PDA

View Full Version : Alisyum, Kuduz Otu (Alyssum sp.)

limon
27-08-2007, 19:54
Tohumunu Yapı marketten almıştım. Minik güzel çiçekleri var:

19565

Mine Pakkaner
27-08-2007, 20:18
alisyum. Botanik adı Alyssum sp.

Chotanaq
20-05-2009, 21:57
Coştukça Coşar Kraliyet Halısı Alyssum

Bahçenin yazın ihtiyacı olduğu herşey var onda: Mis gibi bal kokusu ve çok sayıda çiçek.

Toprak : Geçirgen bahçe toprağında sağlıklı gelişim gösterir. Nemli olmasına dikkat edin. Çok ıslak **** fazla kuru toprak onu mutsuz eder.

Bakım : Güneş alan açık alanlar onun için idealdir. Dayanıklıdır. Sıcaklığın -2 derecenin altına düşmediği bölgelerde, kışın da canlılığını korur.

Üretim : Şubat ayının ortasından yaz başlangıcına kadar tohumla yapılır. Aralarında 30 santimetre boşluk bırakmalısınız. 20 gün kadar sonra çimlenme tamamlanır. Bahçeye alabilirsiniz.
Çiçekler : Yaz boyunca yığın halinde açar. Genellikle beyazdır ama pembe, mor, kırmızı, olanlarıda vardır. Bal gibi kokar. Boyu 10-20 santimetreyi bulabilir. Daha çok örtü bitkisi olarak kullanılır. Bahçe sınırı olarak da çok şık durur. Nisan ayında çiçekleriyle karşılaşacaksınız.

Benim nisan ortasında ektiğim tohumların şimdiki hali (çiçek açtılar) ;)

kar-topu
21-05-2009, 21:25
Bende birkaç tane almıştım çiçekleri çok güzeldi ama şimdi çiçekleri azalmaya başladı.Sanırım gölgede olmalarından kaynaklanıyor.

ardabora
22-05-2009, 23:27
Ben geçen yıl deli gibi tohum yetiştirme sevdasına girişmiş ve alyssumlarda başarılı olmuştum ama büyüttüğüm alyssumların sadece 4-5 tanesi kışı atlattı ve çok büyüdüler.

Bu yıl bir kaç tohum daha yetiştiriyorum,bakımı çok kolay ve minik çiçekleri çok güzel görünüyor.Alyssumlar için özellikle bir şey yapmıyorum,sadece suluyorum.

Tohumdan yetiştirmek iteyenler için gelişim evrelerini göstereceğim.Resimlerin hepsi geçen yıla ait...

ardabora
22-05-2009, 23:29
Bir kök alyssumu saksı aranjmanında kullanmıştım,dökülen tohumlardan 10-12 kadar fide çıktı saksıda,büyütebilirsem sedumların arasına dikeceğim yine..

Chotanaq
23-05-2009, 08:30
Birşey sormak istiyorum resimlerden gördüğüm kadarıyla renkli olan çiçek önce beyaz gibi tam açıyor sonra mı renkleniyor?

Çünkü benim 2 tür rengim vardı ikiside beyaz açınca şaşırdım şu an tam gelişme dönemindeler.

nurcanaybay
23-05-2009, 09:00
Sn.Ardabora ,4. mesajda ki fotoğraflar sizin bahçeye mi ait ?

ardabora
23-05-2009, 21:00
Sn.Chotanaq,

Eflatun olan alyssum çok uçuk bir renkte açmaya başladı, hatta toz pembe açacaklar diye sevinmiştim ama sonradan iyice rengi belirginleşti.

Bir kaç tane sıklamen ve toz pembe açtı ektiğim bu paketten, yaz boyunca çiçekli kaldılar ama kışı geçiremediler.:(

Şu an elimde oldukça büyümüş bir beyaz ve iki mor var. Geçen gün de gidip iki tane sıklamen ve toz pembe aldım yine, çünkü elimdeki yeni minik fideler, saksıdaki beyaz alyssumlardan..

Sn. nurcanaybay,

Evet resimler benim ön bahçemden..Bu resimde alyssumların büyüklüğü daha iyi belli oluyor.Resim 3 mayısta çekildiği içimn yeni aldığım alyssumlar ekili değil.

Chotanaq
23-05-2009, 21:51
Sn.Chotanaq,

Eflatun olan alyssum çok uçuk bir renkte açmaya başladı, hatta toz pembe açacaklar diye sevinmiştim ama sonradan iyice rengi belirginleşti.

Bir kaç tane sıklamen ve toz pembe açtı ektiğim bu paketten, yaz boyunca çiçekli kaldılar ama kışı geçiremediler.:(

Şu an elimde oldukça büyümüş bir beyaz ve iki mor var. Geçen gün de gidip iki tane sıklamen ve toz pembe aldım yine, çünkü elimdeki yeni minik fideler, saksıdaki beyaz alyssumlardan..

Sn. nurcanaybay,

Evet resimler benim ön bahçemden..Bu resimde alyssumların büyüklüğü daha iyi belli oluyor.Resim 3 mayısta çekildiği içimn yeni aldığım alyssumlar ekili değil.
Ne kadar güzel ya burası ;)

Benim çiçekler bugün renk değiştirdi ilk önce mor oldular bakalım zamanla ne olacak.

Chotanaq
27-05-2009, 20:04
Kuduz otu son halleri;

alp96
14-04-2011, 14:57
Evet bende yapı marketten aldım şimdi çimlendiriyorum

serkan_istanbul
14-04-2011, 22:33
Bende bu bitkiden var havaların ısınmasına gerek yok bendekiler ölmediler bile. ve çok arsızlar bir zamanlar iki kök olan şimdi her yerde. direk dikin bence çimlenmesinede gerek yok. Benim sayfada resimleride var yeni çekilmiş

nurguldk
15-04-2011, 09:24
Tohumdan ektim. Şu anda çimlendi. Sorunsuz çimleniyor. Ankarada kışı geçiremezler. Ancak ulaştığım birçok bilgi tohumlarını döküp hersene bulunduğu yerden tekrar çıktığını ifade ediyor.

serkan_istanbul
15-04-2011, 14:16
Terasımda bakıyorum çok çabuk büyüyor. Tohumunun döküldüğü yerden çıkıyo. bence hiç tereddüt etmeden direk ekin. Çok sık ekmeyin. Karların altındada kalıyolar ama bir şey olmuyo. olsada önemli deil dökülen tohumlar hemen büyüyo. hep çiçekli ve kokuyolar.

nardane
15-04-2011, 20:50
Tohumdan ektim. Şu anda çimlendi. Sorunsuz çimleniyor. Ankarada kışı geçiremezler. Ancak ulaştığım birçok bilgi tohumlarını döküp hersene bulunduğu yerden tekrar çıktığını ifade ediyor.
Sevgili nurguldk , acaba ektiğiniz bu tohumlar ne kadar sürede çimlendi?
Merak ettim , bende ekeli beş gün oldu bekliyorum.

Andora
18-04-2011, 08:07
Ben de sarı ve beyaz çiçeklenen türünden ektim. Galiba diğer adı ballıca imiş. Bal+pudra+vanilya kokan çiçekler açacakmış. Ben satıcının yalancısıyım :D

Çimlendirme sırasında pek sorun yaşamadım. Bu çiçek seyreltilerek şaşırtılıyormuş. Bu nedenle doğrudan saksıya serptim ve üzerlerine kapak toprak koymadım. Tohumlar toz tohum şeklinde, çok minik olduğu için ve ışık çimlenmelerinde büyük rol oynağı için örtülmemesi gerektiği yazıyordu talimatnamede. Bir de tohumları kuma karıştırarak tuzluk yardımı ile serpiştirmek daha iyi olur. Ben elimle hallederim diye düşünmüştüm. Pek orantılı değildi dağılımları. Ama saksıyı çimlenene kadar strechfilm ile sarmıştım. Fakat bulundukları yer oldukça aydınlık olmasına rağmen kısa zamanlı olarak sadece akşam güneşini alıyordu ve bu nedenle hepsi gereksizce uzayarak pencereye yönelmişti. Ben de bu hafta sonu buludukları saksıda seyreltmek yerine sağlıklı görünenlerini başka bir saksıya mesafeli olarak dikip, kapalı balkona aldım. Evet dün bunu yaptım ve bugün İstanbul 'a kış geri geldi. Umarım hayatta kalırlar.

nurguldk
18-04-2011, 12:30
Sevgili nurguldk , acaba ektiğiniz bu tohumlar ne kadar sürede çimlendi?
Merak ettim , bende ekeli beş gün oldu bekliyorum.

