasyum dahil olmak üzere .

Antioksidanlar kanınızdaki LDL (kötü) kolesterolün oksidasyonunu önleyerek kalp sağlığını iyileştirir, bu da kalp hastalığı riskinizi artırır (48Güvenilir Kaynak).

Ek olarak, flavonoller ve antosiyaninler gibi bitkisel besinler kan basıncını düşürmeye ve kan damarı fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olur, bu da kalp hastalığı riskinizi azaltabilir (20Güvenilir Kaynak, 49Güvenilir Kaynak, 50Güvenilir Kaynak).

Son olarak, iyi kan damarı sağlığı için potasyum gereklidir . Düzenli bir kalp atışı ve kan basıncının korunmasına yardımcı olur ve azalmış kalp hastalığı ve inme riski ile ilişkilidir (51Güvenilir Kaynak).

ÖZET
Bektaşi üzümü, kalbinizin düzgün çalışmasına yardımcı olan ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilen kalp sağlığı için kullanılan antioksidanlar, polifenoller ve potasyum içerir.
8. diyet eklemek kolay
Maksimum sağlık yararları için, bektaşi çiğ tadını çıkarmak en iyisidir.

Lezzetleri oldukça ekşiden nispeten tatlıya, biraz az olgunlaşmış üzümlere kadar değişir . Meyve riper, tatlı olur.

Bazı bektaşi üzümü çok tart, bu yüzden onları taze yemek istiyorsanız Whinham's Industry, Captivator veya Martlet gibi daha tatlı çeşitleri arayın.

Meyveleri yemeden önce yıkamalı ve hazırlamalısınız. Çoğu insan biraz odunsu tadabileceğinden, meyvenin en altını kesip üzerini toplamayı tercih eder.

Hazırlandıktan sonra, bektaşi üzümü kendi başına sağlıklı bir atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz. Alternatif olarak, onları bir meyve salatası ekleyin, tahıl veya yoğurt üzerinde bir tepesi olarak kullanın veya taze bir yaz salatası ile karıştırın.

Bektaşi üzümü, turta, turta, Hint turşusu, komposto, reçel ve samimi gibi pişmiş ve pişmiş yemeklerde de kullanılır. Bununla birlikte, bu yemeklerin genellikle şeker içerdiğini ve yemek pişirmenin birçok antioksidanı ve faydalı bitki besleyicilerini yok ettiğini unutmayın .

ÖZET
Bektaşi üzümü en iyi şekilde taze olarak tüketilir ve kendi başlarına yenebilir veya tahıl, yoğurt, salata veya diğer çeşitli yemeklere eklenebilir. Pişmiş bektaşi üzümü, bazı besin maddeleri yok edileceğinden aynı sağlık yararlarına sahip olmayabilir.
Alt çizgi
Bektaşi üzümü, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin besleyici, düşük kalorili meyvelerdir.

Bektaşi üzümü araştırmaları özellikle sınırlı olmakla birlikte, bu meyvelerdeki besinlerin çoğu önemli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

Bunlar düşük kan şekeri, kolesterol ve kan basıncı seviyelerinin yanı sıra kanser, diyabet, kalp hastalığı ve beynin yaşa bağlı hastalıkları riskini azaltır.

Bektaşi üzümü, diyetinize atıştırmalık veya yemeklere lezzetli bir katkı olarak dahil etmek için harika, sağlıklı bir meyvedir.

Muda
12-07-2020, 09:22
Aynı yerdeki diğer faydaları
1. Son derece besleyici
Bektaşi üzümü kalorisi ve yağ oranı düşüktür, ancak besin maddeleriyle doludur.

Sadece 1 bardak (150 gram) bektaşi içerir (2Güvenilir Kaynak, 3 ):

Kalori: 66
Protein: 1 gram
Yağ: 1 gramdan az
Karbonhidrat: 15 gram
Lif: 7 gram
C Vitamini: Günlük Değerin% 46'sı (DV)
B5 Vitamini: DV'nin% 9'u
B6 Vitamini: DV'nin% 7'si
Bakır: DV'nin% 12'si
Manganez: DV'nin% 9'u
Potasyum: DV'nin% 6'sı
C vitamini, sinir sisteminiz için güçlü ve önemli bir antioksidandır, bağışıklık sisteminiz ve cildiniz . Yağ asitleri oluşturmak için B5 vitamini gereklidir, vücudunuzdaki birçok enzimin ve hücrenin çalışması gereken B6 vitamini, gıdayı enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur (4Güvenilir Kaynak, 5 , 6 , 7 ).

