PDA

View Full Version : Türkiye'de ilk büyük goji tesisi projesi

egetropical
23-07-2009, 22:30
merhaba arkadaşlar, 3 yıllık araştırma ve fidan yetiştirme sonucu ocak ayında merkezi istanbulda olan gıda işletmesi için 10.000 adet kendime 1000 adet ve fazladan 1500 adet goji tohumu ektik.
şu anda 15-30 cm arası. nasip olursa 2010 mart ayında toprakla buluşacaklar. ilk deneme ekimleri 2008 başında ekmiştik. onlardan bu yıl ilk meyveleri azda olsa aldık.
Bu projenin amacı "Türk gojisi" yaratmak. türkiye topraklarında yetişen gojilerin daha farklı ve daha değerli olacağını tahmin ediyoruz.
2010 da arazi sorunları aşılırsa 15000 adet daha dikilecek. Ben sadece fidan üretimi bölümü ile ilğileniyorum.

egetropical
23-07-2009, 22:33
resim yükleyemedim sanırım bilğisayarımda sorun var.

http://goji.blogcu.com/

Romantik
23-07-2009, 22:39
Sayın egetropical çalışmalarınızda başarılar dilerim.

egetropical
23-07-2009, 22:40
sayın deniz akvaryumu sitemden aldığın ve yayınladığın bilgiler için teşekürler. ben vakit bulun yayınlayamamıştım.
bu bilğiler 3 yıllık bir araştımanın bir kısmı. İngilizce olan orjinal metni ege üniversitesi tıp fakültesi ögretim üyesi arkadaşım türkçeye çevirdi.
mesaj 723 ve 724
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5046&page=25

egetropical
23-07-2009, 22:41
teşekür ederim.
sevgili romantik dostum.

egetropical
23-07-2009, 22:42
daha ayrıntılı bilğileri http://goji.blogcu.com adlı sitemden ulaşabilirsiniz.

denizakvaryumu
24-07-2009, 07:49
Hayırlı olsun, yetiştirmede neler yapılacak, nelere dikkat edilecek gibi konuları aktarırsanız sevinirim.

Sizin yetiştirmeye çalıştığınız hangi tür goji?

egetropical
25-07-2009, 20:08
sayın denizakvaryumu.

Goji tohumları bu projede kulanılmak için Hindistandan geldi.
Tür Lycium barbarum. Tohumlar kendi fide seramızda viyollerde torf içine ekildi.
Ekim sonrası denizyosunu + humik asit içeriren organik sıvı gübre kulanıldı.
Fide çıkış sonrası zararlılara karşı Neemazal isimli böcek ilacı kulanıldı. (sorun olursa bu ilaç kullanılacak)
Plastik torbalar Gediz nehri deltasından alınan aliviyonlu toprakla dolduruldu.
Torba başına 5 ila 8 gr. arası Esenorgan isimli organik gübre kullanıldı.
torbalara alındıktan sonra (bir ay sonra) Süper biofer kulanılacak 15 günde bir.
tabi budama yapılacak.

YeşilSeven
31-07-2009, 22:36
Tebrik eder başarı ve muvaffakiyetler dilerim.

egetropical
23-08-2009, 22:19
99382

egetropical
23-08-2009, 22:22
99385

BalıkcıSerdar
23-08-2009, 22:27
Maaşallah fideleriniz çok güzel görülüyor, emeklerinizin karşılığını almanız da nasip olur inşallah.

Başarılarınızın devamı dileklerimle, kolaygelsin.

Selamlar, saygılar.

egetropical
23-08-2009, 23:10
teşekkür ederim

enginnaz
24-08-2009, 22:27
sayın egetropical,

15 günde budama yapılacak demişsiniz.budama nasıl yapılıyor?bizede tarif ederseniz bizim gibi amatör yetiştiriciler için bir fikir olabilir.forumu izlediyseniz bazı amatör yetiştiricilerin gojileri 1.5-2 metre olmuştu.hiç çalı formuna benzemiyorlardı.sizin tecrübelerinizden faydalanabilirmiyiz?saygılar..

sayın denizakvaryumu.

Goji tohumları bu projede kulanılmak için Hindistandan geldi.
Tür Lycium barbarum. Tohumlar kendi fide seramızda viyollerde torf içine ekildi.
Ekim sonrası denizyosunu + humik asit içeriren organik sıvı gübre kulanıldı.
Fide çıkış sonrası zararlılara karşı Neemazal isimli böcek ilacı kulanıldı. (sorun olursa bu ilaç kullanılacak)
Plastik torbalar Gediz nehri deltasından alınan aliviyonlu toprakla dolduruldu.
Torba başına 5 ila 8 gr. arası Esenorgan isimli organik gübre kullanıldı.
torbalara alındıktan sonra (bir ay sonra) Süper biofer kulanılacak 15 günde bir.
tabi budama yapılacak.

egetropical
24-08-2009, 23:04
sn. enginnaz anlatımda sanırım ifade eksikliği yapmışım.
15 günde bir süper biofer kullanılacak. budama işine 3 gün önce başladım fidelerin çogu 35 ila 75 cm arası oldu. hem desteğe alıyoruz hemde 35-45 cm den fazlasını keserek altan itibaren yan dallanma oluşumunu sağlıyoruz. 1 veya 1,5 ay sonra tekrar tepe budaması yapacağız. fideler mart-nisan ayında yerlerine dikilecek dikim anında ve mayıs sonu gibi tekrar budayarak şekil vereceğiz.

enginnaz
25-08-2009, 18:20
konuyu aydınlattığınız için teşekkür ederim.bioferin gojiye ne gibi faydaları var?kök gelişimine katkımı sağlıyor?yoksa büyümeyimi hızlandırıyor?umarım gojide kiwi gibi halkımız tarafından sevilen bir meyve olur.biliyorsunuz insanımız daha önceleri kiwiyi tanımıyordu ama sizin gibi girişimci kişiler sayesinde kiwi tanındı ve müşteride bulabiliyor.benim görüşüm türk halkı bu meyveyi sevecek ve yakın zamandada pazarlarda göreceğiz.büyük yatırımlar yapmışsınız.keşke tarım bakanlığımız sizin gibi girişimcilere destek olsada tarımımız dahada gelişse.türk halkıda hertürlü yeni ve değişik meyve ve sebzeyi kendi topraklarında yetiştiğini bilerek gönül rahatlığı içinde tüketse.çalışmalarınızda başarılar dilerim.

