PDA

View Full Version : Köstebek mücadelesi

DevrilgenKayik
06-06-2006, 01:40
Tekrar merhaba. Doğal yaşamda kimyasal pestisitler yerine, biyolojik ve hatta evde bulunan malzemelerle çözüm üretebilmek çok çok sevindirici. Bu konu forumdaki en önemli konulardan biri bana göre. Ben böceklerden değil de biraz daha büyüceklerden bahsetmek istiyorum. İlki köstebekler. Bahçeye çim ektiğimiz ilk sene nerdeyse bütün çimi bozdular. 'Bomba' denilen bir nevi sis bombası ile bahçeden maalesef öldürme yoluyla uzaklaştırdık. Bu hala aklıma geldikçe üzülüyorum. Bu nedenle de bahçeye hiç soğanlı bitki(lale, vs) ekmedik. Ancak soganlı çiçekler çok görkemli. Bunları dikmek istiyoruz.Tekrar köstebek dadanmasına karşı doğal bir önlem var mı? İkinci sorum tarla fareleri. Bütün bahçe yol kenarında yuva yapmış farelerle zehirli tozlarla başetmeye çalıştık. Bir tam başaramadık, ikincisi ortada başka hayvanlara zarar vereceğiz, domatesleri zehirleyeceğiz diye her yerde kullanamadık. Bu konularda doğal ne gibi yöntemler veya doğaya az zararlı yöntemler gösterirseniz sevinirim. Çok sağolun.

Humeyra
06-06-2006, 12:17
Devrilgenkayık,
Köstebek, fare ve ev ve bahçedeki bilumum haşereler için ultrasonik kovucular var. Türüne göre farklı ürün alıyorsunuz.Aşağı bir adres yazdım fakat Google'den alternatiflerini bulabilirsiniz. Kolay gelsin.

www.pestgo.com/

Mine Pakkaner
06-06-2006, 14:41
Bunun dışında köstebek kapanı da kullanabilirisiniz. Köstebeğin açtığı tünellerin ağzını kapayıp tekini açık bırakıp ona da kapan kurarsınız, ben kendi seralarımın içine dadananı öyle yakalamıştım. :)

DevrilgenKayik
06-06-2006, 23:54
Sağolun, onlarla irtibata geçecegim. Ben öldürmek değil de kovmak istiyorum. Daha önce öldürdük, doğru etmedik gibi geliyor.

fmt79
29-08-2006, 14:00
Köstebek kovucular gerçekten etkisi düşük cihazlar. Ancak köstebek tuzakları var. Biraz pahalı, 60 Avro civarında. İçinde cinsel hormonlar var. Köstebekler bu kokulara yöneliyorlar, tuzak ise yapışkan maddeler ile kaplı. Köstebek bu kokuya doğru ilerlerken boru içinde yapışıp kalıyor.

Balıkcı
28-01-2007, 22:01
Dostlar

Bahçemde köstebekler cirit atıyor.

Bir gün çimin içinde toprak tepeleri, ertesi gün, dibi yenmiş bir soğanlı bitki, bazen Acem Borusu, bazı gün ....

Köstebeğe çare var mı?

mhtpck
28-01-2007, 22:29
küçüçük köstebek bırak yesin soğanının dibini de acem borusunu da...
benim bi köstebeğim bile yok!

Balıkcı
28-01-2007, 22:31

Ben de öyle yapıyorum zaten.:dilli:

İstersen sana bir dolu köstebek göndereyim.
Hem bahçeni de bedava kazar, altını üstüne getirirler.:D

Mahmut Leventoğlu
29-01-2007, 08:39
Sevgili Balıkçı KÖSTEBEK TABANCASI nı öneririm :)) İnsanlarda beni kıtır kıtır keserler sonra :))

Balıkcı
29-01-2007, 08:56
Sevgili Balıkçı KÖSTEBEK TABANCASI nı öneririm :)) İnsanlarda beni kıtır kıtır keserler sonra :))

O ne?

Deliğin başında bekleyip çıkanı vuracak mıyım?:dilli:

Ama ben bir canlıyı öldüremem ki.;) (Balıklar hariç)

sukranayalp
29-01-2007, 11:27
Sanırım farelere karşı kullanılan Racumin adlı ilaç köstebeklere karşı da aynı etkiyi gösterecektir. Prospektüsüne göre uygulayın.

Halit Togay
29-01-2007, 17:44
Sanırım farelere karşı kullanılan Racumin adlı ilaç köstebeklere karşı da aynı etkiyi gösterecektir. Prospektüsüne göre uygulayın.
Bira şişelerini ters çevirip toprağa gömmeyi bir deneseniz bir arkadaşım tavsiye etmişti ben henüz tatbik edemedim. Olursa ben de yapayım.

Balıkcı
29-01-2007, 18:06
Bira şişelerini ters çevirip toprağa gömmeyi bir deneseniz bir arkadaşım tavsiye etmişti ben henüz tatbik edemedim. Olursa ben de yapayım.

Teşekkürler ama bende bira şişesi bulunmaz ki.:p
Ben içki ve sigara kullanmam.

Evet, şişe de yine sanırım toprağa ses yansıtma açısından yararlı olabilir.
Elektronik köstebek kaçırıcılar, reklamlarla ve 30-40 $ gibi fiyatlarla satılıyor.
Alıp kullananların yorumunda da bir işe yaramadığı öne sürülüyor.

Dikkatimi çeken bir yorum mealen şöyle idi:

Köstebekleri kaçırmanın en ucuz ve etkili yolu, eskiciden bir eski pilli radyo alıp bunu toprağa çakılan bir demir su borusunun tepesine sabitleyip, borunun içinden 24 saat köstebeklere müzik(veya parazit) yayını yapmaktır.,:D
Ses dalgalarına karşı son derece duyarlı olan köstebekler, bu sesten rahatsız olup bir süre sonra mekanı terkederler.

Ne dersiniz, akla uygunsa bunu deneyelim.

Hem de kimsenin canına kıymamış oluruz.

Halit Togay
29-01-2007, 19:27
Ben size soda şişesi vereyim. Ama bunu tavsiye eden özellikle Efes şişesi demişti. Benim tarla Trakya'da oralarda bira içen çok. Çöpte şişe de çok.

Balıkcı
29-01-2007, 20:02
Ben size soda şişesi vereyim. Ama bunu tavsiye eden özellikle Efes şişesi demişti. Benim tarla Trakya'da oralarda bira içen çok. Çöpte şişe de çok.

:D :D :D :D :D :D

Mine Pakkaner
29-01-2007, 20:40
Mahir Bey,
Köstebek konusu forumda daha önce konuşulmuş ve bu konu ile ilgili başlık ta açılmıştı. Sizin yeniden açtığınız başlığı eski başlıkla birleştirdim.

Konuyu yeni haliyle ilk mesajdan başlayarak okumanızı öneririm.

Balıkcı
29-01-2007, 20:47
Mahir Bey,
Köstebek konusu forumda daha önce konuşulmuş ve bu konu ile ilgili başlık ta açılmıştı. Sizin yeniden açtığınız başlığı eski başlıkla birleştirdim.

Konuyu yeni haliyle ilk mesajdan başlayarak okumanızı öneririm.

Teşekkür ederim.

Ben köstebek diye arama yaptım bulamadım.
Sonra Ev Yapımı İlaçlar bölümünde bazı bilgiler buldum.

Bütün mesajları okudum.

Tekrar teşekkürler.

Mahmut Leventoğlu
30-01-2007, 12:02
O ne?

Deliğin başında bekleyip çıkanı vuracak mıyım?:dilli:

Ama ben bir canlıyı öldüremem ki.;) (Balıklar hariç)

Sevgili Balıkçı,
bunu önerirken latife etmiştim fakat bütün köy pazarlarında,küçük belde lerde dükkanlarda bile Köstebek tabancası satılır. Küçük bir boru ve onun arkasına monte edilmiş bir düzeneği vardır. Köstebek deliğinin içine sokularak kurulur ve arada bir kontrol edilir.İnanmazsanız küçük belde pazarlarında nalburiye ve tarımsal el aletleri satanlara sırf meraktan bir sorun bakalım :)))

Bazıları kızacak ama bu bir gerçek

sukranayalp
30-01-2007, 15:18
Sn Mahmut Leventoğlu bu tabanca nasıl çaışır ? Normal bir tbanca gibi köstebek gelince atış mı yaparsınız? Öldürücü mü?

bilgekaan
30-01-2007, 23:09
Sn Mahmut Leventoğlu bu tabanca nasıl çaışır ? Normal bir tbanca gibi köstebek gelince atış mı yaparsınız? Öldürücü mü?
Ben cevaplayayım.su borusundan yapılyor ,borunun içine av fişeği konuyor ve düzenek toprağa gömülüyor.köstebek toprağın altında ilerlerken düzeneğin
tetik görevi yapan kısmına çarpınca fişek ateş alıyor ve köstebek ölüyor.yani sistem otomatik olarak çalışıyor. ve öldürücü

eyanik
31-01-2007, 11:58
Köstebekler ağaç köklerine **** fidanlara zarar verir mi ? Köstebeği ödürmek dışında denenmiş ve etkili yöntem nedir ? Mutabık kalacağımız çözüm ne olabilir ?

Balıkcı
31-01-2007, 12:23
Köstebekler ağaç köklerine **** fidanlara zarar verir mi ? Köstebeği ödürmek dışında denenmiş ve etkili yöntem nedir ? Mutabık kalacağımız çözüm ne olabilir ?

Ben, bahçede yılan beslemeye karar verdim.
En etkili ve kesim çözüm o.:D:D:D

Ağaçlara değil ama Acem Borusu, Hanımeli gibi bitkilerin köklerini kesiyor.
Bütün soğanlı bitkileri, çiçek olsun,sebze olsun affetmiyor.

ÇAm kozalağı kahvehanesine buyurun da balık sohbetlerine katılın.;)

Amanita
14-03-2007, 23:40
her hayvanın öldürülmesine karşıyım, çünkü kimsenin bir başka canlının canına kastetmeye hakkı yoktur, ama bir çözüm gerek, işte köstebek kaçırıcılardan türkiyede de satıyorlar

http://urun.gittigidiyor.com/KOSTEBEK-ve-Tarla-Faresi-Kovucu-700-m2-etkili_W0QQidZZ3575849

umarım işinize yarar, memnun kalmazsanız iade kabul ederler, en azından denemiş olursunuz.

Yücel Özlem
15-03-2007, 09:41
Sayın Feyzan, İstanbul'daki nalbur, ola ki köstebeği de duymamıştır. Tabancasını nereden bilsin.:)

Bir de mmekanik bir kapan olacaktı. Eskiden bıçakçılar, demirciler yapardı. En son birkaç yıl önce, Çanakkale ya da Balıkesir taraflarında bir kasaba pazarında görmüştüm.

Ankara'da da bulunabileceğini sanmıyorum. Beypazarı tarafına gidersem bir bakayım. Tabanca yahut kapan.

limon
15-03-2007, 13:27
Arkadaşlar köstebekle savaş önerilerinizi bol bol gülerek okudum. Benim bahçeme de geçen sene dadanmıştı köstebekler. Bahçe duvarının kenarıyla tam onun karşısına denk gelen evin duvarı arasında her sabah 3-5 tümsek görüyordum. Karşı komşumda da aynı sorun vardı. Sonarı araştırdım fakat köpeğim bahçede yaşadığı için ve çocuğum olduğu için doğrusu yan etkisinden korktum ve pek önermediler. Çok ta etkili değilmiş köstebekler üzerinde dediler. Sonra bir sabah yüksek zıraat mühendisi olan Feridun bey bir elinde küçük tüp bir elinde hortumla geldi. Tümseklerin tepesinde toprağı sıyırdı. (Deliği görüyorsunuz) Hortumu itmeye başladı. Hortum 1-2 metre kadar gidiyor. Diğer tümseklerin hepsini iyice kapattı. Tüpü 3-5 dk. kadar açık bıraktı. Kısacası zalimane nazi yöntemi. Yeni tümsekler oldukça aynı işlemi tekrarladı. Bu arada küp küp olan fare zehirlerini de deliklere itebildiği kadar itti. Bir hafta kadar sonra köstebek kalmadı. Ancak zehir mi işe yaradı tüpgaz mı bilemiyorum :)
Bu köylülerin senelerdir yaptığı yöntemmiş. Öyle dedi. O'nun yalancısıyım. Bahçemdeki ithal malı manolya ağacını da kendi yetiştirdiğini söylemişti :) Artık ne kadar güvenilir siz karar verin.

Ferda Ülkümen
15-03-2007, 16:51
Seneler önce bahçemdeki köstebeklerle nasıl mücadale edebileceğimi sorduğum ziraatçi bir akrabam bana bu tüpgaz yöntemini anlatmıştı.Ben şaka yaptığını düşünüp uygulamadım,demekki doğruymuş.Benim köstebeklerim kendiliğinden yok oldu.

Balıkcı
15-03-2007, 17:51
Seneler önce bahçemdeki köstebeklerle nasıl mücadale edebileceğimi sorduğum ziraatçi bir akrabam bana bu tüpgaz yöntemini anlatmıştı.Ben şaka yaptığını düşünüp uygulamadım,demekki doğruymuş.Benim köstebeklerim kendiliğinden yok oldu.

Korkudan kaçmışlardır(Tüpgaz odasına girme korkusu).

Ya da yiyecek bir şey bulamamışlardır bahçede.

Ne ayıp Ferda hanım, insan yiyecekleri bir şeyler eker, diker bahçeye.:p

Ferda Ülkümen
15-03-2007, 19:55
:D Son zamanlarda çevredeki kedileri doyurmakla meşgulum.Hatta geceleri geç vakit kedilerden kalanları yemeye gelen anne-evlat kirpilerim bile var.Belki onlarla anlaşamamışlardır
Eminönünde bir çiçekçi şahtacı-frittillaria soğanının köstebekleri kaçırdığını söylemişti.Bahçesinde köstebek olan bir komşuma,alıp hediye ettim.Bütün köstebekler etrafında dolaşıyorlardı.

Balıkcı
15-03-2007, 21:00
:D Son zamanlarda çevredeki kedileri doyurmakla meşgulum.Hatta geceleri geç vakit kedilerden kalanları yemeye gelen anne-evlat kirpilerim bile var.Belki onlarla anlaşamamışlardır
Eminönünde bir çiçekçi şahtacı-frittillaria soğanının köstebekleri kaçırdığını söylemişti.Bahçesinde köstebek olan bir komşuma,alıp hediye ettim.Bütün köstebekler etrafında dolaşıyorlardı.

Evet

Şimdi hatırladım.
Ben de bir bitkinin köstebekleri engellediğini duymuştum ama adını bilmiyorum.
Büyük pençe gibi yapraklı .

avukatkemal
17-04-2007, 23:11
köstebek yuvalarına hoparlör takviyeli ses düzeneği kuruyosunuz.. 20W asgari.. sonra ajdarıın albümünü çalmaya başlıyorsunuz..ses en sonda olacak.. biraz acımasız ama hakediyolar:D

sevilozcan
04-06-2007, 17:06
Herkese Merhaba,

Bahçemizdeki yeni misafirimiz köstebekten, ona zarar vermeden nasıl kurtulabileceğimiz konusunda fikri olan var mı?

Teşekkürler.
Sevil Özcan

limon
04-06-2007, 20:06
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1725&highlight=k%F6stebek
Buradan bilgilenebilirsiniz. Bir kaç hafta süren bir mücadelen sonra kurtulmuştuk geçen sene. Bu sene henüz uğramadılar inşallah ta uğramazlar :)
Kolay gelsin...

cello
18-06-2007, 13:31
Ne nalet hayvanmış ya !!! Özene bezene dikip ettiğim bitkiler rezil olmuş. Bahçeyi belediyenin yapboz yol kazılarına döndürmüş ....biiiiip....biiiiip....biiiip. :mad: Sinirlerim bozuldu. Forumdaki tüm bilgileri okudumda şişe olayından bahsedilmiş nasıl yapıldığı söylenmemiş. Bilen varsa yazarsa iyi olur. Şimdiden teşekkürler.

oakland
25-06-2007, 02:45
burada yazanları okuyunca inanmak istemedim.
ya siz nasıl insanlarsınız ki bu kadar acımasız olabiliyorsunuz hayvanlara karşı...

