PDA

View Full Version : Güz Zeytini (Elaeagnus umbellata)

Sayfalar : [1] 2

denizakvaryumu
20-06-2009, 00:09
Güz Zeytini - Elaeagnus umbellata

Domatesden 10-17 kat fazla likopene sahip.Çiçekleri çok hoş kokulu ve arıları çeken.

-34 dereceye dayanıklı bir üzümsü.

Meraklıları kaçırmasın derim :)

88149

88150

http://davesgarden.com/guides/pf/go/32215/

kuyucu
20-06-2009, 12:39
Yusuf abinin isimlendirmesi gerçekten harika olmuş :)

ahmet salih
02-07-2009, 23:21
görüntüsü muhteşem ,bir de nereden bulabileceğimizi öğrenebilsek.bu konuda sitenin en çalışkanlarından Sn.denizakvaryumu na güveniyoruz. gerçekten şimdiye kadar verdiğiniz emeklerden dolayı çok teşekkür ederiz. ellerinize sağlık.

eylems
03-07-2009, 00:39
Sayın Denizakvaryumu, gene yaptınız yapacağınızı.:p Bilmesek daha iyi olurdu. Öğrenince edinmek için çabalıyoruz. Sonuçlar: buluyoruz fakat getirtmesi bir mesele oluyor.;)

kuyucu
03-07-2009, 07:57
Yusuf Ustaoglu ile temasa geçebilirsiniz.

denizakvaryumu
03-07-2009, 08:09
http://site.mynet.com/pepino61/hobim/id3.htm

Yusuf Beye bir kez daha teşekkürler.

Türkiye'deki güz zeytinlerinin babası :)

ahmet salih
03-07-2009, 09:31
Teşekkürler arkadaşlar.

denizakvaryumu
07-09-2009, 11:14
Autumn olive (Elaeagnus umbellata) güz zeytini olarak biliniyor.

Russian olive (Elaeagnus angustifolia) ise Rus zeytini olarak tanınıyor.

Peki melez kuş iğdesi bu bitkilerden nasıl ayırt edilir?

------------------------------------

http://www.duke.edu/~cwcook/trees/elum.html

http://www.nps.gov/plants/alien/fact/elan1.htm

bari
07-09-2009, 11:30
Birde Goumi var. (Elaeagnus multiflora). Benim favorim. Kırmızı iğde diye geçiyor.. Her iki türden bol miktarda çimlendirdim bu sezon.

bari
13-09-2009, 11:01
Tohumdan yetişen goumi ve güz zeytinleri..

denizakvaryumu
22-10-2009, 20:32
http://www.burntridgenursery.com/fruitingPlants/index_product.asp?dept=39&parent=28

Güz zeytini her bahçede bir tane olmalı, oldukça faydali bir üzümsü.

isolet
22-10-2009, 20:44
Sayın bari hiç saydınız mı acaba kaç değişik tür tropikal bitkiniz var?

bari
22-10-2009, 21:04
Saymadım isolet, Bu bitkiler tropikal değil gerçi ama, bizlerinde zamanla bu forum sayesinde bir çok bitkimiz olacak. Paylaşım arttıkça.

isolet
22-10-2009, 22:10
Valla size hayranlık ile izliyorum çok başarılı çalışmalar sürdürüyorsunuz. Sizi tebrik ederim. Çok güzel bir uğraş ama benim için biraz iilerki zamanlar için geçerli bir uğraş.

bari
11-11-2009, 19:29
Meyvesinin ve çekirdeğinin likopen ve fatty asitler yönünden çok zengin olması önemli bir özelliği. Pişirildiği zaman likopen daha fazla açığa çıkıyormuş. Ayrıca güz zeytinide bütün eleagnus türleri gibi nitrojen fixleme özelliğine sahip bir ağaç, bu özelliğiyle de toprak ıslahı yapılmasında çok kullanılan bir ağaçmış...

bari
20-11-2009, 16:50
Bugün hoş bir süprizle karşılaştım. Bir sitenin bahçesinde güz zeytini gördüm ve dalları da yıkılıyordu. Bol meyve topladım. Tadı, aroması mükemmel. Bir yerde okumuştum donlardan önceki meyvesi frenk üzümü, şeftali ve cranberry aroması veriyormuş. Tam yeme zamanı, bol sulu. Salkımlar halinde, guomiden farkı meyvelerin sapsız olması ve yuvarlak meyveleri....

denizakvaryumu
20-11-2009, 17:25
Bu Eskişehir'de var bi keramet :)

Meyve ve yapraklardan yakın plan resim isteriz.

bari
20-11-2009, 18:33
Bu Eskişehir'de var bi keramet :)

Meyve ve yapraklardan yakın plan resim isteriz.

Peyzaj'da kullanılmış, bunu satan yerli fidanlıklar var aslında. Site sakinlerininde haberi yok haliyle, meyveler olduğu gibi duruyor, tadını bir farketseler ve faydalarını bilseler, kesin kavga ederler paylaşırken:)

Lonicera
20-11-2009, 18:44
Sevgili bari, benim görüp meyvesinden topladığım meyve kesinlikle budur:) Yaprak ve meyve birebir örtüşüyor, çok sevindim şimdi ya.
Ayrıca güz zeytinine Çıngıl İğde de deniyormuş. Aşağıdaki linkte( İst.Üni.Orman.Fak) bitkinin Atatürk Arboretumu'nda bulunduğu da belirtilmiş.

http://www.orman.istanbul.edu.tr/node/9375

Tohum çimlenmesi için herhangi bir ön işlem gerekiyor mu? Ne kadar sürede çimlendirebildin?

bari
20-11-2009, 19:00
SEvgili Lonicera, İki yöntem uyguladım. Birincisinde soğuk katlama yapmadan direk söğüt suyunda beklettim tohumları. Sadece bir tane çimlendirebildim. İkinci yöntemde bir ay kadar soğuk katlama yaptığım tohumları 24 saat giberelik asit uygulaması yaptım. Tohumların yarısı çimlendi. Normalde 2 yıl sürebiliyormuş çimlenmesi. Doğada kuşların sindirim sisteminden geçen tohumlar rahatlıkla çimleniyormuş.

Lonicera
20-11-2009, 19:07
Ben meyveleri yedikten sonra hemen ektim, bir kısmını da bahara bekletiyorum.
Çimlenme süresi oldukça uzun ve değişkenlik gösteriyormuş. Şimdi bahçeye kuş yakalamaya gideceğiz desene:)

denizakvaryumu
20-11-2009, 21:37
... bunu satan yerli fidanlıklar var aslında.

Bu yerli fidanlıkların telefon nosunu alsak :)

bari
20-11-2009, 22:15
Nette araştırırken bir kaç yerde görmüştüm. Uludağfidanlığında vardı mesela. .Oraya sorulabilir. Yalnız bu bitki çok yayılıcı olabiliyor. Amerikada bir çok eyalette istilacı konumda değerlendiriliyor. Hatta bununla ilgili bir yazı hazırlamıştım. Sırf bu endişelerimizden yayınlamadık. Ama faydaları gözardı edilemeyecek bir bitki Hatta goji ayarında diyebilirim. Yazımıda burda yayınlayayım SEvgili Kuyucunun izniyle tabi ki...

bari
20-11-2009, 22:17
LİKOPEN ZENGİNİ BİR ÜZÜMSÜ, GÜZ ZEYTİNİ……
Güz zeytini genellikle geniş çalı veya ufak ağaçlar şeklinde kendini gösteren, zarif sarı çiçekleriyle, gümüş noktalı yaprak ve kırmızı üzümsü meyveleriyle peyzaj değeri çok yüksek bir bitkidir. Çin, Kore ve Japonya’da doğal olarak yetişir, 1800’lü yıllarda Amerika’ya getirilmiş ve yaygınlaşarak bir çok yerde doğal olarak yetişmeye başlamıştır.
Güz zeytinin meyveleri sonbaharda olgunlaşır. Özellikle ilk donlar başlamadan önce toplanan meyvelerin çok sulu ve en mükemmel tada ulaştığı, hafif ağız buran, Frenk üzümü, cranberry ve şeftaliyi andıran bir tadı olduğu söylenmektedir.
Son yıllarda yapılan araştırmalar güz zeytini meyvelerinin yüksek miktarlarda besleyici elementler içerdiği saptanmıştır. Özellikle bildiğimiz tipik domatesten 17 kat fazla likopen içerdiği tespit edilmiştir.Likope’nin prostat kanseri riskini azalttığı üzerine ciddi araştırmalar olduğu düşünüldüğünde güz zeytini iyice ön plana çıkmaktadır. Pişirerek kullanıldığında likopenin daha fazla açığa çıktığı bazı net kaynaklarında belirtilmektedir. Aynı zamanda güz zeytininin meyve ve çekirdeklerinde insan vücudu için gerekli protein ve fatty acid’ler, çok zengin phytoene, a- ß –cyrptoxanthin ve ß-carotene içeriği olduğu saptanmıştır. Bol salkımlar halinde oluşan güz zeytini meyveleri taze olarak tüketilebildiği gibi, reçel ve jel yapımında da kullanılabilir.
Güz zeytininin bütün bu özelliklerinin yanında bütün eleagnus türlerinde olduğu gibi havadaki nitrojeni, köklerindeki nodlarında bulunan simbiotik bakteriler yardımıyla diğer bitkiler için yararlı nitrojene döndürme özelliği vardır. Bu yüzden toprak ıslahında da kullanılmaktadır. Verimsiz toprakların ıslahında ve erozyon önlemede çok etkili bir ağaçtır. Gölge tölelaransı olduğundan, ceviz ağacı gibi ağaçlarla birlikte toprak verimi artırmak amacıyla kullanılabilir.
Güz zeytini uygun ortamı bulduğunda çok yayılıcı olabilmektedir. Bu yüzden kontrol altında tutulmalıdır. Ayrıca kuşların çok sevdiği bir meyvedir ve çekirdekleri kuşların sindirim sisteminden geçerek, çok geniş alanlarda çimlenerek yayılma özelliğine sahiptir. Amerika’da bir çok eyalette istila edici bitki olarak değerlendirilmeye başlamıştır.

denizakvaryumu
20-11-2009, 22:40
Ben bir tane Yusuf Bey den aldım.

Gelişmeleri burada yazarım.Denildiği gibi istilacı bir bitki ise yaşadık :)

bari
20-11-2009, 22:49
Bende almıştım Yusuf abiden, bu yaz bayağı iyi gelişti.

Oğuzhan
20-11-2009, 22:58
Yaaa bu haksızlık ama.Var bu Eskişehir'de bir keramet :(

denizakvaryumu
20-11-2009, 23:13
Bende almıştım Yusuf abiden, bu yaz bayağı iyi gelişti.

Yusuf Beyden aldığımız güz zeytininin yaprakları ile sizin Eskişehir'de bulduğunuz GZ nin yaprakları aynı sanırım.

bari
20-11-2009, 23:18
Pek dikkat edemedim, biraz akşam üzeri karanlıktı. Yarın bakalım fotoğraf çekeceğim, karşılaştırırım. Benim tohumdan yetiştirdiklerimde var. Hepsini yanyana bir koyarım.

denizakvaryumu
21-11-2009, 09:09
Tamam bu çok iyi olur.

