PDA

View Full Version : Karpuz

M.ali utku
18-06-2009, 18:10
bi arkadaşım bahçesine karpuz dikmiş ama karpuzlar belli bir büyüklüğe geldimi çatlıyor. bununla ilgili yardımcı olursanız sevinirim

doğalbahçe
22-08-2009, 22:41
Sn. M ali utku,

Bende şimdi merak ettim acaba neden kaynaklanıyor ? Bahçemde 2 adet karpuzum var belirli bir büyüklüğe ulaştılar dikkat gereken hususlar neler olabilir ?

Sulama konusunda sabahları sulanması gerekiyor diye bir tanıdığım bilgi vermişti ama yetiştiricisi daha ayrıntılı bilgi verirse çok güzel olur.

Lilium
23-08-2009, 01:16
Bir arkadaşım bahçesine karpuz dikmiş ama karpuzlar belli bir büyüklüğe geldimi çatlıyor.

Sulama zamanını iyi ayarlayamıyor.

Karpuzlarda bitkinin gelişme dönemleri göz önüne alınarak sulama yapılmalıdır. Dikimde can suyu verildikten sonra çiçeklenme dönemine kadar bitkinin su ihtiyacı azdır. Ancak kurak geçen yıllarda az miktar su verilebilir aksi taktirde çok su verilirse bitki çiçeklenmesi gecikir.

Bitki çiçeklenmeye başladığı zaman su ihtiyacı daha da artar. Meyve irileşme ve olgunlaşma aşamasında en üst seviyeye ulaşır.

Sulama, dikkatli ve kontrollü yapılmalıdır. Fazla sulama vegetatif gelişmeyi hızlandıracağından meyve tutumu azalır bu sebeple suyun azar azar ve sık verilmesi gerekir. Karpuz da en ideal sulama yöntemi damlama sulamadır. Bölgemizde pratik olması açısından yağmurlama sulama tercih edilmektedir. Karpuzda hasada yakın dönemde sulama kesilmelidir. Aksi taktirde meyvede çatlama çürüme gibi sıkıntılar ekonomik kayıplara neden olacaktır.

doğalbahçe
23-08-2009, 11:20
Sn. Lilium,

Belirttiğiniz konulara dikkat edilmesi gerekiyor. Teşekkür ederim.

samarra
07-09-2009, 15:00
geçen günler markette bekar karpuzu diye satılan ufak bir karpuz görmüştüm aldım eve gelincede çekirdeklerini ektim tadı güzel olan birde kavun çekirdeklerim vardı onlarıda ektim mevsimi değil biliyorum ekim için zaten benim evimde bu tür sebzeleri ekecek yerde yok öylesine toprağa gömdüm ve şimdi hepsi filizlenmiş ilk defa kavun ve karpuz fidem oldu şimdi koparık atmak hiç işime gelmiyor bana önerileriniz nelerdir uzun saksılardan alıp ona eksemmi fideleri **** evin içinde sera vazifesinde büyütebilirmiyim ne yapmalıyım
(http://img41.imageshack.us/i/dsci0393a.jpg/)

musa78
08-09-2009, 01:31
samarra sakarya ve karabük cokda iklimsel olarak farklılıklar arz etmiyor.şu ay itibariyle pek olacağını sanmıyorum yanlız çiçek açıncaya kadar bekleyinki çiçekte verecektir.bol güneşli bir yerde muhafaza ederseniz en üst düzey olarak keleklerini alabilirsiniz.(kelek karbuz ve kavunda lezzet olarak idare eder ve turşusu süperdir)
samsunluya katılıyorum ama bende bu hataya düştüm kavun hastalığını bu sayfadan yayınladım,sanırım bundan dolayı kimseden bişr fikir gelmedi:):))hastalıkla ilgili

hassoman
24-09-2009, 22:45
104221

Ne zamandır paylaşmayı düşünüyordum.

Bu karpuz Balıkesir - Burhaniye'nin köylerinden Yabancılar'dan...
Gecikmemin nedeni bu karpuzun yerel adını öğrenmekti. Kime sordumsa, "Bizim yerli karpuzla'dan" başka bir yanıt alamadım. Elbet bir bileni vardır. Bir bilen çıkar diye de buraya resmini de koyuyorum. Bol ve iri çekirdekli, kabuğu kalınca; ama, inanın ben bu güne kadar böyle bir karpuz yemedim. Hiç abartmıyorum. Sulu, tatlı ve kurabiye gibi, ağızda eriyor...

Çekirdeklerinden bolca aldım...
Zamanı gelince meraklısıyla paylaşırız inşallah...

104220

indomie
19-06-2010, 07:11
Pazardan aldığım 12 kilogramlık karpuzun tam ortasındaki oluşum.

Kalp şeklinde görünen siyah kısımdan bir parça keserek parmaklarımın arasında iyice sıktım. Az bir su çıkıyor ama dağılmıyor. Çok sık dokulu sünger gibi birşey. Parmaklarımı gevşettiğimde aynen sünger gibi eski halini alıyor.

Kırmızı kısımdan küçük bir parça yedim, tadında bir değişim yok ama korkudan karpuzu yemedik.

GDO, hormon veya küflenme.

yasarugur
20-06-2010, 16:19
Bu yıl beş kez karpuz satın aldım,hiç doğru dürüst olgunu rast gelmedi,dokusu sert ve bildiğimiz karpuz gibi değil de sanki kabak yiyormuş gibi bir duygu uyandırıyor insanda ,kabak aşısı olduğundan mıdır nedir ,paramızla sağlımızı tehlikeye atıyoruz herhalde,sn indomie'nin yukarıdaki mesajındaki görüntü de bayağı ükütücü...

bahtiyar02
20-06-2010, 16:38
iki yıldır yerli karpuz türlerinden hobi bahçeme diktim.Şuan gayet güzel gelişiyorlar.Geçen yılki Sağolsun sitedeki dostlardan ve başka yerlerden temin ettiğim türlerin tohumlarını bu yıl tekrar çimlendirdim.Gayet lezetli.Piyasadaki karpuzlardan çok farklı bana göre. Tarladaki Bahçemde hiç bir kimyasal ve organik ilaç veya gübre kullanmıyorum.Sadece yanmış hayvan gübrei kullanıyorum.
Saygılar

furkan yıldız
23-11-2010, 19:50
herkese merhaba,
benimde karpuzla ilgili bir sorunum var
3 senedir bahçenin değişik yerlerinde değişik tohumlar kullanarak karpuz yetiştirmeye çalışıyorum. fakat karpuzlarım küçücük kalıyor haftada bir gün bol bol suladım olmadı günleri azaltarak denedim olmadı gübre verdim olmadı. acaba sebep ne olabilir sizce

nesecik
20-08-2011, 08:07
241752

bugün karpuzlarımda böyle çürük gibi siyah lekelerin oluştuğunu gördüm. Bazılarında da siyah leke oluşan yerlerde çatlama var, sebebi nedir bulamadım, yardımcı olabilen varsa çok memnun olurum. :confused::(:(:(

alkan5
21-08-2011, 00:35
ben tarlaya 4 dönüm kadar karpuz ektim. Sulama hiç yapmadım ki zaten sulama imkanı yok, karpuzların neredeyse üçte birinde çatlama var ve yine bir kısmında siyah çürüklükler var. Hatta bazıları elma büyüklüğüne gelince kömür gibi kararıp kalmış. Nedeni ne olabilir acaba?

alkan5
21-08-2011, 00:37
Karpuz tohumlarının şeker gübresiyle birlikte ekildiğini duymuştum ben kullanmadım ama kullananların daha sağlıklı karpuzları oldu. Acaba çatlama ve kararmalar gübre eksikliğinden olabilir mi

Halil Önen
21-08-2011, 23:28
241752

bugün karpuzlarımda böyle çürük gibi siyah lekelerin oluştuğunu gördüm. Bazılarında da siyah leke oluşan yerlerde çatlama var, sebebi nedir bulamadım, yardımcı olabilen varsa çok memnun olurum. :confused::(:(:(

Kalsiyum eksikliği. Karpuzun bu yönü ile gelişemez ve çatlar.

Yapraktan kalsiyum gübresi atılmalıydı daha ilk belirdiğinde.

Şeker gübresi karpuzu hızlı geliştirir, iri yapar, hani tatlı da olur.

Halil Önen
21-08-2011, 23:33
ben tarlaya 4 dönüm kadar karpuz ektim. Sulama hiç yapmadım ki zaten sulama imkanı yok, karpuzların neredeyse üçte birinde çatlama var ve yine bir kısmında siyah çürüklükler var. Hatta bazıları elma büyüklüğüne gelince kömür gibi kararıp kalmış. Nedeni ne olabilir acaba?

Kalsiyum eksikliği ve bir yığın besin eksikliği ve dahi külleme.

Karpuz bol ahır gübresini sever.