egetropical
25-08-2009, 20:39
sn. enginnaz tüm olumlu görüşleriniz için teşekkür ederim. 2009 mart ayında Tarişdeki görevimi bırakıp tüm yogunluğumu bu işe verdim. Tarım bakanlığı bu tip gelişmelere engel olmasın yeter. hala dünyada modern tarımı yapılan bir çok bitki tarım bakanlığı listesinde bile yok.
goji meyve üretiminin organik olması düşünüldüğünden fide ve fidan gelişiminde organik gübre kullanılmıştır. İlk olarak B5a düşünülmüştü fakat bu gübrenin gece kullanılması bizim için uygulama zorluğu yaşanacağından süper biofer secildi. firmanın beyanıda etkiledi. sulama günlük ve yağmurlama şeklinde olduğundan nem tutucu kullanılmadı. goji ile bazı yorumlarda bionemle fidenin hızlı büyüdüğü yazılıyor. bitkinin genetiginde zaten hızlı büyüme var. mart sonunda ektiğim tohumlardan çıkan fidanlar ortalama 75 cm. 1 metreyi geçenler bile var. bazılarında çiçeklenme başladı. nem tutucular arazide dikim sırasında kullanılacaktır.

firmanın beyanı ise şöyle;
YAPRAK UYGULAMASI
Bitkilerde Mikro Element noksanlıklarını giderir
Bakır(Cu) Çinko(Zn) Demir(Fe) Noksanlıklarından
Kaynaklanan klorozu giderir ,bitkinin klorofil miktarını
arttırır ve buna bağlı olarak bitkinin verimi ve Kalitesi artar
Bitkilerde Yaprak Yanıklığını %100 önler
Bitkilerde ARILARI VE UĞURBÖCEKLERİNİ Yoğunlaştırır
Ürünlerde Kimyasal ilaç Kalıntısını %100 Yok Eder
Üreticiye %50 tasarruf sağlar
Ürünlere%100 Doğal lezzet Kazandırır
Ürünler %100 boy sıtandartı ve Raf ömrünü uzatır
Bitkilerin Ömrünü Uzatır

egetropical
13-09-2009, 20:05
102587

egetropical
13-09-2009, 20:08
5 aylık gojiler çiçekte (26-08-2009)
102588

Nonibu
14-09-2009, 11:58
harbiden helal olsun, büyük cesaret kutlarım.. girişimciliğinize hayran kaldım.. sayenizde goji ile tanışmış olacak Türkiye :))

egetropical
16-09-2009, 21:22
Meyvenin tadını merak edenler için lycıum barbarum (kalmadı 15 -20 sonra gelecek) ,
lycıum chınense 500 gr. 35 tl, 1 kg 70 tl den satışa sunuldu.
(NingXia Province, mogolistana en yakın çin bölgesi)
http://goji.blogcu.com/Urunler/

103065

bari
16-09-2009, 21:30
SEvgili egetropical size burdakilerden göndereyim toplayıpta. Bir kıyaslama imkanı olsun.

egetropical
16-09-2009, 23:17
sevgili bari merhaba, çok sevinirim resimleyip burada yayınlarım. elimde amerikadan ve mogalistandan gelen tohumlardan ürettiğim barbarum, ile az miktarda chinense fidanı var. fidanların çogunda meyve ve çiçek var.
özelden adresimi gönderiyorum.
küçük sert bir kutuda gönderirsen meyveler ezilmeden bana ulaşır.

Oğuzhan
16-09-2009, 23:37
Tebrikler.Başarılar.

bari
17-09-2009, 20:29
SEvgili egetropical bugün gönderdim size. İki tür goji var tesbit ettiğim, birincisi meyveleri uzun ve tatsız. Yetiştiği toprakla da alakalı olabileceğini düşünüyorum. Barbaruma benziyor. Çiçeklenmesi bitmiş bol miktarda meyve tutmuş durumda. Yetiştiği yer kum, toz, toprak. İkincisi geçen sene ilk parkta bulduğum goji. Onun meyveleri tombul ve tatlı, çiçeklenmesi devam ediyor. Sizin gojilerle karşılaştırıp tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Ayrıca yalancı iğde de gönderdim.

egetropical
17-09-2009, 20:49
bari merakla bekliyorum. yeni kızaran meyvelerde hafif acılık oluyor. aynı fidanda bazen acılık hissediyorum bir hafta sonra aynı fidandan meyve yiyiyorum acılık yok.
toprak yapısı etken olabilir.

almira
17-09-2009, 21:14
Dün akşam CNBC'de bir polisiye film seyrettim. Goji meyvelerinin müthiş aromasından dolayı birtane yense bile ondan sonra yenen en kötü tattaki yiyeceklerin tadını algılayamıyormuşsun. Yediğin acı soğan,acı biber bile tatlı geliyormuş. Filmde bundan dolayı içkisine katılan asitin tadını algılayamamış içen.

bari
17-09-2009, 21:19
Dün akşam CNBC'de bir polisiye film seyrettim. Goji meyvelerinin müthiş aromasından dolayı birtane yense bile ondan sonra yenen en kötü tattaki yiyeceklerin tadını algılayamıyormuşsun. Yediğin acı soğan,acı biber bile tatlı geliyormuş. Filmde bundan dolayı içkisine katılan asitin tadını algılayamamış içen.

O goji değil Sn. Almira. Miracle berry. http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=11169

almira
17-09-2009, 21:48
Cahilliğimi maruz görün sayın Bari. Filmde meyvelerin kurutulmuş hali vardı. Kurusu tıpkı gojiye benziyordu. İsim geçmiyordu. Bende onların goji olduğunu düşünmüştüm.

ahmet salih
17-09-2009, 22:25
tebrikler sn;egetropical gerçekten çok güzel , mümkün olursa ilk fırsatta seranıza uğrayıp yerinde görmek isterim .çalışmalarınızda başarılar.

bari
17-09-2009, 22:41
Cahilliğimi maruz görün sayın Bari. Filmde meyvelerin kurutulmuş hali vardı. Kurusu tıpkı gojiye benziyordu. İsim geçmiyordu. Bende onların goji olduğunu düşünmüştüm.

Estağfirullah Sn. almira. Csi Newyork, bende seyretmiştim o bölümü.

