PDA

View Full Version : *** Yanlış yazdığınız için görünmeyecek olan kelimeler

malina
10-06-2009, 12:20
Forumdaki görünüşü | okuyabilmeniz için | Yazılması gereken
*** | s l m | selam
******| s l m l a r | selamlar
***** | s l m l r | selamlar
*** | t ş k | teşekkür
****** | t ş k l e r | teşekkürler
****** | t ş k l a r | teşekkürler
***| m r b | merhaba
**** | m r h b | merhaba
******| m r b l a r | merhabalar
*** | n b r | -
*** | i n ş | inşallah
*** | p l s | lütfen
****** | p l e a s e | lütfen
*** | a l o | -
*** | b n m | benim
**** | h e l p | -
****|y a d a | ya da
****** | t a b i k i | tabii ki
******* | i y i k i d e | iyi ki de
******* | b e n c e d e | bence de

Bazı kelimeleri sansürlemeye karar verdik. Kelimenin her harfi * işareti olarak görünecek.
Bir üyenin mesajında *** işaretleri görürseniz merak etmeyin. Kendi mesajınızda görürseniz, lütfen girip düzeltin.

Sansür genellikle küfür kelimelerine yapılır ama biz küfreden üyeyi engellemek ve yazdıklarını silmek niyetinde olduğumuz için, küfür kelimelerini sansür listemize almadık.

Not: Sansürlenen kelimeleri, aralarından boşluk bırakarak yazıp, yasak delmeye çalışmak, engellenme nedeni olacaktır, söylenmedi denmesin...

malbman
10-06-2009, 12:31
Bence en başta ******* kelimesini ekleyin. Zira nereden baksan arıza. Ki eki (burada olmadığı gibi) iyelik eki eğilse ayrı yazılır. Dahi anlamına gelen de-da eki de ha keza. O nedenle ilk sırayı bu muhteşem uydurmaya vermeniz iyi olur.

1. *******

N.Hel
10-06-2009, 14:38
Bu uygulamanın doğru yazmaya teşvik edici olacağına inanıyor, bu nedenle sizi tebrik ediyorum.

İlave önerim: Noktalama işaretlerinin hatalı yazımının engellenmesi.

Noktalama işaretleri kendisinden önceki sözcüğe bitişik yazılır ve kesme işareti dışında işaretten sonra bir boşluk bırakılır.

hozat
10-06-2009, 14:49
Konfüçyüs'e sordular:

_Bir ülkeyi yönetmeye çağrılsaydanız yapacağınız ilk iş ne oludu?
Büyük düşünür şöyle karşılık verdi:
_Hiç kuşkusuz dili gözden geçirmekle işe başlardım.

Çünkü:

_Dil kusurlu olursa kelimeler düşünceyi iyi anlatamaz. Düşünce iyi anlatılamazsa yapılması gereken şeyler iyi yapılamaz.

Daha birçok şeyi açıkladıktan sora son söz olarak:

Bunun içindir ki hiçbir şey dil kadar önemli olamaz demiş.
Kaynak:
Ö.Asım Aksoy

Adalet Yağcı
10-06-2009, 14:50
Türkçe yazı yazmanın kurallarının bu kadar geniş kapsamlı olduğunu bilmiyordum :(
Bu siteye üye olduğumda yazılarıma dikkat etmek zorunda olduğumu öğrendim, bundan hiç alınmadım, aksine yeni şeyler öğrendiğim için mutlu oldum.

Bazı arkadaşlarımız ısrarla yanlış yazmaya devam ediyor, bakıyorum, hepsi de genç, yüksek tahsil yapmış insanlar, bir kaç kez uyarıldığında ise alınganlık yapıyorlar, hatta işi hakarete kadar vardırıyorlar.

Sayın Yücel Özlem ilk defa bana yanlışlarımı gösterdiğinde çok üzülmüştüm, bana;"Lütfen üzülmeyiniz, hepimiz zaman zaman yanlışlar yapabiliriz, önemli olan iyi niyettir" demişti, bu sözü kulağıma küpe yaptım, yersiz gurur yapmanın hiç gereği yok, hepimiz kendimize çeki düzen vermek zorundayız.

Sonuç olarak, bu uygulamayı beğendiğimi belirtmek istiyorum, kolay gelsin sayın Malina.

Remzi Sarıoğlu
10-06-2009, 15:03
Windows word de kelimeyi yanlış yazınca altını kırmızı ile çiziyor. İnsanlar farkında olmadan da yanlış yazabilirler. Program gereği yapılabilir mi bilmiyorum. Eğer imkanı varsa ağaçlar.net te bu uygulama yapılabilse çok güzel olur. Saygılarımla,

İklimsiz
10-06-2009, 15:14
Noktadan sonra büyük harfle başlaması sağlanabilir mi?

hozat
10-06-2009, 15:21
"de-da "eklerinde sık yapılan bir yanlışlık daha vardır ki, gözden kaçmaması gerekir.

Bir çok kere rastladım. Sitenin yazışmalarında: Ağaç,çiçek, böcek,ilaç gibi kelımeler sık geçtiği için ,bu hata oranı da çoğalıyor.

Türkçe olan kelimelerin sonunda (p,ç,t,k) harflerinde biri varsa:Kendisine eklenen, (de _da_den_dan) olan hal ekleri de sertleşerek, (te_ta _ten_tan) biçiminde yazılır.

ağaçda (yanlış) ağaçta (doğru)
çicekde (yanlış) çiçekte(doğru)
ağaçdan (yanlış) ağaçtan (doğru)
çiçeden (yanlış) çiçekten (doğru)

Bu kural" ismin (de) ve (den ) hali"yani bitişik yazılan takı için geçerlidir.

Ayrı yazılan yani bağlaç olan "de_da" aynı zamanda kelime olduğu için ayrı yazılır. cümleden çıkarılınca anlam bozulmaz. Çoğunlukla "bile "" kelimesinin yerine geçer.
Örnek:
Sen bizi unutsan da biz seni unutmayız.(bile)
Güler de toplantıya katılacak.(bile)

Kelime yerine geçtiği için, sertleşme kuralı uygulanmaz,
yani, "te _ta" biçimine girmez.

Sen bizi unutsan ta biz seni unutmayız şeklinde yazılamaz.

Uzun sözün kısası senin hatırlatman doğrudur, kimseyi yanılmak istemem.

Ülkü
10-06-2009, 15:21
Bence herşeyi teknolojiden beklememeli. Güzel dilimizi doğru kullanmamıza teşvik edilmesi amacıyla uygulamanın isabetli olacağına inanıyorum.

uzaytek
10-06-2009, 15:49
Editör yazılanları o kadar kontrol edemez, (imla, noktalama işaretleri, v.s.) belki ingilizce için vardır ama türkçe için bilmiyorum.

Burada yapılan eşleştirmeden ibaret ve kolayca atlatılabilir, ama atlatmak ban sebebiymiş :)

Koyu yeşil
10-06-2009, 16:10
Ben hem çok eğitici hem de (kusura bakmayın ama) okurken eğlenceli buldum. Çünkü o tuhaf kelimelri her gördüğümde sinir oluyordum. Böylesi çok daha iyi olmuş. Bundan sonra yazısında **** görmek istemeyenler yazım kurallarına dikkat edeceklerdir. Bir de (.) ve (,) den sonra boşluk bırakmayı unutmasak. Ne rahat okunacak yazılanlar...

malbman
10-06-2009, 18:34
Bence en başta ******* kelimesini ekleyin. Zira nerden baksan arıza. Ki eki (burada olmadığı gibi) iyelik eki eğilse ayrı yazılır. Dahi anlamına gelen de-da eki de ha keza. O nedenle ilk sırayı bu muhteşem uydurmaya vermeniz iyi olur.

1. *******

Önerdiğim sözcük daha kaynağında sansürü yemiş:p Ne kadar memnun oldum anlatamam:D:D

tolgahann
10-06-2009, 18:48
Sansürlü kelimeler özel mesajlarda da aktif.Bizzat denedim.:)

Lalezar78
10-06-2009, 18:57
Gerçekten böyle çok iyi olmuş, teşekkürler.

Lilium
10-06-2009, 19:35
Çok güzel olmuş denedim, sanırım en çok da bana yaramış:) ama bunu yanlış yazmadan yazabildim.:p

4.tekilkişi
10-06-2009, 19:40
Herkesin elinden geldiğince dikkatli olduğunu görüyorum ben. Bu takdir edilesi bir durum. Tabi süreklilik de önemli: En küçük hataları bile göz ardı etmememiz gerekiyor. İnternet ortamındayız nihayetinde, eğer yazımı ile ilgili şüpheye düştüğümüz kelimeler olursa www.tdk.gov.tr adresine başvurulmalıyız. Bu, sözlük karıştırma alışkanlığı olmayanlarımız için zahmetsiz bir çözüm olacaktır. Ki forumdaki arkadaşlara derdimizi daha iyi anlatalım daha doğru anlaşılalım ve bunun dönüşümü de daha anlamlı olabilsin.

Güler
10-06-2009, 20:02
Bu iş en çok benim işime yarayacak sayın malina, teşekkür ederim.

Sevgili Lilium, kusura bakma ufak bir hatan var; sanırım en çok da bana yaramış.

DefneD.
10-06-2009, 22:01
Ben de nedir bu yıldızlar diye merak edip duruyordum. Meğerse sansürmüş:)

Geçen gün rastladım bir kısaltmaya ''cnm''. Sanırım ''canım'' demek oluyor.

Kısaltmalar haricinde beni en çok rahatsız eden mesajlarda büyük/küçük harf kullanım kurallarına uyulmaması. Kimi üyelerin de (sözüm meclisten dışarı:D) kullanıcı isimleri küçük harfle başladığından, onlara hitaben birşey yazarken ''acaba büyük harf ile mi yazsam'' diye tereddüt ediyorum. Sonra ''kullanıcı adı kişinin kendi seçimi, o nasıl yazdıysa sen de öyle hitap et'' diyorum:)

Güler
10-06-2009, 22:19
Ben de sizin gibi yapıyorum DefneD.

Cümle başında agaclar.net yazarken de agaclar'ı ufak a ile yazıyorum.

zenfree
10-06-2009, 22:52
Aloe vera yazabilecek miyiz? İçinde *** var.:)

Cumhur Tonba
11-06-2009, 02:26
Konfüçyüs'e sordular:

_Bir ülkeyi yönetmeye çağrılsaydanız yapacağınız ilk iş ne oludu?
Büyük düşünür şöyle karşılık verdi:
_Hiç kuşkusuz dili gözden geçirmekle işe başlardım.

Çünkü:

_Dil kusurlu olursa kelimeler düşünceyi iyi anlatamaz.Düşünce iyi anlatılamazsa yapılması gereken şeyler iyi yapılamaz.

Daha birçok şeyi açıkladıktan sora son söz olarak:

Bunun içindir ki hiçbir şey dil kadar önemli olamaz demiş.
Kaynak:
Ö.Asım Aksoy

Sayın Hozat,
Lütfen yazdıklarınızı kontrol ediniz. Düşünce olarak çok doğru. İmla olarak? Noktadan sonra boşluk yok. Oludu? eksik yazılmış. Mesajlarınızda bu gibi yazılım yanlışları ve noktadan sonra boşluk bırakmama alışkanlığınız devam ediyor. Başka tarafta olsa hoşgörebilirim. Burada asla. Beni affedin. Bu yazıyı yazdığım için.
Sevgi ve saygılarımla.

thomasina
11-06-2009, 08:00
Günaydın. Ben de çok uzun senelerdir internet ortamında rahatsız olduğum yazım hatasından bahsedeyim.
Herkes değil, herkez yazılması.
Cümle içinde ya da tek başına kullanılırken bir harfin arka arkaya birden fazla yazılması. Örneğin; neee, varr, hemennn ya da soru işaretinin birden fazla yazılması.
Yanlışlık hep yapabiliriz. Aldığımız uyarıdan alınmazsak ve bunu kişisel saldırı olarak kabul etmezsek sorunlar giderek azalacak sanırım.
Sitenin en sevdiğim yanı bu konuya özenli yaklaşması. Böylelikle yazışırken şu son dönem internet yazışmalarından uzakta sanki sohbet ediliyor. Bundan çok hoşlanıyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

N.Hel
11-06-2009, 10:23
herkez - herkes (Sn. thomasina da bahsetmiş)
herkeze - herkese
makina - makine
kurdela - kurdele

doğa_29
11-06-2009, 11:49
Sağolun Sayın Malina

malina
11-06-2009, 12:15
Aloe vera yazabilecek miyiz? İçinde *** var.:)

Gördüğün gibi sorun yok :) Yazdığın okunuyor ...

h_dogan
11-06-2009, 12:43
Herşey- her şey
Birşey- bir şey
şey bitişik yazılmaz, ayrı yazılır her zaman.

malina
11-06-2009, 12:52
Arkadaşlar, bütün hatalı yazılışları sansürlemeye kalkarsam, yazıları okumak ya işkence olur ya da imkansız :)

"Chat" dilini istemediğimiz için onlara öncelik verdim. Bir de ezeli sorunumuz, "mı/mi, de/da, ki" için birkaç tane kelime eklemenin uygun olacağını düşündüm.

ya da
tabii ki
iyi ki de
bence de
açtı mı
diktin miBunlar iyi seçimler mi? Sayı 10 adetten fazla olmayacak biçimde hangilerini seçmek mantıklı olur?

h_dogan
11-06-2009, 13:19
Bence ilk mesajınızdaki listeye arkadaşların da söylediği konulardan birkaç örnek eklenirse yeterli olur sanırım.

tolgahann
11-06-2009, 13:35
Sn.malina bence de tüm hatalı kelimeler sansürlenirse yazıları okumak çok zor olur.Şu anda bile bazı yazılar da sansürle karşılaşınca allah allah acaba ne yazmak istemiş diye dakikalarca düşünüyorum.:) Kelime sayısını çokta abartmamak lazım. Bence bu kadarı yeterli olacaktır.

uzman16
11-06-2009, 13:43
Az önce alıntıladığım bir yazıyı eklerken yukarıdaki listede bulunan kelimelerden biri yanlış olduğundan * işaretleri çıktı. Acaba ne diye bakarken tüm alıntıladığım yazıyı gözden geçirmek zorunda kaldım. O yazıyı da düzeltmek ayrıca zaman gerektirdiğinden bence de listeyi fazla uzatmamak doğru olacak.

4.tekilkişi
11-06-2009, 13:47
Af edersiniz Malina, anlayamadım ben "ya da,tabii ki, bence de"ler de mi sansüre uğrayacak?

malina
11-06-2009, 13:47
Sorumu daha kısaltarak sorayım.

açtı mı
diktin mi

Bu iki fiil uygun mu?

Sık kullanılan, ama hangileri olduğunu bildikleri için okuyanların sorun yaşamayacağı ve birbirine karışmayacak iki fiil gerekiyor :)

cesurturk
11-06-2009, 20:26
çok güzel bir uygulama tebrik ediyorum.

Balıkcı
12-06-2009, 14:23
Hayy Allah

Son düzenleme çok hoşuma gitti, bir yandan da gülmekten kendimi alamadım.
Israrla yanlış yazanlara güzel bir cevap, yaz istediğin kadar, nasıl olsa görünmez.

Yalnız benim bazen bilerek yanlış yazdığım kelimeler var, abartma, pekiştirme, şaka, ne derseniz deyin, işte o maksatla yazdığım.
Mesela, bazen aferin yerine Afferim yazıyorum.
Aaa! Mahir amca da bir aferini bilmiyor diyen çıkmaz inşallah.:D

Bahar
12-06-2009, 21:22
aman korktum bir an yoksa bu hataları benmi yaptım diye bazen yapıyoruz herhalde ama gerçekten güzel uygulama kendimizi düzeltelim arkadaşlar.hele ben nokta virgül yoksunuyum.

hozat
12-06-2009, 22:09
Sevgili Baharr,
Kendini iyi tanıyorsun. Cümleye büyük harfle başlamadıgın gibi, noktadan sonra da yine büyük harf kullanmamışsın.

Alınmak yok ama, güzel uygulama dedidiğin için yazdım.

Cumhur Tonba
16-06-2009, 00:23
Sayın hozat,
Alınmak yoksa bir hatırlatma yapmak istiyorum. Virgülden sonra boşluk bırakmayı unutmuşsunuz..

celalsungur
16-06-2009, 00:36
Bu iş en çok benim işime yarayacak sayın malina, teşekkür ederim.

Sevgili Lilium, kusura bakma ufak bir hatan var; sanırım en çok da bana yaramış.

Bir kelimenin sonunda (p, ç, t, k ) harflerinde biri varsa, kelimeye eklenen de" da"nın başındaki "d "harfi "t "olak sertleştirilerk yazılmalıdır.
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=442293&postcount=8
Elim sende oyununa döndü bu iş.;)

celalsungur
16-06-2009, 00:40
Aaa! Mahir amca da bir aferini bilmiyor diyen çıkmaz inşallah.:D
Ben demem mesela, Mahir Abi veya Mahir Bey derim. Çünkü ikimiz de kırktan gün aldık.;)

Cumhur Tonba
16-06-2009, 00:44
Ben sizi yolun yarısında biliyordum. ne zaman kırktan gün aldınız?
Yaş otuz beş yolun yarısı eder. Aldınız yazılımı doğru mu acaba?

hozat
16-06-2009, 01:43
Sayın Tonba,

Hiç alınmadım, bak boşluk bıraktım bile.
Ben küçük sözü dinlerim.
hoşça kal.

Güler
16-06-2009, 09:07
Bak sevgili Lilium, benim de hatalarım çıkıyor.
Senin doğru yazdığını ben düzelteyim derken, esas hatayı ben yapmışım. P, ç, t, k yumuşatmasını ben de bilmiyordum.
Celal hatırlatmış. Daha doğrusu hozat yazmış ama gözümden kaçmış.
Teşekkürler.

hozat
16-06-2009, 11:04
Sevgili Güler,

Sen hata yapmamışsın hatırlatman doğru.
Ben, mesaj uzun olmasın diye konuyu kısa kesmiştim.

Bu sayfayı okuyunca #8 nolu mesajımı geliştirdim." Tereciye tere satmak" gibi algılanmasını da istemem.
İstersen bir göz at.

Sevgiler saygılar.

malina
16-06-2009, 12:11
Bir kelimenin sonunda (p, ç, t, k ) harflerinde biri varsa, kelimeye eklenen de" da"nın başındaki "d "harfi "t "olak sertleştirilerk yazılmalıdır.
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=442293&postcount=8
Elim sende oyununa döndü bu iş.;)

Konuyu toparlayayım:

Harfin sertleşmesi kuralı

Türkçe olan kelimelerin sonunda p/ç/t/k harflerinde biri varsa, kendisine eklenen, de/da/den/dan olan, ismin hal ekleri sertleşerek, te/ta/ten/tan biçiminde yazılır.

Örnek:
çiçekden (yanlış) çiçekten (doğru)

de/da bağlacı

Ayrı yazılan, yani bağlaç olan "de/da" ayrı bir kelimedir, bu nedenle sertleşme kuralı uygulanmaz, "te/ta" biçiminde yazılmaz.

Örnek:
En çok ta bana yaramış (yanlış) En çok da bana yaramış (doğru)
Bu ağaç ta büyüyor (yanlış) Bu ağaç da büyüyor (doğru)
Şu kitap ta güzelmiş (yanlış) Şu kitap da güzelmiş (doğru)
O yat ta küçük sayılır(yanlış) O yat da küçük sayılır (doğru)

Güler
16-06-2009, 13:48
Teşekkür ederim.