Halil Önen
21-08-2011, 23:46
herkese merhaba,
benimde karpuzla ilgili bir sorunum var
3 senedir bahçenin değişik yerlerinde değişik tohumlar kullanarak karpuz yetiştirmeye çalışıyorum. fakat karpuzlarım küçücük kalıyor haftada bir gün bol bol suladım olmadı günleri azaltarak denedim olmadı gübre verdim olmadı. acaba sebep ne olabilir sizce

İki sebep olabilir, belki ikisi bir yerdedir.

1) Karpuz çekirdekleri köken kollarının en ucundan alınmıştır. Bu durumda karpuz uçlarda verir ve iyi beslenemez, küçük kalır.

2) Karpuz bol vermiştir hepsini besleyememiştir. Her köken kolunda bir kapuz istenir diğerleri koparılır iri olması için. Zaten genelde 4 kol vardır ve her köken 4 iri karpuz demektir.

Ayrıca
İri karpuz isteniyorsa;

karpuzdan sonra kökenin kolu üzerine bir kürek toprak atılır, buradan köklenmesi de sağlanır. Uzağa giden kol buradan da besin alır.

yasarugur
03-09-2011, 11:43
bunlar da bu yıl bizim bahçemizde yetişen,susuz, gübresiz( tarla bir kez sürüldü) , yerli çekirdekten ektiğimiz,karpuzlarımız ,biraz bakım yapabilsek dev karpuz yarışmasına bile girebileceğiz anlaşılan ;)

Halil Önen
03-09-2011, 12:43
bunlar da bu yıl bizim bahçemizde yetişen,susuz, gübresiz( tarla bir kez sürüldü) , yerli çekirdekten ektiğimiz,karpuzlarımız ,biraz bakım yapabilsek dev karpuz yarışmasına bile girebileceğiz anlaşılan ;)

Afiyet olsun Sn. yaşarugur,

4 çeşit karpuz ve 4 ayrı tat... Tebrikler.

yasarugur
03-09-2011, 13:15
Teşekkürler Sn. Halil Önen hocam, sağolun.

ligustrum
03-09-2011, 13:31
bi arkadaşım bahçesine karpuz dikmiş ama karpuzlar belli bir büyüklüğe geldimi çatlıyor. bununla ilgili yardımcı olursanız sevinirim

Yerli karpuz çeşitlerinde kabuk çatlaması genelde olmuyor.

Hibrit tohumlarla yetiştirilmiş karpuzların, ucuz tohum olanları pahalı olanlara göre olgunlaşır olgunlaşmaz kabuklarını çatlatıyor.

MİRBE
06-09-2011, 23:01
Sn.yasaruğur,
Ellerinize sağlık bu sene bir ilk olarak ben de ektim bakıp göreceğiz sonucu.

Bunlardan çekirdek varmıdır?

yasarugur
09-09-2011, 07:39
Sn.MİRBE karpuzları kestikce çekirdeklerini alacağım,ilk olarak 10 kg lık siyah-yeşil karpuzu kestim, çekirdeklerini kurutuyorum.

bahtiyar02
09-09-2011, 09:26
Sn.MİRBE karpuzları kestikce çekirdeklerini alacağım,ilk olarak 10 kg lık siyah-yeşil karpuzu kestim, çekirdeklerini kurutuyorum.
Benim gibi yerli karpuz meraklısı olmanız birde deşti yetiştirilmiş beni çok sevindirdi.
Saygılar

Ali Sapmaz
06-05-2012, 07:45
özenle yetiştirdiğim karpuz fidelerini nihayet toprakla buluşturdum. bakalım nasıl olacaklar.

Ekrem Uslu
06-05-2012, 08:04
Hadi kolay gelsin.Cinsi nedir?

Ali Sapmaz
06-05-2012, 17:27
teşekkürler. crimson sweet diye aldım. büyüyünce belli olacak.

himone
15-05-2012, 05:47
merhabalar, bahçeye viyole ektiğim karpuzları dikeceğim. Yalnız her çukura kaç adet karpuz fidesi koymam gerekir. Bizimkiler 3 tane koyulur diyor ama internette buna ilişkin bilgi bulamadım. Birde sulama konusu hakkında bir şey sormak istiyorum. samsuntarim da şöyle diyor. " Karpuz fideleri tarlaya şaşırtıldıktan
sonra iyi bir can suyu verilirse bitkiler
uzun süre sulamaya ihtiyaç duymadan
gelişme gösterirler. Fideler küçükken
fazla sulama yapılırsa gelişmeyi olumsuz
yönde etkiler. Meyve oluşum dönemine
kadar mümkün olduğu kadar az sulama
yapmak gerekir. Meyve büyüklüğü 5-6 cm
olduktan sonra normal sulamalar
yapılmalıdır. Bu devreden itibaren 15
günde bir sulama yapılmalıdır. "
Anlamadığım şey normal sulama 15 günde bir ise fide dikiminden sonra 3 hafta da bir mi su vereceğiz. Çünkü fide dikiminden sonra çok az su verin diyor.

trakya1401
15-05-2012, 10:30
merhabalar, bahçeye viyole ektiğim karpuzları dikeceğim. Yalnız her çukura kaç adet karpuz fidesi koymam gerekir. Bizimkiler 3 tane koyulur diyor ama internette buna ilişkin bilgi bulamadım. Birde sulama konusu hakkında bir şey sormak istiyorum. samsuntarim da şöyle diyor. " Karpuz fideleri tarlaya şaşırtıldıktan
Anlamadığım şey normal sulama 15 günde bir ise fide dikiminden sonra 3 hafta da bir mi su vereceğiz. Çünkü fide dikiminden sonra çok az su verin diyor.

iki tane yeterli daha fazlada olur ama meyveler küçük olur.bana göre 3 hafta çok 15 **** 10 günde bir sulanır.meyve tutumu için kolları 1 metre civarına gelince sulama 3 haftada yapılır.Çiçek açıp meyve ye duruncaya kadar az sulanır .meyveleri ceviz büyüklüğüne gelince tekrar normal sulamaya geçilir.ben böyle yapıyorum.

Halil Önen
15-05-2012, 10:39

Her çukura bir karpuz dikilmeli_ ki siz viyolden dikeceksiniz, eğer çekirdekten dikecek iseniz 2 ya da 3 çekirdek her çukura konur, fide büyüdüğünde teke düşürülür... Bir cukur iki kökeni beslemez....

Viyolden dikimde dikimden hemen sonra can suyu verilir. Bu fidenin yaşama tutunması içindir. 2 gün sonra bir daha sur verilir bu da köklenmesi içindir...

Bundan sonra 2 ya da 3 defa çapalayıp toprağı havalandırmak gerekir. Bu fidenin hızlı büyümesini sağlar ve ot ile mücadelede de yapılmış olur.

Her çapalamadan _ duruma göre_ 5.10.15 gün sonra fide istiyorsa su verilir...

Bu fide gelişimini devam ettirinceye kadar duruma göre değişir. Genelde kol atıp çiçeğe yatıncaya kadar...

himone
15-05-2012, 19:37
Cevaplarınız için çok çok teşekkür ederim. Geçen sene kollar 2 metreyi geçmişti. Demek ki çok sulamışım. Bu sene meyveye kadar az su + çapa , meyve ceviz büyüklüğüne geldikten sonra normal sulama...

himone
16-05-2012, 01:32
bu türü yetiştiren var mı?
http://www.youtube.com/watch?v=8JToaqGZgTA

athena -asena
20-05-2012, 22:38
Bunlarda benim karpuz fidelerim yarın toprakla buluşacaklar.

himone
21-05-2012, 01:38
Bunlarda benim karpuz fidelerim yarın toprakla buluşacaklar.

çok güzel. Benimkiler hala yalancı yaprakta, bakalım ne zaman gerçek yapraklarını çıkaracak...

Yılmazbaşkan
24-05-2012, 14:53
Himone arkadaşın eklediği videoda vatandaş karpuzun cinsini söyledi ama tam anlayamadım Proyfur Tayt mı dedi Traypur Tayt mı dedi anlayamadım Tayt kesin var :)))

Ali Sapmaz
18-06-2012, 19:43
bahçemdeki karpuzlar büyümeye başladı.

athena -asena
25-06-2012, 21:17
Bahçemdeki karpuzlar çiçek açmaya başladılar.

Lilium
26-06-2012, 01:06
Bu evrede kırmızı örümceğe dikkat edin.

Toz kükürt öneririm.

athena -asena
26-06-2012, 09:20
Sayın lilium gülleci bulamacı ve kaolin atmıştım yeterli gelmezmi ?

