PDA

View Full Version : Ağaç Şakayık (Paeonia sp.)

Mine Pakkaner
07-05-2006, 13:49
Benim şimdi bir sorum daha var, şakayık nasıl çoğaltılır.
Bunu bir türlü halledemedim..Bizde olanın cinsini bilmiyorum ama pembe ve kat kat çok güzel..sadece Nisan sonun da açıyor..

Şakayık, en kolay ayırma ile üretilirler.
Ayırma zamanı ise sonbahar.

Önce şakayığını bol sula.Toprak tava gelince yerinden sök. Sökerken yumru köklerin zarar görmemesi için dikkatli olmalısın.

92253

Sonra üzerindeki yeşil aksamı keserek uzaklaştır.Kökleride güzelce yıka ki ortaya çıksınlar.

92254

Daha sonra köklerin terbiye edilmesi gerekir. Kılcal kökleri, zayıf, yaralı, hastalıklı olanları uzaklaştır. Uzayan kökleri kes.

92255

Daha sonra yumru kökleri göz içerecek şekilde ayır. Bütün bu işlemlerde kesi yüzeyinde çok fazla yara açmaman önemli, kullanacağın bıçak keskin olmalı.

92256

Bir fungusit ile muamele et, bulamazsan mangal kömürü tozu, oksijenli sulu solüsyon kullan. Ben bu tip dikimlerde deniz yosununu da çok kullanıyorum. Maxicrop öneririm.Fungusitten sonra denizyosunlu su hazırlayıp yumruları ona daldır ve dik.

Dikim esnasında yumrudaki gözler 5 cm kadar toprak altında kalmalı, şöyle;

92257

Dikim çukurunu derince aç, içerisine güzel bir harç koy, kompostun varsa kompost her zaman tercihin olmalı.

Hasan Lalezar
26-11-2006, 20:47
Merhabalar Şakayık bitkisi Kışın Ankara ikliminde dışarda sağlıklı kalabilirmi acaba yoksa sökmekmi lazım

Mine Pakkaner
27-11-2006, 11:10
Hasan Bey selamlar, hoşgeldiniz. Toprak üstü aksamı keserek uzaklaştırın. Sökmeyin, daha iyi muhafaza olur.

Ateş Öztan
27-11-2006, 20:35
Hasan Bey selamlar, hoşgeldiniz. Toprak üstü aksamı keserek uzaklaştırın. Sökmeyin, daha iyi muhafaza olur.
Toprak üstü derken, toprağa yakın dipten mi kesmek gerekir. Ben 30-40 cm kalacak şekilde kesiyorum. Çiçek açma sorunu yaşamadım.

Hasan Lalezar
27-11-2006, 20:58
zaten ben Ankara'nın soğuk iklimindenmi bilmiyorum şakayık ın ilk senesi bende ama yazın sonlarına doğru gövdenin üst kısmı veya toprağın üstündeki kısım diyelim kurudu ve döküldü. Bu aylarda toprağın üst kısmında kesilecek bir kısım kalmamıştı.

Mine Pakkaner
27-11-2006, 23:51
Hasan Bey zaten bitkinin toprak üstü kısmı kurumuş, sökmeden baharı bekleyin.

Ateş Bey, bir sorununuz yoksa aynı şekilde devam ediniz :)

Plumbago
13-01-2007, 14:58
Paeonia arborea (Ağaç Şakayık) olarak geçer bu bitki. Çok çeşitli kültür varyeteleri var. Genellikle bodur çalı formunda gelişme gösterir. Kışın yaprağını döker, ancak bitkinin dalları kurumaz. Tipik bir çalı gibi.

Türkiye'de üretimi yok bildiğim kadarıyla. İtalya ve Hollanda'dan ithal edilerek satılıyor. Yalova civarındaki fidanlıkların bazılarında görmüştüm geçen senelerde. ;)

sukranayalp
24-01-2007, 12:49
Sn Hasan Laleza Şakayık bitkiisi daha ılıman olan İstanbul şartlarında bile topraküstü kısmını tamamen atmaktadır.
Ancak her bahar- Nisan ayından itibaren- yeniden sürgün vererek 2x2 m. lik gelişimi göstermektedir. Şakayık zaten yumrulu bitkidir. Kış boyunca bu yumru besin maddesi depolar. Toprağını kışın sakın bozmayın, eşelemeyin, hatta kış boyunca malçlama yaparsanız çok iyi olur.

Hasan Lalezar
24-01-2007, 19:17
Sn Hasan Laleza Şakayık bitkiisi daha ılıman olan İstanbul şartlarında bile topraküstü kısmını tamamen atmaktadır.
Ancak her bahar- Nisan ayından itibaren- yeniden sürgün vererek 2x2 m. lik gelişimi göstermektedir. Şakayık zaten yumrulu bitkidir. Kış boyunca bu yumru besin maddesi depolar. Toprağını kışın sakın bozmayın, eşelemeyin, hatta kış boyunca malçlama yaparsanız çok iyi olur.

teşekkürler Ankara zaten bu sene soğuk değil:) Sonumuz hayır olsun bugün yaz geldi zannettim . Malçlamayı yapmaya çalıştım biraz.

Balıkcı
24-01-2007, 23:49
Merhabalar Şakayık bitkisi Kışın Ankara ikliminde dışarda sağlıklı kalabilirmi acaba yoksa sökmekmi lazım

Kuzey Amerika'da Minnesota'da (kışın toprak donuyor) bahçelerde yetiştiğini ve kışı da rahatlıkla geçirdiğini biliyorum.
Ankara iklimi ona sayfiye gibi gelir .:p

ekaya
10-02-2007, 20:52
merhebalar arkadaşla, şakayık -35 dereceye kadar inen soğuklara dayanıklı ve hatta soğuklama ihtiyacını karşılayabilmesi için minimum -6 dereceye kadar düşebilen lokasyonlar en uygun sanırım balıkçının gönderdiği resimdeki hani şu 30 yaşında olan ağaç şakayık, diğer resimdekide düğün çiçeği- ranunkulus, o bitkiyide bazı üreticilerimiz şakayık diye satıyorlar. Ayrıca şakayık almak isteyenlere yardımcı olabilirim. Daha önce link vermiştim malesef geçmemiş acaba link verdiğim içinmi bilmiyorum.

Mine Pakkaner
10-02-2007, 23:26
Sn. Ekaya, o mesajınızı şakayık üretimi (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3184&page=2)başlığında yazmıştınız. Biz bitkilerin tanıtımı ve bakımını ayrı, üretimini ayrı işliyoruz.

Bu arada yukarıda verdiğim linkte size bir mesaj ve davet yazmıştım, dikkate alırsanız sevinirim.

Kerem50
22-03-2007, 14:55
İstanbul Feneryolu'nda bir apartmanın bahçesinde gördüğüm şakayık'a ilişkin 2 fotograf ekledim.
İstanbul'da başka yerlerde de hep bu renk görmüştüm. Örneğin Üst göztepe'de
Fahrettin Kerim'in Vakif merkezi olarak kullanilan evi var. Onun bahçesinde de oldukça büyük aynı renk şakayık var.

Kendim Belçika'dan değişik renklerde getirmiştim. Şu ana kadar sadece bordo
renk olarak açtı, diğerlerinin de bu sene açmasını bekliyorum.
Belçika'da hemen her rengi vardi.

Oğuzhan
22-03-2007, 16:56
Çok güzel..:)
Nerde bu bahçe gidip bir ziyaret etsem.Belki Bir kök verirler.:)

Balıkcı
22-03-2007, 18:54
İstanbul Feneryolu'nda bir apartmanın bahçesinde gördüğüm şakayık'a ilişkin 2 fotograf ekledim.
Fahrettin Kerim'in Vakif merkezi olarak kullanilan evi var. Onun bahçesinde de oldukça büyük aynı renk şakayık var.

İstanbul'da genellikle bu renk şakayık vardır.

Saray bahçeleri, eski köşk ve bazı yalı bahçeleri, bir de rahmetli babam gibi meraklı sade vatandaşların bahçeleri, şakayıkların hala barınıp yaşayabildiği yerler.

Kerem50
23-03-2007, 09:02
Mustafa Mazharbey caddesinden bagdat caddesine giden yol uzerinde,
tren yolunun ustunden gecen viyadugu gectikten sonra sagdaki yuksek apartmanin bahcesinde.

Ayrica Ust goztepe'de Fahrettin Kerim'in evinin bahcesinde de ayni renk var.

Çok güzel..:)
Nerde bu bahçe gidip bir ziyaret etsem.Belki Bir kök verirler.:)

Erguvan Muhibbi
13-04-2007, 23:25
Topkapı sarayının bahçesinde, Fenerbahçe de ve başka yerdeki Turing tesislerinde Erenköy, çiftehavuzlar kalamış bölgesinde pek çok apartman
bahçesinde gördüm. Sanırım siteye de bir tane koymuştum.
Fahrettin KerimGökay vakfının bahçesindeki Şakayık ın da güzel birkaç karesini geçen gün çektim. Bu arada orada bir de kocaman bir karabiber ağacı olduğunu söylemiş olayım. Erguvanlar da var tabii. Sedirler ve ıhlamurlarda.
Fahrettin Kerim beyin kardeşi vakıf başkanıymış. kendisini orada bir görebilirsem arka bahçesinde bir çiçek fidan satış yeri kuralım diye teklifte bulunacağım. Hani teklif edenin bir yüzü karaymış.

Balıkcı
14-04-2007, 20:18
Topkapı sarayının bahçesinde, Fenerbahçe de ve başka yerdeki Turing tesislerinde Erenköy, çiftehavuzlar kalamış bölgesinde pek çok apartman
bahçesinde gördüm. Sanırım siteye de bir tane koymuştum.

Benim bahçemdekini atlamışsın.:p

134209
http://img509.imageshack.us/img509/7255/350akay305kfethipa351a0sm5.jpg (http://imageshack.us)

herbaryum
21-04-2007, 21:23
Türkiye'de doğal olarak yetişen "Paeonia" (Şakayık - Ayı gülü - Tombak) türlerinin tamamı otsu türler olup yine hepsi katmersizdir. Odunsu ve çalı formunda, çiçekleri katmerli olan türler ise egzotik türlerdir. Türkiye'de yetişen Şakayık türlerinin petal renkleri Kırmızı, Pembe ve Beyaz olup hepsinin çiçeklenme ayı Mayıs ayıdır. Doğal ortamında tohum olgunlaştıktan sonra toprak üstü organlar kurur, kuruduktan sonra kesilebilir. Kışın dışarda bırakılmasında bir mahsur yoktur. Rizom köklerinden ertesi yıl tekrar sürüp çiçeklenirler. Çiçekçilerde Şakayık ismiyle satılan çeşitli renkteki katmerli çiçekler ise "Ranunculus asiaticus" türüne ait olup Düğün Çiçeğidir.

lordofstorm
24-04-2007, 22:48
Paeonia da mevsimlik bir bitki mi?Yani yapraklarını dökünce ortanca ya da gül gibi gövdesi kalmıyor mu?

herbaryum
26-04-2007, 13:02
Yaprakları ile birlikte topraküstü kısımlarda kuruyup ortadan kalkar. Mevsimlik ama çok yıllık bitkilerdir, toprakaltı organlarından her yıl tekrar büyür ve çiçeklenir.

limon
27-04-2007, 13:46
Buyurun size mis gibi kokulu şakayık... Büyük boyunun fiyatı 60 YTL den satılıyor.
92221

habibe
27-04-2007, 14:48
Maşukiye de , geçen ay bunun biraz daha boylucasına, 75 YTL demişlerdi..
Çok güzelmiş maşallah. Ortasına burnumu sokamasam da :))

limon
27-04-2007, 16:04
Bu fotoğrafı bu ayın başında çekmiştim habibe şimdikileri görsen çiçekleri burdakinin iki katı büyüklüğünde. Fazla yakından koklamasam da senin için gidip bir kez daha koklarım. (Çiçeklerin içinde ufak böcekler olduğu için fazla yakından koklamamanızı tavsiye ederim:D ) Bu arada Maşukuye'yi hiç görmedim, çok merak ediyorum havalar biraz ısınsa da hemen günübirlik gezi yapsak.

PoLeNn
27-04-2007, 21:27

Ben de bunlardan koşuyolu tansaştan yukarı çıkarken validebağ hastanesinin karşısındaki italyan restoranının yanındaki bahçede yaşlı bir bayanın bahçesinde görmüştüm çok çok büyüklerdi ve elinde soğanlar wardı yeniden ekiyordu dayanamayıp adını sorduğumda şakayık olduğunu söyledi. maalesef bir bahçeye sahip değiliz yoksa ilk yetiştirmek isteyeceğim bitki olurdu.

habibe
27-04-2007, 22:29
Bu fotoğrafı bu ayın başında çekmiştim habibe şimdikileri görsen çiçekleri burdakinin iki katı büyüklüğünde. Fazla yakından koklamasam da senin için gidip bir kez daha koklarım. (Çiçeklerin içinde ufak böcekler olduğu için fazla yakından koklamamanızı tavsiye ederim:D ) Bu arada Maşukuye'yi hiç görmedim, çok merak ediyorum havalar biraz ısınsa da hemen günübirlik gezi yapsak.