Onlar yalnızca hayatta kalabilmek icin bahcenizi istila edip diktiklerinizi yiyor.

Ama siz onları hayatta kalabilmek icin degil,diktiginiz bitkiler ölmesin diye öldürüyorsunuz...Bahcenizdeki bitkiler olmadan da yasayabilirsiniz...

Oysa onlar yalnızca hayatta kalabilmek icin bahcenizi yagmalıyorlar..

Bahcenizde bitki yetistirmek zorunda degilsiniz...
Bahceniz köstebek istilasına ugradıysa bitki yetistirmek yerine alışverişinizi pazardan yapabilirsiniz.

süs amaçlı bitki yetiştirmek istiyorsanızda saksı içinde terasınızda ya da balkonunuzda bitki yetiştirebilirsiniz gayet güzel..

Bir bahçenin güzel görünmesi mi önemlidir yoksa bir hayvanın canı mı??

Varsın bahçeniz kötü görünsün..
Bitkileriniz yerine birkaç köstebek dostunuz olsa,bitkilerinizi beslemek yerine onları besleseniz,onlarla hayatı paylaşsanız ne olur?

DÜNYA YALNIZ BİZİM DEGİL.
DÜNYA YALNIZ İNSAN İÇİN YARATILMADI.

tüm canlılar birarada bu hayatı birlikte paylaşmak için varız.

Hayat bir zincir gibidir. siz bu zincirin sadece bir halkasını bile(örnegin köstebekleri) yok ederseniz bundan siz de nasibinizi alırsınız birşekilde..

çünkü siz de o zincirin halkalarından birisiniz ve bir halka bile kopmuşsa siz de kopmuşsunuz demektir.

Her canlının dogada bir görevi var.
Bizlere zararlı ve kötü görünen şeyleri yapan hayvanlar aslında doga için çok yararlı birşey yapıyor..
Siz onları zararlı sansanızda onlar olmasa dogada ne gibi zararlar olur hiç düşündünüz mü??

En zararlı sanılan hayvanın bile dogada yeri doldurulamaz bir yararı vardır.

köstebekleri öldürmek için gaz yöntemi,kapan,köstebek tabancası gibi şeyleri burada öneren insanların bu kadar duyarsız olabilmesi beni korkutuyor...

Lütfen kendinize gelin ve dünyanın yalnız size ait olmadığı gerçegini anlamaya çalışın.
Bu dünya yalnızca içinde insanlar yaşasın,insanlar rahat etsin,her istedikleri olsun diye yaratılmadı. . .

insanlar tarafından duyulamayan sesler çıkararak köstebekleri kaçıran aletlere karşı degilim. bu onları öldürmüyor,yalnızca uzaklaştırıyor.

Bu yöntem işe yaramassada yeni dostlarınız olması kötü birşey degil..

fmt79
26-06-2007, 10:03
burada yazanları okuyunca inanmak istemedim.
ya siz nasıl insanlarsınız ki bu kadar acımasız olabiliyorsunuz hayvanlara karşı...

Onlar yalnızca hayatta kalabilmek icin bahcenizi istila edip diktiklerinizi yiyor.

Ama siz onları hayatta kalabilmek icin degil,diktiginiz bitkiler ölmesin diye öldürüyorsunuz...Bahcenizdeki bitkiler olmadan da yasayabilirsiniz...

Oysa onlar yalnızca hayatta kalabilmek icin bahcenizi yagmalıyorlar..

Bahcenizde bitki yetistirmek zorunda degilsiniz...
Bahceniz köstebek istilasına ugradıysa bitki yetistirmek yerine alışverişinizi pazardan yapabilirsiniz.

süs amaçlı bitki yetiştirmek istiyorsanızda saksı içinde terasınızda ya da balkonunuzda bitki yetiştirebilirsiniz gayet güzel..

Bir bahçenin güzel görünmesi mi önemlidir yoksa bir hayvanın canı mı??

Varsın bahçeniz kötü görünsün..
Bitkileriniz yerine birkaç köstebek dostunuz olsa,bitkilerinizi beslemek yerine onları besleseniz,onlarla hayatı paylaşsanız ne olur?

DÜNYA YALNIZ BİZİM DEGİL.
DÜNYA YALNIZ İNSAN İÇİN YARATILMADI.

tüm canlılar birarada bu hayatı birlikte paylaşmak için varız.

Hayat bir zincir gibidir. siz bu zincirin sadece bir halkasını bile(örnegin köstebekleri) yok ederseniz bundan siz de nasibinizi alırsınız birşekilde..

çünkü siz de o zincirin halkalarından birisiniz ve bir halka bile kopmuşsa siz de kopmuşsunuz demektir.

Her canlının dogada bir görevi var.
Bizlere zararlı ve kötü görünen şeyleri yapan hayvanlar aslında doga için çok yararlı birşey yapıyor..
Siz onları zararlı sansanızda onlar olmasa dogada ne gibi zararlar olur hiç düşündünüz mü??

En zararlı sanılan hayvanın bile dogada yeri doldurulamaz bir yararı vardır.

köstebekleri öldürmek için gaz yöntemi,kapan,köstebek tabancası gibi şeyleri burada öneren insanların bu kadar duyarsız olabilmesi beni korkutuyor...

Lütfen kendinize gelin ve dünyanın yalnız size ait olmadığı gerçegini anlamaya çalışın.
Bu dünya yalnızca içinde insanlar yaşasın,insanlar rahat etsin,her istedikleri olsun diye yaratılmadı. . .

insanlar tarafından duyulamayan sesler çıkararak köstebekleri kaçıran aletlere karşı degilim. bu onları öldürmüyor,yalnızca uzaklaştırıyor.

Bu yöntem işe yaramassada yeni dostlarınız olması kötü birşey degil..

Oakland,

Doğasever bir kişiliğiniz var, ne kadar güzel. Foruma yeni katılmış sayılırsınız, bu arada, hoş geldiniz.
Köstebek mücadelesi konusundaki görüşleriniz tamamen sizin iç dünyanızdan gelmiş gibi görünüyor, cümlelerin içinde sizin duygularınız var. ****** köstebek te bir hayvan, ve onun da bir görevi var. Tüm canlıların yaşam hakkı var. Ancak tüm dünyada (altını çiziyorum, tüm dünyada) tarım zararlısı diye bir kavram var. Ve altını tekrar çiziyorum, köstebek de bir tarım zararlısıdır, tıpkı domuz, kirpi, tavşan vb birkaç memeli gibi. Tarımda zararlı organizmaların %90'ı böceklerdir. Ancak %10'unu memeli hayvanlar, kemirgen memeliler, akarlar vb bazı eklem bacaklılar oluşturur.

Tarım zararlıları ile mücadelede çok farklı yöntemler olmakla birlikte, en etkili olanları ****** onları öldürmektir. Öldürmek kavramı burada çok nahoş duruyor gibi değil mi. Ancak, insektisit kullanmak, alevle yakmak, ışıklı elektrik tuzakları (pekçok markette karasinek mücadelesinde kullanılıyor) bunların hepsinde amaç, canlıyı hızlı bir şekilde öldürmektir.

****** işin içine duygular karışınca, ah zavallı sinek, nasıl oluyor da insanlar seni elektrikte kızartıyorlar deyiveriyor insan. Ama biz sırf zevk olsun diye hayvan öldürmüyoruz. Bazen televizyonda denk geliyor, Yaban TV'ye bakıyorum, tavşanlar koşuyor, avcılar arkalarından silahlarını saydırıyorlar, zavallı hayvanın üzerine 3-5 fişek boşalıyor, veya bazen domuzlar koşuyor, bizim avcılar 10 fişek birden boşaltıyor hayvanın üzerine. Göle plastik ördek bırakıyorlar, gelen yaban ördekleri daha suya konmadan havada 5-10 fişek boşaltıyorlar üzerine. İşte cani insanlar orada.

Zevk için (adı spor bile olsa) hayvan öldükmek, insan öldürmekten farksızdır benim için. Ama tarım zararlıları ile mücadeleyi canilik gibi algılamamalısınız. Bu çok farklı bir konu.

torossediri
02-07-2007, 09:29
Tarım ürünleriyle geçimini temin eden insanlarıda düşünmek gerekli.

Tek geçimi toprağından elde ettiği ürün olan insan elbetteki ürününe zarar gelmesini istemez.

Zaten ülkemizde insan yaşam alanlarıyla,diğer alanlar(tarım alanları,meralar,orman alanları) belirlenmiş durumda onları doğal alanlarında rahatsız etmeyelim yeter.

Benimde bahçemde var bir tane,radyo yöntemini denedim kaçıramadım.Artık mecburen başka bir yöntemle başetmeye çalışacağız.

ayblack
26-07-2007, 22:07
Herkese selamlar arkadaşlar,
Ben en yeni üye oluyorum herhalde.
Köstebeklerle mücadeleyi araştırıken kendimi burada buldum.
Hepinizin deneylerini ve tecrübelerini, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını ayrı ayrı okudum.
Benim de sorunum köstebekler...
İstanbul Tophane'de; kazma, kürek, orak, çuval, vs. satılan sokaklarda sora sora bir köstebek kapanı buldum.(Tanesi 8 YTL) Denedim olmadı.
Sonra İstanbul Eminönü'de gaz şeklinde hapını buldum; (2veya 3 tane hapı delikten içeri atıp arkasından bol su basıyorsunuz) Benim arazim büyük olduğu için yüzlerce delik varbirkaçına uyguladım, sonuç vermedi. (10'lu tüp şeklinde ambalaj içinde 15 YTL.)
Köstebek tabancası aradım, araştırdım; İstanbul Eminönü Canbaba Av Silahları ve Malzemesi satan bir yerde buldum. (Fiyatı fişekler hariç 13 YTL.)
Yine İstanbul Avcılar'da İGS Karşısında Silah Dünyası ile irtibata geçtim. Buldular getirdiler. (20 adet özel saçma fişeği ile birlikte 30 YTL. bana özel fiyatla aldım.) Birkaç kez kurdum fakat hayvanlar çok kurnaz. Ne tarafa kursam, tersinden geliyorlar. Henüz deneme aşamasındayım.
Bir ziraatçi arkadaşım 1'e 2 oranında alçı + tozşeker karıştırıp kullanmamı önerdi. Sonuç etkiliymiş. Henüz yapmadım.
Bir başka öneri; Karadeniz yöresinde fındık kurdu'na karşı kullanılan (ismini bilmiyorum) toz ilacın deliklere döküldüğünde sonuç alındığını öğrendim. İlaçtan numune ve ismi bana gelecek.
Gaz yöntemini bir peyzaj mühendisi arkadaşım bir projede işin ehli kişilere uygulatmış. İyi sonuç alınmış.
Ses dalgaları yayan ULTRASONOGRAFİK cihazlar geçici olabilir belki ama ben kesin çözüm arıyanlar için yukarıdakileri uygulamalarını tavsiye ederim.
Şu hayvansever ayaklarına yatanlar da ne kadar samimiler acaba, ayrıca tartışılabilinir. Hayvanlar olduğu kadar, bitkiler de canlıdır. O zaman hiçbir canlıya dokunmayalımmı?
Zamanım kısıtlı. Tekrar görüşmek üzere.
Köstebeksiz günler dileğiyle...

ekip2004
27-07-2007, 00:14
merhabalar ,köstebeklerle mücadelede,en etkin yöntem aliminyum fosfit haplarının faal olan deliğe atılıp ,ardından deliğin kapatılmasıdır.her tablet 3gr.dır.genellikle tüp içinde 20 tablet bulunur.bazen 30tablet olanları mevcuttur.Bu tabletler açık havaya çıktığında havanın nemi ile tepkimeye girerek fosfin gazı haline geçiyor.Bu gaz oldukça zehirlidir.Fümigasyon operatörlügü belgesine sahip ziraii ilaç satan bayilerden temin edilebilir.20 tabletlik tüpün fiyatı 5ytl.gibidir.neticesi doğru uygulandığında %100.

Todor
27-07-2007, 08:05
Köstebeği bende sevmezdim. Ta ki görene kadar. Meğer ne kadar güzel bir hayvanmış. Üstelik yumuşacık.
Zararlı olduğunu düşünüyoruz ama bizim gibi düşünmeyenlerde var.

Yeraltının en hızlı mimarı: Köstebek

Köstebeklerin tüylerinin tek yöne doğru uzamadıklarını biliyor musunuz? Kentlerde yaşayanların yabancı oldukları köstebek, çiftçileri ve bahçe işleriyle uğraşanları çileden çıkartabilecek kadar sinir bozucu olabilir. Kökleri ve bitkileri yiyen köstebek yeraltında açtığı geçitler içinde yaşar.

Bu geçitleri açabilmek için de toprağı burnuyla yukarı doğru sürerek küçük tepeler oluşturur. Ve bir de bakmışsınız kaşla göz arasında güzelim bahçeniz minik köstebek tepeleriyle dolmuş. Yeraltının en hızlı mimarları olarak tanımlanabilecek bu minik kemirgenler o kadar çevik ki asla göremezsiniz, dolayısıyla da yakalamanız çok zordur. Galiba insanları en fazla sinirlendiren özellikleri de bu olsa gerek

Oysa tarlalarda veya bahçelerde köstebeklerin dolaşması aslında iyiye işarettir. Onların varlıkları toprağın sağlıklı olduğunu ve içinde minik canlıların yaşandığını gösterir. Çünkü köstebek aslında etçil bir hayvandır ve solucan, salyangoz, larva ve tırtıl gibi diğer omurgasızlarla beslenir. Size inanılmaz gelebilir ama bu küçücük kemirgenin bir yılda tükettikleri 37 kiloyu bulur.

Tahammülü zor

Dahası çiftleşme dışında yanında başka hiç kimseye tahammül edemediği için kendi geçit sistemini kullanan tarla faresi gibi ürünlere zarar veren diğer hayvanları da kovalar. Bu kovalamaca sayesinde de toprak "havalanmış" olur ki bu da aslında çiftçilerin ve bahçe severlerin yararınadır.

Müthiş geçit ustası dallı budaklı yaşam alanını inşa ederken, kürek biçimindeki önayaklarından yararlanıyor. Köstebek ön ayaklarıyla beden ağırlığının 20 mislisi toprağı kazabilir. Bu arada burnunun ve kafasının da çok güçlü olduğunu söylemeye unutmayalım. Sonuçta kazmış olduğu toprakları burnu ve kafasıyla sürerek tümsekler oluşturur.

Zorunlu olmadıkça yer altı geçitlerinden çıkmayan köstebek, kış uykusuna yatmadan sürekli yeni geçitler yaparak yaşamını sürdürmeye devam eder. Geçit ustası minik kemirgenler günde üç ila dört saatlerine kazarak geçirirler. Diğer zamanlarında ise dinlenirler veya geçitlerini kontrol ederler.

Tüyleri her yöne uzar

Köstebeklerin geçitler içinde rahatça dolaşabilmeleri için yani hem öne hem de arkaya doğru hareket edebilmeleri için diğer memelilere karşın tüyleri belli bir yöne doğru uzamaz. Toprakla uyumlu boz rengindeki tüyleri her yöne doğru yatmaya müsaittir.

Halk arasında yaygın olan bir kanının aksine köstebekler tamamen kör değildir. Gözleri yeraltındaki yaşama uyum sağladıkları için çok küçüktür ve tüylerinin altında gizlenmiştir. Ama buna karşın olağanüstü dokunma ve koku duyusuna ve mükemmel bir işitme yetisine sahipler. Mesela geçidine küçük bir böcek bile girdiğinde anında tepki verebilirler.

