PDA

View Full Version : Kavun Hastalık ve Zararlıları

kadiray27
12-06-2009, 10:26
Merhaba arakdaşlar benim kavunda problem var. Ama belirli bir meyve ve sebze türleri için tek başlık açar ve sorularımı orda sorup cevaplarımızıda orada verirsek daha çok başlık açmamadan ada kullanışlı bir hale getirebiliriz diye düşündüm. Onun için böyle bir başlık açıp ilk soruyu ben yönelteyim.

Balkonda yetiştirmeye çalıştığım türkmen kavunumda yapraklarında küf gibi beyaz lekeler oluşmaya başladı. Buna nasıl bir çözüm bulabiliriz acaba?

pusat0015
12-06-2009, 16:54
hastalığı bilemedim ama kavun veya kabakgillerde genellikle Fusarium ve yalancı mildiyö hastalığı görülüyordu hatırladığım nette bir araştırma yaparsan belki bulursun

h_dogan
13-06-2009, 12:47
Küllemeye benziyor yalancı mildiyöde daha koyu lekeler oluşur kahverengi ve yaprak arkasında yağlı lekeler gibi semptomları vardır. Bu külleme gibi geliyor.

kadiray27
15-06-2009, 11:32
Öncelikle fikirleriniz için teşekür ederim. C.tesi zirai ilaç bayisine uğradım arkadaş küllenme için kükürt önerdi bende aldım üzerlerine döktüm inşallah iyi gelir.

nesecik
15-06-2009, 11:59
kavun çekirdeğinden fide yetiştirilebilir mi?

h_dogan
15-06-2009, 22:18
Elbette başka bir şey düşünülemez. :)

kadiray27
01-08-2009, 09:47
Merhaba arkadaşlar bu sefer karpuzlarımda sorun var yardımcı olabilirseniz sevinirim. Kavunlarımda küllenme vardı ama karpuzlarda birşey yoktu. Kavunlarım halen küllenme ile mücadele ediyor. Acaba Karpuzlarımda gözükende küllenmemi yadaresimini eklediğim sineğim marifeti olabilirmi?
Herşey için teşekürler
http://agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=95932&d=1249112338 sineğin resmi

h_dogan
11-08-2009, 18:24
Sineğe benzemiyor külleme olabilir.

cemre_77
12-08-2009, 09:16
Merhabalar, benimde kavunlarla ilgili sorunlarım var. hafta sonu gittiğimde avuc içi kadar kavunları gördüğümde cok sevindim. hemen bir tane koparıp yemek istedim Kelek halide güzel oluyo :) ortadan koparttım ne göreyim kocaman kurt :( başka koparttım onda da aynı.. sanırım hepsi gitti :( Nasıl özenle ekip çapalamıştık. 2 sene öncede hastalık olmuştu. bu sevdadan vaz mı geçmeliyiz ?
bu kurt sorunu tohumdan mı kaynaklanıyor acaba? İlaçla sorunu halledebilir miyiz? çiçekken mi ilaçlamak gerekir.. bu konuda bilgisi olan var mı?

sarge
12-08-2009, 09:50
arkadaşlar ben hatayda yaklaşık 2000 dönüm kavuna danışmalık yapıyorum ve tarım ilacı satıyorum isterseniz sorunlarınıza cevap vermeye çalışırım (gerçi kavun sezonuda kapanmak üzere)
kavun tarımı kolay ama yorucu bir iştir
kovun sürekli (15 günde bir)ilaçlanması gereken bir üründür yoksa zararlılardan mantardan kurtaramasınız mesela kadiray27 arkadaşımızda olduğu gibi külleme hastalığı ve kırmızı örümcek kavunu çabuk çökertir

h_dogan
16-08-2009, 18:24
Merhabalar, benimde kavunlarla ilgili sorunlarım var. hafta sonu gittiğimde avuc içi kadar kavunları gördüğümde cok sevindim. hemen bir tane koparıp yemek istedim Kelek halide güzel oluyo :) ortadan koparttım ne göreyim kocaman kurt :( başka koparttım onda da aynı.. sanırım hepsi gitti :( Nasıl özenle ekip çapalamıştık. 2 sene öncede hastalık olmuştu. bu sevdadan vaz mı geçmeliyiz ?
bu kurt sorunu tohumdan mı kaynaklanıyor acaba? İlaçla sorunu halledebilir miyiz? çiçekken mi ilaçlamak gerekir.. bu konuda bilgisi olan var mı?

Prodenya kavunlarınızı delmiş olabilir.

ulubatlı
03-09-2009, 20:48
külleme belirtisi bariz ortada herşey

musa78
06-09-2009, 00:14
acaba fotolarda görülen kavun hastalığı nedir ??ilk defa bu sene ektiğim kavunlar daha olmasına 15 gün kalmasına rağmen yaklaşık 1 aydır rahatsızlar:(:(

musa78
07-09-2009, 02:07
efendim bilgisi olan bu konuyla ilgili tecrübe yaşayan birisinin yardımına ihtiyaç duymaktayım.en azından seneye aynı sorunla karşılaşmamak adına süper olacak:(:(