Adalet Yağcı
23-06-2009, 20:33
İyi güzel de, biz de-da ekini ayrı yazacağız diye olmadık yerde olmadık ayırımlar kullanıyoruz, burada görülebileceği gibi.

Arkadaşlar ben de bahçem de hersene bu vakitler de açan, çiçeği lilium gibi Dikkat ettiğimde buna benzer pek çok örnek görebiliyorum, izninizle bir defa da ben hatırlatayım.

De-da eki eklendiği kelimeye 'dahi' anlamını veriyorsa ayrı yazılır.

Ben de gittim---doğru Bende gittim---yanlış
Yolda gördüm---doğru Yol da gördüm---yanlış
Sanırım bazı arkadaşlarlar yanlış yazma korkusuyla bütün de-da ları ayrı yazmaya başladılar :)

malina
23-06-2009, 21:12
Doğru yazmayı öğrenemeyince, en iyisi hepsini ayıralım dediler her halde :)

hozat
23-06-2009, 22:35
Gramer hatalarını geçtik. Anlatım bozukluklarına ne demeli?
Örnek:
Sevgili ablacığım, güllerine bayıldım. Korkunç güzeller.Bu kadar güzel bir şey nasıl korkunç olabiliyor acaba?
Ya da:
Bahçen çok güzel , feci etkilendim.Buradaki güzellik te bir facianın dile getirilmesi oluyor.

Cumhur Tonba
23-06-2009, 23:43
Bunları da öğrenelim ki biz de doğru yazalım.

Bahar
24-06-2009, 11:58
Sevgili Baharr,
Kendini iyi tanıyorsun. Cümleye büyük harfle başlamadıgın gibi, noktadan sonra da yine büyük harf kullanmamışsın.

Alınmak yok ama, güzel uygulama dedidiğin için yazdım.

Hiç alımadım bilakis bazen eleştirilmek güzel. Hatalarımızı görüp düzeltiyoruz teşekkürler sn hozat.

CEDRUS
26-07-2009, 18:33
güzel bir uygulama olmuş

Hasan
26-07-2009, 20:42
Gayet güzel bir uygulama. Teşekkürler Malina.

tiya
30-07-2009, 12:51
Bence en başta ******* kelimesini ekleyin. Zira nereden baksan arıza. Ki eki (burada olmadığı gibi) iyelik eki eğilse ayrı yazılır. Dahi anlamına gelen de-da eki de ha keza. O nedenle ilk sırayı bu muhteşem uydurmaya vermeniz iyi olur.

1. *******

Eğer "ki" eki kullanacağınız bir sözcük varsa sözcüğünüzün sonuna "ler-lar" ekleyin. Taşıyorsa sözcüğünüzdeki "ki "(burada olduğu gibi), birleşik olacaktır.

yunusx
02-08-2009, 00:37
Biraz abartmıyor muyuz ? Bu kadar detaycı olmayalım, o kadar detaylı düşünürsek konu başlığı bile hatalı. [I]Yanlış yazdığınız için görünmeyecek olan kelimeler yerine Yanlış yazdığınız için görünmeyecek olan sözcükler olmalı

tiya
02-08-2009, 09:21
Biraz abartmıyormuyuz ? Bu kadar detaycı olmayalım, okadar detaylı düşünürsek konu başlığı bile hatalı Yanlış yazdığınız için görünmeyecek olan kelimeler yerine Yanlış yazdığınız için görünmeyecek olan sözcükler olmalı

:dilli: "Detay" yerine "ayrıntı" daha iyi olmaz mı?

malina
02-08-2009, 10:26
Orjinal Mesaj Sahibi yunusx http://www.agaclar.net/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=472982#post472982)
Biraz abartmıyormuyuz ? Bu kadar detaycı olmayalım, okadar detaylı düşünürsek konu başlığı bile hatalı Yanlış yazdığınız için görünmeyecek olan kelimeler yerine Yanlış yazdığınız için görünmeyecek olan sözcükler olmalı
Biraz abartmıyormuyuz ? (soru takıları ayrı yazılır) Bu kadar detaycı olmayalım, okadar (o kadar) detaylı düşünürsek konu başlığı bile hatalı (nokta nerede?) Yanlış yazdığınız için görünmeyecek olan kelimeler (vurgunun bir kısmını kalın, bir kısmını altı çizgili yapmak mantıklı olmuyor, birini seçmelisiniz. Altı çizgili olanlar internet ortamı için yanlış seçimdir. Bağlıntı verilmiş kelimelerle karıştırılabilir) yerine Yanlış yazdığınız için görünmeyecek olan sözcükler olmalı (olmalı, kalın olmamalıydı)

Yani "kelime" yerine "sözcük" önerirken, daha dikkatli olunmalı...

yunusx
02-08-2009, 13:48
Böyle yaparak insanları kazanmak yerine kaybedersiniz!! O zaman bir program geliştirelim ve hataları otomatik düzeltsin office programları gibi ...

Burası edebiyat sitesi değil bizde yazar değiliz

malina
02-08-2009, 18:19
Böyle yaparak insanları kazanmak yerine kaybedersiniz!! O zaman bir program geliştirelim ve hataları otomatik düzeltsin office programları gibi ...

Burası edebiyat sitesi değil bizde yazar değiliz

Madem öyle, neden "yanlış" bulup yazıyorsunuz? Siz yazınca iyi, size yazılınca kötü mü? :)

malina
08-09-2009, 12:01
bu kelimelerin yalnış -burdaki kelimenin gözükmemesi lazım çünkü yanlış yazdım:)- yazılmasından dolayı gözükmüyor olması sanırım biraz can sıkıcı bir hal almaya başlıyor yavaş yavaş çünkü bir kelimeyi çıkardığınız anda cümle yanlış - umarım bu sefer doğrudur-bir hal alıyor...
bu sitede değişik eğitim seviyesi ve değişik meslek gruplarından insanlar var ve herkesten aynı dil bilgisi kurallarını beklemeniz abartılı bir durum...
korkarım bir kaç hafta sonra site yönetimi yeni bir karar alıp noktalama işaretlerine dikkat edilmediğinde mesajı yayınlamaz bir sonraki aşamada acaba türkçe olmayan bitki isimlerini yayınlamama gibi bir durum da olabilir mi acaba...
bu arada sitenin isimide adreste olduğu gibi yazıldığında yayınlanacak mı yoksa ***** şeklinde mi gözükecek merak ediyorum...

Forumdaki görünüşü | okuyabilmeniz için | Yazılması gereken
*** | s l m | selam
******| s l m l a r | selamlar
***** | s l m l r | selamlar
*** | t ş k | teşekkür
****** | t ş k l e r | teşekkürler
****** | t ş k l a r | teşekkürler
***| m r b | merhaba
**** | m r h b | merhaba
******| m r b l a r | merhabalar
*** | n b r | -
*** | i n ş | inşallah
*** | p l s | lütfen
****** | p l e a s e | lütfen
*** | a l o | -
*** | b n m | benim
**** | h e l p | -
****|y a d a | ya da
****** | t a b i k i | tabii ki
******* | i y i k i d e | iyi ki de
******* | b e n c e d e | bence de
******| a ç t ı m ı | açtı mı
********| d i k t i n m i | diktin mi

Tüm lafları son 6 kelime için mi yazdınız? :)

malina
12-09-2009, 17:16
hayır sadece uygulamaya karşı olduğum için:)
bırakın insanlar istedikleri şekilde paylaşsınlar doğa ile ilgili bildiklerini **** düşlerini:)))

olurgşabi, bildit leri gibin yazsin. şu ilçleari kaç girem koycam diyenede 2 çaykaşgı diyene 20 yazsan da ne olur dime?

memet
12-09-2009, 19:19
Forumda yazan arkadaşların en az eğitim almış olanı ilkoul mezunu, bu arkadaşların Yazımlarında herhangi bir sorun olduğunu görmedik şimdiye kadar. Zaten ilkokul okumak yeterli forumda.

Sorun eğitimle ilgili değil.

thomasina
12-09-2009, 19:44
Bu kurallar çerçevesinde uyarı alan ben de dahil birçok kimse kuralları sorgulamadan yazım hatalarını düzeltiyorlar. Ama nedense başkaları tarafından hep bir sorgulama mevcut. Ben de bunu anlayamadım. Yazım hatalarından bahsediliyor, oysa sanki konuşma dilinin veya bir lehçenin, bir yöresel ağzın değiştirilmek istenmiş gibi tepki veriliyor, ben de bunu anlayamadım. Hiç bir yerde konuşulduğu ya da sesin çıktığı gibi yazım dili uygulanmalı diye bir mücadele, yönlendirme görmedim ben. Ne savunuluyor?

memet
12-09-2009, 20:16
Benim el yazım berbattır, kendi yazıdığımı okuyamam. Bir de solak olup da sağ elle yazmaya zorlandığım için klavyede bile hatalı yazarım. Otutup iki kere düzeltmem gerekir yazdıklarımı. İşte bu başkalarına zor geliyor, yazıp yolla gitsin, nasıl olduğunu bırak kenara.

Bunları yazdıktan sonra onbeş yeri düzelttim. Bu yazdığımı da düzelttim.

Tekrar baktım ve tam yirmi oldu. Sorun bu.

malina
12-09-2009, 20:22
hayır sadece uygulamaya karşı olduğum için:)
bırakın insanlar istedikleri şekilde paylaşsınlar doğa ile ilgili bildiklerini **** düşlerini:)))

Espri yaptığınızı düşünüp, şimdilik ses çıkarmıyorum. Uzatmayacağınızı umarım.

Ön uyarı: "Ben istediğim gibi yazarım" içerikli mesaj yazmamanız tavsiye edilir :)
(Not: "Tavsiye edilir" ayrıntısını ciddiye almalısınız. Sonunda gülücük olması, anlamını hafifletmesin.)

"İstediğim gibi yazarım" demekle, "İsteyen istediği gibi yazabilir" demek arasında fark yok. Önceden de yazmıştım. Ciddiye alsanız iyi olur.

thomasina
14-09-2009, 10:10
doğrusunu isterseniz bu mesajı biraz kendi üzerime alındım ama itiraf etmeliyim başkalarından kast edilenin kim olduğunu **** neden böyle bir savunma yapıldığını ben de anlamış değilim -yanlış yazdığım için yine gözükmeyecek bir ya da var sanırım yine -

kurallara uyulması konusunda bir itiraz değil benim söylemek istediğim şey yanlış yazıldı diye kelimenin görülmesini engelememk doğru değil benim demek istediğim ve itiraz ettiğim şey bu.

Sevgili sessizavukat. Caydırıcı önlem kavramı size bir şey ifade ediyor mu? Abartıldığını düşünüyorum tarafınızdan, yoksa ne kadar dikkatli olsak da yanlış yazımlarımız ve imla hatalarımız var. Tamamı görünmese... Öyle olsa büyük harfle başlamadığınız her cümleniz silinirdi, noktalama işaretleriniz olmadığından sizin yazdıklarınızı okuyamazdık. Sizin itirazlarınızı kim duyardı? Siz hala çok katı bir kural var diye mi düşünüyorsunuz?

malina
14-09-2009, 11:45
kurallarda buna uyulması talep ediliyor ama bir yaptırımı yokmalina gerekli bir uyarıyı zaten açık ve net bir şekilde ifade etmiş tavsiyede bulunmuş ve üstüne de bir uyarı ciddiye alsanız iyi olur...
üyelikten silinme **** -ah yine yanlış yazdım sanırım- forumda yazı yazamama cezası acaba hangileri düşünülüyor:)
-gülme işareti olması cezanın geleceğinden yana bir şüphem olduğu ile ilgli değildir-
açık ve net bir şekilde bu uygulamanın sınırlarının ne olacağının belli olmayacağını tekrar ediyorum - kurallarda buna uyulması talep ediliyor ama bir yaptırımı yok-

Yaptırımı olmadığından nasıl emin olabiliyorsunuz? :)

Bakın artık "Kuralları öğrenen üye" statüsündesiniz.

Bu yazdığımı simdilik okuyamayacaksınız ama, yaptırım olup olmadığından emin olmayan arkadaşlar, olduğunu öğrenmiş olacak.

malina
16-09-2009, 16:42
sitede dilbilgisi kuralları ile ilgili olarak **** işaretleriyle başlatılan uygulamaya karşı olduğum konusundaki fikirlerimi beyan etmemle ilgili olarak forum ve belli alanlarda yazmam engellendiği için site yönetimine bir kaç mail ile bu durumun düzeltilmesini talep etmiş ancak site yönetimi bu konuda olumlu **** olumsuz bir cevap vermemiştir. (malina tarafından adresime gönderilen iki mailinde içeriği düzeltme **** düzeltmeme ile ilgli değildir)
bunun devam etmesi nedeniyle siteden üyeliğimin silinmesi için site yönetiminden talepte bulunmaktayım.
sitede tanıdığım, tanıştığım fikirlerinden yararlandığım tüm arkadaşlara, doğa dostlarına sonsuz saygı ve selamlas sunuyor herkesin bayramını şimdiden kutluyorum.

Üyelerin okumalarına kapalı olan bölüme yazdığınız için yazınızı taşıdım. Israrla istiyorsunuz. Üyeliğinizi silmeden önce söylemek istedikleriniz vardır diye üyeliğinizi tekrar açtım. Engelleme nedenim, yaptırım yok dediğiniz içindi :)

malina
16-09-2009, 16:59
Epostanızdan alıntıladım:
türkçe konusunda hasassiyet ile düşüncenin ifadesi arasında bir tercih yaparak insanların fikirlerini paylaşmasının daha önemli olduğunu ve önceliğin bu olduğunu düşündüğüm için kısıtlamalara karşı çıkıyorum ve çıkmaya da devam edeceğim.

#72 (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=497939&postcount=72) numaralı mesajınızda olduğu gibi, ısrarla "****" yazmanızın (yanlış yazdıkça "-ah yine yanlış yazdım sanırım-" diye kendi kendinize eğlenmenizin) savunduğunuz düşünceye ne kadar faydası var anlamıyorum.

Tabii ki önemli olan fikirlerin paylaşımı. Ama çok basit bir örnek; bana ilettiğiniz eposta adresini hotmail.com yerine hotmai.com olarak yazmıştınız. Ben düzelttim. Dikkat etmesem fikir paylaşmayı bırakın size ulaşmam bile mümkün olmayacaktı :)

Ona bakarsanız önemli olan örtünmek. Ne yapıyorsunuz, sadece örtünmekle mi yetiniyorsunuz?

memet
16-09-2009, 20:02
Bu sitede yazım kurallarına uymayı seviyoruz. Biz sevmesek üyelerimiz itiraz ediyorlar hemen duruma, bu yüzden forumu seviyorlar. Siz ille de uymam diyorsanız, yapacak bir şey yok sizin için bence.
Bu yazıyı yazdıktan sonra, hatalarımı düzelttim ondört saniye sürdü bu.

uzaytek
17-09-2009, 09:29
Bu durumda siz farazi bir şeye itiraz ediyorsunuz, ilerde olabilecek bir duruma. Belki bir gün olabilir diye bu kadar kendinizi yormasanız?

Ne yaptığımızı bilmeyen insanlar değiliz.

malbman
17-09-2009, 09:36
memet bey ben kurallara uymam **** uymaycağım şeklinde her hangi bir beyanda bulunmadım

demişsiniz ama bir kısmını alıntıladığım mesajınız bile

kuralları daha önce okumuştum -bir yaptırım yok dememden önce- bu gün siz yazı yazmak için kısıtlamaları kaldırıp üyeliği aktif hala getirdikten sonra ben yanlış mı okudum diye tekrar okudum forum kurallarını ve aşağıya kopyaladığım dilbilgisi kuralına uyulması haricinde bir yaptırım görmedim.

bu mesajınızdaki alıntıda söyledikleriniz ile çelişiyor. Zira yazdığınız tüm mesajlar gibi son mesajınız da okuduğunuzu söylediğiniz kurallara hiç bir şekilde uymuyor ve bırakın hatalı yazdığınız için görünmeyen sözcükleri, okuduğunuzu söylediğiniz kuralları uygulamamak bile söylediğiniz yaptırımların uygulanması gereğini doğurmuyor mu sizce?

malbman
17-09-2009, 09:47
Öncelikle cümlelere büyük harfle başlama ve sonra da imla işaretleri kullanma kuralları desem. Tabii paragraf yapma kuralını saymıyorum bile.

Bu kuralları herhangi bir şekilde (yanlışlıkla, dalgınlıkla vs.) ihlal etmiş olmanız siteye yazmanızı engellemiyor bildiğim kadarıyla. Ama yine bildiğim kadarıyla, bu yanlışlarda (en azından sizin yazdığınız 78 mesaj boyunca) ısrarlı olmak engellenmeyi gerektirir sanırım.

malina
17-09-2009, 10:09
ben sanırım demiyorum dikkat ettiyseniz kuralları okudum ve dilbilgisi kuralları ile ilgilli olarak engellemeyi haklı gösterecek bir şey yok diyorum.

Sizi mi kırayım? :)

Gidip orada bir kural ekliyeyim olur mu? Bu arada siz de son sözlerinizi yazarsınız....

malbman
17-09-2009, 10:14
Ben de sizin de meslek icabı bilmeniz gerektiği gibi, her şeyin yazılı olmasına imkan (ve gerek) yok diyorum. Zira imla kurallarına uymamanız bile

Forum dili Türkçedir. Üyeler anlaşılır ve düzgün bir dil ile yazmaya özen göstermek zorundadır.

alıntıda vurgulu olarak belirttiğim sözcük gereği bu yaptırıma uğramanıza yeterli. Hele de cevap mesajınızı bile hala aynı özensiz imla ile yazdığınızı düşünürsek...

katmer
17-09-2009, 12:09
Bakıyorum ve anlayamıyorum. Türkçenin yazım kurallarına uyulmasını istemek neden bu kadar tepki çekiyor? Anlaşılır gibi değil. Bilindiği gibi( bunu ilkokul birinci sınıf öğrencisi bile bilir) cümleye başlarken büyük harfla başlanır. Bunu uygulamanın da bu kadar zor birşey olduğunu sanmıyorum. Diğer hatalar da okuyarak düzeltilebilir. Bu hataların da "ben istediğim gibi yazarım" şeklinde bilerek ve isteyerek yapılmasını da kabul edemiyorum. Bu ilk önce güzel Türkçemize yaplımış bir saygısızlıktır.

Dilimizin yozlaştırılmasına karşı savaş vermemiz gerekirken, konuyu forumdan kaynaklanan kurallara karşı çıkmak yönünde algılamak ise hiç ama hiç kabul edilecek bir hareket değil.

Güler
18-09-2009, 08:39
Sevgili katmer bu konuda size hak vermemek elde değil.

Bildiğiniz gibi, yeni üye olan arkadaşlarımızı ben karşılıyor kendilerine hoş geldiniz mesajı yazarken de Forum Kullanma Kılavuzunu okumalarını ve Türkçemizin doğru kullanmasına verdiğimiz önemi hatırlatıyorum.