Ben epey önce ekmiştim havalar daha serindi. O nedenle sanırım 10-15 gün sonra gördüm çimlenmelerini. Şu anda şaşırtılabilecek büyüklükteler ama hala yeni çimlenen tohumlar var. O nedenle sabırlı olun nemlendirin hatta çimlenene kadar streçle kapatın çıkacaklardır :)

nurguldk
18-04-2011, 12:31
Bu arada seralarda fidesi de var bilginiz olsun.

serkan_istanbul
18-04-2011, 13:31
Galiba yazılarımı okumuyorsunuz. çok kolay yetişen bir5 bitki bende yıllardır var 10 yıl önce fidesini ektim. Mor ve beyaz iki fide. şu anda 3 renk oldu. Kendi kendine çoğsldılar.
soguktan etkilenmiyolar. terasta duruyolar. kapalı yerde büğyütmek zor. açık alan seviyo.

nurguldk
19-04-2011, 11:11
Serkan Bey,
Yazılarınızı okuyorum, ayrıca diğer üyelerin yazılarını da okuyorum. Bitki çok yıllık evet ama ılıman iklimlerde. Emin olun Ankara'nın iklimi hiç de ılıman değil :) İstanbul ile kıyaslanamıyor maalesef. İstanbul'da Begonvil dahi oluyor.
Yalnız iklim uygun olmadığında da, kendi döktüğü tohumlardan hersene yerinde çoğaldığını bir çok üye yazmış. Bu durumda sorun yok gibi görünüyor zaten :)

ardabora
20-04-2011, 11:08
2008 baharında tohumdan yetiştirdim,daha sonra bahçeye diktiklerimin donmadığını ve düşen tohumlardan yenilerinin çimlendiğini görünce tohum işine son verdim.baharla birlikte sağdan soldan minik fideleri çıktıkları yerden toplayıp başka yerlere dikiyorum.beyaz,toz pembe ve eflatun renkleri var bende.koyu mor bir tonu daha var ama bulamadım.ayrıca sarı alyssum da çok hoş bir görüntü veriyor ama çiçekçilerde bulamadım,tohumla da uğraşmak istemiyorum açıkçası...beyaz olanın şekerli bir kokusu var,aranjmanlara çok yakışıyor bu çiçek..

izgi
02-05-2011, 15:50
Ben açık ve koyu mor 3-4 fide aldım saksıda denemek için saksıya yayıldılar hatta kenarlarından sarkacak gibi duruyorlar. Renkleri çok güzel eğer sarkma durumları olursa askılı bir saksıya alıp sayılarını da çoğaltma niyetindeyim. Gerçi hızla yayıldıkları için bu sayıda bile sarkabilirler diye düşünüyorum. Çok zahmetsizler. Ben su ihtiyaçlarını bilmiyorum, rastgele suluyorum ama sorun çıkartmadılar :)

füsunANK
02-05-2011, 19:54
Ben de tohum aldım, henüz ekmedim. Aldığım kişi, fideleri şaşırtmaya gerek olmadığını söyledi. Nerede yetişecekse oraya ek tamam dedi. Öyle deneyeceğim.
Geçen sene balkonumda bir saksıda vardı. Saksıyı kışın balkonda bıraktım. Minik minik yapraklar vardı üzerinde bütün kış, halada duruyor. Bakalım canlanacak mı, gelişecek mi.
Bu arada ; Ankara'nın iklimi galiba değişmeye başladı, geçen yıl balkonda bıraktığım katmer petunyalardan biri de hala canlı. Diğerleri de bahar başına kadar inat ettiler , yeşildiler ama Şubat gibi ikisi öldü. Üstelik Ankara'nın en yüksek tepesinde, en soğuk yerde , açık balkonda bir tanesi yaşamaya devam ediyor.

gilan
02-05-2011, 20:01
Ankara'nın ikliminin en kötü yanı Şubat başındaki iki haftalık dönem.
Pek çok bitki aslında dona dayanıyor ama her sene Şubat başında -15'i görüyoruz, onu atlatmak zor oluyor işte. :)

sındırgılı
02-05-2011, 20:11
Ben, Buyukada`da tohumlari direkt topraga serpistirmistim. Maalesef, kedilerim (acemi Bahcivanlarim ) altini ustunu yerine getirmisler. Ne cikarsa bahtima demekten baska carem yok. :)

izgi
03-05-2011, 13:21
Ben de sarı ve beyaz çiçeklenen türünden ektim. Galiba diğer adı ballıca imiş. Bal+pudra+vanilya kokan çiçekler açacakmış. Ben satıcının yalancısıyım :D

Bu koku durumunu öğrendim ya hemen gittim beyaz aldım iki tane de :) vanilya vanilya koksunlar bakalım. Minik çiçekleri çok hoşuma gidiyor çok ciciler.

nardane
03-05-2011, 18:54
İlk fotodaki nisan ortasında tohumlanan bir alisyum ise demekki benimkiler açmayacak .
Hala ilerleme yok ,yarın tam güneşe bırakayım bakalım etkili olacak mı?
Fotolayınca ekleyeyim.

izgi
07-05-2011, 22:51
Maalesef saksıya hapsedilmiş alisyumlarım. Böyle bile çok güzel görünüyorlar.

209995

209996

yeşil melek_p
08-05-2011, 17:17
sn.ardabora
05.08.2009 numaralı resminizdeki en sağ alt köşedeki yer örtücü bitkinin adını biliyormusunuz acaba?? çok merak ediyorum çok güzel görünüyorlar top top..

gilan
09-05-2011, 15:18
Bir sedum türü olduğu kesin. Sedum reflexum (http://www.google.com/search?q=sedum+reflexum&hl=en&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=ZOvHTeK3GYzB8QOMhOj2Bw&ved=0CC0QsAQ&biw=1280&bih=903) ya da sedum acre (http://www.google.com/search?q=sedum+acre&hl=en&prmd=ivns&source=lnms&tbm=isch&ei=nuvHTeXMJMy58gPjuej2Bw&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CBgQ_AUoAQ&biw=1280&bih=903) olabilir.

yağ-mur
22-05-2011, 16:20
bunlarda benim

214954

ardabora
22-05-2011, 22:38
sn.ardabora
05.08.2009 numaralı resminizdeki en sağ alt köşedeki yer örtücü bitkinin adını biliyormusunuz acaba?? çok merak ediyorum çok güzel görünüyorlar top top..

bu mesajı yeni görüyorum kusura bakmayın...

yer örtücü olarak sedum hispanicum (http://www.google.com/search?q=sedum+hispanicum&hl=en&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=ZOvHTeK3GYzB8QOMhOj2Bw&ved=0CC0QsAQ&biw=1280&bih=903&aq=f&aqi=&aql=&oq=) kullanıyorum ben.

beyaz çiçek (http://www.botanic.jp/plants-sa/sedhis_2.jpg) açıyor.

ardabora
23-05-2011, 11:24
bahçemdeki coşan alyssum...nazar değmesin kaç kış atlattı,birşey olmadı...

nardane
30-05-2011, 23:20
Sevgili ardabora maşallah diyelim ne kadar güzel görünüyor.
Alisyumların her rengi başka güzel oluyor.