Yaparız tabi :)
Yol boyunca bir kaç tane çiçekçi vardı.. salına salına dolanmıştım kendimi kaybedercesine.. hele şimdi geri kalan çiçeklerde açmıştır güller şakayıklar papatyalar ..
O ufacık böceklere gel de kız şimdi :) bende olsam girer otururdum bir yaprağına **** gülüne..:p

lordofstorm
02-05-2007, 13:06
Arkadaşlar Beykoz fidanlığında Şakayıklar 30 ytl.İlk aldığımda fazla para verdim diye üzülüyordum ama diğer yerlerde fiyatların çok daha astronomik olduğunu öğrendim.Haberiniz olsun..

peta
15-05-2007, 11:58
Merhaba
Şakayıkların yer değiştirmesi durumunda çiçek vermediği **** çiçek vermek için 2 yıl beklediği doğru mu?Bir de güneşi sevmiyor mu?
Merakla açmasını bekliyorum . Tomurcuk var çiçek yok.Nisan ayı başında tomurcuklanmaya başlarken yerini değiştirdim hata mı yaptım?

Bu sene açmayacaksa plastik çiçek takayım bari üstüne:p

kuru.umit
27-05-2007, 21:12
sevgili arkadaşlar,hadımköyde tesadufen gordugum ve adının şakayık oduğunu öğrendiğim çiçekli bir bitki hakkında bilgi için tarama yaparken sitenizi farkettim. www.kaya.5u.com sitesine gidince hemen bir error programı devreye giriyor. çıkmak zorunda kalıyorum. bu çiçek hakkında tüm bilgileri almak isterdim. yalova da yerinizi tam olarak nerededir. selamlar. dr ümit kuru

peta
31-05-2007, 17:38
Merhaba
Şakayıkların yer değiştirmesi durumunda çiçek vermediği **** çiçek vermek için 2 yıl beklediği doğru mu?Bir de güneşi sevmiyor mu?
Merakla açmasını bekliyorum . Tomurcuk var çiçek yok.Nisan ayı başında tomurcuklanmaya başlarken yerini değiştirdim hata mı yaptım?

Bu sene açmayacaksa plastik çiçek takayım bari üstüne:p

Kendi cevabımı artık ben verebilirim.Kökleri zedelemeden yer değiştirirseniz çiçek açıyor ama çiçeği 3 gün zor durdu. Güneşi sevmediğine kanaat getirdim

Kiraz
21-03-2008, 17:34
Ben de sokağımızın adından dolayı şakayık çiçeğini çok aradım. Geçen 2006 Kasım ayında Beykoz fidanlığında buldum. Bu fidanlıkta fiyatlar oldukça uygun ve en ucuz sezonda 30 ytl'ye aldım.İlk sene çiçek açmayınca üzüldüm ama bu sene tomurcuklu,umarım açar. Edindiğim bilgiye göre:
Çok zor üretiliyor,çeliklerin tutması çok zor. Yerine iyice yayılınca yani bir kaç sene geçince çiçek açıyor ve köklerini kurcalamamak gerekiyor. Kökünden parça alınca veya yeri değişince 2-3 sene çiçek açmayabilir.Yarı gölgeyi sever.
Tekrar görüşmek üzere hoşçakalın.

Kerem50
27-03-2008, 10:51
Geçen sene resimlerini gonderdigim (1. sayfada gorulebilir) şakayık'ın
bugunlerde tomurcukları açmak üzere. İlk fırsatta yeni resimlerini göndereceğim.

Kiraz
01-04-2008, 17:58
92222

Ağaç şakayığımın ilk tomurcuğunu görüntüledim. Yaprakları ve dalları oldukça sağlıklı.
Bulunduğu yer çok rüzgar alıyor, rüzgara dayanabilirse açmış halini de göndereceğim. Rengini ben de bilmiyorum.

Kiraz
11-04-2008, 12:09
Şakayığımın ilk yavrusunu dört gözle bekliyorum.Bir sabah bana sürpriz yapacak!

Artık rengi belli, pembe olacak.

92223

92224

limon
20-04-2008, 14:33
Galeriye yüklemeye çalıştım ama yükleyemedim. Sanırım sorunlar devam ediyor.
KOmşumun bahçesindeki rengarenk şakayıklar açtılar. Güzellikleri sizlerle paylaşmak istedim.
92225

92226

92227

Kiraz
21-04-2008, 00:32
Benim şakayığımın tek tomurcuğunu her sabah fotoğraflamaya çalıştım, işte onlardan biri:92228

Ama artık yavaş yavaş solmaya başladı.

Kökler geliştikçe daha çok ve güzel çiçek açarmış.

dal
14-06-2008, 21:34
Benim şakayık hiç büyümedi.Kısacık bir dal verdi gerisi gelmedi kurumadı da hala yeşil.Nedenini anlamış değilim ama çok üzüldüm bu çingene pembesi rengi göremediğim için.

Kiraz
15-06-2008, 22:46
Sayın Dal,
Bitkiniz yeniyse böyle olması normal. Mevcut dal sağlıklıysa dert etmeyin bence. Yer değiştirmezseniz, köklerini kurcalamazsanız seneye daha iyi olur. İlk iki-üç sene açmayabilir. Tüm bunları benimki de yaşadı,geçen sene bir iki dal varken bu sene topraktan bir sürü yeni sürgünler çıktı.

kgursan
15-02-2009, 22:26
Şakayıkla ilgili bazı bilgiler.: Şakayık (Paonia sp.) çiçekleri katmerli veya yalınkat olur. Otsu olanı da var, ağaç şeklinde olanıda var. Toprak altında pençeleri vardır. Bir dönem soğuk ister. Bazıları Ranunculus sp. ile karıştırır. Şakayık dağ bitkisidir soğuktan korkmaz.Birkaç resmi aşşağıdadır.

Şakayıkla (Paonia sp.) ilgili olarak Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde sn Erdal Kaya 5-6 yıldır çalışıyor. belki Türkiyedeki bütün şakayık türlerini biraraya getirdi. Çoğaltılması, toprağı, vs. üzerinde çalışmaktadır.

Ülker
30-03-2009, 22:42
Ahh ah, çocukluğumda Sultandağları'nda kırmızısı kendiliğinden yetişirdi, göze batan rengine hayran kalırdık, hiç akıl edememişiz biz de üretip çoğaltalım.
Doğada azaldı, belki de yok oldu.:(

Ülker
30-03-2009, 23:19
Adalet Hanım, siz aldırmayın Cumhur Bey'e huyumuzu biliyor ya, takılıyor bize.;)
Hafta sonu bakayım bakalım, çiçekçimizin bohçasından neler çıkacak, bu hafta harika gardenyalar getirmişti, belki şakayıklar da aklına gelir.

Kiraz
21-04-2009, 18:56
2006 kasım ayında aldığım şakayık ilk sene hiç açmadı, geçen sene bir tane açtı, bu sene ise dört tane. Bu sene açan çiçekler geçen seneye göre oldukça iri, dalları yere doğru eğiyorlar. Gerçekten, kökü güçlendikçe daha güzel açıyor.

Beykoz fidanlığından piyasaya göre uygun bir fiyata almıştım, bu sene çok daha uygun fiyata satıyorlarmış. İsteyen arkadaşlar telefonla ararsa da bilgi alabilirler.

92240

92241

feriha
05-05-2009, 16:34
Pembe ve beyaz Paeonia Şakayık bitkisi yumrularını geçen yıl Bauhause den aldım. İlk yıl çiçek vermedi. Şimdi tomurcuklarını büyütmeye çalışıyor.
92244

metin çeşme
05-05-2009, 21:05
feriha hanım resimdeki şakayikler nadir olanlar galiba yumru çinsi galiba işalah bol ömrü ve çicekleri olur işalah yaprakları ince benimkilerin kalın kök şakayik benimki

feriha
05-05-2009, 21:19
Metin bey teşekkür ederim. Ben de merakla bekliyorum çiçeklerini. Hep beraber izleriz inşallah.. İkinci yıl çiçek vermeleri sabır işi. Çiçekleri ne kadar kalır bilmiyorum. Paylaşırım.

metin çeşme
09-05-2009, 20:26
benim bildigim şakayik çelikten olmaz kökten olur yanlış biliyorsam söyleyin ana denedim bunları üreten seralara sordum çelik olmaz diyorlar

Adalet Yağcı
09-05-2009, 20:31
Seralar çelik istersiniz diye korkmuşlardır :)

eylems
09-05-2009, 20:43
Çelikten çoğalacağını ben de hiç duymadım.

metin çeşme
10-05-2009, 19:05
,asla şakayikler çelikten tutmaz zametinize ve emeginize yazık bendenedim olmadı,bence binaların önlerinde oluyo kapıçılardan riçaedin yeni filizlerden kökünden kesip verirler ben bugün istedim kapıcı bana dikim zamanı gel dedi kök olarak vereyim dedi

Adalet Yağcı
10-05-2009, 19:23
Teşekkürler sayın Metin Çeşme, siz de lütfen şu başlığa (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=11)bir göz atarmısınız.

gurbik67
10-05-2009, 23:12
şakayık ???
sayın Metin Çeşme yukarıda görmüş olduğun şakayı daldan köklendirilmiş şekilde aldım
2. şu anda farklı iki çeşit şakayık var bende
birincisi kışın toprağa kadar yok oluyor ilk baharda tekrar filizlenip çiçek açıyor
ikincisi bodur ağaç şeklinde sadece yaprak döküyor ilk baharda oda filizlenip çiçek açıyor
metin bey sizde varmı? köklendirmek için denedinizmi başarısız oldu iseniz denemeye gerek yok.

ben başarılı olursam köklenenleri yukarıda ismi yazılanlara göndereceğim
arkadaşımdanda söz aldım sonbahardada çeliklerinden alıp dağıtacağım.

Oğuzhan
11-05-2009, 10:40
Ağaç şakayıksa çelikle köklenir . :)

gurbik67
11-05-2009, 22:54
arkadaşlar hepinize merhaba zamanı gelince buradan belirteceğim özellikle şakayıkın çelikle köklenmesini aldığım arkadaşa sormaya gittim köklenmesini şu şekilde yapıyormuş alınan çeliğin alt kısmına 2-3 cm lik bir kaç çizik atıp oksijenli suya sokup sonrada mangal kömürü tozu sürerek 30 cm derinliğe dikiyormuş tutma oranı yapılan işleme göre değişiyormuş tutma oranı yüzde doksan olduğunu söyledi.
bir çeşidi daha var oda çiçek açtıktan sonra sonbaharda toprak seviyesine kadar kuruyup tekrar açıyor oda çok yıllık çoğalması hakkında bilgim yok ancak sonbaharda kuruduktan sonra köküne bakma şansım var bende ikincisinin kökünü şimdiden merak ettim ama eminimki soğan değil. soğansa dağıtması daha kolay.

zerrinsrt
12-05-2009, 09:00
Otsu şakayığın üretimi konusunda Mine hanımın yazısı var. Ben onun önerilerine uyarak ekim ayında havuç şeklindeki kökleri ayırıp diktim.
Diktikten sonra yerine alışıp güzel çiçekler vermesi için 2 yıl gerekiyor. Bence bu yıl köklerine bakmayın. Önce yerine alışsın. İki yaşındaki ve 7-8 yaşındaki şakayığın resmini çekip eklersem ne demek istediğimi daha iyi görürsünüz.
Bu konuda eşimden yardım almam gerekiyor:(.

gurbik67
13-05-2009, 16:19
otsu şakayık dikildikten sonra çiçek açması için 2 yıl beklemek gerekiyor BUNUN çoğalması köklerdeki yumrulardan
ağaç şakayıkta yumru yoktur.

metin çeşme
13-05-2009, 21:20
işinize karışmak gibi olmayım çelikten olmaz ama zize yardımçı olayım bahusta köklendirici bir ilaç var bide onla deneyin

Adalet Yağcı
05-04-2010, 13:24
Geçen sene bahçeme diktiğim ağaç şakayık açtı, tomurcukken pembe görünüyordu, açtığında ise bulut gibi bembeyaz oldu.

134105

delete61
05-04-2010, 13:51
Beyaz melekleriniz çok güzel açmış sayın Adalet Yağcı. Çok duru ve göz alıcı.

denizakvaryumu
05-04-2010, 15:20
Yapı marketlerde satılan ağaç şakayıklarından geçen dönem satın alan oldu mu?