Mustafa Abdal
28-06-2012, 23:17
Karpuzun olgunlaştığını nasıl anlarız.

karamanliali
29-06-2012, 00:09
Bende amator serama karpuz ektim.
karpuzlar cicek acti ve meyveye yattiama 1 santimetre kadar buyuyup sonra sararip kuruyor neden acaba.
serada oldugundan tozlanma problemimi var?
seranin onu ve arkasi kapi ve hep acik duruyor yani bocek ve sinekler girebilir iceri.
bide 1 veya 2 santim kadar buyuyup sonra kurumasi neden?

limon_sever
29-06-2012, 09:59
Bende amator serama karpuz ektim.
karpuzlar cicek acti ve meyveye yattiama 1 santimetre kadar buyuyup sonra sararip kuruyor neden acaba.
serada oldugundan tozlanma problemimi var?
seranin onu ve arkasi kapi ve hep acik duruyor yani bocek ve sinekler girebilir iceri.
bide 1 veya 2 santim kadar buyuyup sonra kurumasi neden?

Elle tozlaşma yapın. Erkek çiçekleri dişi çiçeklere sürün. Bahçede ben ilk dişileri kaybettim. 2-3 gün önce el ile tozlaştırdığım bir tanesi büyümeye başladı. Elle tozlaştırdığınız zaman garanti oluyor.

serdar1
01-07-2012, 09:44
Karpuz bahçemde bu yıl Diyarbakır sürme karpuzu Trakya küçük çekirdekli siyah gülle karpuzu ve Halep karası karpuz ektim. Yeni yeni döküm başlamış Diyarbakır karpuzlarının gelişimi güzel sağlam kök yaparak yayılım yapmışlar. Bakalım ne kadar ağırlığa çıkartabileceğim. Son resimde ise Diyarbakır Sürme ile halep karası melezi karpuz resmini ekledim.

limon_sever
02-07-2012, 09:07
İki sebep olabilir, belki ikisi bir yerdedir.

1) Karpuz çekirdekleri köken kollarının en ucundan alınmıştır. Bu durumda karpuz uçlarda verir ve iyi beslenemez, küçük kalır.

2) Karpuz bol vermiştir hepsini besleyememiştir. Her köken kolunda bir kapuz istenir diğerleri koparılır iri olması için. Zaten genelde 4 kol vardır ve her köken 4 iri karpuz demektir.

Ayrıca
İri karpuz isteniyorsa;

karpuzdan sonra kökenin kolu üzerine bir kürek toprak atılır, buradan köklenmesi de sağlanır. Uzağa giden kol buradan da besin alır.

Fide olarak yetiştirdiğim karpuzlarda daha dişi çiçek göremedim. Ama gübrenin içinden kendiliğinden çıkan bir karpuzun bir kolunda 2 dişi çiçek meyveye durdu. Bir tanesi de çiçek açmak üzere. Çok büyük karpuzu yiyerek bitiremiyoruz zaten. Hepsi 2-3 kilo olsa sorun değil yani :) Bunların hepsi bir kolun üstünde dursa büyütebilir mi?

Mustafa Abdal
04-07-2012, 22:23

Karpuzdan bir 10-15 cm sonra kökenin ucunu koparsak ve bitki enerjiyi karpuza verse uygun bir çözümmüdür. Yoksa bitkiye zararı dokunurmu.

mrduran
05-07-2012, 01:55
Karpuz bahçemde bu yıl Diyarbakır sürme karpuzu Trakya küçük çekirdekli siyah gülle karpuzu ve Halep karası karpuz ektim. Yeni yeni döküm başlamış Diyarbakır karpuzlarının gelişimi güzel sağlam kök yaparak yayılım yapmışlar. Bakalım ne kadar ağırlığa çıkartabileceğim.

Merhaba efendim,

Nil nehri taşar ve bereket bırakır deltaya.

Dicle nehri de öyle.

Diyarbakır karpuzu; Dicle nehri kıyısında, iri milli, 2-3 metre genişlikteki çukurlarda, güvercin gübresi ile olur. Taşkın zamanı gelen alüvyonların katkısı ile. Altın üçlü mü desem:))). Tohum+Güvercin gübresi+dicle kenarı(belkide coğrafik iklim eklenebilir.):Şüphesiz ki sevgi katkınız da gerekecek.

Misissipi nehrinde denediler olmadı. Demekki alüvyonların özelliği var.

Çocuktum, 80 küsur Kg.(sanırım 86 kg.idi) gördüm. Dilimler halinde satılır idi genelde. Fakirlik zamanı...

USA ' daki gibi içi boş ve o kadar uzun değil. Daha küt bir oval, sulu, lezzetli, eti diri. Koyu renk çizgili, kalın kabuklu.

İzmir' e 55 Kg. lık getirdim.

Meraklısının yapacağı bir uğraş. Eşe dosta oldu bu zamanda. Dolayısı ile çok zor ihtimal tohumu satılsın. Üreten meraklısından belki bulunabilir.

Sağlıkla kalın, başarılar inşallah.

Saygılarımla lütfen.

serdar1
06-07-2012, 00:48
Sayın mrduran yazdıkların doğru Amerikalılar çok uğraştılar yinede karpuzu diledikleri ağırlığa ulaştıramadıklarını daha önceleri okumuştum. Köy tavuk gübresi ile karpuzu büyütmeye uğraşıyorum seneye artık nasip olursa koyun keçi ve tavuk gübresi ile karpuzu üretmeye çalışacağım.Karpuzların şimdilik genel durumu iyi .

limon_sever
06-07-2012, 18:37
Bahsettiğim karpuzlar.

316106

316107

serdar1
06-07-2012, 19:26
Geçen sene ilk Diyarbakır karpuzları ektikten sonra 2 adet karpuzun tohumlarını verdiğim yöremizdeki yetiştirici Satılmış GÖKMEN Diyarbakır sürme karpuz ve halep karası karpuzları nı şimdiden 10 kğ civarına getirmiş, yanmış hayvan gübresi çok az da suni gübre kullandı şimdiye kadar ki sonuç bu.

serdar1
06-07-2012, 19:37
Son 2 fotoğraftaki karpuzlar F1 Hibrit karpuzlar.

athena -asena
06-07-2012, 21:12
Bu sene bahçeye 2 çeşit karpuz ektim biri trakya gülle diğeri ise geçen sene kendiliğinden çıkan karpuz vardı onun tohumundan .

serdar1
07-07-2012, 15:35
Resimlerin devamı. Karpuzların içinde 15 kğ gelen karpuzlar var.

limon_sever
14-07-2012, 13:11
Karpuzumuz gelişmeye devam ediyor...

318185

limon_sever
15-07-2012, 13:41
Karpuzumuza kardeş geldi :)

318330

limoncu
15-07-2012, 14:19
Merhabalar, balkonda çekirdekten yetiştirdiğim karpuzuma su + şelatlı çiek coşturan veriyorum. Sonuç bol çiçek ve iki adet resimde gördüğünüz meyve. Geleceğini kestiremesem de bu noktaya gelmesi de çok hoş. Yer İstanbul. Bol güneş alan balkon.

Sizden ricam bana bu noktadan sonra neler yapmam gerektiği hakkında ipuçları vermeniz. Başlığı tamamen okudum. Yararlı bilgiler aldım. Şu sorular kafamda oluştu:

1- Resimdeki meyveler büyüyecek mi yoksa dökülecek mi?
2- Bu saksı ona yetmez meyve dökümünü kendim yapayım mı?
3- Sulama nasıl olacak bu noktadan sonra?

Saygılar

serdar1
15-07-2012, 23:25
Bahçem deki Diyarbakır sürme karpuzlarının son durumları gelişmeleri güzel ,7-8 kğ civarında ,Halep karası Diyarbakır melezlemesi yaptığım karpuzlar güzel büyüyor onlar 10 kğ fazla oldular. Tohumları verdiğim diğer yetiştirici 20 kğ yaklaştığını söyledi.

limoncu
16-07-2012, 08:51
Bir makaleden okudum. Kalsiyum karpuza epey yarıyormuş. Tabi toprağı tanımak gerekiyor. Ne eksik ne fazla diye. Ben de saksıda yetiştirdiğim karpuzumun dibine bir tane yumurta kabuğu gömdüm. Bakalım ne olacak.

Halil Önen
16-07-2012, 09:20
Bir makaleden okudum. Kalsiyum karpuza epey yarıyormuş. Tabi toprağı tanımak gerekiyor. Ne eksik ne fazla diye. Ben de saksıda yetiştirdiğim karpuzumun dibine bir tane yumurta kabuğu gömdüm. Bakalım ne olacak.

Yumurta kabuklarını fırında biraz kızartıp, sonra ezip _ gömecek kadar_ sirkede 10-15 gün bekletip sonra bol sulandırıp sulama suyu olarak vermek;

yumurtadaki kalsiyumun bitkiye daha kolay ulaşımını sağlar...

Kolay gelsin...

Halil Önen
16-07-2012, 09:29
...