Azelia Kara
24-10-2011, 20:40
Halen çiçek açıyorlar. ;)

mrduran
25-10-2011, 01:17
Merhabalar efendim,

Ben alırken, LOBURAİA MARİTİMA/Allyssum/Kuduz otu/Ballıca/Karyağdı adı ile aldım bu çiçeği. Hele yağmurdan sonra, insanı baymayan, bal kokusu, nefis bir şey.

Her ev/bahçede olmalı bence. Ama yakın dikilirlerse, sanırım tozlanma ile renkleri, aynı çiçekte karışık oluyor.

Teşekkürler Sayın Limon, her zaman ışık olmadasınız bana.

Saygılarımla lütfen.

kelebek çalısı
01-04-2012, 19:31
Bildiğimiz alyssumlardan farklı bir renk ve dokudaki bu alyssumu yeni aldım. Henüz aldığım haliyle saksısında duruyor, toprağı epey ıslak olduğundan aktarma yapmadım.

Hiç bu tür bir alyssum olduğunu bilmiyordum. Hoşuma gitti ve bahçemdeki çeşitliliğe bir tür daha eklenmiş oldu böylece :)

Alyssum propinquum | Granite Gardens Rare Plants (http://granitegardensrareplants.com/node/31) genel bilgi için.

hberbul
06-04-2012, 17:40
Zengerdandan bana hediye gelmişti 20 kadar.Dedim ki bu kadar az tohumu nereye ekeceksem.Yazdıklarınızı okuyunca ooooo ben bunları nerelere dikeceğimi şaşırırım artık.

hberbul
06-04-2012, 17:41
20 günde bu duruma geldiler,ama benim bir kısmı büyüyemeden kurudu,sebebini anlayamadım.

kargasaray
20-04-2012, 13:11
merhaba
Hberbul, bana da geldi aynı hediye, bugün ekmeyi planlıyorum. Geç buldum ama buradan öğrendiklerime göre çok güzel bir çiçekmiş.
Sizinkiler için üzüldüm, tamamını ekmiş miydiniz?
Bana ne önerirsiniz?

mrduran
20-04-2012, 18:38
Zengerdandan bana hediye gelmişti 20 kadar.Dedim ki bu kadar az tohumu nereye ekeceksem.Yazdıklarınızı okuyunca ooooo ben bunları nerelere dikeceğimi şaşırırım artık.

Merhaba efendim,

Arıcılık ile uğraşanlara tavsiye ve hediye edin. İzmir şartlarında 12 ay çiçek eksik olmadı, kışın güneşli günlerde arıları beslemede kullanılabilir (Arı çeken çiçek imiş). Çok tohum veriyor, diğer saksılara bile sıçrayıp yeşeriyor, bereketli yani.

Sağlıkla kalın.

Saygılarımla lütfen.

kelebek çalısı
25-04-2012, 22:53
Sarı çiçekli alyssumu sarkıtacak özel bir yer bulamadım bahçede. Uygun bir zamanda özel bir kaya tasarımı veya yatak hazırlayarak bahçeye almak istiyorum. Ama şimdilik bir askılı saksıda sürdürecek yaşamını.

kargasaray
26-04-2012, 08:52
Çok güzel görünüyorlar. Ben de ektim, bakalım başarabilecek miyim.

kelebek çalısı
29-04-2012, 18:06
Bunlar da tohumdan ektiğim, alyssum 'carpet of snow'. Hala asıl yerine şaşırtma yapmadım ve ektiğim gibi büyüyorlar. Hatta çiçek bile açtı bir tanesi :)

kelebek çalısı
15-05-2012, 19:38
Saksıya geçirdiğim 'carpet of snow' hızla gelişiyor.

ipektuğçe
24-05-2012, 12:47
Geçen sene tohumdan yetiştirdiğim alisyumlar.Yaz, kış,kar demeden sürekli açıyorlar.

hberbul
24-05-2012, 15:58
Merhaba efendim,

Arıcılık ile uğraşanlara tavsiye ve hediye edin. İzmir şartlarında 12 ay çiçek eksik olmadı, kışın güneşli günlerde arıları beslemede kullanılabilir (Arı çeken çiçek imiş). Çok tohum veriyor, diğer saksılara bile sıçrayıp yeşeriyor, bereketli yani.

Sağlıkla kalın.

Saygılarımla lütfen.

Evet zaten bal gibi kokuyor özellikle beyaz olanları.

hberbul
24-05-2012, 16:06
Bunlar tohumdan ektiklerim (beyazlar) büyüdükçe seyrakleştirip saksıya ya da bahçeye taşıyorum.

300006

Pembe ve morları da hazır aldım.

300007

300008

zalikus
30-07-2012, 13:04
Geçen yıl fide olarak almıştık saksısına hiç dokunmadık kışı geçirdi ( Ankara kışı malum) ama kalmış tohumlardan kendiliğinden yeşerdi. Şimdi durumu gayet iyi. Merak ettiğim tohumlarını kendim toplama gibi bir çaba içerisine girmeli miyim yoksa seneye de yine kendiliğinden yeşerir mi?

zalikus
30-07-2012, 13:06
Kışı geçirdi derken yanlış anlaşılmasın çiçek olarak değil tohum olarak toprağın içinde:) Saksı da dışarıdaydı hep.

kelebek çalısı
23-02-2013, 03:10
Yaz aylarında bahçemde bu kadar güzel açtığını göremediğim Alyssum, şu kış ayında halinden ne kadar da memnun görünüyor değil mi?

372179

alibaba
23-02-2013, 19:03
Sizin orlara bahar gelmiş demek ki :) Çok kıskandım şimdi :) Maşallah
Daha bizim burlara fidesi bile gelmedi .:)))Yaz aylarında bahçemde bu kadar güzel açtığını göremediğim Alyssum, şu kış ayında halinden ne kadar da memnun görünüyor değil mi?

372179

limon1115
14-03-2013, 19:56
Bende hediye gelen tohumlarımı geçen hafta ektim. Ertesi gün çıkmaya başladılar. Yalnız yaprak çıkarmayıp, sürekli uzuyorlar. Bu normal bir durum mu yoksa birazını seyteltmem mi gerekiyor?
378131

kelebek çalısı
14-03-2013, 21:13
Sn. limon1115,

Tohumdan yetiştirme ile ilgili her türlü bilgi ve detay için lütfen burayı (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/23363.htm) ziyaret ediniz.

Çimlenen Alyssum tohumlarınızın ihtiyacı olan ışık, nem, ve bunun gibi benzer her türlü bilgi eminim işinize çok yarayacak ve sağlıklı fideler elde edeceksiniz.

Hülya
14-03-2013, 21:46
Eylül ayında bahçeye serptiğim tohumlar fideye dönüşüp yerlerini aldılar :)

378196

İki rengi yanyana ektiğim de ebruli tohumları oluyor.

378198

Hafta sonu bahçenin her yerinde ,çimlerin içinde onlarca yeni fide çıktığını gördüm :)

Sudenur
14-03-2013, 22:05
:eek: Harika olmuş, çok çok güzel.. :)) Özellikle şu uygulamaya bayıldım.. http://www.agaclar.net/forum/attachments/yerortucu-ve-yayilicilar/378195d1363293587-1-dsc00343.jpg

alibaba
14-03-2013, 22:09
Ben de bekliyorum fidelerin çıkmasını piyasaya, 2 hafta önce uzman peyzajda şaşırtma yapıyorlardı :)

ebrulim77
15-03-2013, 14:15
ben tohum ektim,geçen hafta çimlendiler ama böyle boyları 2 cm uzun ince cılız gibiler.balkona attım şu ara güneş var diye belki güçlenirler.ne zaman kalıcı yerlerine alsam aceba ? plastik bardağa torfa dikmiştim..inşallah ziyan olmazlar...

ddmk
22-04-2013, 09:23
Ben 2. yapraklarını çıkarttıklarında aldım yerlerine. Bugün çiçeklerini gösterdiler bana :)

alibaba
19-05-2013, 19:54
Bunlar da benim alisyum konuklarım.
Doğu güneşi alıyorlar ama sanırım keyifleri yerinde şimdilik.