Çiçekleri kokulu mu?

gurbik67
05-04-2010, 21:14
geçen yıl küçücük 7 çelik kesip sadece çizil attım 3 tanesi köklendi. köklenenler yeni sürgünlerdi. çiçek görünümü güzel katmerli ama kokusu hoş değil.bütün çeşitler de öylemi bilmiyorum.

denizakvaryumu
06-04-2010, 08:14
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=460125&postcount=22

Sn.Limon,
" mis gibi koktuğunu" belirtmiş.

Kiraz
06-04-2010, 08:17
Belki şakayıklar da kelebek çalıları gibi rengine göre kokulu ya da kokusuzdur. Bende Limon'un fotoğrafındaki gibi katmerli, açık pembe var, kokusuz.

uzman16
06-04-2010, 08:55
İnternet üzerinden kokulu, katmerli alabileceğimiz bir yer bilen var mı?

Orhan Özbilgiç
06-04-2010, 09:04
Belki şakayıklar da kelebek çalıları gibi rengine göre kokulu ya da kokusuzdur. Bende Limon'un fotoğrafındaki gibi katmerli, açık pembe var, kokusuz.

Bana bir arkadaşım, İzmir' den Mart başında getirdi. Yaklaşık 90 cm. İki çatallı. Galiba onun çiçek açması için bir yıl bekleyeceğim.
Arkadaşımın satın aldığı fidancı, sizin sözünü ettiğiniz katmerli, pembe ve kokusuz olduğunu söylemiş.
Kokulu, beyaz ama katmersiz olanı da varmış. Ama o pembe renge meftun olduğu için almamış.:D
Artık açması için gözünün içine bakacağım.:) Çünkü ilk kez, çiçekli bir ağaç şakayığı göreceğim.

Kiraz
06-04-2010, 10:10
Sn. Orhan Özbilgiç, yerini sevdiyse hiç değiştirmeyin, kökü ne kadar güçlenirse o kadar çok çiçek açıyor. Boyu 90 cm ise sizinki yakın zamanda açar, bu sene tomurcuğu yoksa, seneye kesin açar.

Orhan Özbilgiç
06-04-2010, 12:05
Sn. Orhan Özbilgiç, yerini sevdiyse hiç değiştirmeyin, kökü ne kadar güçlenirse o kadar çok çiçek açıyor. Boyu 90 cm ise sizinki yakın zamanda açar, bu sene tomurcuğu yoksa, seneye kesin açar.

Teşekkürederim Sayın kiraz.
Yalnız bu fotoğrafı çektikten birkaç gün sonra, peşpeşe üç gün don oldu. Ve görünen yapraklar donup döküldü. Yani yeniden tomurcuk ve yapraklanma süreci yaşayacak.
Yerini değiştirmeyeceğim. Zira hem orası tam gün güneş alıyor, hemde bana hediye eden arkadaşımın arzusu ile oraya diktim. Sizde değiştirmemi öneriyorsunuz.
Yetişme aşamasında, artık siz sayfa arkadaşlarımdan öğreneceğim çok şey olacak.:)

134293

aoturkyilmaz
06-04-2010, 12:07
Mart ayı içerisinde Bauhaus'tan içerisinde 10 adet soğan bulunan 1 paket Ranunculus aldım. Bugün internet'te izlediğim bir video'da soğanları yönü ters olacak şekilde diktiğimi anladım. Soğanları çıkarıp yeniden mi dikmeliyim? Yoksa hiç dokunmamak daha mı iyidir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Kiraz
06-04-2010, 12:13
Sn. Orhan Özbilgiç, sizdeki benim bildiğim ağaç şakayık değil, ağaç şakayık dondan etkilenmez ve gövdesini hiç benzetemedim. Sizinki yumrulu olan mı? Benimki (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=238976&postcount=2).

Adalet Yağcı
06-04-2010, 13:19
Orhan bey, bence de ağaç şakayık değil, daha çok dut fidesini andırıyor.

Orhan Özbilgiç
06-04-2010, 14:07
Sn. Orhan Özbilgiç, sizdeki benim bildiğim ağaç şakayık değil, ağaç şakayık dondan etkilenmez ve gövdesini hiç benzetemedim. Sizinki yumrulu olan mı? Benimki (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=238976&postcount=2).

Sayın Kiraz,
Unutmuş olabilirim diye şimdi arkadaşımı aradım. O da beni doğruladı. Yaprakları Çınar yaprağını andırıyor. Ayni gün kendisi için aldığı da yaprak dökmüştü. Yeniden yapraklanmış.:p
Bekleyip hep birlikte göreceğiz. Kısmette ne varsa o çıkar.:D
Demekki şimdilik, ''Benimde var!'' diyemiyeceğim.:)

Orhan Özbilgiç
06-04-2010, 14:14
Orhan bey, bence de ağaç şakayık değil, daha çok dut fidesini andırıyor.

Sahi!...Adalet hanım önce size ''Benimde var!'' demiştim. Değil mi?
Neyse farklı ve güzel birşey çıkarsa, Kiraz ile size çelik göderirim.;)
Köye gittiğimde, artık her sabah türbe gibi ilk onu ziyaret edip, tomurcuk ve çiçeklenmesini gözlemleyeceğim. Elimiz mahkum.:rolleyes: Ne yapalım:confused:

limon
06-04-2010, 14:25

Sn.Limon,

Bir ara aynı fidanlığa gidip bakayım Şakayık var mı?

Yalnız benim Clematis armandii ye bir kokulu bir kokusuz yazıyorum ya inceledim de güneş olmadığı günlerde hiç kokusu yok, çiçeklerine güneş vurduğu zaman ise etrafa yayılan Hanımeli benzeri çok güzel bir kokusu var. Gözlemlediğim kadarıyla bazı çiçekler sabah, bazıları gece, bazıları öğle güneşinde yoğun kokabiliyorlar. Mesela Yasemin nemli sıcak gecelerde normal kokusunun 3 katı yoğunluğa ulaşıyor. Bahçemde Şakayık olmadığı için onu gözlemleyemedim ama o bitkiyi kapalı serada görmüştüm.

almira
06-04-2010, 14:32
Sayın Kiraz,
Unutmuş olabilirim diye şimdi arkadaşımı aradım. O da beni doğruladı. Yaprakları Çınar yaprağını andırıyor. Ayni gün kendisi için aldığı da yaprak dökmüştü. Yeniden yapraklanmış.:p
Bekleyip hep birlikte göreceğiz. Kısmette ne varsa o çıkar.:D
Demekki şimdilik, ''Benimde var!'' diyemiyeceğim.:)

Orhan Bey; sizinki yol hatmi( hibiscus mutabili) olabilir mi? Yaprakları çınara benziyor deyince aklıma geldi.

Orhan Özbilgiç
06-04-2010, 15:33
Orhan Bey; sizinki yol hatmi( hibiscus mutabili) olabilir mi? Yaprakları çınara benziyor deyince aklıma geldi.

Aynen öyle! Arkadaşımın tarifinden, ''Hibiscus mutalibis'' olduğu, sizin yüklediğiniz fotoğraflardan sonra iyice anlaşıldı.
Bana da, bu sayfadaki arkadaşlarla vedalaşmak düştü.:(
İnşaallah, en kısa zamanda tekrar görüşmek üzere..:)

Adalet Yağcı
06-04-2010, 17:41
Sahi!...Adalet hanım önce size ''Benimde var!'' demiştim. Değil mi?
Neyse farklı ve güzel birşey çıkarsa, Kiraz ile size çelik göderirim.

Öyle kaçıvermek yok, çelik sözünüz ağzınızdan çıktı bir kez :)

Kiraz
06-04-2010, 17:52
Sn. Orhan Özbilgiç iyi bir haberim var, bu sayfayla vedalaşmaya gerek yok:) Şakayığımın birinin bahçe inşaatı sırasında yeri değişti, sarsıldı, yaz sonuna doğru yaprakları kurudu. Şakayık arayan bir arkadaşıma söküp verdim, onunki bu bahar yeşermiş, kökün bir parçası benim bahçede toprakta kalmış, şimdi o da yeşerdi, onu sizin için ayıracağım.

Orhan Özbilgiç
06-04-2010, 18:36
Sn. Orhan Özbilgiç iyi bir haberim var, bu sayfayla vedalaşmaya gerek yok:) Şakayığımın birinin bahçe inşaatı sırasında yeri değişti, sarsıldı, yaz sonuna doğru yaprakları kurudu. Şakayık arayan bir arkadaşıma söküp verdim, onunki bu bahar yeşermiş, kökün bir parçası benim bahçede toprakta kalmış, şimdi o da yeşerdi, onu sizin için ayıracağım.

İnsanoğlunun yaşamı boyunca birçok kez, hüzünleri , sevinçleri peşpeşe yaşadığı görülmüştür.
İşte bu da, benim burukluk sonrası sevincim oldu.:p
Ne diyeceğimi şaşırdım:confused:
Sizde, benim yaşadığım şu mutluluğu ömür boyu sürekli yaşayın. E mi?

Orhan Özbilgiç
06-04-2010, 18:40
Öyle kaçıvermek yok, çelik sözünüz ağzınızdan çıktı bir kez :)

Öyle değil mi ya!
Bu sözümü ajandam da ileri birkaç tarihe not edeyim de, sık sık kendimi uyarmış olayım.:D
Anlaşıldı. Kaçış yok!;)

gurbik67
06-04-2010, 23:35

Sn.Limon,

bendeki iki cins mis kokulusunu bilmiyorum, odunsu olan hiç hoş kokulu değil
şakayıkın o zaman kokulu türleride var demekki.

gurbik67
06-04-2010, 23:42
Aynen öyle! Arkadaşımın tarifinden, ''Hibiscus mutalibis'' olduğu, sizin yüklediğiniz fotoğraflardan sonra iyice anlaşıldı.
Bana da, bu sayfadaki arkadaşlarla vedalaşmak düştü.:(
İnşaallah, en kısa zamanda tekrar görüşmek üzere..:)

sayın özbilgiç sizi bu sayfada tutmak için şakayık sahibimi yapmalı. manolya ile hatırlatırsın o zaman.

gilan
12-04-2010, 17:31
Ağaç şakayık hangi aylar arasında çiçekli oluyor?

jineop
12-04-2010, 21:52
Sevgili Gilan,
nisan - haziran aylarında açtığını biliyorum. Sevgiyle...

Kiraz
19-04-2010, 20:31
137127

Üçüncü senesinde, bu sene on taneden fazla çiçeği var, çiçekleri de oldukça iri.
Sn. Orhan Özbilgiç, size göndereceğim bunun kardeşi, bu ayda açıyor, ne yazık ki çiçek ömrü çok uzun değil ama yaprakları güzel.

Oğuzhan
19-04-2010, 20:38
Kokulu olanı merak ediyorum.Yetişkin çiçekli bulursam alacam.Ama henüz bulamadım.

Orhan Özbilgiç
19-04-2010, 21:15
137127

Üçüncü senesinde, bu sene on taneden fazla çiçeği var, çiçekleri de oldukça iri.
Sn. Orhan Özbilgiç, size göndereceğim bunun kardeşi, bu ayda açıyor, ne yazık ki çiçek ömrü çok uzun değil ama yaprakları güzel.

Pembesi çok tatlıymış .Benim bahçemde, en az 15 gün sonra çiçeklenecek demektir. Bu da benim işime geliyor.;) Zira Samsun' da, her türlü bitkinin çiçeklenmesi, İstanbul'dan 10-15 gün sonra oluyor.

denizakvaryumu
21-04-2010, 20:14
Kokulu ağaç şakayıklar...

137778

http://www.dutchbulbs.com/store/peonies/20149?link=product-collection

Orhan Özbilgiç
22-04-2010, 12:36
Bu sitedeki, içten ve maddi-manevi hiç bir çıkar gözetmeksizin yürüyen dostlukların bir örneğini, Sayın Kiraz bugün bana yaşattı.
Önceki mesajlarının birinde müjdelediği Ağaç Şakayığı biraz önce elime geçti. Bende, onu mayısta çıkacağı Samsun yolculuğuna hazırladım.
Artık bahçe ile buluşmak için gün sayıyor. :)

137913

almira
22-04-2010, 12:55
Bu sitedeki, içten ve maddi-manevi hiç bir çıkar gözetmeksizin yürüyen dostlukların bir örneğini, Sayın Kiraz bugün bana yaşattı.
Önceki mesajlarının birinde müjdelediği Ağaç Şakayığı biraz önce elime geçti. Bende, onu mayısta çıkacağı Samsun yolculuğuna hazırladım.

137913

Güle güle büyütün minişinizi Orhan Bey. Maşallah çok güzel görünüyor. Sevgili Kiraz'ın da ellerine sağlık.

Orhan Özbilgiç
22-04-2010, 13:01
Güle güle büyütün minişinizi Orhan Bey. Maşallah çok güzel görünüyor. Sevgili Kiraz'ın da ellerine sağlık.