Bu mesajlarımı sık sık görebilirsiniz.
Ama çok merak ettiğim bir durum var. Acaba arkadaşlar buraya kendilerini tanıtım yazılarını yazmadan evvel, daha önce yazılmış en azından bir iki sayfa öncesini hiç okumuyorlar mı? Veya, daha sonra tekrar bu sayfaya dönüp de kendilerine yazılmış( hatta tek tek isimlerine hitap edilerek) hoş geldiniz yazılarına bakmıyorlar mı?
Eğer bakmış olsalar, bu nokta ve virgül hatalarını, soru imi hatalarını mutlaka en aza indireceklerine inanıyorum.

Bugün bu konuda bir arkadaşımızdan çok güzel bir haber aldım.
Sevgili arkadaşımız bizim sitemizde çok sevilen bir arkadaş. İşi gereği, büyük firma sahipleri ile sık sık iş görüşmeleri yapıyor, mesajlar atıyormuş.
Bana dedi ki: Ben daha evvel bu yazışmalarımızda ne imlâ kurallarına dikkat ederdim, ne de doğru yazmaya özen gösterirdim. Hatta chet lisanını saygı çerçevesi içinde, kısaltmaları ile kullanmayı marifet sayardım.
Ne zaman ki agaclar.net'e üye oldum, Türkçemizin doğru kullanımına verilen önemi gördüm, bilmediklerimi öğrendim.
Sitemizdeki hemen hemen her mesajım için uyarı aldım ama hemen düzelttim.

Bugün bir iş görüşmesi için yine köklü bir firmanın ikinci derecede sorumlusu ile bir yazışmam oldu.
Daha sonra bu beyden bana bir mesaj geldi:
Sayın ..... beyfendi.
Bugüne kadar işim gereği pek çok mesajlaştığım dostlarım oldu. Ama inanın, Türkçemizi sizin kadar doğru, okunaklı ve anlaşılır bir lisan ile yazanlar çok enderdi.
Bu yüzden size teşekkürlerimi bildirmek istiyorum.

Arkadaşımız o kadar mutlu ve memnun olmuş ki, hemen bana telefon etti ve "Güler inan ben de bunu burada öğrendim, sayın malina'ya ne kadar terşekkür etsem azdır" ifadesini kullandı.

Sizlerle paylaşmak istedim.

Güler
18-09-2009, 09:14
Zaman zaman şöyle düşündüğüm de oluyor, bu belki bazı arkadaşları da kızdırabilir ama....

Müslüman olup da, dinimiz gereği yasak olan domuz eti yemeyi veya şarap içmeyi tartışmaya açmak gibi.
Kardeşim madem müslüman oldun dinin sana bunları yasaklamış, ama öyle ama böyle bir nedenden dolayı, kabulleneceksin.

Sen de gelmiş agaclar.net'e üye olmuşsun. Forum Kurallarını okuyup, kabul etmişsin.
Bu sitede Türkçemizin doğru kullanımına, imlâ kurallarına özen gösteriliyor.
Siteyi kuranlar, yöneticiler bunu öyle istiyorlar.
İstedikleri de ne kanunlara aykırı, ne de yasak olan birşey. Ayrıca hoş, güzel ve doğru bir şey.
Güzel ve doğru olan, daha çok istenmez mi, daha cazip gelmez mi, daha çok taraftar bulmaz mı?

Nejla K.
18-09-2009, 21:49
Sayın Güler size hak vermemek elde değil... Kendimize ve dilimize olan saygımızı yitirirsek geriye ne kalır? Değerlerimizi korumazsak arkamızda ne bırakacağız? Çocuklarımıza teslim edeceğimiz bizim olan bizden kalan ne olacak? Biraz özeni hayatımızdaki her şey gibi dilimiz de hak ediyor...

katmer
18-09-2009, 21:54
Sevgili Güler hanım, çok haklısınız. Elimizdeki değerlerin farkında olup onları korumalıyız. Herşeye karşıyım mantığı bu konuyla örtüşmez. Ben de, yazım kurallarına inadına uyulmamasına karşıyım o zaman..

Ben bu siteyi, değerlerimize kıymet verildiği için seviyorum. Yoksa sanal alemde sohbet edilecek site çok. Buraya şartlarımızın ağır gelmeyeceği kişileri bekliyoruz. Biz buyuz....

DefneD.
18-09-2009, 22:09
Ben ''de'' nin ''da'' nın yanlış kullanımı gibi imlâ hatalarını geçtim, katmer'in dediği gibi büyük-küçük harf kullanma kurallarına uymayanlara daha çok kızıyorum.
İlkokulu okuyan herkesin bilmesi gereken kurallar bunlar. Uygulamayanların, ne yalan söyleyeyim umursamaz ya da art niyetli olduğunu düşünüyorum. Yok gerçekten bilmiyoruz diyen var ise, bu siteye üye olup, yazışıp, fotoğraf yüklemeyi öğrendikleri gibi yazım kurallarını öğrenmeye de gayret edebilirler diye düşünüyorum.
Ne de olsa hepimiz sitenin kurallarını bilerek üye olduk, değil mi?:)

çilekk
19-09-2009, 08:54
Ve uygulamanın çok yararlı olduğunu düşünüyorum.Bir süre önce artık bende dikkat etmeye başlamıştım.Hızlı yaşayalım derken(sms,msn vs.),dilimizi katlediyoruz.Yazmaya meyilli birisi olarak farkettimki bozulan dilimiz benim kalemimi ve neredeyse hayal gücümü bile kısıtlıyor.Şimdi çok daha fazla dikkat ediyorum,ama yinede malum lise öğrencisi olarak ben dikkat etsemde arkadaşlarla bir araya gelince, yazışırken vs. yine yapılıyor hatalar.Ama her fırsatta uyarıyorum, her ne kadar gıcık etsemde. :)

sessizavukat
23-09-2009, 16:47
Bu başlık altında yazdığım mesajlarımı konuyu daha fazla uzatmamak ve daha fazla yanlış anlaşılmamak için silmiş bulunmaktayım.
sadece mesajıma cevap sayılan ve mesajlarımdan alıntı yapılarak yazılan mesajların silinmesi halinde sayfanın okunması halinde daha anlaşılır ve akıcı olacağı kanaatindeyim.

afitap
23-09-2009, 18:52
Yani bu durumda dilbilgisi iyi olmayan insanların çiçeklere ilgi duysa bile bu sitedeki insanların arasına girme hakkı yoktur. Bunu mu anlamamız gerekiyor , yoksa ben mi yanlıs anlamısım?

malina
23-09-2009, 19:10
Yani bu durumda dilbilgisi iyi olmayan insanların çiçeklere ilgi duysa bile bu sitedeki insanların arasına girme hakkı yoktur. Bunu mu anlamamız gerekiyor, yoksa ben mi yanlıs anlamısım?

Çiçeklerle, ağaçlarla, otlarla, böceklerle aranız iyi olabilir. Bu site ilgi alanları böyle olan insanların bir arada olabilmelerini amaçlıyor.

Forumlarda iletişim biçimi yazılı olmak zorunda. Ne kadar az yazım yanlışı yaparsak o kadar iyi... Konu gereği oldukça fazla Latince kelime var. Türkçe yazarken çok sık imla hatası yapan birinin yazdığı bilgilere ne kadar güveneceğiz?

Böyle yazılar mı okumak istiyorsunuz?

şey ben patatesi suda pişiriyorum sonra kabuklarını soyup ona veriom.ama tuz koymuom.bunu bir sitede okumıuştum ishalli kuşlara iyi ğelirmiş.ben 2 ğündür deniyom biraz iyi geldi.şimdi benim ğözimi korkutan şey şu benim arkadaşım bi tane yavru muhabbt kuşu aldı,2 gün falan oldu ve bu kuş ilk önce kırmızı bok yapmaya başlamış sonra ishal olmuş.veterinere ğötürdüler veterinerde ilaç vermiş kuşu 1,2 gün içerisinde öldü.o ilcı arkadaşım bana verdi ama ben almadım.bişi olu die.zaten bzim kuş ben bir kere altını temizlerken dışarı kaçtı.dışarda karga onu ğördü ağzına aldı.biz kargaya birşey attık,kargada biz<im kuşda o sırada kurtuldu.Allah'ıma şükürler olsun ki.annem ğitti kuşumuzu ğetirdi.o ğünden bu yana veterinere ğötüremedim çok işim vardı başımı kaldırmaya vakit yoktu.şimdi kuşumu götürücem ve ona çekap yaptırcam sizce çekap fiyatı ne kadardır?kuşuma bir şey olcak die çok korkuyorum.onu çok seviyorum.acil cevap lütfenn!!!!:S
"Çiçeklerle ilgilenen insanlar, cahildir, yazmayı bile bilmez; o nedenle yazarken biraz özen göstermelerini beklemek, çok ağır bir istektir" demediğinizi umarım.

afitap
23-09-2009, 23:02
imla konusunda haklı olabilirsiniz fakat buyuk harf yerine kucuk harf yazıldıgında anlam degişmez ben nokta ve buyuk harf kullanmadım ama gayet net anlasıldıgımı dusunuyorum burda amacım haklı haksız aramak değil lütfen kimse yanlıs anlamasın sadece ilginc geldi okadar. kestirme yazılan kelimeler konusunda kesinlikle hemfikiriz. İyi aksamlar

afitap
23-09-2009, 23:09
eklentinizi simdi gordum :) kusura bakmayin dikkatimden kacmis . ciceklerle ilgilenen insanlar cahildir demiyorum. herkesin ciceklere ilgisi olabilir diyorum sadece. bu arada orneginiz cidden tam yerinde olmus ...

katmer
23-09-2009, 23:21
Sayın Afitap, ilk mesajınızı doğru okuyabilmek için nefessiz kaldım. Çünkü duraklamam için noktalama işareti yoktu. Nerede vurgulanacağını bilemediğimden hiçbir şey anlayamadım. Üzgünüm..
Noktalama işaretleri gerektiği yerde duraklamak ve doğru vurgulamak için kullanılır. Biz böyle öğrendik:)

Hatırlatmak istediğim bir konu da şu: buyuk değil büyük
kucuk değil küçük
yanlıs değil yanlış

Daha pek çok harf hatası var yazamadığım. Ben Türkçenin katledildiği mesajlar okumak istemiyorum. Okumuyorum da.. Yazık çok yazık...

thomasina
23-09-2009, 23:28
Sevgili afitap, doğru olan bir kurallar bütününe elinizden geldiğince uymaktır. Bir kısmına uyup bir kısmına uymamak bence kolaycılık. Siz farkında değilsiniz ama sizin imla kuralı uygulamadan yazdığınız mesaj insanı okurken yoruyor. Büyük harf ve noktalama işaretleri neden var sanıyorsunuz? Düzgün konuşma dili de böyledir. Arada nefes alınır, beklenir. Sizin konuşurken bu tarzı kullandığınızı düşünmüyorum, yoksa kimse sizi dinleyemezdi değil mi? Öyle ise bu özeni konuşma şeklinizde korurken, yazım dilinizde göstermeme ısrarı nedir? İmla kurallarına; anlam nasılsa değişmiyor ve nasılsa anlatmak istediğim anlaşılıyor diye uymaz iseniz sizin harcamaktan çekindiğiniz emeği okuyanlara yüklediğiniz gerçeği çıkıyor ortaya. Sizin yazdığınız türde bir mesajı, ya da daha uzuncasını, ya da aynı tür birkaç mesajı arka arkaya okuduğumu düşünemiyorum. Amaç yalnızca yazanları değil, okuyanları da korumaktır. Yoksa nasıl kitap okuyabilirdik, ya gazete...
Bu zamanda imla kurallarına uymadan da yazı yazmalıyım tutkusuna bir türlü anlam veremiyorum.
Sevgilerimle...

DefneD.
23-09-2009, 23:34
imla konusunda haklı olabilirsiniz fakat buyuk harf yerine kucuk harf yazıldıgında anlam degişmez ben nokta ve buyuk harf kullanmadım ama gayet net anlasıldıgımı dusunuyorum burda amacım haklı haksız aramak değil lütfen kimse yanlıs anlamasın sadece ilginc geldi okadar. kestirme yazılan kelimeler konusunda kesinlikle hemfikiriz. İyi aksamlar

Nokta, virgül kullanmadığınız zaman ''gayet net anlaşıldığınızı'' lütfen düşünmeyin. Yukarıda yazdığınızı okumak göz yoruyor.
Cümlelerinizin nerede başlayıp, nerede bittiğinin belli olmaması hoş mu sizce?
Haklı, haksız aramıyorum derken, umarım ''Cümle başında büyük harf kullanmak gereksiz'' demek istemiyorsunuzdur. :)

afitap
23-09-2009, 23:43
Sevgili Defne, buyuk harf kullanmadığım taktirde nedemek istedigim anlaşılamıyorsa bundan sonra 5 yaşındaki ögrencilerimle konustugum gibi tane tane yazacağımdan emin olabilirsiniz.Ben burdaki kurallara aptalca, sacma vs. demedim.Sadece fazla katı oldugunu düşündüğümü belirttim.Neticede TDK forumu degil burası.Tabii ki yazılar anlaşılır ve net olmalı ama kendimi mutlu olduğum bir konu ile ilgilenirken edebiyat dersinde hissetmek çok hoşuma gitmiyor.

DefneD.
23-09-2009, 23:59
Tane tane yazmanıza gerek yok, hatta kendinizi edebiyat dersinde hissetmenize hiç gerek yok.
Siteye üye olurken uyulması kabul edilen kurallar gereği , bildiğin(m)iz Türkçe imlâ kurallarına uymanız yeterli olur. Büyük-küçük harf kuralları da imlâ kurallarına dahildir.:)

thomasina
24-09-2009, 00:07
Beş yaşındaki öğrenciye tane tane konuşarak gösterdiğiniz özeni forumdaki kurallara da gösterseniz olmaz mı? Zira ben kendi adıma konuşayım; bir öğretmene o özeni göstererek imla kuralından bu kadar rahatsız olunmaması gerektiğini tane tane anlatmaya çalışıyorum, elimden geldiğince.

afitap
24-09-2009, 00:09
O zaman şunu da bilmelisiniz ki harflerin üzerindeki şapkalar ben ilk okuldayken kaldırılmıştı . Kusura bakmayın ama siz uğraşmayı zevk edinmişsiniz. Hiç bir art niyet içermiyordu yazdıklarım ama siz nerelere taşıdınız.Ben öğretmenim ve neyin nasıl oması gerektiğini emin olun biliyorum.Ben "ya da" yerine bunu birleşik yazdığımda anlama problemi yaşıyorsanız bence siz insanlara laf sokmakla değil kendinizle uğraşın.Bu konu daha fazla tatsızlaşmadan bence(sizin için de uygunsa) son verelim.

Faruk
24-09-2009, 00:12
Sayın Afitap ben de bir öğretmenim ama davranışınız ve uygulamamaya direttiğiniz kurallar için sergilediğiniz tavır bir öğretmene yakışmayacak boyutta. Bu ısrarınız niye?

thomasina
24-09-2009, 00:16
Sevgili afitap, sorun bizim anlama güçlüğü yaşamamızdan çok, sizin anlama sıkıntısı yaşamanızdan kaynaklanıyor. Bir dili korumanın ve yaşatmanın en iyi yolu; onu hemen her yerde elinizden geldiğince kurallarına uygun şekilde kullanmak ve en çok da mesleğiniz gereği bunu yaygınlaştırmaya çalışmak. Bunun karmaşasını yaratmak değil.

katmer
24-09-2009, 00:19
Kimse "ya da" beraber yazıldığında anlamıyorum demedi ki. Olayın boyutunu değiştiren sizsiniz. Ben yanlış yazılan (örnek:kucuk) kelimelere ve uygulanmayan noktalama işaretlerinden bahsediyorum. Bu okumayı zorlaştırıcı bir durum. Öğretmen olduğunuza göre çok iyi bilirsiniz.

Üstelik Edebiyat dersinde hissetmeyi gerektirecek bir durum yok. Çünkü burada aruz vezni istenmiyor. İlkokulda aldığımız Türkçe dersi yeterli..

afitap
24-09-2009, 00:19
Sayın Thomasina 5 yaşındaki öğrenciler kitap okumaya henüz başlamadıkları ve pratik zekaları henüz tam olarak gelişmediğinden onlarla özenli konusmak ve birşeyleri okurken dikkatli davranmak gerekiyor.Ama benim gibi 30 yaşına gelmiş insanlar için ve turkçe klavye kullanmakta zorlananlar icin(yurt dışından foruma üye olanlar nasıl yazıyor hiç bi fikrim yok üyelikten atılıyorlar herhalde) yok ü yerine u yazdın kucuk yazdığında küçük demek istediğini anlayamadım çok yoruldum gibi laflar bana biraz boş geliyor.Bende bir şeylerin düzgün olmasından tarafım. Ayrıca başlarda aksini de söylemiyordum.İnsanlara laf sokarak yola getirmeye çalışmak maharet degildir.Adımın başına sevgili kelimesini veya sayın kelimesini eklediginizde laflarınız yumusamıyor.Herkes haddini bilsin lütfen.Umarım yazdıklarım net olarak anlaşılmıştır ve okurken kimse yorulmamıştır.

katmer
24-09-2009, 00:23
Kimseye laf sokmuyoruz Sayın Afitap. Açıkça söylüyoruz. Birşeylerin düzgün olması taraftarıysanız, uygularsınız. Buna da kimsenin itirazı olmaz. Herkes haddini çok iyi biliyor, bence o konuya siz biraz ağırlık verin.

afitap
24-09-2009, 00:25
Sayın Afitap ben de bir öğretmenim ama davranışınız ve uygulamamaya direttiğiniz kurallar için sergilediğiniz tavır bir öğretmene yakışmayacak boyutta. Bu ısrarınız niye?