Ben de bekliyorum fidelerin çıkmasını piyasaya, 2 hafta önce uzman peyzajda şaşırtma yapıyorlardı :)

aigneis
08-06-2013, 11:00
Selamlar.

Benim de bahcemde alyssum saxatile var. Basket of gold, altin tozu diye de geciyor. Zengardendan almistim. Cimlendikten bir kac hafta sonra bahceye aldim. Ilk sene cicek acmadi ama bu bahar harika cicekleri oldu. Cicekleri kesmekte gec kalinca da bir suru tohumum oldu. Tohumlari topladim ama simdi ne yapacagimi bilmiyorum. Bu halleriyle pek iyi gorunmuyorlar. Bu sene bir daha da cicek acmazlar. Ustten budayabilir miyim? Bir de altina cok tohum dokuldu. Seneye yeni fideler olur ve iyice dipdibe olurlar. Cok yillik olan bu bitkilerin cicekleri bittikten sonraki bakiminin nasil olmasi gerektigi konusunda beni aydinlatirsaniz cok sevinirim.

Bu arada isteyene tohum gonderebilirim.

Tesekkurler simdiden.

nesli60
21-06-2013, 11:10
bunlarda benim alisyumlarımhazır almıstık güneşi bol alabilecegi bir yere koymustum ama hemen soldular bende sadece sabah günesi alan bir yere aldım yeniden cicek acmaya başladıkar şükür beyaz olanları mis gibi kokuyo :)

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/931314_148995445285677_1290399772_n.jpg
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/424580_148686355316586_77897283_n.jpg

draco
29-07-2013, 00:02
Merhaba,

Tohumlarını evdeki saksıya diktiğim alyssumlar daha 48 saati doldurmadan çimlendiler. Şimdi bu küçükleri nasıl sulamam gerekiyor? Sprey ile nemlendirmek yeterli olur mu?

draco
19-09-2013, 22:52
Bir saksıya gereğinden fazla tohum dikmişim. Şimdi alisyumlarım dipdibe büyüyorlar. Güçlü olan ayakta kalır diyip bir şey yapmamak mı lazım yoksa zayıf olanları benim şimdiden sökmem mi lazım?
Şimdiden teşekkürler.

Muda
26-09-2013, 20:17
Bir saksıya gereğinden fazla tohum dikmişim. Şimdi alisyumlarım dipdibe büyüyorlar. Güçlü olan ayakta kalır diyip bir şey yapmamak mı lazım yoksa zayıf olanları benim şimdiden sökmem mi lazım?
Şimdiden teşekkürler.
Tohumları çimlendirdikten sonra onları şaşırtmanız yani ayrı ayrı dikmeniz gerekiyor. Benim uygulamam eğer zamanım var ise önce saksıyı sulayıp bir süre bekledikten sonra fideleri bir elimle tutaraksaksıyı ters çevirip bitkilere zarar vermeden balkon kenarına hafifçe vuruyorum. Saksıdaki toprakla birlikte elime fideler geliyor. Tekrar ters çevirerek saksıdaki toprağı ve fideleri normal haline getiriyorum. Toprağı ile beraber fideleri önceden açtığım çukurlara koyuyorum. Kenardan sıkıştırıyorum. Açtığım çukurları daha önce su koyup bu suyun çekilmesini beklemeniz durumunda sıkıştırma durumunda meydana gelen özellikle fidanlarda can suyunun köklere ulaşmama sorununu da engellemiş oluyoruz.

hira
22-01-2014, 08:35
Kraliyet halısı (Alyssum)

Yayılarak büyüdüğü için bahçeyi halı gibi kaplar. Adını da bu
özelliğinden alır. Sadece beyaz değil, lila ve mavi - mor türleri de
vardır. Ancak bu türleri kokusuzdur. Yaklaşık 10-25 santimetre
boylanabilir. Çevresine 20- 30 santimetre yayılır. tohumlarını nisan -
mayıs aylarında ekebilirsiniz. Çiçekleri haziranda açar. Bitki eğer çok
fazla yayılma yaparsa fidelerini makasla kırpabilirsiniz. Kolay yetişen
bir bitkidir. Geçirgen her türlü toprakta mutlu olur. Ama kireçli
topraklarda yetiştirirseniz daha sağlıklı olur. ılıman iklim seven
türleri, çok soğuk bölgeler dışında ülkemizin hemen her yerinde
yetişebilir. Düzenli sulamayı unutmayın. Ancak aşırıya kaçmayın. Sağlıklı gelişim göstermesini istiyorsanız doğrudan güneş almasını sağlayın. Özellikle çiçek tarhlarının vazgeçilmez bitkilerindendir.

hira
22-01-2014, 08:51
Kraliyet halısı (Alyssum)

Yayılarak büyüdüğü için bahçeyi halı gibi kaplar. Adını da bu
özelliğinden alır. Sadece beyaz değil, lila ve mavi - mor türleri de
vardır. Ancak bu türleri kokusuzdur. Bordürlerin ön sıralarındada kullanabilirsiniz. Ayrıca saksılarınızda da oldukça hoş bir görüntü yaratır. özellikle beyaz türleri bahçenizdeki diğer canlı renklerdeki bitkilerle uyumlu bir birliktelik yakalar..

EvBahçe Mart 2009

kelebek çalısı
26-01-2014, 17:01
Bahçelerde mutlu bir kış geçiren alisyum.

466899

Rüzgar, karıncalar ve çeşitli etkenler ile bahçenin dört bir yanına yayılıp çimlenmiş minik alisyum fideleri. Hatta minik boylarına bakmadan çiçeğe durmuşlar. Sabırsız bunlar, sanki bir de baharı kıskandırma derdindeler. :D

466900

kelebek çalısı
13-03-2014, 18:19
Her sezon dibine dökülen tohumlardan yeniden çimlenerek yaşam bulan mor renkli Alyssum.

475889

aigneis
15-04-2014, 16:07
http://www.agaclar.net/forum/1167234-post62.htm
Geçen sene bu soruma cevap alamamıştım. Hiç dokunmadım ve soğuk bir kışı yeşil bir halde geçirdiler. Bahara doğru bir kısmı çürüdü ve şimdi yine çiçek açtılar. Nisan itibariyle:
483411

Buradaki fotoğraflardan farklı gözüküyorlar. Aldığım sitede hibrit olmadığı yazıyordu. Sanırım sitedeki diğer fotoğraflardaki bitkiler hibrit. Daha küçük yapraklı ve daha bol çiçekli.

aigneis
19-04-2014, 19:09
Her sezon dibine dökülen tohumlardan yeniden çimlenerek yaşam bulan mor renkli Alyssum.

475889

Sayın kelebek çalısı.. sezon sonunda bitkinin toprak üstü kısımlarını kesiyor musunuz?