Oğuzhan
17-09-2009, 23:17
Sevgili Bari ,Maşallah ...
Cennettesiniz.Çok şanslısınız.

bari
18-09-2009, 10:24
SEvgili Oğuzhan bende sizin oralar için aynısını düşünüyorum. Karadeniz ormanlarıyla kıyaslanamaz bizim buraların bitki örtüsü..

egetropical
18-09-2009, 19:03
sevgili Ahmet Salih ve tüm goji severlerleri beklerim. Eski foça yoluna saptıktan 1 km. sonra has bahçe restorant arkasında.

egetropical
22-09-2009, 19:19
103876
103877
103878

Oğuzhan
22-09-2009, 20:16
Maşallah .Pek lezzetli görünüyorlar.Sizdekiler tatlı olan tür mü ?

egetropical
22-09-2009, 23:30
evet lycıum barbarum lycıum chinense lerde tatlı. bende bir ara fafif acılık hissedim. ancak şunu farkettim meyve oluşumu ilk günlerde yeşil oluyor. ve kısa sürede henüz büyümeden kırmızı renk alıyor. tam olgunlaşmadan. diğer meyvelerdeki gibi tam olgunlaşma başlamadan kızarıp daha sonra büyüyorlar. bende acele edip bu meyveleri yediğimde hafif acımsı tat gelmişti. şimdi tam olgun meyveleri yediğimde o acı tat yok.

egetropical
22-09-2009, 23:33
Bazı kaynaklarda bu bitkinin ülkemizde bir türünün doğal olarak yetiştiğini söylüyorlar. ben onu araştırıyorum bulduğum tek kaynak afyon ve güneydoğu anadolu bölgesinde yetişiyor deniyor. nokta atışı yapabileceğim bir adres yok. Afyondaki bazı ziraat teknisyeni dostları devreye koydum araştırıyorlar. bir söylentiye göre benimde memleketim olan Sandıklı ilçesinde buna benzeyen meyve olduğuna dair duyum aldım. yakında kendim gidip araştıracağım.

egetropical
22-09-2009, 23:37
Akdeniz Üniversitesinde Prof Dr. İbrahim Uzun bu konuda bir araştırma yapıyor. Antioksidan içeren bitkilerden üniverside bahçesinde bir kolleksiyon yapıyor. bende elimdeki türlerden örnek gönderdim. hocam ve araştırma yapan ögrenciside afyon civarında olduğu bilğisini verdi. işallah benim memleketimde anadolu gojisi vardır.

denizakvaryumu
22-09-2009, 23:44
Bazı kaynaklarda bu bitkinin ülkemizde bir türünün doğal olarak yetiştiğini söylüyorlar. ben onu araştırıyorum bulduğum tek kaynak afyon ve güneydoğu anadolu bölgesinde yetişiyor deniyor. nokta atışı yapabileceğim bir adres yok. Afyondaki bazı ziraat teknisyeni dostları devreye koydum araştırıyorlar. bir söylentiye göre benimde memleketim olan Sandıklı ilçesinde buna benzeyen meyve olduğuna dair duyum aldım. yakında kendim gidip araştıracağım.

http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=478483&postcount=1050

Samsunlu55
22-09-2009, 23:58
Türkiye'de yetişen doğal bir türünün olması çok güzel oldu. Kıymeti anlaşılınca yetiştiriciliği umarım artacaktır.

egetropical
23-09-2009, 00:15
sn. denizakvaryumu bana eskişehirden numume geliyor. (Sn. bari) onuda inceleyeceğim.

denizakvaryumu
23-09-2009, 00:19
Sn.egetropical

İbrahim Uzun Hoca;

LC
LB
L.Eskişehir
L.Sandıklı

gojilerini içerdikleri mineral ve vitamin oranları bakımından da test edebilirse çok iyi olur.

Bu durum çok önemli.

Biz de meraktan kurtulmuş oluruz :)

L.Sandıklı gojileri LC lerden çok daha zengin olabilir .

YeşilSeven
23-09-2009, 07:48
Goji tesisisinden sonra noni tesisini de ilk olarak bu forum çıkartır diyorum :) Tebrikler arkadaşlar.

bari
23-09-2009, 09:39
Akdeniz Üniversitesinde Prof Dr. İbrahim Uzun bu konuda bir araştırma yapıyor. Antioksidan içeren bitkilerden üniverside bahçesinde bir kolleksiyon yapıyor. bende elimdeki türlerden örnek gönderdim. hocam ve araştırma yapan ögrenciside afyon civarında olduğu bilğisini verdi. işallah benim memleketimde anadolu gojisi vardır.

SEvgili egetropical, Biz bu işte bayağı yeniyiz aslında. Anadolu üniversitesinden hocaların1993 yılında L.barbarum ve L.Ruthenicum(siyah goji) üzerine çalışmaları var. Siz nokta atışına gerek yok, Eskişehir hafta sonu gelin, bizzat kendim size 3 farklı tür gösterme garantisi veriyorum. Hatta ağaç gibi olanları var, bazı dağ köylerinde. Ayrıca L.Ruthenicum (siyah goji) Van florasına kayıtlı. Ben bir kaç VAn'dan katılan üye ve tanıdığım bir kaç Vanlı arkadaş ile temas kurmaya çalıştım. Siyah goji'de antioksidan özelliğinin yanında kanser araştırmalarında kullanılan bir bitki. Bence biz elimizdekinin kıymetini bilmiyoruz....

denizakvaryumu
23-09-2009, 10:22
Hımmm
bu siyah gojiyi umarım bulabiliriz.

egetropical
23-09-2009, 18:59
sevgili bari şimdide aklıma siyah gojiyi soktunuz. artık bana uyku yok.:D:D:D

bari telşekkür ederim eskişehirli goji geldi. yaprakları solduğu için yaprakları ile karşılaştırma yapamayacağım. barbarumun a göre yaprakları küçük. sanırım iki tür. bunlar lycıum barbarum ve lycium chenense den farklı. yarın bahçede canlı örnekleri ile kıyaslayıp resimleyeceğim.

egetropical
23-09-2009, 19:01
Siyah gojinin anti-kanser özelliği olması mükemmel. bu türüde çogaltalım ben tohum arayışına girdim bile. bahçemde bir köşe hazırlayıp goji türlerinin olacağı kolleksiyon yapmayı düşünüyorum.

bari
23-09-2009, 19:19
sevgili bari şimdide aklıma siyah gojiyi soktunuz. artık bana uyku yok.:D:D:D

bari telşekkür ederim eskişehirli goji geldi. yaprakları solduğu için yaprakları ile karşılaştırma yapamayacağım. barbarumun a göre yaprakları küçük. sanırım iki tür. bunlar lycıum barbarum ve lycium chenense den farklı. yarın bahçede canlı örnekleri ile kıyaslayıp resimleyeceğim.