Bakır kalbiniz, kan damarlarınız, bağışıklık sisteminiz ve beyniniz için önemlidir. Bu arada, manganez metabolizmayı, kemik oluşumunu, üremesini ve bağışıklık yanıtını destekler, oysa potasyum normal hücre fonksiyonu için gereklidir (8Güvenilir Kaynak, 9Güvenilir Kaynak, 10Güvenilir Kaynak).

ÖZET
Bektaşi üzümü kalorisi ve yağ oranı düşüktür ancak diyet lifi, bakır, manganez, potasyum ve C, B5 ve B6 vitaminleri bakımından zengindir.
2. yüksek lif ve düşük kalori
Bektaşi üzümü lif bakımından yüksektir, ancak enerjisi düşüktür, yani çok fazla kalori tüketmeden iyi bir kısmı yiyebilirsiniz.

Aslında, 1 bardak (150 gram) bektaşi üzümü yemek, ortalama bir kişinin toplam günlük kalori ihtiyacının% 3'ünden biraz fazlasına katkıda bulunur ve onları besleyici, düşük kalorili bir atıştırmalık yapar (2Güvenilir Kaynak).

Buna ek olarak, araştırmalar çilek yemenin kilo kaybına yardımcı olabileceğini gösteriyor yardımcı ve genel olarak daha az kalori almanıza yardımcı11Güvenilir Kaynak, 12Güvenilir Kaynak).

Örneğin, küçük bir çalışma, meyveleri atıştırmalık yiyenlerin bir sonraki öğünde 130 daha az kalori tükettiklerini, tatlılardan aynı sayıda kalori yiyenlerle karşılaştırıldığında (11Güvenilir Kaynak).

Ayrıca bektaşi üzümü, çözünür ve çözünmeyen diyet lifi için mükemmel bir kaynaktır.

Bir bardak (150 gram) bektaşi üzümü DV lifinin% 26'sını sağlar ve bu da alımınızı arttırmanın harika bir yoludur (2Güvenilir Kaynak, 3 ).

Çözünmeyen lif dışkınıza hacim kazandırmaya yardımcı olur ve kıvamı artırır, çözünür lif ise bağırsaklarınızdaki yiyeceklerin hareketini yavaşlatmaya yardımcı olur, bu da açlığı azaltabilir ve dolgunluk hislerini artırabilir (13Güvenilir Kaynak, 14Güvenilir Kaynak).

Ek olarak, meyveden alınan diyet lifi, kan şekeri seviyelerinizi kontrol etmeye ve kan basıncını, kolesterolü ve belirli kanserler, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve obezite dahil kronik durumlar riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir (13Güvenilir Kaynak, 15Güvenilir Kaynak, 16Güvenilir Kaynak).

ÖZET
Bektaşi üzümü kalorisi düşük ve obezite, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve bazı kanser türlerine karşı korumaya yardımcı olan lif bakımından yüksektir.

3. Antioksidan bakımından zengindir
Antioksidanlar, serbest radikallerin etkileriyle savaşmaya yardımcı olan bileşiklerdir. Bunlar, hücresel hasara neden olan ve oksidatif stres olarak bilinen bir sürece yol açan reaktif moleküllerdir. Oksidatif stres birçok hastalık ve erken yaşlanma ile ilişkilidir (4Güvenilir Kaynak, 17Güvenilir Kaynak).

Antioksidan bakımından zengin diyetlerin , belirli kanser türleri, kalp hastalığı, tip 2 diyabet, yaşlanma riskinizi azalttığı ve beyninizi dejeneratif hastalıklardan koruduğu düşünülmektedir (4Güvenilir Kaynak, 18Güvenilir Kaynak, 19Güvenilir Kaynak, 20Güvenilir Kaynak, 21Güvenilir Kaynak).

Bektaşi üzümü, C vitamini, az miktarda E vitamini ve bitki besleyicileri dahil mükemmel bir antioksidan kaynağıdır (22Güvenilir Kaynak, 23 ).