1- Resimdeki meyveler büyüyecek mi yoksa dökülecek mi?
2- Bu saksı ona yetmez meyve dökümünü kendim yapayım mı?
3- Sulama nasıl olacak bu noktadan sonra?

Saygılar

Her kolda birer karpuz bırakılırsa daha iyi beslenecek ve iri olacaktır...

kolun orta kısmında bir tane bırakıp, diğerlerini koparmak gerekir..

Su istedikce vermek _ bu yapraklarından anlaşılır_en güzeli...

Kolay gelsin

limoncu
16-07-2012, 09:42
Her kolda birer karpuz bırakılırsa daha iyi beslenecek ve iri olacaktır...

kolun orta kısmında bir tane bırakıp, diğerlerini koparmak gerekir..

Su istedikce vermek _ bu yapraklarından anlaşılır_en güzeli...

Kolay gelsin

Sayın Halil Önen verdiğiniz bilgiler çok kıymetli. Teşekkür ediyorum. Söylediklerinizi uygulayacağım; çünkü saksıda yetiştirdiğim bitkimden oldukça umutluyum.

limon_sever
17-07-2012, 11:33
Aynı sürgünde diğer dişi çiçekler öldü. Bu karpuzumuzun çok büyük olması için yapmamız gereken bir şey var mı?

318878

Bu sayfanın görsel olarak zenginleşmesi hoşuma gitti. Bende karpuzumuzdan bir kare daha çekip eklemek istedim :)

Halil Önen
17-07-2012, 11:39
Aynı sürgünde diğer dişi çiçekler öldü. Bu karpuzumuzun çok büyük olması için yapmamız gereken bir şey var mı?

318878

Bu sayfanın görsel olarak zenginleşmesi hoşuma gitti. Bende karpuzumuzdan bir kare daha çekip eklemek istedim :)

bundan sonra bir şey yapılmaz artık, irileşmiş; toprakta var olan besin ne kadar iri olacağını belirler...

limon_sever
17-07-2012, 11:47
bundan sonra bir şey yapılmaz artık, irileşmiş; toprakta var olan besin ne kadar iri olacağını belirler...

Fotoğraf sizi yanıltmasın :) daha 1-2 kilo var yok. Besin vermeyi keseyim mi ?

Halil Önen
17-07-2012, 11:55
Fotoğraf sizi yanıltmasın :) daha 1-2 kilo var yok. Besin vermeyi keseyim mi ?

ben üç dört kg. düşünmüştüm...

sulama suyuna yosun gübresi iyi gider...

limoncu
17-07-2012, 12:18
ben üç dört kg. düşünmüştüm...

sulama suyuna yosun gübresi iyi gider...

denize girdiğim yerde çarşaf gibi yosunlar var. denizden çıkarıp direk balkon saksısında duran karpuzuma atsam katkı sağlar mı? yoksa işlemden mi geçirmem gerekir.

Halil Önen
17-07-2012, 16:56
denize girdiğim yerde çarşaf gibi yosunlar var. denizden çıkarıp direk balkon saksısında duran karpuzuma atsam katkı sağlar mı? yoksa işlemden mi geçirmem gerekir.

Anlaşıldı siz karpuzu iyice bedavaya getireceksiniz...:D

Denizden çıkaracağınız yosunları yıkamanız gerekir, tuz yüklüdürler... Sonra gölgede kurutup parcalayıp vermek daha iyi...

Ya da yıkanan yosunları ağzı bir büyük plastik kaba_ güneşe_ koyup biraz npk atıp çoğalmasını beklemek_ bir hafta gibi_ ve suyu ile bitkileri sulamak gerekir...

kolay gelsin...

limoncu
17-07-2012, 21:59
Anlaşıldı siz karpuzu iyice bedavaya getireceksiniz...:D

Denizden çıkaracağınız yosunları yıkamanız gerekir, tuz yüklüdürler... Sonra gölgede kurutup parcalayıp vermek daha iyi...

Ya da yıkanan yosunları ağzı bir büyük plastik kaba_ güneşe_ koyup biraz npk atıp çoğalmasını beklemek_ bir hafta gibi_ ve suyu ile bitkileri sulamak gerekir...

kolay gelsin...

Söylediklerinizi uyguluyorum birebir. Yarın yosunları toplayıp söylediğiniz işlemlerden geçireceğim. Teşekkürler. Şimdi klarpuzlar için gübre arayışındayım. Çiçekler için sıvı besinle bir yere kadar. :p

Lilium
18-07-2012, 13:29
Diyarbakır karpuzu; Dicle nehri kıyısında, iri milli, 2-3 metre genişlikteki çukurlarda, güvercin gübresi ile olur. Taşkın zamanı gelen alüvyonların katkısı ile. Altın üçlü mü desem:))). Tohum+Güvercin gübresi+dicle kenarı(belkide coğrafik iklim eklenebilir.):

Sayın mrduran, sözlerinize bende katılıyorum, Ama sanıyorum artık yetiştirilemiyor, yapılan baraj nedeniyle taşkınlar olmuyor ve topraklara alüvyon gelmiyor diye biliyorum.

Önceden gönen ovasınada gönen çayının taşmasından alüvyon yayardı zirai gübre nedir bilinmezdi diyarbakır karpuzuna yakın karpuzlar yetişirdi hatta yarış ederdik şu karpuzu kaldırır kaldıramazsın diye :)

Lilium
18-07-2012, 14:38
Karpuz tarlası olan çiftçi her akşam tarlasına çocukların dadandığını ve birkaç karpuzun eksildiğini fark etti. Bir süre düşündükten sonra, tarlaya bir uyarı levhası koymaya karar verdi.

"Dikkat! Karpuzlardan birine siyanür enjekte edildi!"
Ertesi akşam çiftçi karpuz yiyemeden kaçan çocukları keyifle izledi. Bir hafta sonra, çiftçi tarlasında geziyordu. Karpuzlarını denetleyerek eksik olmadığını düşünürken gözü kendi levhasının yanına konan bir levhaya ilişti:
"Şimdi o karpuzlardan iki tane var!"

Lilium
18-07-2012, 14:49
Sayın lilium gülleci bulamacı ve kaolin atmıştım yeterli gelmezmi ?

Ona halil bey cevap vermeli, benim bu konuda deneyimim yok. :(

Karpuzun olgunlaştığını nasıl anlarız (http://www.agaclar.net/forum/991396-post40.htm)

Karpuz sapına en yakın küçük bir yaprakcık vardır, bu yapracık kuruduğunda karpuz olgunlaşmış demektir.

319214

Güler
18-07-2012, 18:32
Ona halil bey cevap vermeli, benim bu konuda deneyimim yok. :(

Karpuzun olgunlaştığını nasıl anlarız (http://www.agaclar.net/forum/991396-post40.htm)

Karpuz sapına en yakın küçük bir yaprakcık vardır, bu yapracık kuruduğunda karpuz olgunlaşmış demektir.

319214

Sakın bahçedeki karpuzumu kopartma, geldiğimde o ufak yaprağın kuruyup kurumadığını görmek ve öyle kopartmak istiyorum. ;)

Lilium
18-07-2012, 20:29
Tamam, kuruyunca haber veririm.

serdar1
18-07-2012, 22:08
Yaprakcık kuruyunca değil, asıl karpuzun sapının dibindeki tutunma bağı kuruyunca karpuz olgunlaştı demektir.

Lilium
18-07-2012, 23:00
Hangisi önce kuruyor.

serdar1
18-07-2012, 23:13
Her karpuz sapının dibindeki tutunma bağı kuruduğunda karpuz tam tadınını tam şeker tadını alır, ben genelde bu şekilde karpuzları hasat ederim tat dan yenmez.

limoncu
19-07-2012, 10:18
Benim karpuza dönen çiçeğimde fındığın yarısı kadar bir olgunluk oluştu. 5 gündür aynı. bu normal mi karpuz yavaş mı büyür?

serdar1
19-07-2012, 10:34
Benim karpuza dönen çiçeğimde fındığın yarısı kadar bir olgunluk oluştu. 5 gündür aynı. bu normal mi karpuz yavaş mı büyür?
Karpuz kumlu, humuslu toprağın içine 2 metre derinliğe kadar çim salabilir .Ortam oluşturulmazsa karpuz un büyüme ihtimali yok elma iriliğini zor geçer saksıda.

limoncu
19-07-2012, 13:46
Karpuz kumlu, humuslu toprağın içine 2 metre derinliğe kadar çim salabilir .Ortam oluşturulmazsa karpuz un büyüme ihtimali yok elma iriliğini zor geçer saksıda.

peki bir metre derinlikteki büyük saksılara alsak sevdiği yerde büyür mü?

serdar1
19-07-2012, 13:59
Evet büyür saksıyı yanmış hayvan gübresi ,kum bulabilrsen koyun keçi gübresi doldurup dikersen 8-9 kiloluk karpuz yetiştirirsin.

limoncu
19-07-2012, 16:18
Evet büyür saksıyı yanmış hayvan gübresi ,kum bulabilrsen koyun keçi gübresi doldurup dikersen 8-9 kiloluk karpuz yetiştirirsin.

