PDA

View Full Version : Che (Cudrania tricuspidata )

bari
10-06-2009, 21:37
Arkadaşlar bu ağaç gözümüzden kaçmış.. Ben uzun zamandır takipteydim.. Ülkemiz için yetiştirilmeye değer buluyorum.. Zaten anavatanıda Asya.

Konumuz ağaç bildiğimiz duta ve ahududuna benzer yuvarlar meyvelere sahip. Yaprakları ipek böceğinin asıl yiyeceği olarak kullanılıyor.. Meyve almak için erkek ve dişi ağaç beraber yetiştirilmesi gerekiyor.. İlginç bir özelliği var, bazen erkek ağaçlarda meyve verebiliyorlarmış.. Tadı kavun tadında olduğundan melon berry olarakta geçiyor..

Tohumdan yetiştirilebilir. Fakat meyve almak yıllar sürebilir. Fidesi bazı yurtdışı sitelerinde satılıyor. Genellikle Amerikası kıtası sitelerde. Bu yüzden getirtmesi zor görünüyor.. Bu konuda çalışmalarım sürüyor..

Daha güzel bir tarafı var, bu ağaç bildiğimiz osage portakalı (yalancı portakal) ağacına aşılanabiliyor.. Zaten daha dayanıklı olduğu için genellikle bu fidanlar tercih ediliyor.. Normalde soğuğa dayanımı -10 olarak gözüküyor.. Yalancı portakala aşılandığında bu değer dahada aşağı düşebilir. Çine gidip gelen tanıdıkları olan aşı kalemi getirtebilirler..

tolgahann
10-06-2009, 21:59
Çok güzel bir meyveye benziyor.Sn karınca70, Sn Eylems, ve Sn.Romantik bi el atsalar ne iyi olur...

nariçi
10-06-2009, 22:34
Görüntüye göre kışın yapraklarını dökmüyor gibi.

Plantae
10-06-2009, 23:20
Yaprak döken bir bitki.
Bildiğimiz dutun akrabası bir bitki.
Tadı duttan farklı olduğu için denenebilr toprak isteği dutla aynı.

denizakvaryumu
10-06-2009, 23:35
Türkiye'de rahatlıkla yetişebilecek meyve fidanlarını neden Türkiye'de bulamıyoruz?

Muhteşem gözüküyor.

bari
17-06-2009, 21:49
Che ile ilgili Türkçe kaynak (http://www.tropikmeyveci.com/index.php?option=com_content&view=article&id=74:che&catid=34:meyveagac&Itemid=85) arayanlar için...

kopshtar
17-06-2009, 22:26
Teşekkürler Bari;
Bebek gibi bakmaya çalıştığımız türlerden çok kolay bir meyveye benziyor. Buna rağmen ismini bile duymamamız ilginç geldi... Umarım Ülkemizde de yetiştirilmeye başlanır ve meyvesinden yeme şansımız olur :)

Amazonn
18-06-2009, 09:28
sayın bari siz eskişehirde var mı yok mu bir araştırın... yoksa getirtelim.. :D

bari
18-06-2009, 10:52
sayın bari siz eskişehirde var mı yok mu bir araştırın... yoksa getirtelim.. :D

Bakmadığım yer kalmadı:p Maalesef yok..Varsa imkan getirtelim.

YeşilSeven
18-06-2009, 14:59
Sn Bari sizden umutluyuz, olmadı birlikte fidan getirtelim.

Amazonn
18-06-2009, 16:45
esikişehirde yoksa başka şehirde aramaya gerek yok.. paracıkları yine yurt dışına gönderceğiz.. :( sağlık olsun...

bari
18-06-2009, 21:58
Amerikadan başka bulamadım ben.. Ordan getirtmekte zor..Çine gelen giden biri olsa çelik getirtebilsek süper olur..

bari
25-09-2009, 11:02
Galiba che'yide buldum Eskişehirde.:)) Meyveleri ahududu gibi olan fakat, dut ağacı gibi ulu olan bir ağacın olduğunu öğrendim. Bir türbenin bahçesindeymiş. Hafta sonu bakmaya gideceğim.

agozce
25-09-2009, 12:51
Sayın Bari bulursanız bana ayırın lütfen. Soğuğa dayanıklı olması çok iyi.

denizakvaryumu
25-09-2009, 13:18
Galiba che'yide buldum Eskişehirde.:)) Meyveleri ahududu gibi olan fakat, dut ağacı gibi ulu olan bir ağacın olduğunu öğrendim. Bir türbenin bahçesindeymiş. Hafta sonu bakmaya gideceğim.

Eğer che de Eskişehir'den çıkarsa ...:D dilim tutulur.

Samsunlu55
25-09-2009, 23:54
Hiç yemedim ama çok tatlı gözüküyor yiyesim geldi :D

Nesrin Sarı
26-09-2009, 00:51
Eskişehir hep farklı gelmiştir gözüme :)

bari
28-09-2009, 10:52
Söz konusu ağacı hafta sonu gittim gördüm. Çok eski bir ağaç. Görevli 900 yıllık olduğunu söyledi. Yaprak yapısı duttan biraz farklı, 15 gün öncesine kadar meyve varmış üzerinde. Birkaç tane geçmiş meyve buldum üzerinden. Ama che değil ne yazıkki. Görevlinin söylediğine göre ahududu gibi yuvarlak meyveleri varmış ve çok tatlıymış. Hatta iyice olgunlaştığında marmelat yapıyorlarmış ve hiç şeker katmıyorlarmış. Geç meyve veren değişik bir dut türü olduğunu düşünüyorum. Fotoğraflarını ekleyeceğim siteye.

bari
28-09-2009, 19:07
Dut ağacının fotoğrafları. Bu arada kızılcık ve alıç mevsimindeyiz. Hafta sonundan fotoğrafları paylaşayım.

Selim-i Ahir
15-10-2009, 08:02
Zone minimum sıcaklık değeri 10 olarak görünüyor.

denizakvaryumu
15-10-2009, 09:04
http://davesgarden.com/guides/pf/go/138647/

http://www.pfaf.org/database/plants.php?Cudrania+tricuspidata

Ankara 'da bahçede yetişir.

Selim-i Ahir
15-10-2009, 12:02
İnternette zone değerleri farklı farklı gözüküyor. B-T'nin itesinde 10. Bölge olarak geçmiş. -10 dereceye kadar dayanabiliyorsa benim arazimde dans bile eder. Fidan temini konusunda marifetli üyelerimizin himmetini bekliyoruz artık.

denizakvaryumu
15-10-2009, 14:43
B-T nin linkini ekleyebilir misiniz?

Selim-i Ahir
15-10-2009, 15:46
B-T nin linkini ekleyebilir misiniz?
Elbette:
http://www.b-and-t-world-seeds.com/

Bu mevyenin fidanını temin edene minnettar kalırım.

bari
11-02-2010, 19:41
Che'min uyandıktan sonraki sürgünü..

agozce
12-02-2010, 00:58
Che'min uyandıktan sonraki sürgünü..

Tohumunu nerden buldunuz :))))))

nariçi
12-02-2010, 10:33
Bari ödülü hak ediyor!:cool:

Hep öncü;)

Devamı gelir inşallah.:D

nariçi
12-02-2010, 10:34
Dut gibi kurusu satılsa kolay olur tohumunu bulması. Ama aşı gerektirir mi?

YeşilSeven
12-02-2010, 11:01
Tohumunu bulmak çok kolay: http://www.tradewindsfruitstore.com/servlet/the-214/Cudrania-tricuspidata--dsh--Che/Detail adresinden satınalabilirsiniz. Tohumları çok kaliteli, nerdeyse tamamı vermiculit içinde 1 haftada çimlendi, gördüğüm kadarıyla uygun ortamda gelişmesi yavaş değil.

bari
12-02-2010, 12:07
Che zone 5-9 arası yetişebilecek bir bitki...Yeşilsevenin dediği gibi tradewindsfruitin che tohumları çimleniyor, başka yerlerden temin ettiklerim çimlenmedi..

bari
12-02-2010, 12:08
Bari ödülü hak ediyor!:cool:

Hep öncü;)

Devamı gelir inşallah.:D

Teşekkürler SEvgili Nariçi,

İnşallah yetiştirdiğimiz bu fideler geleceğin ağaçları olacak....

bari
12-02-2010, 12:09
Dut gibi kurusu satılsa kolay olur tohumunu bulması. Ama aşı gerektirir mi?