Olayı netleştiririz.

bari
21-11-2009, 18:07
Güz zeytinini sizin için fotoğrafladım.. Yaprak yapısı aynı Yusuf abide olanlarla.

bari
21-11-2009, 18:09
Bunlarda tohumdan yetişenler, goumi ile güz zeytininide birbirinden ayırmak zor.

tıbam
21-11-2009, 21:26
Nette araştırırken bir kaç yerde görmüştüm. Uludağfidanlığında vardı mesela. .Oraya sorulabilir. Yalnız bu bitki çok yayılıcı olabiliyor. Amerikada bir çok eyalette istilacı konumda değerlendiriliyor. Hatta bununla ilgili bir yazı hazırlamıştım. Sırf bu endişelerimizden yayınlamadık. Ama faydaları gözardı edilemeyecek bir bitki Hatta goji ayarında diyebilirim. Yazımıda burda yayınlayayım SEvgili Kuyucunun izniyle tabi ki...

Sayın bari
Güz zeytini ile ilgili olarak yazdığınız ''Hatta goji ayarında diyebilirim.'' cümlesi bizi oldukça heyecanlandırdı böyle iddialı bir cümle kullandığınıza göre sanırım bu bitkinin kullanım alanları (modern tıp , geleneksel tıp , besin değeri vb.) oldukça araştırma yapmışsınızdır bizimle bu bitkinin besin değerlerini ve kimyasal içeriğini paylaşırsanız sevinirim.

bari
21-11-2009, 22:24
Sayın bari
Güz zeytini ile ilgili olarak yazdığınız ''Hatta goji ayarında diyebilirim.'' cümlesi bizi oldukça heyecanlandırdı böyle iddialı bir cümle kullandığınıza göre sanırım bu bitkinin kullanım alanları (modern tıp , geleneksel tıp , besin değeri vb.) oldukça araştırma yapmışsınızdır bizimle bu bitkinin besin değerlerini ve kimyasal içeriğini paylaşırsanız sevinirim.

SEvgili tıbam, Foruma hoşgeldiniz diyeyim önce....

Gojinin gerçekten değerli bir bitki olduğunu düşünmeme rağmen, bu kadar çok bilinmesinin çok büyük bir pazarlama başarısı olduğunu düşünüyorum ki goji aslında yeni bir bitki değil Türkiye'de bir çok yerde bulundu, besin değeri olarak Amerika'da **** Çinde yetiştirilenlerden daha düşük olduğunu düşünmüyorum. Hatta fazlası vardır belki....

Linkteki dosyayı incelelebilirsin..

http://hrcak.srce.hr/file/37772

denizakvaryumu
22-11-2009, 00:09
Likopeni esas alırsak, güz zeytini gojiyi yerle bir eder :)

Daha doğrusu likopen bakımından güz zeytinini geçen başka bir sebze-meyve yok bildiğim kadarı ile.

tıbam
22-11-2009, 21:41
Likopeni esas alırsak, güz zeytini gojiyi yerle bir eder :)

Daha doğrusu likopen bakımından güz zeytinini geçen başka bir sebze-meyve yok bildiğim kadarı ile.

Gac meyvesi (Momordica cochinchinensis) likopen bakımından en yüksek orana sahip meyve öğrendiğim kadarıyla.

bari
22-11-2009, 21:45
Gac meyvesi (Momordica cochinchinensis) likopen bakımından en yüksek orana sahip meyve öğrendiğim kadarıyla.

Katılımınız ve bilgilendirdiğiniz için teşekkürler...

copur 09
22-11-2009, 22:35
Bu güz zeytinini arılar seviyor mu acaba?

bari
22-11-2009, 23:36
Çiçekleriyle arası nasıl bilmiyorum ama olgunlaşma zamanı bu zamanlar olduğu için pek arı yoktu ortalıkta. Havalar oldukça serin.

Oğuzhan
23-11-2009, 10:39
Sevgili Bari,
Tat olarak tatlı bir meyve mi ?

denizakvaryumu
23-11-2009, 10:54
Sanırım likopenden dolayı domates tadına benziyordur :)

bari
23-11-2009, 11:56
Kesinlikle mükemmel bir tadı var. Şeftali aroması bırakıyor insanın ağzında. Her yiyenin ilk tepkisi mükemmel bir tat demek oldu şimdiye kadar... (Aynı şey yer kirazındada olmuştu:))

copur 09
23-11-2009, 12:43
Sayın Bari, denemek için küçük bir kutuda biraz meyveden gönderebilirmisiniz?

bari
23-11-2009, 14:01
SEvgili copur keşke öyle bir imkanım olsaydı, herkese bir miktar göndermek isterdim. Sitenin güvenlik görevlisinden izin aldım, bir avuç toplayabildim. Onlarda yendiğini öğrendiler, birazdan faydalarından bahsettim. Pek kalmamıştır heralde. Benim topladıklarımıda evdekiler kapıştı. Çekirdekleriyle falan yediler, zaten öyle yeniyor. Tohum bile ayıramadım:)

copur 09
23-11-2009, 16:44
Teşekkürler sayın Bari, sağlık olsun. Meyve tutumunu görünce, çiçeklerin yarısı meyve tutsa toplam çiçekler kim bilir ne kadardır. Arıcılık için belki önemli olabilir diye düşünmüştüm.

egetropical
23-11-2009, 19:05
sn bari,
güz zeytinin farklı türleri var mı? (gojinin alt türleri gibi)

bu meyvenin ayrıntılı özelliklerini aradım bulamadım. likopenden başka faydalı içerik olabilir.
ebay da tohum var. ben sipariş verdim. işallah seneye daha çok fidanımız olur.

http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p3907.m38.l1313&_nkw=Elaeagnus+umbellata+&_sacat=See-All-Categories

egetropical
23-11-2009, 19:26
Meyve özelliği hakkında bulduğum bilğiler.
japanese silverberry, güz zeytini
Zeytin sonbaharda meyve yaklaşık % 8.3 şeker,% 4.5 protein,% 1 kül içerir.
C vitamini içeriği hakkında 12mg 100g başına. USDA Tarımsal Araştırma Sitesi Araştırmacılar bu meyveler analiz ve çok yüksek likopen içeriği - 100 gr meyvede 15-54 mg arasında bulunur.

tam ceviremediğim ingilizce metin.
Historical Medicinal Uses
The flowers are astringent, cardiac and stimulant. The seeds are used as a stimulant in the treatment of coughs. The expressed oil from the seeds is used in the treatment of pulmonary affections.
The fruit of many members of this genus is a very rich source of vitamins and minerals, especially in vitamins A, C and E, flavanoids and other bio-active compounds. It is also a fairly good source of essential fatty acids, which is fairly unusual for a fruit. It is being investigated as a food that is capable of reducing the incidence of cancer and also as a means of halting or reversing the growth of cancers.

Other Uses:
Very tolerant of maritime exposure, it makes a good informal hedge, succeeding even in very exposed positions. The plants make a reasonable wind-protecting screen, they are about as wide as they are tall. They make a good companion hedge, enriching the soil and fertilizing neighboring plants. The wood is a good fuel.

bari
23-11-2009, 19:42
sn bari,

bu meyvenin ayrıntılı özelliklerini aradım bulamadım. likopenden başka faydalı içerik olabilir.

http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p3907.m38.l1313&_nkw=Elaeagnus+umbellata+&_sacat=See-All-Categories

SEvgili egetropical güz zeytinininde kultivarları var. Benim yukarda linkini verdiğim araştırmada kultivarlar arası karşılaştırmalar yapılmış. Güz zeytininin yakın akrabası goumi var eleaegnus multiflora var oda en az güz zeytini kadar güzel meyveleri daha büyük.

egetropical
23-11-2009, 19:43
bir araştırma raporu. ( google translate ile çeviri)
Teknik Özet: Sonbahar zeytin (E / aeagnus umbel / ata) bu Alabama'ya Maine'de bodur yetişen küçük kırmızı bir meyve olduğunu. Bu bitki Çin kökenlidir ve ABD geç 1800 yılında tanıştı erozyon kontrolü için. Berry 'yaklaşık% 20 taze ağırlığı olan tek bir büyük tohum bulunmaktadır.
Sonbahar zeytin meyveleri çok likopen içinde (30-50 mg/100 g) zengindir. Böğürtlen, bu meyve belirten fenolik bileşikler yanı sıra karotenoidler yüksek olabilir büzücü vardır. Orada, evcil plantings içinde bitki üretiminde büyük ilgi edilmiş ve likopen doğal bir kaynak olarak meyve kullanarak.
Bu çalışmada likopen ve seçimler ve Güz zeytin çeşitleri arasında phenolics göreli içeriğini belirlemek için yapıldı.
Altı seçimleri ve çeşitlerinin likopen içeriği 30 55 mg / g olarak Çilek likopen içeriği 25 C'de 4 gün depolama sonra 2 gün 5 C. Sonbahar zeytin de takip çözünebilir katı içeriği (11-17%), ve görece yüksek asit yüksektir (1,7-5,5% sitrik asit artmamıştır ). Çilek büzücü lezzet yüksek toplam fenolik içeriği (1700 mg / chlorogenic asit eşdeğerleri kg) bağlı olabilir. Süre tohumları hydroxycinnamic asitler ve son derece hidroksibenzoik asitleri yüksek yüksekti çilek flavanols yüksek olması ve hidroksibenzoik asitler bulundu (33 rutin ve gallik asit 31 mg / kg eşdeğerleri), (35 chlorogenic asit ve 184 gallik asit / kg mg eşdeğerleri).

diğer araştırma raporları
http://pubsearch.arsnet.usda.gov/search?q=Elaeagnus+umbellata&btnG=Go%21&filter=0&as_sitesearch=ars.usda.gov&ie=&output=xml_no_dtd&client=ars_frontend&lr=&proxystylesheet=ars_frontend&oe=&btnG.x=7&btnG.y=7

Selim-i Ahir
24-11-2009, 07:20
25 CM boyundaki fidanları bile meye veriyor. Vişneye yakın bir tadı var. Tavsiye ederim arkadaşlar.

sındırgılı
24-11-2009, 10:27
Bıraz önce Yusuf Beyle telefonda görüştüm.Elinde fidan kalmamış,talep patlaması olmuş ve bitmiş.Bahara yetiştiriyor.Ayrıca sevgili Bahrı Beye selamlarını iletmemi istedi. Üzerimde kalmasın.Sevgiler

denizakvaryumu
24-11-2009, 10:36
Prostat için domates öneriliyor,

Güz üzümü domatesten 17 kat fazla likopen içerdiğine göre, bu üzüm için talep patlaması doğal derim :)

denizakvaryumu
24-11-2009, 10:42
sn bari,

RUBY AUTUMN OLIVE adı altında daha büyük meyveli kültürü var.

http://www.burntridgenursery.com/fruitingPlants/index_product.asp?dept=39&parent=28

115181

Oğuzhan
24-11-2009, 11:22
Bir yerlerden temin etmek lazım.Bir katılım organizasyon olursa ben katılırım.

denizakvaryumu
24-11-2009, 11:26
Neyseki araştırmacı-yenilikçi fidancı arkadaşlar aramızda var.

Yusuf Ustaoğlu
Romantik
Mutlu Kutlu
Egetropical

kendilerine bir kez daha teşekkür ederiz.

bari
24-11-2009, 12:18
İngiltere ve Amerikada 100-150 yıllık bir zaman zarfında bayağı bir istilacı olmuş. Çok büyük bir tehdit olmamasına rağmen istilacı olarak kabul ediliyor. İnşallah ülkemizde de sonraki kuşaklar için böyle bir tehdit oluşturmaz, bizlerde vebal altında kalmayız..

sındırgılı
24-11-2009, 12:59
Birde Cengiz ve Mutluyu arayayım.Belki onlarda vardır.

denizakvaryumu
24-11-2009, 12:59
İngiltere ve Amerikada 100-150 yıllık bir zaman zarfında bayağı bir istilacı olmuş. Çok büyük bir tehdit olmamasına rağmen istilacı olarak kabul ediliyor. İnşallah ülkemizde de sonraki kuşaklar için böyle bir tehdit oluşturmaz, bizlerde vebal altında kalmayız..