Faruk bey ben uygulamamaya diretiyor olasaydım noktalama işareti kullanmadan devam ederdim.Sanırım siz beni yanlış anladınız.Ben sadece bana bu şekilde saldırılmasından rahatsız oldum.

afitap
24-09-2009, 00:30
Katmer hanım - bey (sevgili ya da sayın yazınca dublaj yapılmış filmlere dönüyo forum) bu kadar mesajlaştık ama ben imla kurallarına ve büyük harflerime hep dikkat ettim.Konunun bukadar uzama sebebi forumun kurallarıyla alakalı fikrimi noktasız ve büyük harfsiz yazdığımda aynı anda birkaç kişinin oldukça sert yanıtlaması ve benim de hepsini teker teker yanıtlamak zorunda kalmış olmamdır.

thomasina
24-09-2009, 00:33
Sevgili afitap, forumu biraz dolaşmış olsaydınız, hepimizin zaman zaman hata yaptığını, bunun için de tek ayak cezası verilmediğini ve kibarca uyarıldığını ve hatta uyarılmadan geriye dönerek hatalarımızı düzelttiğimizi görürdünüz. Klavyesi bozuk olanlar, yurt dışından yazanlar da açıklamalarını yaparlar yürekten. Biz özenli olmayı seviyoruz, dilimizi usulünce kullanmayı da. Laf sokma deyimi yersiz bir deyim olmuş, bunu hatırlatmak isterim. Forumda insanlar düşüncelerini söylerler, hatta uygun bir üslupla da tartışabilirler. Siz bunu nasıl algıladınız da giderek daha gereksiz cümleler kurmaya başladınız. Bütün bunların boş gelmesi size özgü olabilir, ama lütfen öğretmenliğe mal etmeyiniz.
Sevgili kelimesine gelince hemen her mesajıma öyle başlarım, size de ön yargılı davranmak istememiştim, bundan sadece bunu anlamanızı tavsiye ederim.
Bu arada eğer çok ısrarlı iseniz belirteyim, son mesajlarınızda da hata var. Noktalamadan sonra boşluk bırakmıyorsunuz. Ne kadar da dikkat etseniz demek ki olmuyor. Sizinle hata bulma konusunda yarışmış olsaydım baştan beri bu üslupla konuşurdum. Bilmem farkedebildiniz mi?

afitap
24-09-2009, 00:44
Benim hata yapmama gibi bir takıntım yok.Ama siz noktadan sonraki boşluğa bile bakıyorsanız ozaman art niyet ararım kusura bakmayın.Benim kimseyle yarışa girme gibi bi niyetim de hevesim de yok.Çekirgelerin yemiş olduğu kumkuat ağacıma çare arıyorum burda.Ama rahatsız oldum çünkü kumkuatla ilgili forumda bile insanlar aralara büyük harflerle kücük harflerle ilgili hatırlatmalar girmiş.Bunlar alenen değilde özel mesajdan yapılsa daha hoş olmazmıydı? Bukadar hırs yapmayalım lütfen dilbilginiz benimkinden daha iyi olabilir buna bir itirazım yok.Mesajlarımda da kusursuz oldugumu degil dikkat ettiğimi söyledim.

afitap
24-09-2009, 00:56
Nokta koymayı unutmuşum bir cümlemin sonunda :) İlk yazdığım mesajın ardından gelen cevaplar yazdığım konuyla değilde küçük harf ve noktalama işaretlerinin olmadığıyla alakalıydı.Ben kurallar bukadar katı olursa dilbilgisi sıfır olan insanların tam anlamıyla söylemek gerekirse cahil insanların da çiçeklere ilgi duyabileceği ve bu insanların ne yapacağı ile ilgiliydi.Bunun üstüne ilk gelen cevap güzelbi muhabbet kuşu örneklemesiyle alakalıydı ama altına "çiçeklerle ilgilenen insanlar cahildir mi demek istiyorsunuz" diye bir cevap geldi.O konuyla alakalı hiç bir şey konuşulmadı şuana kadar.Gelen benimle uğraştı giden benimle uğraştı.Eminim yerimde kim olsa bu şekilde ya da buna yakın davranırdı.
gecenin ikisine kadar konusulup vakit harcanacak bir durum oldugunu düşünmüyorum ve bu hale geleceğini bilseydim hiç bir şekilde fikrimi belirtmezdim.Yazmayı doğru düzgün bilmeyen bu siteye girmesin.Neden onları savunmaya kalktım ki gece gece.Hepinizden özür diliyorum.İyi geceler...

thomasina
24-09-2009, 00:58
Kimsenin hata yapmaması diye bir şey yok. Hata aramak takıntısında da değiliz. Yalnızca dilimizi korumaya ve özelliklerini yaşatmaya çalışıyoruz. Dediğim gibi ben de hata yapıyorum, düzeltiyorum. Size yazma nedenim, sizin hatalarınızı aramak değil. bu sitenin elinden geldiğince uymaya gönüllü olduğu bir kuralını gereksiz bir tartışmaya açmanızdır. Başkaca bir niyetim yok, kimsenin de olduğunu sanmıyorum. Özel mesaj belki bu kadar caydırıcı ve etkin olmazdı, bu benim fikrim. Hırs yapmış da değilim, yalnızca konuşuyoruz, ya da ben öyle düşünüyorum. Reel yaşamımızda büyüğümüzü de, küçüğümüzü de yeri geldiğinde uygun bir dille yanlışı için uyarırız öyle değil mi? Binlerce insanın bir arada bulunduğu platformda bunu kurala bağlamak kadar doğal bir şey var mı? Çoklukla uyarıldığı için kimse alınıp kırılmıyor, siz de kırılmayınız derim.
İyi geceler.

Lilium
24-09-2009, 00:59
Ben sadece bana bu şekilde saldırılmasından rahatsız oldum.
Afitap, kimse size saldırmadı, arkadaşlarımız kibar nazik bir şekilde yapmanız gerekeni ve hatalarınızı söyledi, niye alınıyorsunuz ki, hepimiz hata yaparız yapmıyacağımız diye bir şey yok, ama yapılan hatada da bu kadar diretmenin alemi yok,

afitap
24-09-2009, 01:05
Lilium, fark ettiyseniz özür diledim ve konu kapandı.Tekrar söylüyorum yazmayı bilmeyenin derdi neden bana dert olduda yazdım bilemiyorum.Artık bir önemide kalmadı.Tekrar iyi geceler diliyorum.

Lilium
24-09-2009, 01:17
İyi geceler sayın afitap, sizleri ve herkesi seviyoruz.

malina
24-09-2009, 10:20
(yurt dışından foruma üye olanlar nasıl yazıyor hiç bi fikrim yok üyelikten atılıyorlar herhalde)

Kötü niyetli olduğunuzu düşünmeye başlayacağım. İnsan bir konuyu eleştirmeye başlarken, en azından ne kural koymuşlar diye okumaz mı?

agaclar.net Forum Kuralları (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=140)

Türkçe imla kuralları

Forum dili Türkçedir. Üyeler anlaşılır ve düzgün bir dil ile yazmaya özen göstermek zorundadır.

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=84002&d=1244206262 gibi "chat" diliyle yazışmak kesinlikle yasaktır. Chat diliyle yazılmış, Türkçe karşılığı varken gereksizce ingilizce kelimeler kullanılmış, tümü büyük ya da rastgele bazı harfleri büyük yazılar, yazı içindeki başlıklar hariç, normal puntodan büyük yazılar, tümü renklendirilmiş yazılar, ayrı bir bilgilendirme gerektirmeden düzeltilir ya da silinir.

Yazılarınızda, noktama işaretlerini kullanmayı ve paragraf yapmayı unutmayın.

Mesajlarınızı yazarken dikkat edeceğiniz ayrıntılar için:
Forumda, Türkçenin doğru kullanımı hakkında (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1669)
Nokta ve virgülden sonra boşluk bırakılır (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3600)

Buradaki kurallara ısrarla uymayan arkadaşlar, (yurt dışında yaşamak, yabancı uyruklu olup Türkçeyi sonradan öğrenmek gibi mazareti olanlar hariç) forumu okumakla yetinmek zorunda kalabilirler.

malina
24-09-2009, 10:27
rahatsız oldum çünkü kumkuatla ilgili forumda bile insanlar aralara büyük harflerle kücük harflerle ilgili hatırlatmalar girmiş.Bunlar alenen değilde özel mesajdan yapılsa daha hoş olmazmıydı?

Özelden uyarılanları bilmiyorsunuz...

Kişileri özelden uyarmanın dışında arada genel alanda da yapılıyor ki, başkaları bilgilendirilsin. "Hatalı sollamayın" uyarısını, sürücüleri çağırıp, tek tek yapalım demeye benziyor öneriniz.

Ayrıca bize yazık değil mi?
Türkçe sadece bizim Türkçemiz mi?
Sadece biz zor okuduğumuz için kendi keyfimizden mi istiyoruz?
Aynı hatalar tekrarlandıkça yerleşik hale gelmez mi? "Ya da" şu tür yazılarda ayrı yazılır, başka yerlerde, mesela forumlarda bitişik yazılsa da olur mu diyorsunuz?

Gerçekten anlamıyorum...

malina
24-09-2009, 10:29
thomasina ve afitap paragraf yapmadan yazıyorsunuz.

Mesajlarınızın kolay okunur olması için, nasıl yazmalısınız? (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2079)

thomasina
24-09-2009, 10:41
Haklısınız; akşam bir türlü başaramadım bozuk mausum yüzünden alıntılamayı, daha dikkat edeceğim.

malina
24-09-2009, 10:47
buyuk harf yerine kucuk harf yazıldıgında anlam degişmez ben nokta ve buyuk harf kullanmadım ama gayet net anlasıldıgımı dusunuyorum

Tekrar başa dönüyorum ama madem başladık, burayı okuyan sizin gibi düşünen diğer arkadaşlar için de söylemem gerek.

Sadece anlamak yeterse, aşağıdaki metni de küçük bir zorlamayla anlarsınız. Sesli harflerin yazısı fazla onları kullanmasak da olur, diyebilir miyiz? :)

o, ö, e, ı (silindi)

a, i, u, ü (kaldı)

agaclar.net Forum Kuralları (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=140)'ndan alıntı

Arama yapmadan, sru srmayn

Ytrli arama yapmadan, sru srulmamaldr. İlgilndiğiniz knu için yazlmş yazlar kumalsnz. Bunlar, üylrin yazdklar msajlarn için dağlmş labilir. kuyup grkn bilgiyi almak yrin, birilrinin sizin için ztlmsini bklmmlisiniz. Bu tür durumlarda cvap alma ihtimaliniz düşr. Yni knu açarak srduysanz, uyarya grk kalmakszn ski knu il birlştirilir ya da silinir.

Arama yapmadan yni knu açmayn

Sru, bu amaçla açlmş knu altnda srulmal v cvaplanmaldr. Ayn knu için birbirin yakn içrikli çk sayda başlk açlmamaldr. Yanlş yrd bulunan yazlar, lmas grkn knuya, ayr bir uyarya grk kalmakszn taşnr ya da silinir.

Agaclar.nt frumu ilgilndirmyn alanlarda yni knu açmayn

Hr knu hr frumda knuşulmaz. Buna zn gstrin. Bu tür yazlar ayr bir uyarya grk kalmakszn silinir.

Hr knuyu, ilgili başlk altnda dvam ttirin

Sru v cvap nitliğindki msajlar, knu için açlmş başlkta yr almaldr. Aklnza gln yrd, aklnza gln içrikt yazmamalsnz. Bu, daha snra bilgilrdn yararlanacak lanlarn işini zrlaştrr. Bu ndnl knu dş yazşmalar silinir.

Bir sruyu tk yrd srun

Bir sruyu birdn çk blümd tkrar tkrar srmak, bir duyuruyu birdn çk yrd yazmak, iki ayr knudaki sruyu tk bir başlkta srmak ya da çk gniş kapsaml larak srmak yanlştr. Srulara acil cvaplar istnmmlidir.

Knu başlğn yazarkn dikkat din

Yni knu başlğ, knu içriğin uygun yazlmaldr. "mrhaba", "Acil salya lazm, yardm din ", "Tkrar sylüyrum, cvap vrin", "Cvap alamadm, cvap vrin", "Hy rada kims yk mu", "hlp", "nmliiii!!!!", "lütfnn" vs. biçimind srarsanz cvap alamazsnz. İçrikl uyumlu lmayan başlklar ayr bir uyarya grk kalmakszn dğiştirilir ya da silinir.

Yani kurallara uymamanın sınırı nerede olacak?

malina
24-09-2009, 15:11
Haklısınız; akşam bir türlü başaramadım bozuk mausum yüzünden alıntılamayı, daha dikkat edeceğim.

"paragraf yapmadan yazıyorsunuz" demiştim.

Yani yazılar arasında bir satır boşluk bırakmalısınız. Çok uzun yazılar ekranda zor okunuyor. 3-4 satır sonra alta inmeye çalıştığımızda satır başını bulmakta zorluk çekiyoruz. Beyaz boşluklar yolumuzu daha kolay bulmamıza yardım ediyor.

Bunun için klavyenizin "enter" tuşunun çalışıp çalışmadığını kontrol edin. 2 kez tıklamanız gerekiyor.

thomasina
24-09-2009, 15:28
Tamam Sevgili malina yanlış anlamışım, dediğim gibi dikkat edeceğim.

sanksrist
03-10-2009, 11:52
Güzel bir konu. Baştan sona okudum ve hem eğlendim hem de öğrendim. İlerleyen mesajlarda çatışma ve gerilim figürlerinin de yer alması cabası.:-)

Teşekkür ederim.

sanksrist
04-10-2009, 09:27
Hoşgörülmesi gereken üyeler:

- Yurtdışında yaşayıp da türkçe klavyesi olmayanlar. (klavyesinde ı,ğ,ü,ş,ö,ç harfleri bulunmayanlar.)

- Bilgisayarla yeni tanışan orta yaş ve üstü insanlar. (Klavye kullanımındaki yetersizliklerden kaynaklanan hatalar... Örn: Henüz büyük harf tuşu ile tanışamamış olmak.)

- Yazdıklarını bir kez daha gözden geçirebilecek denli zamanı olmayanlar. (Hızlı yazmaktan kaynaklanan kimi harf kaymaları.)

...

Bence chat dili ile yazanlar dışında herkes hoşgörülmeli... Bakarsınız dilbilgisi kurallarına uymayan ya da klavyesi zayıf olan bir "Einstein" çıkar karşımıza. :-)

malina
04-10-2009, 10:30
agaclar.net Forum Kuralları (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=140)
B. Forum mesajları

Türkçe imla kuralları

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=84002&d=1244206262 gibi "chat" diliyle yazışmak kesinlikle yasaktır. Chat diliyle yazılmış, Türkçe karşılığı varken gereksizce ingilizce kelimeler kullanılmış, tümü büyük ya da rastgele bazı harfleri büyük yazılar, yazı içindeki başlıklar hariç, normal puntodan büyük yazılar, tümü renklendirilmiş yazılar, ayrı bir bilgilendirme gerektirmeden düzeltilir ya da silinir.

Yazılarınızda, noktama işaretlerini kullanmayı ve paragraf yapmayı unutmayın.

Mesajlarınızı yazarken dikkat edeceğiniz ayrıntılar için:
Forumda, Türkçenin doğru kullanımı hakkında (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1669)
Nokta ve virgülden sonra boşluk bırakılır (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3600)

Buradaki kurallara ısrarla uymayan arkadaşlar, (yurt dışında yaşamak, yabancı uyruklu olup Türkçeyi sonradan öğrenmek, okuma yazmayı çok sonra öğrenmek ve benzeri mazareti olanlar hariç) forumu okumakla yetinmek zorunda kalabilirler.

Aklın yolu bir :)

mervee
04-10-2009, 11:19
teşekkürler bilgilendirdiğiniz için ben hep öyle yazarım da

umutkara
14-10-2009, 01:52
Dil ve yazım kuralları hakkındaki ısrarından dolayı forum yöneticilerini tebrik ediyorum. Forumun daha işlevsel olabilmesi için bu ısrarın korunmasını talep ediyorum. İnternet kullanabilen herkesten basit dil, yazım ve imla kurallarına uymalarını talep etmek gayet insaflı bir tutum.

(Not: makine de doğru bir kullanımdır, makina da.)

Güler
14-10-2009, 08:36
Sevgili arkadaşlar!

Sitemizdeki yazışmalarımızda Türkçemizi doğru kullanmaya hepimiz dikkat etmeliyiz. Yönetim bu hususa çok ehemmiyet veriyor, chat lisanını kullanmamamızı istiyor.

Noktalama işaretlerine dikkat etmediğimiz ve paragraf yapmadığımız zaman da yazdığımız yazı anlaşılmıyor ve anlaşılması güçleşiyor.

Bizler bu hususlara da dikkat etmeliyiz zira yeni üyelere örnek olacağız.

Benim de yaşım ileri, altmışiki yaşındayım. Bilgisayarla da tanışalı daha üç sene olmadı bile.
Öğrenmek için bir kursa da gitmedim. Bu sitede öğrendiklerimle ve eşe dosta sorarak idare ediyorum.

Daktilo kullanmaktan gelen alışkanlıkla hızlı yazabiliyorum tabii arasıra yanlış tuşlara da bastığım oluyor ama yazımı göndermeden evvel okumam, yaptığım hataları düzeltmeme olanak sağlıyor.
Ayrıca yazınızı göndermiş bile olsanız, düzelt düğmesine basarak hatanızı düzeltebilme olanağınız var.

Noktalama işaretlerini hepimiz daha ilkokulda öğrendik. Noktadan sonra bir boşluk bırakarak yazımıza büyük harfle devam edileceğini, virgülden sonra bir boşluk bırakarak yazmamız gerektiğini hepimiz biliyor ama yazılarımızda dikkat etmiyoruz.

Sevgili sanksrist, yurtdışında yaşayıp da türkçe klavyesi olmayan arkadaşlara sitemiz bu hususta hoş görülü davaranıyor zaten

Sizlere bildirmek istediğim bir husus daha var. Yeni üye olan pek çok arkadaşımız bizlere " Bu sitede yazım kurallarına dikkat edildiği, Türkçeyi çok düzgün ve doğru kullanan bir site olduğu için üye oldum" diye yazmaktadırlar.

sebnem34
14-10-2009, 09:40
Değerli Arkadaşlarım,

Hepimiz iyi veya orta derecede Türkçe Yazım Kurallarını biliyoruz. Fakat bir de şu konuya değinmek istiyorum ki; İngilizce de bile bir günlük dil bir de iş İngilizcesi vardır. Türkçe' de de samimi içten bir dil bir de mesafeli bir üslup vardır. Aramızda farklı geleneklere, lisanlara sahip çeşitli eğitim seviyesinde arkadaşlarımız var. Bizim ortak noktamız doğa. Gerçekten bahçe merakım yeni başladı ve yetiştirdiğim ilk çiçeklerin yapraklandığını görüp heyecanla sizlerle paylaşmak isterken, sizleri kendime yakın hissettiğimden imla kurallarına çok dikkat edemiyorum bu benim heyecanımdan, inanın bazen sevinçten ya da sormak istediğiniz sorunun öneminden tekrar okurken bile farketmiyorsunuz hataları. Çünkü beyin işlevi tamamlamak ve doğrusunu görmek istiyor başka bir konu ile meşgulken.

Ben dün bir harf hatası yaptım ve bir üye uyardı, düzelttim. Kendisine teşekkür ederim çünkü bir harf bazen bir kelimeyi farklı ve kötü bir anlama sokabiliyor. Fakat bütün gece uyuyamadım nasıl böyle bir hata yaptım diye ama cevap basitti. Bilgisayarımın klavyesi zaten harfleri tam yazmıyordu bazen ve benim kafam bir yandan çiçeklerim hakkındaki soruda bir yanımsa işte okuduğum dosyalardaydı.

Peki şimdi soruyorum biz doğa ile neden ilgiliyiz? Neden bitkileri seviyoruz, onları yaşatmaya çalışıyoruz ?

Tamam herşeyde kurallar vardır uymalı buna lafım yok ama bazen hayat o kadar kısa ki, kendimize tüm streslerimizden arındırılmış bir bahçe kurmaya çalışırken bile stresli bir ortam yaratıyor. Bundan sonra forumlarda yazmayı düşünmüyorum. Çünkü bu bana stres yaratacak. Elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum ama karşımdaki kişiler ile araya yok yazım işaretleri, yok yalnış yazım meselesi biraz stresli.

Doğaya karşı bu kadar esnek ve hoşgörülüyüz bu sitede de insansı hatalara neden hoşgörüsüsüz ve kurallar koyuyoruz. İmla kurallarına dikkat edilecek ama her işte hata payı vardır. İnsanın olduğu yerde hatalar kaçınılmazdır. Lütfen bunu da unutmayalım, bir çiçeğin büyümesi herkeste farklı oluyor bir kurala bağlanamıyor, sevgiyle, hoşgörü ile büyüyor. Ya biz neden kurallara sarılıp sıkı sıkıya tutunuyoruz, bunların insanı gün gelip boğduğunu göremiyor muyuz?