Biraz büyütebilirsek, aşı kalem elde edecek kadar, yalancı portakala aşılayacağız inşallah... Tohumdan meyve vermesi uzun sürebilir...

blueyacht_
27-02-2012, 11:10
yahu arkadaşlar benim 3 yaşında aşılı olmayan CHE ağacım var.3 yıl önce tohumları tradewindsfruits 'ten almıştım.bir bakım istemiyor fakat bakımı yapılırsa daha kısa süre içinde meyve vereceğine inanıyorum:)bu arada osage portakalına aşılama yapmadım acaba bir ağaçta dişi ve erkek aşı yaparsam meyve alabilirmiyim?Bu arada bu ağaç için bizlere bilgiler veren tüm emeği geçmiş kişiler için teşekkürler.

Hillbilly
05-06-2012, 20:40
Aşılı Che fidanı, aşının ağacın dikenli yapısını törpülediği söyleniyor. Fotoğraftaki fidan dişi ve erkek ağaç tarafından tozlanmaya ihtiyaç duymadan meyve verebiliyormuş. Erkek ağaç tozladığında meyve yapısı veya miktarı değişir mi bilmiyorum ama çekirdek oluşumu büyük ihtimalle gözlenir gibisinden kelimelerin geçtiği, yabancı sitede bir makale okumuştum. Açıkça 1 hafta önce aldığım fidanda meyve oluşumunu görmek beni sevindirdi. Bu bitkinin 3-4 yaşlarında meyve verdiği ve ilk bir kaç yıl meyvelerini olgunlaşma aşamasına varmadan döktüğünü söylüyorlar bakalım görücez. Bu arada kapalı odada tozlaşma nasıl gerçekleşti diye bir soru takılabilir aklınıza, fidan fotoğrafları çekmeden önce rüzgar alan bir balkondaydı.

http://www.upload.gen.tr/uploads12/z1pnpitc/IMG_00912.jpg

Selim-i Ahir
20-01-2013, 04:04
Bu harika meyveyle ilgili elimdeki dokümanları toplayıp çevirerek sitemde yayımlamak üzere bir yazı meydana getirmeye çalıştım. İlgilenenlere faydası olur ümidiyle burada da paylaşıyorum. "Çam sakızı çoban armağanı", olarak mı kabul edersiniz, yoksa "çorbada bir tutam tuz" olarak mı bilmiyorum. Orası takdirinize kalmış. Resim yükleyecek zaman ve fırsatım olmadığı için mazur görüleceğimi ümit ediyorum. Buyurun:

Moraceae (Dutgiller) ailesinden olan Che, İngilizce kaynaklarda “Chinese Che”, “Chinese Mulberry”, “Cudrang”, “Mandarin Melon Berry”, “Silkworm Thorn” adlarıyla da anılmaktadır. Yaygın adı olan “Che” ise Çince adı olan “柘 (zhè)” kelimesinin İngilizce olarak telaffuz edilişinden ibarettir. Aralarında herhangi bir bağ olmamakla birlikte meyveleri dut meyvelerini andırır ve bilinen dut çeşitleri gibi asgari bakımla susuzluğa ve fakir topraklara dahi uyum sağlayabilen bir meyvedir.

Anavatanı

Bazı ihtilaflı bilgilere rağmen Che’nin anavatanı olarak Çin’in Shantung ve Kiangson eyaletlerinden Nepal’ın Himalaya eteklerindeki topraklarına kadar uzanan bölgesi kabul görmektedir. Çok uzun yıllar önce Japonya’ya götürülmüş ve yetiştiriciliğine başlanmıştır. Çin’de yaprakları, dut yapraklarının kifayetsiz kaldığı durumlarda ipek böceği yetiştiriciliğinde kullanılmaktadır. 1872’de İngiltere ve Avrupa’nın diğer kesimlerine, 1930’da ise ABD’ne getirilmiştir.

Botanik Özellikleri

Yaklaşık 7 – 7.5 metreye kadar büyüyebilir, ancak fidanken gerekli dip budaması ve bakımı yapılmadığı halde dip sürgünleri sayesinde yanlara doğru yayılıcı bir çalı görünümü alır. Kışın yaprağını döker. Kabuk rengi gri-kahverengidir. Fidanların ve genç ağaçların 0.5 – 2 santimetre uzunluğunda dikenleri vardır; ancak ağaç yaşlandıkça dikenleri kaybolur. Erkek ve dişi çiçekleri farklı ağaçlardadır. Tozlaşma rüzgâr ve böcekler vasıtasıyla sağlanır. Dişi ağaçları erkeklerine göre daha geniş çaplı ve daha gürbüzdür.
Che’nin birbirini takip eden yaprakları dut yapraklarını andırsa da onlara göre daha küçük, daha ince ve onlardan daha solgun yeşilimsi-sarı renktedir. Yaprağı merkezde iki yanda bir olmak üzere üç lopludur. Ancak aynı ağaç üzerinde lopsuz muhtelif yapraklar da bulunabilir. Fidan büyüdükçe yanlara doğru meyli artmakta ve yapraklarındaki loplar belirsizleşmektedir. Yaprakların genel formu pek çok dikdörtgen ve mızrak biçiminin pek çok varyasyonunu kapsar. Che ilkbaharda elmalardan sonra yaprak ve çiçek açar.
Che iki evciklidir; erkek ve dişi çiçekleri farklı ağaçlarda bulunur. Haziran’da açılan her iki cins çiçek de yeşil ve bezelye büyüklüğündedir. Erkek çiçekler polenleri olgunlaşıp salındıktan sonra sarıya döner. Rüzgâr tarafından sağlanan tozlaşmanın akabinde dişi çiçekler yerlerini meyveye bırakacak çok sayıda tepecik oluşturur. Erkek ağaçlarda ara sıra, meyveye dönüşen birkaç dişi çiçeğe rastlanır.
Che’nin 2.5 - 3.5 santimetre ebatlarındaki meyveleri, aralarında bir akrabalık olmamasına rağmen yuvarlak bir dutla litchi meyvesinin karışımı gibidir. Olgunlaşmış meyvelerinin hem yüzeyleri hem de meyve etleri parlak ya da mat kırmızı renktedir. Oldukça sulu ve leziz olan meyvelerin her birinde 3 ile 6 adet arası küçük kahverengi çekirdek bulunur. Tatları kaliteli bir şarabı andırır ve dut meyvelerinden çok daha lezizdirler. Hamken neredeyse tamamen lezzetsiz oldukları halde olgunlaştıklarında kavunu andıran, ama ondan çok daha leziz bir tada ulaşırlar. Her bir meyve olgun bir incir yakın şeker ihtiva eder. Soğuk bölgelerde yapraklar erken döküldüğünden dallardan sarkan parlak kızıl renkli meyveler benzersiz ve son derece etkileyici manzaralar oluşturur.

İklim ve Toprak İsteği

Hakkında bilgi içeren kaynaklarda 7. Bölge bitkisi olduğu, -12C’ye kadar dayandığı belirtilmiştir. Bazı kaynaklarda ise bölge değeri olarak 6-9 verilmiştir. Ancak Kaliforniya başta olmak üzere ABD’de yapılan gözlemlerde -20 F (-28 C) soğuklara dayandığı tespit edilmiştir. Bu da Che’nin bölge değerinin 5-9 arası olduğu sonucunu doğurmaktadır.
Che’nin toprak seçiciliği yoktur, ancak sıcak bölgeler ve iyi drene edilmiş organik maddece zengin topraklar yetişmesi için idealdir.
Kuraklığa karşı kısmî dirençlidir. O yüzden kurak geçen yazlarda en az iki haftada bir mutlaka sulanmalıdır. Köklerinde meydana gelen kurumalar yapraklarda zamansız dökülmelere ve olgunlaşmamış meyvelerin dallardan düşmesi suretiyle ciddi ürün kayıplarına sebep olur.
Çin’de 500 – 2000 metre rakımdaki orman kenarlarındaki güneşli açıklıklarda tepelerin eğimli yamaçlarında ve vadilerde rahatlıkla yetişmektedir.