Bitkiler sağlıklı kalmak ve güneş hasarı ve böceklere karşı korumak için bitkisel besinler üretir.

Bektaşi üzümündeki bazı phytonutrients ( 1 ,4Güvenilir Kaynak, 24Güvenilir Kaynak, 25 ):

Flavonoller. Bunlar kalp sağlığı ile bağlantılıdır ve inmeyi azaltan, kanserle savaşan ve antiviral etkileri olabilir. Bektaşi üzümündeki ana tipler quercetin, myricetin, kaempferol ve isorhamnetin (26Güvenilir Kaynak, 27Güvenilir Kaynak, 28Güvenilir Kaynak, 29Güvenilir Kaynak, 30Güvenilir Kaynak).
Antosiyaninler. Bu bileşikler meyvelerdeki renkli pigmentlerdir ve göz ve idrar yolu sağlığı , gelişmiş hafıza, sağlıklı yaşlanma ve bazı kanser riski daha düşüktür ( 31 ,32Güvenilir Kaynak).
Aromatik asitler. Bektaşi üzümü, bunlar arasında kafeik, klorojenik, kumarik, hidroksibenzoik ve ellagik asit bulunur.
Organik asitler. Meyvenin tart tadından sorumludurlar ve inme ve Alzheimer hastalığı riskinizi azaltabilirler ( 1 ,33Güvenilir Kaynak)
ÖZET
Bektaşi üzümü, beyninizi korumaya ve yaşlanmaya, tip 2 diyabet, kanser ve kalp hastalığına karşı savaşmaya yardımcı olabilecek bitkisel besinler ve E ve C vitaminleri gibi antioksidanlar açısından zengindir.
4. kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilir
Yüksek kan şekeri seviyeleri tip 2 diyabet, kalp hastalığı, inme, bunama ve diğer birçok hastalıkla bağlantılıdır (34Güvenilir Kaynak, 35Güvenilir Kaynak, 36Güvenilir Kaynak).

Bektaşi üzümü kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilecek çeşitli özelliklere sahiptir .

İlk olarak, lifin yüksek olması, kan dolaşımına şekerin emilimini yavaşlatan kan şekeri seviyelerinde ani yükselmeleri önler (13Güvenilir Kaynak).

Ayrıca, test tüpü çalışmaları bektaşi üzümü ekstresinin bir alfa-glukosidaz inhibitörü olduğunu ortaya koymaktadır. Bu, ince bağırsağınızdaki özel enzimlere bağlandığı ve şekerin bağırsağınızdan kan dolaşımınıza taşınmasını önlediği anlamına gelir ( 25 ).

Son olarak bektaşi üzümü, karbonhidrat emilimini yavaşlatabilecek ve nişastalı yemeklerden sonra kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilecek klorojenik asit içerir ( 25 ).

Bununla birlikte, umut verici sonuçlara rağmen, bektaşi üzümü kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkisi hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET
Bektaşi üzümü, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen şekerin kan dolaşımınıza emilimini yavaşlatmaya veya önlemeye yardımcı olabilecek lif ve klorojenik asit bakımından yüksektir.

Muda
12-07-2020, 22:10
Bektaşi üzümü nasıl yetiştirilir - Giriş

Bektaşi üzümü çalı, bitki 1 ila 1.6 metre (3 ila 5 feet) yükseklik ve genişlik veren dikenli, kemerli dalları vardır.
Çiçek tomurcukları, bir yaşında tahtada ve eski ahşabın kısa mahmuzlarında yanal olarak doğar.
Her tomurcuk çeşidine bağlı olarak bir ila dört çiçek verir.
Çiçekler kendiliğinden doğurur ve rüzgar ve böceklerle tozlaşır, ancak genellikle bal arıları değildir.