Doğayı seven bir çiçeğede yazıya da dikkat eder, fakat insanız. Burada hatalar şu böyle yazdı şu hata şu anlama geldi diye ortalıkta forum yaparsak bizim bize anlayışımız nerede kalır. Yeni üye arkadaşlar düzgün Türkçesinden dolayı üye olmuşlarsa bu da çok entrasan bir konu bence. Acaba Türk Dil Kurumunun sayfasına da üyeler mi merak ediyorum ? Ben şahsen bilgi verici bir site olduğu için üye oldum ve çok şey öğrendim.

Chat tarzına hayır, kurallara dikkat edelim ama bunu sıkı sıkıya çerçevelemek insanı bir müddet sonra yazmaktan soğutur. Anlaşılan, sade, sevecen, sıcak bir yazı çok iyi imla kurallarına uyulmuş bir yazıdan son derece anlaşılır ve mutluluk vericidir. Ben yazının tam duyguları ifade edemediğini düşündüğümden mutlaka cümle olumlu mu olumsuz mu anlaşılsın diye gülücük işareti falan koyarım ama bakın onu da koymayacağım chat tarzı olmasın diye. İçindeki duyguyu herkes kendince anlasın. Bu arada uyarıyı yazan birkaç arkadaş mesajı gönderirken foruma onlar da birkaç harfi unutmuşlar, bakın işte hata insana mahsustur, lütfen hoşgörü. Hayatın bile kuralları yok her seferinde bizi farklı etkiliyor olaylar.

Saygılar ve Sevgiler...

malina
14-10-2009, 09:47
Ben dün bir harf hatası yaptım ve bir üye uyardı, düzelttim

Bir harf hatası yüzünden sizi kimin uyardığını yazar mısınız?

malina
14-10-2009, 09:54
Önce sorup sonra aradım, kusura bakmayın.

Sebnem34 tebrik ederim kurtarabilmişsiniz.

Yazım kuallarına dikkat edelim lütfen.

Forumda gerçekten anlaşılmayacak gibi yazanlar varken uyarının size gelmesine üzüldüm. Bu tür uyarılar yüzünden, vermeye çalıştığımız düzgün Türkçe kullanalım mesajı, faşist bir uygulama gibi anlaşılıyor. Uyarıların gerekiyorsa agaclar.net forum görevlileri tarafından yapılması bu tür sorunların oluşmasını önleyecektir.
Çünkü biz bir iki harf hatası yüzünden bunu yapmıyoruz.

sebnem34
14-10-2009, 10:10
Önce sorup sonra aradım, kusura bakmayın.

Forumda gerçekten anlaşılmayacak gibi yazanlar varken uyarının size gelmesine üzüldüm. Bu tür uyarılar yüzünden, vermeye çalıştığımız düzgün Türkçe kullanalım mesajı, faşist bir uygulama gibi anlaşılıyor. Uyarıların gerekiyorsa agaclar.net forum görevlileri tarafından yapılması bu tür sorunların oluşmasını önleyecektir.
Çünkü biz bir iki harf hatası yüzünden bunu yapmıyoruz.
Sn. Malina, bir yanlış anlaşılmayı düzelteyim isterseniz. Sn. BENBEN1967' ye ben çok teşekkür ederim çünkü bir harf hatası yapmıştım farkında olmadan ve kötü bir anlama gelmişti yanlış yazılınca. Tam üzerine bu konu yazılınca bugün ben bu konudan bağımsız cevapladım konuyu. Sn. BenBen1967 'ye teşekkürler sözüm onu kapsamıyor ama gerçekten hata arayan kişilere lafım. Bir de ben streslerimden kurtulmak için Doğa ile iç içe yaşamayı seçtim, böyle yazım kurallarına takılmaması hayatın gerçeğinin bu olmadığını anlayan çiftçi ve kırsal bölgelerdeki arkadaşlarımızın bu şekilde kurallara boğulması bana doğru gelmedi.

Güler
14-10-2009, 10:15
Sevgili sebnem34,
bakın ben de merak ettim şimdi, yanlış yazdığınız bir tek harf için sizi uyaranın kim olduğunu, bütün gece sizi uykusuz bırakanı?
Haklısınız bazen bir tek harf manayı çok değişikliğe uğratıyor. Belki bu yüzden de olmuş olabilir.
Ama yine de size yazmadan geçemeyeceğim.
Evet sitemize Türkçemizin doğru kullanımından dolayı üye olan pekçok arkadaşımız var, bunların T.D.K üyeleri olduğunu da sanmıyorum.
Diyelim ki chat lisanından bıkmışlar, yazmaya üşenenler öyle kısaltmalar yapıyorlar ki çözmek için müneccim olmak gerekiyor neredeyse.

Bizler sitedeki yazılarımızda yazım kurallarına da uyarak pekalâ günlük samimi kullanımları yapabiliyor, gülücük işaretleri ile hatta yöresel şiveler ile de süsleyebiliyoruz.

Sizin bahsettiğiniz gibi, çok katı bir tutumumuz yok. İstenilen birkaç istenilene uymak ki Forum Kurallarında anlatılmıştır.

Eeee, hadin gari siz de bunlara uyun emi?;)

Güler
14-10-2009, 10:20
Ben bu mesajı gönderene kadar, yazılar yazılmış.

Sevgili sebnem34, kırsal kesimden de çok üyemiz var. Onlarla da bu konu üzerinde yazışıyoruz.
Uyarılarımız önceleri özel mesajlarla oluyor, emin olun o kadar çabuk kapıyor ve düzeltiyorlar ki şaşırıyorum.
İyi niyetle yazılanlara zaten pek müdahale edilmiyor, biliyoruz ki hemen düzeltme yönüne gidiyorlar.

sebnem34
14-10-2009, 10:30
Sn.Güler,

Açıklamam geneldi. Sadece yazdıklarınızdan sonra hissettiklerimi kelimelere dökmeye çalıştım.Ama sanırım bu yazılanlar sn.Malina, siz ve benim yazdıklarım konuyu özetledi. Ve anlıyorum ki esnek bir yapı olduğunu sizin de yazdıklarınızın aslında kelimelere döküldüğünde sertlik taşıdığını fakat normalde bu şekilde yazıma karşılık bu şekilde nazik cevabınızla ne kadar da hoşgörülü olduğunu belirtti.

İlginize teşekkür ederim, nazik cevabınıza da. Sanırım tatlıya bağlandı. Bana uyarı yapan sn. üyemizin konuyla ilgisi yok, bilhakis ben mutlu oldum beni kurtardı hemen düzelterek yoksa kötü bir duruma düşecekti yazı, işte bazen dikkatsiz olabiliyoruz. Benim lafım ben ne hissetti isem yazınıza onu belirtmekti.

Hepinize sevgiler, saygılar, anlayış içinde, ilgili ve çevreci bir siteye üyeyim anladım teşekkürler...( gene de belirteyim yazarken hala panik oluyorum yazınızdan sonra, okudum 2 kere öyle gönderiyorum)

malina
14-10-2009, 10:40
...(gene de belirteyim yazarken hala panik oluyorum yazınızdan sonra, okudum 2 kere öyle gönderiyorum)

Aslında bu durum, eğitimimizin ne kadar yetersiz olduğunun göstergesi.
Ana dilinde yazmanın, artık otomatiğe bağlanması gereken bir işlem olması gerekmez mi?

Bence de son kez okuyup, sonra gönder tuşuna basmaya devam edin. Emin olun biz de öyle yapıyoruz. :)

sebnem34
14-10-2009, 10:47
Sn. Malina,
Konu biraz geriliyor sanırım. Sn. Güler'e cevabımı bir kez daha okursanız sevinirim.Eğitimin yetersizliği ile alakalı olmayan durumlar vardır. İnsanlar mutlu ve meraklı olduklarında bazen hızlıca öğrenmek isterler sevdikleri konuyu ve konuya kitlenirler yazdıkları virgüle noktaya değil. Ben şu an inanın size cevap yazarken, noktayı virgüle bakmaktan yazacağıma konsantre olamadım ve bu kadar yazıyorum cevaben. Kastettiğim buydu, nefes alıp vermek değil ki otomatiğe bağlansın. Vücut bile korktuğumuzda, endişelendiğimizde, mutlu olduğumuzda nefes almayı bir an durduruyor ya da hızlandırıp, yavaşlattırıyor.

malina
14-10-2009, 10:51
Son açıklamalarınız ışığında tekrar ilk yazınızı okudum.
Ben dün bir harf hatası yaptım ve bir üye uyardı, düzelttim. Kendisine teşekkür ederim çünkü bir harf bazen bir kelimeyi farklı ve kötü bir anlama sokabiliyor. Fakat bütün gece uyuyamadım nasıl böyle bir hata yaptım diye ama cevap basitti. Bilgisayarımın klavyesi zaten harfleri tam yazmıyordu bazen ve benim kafam bir yandan çiçeklerim hakkındaki soruda bir yanımsa işte okuduğum dosyalardaydı.

Geçerli sayılabilecek nedenler yüzünden yaptığınız ve düzeltmek için uyarıldığınıza memnun olduğunuz (beni kurtardı hemen düzelterek yoksa kötü bir duruma düşecekti) bir durum varken ve siz bunu dile getirmişken; konuyu nasıl böyle devam ettirebildiniz:)

Tamam herşeyde kurallar vardır uymalı buna lafım yok ama bazen hayat o kadar kısa ki, kendimize tüm streslerimizden arındırılmış bir bahçe kurmaya çalışırken bile stresli bir ortam yaratıyor. Bundan sonra forumlarda yazmayı düşünmüyorum. Çünkü bu bana stres yaratacak.

İlk okudumda, sizi uyarana nezaketen teşekkür ettiğiniz anlamını çıkarmıştım. Israrla teşekkür ettiğinizi görünce, bizim bu kadar zılgıtı neden yediğimizi anlayamadım :)

malina
14-10-2009, 10:54
Biz virgüller mutlaka doğru yerde olsun bile demiyoruz ki, sadece kullanın diyoruz.

Allah aşkına yazıyı bu formda gönderenler var. Siz olsanız ne yaparsınız?
Nokta, virgül kullanın demez misiniz?

Hepimiz iyi veya orta derecede Türkçe Yazım Kurallarını biliyoruz Fakat bir de şu konuya değinmek istiyorum ki; İngilizce de bile bir günlük dil bir de iş İngilizcesi vardır Türkçe' de de samimi içten bir dil bir de mesafeli bir üslup vardır Aramızda farklı geleneklere lisanlara sahip çeşitli eğitim seviyesinde arkadaşlarımız var Bizim ortak noktamız doğa Gerçekten bahçe merakım yeni başladı ve yetiştirdiğim ilk çiçeklerin yapraklandığını görüp heyecanla sizlerle paylaşmak isterken sizleri kendime yakın hissettiğimden imla kurallarına çok dikkat edemiyorum bu benim heyecanımdan inanın bazen sevinçten ya da sormak istediğiniz sorunun öneminden tekrar okurken bile farketmiyorsunuz hataları Çünkü beyin işlevi tamamlamak ve doğrusunu görmek istiyor başka bir konu ile meşgulken Ben dün bir harf hatası yaptım ve bir üye uyardı düzelttim Kendisine teşekkür ederim çünkü bir harf bazen bir kelimeyi farklı ve kötü bir anlama sokabiliyor Fakat bütün gece uyuyamadım nasıl böyle bir hata yaptım diye ama cevap basitti Bilgisayarımın klavyesi zaten harfleri tam yazmıyordu bazen ve benim kafam bir yandan çiçeklerim hakkındaki soruda bir yanımsa işte okuduğum dosyalardaydı Peki şimdi soruyorum biz doğa ile neden ilgiliyiz Neden bitkileri seviyoruz onları yaşatmaya çalışıyoruz Tamam herşeyde kurallar vardır uymalı buna lafım yok ama bazen hayat o kadar kısa ki kendimize tüm streslerimizden arındırılmış bir bahçe kurmaya çalışırken bile stresli bir ortam yaratıyor Bundan sonra forumlarda yazmayı düşünmüyorum Çünkü bu bana stres yaratacak Elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum ama karşımdaki kişiler ile araya yok yazım işaretleri yok yalnış yazım meselesi biraz stresli Doğaya karşı bu kadar esnek ve hoşgörülüyüz bu sitede de insansı hatalara neden hoşgörüsüsüz ve kurallar koyuyoruz İmla kurallarına dikkat edilecek ama her işte hata payı vardır İnsanın olduğu yerde hatalar kaçınılmazdır Lütfen bunu da unutmayalım bir çiçeğin büyümesi herkeste farklı oluyor bir kurala bağlanamıyor sevgiyle hoşgörü ile büyüyor Ya biz neden kurallara sarılıp sıkı sıkıya tutunuyoruz bunların insanı gün gelip boğduğunu göremiyor muyuz Doğayı seven bir çiçeğede yazıya da dikkat eder fakat insanız Burada hatalar şu böyle yazdı şu hata şu anlama geldi diye ortalıkta forum yaparsak bizim bize anlayışımız nerede kalır Yeni üye arkadaşlar düzgün Türkçesinden dolayı üye olmuşlarsa bu da çok entrasan bir konu bence Acaba Türk Dil Kurumunun sayfasına da üyeler mi merak ediyorum Ben şahsen bilgi verici bir site olduğu için üye oldum ve çok şey öğrendim Chat tarzına hayır kurallara dikkat edelim ama bunu sıkı sıkıya çerçevelemek insanı bir müddet sonra yazmaktan soğutur Anlaşılan sade sevecen sıcak bir yazı çok iyi imla kurallarına uyulmuş bir yazıdan son derece anlaşılır ve mutluluk vericidir Ben yazının tam duyguları ifade edemediğini düşündüğümden mutlaka cümle olumlu mu olumsuz mu anlaşılsın diye gülücük işareti falan koyarım ama bakın onu da koymayacağım chat tarzı olmasın diye İçindeki duyguyu herkes kendince anlasın Bu arada uyarıyı yazan birkaç arkadaş mesajı gönderirken foruma onlar da birkaç harfi unutmuşlar bakın işte hata insana mahsustur lütfen hoşgörü Hayatın bile kuralları yok her seferinde bizi farklı etkiliyor olaylar Saygılar ve Sevgiler

sebnem34
14-10-2009, 11:12
Sn. Malina,

Konu şuradan çıktı ;Noktalama işaretlerini hepimiz daha ilkokulda öğrendik. Noktadan sonra bir boşluk bırakarak yazımıza büyük harfle devam edileceğini, virgülden sonra bir boşluk bırakarak yazmamız gerektiğini hepimiz biliyor ama yazılarımızda dikkat etmiyoruz.

Sizin şu yazınızla ;Aslında bu durum, eğitimimizin ne kadar yetersiz olduğunun göstergesi.
Ana dilinde yazmanın, artık otomatiğe bağlanması gereken bir işlem olması gerekmez mi?

ile farklı yere gitmeye başladı. Ben bugün yazıyı okuyunca dün yaşadığımı örnek verdim. Bazen iyi oluyor ama bazen de insanı gerebiliyor diye. Bakın ne kadar düzgün imla kullanıyoruz ama genel olarak ne demek istediğimizi anlayamıyoruz ya da kelimelerle anlatamıyoruz. Çünkü sözel ve duygusal dille beslenmeyen yazı hava da kalır. Son yazışmaya cevap için teşekkürler iyi bir örnek oldu. Genel olarak demek istediğim de bu eğitimle ilgili durum değil, otomatikte değil. Bakınız yazımı bile yalnış anlatmışım düzgün imlalama olduğu halde.

Sizin eğitim meselesi demenize karşı çıktım. Çünkü eğitim alan kişilerde kelimelerle ve yazıyla arası iyi olmayabilir. Bir daha okursanız son cevabınızı ( Türkiye'de eğitim meselesi bu sözü okumamış işte, bilmiyor. Halbuki bilmeli anlamında kullanılır). Niyetiniz bu değildi belki ama algılar farklıdır gördüğünüz gibi. İmla değil algılama önemlidir. Herkesin algısına uygun yazarsak sorun kalmaz.

Bu konuyu da kendimce burada kapatıyorum. Çünkü ben fikrimi söyledim, yazımı yazdım, kimseye suçlama da yapmak istemedim niyetimde bu değil. Farkında iseniz Sn. Güler'e yazınızdan sonra hissettiklerim diye belirtiyorum.( Sn.Güler,

Açıklamam geneldi. Sadece yazdıklarınızdan sonra hissettiklerimi kelimelere dökmeye çalıştım.Ama sanırım bu yazılanlar sn.Malina, siz ve benim yazdıklarım konuyu özetledi. Ve anlıyorum ki esnek bir yapı olduğunu sizin de yazdıklarınızın aslında kelimelere döküldüğünde sertlik taşıdığını fakat normalde bu şekilde yazıma karşılık bu şekilde nazik cevabınızla ne kadar da hoşgörülü olduğunu belirtti.)

Fakat sizin (Aslında bu durum, eğitimimizin ne kadar yetersiz olduğunun göstergesi.) sözünüz bizi başa görürdü.
Canınız sağolsun, niyetiniz umarım iyidir bu cümleyi kullanırken. Sanırım daha fazla uzatmaya gerek yok , okuyanlar nasılsa kendilerince algılayacak ve yorumlayacaklar. Herkes bir birey çünkü öncelikle ve duyguları, tarzları, hayata bakışları var.

Sevgiyle kalın...

daligok
14-10-2009, 18:02
Gerçekten çok güzel.
Dünyanın en güzel dillerinden biri olan dilimizi en iyi şekilde öğrenmeliyiz.
Ve de onu dikkatli kullanmalıyız,konuşmalarımızda.

malina
14-10-2009, 18:15
sizin (Aslında bu durum, eğitimimizin ne kadar yetersiz olduğunun göstergesi.) sözünüz bizi başa görürdü.
Canınız sağolsun, niyetiniz umarım iyidir bu cümleyi kullanırken.

Ne diyeyim şimdi? :)
Hayır, niyetim kötü mü?

Sizin eğitim meselesi demenize karşı çıktım. Çünkü eğitim alan kişilerin de kelimelerle ve yazıyla arası iyi olmayabilir.

Okullarda öğretim yapılır, eğitim ise hayatın her alanında...
Kendi kendimizi eğitebiliriz değil mi?
Çok arkadaş, bu forum sayesinde yazılarına daha çeki düzen vermeye başladığını söylüyor.

Güler
14-10-2009, 19:04
Evet, pekçok arkadaşımız bu konuda bana da yazdı.
"Siteye üye olduktan sonra, dilimizi daha doğru kullanmaya başladım" dediler.

Geçen gün bu konuda bir arkadaşımızın yazısını sizlere iletmiştim, tekrar bir kısmını alıntılıyorum.

"Bugün bu konuda bir arkadaşımızdan çok güzel bir haber aldım.
Sevgili arkadaşımız bizim sitemizde çok sevilen bir arkadaş. İşi gereği, büyük firma sahipleri ile sık sık iş görüşmeleri yapıyor, mesajlar atıyormuş.
Bana dedi ki: Ben daha evvel bu yazışmalarımızda ne imlâ kurallarına dikkat ederdim, ne de doğru yazmaya özen gösterirdim. Hatta chet lisanını saygı çerçevesi içinde, kısaltmaları ile kullanmayı marifet sayardım.
Ne zaman ki agaclar.net'e üye oldum, Türkçemizin doğru kullanımına verilen önemi gördüm, bilmediklerimi öğrendim.
Sitemizdeki hemen hemen her mesajım için uyarı aldım ama hemen düzelttim.

