PDA

View Full Version : Söğüt türleri

ormanbotanigi
31-07-2006, 08:58
Söğütlerin dünya'da 320 kadar türü bulunmaktadır. Bunlardan 23'ü Türkiye'de doğal olarak bulunur. Bunlar;

Salix alba - Ak söğüt
Salix acmophylla - Acem söğüdü
Salix aegyptiaca
Salix amplexicaulis - Karşılıklı yapraklı söğüt
Salix armenorossica
Salix caprea - Keçi söğüdü
Salix caucasica - Kafkas söğüdü
Salix cinerea - Boz söğüt
Salix elaeagnos - İğde yapraklı söğüt
Salix elbursensis
Salix excelsa - Boylu söğüt
Salix fragilis - Gevrek söğüt
Salix pedicellata
Salix pentandra
Salix pentandroides
Salix pseudododepressa
Salix pseudomedewii
Salix purpurea - Erguvani söğüt
Salix rizeensis - Rize söğüdü
Salix trabzonica - Trabzon söğüdü
Salix triandra - Badem yapraklı söğüt
Salix wilhelmsiana
Salix viminalis - Sepetçi söğüdü

Türkiye'de doğal olarak bulanmayan ancak park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilen söğüt türleride şunlardır;

Salix babylonica - Salkım söğüt
Salix matsudana cv. "Tortuosa" - Tirbişön söğüdü

ormanbotanigi
31-07-2006, 09:58
Badem yapraklı söğüt - Salix triandra (Okunuşu:Saliks tiriandra)

2941

ormanbotanigi
31-07-2006, 10:04
Badem yapraklı söğüt - Salix triandra
2942

ormanbotanigi
31-07-2006, 10:24
Tirbişön söğüdü - Salix matsudana cv."Tortuosa"

2943

DarkYES
31-07-2006, 11:28
Salix babylonica - Salkım söğüt

Bu söğüt türünün doğal olarak yetişmediğini bilmiyordum. Yani bunları özellikle gelip birileri dikmiş o halde çevreye. Niye bilmiyorum ama üzüldüm şimdi :(

ormanbotanigi
31-07-2006, 21:21
Salkım söğüt doğal olarak Çin'de nehir ve göl kenarlarında yetişiyor. Dekoratif güzelliği nedeniyle anavatanı dışında sıkça yetiştirilmektedir. Çelikle üretiminin kolaylıkla yapılabilmesi yaygınlaşmasını sağlamştır.

ormanbotanigi
01-08-2006, 20:44
Ak söğüt - Salix alba (Okunuşu:Saliks alba)
2949

ormanbotanigi
01-08-2006, 20:48
Ak söğüt - Salix alba
2950
Erkek çiçekler (bu çiçeklere kedicik veya tırtıl denilmektedir)

ormanbotanigi
01-08-2006, 20:58
Sarı söğüt - Salix alba cv."Vitelliana pendula"
2951
Salix alba cv."Vitelliana" ile Salix babylonica'nın melezidir. Aşağıya doğru sarkık olan sarı sürgünleri ile kolayca ayırt edilebilir.

Mine Pakkaner
01-08-2006, 21:05
Ormanbotaniği eline sağlık, çok güzel bir çalışma oluyor.

Baki Berk Kayalar
01-08-2006, 23:11
Çok güzel oluyor. Özellikle salkım söğüt ile yakından ilgiliyim. Salkım söğüt sanırım Çin ya da Japonya kökenli idi.

gallus
02-08-2006, 01:24
Evet elerinize sağlık devamını merakla bekliyorum

DarkYES
03-08-2006, 10:25
Sarı söğüt - Salix alba cv."Vitelliana pendula"

Salix alba cv."Vitelliana" ile Salix babylonica'nın melezidir. Aşağıya doğru sarkık olan sarı sürgünleri ile kolayca ayırt edilebilir.

Bu mesajdaki fotoğrafı görünce fotoğraf çok tanıdık geldi.
Hatta ikince kez bakışımda ya bu benim bir fotoğrafıma çok benziyor dedim.
Yanılmamışım da :D
Düzeltmeyi bu akşam yapayım en iyisi :)

ormanbotanigi
03-08-2006, 11:14
Darkyes ordaki fotoğrafı Rize'deki parktan çekmiş olmalısın. Benden önce davranıp çekmişsin. Güzel bir kare yakalamışsın.