Türkiye'deki asıl istilacı, betonlar...Beton istilasına karşı hiçbir bitkinin dayanabileceğini sanmıyorum.Güz zeytini de kimmiş :)

denizakvaryumu
24-11-2009, 13:07
Birde Cengiz ve Mutluyu arayayım.Belki onlarda vardır.

http://www.uludagfidanligi.com/urunler_dis_mekan_3.html

Linkte olabilir.

bari
24-11-2009, 13:13
Türkiye'deki asıl istilacı, betonlar...Beton istilasına karşı hiçbir bitkinin dayanabileceğini sanmıyorum.Güz zeytini de kimmiş :)

Doğru diyorsunuz, Zaten böyle yüksek besin değeri olan meyvelere ihtiyacımız var her açıdan. Kanser, domuz gribi gibi hastalıklar, hava kirliliği, küresel ısınma. Kasım 24 oldu nerdeyse klima çalıştıracağım. Bizi tek kurtaracak şey ağaç dikmek......

sındırgılı
24-11-2009, 19:42
Sevgili Mutluda yok...Yarin sabah Uludag fidancilikla irtibata gecmeli.

Romantik
24-11-2009, 21:15
Sinan Abi,

Anaçlarımdan birini sana gönderebilirim. Saksıda 30 cm civarı, geldiğinde üzerinde meyvesi vardı ama sonra meyvesini taşıyamadı, döküldü.

sındırgılı
24-11-2009, 21:38
Sevgili Cengiz,Tesekkur ederim.Fakat sen ondan nice fidanlar yetistirirsin..Sende fidan olmadigini internet sitenden bildigim icin seni hic aramadim..Tesekkur ederim.Sevgiler

AgacSevdalisi
05-12-2009, 21:26
ya arkadaşlar okudukça o kadar çok etkileniyorumki tanıdığım bütün bitkileri yetiştirme hevesi düşüyoır içime sizden ricam güz zeytini ve goumi çeliği olan varsa gönderebilirmi acaba?Çelikten üretme yüzdesi ne kadar bilmiyorum ama **** tohumda olabilir.şimdiden teşekkürler.

egetropical
05-12-2009, 21:37

Sevgili bari, Keşke dağ taş bu gibi faydalı bitki olsa. Tema vakfının araştırmasına göre her yıl kıbrıs adası büyüklüğünde toprak denize akıyor.

Çok fazla yaygınlaşırsa birileri zaten yakarak popülasyonu dengeler.:p

Siz tohumdan mı üretiniz. soğuk katlama yapmak gerekiyor galiba.

bari
05-12-2009, 21:42
SEvgili egetropical,

Amerikada yakmayla falan mücadele edemiyorlarmış. Daha güçleniyormuş kökten. Hatta bazı sitelerde kurtulma yöntemlerinden bahsedilmiş. Mazot döküyorlarmış dibine..:) Tohumdan üretimi zor, soğuk katlama şart gibi gözüküyor. Ben çelik denemeleri yapacağım bakalım, çelik almayı başarabilirsem.

bari
18-01-2010, 19:29
Çelikler göz patlattılar..

Gülbeşeker
18-01-2010, 22:58
arkadaşlar bu tropikal bitkiler bizim meyve ağaçları gibi aşı istemiyorlarmı çelikten veya tohumdan yetiştirince aslı gibi oluyorlarmı

nariçi
18-01-2010, 23:06
Sayın bari size kış mevsimi uğramıyor herhalde. Eskişehir hiçte ılıman yer sayılmaz.

bari
18-01-2010, 23:11
Hepsi iç mekanda oluyor (çimlendirme-çelik) SEvgili Nariçi...

sındırgılı
18-01-2010, 23:23
Eline koluna saglik arkadasim.Yerden isitmali, konforlu yeri hazir.Tesekkurler.

Samsunlu55
18-01-2010, 23:34
arkadaşlar bu tropikal bitkiler bizim meyve ağaçları gibi aşı istemiyorlarmı çelikten veya tohumdan yetiştirince aslı gibi oluyorlarmı

Aşılama tüm meyve, sebze, orman ağaçları, vs. için geçerlidir. Aşıda ana amaç bitkinin verimini arttırmak, anacın olumlu özellikleri kullanmak gibi faktörlerdir.(Lütfen yazım kurallarına dikkat.)

bari
12-02-2010, 20:46
Güz zeytini süprizlerle dolu bir bitki, bu seneki çelikler çiçek açtılar...

ahmet salih
03-04-2010, 00:05
Çok güzel Sn;bari, benim gül zeytinimin süpriz yapma niyeti yok galiba, Yanlız dikkat edin öğrendiğime göre kuşlar meyvesine bayılıyorlarmış.

bahtiyar02
07-05-2010, 12:50
Sevgili bari;
2 kök bende yusuf hocamdan aldım.Şuan torbalarıyla duruyor.Bakımı için ne gibi uygulamalar önerisiniz?
Saygılar

bari
07-05-2010, 13:49
SEvgili Bahtiyar,

Güz zeytini fakir topraklarda bile yaşabiliyor, hatta ıslahında kullanılan bir bitki..
Direk nihai yerlerine dikmenizi tavsiye ederim.. Saygılar..

bari
07-05-2010, 13:50
Çok güzel Sn;bari, benim gül zeytinimin süpriz yapma niyeti yok galiba, Yanlız dikkat edin öğrendiğime göre kuşlar meyvesine bayılıyorlarmış.

SEvgili ahmet salih,

EVet kuşlar meyvesini çok seviyormuş, hatta yayılmasında payları var bu yüzden.. Amerikada yol kenarlarına dikimi yasaklanmış, yemeye gelen kuşlara araba çarpıyor diye.. SAygılar.

bahtiyar02
07-05-2010, 14:08
SEvgili Bahtiyar,

Güz zeytini fakir topraklarda bile yaşabiliyor, hatta ıslahında kullanılan bir bitki..
Direk nihai yerlerine dikmenizi tavsiye ederim.. Saygılar..

Sevgili dostum güneydoğu aşırı sıcak bir bölge bazen Adıyaman 40-45 dereceleri nadirde olsa görüyor.Soğuğa dayanıklı olması güzel. Acaba direkt güneş gören yerlere dikmek problem yaratırmı? Çok teşekkür ederim.
Saygılar

bari
07-05-2010, 14:52
SEvgili Bahtiyar02,

Soğuğa sıcak, kuraklığa, direk güneş ışığına karşı dayanıklı olarak geçiyor genelde her yerde.. Ama üst sıcaklık değeri olarak bir bilgiye rastlamadım.. Azot bağlama özelliği sayesinde meyve bahçelerinde diğer meyve ağaçlarının verimini % 10 artırır gibi bir bilgiye rastlamıştım..

bahtiyar02
08-05-2010, 09:57
SEvgili Bahtiyar02,

Soğuğa sıcak, kuraklığa, direk güneş ışığına karşı dayanıklı olarak geçiyor genelde her yerde.. Ama üst sıcaklık değeri olarak bir bilgiye rastlamadım.. Azot bağlama özelliği sayesinde meyve bahçelerinde diğer meyve ağaçlarının verimini % 10 artırır gibi bir bilgiye rastlamıştım..

Sevgili bari;
Çok teşekkür ederim.Şimdi gönül rahatlığıyla hobi bahçesine dikebilirim.;)
Saygılar

istcallst
25-06-2010, 09:13
Bir arkadasimdan bir kac tane goumi tohum (Elaeagnus multiflora) aldim. Tohumlar oldukca kucuk. Internette buldugum resimlerdeki tohumlara hic benzemiyor. Resim ekliyorum, bilen var mi goumi tohumlar boyle mi?

sındırgılı
29-09-2010, 19:18
Sevgili Romantik'ten gelen fidanın bugünkü hali:
Pek bakılmamış ve zayıf bir hali var ama anlamadım :(

Romantik
29-09-2010, 20:34
Sevgili Romantik'ten gelen fidanın bugünkü hali:
Pek bakılmamış ve zayıf bir hali var ama anlamadım :(

Sinan abi,

Güz Zeytinini alttan budama yapınca dikine çok büyüyor. Yanına sırık bağlanmazsak ayakta kalamayacak şekilde oluyor.

Bütün dallarını sırığa bağlamanı tavsiye ederim.

1,5 Metre olunca budama yapın tepesini. Bu şekilde taçlanmış olur.

Ayrıca toprağı çok torflu gözüküyor. Sevmemiş olabilir.

sındırgılı
29-09-2010, 21:09
Toprakta, leonardit ve cocopeat fazla kacmis olabilir.20-20-20+Me ile yapraktan gubreleme yaptim.Pazar gunune kadar bir degisiklik olmaz ise, saksiyi ve topragi degistireyim.

Romantik
16-10-2010, 15:17
Güz Zeytinin meyvesinin bu şekilde olacağını tahmin edmezdim.

Güngör Salman
01-12-2010, 00:11
Bizim muhtarlığın bahçesinden.

copur 09
02-12-2010, 08:57
Sayın Güngör Salman meyvesini tattınız mı? Tadı nasıl?

denizakvaryumu
23-12-2010, 12:50
Kanseri önleyen mucize yemiş

Kanseri önleyen madde olarak bilinen “likopen içeriğinin” domatesten 17 kat daha fazla olduğu belirtilen “Güzyemişi”nin üretimi için Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) çalışma başlatıldı.

OMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Çelik, Türkiye'de yeni bir ürün olan “güzyemişi”nin Çin, Japonya ve Güney Kore gibi Asya ülkelerinde “Elaeagnus Umbellata” adıyla bilindiğini ve bu ülkelerde sıkça tüketildiğini söyledi.

Yapılan araştırmaların likopenin bir çok kanser türünü önlediğine ve kalp sağlığına da iyi geldiğini ortaya koyduğunu vurgulayan Çelik, güzyemişinin domatesten 17 kat daha fazla likopen içerdiğini bildirdi.

Prof. Dr. Çelik, Asya orijinli bir bitki olan güz yemişinin çok hızlı ve kolay yetiştiğini dile getirerek, şu bilgileri verdi:
“Güz yemişinin meyvelerinin içeriğinde likopen maddesi bulunuyor. Birçok kanser hastalığını önleyen madde olarak bilinen likopen içeriği güzyemişinde domatesten 17 kat daha fazladır. Likopen domatesin dışında, karpuz, pembe greyfurtta bulunuyor. Antibakteriyel bir meyvedir. Sağlık açısından son derece önemlidir. Prostat kanseri, pankreas kanseri gibi birçok kansere yakalanma riskini azaltmaktadır. Ayrıca kalp kaslarını güçlendiren ve kolesterolü düşüren bir meyvedir. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. Biyoaktif bileşikler, esansiyel yağ asitleri, beta karoten, lutein, A, C ve E vitaminlerince zengindir.”