Bugün bir iş görüşmesi için yine köklü bir firmanın ikinci derecede sorumlusu ile bir yazışmam oldu.
Daha sonra bu beyden bana bir mesaj geldi; Sayın ..... beyfendi.
Bugüne kadar işim gereği pek çok mesajlaştığım dostlarım oldu. Ama inanın, Türkçemizi sizin kadar doğru, okunaklı ve anlaşılır bir lisan ile yazanlar çok enderdi.
Bu yüzden size teşekkürlerimi bildirmek istiyorum.

Arkadaşımız o kadar mutlu ve memnun olmuş ki, hemen bana telefon etti ve "Güler inan ben de bunu burada öğrendim, sayın malina'ya ne kadar terşekkür etsem azdır" ifadesini kullandı.

Sizlerle paylaşmak istedim."

Bu mutluluk verici değil mi?

Cypriotum
15-10-2009, 22:55
''en çok ta '' değil ''en çok da'' olacaktı dostum , Lilium!

umutkara
15-10-2009, 23:38
Merhabalar,

Ben araştırma görevlisiyim. İşim gereği öğrencilerle çok yazışıyorum. Ve neredeyse bu siteyi, özellikle imla kurallarını belirten sayfayı öğrencilere zorunlu olarak okutacağım. Eğitim seviyemiz ne olursa olsun; eğer günde az yazı okuyorsak ve o yazıların içeriğinde bilmediğimiz bilgiler yok ise gerçekten imla kurallarına uyulmaması o yazının okunmasını çok zorlaştırmaz. Ama bir de şunu düşünün. Eğitim seviyemizden tümüyle bağımsız olarak, bir gün içinde yoğun bir okuma yapacaksınız ve okumalar içinde birçok bilmediğiniz bilgi varsa (bu bilgiler “karşımdaki ne soruyor” ya da “ne demek istiyor” şeklinde de olabilir, hele ki forumlarda ve tabi sınav kâğıtlarında…) işte o zaman imla kuralları çok önemli hale geliyor.

Yazdıklarımızı okumaya gelince, okumak zaman alıyor evet ama peki ya yazmak? Beş dakika yazma işlemi sürdüyse, kontrol amaçlı iki okuma da yine beş dakika sürecektir, daha fazla değil. Bu durumda yazdıklarımı önce okuyup gönderiyorum diyen arkadaşlar aslında pek fazla zaman harcamış olmuyorlar. Ben öğrencilerime yazdığım her yazıyı göndermeden mutlaka, birçok kez iki defa, okuyorum. Bu bence hem ciddiyetten hem de saygı gereği. İmla kurallarını dikkate almadan yollanan maillerin sahiplerini, “azıcık daha zaman ayırıp düzeltmemiş, beni bu kadar bir ihtimama layık görmüyor” diye algılıyorum.

Forumdaki kuralları iki kere, dil kurallarını üç kere okudum. Buna rağmen hata yapabilirim. “Hatasız kul olmaz” :) Forum yönetimi de hatasız yazın demiyor. Yazarken onun için gerilmeye, aman hata mı yaparım endişesine kapılmaya gerek yok. Sadece dikkatle yaz, sonra kontrol et ve yolla. Gayet rahat bir süreç. Hata olursa da, düzelt. O da rahat. Nasıl yolda yürürken birine çarptığımızda gülümseyip, pardon deyip geçiyorsak... Bir süre sonra emin olun çok daha hatasız ve farkında olmadan istenen kurallara uygun yazacaksınız.

Peki site yönetiminin dil hassasiyetini nasıl algılamalı? Bence, dikkat edelim, birbirimize olan saygımızı emeğimizle (mesela yazdığımız yazıyı göndermeden kontrol etmek gibi…) gösterelim diyorlar. Daha önce de bir arkadaş soru sormuş ve imla kurallarının gereksizliği üzerine çok uzun ısrar etmiş. Burada birçok emek harcanıp bizim sorularımız yanıtlanırken, biz de biraz emek harcarsak bu sanırım gereksiz, haksız bir sıkıntı olarak adlandırılamaz. Dahası dikkat edilmesi istenen kurallar listesi gerçekte o kadar dar ki…

Gülücükler bence de kesinlikle ifadeyi güçlendiriyor, aynı soru işareti ve ünlem işareti gibi. Birtakım gülücükleri bilgisayar teknolojisinin mümkün kıldığı noktalama işaretleri gibi düşünebiliriz hatta. Ama zaten gülücük kullanmak serbest. Serbest olmasa kullanamazdık. Biz kullanalım diye yüklenmişler.

Son olarak dil hataları ile ilgili uyarı mekanizmasını ya merkezileştirmek gerekir, ki pek mümkün değildir sanırım, ya da uyarı yapmayı da kurallara bağlamak gerekir. Bu konu çok yanlış anlamaya müsait bir konu. Uyarının kendisi de belli bir hassasiyetle yaklaşılması gereken bir konu. Uyarılardaki hataların yaratabileceği sıkıntı, yazılardaki hatalardan fazla olabilir. Bence dil konusuna dikkat ederken, eğer bu dikkatin altında birbirimize sevgimiz, saygımız, ciddiyetimiz varsa; uyarma üslubumuza da dikkat edelim. Burada göstereceğimiz özen, imla kurallarına göstereceğimiz özenden daha önemli.

Konu bence çok önemli. Onun için bu kadar uzun bir mesaj atma ihtiyacı duydum, kusura bakmayın. Uzun ve bol parantezli cümle kurma da sanırım benim zaafım. Herkese iyi akşamlar.

umutkara
15-10-2009, 23:49
Yazdığı mesaja bakarak bu sayfayı pek ziyaret etmediğini düşündüğüm bir arkadaşımızın mesajını olduğu gibi aktarıyorum. Neden kurallara dikkat etmemiz gerektiğini çok iyi gösteriyor. Ben mesajın olduğu sayfadan bazı bilgiler edinmek istiyordum. Arkadaşımızın attıı mesaj da bazı bilgiler içeriyor ama ben onları anlayamadım. Anlamak için özel bir çaba göstermek gerekiyor. Eğer öyle beş mesajla karşılaşsam o bilgiyi alma çabamdan vazgeçerim. Onun için kurallarda ısrara devam diyorum. İşte mesaj:

"elektırıklı battanıye ornegını veren arkadaslara katkı olarak aynı elektırıklı battanıye mantıgı ve seklınde sadece kullanılan kumas yerıne su gecırmez naylon dunya sıtandardlarında profesyonel uretımde bızzat kullandıgım yontemdır uzerıne bir alemınyum folyo gecip kullanılırkı ısı esıt dagılsın eyer evınde daha detaylı bır goruntu ısteyenler bı resım cercevesı ıcıne bu naylonu uygulayıp kullanabılır nemı tutmak ıcınde mınyatur bı sera zor deyıl basıt bı omurga uzerıne ısık ıhtıyacına gore mutfakta kullanılan strec folyoyoyakadar hersey olabılır"

Lilium
16-10-2009, 00:43
''en çok ta '' değil ''en çok da'' olacaktı dostum , Lilium!
Vallah birkaç arkadaş daha söylese anca girer kalın kafama. :)

Nuray Kibar
02-11-2009, 20:30
Herkese Almanya Hannover'den merhaba,
Bu aksam eve geldigimde, elektronik postamda Istanbul'dan en yakin arkadasim tarafindan gönderilmis linkinizi gördüm. Hemen girip, önce HARIKA klibinizi büyük bir keyifle izledim, sonra linki bütün arkadaslarima tek tiklamayla gönderdim.
Devami ikinci mektupta yazacagim.

Evet bir yandan da siteyi cözmeye calisiyorum. Epey zaman alacak besbelli.

Ankara'dan Umutkara'nin 39.mesajini cok begendim. Dilimizi imla kurallarina uyarak, dogru ve yerinde kullanmanin önemini, cok iyi vurgulamis. Yazilacak konunun catisini önce beyinde olusturmakta cok önemli. Eger kendimize yazacagimiz cümleyi önce sesli okursak, kelimelere dönüsmesi otomatik olarak geliyor.

Doga Icin Dinle' den buralara geldigim icin keyfim biraz daha artti dögrusu.
Klavyem icin özür dilerim. Bazi harflerim ne yazik ki yok. Bilgisayarda yeniyim.
Zaman zaman eski daktilomu özlemiyor da degilim.

Benim hatalarim, digerlerinin hatalarindan ögrenecegim dogrularla birleserek, bir süre sonra roman yazabilir mi?

alice
03-11-2009, 08:52
Bazı mesajlarda, ''dikmek'' fiilinin kullanılması gereken yerde ''ekmek'' fiili hatalı kullanılmakta. Lütfen, doğrusunu kullanalım ve kullanılmasını sağlayalım.

Doğru Kullanım
Tohum ekilir.
Fidan dikilir.

ekmek
1. Tohum atmak. 2. Dökmek, saçmak, serpiçtirmek. 3. Telef etmek, harcamak.

dikmek, -er
(I) (-i, -e) 1. Bir cismi dik olarak durdurmak: Bir yere direk dikmek. 2. Yetiştirmek için bir bitkiyi toprağa yerleştirmek: “Boş toprağa bir koru dikseniz otuz yılda gölge verir.” -F. R. Atay. 3. (-i) Bardak, kadeh, testi vb. kapların içindekini bir çırpıda, bir solukta içmek: “Doldurmasıyla kadehini dikmesi, gözünü kırpmadan tek yudumda devirmesi bir oluyor.” -A. İlhan. 4. Beklemek için birini bir şeyin başına getirmek: “O günden sonra kapıya diktiği bir bekçiye iş çıkışları işçilerin üstlerini arattı.” -L. Tekin. 5. Top, taş vb.ni dikine havaya atmak. 6. Yapı kurmak, inşa etmek. 7. sp. Top vb.ni oyun alanında belirli bir yere koymak: Oyuncu topu penaltı noktasına dikti.

Kaynak:TDK Sözlüğü

amikail
05-11-2009, 13:24
www.tdk.gov.tr adresi için teşekkür ederim 4.tekilkişi..
Bu sayede konuşurken ve yazarken farklı olan kelimeleri tespit edip doğrusunu yazma fırsatımız olur.

güllerim
03-01-2010, 13:49
Güzel Türkçemize gösterdiğiniz bu yaklaşımdan dolayı sizleri kutluyorum.
Teşekkürler

webgezer
02-03-2010, 15:38
Merhaba,

Burada tartışılan konu hızlı yazmaktan, anlık hata sonucu, dikkatsizlik nedeniyle yapılan hatalar değil; elbette herkes hata yapabilir, burada bahsedilen gereken önemi vermemek nedeniyle yapılan hatalar. Daha kötüsü bilerek yapılan hatalar var; nereden çıktığı belli olmayan ( bana göre aslında birileri tarafından bilinçli olarak başlatılan ve başkaları tarafından bilinçsiz olarak kopya edilen ) bazı hatalar var, örneğin Türkçe kelimeleri wq ile yazmak, Türkçe kelimeleri İngilizce okunuşuyla yazmak -chilek-, Türkçe kelimelerin arasına İngilizce kelimeler sıkıştırıp onlardan ne İngilizce ne Türkçe okuyuşa uyan kelimeler türetmek -mailleşmek- gibi.

Şimdi denebilir ki ne olacak Türkçe harf kullanmasak da olur, araya İngilizce sıkıştırsak da olur, yamuk yumuk gelişigüzel de yazsak da olur, sonuçta anlaşılmıyor mu? Anlaşılır ama sonuçta da başka bir şey olur yavaş yavaş Türkçe mükemmel yapısını ve ahengini kaybetmeye başlar, bir süre sonra Türkçe değil Törkiş konuşmaya başlarız. Bu sürece başladığınız zaman nereye kadar gideceğini bilemezsiniz. Bilirsiniz sömürgeciler bir ülkeye gittiklerinde ilk olarak dili hedef alırlar, önce çocuklara kendi dillerini öğretirler, sonra yerel dili bozarlar sonra kendi dillerini egemen kılarlar; çünkü kültür dilde hayat bulur...

Yapılan ve sürdürülen bu bilinçli hatalar ayrık otu gibidir, baştan ne olacak ki 2-3 tane ot diye izin verirseniz bir süre sonra bütün bahçeyi sararlar, eğer bahçeyi ayrık otuyla kaplamak gibi bir hedefiniz yoksa baştan buna izin vermemeniz gerekir.

Bu nedenle bu sitede Türkçe'nin güzel kullanımına önem verilmesini çok beğeniyorum ve destekliyorum.

h.erarslan
20-03-2010, 13:51
Forumun ciddiyeti açsından da doğru bir uygulama olmuş. Tebrikler.

oppss!
21-03-2010, 17:28
Ve ya kelimesi biraz kafamı karıştırdı, Özellikle bir türkçe öğretmenine sordum, birleşik yazılması gerektiğini söyledi. TDK'ya da baktım birleşik yazılması gerekiyormuş...

malina
21-03-2010, 17:33
Evet, "veya" kelimesini bitişik yazmalısınız. Ayrı yazılması gereken "ya da"

oppss!
21-03-2010, 17:50
Özür dilerim bir hata olmuş galiba, ben yanlış gördüm :)

İsmail Karagülle
15-04-2010, 14:48
Siteye üye olduğum zaman , yazım kuralları ile ilgili uyarılara, karşı savunma geliştirdiğim için bir müddet ayrı kaldım . Aradan geçen zaman , konuyu gündemden düşürmemiş. Yanlışların görünmemesi için yapılan yenilik doğru bir uygulama . Hiç değilse yazıyı yazan , bir başkası tarafından uyarılmadan , kendi hatasını görüp düzeltme imkanına sahip oluyor.

malina
15-04-2010, 18:04
Hiç değilse yazıyı yazan , bir başkası tarafından uyarılmadan , kendi hatasını görüp düzeltme imkanına sahip oluyor.

Gördüğümüz yıldızlara bakılırsa, bazı arkadaşlar, kendi yazılarına tekrar göz atmıyorlar :)

Hoş geldiniz diyeyim :)

İsmail Karagülle
15-04-2010, 18:37
Gördüğümüz yıldızlara bakılırsa, bazı arkadaşlar, kendi yazılarına tekrar göz atmıyorlar :)

Hoş geldiniz diyeyim :)

Hoş bulduk.

Birden , yazımda yıldız aradım. Nerede yanlış yazdım ? Diye telaşlandım :)

serder
06-05-2010, 22:00
Demek ki yıldız almanın kötü olduğu bir yerdeyiz. Yıldız almadan kazanacak yaşta olmak güzel. :)

tarku
07-06-2010, 17:43
yıllarca internette chat yaptıktan sonra türkçeyi yeniden öğrenmem gerekiyor sanırım? :)

balbay
07-06-2010, 20:12
Çokta ciddiye almıyorum. Bana karnı-bahar değilde neden saçma sapan karnabahar demem gerektiğini açıklayacak birisi varsa dinleyeyim.

Bu bitkinin gerçekten de karnı bahardır. Yeşil kaba yapraklarının arasında bem beyaz fışkıran göbeğine hangi zihniyet karnabahar demiş ve buda kabul görmüş acaba.

Daha tonla böyle bol yıldızlı kelime varya neyse.

gece
12-06-2010, 13:19
Çokta ciddiye almıyorum. Bana karnı-bahar değilde neden saçma sapan karnabahar demem gerektiğini açıklayacak birisi varsa dinleyeyim.

Bu bitkinin gerçekten de karnı bahardır. Yeşil kaba yapraklarının arasında bem beyaz fışkıran göbeğine hangi zihniyet karnabahar demiş ve bu da kabul görmüş acaba.

Daha tonla böyle bol yıldızlı kelime varya neyse.

Kelime | En erken Türkçe örnek | Köken
karnabahar | (Ahmet Vefik Paşa (http://tr.wikipedia.org/wiki/Ahmed_Vefik_Pa%C5%9Fa), Lugat-ı Osmani; ed. Recep Toparlı 2000) çiçek lahanası, karnabit | ~Fa. karamb-i bahār كرمب بهار ilkbahar lahanası § Ar/Fa.karamb كرمب lahana (=EYun. krámbē κράμβη a.a.) + Fa.bahār بهار ilkbahar→ bahar1 (http://www.nisanyansozluk.com/?k=bahar1), ● Klasik Arap kaynaklarında karamb nabaṭī (mod. ḳarnabīṭ,karnabahar veya kohlrabi) ve karamb baḥrī (deniz lahanası?) ayrıştırılır. Modern Türkçe biçimin bunların ikincisinden türemiş olması ihtimali üzerinde durulabilir.

Kaynak: Nişanyan sözlük (http://www.nisanyansozluk.com/?k=karnabahar)

balbay
12-06-2010, 14:23
Karamb dan karna ya geçiş pek olası değil gibi. Bence ses uyumu davasına kurban verilmiş bir durum bar orta da. Karnıbahar ın ı sı yuvarlanıp değiştirilmiş.

Bu bitkinin balgibi de göbeği bahar:)

busrasevim
15-06-2010, 12:07
Konuyu toparlıyayım:

Harfin sertleşmesi kuralı

Türkçe olan kelimelerin sonunda p/ç/t/k harflerinde biri varsa, kendisine eklenen, de/da/den/dan olan, ismin hal ekleri sertleşerek, te/ta/ten/tan biçiminde yazılır.

Örnek:
çiçekden (yanlış) çiçekten (doğru)

de/da bağlacı

Ayrı yazılan, yani bağlaç olan "de/da" ayrı bir kelimedir, bu nedenle sertleşme kuralı uygulanmaz, "te/ta" biçiminde yazılmaz.

Örnek:
En çok ta bana yaramış (yanlış) En çok da bana yaramış (doğru)
Bu ağaç ta büyüyor (yanlış) Bu ağaç da büyüyor (doğru)
Şu kitap ta güzelmiş (yanlış) Şu kitap da güzelmiş (doğru)
O yat ta küçük sayılır(yanlış) O yat da küçük sayılır (doğru)

Çok güzel bir uygulama... "toparlıyayım" değil, "toparlayayım" olacak.Bir de sıklıkla yapılan bir hata var. Yalnız yerine yanlız yazıyoruz.

Cumhur Tonba
16-06-2010, 01:20
Hoşgeldin busrasevim.
Ziraat Mühendisi olduğunuz öğrendik. Fakat sizi tanımak isteriz.
Buraya http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595 uğrarabilir misiniz?
Selam ve saygılar.

Not; Ben site yöneticisi falan değilim. Sadece sizden daha fazla yararlanabilmeleri için, arkadaşlarımızın sizi daha iyi tanımasının yararlı olacağını düşünüyorum. Bilmem olayı toparlayabildim mi?

busrasevim
16-06-2010, 14:26
Çok güzel toparlamışsınız, Cumhur Tonba...

yasemins
22-01-2011, 13:26
Ben bu sitede yeniyim, şimdilik pek bir yararım dokunmadı - kurallarla tanışma aşamasındayım. Ama bu uygulamaya bayıldım!..
Belki kimilerine göre biraz ağır kaçabilir, fakat bence vatanseverlik dile saygı ve sevgiden başlar. Olabildiğince hatasız konuşmak ve özellikle yazmak da bunların en büyük göstergesidir.
Türkçeye hassasiyetle yaklaşan tüm forum üyelerine teşekkür ederim! Bu foruma üye olduğum için de acayıp mutluyum...

nicholai hel
08-03-2011, 15:01
Uygulama bence de çok yerinde ve gerekli, bunun için site yönetimini tebrik etmek istiyorum. Bu konunun geçmiş sayfalarını okumak da çok eğlenceliydi. Hata düzelten birinin yazısını bir başkası düzeltmiş, onunkini bir başkası. :) Fakat doğruya ulaşmak için elbette bunlara alınılmamalı. Örneğin bu mesajımı biri düzeltirse alınmam, aksine mutlu olurum. :)

Yapım gereği dilimizi hem yazılı hem de sesli ortamlarda düzgün kullanmaya çalışan biriyim. Yalnız bir konuya takıldım. Belki ben yanlış biliyorumdur bunca zamandır. Düzeltirseniz sevinirim.

