PDA

View Full Version : Domatesten tohum alma ve canlılık süresi

mandalina
01-08-2009, 09:44
Saksılık domateslerim oldular hatta tadına bile baktım fakat ben seneye tekrardan çimlendirmek istiyorum.Bu domateslerin tohumlarını nasıl alabilir ve kurutabilirim.

limon
01-08-2009, 19:42
Tam olgunlaşmış bir veya istediğiniz kadar domatesin çekirdeklerini istediğiniz şekilde çıkarın. Arzunuza göre bir gazetenin, kağıt havlunun veya süzgeçin üzerinde kurumaya bırakın. İyice kuruyunca gelecek bahara ekmek için uygun bir yerde saklayın. Her çekirdek bir domates fidesi olacaktır. En kolay çimlenen tohumlardan biridir.

tahta zeytin
09-10-2009, 10:43
Ben şimdi edindiğim domates tohumlarını nisan gibi ekeceğim. Eşimin sürekli onların o zamana kadar miadı dolar demesi aklımı karıştırdı. Bunun bir süresi var mı? Şimdi aldığım tohumlar nisana kadar dayanmaz mı?
Teşekkürler...

MeyveliTepe
09-10-2009, 11:01
Domates tohumları en az iki yıl canlı kalır.

ayazkentli
09-10-2009, 12:16
Sayın tahta zeytin, eğer tohumları kendiniz domatesten aldıysanız, güneş'te iyice kurutup, peçeteye sarıp saklayın. Eğer nemli halde sarılırsa, küflenip bozulur. Ayrıca saklayacağız ortamda nemlenmemesine'de dikkat edin. Kuru olduktan sonra, arkadaşımızın dediği gibi bir kaç yıl ekilebilir. Zaten bizlerde, bir önceki sezonun tohumlarını ekiyoruz.

Douglas Fir
09-10-2009, 20:45
İyice kurutulmuş tohumları mutlaka SERİN, KURU ve KARANLIK bir ortamda tutun. Bu noktalara dikkat ederseniz en az 3-4 yıl çimlenme yeteneğini kaybetmeyecektir, tabi tohumları geleneksel domateslerden elde ettiyseniz. Hibrit ya da F1 tohumlardan ertesi sene domates alamazsınız.

tahta zeytin
16-10-2009, 15:53
Herkese çok teşekkür ederim.

Sevgiyle...

aoeplayer
16-10-2009, 17:51
Tam olgunlaşmış bir veya istediğiniz kadar domatesin çekirdeklerini istediğiniz şekilde çıkarın. Arzunuza göre bir gazetenin, kağıt havlunun veya süzgeçin üzerinde kurumaya bırakın. İyice kuruyunca gelecek bahara ekmek için uygun bir yerde saklayın. Her çekirdek bir domates fidesi olacaktır. En kolay çimlenen tohumlardan biridir.

katılıyorum ben de bu şekilde yapmıştım. paylaşımın için sağol

lale lale
16-10-2009, 19:51
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=120628&postcount=121

ben de forumdan okuduğum bu yöntemle kuruttum. tek farkla, zarfladıktan sonra karton bir tohum kutum var ona koydum. önümüzdeki seneye kadar sabredemedim, bir kaç hafta sonra bakalım çıkıyorlar mı diye birkaç tanesini denedim, çimlendiler :)

hsivakci
15-11-2010, 16:48
Domatesleri kurutmadan once yapilmasi gereken bir islem var. Direk kurutarak da yapabilirsiniz ancak hastaliklari tasimamak ve ici bos olan tohumlari ayirabilmek icin bir on islem gerekir.

Domates ya da domatesler bir kavanoza limon gibi SIKILIR tohumlar domates suyu icinde tam 3 gun bekletilir. Ne 3 gunden az ne 3 gunden fazla olmalidir bu bekleme suresi. Tam 3 gun olmali. Bu sure sonunda domates suyu kotu bir koku yaymaya baslar. Bu koku normaldir. Tohumlari hastaliklarin onemli bir kismindan arindirmis olursunuz . 3 gunun sonunda kavanoza su ilavesi yapilir. Ici bos tohumlar yuzer ve ici dolu tohumlar dibe coker. Yuzen tohumlari atmak gerekir. Dibe cokenler yukarida anlatilan bir metodla kurumaya alinir ve muhafaza edilir.