Yetiştirilmesi

Che sıcak ve güneşli ortamlara ihtiyaç duyar. Meyvelerinin düşüp bozulacağı yol ve kaldırım kenarlarına dikilmemelidir. Dut ağacı gibi rüzgâra karşı son derece dirençli ve dayanıklıdır. En yaygın dikim yöntemi erkek ve dişi ağaçları bir araya dikmek ve fidanlığın %25’ini erkek, %75’ini dişi ağaçlardan oluşturmaktır.
Sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için 10:10:10 NPK (Nitrojen, Fosfor ve Potasyum) gübresi ile sonbaharda gübrelenmesi tavsiye olunur.
Che’de ekseriyetle biçim budaması uygulanır. Bir önceki yıldan budanmış olan dallar budanarak yarı boya indirilmelidir. Dalların uçlarından alınarak %50 seviyesine indirilmesi tavsiye edilmektedir. Dişi fidanlarla bir arada bulunan erkek fidanların yaz başlarında budanması gereklidir. İlaveten yanlara doğru büyümeye eğilimli olan dalların isteğe bağlı olarak budanarak ağaca dik bir şekil verilmesi de mümkündür. Osage Portakalı’na aşılanan fidanlar ise daha ziyade dikey olarak büyürler.
Che erken yaşlardan itibaren meyve vermeye başlar. Yetişkin bir ağaç yaklaşık 180 kilo meyve verebilir. Meyveleri sıcaklıklara bağlı olarak Kasım ya da Aralık aylarında olgunlaşırlar. Olgun bir meyvenin daldan koparılması hiç de kolay değildir. Bu yüzden tek tek koparılarak toplanması gerekmektedir. Meyvenin tamamen olgunlaşmış olması çok önemlidir. Tam olgunlaşmanın en önemli belirtisi kızıl meyve renginin siyaha dönüşmeye başlamasıdır.

Hastalık ve Zararlıları

Bugüne kadar herhangi bir hastalık ve zararlısına rastlanmamıştır. Olgun meyveleri kuşları çeker ve geyiklerde hem meyvelerini hem de yapraklarını yerler.

Kullanımı ve Ticarî Değeri

Toplanan meyveler yenecek kıvama gelmeleri için filme sarılarak birkaç gün buzdolabında muhafaza edilir. Meyveleri çiğ olarak tüketilebildiği gibi, başka meyvelerle karıştırılarak muhtelif tatlılar yapımında da kullanılır. Ayrıca çekirdekleri alınmış ve sıkılmış meyvelerinden leziz ve hoş kokulu “Che Nektarı” elde edilir.
Çin ve diğer bazı Asya ülkelerinin meyveleri yerel marketlerde satılmakla birlikte Che pek çok ülke için bilinmeyen bir meyvedir. Göz alıcı renkleri ve makul raf ömrü sayesinde Che’nin çiftliklere ait marketlerde ve özel mağazalarda daha çok yer alacağı intibaını uyandırmaktadır. Bu da Asya marketlerinden gelecek talebe bağlı gibi görünmektedir.
Tadı biraz daha ekşi olmakla birlikte çekirdeksiz Che’nin hem erken olgunlaşması hem de dalından kolayca koparılabilmesi açısından ticari rağbetinin daha fazla olacağı söylenebilir.
Che ağacının kabuğu kâğıt yapımında kullanılır. Yine kabuğunun Asya’da yerel tababette kullanımı oldukça yaygındır. Oldukça yaygın yetiştiği Kore’deki Hwangha şehrinin güney kırsalında yaşayan insanlar Che ağacından yapılan kamışların felci iyileştirdiğine inanmaktadır.
Ağacından yapılan bir çay göz zaaflarının giderilmesinde kullanılır. İç kabukları sıtma ve menaroji hastalıklarına bağlı semptomların giderilmesinde kullanılır. Köklerinin kaynatılmasıyla elde edilen mai kadınlarda adet sancılarını giderici ve süt artırıcı olarak kullanılmaktadır. Meyvelerinin karaciğeri ve kanı temizlediği, kan dolaşımını düzene soktuğu ve kanseri engellediği söylenmekle birlikte bu konuda kesin bir bilgi henüz yoktur.

Kaynaklar:

Darrow, George M. Minor Temperate Fruits. In Advances in Fruit Breeding. Purdue University Press, 1975. p. 282.
Forbes, F. B. Cudrania triloba Hance and its uses in China. Journal of Botany, vol. 21, 1883. pp. 145-149.
Hendrickson, Robert. The Berry Book. Doubleday, 1981.
Maclura tricuspidata Carrière, Rev. Hort. 1864: 390. 1864.

bari
04-04-2013, 21:27
Che fidanım yapraklandı. Meyve oluşumları var, bakalım meyve tutacakmı?

Selim-i Ahir
05-04-2013, 22:50
Allah analı babalı, pardon çiçekli meyveli büyütsün...

bari
28-04-2013, 17:42
Meyveler belirginleşmeye başladı.

bari
16-05-2013, 21:58
Meyveler son durum.

yasinmetin
17-05-2013, 14:54
tohumdan mı yetiştirmiştiniz bunu sayın bari?

Selahattin Yılmaz
17-05-2013, 15:19
Maceraya gerek yok forumdaşımız Tropikmeyveci (http://www.tropikmeyveci.com) de var.r. Maklora ya da diğer adıyla yalancı portakala aşılayarak üretiyor.

bari
17-05-2013, 19:08
Maceraya gerek yok forumdaşımız Tropikmeyveci (http://www.tropikmeyveci.com) de var.r. Maklora ya da diğer adıyla yalancı portakala aşılayarak üretiyor.

Ben de ordan aldım..Tohumdan yetiştirdiklerim de var, ama meyve için çok zaman var...

denizakvaryumu
17-05-2013, 23:23
Meyve için dişi-erkek ağaç şart mı?

bari
18-05-2013, 06:28
Bu tür dişi kendi meyve tutuyor.

Hillbilly
04-10-2013, 16:50
2. yılında bayağı meyve tuttu ama olgunlaşamadan misket gibi dökülüverdiler. Biraz daha sabır sanıyorum olucek.

In God We Trust
16-04-2014, 09:18
Bu sene fidanlarınızın durumu nasıl acaba?

In God We Trust
22-09-2014, 09:32
Mayısın ilk günlerinde 20cm civarında olan aşılı fidanım (2 yaş üzerine aşılı) şuan 180cm civarında dut ağacı gibi büyümesi çok hızlı ama dutlar gibi hemen yaprak dökmüyor yapraklarında hala bir sararma yok, unutmazsam fotoğrafını atarım

In God We Trust
19-05-2015, 10:38
Arkadaşlar che fidanı aşılamak için 500 civarı yalancı portakal fidanına ihtiyacım var nerden bulabilirim? İstanbulda çok sordum ama bulamadım?

yasinmetin
29-05-2015, 14:57
Ankara taşrasında Che yetiştiren meyve alan var mı? Denemek istiyorum ama fiyasko yaşamak istemiyorum, deneyim varsa lütfen rica ediyorum.

In God We Trust
07-06-2015, 14:02
Benim bu sene meyve tuttu bayağı 50-60 tane var ancak olgunlaşır mı bilemiyorum

aydemiraydın
13-06-2015, 15:46
bende bu yıl bir adet diktim . dişi , aşılı , çokta hızlı büyüyor. tadını çok merak ediyorum. belki seneye meyve tutar.

aydemiraydın
13-06-2015, 15:59
Ankara taşrasında Che yetiştiren meyve alan var mı? Denemek istiyorum ama fiyasko yaşamak istemiyorum, deneyim varsa lütfen rica ediyorum.

benim yaşadığım yerde kışları çok soğuk. tropikmeyveciye özellikle sordum. che dut soğuğa ve kuraklığa dayanıklıymış. hatta bu yüzden bir adette Amerikan Yediveren (Illinois Everbearing) fidanı aldım. amerikan dutu da çok dayanıklıymış.

yasinmetin
15-06-2015, 15:29
benim yaşadığım yerde kışları çok soğuk. tropikmeyveciye özellikle sordum. che dut soğuğa ve kuraklığa dayanıklıymış. hatta bu yüzden bir adette Amerikan Yediveren (Illinois Everbearing) fidanı aldım. amerikan dutu da çok dayanıklıymış.