"açtı mı"
"diktin mi"

Soru eki olan mı, mi elbette ayrı yazılır. Fakat bunların soru anlamı içermeyen cümlelerde birlikte yazıldıkları da oluyor. Şimdi yıldız geleceği için ben yine ayrı yazacağım, fakat siz birleşik okuyunuz;

"Baharda bu çiçekler açtı mı seyrine doyum olmayacak." Ya da; "Fidanları diktin mi görürsün aslında ne kadar kolay olduğunu." gibi.

Bu tür cümleler için "Baharda bu çiçekler açtığı zaman seyrine doyum olmayacak" şeklinde daha uygun bir yazım kullanılabilir elbette. Fakat bildiğim kadarıyla ilk şekliyle yazmak da imla kurallarımıza göre yanlış değildir.

Yanılıyor muyum?

nicholai hel
08-03-2011, 16:12
Üstteki mesajımda iki hata bulanı tebrik edeceğim. Dört tane bulan olursa şapka çıkarırım. :D

skaraca
10-03-2011, 09:43
"okumak da, yazmak da" olmaması gerekiyor sanırım. "okumakta, yazmakta" olmalı bence. Ancak daha farklı olarak yazı içeriğine göre "okuması da, yazılması da" şeklinde yazılabilirdi.

"Yapım gereği dilimizi hem yazılı hem de sesli" yazarken "Yapım gereği dilimizi; hem yazılı, hem de sesli" şeklinde yazılarak noktalama işaretleri kullanılabilirdi.

malina
10-03-2011, 11:46
"açtı mı"
"diktin mi"

Soru eki olan mı, mi elbette ayrı yazılır. Fakat bunların soru anlamı içermeyen cümlelerde birlikte yazıldıkları da oluyor. Şimdi yıldız geleceği için ben yine ayrı yazacağım, fakat siz birleşik okuyunuz;

"Baharda bu çiçekler açtı mı seyrine doyum olmayacak." Ya da; "Fidanları diktin mi görürsün aslında ne kadar kolay olduğunu." gibi.

Bu tür cümleler için "Baharda bu çiçekler açtığı zaman seyrine doyum olmayacak" şeklinde daha uygun bir yazım kullanılabilir elbette. Fakat bildiğim kadarıyla ilk şekliyle yazmak da imla kurallarımıza göre yanlış değildir.

Yanılıyor muyum?

Yanılmıyorsunuz :)

Kelime seçimi yaparken epey zorlanmıştım. Bitkilerle ilgili bir forumda sık kullanılan kelimelerden olsun, yıldız olarak görünsün ama cümlenin anlamı kaybolmasın ki okuyanlara da eziyet olmasın diye uğraşırken, doğru yarıyı görüp, diğer yarıyı es geçmişim :)

Bu iki yıldızlanacak kelimeyi kaldırdım.

malina
10-03-2011, 11:55
"okumak da, yazmak da" olmaması gerekiyor sanırım. "okumakta, yazmakta" olmalı bence. Ancak daha farklı olarak yazı içeriğine göre "okuması da, yazılması da" şeklinde yazılabilirdi.

"okumak da, yazmak da" doğru
"okumakta, yazmakta" yanlış

"Yapım gereği dilimizi hem yazılı hem de sesli" yazarken "Yapım gereği dilimizi; hem yazılı, hem de sesli" şeklinde yazılarak noktalama işaretleri kullanılabilirdi.UYARI: Metin içinde ve, veya, yahut bağlaçlarından önce de sonra da virgül konmaz:
Nihat sabaha kadar uyuyamadı ve şafak sökerken Faik'e bol teşekkürlerle dolu bir kâğıt bırakarak iki gün evvelki cephe dönüşü kıyafeti ile sokağa fırladı. (Peyami Safa)

Ben Atatürk'le üç veya iki defa karşılaştım.
(Burhan Felek)
Ya şevk içinde harap ol ya aşk içinde gönül
Ya lale açmalıdır göğsümüzde yahut gül!
(Yahya Kemal Beyatlı)

UYARI: Metin içinde tekrarlı bağlaçlardan önce ve sonra virgül konmaz:
Hem gider hem ağlar.
Ya bu deveyi gütmeli ya bu diyardan gitmeli. (Atasözü)
Gerek nesirde gerek nazımda yeni bir söyleyişe ulaşılmıştır.
Siz ister inanın ister inanmayın, bir gün bile durmam.
Ne kız verir ne dünürü küstürür.

UYARI: Cümlede pekiştirme ve bağlama görevinde kullanılan da / de bağlacından sonra virgül konmaz:
İmlamız, lisanımız düzelince lisanımız da kafamız düzelince düzelecek, çünkü o da ancak onlar kadar bozuktur, fazla değil!
(Yahya Kemal Beyatlı)

UYARI: Metin içinde -ınca / -ince anlamında zarf-fiil görevinde kulla*nılan mı / mi ekinden sonra virgül konmaz:
Ben aç yattım mı kötü kötü rüyalar görürüm nedense.
(Orhan Kemal )
Öyle zekiler vardır, konuştular mı ağızlarından bal akıyor sanırsın.
(Attila İlhan)

UYARI: Şart ekinden sonra virgül konmaz:
Tenha köşelerde ağız ağıza konuşurken yanlarına biri gelecek olursa hemen susuyorlardı. (Reşat Nuri Güntekin)
Gör gözlerinle de aklın yatarsa anlatıver millete.
(Tarık Buğra)

UYARI: Metin içinde zarf-fiil ekleriyle oluşturulmuş kelimelerden sonra virgül konmaz:
Cumaları bahçede buluştukça kıza kendisinin adi bir mektep talebesi olmadığını anlatmaya çalışıyordu. (Halide Edip Adıvar)
Şimdiye dek, ben kendimi bildim bileli kimse Değirmenoluk köyünden kaçıp da başka köyde çobanlık, yanaşmalık etmedi.
(Yaşar Kemal)
Meydanlığa varmadan bir iki defa İsmail kendisini gördü mü diye kahveye baktı. (Necati Cumalı)
Ancak yemekte bir karara varıp arkadaşına dikkatli dikkatli bakarak konuştu. (Samim Kocagöz)

tdk.gov.tr (http://www.tdk.gov.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF3 8C9FF22CFEEDAF0)

malina
10-03-2011, 12:13
Uygulama bence de çok yerinde ve gerekli, bunun için site yönetimini tebrik etmek istiyorum. Bu konunun geçmiş sayfalarını okumak da çok eğlenceliydi. Hata düzelten birinin yazısını bir başkası düzeltmiş, onunkini bir başkası. :) Fakat doğruya ulaşmak için elbette bunlara alınılmamalı. Örneğin bu mesajımı biri düzeltirse alınmam, aksine mutlu olurum. :)

Yapım gereği dilimizi hem yazılı hem de sesli ortamlarda düzgün kullanmaya çalışan biriyim. Yalnız bir konuya takıldım. Belki ben yanlış biliyorumdur bunca zamandır. Düzeltirseniz sevinirim.

"açtı mı"
"diktin mi"

Yanılıyor muyum?

Ben nasıl yazardım denemesi yapayım dedim :)

"açtı mı"
"diktin mi"

Soru eki olan mı, mi elbette ayrı yazılır fakat bunların soru anlamı içermeyen cümlelerde birlikte yazıldıkları da oluyor. Şimdi yıldız geleceği için ben yine ayrı yazacağım, siz birleşik okuyunuz;

"Baharda bu çiçekler açtı mı seyrine doyum olmayacak." ya da "Fidanları diktin mi görürsün aslında ne kadar kolay olduğunu." gibi...

Bu tür cümleler için "Baharda bu çiçekler açtığı zaman seyrine doyum olmayacak" şeklinde daha uygun bir yazım kullanılabilir elbette, bildiğim kadarıyla ilk şekliyle yazmak da imla kurallarımıza göre yanlış değildir.

Yanılıyor muyum?

DilSe
10-03-2011, 12:17
Ben de çok memnunum bu durumdan.:) Burası dışında,günlük hayatımda da çok dikkat ediyorum Türkçe'yi doğru kullanmaya.Bu sitenin esas amacının yanında çok güzel bir etkisi daha var.Türkçe'yi doğru kullanmayı öğrettiğini ve öğreteceğini düşünüyorum ben de sizler gibi.Forumda dikkat ediyorum,cümleye küçük harfle başlanıyor ve nokta,virgül hiç bir şey kullanılmadan,3-4 satır yazı yazılabiliyor.3 kez okusam da anlamıyorum.
Sayın nicholai hel ,
Bence verdiğiniz örnek cümlelerde bitişik değil,ayrı yazım şekli doğrudur yani yazdığınız gibi.
Benim yazınızda hata olarak gördüğüm şu,
''Fakat'' bir bağlaç olduğundan, kendisinden önce virgül kullanılmaz.
(Şimdi yıldız geleceği için ben yine ayrı yazacağım, fakat siz birleşik okuyunuz; )
Tabii bunların bir çok sorunun yanında çok da önemli hatalar olduğunu düşünmüyorum.Bunun dışında Türkçe'yi çok doğru kullanmışsınız bence.:)
Herkese saygı ve sevgilerle...

DilSe
10-03-2011, 12:32
Sayın malina;
Benim merak ettiğim de şu : ''Bir çok'' ayrı mı yazılır,bitişik mi? Ben ayrı kullanıyorum ama emin değilim.

nicholai hel
10-03-2011, 13:23
Sayın malina, uyarımı değerlendirdiğiniz için teşekkür ederim. Bu site için verdiğiniz emek gerçekten takdire değer. Bunun için size zaten şapka çıkarır durumdayım. :)

Görebildiğim kadarıyla bir yerde noktalamamı düzeltmişsiniz. Ayrıca çok güzel örnekler vererek açıklamalarda bulunmuşsunuz. Emeğinizle bu ortamı daha değerli kıldığınız için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Sayın DilSe, eğer o cümlelerdeki -mı / -mi eklerini ayrı yazarsak okuyucu orada soru vurgusu yapar, soru arar ve anlamakta güçlük yaşar diye düşünüyorum.

"Fakat" bağlacı konusunda haklısınız sanırım. Bu hatanın sebebi benim yazarken konuşma gibi bir tonlama yapma ihtiyacımdan kaynaklanıyor. Okuyucunun duraklamasını istediğim yerde virgül kullanma ihtiyacı hissediyorum, bağlaca denk gelse bile. Bu hatalı cümlelerime bir örnek verecek olursam;
"Bir çırpıda tüm ağaçlarımı eski saksılarından çıkarıp gerekli kontrollerini yaptıktan sonra yeni topraklarına özenle yerleştirdim ve hiç beklemeden sularını verdim. Derin bir nefes aldım, ve izlemeye başladım."

Bunun gibi yerlerde okuyucuya da bir duraklama yaşatmak istiyorum. Hatalı kullanım sebebiyle cezayı da yiyorum. :)

Uyarınız için teşekkür ederim. Yalnız nacizane bir uyarı da benden, noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakınız. ;)

Saygılar.

DilSe
10-03-2011, 13:44
Sayın nicholai hel,
Bence ''-mı'' , ''-mi'' ekleri konusunda bir sorun yok. Türkçe'de bazen cümlenin gidişine bakarak öyle bir anlam çıkmayacağını kavramak kolay. Bu cümlede de soru cümlesi olmadığı cümlenin gidişinden belli. Soru işareti yok, cümle bitip yeni bir cümle başlamamış ve ardından gelen cümle ile anlam ilgisi var. Burada bir kavram karmaşası olduğunu düşünmüyorum. Bağlaç olarak kullanılmış ''-mı'', ''-mi''.Bence yaptığımız en büyük hata bütüne bakmayıp,belli yerlere takılı kalmamız.
Teşekkürler uyarınız için. :) Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmak bir imla kuralı mı? Yoksa okurken kolaylık olması açısından mı? Bunu bilmiyordum da.

Güler
10-03-2011, 19:07
Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmak bir imla kuralı mı? Yoksa okurken kolaylık olması açısından mı? Bunu bilmiyordum da.

Bildiğim kadarı ile imlâ kuralı.

malina
10-03-2011, 20:41
Bu bir konu başlığı bile oldu :)

Sevgi Durul
10-03-2011, 21:10
Çalıştığım dönemlerde, birinci sınıflara okuma yazma öğretirken, şöyle bir pratik yol izlerdim.

Çocuklara; ''cümle bitip noktayı koyduğunuzda, yeni cümleye başlarken sol elinizin işaret parmağını noktanın yanına koyacaksınız. Yeni cümle parmağınızın hemen yanından yazılmaya başlanacak. Parmak oradan çekildiğinde otomatikman boşluk oluşacak'' derdim.

Bu çocuklara oyun gibi gelir, küçücük parmaklarıyla bunu yapmaya çalışırlardı. Bir süre sonra, parmağı noktanın yanına koymadan da boşluk bırakmak alışkanlık haline gelirdi.

Bunu neden mi yazdım, hepimize okula başladığımızda öğretilen bir yazım kuralıdır bu. Hem de uygulaması zor olmayan bir kural. Yazdıklarımızın anlaşılır olabilmesi için; mutlaka uymamız gereken bir kural, diye düşünüyorum.

DilSe
11-03-2011, 08:29
Teşekkür ederim. Dikkat edeceğim bundan sonra. Saygılarla... :)

nicholai hel
11-03-2011, 09:02
Sayın malina;
Benim merak ettiğim de şu : ''Bir çok'' ayrı mı yazılır,bitişik mi? Ben ayrı kullanıyorum ama emin değilim.

DilSe Hanım, sorunuz arada kaynamasın diye bir araştırma yaptım. Aslında ben de merak ediyordum, tam emin değildim. Bulduğum sonuca göre;

"Biraz, birkaç, birkaçı, birtakım, birçok, birçoğu, hiçbir, hiçbiri, herhangi belirsizlik sıfat ve zamirleri de gelenekleşmiş olarak bitişik yazılır."

Kaynak burası (http://www.tdk.gov.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EFD 4E0E8C92CD73B10) 14. maddenin "d" bendi.

Bitişik ya da ayrı yazılan kelimeler için çok güzel bir kaynak hazırlamışlar. Merak edenlerin incelemesinde fayda görüyorum.

Saygılar.

malina
11-03-2011, 11:43
A. Bitişik Yazılan Birleşik Kelimeler
...

3. Kelimelerden her ikisi veya ikincisi, birleşme sırasında benzetme yoluyla anlam değişmesine uğradığında bu tür birleşik kelimeler bitişik yazılır.

a. Bitki adları: aslanağzı, civanperçemi, keçiboynuzu, kuşburnu, turnagagası, açıkağız, akkuyruk (çay), alabaş, altınbaş (kavun), altıparmak (palamut), beşbıyık (muşmula), acemborusu, çobançantası, gelinfeneri, karnıkara (börülce), kuşyemi, şeytanarabası, venüsçarığı, yılan*yastığı, akşamsefası, camgüzeli, çadıru*şağı, gecesefası, ayşekadın (fasulye), hafızali (üzüm), havvaanaeli, meryemanaeldiveni.

B. Ayrı Yazılan Birleşik Kelimeler
...

b. Bitki türlerinden birinin adıyla kurulanlar:

ayrık otu, beşparmak otu, çörek otu, eğrelti otu, güzelavrat otu, kelebek otu, ökse otu, pisipisi otu, taşkıran otu, yüksük otu; acı ot, sütlü ot.

ateş çiçeği, çuha çiçeği, güzelhatun çiçeği, ipek çiçeği, küpe çiçeği, lavanta çiçeği, mum çiçeği, yayla çiçeği, yıldız çiçeği; ölmez çiçek.

avize ağacı, ban ağacı, dantel ağacı, kâğıt ağacı, mantar ağacı, mercan ağacı, öd ağacı, pelesenk ağacı, süt ağacı, tespih ağacı; kör ağaç.

altın kökü, boya kökü, eğir kökü, helvacı kökü, meyan kökü; ek kök, saçak kök, yumru kök.

dağ elması, yer elması; çalı dikeni, deve dikeni; köpek üzümü, kuş üzümü; çakal armudu, dağ armudu; at kestanesi, kuzu kestanesi; can eriği, gövem eriği; kuzu mantarı, yer mantarı; su ka*mışı, şeker kamışı; dağ nanesi, taş nanesi; ayı gülü, Japon gülü; Antep fıstığı, çam fıstığı; sırık fasulyesi, soya fasulyesi; Amerika bademi, taş bademi; Afrika menek*şesi, deniz menekşesi; Japon sarma*şığı, kuzu sarmaşığı; Hint inciri, kavak inciri; armut kurusu, kayısı ku*rusu; su sarımsağı, şeker pancarı.

kuru fasulye, kuru incir, kuru soğan, kuru üzüm.

UYARI : Çiçek dışında anlamlar taşıyan baklaçiçeği (renk), narçi*çeği (renk), suçiçeği (hastalık); ot dışında anlamlar taşıyan ağızotu (barut), sıçanotu (arsenik); ses düşmesine uğramış olan çöreotu ve yay*gın bir biçimde gelenekleşmiş olan semizotu, dereotu bitişik yazılır.

Bitki isimleriyle ilgili olanlarını kopyaladım...

tdk.gov.tr (http://www.tdk.gov.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EFD 4E0E8C92CD73B10)

DilSe
12-03-2011, 11:38
Teşekkürler sayın nicholai hel, araştırmanız ve paylaşımınız için, öğrendiğime sevindim. :)

Cybelle
16-03-2011, 19:27
Aranıza yeni katıldım.Selam vermeden önce kuralları okuyayım istedim ama,gözüm korktu.Çok fazla eleştirilip,sinirleri harap edeceğim sanırım.Şimdiden affınıza sığınmak isterim.

yldz35
20-03-2011, 21:49
Arkadaşlar, bütün hatalı yazılışları sansürlemeye kalkarsam, yazıları okumak ya işkence olur ya da imkansız :)

"Chat" dilini istemediğimiz için onlara öncelik verdim. Bir de ezeli sorunumuz, "mı/mi, de/da, ki" için birkaç tane kelime eklemenin uygun olacağını düşündüm.

Bunlar iyi seçimler mi? Sayı 10 adetten fazla olmayacak biçimde hangilerini seçmek mantıklı olur?
bu engeli koyan bir program mı var? ben de bir grubun yöneticisiyim ve yazışmalardaki hataları nasıl engelleyeceğimi bilemiyorum.

malina
20-03-2011, 23:32
Vbulletin forum kullanıyoruz. Engelli kelimeler diye bir bölümü var...

Kirmit
20-03-2011, 23:40
Konuyla alakasız gibi gelse de sorma gereği duyduğum birşey var. İmla kuralları gerekli, buna şüphem yok. Yeğenimin ilkokul yaşamıyla birlikte, artık ilkokullarda okuma ve yazmaya el yazısı uygulamasıyla başlandığına tanık oldum ve çok garipsedim. El yazısı artık günümüzde çok da kullanılmazken ve yeğenimin yazdıklarını okumakta zorlanırken buna neden gerek duyulduğunu anlayamadım gerçekten. Bir bilgisi olan varsa, açıklarsa nedenini gerçekten sevinirim.