Doğru tahmin orada çekmiştim.
Sağol ama ne çektiğimi bilmemişim :)
Dal rengi farklılığı hariç melez olması sebebiyle herhalde Salkım söğüte benzetmiş ve öylecene eklemiştim.
Seninide ellerine sağlık ve bir ara buluşma işini ayarlayalım derim hazır hava güzelken :) (DarkYES)

ormanbotanigi
03-08-2006, 11:25
Salkım söğüt - Salix babylonica (okunuşu:Saliks babilonika)

2983

ormanbotanigi
04-08-2006, 13:47
Keçi söğüdü - Salix caprea (Okunuşu: Saliks kaprea)
2997

DarkYES
07-08-2006, 11:52
Bu eklediğin fotoğraflar kendi çektiğin fotoğraflar mı?

ormanbotanigi
07-08-2006, 12:05
Bir kısmı

wonderlands
04-09-2006, 08:50
Ellerinize sağlık meğer ne çok türü varmış. ben sadece Salix babylonica yı biliyordum. ama en sevdiğim ağaçtır.

ormanbotanigi
04-09-2006, 14:08
Gevrek söğüt - Salix fragilis (Okunuşu:saliks fıragilis)

3620

Bu tür ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesinde dere kenarlarında 1000-1500 m yükseltilerde bulunur.

lordofstorm
16-02-2007, 23:32
Salkım söğüt türü set budamaya toleranslı mıdır acaba ve yapılmalı mıdır?Bizim üniversitenin bahçesindekileri bu güz resmen sadece gövde bırakacak şekilde budadılar ağaç eski halini alabilir mi?Ve benimde salkım söğütüm var ama çok şekilsiz bu mevsimde budama yapabilir miyim?Ve nasıl bir budama önerirsiniz?

ciceksever70
07-03-2008, 20:31
Ben dün salix caprea denilen cicekleri kadife gibi olan agactan aldim su anda büyük bir saksida duruyor bozulur diye bahceye ekmeye cesaret edemiyorum. Hemen ekmeli miyim komsumuz sarkan dallarini budamam gerektigini söyledi. Bilgisi olan var mi?

korsan
17-03-2008, 13:38
Merhaba,

Ben de dün görüntüsünü çok beğendiğim içen bir Salix caprea satın aldım. Bugun internette hızlı bir tarama yapınca çok böcek ve arı barındırdığına ilişkin bilgilere rastladım. Gerçekten öyle mi? Bahçede yanında oturmamıza olanak vermeyecek bir bitkiyse geri vermeyi düşünüyorum.
Teşekkürler

Sebahattin Sargın
18-03-2008, 17:53
Çok sevdiğim söğüt ağaçlarını yakından tanımak benim için çok iyi oldu, çok teşekkür ederim Orman Botaniği. İznin ile bunları bilgisayarımda dosya halinde kaydetmek istiyorum.

Sevgiler ;)

ormanbotanigi
19-03-2008, 00:37
Elbette sebahittin bey bu bilgileri kullanmanızda hiç bir mahsur yok. Zaten henüz söğüt türlerinin tamamına değinmedim dolayısıyla devamı gelecek teşekkürler.

Keçi söğüdünün çok sayıda böcek türünü kendine çektiği doğrudur ve de çiçek açma zamanı Mart-Nisan döneminde gerçekleşiyor yazın rahatlıkla bahçenizde oturabilirsiniz.

Keçi söğüdü çelikle üretmek mümkün ancak çiçekli çelikler köklendirmede kullanılmaz. Çiçekleri koparmanız gerekir burda şu sorun olabilir, bitkilerde bir çiçek tomurcuğu bir sürgün veren tomurcuklar vardır, bazen çelik (dal parçası) tamamen çiçek tomurcuklarından oluşabilir aldığınız çelikler köklensebile yaprak veren tomurcuklar bulunmaması halinde bir sonuç elde edilemez. Şu anda bahçeye almanıza gerek yok çeliklerin tuttuğana emin olduktan sonra toprağı birlikte istediğiniz herhangi bir zamanda bahçenize dikebilirsiniz (Fidan dikilir ekilmez)

DevrilgenKayik
21-04-2008, 15:14
Bizim bahçede salkım ve kıvırcık söğüdümüz var. Bu h.sonu farkettim, inanılmaz korkunç, siyah 2mm-1cm arası ince uzun böcekler sarmış. Simsiyah, topaklar halinde. Yumurtaları, vs tam belgesellik ! Makasla ulaşabildiklerimin hepsini kesip uzaklaştırdım ancak , eminim ulaşamadıklarım da oldu. Ayrıca köpüksü oluşumlar ve sakız gibi damlalar vardı. Bu nedir bilen var mı ? Pestisit mi kullanmalıyım ? Ben söğütleri sorunsuz sanırdım ve gölgeliğinde oturmayı hala ediyordum :(

mava
07-08-2008, 20:27
Merhabalar,

Burada aylardır hareket yok, ama yine de şansımı denemek istiyorum.