Bektaşi üzümü nasıl yetiştirilir - Site ve Toprak
Sabah güneşi, öğleden sonra yarı gölge ve yüzer hava sirkülasyonu gibi bektaşi üzümü.
Tam güneş ışığında en verimlidirler, ancak yapraklar Akdeniz koşullarında kolayca yanar.
Meyve ağaçlarının yüksek gölgesinde veya binaların kuzey tarafında yetiştirilebilirler.
Amerikan bektaşi üzümü çok daha fazla güneşe dayanıklıdır. Toprak veya hava sıcaklığı 30 ° C'yi (85 ° F) aştığında bitkiler hızla çöker.
İyi hava hareketi hastalık problemlerini azaltmaya yardımcı olur.
Bektaşi üzümü bitkileri, toprak asiditesi konusunda diğer küçük meyvelerin çoğundan daha az hassastır ve sulananlar dışında çok çeşitli toprakları tolere eder.
Yazların sıcak olduğu yerlerde, çalılar daha iyi büyür ve daha ağır topraklarda daha fazla nem tutar ve daha serin kalır.
Bazı organik malzemelerin kalın bir malç da toprağı serin tutmaya yardımcı olur.
Kumlu topraklar bektaşi üzümü için daha az uygundur, çünkü çok hızlı kururlar.
Bektaşi üzümü nasıl yetiştirilir - Toprak Hazırlığı
Toprağı ekimden önce hazırlayın, bektaşi üzümü çalıları 20 yıla kadar üretken olacaktır, bu nedenle bu aşamada biraz çaba gösterilmesi iyi drene edilmiş, orta tip toprak gereksinimlerini karşılayacaktır.
Yaklaşık 1m (3 ft) yuvarlak bir delik kazın, mümkün olduğunca fazla organik madde ekleyin.
Toprağa Ekim ayına kadar yerleşmesi için zaman vermek üzere Ağustos ayında kazma yapın.
Birden fazla burcun dikildiği yerlerde, burçlar arasında 1,6 m (5 ft) mesafe bırakın.
Bektaşi üzümü nasıl yetiştirilir - Dikim
Ekim için en uygun zaman Ekim; toprak hala sıcaktır ve bu, bitkinin geri kalanı yeni bahar büyümesine başlamadan önce köklerin hızla kurulmasını sağlar.
Toprak donmuş veya su kütlesi tutulmadığı sürece Şubat ayına kadar olan herhangi bir zaman tatmin edicidir.
Ekim ayında ekim zamanında, daha önce kazılmış alanın ortasında 60 cm (2ft) bir delik kazın.
Bastonları daha önce büyüdüklerinden biraz daha derine ekin (sapta toprak işareti arayın).
Çalıları deliğe yerleştirin, kökleri eşit bir şekilde yayın ve toprağı yerine koyun.
Hava kuru ise çalıyı birkaç hafta düzenli olarak suladığınızdan emin olun.
Bektaşi üzümü nasıl yetiştirilir - Budama
Bir bektaşi üzümü çalı budama olmadan karışık ve sağlıksız olur.
Kış budaması, dengeli bir dal yapısı oluşturmaya yardımcı olur ve toplamayı kolaylaştırmak için burcun merkezini açık tutar.
Hava dolaşımı teşvik edilirse küf hastalığı da azalır.
Dikenler hasadı sıkıcı hale getirir, bu nedenle çalıları açmak ve toplamayı kolaylaştırmak için budama yapılır.
Kuşlar tarafından rahatsız edildiyse, budama tomurcukları Nisan ayında büyümeye başlayana kadar erteleyin.
Kalın büyüme kuşları uzak tutmaya yardımcı olur ve yaşayan bir tomurcuğa budama yaptığınızdan emin olabilirsiniz.
Meyveler eski ahşapta ve geçen yılın büyümesinin tabanı etrafında oluşur, bu nedenle önceki yılın büyümesini iki tomurcuk haline getirin.
Zayıf veya ölü dalları keserek burcun merkezini çoğu büyümeden uzak tutun.
Çalıların dışında, genç büyüme el değmeden bırakılmalı, daha eski ve daha uzun yan sürgünler tabanlarının 2 cm (1 inç) içinde kesilmelidir.
Amaç, çalı merkeziyle büyümeden makul derecede temiz bir şarap kadehi şekli elde etmektir.
Bektaşi üzümü nasıl yetiştirilir - Bakim ve Yetiştirme
Bektaşi üzümü çalılarının, özellikle meyve oluştuğunda toprağın nemli kalması gerekir.
Haziran-Ağustos aylarında kuru dönemlerde, toprağı nemli tutmak için sulayın.
Her baharda ana gövdenin etrafına malç olarak (ancak dokunmadan) bir organik madde tabakası koyun.
Bektaşi üzümü potasyum için yüksek bir gereksinime ve azot ihtiyacına sahiptir, ancak aşırı miktarda azot hastalığı, özellikle küfü arttırır.
Bir avuç Amonyak Sülfat, büyüme ve yabancı ot toleransı arasında iyi bir denge kurar.
Potasyum eksikliğinin belirtisi yaprak kenarlarının yanmasıdır.
Potasyum bakımından zengin bir gübrenin yıllık pansumanı ile eksiklik önlenebilir.
Bektaşi üzümü bitkileri de magnezyum için oldukça yüksek bir gereksinime sahiptir, bu nedenle toprak çok asidikse ve kirece ihtiyaç duyarsa, magnezyumun yanı sıra kalsiyum sağlayan dolomitik kireç taşı kullanın.
Bektaşi üzümü nasıl yetiştirilir - Zararlılar ve Hastalıklar
Baharın sonlarından itibaren bektaşi üzümü testere sineğine dikkat edin.
Tırtıl hasarı ve elle kontrol için yaprakları düzenli olarak kontrol edin.
Bu zor oluyorsa, çalılara düzenli olarak bir böcek ilacı püskürtün.
Her zaman küflere dayanıklı çeşitleri yetiştirmeye çalışın.
Bektaşi üzümü bir meyve kafesinde büyütmüyorsanız, kuşları uzak tutmak için çalıları Haziran ve Temmuz aylarında ağlarla örtün.
Karatavukların altına girmesini önlemek için tabanda ağırlıklandırıldığından emin olun.
Aç bullfinches kışın bektaşi üzümü tomurcukları ile beslenir, bu yüzden onları körfezde tutmak için ağ kullanın.
1905'te tüm Avrupa bektaşi üzümü mahsulü, yanlışlıkla Amerika'dan getirilen bir küf hastalığı tarafından yok edildi.
Bitki, küf dirençli Amerikan bektaşi üzümünden geçerek yeniden üretildi.
Bektaşi üzümü nasıl yetiştirilir - Hasat