En üstteki daldaki meyvelerin tadı daha güzel ve tombul. Yalancı iğdelerin altındakilerin çiçeklenmesi bitmiş, tamamen meyve ve tatsızlar. Lezzet karşılaştırmasıda yaparsanız sevinirim.,

Siyah goji ile ilgili, internette tohum satışı yapan bir yer bulamadım. Van'dan bir tanıdık bulmak lazım. Van'da bu konuda çalışmalar yapılmış Üniversitelerde. Hatta bununla ilgili çalışma yapan öğretim görevlisinede mail gönderdim, cevap gelmedi.

denizakvaryumu
23-09-2009, 19:44
Van'da siyah gojinin bulunduğu tam yeri bilebilirsek tohum getirtme şansım olabilir.

bari
23-09-2009, 20:02
Dağ taş aramak lazım. http://vanherbaryum.yyu.edu.tr/flora/famgenustur/so/ly/ru/index.htm

bari
23-09-2009, 20:05
Yaprak yapısı empetrum genusu gibi. İnce yapraklı çok. Van'da sur gibi bir yer varsa onun duvar diplerinde bulunabileceğini düşünüyorum.

Oğuzhan
23-09-2009, 23:18
Van ilinden hiç üyemiz yok mu ?

YeşilSeven
24-09-2009, 13:07
Van İl Kültür Turizm Müdürlüğü'ne Bilgi Edinme Müracatı yaptım arkadaşlar. Bakalım devletimiz ne kadar hızlı işliyor?

Merhaba, tıbben birçok faydaları kanıtlanmış ve bir çalı türü olan Lycium L. meyvesinin kanser çalışmaları için aranan bir türünün Lycium Ruthenicum MURRAY (siyah goji) Van Y.Y. Üniversitesi bünyesinde yapılan araştırmalar sonucu Van kalesi civarında olduğu bilgisini aldık. Bu konu için aşağıdaki linkte bilgi bulabilirsiniz. http://vanherbaryum.yyu.edu.tr/flora/famgenustur/so/ly/ru/index.htm
Türkiyenin kırmızı meyveli ilk goji tesisi İzmir'de binlerce fidanla üretime başladı. Bu çerçevede bu bitkinin ülkemizdeki türlerini de toplamaya çalışıyoruz. Müdürlüğünüz bünyesinde eğer Van kalesinde müze ya da görevlileriniz vasıtasıyla latince ismini verdiğim bu türün olup olmadığını araştırıp bilgi verebilir misiniz? Bitkinin ve meyvenin fotoğrafları için lütfen aşağıdaki linki inceleyiniz. http://agaclar.net/forum/showthread.php?p=450913
Saygılarımla.
Başvuru Tarihi: 24.09.2009 / Başvuru Sayısı:274823
Başvurunuzu bu tarih/sayıyla takip edebilirsiniz.

Oğuzhan
24-09-2009, 17:11
Sevgili Yeşilseven ,
Teşekkür ederiz.Güzel haberlerini bekliyoruz.

egetropical
24-09-2009, 18:45
Sevgili Yeşilseven , Teşekkür ederiz. Anadolu üniversitesinde araştırma yapan doc.dr a.altıntaş hoca siyah gojileri (Lycium Ruthenicum MURRAY)'leri malatyadan toplamış. malatyayada el atalım. ben de van y.yıl ünv.hocaya mail attım. şimdide
malatyada tanıdık arıyorum

egetropical
24-09-2009, 18:55
104171

barinin gönderdiği anatolia goji ve diğer gojileri tatlarına bugün bakabildim.

barinin gojileri bayram süresince kargoda beklediği için biraz buruşmuş. bende kuru meyve numunelerini yanlarına koydum.

goji anatolia'lar biraz ekşi geldi. barbarum ve chinense'ler arasında pek tat farkı yok. yaş meyveler benim fidanlardan. ilk olması nedeniyle biraz küçük ama seneye iyi bir beslemeyle orjinal halini alacaktır.
goji anatolia'lar gübre ve düzenli sulama yapılmadığı için tatı ekşi olabilir. diğer türlerinde tohumlarından kendime kolleksiyon yapacağım. orada aynı teknikle yetişeceği için gercek değerlendirme yapılabilir.

tabi asıl değerlendirme meyvelerin faydaları hakkında yapılan kimyasal analiz sonucuna bakmak lazım.
eskişehirden gelen iki numunede tat olarak birbirine yakın. tür olarak aynı. tek fark birisine hiç bakım yapılmamış

YeşilSeven
25-09-2009, 07:53
Sevgili Yeşilseven , Teşekkür ederiz. Anadolu üniversitesinde araştırma yapan doc.dr a.altıntaş hoca siyah gojileri (Lycium Ruthenicum MURRAY)'leri malatyadan toplamış. malatyayada el atalım. ben de van y.yıl ünv.hocaya mail attım. şimdide
malatyada tanıdık arıyorum

Malatyadan tam yer adı isteyiniz dostum, Malatya'dan tanıdık çok, şirketimizin fabrikaları orda. Ara ara ben de gidip geliyorum. Hangi ilçe ve yöredeyse hemen araştırtabiliriz. Hele şimdi meyveleri üzerindeyse daha kolay bulabilirler. Yoksa dikendi, bitkiydi derken kolay anlatamayız. :D
Google Earth üzerinden yer verebilirse hocamız çok rahat numune aldırırız.

egetropical
27-09-2009, 00:06
Botanical Name: Lycium ruthenicum Murr

Contents: Polyphenol 73.17%; E1%1cm=102

Function: Antifatigue, Anticancer.

Information: Specification

· The coloring matter of Blackfruit Wolfberry Red as a raw material, it's not only used in food and beverage, candy, compound wine etc. But also used in cosmetics and health products.

burada yazılanlara göre siyah goji anti aging ve kanser hastalığında kullanılıyor.

ozbey
27-09-2009, 00:41
Siyah goji tohumu temin etme şansı olan arkadaşlar,
tohumları üretme konusunda başarılı olanlarla paylaşırsa, üretenler de ağaçlar. net üyeleri ile paylaşırsa, böylece siyah gojilerin tanıtımı ve üretimi ülkemizde epeyce yaygınlaşmış olur kanısındayım.

fatih_ibo
29-09-2009, 00:39
hayırlısı olsun bereketiyle

poyrazdemir
30-09-2009, 15:47
mhb biz bu fideleri nasıl temin edebiliriz

swiftblast
30-09-2009, 16:00
güzel bir çalışma olmuş inşallah meyvelrinide en kısa zamanda toplarsınız :)

egetropical
30-09-2009, 19:19
sevgili arkadaşlarım, tüm iyi dileklerinize teşekkür ederim. işallah 2 yıl sonra piyasada türk goji meyvelerini sunarız.

sn. poyrazdemir
bana http://goji.blogcu.com adresinden veya e-mail egetropical@hotmail adresinden ulaşabilirsiniz. sitemde goji ile ilğili geniş bilğiler var.

egetropical
15-10-2009, 18:35
GOJİ HAKINDA BUGUN GAZETESİNDE ÇIKAN HABER.....

Tibetliler'in cinsel güç ve mutluluk kaynağı...