Sayın Serdar1 Bey böyle büyük ağaç saksılarım var. Acaba karpuzun olduğu saksıyı değiştirsem bitki ölür mü? O büyük saksıya geçirsem? Gübre de bulabilirim. Kum da katarım.

Lilium
19-07-2012, 18:54
Her karpuz sapının dibindeki tutunma bağı kuruduğunda karpuz tam tadınını tam şeker tadını alır, ben genelde bu şekilde karpuzları hasat ederim tat dan yenmez.

Bu olmuşmudur?

319433

Lilium
19-07-2012, 19:16
Karpuzda çiçeklenme meyva tutumu başlamışsa (Resimlerdeki evrede) su verilmez.

319438

319439

319440

Su verirseniz bu şekilde meyvayı atar.

319441

Lilium
19-07-2012, 19:22
Şu iriliğe gelince su verilir, ve karpuz aldığı besin doğrutusunda en irileşme boyutuna ulaşır.

319445

Çiçeğe yatmış bir karpuz tarlası.

319446

Lilium
19-07-2012, 19:42
Yarın resimleyebilirsem tohumları hindistandan gelen susuz olabilen karpuzu resimleyim. Gerçekten susuz yetiştirdik hiç su vermedik üstelik yağmurda yağmamasına rahmen gayette güzel oldular yemek bile nasip oldu, içi tok tok gevşek değil tatlımı tatlı. Geç ekmemize rahmen erkende oldular.

Sanırım buna halep karpuzu da deniyor, tam ne cins olduğunu bilmiyorum.

limon_sever
19-07-2012, 20:15
54. (http://www.agaclar.net/forum/998507-post54.htm) mesajdaki kardeş karpuzumuz

319466

Bu karpuz da yaprakların altına saklanmış. Altına tahta koyup meydana çıkardım :)

319467

Bununla birlikte 3 karpuzumuz oldu. Artmasını diliyoruz :p

serdar1
19-07-2012, 20:54
[QUOTE=Lilium;1000120]Bu olmuşmudur?
3-4 gün sonra tutunma bağı dahada kuruyacaktır o zaman kopartıp afiyetle yiyebilirsin.

limoncu
19-07-2012, 21:03
Yarın resimleyebilirsem tohumları hindistandan gelen susuz olabilen karpuzu resimleyim. Gerçekten susuz yetiştirdik hiç su vermedik üstelik yağmurda yağmamasına rahmen gayette güzel oldular yemek bile nasip oldu, içi tok tok gevşek değil tatlımı tatlı. Geç ekmemize rahmen erkende oldular.

Sanırım buna halep karpuzu da deniyor, tam ne cins olduğunu bilmiyorum.

Sayın Lilium bahsettiğiniz karpuzlardan tohum dileklerimiz olabilir. Gelecek sene için. Saygılar.

serdar1
19-07-2012, 21:13
İş cıkışı köye bahçeye uğradım karpuzlara son defa bol su verdim, Artık bu su ile hasad ederim , karpuzlar artık iyiden iyiye belli olmaya başladılar 3 adet gülle karpuzu dökümü olmuştu onları hasad edip köydeki evin altına koydum .Diyarbakır karpuzları yaklaşık 11-12 kğ civarındalar, melezleme yaptığım karpuzlar hala büyüme aşamasındalar sanırım 15 kğ cıkacak onlar. Seneye burada kaza bela gelmezse tohum dağıtımı yapacağım . Dev bal kabağı yarışmasından sonra artık diyarbakır karpuz büyütme yarışması yaparız .Son resimdeki karpuz gülle karpuzu.

limoncu
19-07-2012, 21:31
İş cıkışı köye bahçeye uğradım karpuzlara son defa bol su verdim, Artık bu su ile hasad ederim , karpuzlar artık iyiden iyiye belli olmaya başladılar 3 adet gülle karpuzu dökümü olmuştu onları hasad edip köydeki evin altına koydum .Diyarbakır karpuzları yaklaşık 11-12 kğ civarındalar, melezleme yaptığım karpuzlar hala büyüme aşamasındalar sanırım 15 kğ cıkacak onlar. Seneye burada kaza bela gelmezse tohum dağıtımı yapacağım . Dev bal kabağı yarışmasından sonra artık diyarbakır karpuz büyütme yarışması yaparız .Son resimdeki karpuz gülle karpuzu.

Sayın Serdar1 hocam, gelecek sene tohum dağıtımına ilk sıradan girmek istiyorum. Çalışmalarınızı yakından takip ediyorum. Saygılar.

serdar1
19-07-2012, 22:00
[QUOTE=limoncu;1000202]Sayın Serdar1 hocam, gelecek sene tohum dağıtımına ilk sıradan girmek istiyorum. Çalışmalarınızı yakından takip ediyorum. Saygılar.

İnşallah seneye ermek nasip olursa Diyarbakır , Halep karası ,gülle ve melezleme yaptığım tohumları dağıtacağım. sadece karpuz değil bir çok sebze meyve yi hobi amaçlı her tarla ve bahçeye doldurdum. Genelde nesli kaybolmaya yüz tutmuş meyve ağaçlarını köy köy dağ dağ dolaşıp kendi bahçemde çoğaltmaya çalışıyorum. Yakında 30 yıldır kendi bahçemde ve civar bahçelere köylülere tanıdığım tanımadığım herkese yaptığım ceviz aşılama yaptığım ağaçları dolaşıp resimleyip burada yayınlayacağım . yaptığım aşılardan tek kuruş para almadım , ceviz yıllıklarını dahi kendi bahçemden temin ettim civarda 250-260 civarı aşıladığım ceviz ağacı mevcuttur sadece ceviz değil elma, armut, erik, dut, yaklaşık 1000 civarı ağacım mevcuttur. Bahçemde değil tabi hemen hemen bize bağlı her köyde aşıladığım ağaçlarım mevcuttur .

Lilium
19-07-2012, 23:56
[QUOTE=Lilium;1000120]Bu olmuşmudur?
3-4 gün sonra tutunma bağı dahada kuruyacaktır o zaman kopartıp afiyetle yiyebilirsin.

Dediğinizi yapacağım ve burada resimleyeceğim.

Ama ben yinede şu küçük yaprak kurumadan koparılırsa yeşil çıkacağını düşünmekteyim.

319530

Halil Önen
20-07-2012, 00:34
[QUOTE=serdar1;1000185]

Ama ben yinede şu küçük yaprak kurumadan koparılırsa yeşil çıkacağını düşünmekteyim.

319530

O küçük yaprak dediğiniz karpuzun kulağıdır, o kuruduğunda karpuz erimiş_ olmuş_ demektir...

Mustafa Abdal
20-07-2012, 19:17
Karpuzda çiçeklenme meyva tutumu başlamışsa (Resimlerdeki evrede) su verilmez.

319438

319439

319440

Su verirseniz bu şekilde meyvayı atar.

319441

Mutlak benden daha fazlasını biliyorsunuzdur ama aklıma takılan şu; çiçeklenme ile o meyve büyüklüğüne kadar yaklaşık 15-20 gün sürer gibi geliyor. Bu kadar sürede bitki susuzluğa dayanabilirmi.

Lilium
21-07-2012, 11:25
Estafurullah hep birlikte öğrenmeye çalışıyoruz.

