PDA

View Full Version : Tırtıl cinsleri

nariçi
15-06-2009, 19:28
Bazı tırtıllar için başlık açılmış ama Genel olarak tırtılları tanımak bakımından ortak bir "Tırtıl" konusu açsak herkes orada tırtılları görüp tanısa ve sorusunu sorsa daha bütünlük içinde olmaz mı?

Bahçede gördüğüm tüm tırtılları buraya yükleyeceğim.

Sütleğen bitkisi ve tırtıllar:
86988

nariçi
15-06-2009, 20:10
Tırtılların için faydalı olanı ipek böceği olsa gerek; bu tırtılda yaprak yiyor ama bir faydalı ürün de üretiyor. Üstelik kontrollü ve yaprakları biz veriyoruz. Doğada serbest konrolsüz yaşayan ipek böceği tırtılları varmıdır?

İpek böceği tırtılı (resim:harbiyeipekçilik)
86990

usoygur
13-11-2011, 19:37
Selam arkadaşlar,

Ben evimde domates,biber,kekik gibi bitkiler beslemekteyim.
Şans eseri bulduğum bir kurtçuğu bir saksımın içerisine koydum,ve saksı değişimi yaparken bu kurtçugun bu şekilde kaskatı kesildiğini gördüm.(Sanırım kozada gibi duruyor)

cinsi nedir ?

saksımın içinde tutmaya devam etmelimiyim bitkime bir zararı var mı ?

Tutarsam çoğalıp birden fazla olma ihtimali var mı ? (Eve yayılırlar diye korkuyorum) :) ?

gossip
13-11-2011, 20:17
kelebek olmak için uygun zamanı bekleyen tırtılın ta kendisi :)
şuan beklemede. bu saatten sonra zararsız, taaki kelebek olduktan sonra eş bulup yumurtlayana kadar.

usoygur
13-11-2011, 21:26
Peki nezaman olacak veya olur :) Dışarı bıraksam dahamı sağlıklı olur doğada bir toprak altına aceba ? Benim amacım bu tırtılı toprağın hava alması için toprakta yetiştirmekti :)

heyyamola
02-11-2014, 22:39
Kırmızı pancar yaprağındaki tırtıl

524994

Tırtılsever
22-07-2018, 18:53
Arkadaşlar bende mor turkuvaz tırtıl var cinsi nedir ve ne zaman koza yapar resmini şimdi atarim