Goji küçük yumuşak meyveleri olan 1,700 yıl boyunca Tibet'te üretilen çalı formunda bir bitkidir. Tibetliler yüzlerce yıl gojiden yaptıkları ilacı, böbrek ve karaciğer tedavisinde kullandılar.

Mutluluk meyvası denilen Goji, inanılmaz şekilde sulu ve tatlıdır. Tadı biraz yabanmersinini biraz da kirazı andırır.

Her parçasında ayrı bir şifa vardır. Parlak meyvası yenilir. Yapraklarından, şifa kaynağı bir çay elde edilir. Yaprakları ve sapları aynı zamanda yağ kaynağıdır... Posasından ise güzellik kremi yapılır.

Kurutulan Goji, kuru üzüm gibi tüketilebilir.

CİNSEL GÜCÜN KAYNAĞI

Bu küçük mucize bitki kolesterolu ve kan basıncını düşürür ve kanı temizler. Sadece bunlar da değil... Tibetliler ona cinsel gücü artırması nedeniyle "Mutluluk meyvası" diyor ve faydaları sıralandığında da bu ünvanı hak ediyor...

BALKONUNUZDA BİLE YETİŞTİREBİLİRSİNİZ

Türkiye'de üretimine yeni yeni başlanan Goji, iklimsel olarak da ülkemize uygun...

YETİŞTİRİLMESİ

Goji berry "-27" derece sogukluğa ve "+42" derece ve dahada sıcakları tolere edebilir.

Açık ve Kapalı mekanlarda meyve verir. 2 yıl içinde %80 verimlilikle meyve alınır.

ÖMRE ÖMÜR KATAR

Goji “Uzun Ömür Meyvesi” olarak bilinir. İçerisinde ana molekül olan polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin uğratacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı vücudunuzu korur.

Goji hipofiz bezinden salgılanan insan büyüme hormonu (hCG, gençlik hormonu) salınımını arttırır. hCG’nin olumlu etkileri pek çoktur: vücut yağ oranını azaltır, uyku düzensizliklerini engeller, hafızayı güçlendirir, iyileşme hızını arttırır, vücuda daha genç, diri bir görünüm kazandırır.

CİNSEL GÜCÜN KAYNAĞI

Goji Asya tıbbında yer alan başlıca cinsel güç arttırıcı bitkidir. Efsanevi olarak cinsel arzuyu tetiklediğine inanılır. Eski bir Çin atasözü evinden ve karısından uzaklara gitmek zorunda olan erkekler için “Kim ki evinden yüz kilometre uzağa gidecekse Goji yememelidir!” der.

Modern bilimsel çalışmalar ise Goji’nin kandaki testosteron seviyesini belirgin bir şekilde arttırarak her iki cinste de cinsel gücü arttırdığını göstermektedir.

GÖZLER İÇİN BİREBİRDİR

Çin’de tarih öncesi zamanlardan beri Goji meyveleri bazı görme problemlerinin giderilmesinde oldukça popülerdir. Modern Çin bilim adamları Goji’nin karanlığa uyum süresini belirgin olarak kısalttığını bulmuşlardır. Ayrıca az ışıklı ortamlarda da görüş kalitesinin arttırır.

Goji alan hastalarda görüş alanındaki siyah noktalarda belirgin azalma saptanmıştır. Goji içerisinde yer alan güçlü antioksidan karotenoidler sayesinde makula dejenerasyonu ve katarakt engellenebilir

BAŞ AĞRISINI YOK EDER, İYİ BİR UYKU ÇEKTİRİR

Geleneksel Çin tıbbında baş ağrısı ve sersemlik hissinin böbrek Yin (yaşam özü) ve Yang (fonksiyon) yetersizliğineden kaynaklandığına inanılır. Goji Yin/Yang dengesinin ayarlanmasında en çok kullanılan bitkidir.

Goji tüm Asya’da uzun süredir insomnia (uykusuzluk) doğal tedavisinde kullanılmaktadır. Yaşça büyük insanlar üzerinde yapılan bazı tıbbi araştırmalarda, Goji alan tüm hastalarda uyku kalitesinde iyileşme bildirilmiştir.

KOLESTROLÜ DÜŞÜRÜR, KAN SEVİYESİNİ DENGELER

Goji, kolesterol seviyelerini düşüren beta-sitosterol maddesi içerir. Ayrıca antioksidanları sayesinde kolesterolün oksidasyonunu ve damar duvarında plak oluşturmasını engeller. Goji içerisindeki flavonoidler ise atar damarlarınızın açık kalmasını ve elastikiyetinin korunmasını sağlar.

Uzun yıllardır Çin’de erişkin tip diyabet tedavisinde kullanılan Goji’nin polisakkaritleri sayesinde kan şekerini ve insülin cevabını düzenlediği görülmüştür. İçeriğinde yer alan betain maddesinin de özellikle diabet hastalarında sıkça görülen karaciğer yağlanması ve damar rahatsızlıklarını önlediği bilinmektedir.

EN DEĞERLİ ŞEYİ; DNA'NIZI KORUR

DNA vücudumuzdaki en önemli yapıdır. Atalarımızdan miras kalan tüm özelliklerimizin bulunduğu şablonumuz olmasının yanı sıra vücudumuzdaki on tirilyon kadar hücrenin yenilenmesi gerektiğinde, sağlıklı ve aslına uygun kopyasının üretilmesini sağlar.

Kimyasallar, kirlilik ve serbest radikallere maruz kalan DNA hasarlanır ve kırılabilir ve sonuç olarak genetik (kalıtsal) mutasyonlara, kansere ve hatta ölüme sebebiyet verebilir. Goji’deki betain ve ana molekül olan polisakkaritler hasarlı DNA’nın tamiri ve restorasyonunu gerçekleştirir.

TÜMÖRÜ DURDURUR, KEMOTERAPİ ETKİSİNİ YOK EDER

Bir hücresel protein olan Interlökin-2 (IL-2) bir çok kanser türünde oluşan anti-tümör cevapların oluşmasını sağlar. Çin kaynaklı araştırmalar Goji polisakkaritlerinin IL_2 üretimini arttırdığını göstermiştir. ABD’de IL-2, 1983 yılından beri bazı kanser ve AIDS hastalığının tedavisinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Goji ayrıca, tümör hücresinin ölümüne neden olan apopitoz olayını hızlandırır.

Bir çalışmada, Akciğer kanser tedavisi sırasında uygulanan radyasyon etkisinin Goji alımıyla arttığı böylece uygulanan radyasyon dozunun azaltılabileceği gösterilmiştir. Bir başka çalışma Goji’nin radyoterapi ve kemoterapiye bağlı istenmeyen yan etkileri azalttığı gösterilmiştir.