Kaynak (http://www.ekoses.com/ekolojikyasamportali/bpg/publication_view.asp?iabspos=1&vjob=vdocid,147161)

Todor
27-07-2007, 08:12
Düşmanımızı tanıyalım;
http://www.calacademy.org/research/bmammals/afrotheria/golden_moles/photos/Cryptochloris_zyli.jpg
http://www.ronhayward.net/mole/mole3.jpg
http://www.destructoid.com/wp-content/uploads/2006/11/mole.jpg

Penelophe
27-07-2007, 10:20
Feyzan;
Buraya (http://tr.wikipedia.org/wiki/Yayg%C4%B1n_kirpi#Di.C4.9Fer) da bir bakın isterseniz. :)

Penelophe
27-07-2007, 10:31
İkiside çok tatlı bence.:)
Zararları illaki vardır ama yararları bunu kapatacak gibi görünüyor.:)

hassoman
27-07-2007, 14:49
Hay Allah bu sayfayı nasıl olduysa kaçırmışım.
Köstebeklerle mücadele yöntemlerinizi bir temaşa sanatçısı (standap mıydı) sahnede anlatsaydı dinleyenler ne hale gelirdi bilmem.
Gerçekten yer yer gülmekten gözlerim yaşardı.
Vay sefil köstebekler vay.

Büyük çiftçilik işi yapanların alacağı önlemleri bilmem. Benim önerim mütevazi bahçesinde soğanlı çiçek ekenlere olacak. Soğanlı bitkilerinizi açağınız çukura uygun gözenekli tel kafesler hazırlayın, soğanı içine koyup çukuruna yerleştirin, sonra üzerini toprakla doldurun olsun bitsin... Gerisini köstebekler düşünsün...

ekip2004
27-07-2007, 17:55
sayın hassoman,amatörler için tel kafes öneriniz oldukça iyi bunu daha geniş allanlar için pratikte uygulama yapılabilirmi diye üzerinde düşünecem.Feyzan rumuzlu arkadaş aliminyum fosfit haplarının suya gereksinim duymadığını yazmış bu çok doğru bu hap suyla çok şiddetli tepkimeye giriyor,hapın konulacağı yerde su birikintisi olmamasına özen gösterilmeli.

ayblack
27-07-2007, 22:36
Bugün bir tane köstebek yakaladım nihayet ve çok uzağa fabrikaların olduğu bir yamaca canlı olarak bıraktım. Böylece hayvan severler de mutlu olsun istedim.
Yöntemmi? Tam toprağı havalandırırken tazyikli su sıkarak toprağın üstüne çıkmasını sağladım.

Selahattin Yılmaz
27-07-2007, 22:55
Kaç defadır söyleyeceğim söyleyeceğim söyleyemiyordum. Her ne kadar o eşelediği çukurların başında benimde kinim artsada kinin olduğu yerde yanlış bir şeylerin olduğunu bilip ve düşünüp o zavallı yaratığı öldürmek fikri vahşet geliyordu. Hele hele zararını gidermek için tüfek, zehir gibi yöntemler forumun ve üyelerin mantığına zıt diye düşünüyorum. hakkaniyet tecelli etmiş tebrikler ve teşekkürler. Örnek olması dileğiyle...

Selahattin Yılmaz
01-08-2007, 10:51
Çok tatlı bir şey bu yaaa buna kıyılır mı, teknoloji bile bunun kazabildiği çukuru kazamıyor hala :D

sokak lambası
04-10-2007, 02:15
Köstebeklerle mücadelede en etkili, en çevreci ve en ekonomik çözümü bahçenizin bir kısmına hint yağı bitkisi (Ricinus communis) ekerek sağlayabilirsiniz. Bu arada kirpiler tarım zararlısı değil tarım yararlısıdır.

torossediri
04-10-2007, 07:31
Hint yağı bitkisi ne şekilde etki ediyor?

Araştırdığım kadarıyla içanadolu şartlarında yetişmediği yazıyor ancak sizin bildiğiniz dayanıklı varyeteleri varmı soğuk iklimde yetişen?

Saygılar.

sokak lambası
04-10-2007, 15:10
Hint yağı bitkisi ne şekilde etki ediyor?

Araştırdığım kadarıyla içanadolu şartlarında yetişmediği yazıyor ancak sizin bildiğiniz dayanıklı varyeteleri varmı soğuk iklimde yetişen?

Saygılar.

Hint yağı bitkisinin ekili olduğu alanlara köstebeklerin gelmediğini biliyorum. Zehirli bir bitki olduğundan köstebekler bu bitkinin kokusundan veya zehirinden etkileniyor olabilir. İç Anadolu'da yetişip yetişmediği hakkında bilgim yok ama akdenizde bu bitki yetişiyor.

Saygılar.

torossediri
05-10-2007, 08:35
Uzun süredir yapımı için uğraştığım çim alanımda bir müddet önce köstebeğin teptiği toprağı görünce eyvah çimler gitti dedim.Allahdan bozduğu yer çim alanın köşe noktası yani tamir edebildim.

Daha sonrada bir daha gelmemesi için uzun bir kutu profili 60 cm kadar toprağa çaktım ve bir radyoyu bu profile üzerine naylon geçirerek açık vaziyette bağladım(bu öneriyi forumdan öğrendim).

Ayrıca bir miktar köpek dışkısını sulandırıp dolaştığı tünelin içine doldurduk ve geri kapattık.Bu yöntemide babam öğretti.

Yaklaşık 2 aydır gelen giden yok.

karaselvi
21-12-2007, 21:48
Köstebek görme şansı olan oldumu?

A.Şahin
21-12-2007, 22:33
Evet ben cok gordum dıyebılırım . Hatta geçen sene ılk baharda bır tanesıni sarmsakların olgunlaşma dönemine yakaladım. Akşama kadar teneke kovada durdu. Sonrasında aksam ıslerımı bıtırıp bahçeden donerken uzakça bir yere bıraktım ve çok ilginç bi şekilde bir dakika kadar kısa bir surede tamamen topraga gömdü kendini. bunu yaparken dişlerini kullanıyor çapa gibi dişleri var:) gözler neredeyse yok denecek kadar küçük. Duyarak uzaklıkları algılayabılıyormuş dıye duymustum.Çok fazla homurtu şeklınde ses çıkarıyor.Bir de elinize aldığınızda ensesinden iyi tutamazsanız sizi ısrabilir o yuzden elimden düşürdüm bir kere ama kaçma kabiliyetı cok kısıtlı ayakları çok kısa sürünuyormuş gibi ilerliyor.Bir de yünü yumuşacık kısa tüylü ve o kadar toprağa sürtünerek ılerlemesıne rağmen çok bakımlı... Amma çok anlatacaklarım varmış :) sanki birinin sormasını bekliyormuşum.Alt tarafı bir köstebek ama etkilemiş demekki, sonuçta değişik bi canli .

karaselvi
22-12-2007, 09:18
Bizim üzüm bağınada tümsekler oluşturuyor. Bende tümseği kazıp deliği ortaya çıkarıyorum ve önünede yanımızdaki sebzelerden koyuyorum. Başında bekliyorum. Ben beklemekten sıkılıp gidince gelip sebzeleri yiyor. Deliğide kapatıp gidiyor. Ama hiç görme şansım olmadı.
Bu sene 2 gb lık hafıza kartı aldım fotoğraf makinasını deliğin önüne koyup ben yokken gelse bile vidyosunu yakalamayı düşünüyorum ama son yıllarda köstebeklerde azaldı gibime geliyor. Çünkü tümsekler çok az.

Sizin fotoğraflama şansınız olursa çok seviniriz.

ekip2004
02-01-2008, 21:58
Sevgili karaselvi cansız halini görmek isterseniz size yardımcı olabilirim. Çok yakından incelemeniz oldukça kolay olur.:)

karaselvi
02-01-2008, 22:41
Dedemim barutlu saçmalı silah gibi bir köstebek tuzağı vardı. Köstebek tuzağın ucundaki soğanı çekince ateş alıyormuş. Sizdedemi var yoksa.:D

ekip2004
02-01-2008, 23:14
O tuzak eskidi şu an aliminyum fosfit tabletleri kullanılıyor. Yeni işlenmiş deliğin içine bu bahsettiğim tablet atılıyor delik kapatılıyor, bu tablet havanın rutubeti ile fosfin gazı çıkararak köstebeğin zehirlenmesine sebep oluyor. Bu bahsettiğim ilaç fümigasyon operatör belgesi olanlar vasıtası ile kullanılması gerekiyor. Çünkü satışı ve kullanılması izne tabi olup tehlikelidir. Malesef pratikte serbestçe bu kurallara uymadan satılmaktadır.

arsenakdogan
22-03-2008, 15:05
aralık ta ektiğim 200 deveci fidan dan 8 tanesinin köklerini köstebek yedi
tüfek vs. haricinde ilaç vb. ile çözmek mümkün mü acaba...
**** bu tip sorunlarla karşılaşan arkadaşlar ne tür çözümler bulabildi...

(aliminyum fosfit ten başka)

Balıkcı
22-03-2008, 16:21
Ben en kolay yolu seçtim. Kendimi suçladım, onu haklı çıkardım, oldu bitti.:p

Dedim ki burası köstebeklerin yaşadığı yer, onlar bizim mahalleye gelmediler ki, biz onların yerlerini işgal ettik.
Neticede onlar da kendi rızıklarını yiyor, bu benim vasıtamla oluyorsa, bundan bana da bir pay düşer manevi manada, dedim ve rahata erdim.

Onlar da canları istediği gibi, bazan enginar köklerini, bazan turpları, mevsiminde soğanları yiyor ama hepsini değil tabii, bize de bırakıyorlar. :p

Birkaç sene önce diktiğim yerelmalarını ise komple götürmüşlerdi, haaa patatesleri de. :dilli:

arsenakdogan
22-03-2008, 17:35
:confused:Öncelikle bu eski konuyu gündeme getirip kiminizi üzeceğim sanırım.
Fakat; HAYAT HİÇ DE GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL
Yani bazı abilerimiz,ablalarımız,kardeşlerimiz fikirlerini sunmuş
bu paylaşım çok hoş ve etkileyici.
Konunu özüne gelince;
bitkiler de canlı köstebekte onları öldürüyor
köstebek te canlı bizde onu öldürüyoruzgibi şikayetler var.

Bu sorunun net bir çözümü yok
yani ortası bulunamamış.
40 dk dır tüm msj ları okudum
herkes e saygı duyuyorum

Ama benim aralık ayında ektiğim 200 adet deveci armut larımın 8 tanesi köstebekler tarafından talan edildi bile
ne yapmalıyım peki
durup izlemelimiyim?
yoksa ????
malum.

Bu nu anlamanız için öncelikle;
bir bahçe-tarla vs. ekim öncesi hazırlanmalı ve sürülmeli
sonra sizin mevcut fidanları alıp emek sarf edip ekmeniz (ve her ziyarette boylarını izlemeniz) gerekli
gerekli gübreleme+sulama+budama+tekrar sürme+çapalama+göz taşı atma ve daha nice iş yapmanız gerekiyor
ve bu emeğin karşılığını bir kaç tane köstebek talan ediyor...
ne yapardınız acaba a dostlar.
samimi bir şekilde merak ediyorum.

3 haftada 8 fidanımı yediler(köklerini)
200 e kadar saymalı mıyım?peki sonra ne olacak???
lütfen çözüm arayan insanlara cani gibi bakmayın...
lütfen

o incecik fidancıkları niye kimse korumaya çalışmıyor peki
**** koruyana niye böyle muamele yapılıyor...

son olarak şunu söylemek istiyorum
bu konuda bir çözümü olan varsa ivedi bir şekilde yardımını bekliyorum

arsenakdogan
24-03-2008, 09:31
:confused:Öncelikle bu eski konuyu gündeme getirip kiminizi üzeceğim sanırım.
Fakat; HAYAT HİÇ DE GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL
Yani bazı abilerimiz,ablalarımız,kardeşlerimiz fikirlerini sunmuş
bu paylaşım çok hoş ve etkileyici.
Konunu özüne gelince;
bitkiler de canlı köstebekte onları öldürüyor
köstebek te canlı bizde onu öldürüyoruzgibi şikayetler var.

Bu sorunun net bir çözümü yok
yani ortası bulunamamış.
40 dk dır konu ile ilgili tüm msj ları okudum
herkes e saygı duyuyorum

Ama benim aralık ayında ektiğim 200 adet deveci armut larımın 8 tanesi köstebekler tarafından talan edildi bile
ne yapmalıyım peki
durup izlemelimiyim?
yoksa ?
malum.

Bu nu anlamanız için öncelikle ;
sonra sizin mevcut fidanları alıp emek sarf edip ekmeniz (ve her ziyarette boylarını izlemeniz) gerekli
gerekli gübreleme+sulama+budama+tekrar sürme+çapalama+göz taşı atma ve daha nice iş yapmanız gerekiyor
samimi bir şekilde merak ediyorum .

200 e kadar saymalı mıyım? peki sonra ne olacak???
lütfen

karaselvi
29-03-2008, 22:11
Köstebeklerin ağaç köklerini yediklerini duymamıştım. Genelde depo köklü bitkileri yerler. Başka bir sebebi olmasın fidanların ölmesinin.

arsenakdogan
03-04-2008, 21:56
Köstebeklerin ağaç köklerini yediklerini duymamıştım. Genelde depo köklü bitkileri yerler. Başka bir sebebi olmasın fidanların ölmesinin.

Başka bir sebebi yok çünkü 1 tanesi ben tarla da vakit geçirirken gitti.
Bir fidanın sallandığını gördüm ve yanına gittim koşarak.benim yaklaşmama 2-3 metre kala hareket durdu ve fidan elimde kaldı.kökü tamamen yemişti.kılcal damarlar tamamen bitmişti yani

caucasus
24-04-2008, 22:55
Köstebeklerin vermiş olduğu zararlardan nasıl korunabilirim. Elma, Armut, Kiraz ve palmiye ağaçlarının diplerin de gezerek köklerini dışarı çıkarmışlar. Ağaçlar da kuruma belirtileri başlamış. Ne yapabilirim

caucasus
24-04-2008, 23:38
Bu başlığa baktınız mı?
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1725

Bir çok başlığa baktım ancak bulamadım bir de verdiğiniz linke bakıyorum sağolun.

sasahin
25-04-2008, 09:04
Yav bu hayvancığı beslemenin bir yolu var mıdır acaba? bizim istediklerimizi yesin sadece :)

estella
25-04-2008, 12:44
Merhabalar oakland arkadaşımızın fikirlerine katılıyorum. Benim bahçemde on yıldan fazladır var köstebek, onlardan kurtulmak için bir şey yapmadım.Bu zaman süresince artmadı da..Diğer hayvanlarla ( yılan ,fare,sarıca arı,yuva yapan alakarga...)mutluyuz..Dünya tek bizim değil ,onların da onlarla yaşamayı öğrenmeliyiz, zaten o ürünün senin olduğunu nerden bilsin ?Onların verdiği zarar,insanların verdiği zarardan ne kadar az olduğunu düşünün...Ben öyle düşünüyorum;poşetini alıp hususi meyvalarımı ,sebzelerimi toplayan insanlar.Köstebeklerin verdiği zarar, şimdiye kadar birkaç biber , patlıcan fidesi.Yirmi tane fide bir ytl.olduğuna göre ,ne kadar zarar verdiğini görüyoruz değil mi?
Diğer orman içindeki meyva bahçeme ise domuz ve sansar geliyor. Domuz bu kış o kadar güzel sürmüş , fidanlara hiç zarar vermemiş.Burda da insanların verdiği zarar çok fazla ,ama onlara karşı bir şey yapamıyorsunuz.

eylems
14-05-2008, 02:35
sayın caucasus,köstebek kovucu cihazlar var aşağıda vermiş olduğum linkteki adrese bakmanızı tavsiye ederim.
(http://images.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.akgenelektronik.com/sitebuilder/images/kostebek2-137x374.jpg&imgrefurl=http://www.akgenelektronik.com/moles.html&h=374&w=137&sz=11&hl=tr&start=12&tbnid=mnAPdZ8atli9RM:&tbnh=122&tbnw=45&prev=/images%3Fq%3Dk%25C3%25B6stebek%2Bkovucu%26gbv%3D2% 26hl%3Dtr%26sa%3DG)
Google sayfasına görsellerde köstebek kovucu yazıp aratırsanız bir sürü seçenek karşınıza çıkıyor.
Ultrases dalgaları insanların duyamadığı, hayvanların duyabileceği **** algılayabileceği ses frekansı aralığındadır.Cihazın yaydığı ultrases dalgalarını **** titreşimlerini köstebek algılıyor ve yaklaşmıyor.Bu konu üniversitede tez konumdu.
Birde köyde halamın bilim ve teknikten uzak uyguladığı bir yöntem var başarılıda olmuş.Tarihi geçmiş hapları kapsüllerinden çıkarıp köstebeğin daha evvel açtığı deliklere ileriye iterek yerleştirmiş köstebek bu hapları yeyince ölmüş.