Bahçemizdeki tek katlı evin tepesinden bakan bir salkım söğütümüz var, çok güzel saçak saçak. Ama bütün bahçe onun sarı yapraklarıyla dolu. Durmadan dökülüyorlar, temizleyip bitirmenin imkanı yok.

Acaba bu ağacın bir özelliği mi bu yoksa hastalık gibi bir şey midir?

otugay
08-08-2008, 20:49
Bizim bahçede salkım ve kıvırcık söğüdümüz var. Bu h.sonu farkettim, inanılmaz korkunç, siyah 2mm-1cm arası ince uzun böcekler sarmış. Simsiyah, topaklar halinde. Yumurtaları, vs tam belgesellik ! Makasla ulaşabildiklerimin hepsini kesip uzaklaştırdım ancak , eminim ulaşamadıklarım da oldu. Ayrıca köpüksü oluşumlar ve sakız gibi damlalar vardı. Bu nedir bilen var mı ? Pestisit mi kullanmalıyım ? Ben söğütleri sorunsuz sanırdım ve gölgeliğinde oturmayı hala ediyordum :(

Yeni üye olduğumdan sorununuzu şimdi öğrendim. Aynı sorun her sene bende de oluyor. Sizin tespit ettiğiniz aşama ileri bir aşama. Kış sonu ağaç yapraklanmaya başladıktan sonra ağacı gözlemlemeniz lazım. Önce çiftleşen böcekler göreceksiniz. Bu aşamada pestisit kullanırsanız probleminiz büyük ölçüde geçecektir. İsterseniz 15 gün sonra tekrar edebilirsiniz.

otugay
08-08-2008, 20:58
Merhabalar,

Burada aylardır hareket yok, ama yine de şansımı denemek istiyorum.

Bahçemizdeki tek katlı evin tepesinden bakan bir salkım söğütümüz var, çok güzel saçak saçak. Ama bütün bahçe onun sarı yapraklarıyla dolu. Durmadan dökülüyorlar, temizleyip bitirmenin imkanı yok.

Acaba bu ağacın bir özelliği mi bu yoksa hastalık gibi bir şey midir?

Bendeki ağaçta da yaprak dökülmesi oluyor ancak rahatsız edici boyutta değil. Dökülen yapraklara bakın, yenmiş yapraklar varsa zararlı böcek sorunu olabilir.

Orkun Kırcı
18-09-2008, 22:43
Az önce bende birçok söğüt (tirbişön) çeliğini köklenmesi için suya koydum umarım herşey yolunda gider. Bazılarını örmeyi düşünüyorum. Örgü halinde bağlayıpta köklendirmek mümkün mü acaba. :rolleyes:

Orkun Kırcı
21-09-2008, 13:07
İşte bunlarda çeliklerim, üçlü örgü denemesi yaptım inşallah olurlar.

47861

keçi boynuzu
21-09-2008, 14:28
Öncelikle belirteyim ki çok dekoratif olmuş.Ama söğütten alınan çeliklerin 15-20 cm olması gerekmiyor mu.Ben salkım söğüde öyle yaptım köklendi.Okuduklarımda makalelerde hep öyle yazıyordu.Bonsai için istiyorsan bir en az parmak kadar olmak üzere bilek kalınlığına kadar(Ali üstat bilek kalınlığında köklendirmiş) olmalı.İnce dallarla elde ettiklerini pek hayırla anmadılar.Sarmal çalışmalarında da gövde kaynayarak yine tek gövde olmuş.

Orkun Kırcı
21-09-2008, 17:18
Sevgili Keçiboynuzu onları öylesine bıraktım, herhangi bir dekor amacım yoktu :) Ayrıca şunu belirteyim daha öncede 1 metre civarında bir çeliği köklendirdim. Hatta küçük dallar da çıkardı ancak toprağa almadan tatile gittim. İki ay o suda kalınca döndüğümde ölmüştü. Örgü yapmaya çalıştığım çelikleri fotolayıp ekleyeceğim. Biraz inceler ama uğraşmak istiyorum.