KARACİĞERİ KORUR

Goji çok bilinen bir karaciğer hücre koruyucusu olan serebrozid içeriği sayesinde, yüksek toksik etkisi olan klorlanmış hidrokarbonlara karşı dahil koruma sağlar.

SABAH BULANTILARINI ÖNLER

Çinde sıcak Goji çayı özellikle gebeliğin ilk üç ayındaki kadınlarda sabah sıkıntılarının önlenmesinde kullanılmaktadır. Bu çayın içilmesi hızlı ve etkili bir çözümdür. 60 gram kaliteli goji suyunun üzerine sıcak su eklenmesiyle de hazırlanabilir.

DOĞURGANLIĞIN KAYNAĞIDIR

Goji çok uzun zamandır Asya’da kadın ve erkek infertilite (kısırlık) tedavisinde kullanılmaktadır. Kadınlarda benzersiz bir şekilde Ying düzenlemesi (doğurganlık özü) gerçekleştirdiğine inanılır.

Erkeklerde ise, goji polisakkaritlerinin sperm hücrelerinin ömrünü uzattığı ve testisteki hücrelerin strese bağlı azalmalarını ve ölümlerini engellediği gösterilmiştir.

İYİ BİR HAFIZA İÇİN MUCİZE ETKİLERİ VAR

Goji Asya’da bilinen bir beyin güçlendiricidir. İçerdiği betain vücutta kolin maddesine çevrilerek beyindeki hafıza ve hatırlama fonksiyonlarında yer alır

MUTLULUK VERİR

Goji’nin sürekli olarak tüketiminin neşeli ve mutlu bir ruh hali sağlar. Bu nedenle Asya’da “mutluluk meyvesi” olarak da tanınır.

KANSERE KARŞI DERMANI VAR

Goji ile birlikte kanser ilacı kullanan hastalarda olumlu cevapların yalnızca ilaç kullanan hastalara oranla %250 oranında arttığı görülmüştür.

Malign melanom, böbrek karsinomu, kolorektal karsinom, nasofaringeal karsinom ve malign hidrotoraks gibi kanser hastalarının tedavilerinde inanılmaz derecede iyileşme sağlanmıştır. Goji ile tedavi gören hastaların remisyonu (iyilik hali) Goji almayan hastalardan belirgin olarak daha uzun olmaktadır.

HASTALIKLARA KARŞI VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRIR

Serbest radikallerden olan süperoksit’in hastalıkların oluşumu ve ilerlemesinde önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir. Süperoksit vücutta bulunan süperoksit dismutaz enzimi sayesinde etkisiz hale getirilir. Ancak bu enzim yaş ile birlikte azalmaya başlar.

Goji alımının süperoksit dismutaz enzim değerlerini %40 oranında arttırdığı ispatlanmıştır.

KALBİ GÜÇLENDİRİR

Goji bir sesquiterpene olan ve kalp ile kan basıncı ayarlamalarına yardımcı olan cyperone içerir. Anthocyanin maddesi ise kalp damarlarının dayanıklılığını arttırır.

KİLO VERDİRİR

Asya’da yapılan bir anti-obesite (aşırı şişmanlık) çalışmasında, hastalara sabah ve öğleden sonra Goji verilmiştir. Sonuçlar çoğu hastanın belirgin kilo vermesi şeklide olmuştur. Bir başka çalışma ise Goji içerisndeki polisakkaritlerin alınan gıdaları yağ şeklinde depolanması yerine enerjiye dönüştürdüğünü göstermektedir.

01 Ekim 2009 Perşembe Bugun gazetesi
http://www.bugun.com.tr/haber-detay/79507-cinsel-guce-guc-katiyor-haberi.aspx

http://goji.blogcu.com
http://egetropical.blogcu.com

sercan1969
16-10-2009, 20:18
Günde kaç adet meyve yenilmesi gerekiyor?

MeyveliTepe
16-10-2009, 20:33
Günde kaç adet meyve yenilmesi gerekiyor?

30 gram.

sercan1969
16-10-2009, 20:34
Tahmini olarak kaç adet meyveye karşılık geliyor?

MeyveliTepe
16-10-2009, 20:43
Herhalde 10-15 tane kadar

bonsaisever
16-10-2009, 22:01
ocak ayında merkezi istanbulda olan gıda işletmesi için 10.000 adet kendime 1000 adet ve fazladan 1500 adet goji tohumu ektik.

egetropical; İstanbuldaki merkezde fidan satışınız olacak mı?
Nasıl temin edebiliriz?

egetropical
16-10-2009, 22:59
goji meyvesi günlük doz
gençlerde 10 gr,
yetişkinlerde 20 gr.
yaşlı ve hastalarda 30 gr. öneriliyor.
20 gr. çay bardağının yarısı ediyor.
çay bardağına akşamdan üzerine örtecek kadar su koyarsanız taze gibi yumuşak hale geliyor.
ayrıca 10 adet bir fincanda üzerine sıcak su konup 7-10 dakika demleyerek çay yapılıyor.
goji bitkisinin yapraklarıda gölgede kurutularak yeşil çay olarak tüketiliyor.

istanbulda fidan şatışımız yok. kargo ile gönderiyorum (ptt kargo, mng)

akcan67
17-10-2009, 00:25
Fidanları yetiştirmede kullandığınız organik gübreden memnun kaldınız mı?

lastmohikan
17-10-2009, 07:33
çok güzel bir girişim sizin denyimleriniz olumlu olduğunda 1, 2 yıl sonra bi tesiste belki bize kurarsınız.
yer sorunu yok 100 dönümden bi parça yer beğeniriz eğer şartlar oluşursa.

egetropical
17-10-2009, 13:07
sn akçan bitkinin kendini geliştirme yeteneği yüksek. o nedenle gübre konusunda sıkıntı olmadı. organik gübreden memnunum.

sn. lastmonikan tabi niye olmasın.
böyle değerli bitkiyi ülkemize kazandırmak bile bize mutluluk veriyor

AgacSevdalisi
19-10-2009, 09:45
gerçekten sizleri tebrik ederim çok büyük bir cesaret örneği gösterek daha türkiyede pazarı bile olmayan bir ürünü yetiştirip ülkemize kazandırmaya çalışmışsınız.Allah muvaffakiyetler versin.

egetropical
28-10-2009, 18:44
111955

goji hasat zamanı

sındırgılı
28-10-2009, 19:03
Başarılarının devamını tüm kalbimle dilerim.Bizimkiler sezonu erken bitirdiler.Hatta yaprak dökmeye bile başladılar. Birde Aronia'yaya el atan olsa (profesyonel yetiştiricilik) ?

egetropical
28-10-2009, 19:42
iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. yeni projem noni, açai ve aronia yetiştirmek. tohumlarım geldi riske girmemek mart ayını bekliyeceğim.

denizakvaryumu
28-10-2009, 20:48
Gojiler gerçekten göz alıcı, LB den ve LC den resim eklemeniz mümkün mü,farkı görmek açısından.