Karaman427059
22-05-2008, 15:50
Merhaba,
www.kurtbomsan.com sitesindeki köstebek kaçırıcının köstebekler kadar tarla farelerinin uzaklaştırılmasında da son derece olumlu sonuçlar verdiğini bilgilerinize sunmak istedim.İyi günler

caucasus
22-05-2008, 20:10
sayın caucasus,köstebek kovucu cihazlar var aşağıda vermiş olduğum linkteki adrese bakmanızı tavsiye ederim.
(http://images.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.akgenelektronik.com/sitebuilder/images/kostebek2-137x374.jpg&imgrefurl=http://www.akgenelektronik.com/moles.html&h=374&w=137&sz=11&hl=tr&start=12&tbnid=mnAPdZ8atli9RM:&tbnh=122&tbnw=45&prev=/images%3Fq%3Dk%25C3%25B6stebek%2Bkovucu%26gbv%3D2% 26hl%3Dtr%26sa%3DG)
Google sayfasına görsellerde köstebek kovucu yazıp aratırsanız bir sürü seçenek karşınıza çıkıyor.
Ultrases dalgaları insanların duyamadığı, hayvanların duyabileceği **** algılayabileceği ses frekansı aralığındadır.Cihazın yaydığı ultrases dalgalarını **** titreşimlerini köstebek algılıyor ve yaklaşmıyor.Bu konu üniversitede tez konumdu.
Birde köyde halamın bilim ve teknikten uzak uyguladığı bir yöntem var başarılıda olmuş.Tarihi geçmiş hapları kapsüllerinden çıkarıp köstebeğin daha evvel açtığı deliklere ileriye iterek yerleştirmiş köstebek bu hapları yeyince ölmüş.

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim

caucasus
22-05-2008, 20:15
Merhabalar oakland arkadaşımızın fikirlerine katılıyorum. Benim bahçemde on yıldan fazladır var köstebek, onlardan kurtulmak için bir şey yapmadım.Bu zaman süresince artmadı da..Diğer hayvanlarla ( yılan ,fare,sarıca arı,yuva yapan alakarga...)mutluyuz..Dünya tek bizim değil ,onların da onlarla yaşamayı öğrenmeliyiz, zaten o ürünün senin olduğunu nerden bilsin ?Onların verdiği zarar,insanların verdiği zarardan ne kadar az olduğunu düşünün...Ben öyle düşünüyorum;poşetini alıp hususi meyvalarımı ,sebzelerimi toplayan insanlar.Köstebeklerin verdiği zarar, şimdiye kadar birkaç biber , patlıcan fidesi.Yirmi tane fide bir ytl.olduğuna göre ,ne kadar zarar verdiğini görüyoruz değil mi?
Diğer orman içindeki meyva bahçeme ise domuz ve sansar geliyor. Domuz bu kış o kadar güzel sürmüş , fidanlara hiç zarar vermemiş.Burda da insanların verdiği zarar çok fazla ,ama onlara karşı bir şey yapamıyorsunuz.

Aslın da haklı sayılırsınız ancak meyve ağaçlarının diplerini talan etmiş bütün köklerini dışarı çıkarıp kurumalarına sebebiyet veriyordu. Vermiş olduğu zarar sadece sebzelerle sınırlı olsa neyse, gerçi biz de köstebeklerle ilgili bir çalışma yapmadık sadece meyvelerin diplerini doldurup biraz gübre biraz da suyla geçiştirdik. Nede olsa onların da bizler kadar yaşamaya hakları var değilmi. Belki de benim bilmediğim bir çok faydası vardır, mesela toprağı havalandırmak **** kurtları yemek gibi. :)

abdullah042
10-06-2008, 22:33
yonca tarlam var.şu ana kadar vurduğum köstebeklerin sayısını hatırlayamıyorum(fak ve tüfek ile).bir yıldan beri bir tane var onu ne yaptıysam vuramıyorum.Tarlanın altını üstüne getirdi ne yaptıysam olmadı bütün metotları denedim.Yapacağım hiç bir şey kalmadı.Ne yapabilirim başka bilgisi olan varsa sevinirim.

erasmus
11-06-2008, 17:39
Uygulama yaparken dikkat edilmesi şartıyla bir yol daha var. Son çare olarak denenmesi lazım tabi ki. Bir kaç yerde denemek zorunda kaldım ve oldukça etkili. Köstebeğin aktif olduğu taze toprak öbeklerinden biri açılır . Galeri bulunduktan sonra bildiğiniz piknik tüpünün ucuna hava kaçırmayacak şekilde bağladığınız (1 metre yeterli) hortumun diğer ucunu galeriye sokun ve toprağı sıkıca kapatarak gazı galeriye verin. Tüfeğinizi yanınıza alın. Eğer başka bir yerden çıkarsa yine vurursunuz. Çıkmazsa zaten gazla zehirlenecektir. Unutmadan bu işlem esnasında sigara içmeyin:))

caucasus
12-06-2008, 11:13
Benim köstebeklerimle aram da barış uyguladım artık her tarafı kazıp durmuyorlar. Nedeni nedir bilmiyorum ancak epeydir köstebek diye birşey kalmadı, zannedersem toprak sertleştiği içindir. Sebep ne olursa olsun mutlu oldum. Aslına bakarsanız bolca sulamaktan ve meyvelerin dibine gübre atmaktan başka birşey de yapmadım. Uğraşan arkadaşlara başarılar dilerim. Kolay gelsin.

nkbalki
12-06-2008, 12:41
sn. Abdullah042,
köstebeklerle mücadele için.toprağa radyo dalgaları yayan köstebek kovucu küçük aletler var internetten bu tip aletleri temin etmeniz mümkündür.

origa01
19-06-2008, 17:16
Köstebek sorunu başına gelen herkes için ciddi bir sorundur.Üniversitede tez konusu veya ders konusu olarak da işlemiştik.
Repeller adı verdiğimiz ultrasonik ses dalgası veren bir cihaz mevcut.
İnternetta araştırma yaparken www.ticaretgroup.com sitesinde bu cihaz rastladım.Cihaz değişken ultrasonik ses dalgaları veriyor.Hem de bu dalgalar titreşimli.
Cihazın en önemli özelliği ise elektrik,kablo gibi derdi yok.Güneş enerjisiyle çalışıp,şarz oluyor. Bu da yeni bir teknoloji olup,ihtiyazı olup bu üürnükullanmak isteyenler için önemli bir kolaylık.
Cihaz su geçrmiyor.650 m2 alanda etkili

Bu aleti bu www.ticaretgroup.com sitesşinden ilk önce bir adet aldım.Ziraaat mühendisi olduğum ve elektronikten biraz anladığım kadarı ile cihazı teknik açıdan ve çalışma şekli açısından baya inceledim.Daha sonra kullanmaya başladım.İlk bir haftadan sonra köstebek sıkıntısı gözle görülür,hissedilir şekilde azalmaya başladı.Ben bu cihazdan bir adet daha istedim.İki adet kullanıp toprağa daha sık titreşimli ultrasonic dalgalar vermek istedim.Gerçekten düşündüğüm aynı şekilde oldu ve köstebeklerden 15 gün sonunda tamamen kurtulduk.

Köstebek sıkıntısı olan arkadaşlara bu cihazı tavsiye ederim.Fiyat açısından da uygun.Teslimatta hızlı.

Ayrıca bu tür repeller cihazlar son zamanlarda moda olan kenelere karşı da ek bir tedbir olarak da kullanılabilir.Cihaz toprak altı ve üstü olarak çalışabiliyor.Fakat kenelere karşı tam etkilidir diyebileceğimiz bir repeller yok.

Ürünün satışını yapan site bunu belki bilmdeiklerindne belirtmemişler.

Siteye girebildiğim kadarı ile sizlere yardımcı da olmaya elimden geldiğince çalışırım.

yankee.E
14-07-2008, 17:17
size yardımcı olmak istiyorum ağaçlar.net in diğer forumlarındada yazdığı gibi tüpgaz kullanın 2 3 metre hortumu küçük tüpün ucuna takın dliklerin hepsini kapatın sadece tk delik kalsın[fare zehiride dökün kapamadan önce ] sonra 4,5 dakka kadar açık bırakın tüpgazıııı birazz zalimceama hem gübre olur:D

Mermaid
25-07-2008, 00:52
size yardımcı olmak istiyorum ağaçlar.net in diğer forumlarındada yazdığı gibi tüpgaz kullanın 2 3 metre hortumu küçük tüpün ucuna takın dliklerin hepsini kapatın sadece tk delik kalsın[fare zehiride dökün kapamadan önce ] sonra 4,5 dakka kadar açık bırakın tüpgazıııı birazz zalimceama hem gübre olur:D

yapmayın lütfen zalimlik ötesi.
Annem ve babam emekli olunca küçük bir bahçe alıp istanbul dışına yerleştiler.
Bahçeye içlerinden ne geçtiyse ekmişler. Soğanlar, patatesler, yer fıstıkları domates,biber yani ekilebilecek akla gelen herşeyden tabi ilk heves. Köstebekler yer fıstığının kokusunu 10 km öteden bile alabiliyorlarmış annemlerin bahçeyi buldular tabi onlar için cennet yumru köklü ne varsa yediler tabi aç oldukları için yani bizler gibi açgözlülükten değil tamamen iç güdüsel olarak ama saçak köklü bitkilere hiç zarar vermediler. Çok uğraştı babam yakalamak için ama ısararla tekrarladığım gibi köstebekte olsa yaşamak için yemeli. yani 200 fidandan 8 tanesi zayii olmuş olabilir ama iyi yönden bakın 192 hala sizin zaten o fare zehiri tüp gaz mazot falan hiç olmaz toprağınızı zehirlemeyin

Kendimiz dışında yaşayan canlılarında yaşam haklarına saygı gösterelim. Unutmayın kanatlı hayvanlar katledildi etrafı keneler bastı belki köstebekler de bir denge sağlıyordur. yani yaradılışında mutlaka bir denge vardır

Mermaid
25-07-2008, 01:01
...Bu nu anlamanız için öncelikle;
samimi bir şekilde merak ediyorum.

200 e kadar saymalı mıyım?peki sonra ne olacak???
lütfen

Sizde haklısınız ama bu ******* köstebek olamaz fidanın köklerini kesmez neden kessin ki beslenme alanı yumrulu bitkiler yani fidanla beslenemez bu konuda araştırma yatım çünki oradan biliyorum. Mutlaka başka birşey vardır. Belki size o anda köstebek denk geldi. Lütfen iyice araştırın
Amacım ne ahkam kesmek nede sizi suçlamak fidanlarınızın kurtulmasını elbetteki bende isterim.
Umarım çözersiniz

iooktay
30-07-2008, 12:42
http://www.bahcemalzemelerim.com/index.php?page=urun_detay&kat=144&alt_kat_id=802&id=6220

Yukarıdaki linkte köstebekleri kaçırmak için bir cihazdan söz ediliyor. Özellikleri:
"* Tepesinde 0,5 watt güneş paneli bulunur.
* Toprak altına 30 cm. gömülür.
* Bu panel her 40 saniyede bir toprak altına bir sinyal ve titreşim göndererek, yer altındaki köstebek, danaburnu ve tarla faresi gibi zararlıları ürküterek kaçırır.
* 650 m2 alana etki eder.
* Yaz-kış , gece-gündüz çalışır.
* Hiçbir kimyasal yahut zararlı madde kullanmayı gerektirmez.
* Evdeki diğer evcil hayvanları rahatsız etmez."

Belki köstebekten zarar gören arkadaşların ilgisini çeker.

mehmetunuvar
22-01-2009, 15:05
Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim

Merhaba...Yeni bir cihaz var, TRT haberlerde görmüştüm daha sonra sipariş geçtim aldım. Elektronik köstebek kovucu...Pille çalışıyor ve çok etkili. Almak isterseniz web adresini yazıyorum. www.kostebekkacirici.com

caucasus
22-01-2009, 18:02
Teşekkürler ilginç bir malzeme. İnşallah yaza girerken tedarik edip kullanırım.

grafikercik
24-01-2009, 00:13
Ya bu konu ile ilgili 2 tane mi forum var, **** ben yazdım yazdığım silindi, **** yazmadım, yazdım sanıyorum, bunadım:))
Neyse arkadaşlar TRT haberlerinde izlemiştim ses ile köstebekleri kaçıran bi cihaz var daha sonra nette buldum o cihazı, ve aldım. Çok memnunum ben artık köstebeğim yok:) Almak isteyen arkadaşlara adresini yazayım, deneyin. www.kostebekkacirici.com

hımm. sitenin adı ilginçmiş www.kostebekkacirici.com bi araştıralım bakalım nasıl bişeymiş...

grafikercik
27-01-2009, 23:30
Eveeet cihazı sipariş ettim aldım 30 TL bu arada fiyatını merak eden varsa...Sapladık bakalım bizim köstüler ne yapacaklar merak ediyorum:)

kuyucu
28-01-2009, 16:02
Ben de biraz önce sipariş verdim. Bakalım bir işe yarayacakmı?

nariçi
28-01-2009, 16:44
Köstebekler çok güzel toprak çıkarıyorlar. Fakat bahçede ki her gün yürüdüğüm patikanın ortasında bir delik açılmış içi bayağı geniş gözüküyor ama dışa hiç toprak atılmamış. Bu nedir?

grafikercik
02-02-2009, 22:35
Eveet yukarıda bahsettiğim bu site vardı ya www.kostebekkacirici.com ordan aldığım cihaz testi geçti arkadaşlar haberiniz olsun. İlk başlarda fiyatı baya düşük diye (benzerleri 80 TL civarında) şüphelenmiştim ama şimdi iyi. Yalnız kullanacak arkadaşlara tavsiyem etkisini hemen göstermiyor bu köstebek kovucu, bende öyle oldu, yavaş yavaş etkisini artırdı. Buda ses dalgasının yayılmasından herhalde.

aprait
03-02-2009, 00:01
Eğer zevk için , kazanç için yapmıyorsanız üretiminizi bence köstebeklere anlayışlı davranalım :) göz yumalım ,, gerçekten dünyayı zapt etmiş durumdayız ,, ****** kazanç bakımından üretim yapılıyorsa bundada belli sınırlara kadar mücadeleden yanayım.. özellikle yumru köklü sebzelerin olduğu alan onlar için bir cennet , elma armutun köklerinide çok severler ,, büyük meyve üretim bahçelerinde bile yılda binlerce fidanı kurutabilmektedirler. Hobi için yapılan bahçelerde eğer köstebek sorunu yıllarca varsa fazla gelmediği bitkileri yetiştirmek doğrudur,, zararı çok olan bir yerde illa ben bunu yetiştircem demek saçma olur,,

yinede mücadele için ses dalgaları yayan araçları kulabilir
tuzaklar kurabiriz **** galerilerini suyla doldurarak mücadele edebilirz,

fakat mücadele ederken zaman önemli ,köstebekler kış uykusna yatmazlar kışın toprak soğudukça aşağılara inerler ,(4m) kadar ,, çiftleşme dönemi hariç yanlız yaşarlar, çifteşme dönemi kasım- şubat arası, 30 gün gebe kalırlar ,mart - nisan aylarında 2-4 tane yavru verirler 4-6 haftalık olduklarında yuvayı terkeder kendilerine yeni galeriler açarlar ,, bu bilgiler mücadelenin ne zaman yapılacağı konusunda önemlidir, bunlara dikkat edersek daha başarılı oluruz ..

perilimerili
09-05-2009, 10:42
Şehir çocuğuyuz doğal hayat konusunda çok duygusalız ama "alışveriş yapmak" kapalı ekonomiye geçmek isteyenler için pek doğru bir çözüm değil. Benim henüz ne bir bahçem var ne de deneyimim ama tüm sayfaları okudum ve aklıma başka bir çözümle kurtulmak geldi.. sebzeler en azından yükseltilmiş yataklara dikilebilir.. bir şekilde bu yatakların altı beton olabilir ve köstebeklere zayiat verilmemiş olur.. yükseltilmiş yataklar toprağın elverişli olmadığı alanlarda organik toprak çözümü sunmak için geliştirilen bir fikir:

http://organicgardening.about.com/od/startinganorganicgarden/a/raisedbed.htm
http://aggie-horticulture.tamu.edu/extension/raisedbed/index.html

caucasus
09-05-2009, 11:13
Sayın Perilimerili, ben köstebek mücadelesini bıraktım sonuçta onlar da canlı fazla bir zarar vermediklerine kanaat getirdim. Sonuçta onlar da toprağı havalandırıp belli bir işe hizmetediyorlar. Ben de rahatladım zannedersem köstebekler de rahatlamışlardır :)

epsody
10-05-2009, 21:29
Sayın Perilimerili, ben köstebek mücadelesini bıraktım sonuçta onlar da canlı fazla bir zarar vermediklerine kanaat getirdim. Sonuçta onlar da toprağı havalandırıp belli bir işe hizmetediyorlar. Ben de rahatladım zannedersem köstebekler de rahatlamışlardır :)

Sayın,caucasus şunuda belirtmekte fayda gördüğüm için açıklamak ve sizi aydınlatmak istediğim için konunuza yorum yazma ihtiyacı duydum, arkadaşım bahçemizin toprağındaki solucanların birinci sıradaki doğal düşmanları köstebeklerdir.