Bilgilendirme için teşekkürler, Abdurrahman beyden 2 adet alıcam inşallah, bahçede yer ayarlamaya çalışıyorum şu sıralar :p

aydemiraydın
26-07-2015, 09:15
Bilgilendirme için teşekkürler, Abdurrahman beyden 2 adet alıcam inşallah, bahçede yer ayarlamaya çalışıyorum şu sıralar :p

che dutun gelişimi sandığımdan daha hızlı.

mustafa_myb
12-03-2016, 17:45
Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır konuyla ilgili bilgi paylaşan yok. Acaba fidanlarınızın ya da ağaçlarınızın durumları nedir? Uyanmaya başladılar mı? Geçen kışı nasıl atlattılar? Kaç dereceye kadar dayandılar?????
Lütfen ayrıntı paylaşmanızı rica ediyorum. Saygılarımla.

bari
14-03-2016, 07:52
Soğukla ilgili sorun yok. -20'yi bile gördüler.

aydemiraydın
14-03-2016, 09:18
benim che dutuda kışı atlattı.

aydemiraydın
21-03-2016, 08:52
che dut kışı atlattı . erkenden yapraklandı ve ilkbahar donları yapraklarını kavurdu. bakalım neler olacak? sonuçları buraya yazacağım.

bu yıl havalar çok kalleş. bir hafta içinde 25 C ve eksi 15 C yi yaşıyoruz. klasik tarımın sonumu geliyor?

mustafa_myb
30-03-2016, 15:45
Soğukla ilgili sorun yok. -20'yi bile gördüler.

Sn. bari ve Sn. aydemiraydın,

Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Bursa ve özellikle Eskişehir gibi bölgelerde soğuklara bu kadar dayanıklı olması açıkçası beni çok sevindirdi. Anlaşılan Bolu ikliminde bu ağacı denemem için bir engel görünmüyor. ;) Umarım bende sizin gibi başarılı olurum.
Yetiştirdiğiniz ağaçların meyvesini tada bilirseniz paylaşın lütfen. Bahar geldi ayrıca fotoğraflarını da paylaşmanızı bekliyoruz. Kolay gelsin. :rolleyes:

aydemiraydın
31-03-2016, 14:28
Sn. bari ve Sn. aydemiraydın,

Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Bursa ve özellikle Eskişehir gibi bölgelerde soğuklara bu kadar dayanıklı olması açıkçası beni çok sevindirdi. Anlaşılan Bolu ikliminde bu ağacı denemem için bir engel görünmüyor. ;) Umarım bende sizin gibi başarılı olurum.
Yetiştirdiğiniz ağaçların meyvesini tada bilirseniz paylaşın lütfen. Bahar geldi ayrıca fotoğraflarını da paylaşmanızı bekliyoruz. Kolay gelsin. :rolleyes:

che dut erken açtığı için aldanıyor ve yaprakları ilkbahar donlarından kavruluyor. yoksa kış soğuna dayanıklı.

aydemiraydın
14-04-2016, 16:38
che dut tekrar yapraklandı. hemde diğer dutlardan daha hızlı.

yasinmetin
18-04-2016, 15:30
che dut tekrar yapraklandı. hemde diğer dutlardan daha hızlı.

Oooo bu çok iyi bir haber, meyve belirtisi var mı peki?

aydemiraydın
19-04-2016, 16:56
Oooo bu çok iyi bir haber, meyve belirtisi var mı peki?

che dut u geçen yıl almıştım. bi karış bişey . meyve beklemiyorum. fakat amerikan yediveren dutu meyve dolu bi karış boyuna rağmen vede geççi bi çeşit olduğu için dondan etkilenmedi.

yasinmetin
20-04-2016, 10:58
Amerikan yedivereni tropikmeyveci den mi aldınız?

aydemiraydın
20-04-2016, 14:53
Amerikan yedivereni tropikmeyveci den mi aldınız?

evet, geçen yıl almıştım. bu yıl satışta yok tükenmiş. cüce dutlardada( Bodur Amerikan Dutu (Geraldi Dwarf)) meyve var.

In God We Trust
22-04-2016, 00:46
Bende bayağı büyük bir che ağacı oldu maşallah :) bu sene Allah izin verirse meyvesini yiyebileceğiz gibi geçen sene döktü meyvelerini

aydemiraydın
22-04-2016, 09:01
Bende bayağı büyük bir che ağacı oldu maşallah :) bu sene Allah izin verirse meyvesini yiyebileceğiz gibi geçen sene döktü meyvelerini

che dut erken uyanıp yandımı istanbulda. dondan yanması meyveyi etkilermi?

In God We Trust
22-04-2016, 12:38
Hayır gayet sağlıklı yapraklandı ve meyve tutmaya başladı

aydemiraydın
22-04-2016, 13:24
Hayır gayet sağlıklı yapraklandı ve meyve tutmaya başladı

bizim burada diğer dutlardan önce uyanıp ilkbahar donlarından yandı ve hemen yine yapraklandı.

In God We Trust
22-04-2016, 14:33
Kuvvetli büyüyen bir ağaç dutla arasında pek fark yok gibi bakalım bu sene meyvelerini de yedikten sonra eğer beğenirsem belki 20-25 dönüm dikerim :)

In God We Trust
24-04-2016, 23:01
Benim Che ağacım üzerinde yüzlerce aday meyve var :)
http://s31.postimg.org/8fuzo1bzv/DSC_0001.jpg
http://s31.postimg.org/9166ex2wr/DSC_0002.jpg
http://s31.postimg.org/6z9tv1ddn/DSC_0003.jpg

aydemiraydın
12-05-2016, 11:26
harika görünüyor.

defender77
02-08-2016, 13:13
Benim Che ağacım üzerinde yüzlerce aday meyve var :)

Sayın In God We Trust, ağacınız ne durumda? Meyveler olgunlaştı mı? Varsa olgun hallerinden bir kaç foto yükler misiniz?

In God We Trust
19-08-2016, 17:17
Sayın In God We Trust, ağacınız ne durumda? Meyveler olgunlaştı mı? Varsa olgun hallerinden bir kaç foto yükler misiniz?

15-20 Güne olgunlaşırlar herhalde en son 1 hafta önce eve gidebildim o zaman hafiften sararmalar başlamıştı olgunlaşıyorlar eve gittiğimde fotoğraflar atarım.

defender77
24-08-2016, 22:15
Che fidanım bugün geldi. Hayırlısıyla büyütebiliriz umarım.

aydemiraydın
25-08-2016, 08:06
Che fidanım bugün geldi. Hayırlısıyla büyütebiliriz umarım.

yalova şartlarında olur. bizim burada ilkbahar geç donları arıza yapıyor.

defender77
25-08-2016, 09:14
yalova şartlarında olur. bizim burada ilkbahar geç donları arıza yapıyor.

Erdek'e dikeceğim, Yalova ile pek sıcaklık farkı olmuyor. Tek sıkıntı biraz fazla rüzgarlı, chenin rüzgara dayanıklı bir bitki olduğunu okumuştum. Umarım doğrudur. :)

aydemiraydın
25-08-2016, 16:11
Erdek'e dikeceğim, Yalova ile pek sıcaklık farkı olmuyor. Tek sıkıntı biraz fazla rüzgarlı, chenin rüzgara dayanıklı bir bitki olduğunu okumuştum. Umarım doğrudur. :)

benim arazide poyraz fırtına gibi bi sıkıntı oluşturmuyor.

In God We Trust
11-09-2016, 11:44
Dev gibi che ağacım kurudu bütün dallarını kestim dallarda hala can var ama bakalım düzelecek mi çok üzgünüm onca emeğim boşa gitti

aydemiraydın
11-09-2016, 12:21
Dev gibi che ağacım kurudu bütün dallarını kestim dallarda hala can var ama bakalım düzelecek mi çok üzgünüm onca emeğim boşa gitti

diktiğimiz fidanlar ben buralı değilim diyor. biz zorla yetiştirmeye çalışıyoruz. oysa yöremizin bitkileri hiç emeksiz yetişiyor.

defender77
11-09-2016, 23:52

Geçmiş olsun sayın In God We Trust, ağacınızı çok beğenmiştim açıkçası son durumunun fotoğrafını atarsınız diye bekliyordum, duruma çok üzüldüm (nazar değdirmemişimdir umarım :( ).

aydemiraydın
19-11-2016, 12:59
piyasadaki che dutları norris çeşidiymiş. araştırmalarıma göre bu norris çeşidi çok meyveyi olgunlaşmadan döküyormuş. fidan alacaklar düşünsün derim.

defender77
19-11-2016, 13:32
piyasadaki che dutları norris çeşidiymiş. araştırmalarıma göre bu norris çeşidi çok meyveyi olgunlaşmadan döküyormuş. fidan alacaklar düşünsün derim.