Gojilerin yanına aronia,non, ve açai de yakışır.

Umarım açailer cüce olan türdendir.

egetropical
28-10-2009, 20:50
sn. denizakvaryumu resim lycium barbarum. chinenese meyveleri yemiştim (hasata kadar dayanamadım )

Oğuzhan
29-10-2009, 11:53
111955

goji hasat zamanı

Maşallah çok şirin görünüyorlar.Tebrik ederim.

Oğuzhan
29-10-2009, 11:54
Bu resimdekiler tat olarak şekerli mi ?

denizakvaryumu
29-10-2009, 11:56
Sn.egetropical

resimde kare saksılar gözüküyor, bunlar 3 lt lik olanlar mı?

egetropical
29-10-2009, 12:45
sn denizakvaryumu kare saksılar 18x18x24 ebatlarında sanırım 6 litrelik. (içinde pepino var)

sevgili oguzhan bu çeşit lycium barbarum tatlı ve sulu

ahmet salih
04-11-2009, 18:19
111955

goji hasat zamanı

Sn;egetropical ben ziyaretinize geldiğimde bunları nereye saklamıştınız. yoksa 20 günde bu hale mi geldiler.

egetropical
04-11-2009, 19:48
:p:p:p
bunlar aralarda idi sizin geldiğinizde çiçekte idiler. (çiçekte iken seraya alıp biraz gübre verdim. sera içinde meyveler hızlı büyüyor.) selamlar

ahmet salih
04-11-2009, 21:03
Selamlar, ellerinize sağlık. Bu arada çilekler çok lezzetli çıktı şimdilik mutfakta 2-3 günde bir 1-2 tane veriyor.

egetropical
04-11-2009, 21:24
afiyet olsun

centil07
06-12-2009, 17:53
Selam arkadaslar ben almanyadan sefik
Siyah goji nin oldugundan bahsedilmis ben Gojiyle yaklasik 5 yildir ilgileniyorum 2006 yilinda deneme olarak Tr deki bahcemde denemek amaciyla dikimini gerceklestirdigim gojiler su an 2--2,5 metre uzunlugunda cali görünümündeler.
2 yil öncesine kadar gojiyle ilgili hic bir bilgi bulamadigim türkiyede su an bu kadar ilgi bu kadar arastirmalrin olmasi beni mutlu etti.Yanliz bu isi gerceklestirme yolunda olan bizlerin daha dogru bilgiye ihtiyacimiz var.Malum yanlis islemlerde toprak paramizi yutmakta.Siyah goji simdiye kadar hic duymadim görmedim.burada da okuyunca,bu kadar bilgiye sahip olmus olsamda acaba varmidir diye farkli dillerde bir cok ülkeden googlede tarama yaptim ama her hangi bir bilgiye ulasamadim.
Gojinin tek bir cesidi olmadigi dogrudur,Ana merkezi tibet himalaya olmasina ragmen dünyanin bir cok ülkesine yayilmis olan gojiler ticari amac güden bir takim insanlarin elinde degisime ugratilmistir o nedenle gojilerde sekil degistirmislerdir.Almanyada simdiye kadar bunlarin bir cok cesidini görmüs bulunmaktayim.O nedenle memleketimizde bu ise yardimci olabilecek kurumlarin arastirmlari neticesinde bu ise yol verilmesisnin dogru olacagi kanisindayim.

egetropical
06-12-2009, 18:10
sayın centil07, siyah goji van ve malatya dolaylarında tabi olarak yetişmektedir.
yurt dışında ise blackfruit wolfberry diye google de aratın, çinde var.
latince ismi : Lycium ruthenicum Murray.
siyah gojiyi biz için hobi için üretmeye çalışıyoruz. Ticari olarak üretilen tür Lycium barbarum dur.
ayrıca üzülmeyin ciddi araştırmalar sonucu üretiliyor. Kurumların araştırmasını beklersek!
Türkiyede; avrupadaki bilim adamlarından daha iyi yetişen bilim adamları var. bitkilerin latince isimlerini google hocaya sorarsan daha iyi bilği verir.

Samsunlu55
06-12-2009, 21:57
iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. yeni projem noni, açai ve aronia yetiştirmek. tohumlarım geldi riske girmemek mart ayını bekliyeceğim.

İnşallah projelerini hayırlısıyla yerine getirirsin, başarılarının devamını dilerim...

cagatayyucel
12-12-2009, 20:59
sn egetropical gojiler için bahçe tesis edildikten sonra meyve vermeye başlayacaklar, meyveleri nasıl hasat edeceksiniz özel bir yöntemi veya makinesi var mı?

egetropical
13-12-2009, 00:01
sn. cagatayyucel merhaba,
meyveleri klasik yöntemle yani elle hasat edeceğiz. En çok çinde üretiliyor. oradaki arkadaşım her yıl 300.000 işçini çalıştığını söylüyor.
hasat 4-5. yılında çok olacağından henüz toplama için çözüm düşünmedik.

bari
13-12-2009, 10:47
Sallamayla dökülen bir meyve olmadığı için, elle toplanması gerekiyor sanırım. Alçak çalı grubu likapalarda, uygun budamayla, traktöre bağlı harvesterlarla, sallama usülü hasat edilebiliyor. Ama gojide olmuyor herhalde, yinede araştırmak lazım. Çinde geleneksel usül yapılıyordur, zaten işgücü sorunuda yok...

idris şenol
13-12-2009, 11:48
gojileri kurutma işileri ne aşamada nasıl oluyor
bu konuda bilginiz varmı

mbdeniz
20-03-2010, 16:51
Sayın Egetropical, Bir kaç sorum olacaktı. Bende başlangıçta birkaç dönümde diğer ağaçlar haricinde kullanmak istiyorum. Fideler sıra arası ve üzeri kaç santimetre aralıklarla dikildiler? Sulama yönteminde tercihiniz sanıyorum yağmurlama olmuş. Damla sulama yapılabilir mi? Ortalama 4-5 yıllık tek ağaçtan yılda ne kadar (kuru) ürün alınmakta bilginiz var mıdır?