Köstebekleri bahçenizdeki zaralarını dar açıdan bakarsanız toprağınızı havalanması karşısında faydalarından ötürü gözardı etmeden önce solucanların topraklara faydalarını araştırdıktan sonra, kanaatini koymada daha sağlıklı bilgilerle ulaşır,zarar-fayda ölçüsüne sahip olarak daha bilimsel çevreci olarak kanaatinizin oluşacağına eminim.

Bence faydalı olanların yaşaması için zararlı olanlarında baskılanması gerekir kanısındayım.Bahçenizde sulhun devamında üretime sekte vuranlar bahçe dışına sevgi ve saygılarımla hoşça kalın.

kuyucu
11-05-2009, 07:47
Arkadaşlar ben bu başlığa yazmayı unutmuşum. Ben de 2 adet köstebek kovucu siparişi vermiştim ve bahçeme yerleştirmiştim. İlk 2 hafta köstebekler merak ederek cihazın yerini buldular. Hatta ilk 2 hafta köstebek faaliyetleri arttı diyebilirim. Ama şu anda bahçede köstebek kalmadı. Yalnız etki alanı için aynı olumlu şeyleri söyleyemeyeceğim. Ben cihazları 30 m aralıklarla toprağa yerleştirdim. Sanırım 15-20 m çapında bir alanda etkili oluyor. Bu alan dışında köstebekler hala faaliyetlerine devam ediyorlar. Komşular şu anda şikayetçiler ve nereden geldi bu hayvancıklar diye birbirine soruyorlar :))

yalıçapkını
11-05-2009, 10:07
Köstebeklere karşı zararsız bir yöntem okumuştum bir kitapta.Denemekte yarar var aslında ama denemedim...

yalıçapkını
11-05-2009, 10:14
Uygulama çok basit...cılkımış yumurtarın kokusunu bilen bilir..kabuğu delinen yumurtalar köstebek deliklerine yerleştirilir..500 metrekareye 4-6 adet yeterli..Deneyin bakalım köstebeğiniz bu berbat kokuya ne kadar tahammüllü...

yalıçapkını
11-05-2009, 10:22
Cılkımış yumurtayı hızlı elde etmek için yumurtaya küçük bir delik açıp 10 gün sıcakta bekletin...
DİKKAT!...Bu yumurtaların kokusunu almak mide spazmı geçirmenize ve birkaç gün yemek yiyememenize neden olabilir,benden söylemesi...

cello
22-05-2009, 21:00
Bizim bahçemize verdiği zarar karşıya köprü olurdu. Bir ara az daha trigeli sıyırıyordum. Geçen sene kuraklıkta yüzeye çok yakın seyrederken malesef kazma kafasına değdi ve mevta oldu. Ondan beridir şeytan kulağına kurşun köstebek möstebek yok. :cool:

BalıkcıSerdar
22-05-2009, 21:16
Bizim bahçemize verdiği zarar karşıya köprü olurdu. Bir ara az daha trigeli sıyırıyordum. Geçen sene kuraklıkta yüzeye çok yakın seyrederken malesef kazma kafasına değdi ve mevta oldu. Ondan beridir şeytan kulağına kurşun köstebek möstebek yok. :cool:

Kazmanın kafasına kazara değdiğine eminim:D

Çok sinir bozuyorlar, bir tanede bizde var, geçen gün kafasına çapa kazara değecekti az kalsın, ama kısa geldi:p

kuyucu
24-05-2009, 19:25
Arkadaşlar köstebek kovucu cihazın pili 4 ay değil 2,5 ay gidiyor bilginize
Ayrıca toprağa yerleştirmeden önce silikonlamakta fayda var.

tnt10ur
29-05-2009, 22:36
Dostlar

Bahçemde köstebekler cirit atıyor.

Bir gün çimin içinde toprak tepeleri, ertesi gün, dibi yenmiş bir soğanlı bitki, bazen Acem Borusu, bazı gün ....

Köstebeğe çare var mı?

pest stop diye bi ürün var onu tavsıye ederim şiddetle benım yazlıgım marmara ereglsıındeydı 150 m2 alanda etkili bi cihaz aynı gun kurtuldum hem sadece köstebek deıl farelerden de kurtuldum. sitesinide verıyım

www.peststop.com.tr

grafikercik
09-06-2009, 14:13
Ya daha öncede yazmıştım. Bir internet sitesinden aldığım cihaz çok güzel sanırım kuyucu arkadaşımda aynı yerden almış. Benim piller henüz çalışıyor ama bakalım ne zaman bitecek, 3 ay oldu. İlgilenen arkadaşlara adresini tekrar vereyim:

www.kostebekkacirici.com

caucasus
09-06-2009, 15:29
Arkadaşlar köstebek kovucu cihazın pili 4 ay değil 2,5 ay gidiyor bilginize

Benim piller henüz çalışıyor ama bakalım ne zaman bitecek, 3 ay oldu. İlgilenen arkadaşlara adresini tekrar vereyim:

Piller, marka ve modellerine göre değişikilik gösterirler. Bir de alınan cihazın marka model ve enerji tüketimine göre değişir. Bunları da göz önüne almak gerekir.

kuyucu
09-06-2009, 16:36
Arkadaşlar,
Elektronik devresine baktım. Basit bir hoparlörü var. Elektroniğe yeni başlamış bir öğrencinin yaptığı bir baskı devreye sahip. Ben kendime 2 kat daha güçlü birşey yaptım.

grafikercik
09-06-2009, 22:39
Ama güç kaynağı olarak ne kullandınız onu merak ettim sayın kuyucu. Çünkü 6 volta göre tasarlanmış ya aldığımız cihazlar, haliyle sesin daha güçlü çıkması için daha güçlü bir güç kaynağı lazım.

Arkadaşlar,
Elektronik devresine baktım. Basit bir hoparlörü var. Elektroniğe yeni başlamış bir öğrencinin yaptığı bir baskı devreye sahip. Ben kendime 2 kat daha güçlü birşey yaptım.

kuyucu
10-06-2009, 11:20
Sayın grafikercik,
Bazı şeylerde kesinlikle haklısınız. 2 kat güçlü hoparlör daha fazla güç harcıyor ama kayda değer değil. Ayrıca ben pili çıkarıp adaptöre bağladım.

Daha önce de ismi bilinen bir firmadan 2 dönüm yer için bana bir cihaz yapmalarını istemiştim. Bana 2 000 TL fiyat çıkarmışlardı.

kon4224
14-06-2009, 17:46
Bende bahçeme solar tipli 2 Adet köstebek savar kışın aldım. Tahminen herbirinin 600 metrekare etki alanı var dendi. Sistem çalıştığı zaman sinyali duyabiliyorum. Hatta elimi değdirince 30 sn. de bir titreşimi hissediyorum. Fakat kışın diktiğim 3 kilograma yakın laleyi köstebeklere yem ettim. Tam da cihazın yanından köstebek toprakları dışarıya çıkartmış. Kısacası cihazın hiç bir faydasını göremedim.

Almayı düşünen arkadaşların bir daha incelemesini ve düşünmesini öneririm.

grafikercik
14-06-2009, 19:40
Merhaba sayın kon4224...Sanırım farklı cihazlardan bahsediyoruz çünkü bizim aldığımız cihazlar Türk malı (Bir de bunun Çin versiyonu var maalesef) etki alanı 750 metrekare ve elinizi dokunmasanız bile her 15 saniyede bir verdiği ses dalgalarını rahatlıkla duyabiliyorsunuz. Ben 3 aydır kullanıyorum ve çok memnunum size de adresini bir vereyim kontrol edin isterseniz: www.kostebekkacirici.com

Bende bahçeme solar tipli 2 Adet köstebek savar kışın aldım. Tahminen herbirinin 600 metrekare etki alanı var dendi. Sistem çalıştığı zaman sinyali duyabiliyorum. Hatta elimi değdirince 30 sn. de bir titreşimi hissediyorum. Fakat kışın diktiğim 3 kilograma yakın laleyi köstebeklere yem ettim. Tam da cihazın yanından köstebek toprakları dışarıya çıkartmış. Kısacası cihazın hiç bir faydasını göremedim.

Almayı düşünen arkadaşların bir daha incelemesini ve düşünmesini öneririm.

epsody
30-06-2009, 14:35
Arkadaşlar size ev yapımı bir formülle sorununuza bir çarede benden, uygulayacak arkadaşlara başarılar dilerim.

Bahçedeki köstebekleri uzaklaştırmanın çaresi aşağıda anlatılmıştır

1.Önce köstebeğin çalıştığı kanal bulunup açılacak.
2.Kanalın içine mufaklarda kullanılan eski bulaşık süngeri konulacak.
3.Bu süngerin üzerine önce tuz ruhu veya kireç sökücü konulacak.
4.Kanalı kapatmak için önce uygun bir kapak hazırlanacak.
5.Süngerin üzerin bu sefer çamaşır suyu konulacak.
6.Bu son işlemden sonra sünger üzerinde yoğun boğucu bir gaz çıkışı başlıyacak, daha önce hazırlanan kapak kanala kapatılıp üzerine toprak örtülecek.

Bu gazın köstebeğin tünelleri içinde yayılmasıyla köstebeğin yaşama şansı ancak bahçenizi terk ederek kaçmasıyla mümkün, daha sonraları bahçedeki tünellerde gaz bitipte bahçade köstebek faaliyetleri takip edilerek işlemlere birkaç defa tekrar edilebilir fakat sonuç yüzde yüz başarı sağladığı tarafımdan test edilerek mükemmel sonuç alınmıştır

hosseda
30-06-2009, 15:01
Sayın epsody,

Benim bahçede de var köstebek. Eşelediği yerler fidanlara uzak diye önemsememiş idim ancak bir bağın herhalde yanlarında dolaştı hafif bozulma oldu fidanda.
Zirai ilaç satan bir dükkan bana bir ilaç verdi (mum), fareler içinmiş ama bir ihtimal köstebekde yiyebilir dedi. Ancak ihmal ettim kullanmadım. Sizin formülü deneyeceğim ancak müphem noktalar var.

Toprakta kanalı buldum diyelim süngeri nereye kadar iteceğim ?
Kanalın genişliği sünger eninde mi oluyor ( Bulaşık süngeri kesin çaremi, büyük süngerde olmalımı yedekte.) ?
Bir pis su hortumu ve huni ile bahsettiğiniz kimyasalları kanala akıtmak daha mı iyi olur.
(siz nasıl akıttınız) ?
Gaz çıkışı ani olur ise ben de etkilenirmiyim ( maske kullandınız mı) ?

Biraz daha ayrıntı verirmisiniz lütfen.

Teşekkürler.

epsody
30-06-2009, 15:46
Arkadaşım süngerin büyüklüğü tünele sığacak kadar olabilir, kaz çıkışı çamaşır suyunu ilave edince hemen başlar o yüzden ilk kimyasalı süngere koyduktan sonra süngeri tünele bırakıp üstüne çamaşır suyunu ilave edip çukuru örtüyorsunuz gazı solumamak için gereken çabukluğu göstereceksiz mümkün olduğunca solumamaya gayret göstermelisiniz ben gaz maskesi kullanmadan bu işi defalarca yaptım anlattığım işlemi sırasıyla yaparsanız tehlike içinde olmazsınız

MeyveliTepe
30-06-2009, 15:58
Sülfirik asit ve hidroklorik asitin karıştırılmasından çok ani, zehirleyici ve yakıcı bir gaz çıkar. En küçük bir solumada kalıcı hasar bırakabilir. Aman dikkat!

grafikercik
15-07-2009, 09:50
Merhaba sayın Hosseda.
Mümkün olduğunca kullandığım cihazı tavsiye etmeye çalışıyorum. Hem elektronik hem de ucuz ve en önemlisi de %100 etkili. Bence zaman kaybetmeden cihazdan alın ve deneyin.
web adresi: www.kostebekkacirici.com

kuyucu
16-07-2009, 17:19
Arkadaşlar ,
Ben bu cihazdan 2 adet aldım. Benim sorunum köstebek değil, biraz daha büyük olan yerköpeği de denilen bir hayvan idi. İlk 2 hafta bir işe yaramamıştı. Daha sonra ise bu hayvanların bahçe dışına çıktıklarını gözlemlemiştim ama 2 hafta sonra sese alışarak tekrar geri döndüklerini gözlemledim. Hatta cihazın yanına kadar gelerek bizimle dalga geçtiklerini söyleyebilirim. İsteyen arkadaşlara alış fiyatım olan 30 TL yerine 20 TL ye bu cihazları gönderebilirim.

06doğaci
19-08-2009, 18:05
Merhaba arkadaşlar benim sorunumda tarla fareleri.

06doğaci
19-08-2009, 18:06
BU zararlı ile nasıl mücadele edebilirim.

saim38
20-08-2009, 07:53
Saygı değer ağaçlar net forum üyeleri Almanyada tabiatı koruma kanunlarına göre köstebek de bir korunan hayvan sınıfına giriyor bu hayvana da zarar vermek insana zarar vermek kadar ağır maddi cezalar uygulanıyor.

Velhasılı 800 metrekare bir çimenlik yeşil alan ve bazı alanlarda sebze türü bitkileri ve meyve ağaçlarını diplerini köstebek öyle bir tahribat veriyordu ki inanın biz tabiatı koruyalım yeşillendirelim derken haşere verdiği zarar daha fazla.

Bahçeden uzaklaştırmak için forumda tavsiye edilen uygulamaları uzaklaştırmak namına tatbik etmediğim bir şey kalmadı sonuçda hep köstebek kazandı. Mücadeleyi bırakmadım hatta çok pahalıya mal olan ultrasonik ses dalgası veren bir cihazıda temin ettim 800 metre kare içerisinde etkili olan güneş enerjısı ile kendi aküsünü de dolduruyor 20 sn ye de bir ses dalgasıda vermesine rağmen inanın o bile kar etmedi.

Hatta gelip cihazi bile yerinden toprağın dışarısına itekleyip düşürdu.

Son çare olarak gezindiği bir tünelin ortasına 70 santim derinliğinde bir kuyu kazdım 24 saat yüksek bir yere çikarak tepesinden bekledim derin kuyudan geçerken kürek ile toprağı yukarı aldım en sonun da köstü elime geçmiş oldu

Tabiatı koruma görevlilerine teslim ettim ve kurtulmuş oldum fakat bahçeye açtığı zararı inanın bir görmelisiniz şimdi çim alanı yeniden düzenleme yapacağim yoksa çimleri biçmek için motor yürümüyor.