Tozlaşma gerekmeyen bir çeşit olduğu söyleniyor, belki erkek fidan veya farklı çeşit bir che bitkisi ile tozlaşma olursa bu dökülme olayı azalabilir diye düşünüyorum. Fakat tozlaşma olduğunda da muhtemelen meyveler çekirdekli olacaktır.

aydemiraydın
19-11-2016, 14:17
Tozlaşma gerekmeyen bir çeşit olduğu söyleniyor, belki erkek fidan veya farklı çeşit bir che bitkisi ile tozlaşma olursa bu dökülme olayı azalabilir diye düşünüyorum. Fakat tozlaşma olduğunda da muhtemelen meyveler çekirdekli olacaktır.

aynen dediğiniz gibi. che nin norris dışında daha iyi çeşitleri varmış. yeni çeşitleri denemek lazım. sanırım çok şikayetler oldu , fidancılar bu çeşidin üzerine düşmüyorlar.

defender77
19-11-2016, 14:43
aynen dediğiniz gibi. che nin norris dışında daha iyi çeşitleri varmış. yeni çeşitleri denemek lazım. sanırım çok şikayetler oldu , fidancılar bu çeşidin üzerine düşmüyorlar.

O diğer çeşitlerin isimleri hakkında bilginiz var mı Sayın aydemiraydın? Veya link verebilir misiniz diğer iyi çeşitler hakkında?

aydemiraydın
21-11-2016, 08:04
O diğer çeşitlerin isimleri hakkında bilginiz var mı Sayın aydemiraydın? Veya link verebilir misiniz diğer iyi çeşitler hakkında?

çeşit isimlerini bilmiyorum fakat tropikmeyveci yakında satışa sunacakmış.

In God We Trust
22-11-2016, 08:48
Benim 2 tane devasa ağacım vardı birisini kırmış sanırım güvenlik görevlisi kırdı diğeri de 4-5 metre boya ulaşmıştı neredeyse ardından sebepsizce kurudu 3. defa denemeyi artık gözüm kesmiyor zaten aşı yapacak anaç ağacım da kalmadı bir daha che fidanı da almak istemiyorum.

aydemiraydın
22-11-2016, 11:21
Benim 2 tane devasa ağacım vardı birisini kırmış sanırım güvenlik görevlisi kırdı diğeri de 4-5 metre boya ulaşmıştı neredeyse ardından sebepsizce kurudu 3. defa denemeyi artık gözüm kesmiyor zaten aşı yapacak anaç ağacım da kalmadı bir daha che fidanı da almak istemiyorum.

meyvesini görmüşmüydünüz? tadı nasıldı?

In God We Trust
24-11-2016, 08:44
meyvesini görmüşmüydünüz? tadı nasıldı?

Meyveler olgunlaşırken ağaç kurudu

aydemiraydın
24-11-2016, 09:50
Cudrania tricuspidata Silkworm Thorn, Storehousebush PFAF Plant Database (http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Cudrania+tricuspidata)

sitesinde tadı o kadarda övülmüyorda.
sizin için üzüldüm fakat ben alıştım bu hüzünlere.

aydemiraydın
15-06-2017, 14:29
651654

651655

651656

3 yaşında che meyve dolu. meyve silkmeden hedefe varabilecekmiyiz bakalım.

aydemiraydın
05-08-2017, 08:39
ağustos ayı geldi meyvelerin çapı ancak 1 cm. ve sarı renkli. acaba bana satılan che dut erkekmi? içime kurt düştü.

aydemiraydın
14-08-2017, 10:36
che dut tan meyve alan tadına bakan arkadaş varmı?
benimkinin meyveleri minnacık ve renkleride kırmızı değil. daha zamanımı var?

esflora
14-08-2017, 19:45
Bizde de yere dikili bir Norris var ve sizinkiyle ayni durumda. Bu yil ilk kez meyve var uzerinde. Hasat zamani Kasim ayi, dolayisiyla beklemedeyiz.

che dut tan meyve alan tadına bakan arkadaş varmı?
benimkinin meyveleri minnacık ve renkleride kırmızı değil. daha zamanımı var?

aydemiraydın
15-08-2017, 12:44
Bizde de yere dikili bir Norris var ve sizinkiyle ayni durumda. Bu yil ilk kez meyve var uzerinde. Hasat zamani Kasim ayi, dolayisiyla beklemedeyiz.

teşekkürler.

defender77
15-08-2017, 18:00
651654
3 yaşında che meyve dolu. meyve silkmeden hedefe varabilecekmiyiz bakalım.

Sayın aydemiraydın ağacınıza budama yaptınız mı hiç? Benim geçen yıl diktiğim küçücük fidan bu yaz muazzam bir büyüme yaptı. Bu kış budama yapmayı düşünüyorum. Tavsiye eder misiniz?

aydemiraydın
16-08-2017, 08:00
Sayın aydemiraydın ağacınıza budama yaptınız mı hiç? Benim geçen yıl diktiğim küçücük fidan bu yaz muazzam bir büyüme yaptı. Bu kış budama yapmayı düşünüyorum. Tavsiye eder misiniz?

budama yapamadım çok küçüktü. zaten che konusunda bilgim yok. fidan satanlar bile yeni yeni öğrenmeye çalışıyor :)) .
meyve silkmesi yaptı. sanırım, ilk yılı olduğu için. hasadı bekleyip göreceğiz bize gönderilen che dişimi? erkekmi?

aydemiraydın
22-08-2017, 09:34
benim che dutu bütün meyvelerini döktü. che dutu dikenlerin yazışmalarından anladığım kadarıyla herkesin durumu aynı. tek başına meyve veren che şehir efsanesi. :))
fidancılar yurtdışından ilginç gördükleri her şeyi getirip deneme yapmadan satıyorlar.

Feijoa
22-01-2018, 23:21
Che meyvesinden anlaşılan Zafere ulaşabilen olmamış.Lakin umutsuzluğa düşecek bir durum yok.Ana mesele Tozlama olmayışı ve Tozlayıcı türleriyle beraber dikilmeyişi..Bir de şuna özellikle dikkat etmek gerekiyor;Kendine verimli denilen cinslere pek güvenmemeli.Zaten tür yeni bir tür.Değişik varyeteleri cinsleri olup olmadığı sorulmalı.Ben Her ikisinden de aldım ve yeni diktim;Yani ana tür ve tozlayıcısı...İnşAllâh meyve alacağıma da inanıyorum.İlerleyen günlerde bir 3.cinsini de alacağım.Bu meyve kolaylıkla olabilecek önümüzdeki günlerde yetiştiriciliğine başlanacak meyvelerden biri..Şu 3 Meyve üzerinde özellikle duruyorum;Che,pawpaw ve feijoa...Bu 3 unden hangisi olursa olsun bahçeye dikmek ya da profosyenel bahçe kurmak isteyen varsa hiç durmasın.(Tabi gerekli araştırmaları yabancı kaynakları da irdeleyerek yapmak kaydıyla..)

aydemiraydın
23-01-2018, 06:59
Che meyvesinden anlaşılan Zafere ulaşabilen olmamış.Lakin umutsuzluğa düşecek bir durum yok.Ana mesele Tozlama olmayışı ve Tozlayıcı türleriyle beraber dikilmeyişi..Bir de şuna özellikle dikkat etmek gerekiyor;Kendine verimli denilen cinslere pek güvenmemeli.Zaten tür yeni bir tür.Değişik varyeteleri cinsleri olup olmadığı sorulmalı.Ben Her ikisinden de aldım ve yeni diktim;Yani ana tür ve tozlayıcısı...İnşAllâh meyve alacağıma da inanıyorum.İlerleyen günlerde bir 3.cinsini de alacağım.Bu meyve kolaylıkla olabilecek önümüzdeki günlerde yetiştiriciliğine başlanacak meyvelerden biri..Şu 3 Meyve üzerinde özellikle duruyorum;Che,pawpaw ve feijoa...Bu 3 unden hangisi olursa olsun bahçeye dikmek ya da profosyenel bahçe kurmak isteyen varsa hiç durmasın.(Tabi gerekli araştırmaları yabancı kaynakları da irdeleyerek yapmak kaydıyla..)

benim elimdeki che dutu aşılı tropikmeyveciden almıştım. anacın üzerine 2 kalem aşılıydı.

Feijoa
23-01-2018, 10:34
benim elimdeki che dutu aşılı tropikmeyveciden almıştım. anacın üzerine 2 kalem aşılıydı.