Bir bektaşi üzümü çalıdan elde edilen ortalama verim sekiz ila on kilo arasındadır.
Tartı, vb. Gibi mutfak amaçlı kullanılan bektaşi üzümü genellikle olgunlaşmamış olarak alınır.
Bununla birlikte, tatlı amaçlar için, meyve tamamen olgun olmalıdır.
Ellerinizi ve kollarınızı keskin dikenlerden korumak için meyveleri toplarken eldiven ve uzun kollu giyin.
Bektaşi üzümü çalılarının çoğu, hem yemek pişirmek hem de yemek bektaşi üretmektedir - yemek pişirmek için olanlar, yemek için olanlardan daha erken hasat edilir.
En iyi meyveleri teşvik etmek için, bezelye büyüklüğünde olduklarında Mayıs ortasında meyvenin yaklaşık% 10'unu seçin, bunlar yemek pişirmek için kullanılabilir. Bu aynı zamanda kalan meyvelerin büyümesini teşvik edecektir.
Bektaşi üzümü Temmuz ayında hasat için hazır göründüğünde, ilk önce çalıların altında ve ortasında gölgeli olan meyveleri toplayın - bunlar gelişmeyi ilk durduracaktır.
Bir hafta kadar sonra çalının dış kenarlarındaki meyveleri toplayın.
Bektaşi üzümü nasıl yetiştirilir - Mutfak Notları