Sayın Almira;
Bu da, ''Hibiscus Mutabilis'' değil! Değil mi?:D:D:D
Saygılar.:)

Orhan Özbilgiç
23-05-2010, 16:54
Bu Şakayık'ı kendisi Almanya' da çalıştığı için yazdan yaza gelen bir komşumun bahçesinde açmış.;) üzerinde iki çiçek birde tohum kapsülü var.
Bu da bir başka yaprak yapısına sahip. Sanırım Yer Şakayığı değil. Değil mi? Güler Hanım'ın bahçesinde de, buna benzer yapraklı görmüştüm. Ama o çok büyüktü. Bu yerden 50 cm. kadar bir boya sahip.
Ben Şakayık konusunda yetersizim. Yanılıyor olabilirim. Belki de yer şakayığıdır.:confused: Tüm otlar birbirine girmiş!

146395

Güler
23-05-2010, 18:12
Bende üç tane ağaç şeklinde bir tane de çalı formunda var. Çalı formundakinin boyu 50-60 cm kadar var. Şu an üzerinde pembe çiçeği var, daha da açacak tomurcuklar var.

Ağaç formunda olanlardan birinde bir tek tomurcuk gördüm ama açmasına daha epeyce vakit var gibi.

kagu
25-05-2010, 17:45
Ben de edinmek istiyorum. Üsküdar'da oturuyorum, en yakın nereden temin edebilirim acaba?

Kiraz
25-05-2010, 18:03
Sn. Kagu, Beykoz Fidanlığında pembe katmerli vardı, fiyatı da uygundu. Gitmeden önce telefon etmekte yarar var, çabuk tüketiyorlar.

Hhatice
25-05-2010, 18:44

137913

Ne kadar haklısınız Orhan bey ,gerçekten bu kadar duyarlı ,paylaşımcı ve dostlukların kurulabileceği başka bir site olduğunu sanmıyorum .Bana da sevgili Kumyaka abim yollamıştı çelikleri ,baharla beraber çok güzel yeşil yapraklar verdi. Umarım çiçeklerini de görürüm ve resimlerini paylaşabilirim .

kutay78
03-06-2010, 17:19
Çok ilginç ve çok güzel bir bitkiymiş nasıl temin edebilirim bana yardımcı olabilirmisiniz.

siniroluyorum
03-08-2010, 14:15
Arkadaşlar bu kadar güzel çiçekli bir bitkiye sahip olmayı çok isterdim.Fazla bulunan bir bitki de değil.Televizyonda duymuştum ismini.Tohumdan yetiştirmesi zor oluyormuş.Ancak tohumdan yetiştirmek her zaman hoşuma gitmiştir.Bir bitkinin doğumunu görmek çok hoşuma gidiyor.Ancak ne kendisini ne de tohumu göremedim henüz.Eğer elinde fazladan tohumu olan varsa gönderebilir mi.Ben de elimdeki bitkilerden tohumlar yollayabilirim.

heroflera
29-10-2010, 20:00
selam arkadaşlar, ağaç şakayıklarından olan arkadaşlar çeliklerinden paylaşırbilirlermi?

bende onlara clematis çelikledim tutanlara var takas edebilirim.

Jezebel
16-01-2011, 11:24
Sevgili Asya_lotus'un verdiği birkaç tohumdan ikisi çimlendi.
Elimle topladığım,taze olduklarından emin olduğum tohumlar çimlenmeyince,
gözlerime inanamadım.
Kök'ün halini şeffaf bardaktan gördüm:p

Andora
16-03-2011, 15:04
197062

Resmine vuruldum, bir de kokulu ibaresini görünce hemen sipariş ettim. Hollanda 'dan ithal edilmiş. Kök şeklinde gönderileceği belirtiliyordu.

Ama benim gibi bir aceminin eline geçen paketten gördüğü garip, şekilsiz bir odun parçası ve onun ortasının alt kısmında bir yeşil filizden ibareti:D Nasıl dikeceğiz diye bayağı bir mücade ettik kensidiyle. Filizi dışarıda tutmam gerek diye düşünüyordum, o zaman da uçlardan biri saksının toprağından dışarıda kalıyordu. Bende bolca dua eşliğinde elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım kendimce. Umarım gelişir ve yaşar. Şayet yaşarsa haber veririm :D

limon
16-03-2011, 15:10
Çok güzelmiş. Güle güle büyüsün. :)

denizakvaryumu
16-03-2011, 15:24
Kokulu olanları bulmak mümkün olmuyordu.

Zen gardene tebrikler, hem katmerli hem kokulu olanları temin etmiş.

Andora
17-03-2011, 07:13
Çok güzelmiş. Güle güle büyüsün. :)

Teşekkür ederim. Daha güzelleri size nasip olsun inşallah ;) Yalnız dün akşam kontrol ettiğimde filizin gövdesi kırmızı renge dönmeye başlamış idi. Bunun normal olup olmadığını söyleyebilecek biri var mı ?

Kiraz
17-03-2011, 07:49
Bendeki ağaç şakayık(pembe katmerli) sizinkinden farkı, yaprakları da farklı ama yeni sürgünler çıkarken koyu pembe oluyor. Bu durumda şakayığınız sağlıklı gelişiyor.

Andora
17-03-2011, 10:51
Bendeki ağaç şakayık(pembe katmerli) sizinkinden farkı, yaprakları da farklı ama yeni sürgünler çıkarken koyu pembe oluyor. Bu durumda şakayığınız sağlıklı gelişiyor.

İçime su serptiniz, çok teşekkür ederim :D

Geographıst
18-03-2011, 22:08
Bu çiçekten bende bulmalıyım,bahçemde mutlaka olmalı,,

merakli
21-03-2011, 11:23
Uzun zamandır çok istediğim bir bitkiydi. Burada zengarden'ın satışını okuyunca hemen gittigidiyordaki dükkanından sipariş verdim. Hele bir de kokulu olunca dayanamadım tabi.

Satıcının sayfasına koyduğu resim bu iken,

bana gelen şakayığın paketteki resmi şöyle;

Resimdeki farklılığı görünce yaşadığım şaşkınlıktan sonra satıcıyla görüşmemde tüm kabahatin Mantel Holland'da olduğu söylendi.... Ne demekse? Satışa konulan ürünün değil farklı bir ürünün resmi ile satış yapılmakta. Gelen pakette de üstelik bitkinin kokulu olduğunu gösteren bir işaret yok!

Sitede çoğu kullanıcının alışveriş yaptığını bildiğim ve gittigidiyor satışlarında %100 memnuniyeti olan satıcıdan ilk alışvarişimde böyle birşeyle karşılaşmak beni üzdü. Ürünün satışı hala devam ediyor. Alacaklara uyarım lütfen satıcı ile görüşmeden siparişinizi vermeyin.

bettyycim
21-03-2011, 14:11
Arkadaşlar Bauhouse da hafta sonu bir kaç rengi bir den vardı, yaz soğanları bölümünde ;)

merakli
24-03-2011, 08:04
Yukarıda 106 numaralı mesajıma istinaden yazıyorum. Zengarden konu ile ilgili olarak gelen ürününü istediğim tür olduğunu sadece pakette yanlış baskının söz konusu olduğunu belirtti. Kimseyi rencide etmek ve çamur at izi kalsın durumuna düşmek istemem. Umarım şakayığımın çiçeklendiğini görürüm. Benim de içim rahat eder.

denizakvaryumu
24-03-2011, 11:35
Bu durumda ürünü iade etme hakkı doğar.

Zen gardenin gönderdikleri KOKULU mu?

merakli
24-03-2011, 12:51
Sevgili Denizakvaryumu;

Satıcı ürünü geri alabileceğini bildirdi, bu arada ısrarla gelen ürünün benim istediğim kokulu tür olduğunu belirtti.
Sonucu çiçek açtığında görebileceğiz.

denizakvaryumu
24-03-2011, 12:58
Ben zen gardene bu konuda güveniyorum.

Umarım kokulu ve dedikleri renkte açar.

kopshtar
30-03-2011, 10:42
Sevgili Denizakvaryumu;

Satıcı ürünü geri alabileceğini bildirdi, bu arada ısrarla gelen ürünün benim istediğim kokulu tür olduğunu belirtti.
Sonucu çiçek açtığında görebileceğiz.

O zaman en az 2 yıl bekleyeceksiniz.
Çünkü Paeonia toprakla buluştuktan en az 2 sene sonra açıyor.
Tecrübeyle sabittir.

Andora
25-04-2011, 13:01
Şakayığımın gelişimi durdu. Kökün toprakla buluşmasının ardından bir hayli hızlı gelişen şakayığım tek gövdeden 3 sürgün verdi ve durdu. Yeşil ve sağlıklı görünüyor ama büyümüyor. Sebebi ne ola ki ?

Kiraz
25-04-2011, 14:27
Şakayığımın gelişimi durdu. Kökün toprakla buluşmasının ardından bir hayli hızlı gelişen şakayığım tek gövdeden 3 sürgün verdi ve durdu. Yeşil ve sağlıklı görünüyor ama büyümüyor. Sebebi ne ola ki ?

Baharda büyümesi çok hızlı oluyor ama buyuna gelince durması normal, belki bu sene bu kadar gelişecek. Fotoğraf ekleyebilir misiniz?

Benimkinin kökü güçlendikçe hem boyu hem de çapı her sene biraz daha artıyor. Dört sene önceye göre neredeyse üç kat boylandı.

Andora
27-04-2011, 07:23
Sn. Kiraz fotoğraf ekleme işi benim için biraz meşakkatli. Niye derseniz, evde internet kullanmıyorum, işyerinde ise Bilgi İşlem Müdürlüğü bilgisayarlara flash bellek takılmasını engelliyor. Ama yinede bir hal çaresine bakıp yüklemeye çalışacağım. Bu aralar gübre versem mi diye düşünüyorum (NPK 20-20-20) ne dersiniz ?

ciceksever70
27-04-2011, 09:00
Sn. Kiraz fotoğraf ekleme işi benim için biraz meşakkatli. Niye derseniz, evde internet kullanmıyorum, işyerinde ise Bilgi İşlem Müdürlüğü bilgisayarlara flash bellek takılmasını engelliyor. Ama yinede bir hal çaresine bakıp yüklemeye çalışacağım. Bu aralar gübre versem mi diye düşünüyorum (NPK 20-20-20) ne dersiniz ?

Sayin Andora sakayiga ciceklenme dönemi bittikten sonra diger yilin ciceklerini olusturabilsin diye gübre veriliyor diye biliyorum.

Benim de 3 yillik sakayiklarim var ancak sadece tek bir cicek tomurcugu gördüm. Yillar gectikce ciceklenmesi artan bir türse bol cicekli halini görmek icin coook beklemek gerekecek.

Kiraz
27-04-2011, 11:58
Ben dört senedir hiç gübre vermedim, başka çiçeklerimden daha nazsız, her yıl artan sayıda çiçekleniyor ama bu sene Sn. Andora'nın dediği gibi çiçeklenmeden sonra vereyim. Ne besin ister, ben de bilemiyorum.

ciceksever70
27-04-2011, 13:33
Ben dört senedir hiç gübre vermedim, başka çiçeklerimden daha nazsız, her yıl artan sayıda çiçekleniyor ama bu sene Sn. Andora'nın dediği gibi çiçeklenmeden sonra vereyim. Ne besin ister, ben de bilemiyorum.

Gül gübresi uygun olabilir mi sevgili Kiraz? Ben de daha arastiriyorum ama gül ya da organik gübre vermeyi düsünüyorum.

bettyycim
27-04-2011, 13:35
Ben 8-12-24 kullanıyorum 1 ay oldu ektiğim ve 2 tomurcuğu var şakayığımın :D

Kiraz
27-04-2011, 18:38
Şakayık hakkında güzel bir yazı (http://www.bitkivecicek.com/sakayik-peony-yetistirme-hakkinda-her-sey) buldum.

Şakayık çiçeği muhteşem güzellikte bir bahçe süs bitkisidir. Bazı cinslerinin çiçekleri güzel kokar. Şakayıkgiller (Paeoniaceae) familyasının tek türü olup bilimsel adı Paeonia’dır. İngilizcede kısa olarak peony denir. Ağaç şakayığı dahil tüm cinsleri hep bu tek türe bağlıdır. Mayıs haziran aylarında çiçeklenir, baharın geç geldiği yerlerde temmuz ağustos aylarında çiçeklenir.Yaşlı şakayıklar neredeyse hiç bakım gerektirmez.