Evet bazı arkadaşlar haklılar korunması yönünden fakat vermiş olduğu zararları da göz önünde bulundurmak gerek sizlere başimdan geçen bu konuyu işe yarar tatbik değişikliği olarak kullanırsınız diyerek taktim ettim.
Saygılar.

selim_50
20-08-2009, 08:42
Köstebekler çok güzel toprak çıkarıyorlar. Fakat bahçede ki her gün yürüdüğüm patikanın ortasında bir delik açılmış içi bayağı geniş gözüküyor ama dışa hiç toprak atılmamış. Bu nedir?

merhaba
o delik köstebek deliği değil, bizim buralarda gelengi denir, esas ismi kitaplarda kır köpeği olarak geçer, köstebeğe benzer ama gözleri vardır. eğer anadoluya yolculuk yaptı iseniz görmüşünüzdür, yol kenarında deliklerinden çıkarak elleri birbirine bağlı şekilde iki ayak üzerinde dururlar:rolleyes:

hidayetcaliskan
10-11-2009, 21:57
Bence bu işin en etkili ve insancıl yolu köstebeği canlı olarak yakalamak ve uzaklaştırmaktır. Çünkü hem bahçe sahibinin emeğini korumaya hem de köstebeğin yaşamaya hakkı vardır. Geçenlerde bizim iş yerinin bahçesinde iş arkadaşım her nasılsa köstebeği farkedip bel küreğiyle dışarı attı. Bir kedi onu fare zannedip yanına geldi ama köstebek öyle sert çıktı ki kedi hiç bir şey yapamadı. Öyle sevimli, muhteşem bir hayvan ki. Alt dişlerinin uzunluğu insan kafasına oranlansa nerdeyse gözlerimize kadar gelir. Bir de en dikkat çekici özelliği geri geri öyle güzel gidiyor ki sanki önü o taraf sanırsınız. Videoya aldım bir ara eklerim inşallah. Sonra ne yapalım derken ben kıyamadığım için bir tenekenin içine koyup bahçeden uzaklaştırdık. Şu aralar başka köstebekler de var ama o mu değilmi bilmiyorum. Bence öldürmenin değil de yakalamanın yöntemleri araştırılsın. mesela dayanamayıp geldiği bir koku varsa deliğin önüne bir kafes konup yakalanabilir. Ne dersiniz?

tevhit06
24-12-2009, 20:24
Köstebek sorunu benim bahçedede var, köstebek kovucu cihazı deneyen varmı acaba, faydası oluyormu.

nariçi
25-12-2009, 09:32
Merhaba Selim 50 hakikaten birkaç defa iki ayak üzerine çevreyi seyreden fare tipinde görmüştüm şimdi öğrenmiş oldum. Geçen kış Bahçenin bir tarafında diğer tarafına 30 m. boyunca toprak atmadan bir tünel-galeri açılmıştı.
Yeni bir hafta önce bu defa toprak öbekleri bırakarak bir geçiş olmuş.

Daha önce de köstebeği burada canlı olarak görmüştüm. Sanki yere sürünerek giden gövdesi uzun silindir gibi bir fare.

Eskiden kabakulak olan çocuklara köstebek boğan kişiler elleri ile masaj yaparlarsa geçer derlerdi.

siniroluyorum
26-12-2009, 08:54
Benim bildiğim köstebek havuç turp falan yer ama bizim bahçedeki turpların yanından geçmedi ne marul ne çiçek bıraktı.Bir kaç gün önce yağmur yağdı her yer çukur çukur oldu.Komşu bana göztaşı koymamı söyledi o öyle yapmış biberleri kurtulmuş

güler64
27-12-2009, 20:27
Sayın epsody,hemen deneyecegim.teşekkürler

zekice
25-02-2010, 10:56
Arkadaslar ben kendi yontemlerimle kansiz bi sekilde problemimi giderdim 15 gündür bir hareket yok belki sizlerdede tutar... almanyada koruma altindaymis hem mecbur olunmadan kan akitmak bana gore degil...

ilk olarak bahcede delikler ve köstebegin her yeri gezme durumu vardi bunlari ezerek karistirarak bizim kostebegi yildirmaya calistim ama o yilmadi

daha sonra genelde sabahlari kazdigi icin aksam deliklere sise soktum bu sekilde sabah bahcede delikler yoktu bende tahmin yuruterek bizim bahcemizin icinde olmadigina kanaat getirdim

bundan sonrasi bahceye girisi onlemek kalmisti bende yilbasindan kalma "torpil" dedigim ufak patlayicilar vardi köstebegin bahcede ilk actigi deligi actim ve cesitli araliklarla deligin icinde patlattim 15 gundur bir hareket yok umarimda olmaz

belki sise belki ufak patlayicilar ....

birde kirec hic bir hayvanini sevmedigi bir sey mantik cercevesinde dusununce sonmemis kireci doksek deliklere temiizlemeye kalkacak bu hayvan ve bi miktar yakacak ve rahatsiz edecektir - sönmus olanida bulasacak buda rahatsizlik verecektir bence ama su an benim sorunum kalmadigi icin tamamen "iskembeyi kubradan sallamaktayim" herkeze kolay gelsin

KAPTANzst
11-06-2010, 20:35
Evet arkadaşlar bende köstebeklerden şikayetçiydim.
Köstebek kovucu aldım ama fayda görmedim desem yalan olmaz . Ama daha sonra bir tavsiye ile aşağıda linkini verdiğim siteden. yeni üretilen aleti aldım. 6 adet kalem pille çalışıyor. Şimdilik sıkıntılardan kurtulmuş durumdayım. Bunun sesi ve çalışması daha farklı ve güçlü. tavsiye ederim. Gözünüzün önünde sebzelerin yerin altına doğru gidişini izlemek istemiyorsanız deneyin.Artı ağaç köklerinede zarar veren zararlılardanda kurtulun.

İşte link

www.kostebekkacirici.com

nariçi
11-06-2010, 20:57
Ben de gördüm. İki alanda tünel gibi geçmiş, arada sanki hava bacaları gibi geniş ağızlar bırakmış bazıları da toprak hafriyatı için kullanılmış.

İki kirazın, bir fındığın altından geçmiş. Bu fidanların köklerini yemiş olabilir mi?

yarenimex
11-06-2010, 22:33
İki gün önce ben de köstebek zararlarından nasibimi aldım. Yurtdışından gelen dahlia ve asiatic lilium soganlarımı ektiğim yerden ektikten iki gün sonra çimlenmeye fırsat bulamadan götürmüş.Şimdi bu beladan nasıl kurtulacağımı düşünüyorum.İlginç tavsiyeler var ama eskiden arazidekileri suyla yuvalarından çıkarıp öldürürlerdi köylülerimiz.Galiba sulu yöntemi bir deneyeceğim yakında yağmurlardan sonra..

nariçi
11-06-2010, 22:52
Bahçe çok geçirgen kumlu olduğundan, geçen yıllarda hortum tutup su doldurmama rağmen sonuç alamadım.

fikirci
16-06-2010, 11:43
Bahcenizde sansar besleyin:=) Tabi tavuk ve tavsanlarınızı sansardan korumak için başka bir başlık açmaya söz verdiğiniz takdirde.:=)

nariçi
16-06-2010, 11:48
Sansar vardı, geçen yıl beni görünce bir daha görünmez oldu. İlk defa insan görmüş olmalı. Bu günlerde çevrede birkaç yumurtayı yiyen bir canlı var; belki de yine sansardır.

fikirci
16-06-2010, 15:10
Kesinlikle sansarlar. :=) Genelde onları hiç göremezsiniz ama hep oradadırlar.

köstebeklerle ilgili kesin bir sonuç sanırım hiç olmayacak. İtişe kakışa bir arada yaşayıp gidecegiz. Ben kapan - kafasını koparmayan cinsinden- kullanılarak uzak bir bölgeye canlı olarak salınmasının en insani çözüm olduğuna inanıyorum.

sonellerinadami
29-06-2010, 08:32

ablacım para kazanmaya çalışıyoruz. tüm emekler heba oluyor.

KAPTANzst
29-06-2010, 11:40
Yeni çıkan 6 pille çalışanlar etkili deneyin

www.kostebekkacirici.com

antigen
13-08-2010, 10:42
Yeni çıkan 6 pille çalışanlar etkili deneyin

www.kostebekkacirici.com

Fiyatı ne kadar, sitenizde çok bilgi vermemişiniz..

aphel
22-11-2010, 22:38
Sivasta bir bahçemiz var.6-7 yıl önce meyve ve çam diktik.Çok fazla sayıda köstebek var.Nette satılan köstebek kovuculardan aldık.Pille çalışıyor,toprağa gömülüyor,ses çıkarıyor ve köstebekler kaçıyor.Umursamadılar bile.Hiç bir işe yaramadı.
Büyüyen çamlar,meyveler kuruyor köstebekler yüzünden.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımız varsa yardım rica ediyorum.
Köstebeklerden nasıl kurtulabiliriz?

zerrinsrt
24-11-2010, 10:49
Ben de köstebeklerden çok çektim. Günlerce demir çubuk üzerinde radyo çaldım. Yuvalarına dakikalarca su gönderdim. Hiç bir sonuç alamadım.

Eşim köy kökenli. Kuzeni bize geldiğinde kesin çözümün yuvalarına tüp gazın hortumunu yerleştirip, tüm diğer çıkışlarını su ile ıslatıp sıvamamı, sonrada gazı açmamı söyledi. Kesin çözümmüş.:(

Bana çok acımasız geldi. Yapmadım.

KAPTANzst
24-11-2010, 13:26
Fiyatı ne kadar, sitenizde çok bilgi vermemişiniz..

Ben 40 tl ye almıstım

KAPTANzst
24-11-2010, 13:33
Ben de köstebeklerden çok çektim. Günlerce demir çubuk üzerinde radyo çaldım. Yuvalarına dakikalarca su gönderdim. Hiç bir sonuç alamadım.

Eşim köy kökenli. Kuzeni bize geldiğinde kesin çözümün yuvalarına tüp gazın hortumunu yerleştirip, tüm diğer çıkışlarını su ile ıslatıp sıvamamı, sonrada gazı açmamı söyledi. Kesin çözümmüş.:(

Bana çok acımasız geldi. Yapmadım.

Sayın Zerrin hanım. Unutmayın size acımayana sizde acımayacaksınız.:(
Acırsanız ağaç ve bitkilerinize kıyarsınız onlara acımıyormusunuz:confused:
Çare neyse uygulamalısınız
Ben bu aletle kurtuldum. Benim köstebekler herhalde keyiflerine düşkün. Başka yerlere gittiler:D

TUZZEN
27-11-2010, 23:49
ben bu sene deliklerden gaz verip patlatmayı düşünüyorum..

denizakvaryumu
28-11-2010, 06:31
http://ariciilkyardim.blogspot.com/2010/11/bayram-calsmalarndan-kalanlar.html

Kesin çözüm.

TUZZEN
28-11-2010, 10:42
çok acımasız...

fikirci
29-11-2010, 16:23
arkadaslar. ne demek bu patlatmak falan. şiddet duygunuzu baska yoldan tatmin edin.
bir arkadasım diyorki size aıcmayana acımayın.
fazla çizgifilm izlemenin bir sonucu mu bu. Köstebek aç oldugu için yapıyor bunu size husumetinden degil..
yazılanları okuyunca sizin adınıza endiselendim. ama köstebek tehlikesinden dolayı degil ruh haliniz nedeniyle.

TUZZEN
30-11-2010, 22:42
Sayın Fikirci, bu işin biraz şaka tarafı. Ama bir düşünün.. Güle oynaya sabah güneşin ilk ışıklarında bahçenizdesiniz. Oh yemyeşil ağaçlar ve bu sene ektiğiniz sebzeler. Oturak salatalardan bir tanesini alıp kıtır, kıtır yiyeyim diyorsunuz. Yarısı yenmiş salatalar! Sonra olsun canım helal olsun diyerek havuçlara yöneliyorsunuz. Bir kaç tanesi solmuş gibi sanki. Çekiyorsunuz kökü yok.. Yaa helal olsun yenisi olur.. Olabilir.. Olacaktır.. Neyse bende domates yerim diyerek "hani iri bir tane vardı şimdi iyice kırmızı olmuştur" yanına geliyorsunuz suyu yere akmış yan tarafından yenmiş.. "Zıkkım olasıcalaaaar!!!" Eğilip bitki altlarına bakıyorsunuz delik deşik.. Köstebek, fare ve kaplumbağa..

KAPTANzst
01-12-2010, 17:25
çok acımasız...

acıyan acınacak hale düşer:(

fikirci
02-12-2010, 09:41
Sayın Fikirci, bu işin biraz şaka tarafı. Ama bir düşünün.. Güle oynaya sabah güneşin ilk ışıklarında bahçenizdesiniz. Oh yemyeşil ağaçlar ve bu sene ektiğiniz sebzeler. Oturak salatalardan bir tanesini alıp kıtır, kıtır yiyeyim diyorsunuz. Yarısı yenmiş salatalar! Sonra olsun canım helal olsun diyerek havuçlara yöneliyorsunuz. Bir kaç tanesi solmuş gibi sanki. Çekiyorsunuz kökü yok.. Yaa helal olsun yenisi olur.. Olabilir.. Olacaktır.. Neyse bende domates yerim diyerek "hani iri bir tane vardı şimdi iyice kırmızı olmuştur" yanına geliyorsunuz suyu yere akmış yan tarafından yenmiş.. "Zıkkım olasıcalaaaar!!!" Eğilip bitki altlarına bakıyorsunuz delik deşik.. Köstebek, fare ve kaplumbağa..

Haklısınız Aslında sorun bizim küçük dünyamızdaki mutlu cenneti,mizde çok fazla sey istememizden kaynaklanıyor bunlar. Mesela size desem köstebege karsı zehirsiz yılan salın bahçeye bu kez yılandan korkucaz Hatta yılan az ötedeki kümese dadanacak. Sansar desek aynısı. Köstebek büyük bela. Canlı yakalamak için kapan kurup ormana salmak bir çare. Ama zahmetli iş..
Hele zararvrdigi 3 domates 2 havuctan öte canım deneysel bahçeniz se vayvay...
ama yinede sakin olmalı değilmi. Dogayla mucadele olayında ne hale geldigimiz belli kürresel ısınma felaketinde. Ölçüsüz şiddet kullanmak hep zarar getiriyor.

TUZZEN
04-12-2010, 14:37
Arkadaşlar ben sözlerimi geri alıyorum ne patlatmasıda ne de birşey.. Sebzeler onlarada yeter bizlerede.. Kaplunbağa yaz aylarında, Köstebek de aynı, fareler ise güzün.. Sebzeler söküldükten sonra hepsi kayboluyor..

Bahçıvan
04-12-2010, 17:28
bu işi zevk icin yapıyorsanız bırakın yesinler. ama ekmek parası için uğraşıyorsanız öldürenlere sakın karışmayın. ateş düştüğü yakar, sözünü hatırlatırım

epsody
07-12-2010, 16:23
Arkadaşlar bu uygulamayı aşığıda linki bulunan mesajda açıklamıştım ve tam bir doğa dostu bir uygulama köstebekler sizin bahçenizde açtıkları galerilere bir daha uğramıyacaklar, ayrıntılar ilgili mesajda.

http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=454590&postcount=107

ahmet salih
08-12-2010, 00:28
Bunlar da benim köstüler. İlk önce 2 tanecik çok sevimli ,süper hızlı ve çok eğlenceliydiler. fakat çok uzun sürmedi 5-6 ay sonra 10-15 tane köstü ve bahçede yüzlerce delik oluştu.Acil köstebek kovucu alındı, pek faydası olmadığı görüldü, kara kara düşünülmeye başlandı,vahşi çözümlere tabi ki itibar edilmedi, bu arada delikler ve köstüler hızla artıyordu. Bahçemize 2 minik yavrusu ile misafir gelen kediciklere eşim çok misafirperver davranarak (minik köpeğimiz Çınar'ın itirazlarına rağmen) yemek vermeye başladı, bir sabah anne kedinin ağzındaki köstebeği yavrularına götürdüğünü görünce, bahçemizdeki köstebeklerin neden azaldığını anladık, şimdi hiç köstebeğimiz kalmadı. benim tasadüfen bulduğum en iyi çözüm, kedicikler

TUZZEN
08-12-2010, 06:12
Hahahaha çok güzeller.. Ama bunlar köstü değil :) tarla faresi..

ahmet salih
08-12-2010, 09:13
Hahahaha çok güzeller.. Ama bunlar köstü değil :) tarla faresi..