Bektaşi üzümü, tam boyda toplanan az sayıda meyveden biridir, ancak olgunlaşmamış, hangi aşamada reçel, turta ve birçok çeşide pişirmek için kullanılır, taze olarak mükemmel yenir.
Bektaşi üzümü tadı daha çok üzüm gibi kabul edilir.
Bektaşi üzümü nasıl yetiştirilir - Depolama ve Koruma
Sıkı pişirme bektaşi buzdolabında bir veya iki hafta buzdolabında saklanır ve yıkanmaz.
Yumuşak tatlı bektaşi üzümü daha az dayanıklıdır: buzdolabında saklayın ve iki veya üç gün içinde yiyin.
Kaz meyveleri nasıl yetiştirilir - Yayılım
Bektaşi üzümü kesimlerden yayılma kolaylığı, çeşide bağlıdır.
Genel olarak, Amerikan çeşitlerinin köklenmesi Avrupa çeşitlerinden daha kolaydır.
Parke Çelikleri
Tüm yapraklar düşmeden önce bile sonbaharın başında sert ağaç kesimi yapın.
Birkaç yaprağın varlığı aslında köklenmeyi arttırır.
Kesimleri bir ayak uzunluğunda yapın, ancak uç büyümesini içermeyin, tabanı hormon tozuna daldırın ve sıradan toprakta tencereye koyun.
İlk yıl için kısmen gölgede tutun.
Katman
Uç katmanı, yayılmanın daha ileri bir yöntemidir, ancak tek bir çalı, kesimlerden çok daha az katman sağlar.
Standartlar veya kordonlar olarak eğitim için tasarlandıysa, tüm tomurcukları toprak hattının altında keserek soyun.
Tohum
Tohumlar üç ila dört ay boyunca donmanın hemen üstünde nemli tabakalaşma gerektirir.
Bitkiler tohumdan 5 yıl ve kesimlerden 2 yıl sonra başlar.

https://sites.google.com/site/knowyourfruit/know-your-gooseberry/how-to-grow-gooseberries

Muda
12-07-2020, 22:28
Yeşil bektaşi üzümleri olmuş durumda. Tam olgunları sarımsı bir renk alıyorlar.

711401

711402

10 kğ bir kovada bektaşi üzümlerinin bir kısmı derin dondurucuya bir kısmı da reçel olarak değerlendirilecek.

711403

711404

Muda
12-07-2020, 22:31
Kırmızı bektaşi üzümleri

711405

AkisSoftware
13-07-2020, 03:40
Maşallah epey bereketli bir hasat olmuş

Mizay
11-09-2020, 20:49
Bektaşi üzümü almak istiyorum nerede satılır internette bulamadım. Yetiştirecek yerim yok. Satan var mı ya da nerede satıldığını bilen ?

Muda
22-12-2020, 21:13
Komşumdaki bektaşi üzümlerinden bir tanesinden köklü sürgün alırken bir kısım çimlenmiş bektaşi üzümleri görmüştük. Bir kısmını alarak saksıya diktim. Gölge bir yerde sulamasına dikkat ederek baktığım bektaşi üzümlerinden büyük saksıdakiler büyüdü. Ancak kaktüs gibi tamamı dikenlerle kaplı. Gelecek yıl büyüdüğü zaman belki üzerindeki dikenler azalır. Meyvesi olur ise büyüklüğünü hep birlikte görürüz. Saksıdaki toprak donduğu ve artık küçük geleceği için toprağa diktim.

715355

Tillandsia
30-04-2021, 21:01
5-6 sene önce yeşil ve kırmızı bektaş üzümü almıştım. Yeşil olanı köstebek yolunun üzerine dikmişim, o yüzden gelişemeyip öldü. Ama kırmızı olan çok güzel gelişti her sene üstü meyve dolu oluyor. Burada verimsiz olduğu ile ilgili bilgileri okuyunca şaşırdım. Çünkü bende tek bir fide var ve her sene meyvelerini toplamaya yetişemiyorum. Meyveler yaklaşık fındık büyüklüğünde. Dökülen meyvelerden dolayı altında bir sürü yeni fide oluşuyor. Bence bu bitkinin sıcak bölgelerde gelişememe nedeni soğuklama isteği olabilir. Kar kalkar kalkmaz ilk uyanıp çiçeklenen bitkilerden biri. Şimdiye kadar oluşan fidelerinden birçok arkadaşıma dağıttım. En büyük sıkıntısı çok dikenli olması nedeni ile meyvelerinin toplanması oldukça zor. Onun dışından gayet güzel ve dayanıklı bir bitki. Dikenlerinden kurtulmak için yeni bahçem Jostaberry ve dikensiz bektaş üzümü aldım. Bakalım onların performansları nasıl olacak.

MKarapinar
17-10-2023, 12:41
fide paylaşımı yapabilecek var mı ?