Güler
21-03-2011, 07:43
Mesajınızı okuyunca kendi kendime " nasıl yani" dedim.
Ben halâ notlarımı el yazısı ile tutarım.
Sevdiklerime aldığım hediyeler için mini notlarımı, kartlarına halâ el yazısı ile yazarım. Asla basılmış kartlar koymam ki verdiğim değeri anlasınlar.

Güzel bir elyazısı ile yazılmış yazıları görmek beni mutlu eder.

Profil bilgilerinizden mesleğinizi görünce hımmm dedim. Sizin gibi tanıdığım pek çok kişi bu işi bilgisayarlar marifeti ile o kadar güzel hallediyor ki, işin kolayını bulmuşunuz ve sanırım el yasısı ile uğraşmak yerine kopyala-yapıştır yapmak daha kolay geldiği gibi, vakit nakittiri de hatırlatıyor insana. :D

Güler
21-03-2011, 08:05
Sevgili Kirmit, bilmiyorum kaç yaşındasınız. Ama bilir misiniz ki benim gençlik yıllarımda mektuplar yazılırdı.
Bayramlarda, diğer mutlu günlerde insanlar birbirlerini kutlamak için, taziyelerini bildirmek için kartlar yazarlardı.
Öğretmenlerimizin anlattıklarını hatırlayabilmek için notlar tutardık.

Daha sonraları bu notları daha çabuk yazabilmek için steno dersleri başladı.
Büyük iş yerlerinde sekreter olabilmek için steno bilmeniz neredeyse şart koyuluyordu.

Artık mektup yazmak kalktı, her şeyi telefonla halleder olduğumuz gibi bunu da bilgisayar vasıtası ile de yapmaya başladık.

Steno kalktı, patronlar söylemek istediklerini kayda alıp sekreterlere veriyorlar ve işleri kolaylaştırıyorlardı. Artık iş dünyasında hayli uzak kaldığım için bugün kullanılan usul ne onu bilemiyorum.

Ama bütün bunların yanında yine de bazı değerleri yitirmemeli, en azından tebrik kartlarımızı güzel el yazımızla yazmalıyız düşüncesindeyim.
( Yüzlerce-binlerce gönderilen, usulden olanlar hariç)

Bütün bunları yazarken bir yandan da " tabii teknolojinin getirdiklerinden faydalanmalıyız diyorum ama acaba her yerde de mi?" sorusunu sormadan edemiyorum kendi kendime.

Kirmit
21-03-2011, 10:33
Haklısınız sayın Güler,
43 yaşındayım, hatırlıyorum o kartları, çok sevinirdik bayramlarda. Elbette el yazısı öğrensin çocuklar. Ama okuma yazmaya başladıklarında öğrenmelerini garipsedim. Gördüğüm kadarıyla, çocuklara, küçük boyutta, çok az boşlukları olan, fotokopilere basılmış ev ödevleri veriliyor ve o küçücük boşluklara, el yazısıyla cevaplar sığdırılmaya çalışınca hepten okunmaz oluyorlar. Belki de o kadar tuhaf gelmesinin sebebi budur.

El yazısından kastım bitişik yazılan yazılardı. Hani güzel yazan biri olursa çok hoş durur da, her zaman için pratik olmayabilir diye düşünmüştüm.
Güler Hanım, ben biraz uzun bir öğrencilik yaşadığım için bilgisayarların yaygınlaşmasından önceki dönemde de bir hayli kağıt, mürekkep, boya harcamışlığımız var :) Hangisi güzel derseniz, kimileri bilgisayarı tamamen dışlar, sanattan uzaklaştırdığını söyler, kimileri de tam tersini. Sanat için elle yapılanları her zaman tercih ederim ama tasarım söz konusuysa artık ister istemez bilgisayar ortamı pratik oluyor.Yine de şu sıralar, üç boyutlu modelleme ve animasyon programıyla uğraştığım için kopyala-yapıştır kolaylığı o kadar da sık kullanabildiğim bir şey değil.

Kastettiğim alternatif yazı, bilgisayar ya da daktilo yazısı değildi, ben iyi anlatamadım sanırım. Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

Güler
21-03-2011, 11:38
Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.
Benim de iki torunum var, biri 4.sınıfa gidiyor, diğeri daha çok küçük.
Okula gidenin yazının çok çirkin olduğunu ben de söylerim. Hatta mümkün olsa da yazın yanıma geldiğinde ona yazmayı yeniden öğretebilsem diye düşünürüm hep. Eskiyi nasıl attırabilirim düşüncesindeyim hep.

Bizim zamanınımızda yazı dersi vardı. Değişik bir de defteri bulunurdu.
Üç çizgi şeklindeki satırlarda yazı yazarken a harfini alttaki iki çizgi arasına, b harfinin de karnını yine alttaki iki çizgi arasına ama kuyruğunu üstteki çizgiye gelecek şekilde yazardık.
Bunlara dikkat ettiğimizde, biraz da yazıyı sağ tarafa eğit tuttuğumuzda güzel bir yazı şekli ortaya çıkardı.
Okulda da yazım, güzel yazı yazanlar arasında yer alırdı.

Ama gel gör ki, torunumun yazısı felâket. " Bu nasıl yazı" dediğimde de katiyyen t, g, k harflerinin kuyruklarının uzatılmaması gerektiğini, o şekilde öğrenmedikleri iddia ediyor.
Çok kereler okuluna gidip sormayı düşündüm ama şimdi okulu değişti.
Öyle zaman geliyor ki kendi yazısını bile okumakta güçlük çekiyor.

Ne diyelim; bundan sonrakilerin Allah yardımcı olsun.

nostalji
14-05-2011, 02:51
Merhabalar.
Kurduğum kiraz bahçesinde -üçüncü yıla girmesine rağmen- fidanlarımın çoğunun çiçek açmaması,açanların da pek azının meyveye dönüşmesi beni üzdü.Bir bilgiye ulaşmak için bilgisayara girdiğimde bu siteye rastladım ve üye oldum.Sandığımdan daha geniş kapsamlı olduğunu görünce de memnun oldum.Benim gibi Marmara bölgesinde kiraz yetiştiriciliği yapan ve benzer bir sıkıntısı olan var mı?Bilgilendiren olursa sevineceğim.Ama beni daha fazla sevindiren şey,sitede Türkçe'nin kullanımına çok dikkat ediliyor olması.Çok yerinde,çok güzel bir uygulama.Bunun için ayrıca teşekkür ediyorum.

malina
14-05-2011, 12:37
beni daha fazla sevindiren şey,sitede Türkçe'nin kullanımına çok dikkat ediliyor olması.Çok yerinde,çok güzel bir uygulama.Bunun için ayrıca teşekkür ediyorum.

Biz teşekkür ederiz... :)

Sorularınızı ilgili başlıklar altında yazmayı unutmayın, burada size cevap veren olmaz. Ayrıntılı bilgiler ve forum işleyişi hakkında bilgi için buraya (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=11) bir göz atabilirsiniz.
Hoş geldiniz :)

nostalji
16-05-2011, 02:45
Uyarılarınız yararlı oldu,dikkate alacağım.Acemilik ve acelecilik sebepti...

igneciamca
07-06-2011, 12:04
Lise ve üniversiteden, sayısal bölüm öğrencisi olduğum için, dil bilgisi öğrenmeden mezun olmuştum. İnternet kullanımı pek çok kişinin Türkçe'sini bozarken benim kendimi geliştirmemi sağladı. Ağaçlar.net yönetici ve üyelerine dil konusunda gösterdikleri dikkat için teşekkür ederim.

igneciamca
07-06-2011, 12:19
7. sınıfa giden bir kızım var. Tüm zamane çocukları gibi internet ve cep telefonu kullanıyor. Cep telefonu ve internet yazışmalarında Türkçe kelimeleri doğru yazması, tuhaf kısaltmalar yapmaması için elimizden geldiği kadar dikkat ediyoruz. Faydasını iki senedir SBS Türkçe testlerinde soruların tamamını doğru yanıtlayarak görüyor.
İnternet ve cep telefonuna hazırlıksız yakalandık. Bu yüzden şimdi 15 - 20 yaş civarı olan gençleri nasıl yönlendireceğimizi bilemedik. Biraz dikkat edersek bundan sonraki nesilleri kaybetmeyiz.

HuYSuz
10-06-2011, 18:00
Hatalı kullanılan kelimeleri **** ile sansürlenmek yerine doğrusu yine ** içerisinde değiştirilse daha iyi olmaz mı ?

huysus = ****
yerine
huysus = **huysuz**
gibi

deryabey
18-07-2011, 02:55
Konu önemli, duyarlı olmak gerek.

deryabey
18-07-2011, 02:58
7. sınıfa giden bir kızım var. Tüm zamane çocukları gibi internet ve cep telefonu kullanıyor. Cep telefonu ve internet yazışmalarında Türkçe kelimeleri doğru yazması, tuhaf kısaltmalar yapmaması için elimizden geldiği kadar dikkat ediyoruz. Faydasını iki senedir SBS Türkçe testlerinde soruların tamamını doğru yanıtlayarak görüyor.
İnternet ve cep telefonuna hazırlıksız yakalandık. Bu yüzden şimdi 15 - 20 yaş civarı olan gençleri nasıl yönlendireceğimizi bilemedik. Biraz dikkat edersek bundan sonraki nesilleri kaybetmeyiz.

Aynı dertten muzdaribim. İnşallah kaybetmeyeceğiz.

vehbi70
20-07-2011, 10:20
Türkce mizin gid gide yozlaşmaması adına güzel bir uygulama...

selis
20-07-2011, 10:52
Türkce mizin gid gide yozlaşmaması adına güzel bir uygulama...
...

atillademir
26-09-2011, 05:08
Sitenizi yeni kesfettim. Gercekten cok faydali bilgiler ve paylasimlar iceren bir site olmus. Yazim kurallari hakkindaki hassasiyetinize, turkceye sahip cikma adina saygi duyuyorum, bunun yaninda elimden geldigi kadar imla kurallarina uymaya calisacagimi soylesem de bu ancak bilgim seviyesinde olacaktir. Bu konuda site yoneticilerinin uyelere anlayis gosterecegini umuyorum. Doga dostuyum, fakat edebiyatci oldugumu soyleyemem, yazilarimi bilgim seviyesinde aktarmaya calisacagim. Siteye emegi gecen herkeze tesekkur ederim.

malina
26-09-2011, 11:13
Sitenizi yeni kesfettim. Gercekten cok faydali bilgiler ve paylasimlar iceren bir site olmus. Yazim kurallari hakkindaki hassasiyetinize, turkceye sahip cikma adina saygi duyuyorum, bunun yaninda elimden geldigi kadar imla kurallarina uymaya calisacagimi soylesem de bu ancak bilgim seviyesinde olacaktir. Bu konuda site yoneticilerinin uyelere anlayis gosterecegini umuyorum. Doga dostuyum, fakat edebiyatci oldugumu soyleyemem, yazilarimi bilgim seviyesinde aktarmaya calisacagim. Siteye emegi gecen herkeze tesekkur ederim.

Türkçe harfleri kullanamıyor musunuz?

heıdıneydı
27-10-2011, 09:10
sorumun cevabını alamadım yanlış yeremi bakıyorum acaba teşekkürler.

Mine Pakkaner
27-10-2011, 16:05
Sorunuzu doğru başlıkta sormadığınız için bir yanıt alamıyorsunuz heıdıneydı.

http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya-carnosa/1209.htm başlığında mum çiçeği meraklıları bir arada. Eminim probleminizi yaşyan ve size yardımcı olacak üyeleri orada bulacaksınız. Eski mesajlara bir göz atmanızda da fayda var. Daha önceden çok kez cevaplanan bir soru bazen cevap alamayabiliyor.

mcie
02-11-2011, 06:29
Güzel bir uygulama! En ufak yazışmada yazım kurallarına dikkat eden biri olarak, hoşuma gitti.

Sedef
03-04-2012, 17:25
Benim de yanlış kullanımından rahatsız olduğum ve sıklıkla da yanlış kullanılan bir kelimeyi paylaşmak istedim.

herkez (yanlış) - herkes (doğru)

Adalet Yağcı
21-04-2012, 20:22
Bu gün yabancı bir sitede Clematis çeşitleri gördüm, bir tanesini çok beğendim ve Clematis başlığında adını yazarak paylaşmak istedim.
Bitkinin ismi Clematis 'a l o', şimdi burası yıldızlı görünecek biliyorum :)

Benim merak ettiğim, bu sözcük neden yanlış kabul ediliyor?

Yıldızlı bölümü kodluyorum; Açelya-Lale-Ortanca

malina
21-04-2012, 20:29
Bitkinin ismi: Clematis '***'

Bitki adını her kelime arasına boşluk koyarak yazar mısın? Okuyabilelim...

(yani böyle, y a d a gibi...)

Adalet Yağcı
21-04-2012, 20:35
Şimdi okunuyor, ama ben hâlâ merak ediyorum, bu sözcük neden sansürlü :)

malina
23-04-2012, 09:53
Şimdi okunuyor, ama ben hâlâ merak ediyorum, bu sözcük neden sansürlü :)

Yasaklı kelimeler ihtiyaçtan belirlendi...

Büyük ihtimal o sıralar birbirine A L O diye seslenler vardı, bu nedenle listeye aldık... :)

Bir ara listeden çıkarırım, bakalım ne olacak...

limon_sever
03-10-2012, 13:33
Sayın malina,

Bu (http://www.agaclar.net/forum/1026314-post5.htm) mesajda yıldızlı kelimeler var. Siz de uyarıda bulunmuşsunuz.

Bazen geç düzeltiliyor bazende düzeltilmiyor. Yıldızların yanında parantez içinde ne yazdığı görünse olmaz mı? Veya yıldız yerine yanlış yazdığı kelimenin altı çizilip yazının rengi kırmızıya dönüştürülse olmaz mı?

kelebek çalısı
04-10-2012, 14:39
Sayın malina,

Bu (http://www.agaclar.net/forum/1026314-post5.htm) mesajda yıldızlı kelimeler var. Siz de uyarıda bulunmuşsunuz.

Bazen geç düzeltiliyor bazende düzeltilmiyor. Yıldızların yanında parantez içinde ne yazdığı görünse olmaz mı? Veya yıldız yerine yanlış yazdığı kelimenin altı çizilip yazının rengi kırmızıya dönüştürülse olmaz mı?

Yazı yıldızlı çıktığında bunun yazım hatasından kaynaklı olduğunu anlayarak üyenin mesajında düzenleme yapması için mi? Bu kadar zahmete gerek kalmadan üye sadece gereğini yapsa :confused:

Yoksa üye yıldızlı alana ne yazdığını hatırlayamıyor mu :p

Düzeltmeye niyeti olmayan kırmızı ile de yazılsa, altı da çizilse düzeltmez ;)

malina
04-10-2012, 14:50
Sayın malina,

Forumun teknik yapısı ancak seçilen kelimelerin yıldıza dönüşmesine izin veriyor. Dediğiniz gibi yapabilecek olsak, ayrıca yıldız koymaya ne gerek var ki, doğrudan kelimenin doğrusunu yazdırırız :)

Buradaki varsayımımız, kişilerin gönder tuşuna bastıktan sonra, kaçınılmaz olarak mesajlarını görmeleri ve düzeltme ihtiyacı duymaları...

Gerçek yaşamda, "delik, kirli ayakkabı, ütüsüz gömlek" gibi ayrıntılara dikkat edip, eli yüzü düzgün görünmek isteyenlerin; sanal yaşamın "delik, kirli ayakkabı, ütüsüz gömleği" sayılan yazılarına özen göstermemeleri kendi bilecekleri şey... :)
Biz, yıldızlı kelimelerle, onlara ayna tutmaya çalışmaktan başka şey yapamayız...

Filiz Alataş
11-05-2013, 21:31
Foruma az önce üye oldum. Üyelik onayı sırasında okuduğum kurallar şimdiye kadar gördüğüm tüm kurallardan farklı olduğu için bu başlığı inceleme ihtiyacı hissettim. Öncelikle gösterilen özenden dolayı teşekkür ederim. Kuralları ve tartışmaları okurken gülümsediğimi fark ettim.

Muhasebecilik yapıyorum. Mesleğimiz gereği sürekli insanlarla yazışmalar yapıyoruz. Elektronik postaların selamsız, sonuçsuz yazılmasını sineye çekeli çok oluyor. Zaman zaman vergi dairesi, sigorta gibi kurumların çalışanları bile resmi metinlerde ne dediği anlaşılan paragraflar yazamıyorlar. Daha önceki mesajlarda meseleyi eğitime bağlayanlar da var, eğitimle ilgisi olmadığını söyleyenlerde.

Etrafım genelde yaşı 30'u geçmiş üniversite mezunu insanlarla çevrili. Dilekçe yazarken anlamsız cümleler kuran bir iş arkadaşıma şimdiye kadar kaç kitap okuduğunu sorduğumda aldığım cevap "hiç" oldu. Bence mesele eğitimin içeriği ile ilgili. Okuma alışkanlığı kazandırmayan, araştırmaya yönlendirmek yerine ezberi dayatan eğitim sistemimiz değişmediği sürece sıkıntı devam edecektir, yılların alışkanlığını site kuralları ile değiştirmek mümkün olamayacaktır diye düşünüyorum.

İyi akşamlar.

Whyres
03-02-2014, 22:00
Merhaba,

Foruma üye olalı bir yıl geçti. Bugüne dek bilgilerden çok faydalandım ancak kesin ve doğru bilgi aktarabileceğimden emin olmadığımdan hiç mesaj yazmadım. Deneyimlerimden öğrendikçe paylaşmak isterim.

Asıl konuya gelmek gerekirse; yazım kurallarına uyulması konusunda şahsen çok hassasım. Üniversitede bir hocamız "Dil, silahtır." demişti. Biz doğru kullanmaz, sahip çıkmazsak, bozulur gider. Çoğu televizyon kanallarının alt yazılarını okurken ümitsizliğe kapılıyorum. Tüm Türkiye "de, da" eklerinin yanlış kullanımını görüyor, doğrusunu bilmeyenler de yanlış bilgiyi pekiştiriyor. Diğer yandan insanların "Dil anlaşmak için vardır. Beni anlıyorsan sorun yok." şeklinde düz mantığa dayalı anlayışları da ayrıca endişe verici. Mantık ile akılcılık arasındaki farka dikkat çekmek gerekiyor. Mantık der ki: "Uçuruma atlarsan ölürsün." Akılcılık der ki: "Uçuruma atlama ölürsün." Evet, dil anlaşmak içindir fakat dil aynı zamanda kültürel bir değerdir. İnternet okyanusunun bir yerinde böyle dikkatli ve hassas bir sitenin olması beni çok mutlu etti.

Cumhur Tonba
11-02-2014, 17:14
Benim de yanlış kullanımından rahatsız olduğum ve sıklıkla da yanlış kullanılan bir kelimeyi paylaşmak istedim.
herkez (yanlış) - herkes (doğru)

Teşekkürler Sedef;939991, siz de hatırlatmış oldunuz.
Bu konu açılınca akla Güler (abla) gelir. Kulağını çınlatalım.

tiryak
10-12-2014, 08:51
Bu uygulamanızı ayakta alkışladım! Çok akıllıca ve etkili.. :)

Neslihanımm
31-03-2021, 15:06