PDA

View Full Version : arap yasemini

agronomistmrt
10-07-2009, 22:59
selamlar arkadaşlar. Nekadar denesemde arap yaseminini bir türli çelikten tutturamadık. rhyncospermum jasminoides deniyor. Netten baktığım kadarıyla çeliklerin ılık suda ıslatılıp ondan sonra köklendirme ortamına dikilmesi gerekliyormuş ama tutturamadık. tohumdan oluyor tohumdan sorunsuz çıkıyor ama tabii fazla üretmek için çelik ihtiyacı oluyor. nasıl köklendirebileceğimiz konusunda bilgisi olan varsa ve paylaşırsa memnun olucağım.
saygılar

sumeha
23-12-2009, 16:07
benim gordugum de kil kullanmışardı bıldıgınız sek dere dıbındekı kil bır de orada deneyınız ama baska bır ılac vs varmı bılmıyorum

Yılmaz Yalçın
23-12-2009, 18:05
Ben de çok uğraşmama ve değişik aylarda çelik almama rağmen bu yasemin türünü bir türlü çoğaltamadım..

sumeha
24-12-2009, 14:50
Bu yıl deneyelim bakalım,kimbilir belki yapabiliriz.

Yılmaz Yalçın
13-02-2010, 22:21
Bahçedeki Arap yaseminimin İstanbulda'ki aşırı dondan dolayı yaprakları kurudu ve döküldü:(umarım kurumamıştır tamamen:(Sizce kurudu mu geçmiş kışlardan başına böyle bişey gelen var mı?

sailorgursel
01-03-2010, 00:07
Sayın kubat izmirli, Arap Yaseminizin son durumu nedir, bendekilerde bu sene soğuklardan bayağı bir deforme oldu

hassoman
01-03-2010, 16:40
Ankara'da bahçemdeki arap yasemini her bahar kendini toparlıyor. Ankara için sorun olmadığına göre düşünün artık. Yani, endişelenmenize gerek yok. Şu günlerde toprağını ince köklere erişinceye kadar (15-20 Cm) alıp, toprağını yanmış gübreyle karıştırıp yenilerseniz iyi olur. Gübreniz yoksa bitkiyi güçlendirici, kökü geliştirici sıvı gübre de verebilirsiniz... Ben sıvı leonardit vermiştim sonuç iyi olmuştu...

Yılmaz Yalçın
01-03-2010, 21:51
Sayın Sailorgursel,
Sayın Hassoman,

Arap yasemininde bir gelişme yok budamadımda sadece 2 defa bir aya aralıklarla b5A sıvı gübre uyguladım kökten..umarım sürgün verir şuan bir gelişme yok

sailorgursel
01-03-2010, 22:07
Birazcık daha havaların ısınmasını beklemek lazım. Belki baharla birlikte kendilerine gelirler.

sailorgursel
01-03-2010, 22:09
Ayrıca Sayın hossamanın dediği gibi toprağına yanmış gübre takviyesi yapın, iyi gelebilir.

fzthalil
30-01-2013, 00:14
Merhaba arkadaşlar,
başlığın en son yazısının tarihini görünce acaba doğru yere mi yazıyorum diye içimden geçirmiyor değilim:) ama bitkim arap yasemini.. yaklaşık iki ay önce aldığım yaseminlerim önce bursadan istanbula gitti, anneme hediye olarak almıştım iki tane. istanbulda bir hafta içinde %80 civarında yapraklarını dökmüş.. daha sonra acaba yer değişikliği mi sebep oldu diye aldım bursa inegöle getirdim. burda yeni yapraklar yeni sürgünler çıkardı ve hatta çiçek tomurcuğu taşıyan sapları da çıkardı belki 100 adet tomurcuk vardı.. sonra ne olduğunu bilemediğim sebepten ötürü çiçek sapları ve tomurcuklar dökülmeye başladı ve belki 5-10 adet tomurcuk ya kaldı ya kalmadı.. sonra aldım eve getirdim tomurcuk dökülmesi durdu hatta tomurcuklardan biri açtı ve güzel kokusunu verdi:) ama bu sefer de yine bir sebepten ötürü yapraklar dökülmeye başladı hem de yeni çıkardığı taze yapraklar:( ve hala dökülmeye devam ediyor.. sallayınca bile dökülüyor.. dikkat ettim yeni taze yapraklar dökülüyor, arada eski yapraklar da dökülüyor. acaba eksik veya yanlış bir şey yapmış olabilir miyim? teşekkürler..

Safranlı
30-01-2013, 08:23
dibinde çok mu su duruyor
direnajı nasıl

fzthalil
30-01-2013, 09:39
Drenajı gayet iyi. Haftada bir yarım lt su ile suluyorum ve dibinde hic su durmuyor. Toprak yapısı da normal torf. Bugün de baktım da yine 3-4 yaprak düşmüş:(

Safranlı
30-01-2013, 10:29
Torf sürekli aşırı nemli kalıyor ise sıkıntı olabilir
bende anlam veremedim

fzthalil
30-01-2013, 12:45
yok hocam sürekli ıslak kalmıyor. hatta son günlere doğru kuruyor gibi.. acaba yer değişikliğine adapte olmak için böyle bir tepki veriyor olabilir mi? akşam resimlerini koymaya çalışacağım..

Safranlı
30-01-2013, 15:08
Evet olabilir
çokta değiştirmeyin
yerine yavaş yavaş alışsın

fzthalil
30-01-2013, 23:27
Galiba yer değişikliğinden dolayı böyle oldu.. yeni yapraklar çıkarmaya başlamış:)

kafkasay
15-08-2014, 17:42
Arkadaşlar acemiliğime verin. Arap yasemininin dış ortama uyumu nasıldır?. Köy bahçemize bakan balkonumuzu ayakta tutan 3 sütun var, onlara sardırmak istiyorum. Yine saksıda ******. Saksıları sütunların dibine koyup, bitkiyi de sütuna sardırmak istiyorum. Sizce dış etkenlere dayanıklı bir bitkimidir? Saygılar.

Yiğitece
25-08-2015, 22:28
Merhabalar. Ben yeni üye oldum. Annemin İzmirdeki evinin minik bahçesinin çiçeklendirilmesi işi bana ait. Ama bu konuda ne kadar az şey bildiğimi okudukça görüyorum. Kafam karıştı... Bahçe Duvarı için Sarmaşık olarak Yasemin olabilir dedim ama.. Öğleden sonra, az Güneş alıyor. Bakımı kolay, yaprak dökmeyen bir bitki tercihim... Yardımcı olursanız sevinirim.

Paylaş

Akivilcim
13-12-2015, 21:36
Arap yasemini çok büyüyen ve yaprak dökmeyen çok hoş kokulu bir bitki tavsiye ederim