Orkun Kırcı
21-09-2008, 17:27
Hemen çektim geldim. İşte örgü:rolleyes:

47898

keçi boynuzu
21-09-2008, 17:38
Yer vazolarına bambu gibi yaş veya kuru dallarla yapılan dekorlara benzemiş umarım randıman alırsın ben deneyenlerin yalancısıyım vallahi

Orkun Kırcı
05-10-2008, 17:28
Benim çeliklerin bazıları pembe renkte kökler çıkardı. Dikme vaktim geldi mi acaba?

Orkun Kırcı
25-10-2008, 19:22
Tirbüşon Söğütlerim köklendi ama bazılarını hala dikemedim. Onlarda suda dallanmaya başladılar. Haydi hayırlısı nolcak bakalım.
50868
50869

Katsuz
23-04-2009, 10:53
söğüt ağaçlarının dallarında çamurumsu yumak yumak kahverengi birbirine girmiş kuru otlar var bunlar nedir bunların aynısı sedir ağaçlarında da var

Alonesmaug
04-05-2009, 19:58
Bizim eski bahçede kocaman bir ak söğüt var.Amcam dikmişti.Çok güzel gölge yapıyor.

Çamlıbel14
07-06-2009, 22:33
Bir de hibrit söğüt var.O nasıl bir söğüt çeşidi oluyor.Bilgisi olan arkadaş var mı?

BalıkcıSerdar
07-06-2009, 22:55
Sn. Ormanbotaniği;

Keçi söğüdü dediğiniz söğüt türüne, "gümüşi söğüt" de denir mi? Orman fidanlığından alırken "gümüşi söğüt" diye verdiler, fakat sizin yazdığınız türler içerisinde yoktu, keçi söğüdü diye belirttiğinizin yapraklarına benziyor yaprakları.

Eğer aynı söğütse, özelliklerinden biraz daha bahsedebilir misiniz? Ne kadar boy yapar, iklim ve toprak istekleri nelerdir, taç genişliği ne kadar olabilir gibi.

Selim-i Ahir
22-08-2011, 23:08
Adına "Selda" denilen söğüt hangisi, bilen var mı?

werder
19-07-2012, 15:24
Salkım söğüt türü set budamaya toleranslı mıdır acaba ve yapılmalı mıdır?Bizim üniversitenin bahçesindekileri bu güz resmen sadece gövde bırakacak şekilde budadılar ağaç eski halini alabilir mi?Ve benimde salkım söğütüm var ama çok şekilsiz bu mevsimde budama yapabilir miyim?Ve nasıl bir budama önerirsiniz?

salkım söğüt kesinlikle budanmamalı. bahçemde 15 16 senelik söğüt var 5 sene önce budandı hala kendine gelemedi. ağacın kendine özgü biçimi bozuldu bir tarafı kelleşti. ve alt dalları kesilince görüntü bozuldu. söğüt kendi budamasını sıklıkla yapıyor. altından her hafta bir yığın kuru dal toplayabilirsiniz. benim önerim böyle kuru uç temizliğinden başka budama yapmayın.

Fagus Sylvatica
23-02-2013, 13:15
Salkım söğüt müthiş bir ağaç. Çok güzel. Bir tane olsun istiyorum. Aslında hayalim ufak bir gölet, üstünde nilüferler ve kıyısında salkım söğütler... Ne yazık ki bir gölüm ya da nilüferlerim yok. Neyse, acaba hızlı mı büyür salkım söğüt, bileniniz var mı??

ömer yılmaz
20-05-2013, 18:36
Ellerinize sağlık çok güzel olmuş. Yalnız nerelerde yetiştikleri de olsaydı daha güzel olurdu

dinise
21-08-2013, 08:31
arkadaşlar, iki tane söğüt ağacım var ikisinin de yaprakları sararıp dökülmeye başladı.bu olağan bir durum mu acaba, değilse ne yapmam lazım

Cinaragaci
11-03-2015, 19:47
Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar,

Benim sorum olacaktı. Şubatın sonunda aldığım keçi söğüdü çelikleri bugünlerde köklendiler ve toprağa ektim. Hızla büyüyorlar. Fotoğraflarda görülen sürgünleri kesersem kök gelişme hızını arttırır mıyım ? Bitkiyi kaybetme riskim var mıdır ? Ne tavsiye edersiniz ?