Çiçeklenmeden önce verdiğiniz su o dönemede yetecektir. Burada (http://www.agaclar.net/forum/1000434-post614.htm) biraz daha geniş anlatmaya çalıştım.

serdar1
29-07-2012, 01:19
Diyarbakır karpuzları büyümeye devam ediyor

birnefestoprak
02-08-2012, 05:55
Diyarbakır karpuzları büyümeye devam ediyor

Serdar Bey,

Diyarbakir Surme, Gulle ve Halep Karasi tohumlarini ne zaman ektiniz? Asagi yukari olgunlasma surelerini merak ediyorum.
Bir de sanirim Diyarbakir karpuzunun Surme disinda cesitleri de var. En lezzetli ve bilinen cesidi Surme midir? Diger turleri denediniz mi?

serdar1
02-08-2012, 07:48
Diğer karpuzlardan daha geç olgunlaşıyorlar her iki çeşit de kalın kabuklu olduğundan olgunlaşma süreleri diğer çeşitlerden daha uzun. Dün 2 çeşitten de kesip baktım hala olgunlaşmamışlar, dikimden itibaren benim kiler 85 günü tamamladılar. Sanırım dün kesip baktığım kadarı 110 günde ancak olgunlaşacak gibi.

birnefestoprak
02-08-2012, 19:19
Bilgi icin tesekkurler. Demek her ikisi de gec tur. Ozellikle Diyarbakir karpuzunun soyu tehlikede. Bu turu yetistirdiginiz icin ayrica tesekkurler.

serdar1
12-08-2012, 13:04
Diyarbakır karpuzları hasad edildi. Bayramın 1 günü tüm akrabalar toplanınca köyde afiyetle yenecek, tohumların teki dahi ziyan edilmiyecek. 10-12 kğ kadar yapabildim karpuzları. Hala bağları kurumayan karpuzlar var onları haftaya hasad edeceğim.

serdar1
21-08-2012, 00:41
Diyarbakır karpuzlarından ilki bayramın birinci günü afiyetle yendi .Yalnız karpuzun tohumları değişik şekilde oluşmuş.Benim diktiklerim siyah kara biraz daha küçük ce idi bu karpuzdan çıkan tohumlar daha iri ve sarımsı kahve renginde sanırım bana gelen yerde diğer Diyarbakır karpuzların genetik karışımı olmuş bu daha iyi oldu 2 çeşit tohum şu anda elimizde.

serdar1
24-08-2012, 19:23
Diyarbakır karpuzlarından ikincisini bu akşam kestim, bu daha harika çıktı şimdiye kadar yediğimiz karpuzlar resmen su imiş. Bu öyle gevrek bol llifli ki insan karpuzu ağzında hissediyor.Tadıda harika.

Gazi Barış
28-08-2012, 17:04
Charleston Grey Karpuz:
327717327718327719327720327721

serdar1
05-09-2012, 08:11
Diyarbakır, Halep karası melezi karpuz ların tamamının içi beyaz karpuz çıktı ben 2 adet karpuzu daha olmamışlar diye bahçede kesip atmıştım, bununda içi beyaz çıkınca tadına bakayım dedim olduk ca güzel meğer içi beyaz karpuz muş boşuna atmış olduk karpuzları. Tohumlarını da hemen aldım.

birnefestoprak
05-09-2012, 21:53
Serdar Bey,
Yetistirdiginiz karpuzlar cok lezzetli gorunuyor. Anlasilan o ki, Diyarbakir karpuzunun iki cesidini de yetistirmissiniz. Ben de iri pembe ve ufak siyah cekirdekli iki turunun oldugunu duymustum.

Halep karasi melezi de cok ilginc duruyor. Tohumundan tekrar ekip sonraki yillarda ne sonuclar verecegini gozlemlemek heyecan verici.

serdar1
06-09-2012, 05:31
Serdar Bey,
Yestistirdiginiz karpuzlar cok lezzetli gorunuyor. Anlasilan o ki, Diyarbakir karpuzunun iki cesidini de yetistirmissiniz. Ben de iri pembe ve ufak siyah cekirdekli iki turunun oldugunu duymustum.

Halep karasi melezi de cok ilginc duruyor. Tohumundan tekrar ekip sonraki yillarda ne sonuclar verecegini gozlemlemek heyecan verici.
Evet doğru diyorsunuz gerçek Halep karaları kan kırmızı renk de. Diyarbakır karpuzlarında genetik olarak beyaz karpuz geni karışık olmalı ki bu türde karpuz oluştu, ama seneye beyaz değilde karpuzdan kırmızı renkte karpuz oluşumu olacağı muhakkak, ama mutlaka yinede beyaz karpuz elde edilebileceği ihtimalide var.Diğer karpuzlardan da siyah renkde karpuz elde etme imkanı olabilir tohumları dağıtımını yaptıktan sonra ekecek arkadaşlar şasırmasınlar . Seneye Diyarbakır karpuz yarışması yaparız artık.

zeyve
06-09-2012, 12:17
seneye yarışacaksak bu sene tohumlardan bekliyoruz serdar bey.:)
inşallah bizde su değil gerçek karpuz yiyebiliriz..

fındıkçı74
27-02-2013, 21:48
İyi akşamlar sayın Serdar karpuz tohumlarından bende alabilirmiyim .

himone
23-05-2013, 22:56
Diyarbakır karpuzlarından ikincisini bu akşam kestim, bu daha harika çıktı şimdiye kadar yediğimiz karpuzlar resmen su imiş. Bu öyle gevrek bol llifli ki insan karpuzu ağzında hissediyor.Tadıda harika.

serdar bey varsa tohumlardan bana da gönderebilir misiniz? bir de 1 ay önce ektiğim karpuz tohumları bir türlü çimlenmedi. ben de bugün viyollere ekeyim dedim ve 45 adet viyole ekim yaptım. acaba tohum ekimi için geç mi kaldım? bir de viyolde karpuz yetişir mi? çıkınca toprağa göçüreceğim.

affan dede
28-05-2013, 00:35
Merhabalar

Bu sene benim de kaktüsümün saksısından küçük bir tohum çimlendi. Ben böyle birşeyleri çimlendirmeyi çok sevdiğimden önce ne olduğunu anlayamadım, o yüzden büyük bir saksıya alıyım biraz büyüsün bakalım neymiş diye düşündüm. İşte ilk çimlendiği zamanın resmi ;)

http://o1305.hizliresim.com/19/w/njx23.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Büyük saksıya aldığımda karpuz mu acaba diye düşündüm. Ama çok cılızdı, iklim çok uyumsuz olduğundan heralde. Sonra havalar ısınmaya başladı, güneşli günler geldi ve bitkim birden coştu

http://p1305.hizliresim.com/19/w/njx7j.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

gün geçtiçe gelişti ve çiçeklendi, çiçeğini açınca artık kesin emin oldum ki bu bir karpuz

http://p1305.hizliresim.com/19/w/njxdc.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

şimdi başını alamadım büyüyor gidiyor birkaç tane dişi çiçek tomurcuğu var, meyve büyür mü bilmiyorum ama karpuzumu gerçekten çok seviyorum ;)küçük bi kaktüs saksısında incecik bi haldeyken bu hale gelmesi çok komik geliyor, meyve de verirse ne mutlu bana. Arkada çimlendiği kaktüs saksısının da resmi var, ne de çabuk büyüyorlar zaman ne çabuk geçiyor :p

http://j1305.hizliresim.com/19/w/njx5c.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

fideüreticisi
11-06-2013, 08:15
bilgiler için teşekkür ederim

nesli60
22-06-2013, 13:40
ben cok gecmi kaldım acaba karpuz daha yeni 4-5 yaprak verdi :D
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/995823_153942491457639_1704971450_n.jpg

cemas
11-07-2013, 11:36
Halil önen 'in verdiği yumurta kabuğu gübresi tarifini uyguladım harika bir şey kollar 2kat uzadı .

Bunlar da bizim minikler :D

zafersu
29-07-2013, 00:18
[QUOTE=serdar1;1000185]

319530

Demişsiniz Sayın Lilium, ama bir yıl geçmiş resimleri yayınlamamışsınız, merak ettim Sn serdar1'in dediği mi yoksa, sizin dediğiniz mi doğru.
Cevap için teşekkürler, kolay gelsin.

Lilium
29-07-2013, 23:56
Evet söyleminiz de haklısınız, yazmışız ve unutmuşuz, sayın serdarın tespiti tutunma bağı kuruduğunda olgunlaştığını söylüyor.
ben ise yaprağın kurumasını ya da kurumaya yüz tutmasını bekleyin derim.

zafersu
30-07-2013, 14:57
Evet söyleminiz de haklısınız, yazmışız ve unutmuşuz, sayın serdarın tespiti tutunma bağı kuruduğunda olgunlaştığını söylüyor.
ben ise yaprağın kurumasını ya da kurumaya yüz tutmasını bekleyin derim.
Yani ben,
( http://www.agaclar.net/forum/attachments/sebzeler/319530-kopyasi-resim-201.jpg resimdeki karpuzu siz bir hafta sonra kestiniz ve

''keşke daha fazla bekleseydim de kulakçığı kurusaydı, daha olgun olmuş olurdu.''

diye düşündünüz)
anlıyorum.
Teşekkür ederim.