Herkese kolay gelsin

Huseyin SIVAKCI

Selahattin Yılmaz
15-11-2010, 17:23
E-dergimizin (http://www.agaclar.net/dergi/) arşiv lisesinden girerek hem bilgileri inceleyiniz ve hemde Ağustos 2007 sayısında anlattığım sebzelerden nasıl tohum alınacağı hakkında bilgi bulabileceksiniz.

sevoş
27-03-2013, 13:30
annem yıllarca dometes tohumunu şöyle saklardı.önce olgunlaşmış domatesi süzgece sıkar tohumlarını iyice yıkardı.sonra tohumu kuru ve soğuk olan odun külü ile karıştırır,evin dışında yağmur almayan bir duvara yapıştırırdı.ekilme zamanı gelince ordan alır ufalayıp toprağa serperdi.her yıl aynı şekilde domates yetiştirirdi.annemden sonra bende aynı şekilde tohumu saklıyorum.yalnız duvara yapıştırmıyorum.gazete kağıdına sarıp kuru bir yerde bekletiyorum.7 senedir tohumdan yüzde yüz verim alıyorum.

ziraatmuh
15-05-2013, 14:20
Olgun meyvelerden aldığınız tohumları önce tel süzgeçte elinizle hafif bastırarak ve suyun altında yıkayın. Böylece domates çekirdeğinin üzerinde ki zarımsı tabaka yok olur. Sonrasında direkt güneş ışığında kurutmayı denemeyin çünkü sıcaktan çimlenebilir. Tohumları bir tabağın içinde birbirine temas etmeyecek şekilde oda sıcaklığında kurutun iyice kuruduğundan emin olduktan sonra hava almayacak bir poşet ya da kavanozda nem değerleri düşük bir ortamda ve gölge (güneş almayan bir ortamda) saklayabilirsiniz. İyi temizlenmiş bir domates tohumu doğru saklama şartlarında 10 seneden bile uzun süre canlı kalabilir.
Saygılar,
Koray Özen

Acisu
09-09-2018, 11:41
Merhaba. Bu yıl ektiğin domateslerden fermantasyon yöntemi ile tohum almaya çalıştım. Bardaklardan birinin üstünde beyaz mantar tabakası oluştu. O tabakanın altından da sağlam tohumlar vardı. Ama diğer bardaktaki mantar tabakasının altındaki tohumların şekli ve rengi bozuk olmasa da küçük beyaz kurtçuklar vardı. Ben yinede tohumları temizleyip kurutmak üzere serdim ama emin de olamadım acaba tohumlar bozulmuş mudur diye. Daha once boyle bir sorunla karşılaştınız mi acaba??

bahcedenn
14-09-2018, 10:23
Merhaba. Bu yıl ektiğin domateslerden fermantasyon yöntemi ile tohum almaya çalıştım. Bardaklardan birinin üstünde beyaz mantar tabakası oluştu. O tabakanın altından da sağlam tohumlar vardı. Ama diğer bardaktaki mantar tabakasının altındaki tohumların şekli ve rengi bozuk olmasa da küçük beyaz kurtçuklar vardı. Ben yinede tohumları temizleyip kurutmak üzere serdim ama emin de olamadım acaba tohumlar bozulmuş mudur diye. Daha once boyle bir sorunla karşılaştınız mi acaba??

Bozulmamıştır. O tohumları da kullanabilirsiniz.

Akdemir51
30-03-2021, 16:13
Merhaba arkadaşlar benimde birşeyler yetiştirme hobim vardı ve balkonda saksıda domates biber yetiştirmeye başladım. Domates fidelerim yeni yeni uzuyor lakin gövdeleri cok ince. Bügün dısarı aldım hava güzel olduğu için fısfıs ile sulama yapınca direk yan yatıyor. Normalmi yoksa yolunda gitmeyen birşeymi var ? Gövdeleri cok ince. Üflesem kopacak gibi

Portakal Rengi
31-03-2021, 08:09
Merhaba arkadaşlar benimde birşeyler yetiştirme hobim vardı ve balkonda saksıda domates biber yetiştirmeye başladım. Domates fidelerim yeni yeni uzuyor lakin gövdeleri cok ince. Bügün dısarı aldım hava güzel olduğu için fısfıs ile sulama yapınca direk yan yatıyor. Normalmi yoksa yolunda gitmeyen birşeymi var ? Gövdeleri cok ince. Üflesem kopacak gibi

Yetersiz ışık nedeniyle başa gelen bir durum. Zaman geçtikçe düzelecektir. Tohum paylaşım sonrası çalışmalar bölümüne bakarsanız bir çok örnek ile karşılaşırsınız. Geçen yılın paylaşımlarında çözüm önerileri de bulabilirsiniz.
Kuzey enlemlerinde yapay ışık kullanma konusunu araştırmakta yarar var.
Fotoğrafınız yok ama destek çubukları kullanarak önleyebilirsiniz. Yattıkça ince gövdeler hasar görebilir.