Kış mevsiminin yeterince soğuk geçmediği yerlere uygun değildir. Kışın uzun süre iyice üşümezse iyi bir çiçeklenme göstermez. Örneğin İstanbul şakayıklar için “biraz” uygun denebilir ama Ankara çok daha uygundur. İstanbul’dan daha ılıman yerler için ağaç şakayıkları tercih edilmeli. Kışları ısının 5 derecenin altına indiği gün sayısı az olan yerlerde meselâ Akdeniz kıyı kesimlerinde, arabası olanlar ocak – şubat aylarında yüksek yerlere gidip kar getirmeli, şakayıkları karlarla iyice örtmeli. Eridikçe yenilemeli. En az bir ay boyunca buna kesintisiz devam etmeliler. böylece baharda çok sayıda çiçek açarlar. Kış soğukları görülmeyen ülkelerde şakayıklara çiçek açtırmak için böyle yapıyorlar.

Saksılarda şakayık iyi bir gelişim göstermez. Kesinlikle bahçe bitkisidir. İlle saksıda olsun istiyorsanız 1m³ hacminde büyük saksı gerekir. Şakayık ilk üç yılı atlatınca kuraklığa çok iyi dayanıklı hale gelir.

Çiçeklenmesi hakkında:
— İlk yıl çiçekleri başka şeye benzer, böyle bir ilginçliği vardır. Esas güzel çiçeklerini sonraki yıllarda açar.
— Uzun dallı, iri çiçekli şakayıklarda dallar değneklere bağlanmalıdır ki rüzgârda yağmurda kırılmasınlar.
— Eğer normalinden daha iri ve gösterişli çiçekler istiyorsanız, şakayık dallarında her bir çiçek dalında bir tomurcuk bırakın, yanlardakini ilk göründükleri anda yok edin.
— Solan çiçekler derhal en üstten koparılmalıdır.
— Tohum oluşturmasına izin verirseniz hem çok kuvvet çekerler hem de bir sonraki yıl daha az çiçeklenmeye sebep olurlar.

Kesme çiçekçilik için şakayık yetiştiriciliği:
İlk üç yıl çiçekler alınmamalı; sadece soldukları zaman dal uçlarından kopartılmalı. Eğer çiçekleri keserseniz yapraklar da o dallarla beraber gidecek. Bitkinin gelecek yılki performansı yapraklarına bağlıdır. Onun için uzun vadeli düşünmek zorundasınız. Dördüncü yıldan itibaren (yani diktiğiniz yerde üç yaşına gelince) ticaretini yapabilirsiniz; fakat çiçeklerin ancak %50’sini alın: Çünkü şakayık bitkisi ne kadar çok yaprağa sahip olursa sonraki yılki verimi o nispette iyi olacaktır.

Şakayık kesme çiçekçiliğinde işi kolaylaştırmak ve hasat yılını bir iki yıl öne almak için:
İlk çiçek açacağı yıl ve ondan bir sonraki yıl, çiçek tomurcukları fındık büyüklüğüne geldiğinde tam uçlardan koparın daha fazla büyümesine izin vermeyin. Bu uygulama çok iyi yapraklanmasını ve köklerin müthiş kuvvetlenmesini sağlar. Böylece üçüncü çiçeklenme yılında normalde olmasından birkaç misli fazla çiçeklenir. Ama yine çiçeklerin sadece %50’sini alın. Hatta yine bir kısmını tomurcuklar fındık kadar olduğunda tomurcukları uçlardan koparsanız daha iyi olur; sadece satacağınız kadarının çiçek açmasını sağlasanız gelecek yıl çok daha iyi verim alırsınız.

Şakayık yetiştirilmesi ve bakımı hakkında genel bilgiler
Ağaç şakayıkları: Dalları kışın kaybolmaz. Bu cins daha güzel, daha iri çiçeklidir. Üçüncü yıldan itibaren kış sonuna doğru düzenli budama ister. Dallar yanlara yayılmış olmalı, iç içe geçmemeli. Böylece hem iyi hava hem iyi güneş alırlar. Beş – sekiz ana dal yeterlidir.
Erzurum gibi sert kış olan yerlerde ağaç şakayıklarının dalları hasırla sarılmalı, içi kuru yapraklarla doldurulmalı.

İlkbaharda dalları kontrol edin. Eğer yeterince çoklukta dal sağlıklı kalabilmişse dip sürgünlerinin tamamını veya istediğiniz kadarını gelişmeye imkân vermeden yok edin. Dallar üzerinde çok sayıda filizlenme varsa onları da azaltabilirsiniz.

Diğer şakayıklar: Sonbaharda kurur, toprak üstü kısmı kışın yok olur. Besin depolarına sahip kökleri ilkbaharda yeniden yeşerir. Bunlara yumru muamelesi yapmayın, diktiğiniz yerden asla sökmeyin ve yavruları sakın ayırmayın.
Yapraklar tamamen bozulduğu zaman şakayık dalları en fazla 7 – 8 cm kalacak şekilde dipten kesilerek kısaltılmalı (zaten tamamen kuruyacaklar ama siz kuru yapraklarını ve dallarını ortadan bir an önce kaldırmalısınız yoksa çeşitli hastalıklar baş gösterir, kökler çürüyebilir). Yapraklar bozuk ama halen canlı ise kesmeyin çünkü kökler yapraklardan hâlâ besin çekmektedir. Ancak sonbahar sonunda veya kışın donmalardan ötürü yapraklar ölürse o zaman sakıncası yok, dipten kesebilirsiniz. Ocak ortasına kadar dalları canlı duruyorsa bir yerden bolca kar getirip üstünü örtün.

Toprak: Şakayık bitkisi aynen gül gibi kırmızı killi iyi besleyici toprağı sever. Fakat toprak çok fazla killi ise fazla su tuttuğu için şakayık bunda çürüyecektir. O halde aşırı killi topraklara derinlemesine ponza taşı ve perlit karıştıracaksınız. Suyu iyi süzdüren cinsten ve nötr (pH 7) civarında olan topraklarda daha iyi gelişir. Hafifçe asitli olsa daha iyi. Yani pH 6 – 7 arası iyidir. Fazla asitli olmamalı. Kumlu topraklar daha iyi denebilir fakat düzenli gübreleme ve besin gerektirir.

Şakayık dikme ve zamanı: Dikkatli olun yumruları yanlış zamanda almayın paranız boşa gidebilir. İstanbul için eylül başından ekimin başına kadar, Ankara için ağustos sonu ve eylülün ilk haftasıdır. Bahçede yerini iyi seçin. Sonradan değiştirmeyin. Bir iki yıl sonra yerini değiştirseniz her şeye sıfırdan başlayacaktır, eski gücüne kazanması yine bir iki yıl sürecektir.

Her bir şakayık bir metrekare kadar özel alan ister. Bu alan içinde başka bitki olmamalı. Kökleri çevreye fazlaca yayılır besin arar. Mevcut besini alan başka köklerin olmaması gerekiyor.

Şakayıkların bahçelere dikilmesi:
Her biri için kendisine ait bir metrekare kadar alan olmalıdır, ya da en azından diğer bir bitkiden en az 1 metre uzakta olmalıdır. 45 cm genişliğinde, 45 cm derinliğinde bir çukur kazın. En alta 10 cm yüksekliğinde yaygı olarak:
Humus veya bitkisel çürüntüler (kompost), eski sığır gübresi, çam kabukları (orkide toprağı olarak işlenmişinden çam kabukları), ve bir avuç kadar kemik tozu.. bunların tümünü karıştırarak en alta 10 cm yüksekliğinde yayın.
Sonra çukurun geri kalan yarısını bitkisel çürüntüler karıştırılmış toprak ile doldurun. Sonra kökleri iyice etrafa yayılmış olarak yerleştirin. Ters gelmemelerine dikkat edin (filiz gözleri yukarı bakıyor olacak). Son olarak, çukuru kapatırken köklerdeki gözlerin 5 cm’den daha derinde kalmamalarını sağlayın. Daha derinde olması çiçeklenmemesine sebep olabiliyor (gerçi ilk bir veya iki yıl çiçeklenmeyebilirler, normaldir). Ağaç şakayıkları bundan iki misli kadar daha derine gömülmeli. Dikim işini bitirince güzelce sulayın.
Saksılarda yetiştirilmiş şakayıkları da bahçeye aynı şekilde dikin ama bu sefer, saksıda toprak altında kalan kısım yine aynı seviyede toprak altında kalmalı.
Dikkat: Eğer toprak kırmızı killi toprak ise şakayık için oldukça besleyicidir, yukardaki karışımlar gerekmez. Sadece ‘killilik oranı yüksekse’ süzekliği ponza taşı ve perlit ile arttırılmalıdır.

Besin verme: Kırmızı killi topraklarda hiç besin istemez. Diğer topraklarda: Bahçelere yukarda anlattığım gibi dikilen şakayıklara ilk yıl besin gerekmez. Sadece ilkbahar başında dibine yarım litre kadar odun külü yaymak iyi olur. İkinci veya üçüncü yıldan başlayarak besin verilebilir. Böylece, düşük azotlu besin (5 10 10) ilkbahar başında, yarım su bardağından az ölçüde, köklere temas ettirilmeden toprağa karıştırılır. Tam dibine değil, çember şeklinde çevresine uygulanmalı. Zamanla çözülüp köklere ulaşır. Besinde doz aşımı ya da azotu düşük olmayan besin verilirse şakayık gevrek, kof dallı ve az çiçekli olur. İkinci olarak, (fakir kumlu topraklarda) çiçekler solup gittikten sonra yine aynı miktar besin aynı şekilde verilmeli. Böylece bitki kaybettiği enerjisini geri kazanır. Fazla kumlu / fakir topraklarda ayrıca sonbahar soğuklarına yakın zamanda verilebilir (İstanbul için ekim ortası).

Sulama: Toprak fazla kumlu ise asla kupkuru kalmamalı buna dikkat edin. Yağışsız yaz aylarında düzenli olarak iyice sulanmalıdır. Üçüncü yıldan itibaren fazla kumlu olmayan topraklarda pek su istemez.

Işık: Yazın aşırı sıcak olmayan yerlerde tam gün güneş. Diğer yerlerde öğle ortası güneşinden korunmalı. Günde en az 6 saat direkt güneş alması gerekir. Hafif gölgeli yerde, güneşin yakıcı etkisi az yapraklı ağaç dalarından süzülerek gelirse her açıdan elverişlidir. Çiçek rengi bile daha göz alıcı güzel olur.
Nisan sonuna kadar don olaylarının görüldüğü bölgelerde sabah güneşi almayan yerler tercih edilmeli. Gece donmuş tomurcuklar / filizler sabah aniden dondan çözülürse bozulurlar. Öğleye kadar yavaş yavaş çözülmeleri gerekiyor.

Koruyucu toprak yaygısı: Birincisi ilkbahar başında sürgünler çıktıktan sonra “özellikle kumlu topraklarda” uygulanır: Havalar ısındıkça köklerin serinde kalabilmesi için şakayık dibi ve çevresi yaprak çürüntüleriyle kaplanmalı. Toprağın nemli ve serin kalmasına yardımcı olur. Sonbahar sonunda dibindeki yaygı temizlenmeli kışa uygun yenisi yayılmalı.

Ağaç şakayıklarının çoğaltılması dalından alınan parçanın diğer cins (ağaç olmayan) şakayıkların bir kök parçasına aşı yapılması ile çoğaltılır. En kolay yolu budur. Üreticiler başka yol düşünmez ve denemez. Amatörler, hobi sahipleri ise yeni icatlar çıkarmaya çalışır. Yüzde doksan dokuz başarısız olurlar. Bunlardan biri, en mantıklısı havai daldırmadır. İlkbaharda toprağa eğilebilen esnek bir dalın toprak altında kalacak kısmına bir iki çizik atılır. O kısım toprak altında kalacak, düzenli olarak sulanılacak. Kışa kadar yeterince köklenmiş olur. Sonraki yıl ilkbahar başında dal kesilerek alınır başka yere dikilir.

Diğer cinsler kökten ayırmakla çoğaltılır ama yapmasanız daha iyi. Eşin dostun hatırı için kendi bitkinizin iki yıl kadar çiçek açmamasına sebep olursunuz. Eğer yıllarca çok fazla gelişmiş, kökler fazlaca artmışsa o zaman ayırabilirsiniz ki bu da yaklaşık on yıllık bir birikim gerektiriyor. Bunda tüm kökler guruplar halinde ayrılmalı:

Yaz sonunda (ağustos sonu – eylül başı) bitkiyi ana köklere zarar vermeden dikkatle sökün. Ayıracağınız her parça en az üçlü köklü ve her birinde mutlaka en az üç tane belirgin filizlenme gözleri olmalı. Daha az olursa çiçeklenmeleri için üç yıl beklersiniz. Ayrılan kök öbekleri yukarda anlattığım gibi dikilmeli.

Tohumla çoğaltma: Tavsiye edilmez çünkü hem zor bir iştir hem de çiçek açabilecek erginliğe gelmeleri 5 yıl 10 yıl arasında değişir. En gösterişli, en güzel çiçekli şakayıklar genellikle hibrittir ve tohum oluşturmazlar. Ama bir yolu var: Gösterişli çiçeği tepeden keserseniz yandan yeni bir çiçek açar. Bu o kadar iri ve gösterişli olmaz. Bunda tohum oluşur. Fakat bir sorun daha var: Hibrit (melez) olduğu için tohumdan üreteceğiniz şakayık bambaşka bir cins olacaktır. Belki çok daha güzel, belki alakasız sade bir şey.