Yetiştirildiği ülkelerde büyük ilgi gören ve ekonomik getirisi yüksek olan güzyemişinin üretimini yapmak için Samsun'da iki ayrı köyde deneme üretimlerine başladıklarını belirten Çelik, sürdürülen altyapı çalışmaları ile söz konusu bitkinin yöre insanının yüzünü güldüreceğine inandığını ifade etti.
Prof. Dr. Hüseyin Çelik, güzyemişinin eksi 40 dereceye kadar soğuğa ve kurak koşullara dayanan bir yapısı bulunduğunu dile getirerek, güzyemişinin Türkiye'de alternatif ürünler içinde en kolay ve ekonomik yetiştirilebilecek bir meyve olduğunu anlattı.
Güzyemişinin Asya ülkelerinde çeşitli şekillerde tüketildiğini belirten Çelik, güzyemişinin taze meyve, meyve suyu, reçel, jöle, sos, kuru meyve olarak tüketildiğini, yaprak, kök ve çiçeklerinden ise ilaç sanayisinde yararlanıldığını kaydetti.
Çelik, güzyemişinin Uzakdoğu'da geleneksel besin kaynaklarından biri olarak tüketildiğini de sözlerine ekledi.

Likopen

Likopen, sebze ve meyvelerde doğal alarak bulunan karoten familyasına ait bir pigmenttir. Bir çok araştırma göstermiştir ki likopen prostat kanseri, sindirim sistemi, göğüs kanseri, akciğer kanseri ve yaşlılıktan dolayı oluşan kalp dejenerasyonunu aktif olarak engelleyebilir.

http://www.hurriyet.com.tr/yasasinhayat/16603625.asp?gid=373

sındırgılı
23-12-2010, 13:15
Güngör Hanim,
Muhtarliginiz, İnşallah, anadolu yakasındadır.Belki, Bol bol celik alabiliriz.

bahtiyar02
23-12-2010, 13:37
Sevgili Yusuf USTAOĞLU Beyden iki kök aldığım güz zeytinleriTarlamdaki bahçeye diktim. Fidanlardan birisi kurudu.Diğerinin gelişimi şimdilik güzel.Umarım tek kök büyür.
Saygılar

pria
24-12-2010, 08:06
Kanseri önleyen mucize yemiş
23.12.2010 - 14:40

SAMSUN - OMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Çelik yaptığı açıklamada, Türkiye'de yeni bir ürün olan ''güzyemişi''nin Çin, Japonya ve Güney Kore gibi Asya ülkelerinde ''Elaeagnus Umbellata'' adıyla bilindiğini ve bu ülkelerde sıkça tüketildiğini söyledi.

Yapılan araştırmaların likopenin bir çok kanser türünü önlediğine ve kalp sağlığına da iyi geldiğini ortaya koyduğunu vurgulayan Çelik, güzyemişinin domatesten 17 kat daha fazla likopen içerdiğini bildirdi.

Prof. Dr. Çelik, Asya orijinli bir bitki olan güz yemişinin çok hızlı ve kolay yetiştiğini dile getirerek, şu bilgileri verdi:

''Güz yemişinin meyvelerinin içeriğinde likopen maddesi bulunuyor. Birçok kanser hastalığını önleyen madde olarak bilinen likopen içeriği güzyemişinde domatesten 17 kat daha fazladır. Likopen domatesin dışında, karpuz, pembe greyfurtta bulunuyor. Antibakteriyel bir meyvedir. Sağlık açısından son derece önemlidir. Prostat kanseri, pankreas kanseri gibi birçok kansere yakalanma riskini azaltmaktadır. Ayrıca kalp kaslarını güçlendiren ve kolesterolü düşüren bir meyvedir. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. Biyoaktif bileşikler, esansiyel yağ asitleri, beta karoten, lutein, A, C ve E vitaminlerince zengindir.''

Yetiştirildiği ülkelerde büyük ilgi gören ve ekonomik getirisi yüksek olan güzyemişinin üretimini yapmak için Samsun'da iki ayrı köyde deneme üretimlerine başladıklarını belirten Çelik, sürdürülen altyapı çalışmaları ile söz konusu bitkinin yöre insanının yüzünü güldüreceğine inandığını ifade etti.

Prof. Dr. Hüseyin Çelik, güzyemişinin eksi 40 dereceye kadar soğuğa ve kurak koşullara dayanan bir yapısı bulunduğunu dile getirerek, güzyemişinin Türkiye'de alternatif ürünler içinde en kolay ve ekonomik yetiştirilebilecek bir meyve olduğunu anlattı.Güzyemişinin Asya ülkelerinde çeşitli şekillerde tüketildiğini belirten Çelik, güzyemişinin taze meyve, meyve suyu, reçel, jöle, sos, kuru meyve olarak tüketildiğini, yaprak, kök ve çiçeklerinden ise ilaç sanayisinde yararlanıldığını kaydetti.

Çelik, güzyemişinin Uzakdoğu'da geleneksel besin kaynaklarından biri olarak tüketildiğini de sözlerine ekledi.

LİKOPEN
Likopen, sebze ve meyvelerde doğal alarak bulunan karoten familyasına ait bir pigmenttir. Bir çok araştırma göstermiştir ki likopen prostat kanseri, sindirim sistemi, göğüs kanseri, akciğer kanseri ve yaşlılıktan dolayı oluşan kalp dejenerasyonunu aktif olarak engelleyebilir. (AA)

http://www.gazeteport.com.tr/SAGLIK/NEWS/GP_822734

Güngör Salman
24-12-2010, 21:51
Sayın copur 09, çok hoş tadı var.
Sayın sındırgılı, avrupa yakasındayız.
Ben çelikten köklendirdim.

sındırgılı
24-12-2010, 22:08
Ben, Buyukada`dakini kendi haline biraktim.
Saksi ve topragi degistirdikten sonra duzelme oldu. Fakat, 2 haftadir Adaya gidemiyorum. Bu Pazar da isim oldugundan gidemiyecegim.
Resmen:
Saldim cayira,
Mevlam kayira
isi oldu.
Sn. Salman;
Bu tarafta olsaydi; hem meyvasini tadardik, hem de celik alirdik.Sevgili Bahri (Bari) cok kolay koklendigini soylemisti.
Siz, celikten koklendirmede ozel bir seyler yaptinizmi ?

nariçi
24-12-2010, 22:54
Sayın copur 09, çok hoş tadı var.
Sayın sındırgılı, avrupa yakasındayız.
Ben çelikten köklendirdim.

Fotoğrafı varsa görelim. Ben de çelik arıyorum.

nariçi
06-01-2011, 20:47
Güz zeytini tohumundan çıkan fidanlar aşı istemiyor herhalde.

Bir arkadaşım tohum gönderdi, tohumları ne zaman ekmek gerekir?

denizakvaryumu
13-01-2011, 14:25
Güz yemişi - zeytini bugünlerde moda olunca aktarlarda kurutulmuş bir meyve/sebze bu adla satılmaya başlandı.

Kg 55 TL

Ancak satılan bu meyve gerçek güz yemişi değil.

Bana çeri domates glikoza bandırılmış gibi geldi, domates tadı var ve oldukça tatlı...

Dikkat :D

kasabalı
13-01-2011, 23:49
Sayın Kemal bey mümkünse bana iki adet çelik gönderebilirmisin şimdiden teşekkür ederim

the_mc
24-02-2011, 20:17
Güz yemişi - zeytini bugünlerde moda olunca aktarlarda kurutulmuş bir meyve/sebze bu adla satılmaya başlandı.

Kg 55 TL

Ancak satılan bu meyve gerçek güz yemişi değil.

Bana çeri domates glikoza bandırılmış gibi geldi, domates tadı var ve oldukça tatlı...

Dikkat
dışını şeker kaplasalar içi tadsız kalır. sizin yediginiz nasıldı içi?

benim yediklerimin içi etli-dolgun, süper bir tadı var harika bir meyve. kurutulmuşunu yemek nasip oldu.

yolac
24-02-2011, 21:58
Güz Yemişi Fidanı ve/veya Çeliği Nereden bulabilirim;

Sayın Güngör Salman,
Bu muhteşem Güz yemişinden (galiba şimdi tam zamanı) çelik alabilirmiyiz.Şayet budama yapmayı düşünürseniz, adresinizi özelden bildirirseniz gelip elden alabilirim.

Sevgili Sinan Kardeşim,
Güz yemişi fidanı Yalova da satılıyormuş ama nerede olduğunu ben tam bilmiyorum.Acaba Pazartesi,çarşamba,cumartesi pazarında mı?Bu konuda bilginiz var mı?Bu sene mutlaka Güz yemişim olsun istiyorum.Selamlar.

yolac
25-02-2011, 22:49
Sevgili Sinan,
Önümüzdeki hafta kahve davetine katılacağım umarım.
Ne demişler''öğrenmenin yaşı yokmuş''.Artık bahsekonu kurstan öğrendiklerinden uygun gördüklerini de bize aktarırsın herhalde.
Ayrıca,özel masaj da gönderdim.
Bahçivanlık kursunda başarılar dileğimle...

Baki Berk Kayalar
26-02-2011, 07:35
Frenk üzümü yemiştim ve çok ekşi olduğundan beğenmemiştim. Güz zeytininin ekşiliği nasıl? Şeker tadı var mı? Ekşiliği Frenk üzümü kadar fazla değilse, vişnemtraksa tam benlik olur.

sındırgılı
08-03-2011, 20:28
Bugün, Sevgili Yolaç ile Güngör Hanımın Muhtarlığının bahçesindeki güz zeytini ağacını ziyarete gittik. Ağaç üzerinde kalan meyvalardan (üzerindeki tozuna bakmadan ) tükettik.
Daha doğrusu ben yedim, gerçekten o küçücük meyvanın bu kadar tatlı olmasına şaşırmadım değil. :(
Biraz çelik alıp, döndük.

bahtiyar02
08-03-2011, 21:23
Tadı nasıl?

sındırgılı
08-03-2011, 21:49
Tozlu ama guzeldi. Gercekten, Bahri Beyin dedigi gibi tadi guzelmis. Yetistirmeye devam...
Hatta, gojiden daha guzel diyebilirim. Mevsim nedeniyle biraz kurumus olabilir,yine de guzeldi. Her meyvada tek cekirdek var.

yolac
09-03-2011, 10:47
Evet,sevgili Sinan ve Güngör Hanım sayesinde ben de güz zeytini ağacını ve meyvesini yakından tanımak fırsatını buldum.
İnşallah aldığımız çeliklerden üretmeyi başarabilirsek,güz zeytininin yayılmasında bir nebze faydamız olması bizleri sevindirecektir.

agozce
09-03-2011, 21:16
O kadar büyüyor mu?
Bu ağacı bende ziyaret etmek isterim. Çiçek açtığı zaman, meyveli halini (Yemek için değil:)) Yetişmesini görmek için. 5 tane ektim.

Yerini söyleyebilir mi siniz acaba?

ahmet salih
17-04-2011, 18:30
Güz zeytinim bu sene tadına baktıracak galiba,

sındırgılı
17-04-2011, 19:10
Ne guzel ciceklenmis. Bizimki, ancak kendine geliyor.
Celiklerde de gozler patladi, ama tuttu demek icin cok erken.
Insallah, meyva resimleride goruruz.

barisceker
27-04-2011, 22:15
Birde Goumi var. (Elaeagnus multiflora). Benim favorim. Kırmızı iğde diye geçiyor.. Her iki türden bol miktarda çimlendirdim bu sezon.

Merhababu bitki kızılcık gibi birşey mi?

ensar
27-04-2011, 22:26
Sevgili Sındırgıl,

En az yedi sekiz çelik isterim. Yoksa meymunu sana salacağız bilesin.

Sevgiyle kalın

pria
22-05-2011, 21:53

Ahmet bey..G.Zeytininiz kaçıncı yaşında çiçeklendi ?

ahmet salih
09-06-2011, 09:14
Merhaba Sn; pria, mesajınızı yeni farkettim. sevgili yusuf ustaoğlu'ndan 2 yıl önce aldım 3 yaşında diyebiliriz sanırım.

denizakvaryumu
09-06-2011, 10:17

Meyve oluştu mu?