çetik
02-05-2014, 12:58
bal kokulu beyaz alisyumum :D

yeşil düzce
17-05-2014, 20:36
Selam arkadaşlar..En çok yetiştirmek istediğim çiçek olan ALİSYUM larımın tohumlarını mart ayında ekmiştim. Çok çabuk yeşerdiler..Ama bir türlü büyüyüp çiçek açmıyorlar:confused: sebebi ne olabilir fikrinizi yazarsanız çok sevinirim..

yeşil düzce
17-05-2014, 20:38
Birde şu var arkadaşlar 50 tohum çimlendi ama elimde sadece bunlar kaldı..Tekrar tohum eksem acaba bu yaz yetiştirebilirmiyim..

bin453
25-10-2014, 17:50
Bizim bahçeden alisyumlar.Baya oldu tohumdan dikmiştik.Tekrar olduğu yerden gene verdi sardı bahçeyi resmen kokusuda çok güzel.Arı böcek eksik olmuyor üzerinden.:p

Dumlupınar
03-12-2014, 23:40
Arkadaşlar merhaba,zengarden bana yaptığım alış veriş için hediye olarak 2 paket tohum göndermiş.Bunlardan birisi alisyum.Ben İzmir'de havaların ılık gittiği şu günlerde onların bir kısmını ekmeye karar verdim.Soğuklardan etkilenmediğini biliyorum.Komşumun bahçesinde kış aylarında da yeşil ve çiçekli kalıyorlar.Hadi hayırlısı.Herkese SELAMLAR...

622ali
26-04-2015, 16:20
http://i.hizliresim.com/BMEY4Q.jpg (http://hizliresim.com/BMEY4Q)
http://i.hizliresim.com/0q8dmR.jpg (http://hizliresim.com/0q8dmR)

Dun dayanamayip bende alisyumlari torf ve birazda kompost karisimina ekip uzerlerine bastirdim ve hafifce suladim. Beklemeye gectim. Bakalim sonuclar ne olacak

622ali
26-05-2015, 17:35
Cin den getirttigim alisyum tohumlarin son hali asagida. Diger alisyum resimlerine bakinca yaprak sekilleri ayni degil gibime geliyor. Uzun ince degilde buyuk yuvarlaklar.

Acaba alisyum yerine baska bir tohum mu geldi?

http://i.hizliresim.com/yM0gOa.jpg (http://hizliresim.com/yM0gOa)

berat85
29-05-2015, 15:15
2008 baharında tohumdan yetiştirdim,daha sonra bahçeye diktiklerimin donmadığını ve düşen tohumlardan yenilerinin çimlendiğini görünce tohum işine son verdim.baharla birlikte sağdan soldan minik fideleri çıktıkları yerden toplayıp başka yerlere dikiyorum.beyaz,toz pembe ve eflatun renkleri var bende.koyu mor bir tonu daha var ama bulamadım.ayrıca sarı alyssum da çok hoş bir görüntü veriyor ama çiçekçilerde bulamadım,tohumla da uğraşmak istemiyorum açıkçası...beyaz olanın şekerli bir kokusu var,aranjmanlara çok yakışıyor bu çiçek..

merhaba 2nci resminizdeki bitkinin adını öğrenebilir miyim?
çiçekçilerde bulunur mu bu bitki?

TCM
29-05-2015, 20:47
Cin den getirttigim alisyum tohumlarin son hali asagida. Diger alisyum resimlerine bakinca yaprak sekilleri ayni degil gibime geliyor. Uzun ince degilde buyuk yuvarlaklar.

Acaba alisyum yerine baska bir tohum mu geldi?

Alyssum değil bu çıkanlar :)

622ali
29-05-2015, 20:52
Alyssum değil bu çıkanlar :)

Vallahi bugun bahcedeki yerlerine aldim :) Artik alisyum mu cikar yoksa maydanoz mu yoksa siradan bir ot mu ?

Bakip gorecegiz. :D

TCM
30-05-2015, 00:00
...Artik alisyum mu cikar yoksa maydanoz mu yoksa siradan bir ot mu ?
Bakip gorecegiz. :D

Üçü de değil...

622ali
30-05-2015, 00:17
Umarim bir cicek cikar...

hira
04-06-2015, 08:13
Bu sene tanıştım alisyumla.. Sadece mor olanından almıştım bi tanecik, mor şebboyla da aynı saksıya diktim.. Çok yıllık olduğunu şuan öğrendim ve şebboyun yerine bir tane de beyaz alisyum olsaydı diye pişmanlık duydum. Yuvarlak küçük bir saksı düşünün, diktiginiz alisyum o kasar güzel gelişiyorki, saksıdan bir sakız sardunya gibi sarkıveriyor nazlı nazlı.. Beyaz alisyumumda olmalı benim! Umarım bulurum da bir kez yetiştirip daha sonra deli gibi aramış olmama rağmen bulamadığım lobelya gibi tadı kalmaz damağımda.

ParlakYıldızlar
09-06-2015, 23:28
Umarim bir cicek cikar...

Resimdekiler bence ve kesinlikle gülhatmi aynısı bendede var,bu arada bende sayenizde çiçek delisi oldum,sizleri ve bu forumu tanıdığıma memnunum herkese bol Çiçekli günler

ParlakYıldızlar
09-06-2015, 23:41
merhaba 2nci resminizdeki bitkinin adını öğrenebilir miyim?
çiçekçilerde bulunur mu bu bitki?

Ben cevap vermek istedim, Syn ardabora nın 2. Ci resimdeki sukkulent bitkisidir eğer yanlışsam özürdilerim ama eminim:)

HakanSoyuak
30-06-2015, 23:34
http://i.hizliresim.com/62daJ7.jpg (http://hizliresim.com/62daJ7)Ilk kez tohumdan bitki yetiştirmeyi deniyorum. Sarı Alyssyum ve mavi aubreta kırmızı aubreta obrizya tohumlarını bir kasaya serptim 4. Gün çıkmaya başladılar umarım hepsi Yaşar ve biraz daha büyüdüklerin de şaşırtma yapabilirim . 45 li bir viyole şaşırtma yapsam ve viyolu torfla doldursam olurmu acaba yoksa bahçe toprağı ve gübreyi karıştırıp ona mi eksem? Viyoller şaşırtma için doğru seçim olurmu? Çok fazla tohum ektim kasaya hepsini aktaracak kadar saksım yok ve iyice büyümeden Bahçeye almak istemiyorum. Resimleri eklemeye çalışıyım����http://http://i.hizliresim.com/62daJ7.jpg (http://hizliresim.com/62daJ7)

HakanSoyuak
30-06-2015, 23:40
Resim boyutu çok büyük oldu kusura bakmayın

TCM
01-07-2015, 08:04
@HakanSoyuak, daha küçük çaplı viyollere de şaşırtabilirsiniz. Aubrieta biraz daha nazlıdır ama alyssum sorunsuzca ekimden itibare en geç birbuçuk ayda çiçeklenecektir. Büyüyünce toprağa aktaracağınız için torfa geçirebilirsiniz. Ben bu sene alyssumları büyük saksıya serpiştirdim ve viyole aktarmadan büyüyünce direk toprağa aktardım. Siz de öyle yapabilirsiniz viyolle uğraşmadan.

HakanSoyuak
01-07-2015, 15:54
Teşekkürler TCM ilk denememde bakalım ne kadar başarılı olucam . Çimlenen tohumların bir kısmını Topraklı gübreli saksılara bir kısmınıda torfla gübreli viyollere alıcam hangisinde daha verimli olucak bakalım. Bu yıl biraz geç kaldık ama önümüZdeki yıla tam olurlar sanırım.

TCM
02-07-2015, 09:35
Geç kalmadınız, toprak fark etmez, çok seçici değiller. Don olana kadar sizi memnun edeceklerdir.

hira
02-07-2015, 10:52
Benim alisyum yaşıyormu yoksa öldü mü anlamadım... Güzelliginden eser kalmadı, çiçek diye birşey yok üzerinde.. Ne zaman toparlanacak acaba

TCM
02-07-2015, 13:45
Benim alisyum yaşıyormu yoksa öldü mü anlamadım... Güzelliginden eser kalmadı, çiçek diye birşey yok üzerinde.. Ne zaman toparlanacak acaba

Çoktan çiçeklenmenin başlamış olması lazımdı tabi eğer önceki yıllardan kalmış ise. Yine öyleyse çiçekli devrenin ise daha geçmemiş olması lazım. Her halukarda şu sıralar çiçekli döneminde olmadı gerek.

hira
02-07-2015, 14:15
Sn. TCM, Bu yıl fide olarak aldım ve çok güzel çiçeklendi, saksıdan aşağı sarkmaya başladı derken çiçeklenme de durdu, gelişimide.