Yeşile_Özlem
18-08-2013, 12:10
Bahçemde kendiliğinden çıkan karpuzum;) Geçen sene bahçeye gömdüğüm meyve sebze artıklarının içinde karpuz çekirdekleri de vardı. Bu sene çekirdekler kendiliğinden çimlendi ve ilk meyvesi bu karpuz oldu. Daha önce bir tane daha karpuz olmuştu ancak yumruk büyüklüğüne ulaştığında çürüdü. Bu karpuza da gözüm gibi bakıyordum. Bahçemiz ortak olduğu için maalesef domates ya da biberlerimi izinsiz koparanlar oluyor:( Karpuzumu da bir süre gözlerden saklamaya çalıştım. Artık saklanamayacak kadar büyüdüğünü düşündüğüm için bu sabah kopardım. Henüz yeterli büyüklüğe ulaşmadı,2 kilo civarında. Kesince içi nasıl olacak merak ediyorum.

http://i44.tinypic.com/1z4idxw.jpg

Yeşile_Özlem
28-09-2013, 19:31
ilk hasat ettiğim karpuzu erken koparmışım,içi beyaz çıktı :o İkincisi yaklaşık 1,5 kilo civarına ulaştıktan sonra kabuğu çatladı,ben de kopardım.İçi olmuştu, afiyetle yedim :p

Şimdi büyümekte olan üçüncü bir karpuzum daha var.2 kiloyu geçti sanırım. Yakında hasat edeceğim. Bir iki tane küçük karpuz var ancak havalar soğudu,pek büyüyeceklerini sanmıyorum.

sadettin taşkın
28-09-2013, 19:35
merhabalar,sulamada kullandığınız suyun sıcaklığı,meyvenin istediğinin çok altında ise,çatlamaya sebep olduğunu biliyorum...

djtunc
17-10-2013, 17:40
arkadaşlar benimde evde saksıda karpuzum var ekeli 2 ay kadar oldu. kolları 1 metreye kadar çıktı 2 tane de minik leblebi kadar karpuzum çıktı çok sevindim ama sonra baktım alttan siyahlaşıp çürümeye başlamış . acaba neyi yanlış yapıyorum yardımcı olurmusunuz :(

cemiloguz33
14-01-2014, 10:11
arkadaşlar meraba,karpuz yapraklarının çok açık yeşil olmasının sebebi nedir.hav kapalı ama verdiğim peters,potasyum nitrat ve map neden yeterli gelmez?

birnefestoprak
14-01-2014, 17:42
Acik yesil renk, genelde toprakta Azot eksikligine isaret ediyor. Bazen de yeterli Azot oldugu halde, bitki alamiyor olabilir. Kok bolgesi yeteri kadar sicak mi? Bir de sulamayi ve gubrelemeyi nasil yapiyorsunuz?

arkadaşlar meraba,karpuz yapraklarının çok açık yeşil olmasının sebebi nedir.hav kapalı ama verdiğim peters,potasyum nitrat ve map neden yeterli gelmez?

handancakan
17-06-2014, 13:53
241752

Kalsiyum noksanlığı ve sulamanın düzenli olmaması yüzünden bu hale geliyorlar.

izmir35
26-02-2015, 12:51
Karpuz tohumdan çimlendirme yapmak istiyorum. Zaman uygun mu simdi yapabilir miyim?

İsmail Kuzucu
26-02-2015, 14:24
Karpuz tohumdan çimlendirme yapmak istiyorum. Zaman uygun mu simdi yapabilir miyim?

Karpuz, kabak, kavun gibi bitkiler için 10-15 gün daha bekleyebilirsiniz..

izmir35
28-02-2015, 06:13
Domates, patlıcan, börülce, salatalık tohumlarımda var onları ne zaman çimlendirmeliyim? Karpuz kabak ve kavunlarımı mart 15 ten itibaren cimlendiricem o zaman.

TCM
28-02-2015, 07:32
Hepsini aynı zamanda başlayabilirsiniz.

izmir35
28-02-2015, 10:45
yani simdi karpuz kavun börülce domates biber hepsini bugün tohumdan dikebilir
miyim?

hira
28-02-2015, 12:14
miyim?

Tohum paylaşım sonrası adlı başlıklarda arkadaşların neler ektiklerini takip edebilirsiniz. Uygun koşulları sağlayabilenler ekim yapmaya başladı bile. Bulundugum yer hala cok soğuk oldugundan ben hala beklemedeyim sabırsızca.

izmir35
28-02-2015, 19:55
teşekkür ederim sayın Hira, bende sabırsızlanıyorum biran önce başlamak istiyorum söylediğiniz baslıga bakıyorum hemen..

TCM
28-02-2015, 20:04
miyim?

Aynı anda ama 15 mart tan sonra. Nasip olursa üç ay sonra ( haziran 15) domatesleri yemeye başlıyorsunuz.

izmir35
01-03-2015, 07:25
anladım ben bugün dikmek için sabırsızlanıyorum kapalı balkonum var cam balkon ve yaz gibi sıcak oluyor.burada bugün başlasam olmazmı?

TCM
01-03-2015, 09:21
@izmir35, çimlendirme olur sıkıntı yok ama bunları nereye dikeceksiniz sonra? Bugün ekerseniz mayısa kalmadan toprağa geçirmeniz gerek ve geçen sene nisan sonu mayıs başı yağmur, çamur soğuk olmuştu.

izmir35
01-03-2015, 17:13
haklısınız, tamam 15 inde ekeceğim sayın Tcm..

asilturk1
06-03-2015, 10:50
evet bende cimlendirmek istiyorum gündüzleri sıcak oluyo geceleri soğuk biraz evin çatısında cimlendirebilirmiyim gün boyu güneş alıyo bol bol.

TCM
06-03-2015, 13:03
evet bende cimlendirmek istiyorum gündüzleri sıcak oluyo geceleri soğuk biraz evin çatısında cimlendirebilirmiyim gün boyu güneş alıyo bol bol.

Çimlendirme evin içinde olursa daha iyi olur, gerçek yapraklar çıkıp biraz büyüyünce çatıya aktarabilirsiniz.

Temir
25-07-2015, 10:09
Çekirdeksiz karpuz

Tansaş'tan aldığımız karpuz. Hiç siyah çekirdek yok, beyaz renkli yumuşak olarak birkaç tane var. Hibrid mi GDO mu nedir sizce bu? Bana pek doğal gelmedi de.

http://i.imgur.com/73rDVIe.jpg

birnefestoprak
25-07-2015, 17:36
Hibrit.

Çekirdeksiz karpuz

Tansaş'tan aldığımız karpuz. Hiç siyah çekirdek yok, beyaz renkli yumuşak olarak birkaç tane var. Hibrid mi GDO mu nedir sizce bu? Bana pek doğal gelmedi de.

http://i.imgur.com/73rDVIe.jpg

Atilgan
13-08-2015, 22:27
Web de aradım ama cevabını bulamadım. Karpuzlar çapraz döllenmeye maruz kaldıklarında o yilki meyve çekirdeklerinde bir değişme olurmu?

birnefestoprak
16-08-2015, 18:14
Hayir. Sonraki sene de cekirdekte bir degisme olmayabilir (tozlasmayi ordan anlayamayabilirsiniz).

Web de aradım ama cevabını bulamadım. Karpuzlar çapraz döllenmeye maruz kaldıklarında o yilki meyve çekirdeklerinde bir deyişme olurmu?

kenann24
17-05-2016, 19:55
Merhaba arkadaşlar forumda yeniyimde bir sorum olucak...
Küçük bahçeme hobi olarak karpuz ekeceğimde bu adamın yazısını okumuştum.Bu linkteki gübre yazıdakine uyuyor mu ?
Birde gübreyi nasıl kullanırım ?
Ne zaman gübre vermeliyim?
Npk 15 15 15 Kompoze 151515 Gübre 1 Kg 15-15-15 GittiGidiyor'da 217283146 (http://urun.gittigidiyor.com/ev-bahce/npk-15-15-15-kompoze-151515-gubre-1-kg-15-15-15-217283146)
http://i.hizliresim.com/3o8mkM.png (http://hizliresim.com/3o8mkM)

devrann
21-07-2017, 14:35
karpuz kavunla birlikte yetiştirilebilir mi ,çapraz tozlaşma olurmu açık arazide

birnefestoprak
21-07-2017, 15:52
Hayır. Tohumlarda bir değişim olursa sonraki mevsimde göreceksiniz.

Web de aradım ama cevabını bulamadım. Karpuzlar çapraz döllenmeye maruz kaldıklarında o yilki meyve çekirdeklerinde bir değişme olurmu?

birnefestoprak
21-07-2017, 15:53
Hayır, karpuzla kavun birbiriyle çapraz tozlaşmazlar.

karpuz kavunla birlikte yetiştirilebilir mi ,çapraz tozlaşma olurmu açık arazide

devrann
28-07-2017, 14:24
Hayır, karpuzla kavun birbiriyle çapraz tozlaşmazlar.

Teşekkürler peki salatalık ve kavun,bunları yanyana ektim

devrann
29-07-2017, 11:34
Kusura bakmayın peki hibrit köy biberi ile yanyana siyah sivri biber ekmış olsam ki ektim ve çapraz tozlaşsalar sivri biberden alacağım tohumlar üreme kabiliyetini yitirir mi daha doğrusu tohum üretme yeteneğini kaybeder mi ?

birnefestoprak
30-07-2017, 17:29
Hayır, hıyar ve kavun birbiriyle çapraz tozlaşmaz.