Bendeki çok çiçek açmasına rağmen meyve tutumu olmadı?

ahmet salih
10-06-2011, 15:49
Merhaba Sn; denizakvaryumu, meyve tutmuş gibi,karar veremedim . 10 gün sonra daha kesin belli olur . fotoğraflarını yayınlarım. kolay gelsin.

aral
10-06-2011, 21:49
Merhaba Sn; pria, mesajınızı yeni farkettim. sevgili yusuf ustaoğlu'ndan 2 yıl önce aldım 3 yaşında diyebiliriz sanırım.

Çiçekler dökülmüş gibi gözükse meyve tutacaktır. Çok dayanıklı bitki bende senin gibi sandım fakat meyveleri büyümeye başlayınca belli oluyor. Afiyet olsun

Oğuzhan
10-06-2011, 22:14
Aynen öyle arkadaşlar.Çiçekler dökülüyor ama sonradan meyve şekilleri beliriyor.Yaprak aralarını iyicene kontrol edin.

athena -asena
21-06-2011, 23:31
Güz zeytini çeliklerinin son halleri zannedersem bir tanesi tuttu.

gülenmelek
06-08-2011, 13:10
Yusuf Bey'den ben de bir tane aldım. Saolsun gayet güzel bir şey. Şu an sadece yaprakları var ama bu haliyle bile çok seviyorum;) 2-3 hafta kadar oldu alalı, şu an pek gelişme gözlemleyemedim fakat geriye gidiş de yok. Bir de bu kadar büyüyebildiğini bilmiyordum. Balkonda nasıl bakacaksam:eek:

athena -asena
06-08-2011, 14:19
Güz zeytini çeliklerinin son hali.

istcallst
10-09-2011, 20:04
Merhaba,
Dun Ataturk arboretumu gezdim ve guz zeytini bir kac tane cali var. Bir tanesinde olgunlasmis meyveleri vardi, digerinde meyveler hala yesil.
Aynen domates kokusu var -demek likopen madde bu koku veriyor. Biraz hayal kirikligina agradim, meyveler cok minik. Internette okumustum buyuklugu 65-85mm arasi ama kesinlikle benim gordum meyveler daha da kucuktu. Resimleri cektim, ama buraya yuklerken basarili olamadim.
Diger cesidi elaeagnus multiflorayi- goumi simdi merak ediyorum, meyveler icin 1cm uzunlugu yaziyor internette. Tadi benziyor mu acaba, bilen var mi?

bari
10-09-2011, 20:10
Güz zeytininin meyveleri daha olmuş olamaz. Ekimde olgunlaşmaya başlıyor, kasımda olgunlaşıyor tam. Ve soğuk yemeden tatlanmıyor.

agozce
11-09-2011, 01:17
Vay vay kimler gelmiş kimler....Sesinizi duymak ne güzel Sayın bari...:)))

istcallst
11-09-2011, 11:52
Fotolari kuculttum.
1 - olmamis guz zeytini
2 - diger calida olmus olanlar
3 - tohum ve meyve

Sayin Bari agacin altinda yaziyordu elaeagnus umbellata, ben de internette okudum eylul ortasinda oluyormus, sizdeki acaba elaeagnus multiflora mu?
Size bir soru daha en tecrubeli sizsiniz, en son iki resimde benim kucuk fidem - o acaba guz zeytini mi goumi mi? Tohumlar aynen bu 3 nolu resimdeki gibiydiler. Yaparklarin alt tarafi gri renkte. Bu sitedeki bir arkadasimdan aldi o ban goumi tohumu yazmisti ama sanki o guz zeytini.

bari
11-09-2011, 21:32
Bizim buralarda ekimde olgunlaşmaya başlıyor, iklimden sanırım. SEvgili istcallst sizin bitkiniz goumiye benziyor..

gülenmelek
15-09-2011, 23:34
Bana bu bitkimin Güz Zeytini mi yoksa Goumi mi olduğu konusunda yardımcı olur musunuz ? ;)

bari
16-09-2011, 08:07
Bana bu bitkimin Güz Zeytini mi yoksa Goumi mi olduğu konusunda yardımcı olur musunuz ? ;)

Sizinkisi güz zeytinine benziyor. Gouminini yaprak üst kısmı gri noktalar daha belirgin altıda daha parlak gri. Benim kendi bitkilerimde gözlemlediğim bu. Tabi uzman değilim, eminde değilim dolayısıyla.

bari
16-09-2011, 08:07
Vay vay kimler gelmiş kimler....Sesinizi duymak ne güzel Sayın bari...:)))

Ben zaten takip ediyorum sizi:)

gülenmelek
16-09-2011, 11:40
Sizinkisi güz zeytinine benziyor. Gouminini yaprak üst kısmı gri noktalar daha belirgin altıda daha parlak gri. Benim kendi bitkilerimde gözlemlediğim bu. Tabi uzman değilim, eminde değilim dolayısıyla.

Çok sevindim. Goumi ile çok benzediğini okuyunca ve Sayın istcallst'ın bitkisine kendiminkini çok benzetince acaba demiştim. Gerçi bana sorsanız yine fark yok derim ama... ;)
Teşekkür ediyorum cevabınız için ;) Saygılar.

ngunduz71
18-09-2011, 11:54
Bu sene meyve vermeye başladılar.

bertunum
18-10-2011, 19:26
bugün, bu meyveler elime geçti. bizim okulun kantincisi, Hacı abiye hediye gelmiş. bir salkım kopardım, yedim, çekirdeklerini ayırdım.

ekmeyi planlıyorum. yüzde verimi kaçtır, ve ekim zamanı ne zamandır? kaç senede meyve verir? elimde 9 tane çekirdek var şuan.

bertunum
19-10-2011, 07:47
Ayrıca, bu meyve, zeytinden ziyade, iğdeyi daha çok andırıyor. hem yaprak bakımından, hem meyve görünüşü bakımından. belki, iğde bu kadar sulu değil ama, bu meyve, iğdegillerden bir meyve. "güz zeytini" veya "güz yemişi" diyerek, anlam karışıklılığı yaratmaktan ziyade, "güz iğdesi" veya "Japon iğdesi" diyerek, kökenini de belirterek bir isimlendirme yapmamız daha uygun olmaz mı?

aynı karışıklılığı, hurma-trabzon hurması safsatasında yaşıyoruz. trabzon hurması dediğimiz meyve, aslen hurma değil. trabzon hurması adlı meyveye, "aman kötüdür, berbattır" diyemem. demiyorum da. ancak, bildiğimiz hurma ile karıştılıyor. bu, o kadar olmasa da, daha uygun bir isim vermemiz gerekir diye düşünüyorum.

ahmet salih
22-10-2011, 22:58
Güz zeytinleri, nihayet oldu. güz gelmeden olmuyor galiba, değişik bir tat ben beğendim, gerçi hayal ettiğimden biraz küçük . Meyvalarını biraz daha büyütmenin bir yolunu bulmalı.

bertunum
23-10-2011, 08:00
Sayın ahmet salih. kaç zamanda meyve verdi ağacınız?

ahmet salih
27-10-2011, 19:34
merhaba sn;bertunum güz zeytinim 3 yaşında , geçen yıl çicek açmış meyva tutmamıştı.

athena -asena
08-11-2011, 18:07
Evet sonunda bende goumi'ye kavuştum. Erkan bey teşekkürler.

mrduran
08-11-2011, 20:58
Merhabalar,

İzmir' li arkadaşlardan ricam lütfen. İzmir' de fidanını satan bir yer biliyormusunuz?
Çok güzel ve çabuk netice alıcı bir bitki gibi. Görmek isterdim şahsen. Teşekkürler şimdiden.

Bayramınızı kutlarım, saygılarımla lütfen.

Hillbilly
19-11-2011, 22:45
ELAEAGNUS UMBELLATA mı yoksa ELAEAGNUS MULTIFLORA mı?
Bence ELAEAGNUS MULTIFLORA yani Goumi aynı türün daha albenili meyveleri ve meyvelerinin tadıyla daha çok öne çıkanı. Bulabilirsem ben de bahçemde görmek isterim bu bitkiyi.

toprak5552
28-12-2011, 18:02
Samsun doğu parkında dolu bu güz zeytini ağaçlardan.güzel reçeli oluyor.

istcallst
29-12-2011, 10:32

Ne zman cektiniz bu resimleri?

toprak5552
29-12-2011, 12:24
Bu fotoğrafları aralık ayında çektim.

istcallst
29-12-2011, 14:47
Bu fotoğrafları aralık ayında çektim.

Ne kadar ilginc bizim Istanbuldaki bazi guz zeytinler eylul ortasinda olmuslar. 121 nolu mesajda hem olmus hem olmamis olanlar var.

serkan_istanbul
29-12-2011, 17:00

ne kadar güzel resimler ne güzel meyveler ellerinize sağlık kardeşim

sındırgılı
29-12-2011, 19:23
Dallar yikiliyor, bizimki hala kendini kasiyor :)
Topraklada bulusturdum, keyfi yerinde ....Bu sene, bende ciceklenme ve meyva bekliyorum.

Romantik
29-12-2011, 19:51
Güz Zeytini ve Goumi birbirine çok benzemekte, ayırt etmek her 2 bitkiyi biraz zor oluyor.

Güz Zeytini çok erkenci 2. yılından itibaren meyve vermeye başlıyor.

Samsunlu55
29-12-2011, 20:31
Samsun doğu parkında dolu

Mehmet beyinde dediği gibi Doğupark'da yüzlerce güz zeytini mevcut. İnsanlar yiyor, topluyor ama çoğu ismini bilmeden yiyor :)

toprak5552
29-12-2011, 20:55
ne kadar güzel resimler ne güzel meyveler ellerinize sağlık kardeşim
Teşekkürler serkan bey

bari
29-04-2012, 19:53
Goumidede bol çiçek var bu sene..

gülenmelek
01-05-2012, 19:00
Güz Zeytininde bu zamana kadar hiç bir faaliyet olmadı ise ümidi kesmem mi gerekir :(
Soğuğa dayanıklı diye dışarıda bıraktım. Kış boyu çürümesin diye çok su da vermedim. Bu sefer de acaba kurumuş olabilir mi?.

athena -asena
01-05-2012, 19:15
Sayın bari geçen sene yolladığınız güz zeytini çeliği çiçek açmış meyve bile verecek.

bari
01-05-2012, 20:27
Güz Zeytininde bu zamana kadar hiç bir faaliyet olmadı ise ümidi kesmem mi gerekir :(
Soğuğa dayanıklı diye dışarıda bıraktım. Kış boyu çürümesin diye çok su da vermedim. Bu sefer de acaba kurumuş olabilir mi?.

Saksıda ise donmuş olabilir.

bari
01-05-2012, 20:28
Goumi ile güz zeytini hemen hemen yanyana dikili. Goumi çiçekler açmaya başladı, güz zeytini daha tomurcuk. Ayırt edici bir özellik daha olabilir.

gülenmelek
01-05-2012, 22:15
Sayın bari, evet saksıda diyebilirim. Ama ben onu alırken -40 dereceye dayanır denmişti. Doğrudur da. Peki bu değer bahçede olursa mı geçerli oluyor ? Yani Ankarada sıcaklık bu sene -40 a kadar düşmedi de.

bari
02-05-2012, 07:19
Saksıda olduğu için kökleride donmuş olabilir..

bari
02-05-2012, 21:41
Gouminin bir kaç tane çiçek açıldı. İnanılmaz güzel kokuyor. Sırf çiçeklerinin kokusu için yetiştirilecek bir şey...

denizakvaryumu
02-05-2012, 23:40
Hımmm

bu sene gumiye özel bir bakım yapayım.

istcallst
05-05-2012, 15:38
Bu benim tohumdan yetistirdigim elaeagnus, ama goumi mi guz zeytini mi emin degilim. Tohumu eylul 2010 diktim. Goumi olmasini cok isterdim, guz zeytin meyveleri cok kucuk.

bari
06-05-2012, 20:11
Bu benim tohumdan yetistirdigim elaeagnus, ama goumi mi guz zeytini mi emin degilim. Tohumu eylul 2010 diktim. Goumi olmasini cok isterdim, guz zeytin meyveleri cok kucuk.