Mücevher Çalısı
02-07-2015, 14:31
Sn. TCM, Bu yıl fide olarak aldım ve çok güzel çiçeklendi, saksıdan aşağı sarkmaya başladı derken çiçeklenme de durdu, gelişimide.

Fotoğraf ekleyebilir misin?

Sn. TCM'nin de dediği gibi hala çiçekli olması lazım.

Eğer tamamen kurumadıysa toprak hizasından 10 cm yukarısını buda, yarı gölgeye al. 1-2 aya kalmaz yeniden çiçeklenir.

hira
02-07-2015, 15:59
Fotograf eklerim tabii.. Ne kadar net bilemiyorum ama

Mücevher Çalısı
02-07-2015, 16:11
Fotograf eklerim tabii.. Ne kadar net bilemiyorum ama

Çiçekleri geçmiş. Geçmiş çiçek kısımlarını budarsanız da tazelenir diye düşünüyorum. Ayrıca tohum vermiş de olabilir -benimki veriyor- kestiğiniz kısımları da kontrol edin, minik tohum keselerinden çabucak dökülüyorlar...

TCM
03-07-2015, 09:05
İlginç, benim alyssumları hiç çiçeksiz görmedim ben. Tohumları çiçekli haldeyken keseciklerin açılmaya başladığını gördüğünüzde alabilirsiniz. Ben büyücek naylon poşetin içine geçirdiğim çiçekleri silkeleyerek alabilmiştim. Bu evrede tohumu alamazsınız artık.

Mücevher Çalısı
03-07-2015, 13:50
Ballıcayı 2 yıl önce Zengerdan'dan gönderilen hediye tohumlardan edindim. Artık değişik zamanlarda hemen her saksıda çıkıyorlar :p

563685
Frezya tohumlerını ektiğim toprakta çıkan ;)

563684
Çalı Minelerin dibinden çıkanlar ;)

Türüne göre veya kültürüne göre değişiyordur bilemiyorum, benimkisi çiçekleri açtıkça çiçek sapı uzuyor ve tohum veriyor. Tohumları olgunlaştıkça çoğu etrafa savruluyor, az bir kısmı -inatçı olanlar:)- çiçek sapında kalıyor. Geçmiş çiçek başlarını budadığınızda, budanan kısımları toprağa bırakırsanız içerisinde tohum kaldıysa çimlenirler diye düşünüyorum...

563683

leylaylom
11-11-2015, 18:17
Merhaba, bana da zengarden'dan bir 20 tane falan beyaz alyssum tohumu gelmiş. Kasım'dayız, şimdi çimlendirmeli miyim sizce? Ne yapmalıyım, lütfen yardım edin çok heyecanlandım tohumları görünce :)

Muda
11-11-2015, 20:31
Merhaba, bana da zengarden'dan bir 20 tane falan beyaz alyssum tohumu gelmiş. Kasım'dayız, şimdi çimlendirmeli miyim sizce? Ne yapmalıyım, lütfen yardım edin çok heyecanlandım tohumları görünce :)

Sizin de çoğumuzda bulunmayan seramız olmadığına göre ilkbaharı beklemek en güzeli. Bir kısım arkadaşlarda olduğu gibi erken dönemde çimlendirme denemelerinin çoğu hüsran ile sonuçlandı. Güneş, hava sirkilasyonu en önemlisi mevsimi olmadığı için suni olarak yaptığımız çalışmalar sonucu tohumlar çimleniyor. Ancak onlardan ürün veya çiçek açma konumuna gelemeden ince uzun filizler yaparak zaman içinde ölüyorlar. İlkbaharda tabiatın uyandığı zaman tohumları ekersiniz. Çiçeklerini de doya doya görür ve koklarsınız.

Mücevher Çalısı
12-11-2015, 12:11

Türkiye geneli için yukarıdaki Sn Muda'nın açıklamalarına katılıyorum. Onun için Sn leylaylom ilkbaharı beklerseniz daha sağlıklı olur...

Ancak Akdeniz iklim bölgesinde Ballıca'nın (Alyssum sp.) her zaman ekilebileceğini düşünüyorum (deneyerek test edilebilir). Zira kendi düşürdüğü tohumlarla saksılarımda sürekli çıkan bir bitki Ballıca ve çok değişik zamanlarda çimlenenler oluyor. Yaz kış demeden çiçekleniyorlar.

Sadece tam güneşte duruyorsa Temmuz-Ağustos dönemlerinde çiçeklenmeleri azalıyor ve yapraklarında sararmalar görülüyor, dayanamayan kuruyor. Sıcaklarla arası çok da iyi değil yani...

585043

Yukarıdaki fotoğraf Şubat ayına ait. Saksının içindeki çiçekli bitkiler Antalya'da açık bir balkonda ikamet ediyordu, yaz sıcaklarında kurudular...

GÖNÜL GÜNEŞ
28-12-2015, 10:33
Merhabalar aranıza yeni katıldım ballıca tohumu çimlendirdim saklama kaplarının içinde 2 günde çimlendi saklama kabının kapağını kapalı tutmuştum açmam gerekiyormu birde çok küçük ve cansızlar nasıl filizlerim nasıl alacam viyollere korkuyorum onları inciltmekten biraz bulundukları yerde büyüselermi

TCM
28-12-2015, 11:00
Merhabalar aranıza yeni katıldım ballıca tohumu çimlendirdim saklama kaplarının içinde 2 günde çimlendi saklama kabının kapağını kapalı tutmuştum açmam gerekiyormu birde çok küçük ve cansızlar nasıl filizlerim nasıl alacam viyollere korkuyorum onları inciltmekten biraz bulundukları yerde büyüselermi

Aramıza hoşgeldiniz. Çimlendikten sonra üstlerini açmanız lazım, erken başlamışsınız, havalar ısınınca mart gibi başlasanız iyiymiş. Güneş/ışık almıyorlarsa cansız olurlar, şu an aktarma yapmayın bulundukları kaplarda büyüsünler biraz daha. Alyssumlar gaddardır pek bir şey olmaz.

GÖNÜL GÜNEŞ
28-12-2015, 11:49
Teşekkürler tcm eskişehir de havalar ısınıp balkonlara çıkabildiğimiz de balkonum çiçeklerle dolu olsun istedim onun için acele ettim aslında, yardımınız içinde ayrıca teşekkür ediyorum 3-4 aydır internet te okuyorum araştırıyorum ama uygulama başka oluyormuş bunu anladım çok cesur başladığım çimlendirme işim korku ile buluştu cesaretlendirdiniz beni sağolun

Mücevher Çalısı
15-01-2016, 11:22
Tohumları 2015 Mart ayında kendi kendine çimlenen aşağıdaki Ballıca;

592400
Antalya'da Temmuz-Ağustosu gölgede geçirdiği için yaz sıcaklarından az hasar gördü.

592401
Sonbahardan itibaren güneşli ortama aldım.

Yaprak Güzeli soğuklara yenik düştü:(

Ballıca şu an bol çiçekli;) Bu çiçeklenmeden sonra baharda budamak yenilenmesini sağlıyor...