Geçtiğimiz günlerde Antalyadaydım.Abdurrahman beyle bizzat görüştüm Ve elindeki son erkek tozlayıcı che yi de ben aldım.Şu an elinde yok sanırım. Şu an kendine verimli bir türü yeriştiriyormuş.bu yeni.Facebook sayfasında da resimleri var meyve almış.Bağlantıya geçip hem erkek tozlayıcıdan hem kendine verimli dediği yeni turden birer tane almanızı tavsiye ederim.Allah'ın izniyle Bahçenizden Che Meyvesini yersiniz...

celalamca
23-01-2018, 15:11
benim che dutu bütün meyvelerini döktü. che dutu dikenlerin yazışmalarından anladığım kadarıyla herkesin durumu aynı. tek başına meyve veren che şehir efsanesi. :))
fidancılar yurtdışından ilginç gördükleri her şeyi getirip deneme yapmadan satıyorlar.

1,5 metrelik che fidanım tüm meyvelerini yeşilken dökünce

Cudrania tricuspidata Norris - Che fidesi | Che fidanı (http://www.esfloraonline.com/Cudrania-tricuspidata-Norris-Che-fidesi,PR-152.html)

linkteki fidandan aldım.Çekirdeksiz ve kendine verimli.

Bir de budadığım çelikleri siyah dutlara aşıladım.Bakalım nolcek :)

Feijoa
23-01-2018, 20:30
Bazı yabancı kaynaklardan edindiğim bilgileri özet olarak şöyle belirteyim:
İster Darrow cinsi olsun ister Norris cinsi olsun açıklamalarda kendine kısmen verimli diye geçiyor.Ve dış kaynaklı fidan satıcıları dişi ve erkek fidanları farklı olarak belirtip bu şekilde satıyor.açıkçası che meyvesi öyle kiraz gibi erik gibi ceviz gibi üzerine çok ciddi bir çalışma yapılmış bir meyve değil.Bilgi edinmek zor.ifadeler genelde birbirinin tekrarı.

Feijoa
23-01-2018, 20:40
Bir de şu var...dikilen che fidanları kendini kısmen de olsa tozlayabilmeleri için belli bir sure geçmesi erkek çiçeklerin tozlama için gerekli olgunluğa erişmesi lazım.Ama Che dikeceklere dostane tavsiyemdir;En az farklı 2 tür edinin ve erkek che yi bulundurun. Siz işinizi kış tutun,belki mevsim yaz olur.��.Böyle olduğu takdirde kafanız rahat olur.taneleri her yıl dökülürken görmek ister istemez moral bozacaktır.Aslında kolay bir meyve.İleriki yıllar bahçenizden bol bol toplamak dileğiyle...

aydemiraydın
24-01-2018, 07:34
che meyveleri araştırmalarıma göre çok lezzetli bi meyve değil yani bu kadar telaşa gerek yok. önceleri bi hevesle edindim fakat değmezmiş.

fidancıların para hırsından yurdışından ne bulurlarsa denemeden satmalarından başka bişey değil.

birde güz zeytini ve goumi varki tam bir facia minnacık lezzetsiz meyveler.ben bir çoğunu söküp attım.

aydemiraydın
24-01-2018, 08:55
pfaf, che dutuna 5 üzerinden 2 vermiş. yorumlara bakarsanız meyvesinin tadsız olduğunu görürsünüz.

Cudrania tricuspidata Silkworm Thorn, Storehousebush PFAF Plant Database (http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Cudrania+tricuspidata)

celalamca
24-01-2018, 12:33
che meyveleri araştırmalarıma göre çok lezzetli bi meyve değil yani bu kadar telaşa gerek yok. önceleri bi hevesle edindim fakat değmezmiş.

fidancıların para hırsından yurdışından ne bulurlarsa denemeden satmalarından başka bişey değil.

birde güz zeytini ve goumi varki tam bir facia minnacık lezzetsiz meyveler.ben bir çoğunu söküp attım.

Güz zeytini ve goumi mutlaka bahçede olmalı;

1-Toprağı azotlayan bitkilerdendir yani toprağı besler

2-domatesten 16 kat fazla likopen içerir

3-Meyveleri küçük olduğu için çoğu kişi toplamaz kuşlar için ziyafet olur.

4-Çiçekleri aynı iğde gibi parfüm kokuludur geleni geçeni mest eder.

celalamca
24-01-2018, 12:57
pfaf, che dutuna 5 üzerinden 2 vermiş. yorumlara bakarsanız meyvesinin tadsız olduğunu görürsünüz.

Tat olmasa bile görüntüsünün güzel olduğu ağaçdır che.

Ağaç çileğinin tadını da çoğu kimse sevmez ama nerdeyse tüm yıl üzerinde olan kırmızı meyveleri,herdem yeşil olması, arıların dayanamadığı yılda 2-3 kez açan çiçekleri ile benim bahçemin gözde ağacıdır :)

aydemiraydın
24-01-2018, 13:33
Tat olmasa bile görüntüsünün güzel olduğu ağaçdır che.

Ağaç çileğinin tadını da çoğu kimse sevmez ama nerdeyse tüm yıl üzerinde olan kırmızı meyveleri,herdem yeşil olması, arıların dayanamadığı yılda 2-3 kez açan çiçekleri ile benim bahçemin gözde ağacıdır :)

çilek ağacı peyzaj için bile dikilmeye değer.

Feijoa
01-02-2018, 22:06
Che yi tadan bir dostla bizzat muhabbet ettik.Meyvesinin lezzetli hatta harika olduğunu söyledi,
Şimdi bunu şöyle düşünüyorum;
Sanırım bazı Che türleri belirgin daha lezzetli.Aynı erik kiraz üstünden düşünelim..
Napolyon(ziraat900) ile starksgold arasında uçurum var,lezzet olarak..
Başka tadanlar varsa tecrübe edenler varsa paylaşsın.Bahçemdekileri önümüzdeki yıllarda tatmak nasip olursa yazacağım İnşAllâh...Görünümünden hiç de lezzetsiz gibi durmuyor..bakalım artık,ya nasip..

thunderon
13-02-2018, 14:52
Merhaba,

ttps://www.pfaf.org sitesinde lezzet olarak 2 yıldız almış. Tatmadım ama şüphe ile yaklaşıyoum biraz.

thunderon
13-02-2018, 14:56
Aydemir hocamda yukarıda belirtmiş zaten benimki çift dikiş oldu:)

celalamca
14-02-2018, 12:28
Tat konusu göreceli bir kavram.Fejo-kaymak meyvesinin tadını kimi hiç sevmezken bazı kişiler de çok sever :)

Feijoa
14-02-2018, 14:08
Çünkü feijoa yı tadanlar genelde aşılı olmayan türleri yediği için sevmez.sevenler de hatta bayılanlar da aşılı mammoth gemini gibi lezzetli türleri yediği için sever.
Dağ eriğini yiyemezsiniz bile çünkü acıdır.ama hoşafı harikadır.papaz eriği de erik,can eriği de erik... Dağ eriği ile papaz eriği lezzet olarak mukayese edilebilir mi?

Feijoa meselesi de böyledir....

Feijoa
14-02-2018, 14:10
Yabani(aşısız)feijoların lezzeti pek yoktur.Aşılı kaliteli türleri ise Dünyada talep görmektedir ve lezzetlidir.

thunderon
16-02-2018, 09:29
Yabani(aşısız)feijoların lezzeti pek yoktur.Aşılı kaliteli türleri ise Dünyada talep görmektedir ve lezzetlidir.

Aşılı fidanları nereden bulabiliriz?

aydemiraydın
16-02-2018, 09:50

eskiden tropikmeyveci satıyordu.

celalamca
16-02-2018, 09:56

Kod:fe02 Feijoa (8 yaşında 100-130 cm boyda) İtalya'dan ithal | Feijoa (kaymak ağacı) (http://www.tropiksera.com/Kodfe02-Feijoa-8-yasinda-100-130-cm-boyda-Italyadan-ithal,PR-186.html)

İtalyadan geldiğine göre aşılıdır herhalde ?