Gerçekten çiçekten bile belli oluyor aradaki büyüklük farkı. Bugün karşılaştırmak için fotoğraflarını çektim...

bari
02-06-2012, 22:33
Birde Elaeagnus conferta var. Meyveleri goumidende 4-5 kat büyük. Yalnız zone 9 bitkisi. Sahil şehirlerde yetişebilir..

bari
04-08-2012, 21:30
Conferta fidecikleri..

sındırgılı
04-08-2012, 21:55
Igde ye benziyor. Sahil kesimi dedigin, Buyukada`da olurmu ?

Benimki, saksidan topraga terfi etti, fakat bu sene meyva yok :(

bari
04-08-2012, 21:59
Igde ye benziyor. Sahil kesimi dedigin, Buyukada`da olurmu ?

Benimki, saksidan topraga terfi etti, fakat bu sene meyva yok :(

Tropikal bir bitki. Zone 9..

istcallst
11-08-2012, 08:28
Istanbul ve Buyukada zone 9 oluyor.

bari
23-09-2012, 16:08
Istanbul ve Buyukada zone 9 oluyor.

Denemek lazım..

athena -asena
22-10-2012, 09:21
Sayın bari merhaba, yollamış olduğunuz güz zeytini çeliğinin son hali üzerinde 4 adet meyve bile var. 1 ay içinde de toprakla buluşturacam.

sındırgılı
06-11-2012, 09:05
Yeni bahceye gitmek icin saksiya alinan guz zeytinim. Cok derine gitmeyen bir kok yapisina sahip imis.
160 . mesajda meyva yok demistim, fakat beni sasirtmis.

heroman
10-11-2012, 12:11
sayın bari bey güz zeytini ve goumi fidanını arıyorduk uzun zamandan beri.bizlere yardımcı olabilirmisiniz.zonguldaktan yazıyoruz bu meyveler bizde olurmu?

denizakvaryumu
11-11-2012, 00:12
Domatesten 17 kat fazla likopene sahip bu meyvenin tadı çağla-şeftali gibi...

Meyvesinin küçük olmasının yanında başkaca bir olumsuz tarafı yok...

Her bahçede mutlaka olması lazım...

pria
04-12-2012, 20:06
Domatesten 17 kat fazla likopene sahip bu meyvenin tadı çağla-şeftali gibi...

Meyvesinin küçük olmasının yanında başkaca bir olumsuz tarafı yok...

Her bahçede mutlaka olması lazım...

... Prostat kanserine karşı ise diyet ayarlamaları yapılabilir. Daha az kırmızı et, yağ tüketimi, daha fazla sebze meyve ağırlıklı beslenme önem taşıyor. Soyalı yiyecekler ile likopenden zengin gıdaların (pişmiş domates, karpuz ve pembe greyfurt) bolca tüketilmesi, E vitamini ve selenium, prostat kanseri riskini azaltabilir. Yeşil çay tüketiminin de prostat kanseri riskini azalttığı belirtiliyor.

Medical Park Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Erol

Domates ve greyfurt mucizesi - Takvim - 04 Aralık 2012 (http://www.takvim.com.tr/Yasam/2011/10/19/domates-ve-greyfurt-mucizesi)

Hocanın bu güzzeytininden haberi olsaydı, sanırım listenin başına alırdı..

denizakvaryumu
05-12-2012, 09:17
Malesef haberleri yok...

Bir gün hocanın biri TV ye çıkıp haberi patlatacak sonra herkes güz zeytinin peşine düşecek :)

Çok bereketli meyvesi oluyor, topla topla bitmeyen meyvelerden...

Aynı zamanda toprağa azot bağladığından toprak ve diğer bitkiler için de çok yararlı....

=============================

Güz Zeytini genellikle geniş çalı veya ufak ağaçlar şeklinde kendini gösteren, zarif sarı çiçekleriyle, gümüş noktalı yaprak ve kırmızı üzümsü meyveleriyle peyzaj değeri çok yüksek bir bitkidir.

Çin, Kore ve Japonya’da doğal olarak yetişir, 1800’lü yıllarda Amerika’ya getirilmiş ve yaygınlaşarak bir çok yerde doğal olarak yetişmeye başlamıştır.

Güz Zeytinin meyveleri sonbaharda olgunlaşır. Özellikle ilk donlar başlamadan önce toplanan meyvelerin çok sulu ve en mükemmel tada ulaştığı, hafif ağız buran, Frenk üzümü, Cranberry ve Şeftaliyi andıran bir tadı olduğu söylenmektedir.

Son yıllarda yapılan araştırmalar Güz Zeytini meyvelerinin yüksek miktarlarda besleyici elementler içerdiği saptanmıştır.

Özellikle bildiğimiz tipik domatesten 17 kat fazla likopen içerdiği tespit edilmiştir.Likopen’in prostat kanseri riskini azalttığı üzerine ciddi araştırmalar olduğu düşünüldüğünde Güz zeytini iyice ön plana çıkmaktadır.

Pişirerek kullanıldığında likopenin daha fazla açığa çıktığı bazı net kaynaklarında belirtilmektedir. Aynı zamanda Güz Zeytininin meyve ve çekirdeklerinde insan vücudu için gerekli protein ve fatty acid’ler, çok zengin phytoene, a- ß –cyrptoxanthin ve ß-carotene içeriği olduğu saptanmıştır.

Bol salkımlar halinde oluşan Güz Zeytini meyveleri taze olarak tüketilebildiği gibi, reçel ve jel yapımında da kullanılabilir.

Güz zeytininin bütün bu özelliklerinin yanında bütün eleagnus türlerinde olduğu gibi havadaki nitrojeni, köklerindeki nodlarında bulunan simbiotik bakteriler yardımıyla diğer bitkiler için yararlı nitrojene döndürme özelliği vardır. Bu yüzden toprak ıslahında da kullanılmaktadır.

Verimsiz toprakların ıslahında ve erozyon önlemede çok etkili bir ağaçtır. Gölge tölelaransı olduğundan, ceviz ağacı gibi ağaçlarla birlikte toprak verimini artırmak amacıyla kullanılabilir.

Güz Zeytini uygun ortamı bulduğunda çok yayılıcı olabilmektedir. Bu yüzden kontrol altında tutulmalıdır.

Ayrıca kuşların çok sevdiği bir meyvedir ve çekirdekleri kuşların sindirim sisteminden geçerek, çok geniş alanlarda çimlenerek yayılma özelliğine sahiptir.

Amerika’da bir çok eyalette istila edici bitki olarak değerlendirilmeye başlamıştır.

""Bari arkadışımızın da kulaklarını çınlatalım böylece :) ""

http://www.tropikmeyveci.com/siradisi-meyve-agaclari/guzzeytini.html

bari
07-12-2012, 19:45
Avuç avuç yemek gerekiyor tadını anlamak için.. Gerçekten sonbaharı iple çekiyorum..

denizakvaryumu
07-12-2012, 21:25
Abdurrahman Bey, aşılısını da üretti...
Meyvesi daha büyük oluyor.

Lonicera
08-12-2012, 08:01
Benim de niyetim güz zeytinini aşılayıp iri hale getirmek. Ayrıca aynı bitkiye goumi' yi de aşılayıp yerden tasarruf yoluna gitmek istiyorum. İnşallah aşı uyuşmazlığı oluşmaz.

sındırgılı
08-12-2012, 09:04
Bu pazar gunu kalici yerine dikecegim. Gercekten meyvalari kucuk. Daha, kendiside kucuk ama, seneye sonbaharda daha cok meyva verir diye dusunuyorum. Sn. Lonicera`nin dedigi gibi asilanip daha iri meyvalar elde edilir.

pria
08-12-2012, 09:07
Son yıllarda yapılan araştırmalar Güz Zeytini meyvelerinin yüksek miktarlarda besleyici elementler içerdiği saptanmıştır.

Özellikle bildiğimiz tipik domatesten 17 kat fazla likopen içerdiği tespit edilmiştir.Likopen’in prostat kanseri riskini azalttığı üzerine ciddi araştırmalar olduğu düşünüldüğünde Güz zeytini iyice ön plana çıkmaktadır.

Pişirerek kullanıldığında likopenin daha fazla açığa çıktığı bazı net kaynaklarında belirtilmektedir. Aynı zamanda Güz Zeytininin meyve ve çekirdeklerinde insan vücudu için gerekli protein ve fatty acid’ler, çok zengin phytoene, a- ß –cyrptoxanthin ve ß-carotene içeriği olduğu saptanmıştır.

Yeri gelmişken belirtelim; likopenden yararlanmak istiyorsak, bu meyveyi yerken bir miktar zeytinyağı ile birlikte almak gerekiyor..Çünkü likopen yağda eriyor:

LİKOPEN :Likopen sebze ve meyvelerde doğal alarak bulunan karoten familyasına ait bir pigmenttir. Hayvan ve bitki dokularına renk verir. Karotenoidler, imal edilen çoğu gıda ürününde, içeçeklerde ve hayvan yemlerinde renklendirici olarak kullanılır. E160d koduyla bilinen likopen, ticari olarak domatesten üretilir. Kırmızı domatesin (Lycopersicon esculentum L) doğal türlerinin çözücü ekstraksiyonuyla ve sonrasında çözücünün uzaklaştırılması yöntemiyle elde edilir.Hem doğal bir bileşen olması, hem de insan sağlığı üzerinde tespit edilmiş birçok faydasının olmasından dolayı likopen, sentetik renklendiricilere ideal bir alternatif olarak kullanılmaktadır.Likopenin doğada yaygın olarak bulunmasından dolayı, bir gıda boyası olarak kullanılmasına izin verilmiştir. Likopen suda çözünmeyen ve çoğu gözenekli malzemeyi ve çoğu plastiği hemen boyar. Domates lekesi çoğu kumaştan kolaylıkla çıkartılabilse de (eğer leke yeni olmuşsa), likopen plastiklerin içine işler ve bu yüzden sabun veya deterjanla çıkartılamaz (ama çamaşır suyu likopeni yok eder). Plastikler özellikle daha önceden ısıtılmış, çizilmiş, yağlanmış ve oyulmuşlarsa (asit etkisiyle), lekelenmeye çok müsaittirler.İnsan vücudu likopen üretemez fakat besinlerde hazır olarak bulunur. Tropikal meyvelerde, karpuzda, kırmızı greyfurtta bulunur. Ancak likopenin %85’i domates ve domates ürünlerinde bulunur. Sırasıyla domates salçası, ketçap, domates suyu likopence zengindirler. Araştırmalar likopenin proseslerle; sos, salça, ve ketçap şekline getirilmesinin vücut tarafından emilimini kolaylaştırdığını göstermiştir. Prosesler sonucu meyvenin sindirim için yüzey alanı arttığından dolayı daha çok biyoyarar sağlar. Likopenin emilimini arttırmak için proseslerde kullanılan sıcaklık likopenin kimyasal yapısını büyük oranda değiştirebilir. Likopen yağda çözünebilir (A, D, E vitaminleri ve beta karoten gibi) bu yüzden yağla birlikte tüketilmesi emilimini arttırır. Her ne kadar likopen ilave olarak alınabilir formlarda bulunsa da, likopenin meyve bünyesinde alınması onu daha etkili kılar.
GIDA HAMMADDELERİ - 2 - Solver Kimya (http://www.solverkimya.com/site/makaleler/gida-urunleri-makaleleri/gida-hammaddeleri-2.html)

denizakvaryumu
08-12-2012, 10:48
Güz zeytini hangi anaca aşılanırsa meyvesi büyük oluyor?