Teşekkürler peki salatalık ve kavun,bunları yanyana ektim

birnefestoprak
30-07-2017, 17:31
Anladığım kadarıyla her iki biber de Capsicum annuum. Bu durumda bu iki biber birbiriyle çapraz tozlaşabilir ama biberler arasındakı çapraz tozlaşma, çiçek yapılarından dolayı, iki kabak çeşidi arasındaki çaprazma tozlaşmaya göre daha az olasıdır.

Kusura bakmayın peki hibrit köy biberi ile yanyana siyah sivri biber ekmış olsam ki ektim ve çapraz tozlaşsalar sivri biberden alacağım tohumlar üreme kabiliyetini yitirir mi daha doğrusu tohum üretme yeteneğini kaybeder mi ?

devrann
02-08-2017, 17:19
Anladığım kadarıyla her iki biber de Capsicum annuum. Bu durumda bu iki biber birbiriyle çapraz tozlaşabilir ama biberler arasındakı çapraz tozlaşma, çiçek yapılarından dolayı, iki kabak çeşidi arasındaki çaprazma tozlaşmaya göre daha az olasıdır.

Teşekkürler sizi yoruyorum ama Bilginizden de istifade etmek lazim:p
Ben birde bir domates çeşiti soracaktım, forumda çok paylaşiliyor maniye domatesi,bu domates oturakmı yoksa sırıkmi tam olarak,ben bir satıcıdan many domatesi aldım üzerinde paketin oturak yazıyordu. Tohumları çimlendirip fide leri diktim umarım sonucu paylaşabilirım burdan.

birnefestoprak
03-08-2017, 02:52
Burası karpuz başlığı. Diğer sebzelerle ilgili konuları ilgili yere yazarsanız iyi olur.

Maniye, sırık bir domates çeşidi. Ticari tohumluk üretimi de bildiğim kadarıyla Türkiye'de yok.

Teşekkürler sizi yoruyorum ama Bilginizden de istifade etmek lazim:p
Ben birde bir domates çeşiti soracaktım, forumda çok paylaşiliyor maniye domatesi,bu domates oturakmı yoksa sırıkmi tam olarak,ben bir satıcıdan many domatesi aldım üzerinde paketin oturak yazıyordu. Tohumları çimlendirip fide leri diktim umarım sonucu paylaşabilirım burdan.

devrann
03-08-2017, 15:32
Burası karpuz başlığı. Diğer sebzelerle ilgili konuları ilgili yere yazarsanız iyi olur.

Maniye, sırık bir domates çeşidi. Ticari tohumluk üretimi de bildiğim kadarıyla Türkiye'de yok.

evet bir yanlışlık olmuş telefondan yazarken bazen bu tip sıkıntılar oluyor,bahsettiğim ticari değil Yerlitohum.com - domates tohumu, yerli tohum, geleneksel tohum, köy tohumu, gdo\'suz tohum, dogal tohum, eski tohum,naturel tohum,aşılı,enginar,gübre,ceviz,sebze tohumu,meyve fidesi,sırık,sırık salatalık,oturak,fasulye,yöresel tohum,lezzetli,kok (http://www.yerlitohum.com) bu siteden aldığım tohumlar küçük paketler halinde satılıyor maniye domatesine oturak yazılmış paketin üzerine forumda denk gelince sormak istedim onu da yanlış yere yazmışım kusura bakmayın teşekkürler.

birnefestoprak
03-08-2017, 18:15
Maniye, Safranbolu'da domatese verilen genel bir isim, bir kategori. Yörenin en çok bilinen ve ekilen Maniye'si burdaki etkinlikte tohumu dağıtılan ve sırık büyüme yapısına sahip olan çeşit.

Sizin elinizdeki de oturak bir Maniye'dir. Bitki ve meyve resimlerini gösterebilir misiniz? Eğer tohum alıp önümüzdeki etkinlikte paylaşabilirseniz çok sevinirim.

evet bir yanlışlık olmuş telefondan yazarken bazen bu tip sıkıntılar oluyor,bahsettiğim ticari değil Yerlitohum.com - domates tohumu, yerli tohum, geleneksel tohum, köy tohumu, gdo\'suz tohum, dogal tohum, eski tohum,naturel tohum,aşılı,enginar,gübre,ceviz,sebze tohumu,meyve fidesi,sırık,sırık salatalık,oturak,fasulye,yöresel tohum,lezzetli,kok (http://www.yerlitohum.com) bu siteden aldığım tohumlar küçük paketler halinde satılıyor maniye domatesine oturak yazılmış paketin üzerine forumda denk gelince sormak istedim onu da yanlış yere yazmışım kusura bakmayın teşekkürler.

devrann
03-08-2017, 20:12
Maniye, Safranbolu'da domatese verilen genel bir isim, bir kategori. Yörenin en çok bilinen ve ekilen Maniye'si burdaki etkinlikte tohumu dağıtılan ve sırık büyüme yapısına sahip olan çeşit.

Sizin elinizdeki de oturak bir Maniye'dir. Bitki ve meyve resimlerini gösterebilir misiniz? Eğer tohum alıp önümüzdeki etkinlikte paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Daha gelişme aşamasındalar geçen hafta ektim toprağa sera ortamında umarım tohumlarını alıp inşallah burda paylaşabilirim,mesela burda paylaşılan maniye domatesi http://www.agaclar.net/forum/1484631-post3.htm tam yuvarlak değil, oturak olanıysa http://www.yerlitohum.com/wp-content/uploads/2015/02/safranbolu-Maniye-domatesi.jpg bu şekilde olmalı diye düşünüyorum.Domatesin gelişme aşamalarını paylaşırım inşallah.

selim_50
14-08-2018, 12:51
bunlarda benim amatör olarak yetiştirdiğim karpuz ve sebzeler, Nevşehir iklimine göre erkenci ve iyi bir sonuç

Eomer07
04-08-2020, 20:42
Selamlar;

Bende böyle bir karpuz var ama cinsini bilmiyorum. Tek bildiğim tohumlarının Irak'tan geldiği. Tadı biraz yavan. Çekirdekleri de daha büyük. Resimlerdeki küçük ama meyveleri 1 m'den uzun olabiliyor.

711891

711892

Çanakkaleli
22-01-2021, 21:54
Üzerinden baya zaman geçmiş ama bu Charleston Gray denilen karpuza benziyor. Yine de bir uzmanı bizi aydınlatırsa iyi olur.

Atilgan
10-03-2022, 17:03
Mikro çekirdekli karpuz. Türü tigrimini f1.

smily
26-08-2022, 06:32
Bu sene Migrostan karpuz aldım, 4-5 kglık küçük bir kapuzdu. Daha önce böyle bir cinse rastlamadım. Çekirdekleri max. 1.5 mm. uzunluğunda. Sanki karpuzu minik karıncalar istila etmiş gibi. Tadı vasattan az. Çekirdeklerini çıkarmaya uğraşmaktan sıkıldığım için çıkarmadan yedim. Sanki çekirdeksizmiş gibi farkedilmeksizin yedim gitti. Ama pek sevmedim. Bir daha almak istemem. Açık yeşil ince çizgili bir karpuz idi.

Atilgan
26-08-2022, 19:32
Ankara da karpuz iyi olmuyor pek. Tigrimini f1 baya tatlı oldu ama mikro çekirdekli olduğu için mi nedir çekirdeksiz karpuzlar gibi farklı bir aroması var

maydemir
15-11-2022, 21:37
Arkadaşlar merhaba, bahçemde yetiştirdiğim karpuzlar. Hepsi F1 Hibrit.

727121

727122

727123

727124

727125

maydemir
06-12-2022, 18:17
Arkadaşlar merhaba, bahçemde yetiştirdiğim karpuzlar. Hepsi F1 Hibrit.

727121

727122

727123

727124

727125

Ektiğim F1 türleri içinde "ÜSTÜN F1" çeşidi çok cezbecidi rengi ve tadıyla harika.

naficik
06-01-2023, 12:39
104221

Ne zamandır paylaşmayı düşünüyordum.

Bu karpuz Balıkesir - Burhaniye'nin köylerinden Yabancılar'dan...
Gecikmemin nedeni bu karpuzun yerel adını öğrenmekti. Kime sordumsa, "Bizim yerli karpuzla'dan" başka bir yanıt alamadım. Elbet bir bileni vardır. Bir bilen çıkar diye de buraya resmini de koyuyorum. Bol ve iri çekirdekli, kabuğu kalınca; ama, inanın ben bu güne kadar böyle bir karpuz yemedim. Hiç abartmıyorum. Sulu, tatlı ve kurabiye gibi, ağızda eriyor...

Çekirdeklerinden bolca aldım...
Zamanı gelince meraklısıyla paylaşırız inşallah...

104220
55 yaşında eski bir burhaniyeli olarak yabancılar köyü benim küçüklüğümde karpuz yetiştirmede en meşhur köydür o resmini gösterdiğiniz karpuz gülle karpuz diye geçer