Feijoa
16-02-2018, 10:05
Aşılı fidan Tropikmeyveci de var...Özel taleple 300-500 adet de üretmesini istedik....
Yeni aşı çalışmalarına da başlamak üzere..Daha önce belirtmiştim...Başlangıç olarak 200 adet Feijoa ile bahçeler kuruyoruz...Kendisinden ricada bulunduk.6 aşılı çeşitten üretim yapacak..Şu an elinde son 10 adet aşılı feijoa var...Lakin 3-5 ay sonra yeni aşılar da herhalde hazır hale gelecektir.

aydemiraydın
16-02-2018, 14:26
Kod:fe02 Feijoa (8 yaşında 100-130 cm boyda) İtalya'dan ithal | Feijoa (kaymak ağacı) (http://www.tropiksera.com/Kodfe02-Feijoa-8-yasinda-100-130-cm-boyda-Italyadan-ithal,PR-186.html)

İtalyadan geldiğine göre aşılıdır herhalde ?

sadece yaşlı ve ithal. aşılı olduğunu sanmıyorum . aşılı olsa çeşit ismini yazarlar.

aydemiraydın
05-05-2018, 16:23
che ağacının üzeri bu yılda meyve dolu fakat meyvelerin tutacağından hiç umudum yok.

esflora
06-05-2018, 20:21
Yere dikeli kaç yıl oldu acaba?

Bizdeki bu yıl 3. yılı olacak. Bu yıl damla sulama çektik, haftaya kompost destekli malç yapacağız. Yabancı kaynaklarda tek başına dikilen dişi çeşitlerde 4. yılda meyve dökülmesinin sona erdiği yönünde bir konsensüs var. İzlemeye devam ediyoruz.

che ağacının üzeri bu yılda meyve dolu fakat meyvelerin tutacağından hiç umudum yok.

celalamca
07-05-2018, 10:46
Bendeki che de meyve dolu.. 3.yılda bakalım ne olacak

Feijoa
07-05-2018, 14:22
Bu da bizim che

aydemiraydın
07-05-2018, 15:10
Yere dikeli kaç yıl oldu acaba?

Bizdeki bu yıl 3. yılı olacak. Bu yıl damla sulama çektik, haftaya kompost destekli malç yapacağız. Yabancı kaynaklarda tek başına dikilen dişi çeşitlerde 4. yılda meyve dökülmesinin sona erdiği yönünde bir konsensüs var. İzlemeye devam ediyoruz.

2015 in 5. ayı toprağa dikmişim. bende bazı forumlarda geç meyve tuttuğunu okumuştum. bu yıl çok meyve var. artık hayırlısı diyelim.

Feijoa
08-05-2018, 18:56
Bu da erkek che..tek tük dikenli oluyor erkeği...

esflora
09-05-2018, 22:34
Bu yıl daha özenli bakıp meyve almayı umuyoruz.

carizma_009
19-05-2018, 19:19
Kaç yıl geçerse geçsin tek başına çok zor meyve tutması.Benim ilk ağacım kolum kalınlığında ve hiç meyve tutmuyor.Ama erkekli dişili olanlar daha meyveli.En özel çeşitim tek başına verebilen çekirdeksiz türüdür.Üretim noktasında bu çeşite önem vermiş bulunmaktayım.Meyve görünüş albenisi olarak harika yalnız şekersiz tada sahip.

mahon67
16-07-2018, 16:00
bu yıl meyve olacak gibi

aydemiraydın
17-07-2018, 12:36
bu yıl che çok büyüdü ağaç gibi oldu ve hala meyve dökmedi bakalım sonuç nolacak?

aydemiraydın
21-07-2018, 08:53
bu yıl che dutu düzenli suluyorum üzeri meyve dolu ve henüz meyveleri dökülmedi bakalım hasadını görebilecekmiyiz?

aydemiraydın
05-08-2018, 15:37
bu che duttan bize hayır yok , sararan meyvelerin hepsi dökülmüş.

Feijoa
07-08-2018, 14:28
Daha önce de söyledim....Erkek ve dişi olmadan meyve beklemeyin....Yapsa bile tek-tük ve yıllar sonra....Yalova da che ağaçları üzeri meyve dolu....Tropikmeyveci ile(Abdurrahman bey) bunu defalarca konuştum ..orada erkeklerle değişik varyetelerle beraber dikilmiş...

aydemiraydın
12-08-2018, 12:40
geçen pazar che fidanını kesip attım yerine yabani trabzon hurması diktim. hiç değilse tadı güzel hemde verimli. aşılı hurmalarıda tozlar. bildiğimiz garanti bişey. sıradışı meyvelerin hepside kof çıktı. zamanım olursa goumi de söküp atacam , bakla zınnını bahçeye çekiyor.

Feijoa
08-09-2018, 22:07
En sonunda tatmak nasip oldu...Ve 3 farklı che yi de tedarik ettik...Kısmetse 1-2 yıla kendi meyvelerimizi de alırız....

Feijoa
08-09-2018, 22:10
İşte meyveler...

Feijoa
08-09-2018, 22:24
Gelelim hakkında çok konuşulan lezzeti nasıldı meselesine...
Sütlü bir meyve...sıktığınızda içinden dışından süt çıkıyor hep.
Şeker oranı düşük....öyle dut gibi şekerli bir yapıya sahip değil.
Tropik meyvelerin bir kısmı gibi yedikten sonra ağızda acılık bırakmıyor.
Kışa girerken hasat edilen bir meyve...o yüzden kışa yakın hasat olan bir meyve olduğunu gösterircesine biraz sert ve değişik bir yapısı var.dut gibi yumuşak değil.
Tattığımm tür en lezzetsiz ama en gösterişli olanı seedles...elimde norris ve erkek che ve seedles mevcut oldu....
Lezzet konusunda detaylı olarak şunları söyleyebilirim;
Orta düzey bir tadı var....sanki olmamış,olmasına az kalmış dut gibi...
Yemesi hoş,tadı düşük ama fena değil.surekli yenebilir bir meyve hafif yapıda...
Şekerli meyve sevenler hayal kırıklığı yaşayabilir...
Amma ve lakin hasat donemi itibari ile,görünümü ve sağlam yapılı ağacı sebebiyle kolay yetişmesi,hatta çok basit yetişmesi yönüyle bahçemde görmek istediğim bir meyve...norris in daha tatlı olduğunu biliyoruz....Dikmeye ve yetiştirmeye değer.

Tüm değerlendirmelerim neticesinde not verecek olsam,10 üzerinden 6-7 veririm.
Ama sırf lezzet olarak değerlendirecek olsam,diğer meyvelere de bakarak 4-5 veririm...
Sonuç olarak ekim ayında bahçemde yenilebilir meyve aradığımda biri de che olması farklı yapısı yemesi hoş olması falan v.s kendimce geçer not verdim...

celalamca
21-09-2018, 09:18
Görüntüsü bile bence güzel..bahçede olması, olmamasından daha iyi...güz dönemi kırmızı gözalıcı meyveler.

Feijoa
21-09-2018, 13:09
Lezzetli bir türü mevcut ama Türkiye de yok...Hatta meyveleri sarı renkli olanını da duydum...

mahon67
24-09-2018, 02:20
Bunlar da benimkiler; ağacı küçük olduğundan ve ilk meyveleri olduğundan sanırım meyveler biraz küçük oldu. 2. yıl daha iri olur inşallah...

celalamca
26-09-2018, 09:07
[QUOTE=mahon67;1548454]Bunlar da benimkiler; ağacı küçük olduğundan ve ilk meyveleri olduğundan sanırım meyveler biraz küçük oldu. 2. yıl daha iri olur inşallah...[/QUOTE

siz tadını nasıl buldunuz

Che
29-03-2019, 20:45
Hala Che meyvesiyle ilgilenen var mı bilemiyorum. Ben de 3 önce yıl hevesle diktim. Çok çabuk büyüdü. Dalların büyüme şekli dut ağacına benziyor. Baharda yeşil meyveler oluşuyor sonra hepsi dökülüyor. Antalya'dan Abdurrahman Bey'den almıştım fidanını ve bana kendine verimli olduğunu söyledi ama maalesef ürün alamadım. Sanırım bir erkek bir dişi dikmem gerekiyormuş. Bendeki dişi mi erkek mi onu da bilmiyorum. Ben bilmediğiniz meyveleri denemeyin derim. Şimdi sadece gölgesinden yararlanıyoruz. Güz zeytini ya da guomi de buruk tadıyla hiç de anlatıldığı gibi değildi. Onun görseline ve anlatılanlarına da kanmayın.

aydemiraydın
30-03-2019, 10:11
Hala Che meyvesiyle ilgilenen var mı bilemiyorum. Ben de 3 önce yıl hevesle diktim. Çok çabuk büyüdü. Dalların büyüme şekli dut ağacına benziyor. Baharda yeşil meyveler oluşuyor sonra hepsi dökülüyor. Antalya'dan Abdurrahman Bey'den almıştım fidanını ve bana kendine verimli olduğunu söyledi ama maalesef ürün alamadım. Sanırım bir erkek bir dişi dikmem gerekiyormuş. Bendeki dişi mi erkek mi onu da bilmiyorum. Ben bilmediğiniz meyveleri denemeyin derim. Şimdi sadece gölgesinden yararlanıyoruz. Güz zeytini ya da guomi de buruk tadıyla hiç de anlatıldığı gibi değildi. Onun görseline ve anlatılanlarına da kanmayın.