Lonicera
08-12-2012, 12:25
Bence kendi üstüne bile aşılanırsa daha iri meyve verir diye düşünüyorum. Armut ve kayısıda böyle bir gözlemim olmuştu. Ben aynı familyadan ve meyvesi çok daha iri olan İğde üzerine aşılayacağım. Aynı zamanda aşılama ile erken meyveye yatacaktır.

denizakvaryumu
08-12-2012, 22:11
Ben de martda bahçeye gidebilirsem güz zeytinini iğdeye aşılama yapayım...aynı zamanda gumiyi de iğdeye aşı yapayım ...bir ağaçta 3 meyve denemesi olsun.

bari
09-12-2012, 10:07
Karadenizde bir abimin bahçesine diktiğimiz güz zeytinleri var.. Meyveleri normalden iki üç kat daha büyüdü.. Zaten iyi bakılırsa, yeride iyiyse, meyveleri çok irileşiyor.. Ama aşıdanda denemekte fayda var.

tamergulkaya
09-12-2012, 19:09
Kuruyemişçilerde satılan yer çileği-güz yemişinin latince adını bilen var mı.Meyvenin faydalarını anlatırken güz zeytininin faydalarını veriyorlar fakat güz zeytininden farklı bir meyve.

denizakvaryumu
09-12-2012, 20:07
Physalis peruviana

tamergulkaya
09-12-2012, 21:46
pysalis peruviana yer kirazı değil bunlar
Güz Yemişi (http://www.byfstk.com/tropikal-meyve-kurulari.i25.guz-yemisi)
http://www.dogalmarketimiz.com/Yer%20%C3%87ile%C4%9Fi%20(G%C3%BCz%20Yemi%C5%9Fi)
Elnut | Yer ilei (Gz Yemii (http://www.elnut.com.tr/pgetir.asp?id=484&kno=813&uad=Yer%20%C7ile%F0i%20(G%FCz%20Yemi%FEi))

tamergulkaya
09-12-2012, 21:50
blueberry kurusu yerine şekerli cranberry kurusu sattıkları gibi,güz zeytini faydaları altında başka bir kuru meyve satıyorlar.Meyve boyları ve çekirdek yapıları farklı

bari
10-12-2012, 07:47
Çekirdekleri görebilsek iyiydi. Glikoza batırılmış aynı cranberry gibi. Resimin birinde bildiğin iğde resmi koymuşlar. Acaba şu bildiğimiz gilaboruyu yapmışlar?

tamergulkaya
10-12-2012, 18:36
15-20 çekirdek var içerisinde tadı da güzel glikozlu cranberry gibi

denizakvaryumu
10-12-2012, 20:23
Hımm piyasaya yeni bir kuru girmiş :)

güz zeytini olmadığı kesin...parlamasından glikozlu olduğu da kesin...Ama ne olduğunu anlamamız lazım.

İçinde çok çekirdek olduğuna göre;
aklıma acaba YER KİRAZINI gıda boyası ile kırmızıya boyayıp(beyaz kiraz gibi) glikoza mı (cranberry gibi)bandırdılar acaba diye geçiyor????:D

1.linkte altın çilekle-güz yemişi resimlerini bir karşılaştırın :)

Altın çilek artık satılmayınca güz yemişi olmuş...Oysa bilen bilir güz yemişinde(güz zeytininde) tek-büyük çekirdek vardır :)

tamergulkaya
11-12-2012, 09:31
Güz yemişinin meyve büyüklükleri altın çileğin 4 katı kadar.

denizakvaryumu
11-12-2012, 14:48
Piyasadaki güz yemişlerinde;

İçinde çok çekirdek var?
Meyve büyüklüğü altın çileğin 4 katı kadar?

Güz zeytini-yemişi olmadığı kesin... ama nedir ? Uzmanlık sorusu :)

bari
11-12-2012, 15:40
Ya cranberry ya gilaboru bence.. Çekirdeklerinin şekline bakmak lazım.

denizakvaryumu
11-12-2012, 19:42
cranberry ve gilaboru içinde çok sayıda çekirdek yok.
Bu satılan güz yemişinin içinde ise çok sayıda çekirdek varmış.

Lonicera
12-12-2012, 07:01
Ben de bir tahminde bulunayım. Altın çileğin pek çok türü mevcut. Bunlardan bir kısmı gövde olarak oldukça boylanıp iri papaz eriği kadar meyve veren türler. Ben de ilk yıllarda yetiştirmiştim. Diğerlerine göre çok daha iri olan bu tür aynı zamanda biraz mayhoştu. Kurutup glikoza batırmalarının nedeni de bu diye düşünüyorum.

Yani benim tahminim iri ve mayhoş altın çilek.

16makkrgz16
09-02-2013, 17:07
meraba arkadaşlar güz zeytini aşı istiyor mu bu konuda bilgi verirmisiniz.teşekkür ederim

Lonicera
09-02-2013, 18:05
Hayır, aşı istemiyor.

16makkrgz16
10-02-2013, 14:55
merhaba arkadaşlar elinde güz zeytini tohumu **** çelik verebilecek kişiler var mı teşekkür ederim

16makkrgz16
17-02-2013, 19:08
güz zeytini çelikle çogaltma yı resimle gösterebilecek arkadaşlar var mı

habipapo
18-02-2013, 12:25
merhaba arkadaşlar elinde güz zeytini tohumu **** çelik verebilecek kişiler var mı teşekkür ederim

sayın16makkrgz16 güz zeytini çeliğinden ben size gönderirim iyigünler

sındırgılı
18-02-2013, 14:24
Guz yemisi diye satilan bir yemis var. Japone winterberry diye de not koymuslar.Ne alaka ise :(

Bakalim, bu sene meyva nasil olacak ?

athena -asena
24-03-2013, 19:24
Bahçeye ekilen güz zeytini

athena -asena
31-03-2013, 19:25
Güz zeytini çelikleri de uyanmış inşallah köklenirler. Yanında incir çelikleri.

denizakvaryumu
31-03-2013, 21:37
Güz zeytini çeliklerinden 1-2 sini iğdeye aşılasaydınız...

pria
31-03-2013, 22:31
Güz zeytini çeliklerinden 1-2 sini iğdeye aşılasaydınız...
Ah sayın denizakvaryumu..Martın 20 sinde karadut, kiraz aşısı yaptırmıştım köyde tecrübeli, yaşlı bir aşıcıya..
Bunu bilseydim, zeytinliğimde ihmal ettiğim ve önemsemediğim traktörün kırdığı bir iğdemin 3-4 santimlik piçlerine güzzeytini aşılatırdım..
Seneye kısmetse..

Selamlar..

athena -asena
01-04-2013, 00:12
elimde bir adet kucuk igde fidem var igdeye asilayinca meyveleri daha mi buyuk oluyor eger oyleyse seneye asi yaparim.

istcallst
02-04-2013, 17:04
Gerçekten çiçekten bile belli oluyor aradaki büyüklük farkı. Bugün karşılaştırmak için fotoğraflarını çektim...

Merhaba sayin Bari,

Ilk cicegi acti elaeagnus, belki siz resimden bakip bana soyleyebilir misiniz bu goumi mi guz zeytin mi.
Bu arada hala saksida, tohumunu eylul 2010 ektim. Daha cok agac seklinde, cali gibi degil.

bari
02-04-2013, 19:50
Fotoğraftan çıkaramam ama güz zeytini çiçeklerinden bariz büyük oluyor. Gomiye benziyor ama benimkiler daha tomurcuk, boyunu bilmiyorum. Ha birde muhteşem kokuyorsa goumidir muhtemelen.

istcallst
02-04-2013, 21:14
Fotoğraftan çıkaramam ama güz zeytini çiçeklerinden bariz büyük oluyor. Gomiye benziyor ama benimkiler daha tomurcuk, boyunu bilmiyorum. Ha birde muhteşem kokuyorsa goumidir muhtemelen.

evet cok guzel kokuyor.

bluemercan
04-04-2013, 17:57
Soğuğa dayanıklı olduğunu öğrendik peki sıcakla arası nasıl güz zeytininin ? Direk öğleden sonra güneşi gören bir yere mi ekmeli ? Sabahtan öğleye kadar güneş gören yere mi ekmeli ? Yoksa gölgeye mi ? (İzmir koşullarında)

bari
04-04-2013, 19:36
Sıcakla güneşlede sorunu yok. Kuraklığada dayanıklı.

sındırgılı
04-04-2013, 20:23
Gecen baharda toprak ile bulusturmustum. Ilk meyvasini toprak+ saksida yedim.Yeni tasindigim yerde daha henuz topraga ekemedim. Saksisinda memnun gozukuyor. Bu sene orada iyice kendine gelsin, sonra dikerim diye dusunuyorum. Ne de olsa, artik yer degisikligi olmayacak. Hem, buyudugu vakit epeyce gelismis bir agac oluyor.Bahcede deniz manzarasini kapatmayacak yerde su anda defne agaccigi var,onu baska bir yere tasiyip orayi hazirlamam gerekiyor.Hem de dikerken, goumi asisi yapabilsem diye de sesli sesli dusunuyorum.

bari
04-04-2013, 20:25
Aşı şu anda yapılabilir mi bilmem, ama denemek istiyorsanız, bir şeyler yaparız.. ;)

athena -asena
06-04-2013, 20:18
Güz zeytini coşmuş her tarafı çiçek ve öyle bir güzel kokusu varki . Arılarda çalışıyor.

Lonicera
07-04-2013, 07:08
Sn athena -asena, güz zeytininizin maaşallahı var. Yerini sevdiği her halinden belli, özellikle de yaprak renginden.

bari
14-04-2013, 19:48
Goumi bol çiçekli..

idris şenol
14-04-2013, 20:24
Goumi bol çiçekli..
birkaç yıl önce sayın bariden güz zeytini çeliği almıştım ama malesef olmadı

athena -asena
14-04-2013, 23:57
Bendeki Goumi ile güz zeytini çiçekleri aynı boyutta Goumi'nin çiçekleri daha büyük oluyor diye biliyordum acaba yanlışmı biliyorum.

bari
15-04-2013, 10:03
Goumi bariz buyuk oluyor.

athena -asena
15-04-2013, 21:36
Meyveleri olgunlaşınca belli olur bana Goumi diye gelmişti.

tamergulkaya
22-04-2013, 21:17
Ben de bir tahminde bulunayım. Altın çileğin pek çok türü mevcut. Bunlardan bir kısmı gövde olarak oldukça boylanıp iri papaz eriği kadar meyve veren türler. Ben de ilk yıllarda yetiştirmiştim. Diğerlerine göre çok daha iri olan bu tür aynı zamanda biraz mayhoştu. Kurutup glikoza batırmalarının nedeni de bu diye düşünüyorum.

Yani benim tahminim iri ve mayhoş altın çilek.