Tohumların çimlendirilmesi meselesi çok karışık bir iş. Bu yüzden şunu tavsiye ediyorum: Tohumlar olgunlaştığı anda hemen alın toprağa ekin. Olursa olur olmazsa olmaz. Uzmanların tavsiye ettiği yöntem bu yöntemden daha iyi sonuç verir değil. Onun için uzun uzun şeyler anlatmaya gerek yok. Denersiniz olursa olur. Zaten diğer uzun işlerde başarısız olma riski çok kuvvetli. Her ikisi de aynı kapıya çıkar.

Hastalıkları: Bir mantar zarar verir, şakayıkların yakasını bırakmaz. Çaresi, şakayıkları havasız kuytu yerlere dikmemek, bir metreden daha sık dikmemek ve gerekmediği halde sulama hatasını yapmamaktır. Bunlara dikkat edilirse bir şey olmaz. Hastalıklı dallar kesilerek derhal ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Hastalık sadece toprak dışı kısımlarında görüldüğü için bitkiyi öldürmüyor.

ciceksever70
27-04-2011, 18:53
Tesekkürler sevgili Kiraz, güzel bir yazi. Benimkiler agac sakayik degil kisin tamamen yok olup, ilkbaharda yeniden cikiyor. Umarim yillar gectikce ciceklenmesi artar. Komsumuza sordum genelde burada bahcelerde olanlarin cok yillik olduklarini zamanla benim ciceklerimin de artacagini söyledi. Insan hemen bir sürü cicek görmek istiyor ama sabirli olmak bahce sahiplerinin ögrenmesi gereken en önemli ders galiba.

Orhan Özbilgiç
27-04-2011, 18:58
Yanii..Pes doğrusu!
Sevgili Kiraz, öyle bir kaynak sundunki bize, başka hiç bir yere bakmaya gerek yok.
Binlerce teşekkürler.:eek:

Andora
28-04-2011, 07:45
Zengarden'in ürünle ilgili " Sizi ilk yıldan itibaren büyüleyecek çiçekler verse de, geçen 2-3 sezonla birlikte artık gözünüzü alamayacağınız çalı formunda bir çiçekler demedi bahçenizi süsleyecektir." Ve "Serin bölge bitkisidir.Bu nedenle yaz sonunda geçen bitki kışı kök olarak toprak altında geçirir." açıklamasından yola çıkarak benim ve Sn. meraklı'nın aldığı şakayığın Sn. Kiraz 'ın bulduğu yazıda bahsi "diğer şakayıklar" olarak geçen tür olduğunu anlıyorum.

O zaman bu türü şimdi rahat bırakıp, kışın çiçeği geçmeye başlayınca ama yapraklar kökü beslemeye devam ederken, kış uykusuna yatmadan gübrelemek daha bir mantıklı sanki, sizler ne dersiniz ?

Kiraz
28-04-2011, 08:32
Şakayık aslında çok fazla gübre aramıyor, bunu başka bir yazıda da okumuştum.

Üstteki yazıdaki gibi, fakir kumlu topraklarda sonbaharı beklemeden, çiçekten hemen sonra gübre vermek bana mantıklı geldi, çiçek sonrası kaybettiği değerleri, vakit geçirmeden bitkiye vermiş oluyoruz. Çok fazla kumlu ve fakir topraklarda ayrıca sonbaharda gübre verilmesi tavsiye ediliyor. Anladığım; kumlu toprakta, su ile birlikte besinler de kolayca drene oluyor, bunu takviye etmek için besin verme ihtiyacı çıkıyor, çok fazla kumlu toprakta bunu sonbaharda ek besinle tekrar takviye etmek gerekiyor. (Yanlış anladıysam lütfen düzeltin).

kopshtar
03-05-2011, 12:00
Ben 8-12-24 kullanıyorum 1 ay oldu ektiğim ve 2 tomurcuğu var şakayığımın :D

İşte bunlar geçen yıl oluşturduğu tomurcuklar seneye onları da göremeyebilirsiniz veya sayıları aynı kalabilir üzülmeyin. İyice yerleştikten sonra bol bol çiçekleniyor. Biraz sabır isteyen bir bitki.
Yanlız çalı formlu olanlar çıkmış, bu yıl bauhaus'ta gördüm. Yani toprak üstü aksamı kalıyor yok olmuyor. Onların çiçeklenme davranışları farklı olabilir diye düşünüyorum.

Orhan Özbilgiç
23-05-2011, 19:44
Nihayet bu başlıkta benimde sizlere footoğrafını sunabileceğim bir Şakayığım var! Ve de ilk ve tek çiçeğini sizlerlede paylaşmak istedim.
Vişnemsi bir kırmızı rengi var. Ben çok beğendim. Umarım sizlerde beğenirsiniz.;)

215609

215610

215611

bettyycim
23-05-2011, 19:58
Arkadaşlar Bauhouse'da saksıda satılıyordu 15 TL. idi fiyatı ve oldukça büyüktü bilginize ve sadece kırmızısı vardı ;)

jineop
23-05-2011, 20:14
İlk yıllarında tek çiçek ikinci yıllarında üç çiçek. Çok güzeller.

uzman16
24-05-2011, 08:35
Nihayet bu başlıkta benimde sizlere footoğrafını sunabileceğim bir Şakayığım var! Ve de ilk ve tek çiçeğini sizlerlede paylaşmak istedim.
Vişnemsi bir kırmızı rengi var. Ben çok beğendim. Umarım sizlerde beğenirsiniz.;)

215609

215610

215611

Orhan Bey, bu muhteşem bir görüntü.
Makina mı harika çekiyor yoksa çekilen mi harika?
Sanırım ikisi birbirinden iyi. ;)
Zengarden bunlardan satıyordu sanırım.
Çok çok güzel.

merakli
24-05-2011, 11:18
Adanam güzel ama şu sıcağı olmasa, bizi bu güzellere hasret bırakıyor.

Orhan Özbilgiç
26-05-2011, 01:40
Orhan Bey, bu muhteşem bir görüntü.
Makina mı harika çekiyor yoksa çekilen mi harika?
Sanırım ikisi birbirinden iyi. ;)
Zengarden bunlardan satıyordu sanırım.
Çok çok güzel.

Sevgili uzman16;
Makinam sıradan bir makina. Samsung PL50. 10.2 mega pixel. Ama fotoğrafları fena değil.
Fakat Şakayık' ın rengi gerçekten güzel.;) Bu yüzden çok şanslı olduğumu kabul ediyorum. Bir şakayığım oldu ama pir oldu. İnşallah gelecek yıllara çoğalarak yaşamını sürdürür.

216592

216593

Periş
26-05-2011, 07:07
Allahım korusun bu ne güzellik böyle Orhan hocam maşallah diyelimde nazarımız degmesin

Andora
26-05-2011, 07:30
Sn. Orhan Özbilgiç, muhteşem bir güzellik, aynısından ben de yetiştirmeye çalışıyorum ama benimki daha pek bir minik. Bu güzel çiçeği kaçıncı yılında verdi ?

Orhan Özbilgiç
26-05-2011, 10:50
Periş;
Çok teşekkür ederim.

Sayın Andorra;
Daha yeni. Altı aylık bilr değil. Galiba rizomu büyük ve sağlıklıymış.
Sizinkinin gelecek yıla bir veya daha çok çiçek vereceğini sanıyorum.

Jezebel
19-10-2011, 18:28
Çinden satış yapan birkaç site.

http://www.epeony.com/2008%20rockii%20peony%20list.htm
Peony-china tree peony and herbaceous peony union (http://www.epeony.com/)

müthiş türler var.

Jezebel
14-01-2012, 08:17
Buna sahip kimse varmı:confused:
Bu bir resim hilesi olabilir mi:confused:

264049

.

sevim.K
14-01-2012, 09:59
Eğer gerçekse harika. O ne güzellik öyle.

Nevzat
14-01-2012, 17:36
Buna sahip kimse varmı:confused:
Bu bir resim hilesi olabilir mi:confused:

264049

.

Sayın Jezebel, yine güzelliklerin peşindesiniz, ondan haber alırsanız benide unutmamanızı rica ediyorum...:)))

Jezebel
14-01-2012, 17:45
1 dakika önce 20 tohumunu aldım, başarır da yetiştirirsek rengin gerçekten bu mu yoksa farklı mı öğreneceğiz ;)

sevim.K
14-01-2012, 18:15
İlahi Jezebel:p. Fotoğrafı eklediğinde arkasından tohum veya fide gelecek mutlaka demiştim, yanılmamışım;)

Jezebel
14-01-2012, 18:35
Bahar geliyor sevgili Sevim.K,
ekecek bir tohumumuz olmazsa çok sıkılırız ;)
Hem kargo dahil 5.20 ( beş lira yirmi kuruş)'a mal oldu.

Nevzat
14-01-2012, 19:54
Sayın Jezebel,

Hayırlı uğurlu olsun, inşallah hepsi yetişir.

sakdag
15-01-2012, 13:17
Sayın Jezebel, inşallah tohumdan yetiştirme de muvaffak olursunuz. Bizler de keyifle izleriz bu güzel çiçeklerini... Bu arada çevremde mavi tonlarında çiçek görürsem sizin için edinicem...
Selamlar...

Jezebel
15-01-2012, 13:42
Sayın Jezebel, inşallah tohumdan yetiştirme de muvaffak olursunuz. Bizler de keyifle izleriz bu güzel çiçeklerini... Bu arada çevremde mavi tonlarında çiçek görürsem sizin için edinicem...
Selamlar...

Teşekkürler sn.sakdağ, mavi favori rengimdir :p

sevim.K
15-01-2012, 15:11
Bahar geliyor sevgili Sevim.K,
ekecek bir tohumumuz olmazsa çok sıkılırız ;)
Hem kargo dahil 5.20 ( beş lira yirmi kuruş)'a mal oldu.

Harika. Adresini yazdığınız çin sitesinden mi aldınız?

Jezebel
15-01-2012, 17:56
Sevgili Sevim.K o siteler 3 yaşında köklü bitki satıyor.
Oradan almak daha uygun olabilir ancak Çin'den hiç birşey almadım daha, tecrubem yok...

agozce
15-01-2012, 21:23
Harikasın sevgili Jezebel, dilerim aynı renktir. Güle güle yetiştir.

Kerem50
17-03-2012, 10:30
Bauhaus'a bahar çiçekleri gelmiş.
Aralarında pembe ve beyaz şakayık'da var. Fiyatı 8.5 TL.

jineop
22-03-2012, 12:54
Şakayıklar uyanıyor.

limon
22-03-2012, 15:55
Geçen hafta Bauhaus dan aldığım 2 beyaz 2 kırmızı Şakayık yumrusunu bugün toprakla buluşturdum. Yumrular pakette uyanmaya başlamışlardı. Bakalım bu sene çiçeklerini görebilecek miyim?

denizakvaryumu
22-03-2012, 16:03
Dikildiği sene çiçek vermiyor.

Orhan Özbilgiç
22-03-2012, 16:45
Dikildiği sene çiçek vermiyor.

Sevgili denizakvaryumu;

Sevgili limon gibi bende biri saksıda sürgün vermeye başlamış (Eminönü'nden aldım.), diğer ikisi Bauhaus'tan aldığım (sürgün vermeye başlamış), soğanları gönderip, bahçeme diktirdim. Ya nasip!;)
Aslında, genellikle ilk yıl, hatta bazen ikinci yıl çiçek vermediğini okudum.

Ancak;
Bahçemdeki tek Şakayığın soğanını, 2010 kasımında dikmiştim. 19 mayıs 2011' de bir tanede olsa çiçek açmaya başlamış, iki gün içindede açmıştı.

İnşallah bunlarda, şaşırtır.:p

275567

Kasımda dikmiş olmak bir avantaj olmuşta olabilir.:confused:

tturt
23-03-2012, 07:55
Bu sene bende iki adet bauhause'dan aldığım gelişmiş şakayık ve iki adet yumruyla şakayık kervanına katıldık. Umarım güzel çiçeklerini hep beraber görürüz.

Andora
28-03-2012, 12:02
Geçen sene çiçeğini göremedik, sadece bir iki minik filiz ile yazı geçirdi, kışın dışarıda ve yağmur-kar üzerine yağacak şekilde konumlandırdık, şu an gelişimi fena görünmüyor, inşallah bir adet bile olsa çiçek açar...

papatya73
15-04-2012, 20:46
Ben de migrosdan çok güzel bir pembe şakayık aldım ama bahçe çiçeği olduğunu okudum balkonda saksıda olmaz mı sizce?