Teşekkür ederim, iyi çalışmalar .

agozce
20-03-2010, 17:56
Doğal Pigment Blackfruit Wolfberry

131347

nariçi
20-03-2010, 18:06
Bendeki black berry yaprakları sivri uçlu, bu resimdeki yapraklara benzemiyor. Soğuklara dayanamıyor açıkta olan iki fide öldü.

magent
22-03-2010, 19:51
Mekanik toplamaya uygun değil, tamamen insan gücü ve elle toplamayı gerektiriyor. Türkiye'nin yeni bir goji üssü olma ihtimalinin yüksek olmasının iklim boyutu yanında bu yönüde var. Amerikalı üreticilerin en büyük endişeleri iş gücü maliyetleri. İş gücü maliyeti yüksek olan ülkelere çok yakın olmamız, kendimizin bir o kadar büyük bir pazar olması ve diğer artılarımız beni bu konuda çok ümitlendiriyor.

Sallamayla dökülen bir meyve olmadığı için, elle toplanması gerekiyor sanırım. Alçak çalı grubu likapalarda, uygun budamayla, traktöre bağlı harvesterlarla, sallama usülü hasat edilebiliyor. Ama gojide olmuyor herhalde, yinede araştırmak lazım. Çinde geleneksel usül yapılıyordur, zaten işgücü sorunuda yok...

crocusbb
29-04-2010, 01:05
Merhaba,

Benimde goji corbasinda tuzum bulunsun istedim.

When you want to collect fresh goji berries, it is recommended to shake the bushes and to collect the berries using clothes but not hands, as the fresh berries will be oxidized quickly if you touch them with hands.

Yukaridakini asagi yukari soyle tercume edebiliriz

' Goji berileri tazeyken toplamak isterseniz. calilari sallamaniz ve berileri kumasla toplamaniz onerilir. Kesinlikle elle toplama yapmayin. Cunku taze beriler elle temas halinde cok cabuk okside olurlar.

Ayrica asagidaki linkde agaclarin budanmasi konusunda da bilgi bulabilirsiniz.

http://www.gojitrees.com/gojipruninginstruction.htm

tdemirel
23-08-2010, 21:16
Selam arkadaşlar,
1,5 ay kadar önceydi, hastaneden dolmuşla şehir merkezine geliyordum; ineceğim yere yakın yol kenarında bir dükkanının önünde gözüme bir yazı takıldı ama ilk görüşte çıkaramadım ne yazdığını. İndikten 2-3 dakika sonra o yazı birden zihnimde belirginleşti; " GOJİ BERRY" yazıyordu. Hemen koştum o dükkana... dedim " kilosu ne kadar?" cevabı duyunca göz bebeklerim büyüdü. 3 tl lik aldım tadını denemek için. Tadını deneyeceğim derken, dedim kendi kendime çekirdeklerini çıkarım eksem nasıl olur, yetişip büyür mü acaba köydeki bayçeye eksem?... 100 kadar çekirdeğin 50-60 ını çimlendirip son derece ilkel koşullardagoji berry macerama başladım. Baktım kolay çimlenip yeşeriyorlar; iki hafta sonra 1500 kadar tohum ısladım bez arasına ve onlarında tamamına yakını 5 günde çim attılar. Niyetim köydeki tarlalardan birine 1-2 dönüm kadar ekmekti bu işi kıvırabilirsem. 2 hafta önce kadardı, sürücü kursundan aradılar direksiyon eğitimi için, gojilerimi anneme emanet edip Sakarya'ya dönmek zorunda kaldım, ama gönlüm rahat, nasıl olsa annem fide büyütme konusunda eski toprak.
Nasip bu ya, ben Sakarya'ya geldikten bir hafta sonra annem aradı, çok canı sıkılmış ve sinirliydi. Trajikomik denen bu olsa gerek: annemin kapalı alan içerisinde yetiştirdiği 5 adet piliç, firar edip benim gojilere dalmışlar ve bir tane sağlam bırakmamışlar. Neyseki ilk çimlendirdiğim 50 kadar goji fidem hala hayatta, 5 gün önce kaplarını değiştirdim 5-10 cm arası oldular.
Merak ediyorum da, acaba yılın bu vakti tekrar 1000 kadar goji berry çimlendirip eksem kışı çıkarabilecek kadar büyütebilir miyim?
Bir de satın alma tohum ile değil de direk meyve çekirdeğinden bu işi yapmak ne kadar sağlıklı hiç bir fikrim yok :(

MeyveliTepe
23-08-2010, 21:27
Mevsim geçiyor, kışın serada saklayabilecekseniz çimlendirin, yoksa gelecek Mayısı beklemek daha doğru olur. Çimlenen fidanlar az da olsa odunsu gövde yapmadan soğuk gelirse emekleriniz heba olabilir.

Jezebel
24-08-2010, 10:47
Sayın Meyveli Tepe ,
çelikten üretim için sizce uygun zaman hangisidir ?
Benim iki Goji o kadar çok boylandılar ki budamak farz oldu , eh budamışken çelikler heba olmasın değil mi ?
Cevabınıza göre budamayı yapacağım .
Saygılar .

aydemiraydın
19-06-2015, 14:14
gojiler o kadar sürgün atıyorki çoğaltmada hiç bi sorun yok.

ozkanabim
09-07-2015, 10:53
bursa uludag da goji bery ekmeyi dusunduk
soguk zarar verir mi?
verimli olur mu?

aydemiraydın
10-07-2015, 14:36
bursa uludag da goji bery ekmeyi dusunduk
soguk zarar verir mi?
verimli olur mu?

ben bursa bilecik arasında yaşıyorum. iklim şartlarımız çok berbat. fakat gojilerde sorun yok. üstü meyve dolu yıkılıyor.

kimyager147
10-07-2015, 15:23
sn. cagatayyucel merhaba,
meyveleri klasik yöntemle yani elle hasat edeceğiz. En çok çinde üretiliyor. oradaki arkadaşım her yıl 300.000 işçini çalıştığını söylüyor.
hasat 4-5. yılında çok olacağından henüz toplama için çözüm düşünmedik.

Son durum nedir.

Kozanli
14-07-2016, 05:48
Bu yıl hasat edilen ürün toptan kg.25 tl satıldığını gördüm.
Bu ileriki yıllarda dahada düşecek demektir.
Şevkim kırıldı.
Toplamak oldukça zahmetli...

aydemiraydın
14-07-2016, 09:40
Bu yıl hasat edilen ürün toptan kg.25 tl satıldığını gördüm.
Bu ileriki yıllarda dahada düşecek demektir.
Şevkim kırıldı.
Toplamak oldukça zahmetli...

Çinlilerin el attığı her iş kurur. kaygılanmakta haklısınız.

aydemiraydın
16-07-2016, 16:08
bu sıcaklarda goji meyveleri kuruyor. kuşların ve karıncaların istilasına uğruyor. zor bir yıl. goji projelerine balıklama dalmayın. düşünün ,araştırın karar verin.