592402
Bu da 2015 Ekim ayı içerisinde çimlenen Ballıca. Çiçeğini yeni açıyor;)

Binbirçeşit
17-01-2016, 11:04
Merhaba arkadaşlar.bende bu kış bolca tohum aldım .deneme amaçlı ev ortamında saksılara dikip sadece çıkıp çıkmadıklarını kntrl için.ve çıkıyolar.ama uzun filizler ve bi sure sonra kuruyolar.sizce ekim zamanı mart deniyo.martta ektıgımd3 içerdemi durmalılar yoksa dışarda balkondamı bırakmalıyım.yardımcı olabilirmisiniz.petunya alsyyum şebboy lavantalobelya .mavı vapur dumanı.gül pembesi yayılıcı kekik.foxglove.obrizya.plectritis.funda ve hatta ortanca tohumu zor olmasına ragmen aldım ama şuanki sıcak uygulamada yaptıgım ortanca tohumlarında bir kıpırdanma hala yok.bu çiçeklerle ilgili bilgisi olan arkadaşlar bana yardımcı olursa çok s3vınırım.şimdiden teşekkürler

Mücevher Çalısı
17-01-2016, 12:50
...sizce ekim zamanı mart deniyo.martta ektıgımd3 içerdemi durmalılar yoksa dışarda balkondamı bırakmalıyım....

Ankara için Alyssum Mart ayında dışarıda duramayabilir (deneme amaçlı biraz ekebilirsiniz). Nisan ayında ekmeniz daha sağlıklı sonuç verir...

Diğer bitkilerinizi kendi başlıklarında sormalısınız:)

Binbirçeşit
23-01-2016, 10:16
Sayın nurdane .bende şuan şaşkınım .3gün önce ektiğim tohumlarım çimlenmişti.bukadar kısa sürede .salonumda saksıya diktim.kendimce mini bir sera yaptım.konserve kutusu ve pet şişeden .resim çekicem ayrıntı için.umarım büyütmeyi başarabilirim fidanlarımı.

Binbirçeşit
23-01-2016, 10:19
Teşekkürler @mücevher çalısı vakit ayırıp cevapladığınız için.

Mücevher Çalısı
23-01-2016, 11:21
Sayın nurdane .bende şuan şaşkınım .3gün önce ektiğim tohumlarım çimlenmişti. Bu kadar kısa sürede .salonumda saksıya diktim.kendimce mini bir sera yaptım.konserve kutusu ve pet şişeden .resim çekicem ayrıntı için.umarım büyütmeyi başarabilirim fidanlarımı.

Çok şeker görünüyorlar. Ballıca nazlı bir bitki değil, onlar evin içinde de baharı bekleyebilirler. Boyları uzadı gibi dertleriniz olmasın. Sizinkinin cinsini bilmiyorum ama benimkiler saksıdalar ve bir süre sonra sarkıcı olarak duruyorlar. İçeride boya gitseler de baharda dışarıya çıkınca sarkıcı olarak güzel durabilirler.

Baharda budama da yapabilirsiniz, bu sayede boylarını kısaltmış ve çiçeklenen dallarını çoğaltmış olursunuz...

Ayrıca verilen cevaplara teşekkür etmenize gerek yok, beğeniye tıklamanız yeterlidir efendim...

Binbirçeşit
03-02-2016, 11:31

Çok güzeller maşallah.bende sarı ve beyaz tohum aldım denemw amaçlı ektigim tohumlarım çıktı.şimdi bide kırmızı rengini almayı düşünuyorum muhteşem bir renk şöleni olacak.benim tohumlarda 10 gün oldu bukadar büyüdüler.

Mücevher Çalısı
03-02-2016, 11:56

Çok güzeller maşallah.bende sarı ve beyaz tohum aldım denemw amaçlı ektigim tohumlarım çıktı.şimdi bide kırmızı rengini almayı düşünuyorum muhteşem bir renk şöleni olacak.benim tohumlarda 10 gün oldu bukadar büyüdüler.

Sn Binbirçeşit, irtibat kurmaya çalıştığınız Sn çetik'nin aşağıdaki durumunu fark etmediniz sanırım;

Son Hareketi: 14-11-2014 16:16

Çabanız takdire şayan, çalışmalarınızda başarılar:)

GÖNÜL GÜNEŞ
03-02-2016, 15:25
Bu tohumları tohum topu yaparak çimlendirebilirmiyiz ne dersiniz

Binbirçeşit
09-02-2016, 09:31
Sn Binbirçeşit, irtibat kurmaya çalıştığınız Sn çetik'nin aşağıdaki durumunu fark etmediniz sanırım;

Son Hareketi: 14-11-2014 16:16

Çabanız takdire şayan, çalışmalarınızda başarılar:)
Evet gözden kaçırmışım son ziyaretini ;)... sayın mücevher çalısı diktiklerim ballıca kokulu beyaz alssyum ve sarı rengide var. Biraz yavaş büyüyolar ama hergun oturup saatlerce çiçeklerimi izleyip onlarla konuşuyorum.şehirde bir apartman dairesinde yapacak en iyi şey...

Mücevher Çalısı
09-02-2016, 12:31
... Biraz yavaş büyüyolar ama hergun oturup saatlerce çiçeklerimi izleyip onlarla konuşuyorum.şehirde bir apartman dairesinde yapacak en iyi şey...

Ballıca (Alyssum sp.) bildiğim pek çok çiçekten daha hızlı gelişiyor. Çimlendikten 1,5 ay gibi bir süre sonra çiçekleniyor;) Siz her gün gelişmesini takipte olduğunuzdan yavaş gibi gelebilir:) (Çok yavaş gelişiyorsa toprağında sorun olabilir, gübre istiyor olabilir.)

Çimlenme aşaması ile beraber bildiğim en hızlı gelişen ve çiçeklenen bir bitki daha söyleyeyim; Latin Çiçeği - Nasturtium (Tropaeolum majus) (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/3347-19.htm), tohumu elinizde yoksa edinip yetiştirmenizi tavsiye ederim;)

En doğrusu bence de bu:p Ne kadar doğal olandan uzakta olsa da, bahçemiz hatta balkonumuz olmasa bile, imkanımız dahilinde bitki yetiştirmek, insanı hayata bağlıyor;)

Binbirçeşit
14-02-2016, 09:32
Ballıca (Alyssum sp.) bildiğim pek çok çiçekten daha hızlı gelişiyor. Çimlendikten 1,5 ay gibi bir süre sonra çiçekleniyor;) Siz her gün gelişmesini takipte olduğunuzdan yavaş gibi gelebilir:) (Çok yavaş gelişiyorsa toprağında sorun olabilir, gübre istiyor olabilir.)

Çimlenme aşaması ile beraber bildiğim en hızlı gelişen ve çiçeklenen bir bitki daha söyleyeyim; Latin Çiçeği - Nasturtium (Tropaeolum majus) (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/3347-19.htm), tohumu elinizde yoksa edinip yetiştirmenizi tavsiye ederim;)

En doğrusu bence de bu:p Ne kadar doğal olandan uzakta olsa da, bahçemiz hatta balkonumuz olmasa bile, imkanımız dahilinde bitki yetiştirmek, insanı hayata bağlıyor;)
Dize katılıyorum sayın mücevher çalısı onlarda olmassa zaten hayattan kopmuşuz demektir.bide ahşap yapım ve boyamayla uğraşıyorum dikiş nakış.birde en çok istedıgım balıkesir burhaniye avyalık taraflarında bahçeli bir ev.oda allahın izniyle olursa işte ozaman mutluluk anlatılmaz derecede büyür.herşeyimi eker yaparım .sütümden sebzeme meyveme çiçegime tavuguma kadar herşeyi.çocugumun bir apartman dairesinde buyumesini istemıyorum.zaten oda şuan annesinin izinden gidiyor.ayy anne çiçekler çok güzel diyip gelip geçip öpüyor.onun için keçi aldım annemlerde duruyo şimdilik yazın gidince sütünü yoğurdunu yıyoruz.geçen kış peynirimi bile yaptım☺insanın herşeyi kendi eliyle dogal organik yapıp yetiştirip izleyıp sonrada keyfını sürmesi kadar güzel birşey yok.karşılıgını alıyorsunuz.örnegin kara kızım birdi yavrusu oldu şuan kocaman bir oglan.ve şimdi kara kızım yine dogum yapcak çok heycanlıyım oyuzden.herşey toprakta toprak berekettir mutluluktur ...