çavdaroğlu
25-04-2012, 15:08
Ben de migrosdan çok güzel bir pembe şakayık aldım ama bahçe çiçeği olduğunu okudum balkonda saksıda olmaz mı sizce?

küçük saksıda biraz zor görürsünüz çiçeğini ancak büyük saksıda (80-100 cm çaplı) belki.

çiçeksever
25-04-2012, 16:46

Onlar,erengül.Erengül diye sitede aratırsanız bilgi bulursunuz.Sizinki saksıda olur.

papatya73
26-04-2012, 02:39
Teşekkürler sayın çiçeksever.

beka
27-04-2012, 14:01
küçük saksıda biraz zor görürsünüz çiçeğini ancak büyük saksıda (80-100 cm çaplı) belki.

Sayın çavdaroğlu, yirmi gün kadar önce Bauhaus'tan saksı ile tomurcuklar bir şakayım almıştım. Tomurcuklar diye saksısını değiştirmedim. Bitki sağlıklı olmasına rağmen henüz tomurcuğu çiceklenmedi ve dışında bal kıvamında, çok açık bal renginde bir sıvı oluştu. ( Tomurcukta bir sarılaşma, çürüme yok)

Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Syg.lar

Ahmet
27-04-2012, 17:13
Sayın çavdaroğlu, yirmi gün kadar önce Bauhaus'tan saksı ile tomurcuklar bir şakayım almıştım. Tomurcuklar diye saksısını değiştirmedim. Bitki sağlıklı olmasına rağmen henüz tomurcuğu çiceklenmedi ve dışında bal kıvamında, çok açık bal renginde bir sıvı oluştu. ( Tomurcukta bir sarılaşma, çürüme yok)

Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Syg.lar
Sayın beka 18 tl civarı fiyattan satılanı almış iseniz hiç endişelenmeyin, çanak ayrılırken o sıvıyı yapıyor, tomurcuklar irileşip açacaktır.
Selamlar

Nevzat
27-04-2012, 18:58
Geçensene diktiğim ağaç şakayık bu sene çiçeklendi.

Jezebel
27-04-2012, 19:04
Bu gün ben de Paeonia "Sorbet" ve Paeonia "Red Magic" diktim ama...
Demek ki seneye çiçek göreceğim;)
Kısmet.

Nevzat
27-04-2012, 19:21
Bu gün ben de Paeonia "Sorbet" ve Paeonia "Red Magic" diktim ama...
Demek ki seneye çiçek göreceğim;)
Kısmet.

Sorunsuz bir bitki kışı zor şartlarda atlattı, İzmir'de daha da güzel olur, inşallah görürsünüz.

serkan_istanbul
27-04-2012, 19:57
Bnede bu sene diktim. Fakat bir tomurcuk var bakalım büyütecekmi.

beka
27-04-2012, 20:11
Sayın beka 18 tl civarı fiyattan satılanı almış iseniz hiç endişelenmeyin, çanak ayrılırken o sıvıyı yapıyor, tomurcuklar irileşip açacaktır.
Selamlar

Bilgi için teşekkürler. Evet sanırım ondokuz lira idi. Çiçek sever olmakla birlikte bazı konularda çok bilgili değilim:)) çanak ayrılması ne demek? Neden fiyatı ile bağlantı kurdunuz?

beka
06-05-2012, 12:36
Bilgi için teşekkürler. Evet sanırım ondokuz lira idi. Çiçek sever olmakla birlikte bazı konularda çok bilgili değilim:)) çanak ayrılması ne demek? Neden fiyatı ile bağlantı kurdunuz?

Sanırım çok merak ettiğim bir konuda cevap alamıyacağım!

s-bilge
09-04-2013, 14:39
iki yıl önce aldığım ağaç şakayığım aldığımda çiçekliydi. geçen yıl çiçek açmadı. kuzey yönünde, yarı gölge bir alana dikmiştim. bu kış aralık ayında onu söküp güney tarafına, güneş alan bir alana diktim ve yanına da yeni aldığım bir kök şakayık daha diktim. bu yıl ikisi de tomurcuklu. sanırım güneşi seviyor.

Eser İlhan
26-04-2013, 13:20
Şu sıralarda Istanbul fidanlıklarında 60-75 cm boylarında ağaç şakayıklar kaça satılıyor acaba? Yakınlarda gözüne çarpan var mı?
Devamlı alış veriş yaptığım fidanlıkda bu boylarda bordo olduğunu düşündüğüm (çünkü üzerindeki kurumuş çieği koyu renk) oldukça iyi durumdaki bir ağaç şakayığa 125 TL dediler. Biraz fazla geldi ama aklım da kaldı.. Eğer başka yerlerde de fiyatı buna yakınsa gidip alacağım değilse aramaya devam...

Orhan Özbilgiç
26-04-2013, 14:14
Şu sıralarda Istanbul fidanlıklarında 60-75 cm boylarında ağaç şakayıklar kaça satılıyor acaba? Yakınlarda gözüne çarpan var mı?
Devamlı alış veriş yaptığım fidanlıkda bu boylarda bordo olduğunu düşündüğüm (çünkü üzerindeki kurumuş çieği koyu renk) oldukça iyi durumdaki bir ağaç şakayığa 125 TL dediler. Biraz fazla geldi ama aklım da kaldı.. Eğer başka yerlerde de fiyatı buna yakınsa gidip alacağım değilse aramaya devam...

Eser Hanım;
Büyükdere Fidanlığı 'ndan, kışın 75 liraya aldım. Buraya(Samsun) şubat ortasında getirip diktim. Yumrulu şakayıklar tomurcukta ama o sadece yapraklandı. Artık gelecek yıla bekleyeceğiz.:(
İnternette telefon numaraları var. Şu anda ellerindekilerin, büyük olasılıkla çiçeklenenleri vardır. Telefonla öğrenir, duruma göre gider alırsınız.

395621

395623

395622

Orhan Özbilgiç
24-05-2013, 07:51
Şakayıklarım açtılar ve geçiyorlar...

409074

Kokulu Pinky.;)
409075

409077

409077

edelvays58
26-05-2013, 21:23
Arkadaşlar bugün bauhaustan ağaç şakayık rizomu aldım: Paeonia Sorbet. Biraz geç biliyorum ama tereddüt ettim: acaba şimdi mi eksem bahçeye yoksa kasım ayını mı beklesem karar veremedim. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Nevzat
27-05-2013, 10:19
Pembe..

kopshtar
27-05-2013, 21:31
Sn edelvays58 ;
Hemen toprakla buluşturun , çok gelişemesede seneye faydalı olacaktır.
Merak etmeyin toprak ona iyi bakacaktır :)

edelvays58
28-05-2013, 08:55
Sayın Kopshtar,
yanıtınız için çok teşekkür ederim. Aslında ben de öyle düşünmüştüm ama yine de bir bilene sormak istedim.

münevver48
30-05-2013, 13:09
şakayık çiçeğini bende istiyorum.fakat şakayık bodrumun yaz sıcağına dayanırmı? kışı da ılık sanırım serin ve soğuktan hoşlanıyor.bu şartlarda çiçeğe yazık olurmu?bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

turkanatalay
23-09-2013, 16:26
Arkadaşlar, zengardenda stokta yok. Acaba netten satın alabileceğim başka bir yer biliyor musunuz?

turkanatalay
23-09-2013, 16:29
Bu arada şu siteyi inceleyebilirsiniz.
http://www.ilovepeonies.com/

kelebek çalısı
11-04-2014, 18:27
Neden benim de bir şakayığım yok dememe sebep olan bu bitkiye ilk görüşte aşık oldum. Fotoğraflarda gerçek güzelliğini yansıtmayan bu bitkiyi mutlaka yakından görmeli, büyük fark var. Umarım bir gün bu çiçeği yetiştirme imkanı bulurum.

482568

çiçeksever
16-04-2014, 08:43
şakayık çiçeğini bende istiyorum.fakat şakayık bodrumun yaz sıcağına dayanırmı? kışı da ılık sanırım serin ve soğuktan hoşlanıyor.bu şartlarda çiçeğe yazık olurmu?bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
İstanbulda yaşadığına göre Bodrumda da yaşaması lazım.Ben İstanbul Bauhaustan Mantel Holland marka yumrusunu almıştım.

Orhan Özbilgiç
16-04-2014, 09:56

Sayın münevver48;

Sorunuzun yanıtını, aşağıdaki linkte, ''Kış ihtiyacı'' başlığında bulabilirsiniz.

Şakayık (Paeonia) | Adan Zye Bitkiler Dünyası (http://azbitki.com/sakayik-paeonia)

Tohumcu Nılgun
20-04-2014, 02:37
Arkadaslar, dùn Brùksel Botanik Parkta fotografladigim Sakayiklar.

Cicekleri neredeyse bir futbol topu bùyùklùgùnde.

Ben en cok kirmizi renklisini begeniyorum. Yok boyle bir gùzellik, insan bakmaya doyamiyor.
Malesef kirmizi ile mor renklisini yakindan fotograflayamadim, biraz uzaktaydilar ve etraflari citle cevriliydi.

Tohumcu Nılgun
20-04-2014, 02:54
Fotograflarin devami...

Tohumcu Nılgun
23-04-2014, 23:06
Arkadaslar, bu Sakayik fotografini bugùn buradaki bir parkta cektim.

Bir onceki mesajima ekledigim Sakayik ciceklerinden biraz kùcùk ve daha az katlilar.
Kapsùller olusmaya baslamis, tohumlar yolda...

çiçeksever
24-04-2014, 08:31
İnşallah bu sene ben de benimkilerin çiçeğini göreceğim.

Tohumcu Nılgun
17-05-2014, 23:02
Sakayiklar acmaya devam ediyor. :)

Bazi tùrlerin cicekleri muhtesem kokuyor.

Tohumcu Nılgun
17-05-2014, 23:09
Fotograflarin devami...

Tohumcu Nılgun
17-05-2014, 23:13
Fotograflarin devami...

Muda
17-05-2014, 23:42
Komşu bahçeden. Benim bildiğim kadarı ile en az 24 yıldır var. Ağlayan (Kanayan) kalpler - Dicentra spectabilis ile birlikte en çok beğendiğim çiçeklerden. Geçen yıl bir tanesini gece kökü ile beraber çalmışlar.

493542

493543

ezafma
21-05-2014, 19:17
Bahçemden

çiçeksever
26-05-2014, 15:41
Komşu bahçeden. Benim bildiğim kadarı ile en az 24 yıldır var. Ağlayan (Kanayan) kalpler - Dicentra spectabilis ile birlikte en çok beğendiğim çiçeklerden. Geçen yıl bir tanesini gece kökü ile beraber çalmışlar.

493542

493543

Sayın Muda;
Yerini söyle gece ben de geleyim.
Bu da benim şakayığım.4 kökten 1 tanesi açtı.

melahat sayın
29-06-2014, 19:45
şakayik benim bahçemde de var ama olmuyor çünkü bilinçsiz aldım şakayikle ilgili bir sitede okudum bölgelere göre ağaç şakayiği sınıflandırılmıştı araştırmadan alımanızı tavsiye etmem

Eser İlhan
30-06-2014, 10:38
şakayik benim bahçemde de var ama olmuyor çünkü bilinçsiz aldım şakayikle ilgili bir sitede okudum bölgelere göre ağaç şakayiği sınıflandırılmıştı araştırmadan alımanızı tavsiye etmem

Bölgelere göre sınıflama derken ne kastediyorsunuz ? Link verebilir misiniz ?
Bence dikim için bahçenizde seçtiğiniz yerin veya dikim biçiminizin (Örn. yumrulularda derin dikmek) hatalı olması ihtimali daha yüksek...

Eron2014
05-12-2014, 14:23
Arkadaşlar sonunda şipariş ettiğim "Bowl of Beauty" şakayığım elime ulaştı. Hemen diktim. Resimlerini aşağıda paylaşıyorum. Umarım bemik şakayığım da bu forum sayfasında gördüğüm ve laleleri gölgede bırakanlar gibi açar.

528644

528645

kgursan
13-12-2014, 17:07

Şakayık ın olmaması (yani çiçek açmaması) ,
1. Dikerken, Gözler sadece 3-5 cm toprakla örtülecek, daha derin diktiyseniz açmaz,
2. Yeri bol güneş alacak, ancak yazın aşırı sıcaktan (hafif gölge yaparak) korunacak,
3. Azxotlu gübreden kaçınılacak, sadece yz başında çiçekler geçtikten sonra hafif gübrelenecek.,
4. Mutlaka drenaj olacak, kökler su içinde kalmayacak.
5. Sıcak bölgelerde zor olur, serin -soğuk bölgeler daha uygun.

tekomusti
10-03-2015, 08:17
Sn kgursan merhaba ağaçşakayığı Konya'da bulamadım nereden bulabilirim banada yardımcı olurmusunuz.
Teşekkür ederim

kgursan
10-03-2015, 18:55
Sn kgursan merhaba ağaçşakayığı Konya'da bulamadım nereden bulabilirim banada yardımcı olurmusunuz.
Teşekkür ederim

Sn tekomusti, ben amerika dan istedim, Litvanyadan gönderdiler!! geçen Kasım da 2 partide 20 kadar yumrusu (köklerini) getirttim. Sn Mutlu kutlu da getirtecekti benim için. ama olmadı artık seneye.