Sonunda ne olduklarını öğrendim güz yemişi diye satılan bu kuru meyvelerin.
Şekere batırılmış çeri domatesmiş.Aynen blue berry de olduğu gibi fırsatçı sahtekarlık

temem_07
26-04-2013, 21:05
Güz Zeytini fidanı nerde bulabilirim ?

bari
28-04-2013, 17:46
Ve goumi çiçeklenir....
Bu bitkinin ağaç formunda olduğunu ve bu şekilde çiçek açtığını düşünemiyorum. Bütün Eskişehir'i kokutur herhalde. :) Sokak başından kokusunu alıyorum.

athena -asena
27-05-2013, 22:59
Güz zeytini fidanım meyve de

ngunduz71
14-11-2013, 21:27
güz zeytini hasat dönemi :-)

sındırgılı
14-11-2013, 21:36
Bu ne boyle...Dallar yikilmis meyvadan...
Bizimki, bir toprak, bir saksi derken 2 avuc meyva verdi..
Seneye, bu vakitlerde insallah bizde de boyle dallarindan yikilan meyvalar olur..
Gercekten, meyvalar bizim yediklerimizin 2 misli..
Goumi ile asiladiniz mi ?

athena -asena
14-11-2013, 22:53
Sayın ngunduz71; Sizin meyveler biraz iri geldi bana bendekilerin meyveleri çok küçük nedeni ne olabilir .

vehbi
15-11-2013, 09:07
ngunduz71;1218670]güz zeytini hasat dönemi
Gerçekten gayet iyi gelişmiş,geçen hafta benim güz zeytininde bu kadar olmasada meyve vardı biraz topladım,üç dört gün sonra baktım çok az meyve var her halde kuşlar nasiplerini almışlar sağlıcakla büyütün.

athena -asena
17-11-2013, 18:01
Bugün topladığım güz zeytini meyveleri.

ngunduz71
18-11-2013, 10:06
Merhaba,

fideler büyüdükce meyve verimi orantılı olarak artıyor.
fideler aşısız.
havuz kenarına inçir dikmeyin derim. büyüdükce havuzunuzu patlatabilir.

sındırgılı
25-11-2013, 13:59
Haklisiniz da, Garibimi ne yapabilirim ?
Yanina, Guz zeytinini diktim.

pria
25-11-2013, 18:51
Ben de sayın Romantik'ten 2 yıl önce İstanbul'da saksıda büyütürüm düşüncesiyle aldığım güzzeytinimi bu yıl başlarında fidanlığıma diktim..
Gelişmesi değişiverdi bu sene..
Eğer baştan fidanlığıma dikseydim ağaççık olurdu 3 yılda..
Bakalım..belki seneye meyvelerini görmek nasip olur..

Saksıdan çıkarırken kalan kök parçalarından bir fidanım daha çıktı, onu da götürüp dikeceğim fidanlığa.

sındırgılı
26-11-2013, 09:01
Benim fidan da Cengiz beyden aldigim..2 sene once topraga dikmistim.Yeni yer alinca 1 sene saksida beklettim.kalici yerine de pazar gunu yerlesti.Umarim, saglikla sihhat ile meyvelerini yemek kismet olur.

ayzek20
22-05-2014, 13:05
Kotumla beraber çok uyumlu çıkmış fotoda :). Ne zaman çelik alabilirim?

Lonicera
22-05-2014, 14:07
Tam zamanı, ben de 6 adet çelik alıp perlitte köklendirmeye aldım.

ağaçperver
22-08-2014, 10:07
Merhaba, güz zeytini sulu bir meyve mi yoksa diğer iğdeler gibi içi unlu(yani benzetirsek) bir meyve mi?

Lonicera
22-08-2014, 11:37
Sulu bir meyve.

Lonicera
02-04-2015, 12:48
Nihayet Goumi çiçeklendi. Ne müthiş kokusu varmış bu bitkinin, sanki yasemin gibi nefis kokulu mübarek. Bitki saksıda olduğu için meyve tutacak mı merak ediyorum. Demir eksikliği için sülfatlı gübre uyguladım, bakalım sonuç verecek mi?

salih66
23-04-2015, 06:30
Buda benim güz zeytini,Yusuf Ustaoğlundan satın alalı yaklaşık üç dört sene oladu ama çok fazla gelişmedi meyvesinide görmek nasip olmadı,çok güneş alan bir yerde onun etkisi ola bilirmi.

Lonicera
23-04-2015, 12:41
Buda benim güz zeytini,Yusuf Ustaoğlundan satın alalı yaklaşık üç dört sene oladu ama çok fazla gelişmedi meyvesinide görmek nasip olmadı,çok güneş alan bir yerde onun etkisi ola bilirmi.

Dikmiş olduğunuz toprak altında moloz, kaya vb. bir engel olabilir mi? Sanırım duvar dibinde bitkiniz. Kök bölgesinde sorun olduğunu düşünüyorum. Güz zeytini çok hızlı büyüyüp kısa zamanda meyveye yatan bit bitki. Güneşe de bayılır. Toprak fakir bile olsa çok da ayırt etmiyor hızla büyüyor.
Ayrıca yaprak rengi de demir sıkıntısı olduğunu gösteriyor. Benim önerim sezon sonunda kökleyip başka bir yere nakledin.

salih66
23-04-2015, 13:05
Dogru tahmin ettiniz sayın Lonicera,orası önceden altı iri taş üzeri betondu ben betonu kırdım toprak doldurmuştum galiba biraz taşlardan kaldı ve kökleri ona denk geldi.Hangi ayda sökmem dogru olur birde demir eksikligi için tavsiyelerinizi rica edebilirmiyim.

Lonicera
23-04-2015, 14:10
Dogru tahmin ettiniz sayın Lonicera,orası önceden altı iri taş üzeri betondu ben betonu kırdım toprak doldurmuştum galiba biraz taşlardan kaldı ve kökleri ona denk geldi.Hangi ayda sökmem dogru olur birde demir eksikligi için tavsiyelerinizi rica edebilirmiyim.

Bitki yaprağını tamamen döktükten sonra rahatlıkla sökümünü yapabilirsiniz. Sezon sonunda söküm yapacaksanız demir için fazla uğraşmayın bence, kimyasallar kullanıp bitkiyi strese sokmayın hiç. Ama ille de bir şeyler yapayım diyorsanız sulama suyuna limon tuzu katıp eritin ve uygulayın. 5 litre suya 3-4 adet nohut büyüklüğünde limon tuzunu güvenle ekleyebilirsiniz. Bu uygulamayı 2-3 sulamada bir tekrarlayın. Kolay gelsin.

salih66
23-04-2015, 14:32
Çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için,yogmur yaklaşık bir haftadır aralıklarla yagıyor biraz dibi kurusun limontuzu uyguluyacagım tekrar teşekkürler.

aydemiraydın
19-05-2015, 15:35
bahçeme hangi ilginç bitkiyi duyduysam diktim. en iştahlı gelişen güz zeytini. bu bitkiyi ülkemize getiren arkadaşlara teşekkür ederim.

kocasinan
20-05-2015, 13:19
3 sene önce 2 adet güz zeytini dikmiştim, bir tanesi diktikten 1 sene sonra kurudu, diğeri ise şu anda 50 cm civarında. Ben geçen kış çiftlik gübresi vermiştim bu sene daha iyi fışkırır diye tahmin etmiştim, fakat çok yavaş büyüyor.

Güz zeytini bitkisine çiftlik gübresi verilmesinin bir mahsuru varmıdır, bir de suyu seven bir bitkimidir, bu konuda bilgi verebilimisiniz.

Lonicera
20-05-2015, 13:32
3 sene önce 2 adet güz zeytini dikmiştim, bir tanesi diktikten 1 sene sonra kurudu, diğeri ise şu anda 50 cm civarında. Ben geçen kış çiftlik gübresi vermiştim bu sene daha iyi fışkırır diye tahmin etmiştim, fakat çok yavaş büyüyor.

Güz zeytini bitkisine çiftlik gübresi verilmesinin bir mahsuru varmıdır, bir de suyu seven bir bitkimidir, bu konuda bilgi verebilimisiniz.

Bitkinizi dikmiş olduğunuz yerde kök gelişimini engelleyecek bir şey var mı? Güz zeytini, goumi en hızlı gelişip boylanan bitkilerdendir.

Vermiş olduğunuz çiftlik gübresi yanmış gübredir herhalde. Tazesini verdiyseniz sıkıntı oluşur. Kök bölgesini sezon sonunda bitkiyi söküp kontrol ediniz.

Sulamayı normal şekilde yapınız, bu bitki doğada hem soğuğa hem de kuraklığa oldukça dayanıklı türlerden.

kocasinan
26-05-2015, 14:26
Sayın Lonicera, bitkinin yanında (40 cm yakınlıkta) beton direkler devrilmesin destek olsun hem de köstebek girmesin diye yaptırmış olduğum 40 cm'lik toprak altına doğru bir duvar var, diğer taraflarında engelleyecek bir şey yok.

Vermiş olduğum gübre yanmış koyun gübresi.

Sayın Lonicera vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.

yasinmetin
06-06-2015, 23:38
2 yıl evvel bahçeme diktiğim goumi bolca çiçeklenmişti bu sene ama bugün baktım bir tane bile meyve tutmamış, son günlerde Ankarada havalar serin ve bolca yağmur yağdı sebebi bu olabilir mi yoksa başka bişeymidir?

aydemiraydın
19-06-2015, 11:53
2 yıl evvel bahçeme diktiğim goumi bolca çiçeklenmişti bu sene ama bugün baktım bir tane bile meyve tutmamış, son günlerde Ankarada havalar serin ve bolca yağmur yağdı sebebi bu olabilir mi yoksa başka bişeymidir?

2 yaşında goumi fidanı diktim üzerinde meyveler vardı. bakalım bu meyveleri büyütebilecekmi? bu yıl çok aşırı yağış var.

aydemiraydın
05-08-2015, 16:46

tozlanma sorunu olabilirmi .

aydemiraydın
20-08-2015, 10:56
bir tek goumi fidanım var. verim için farklı bi çeşit dikmem gerekirmi. güz zeytinine goumi aşılanırmı.

Lonicera
20-08-2015, 12:50
Bendeki 2 yıldır çiçekleniyor ama meyvesini görmek nasip olmadı. Belki saksıda olduğu için meyve bağlamıyor, bilmiyorum. Aşıyı birbirleri üzerine yapabilirsiniz. Ben İğde üzerine deneyeceğim önümüzdeki yıl.

aydemiraydın
20-08-2015, 12:55
bendeki yerli üretim goumi. aşısız dedikleri. tropikmeyveci iri çeşitlerdende sonbaharda satışa çıkaracakmış. verim için almak lazım diye düşünüyorum. herşeye özeniyoruz. bakalım hayırlısı.

Lonicera
20-08-2015, 13:45
Bendeki de aşısız. Güz zeytini tozlar diye ummuştum ama goumi burada daha erkenci oluyor. Çiçek açma zamanları örtüşmüyor. Ben yedek ürettim goumiden. Artık birbirlerini tozlayabilirse tozlasınlar. Farklı bir tür gerekiyorsa işimiz zor. Bahsettiğiniz siteyi biliyorum. Nadir ve güzel türler var ama fiyatları da oldukça fazla. Değer mi bilemiyorum.

Lonicera
20-08-2015, 13:47
Bu üzümsüler içinde beni hiç üzmeyenler ahududu, böğürtlen, frenk üzümü ve murt oldu. Diğerleri ya çok nazlılar ya da benim hatalarım yüzünden başarı yakalayamadım. Giderek tür sayısını azaltmayı, bulunduğu ortama adapte olabilenlere yola devam etmeyi düşünüyorum.