Olabilir, Aynı şeyi bende düşündüm, internetten net bir sonuç bulamadım. bunlar hemen hemen hiç kök zararı vermediler, daha çok toprak üstü bitkileri tüketiyorlar .Birde ,tarla da olsa fare kelimesi geçseydi eşim'i bir daha bahçeye çıkaramazdım. teşekkürler

Feyzan
28-12-2010, 20:00
Bunlar da benim köstüler. İlk önce 2 tanecik çok sevimli ,süper hızlı ve çok eğlenceliydiler. fakat çok uzun sürmedi 5-6 ay sonra 10-15 tane köstü ve bahçede yüzlerce delik oluştu.Acil köstebek kovucu alındı, pek faydası olmadığı görüldü, kara kara düşünülmeye başlandı,vahşi çözümlere tabi ki itibar edilmedi, bu arada delikler ve köstüler hızla artıyordu. Bahçemize 2 minik yavrusu ile misafir gelen kediciklere eşim çok misafirperver davranarak (minik köpeğimiz Çınar'ın itirazlarına rağmen) yemek vermeye başladı, bir sabah anne kedinin ağzındaki köstebeği yavrularına götürdüğünü görünce, bahçemizdeki köstebeklerin neden azaldığını anladık, şimdi hiç köstebeğimiz kalmadı. benim tasadüfen bulduğum en iyi çözüm, kedicikler

Evet bunlar köstebek değil. Fotoğrafları çok güzel yakalamışsınız. Tebrikler.

nariçi
28-12-2010, 21:07

Bu görüntülere benzer alan, gölbaşı tabiat parkında da var. Geçen yıl videosonu ve fotoğraflarını çekmiştim. Bunlar tarla faresi.

Bahçeden bir misafir transit geçmişe benziyor. Bu yolu her yıl kullanıyor, kaç yıl yaşıyor bu köstebekler acaba!

Yolu arada bir de yaz boyunca (özellşikle ilkbaharda ) kullanıyorlar. Ama hep aynı güzergah.

ahmet salih
13-01-2011, 14:50
Evet bunlar köstebek değil. Fotoğrafları çok güzel yakalamışsınız. Tebrikler.

Teşekkürler sn;Feyzan

furkan yıldız
13-01-2011, 22:03
Epsody'nin söylediği metot güzel onu da uygulamaktan zarar gelmez. Ama solar kemirgen kovucular hem fazla pahalı değil hem kullananların çoğunluğu memnun

Yarkin
14-01-2011, 16:20
Nedense fare ve yilanlarla ilgili mücadeleye dönük sayfa acilmamis. Yoksa vardi da, kaldirildimi, bilmiyorum!
Aslinda yilan ve fare ile dogal mücadele edilebilecek bilinen bir formül var.
Fare ve yilana dönük kimse yazmadigi icin, ben de yazmaya cekiniyorum.

şehnaz
14-01-2011, 16:36
Sayin interbekir
Özellikle yilana karsi dogal bir mücadele formülü biliyorsaniz lütfen cekinmeyin paylasin . Illaki birilerin isine yarar sagliyacaktir

Yarkin
14-01-2011, 18:33
Sayin interbekir
Özellikle yilana karsi dogal bir mücadele formülü biliyorsaniz lütfen cekinmeyin paylasin . Illaki birilerin isine yarar sagliyacaktir

Yazalim madem. Benim bildigim;

Kemiriciler – fareler - yilanlar icin,

2-3 Kasik un, 2-3 kasik alci bir kaba koyup karistirin. Fare gecis yoluna veya olasi deligin kenarina koyun. Yanina da bir kap icinde su koyun. Un ile alci,yi yiyen hayvan mutlaka su icme ihtiyaci duyacaktir.
Alci iceride taslastiginda ölüm kacinilmazdir.

Yukaridaki karisima, ayrica süt tozu karistirirsaniz Fare ve yilanlar icinde müthis bir tuzagin sahibi olursunuz.

Not: Hic bir seye eliniz degmesin. Mutlaka eldiven kullanin. Kaplar dahil. Insan kokusunu alan fare ve yilanlar pek istahli olmazlar…

Yarkin
17-01-2011, 11:54
Dün dostlarla konusurken,yilan konusu dile geldi. Söylesine bir düsünce gelistirdik. Yilanlar yuttuklari icin, Kücük yuvarlak hamurlar düsündük. Bu hamura yilana cazip gelecek ne olabilirse onu katarak,( Neler olabilir henüz bilmiyoruz). Bu yuvarlagin icine, zakkum yapraklarindan mercimek büyüklügünde 3-5 yaprak kesip. cimbizla hamurun icine katsak. Bu hamuruda, aksamdan, veya 1 saat sütde bekletsek. aksam muhtemel duvar diplerine biraksak, Is yaparmiydi acaba?

çaça
17-01-2011, 13:07
Epsody'nin söylediği metot güzel onu da uygulamaktan zarar gelmez. Ama solar kemirgen kovucular hem fazla pahalı değil hem kullananların çoğunluğu memnun

Solar kemirgen kovucudan ben de 1 adet almıştım. şimdi 2 metre yanında 3-4 tane köstebek yuvası var. 2aydır yoktu. Yalnız 1hafta kadar havalar biraz kapalı gittiği için olabilir mi? bilmiyorum.

şehnaz
17-01-2011, 13:48
Sayin yarkin
Bahcenizde ne türde ve ne kadar cok yilan var bunu bilmeden yorum yapmak tabi yetersiz . Fakat yilanlari yok etmeyi basardiktan sonra fareler icin mücadele gerekecek , zira en büyük avcilari yilanlar. Fareleride zehirleyerek kolayca yok etmek mümkün fakat bu seferde akrep gibi böcek türleri ile bas basa kalabilirsiniz .Imkaniniz varmi bilmiyorum ama benim tavsiyem onlara kendi düsmanlari ile saldirmak . Örnegin leylek , baykus , tavuk , kirpi, kedi ,sansar . Bunlar aklima gelen yilan ile beslenen türler . Eskiden evlerimizin catilarinda güvercinlik diye bölümler vardi , oralarda baykuslarda yuva yaparlardi . Tavuklar yilan , akrep, kene gibi bircok hayvanin bas avcilaridir . Üstelikte yilanlarin sizin bahcenize gelme sebebini ögrenebilirseniz onlari tekrar gitmeye zorlamak daha kolay olurdu .

Yarkin
17-01-2011, 17:06
Aslinda cok dogru. Gecen sene 3 defa bagda bag evimin yaninda Oldukca uzun yilan gömlegi topladim. Esim görmesin diye. Yoksa hayatta getiremem. 1 kere de 10 metre uzagimda sisssss sesi cikaraktan gecen uzunca siyah bir yilan gördüm. Gri kücük ve ince cok yilan görüyorum. Fare deliklerinde birlikte yasiyorlar bir sekilde. Kümes hayvanim yok. Köpegim , ve bir kedim de yok!. Fakat baykusum var. Ona kocaman bir kulübe yaptim. Gercekten cok güzel oldu. En son, kasim sonu 3 hafta oradaydim iceri girdigini görmedim. Yanina bile sokulmamis zira pisligi yok.2 aydir ugramadim. Insallah girmistir. Sehnaz hanim dediginiz gibi yapmak lazim. Tavuk beslemeyi düsünür oldum.

ciceksever70
17-01-2011, 17:49
Euphorbia lathyris diye bir bitkinin kokusunu sevmediklerini okudum ama henüz denemedim. Bu yaz bir kac yere ekip denemeyi planliyorum.
Bunun disinda biz gaz yayip kacirici etki gösteren kapsüllerden kullaniyoruz. Gecici bir etkisi oluyor. Bir kac haftada bir tekrarlamak gerekiyor. Sanirim koku gecince geri geliyorlar. Bizimkiler de kar altinda calismislar bayagi, karlar eriyince farkettik.

tugrulbaba
17-01-2011, 21:14
Baştan sona okudum.
Başımdaki köstebek derdi için, aklımda bu başlığı okumadan evvel 3 seçenek vardı.

1- Öldürücü yöntemler. (tüfek, kapan, köstebek tabancası vs.)

2- Kovucu yöntem. (frekans yayını yapan cihaz)

3- Kedi.

Şimdi netleşti sayılır.

Kedi seçeneği safdışı kaldı. Çünkü köstebeğe karşı korkak bir kedinin yeterli bir caydırıcı ortam yaratacağına ikna olmadım.

Geriye baştaki iki seçenek kalıyor. Önce kansız metodu deneyeceğim. Sonuç alamazsam ilk yöntemden başka çarem kalmayacak gibi görünüyor.

ayrıca kaçırtmakta komşular açısından bencilce bir davranış olur bence. Bilemem tabi.
Bakacağım. Sonucuna göre hareket etmeye devam.

Necmi Akyol
17-01-2011, 22:05
Ben de Sapanca'daki meyve bahçemde aynı sorunları yaşadım .
Başlangıçta ağaçlarımın köklerini yiyen yaratığın ne olduğunu anlamam zor oldu. Zira yerli kaynaklarda bunun bir kemirgen olabbileceğine dair her hangi bir bilgiye rastlamamıştım.
Yabancı kaynaklardan bu zararlının ekli link adresinden resmine ulaşılabilecek ve Latince adı Arvicola amphibius veya Arvicola terrestris (Türkçe adı "Su sıçanı") olan kemirgen olduğunu öğrendiğimde Almanya dan bu yaratığı ve benzer haşereyi bahçemden uzak tutması için toprağa gömülebilen, düzenli zaman aralıkları ile ses dalgaları yayan aletler getirttim. Bahçemin toplam alanı 3500 metre kare olmasına ve prospektüsündeki verilere göre(her birinin 1500 metrekareye etkili olduğu belirtilmişi idi) 3 adedi fazlasıyla yeterli olacağına rağmen , bu hayvandan dolayı yaşadığım sıkıntıdan dolayı, 9 adet haşere kovucu aparat kullandım.
Ama beklenen sonucu alamadım. O nedenle benzer sorunları olan kişilerin sözüm ona "yer altından yayılan ses dalgaları ile "bu hayvanlardan kurtulacaklarını empoze eden ürünlerden uzak durmalarını öneririm.
Su sıçanı tabir edilen hayvanın resmini görüntülemek için link adresi:
http://www.mein-schoener-garten.de/media/_artikel_neu/pflanzenschutz_2/20070831_wu_hlma_use/Wuhlmaus_600.jpg

Su sıçanı tabir edilen hayvanın yaygın olarak yaşadğı bölgeler bu link adresinden bakabilirsiniz.
http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Arvicola_amphibius_range_map .png&filetimestamp=20101127111859
Bu hayvan ile ilgili olarak yerli kaynaklarda fazla bilgiye ulaşılamadığınd an geriye bıraktıkları tümsekler ve yer altı kanallardan dolayı köstebeklerle de karıştırılabili yor.
Köstebek ile su sıçanı arasındaki farklılıklar:

Öncelikle köstebek tanmamiyle etçil bir hayvan olup, ağaç , çiçek veya sebzelerin kökleri ile değil de solucan ve uçan böceklerin toprak altındaki larvaları ile beslenir. Yani köstebeğin bitkilerinize veya ağaç köklerinize zarar vermesi olanaksızdır. Köstebek yaşadığı yerdeki toprağın özelliklerini arttırıcı özelliğe sahip olduğundan Avrupa ülkelerinde koruma altına alınmıştır.
http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Heubach_mole.jpg&filetimestamp=20060916013732
http://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Maulwurf_Bau-drawing.jpg

Köstebeğin oluşturduğu tümseğin merkezindeki delik dikine iken, su sıçanının oluşturduğu tümsek daha küçük ve çıkış deliği yandadır.

Su sıçanının kazdığı tünelin çapı en az 8 cm kalınlığında olup, dikine bir oval yapıya saptir.

Köstebeğin kazdığı tünel ise daha dar bir çapa sahip ve enine doğru oval bir yapıya sahiptir.

Şu sıralar su sıçanı ile ilgili problemi bahçemdeki mevcut hayvanlardan dolayı (köpeklerim, tavuskuşlarım, muhtelif tavuklarım) , saptadığım yeraltı tünellerine kurmalı metal tuzaklar yerleştirerek gidermeye çalışmaktayım.

furkan yıldız
18-01-2011, 19:44
Solar kemirgen kovucudan ben de 1 adet almıştım. şimdi 2 metre yanında 3-4 tane köstebek yuvası var. 2aydır yoktu. Yalnız 1hafta kadar havalar biraz kapalı gittiği için olabilir mi? bilmiyorum.

Solar kovucuların havalarla bir bağlantısı var mı onu bilmiyorum. Satıcı firmaya sorulursa daha iyi fikir sahibi oluruz. Ne desek yalan olur şimdi :)

hocam100
30-04-2011, 20:01
Szilere köstebek mücadelesinde kullandığım yöntemleri yazacağım.
1. Resimdeki manuel kapan : kullanışlı bir kapan türü bu kapan ile 20 den fazla köstebek yakaladım.
2.Resim av tüfeği fişeği atan ama tehlikeli bir kapan.Bunun kurması da tehlkikeli.
3. Resim köstebek kovucu alet.Bunun pek işe yaradığını söyleyemem.Dibinden bile köstebek zarar verdiği bitkiler oldu.
4. Resim ise süper avcı kedi.İşinize yarayabilir.Bizimki sık sık köstebek avlıyor.Bazan da bizim avladıklaımızı afiyetle yiyor.

epsody
01-05-2011, 08:08
Dikkatinizi buraya çekmek isterim (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=723965&postcount=146)

IMP
18-06-2011, 11:14
sn epsody,
bu yöntem sebzelere nasıl bir zarar verir acaba? çünkü sebzelerin direk altından tünel kazıyor bizim köstü.

benim bahçem ufak 20 m2 kadar, ve sebzelerime bir zarar vermiyor direkt olarak,
ancak toprağı kaldırmasından mukallit ölen bitkilerim var, çok emek verdiğim için köstebekten kurtulmak istiyorum.

Ama sevimli hayvana kıyamam, en azından hemen kıyamam, ilk olarak kansız metotları deneyerek başlıycam, inşallah fayda ederler

epsody
18-06-2011, 11:49
sn epsody,
bu yöntem sebzelere nasıl bir zarar verir acaba? çünkü sebzelerin direk altından tünel kazıyor bizim köstü.

benim bahçem ufak 20 m2 kadar, ve sebzelerime bir zarar vermiyor direkt olarak,
ancak toprağı kaldırmasından mukallit ölen bitkilerim var, çok emek verdiğim için köstebekten kurtulmak istiyorum.

Ama sevimli hayvana kıyamam, en azından hemen kıyamam, ilk olarak kansız metotları deneyerek başlıycam, inşallah fayda ederler

Arkadaşım bu canlının tünellerini bitki ekilmeyen yerdeki bölümünü bularak, bu uygulamayı burada yaparak tüneli kapatırsanız oluşan gazın tüneller yayılması halınde bu canlı bahçenize girdiği yerden bahçenizi terk edecektir, buna emin olabilirsiniz, sevgilerimle kolay gelsin.