şu anda saksıda belki bulunur, normal dikim zamanı sonbahar. Kök şakayık veya ağaç şakayık. kökü 10 $ ile 150 $ arasında değişiyor. Net de Paeonia diye arayın. KOLAY GELSİN

sn eron2014, nereden buldu ise size söyleyebilir sanırım. Ben de merak ediyorum.

çiçeksever
12-03-2015, 14:27
Arkadaşlar ; 2 sene evvel bauhaus' tan mantel holland marka şakayık almıştım. Fiyatı 8-10 lira civarıydı. Poşette tek soğan olarak satılıyor.
Burada
http://www.agaclar.net/forum/926798-post148.htm
ve burada 2. resimdeki benim aldığımdan.
http://www.agaclar.net/forum/771572-post106.htm

çiçeksever
12-03-2015, 15:24
Burada satış var.
Poenia akayk Pembe, Saksda - Fidan Sat, Fide Sat, internetten Fidan Siparii, Bodur Al Sertifikal Meyve Fidan Ss Bitkileri (http://www.fidanistanbul.com/urun/1041_poenia-sakayik-pembe,-saksida.html)

çiçeksever
12-03-2015, 15:43
Burada da var.
botanikmarket, egzotik tropikal fidanlar,meyve fidanı,süs ve peyzaj bitkileri (http://www.botanikmarket.org/index.php?do=catalog/results&q=%C5%9Fakay%C4%B1k)

nmelih
02-04-2015, 20:24
Merhaba,

Bir kaç hafta önce çiçekçiden saksıda bir şakayık aldım. Ancak öğrendim ki bunlar saksı bitkisi değil, bahçede ve geniş aralıklı bir yerde yetiştirilmeli. Peki benim saksımdaki ileride ne olacak? Saksı için yetiştirilen özel bir tür olabilir mi, yoksa saksı ona küçük geldiğinde verimsiz hale mi gelecek?

Bitkimde küçük, kırmızı kene gibi yaratıklar var. özellikle yumruların ve taç yaprakların altında. Tüylere yapışıyor, bir kaç gün içinde büyüyorlar. Şuana dek zararlarını görmedim kötü görünmeleri dışında. En çok merak ettiğim, bu böceklerin ne olduğu. Bir fikriniz var mı ne olduğuna dair?

kgursan
03-04-2015, 23:45
Merhaba,

Bir kaç hafta önce çiçekçiden saksıda bir şakayık aldım. Ancak öğrendim ki bunlar saksı bitkisi değil, bahçede ve geniş aralıklı bir yerde yetiştirilmeli. Peki benim saksımdaki ileride ne olacak? Saksı için yetiştirilen özel bir tür olabilir mi, yoksa saksı ona küçük geldiğinde verimsiz hale mi gelecek?

Bitkimde küçük, kırmızı kene gibi yaratıklar var. özellikle yumruların ve taç yaprakların altında. Tüylere yapışıyor, bir kaç gün içinde büyüyorlar. Şuana dek zararlarını görmedim kötü görünmeleri dışında. En çok merak ettiğim, bu böceklerin ne olduğu. Bir fikriniz var mı ne olduğuna dair?

önce aldığınız gerçek şakayık mıdır? çünki, bazı çiçekçiler Ranunculus (düğün çiçeği) u şakayık diye satıyorlar. gerçek şakayık Paeonia dır..

Ranuculus saksıda olabilir. Paeonia ise saksının büyüklüğüne bağlı olarak 2-4 yıl saksıda kalabilir, sonbaharda toprağa alırsanız daha iyi olur. çünki, paeonia lar sık yer değişmeyi sevmezler. yerinde 10-30 sene kalırlar. Kolay gelsin

Kerem50
06-04-2015, 13:27
Şakayık almak isteyenler için haber vermek istedim.
Kozyatağı Bauhaus'a Şakayık gelmiş.
Poşet içerisinde satılan soğanlı bitkilerin arasında en altta.
Sadece kırmızı renklisi var.
Ben 3 tane aldım. 9.90 TL
Bir de saksıda getirmişler 24 TL
Kırmızı ve tek kat beyaz türlerinden.

kgursan
06-04-2015, 20:10
Şakayık almak isteyenler için haber vermek istedim.
Kozyatağı Bauhaus'a Şakayık gelmiş.
Poşet içerisinde satılan soğanlı bitkilerin arasında en altta.
Sadece kırmızı renklisi var.
Ben 3 tane aldım. 9.90 TL
Bir de saksıda getirmişler 24 TL
Kırmızı ve tek kat beyaz türlerinden.

3 tane şakayık (paeonia) 9.90 TL olmaz!!

çiçeksever
07-04-2015, 10:09
Tane 9.90*3 tür o.

Muda
07-04-2015, 16:43
Dün bauhaus'dan üç çeşit şakayık aldım. Tanesi 22.50 TL. Paeonia'yı 9.90'a vermeleri durumunda ben de alayım. İlkbahar soğanları 9.90 TL. Muhtemelen bir yanlış anlama söz konusu.

Ahmet
07-04-2015, 19:29
Yanlış anlama söz konusu değil, geçen hafta Ankara Cepa Bauhaus'da ilkbahar soğanları arasında kırmızı ve beyaz renkli olarak adet fiyatının 9.90 TL'den satılmakta olduğunu görmüştüm.

çiçeksever
08-04-2015, 13:09
Sayın Muda;
2 sene önce ben de almıştım.
Alttaki linkte 2.resimin aynısını.
http://www.agaclar.net/forum/771572-post106.htm

Eser İlhan
08-04-2015, 20:33
Bauhaus'da 22.5 TL olanlar ağaç şakayık. Soğansız, kendi kökü üzerinde büyüyen, kışın yaprak dökerek kuru bir çalı olarak kalan...
9.90 olanlar ise rizomlu şakayık. Diğer soğanlı bitkilerde olduğu gibi kışa girerken bütün toprak üstü yapısı sararıp tamamen yok oluyor ve baharda sıfırdan büyüyor..
Ama bu rizomlar her Bauhausda da yok sanırım. Başlıkta okuyunca gidip Beylikdüzü Bauhaus'da aradım, bulamadım.. Yerine 22.5 TL olan ağaç şakayıktan aldım (etiketine "dağ şakayığı" diye yazmışlar)

Eser İlhan
08-04-2015, 20:41
Bu arada; 3 yıl önce Bauhaus'dan 19 TL ye, neredeyse tek tel halinde aldığım ağaç şakayığım bu yıl ilk defa açtı. Bunlar da çiçekleri.. Çapları hemen hemen 20 cm'i buluyor.. Hafif ve güzel bir de kokusu var;)

545756

Kerem50
09-04-2015, 10:55
Tane 9.90*3 tür o.

Tanesi 9.90 idi.
Çok uzun yıllar bu bitki bende olduğundan Ranunculus ile karıştırma sözkonusu olmaz.
Kozyatağı Bauhaus'da en altta var. Kök şeklinde, soğan değil.

Ekili haldekiler ise 20 TL'nin üstünde.

Eser İlhan
09-04-2015, 12:37
Tanesi 9.90 idi.
Çok uzun yıllar bu bitki bende olduğundan Ranunculus ile karıştırma sözkonusu olmaz.

Soğan deyince lale soğanı gibi değil... Yanlış terminoloji oldu yukarda yazdıklarımda.. Rizom daha uygun tabir olarak..

çiçeksever
09-04-2015, 14:01
Tanesi 9.90 idi.

Sayın Kerem50;
Ben size hak veriyorum. Çünkü bende yanlış hatırlamıyorsam beylikdüzü Bauhaustan almıştım. 1 önceki mesajımdaki linkte resmi var.

Dumlupınar
05-12-2015, 23:11
Arkadaşlar bende bugün Kozyatağı bauhaus'ta saksılı ağaç şakayıklar gördüm.Bazılarının kökleri toprak üstünden 3-4 yerden sürgün gözü vermişlerdi.Fiyatları 22.50 TL.idi.

Yanılmıyorsam bunlar ilkbaharda satılmayan ağaç şakayıklardı.Bitkilerin yapraklı kısmı bazılarında tamamen dökülmüş,bazılarının ise yaprakları sararmış bir kaç dalı kalmıştı.Toprak üstünden sürgünler olduğu gibi dalların üst kısımlarında da sürgün gözleri olanlar vardı.

İlgilenen arkadaşların bilgisi olsun.SELAMLAR...

çiçeksever
04-04-2016, 08:46
Ağaç şakayık ile normal şakayık kök resimleri olan varsa ekleyebilir mi? aradaki farkı görelim.

Eser İlhan
08-04-2016, 15:46
Ağaç şakayık ile normal şakayık kök resimleri olan varsa ekleyebilir mi? aradaki farkı görelim.

Resme gerek yok.. Ağaç şakayığın kökü bildiğimiz saçak kök. Diğeri patates gibi yumru.. Karıştırmak mümkün değil. Bitkiyi tanımak kökü tanımaktan daha önemli. Çünkü şakayık erengül ile çok karıştırılıyor..

Eron2014
09-04-2016, 22:32
Ağaç şakayığın köklerini forumun ilk sayfasındaki resimlerde görebilirsiniz.

Eser İlhan
11-04-2016, 19:38
Ağaç şakayığın köklerini forumun ilk sayfasındaki resimlerde görebilirsiniz.

Sanki ağaç değil de, kök şakayık gibi gözüktü bana resimler ama iddia etmek de istemem :) Ağaç şakayığımı üç yıldır büyümekte olduğu saksısından bu yıl bahçeye geçirdim. Saksıyı iyice sarmış herhangi bir kök gibiydi kökleri. Kök şakayıklarımı ise internet üzerinden satış yapan zengarden'dan aldım. Onlar ince uzun, resimdekilere benzer rizomlar halinde geldiler..

Orhan Özbilgiç
11-04-2016, 21:07
Üç sene önce aldığım ağaç şakayık, bu sene ilk kez çiçeklendi. Hemde ne çiçek! :eek:

604989

604990

tarabyali
06-05-2017, 14:55
Yaprakları ile birlikte topraküstü kısımlarda kuruyup ortadan kalkar. Mevsimlik ama çok yıllık bitkilerdir, toprakaltı organlarından her yıl tekrar büyür ve çiçeklenir.
ben bunun saksida olacagini hic düsünmemistim normalinde toprak cicegi saksida cogalamaz diye düsünüyorum

tarabyali
06-05-2017, 15:00
ben bunun saksida olacagini hic düsünmemistim normalinde toprak cicegi saksida cogalamaz diye düsünüyorum toprrakta cok cok sihatli oluyor

Muda
03-06-2017, 00:41
Sn. tarabyalı;

Bitkinin çiçekli resimlerini de görebilirsek çok iyi olacak. Şu anda açmışlardır.

tarabyali
09-06-2017, 07:22
Sn. tarabyalı;

Bitkinin çiçekli resimlerini de görebilirsek çok iyi olacak. Şu anda açmışlardır. sayin muda buda acmis hali saygilar...

Muda
09-06-2017, 13:29
Sn. tarabyali;

Mükemmel bir görüntü. Çiçekleri geçmedi ise yakın fotoğraflarını da görebilsek çok iyi olur. Beyaz ve kırmızı var sanırım. Burada bir kişide de beyaz gördüm. Ancak buradakiler ağaç şakayık değil. Kırmızı ve pembenin fotoğraflarının olduğu linki atayım. Bende sadece kırmızı ikişer adet açtı. Diğerleri henüz küçük.

http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/24301-2.htm

tarabyali
17-06-2017, 12:48
Sn. tarabyali;

Mükemmel bir görüntü. Çiçekleri geçmedi ise yakın fotoğraflarını da görebilsek çok iyi olur. Beyaz ve kırmızı var sanırım. Burada bir kişide de beyaz gördüm. Ancak buradakiler ağaç şakayık değil. Kırmızı ve pembenin fotoğraflarının olduğu linki atayım. Bende sadece kırmızı ikişer adet açtı. Diğerleri henüz küçük.

http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/24301-2.htm bir yakindan

tarabyali
17-06-2017, 13:30
bir yakindan

bir yakindan

Kerem50
14-04-2018, 22:50
Almak isteyenler varsa Bauhaus'a geldi.
Beyaz pembe ve kırmızı renkleri var.
Fiyat 31.5 TL

bilenyum
24-04-2020, 14:39
Ne kadar pahalanmış. 9-10 Tl alınan rizomlar şuan 50-70 civarı satılıyor :(