çok haklısın arkadaşım. ormanlardaki yabani meyveleri fidan diye satıyorlar.

esflora
22-08-2019, 15:54
Bizim Norris ilk defa komple meyve dokmedi. Gectigimiz yillarda agustos un ilk haftasi meyveler hep ayni irilikteyken bir anda hepsini dokuyordu. Su ana kadar az bir dokulme oldu ve bazi meyveler irilesmeye basladi.

pisimat
30-08-2019, 19:21
Benim Che acaba ne zaman kızarır kış gelmeden yiyibilirmiyiz acaba

pisimat
16-10-2019, 14:09
Sonunda yetiştirdim ve tadına baktım çok güzel

aydemiraydın
16-10-2019, 15:19
sn. pisimat fidanı nereden almıştınız. tozlayıcınız var mı? ben tropikmeyveciden almıştım fidanı her yıl döküldü sanırım norris çeşidi . bu bahar kestim attım.

sabrınızı tebrik ederim.

AkisSoftware
16-10-2019, 15:40
Tebrikler. Tadı güzel diyorsanız bu fidandan da yetiştirmek gerekir diye düşünüyorum.

pisimat
16-10-2019, 21:57
Tropik meyveciden aldım tozlayicida var iyice olgunlaşıp yumusamasi gerekli bence tadı ve rengi çok guzel

AkisSoftware
17-10-2019, 06:19
Tropik meyveciden aldım tozlayicida var iyice olgunlaşıp yumusamasi gerekli bence tadı ve rengi çok guzel

Tozlayici cesit olarak ne aldiniz cesit bilgilerini verebilir misiniz?

esflora
17-10-2019, 11:15
Biraz once kontrol ettim, 50 civari meyveden resimdeki gibi 9 adet kalmis. Hic olmamasindan iyidir.

AkisSoftware
17-10-2019, 12:19
Biraz once kontrol ettim, 50 civari meyveden resimdeki gibi 9 adet kalmis. Hic olmamasindan iyidir.

Bu bitkinin bu kadar az meyve vermesi; bir araştırma konusu olmalı. Bir yerde yanlış yapılıyor olabilir mi?

esflora
17-10-2019, 16:05
Biz ilk kez meyve alabildiğimiz için sevinçliyiz.

Baharda yanına bir erkek fidan dikmeye karar verdik. Hem daha çok meyve vermesi hem de yine dökülecekler mi kaygısı yaşamamak için.

Bu bitkinin bu kadar az meyve vermesi; bir araştırma konusu olmalı. Bir yerde yanlış yapılıyor olabilir mi?

pisimat
17-10-2019, 16:16
İlk yıl benim Che meyveleri dökmüştü 3 m yakınına erkek Che diktim erkek Che üzerinde bile baya meyve vardı ama o döküldü disisinde şu an enaz 50 civarı meyve var daha tam olgunlasmadi beyaz süt çıkmakta fakat iri olanlardan yumusayanlar var tadını merak ettigim için kopardım ama yinede tadi çok güzel
İrilerde 1-2 çekirdek de çıkmakta fakat rahatsız edici değil birlikte rahat yenilebiliyor

pisimat
17-10-2019, 16:28
Acaba cogaltmak istesek hangi ağaçlara aşı yapilabilir

AkisSoftware
17-10-2019, 16:32
Acaba cogaltmak istesek hangi ağaçlara aşı yapilabilir

Çekirdek yapısı benzer olan bitkilere yapılabilir. Bende hiç olmadığı için yorum yapamıyorum. Umarım bilen birileri çıkacaktır.

esflora
17-10-2019, 20:40
Daha öncede paylaşılmıştı; yalancı portakal ağacına (Maclura pomifera) aşılanıyor.

Feijoa
17-10-2019, 20:49
Hem çekirdekli ufak türü,hem erkek olanı,hem seedless türünü (iri) diktim...seedless olan erkek olmadan oluyor ....lakin diğeri tozlama istiyor...lakin erkek olması lazım ...tadı yoğun bir meyve değil...lakin ağacı, yapraklari,meyveleri gayet hoş...meyvesini sıkınca süt çıkıyor...seneye Meyve bekliyoruz biz de insAllah...artık erkek tozlama yapacak formda... diğerleri de büyüdü..

aydemiraydın
04-11-2019, 12:07
seedless che satan firma varmı ?

Feijoa
04-11-2019, 20:26
Tropikmeyveci de olması lazım

carizma_009
25-05-2020, 08:26
çin dutu

turtem
17-06-2020, 13:11
Sn Carizma elinizde paw paw ve erkek che fidanı var mıdır?

aydemiraydın
28-08-2020, 11:31
712390

daha önce che dut denemesinde başarısız olmuştuk . şimdi norris ve daniecki ile yolumıza devam edeceğiz.

celalamca
28-08-2020, 16:08
712390

daha önce che dut denemesinde başarısız olmuştuk . şimdi norris ve daniecki ile yolumıza devam edeceğiz.

bu sefer sağlam gelmiş :)

aydemiraydın
28-08-2020, 21:26
bu sefer sağlam gelmiş :)

Esfloradan aldım bu sefer fidanlari.

yasinmetin
12-01-2021, 13:49
Ben zamanında iki adet almıştım tropikmeyveci den, türünü veya cinsiyetini nasıl anlayabiliriz?

aydemiraydın
13-01-2021, 13:04
Ben zamanında iki adet almıştım tropikmeyveci den, türünü veya cinsiyetini nasıl anlayabiliriz?

onlara erkek lazım ve sadece esflorada var.

yasinmetin
11-02-2021, 09:41
onlara erkek lazım ve sadece esflorada var.

Hmm teşekkürler Aydemir bey sizin de sanki aynı durum vardı, deneyip sonuç aldınız mı?

Feijoa
05-09-2022, 22:32
Tozlayici istemeyen çekirdeksiz tür....meyveleri dolu üzerinde...
Geçen yıl da tadına bakmıştık...bu yıl daha fazla var...

aydemiraydın
07-09-2022, 15:10
Hmm teşekkürler Aydemir bey sizin de sanki aynı durum vardı, deneyip sonuç aldınız mı?

dişi che nin üzeri meyve dolu şu ana kadar dökülen yok. irileştiler fakat henüz kızarma yok.

aydemiraydın
13-10-2022, 09:12
726676

726677

726678

Bursa, yenişehir , afşar köyü rakım 300 m. civarı CHE dutu için hasad zamanı 15 ekim sonrası. dayanamayıp 1 hafta önceden tadına baktım. tadı beklediğimden iyiydi. ben kavun ve böğürtlen karışımı bir tad aldım.

aydemiraydın
15-11-2023, 08:18
729738

729739

729740

aydemiraydın
15-11-2023, 08:20
Bu sene hava şartlarından che dut biraz geç olgunlaştı. fakat lezzeti ve dalda uzun süre kalması memnun etti. en güzeli günlük tüketilecek kadar toplanması. bu kadar çok yağmura rağmen bozulma olmadı.

nadis
24-02-2024, 09:43
Bu sene hava şartlarından che dut biraz geç olgunlaştı. fakat lezzeti ve dalda uzun süre kalması memnun etti. en güzeli günlük tüketilecek kadar toplanması. bu kadar çok yağmura rağmen bozulma olmadı.

Merhaba aydemiraydın bey,çok rica etsem che aşı kalemi olarak bana yardımcı olur musunuz

aydemiraydın
28-02-2024, 13:04
Merhaba aydemiraydın bey,çok rica etsem che aşı kalemi olarak bana yardımcı olur musunuz

mesajınıza cevap veremiyorum. engel var. sanırım beni satıcı sanıyorlar. hayatım boyunca fidan , çelik ...satmadım.