Binbirçeşit
24-02-2016, 10:53

Tavsiyeniz üzerine bir paket latin çiçeği tohumu aldım sayın mücevher çalısı.3gun oldu dikeli sabırsızlıkla çimlenmesini beklıyorum.ve bu bitki afına bişey ögrendim ki bence çok faydalı yaprakları ve çiçeği yenebiliyormuş yemek ve salataların süslerinde ve yemek için kullaılıyormuş.teşekkürler bu bitkiyle tanışmama vesile olduğunuz için....☺

Ç İ Ğ D E M
08-03-2016, 13:46
Her sene dökülen tohumlardan tekrar çıkıyor. Zahmetsiz ama bir o kadar keyifli ve güzel bir çiçek...

seldom
08-04-2016, 07:25
merhaba,

hayatında soğan dikmemiş biri olarak bahçeli bir eve taşınınca bahçede bakımı kolay ve çiçekli bir bitki aradım ve alisyumu buldum (bahçe sınırı olarak da kullanıcam), tohumunu aldığım satıcı çimlendirme vs.den hiç bahsetmedi, direk yumuşak toprağa tohumları serpin çok az örtücü toprak koyun nemli tutmaya çalışın dedi ve ben de öyle yaptım, bir kaç saksıya da veranda içi serpiştirdim. Amasya'dayız ve çok güneş alan bir bahçemiz var, hatta diyebilirim ki güneş üzerine doğuyor üzerinde batıyor oldukça sıcak. Şimdi buradan çimlendirilmesi gerektiğini öğrendim :( saksıdakilere streç film geçirerek belki kurtarabilirim ama bahçedekiler oldukça da uzun (yaklaşık 20 m.) bir alana ektim. Umudumu kaybedip vakit kaybetmeden yeni birşey mi ekmeliyim yoksa az da olsa bir umut var mı acaba beklemelimiyim? bu arada 3 gün oldu ekeli ve her gün su veriyorum.

kelebek çalısı
08-04-2016, 08:33
Sn. seldom, bahçe sınırı derken? Direkt toprağa ekilir yani esas yerine, nihai yerine ekilebilir fakat çimlenirken duyduğu ihtiyaçlar artık ne derece karşılanırsa o derece etkili bir çimlenme ve gelişme olur.

Bahçe sınırı olarak kullanılabilecek bir bitki diyemeyiz alisyum için. Ancak 15 cm. kadar yükselecektir. Güneşi sever, sorun olmaz, bunu çimlendirme açısından söylemiyorum. Çimlenirken nemini kaybeden, rüzgar ile dağılan, fazla derine giden, karıncalar tarafından taşınan tohumlar zayi olacaktır. Etrafında çimlenen yabani otları da kontrol etmek zor olacaktır. En doğrusu tavada çimlendirip fide olduktan sonra esas yerine şaşırtmaktır.

TCM
08-04-2016, 09:19
merhaba,

hayatında soğan dikmemiş biri olarak bahçeli bir eve taşınınca bahçede bakımı kolay ve çiçekli bir bitki aradım ve alisyumu buldum (bahçe sınırı olarak da kullanıcam), tohumunu aldığım satıcı çimlendirme vs.den hiç bahsetmedi, direk yumuşak toprağa tohumları serpin çok az örtücü toprak koyun nemli tutmaya çalışın dedi ve ben de öyle yaptım, bir kaç saksıya da veranda içi serpiştirdim. Amasya'dayız ve çok güneş alan bir bahçemiz var, hatta diyebilirim ki güneş üzerine doğuyor üzerinde batıyor oldukça sıcak. Şimdi buradan çimlendirilmesi gerektiğini öğrendim :( saksıdakilere streç film geçirerek belki kurtarabilirim ama bahçedekiler oldukça da uzun (yaklaşık 20 m.) bir alana ektim. Umudumu kaybedip vakit kaybetmeden yeni birşey mi ekmeliyim yoksa az da olsa bir umut var mı acaba beklemelimiyim? bu arada 3 gün oldu ekeli ve her gün su veriyorum.

Kolay çimlenir merak etmeyin, sadece toprağı her gün spreyleyerek sulayın. Yani hortumun ucunu sıkıştırıp mümkün olduğunca damlaları küçültmeye çalışın. Böylelikle su bir yerde birikmemiş olacak ve damlalar tohumlara zarar vermeyecektir.

gunes tor
17-04-2016, 22:10
herkese merhaba valla ben bahcem ıcın okadar cıcek tohumu aldım kı artık evde vıyollerden gecılmıyor..bu nedenle bahceme dırek ekıcem bordur olarak..sızce tohumları ne kadar arayla ekeyım? sasırtma felan zor gelıyor bana..yanı yapamam cok kucuk gıbı..bılemedım nasıl yapayım..:(

TCM
17-04-2016, 22:52
15 cm. civarı olsun araları.

ParlakYıldızlar
16-06-2016, 00:02
Benim mor alyssumlar çok keyifsiz yeni ekim yaptiktarim gayet iyi fakat gece seneden kalanlar pek iyi değil çiçekleri geçti,kendi kendini yenilermi yoksa biraz budamalimiyim?

TCM
16-06-2016, 07:53
Benim mor alyssumlar çok keyifsiz yeni ekim yaptiktarim gayet iyi fakat gece seneden kalanlar pek iyi değil çiçekleri geçti,kendi kendini yenilermi yoksa biraz budamalimiyim?

En az üç - dört ay çiçekli kalıyorlar.

gunes tor
26-11-2016, 21:19
bahar ayında diktiğim ballıcalarım 40cm boya ulaştı :) sanırım fıskiyelerımın bırınde kaçak vardı cok su aldıgı ıcın fazla boylandılar..cok cıceklıydı ancak fazla boylanmaları guzel olmadı bence, zevkimce :) hatta 50 cm bile olabılır..bu sene umarım bodur kalırlar..merak ettiğim konu ise şimdi çiçeklerim artık tamamen kahverengı oldular(çiçekten yaprağa).geceleri -5.lerde..tohum dökmüştür diye düşünüyorum..ben bunları şimdi böyle bırakayım mı yoksa dipten keseyim mi bilemedim..yani kar don gelince iyice bunlar çürüyüp yok olucak tohumlarından tekrar mı cıkacak nasıl olacak anlayamadım..bir de çürümez ve alttan yenılerı gelırse kötü bir görüntü olacak..nasıl yapayım arkadaslar?

TCM
26-11-2016, 21:24
Üst tabaka ölüyor, seneye bahar tohumdan tekrar çıkıyorlar.

ParlakYıldızlar
29-11-2016, 19:03
Merhaba, alyssumlar öyle bol ciceklendi ki,demek öldü diye söküp atmamalı.

ParlakYıldızlar
29-11-2016, 19:42
634574

bernasa
14-03-2021, 16:06
Merhaba,

Hala bu sayfaya bakan var mı bilemiyorum ama yine de yazayım :)

İlk defa kraliyet halısını tohumdan yetiştirmek istedim fakat çimlenen tohumları uzun boylu oldu. Şuan ne yapmam gerekiyor bilemiyorum,hatta az bir kısmı güç kaybedip yere yattı. En bilinen sebebi ışık azlığı deniyor. Evde yetiştirmeye çalışıyorum,3 gün önce çimlendiklerinden buyana cam kenarındalar. Cam kenarı gün ışığı alıyor ama direk güneş ışığı almıyor. Direk güneş gören bir yere mi almam lazım acaba, bilgisi olan var mı? Bu tarihte balkona koyarsam soğuk olmaz mı onlar için bilemedim?
Bir de çok sık çimlendiler o nedenlede olabiliyormuş boy uzunluğu fakat şuan için çok küçük yapraklılar onları öldürmeden nasıl şaşırtma yapıp seyreltebilirim bilemiyorum.

Yardımcı olan olursa sevinirim, şimdiden teşekkürler..