HuYSuz
18-06-2011, 12:40
Tuzruhu ve çamaşır suyu uygulaması solunduğu takdirde çok zararlı olabiliyor yalnız dikkat etmek gerekir.

hk50
20-12-2011, 19:51
Dün, 10:33 #4
halil~58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2011
Mesajlar: 2 arkadaşlar benim bahcemde kostu var bunlarla nasıl baş ederim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tskr ederimm

hk50
20-12-2011, 20:11
Köstü (Köstebek ) ile mücadele Yapmak istiyorsan ,Sitede okuduğum (Nazice) mücadele yerine insalçıl müçadele yapmak daha iyidir.Şöyleki (Bir canlı olduğunu unutmadan)
1=İlk önce köstünün Gezindiği deliği bulaçaksın.Güzelçe açtıktan sonra Bir (20 Lt ) teneke plastik herhangi bir bidon Deliğin ağzına bu teneke bidon gireçek şekilde çukur açaçaksın.Açtıgın çukuru buraya gömüp o şekilde bırakaçaksın.
Köstü açık olan deliğini kapakmak için toprak iterek geleçek,o toprakla beraber Teneke **** bidon içine düşer.Bir dahada dışarı çıkamaz.
Sende alırsın kıraç bir bölgeye (Yabani ot köklerinin çok olduğu) bırakırsın.
2=Açtığın o delige su doldurursun.Su içinden gelir tutabilirsin.
3=Diğer Tuzak kurma ,Af tüfeği ile vurma v.s vs.
Tercih senin.

Kültigin
09-01-2012, 22:19
Çürümüş (naylon torba içinde 10-15 gün bekletilmiş) sarımsak kabukları gömmek etkili oluyor.
Tabi sabırla mücadele gerekiyor. Köstebek ya da fare farketmez. Tünel kazan, toprak tümsekler yapan hayvanlara uygulanabilir. Öldürmez kaçırtır.

Açılan her deliğe bir avuç çürümüş sarımsak kabuğu koyup, deliği kapatıyorsunuz. 15-20 gün mücadeleyi bırakmazsanız, tüm deliklere uygularsanız, sonunda hayvanlar bahçeyi terkediyorlar.

Ben 3-4 yıldır bu yöntemi başarıyla kullanıyorum.

17mine
10-01-2012, 00:52
Yukarda hocam100'ün resimlediği köstebek kovucu aletten bahçeme koydum,köstebekler kayboldu.Bir de bahçenin etrafına kadife çiçeği ekin.Bazı zararlılar onun kokusundan kaçıyorlar.Ben ikisini de yaptım,dana burnu bile kalmadı.

17mine
10-01-2012, 01:06
Ters lale de denilen soğanlı bir bitki var.Onun fareleri kaçırdığını okumuştum.Köstebekler de fareye benziyor,etkili olabilir.

alacakaranlik
11-01-2012, 15:50
köstebek mücadele yöntemine en doğal çözümlerden biri Ters lale. Yaydığı koku nedeniyle etrafında köstebek olmuyor. Bu tarz bir çözümde hem bahçenizin güzelliğini arttırmış olursunuz hemde köstebek derdiniz kalmaz.

Saygılar

hocam100
30-01-2012, 23:23
Ters lale yöntemi güzel ama ters laleye 10 cm yaklşıyorlar sonra ya alttan ya da başka tarafa yöneliyorlar.Bir de sümbülteber çiçeği var ki onu hiç yemediler.İçinde gezdiler ama soğanının tadına hiç bakmadılar.Soğanı çok ağır kokuyor belki ondan olabilir.

muskayhan
14-05-2012, 11:25
KÖSTEBEĞE KARŞI ŞİŞE YÖNTEMİ İŞE YARIYOR!!!
Bosna Hersek'te görev yapıyorum. Bir gün bir komşunun bagçesinde deliklere yarıya kadar gömülü ağzı yukarıda şişeler gördüm. Sonra bana sordu komşum bu nedir biliyor musunuz? Ben de şu toplamak için olmalı dedim. O da hayır yıllardır mustarip olduğum köstebebekleri bunlar sayesinde bahçemden kovdum, artık gelemiyorlar dedi. Sistem şöyle çalışıyormuş. Herhangi bir cam şişeyi ağzı açık olacak şekilde temizlediğiniz köstebek deliklerine yarıya kadar gömüyorsunuz. Şişe en hafif rüzgarda uğuldamaya başladığından ve dışırdaki sesi bir telefon gibi içe aktardığından rahatsızlık duyan köstebekler bir başka şişesiz bahçeye revan oluyorlar. Önce bahçenizde bir kaç adet şişenin görüntü kirliliğini yaşıyorsunuz fakat sabah uyandığınızda yeni bir Firavun piramidi görmemenin mutluluğunu da beraber yaşıyorsunuz. Çok gezen mi çok okuyan mı bilir? sorusunun cevabı gezen olarak ben okuyan olarak sizin bilmenizle yüzde elli olarak netleşti bu şekilde herhalde. Saygılar.

syılmaz
20-07-2012, 15:47
Köstebek sevgisi böyle birşey herhalde. :rolleyes:

s.serdar
21-06-2013, 03:24
Köstebek mücadelesi için komşulardan yeni öğrendiğim ancak son 5-6 yıldır köstebek sorunu yaşamadığım için bizzat deneme imkanım olmayan bir uygulamaya değinmek istiyorum.

Bahçe evimizin bulunduğu kooperatif, uçsuz bucaksız buğday tarlalarının ortasında konumlanmış durumda. Bir sene ekilen bir sene nadasa bırakılan bu arazilerde köstebek oldukça bol. Zaman zaman tarlalardan kooperatif arazimize doğru istilaya uğradığımız oluyor. Bir kaç komşunun deneyip başarı sağladıkları yöntem şu.

Köstebeğin gelme olasılığı olduğu bahçe sınırlarına 2 şer metre aralıkla kaynak makinalarında kullanılan çubuk elektrotlarını toprağa saplamak. Elektrot çıplak metal olan ince kısmından toprağa saplanacak imiş.

419612

capkin-velet
04-07-2013, 02:39
Maden suyu şişesi işe yarıyor gibi benim kendi bahçemde bir kaç tepecik vardı kazıp deliğe şişeyi yerleştirdiğimde bir daha görünmediler. Bir yakınımın dediğine göre şişeyi kapan sanıyorlarmış ve kaçıyorlarmış

senolergun
27-07-2013, 16:02
kostebekleri bahcenizden tarlanizdan, kolay yoldan uzaklastirmanin yolu.
2metrelik insaat demir cubuklarini topraga yikilmayacak oranda sokunuz. Uzerine kola siselerinin agizlarindan sokunuz. Kesin cozum. Bunu silivride bir dostumun arazisinde gordum.

birgaripyolcu
13-09-2013, 22:42
Arkadaşlar size komik gelecek ama köstebek için çok etkili avlama yöntemi şu.Uyguladım ve son derece başarılı oldu.Öncelikle biriktirdiği tepe toprağı tamamen alıyorum.Deliğini boşaltıyorum ve buğday sapı gibi yumuşak ve uzun bir bitkiyi köstebeğin deliğine sokarak yönünü buluyorum ve sapı orda bırakıyorum.Yol hangi tarafa gidiyorsa yarım metre ötesinde yolun geçtiği yerin üzerindeki toprağı inceltiyorum ve yuva deliğine kötü kokan bir madde(kokmuş balık kafası,pislik vs) koyuyorum.Tartşmasız 2-3 dakika içinde o kokuyu alınca kapamaya geliyor.İncelttiğim toprak kısmında bel ile bekliyorum.Yuvayı kapatacağı zaman buğday sapı oynar ve geldiğini anlarım.Beli sert bir darbe ile indiriyorum,köstebeğin yolu kapanıyor.Tabi köstebeğin ruhuna el fatiha...

falcon69t
28-01-2014, 22:12
köstebekler arpa tarlamı linkteki resimde görüldüğü hale getirdi, ne yapabilirim acaba ?

tortunga
21-02-2014, 06:01
Bizim buralarda de oldukça yaygındır. Araziler geniş olduğu için pek mücadelesi yapılmaz. Askerliğini Şırnak'da yapan bir arkadaşım anlatmıştı. O yörede köstebek pek bilinmiyor ve bulunmuyormuş. Köstebek etinin bazı kanser türlerine iyi geldiği inancı varmış. Sivas, Yozgat dolaylarından tanesi 80-100 liraya köstebek alıyorlarmış kansere çare olsun diye. Şırnak Mardin, Urfa, Diyarbakır yöresine gazete ilanı verip elaman getirtip bir ay kadar zamanda bedavaya temizletmiş tüm tarlasını ve civarını.

ömer çiftçi
06-03-2014, 23:00
kostebekleri bahcenizden tarlanizdan, kolay yoldan uzaklastirmanin yolu.
2metrelik insaat demir cubuklarini topraga yikilmayacak oranda sokunuz. Uzerine kola siselerinin agizlarindan sokunuz. Kesin cozum. Bunu silivride bir dostumun arazisinde gordum.

evet arkadaş doğru görmüş toprak altı haşarası topraktaki sese göre yol haritası
çiziyor demirin yaptığı yankı titreşim uyarıyor vede o bölgeye gelmiyor depremden önce karıncaların gitmesi gibi örnek verirsek yamur gelirken tavuklar vede kuşlar o bölğeden saklanırlar havadaki ses yankısından bilirler
bu uygulanmaktadır deneyin güzel sonuç alacaksınız

galanth
10-01-2020, 15:18
İyi günler,

Kişisel görüşüm, tartışma konusunu değiştirmek gerek.
Zira köstebek etçil bir hayvandır ve zararlılar sınıfına girmezler. Kürkü de değerlidir.Koruma altındadır. Türkiye'de dört türü bulunmaktadır.(Talpa...)
Kör fare ise ,toprağı köstebek gibi eliyle değil dişleriyle kazar, kuyruğu yoktur, silindir gibi bir gövdeye sahiptir.
Köstebeklerin sivri burun ucundaki eimer organı kör fare'de yoktur.
Sık sık bu iki hayvan birbirine karıştırılır ve köstebek haksız yere suçlanır.
Saygılarımla,

Kozanli
10-01-2020, 20:27
Köstebek, yıllar önce twitter, facebook, instagram da defalarca paylaştım yine paylaşayım.

ekolojikmezra
08-12-2020, 13:11
Köstebekler benim bahçemde büyük sorun. Çoğu kişi etçil olduğu için zararsız olduğunu yazmış fakat toprakta gezerken bitkinin köklerini oynatıyorlar. Özellikle domates bitkilerinin köylerini boşa çıkarıp ölmesine sebep oluyorlar. Sebze yatağının yanlarını yarım metre kadar kazıp çelik kümes teli germeyi düşünüyorum. Umarım durdurmaya yeter.

Sisinasi
07-03-2021, 11:12
Bahçemde köstebek tümseği gördüm. 1 hafta kadar sonra bahçemde 8-10 köstebek tümseği, bahçenin dışında da ölü bir köstebek buldum. Bulunduğu yerde köstebek tümseği yoktu. Aracı park ettiğim yerin tam yanında. Çevrede bulunan kedilere (4 tane) bahçemde sürekli yemek veriyorum. Ben yokken bahçeye uğruyorlar mı bilemem ama kedilerin köstebeği yakalayıp öldürmüş olmasından şüpheleniyorum. Kedilerin böyle bir yeteneği var mıdır? Tecrübe eden oldu mu acaba... Köstebekler tek yaşıyor yorumları yapılmış forumda. Bu durumda başka köstebek kalmamıştır sanırım. Paylaşayım isteyim :)

Asoo
07-03-2021, 12:14
Bahçemde köstebek tümseği gördüm. 1 hafta kadar sonra bahçemde 8-10 köstebek tümseği, bahçenin dışında da ölü bir köstebek buldum. Bulunduğu yerde köstebek tümseği yoktu. Aracı park ettiğim yerin tam yanında. Çevrede bulunan kedilere (4 tane) bahçemde sürekli yemek veriyorum. Ben yokken bahçeye uğruyorlar mı bilemem ama kedilerin köstebeği yakalayıp öldürmüş olmasından şüpheleniyorum. Kedilerin böyle bir yeteneği var mıdır? Tecrübe eden oldu mu acaba... Köstebekler tek yaşıyor yorumları yapılmış forumda. Bu durumda başka köstebek kalmamıştır sanırım. Paylaşayım isteyim :)

Köstebek yeraltındaki tünel sisteminden hiç çıkmazmış.

Fakat köstebekle devamlı olarak karıştırılan kör fare, bazen yer altı tünellerini terk ederek yüzeyde dolaşırmış.

Bu çıkışlarında kedi veya köpeklere av olabildiğini de duydum.

Yeraltı dünyasının bu karanlık hayvanları hakkında pek çok bilgi var, ama bu bilgilerden pek de emin olamıyorum.

Eğer köstebekten/kör fareden kurtulduysanız çok şanslısınız. Çünkü doğa kendi içinde çözmüş.

Sisinasi
13-03-2021, 20:14
Merhabalar, yine ben :)... Değerli arkadaşım Asoo. Yapmış olduğunuz geri dönüş için teşekkür ederim. Ölü hayvanı inceledim kör fare değil köstebek. Bundan eminim. Ancak köstebekten kurtulmuş sayılmam. Çünkü bahçede yeni tümsekler oluştuğunu gördüm. Halen misafirlerim var malesef. Daha önce yazılmış yorumları okuduğumda köstebek yuvalarına şişe tıkmanın uğultu oluşturduğu ve hayvanları kaçırdığı yazılmış. Bir kaçında da şişenin dibinin kırık olması gerektiği belirtilmiş. Kırık şişenin tehlikeli olacağını düşünerek alternatif aradım. Plastik su borularının alternarif olabileceğini düşündüm. Birer metrelik boruları köstebek deliklerine daldırdım. Rüzgarın etkisiyle hem uğultu yapacak hemde sallanarak titreşim oluşturacak. Böylece köstebekleri rahatsız ederek gitmeye zorlayacağını umuyorum. Umarım işe yarar. Olumlu gelişme olursa mutlaka sizleri de bilgilendireceğim. İyi akşamlar...

Talha Ateş
21-06-2021, 14:11
Yeni kurduğumuz ceviz bahçemizde çok miktarda köstebek var. Bunlar özellikle fidanlar sulandığında bir fidandan diğer diğer fidana olmak üzere bütün sıra aralarını toprak altından tüneller kazarak dolaşıyorlar. İşin kötü tarafı alttan fidanın kök kısmını tamamen boşaltıyorlar ve fidanlar kuruyorlar. Çok yöntem denedik olmadı.

Sonuçta videoda gösterdiğim KÖSTEBEK ve KUŞ kovucu aparatı tavsiye üzerine yapıp evin bahçesinde denedim. Sonra araziye yeni kurduğum badem bahçesine iki adet yaptım.

Yaklaşık 20 gün kadar oldu ve şu an için yuvalar boş, hiç köstebek tümseği olmuyor ayrıca yeni tüneller de açılmıyor. Bu yöntem ile doğaya zarar vermeden ve masrafsız, üstelik çok kolay şekilde köstebeklerden kurtuldum. Bu aparat aynı zamanda sebze bahçeleri için çok güzel kuş kovucu özelliği de taşıyor. Dönen aparat devamlı olarak toprak altına bir titreşim ve ses veriyor. Herkes yapabilir. https://www.youtube.com/watch?v=a3OmD1nEVwY&t=31s

Kozanli
21-06-2021, 19:48
Bende bu şekilde önlem alıyordum Avrupa'da.
Şimdi köstebeklere dokunmuyorum.
Köstebekler toprak altında açtıkları kanallara düşen haşaratları yiyerek yaşıyor.
Bahçemde manas kurdu var bunları köstebekler yiyor

30

Muda
23-02-2022, 22:25
https://www.youtube.com/watch?v=8iwCZK0MVEc

Muda
23-02-2022, 22:28
Yakalanan şey köstebek değil. Köstebek faresi. oldukça uzun yıllar yaşıyorlar.

Gardenias
12-01-2023, 01:08
Evet

Şimdi hatırladım.
Ben de bir bitkinin köstebekleri engellediğini duymuştum ama adını bilmiyorum.
Büyük pençe gibi yapraklı .

Hint Yağı Bitkisi

Gardenias
12-01-2023, 01:11

Solar Ultrasonik Köstebek Kovucular Ne Yazık Ki Pek Bir İşe Yaramıyorlar.Ultrasonik Kovucunun tam yanına Köstebek Gelip Yuva Yapmıştı.Oradan Biliyorum.Boşuna Para Harcamayınız..